#157

  Рет қаралды 95,535

BB - Bartek Buduje

BB - Bartek Buduje

Күн бұрын

🔥 Fanpage BB - Bartek buduje ► bit.ly/2AMswhK 🔥
💪 Budowa domu samodzielnie ► bit.ly/2BAJBLJ 💪
📸 Instagram ► bit.ly/3hTnaFF 📸
Bardzo często powierzającym się komentarzem było, czemu nie zastosowałem bufora z grzałkami zamiast pompy ciepła. Przedstawiam wam porównanie kosztów ogrzania mojego domu w sytuacji, gdyby źródłem ciepła były wyłącznie grzałki elektryczne w połączeniu z buforem 1000l.
Więcej informacji na materiale. Zapraszam do zapoznania się ;)
0:00 - Wstęp
4:30 - Dane z pompy ciepła
6:06 - SCOP
7:58 - Porównanie kosztów
Tabela z odczytami i obliczeniami ► bit.ly/2SgoiLp
Zdjęcia z odczytów licznika + FV za energię elektryczną ► bit.ly/3uVUwc0
Tabela z odczytami i obliczeniami ► bit.ly/2SgoiLp
Zdjęcia z odczytów licznika + FV za energię elektryczną ► bit.ly/3uVUwc0
========================================================
Muzyka/Music:
========================================================
INTRO:
Adventures by A Himitsu / a-himitsu
Creative Commons - Attribution 3.0 Unported- CC BY 3.0
Free Download / Stream: bit.ly/2Pj0MtT
Music released by Argofox • A Himitsu - Adventures...
========================================================
Jak wybudować dom?
Budowa domu
Budowa domu krok po kroku
Budowa samodzielnie
Budowa samemu
Budowa w systemie gospodarczym
Pompa ciepła powietrze woda
Pompa ciepła powietrzna
Pompa ciepła
Ogrzewanie domu pompą ciepła
Ogrzewanie domu pompą
Ogrzewanie domu w zimę
Koszt pompy ciepła
Koszt ogrzewania pompy ciepła
Koszt ogrzewania pompa ciepła powietrze woda
Koszt zimy 2020/2021
Pompa ciepła w zimę
Wydajność pompy ciepła
Praca pompy ciepła w zimę
Pompa ciepła Panasonic
Pompa ciepła powietrze woda Panasonic
Pompa ciepła Panasonic T-cap
Ile zużyła pompa ciepła?
Ile zużyła prądu?
Panasonic
Panasonic T-cap
Zużycie prądu
Koszt prądu pompa ciepła
CNC Pompy Ciepła
CNC
Bufor ciepła
Grzanie prądem
Tanie grzanie prądem
Bufor
Grzanie buforem
Porównanie kosztów

Пікірлер: 413
@przemkolama
@przemkolama 2 жыл бұрын
1.Podłączenie i zawory 4.000zl. mi wyszło 1500zl. Bo zalanie podłogówki i rozdzielacz to jest w obu przypadkach 2. Efektywność pompy jest najlepsza z dzień przy relatywnie wyższej temperaturze dobowej może tak wyjdzie mimo wszystko taniej. 3. Bufor kupują raczej ludzie którzy kalkulują że kupując bufor za 8.000 realnie a pompę za 30.000 to też trzeba policzyć koszt kredytu na te 20 lat. Średnie dane statystyczne mówią jednoznacznie że ponad 70% prywatnego budownictwa opiera się o dofinansowanie lub finansowanie hipoteczne. 4. Warunki energetyczne w Europie to pływająca bańka mydlana. Do bufora podłączysz wszystko o do pompy tylko prąd. 5. Jest jeszcze w kosztach zbiornik za 2.600zl. To moim zdaniem dla klientów bufora to raczej nietrafiona pozycja. Reasumując ja za 7.000 taki bufor montuję co pokazałem na filmie. Tak czy owak to mowa o innej wartości startowej i można też się pokusić o to że ja te 20tys przez te kilka lat mogę obrócić kilka razy dając zarobek a nie płacić od tej wartości odsetki za kredyt. Po prostu punkt widzenia zależy od sytuacji. Nie da się tego na sucho porównać. Włączać myślenie i policzyć dla swojego budynku. Pozdrawiam.
@adammaliszewski1616
@adammaliszewski1616 2 жыл бұрын
Właśnie stanąłem przed takim samym wyborem. W Twoim filmie brakuje niestety uwzględniania kwestii amortyzacji i serwisu. Pompa wymaga corocznych przeglądów, które swoje kosztują. Trzeba też założyć jakiś przewidywany okres użytkowania urządzenia (10-15lat). Po aktualizacji kosztów o 10% amortyzację oraz serwis 300-400zł rok, kalkulacja wygląda z goła inaczej.
@maciejtrajdos9136
@maciejtrajdos9136 2 жыл бұрын
Cześć, dzięki za podzielenie się doświadczeniami. Przejrzałem komentarze, pytania, Twoje odpowiedzi i chciałem zapytać o pare kwestii: 1. koszt serwisu - piszesz, że inne kotły też wymagają serwisu i (jak domniemam) dlatego nie przyjmujesz tego w kalkulacji. Tylko, że porównujesz pc do bufora, który takich kosztów nie ma, więc czy nie uważasz, że powinieneś to dodać a tym samym wydłuży się okres zwrotu? 2. Koszty napraw rzeczywiście trudno przewidzieć (tutaj to samo dotyczy bufora - jak często zmienia się grzałki) niemniej całkowite ich pomijanie to optymistyczne założenie. Czy masz może cennik kluczowych części zamiennych? 3. Super, że sprawdza się Tobie praca pompy w tanich taryfach. Nawet nie wiedziałem, że tak to może działać - za to największe dzięki :) Natomiast skoro odpowiadasz, że u Ciebie buforem jest posadzka to - przepraszam za brak wiedzy technicznej - jako laik zastanawiam się dlaczego zatem przy opcji bufor ciepła takim samym buforem nie będzie również podłoga? Wtedy po stronie kosztów opcji bufor mielibyśmy być może niższe nakłady a tym samym wpłynie na dłuższy okres zwrotu. No chyba że technicznie nie jest to możliwe.... Tutaj dorzucę małe wyjaśnienie - dyskutujący w temacie "okresów zwrotu" - tu faktycznie się nic nie zwraca a okres ten pokazuje po jakim czasie koszt pc zrównuje się z kosztem bufora (koszt = inwestycja + koszty eksploatacji w danym okresie) a tym samym po jakim czasie korzystanie z pompy będzie tańsze niż bufora. I tu jest największy kłopot bo musimy coś prognozować. Z jednej strony wadą pc jest trudno przewidywalny i potencjalnie kosztowny remont ale z drugiej zaletą niskie zużycie prądu, co przy wzrostach cen może w dłuższym okresie poprawia jej opłacalność. Przy okazji zapytam czy rozważałeś może połączenie kolektorów słonecznych do ogrzania wody w buforze i jedynie dogrzewania bufora prądem w razie konieczności?
@Tesla531
@Tesla531 3 жыл бұрын
Siema. Ciekawe porównanie
@sq2nnu
@sq2nnu 2 жыл бұрын
A ja zastosowałem rozwiązanie hybrydowe ponieważ posiadam pompę ciepła, bufor ciepła z grzałką oraz kominek z płaszczem wodnym. Do tego fotowoltaika 9 kWp. Podczas słonecznego dnia bufor grzeje pompa ciepła (600l bez wężownicą) oraz grzałka jeśli dużo słońca i energii rzecz jasna. Po zachodzie słońca odpalam kominek z płaszczem wodnym a wyłączam pompę ciepła i grzałkę w buforzej. Około 4 godz przed snem do wygaśnięcia hula wyłącznie kominek dogrzewając nadal bufor oraz kaloryfery i podłogówkę. Następnie do wschodu słońca ogrzewam dom wyłącznie buforem ….😉 Sprawdza się to w moim przypadku doskonale z minimalnym użyciem prądu z sieci przy założeniu ze to słoneczko podczas dnia jednak trochę swieci. Ale zawsze jest jeszcze kominek z płaszczem wodnym ….😏
@bogusawwiecek3044
@bogusawwiecek3044 2 жыл бұрын
Takie materiały są mega potrzebne, dzięki za Twoją robotę :) 1. Jednostka zewnętrzna PC - brzęczy i potrafi denerwować sąsiadów, ja osobiście słyszę na budowach to brzęczenie z rejonów tarasów i po otwarciu okien w takich miejscach jak gabinet, biblioteka itp. Dla mnie to okropność. Skraplanie - dodatkowa robota i odpływy przy nieprzepuszczalnym gruncie. Zajmuje miejsce. 2. Urządzenie (PC) jest skomplikowane, to tak jak smartfon w ręce u starszego człowieka lub takiego, który nie lubi technologii, większość błahych problemów kończy się telefonem do serwisanta 3. Zwroty inwestycyjne są źle liczone. Powinny być ujęte w czasookresie kredytowania inwestycji 25 lat średnio. Co za tym idzie realną różnicą będzie pomnożenie wartości inwestycyjnych np. x3 (zakładam, że tyle razy będzie trzeba wymieniać urządzenia) i wtedy odejmujemy wartości - nie wspominam o odsetkach w banku, które pomnożą nam ten spółczynnik dodatkowo. Tutaj uwzględniam ogół bo większość inwestorów jednak jedzie na kredycie 4. Bufor jest spoko bo jest mega uniwersalny. Załóżmy problem z drogim prądem, cyk - piecyk na drewno lub na cokolwiek innego 5. Trochę hejty na te bufory się zaczęły w internetach - to trochę jak z polityką w Europie/Świecie i opłacanymi mediami :D 6. Faktycznie PC trzeba serwisować i należy dodać to do nakładu inwestycyjnego na 25 lat + odsetki :D 7. Nakład na PC w dn 24.05.22. 35k najniżej (Panasonic)a niektórzy wyceniają już po 50k (Viesmann) - tak działa popyt medialny 8. Te PC od Panasonica jeszcze się sprawdzają ale ludzie mają naprawdę problemy z pompami ciepła. Mróz, pompa nie chodzi a serwis nie odbiera telefonu bo nie wyrabiają. 9. Ty jeszcze korzystasz z G12 a 90% ludzi z PC jedzie na G11 - zestawienie należałoby znów uśrednić gdyby badać ogół a nie prywatny użytek Moim zdaniem nie takie fajne te PC jak je malują. Poza tym Groźna jest polityka UE bo uzależniają nas od cen energii a haczykiem są dotacje. Polecam wszystkim kanał na YT - Domowe Ewolucje. Temat buforu z grzałkami jest tam wyczerpujący. Ja uważam, że to rozwiązanie jest super i PC nigdy się nie zwróci.
@BartekBuduje
@BartekBuduje 2 жыл бұрын
Bufor miał sens tylko w połączeniu z panelami i dla małego domu
@bogusawwiecek3044
@bogusawwiecek3044 2 жыл бұрын
@@BartekBuduje Co do zasady, fakt - bufor tylko do małego domu. PV + bufor to i tak niej niż PC.
@ceku99
@ceku99 2 жыл бұрын
wszystko pięknie jak chodzi o pompę i jej SCOP pod warunkiem że posiada się podłogówkę i ogrzewamy nisko temperaturowo a jeśli przyjmiemy że dysponujemy tylko kaloryferami to koszty zużycia energi pompy zrównuje się z buforem pod względem wydajności i zakup pompy przestaje mieć uzasadnienie ekonomiczne
@BartekBuduje
@BartekBuduje 2 жыл бұрын
Oczywiście że nie. Pompa nadal taniej ogrzeje dom niż bufor. Tym bardziej że bufor i kaloryfery nie da rady działać tylko w taniej taryfie
@mariuszgemidow7081
@mariuszgemidow7081 2 жыл бұрын
@@BartekBuduje Da rade, tylko potrzebuje większy bufor i ewentualnie podgrzać w nim wodę do wyższej temperatury a potem mieszaczem dobierać odpowiednią temperaturę jaką będą zasilane grzejniki.
@BartekBuduje
@BartekBuduje 2 жыл бұрын
@@mariuszgemidow7081 Nie ma szans, wymiana ciepła prze kaloryfery jest tak duza że dosć szybko ten bufor wychłodzi. Ale to moja opinia.
@mariuszgemidow7081
@mariuszgemidow7081 2 жыл бұрын
@@BartekBuduje jak wychłodzi bufor, czyli odbierze z niego temperaturę, to gdzie ją odda? Do wnętrza domu, czyli go ogrzeje. Tylko jest kwestia wielkości buforu, bo w podłogówce ilość wody jest większa, czyli sama w sobie jest większym buforem. W grzejnikach wody jest mniej czyli więcej jej potrzeba zmagazynować w buforze. Tylko jak większy bufor to i zajmie więcej miejsca i kosztować będzie więcej. Inna sprawa, że większość aktualnych (nowoczesnych) technologii lepiej się sprawdza i współpracuje z podłogówką, czyli instalacja niskotemperaturową. Takie są moje przemyślenia
@boguslawszostak1784
@boguslawszostak1784 2 жыл бұрын
@@BartekBuduje A dlaczego nie da rady? Bufor gromadzi 1,1 kWh w 1 metrze sześciennym na 1 stopień.Bufor 1000 m^3 ogrzany od 40 do 60 stopni ma 55 kWh zgromadzonej energii, z ciągła mocą 7 kW daje to ok h grzania w południe tez jest ta n a taryfa i można dogrzać bufor.
@piotrsekrecki509
@piotrsekrecki509 3 жыл бұрын
Tylko w cenie prądu z elektrowni połowa ceny to są różnego rodzaju opłaty więc fotowoltaika obniży koszty rachunków tylko max o połowę bo nawet jak wyprodukuje tyle Prado ile zużywamy to ceny reszty opłat nie obniży
@mariusz660
@mariusz660 3 жыл бұрын
Dobre to było ✌
@lukaszjk1609
@lukaszjk1609 2 жыл бұрын
podstawowa rzecz pompa z fotowoltaika po dotacjach jakie dzie wkoncu mamy zwraca sie znacznie szybciej i jestes NIEZALEZNY ENERGETYCZNIE - podwyzki gazy wegla prady cie nie interesuja!!!pozdrawiam!!! zywotnosc sprezarek w pompach to min 10 lat jesli pompa jest dobrze dobrana i nie taktuje co chwila.
@papi4219
@papi4219 3 жыл бұрын
Zgadzam sie z obliczeniami, ale dodadkowo poprosilbym orientacyjnie jakie masz sumaryczy pobor pradu dla calego domu/rok (czyli w raz z poborem wlasnym) -> tak zeby zobrazowac calosc.
