No video

27.07.2019 Czy paski gliceryny z kw. szczawiowym szkodzą pszczołom?

  Рет қаралды 31,377

Pasieka Kamionek Pszczoły w Warszawie

Pasieka Kamionek Pszczoły w Warszawie

Күн бұрын

Trzeci raz podałem paski, pora na wnioski. Jak dotąd nie zauważyłem negatywnego wpływu na pszczoły. Każda metoda wymaga rozsądnego stosowania i przestrzegania zaleceń, ale tutaj mamy metodę działającą i niedrogą.

Пікірлер: 59
@andrzejb6689
@andrzejb6689 5 жыл бұрын
Ja za nim powiesiłem paski do ula, położyłem pasek na całą długości wylotka ,tak żeby wlatując do ula pszeszły się po .nim.Próbę prowadziłem przez 2-tygodnie. Okazało się ,że na dennicy a właściwie na wkładce pod dennicą znalazłem po2-3 sztuki,to był sygnał do włożenia po 6 pasków na ul w/g Pana przepisu.To się sprawdza sypnęło się po kilka sztuk w każdym ulu.Pragnę potwierdzic to co Pan mówi ,nie szkodzi to nikomu. Również stosowałem na wiosnę,tyle,że stosuję paski z grubej bibuły, takie zeszyty do suszenia znaczków pocztowych są grube i chłonne,ale przy tym nie są twarde co pozwala pszczołom na wyniesienie ich z ula po 4 tygodniach.W zeszłym roku robiłem to ze strachem o pszczoły teraz uważam że jest to skuteczny sposób na tanie pozbycie się szkodnika z ula.Rok kończę przyzwoitym wynikiem,pszczoły zdrowe przezimowanie było w100%.Jestem pszczelarzem b.starej daty,ale coś z tym szkodnikiem i następstwem po jego działalności trzeba zrobic. Z poważaniem emerytowany ogrodnik-pszczelarz -Andrzej B.
@PonuryFarmer
@PonuryFarmer 5 жыл бұрын
Wszystko jasno i elegancko powiedziane, nawet dla początkującego jak ja ;).A jeśli chodzi o przeciwników to najwięcej do powiedzenia w każdym temacie maja osoby, które w danej dziedzinie nie maja zielonego pojęcia...
@anzelmbohatyrowicz4143
@anzelmbohatyrowicz4143 5 жыл бұрын
Witam. Pięknie to wyłączyłeś wszystkim niedowiarkom i tym którzy jeszcze się nad tym sposobem zastanawiają. Myślę że wielu przekonałem. Pozdrawiam serdecznie.
@micharutkowski9840
@micharutkowski9840 5 жыл бұрын
zupa szczawiowa jest zajebista i zabójcza dla warozy to obecnie najlepszy środel
@tomasz_
@tomasz_ 5 жыл бұрын
Dzięki, że dzielisz się swoimi doświadczeniami. Na początku sezonu spróbowałem metody, którą opisujesz - przyznaję, że na razie zastosowałem mniejsze stężenie niż proponujesz - właśnie po to, aby sprawdzić jak działa na pszczoły (wybacz - jak na pewno wiesz - zaleca się w przypadku polewania pszczół, aby nie przekraczać dawki 50 ml roztworu syropu z kwasem szczawiowym w stęż. 3,2% czyli max 1,6 g czystego kwasu na rodzinę - dlatego musiałem to sprawdzić - mam nadzieję, że rozumiesz moją ostrożność). Wg moich wyliczeń stosując taki roztwór, jaki opisujesz (wspomniałeś, że zastosowałeś roztwór 0,6:1 na 70 pasków, a podczas wytwarzania pasków trzecia część się nie wchłonęła), dostarczyłeś do najsilniejszych rodzin ok. 24 g czystego kwasu (oczywiście o działaniu rozciągniętym w czasie). Również w Pasiece (nr 4 z 2018r.) opisane są badania Randy'ego Oliver’a, który próbował różnych rozwiązań - w tym z ręcznikami papierowymi, nasączonymi 50% roztworem kw. szczawiowego. R. Oliver, jak sam pisze, szuka leku, który nie zanieczyszczałby wosku pszczelego, mógłby być stosowany w sezonie a podczas aplikacji był bezpieczny dla pszczelarza (nie wymagał stosowania maski). Najlepsze wyniki otrzymał stosując roztwory o proporcjach 1: 1 (kwas szczawiowy : gliceryna) - receptura „argentyńska” dała bardzo podobne choć nieco słabsze rezultaty. Po 50 dniach średni pomiar z wielu uli wskazywał na znaczny spadek pasożyta w prawie 80 % uli - te wyniki jednak są obarczone pewnym błędem ze względu m.in. na migrację pasożyta (po przetworzeniu danych otrzymał wynik redukcji Varroa nawet do 99%). Stosował dawkę 18 g czystego kw. szczawiowego na ul i nie stwierdził żadnych negatywnych skutków dla czerwiu. Pisze, że rodziny pszczele dobrze radzą sobie z powtarzającym się lub ciągłym narażeniem na kwas szczawiowy (robił dla porównania próby z wielokrotnym stosowaniem odparowywania kwasu). Swoje dotychczasowe ustalenia podsumowuje