No video

17 - boneIO - sterownik smart home na szynę DIN (44 wejścia, 20 wyjść) - NIEAKTUALNY

  Рет қаралды 21,970

smart diy

smart diy

Күн бұрын

FILM NIEAKTUALNY!!!!! - projekt cały czas się rozwija i większość rzeczy pokazanych na filmie zostało znacząco uproszczonych. Aktualna dokumentacja dostępna tutaj: boneio.eu/docs...

Пікірлер: 60
@gs6614
@gs6614 2 жыл бұрын
super robota. kanał odkryłem niedawno a już wszystkie filmy obejrzane 😁 ps. bardzo przyjemnie się ogląda twoje filmy
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
Dzięki ;)
@marcinwilk
@marcinwilk 2 жыл бұрын
Dobra robota, gratuluję. Sterownik, na który czekałem - otwarty, funkcjonalny, dostępny finansowo, integrowalny z HA. Trzymam kciuki za rozwój (zaczynam obserwować kanał na yt i fb i jak tylko będę mógł jakoś pomóc to bardzo chętnie się przyłączę i pomogę).
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
Dzięki - myślę, że w tego typu systemach, które montujemy potencjalnie na wiele długich lat w naszych domach lepiej jednak, aby były otwarte. Bo jak po kilku latach producent się zwinie to może się okazać, że jesteśmy w czarnej d. ;)
@AndrzejDunowski
@AndrzejDunowski 2 жыл бұрын
Kurcze, super sprawa. Ja to bym widział na ESP32 z Ethernetem (np. od Olimexa z PoE). Osobno bym zrobił sam sterownik, wejścia z zabezpieczeniem, przekaźniki SSR i mechaniczne a połączył to szyną I2C. Bez urazy za mądralowanie, sam coś podobnego robię, ale w trochę innym wykonaniu i przy moich warunkach. Pozdrawiam i życzę powodzenia!
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
Takie rzeczy już w projekcie powstają - wejdź na grupę na fb (link masz pod filmem) - tam znajdziesz więcej informacji ;)
@ParagonDIY
@ParagonDIY 2 жыл бұрын
Piękna robota, projekt pierwsza klasa jak masz chęci wrzucaj pliki do druki na stronę prusy :)
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
A jakie zalety ma strona prusy? Bo do tej pory, jak coś wrzucałem to na thingiverse?
@ParagonDIY
@ParagonDIY 2 жыл бұрын
@@smart-diy szybkość działania, cały czas rozwijają portal a Thingiverse od dawna się nie rozwija, muli niesamowicie, czasami coś tam wrzucam ale głównie teraz na Prusę zobacz może Ci sie spodoba :)
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
@@ParagonDIY A to muszę się zarejestrować i sprawdzić. Trochę tych projektów 3d mam w szufladzie, to można by było je wrzucić.
@marekkowalski9673
@marekkowalski9673 2 жыл бұрын
Ja mam już 8 lat sterownik na ATMEGA 32 [pomiary niskich napiec - prądów, 4-kanałowy programowalny sterownik gniazdek , monitorowanie stanu akumulatora systemu fotowoltaicznego. Panie Macieju podziwiam. Ja wywaliłem przekaźniki bo co pół roku padały, teraz mam SSR 25A bez radiatorów bo przełączam prądy w zakresie 0- 8A a obwody niskonapięciowe w instalacji 12V steruje MOSFETAMI.