@BartekBuduje
@BartekBuduje 3 жыл бұрын
W opisie filmu jest link do fv
@keg8379
@keg8379 3 жыл бұрын
Cześć, bardzo rzeczowy materiał - dzięki. Szukam wiarygodnych materiałów na temat ogrzewania pompami ciepła i mam pytanie być może trochę naiwne, ale dopiero zaczynam poszukiwania. Dlaczego nie pompa gruntowa z pionowym odwiertem? Zakładam że pewnie robiłeś rozeznanie korzyści/strat w swoim przypadku. Czy dużo bardziej podniosłoby to koszt instalacji? I czy można założyć że czas zwrotu inwestycji uległby wydłużeniu? Dzięki za odpowiedź.
@BartekBuduje
@BartekBuduje 3 жыл бұрын
Koszt pompy gruntowej lekko 2 razy tyle a nie ma większych zalet gdyż różnica w zużyciu prądu nie jest aż tak wielka.
@boguslawszostak1784
@boguslawszostak1784 2 жыл бұрын
@@BartekBuduje Ja tylko mam pytanie jak bez bufora ciepła chcesz grzać tylko w 2 taryfie? bo wiadomo ze płyta betonowa podłogówki jest buforem ciepła... ale wtedy też mniej ciepła w I taryfie trzeba pobierać z bufora. Jak porównujesz to porównuj to samo,
@BartekBuduje
@BartekBuduje 2 жыл бұрын
@@boguslawszostak1784 Czyli przyznajesz że bufor jets mało wydajny że trzeba z niego pobierać ciepło w "drogiej" taryfie?
@boguslawszostak1784
@boguslawszostak1784 2 жыл бұрын
@@BartekBuduje Nie jest "Mało wydajny" tylko JEST MAGAZYNEM, tak jak wylewka w której są rurki podłogówki, to wielka różnica. Beton lezy pod podłoga i oddaje ciepło na podstawie różnicy temperatury pokoju u płyty, Bufor NIE. Bufor jest izolowany i dodaje cieplej wody do wody krążącej w instalacji grzewczej tak, by miała temperaturę zadaną, odbierając wodę zimniejsza (w obiegu przed domieszaniem wody ciepłej). W ten sposób oddaje ciepło czyli energię w tempie 1,1 kW na każdy stopień ochładzania się JEDNEGO metra sześciennego wody (1 m sześcienny to 1000l). Pojemność cieplna betonu jest ok 4 razy mniejsza, ale jest go w podłogówce więcej.10 cm wlewki razy 100m kwadratowych podłogi daje 10 m^3 betonu, co ma pojemność 2,5 razy większą niż 1000l wody. Podsumowując. Gdy masz podłogówkę, masz naturalny bufor ciepła niezależnie czy grzejesz kominkiem, grzałką, piecem gazowym czy pompą ciepła. Gdy grzejesz kaloryferami bufora naturalnego nie masz i po wyłączeniu źródła ciepła masz za chwilę zimne kaloryfery. I NIE MA MOCNYCH musisz grzać, nie patrząc na taryfę. Bufor pozwala ci zagrzać wodę GDY CHCESZ i jak jest za mały, wystarczy dodać drugi. Oczywiście musisz mieć moc by zagrzać i temperaturę. Przykładowo jeśłi potrzebujesz dziennie ŚREDNIO 4 kW, w nocy grzejesz tanią taryfą i doładowujesz bufor. Zgromadzona w buforze energia 55 kW wystarczy ci na 11 godzin grzania w 1 taryfie, taryfa ta to2*7 O ILE W DZIEŃ średni pobór to też 4 kW Gdy nie masz naturalnego bufora (podłogówka) w dzień szybko dom ci się wychłodzi i będziesz MUSIAŁ używać obu taryf.
@bogusawwojtas6960
@bogusawwojtas6960 2 жыл бұрын
W obu wypadkach należy zacząc od instalacji PV bo bez niej oba rozwiązania są drogie a dla niektórych absurdalnie drogie. Druga sprawa to fakt że bufor ciepła można zamontować w starym budynku z istniejacą starąinstalacją CO - i dogrzewać zimą z kominka a nawet kotła. No i przy PC brakuje kosztów przeglądów nie wspominając że gwarancja na nie jest około 10-15 lat max ...
@BartekBuduje
@BartekBuduje 2 жыл бұрын
Kategorycznie żadnego pv montować przy pompie ciepła nie trzeba.
@MhUser
@MhUser 3 жыл бұрын
do kosztów instalacji dodaj koszt, podłogówki, wylewek, rozdzielaczy i innych dupereli; chodzi o to, że można ogrzewać dom niecentralnie i nie ponosić tych kosztów a instalacja może kosztować grosze; np. promienniki IR z COP1 koszt instalacji 2-4k zł; pompa ciepła powietrzna z COP podobnie jak twoja za 5-10k; można zrobić piec akumulacyjny na drewno za 10kzł w centrum bryły budynku i grzać drewnem (OZE) za bardzo małe pieniądze, do tego grzać cwu i jeszcze piec w nim pizze :P; do CWU można dać tanią pompę za 5-8k i jeszcze sobie schłodzić spiżarnię :) w nowych poprawnie zaizolowanych budynkach, gdzie zapotrzebowanie na energię jest niskie nie ma sensu robić instalacji za 50kzł; prawidłowo zbudowany dom nie potrzebuje w Polsce klimatyzacji i można go ogrzać przysłowiową suszarką
@tomaszm2825
@tomaszm2825 3 жыл бұрын
Obiektywnie w Twoim wyliczeniu trzeba zrobić kilka poprawek. - do grzania prądem nie potrzebujesz dla 2 osób 300 l zbiornika raczej 150 l za max 1000,00 - za bufor może robić jakikolwiek zbiornik ciśnieniowy, na olx można znaleźć taki za 1000 -1500 zł - izolację bufora też lepiej zrobić samemu te fabryczne są drogie i kiepskie. - idea bufora to zrobić po taniości. Przy aktualnych cenach spokojnie można zejść do 8-9 tyś. (a jeżeli ktoś umie nawinąć pakuły na gwint i ma trochę siły w łapach a do tego trochę poszpera i pogłówkuje to nawet w 5 tyś sie wyrobi) - bufor grzejemy z założenia tylko w taniej taryfie, pompa chodzi też w drogiej, powinieneś do kosztów doliczyć kilka stówek - jeżeli pompa jest na gwarancji to powinieneś doliczyć też przegląd kilka stówek - jeżeli kupiłeś na kredyt to jeszcze kilka stówek na oprocentowanie. - bufor będzie Ci służył do końca Twoich dni (ewentualne awarie kosztują kilkaset złotych), jesteś jeszcze młody więc na pewno pompę wymienisz co najmniej jeden raz, a życzę Ci długich lat życia więc może 2 razy. Moje wnioski. Jeżeli ktoś dysponuje wolnymi środkami to opłaca mu się zainwestować w pompę zamiast trzymać na lokacie 25 tyś na 0,5%. Jeżeli ktoś buduje w kredycie to powinien wybrać tańsze rozwiązanie.
@SebastianLis
@SebastianLis 2 жыл бұрын
Dzień dobry, Zastanawiam nad buforem ciepła z grzałką, tylko dlaczego we wszystkich wyliczeniach na stronie: ciepło właściwe (dla różnych domów) zawsze grzanie bufora prądem w tak zwanej taniej taryfie, wychodzi mimo wszystko dwa razy drożej niż pompa ciepła czy nawet grzanie gazem? Będę wdzięczny za odpowiedzi. Dziękuję
@BartekBuduje
@BartekBuduje 2 жыл бұрын
Logiczne że prądem jest drożej niż pompa ciepła, gdyż pompa ma cop 3 zazwyczaj a grzałka ma cop 1. Znaczy że pompa z 1 kw energii wytwarza 3 kw ciepła. Natomiast grzałka w warunkach idealnych z 1lw prądu daje 1 kw ciepła
@elzbietananto6949
@elzbietananto6949 2 жыл бұрын
Gdyby pompa miała 20 lat gwarancji to by sie opłacało. Trzeba zakładac, ze po koncu gwarancji pompa idzie na smietnik i wtedy ta cala zabawa w pompki jest nieoplacalna.
@BartekBuduje
@BartekBuduje 2 жыл бұрын
Że niby za 2 lata na złom? A to dlaczego? Działa już 3 sezon więc 3 lata ma
@zbigniewstanek6036
@zbigniewstanek6036 3 жыл бұрын
witam,zapomniales jeszcze dodac koszty serwisu,ja mialem pc,mitsubishi zubadan i tj.500zl serwis+430zl dojazd(180km x 1,2zl kilometrowka x2 strony)i to tak tanio bo bylem dogadany ze firma przyjezdza tylko raz w roku na serwis i podbija dwa serwisy-mitsubishi wymaga serwis co 6 miesiecy!!..uwazam,ze duzy dom bufor odpada,pc jest Ok,ale maly dobrze ocieplony dom tylko bufor-maly wklad finansowy,brak serwisu,a jak sie grzalka zepsuje-wymiana groszowe sprawy,w pc jak padnie sprezarka albo plyta glowna po gwarancji to juz nie sa male koszty! pozdrawiam
@ffab6717
@ffab6717 3 жыл бұрын
Kolego masz dużą wiedzę widzę, też czytam ale jeszcze mało wiem. Co byś polecił do domu 170m2, wybudowanego w 1980. Ocieplony 10cm , mury grube, zapotrzebowanie to jakieś 10kW (ozc profesjonalne jeszcze nie zrobione) . Obecnie w domu same grzejnik żeliwne i grube rury. Piętro będzie remontowane i będzie podłogowa, dół zostanie na razie w żeliwnych grzejnikach. Czy tutaj pompa da radę ?
@BartekBuduje
@BartekBuduje 2 жыл бұрын
Da ale porządna, a koszty będą adekwatne do zapotrzebowania budynku.
@michastraczek4741
@michastraczek4741 2 жыл бұрын
Słyszałem że takie grzejniki są nawet lepsze niż zwykłe w przypadku PC ponieważ mają dużą pojemność wodną. Ale ja tego nie potwierdzę na 100% natomiast wydaje się to mieć sens.
@pawedabrowski2320
@pawedabrowski2320 2 жыл бұрын
Zgadzam się, tylko ciekawe po jakim czasie trzeba będzie robić generalny remont pompy ? Jak kosztowne będą małe awarie ;) Pozdrawiam ;)
@BartekBuduje
@BartekBuduje 2 жыл бұрын
Jeśli takowe będą to dam znać. ;)
@lukaszjk1609
@lukaszjk1609 2 жыл бұрын
znajomi maja pompy ponad 7 lat bez awarii i ja zamontowalem,sprezarki maja zywotnosc min 10 lat,. a to jest serce pompy-warunek dobrze dobrana pompa,gwarancja 5 lat i pompa sie zwraca z wygasnieciem gwarancji,z fotowoltaika i dotacjami bajka,jestes niezalezny od cen gazy wegla,prady,polecam.
@MajkiCBR
@MajkiCBR 2 жыл бұрын
Tez tego jestem ciekaw bo czy to piec na ekogroszek, czy super extra piec gazowy to po 3latach juz zaczyna coś sie psuć. Wtedy a to 500zl, a to 100zl. Właśnie jestem na etapie budowy domu i chciałbym pompe ale nie ufam ze ta elektronika przeżyje 5lat a co dopiero 8-10 by można było myśleć o zwrocie z inwestycji. Dwóch znajomych ma pompy od 2 lat i jak do tej pory u każdego juz średnio po 2 razy w roku serwis byl. Na razie bezkosztowo naprawiają ale w końcu gwarancja sie skonczy. Co więcej przeraża mnie ze przy -17 a takie tez bywają u nas w kraju wymiennik może szlak trafić.
@BartekBuduje
@BartekBuduje 2 жыл бұрын
@@MajkiCBR Dlaczego przy -17 miałby wymiennik sie uszkodzic?
@MajkiCBR
@MajkiCBR 2 жыл бұрын
@@BartekBuduje taka informacje udzielali serwisanci moim znajomym, tu zgooglalem opis. Tyczy się to pomp powietrznych nie z wymiennikiem w odwiercie. "Pompę ciepła monoblokową trzeba zabezpieczyć przed zamarznięciem na wypadek przerwy w pracy. Chodzi zarówno o sytuacje kontrolowane (przerwa w pracy podczas nieobecności domowników), jak i awarie czy dłuższe przerwy w zasilaniu. Jeśli przerwa w pracy nastąpi podczas mrozu, woda, która zamarznie w wymienniku pompy ciepła, może spowodować jego pęknięcie. Takie uszkodzenie w większości przypadków nie podlega naprawie gwarancyjnej"
@KinGWo1F
@KinGWo1F Жыл бұрын
Witam, widzę że jak zwykle w komentarzach spiny co lepsze- Bufor!Pompa! Sprawa jest prosta. PC do nowego domu w szczególności projektowanego na nisko temperaturowe ogrzewanie. Bufor do budynków słabiej ocieplonych, starszych, z grzejnikami, więcej kondygnacji. Jedyne co mi nie pasuje w tym filmie to liczenie COP przy buforze. Nie podważam fizyki 1:1 ale zapominasz o mieszaczu przy buforze. Grzejąc do 75-80 stopni bufor i wpuszczając 50 stopni w układ z mieszaczem nie zużywasz tej energii 1:1. Każdy co ma już inne ogrzewanie i myśli nad PC powinien ustawić temperaturę na 35 stopni i zobaczyć jaki komfort jest w domu. Jeżeli jest zimno to nie bawić się w PC. PC za bardzo dostaję w dupę jak ustawimy temperaturę wody 50-55 stopni. Spada żywotność i wzrasta zużycie prądu. Także wszystko zależy jaki mamy dom :) Pozdrawiam.
@alexmaly5526
@alexmaly5526 3 жыл бұрын
Hej, ciekawy material, ale w podanych wyliczeniach jest błąd. W 9 minucie i 39 sekundzie mówisz, ze do wyliczeń przyjmujesz grzanie w drugiej taryfie, czy to oznacza ze twoja pompa pracowala tylko w godzinach od 22-6 rano oraz w ciągu dnia w 2 godzinnym okienku? A co z pozostałymi 14 godzinami dobowego czasu?
@BartekBuduje
@BartekBuduje 3 жыл бұрын
Pompa ciepła moja działała dodatkowo 3 godziny w drogim prądzie jednakże w skali całego rachunku jest to kwota 100-200zl. Pompa w 90% działał tylko w taniej taryfie
@alexmaly5526
@alexmaly5526 3 жыл бұрын
Super, dzięki za wyjasnienie
@Pietrasek121
@Pietrasek121 Жыл бұрын
Jakby tak było, że można grzać tylko w nocnej taryfie to po co kupować jakikolwiek bufor... Kocioł elektryczny to 3.5k (zamiast 33k pompy ciepła), buforem jest podłoga tak jak w przypadku autora filmu... Przecież nikt by nie brał bufora... Porównujmy pod względem komfortu. Grzanie w nocy to kretynizm. W nocy(nad ranem) gorąco w dzień(wieczorem) zimno. Pompa ciepła grzejąc w nocy zrobi to samo co kocioł elektryczny grzejący w nocy, ale bedzie kosztowała 30k więcej (jak w kredycie to odsetki będą tyle co grzanie na cała zimę tym kotłem elektrycznym, to kiedy ten zwrot??). Autor ewidentnie manipuluje tutaj. Bufor daje to, co pompa ciepła małej mocy w G11: stały komfort cieplny w domu. Zaleta takiej pompy to dobry współczynnik COP, niższe rachunki i jednak jakiś tam zwrot z inwestycji kiedyś. 😉 EDIT: Chciałbym się zreflektować jednak, może to nie jest taki głupi pomysł z tym przegrzewem, bo jednak autor używa 2h z drogiego prądu w dzień, akurat jest ciepło po powrocie do domu z pracy. Użyć wtedy takiego pieca elektrycznego i oszczędzić 30tys, to może być świetny pomysł!
@piotrwozniak5554
@piotrwozniak5554 8 ай бұрын
Jaka duża jest ta pompa ciepla i czy jest połączona z buforem? Stoją przed takim samym dylematem czy mam włożyć bufor z grzałkami czy pompę ciepla.
@BartekBuduje
@BartekBuduje 8 ай бұрын
Jeż na kanale film z moją cała kotłownia. Posiadam bufor przepływowy 100l więc nieduży.
@jarekm.55
@jarekm.55 2 жыл бұрын
Czy pompa ciepła ma sens gdy w domu jest instalacja tylko z grzejnikami? 55C to trochę mało do zasilania grzejników.
@BartekBuduje
@BartekBuduje 2 жыл бұрын
A kaloryfery ciągle na full grzeją? Zrób obliczenia na cieplo.app
@Actua22
@Actua22 2 жыл бұрын
SCOP wyszlo niskie bo grzane w nocy więc przy niższych temperaturach. Przy grzaniu w taryfie G11 w ciągu dnia pewnie wyszedł by około 4
@BartekBuduje
@BartekBuduje 2 жыл бұрын
W sezonie 2022/2023 planuje grzać cala dobre aby móc porównać i przedstawić rzetelne dane.
@sebastianwojdyla4735
@sebastianwojdyla4735 2 жыл бұрын
@@BartekBuduje Czekamy, będzie ciekawe porównanie. Pozdrawiam
@irkuss80
@irkuss80 2 жыл бұрын
Na chwilę obecną grzeję gazem i całość ogrzewanie podłogowe. Generalnie w trakcie dnia zwłaszcza słonecznego kocioł sporadycznie się załącza. Największe zapotrzebowanie jest jednak w nocy.
@antonikrawczyk1399
@antonikrawczyk1399 2 жыл бұрын
Ktos wspomnial w komentarzu, ze wyliczenia poboru pradu przez pompe uwzglednialy 2-ga taryfe , wiec sa istotnie zanizone .
@BartekBuduje
@BartekBuduje 2 жыл бұрын
Dlaczego zniżone?
@japierdole609
@japierdole609 2 жыл бұрын
Cześć, możesz powiedzieć co to za pompa i kto zakładał? Dość tanio Cię to wyszło. Właśnie dostałem wycenę na taką pompę i koszt ponad 50k, aż jestem w szoku bo sądziłem że spokojnie się w 40k wyrobię. Pozdrawiam
@BartekBuduje
@BartekBuduje 2 жыл бұрын
Panasonic tcap 9kw CNC Pompy Ciepła
@Anonymous-PL
@Anonymous-PL 2 жыл бұрын
zmien firme , cena z kosmosu
@_ikoki
@_ikoki 3 жыл бұрын
Dwie rzeczy. Ja mam ogrzewanie podłogowe gdzie nie potrzeba bufora ze względu na akumulację ciepła w betonie (czytaj podłodze). Cała instalacja do grzania CO to był koszt 1000zł. Z czego sama grzałka 10kW kosztowała mniej niż 200zł. Można na alledrogo sprawdzić. Grzeję wyłącznie w drugiej taryfie G12W gdzie całkowity koszt 1kWh to 30gr. Dla zużycia 10000kWh to koszt 3000zł. Nie wiem skąd u Ciebie w obliczeniach prawie 4000zł. Więc patrząc na to bardziej realnie Twoja stopa zwrotu to nie będzie nawet 10 lat. Pytanie czy na tą pompę jest 10 lat gwarancji. Minimalnie oczywiście. Każda naprawa bądź serwis w tym czasie wydłuża stopę zwrotu. Pomijam już kwestię złożoności całego układu. Dziękuję i życzę wysokich COP'ów. :)
@BartekBuduje
@BartekBuduje 3 жыл бұрын
Jaki dostawca prądu? W pge koszt 1 kWh to prawie 40 groszy
@_ikoki
@_ikoki 3 жыл бұрын
@@BartekBuduje Tauron u nas jest
@piotrkopa2918
@piotrkopa2918 2 жыл бұрын
Witam. Panie Ireneuszu jak duży ma Pan dom i jak ocieplony i jak gruba jest wylewka betonowa? Pytam bo mysle o buforze. Mam 60m2 sciany 15cm styr,podloga 15cm eps100 i na strop planuje 30cm wełny skalnej.
@_ikoki
@_ikoki 2 жыл бұрын
@@piotrkopa2918 Dom około 160m.kw, ściany 20cm grafit 031, dach 30cm piana PUR dodatkowo na strychu nieogrzewanym jeszcze 20cm wełny, w podłodze 18cm grafit 031 EPS100. Wylewka betonowa około 7cm na parterze i poddaszu.
@piotrkopa2918
@piotrkopa2918 2 жыл бұрын
@@_ikoki Dziękuję. A ile rocznie Pan płaci za ogrzewanie? Tak mniej wiecej. Z gory dziękuję i nie przeszkadzam. Pozdrawiam. 👍
@roberts2315
@roberts2315 2 жыл бұрын
Cześć, jak policzyłeś SCOP? 'Na oko' z Twojej tabeli wychodzi mi ponad 4.
@BartekBuduje
@BartekBuduje 2 жыл бұрын
Ilość wyprodukowanej energii przez ilość pobranej energii
@Actua22
@Actua22 2 жыл бұрын
Jak masz ustawione grzanie że udaje ci się grzac tylko w 2 taryfie ? Przegrzewasz dom w nocy czy jak?
@BartekBuduje
@BartekBuduje 2 жыл бұрын
Tutaj masz opisane: bartekbuduje.ovh/index.php/statystyki-na-zywo/
@tomaszsajewski
@tomaszsajewski 2 жыл бұрын
Jeżeli obydwa źródła ciepła liczymy w taniej taryfie to w jaki sposób akumulowana jest energia w pompie ciepła? Jeżeli chcę zagrzać CWU to w jaki sposób to robię? Jeżeli chcę utrzymać niską temperaturę na ogrzewaniu podłogówką to jak to jest możliwe, że PC nie dziala w tzw. dziennej taryfie?
@BartekBuduje
@BartekBuduje 2 жыл бұрын
1. Buforem ciepła przy PC działającej w taniej taryfie jest odpowiednio wykonana posadzka betonowa 2. Cwu grzane jest w godzinach taniego prądu i w ilości wystarczającej dla 4 osób spokojnie 3. Nie bardzo rozumiem co masz na myśli?
@tomaszsajewski
@tomaszsajewski 2 жыл бұрын
@@BartekBuduje Ad. 3 Jeżeli nagrzewamy posadzkę betonową do odpowiedniej temperatury (a z tego co rozumiem powinna być ona odpowiednio niska) w taryfie 2 do 6.00 rano to czy utrzyma ciepło do godz. 13.00 kiedy znów zaczyna się 2 taryfa i czy przez te 2h nagrzeje się tyle by potem utrzymać odpowiednią temperaturę do godziny 22.00? O to chodzi w moim pytaniu. Czy to się sprawdza w praktyce?
@BartekBuduje
@BartekBuduje 2 жыл бұрын
@@tomaszsajewski w nocy nie ma problemu i spokojnie nagrzany cement do 13 oddaje ciepło. Natomiast w okienku popołudniowym mam dodane 2h w prądzie drogim właśnie dla podniesienia komfortu. Więc pompa grzeje 13-17
@mariuszpieczykolan3912
@mariuszpieczykolan3912 2 жыл бұрын
Zastanawia mnie czy jest sens grzania pompa ciepla w 2 taryfie .W nocy jest niższa temperatura więc i sprawność pompy jest niższa z buforem na grzałki jak najbardziej 2taryfa
@BartekBuduje
@BartekBuduje 2 жыл бұрын
Pompa daje rade bez problemu, jednakże właśnie z powodów porównawczych planuje w następnym sezonie puścić pompę na całą dobę by grzała wtedy kiedy będzie taka potrzeba i porwamy zużycie ;)
@tomaszpiernaczyk671
@tomaszpiernaczyk671 2 жыл бұрын
@@BartekBuduje Podejrzewam, że nie miałeś nastawionego grzania na drugą taryfę, więc takie liczenie jest trochę bez sensu. Pompa na noce nie osiągnie 3,36. Dodaj do tego cały rok, bo CWU. Więc policz bufor po nocnych cenach, a pompę tyle ile Ci zużyła. Dodatkowo dodaj serwisy pompy co rok, bo to nieodzowne, średnio 600zł rocznie. Wtedy porównanie będzie miało jakiś sens. To co robisz w tym filmie, to udowadniasz sobie, że dokonałeś dobrego wyboru. Być może wybór dobry, nie mnie to oceniać, jednak obliczenia mocno nie obiektywne.
@BartekBuduje
@BartekBuduje 2 жыл бұрын
@@tomaszpiernaczyk671 Ty chociaż obejrzałeś ten film? Oczywiście że pompa działała w taniej taryfie. Masz również wyliczone ile na CWU a ile na CO. Widzę że zaraz serwis pampy będzie 1k rocznie kosztować ;]
@pniewski90
@pniewski90 2 жыл бұрын
Witam z kalkulatora ozc wychodzi że Max moc urządzenia dla mojego budynku wynosi 6.6kw jakie urządzenie byś zamontował po swoich doświadczeniach? O jakiej mocy?
@BartekBuduje
@BartekBuduje 2 жыл бұрын
Np 7kw Panasonica, jeśli podłogówki nie ma to też można pomyśleć o systemie HVAC i kanałówka
@pniewski90
@pniewski90 2 жыл бұрын
@@BartekBuduje Myślisz że będzie wystarczająca instalator powiedział że musi być 9 a 8 to minimum żeby w zimę dała radę. Podłogowka cały dom powierzchnia podłóg grzanych 182m
@BartekBuduje
@BartekBuduje 2 жыл бұрын
@@pniewski90 Jeśli wynik 6,6 masz z profesjonalnego OZC to pompa 7 wystarczy. W sytuacji gdy by jej było ciężko to pomoże sobie grzałką. Oczywiście możesz zastosować pompę 9 ale wtedy tez trzeba odpowiednio przygotować ukłąd aby nie taktowała pompa
@MSGoodhope
@MSGoodhope 2 жыл бұрын
@@BartekBuduje Kotlet. Pompa 7kW da przy jego maksymalnym zapotrzebowaniu góra 4kW mocy. Odliczając czas na defrosty to grzałka co najmniej 3kW będzie musiała pracować 24 godziny na dobę. TO jaki wtedy wyjdzie SCOP ;)
@xxmariopl
@xxmariopl Жыл бұрын
Witam , Przymierzamy się do zakupu pompy ciepła , jestem zielony w tym temacie . Nowy dom , panele fotowotaiczne 10 kw . Czy mógłby Pan mi polecić jakąś pompę powietrzną , w sensie , oszczędność energii, awaryjność , serwis . Z góry dziękuję .
@BartekBuduje
@BartekBuduje Жыл бұрын
Podstawa to obliczenia ozc. Masz takie?
@piotrkwiatkowski6647
@piotrkwiatkowski6647 2 жыл бұрын
Wszystko ładnie pieknie.... tylko 8 lat ...😆😆😆😆 druga sprawa w buforze padnie tylko grzałka ktorą kupisz w sklepie i sam wymienisz. A w pompie to juz tylko serwis i placenie.... trzecia sprawa do bufora ciepla mozesz zamontowac mały piec z plaszczem wodnym lub rusztem wodnym i spalic troche drewna i podciągnac bufor do np 80stopni co starczy na kilka dni aby sie nie wlaczyły grzałki. W polsce wszystko tak dziala ze co niby fajne dobre i oszczedne to po kilku latach juz sie nieoplaca. Tak bylo z ekogroszkiem pelletem i teraz czas na panele fotowoltaiczne bo juz zmieniaja przepisy a zaraz wezmą sie za pompy... każda firma chce zarabiac na montażach i serwisach taka ich rola... dlatego wole sam kupic i wstawic buffor i hydraulik mi to podlaczy za 1500zl bo juz z nim rozmawialem. Takze wydac ponad 30tys i czekac 8 lat na zwrot i modlic sie zeby sie niepopsuło po gwarancji albo wybrac prostą opcje i tanszą z mozliwosciami i wlasnym serwisem. Kazdy ma swoje zdanie i opinie takze ja wybieram bufor ;). Pozdrawiam
@arekhrynkiewicz7790
@arekhrynkiewicz7790 2 жыл бұрын
cześć Bartek, mam nowy dom 160m2+garaż 40m2, mam kominek z płaszczem wodnym i do tego bufor 800l. Mam dylemat czy zamontować pompe ciepła za 26tys czy bufor z grzałką (chyba że można wykorzystać bufor od kominka?) Proszę doradź... dzięki i pozdro.
@BartekBuduje
@BartekBuduje 2 жыл бұрын
Masz kominek z płaszczem wodnym jak rozumiem?