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
U nas w sterowniku ssry niestety nie wejdą - są za wysokie do takiej konstrukcji. Przekaźniki potrafią się zaciąć, ale nie ma tragedii - u mnie już prawie 3 lata to śmiga i w sumie ze dwa się zakleszczyły.... wszystko kwestia tego jakie się prądy przelącza. Również pozdrawiam! ;)
@samskoral4938
@samskoral4938 2 жыл бұрын
Świetny kanał, dopiero wczoraj tu trafiłem a siedziałem do późnej nocy bo temat mnie zaciekawił i fajnie prezentujesz. Nasuwa mi się kilka pytań. 1. Pod koniec filmu opowiadasz o rozwoju projektu i, że piny wejściowe musisz zabezpieczyć, mógł byś rozwinąć? Podać przykład? 2. W przyszłym roku zaczynam budowę, zacząłem planować co chce mieć, może pokażesz co masz u siebie (mam na myśli schemat bo nie zawsze ktoś chce się chwalić jak wygląda dom i to rozumiem), może kogoś jeszcze zainspirujesz, zwrócisz uwagę na błędy, o czym warto pomyśleć. 3. Jakich urządzeń sterujących w pomieszczeniach używasz? Mam na myśli włączniki świateł, jakieś czujniki, kontraktrony, rolety, konkretne modele? 4. Temat mqtt, na 1 masz brokera i 2 kolejne są do niego połączone? Będę wdzięczny za odpowiedź, pozdrawiam
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
Hej, od czasu tego filmu projekt mocno się rozwinął - obecnie czekamy na dostawę sterowników w wersji v0.3. Jak chcesz się dowiedzieć czegoś więcej jak projekt się rozwijał to przejrzyj inne filmy z tej playlisty: kzfaq.info/get/bejne/lat5o9NzqcC7pp8.html Wpadnij też na grupę na fb - jest tu już prawie 800 osób zainteresowanych projektem: facebook.com/groups/boneio/?multi_permalinks=1386277058497982 Tu masz też trochę informacji odnośnie rozdzielnicy i urządzeń, który użyłem: kzfaq.info/get/bejne/ndqPm7mXzszafYk.html - co do planowania instalacji to w najbliższy weekend będzie film na ten temat. Co do mqtt, to jest tak jak piszesz... broker jest na boneIO-1, a reszta się do niego łączy obecnie.
@watron2491
@watron2491 2 жыл бұрын
Proponuję sprzedawać zestawy a soft za free jak to robi Zamel. W ten sposób każdy może doprogramować co chce i to jest super. Kasa i tak będzie, a i ludzi więcej na otwartość. Sąsiad kupił 4 takie sterowniki jak mi pokazał i wywalił 10k na nie. Rozumiem, że ktoś musi na tym zarobić ale bez przesady. Ja swoją automatykę zrobiłem z arduino na 16 przekaźnikach, ethernet, wifi i sterowanie radiem rolet, bramy i wyszło mi
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
Projekt będzie całkowicie darmowy i otwarty - jestem na etapie dobierania odpowiedniej licencji open source, aby mógł taki pozostać ;) Wbijaj na grupę - jest już sporo ludzi i mnóstwo ciekawych pomysłów na rozwój ;)
@tusaeu1714
@tusaeu1714 2 жыл бұрын
@@smart-diy widzę, że też masz satela ja z kolei u siebie cały smart home mam na satelu a HA to kino tv multimedia multimedia klima rekuperacja , pomiar energii, a satela zintegrowalem prez PI z HA i w sumie bardzo stabilny smart home wyszedl z tego, koncowy efekt w polaczeniu HA z googlem wyszedl bardzo dobrfze i dziala swietnie, samo ha na rasbery PI3 z sd kartą szybką 32GB juz pol roku stabilnie dziala, kzfaq.info/get/bejne/ZtV3p86br7CvgI0.html
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
W tym cała siła - aby łączyć różne systemy ze sobą... dopiero wtedy można uzyskać fajne efekty końcowe ;) Dla mnie satel i ta centrala integra była mega archaiczna w konfiguracji... jakoś w 21 wieku spodziewałem się przesuwania bloczków, a nie jakiś dziwnych narzędzi instalowanych na kompie. Dawno już też do niej nie zaglądałem ;)
@tusaeu1714
@tusaeu1714 2 жыл бұрын
@@smart-diy to masz rację, ale jednak ja mam od 2009 integre64 w 2014 dalem 256 przez te 12lat nigdy nic sie nie zawiesiło wszystko dziasła mega stabilnie, na kazdym pieetrze mam LCD TSI naprawdae jest super, a łącząc do satela HomeAsystanta mam w zasadzie wszystko + stabilnosc na wysokim poziomie za niewiekie pieniadze expander na din to koszt ok 340zł netto za 8 wejsc i wyjść gotowe rozwiązanie to całkiem przyzowita cena no i odrazu bardzo stabilny system alarmowy, tak więc ogolnie ja bardzo jestem zadowlony, cała automatyka u mnie na statelu działa włącznie z zaawansowaną automatyka zraszaczy i studni kzfaq.info/get/bejne/kKucaLlyq8DIlo0.html tak więc sam satel też daje ogromne możliwości a co najważniejsze przy ogromnej stabilności działania całego systemu.