@arekhrynkiewicz7790
@arekhrynkiewicz7790 2 жыл бұрын
@@BartekBuduje tak
@arturs3759
@arturs3759 2 жыл бұрын
i gdzie odpowiedz na pytanie? pozdrawiam
@karolspolnik5198
@karolspolnik5198 2 жыл бұрын
Ale o jakiego rodzaju pompie ciepła mowa bo są 3 powietrze powietrze czy powietrze woda a może gruntowa to raz. A dwa jak dołożysz kolektory do pompy powietrze woda to pobór prądu masz od listopada do kwietnia a następna sprawa czy pompa powietrze woda lis kolektory nada się do kaloryferów
@BartekBuduje
@BartekBuduje 2 жыл бұрын
Przecież jets podane info jaka pompa. Powietrzna, ten model bez problemu nadaje się do kaloryferów. Przy czym kto jeszcze w nowych domach robi kaloryfery...
@laktok1137
@laktok1137 2 жыл бұрын
Zabrakło w tej kalkulacji kosztów serwisu i ewentualnej żywotności pompy ciepła vs bufora na przestrzeni tych 8 lat
@BartekBuduje
@BartekBuduje 2 жыл бұрын
Trudno bawić się we wróżkę kiedy sie cos popsuje itp. A serwis jest różny od 200 do 1k pln./ Zależy od firmy itp.
@krystiankrawczyk4499
@krystiankrawczyk4499 2 жыл бұрын
Ale jest koszt....
@dzieniarz
@dzieniarz 3 жыл бұрын
Jes tutaj jeszcze jeden ważny argument mam nadzieję że celowo pominięty w materiale. A mianowicie ochrona środowiska, elektrownie musiały ok 3x mniej spalić czegoś do ogrzania tego gospodarstwa.
@BartekBuduje
@BartekBuduje 3 жыл бұрын
Jest to jeden z ważniejszych aspektów ale mało kto się akurat tym przejmuje niestety
@siergiejg.1214
@siergiejg.1214 3 жыл бұрын
@@BartekBuduje dokładnie, nie ważne że zasmradza pół osiedla, najważniejsze że nie musiał wydać kasy na pompę
@tokarp390
@tokarp390 2 жыл бұрын
rolą państwa/społeczeństwa jest wycenienie szkód zgodnie z zasadą zanieczyszczający płaci kzfaq.info/get/bejne/rtl6esiCmczDiJc.html
@sebastianwojdyla4735
@sebastianwojdyla4735 2 жыл бұрын
@@siergiejg.1214 Kocioł na zgazowane drewno też zasmradza? Popytaj inwestorów, co mają takie kotły na paliwo odnawialne. To nie jest argument niestety. I są najtańsze w eksploatacji no chyba że ktoś jest leniem i nie chcę raz na 2 dni napalic w piecu a są tacy. Brak czasu nie jest wytłumaczeniem, na wszystko jest czas tylko trzeba sobie go zaplanować. Pozdrawiam
@artello78
@artello78 3 жыл бұрын
Podstawowy błąd w założeniach to COP dla bufora = 1. Ideą tego rozwiązania jest akumulowanie taniej energii pozaszczytowej, więc COP należałoby przyjąć 1,8-2. Zaraz napiszesz, że pompą ciepła (powietrzną) możesz przecież też grzać w taryfie, tylko jak będziesz grzał głównie w nocy przy niższych temperaturach ciekawe jaki ci wówczas wyjdzie COP - pewnie niewiwle większy niż dla bufora. Poza tym koszty instalacji bufora mocno przesadzone, a i nie słyszałem żeby ktoś płacił za serwis bufora po 500 za sezon...
@BartekBuduje
@BartekBuduje 3 жыл бұрын
Wyjaśnij mi jak fizycznie możesz mieć cop grzałki większy niż 1? Grzeje pompa w 90% w taniej taryfie i nie ma żadnego problemu z ogrzewaniem domu. Koszt bufora przesadzony? Który aspekt? Ceny z allegro podałem. Serwis nie kosztuje 500 a 300-500 zależy od pompy, na dodatek taki serwis masz w każdym normalnym źródle ciepła aby utrzymać gwarancję jak piece, kotły czy pompy ciepła
@artello78
@artello78 3 жыл бұрын
@@BartekBuduje Oczywiście fizycznie COP dla grzałki nie może być większy od 1, miałem na myśli aspekt ekonomiczny. Jak pisałem ideą bufora jest akumulacja taniej energii pozaszczytowej, która jest prawie 50% tańsza od tej w zwykłej taryfie a ty w swoim kalkulatorze liczysz prąd dla bufora po cenie z G11....przecież nikt kto ma bufor tak nie grzeje :-) Jest to oczywiste przekłamanie - zmień to w arkuszu, dolicz 500 za serwis co roku i wyjdzie okres zwrotu 18 lat - tyle to chyba ta pompa nie przeżyje. Poza tym bufor każdy średnio rozgarnięty założy sam a serwisować w buforze nie ma co...
@BartekBuduje
@BartekBuduje 3 жыл бұрын
@@artello78 gfzie ja liczę prąd dla bufora dla g11?
@artello78
@artello78 3 жыл бұрын
​@@BartekBuduje O przepraszam, zmyliło mnie że przyjąłeś taką samą cenę prądu dla pompy i bufora. Rozumiem w takim razie że korzystasz z G12 i pompa pracuje wyłącznie w taniej taryfie jak bufor bo tylko wówczas całe to porównanie ma sens.
@BartekBuduje
@BartekBuduje 3 жыл бұрын
@@artello78 korzystam z g12w i tak też działa pompa ciepła w taniej taryfie
@eksainti4041
@eksainti4041 2 жыл бұрын
Jak pan chce nagrzać pompą ciepła bufor ciepła w taniej taryfie do 90 stopni?
@BartekBuduje
@BartekBuduje 2 жыл бұрын
A po co miałbym to robić?
@piotrkorczynski5824
@piotrkorczynski5824 2 жыл бұрын
Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. U mnie piec elektyczny , fotowoltaika 9.9 ,dom 140m2 i mieszczę się w 9000kwh (pies 4000 pln!!!). Oczywiście miej i więcej
@BartekBuduje
@BartekBuduje 2 жыл бұрын
rocznie cały dom zużywa 9MWh?
@miloszenko
@miloszenko 3 жыл бұрын
Widzę błąd w założeniach. Efektywność grzewcza pompy została skorygowana o energii potrzebna na rozprowadzenie ciepła, czyli zuzycie na elektronikę i pompkę obiegowa. A dla bufora odwrotnie, nie uwzględniono tej energii wcale, a tam tym aktywnych urządzeń jest więcej. Poza tym bufor nie umie chłodzić 😁
@BartekBuduje
@BartekBuduje 3 жыл бұрын
Czyli że za mała podałem czy za wysoka? Teraz już wiem jakim wzorem producent scop oblicza i to jakaś abstrakcja xD
@miloszenko
@miloszenko 3 жыл бұрын
@@BartekBuduje to co pokazuje pompa jest prawidłowym wskazaniem, taka jest efektywność wytwarzania przez nią ciepła. A jak bierzemy zuzycie z gniazdka to dodajemy energię potrzebna na rozprowadzenie ciepła po budynku. Ten drugi składnik to koszt który jest zawsze a tylko przy pompie wszyscy go uwzględniają, przy bufora czy gazie nikt jakos nikt tych 200 zł rocznie nie chce uwzględniać 😄
@miloszenko
@miloszenko 3 жыл бұрын
@@BartekBuduje wszystko jest ok. Wyobraź sobie że zamieniasz PC na gaz. I co wartość z podlicznika energii elektrycznej uwzględnisz do kosztów zużycia czy nie? 😁
@marcinddgd3096
@marcinddgd3096 3 жыл бұрын
Dokładnie cop w panasie wg kart katalogowych to zapewne czysta sprężarka nic więcej natomiast pompa obiegową elektronika nie są podawane potem takie krzaczory ludziom wychodzą że jest do 20% więcej na pod liczniku. Natomiast fakt do kosztów bufora należało by doliczyć właśnie elektronikę i pompy obiegowe co podwyższy jeszcze zużycie.
@miloszenko
@miloszenko 3 жыл бұрын
@@marcinddgd3096 zuzycie na transport ciepla jest zawsze. Przestańcie uznawać uznawać jako błąd w podawaniu efektywności pompy, bo jeśli tak to trzeba to samo zarzucić producentom pieców gazowych.
@ukikierowca8681
@ukikierowca8681 3 жыл бұрын
Z której strony świata masz zewnętrzną część pompy i czy to ma jakieś znaczenie?
@BartekBuduje
@BartekBuduje 3 жыл бұрын
Od południa i będę musiał założyć zewnętrzny czujnik temperatury na południu bo głupieją odczyty
@ukikierowca8681
@ukikierowca8681 3 жыл бұрын
A czy są jakieś wskazania, gdzie powinna być. Czy można gdzie się chce?
@pluksander
@pluksander 3 жыл бұрын
@@BartekBuduje chyba na północy ten czujnik
@BartekBuduje
@BartekBuduje 3 жыл бұрын
@@pluksander tak miało być od północy ;]
@sebastianwojdyla4735
@sebastianwojdyla4735 2 жыл бұрын
@@BartekBuduje Pierwsze słyszę żeby czujnik zewnętrzny do kontroli temperatury montować na południowej ścianie budynku, to chyba wtedy sterownik zwariuję 😁
@marm9665
@marm9665 2 жыл бұрын
Długo nikt nie napisał jak pompa liczy ciepło pobrana na odlodzenie? Liczy to jak wyprodukowane? A może odejmuje to z bilansu, wszystkie obliczenie wychodzą poprawnie jeśli nie ma żadnej awarii ........ Pompa ani bufor nie wytrzymają bez obsługi 10 lat, a kto wie jak ceny prądu urosną za rok.
@BartekBuduje
@BartekBuduje 2 жыл бұрын
Im wyższa cena prądu tym bardziej opłacalna pompa ciepła
@kapinosypl3713
@kapinosypl3713 2 жыл бұрын
Dlaczego liczyłeś pompę w 2 taryfie? To jest atut bufora. Jak pompa ma chodzić tylko w 2 taryfie? Najlepsze rozwiązanie bufor i pompa:) sam mam kopciucha i od 6 lat się zbieram na przejście na coś sensownego.
@BartekBuduje
@BartekBuduje 2 жыл бұрын
No a w czym kłopot by pompa działała w taniej taryfie? Jakoś moja działa :P
@Myjkel
@Myjkel 3 жыл бұрын
Tyle razy było pisane/mówione. Bufor jest bezsensowną alternatywą dla PC. Jeśli już decydować się na grzanie prądem z COP=1 to się nie robi wodnej podłogówki, nie kupuje się bufora i kotła. Robi się kable w wylewce i wtedy grzeje w G12. Osiąga się wtedy BARDZO niski koszt inwestycyjny w stosunku do bufora a tym bardziej do PC, dzięki czemu taka PC się potrafi zwracać 10 lat. Jak się zamontuje do drutów PV zamiast PC to w zasadzie PC nie ma szans na zwrot. Oczywiście zanim się dobierze źródło trzeba wykonać projektowe obliczenia zapotrzebowania na ciepło (OZC) i przeanalizować.
@zbigniewnajduch8072
@zbigniewnajduch8072 3 жыл бұрын
Nie masz racji, jeżeli grzanie prądem to właśnie bufor i podłogowka. Kable mają zbyt małą żywotność aby instalować je w domu jednorodzinnych, one nadają się do domków letniskowych. Dodatkowo w przypadku dużego wzrostu cen prądu pozbawiasz się alternatywy jesteś skazany na prąd. Przy buforze zawsze możesz przejść na inne źródło ciepła. W tym na PC jeżeli będzie to miało sens.
@BartekBuduje
@BartekBuduje 3 жыл бұрын
@@zbigniewnajduch8072 kable maja 30lat gwarancji, ale faktycznie montując wodne ogrzewanie mamy możliwość podłączenia każdego źródła ciepła
@zbigniewnajduch8072
@zbigniewnajduch8072 3 жыл бұрын
@@BartekBuduje tak, jeżeli wierzysz w gwarancję, jaka firma będzie istnieć za 30lat? A jak dojdzie do awarii to znajdzie się 1000 powodów aby gwarancji nie uznać. To jest przewód oporowy, a z nimi to różnie bywa.
@Myjkel
@Myjkel 3 жыл бұрын
@@zbigniewnajduch8072 Oczywiście że mam. Kable mają znacznie wyższą żywotność niż rury z wodą, ba, są zdecydowanie mniej podatne na uszkodzenia w trakcie wykonywania. Sam mam pompę (gruntową) i wodną podłogówkę, ale robienie buforu wodnego żeby grzać go prądem jest totalnie bez sensu. Również argument o skoku cen prądu, gdy w cenie PC i wodnej podłogówki montuje się PV z prosumentem nie ma racji bytu. A już zmiana źródła ciepła jest kompletnym absurdem, bo nijak nakład w pierwsze źródło się nie zwróci (dotyczy to także takich pomysłów jak montaż pelletu z nadzieją że kiedyś pompy stanieją i wtedy se taki ktoś zamontuje).
@zbigniewnajduch8072
@zbigniewnajduch8072 3 жыл бұрын
@@Myjkel ja nie mówię o błędach w czasie montażu. A nawet gdyby do takowych doszło to zlokalizowanie uszkodzenia na rurce i miejscowa naprawa nie stwarza większych problemów, natomiast zlokalizowanie uszkodzenia na przewodzie grzejnym jest praktycznie niemożliwe no chyba że ktoś przewierci. Natomiast tynkarze potrafią przeciąć łatą PEX, więc taki przewód również nie stanowi dla nich problemu... Masz PC gruntową, to bardzo dobrze... Gdybym mial zbędne 80 tys i odpowiedni grunt, to też bym zainwestował. Natomiast co w buforze jest dla Ciebie bez sensu? Podaj jakiś konkretny argument. Oczywiście jest to droższe rozwiązanie niż przewody w wylewce, ale też daje inne możliwości. Piszesz żeby grzać na przewodach w g12 . Czyli wylewki 8+cm a i tak ilość energii które będą mogły zakumulować jest zbyt mała aby starczyło na cały mroźny dzień (w nocy nie grzejesz pomieszczeń do 22stopni tylko max 18 więc wylewki będą chłodniejsze nawet dogrzewając je przez 2 godziny w czasie dnia. Bufor grzeje w taniej taryfie i zakumulowaną energię mogę wykorzystać o każdej porze dnia - przykładowo, gdy wrócę do domu po pracy. Przewodów nie da się połączyć z innymi źródłami ciepła (koza na pellet w moim przypadku). Pozdrawiam Jeżeli chcesz odpisać to poproszę konkretne argumenty bo ten, że troszkę taniej do mnie nie przemawia.
@marcink.8570
@marcink.8570 3 жыл бұрын
Ciekawe materiał, ale dlaczego nie doliczyles kosztów przeglądu pompy ok 400- 500 zł rocznie, czas zwrotu pompy 8 lat ?? Gwarancja na pompę to 2 lata , zakładasz że pompą będzie działała bez awarii przed 8 lat- nie sadze. Posiadasz duży dom więc w takiej przestrzeni pompy mają sens bufor NIE. W innych materiałach zalety bufora były przedstawione dla domku 100-120m2. Pozdrawiam
@BartekBuduje
@BartekBuduje 3 жыл бұрын
Moja pompa ma 5 lat gwarancji na całe urządzeni, ja przedtawilem po prostu porównanie grzania mojego domu buforem i pompa ciepła. Wystarczy że wrócisz do filmów o pompie ciepła i masa jest wpisie żebym zakładał pv i grzał dom buforem. Ja nikogo nie zmuszam do żadnego rozwiązania, po prostu chciałem pokazać różnice ;)
@BartekBuduje
@BartekBuduje 3 жыл бұрын
A. Serwis co roku ma każde normalne źródło ciepła jak pięć, kocial czy właśnie pompa ciepła ;)
@marcink.8570
@marcink.8570 3 жыл бұрын
@@BartekBuduje Jasne, dzięki.
@bastian1809st
@bastian1809st 3 жыл бұрын
@@BartekBuduje kto ci takich głupot nagadał w kopciucha np u mnie w domu przez 30lat jest 2 pięć i zero awarii i zero przeglądów jak zaczal przeciekać to wymienilem.10lat temu na nowy za 4tys zł i jest 1pompka i nic poza tym zero przeglądów nie ma nic co to przebije pod osczednascia tylko trochę trzeba się narobić ale za to mi prąd jest wgl nie potrzebny aby było ciepło w domu przez cały rok i może być zima stulecia. Za to ci ekolodzy z pompami gazami pozdychaja z zimna.
@druszli1
@druszli1 3 жыл бұрын
Czy Pana w filmie cena grzania pompą jest ceną uwzględniającą fotowoltaike?
@BartekBuduje
@BartekBuduje 3 жыл бұрын
Nie. Jasno mówię że to jest koszt grzania domu bez działania paneli pv
@konradcejot6669
@konradcejot6669 3 жыл бұрын
To żeby pv na pompę ciepła dało rade musiałoby mieć z 30kwp?. Hm.. Bez prądu z zewnątrz. 😅
@BartekBuduje
@BartekBuduje 3 жыл бұрын
@@konradcejot6669 ma bufor tak, na pompę spokojnie starczy co mam z zapasem
@konradcejot6669
@konradcejot6669 3 жыл бұрын
@@BartekBuduje czyli pv i pompa to jednak dobre połączenie.
@BartekBuduje
@BartekBuduje 3 жыл бұрын
@@konradcejot6669 dobre ale nie niezbędne ;)
@maciejkluza8083
@maciejkluza8083 2 жыл бұрын
a jaki jest koszt serwisowania tego też trzeba dołożyć pewnie z 1tyś rocznie i tego nikt już nie liczy
@BartekBuduje
@BartekBuduje 2 жыл бұрын
300-500 zł. Rocznie. Czyli tyle co każe normalne źródło ciepła
@Przemyslaw85
@Przemyslaw85 3 жыл бұрын
Nie uwzględniłeś jednej stałej oplaty przy eksploatacji pompy ciepła. Trzeba ją serwisować w przeciwnym razie brak gwarancji. A serwisowanie kosztuje kilkaset zł. Kolejna kwestia... to ile lat popracuje Ci ta pompa bez kosztownej awarii np wymiany skraplacz czy samej sprężarki.
@BartekBuduje
@BartekBuduje 3 жыл бұрын
Serwis jest w każdym normalnym urządzeniu grzewczym czy to pięć, kocial czy pompa. Moja pompa ma 5 lat gwarancji a jeje działanie to taka sama technologia jak lodówka. Obstawiam że 10 lat popracuje
@piotraba5400
@piotraba5400 3 жыл бұрын
@@BartekBuduje a jaki serwis przy buforze i grzałce ? a jak chodzi o bufor ciepła trzeba dopasować do zapotrzebowania budynku grzałki tylko w taniej taryfie i scop wyjdzie 2 a nie 1 :)
@BartekBuduje
@BartekBuduje 3 жыл бұрын
@@piotraba5400 jak w grzałce może Ci wyjść cop 2? Wyjaśnij fizycznie jak to możliwe
@Przemyslaw85
@Przemyslaw85 3 жыл бұрын
@@BartekBuduje a po 10 latach może kolejne 15k zł. Przykład ode nie z pracy. Dwa klimatyzatory w serwerowni praca zmianowa co 8h. Pierwszy strzelił po 8 latach i udało się naprawić za 4000zl. Drugi strzelił po 11 ale czynnik był uzupełniany 3x w przeciągu tych 11 lat z czego 2x w ostatnich 2. Okazało się że to skraplacz a spawanie nie daje żadnej gwarancji że to podziała. Koszt naprawy za nowy 11k zł a czas oczekiwania ok 7m-c na sam skraplacz. Nowy klimatyzator wyszedł 15k zł z 7 letnia gwarancja. Uwzględniając coroczny serwis to stopa zawrotu pompy wobec boilera to 9 lat. A po 10 latach jak dostaniemy strzał za powiedzmy 12k złna wymianę PC stopa zwrotu znów kilka lat. Takie zamknięte koło. Reasumując czy to PC czy boiler to na jedno wyjdzie z tym że za pompę na start trzeba znacznie więcej na naprawy co np 10lat. Czyli tyle co pompa zaoszczędzi będzie na naprawę. Chyba że się mylę to proszę o sprostowanie.
@rafalpawlowski7024
@rafalpawlowski7024 3 жыл бұрын
@@Przemyslaw85 oczywista oczywistość. Przy obecnej technologi produkcji wszystkiego z gownolitu gdzie czajnik pada po roku mój za 600zl pad po 3latach żelazko pada po 2 latach lodówka jak dociąga do 10 to można party zrobić na tą część. Z klimatyzatorami już tak różowo nie jest bo pada elektronika lub zawory w inverterach potrafia paść po roku. Mój kolega kupił 30 lat temu splita markowego do wody użytkowej i chodzi obecne nie mają szans najmniejszych na 8 lat bez awarii. Elektronika pomp ciepła nie ma szans na pracę dluzej niż 8 lat a szczególnie kupowane na nasza sterefe klimatyczną co jest przepaścią jakościową. Europa to rynek gowna od czajnika samochodow po pompy i klimy i wszystko rzeźbione w Chinach. Ktoś tu twierdził ze chińczycy robia dobre rzeczy najlepsze obecnie gdyby tak było każdy by jeździł chińskim samochodem. W Skandynawia rzucili się na pompy przyszła zima wszystkim pozamazały Szwecja sprzedaje calą farmę wiatraków bo zysk pożera servis z pompami jest tak samo. Tylko proste analogowe konstrukcje o stopniu skomplikowania cepa dają gwarancję na długie działanie i niskie koszty naprawy każda złożona technologia jest tylko utopią. Tylko optymiści kupuja bmw czy Mercedesa z myślą ze sobie pojeżdżą w zeczywistosci ten mercedes goli pierdo i krawaty wiąże I usuwa ciążę ale nie jeździ Tylko stoi w servisie. I jak przeliczy ilość kilometrów do inwestycji to się popłacze. Tam gdzie elektronika tam jest placz i placenie
@totoloto9627
@totoloto9627 2 жыл бұрын
Kończę budowę... Były dylematy.. Już nie ma. Pompa. Pzdr
@krzysztofnowak2401
@krzysztofnowak2401 2 жыл бұрын
A solary i piec elektryczny co wtedy drożej wyjdzie niz pompa? Ogrzewanie roczne...
@BartekBuduje
@BartekBuduje 2 жыл бұрын
Solary czy pv? Bo solary to raptem tylko ciepła woda latem
@krzysztofnowak2401
@krzysztofnowak2401 2 жыл бұрын
@@BartekBuduje pv mialem na mysli
@BartekBuduje
@BartekBuduje 2 жыл бұрын
@@krzysztofnowak2401 no to przecież odpowiedź masz na tym filmie. Moja cała instalacja pv, 72 kWp nie wystarczyła by na pokrycie zapotrzebowanie dla pieca
@jarosawhnat762
@jarosawhnat762 3 жыл бұрын
Hej, może zrobisz film o chłodzeniu pompą, podlogowką.
@BartekBuduje
@BartekBuduje 3 жыл бұрын
Postaram się coś nagrać
@sawomirsiwek7558
@sawomirsiwek7558 3 жыл бұрын
@@BartekBuduje obniżenie temperatury powietrza obniża ilość pary wodnej która może się pomieścić wpowietrzu. Jak to jest rozwiązane przy chodzeniu płaszczyznowym?
@piotrsekrecki509
@piotrsekrecki509 3 жыл бұрын
@@BartekBuduje Tylko w cenie prądu z elektrowni połowa ceny to są różnego rodzaju opłaty więc fotowoltaika obniży koszty rachunków tylko max o połowę bo nawet jak wyprodukuje tyle Prado ile zużywamy to ceny reszty opłat nie obniży
@edwardmadry4299
@edwardmadry4299 3 жыл бұрын
Nie studzi się domu podłogówką - stopy ci zmarzną a w głowę nadal będzie gorąco. Jak chcesz studzić z PC to musisz dokupić klimakonwektory - wyglądają jak jednostki klimatyzacji tyle że zasilane są zimną wodą z PC a nie czynnikiem.
@jarosawrejmak4063
@jarosawrejmak4063 3 жыл бұрын
Mam, używam i jest to mało efektywne, więcej daje dobre wietrzenie niż chłodzeniem podłogówką
@ttadw
@ttadw 2 жыл бұрын
​ @BB - Bartek Buduje Jeden błąd na niekorzyść pompy zrobiłeś, ponieważ wytworzona energia to nie jest energia dostarczona do układu. Energia dostarczona do układu grzewczego to to co pompa wyprodukowała plus to co zużyła. Wtedy SCOP wychodzi 4,355, czyli bliżej tego co podaje producent.
@hyawill8944
@hyawill8944 2 жыл бұрын
Jestes pewien, ze wytworzona energia to nie dostarczona do układu?
@ttadw
@ttadw 2 жыл бұрын
@@hyawill8944 ostatnio byłem na targach ENEX i pytałem na kilku stoiskach i można powiedzieć, że to zależy.
@hyawill8944
@hyawill8944 2 жыл бұрын
@@ttadw Czyli to co mozna zobaczyc po 4:55 na video nie uwzględnia Twoim zdaniem zużycia energii przez pompę?
@hyawill8944
@hyawill8944 2 жыл бұрын
@@ttadw Czyli to co widzimy jako COP miesięczne na tym panelu tez sa błędne? Chyba jestes w błędzie. Mamy tu COPy zimowe ponizej 3.5, a należy pamiętać, ze większość energii wyprodukowanej zostalo właśnie zimą.
@maciejtrajdos9136
@maciejtrajdos9136 2 жыл бұрын
Mam jeszcze pytanie do Ciebie i wszystkich znających się na pompach ciepła - czy moglibyśmy ustawić pompę w szklarni korzystając z wyższej temperatury w środku albo nawet podłączyć tam wyrzutnię ciepłego powietrza z domu z rekuperacji?...
@BartekBuduje
@BartekBuduje 2 жыл бұрын
Nie. Ilość powietrza która jest potrzebna pompie ciepła będzie za mała. Natomiast wyrzucanie w stronę pompy ciepła wilgotnego powietrza to już całkowity bezsens
@maciejtrajdos9136
@maciejtrajdos9136 2 жыл бұрын
@@BartekBuduje 1. pewnie zależy od wielkości szklarni ;) 2. można założyć, że mamy rekuperator z odzyskiem wilgoci, zatem teoretycznie "dmuchalibyśmy" na pompę podobnie wilgotne powietrze jak jest na dworze; zastanawiam się po prostu, czy te kilka stopni ciepła, których nie odzyska rekuperator dałoby się jakoś wykorzystać...
@BartekBuduje
@BartekBuduje 2 жыл бұрын
@@maciejtrajdos9136 rekuperator nigdy nie odzyskuje 100% wody, a wilgotne powietrze zwiększy jedynie obladzanie wymiennika. Dodatkowo dmuchanie nawet 300m3 na godzine na pompę to ułamek powietrza jakie ona używa w tym czasie.
@piotrjuszczyk1
@piotrjuszczyk1 2 жыл бұрын
No ale jak masz normalnie 8 lat to z fotowoltaiką to się wydłuży. I teraz pytanie zasadnicze: czy fotowoltaikę robiłeś pod ogrzewanie czy już miałeś np. fotowoltaikę. Bo od tego zależy czy koszty inwestycji zaliczasz czy nie.
@BartekBuduje
@BartekBuduje 2 жыл бұрын
Mówiłem wielokrotnie. Pv montowalem że względu na inflację i patrząc na to jak ja w kosmos wywaliło to zwrot inwestycji jeszcze bardziej się skrócił
@piotrjuszczyk1
@piotrjuszczyk1 2 жыл бұрын
@@BartekBuduje To jest retoryczne pytanie do każdego kto będzie się zastanawiał nad pompą czy buforem.
@kamilpronobis2915
@kamilpronobis2915 2 жыл бұрын
super wytłumaczone, Dobry film :)
@miloszenko
@miloszenko 3 жыл бұрын
W małym 110 m2 domu różnica w cenie instalacji będzie poniżej 8000 zł.
@BartekBuduje
@BartekBuduje 3 жыл бұрын
rozwiń?
@miloszenko
@miloszenko 3 жыл бұрын
@@BartekBuduje pompa panasonic 5 kW z montażem poniżej 20 000 zł, bufor specjalnie tutaj nie potanieje.
@mirekstach4207
@mirekstach4207 3 жыл бұрын
Zgadzam się. U mnie pc 7kw w wersji all in one 26 tys z montażem. Czyli 26 -12 to różnica 14 tys a to już mniejsza stopa zwrotu. A po 2 wojny są że pompa się nie zwróci. A które źródło ciepła się zwraca? To nie ma się zwracać tylko zapewnić nam ciepło w domu i cwu a nie zwracać. Każde źródło ciepła generuje koszty dla budżetu domowego.