@KrzysztofStrug
@KrzysztofStrug 2 жыл бұрын
Super projekt! Trzymam kciuki i czekam a pierwsze releasy :-)
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
Taka ekipa się na grupie zebrała, że idzie jak burza! ;)
@dawidbrzezinski
@dawidbrzezinski 2 жыл бұрын
Czekamy na udostępnienie dokumentacji 😍
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
Powoli będę udostępniał - na początek dla najbardziej zainteresowanych na grupie ;)
@andrzejukaszokonski3859
@andrzejukaszokonski3859 2 жыл бұрын
@@smart-diy Witam, czy można kupić gotowe rozwiązanie? Gdzie jest grula? Zrobiłem automatykę na HA i modułach ADAM na modbus ale to mi się bardzo podoba!
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
​@@andrzejukaszokonski3859 Hej - sterownik (soft, elektronika i obudowa) będą niebawem udostępnione wszystkim na licencji GPL 3 za darmo. Będzie można sobie pobrać, zamówić płytki, wydrukować obudowę i wrzucić do rozdzielnicy. Do projektu dołączyło sporo fajnych osób - dzisiaj będzie filmik o postępach, to sobie obejrzyj - właśnie się wgrywa na YT ;)
@redlighthunter
@redlighthunter 2 жыл бұрын
na prawdę dobra robota. mam nadzieję, że w przyszłości będziesz jednak chciał na tym zarabiać, bo jak widzę projekt jest tego wart. Mała uwaga: ja sobie zrobiłem na Tuya, bo dla mnie wystarcza sterowanie furtka, bramą i grzejnikami, ale do czego zmierzam, to polecam wykonać dobra apke na Andka i iOS - wtedy to rozwiązanie się przyjmie lawinowo. pozdrawiam!
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
Dzięki. Zarabiać na tym nie mam zamiaru - projekt będzie udostępniony niebawem jako open source na licencji GPL. Już w tej chwili zaangażowały się w niego super osoby i ruszyło to z kopyta ;) To jest moim zdaniem przyszłość dla tego typu rozwiązań - otwartość i wykorzystanie siły społeczności do tworzenia wspólnie fajnych rozwiązań. A dobra apka już jest - nazywa się Home Assistant i chyba nie znam lepszego rozwiązania na rynku. I to wszystko za free. Zapraszam Cię do grupy na fb - tam się więcej dowiesz o rozwoju projektu... ;)
@redlighthunter
@redlighthunter 2 жыл бұрын
@@smart-diy Jeśli tylko jest taka Twoja wola to nieźle. Faktem jest ze automatyka to temat idący w tysiące złotych lub nawet dziesiąt i to mowa tylko o zastosowaniach domowych. No j tutaj nie chce reklamować mojego zestawu, ale właśnie home assistant może się okazać zbyt rozbudowany i mówię to tylko z mojego punktu widzenia, natomiast jeśli ktoś chce mieć cały dom smart to Twoja robota wygląda pro. Ja niestety mam u siebie już tak połączone przewody że nie mam rozbicia na osobno gniazdka i osobno oświetlenie, więc póki co nie mam w planach rozpruwania ścian xD, ale chylę czoła za Twój projekt, bo myślę że wiele osób skorzysta! pozdrowienia
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
@@redlighthunter boneIO jest dla konkretnej grupy ludzi, którzy budują nowy dom i chcą robić elektrykę w topologii gwiazdy - nie nada się to dla wszystkich, a tym bardziej dla modernizacji już istniejącej instalacji. Do tego świetnie sprawdzi się wifi lub zigbee - sam używam tam, gdzie nie pomyślałem o położeniu kabli. Co do prostoty systemu, to HA na początku wygląda faktycznie dość skomplikowanie, ale w miarę odkrywania staje się naprawdę potężnym narzędziem, które integruje urządzenia najróżniejszych producentów i to jest jego największa siła. Możesz zrobić automatyzację opartą na telefonie, odkurzaczu, telewizorze itp. ;) Co do samego boneIO, to myślę, że dość dobrym miejscem na jego wykorzystanie w istniejących instalacjach jest też ogród i sterowanie podlewaniem, bo tam przeważnie jest topologia gwiazdy...