@to_pewnie_jerzy
@to_pewnie_jerzy 2 жыл бұрын
Heeej mam dom parterowy 140m plus garaż 25 i jestem na etapie hydrauliki i stąd pytanie: co się bardziej opłaci na tą chwilę gaz (mam możliwość podpięcia się do sieci) czy pompa ciepła? Dom stoi na standardowym fundamencie materiał to cegła okna veka bez ciepłych parapetów
@BartekBuduje
@BartekBuduje 2 жыл бұрын
Trudno w tej chwili wyrokować. W tym momencie pompa będzie tańsza, w eksploatacji ale gaz będzie tańszy w montażu. Od stycznia podwyżki prądu i nie wiadomo co będzie tak samo z gazem
@jpopowski
@jpopowski 2 жыл бұрын
jednego nie rozumem. skoro pompa pracuje w taryfie nocnej to czy nie potrzebny też bufor do gromadzenia energii?
@BartekBuduje
@BartekBuduje 2 жыл бұрын
Nie, buforem jest cementowe ogrzewanie podłogowe
@jpopowski
@jpopowski 2 жыл бұрын
@@BartekBuduje tak dzieki za odpowiedz.o tym też pomyslałem, ale skoro płyta może trzymac ciepło to podobnie możnaby zrobic z tym drugim rozwiązaniem. sam mam ogrzewanie podłogowe i jest spora bezwładność grzewcza. jest też problem sterowania temperaturą chociaz przy piecu gazowym i wylewce anhydryowej mam pole manewru.
@BartekBuduje
@BartekBuduje 2 жыл бұрын
Dla mnie bezwladnosc wylewki to jest coś na czym mi zależało
@szymonantosz6033
@szymonantosz6033 2 жыл бұрын
A jaką masz samą grubość wylewki, nie licząc okładziny? Pozdrawiam.
@BartekBuduje
@BartekBuduje 2 жыл бұрын
@@szymonantosz6033 od 6 do 8/9
@MrPassat1999
@MrPassat1999 2 жыл бұрын
Pompy ciepła nie możesz liczyć w taniej taryfie, jest to 10h na dobę tylko, pompa pracuje 24h a grzałki około 8h doba 🙃, masz nie do końca realne koszty założenia bufora. Nie liczysz przy pompie serwisu...
@BartekBuduje
@BartekBuduje 2 жыл бұрын
A od kiedy pompa nie może działać w taniej taryfie? Co to za wymysl? Nie liczę serwisu bo takowy ma każdy pięć na paliwo stałe czy kocial gazowy.
@MrPassat1999
@MrPassat1999 2 жыл бұрын
@@BartekBuduje ponieważ już napisałem, w ciągu doby 24h masz tylko 10h tańszej taryfy, a pompa pracuje o różnych porach w cyklu 24h... A odnośnie serwisu to porównanie było do bufora z grzałkami nie do innych źródeł ciepła. Spoko tylko napisałem co nie tak, nie ma co polemizować, tobie wyszła korzystnie pompa, super bądź w tym przekonaniu, pozdro
@BartekBuduje
@BartekBuduje 2 жыл бұрын
@@MrPassat1999 Czemu zakładasz ze pompa niby pracuje 24h na dobę? skąd takie założenie?
@ajk6992
@ajk6992 2 жыл бұрын
@@BartekBuduje Pompa ciepła na tanią taryfę jest trochę bez sensu, gdybyś chciał włączać pompę tylko w tanich godzinach, to po pierwsze aby dostarczyć odpowiednią ilość ciepła musisz pompę przewymiarować przynajmniej dwukrotnie (większa moc musi zrekompensować krótszy czas pracy), do tego gdzieś to ciepło musisz magazynować, więc potrzebny jest dodatkowy bufor. Bufor do pompy ciepła też nie ma wielkiego sensu ponieważ pompa osiąga wysoką sprawność dla niskich temperatur, więc albo rezygnujesz z wysokiego COP i grzejesz do 55, albo musisz wstawiać 3 bufory zamiast jednego. Kolejny argument przeciwko taniej taryfie dla pc to dużo niższa sprawność pc w nocy, ponieważ pozyskuje ona energię z powietrza a wiadomo że w nocy jest dużo zimniej.
@BartekBuduje
@BartekBuduje 2 жыл бұрын
@@ajk6992 Nie wiem skąd pomysł o konieczności dwukrotnego przewymiarowania pompy. Ciepło magazyn ujesz w posadzce betonowej, w tym roku zbadam ta mityczna nizszą sprawnosc pompy ciepła w nocy.
@domnakretej
@domnakretej 3 жыл бұрын
Cześć Bartek Uważam, że nie do końca uczciwe te twoje wyliczenia. Bufora nie można liczyć 1:1, ze względu na możliwość magazynowania energi powinien być liczony 1:2. 1:1 miało by sens wtedy, gdyby wytworzona energia cieplna była oddawana do budynku natychmiast, tak jak w przypadku kabli lub foli grzewczych👍 Takimi wyliczeniami wprowadzasz ludzi w błąd😜 Pozdrawiam
@BartekBuduje
@BartekBuduje 3 жыл бұрын
Nie rozumie tego argumentu. Zużywa prąd 1:1 więc jak mam liczyć że zużywa jej mniej? Pompa ciepła również magazynuje ciepło tylko że w posadzce
@domnakretej
@domnakretej 3 жыл бұрын
@@BartekBuduje Tak, zużywa 1:1, ale dzięki temu, że bufor i oczywiście podłogi trzymają bardzo długo cieplo, możemy grzać bufor co drugi albo i co 3 dzień. I dlatego powinno się, w tego typu obliczeniach jak Twoje używać 1:1,8. W ten sposób obliczenia będą najbliższe prawdy. Piszę o tym, nie po to żeby się czepiać, ale dlatego, że zużycie dla bufora wyszło Ci sporo zawyżone, bo nie wzieleś pod uwagę, że podgrzewa on dużo rzadziej niż pompa ciepła. Pozdrawiam
@BartekBuduje
@BartekBuduje 3 жыл бұрын
Nawet jak by się załączał raz w tygodniu to nic nie zmieni tego jaka ilość ciepła musi dostarczyć do domu. A żeby to dostarczyć musi zużyć tyle prądu ile podałem na filmie. Nie da się tego oszukać ani zmienić. To jest prosta fizyka naprawdę, nic tu nie da tłumaczenie że zużywa prąd tańszy a potem droższy itp
@MrMarekSosnowski
@MrMarekSosnowski 3 жыл бұрын
@@BartekBuduje masz racje ilość ciepła będzie w obu przypadkach taka sama ale wyznawcy bufora bo chyba tak trzeba ich nazywać sami siebie oszukują czy pocieszają jakoby PC pracowała bez przerwy a bufor to ja sobie nagrzeęj raz na jakiś czas więc oszczędzam- nic podobnego, nie oszczędzasz bo musisz i tak dostarczyć taką samą ilość energii w tym samym czasie awa dodatku PC bierze energię nie tyllko z sieci ale w zdecydowanej większosci z otoczenia a bufor w 100% tylko z sieci. Bufor bez odpowiednio mocnej fottovoltaiki to kompletny nonsens a ta przecież też swoje kosztuje.
@mateuszpas7500
@mateuszpas7500 3 жыл бұрын
@@domnakretej serio? XD Bufor czy pompa czy piec na pellet czy gaz i tak musi dostarczyć tyle samo ciepła dla tego samego domu. Różni się tylko to, czym to zrobisz i ile kosztuje wyprodukowanie 1kWh z danego źródła ciepłą. Co do bufora, to on sam w sobie też jakieś straty ma na tym magazynowaniu (tak na zdrowy rozsądek), a jak puszczasz coś grzanie od razu na chatę, to odchodzi ci ten "koszt magazynowania" ? Przecież bufor nie jest idealnie szczelnym zbiornikiem, który nie traci ciepła. Musiałaby być idealna próżnia na wszystkich jego ściankach, ale gdzieś i tak by była rurka, która go zasila i to właśnie ona powodowałaby mostek termiczny, czyż nie? :D
@robertjesionczak7739
@robertjesionczak7739 2 жыл бұрын
Gdzie są koszty serwisowania pompy? Zakładamy 10 lat bezawaryjnej pracy?
@BartekBuduje
@BartekBuduje 2 жыл бұрын
Jeśli się pojawia to nagram film i przedstawię
@robertjesionczak7739
@robertjesionczak7739 2 жыл бұрын
@@BartekBuduje warunki gwarancji wymagają serwisu, jaki koszt?
@jarosawredlak7508
@jarosawredlak7508 2 жыл бұрын
obliczenia są prawidłowe ale wszystko bierze w łeb jak będzie awaria pompy, a taka awaria będzie na pewno bo jest to urządzenie a urządzenia się psują. Pompa to urządzenie skomplikowane dlatego naprawa będzie bardzo Kosztowna.
@BartekBuduje
@BartekBuduje 2 жыл бұрын
Skomplikowane? Raczej dość proste w zasadzie działania. Różnica w cenie bufora a pompy ciepła również niedługo dużo szybciej się wyrówna że względu na różnice w cenie prądu
@zbigniewk.7367
@zbigniewk.7367 2 жыл бұрын
Nie są prawidłowe
@zbigniewnajduch8072
@zbigniewnajduch8072 3 жыл бұрын
Bufor ma jeszcze inne zalety, ale w tym materiale nie mają oni znaczenia. Ja instaluje kozę na pellet z płaszczem wodnym o mocy 12kw- 9 kw płaszcz i 3kw powietrze. Przy takiej kozie bufor jest jak najbardziej wskazany.
@BartekBuduje
@BartekBuduje 3 жыл бұрын
Dostaniesz zgodę na takie źródło ogrzewania w wt2021?
@zbigniewnajduch8072
@zbigniewnajduch8072 3 жыл бұрын
@@BartekBuduje w projekcie koza jest ujęta, no i mam zgodę. Jest to też zapasowe źródło zasilania. Wydaje mi się że urządzenie grzewcze na pellet są dopuszczane w wt 2021. Mimo wszystko dziękuję za informację, sprawdzę to dla pewności. Pozdrawiam
@zbigniewnajduch8072
@zbigniewnajduch8072 3 жыл бұрын
@@BartekBuduje Kocioł węglowy - należy do urządzeń grzewczych, które w stopniu znacznym obciążają środowisko a co za tym idzie - nie będzie można spełnić warunków określonych przez WT2021 Kocioł olejowy/ gazowy - spełnienie Ep będzie trudne w przypadku obu źródeł ciepła - nawet na najwyższej sprawności sprzęcie. Kocioł na pellet - spełnia warunki Ep- jednakże nie jest bezobsługowy, nie jest tani w eksploatacji.
@zbigniewnajduch8072
@zbigniewnajduch8072 3 жыл бұрын
@@BartekBudujeco myślisz o powiększeniu bufora aby nie trzeba było dogrzewać w droższej taryfie. Czy ma to sens ekonomiczny?
@jarosawrejmak4063
@jarosawrejmak4063 3 жыл бұрын
@@zbigniewnajduch8072bufor przy pc to jedna wielka pomyłka, aby pc miał dobra efektywność zasilanie wody jest na poziomie 30-35st a taka temperatura w buforze bardzo mocno zwiększa jego rozmiar i kiszty...
@MrBaarszczu
@MrBaarszczu 2 жыл бұрын
Bartek, dzięki za film. W kwestii bufora ludzie właśnie zapominają także że rekompensowanie zużycia fotowoltaiką mija się z celem. Przy pompie, jest to już bardziej sensowne bo nie ma takich dużyh zużyć. Bufor z grzałką to także duża ekspozycja na ryzyko cen energii, bo są duże zużycia. A z ciekawości, dlaczego nie gaz? nie chciałeś czy nie miałeś możliwości?
@BartekBuduje
@BartekBuduje 2 жыл бұрын
Nie ma i nie będzie gazu w naszej okolicy. Natomiast gaz z butli to najdroższa forma ogrzewania
@Moody-us5ul
@Moody-us5ul 2 жыл бұрын
Witam a mógłbyś podać metraż twojego domu
@BartekBuduje
@BartekBuduje 2 жыл бұрын
Użytkowej ogrzewanej jest 210m2
@Moody-us5ul
@Moody-us5ul 2 жыл бұрын
@@BartekBuduje dzięki za odpowiedz pozdrawiam
@jozefkarpinski
@jozefkarpinski 2 жыл бұрын
1649kwh za 7m-cy to około 236kwh za m-c dość dużo jak na 2 osoby. Ja ma mam 1 bojler 120l bez grzałki drugi bojler 140l grzałka 2kw, 7 osób codziennie prysznic zużycie tylko albo aż 300kwh miesięcznie, dodam że grzałka jest włączona non stop. Dodam że woda ma temperaturę min60 stopni
@BartekBuduje
@BartekBuduje 2 жыл бұрын
1649kwh sąd ta wartość?
@darek9014
@darek9014 2 жыл бұрын
Witam A po ośmiu latach ciekawe w jakim będzie stanie ta pompa ciepła Najlepsze rozwiązanie piec co elektryczny za 2500zł plus panele fotowoltaiczne
@BartekBuduje
@BartekBuduje 2 жыл бұрын
I po 8 latach zje prądu za większą kasę niż pompa :)
@ignaccc1
@ignaccc1 3 жыл бұрын
Ale te twoje trzy godziny dogrzewania w taryfie drogiej to cenowo trochę gorzej wychodzi bo wtedy prąd jest prawie 2 razy droższy i to wychodzi jakbyś 6 godzin grzał
@BartekBuduje
@BartekBuduje 3 жыл бұрын
W poprzednim filmie dokładnie wyliczam jaki to większy koszt.
@Marcin-zn9ow
@Marcin-zn9ow 3 жыл бұрын
Pełna zgoda. Przy małym domu bufor może mieć jeszcze sens ale przy średnim i dużym już raczej nie.
@jezalb2710
@jezalb2710 3 жыл бұрын
W Kanadzie dają rade.
@Marcin-zn9ow
@Marcin-zn9ow 3 жыл бұрын
@@jezalb2710 oczywiście że da radę,, kwestia tylko kosztów użytkowych.
@ireneusz3901
@ireneusz3901 2 жыл бұрын
Nie prawda, bo są domy wielorodzinne ogrzewane buforami.
@Marcin-zn9ow
@Marcin-zn9ow 2 жыл бұрын
@@ireneusz3901 oczywiście że pewnie są też ogrzewane reaktorami atomowymi ale chyba przyznasz ze są to raczej wyjątki.
@ireneusz3901
@ireneusz3901 2 жыл бұрын
@@Marcin-zn9ow Nie, są powszechnie stosowane w osiedlach na zachodzie a i w PL tez coraz częściej.
@emilointeriapl
@emilointeriapl 2 жыл бұрын
Mogę prosić o namiar na instalatora pompy?
@BartekBuduje
@BartekBuduje 2 жыл бұрын
Cnc pompy ciepła
@emilointeriapl
@emilointeriapl 2 жыл бұрын
@@BartekBuduje kurczę. Drugi koniec Polski.
@BartekBuduje
@BartekBuduje 2 жыл бұрын
@@emilointeriapl Ja z mazowsza oni pomoże. Jak na południu kraju to budotom obczaj
@jarekszefer9832
@jarekszefer9832 2 жыл бұрын
U mnie zrobili Nowy Sącz. I byli najtańsi z propartnerow Panasonic.
@qara7
@qara7 3 жыл бұрын
Twoje liczby nie pozwalają mi być fanem bufora! :) Skorzystałeś z dofinansowania do PC i PV? O ile obniżyło to koszt założenia tychże?
@arturherman2212
@arturherman2212 2 жыл бұрын
A ile placisz za roczne serwisy? x8 lat. Czemu tego nie liczysz?
@arturherman2212
@arturherman2212 2 жыл бұрын
Ale materiał bardzo ciekawy. Pozdrawiam.
@BartekBuduje
@BartekBuduje 2 жыл бұрын
Tyle samo co w normlanym piecu czy kotle około 300-500 zł.
@hektor4488
@hektor4488 2 жыл бұрын
Po 8 latach pompa się zwróci, a po 10 latach trzeba wymienić na nową.
@BartekBuduje
@BartekBuduje 2 жыл бұрын
A budowa domu po ilu latach się zwróci? A pięć na paliwo stałe? Co to za głupi argument że coś ma się zwrócic? Koszt kotłowni w nowym domu jest porównywalny dla pompy ciepła i dla pieca na paliwo stałe
@tomaszbyczek7611
@tomaszbyczek7611 3 жыл бұрын
Witam. Bartku - czy możesz doprecyzować koszt ogrzewania pompą ? Podawałeś 1600PLN a wyliczyłeś 1200PLN. Panas znany jest z tego, że zawyża 2-20% wskazanie COP i są nawet na YT absurdy gdzie COP wyszło 10:1 :) Dla mnie liczy się REALNE zużycie prądu i 22C w domu oraz woda CWU 45C. Stąd w COP/SCOP czy inne nie wierzę.
@BartekBuduje
@BartekBuduje 3 жыл бұрын
Jak kolega wyżej podał nie doliczyłem 3h pracy w drogiej taryfie więc można przyjąć że koszt ogrzewania co to około 1300 zł a pozostały to koszt grzania cwu. Scop policzyłem na podstawie rzeczywistych odczytów zużycia prądu a nie z pompy ;)
@PawelKruszewski
@PawelKruszewski 3 жыл бұрын
@@BartekBuduje Zużycie prądu policzyłeś z rzeczywistych odczytów - a produkcję ciepła - jak dobrze wnioskuję z nagrania - odczytałeś jednak z pompy?
@BartekBuduje
@BartekBuduje 3 жыл бұрын
@@PawelKruszewski Tak, bo jest obliczane z ciepłomierza w pompie.
@zbigniewnajduch8072
@zbigniewnajduch8072 3 жыл бұрын
Wcześniej napisałem 3500- 4500 za Twój domek, więc chyba trafiłem. Ja jestem nastawiony na bufor i przy podobnych parametrach domu zakładam 4500zł... Trzeba wziąć jeszcze pod uwagę, że pompa jest znacznie bardziej awaryjnym urządzeniem niż bufor. Grzejąc wodę do 55st sprzężarka bardzo dostaje w kość... W poprzednim filmiku wspomniałeś, że dogrzewasz po 3 godziny w drogiej taryfie a teraz nie wziąłeś tego pod uwagę - czyli 1500zl a nie 1200. Natomiast bufor 1000l może być zbyt mały, ja kupuję 1500l i za całość zakładam 10 do 12 tys zł - nie mam pojęcia jak ktoś chciał się wyrobić w 4 tys:). Podsumowując: trochę zaniżyłeś koszty ogrzewania pompą ale też zaniżyłeś koszt instalacji bufora, dodatkowo bufor ma straty na magazynowaniu energii bo w ciągu doby traci 3-4st a to dodatkowe koszty. Na bufor trzeba mieć dodatkowe miejsce (bufor plus znacznie większe naczynie wyrównawcze) = dodatkowe koszty. Dziękuję za materiał, potwierdziłeś moje wiliczenia z kartki. Bardzo się cieszę że trafiłem na ten kanał. Postaram się nadrobić materiał. Pozdrawiam
@BartekBuduje
@BartekBuduje 3 жыл бұрын
Dzięki za miłe słowa ;) Wiedziałem że pominelem te 3h w drogim prądzie no doszedłem do wniosku że już będę za bardzo mieszać itp. Różnica około 200-300 zł jeszcze nie tragedia. Awaryjność pompy ciepła to póki co w kółko powtarzany mit. Zobaczymy za 5 lat jak będzie ;)
@edwardmadry4299
@edwardmadry4299 3 жыл бұрын
@@BartekBuduje można przyjąć że awaryjność PC jest taka jak awaryjność lodówek bo to takie samo urządzenie ;) Obecna w kuchni pracuje od 15 lat (albo i więcej) i zero problemów
@piterszoniusz
@piterszoniusz 3 жыл бұрын
Z doświadczenia powiem, że częściej jeździłem po ludziach wymieniać grzałki elektryczne niż naprawiać pompy ciepła :)
@zbigniewnajduch8072
@zbigniewnajduch8072 3 жыл бұрын
@@piterszoniusz grzałki w bojlerach cwu czy buforach?
@piterszoniusz
@piterszoniusz 3 жыл бұрын
@@zbigniewnajduch8072 buforach. Skoki napięć na wioskach itp. Bardzo często powodowały wybijanie korków czy stb grzałek więc jak nikt nie zauważy wcześniej ich wyłączenia to jesteśmy odcięci od ciepła.
@taskhunters5245
@taskhunters5245 2 жыл бұрын
Tylko wiesz majac te 21k na start, instalujemy panele i to nie za duzo bo tak ok 6kw i od razu mamy w pewnym stopniu redukcje zuzycia pradu poprzez bufor. To tez trzeba brac pod uwage.
@BartekBuduje
@BartekBuduje 2 жыл бұрын
Redukcję? Słaba ta redukcję bo nawet na co nie wystarczy a co dopiero prąd bytowy
@taskhunters5245
@taskhunters5245 2 жыл бұрын
@@BartekBuduje nawet jak i nie wystarczy na calosciowe pokrycie rachunkow za co/cwu automatycznie zmniejszaja sie koszta i napewno bedzie to bardzo porownywalnie jak nie mniej niz pc a do tego nie ma tam czesci ruchomych wiec mniejsze prawdpodobienstwo nawalenia czegos. Z drugiej strony biorac bufor i majac juz moduly automatyki domowej mozna sobie bardzo fajnie wysterowac stefy oraz wzmozyc autokonsumpcje😉
@kielnerowski
@kielnerowski 2 жыл бұрын
@@taskhunters5245 grzałki się przepalają a tanie nie są
@zbigniewk.7367
@zbigniewk.7367 2 жыл бұрын
@@kielnerowski masz rację, 75 zł to nie mało eech
@kielnerowski
@kielnerowski 2 жыл бұрын
@@zbigniewk.7367 za 75zl to grzalke do grzania wody w szklance na herbate mozesz sobie kupic
@darklech
@darklech 3 жыл бұрын
Czy excel zawiera koszty przeglądów rocznych pompy, które wynoszą conajmiej 500-700zl? Wszystko zależy jaki bufor, jaka pojemność, jaka automatyka sterująca. Na buforze jesteśmy w stanie osiągnąć zużycie prądu podobne do pompy ciepła tylko trzeba umieć to wysterowac. Przy okazji, jak była bestia ze wschodu to nie załączyła się grzałka w pompie ciepła ? 😉 Wymysł z zachodu który na nasz klimat jest kiepskim pomysłem. Idealne rozwiązanie dla firm które to sprzedaja bo kasa niezła a przecież to zwykły agregat klimatyzatora. Najprostsze rozwiązania są najlepsze. Bufor.
@BartekBuduje
@BartekBuduje 3 жыл бұрын
Nie należy doliczać przeglądu, jeśli ktoś nie chce gwarancji to ich nie robi, tak samo jak przy piecach i kotłach. Nie ma fizycznie możliwości byś na buforze uzyskał takie zużycie jak ja na mojej pompie. No fizyki się oszukać tu nie da po prostu. Przy bestii pompa grzałek nie włączyła no nie musiała. Pompa ciepła powietrze woda to nie jest zwykły klimatyzator bo ma wymiennik ciepła chociażby, niemniej nikt tego nie ukrywa to że pa ciepła działa tak samo czy to klimatyzacja czy lodówka. Zasada działania jest taka sama
@piotrogrodnik376
@piotrogrodnik376 2 жыл бұрын
Jesteś optymistą że myślisz że pompa ciepła będzie Ci działać bezawaryjnie przez 8 lat ja serwisuje podobne instalacje klimatyzacyjne i uważam że po 4latach dopiero zaczynają się poważne awarie których w ogóle nie uwzględniłeś w wyliczeniach
@BartekBuduje
@BartekBuduje 2 жыл бұрын
Pięć na paliwo stałe czy gazowy również może ulec awarii. Jeśli coś się nie popsuło to czemu mam hipotezy zakładać? Jak będzie jakaś awaria nie omieszkam poinformować o tym.
@kielnerowski
@kielnerowski 2 жыл бұрын
W każdym urzadzeniu zdazaja sie awarie mniejsze czy większe wiec dla mnie głupie gadanie
@tomaszka1053
@tomaszka1053 2 жыл бұрын
Sorki ale coś mi tu śmierdzi w tych twoich wyliczeniach. Już na wiosnę będę zakładał bufor 1000 litrów plus piec elektryczny i z firmy konstal z Koszalina będzie to kosztowało prawie 9 tys zł. Wydaje mi się że po 10 latach bufor dalej będzie działał a ty będziesz miał w najlepszym przypadku połowę życia pompy za sobą. Koszty po 10 latach się wyrównają ale jak będę musiał wymienić piec alwktryczny to będzie mnie to kosztowało max 3 tys zł a nie 35 tys za pompę. Będziecie jeszcze wszyscy za 10 - 15 lat płakać ze to gówno i złe wydane pieniądze
@BartekBuduje
@BartekBuduje 2 жыл бұрын
A koszta eksploatacji gdzie pomijasz?
@krzysztofhala8149
@krzysztofhala8149 3 жыл бұрын
👍😄
@elektro761
@elektro761 3 жыл бұрын
Mały to znaczy ? U mnie powierzchnia grzania to około 114 m2
@BartekBuduje
@BartekBuduje 3 жыл бұрын
połowa mojego ;)
@Marcin-zn9ow
@Marcin-zn9ow 2 жыл бұрын
Ile kw zapotrzebowania dla domu wyszło w ozc?
@BartekBuduje
@BartekBuduje 2 жыл бұрын
7,5
@Marcin-zn9ow
@Marcin-zn9ow 2 жыл бұрын
@@BartekBuduje z cwu dla - 20. Pytam bo mi wychodzi 7,2 z cwu i nie wiem czy brać panasonica 9 kw serii J jednowaentylatorowa czy może Tcap 9kw. Masz jakiś pomysł? 🙃
@BartekBuduje
@BartekBuduje 2 жыл бұрын
@@Marcin-zn9ow Bez CWU przy --20. Ale mówimy o profesjonalnym OZC nie z ciepło właściwe. Warto znać miejsce gdzie budujesz dom. U mnie ozc było liczone dla stacji pogodowej w mieście a ja mieszkam na wsi gdzie temperatura w zimę jest średnio o 5 stopni niższa. Tak więc to warto wiedzieć. Poza tym od OZC jeszcze polepszyłem niektóre parametry a mimo to wybrałem tcapa ze względu na chęć grzania w taniej taryfie. Niemniej SDC u mnie również by w zupełności dał radę :)
@Marcin-zn9ow
@Marcin-zn9ow 2 жыл бұрын
@@BartekBuduje nie pomogłeś dalej mam dylemat.😁 Tcap to stabilność ale dużo wyższe koszty początkowe bo sama pompa jest droższa i konieczny jest bufor że względu na przewymiarowane. Panas 9 kw J to niższe koszty początkowe ale obawy o duży udział grzałki w ogrzewaniu.
@BartekBuduje
@BartekBuduje 2 жыл бұрын
@@Marcin-zn9ow przy J tez bufor na powrocie wskazany aby nie było problemu z defrostem na grzałce
@oneferrdek3346
@oneferrdek3346 2 жыл бұрын
Bufor to tylko bateria . Grzać dom grzałka można za pomocą samej grzałki . Nawet do kopciucha można dodać grzałkę i grzać prądem . A kwestia jak drogo będzie to już inna bajka 😉
@BartekBuduje
@BartekBuduje 2 жыл бұрын
Problemem jest wmawianie ludziom że jest super tanio....
@oneferrdek3346
@oneferrdek3346 2 жыл бұрын
@@BartekBuduje ale trzeba oddać że posiadania buforu ( którym może być dowolny zbiornik, beczka ocieplona) jest bardzo dobre dla każdego rodzaju zasilania. Kolega ma pompę ciepła + bufor 2000 litrów + kolektory słoneczne . Pompa grzeje bufor do temperatury zasilania . A kolektory nagrzewają bufor do 95 stopni . 40% spadło mu zużycie .
@MSGoodhope
@MSGoodhope 2 жыл бұрын
@@oneferrdek3346 a jak słońca nie ma to ... ?
@adamsowinski5501
@adamsowinski5501 Жыл бұрын
@@MSGoodhope to jest grzalka , a co a nieba spadnie tegu nikt prócz ciebie nie zużyje …
@604579570
@604579570 2 жыл бұрын
Grafiki po 600, co są ze złota!!!!. Przyjdzie mrożna zima i Troja pompa ciepła tak i tak będzie mieć COP 1. 33000 zapomogę ciepła, gdzie tak tanio można kupić??? 10MW zapotrzebowanie na ciepło, to jakiś wielki dom lub kiepsko docieplony. Obecnie bon 170 M2 powinien mieć max 7MW. Wstaw 7MW i PV. A wyjdzie że bufor wyjdzie na to samo co pompa ciepła. A za 10 lat będziesz musiał wymienić pompę ciepła za kolejne za dziesiątki tysięcy złotych. Policz koszty na 20 lat a bufor wychodzi na 99% taniej. Nie można liczyć na 10 lat tylko na dłuższy czas. Nie wieżę by pompa ciepła w naszym klimacie wytrzymała więcej niż 10 lat.