@andrzejbucior6188
@andrzejbucior6188 2 жыл бұрын
Super.
@matsob
@matsob 2 жыл бұрын
Bardzo fajny projekt, co do wyświetlacza to sam je bardzo lubię ale doświadczenie pokazało, że OLEDy nie są dobre do ciągłej pracy ze względu na wypalanie pixeli (osobiście widziałem jak na starcie wszystkie pixele świeciły i było widać zawartość, która była najczęściej wyświetlana). Warto dodać wyłączanie po czasie i wybudzanie pod przyciskiem, chyba, że chcesz wymieniać wyświetlacze po 2 latach :D
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
Masz rację - zaadresujemy problem. To będzie łatwe do zrobienia. Dzięki.
@kozalec
@kozalec 2 жыл бұрын
geniusz :)
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
Nie no nie przesadzajmy. Pozdrawiam ;)
@kozalec
@kozalec 2 жыл бұрын
@@smart-diy a kto ma taką wiedzę i na tyle czuje się pewnie żeby się dzielić tylko geniusz 😀
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
@@kozalec Wbijaj na grupę - tam zobaczysz dopiero ludzi, którzy się faktycznie znają na rzeczy ;)
@pawelzentala
@pawelzentala 2 жыл бұрын
Jakie masz przełączniki i czujniki w domu? Co masz podłączone do wejść? Jakie przełączniki i czujniki są/będą kompatybilne? (będę budował swoją pierwszą instalację w mieszkaniu)
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
Cześć. Ja u siebie wykorzystałem bardzo tanie przełączniki Ospel Sonata. Pasowały mi designem i mam ich bardzo dużo, więc cena też miała znaczenie. Wykorzystuje przełączniki monostabilne (dzwonkowe), bo na nich można zrealizować więcej akcji np. jedno kliknięcie, podwójne kliknięcie, przytrzymanie itp. Co do czujników, to mam dużo różnych, od czujek ruchu bosch, przez kontaktrony na od xiaomi na zigbee, termometry, czujki luminancji itp. Trochę się tego zebrało ;)
@5mxg
@5mxg 2 жыл бұрын
Jaką temperaturę uzyskuje środkowy z przekaźników, po godzinie, w przypadku kiedy załączone zostały wszystkie na raz ?
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
Nigdy tego nie mierzyłem - zależy też czy chodzi Ci o ciepło generowane przez cewkę, czy ciepło styków przekaźnika, przy dużym obciążeniu. To wszystko powinno być w datasheecie od przekaźników. Stosujemy tam relpol RM85 jakby co ;)
@butcher2033
@butcher2033 2 жыл бұрын
Is there any chance to get english subtities? This board seems extremly interesting, but i can understand like 1/4 of the video :(
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
Thanks for your comment. I thought about whether it is worth creating subtitles in English, but your comment confirms it - give me time until the end of the week;)
@jarosawbortkiewicz7291
@jarosawbortkiewicz7291 2 жыл бұрын
Po co tak naprawdę w zastosowaniach domowych obsługa przerwań? Ja w swoim rozwiązaniu zastosowałem aktywne skanowanie portów i sprawdza się to bardzo dobrze z czasem reakcji poniżej 1ms
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
Obawiam się, że za słaby ze mnie programista, aby stoczyć spór na argumenty, czemu przerwania, a nie polling ;) Przerwania były dla mnie po prostu naturalne do wykorzystania - to wejścia zgłaszają, że trzeba je obsłużyć. Zależało mi, aby obsłużyć różne akcje przycisków w wielu wątkach, aby wciśnięty przycisk nie blokował mi reszty programu (np. przy wykorzystaniu inputu do obsługi kontaktrona) i żeby nie zjadało za dużo procka. W sumie tyle...
@yeeezooo
@yeeezooo 2 жыл бұрын
Do programowanie używa się tego Node-red? Każdy bloczek programuje się w C++? A co pisze się w pythonie? Mógłbyś napisać co to znaczy przełączniki są etherntowe? Czyli rozumiem, że w domku gdzie jest już klasyczna instalacja elektryczna nie bardzo da sie to zrobić, trzeba do garażu mieć pociągnięte wszystkie przewody od każdego pkt światło/przełącznik?
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
Cześć. W pythonie jest napisany skrypt do obsługi GPIO i wyświetlacza - tu nic użytkownik nie grzebie. Nodered jest po to, aby obsłużyć proste automatyzacje (choć można tu całą logikę spokojnie skonfigurować) w sposób graficzny za pomocą bloczków i przepływów. Ja u siebie zastosowałem bloczek funkcyjny i napisałem sobie w javascripcie takie podsawowe akcje, ale tak mi po prostu było wygodniej. Można było zrobić flow graficzny dla każdego z przełączników i przekaźników.
@yeeezooo
@yeeezooo 2 жыл бұрын
@@smart-diy dzięki za odpowiedź
@pawelzentala
@pawelzentala 2 жыл бұрын
mozna wiedziec jaka kamera tutaj nagrywasz i czym mniej wiecej oswietlasz?
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
można.. ;) tutaj masz wszystko: kzfaq.info/get/bejne/hqmbmbCGrqjek6s.html
@pawelzentala
@pawelzentala 2 жыл бұрын
@@smart-diy dzięki
@belmondo007
@belmondo007 2 жыл бұрын
Czy jest możliwość ściemniania, czy trzeba dokupić sciniacz np: F&F??
@drirrpl
@drirrpl 2 жыл бұрын
To na zwykłych przekaźnikach jest zrobione to nie zrobisz ściemniania, szukam takiego projektu z opcją zamontowania MOSFETów do sterowania oświetleniem, u mnie całe oświetlenie chodzi na 48V prądu stałego i chyba też będę musiał coś zaprojektować xD
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
Jak kolega niżej wspomniał - w moim sterowniku są tylko przekaźniki. Ten bbb ma 8 pinów, które obsługują PWM'a, więc 8 ściemniaczy pewnie można by zrobić. Zobaczymy, w którą stronę to pójdzie - na początek chcę poprawić to czego brakuje najbardziej ;)
@theresqq
@theresqq 2 жыл бұрын
@@smart-diy może po prostu dodać obsługę DMX512? Są fajne i w miarę tanie moduły już na DIN zarówno do wysterowania 12-24VDC jak i ściemniacze do żarówek LED AC czy zwykłych żarowych.
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
@@theresqq Nie znam - sprawdzę, dzięki ;)
@Expmike
@Expmike 2 жыл бұрын
Skąd ty to wszystko chłopie wiesz? 😀
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
Co ja tam wiem... poskładałem razem kilka klocków. Wbijaj na grupę - tam jest już sporo ludzi, którzy faktycznie coś wiedzą ;)
@szybki9465
@szybki9465 2 жыл бұрын
Nie taniej by wyszło na arduino mega
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
Pewnie by wyszło - nową wersję robimy na ESP32... będzie niebawem dostępna.
@szybki9465
@szybki9465 2 жыл бұрын
@@smart-diy kabel zawsze będzie lepszy niż Wifi, ale trzymam kciuki
18 - boneIO - front case timelapse #boneIO, #HomeAssistant
5:57
Алексей Щербаков разнес ВДВшников
00:47
Советы на всё лето 4 @postworkllc
00:23
История одного вокалиста
Рет қаралды 5 МЛН
Koniec offgrid
7:13
Piotr W.
Рет қаралды 8 М.
Inteligentny Dom - za dużo to też ŹLE?! Wycieczka po Smart Home w PRAKTYCE
9:43
Grzegorz Łata Smart Home
Рет қаралды 96 М.
Алексей Щербаков разнес ВДВшников
00:47