@BartekBuduje
@BartekBuduje 2 жыл бұрын
I po co liczyć pokazywać jak wy dalej swoje ehh. I 7kw na metr to jakieś super wyniki. Bo w przepisach to jest 70 co najwyżej.... A mój dom ma około 50 więc sory ale matematyka coś słabo Ci idzie ;)
@kielnerowski
@kielnerowski 2 жыл бұрын
Dom ma zużycie w MW? O kurła toz to belchatowska elektrownia nie starczy na jedną wieś zeby zasilić
@lukaszjakiela1371
@lukaszjakiela1371 2 жыл бұрын
tutaj jest nieco manipulacji i nie twierdze ze liczby sie nie zgadzaja,. ale pc maly sens grzac jedynie w taniej taryfie przez dosc duze wychladzanie grzalki wec zuzycie byloby jednak wieksze a scop nizsze, caly szkopul wlasnie na tym polega ze w buforze magazybnujemy energiee i mozey ja przekazywac caly dzien, wiec jak porownywac to rzeczywiscie do bufora pracujacego w taniej taryfie. i zeby nie bylo ze neguje pc poniewaz sam ja zakladam, a do kosztow przy pc nalezalo by doliczyc jeszcze koszty przegladow miedzy 300-500 zl i tutaj znow roznice sie jeszcze bardziej redukuja, a zggadzam sie w 100% jezeli chodzi o pv, jezeli ktos wlasnie mysli o panelach to raczej nie ma sensu isc w bufor poniewaz wtedy wiekszosc kozeysci kotre generuje sa niwelowane przez konsumpcje kwh.
@BartekBuduje
@BartekBuduje 2 жыл бұрын
Dlaczego nie można grzać w taniej taryfie pompa ciepła? Jak to możliwe że już 2 sezon tak grzeje? ;) W tym roku nawet na żywo statystyki z użycia można obserwować
@lc9440
@lc9440 2 жыл бұрын
👍
@januszautograf5903
@januszautograf5903 2 жыл бұрын
Co jest w pompie ciepla że jej taka cena jest może by dało samemu sobie zbudowac 😂
@BartekBuduje
@BartekBuduje 2 жыл бұрын
Idąc tym torem czemu każdy z nas nie buduje sobie samochodu? ;)
@marcinmartinus
@marcinmartinus 2 жыл бұрын
Pompa ciepła plus fotowoltanika 9.7kw na 135m 95tys wyliczyła firma.
@BartekBuduje
@BartekBuduje 2 жыл бұрын
Czemu taka duża? A jaka niby moc pompy dobrali?
@piotrekxyz1577
@piotrekxyz1577 2 жыл бұрын
Fajnie opowiadasz. Mam tylko jedno ALE!!! Suma sumarum każde źródło energii jest NIE OPŁACALNE. Z logicznego punktu widzenia nie masz Ty ani ja ani nikt inny zysku z tego, jedynie ciepłe 4 litery w zimie. Nie chciał bym, żebyś sie mnie czepiał za to, bo przedstawiłeś to jako porównanie pompy ciepła a bufor z grzałką. Pozdrawiam
@BartekBuduje
@BartekBuduje 2 жыл бұрын
Żadna budowa domu, płytki, farby, palenie czy źródło ciepła nie jest opłacalne itp. ;)
@piotrekxyz1577
@piotrekxyz1577 2 жыл бұрын
@@BartekBuduje i tego trzeba sie trzymač. Bo nie którzy nie rozumieją niektorych logicznych kwestii.
@EDImaciek
@EDImaciek 2 жыл бұрын
Kwestia dobrego zaprojektowania domu. Możemy mieć kilka buforów 1 podłoga, ściana tynk gliniany itd 2 bufor ogrzewany prądem, peletem, koza itd. energię można magazynować w podłodze ale musi mieć odpowiednią grubość.(8 cm) anhydrytowa odpada. Poza szybkim nagrzaniem podłogi jej plusy się już kończą. Następna sprawa, czy bufor potrzebuję grzać cała noc żeby się naładować. Jestem na etapie budowy i bufor jest rozwiązaniem nr 1.
@BartekBuduje
@BartekBuduje 2 жыл бұрын
W filmie masz wyliczenia kosztów ogrzewania jak bym grzał bufor. Przy domu większym jak 100-120m2 bufor jest nieopłacalny nawet z instalacja PV
@sebciozapomniaem7743
@sebciozapomniaem7743 3 жыл бұрын
Fajnie jak ktoś by zrobił obliczenia i porównał zestawienie : pompa ciepła , bufor i koparka kryptowalut
@BartekBuduje
@BartekBuduje 3 жыл бұрын
Niestety nie znam się na koparkach ;/
@Myjkel
@Myjkel 3 жыл бұрын
Teraz koparka musi chodzić 24/doba/rok żeby była opłacalna. W zimie może i fajnie, ale w przejściowych i w lecie co z tym ciepłym odpadowym? Grzać basen ogrodowy czy inne jacuzzi? Zresztą jest poważny problem jak to ciepło odzyskiwać, bo wodne chłodzenie owszem można zrobić, ale wychodzi absurdalnie drogo. Koparkę trzeba zaś wymieniać co 100dni (bo jak się zechce zmieniać po 200 to już nikt tego kupić nie będzie chciał).
@czynmydobro4fun
@czynmydobro4fun 3 жыл бұрын
@@Myjkel spokojnie. Dziś jeszcze u niektórych kopią karty z 2016 roku. Jeszcze miesiąc temu te starocie kosztowały chore pieniądze. Wszystko zależy od ceny krypto.
@Myjkel
@Myjkel 3 жыл бұрын
@@czynmydobro4fun Karta to nie koparka która jest w stanie ogrzać dom, a taka była teza.
@czynmydobro4fun
@czynmydobro4fun 3 жыл бұрын
@@Myjkel znajdź sobie artykuł o typie który do czerpni podłączył koparkę krypto i ogrzane powietrze wpuszczał do pompy ciepła czy do reku połączonego z pompą. Już nie pamietam. W każdym razie pobór prądu przez pompę spadł mu o połowe.
@lukaszjakiela1371
@lukaszjakiela1371 2 жыл бұрын
Sam stoję po stronie pc. Ale nalezy dołożyć koszt serwisów.
@BartekBuduje
@BartekBuduje 2 жыл бұрын
Nie należy wliczać czegoś co nie jest pewne a tylko możliwe. Przegląd faktycznie kosztuje ale 300-500zl rocznie to nie jakaś tragedia
@rafalrafal7881
@rafalrafal7881 2 жыл бұрын
@@BartekBuduje tak, tyle że te 500 złotych rocznie już robi różnicę w czasie zwrotu. Przy wyborze jednak trzeba brać różne scenariusze i też takie, że pompa odmówi posłuszeństwa. Pod tym względem bufor wypada lepiej. Jak dla mnie policzone to jest "na szybko". Jedyne z czym się zgodzę to to, że inwestycja zwróci się szybciej dzięki temu, że jest większa powierzchnia grzania. Uważam, że bufor przy powierzchniach grzania ponad 200m2 nie jest już taki atrakcyjne, ale przy domach, tak jak ludzie w większości budują teraz (około 120m2), jest bardzo dobra alternatywa dla pompy, i rachunki nie będą wygórowane.
@kielnerowski
@kielnerowski 2 жыл бұрын
@@rafalrafal7881 w buforze siadają grzałki które tanie nie są
@rafalrafal7881
@rafalrafal7881 2 жыл бұрын
@@kielnerowski grzałka za plus minus 800zl jak dla mnie droga nie jest.
@kielnerowski
@kielnerowski 2 жыл бұрын
@@rafalrafal7881 tania wcale
@mrxns
@mrxns 3 жыл бұрын
Grzanie pompa w taniej taryfie jest bez sensu. Trzeba by było grzać bufor 1500 l pompa ciepła 20 kw. Przy czym w nocnych godzinach jest niższa temperatura powietrza i niższe COP. Pompa 20 kw jest droga i dochodzi koszt bufora. Jak już tak porównujesz to powinieneś porównać przy buforze cenę taniej taryfy a przy pompie cenę g11 Na kanale Klimatyzacja Katowice ekspert z Panasonica to tłumaczył.
@mrxns
@mrxns 3 жыл бұрын
Jak szybko przeliczyłem pompa się wraca po 17 latach
@BartekBuduje
@BartekBuduje 3 жыл бұрын
Nie zgodzę się. Jak widzisz grzeje w taniej taryfie i żadnego problemu z tym nie mam. Buforem jest posadzka. Pompa nawet jak działa cały czas to u tak będzie w nocy pracować bo jest wtedy po prostu zimniej i nie ma opcji by się nie załączyła
@BartekBuduje
@BartekBuduje 3 жыл бұрын
Zwróciła? A to budowa domu się zwraca? Pięć na pellet czy kocial gazowy też?
@mrxns
@mrxns 3 жыл бұрын
@@BartekBuduje Posadzka betonowa ma ponad 4 razy mniejsze ciepło właściwe od wody. Przy 100 m2 posadzek wychodzi że można w niej zmagazynować ilość ciepła podobna do bufora 1000 l z tym, że Delta temperatur przy posadzce jest bardzo nie wielka co dyskwalifikuje pasdzke jako bufor ciepła. Bufor grzejemy od 25 do 70 st C aby zmagazynować potrzebna energię. Spróbuj to samo zrobić z posadzka. Więc grzanie pompa w taniej taryfie przy mrozach z czysto teoretycznego punktu jest nie możliwe pompa musi chodzić także w drogich godzinach które są droższe od g11.
@mrxns
@mrxns 3 жыл бұрын
@@BartekBuduje Przecież wiadomo, że chodzi o zwrot inwestycji w pompę ciepła w porównaniu z buforem ciepła
@sylwesters.4048
@sylwesters.4048 2 жыл бұрын
A jeszcze dodaj serwis pompy przez te 8 lat w kontrze do grzałki
@BartekBuduje
@BartekBuduje 2 жыл бұрын
Porównujemy 1 sezon i jednorazowy koszt montażu. Natomiast serwis zależy od pompy i jest to 300-500 zł , ale przy każdym normalnym źródle ciepła takowy jest.
@sylwesters.4048
@sylwesters.4048 2 жыл бұрын
@@BartekBuduje na przestrzeni tych 8 lat koszt serwisowania jednostki do grzałki z buforem To należy dodać do kosztów zwrotu .
@czynmydobro4fun
@czynmydobro4fun 3 жыл бұрын
Nie opowiadaj takich rzeczy bo buforaki obsrają majty ze złości xd
@604579570
@604579570 2 жыл бұрын
Zobaczymy jak wrzucą do Polski zimy. Bufor i PV to jedyne rozsądny wybór. A pompa ciepła to ściema
@BartekBuduje
@BartekBuduje 2 жыл бұрын
Mając takie wyliczenia jak na filmie Ty nadal swoje. No spoko. Co kto woli :)
@zbigniewk.7367
@zbigniewk.7367 2 жыл бұрын
@@BartekBuduje wyliczenia masz błędne, kalkulujesz scop z pompy która zaniża od 10 nawet do 50% swoje zużycie i chcesz być tym rzetelny? Liczysz serwisy dla bufora ale jakie? Zrób profesjonalny audyt energetyczny, zamontuj ciepłomierze i wówczas mów o SCOP swojego domu. Z grzałka spraw wygląda rzetelnie, bo masz 1 zawsze czy to przy 15 stopniach czy 0 czy też - 15... czy choć przez chwilę dostrzegasz różnice? Nie wspomnę o braniu do kosztów ogrzewania CWU, gdzie w przypadku bufora zamiast bojlera czy wężownicy kupisz w tej cenie pompy do CWU i też masz sprawność wyższa jak w buforze dla ogrzewania wody użytkowej. Porównaj koszty ogrzewania fomu, bo to masz w tytule
@BartekBuduje
@BartekBuduje 2 жыл бұрын
@@zbigniewk.7367 Idąc po kolei. Skąd to mityczne zaniżanie zużycia w pompie rzędu 10-50%? W filmie wcześniejszym masz odkładane wyliczenia ile mniej wskazuje pompa i omówione to jest dlaczego. I NIE nie jest to 50%. Dalej, ilość wyprodukowanej energii jest podawana z ciepłomierza w panasonicu a nie z ilości pobranej energii elektrycznej. Przyjmuje sie że grzałka ma cop 1 ale nie ma ona nigdy 100% sprawności. Niemniej tak najłatwiej jest to liczyć. Mówisz że do CWU kupuje sie zbiornik z pompą? No ale jak to? Bufor masz który jest tak wydajny to czemu nim nie grzejesz CWU? :P Mając na dachu instalacje 9,72 kWp nie byłbym wstanie wyprodukowac prądu dla bufora na samo grzanie CO a co dopiero prąd bytowy więc trochę słaba opcja widząc rosnące koszty prądu. Audytu nie potrzebuje gdyż przed rozpoczęciem budowy wykonałem OZC i dokładnie znam zapotrzebowanie swojego budynku i wiem ile energii on wymaga.
BUFOR DO POMPY CIEPŁA - KIEDY POTRZEBNY? JAK DOBRAĆ? CO TO?
25:48
KlimatyzacjaKatowice.pl
Рет қаралды 198 М.
No empty
00:35
Mamasoboliha
Рет қаралды 7 МЛН
A teacher captured the cutest moment at the nursery #shorts
00:33
Fabiosa Stories
Рет қаралды 45 МЛН
Nie chcę już POMPY CIEPŁA, nie ma opcji !!!
13:33
Pompa Ciepła i PV
Рет қаралды 448 М.
🎯 BUFOR CIEPŁA 🎯 Dlaczego miałbym go wybrać ???
33:15
Pompa Ciepła i PV
Рет қаралды 128 М.
Kako podesiti klimu da greje i hladi
2:48
Klimauredjaji.com
Рет қаралды 2,2 М.
Ogrzewanie domu buforem z grzałką-3 najważniejsze rzeczy
0:59
Piotr Banaś
Рет қаралды 21 М.
NIE kupuj Pompy Ciepła... to BŁĄD!!! a jak musisz, to tylko taką.
31:16
Pompa Ciepła i PV
Рет қаралды 677 М.