tak, że obawiałby się traktować kwasem szczawiowym rodziny pszczele nieprzerwanie przez cały rok, ale uważa go za istotny preparat do walki z pasożytem. (tutaj link do opisu i wyników badań : scientificbeekeeping.com/extended-release-oxalic-acid-progress-report-4/ ). Bez wątpienia rozpuszczenie w glicerynie daje ten efekt, że kwas jest utrzymywany jako roztwór przez dłuższy czas. R. Oliver'owi udało się objąć działaniem kwasu do dwóch cykli rozrodczych pasożyta. No cóż, moje krainki poradziły sobie z nasączonym brystolem w tydzień (akurat ta ich cecha bardzo mi się podoba) i prosiły o jeszcze … . Podobnie jak Ty zastosowałem chyba najbardziej powszechny dwuwodny kw. szczawiowy (C2H2O4*2H2O zawartość kwasu 71,4%) w ilości ok. 6g czystego kwasu na rodzinę (następnym razem zwiększę dawkę). Pozdrawiam Cię serdecznie, Tomasz.
@pasiekakamionek
@pasiekakamionek 5 жыл бұрын
Najważniejsze że działa, po większej ilości zastosowań będzie czas na myślenie o modyfikacjach. W tej chwili trzeba uzyskać powtarzalność wyników a potem udoskonalić podawanie. Zaskakujące jak bardzo warroza jest czuła na kwas, tej ilości nie widać na pszczołach.
@pszczoywrzesnia7091
@pszczoywrzesnia7091 3 жыл бұрын
Dziękuję za merytoryczny mareriał. Ten materiał chyba mi umknął 😉👍
@andrzejb6689
@andrzejb6689 5 жыл бұрын
Muszę dodac do mojego komentarza poniżej,że pasek odsączony kładę na kratę dennicy Lysonia bezpośrednio za polem do lądowania,to powoduje,że pszczoły przechodzą jak po macie dezynfekcyjnej.Tym samym pasek szybko nie wysycha i dodatkowo jest zaporą dla innych nieproszonych gości.
@swanncombray327
@swanncombray327 3 жыл бұрын
19:05 - aby nauce stało się zadość : podniesiona kwasowość to obniżone pH. Pozdrawiam !
@beeman1246
@beeman1246 5 жыл бұрын
Witam. Super film. Tylko wielka szkoda ze Twoje dane nie sa podparte testem ile tej warozy w ulu jest. Podajesz ze np: w danym ulu osypalo sie kilka szt. warozy. Te kilka sztuk to duzo czy malo? Powodzenia
@JanGrzeczka-ly5is
@JanGrzeczka-ly5is 6 ай бұрын
Witam psxczelarz z wielkopolski.Też stosuję paski z kwasem szczawiowym zakupuje je w sklepie pszczelarskim i zauważyłem że szczególnie po zastosowańiu i ch wiosną pszczoły słabną a w niektórych rodzinach na wylotek wyrzucany jest osyp.Mysłę że w osypie znajdują śie pszczoły które były porażone.
@ukaszburek5328
@ukaszburek5328 5 жыл бұрын
Cześć. Po podaniu kwasu szczawiowego z gliceryną to raczej w tym roku odpadają kolejne srodki do zwalczania warrozy na bazie K. Sczawiowego? Przewaznie polewalem na końcu pszczoły Ambrozolem ale wcześniej nie uzywalem K.Sz. tylko zastepowalem go innymi srodkami.
@pasiekakamionek
@pasiekakamionek 5 жыл бұрын
Myślę, że najbezpieczniejsze jest stosowanie raz na pokolenie pszczół, czyli jakieś półtora miesiąca przerwy. Amerykanie podają kwas szczawiowy z gliceryną w stężeniu 1: 1 i zastanawiają się czy nie trzymać tego na stałe, ale myślę że to przesada. Tak, że polanie w październiku nie powinno zaszkodzić.
@ukaszburek5328
@ukaszburek5328 5 жыл бұрын
@@pasiekakamionek Dzięki za rade. Pozdr.
@marekjaskowski4344
@marekjaskowski4344 5 жыл бұрын
Witam ostatnio przygotowałem paski z tektury o grubości 1,5 mm i użyłem na 45 pasków roztworu z 330 g gliceryny i 200 g kwasu szczawiowego. Matki miały przerwę w czerwieniu na kilka dni ( nie wiem czy przez paski czy z innych powodów). Mam pytanie używa Pan nadal stosunku 1 kg gliceryny 600 g kwasu szczawiowego ? Ile pasków Pan moczy w takiej ilości roztworu?
@pasiekakamionek
@pasiekakamionek 5 жыл бұрын
Tak nadal te same proporcje, a pasków zalewam ok. 50, lepiej żeby były bardziej suche niż zbyt wilgotne, bo mogą uszkodzić czerw.
@marekjaskowski4344
@marekjaskowski4344 5 жыл бұрын
@@pasiekakamionek 50 pasków wchłania taką ilość roztworu bez problemu? Ponieważ 1/3 Pańskiej dawki 45 pasków wchłoneło od razu. Czy to jest bezpieczna dawka oraz jak długo Pan trzyma takie paski w ulu?
@pasiekakamionek
@pasiekakamionek 5 жыл бұрын
Dawkowanie nie jest rygorystyczne, układam w wiadrze paski zawinięte w spiralę na dnie i zalewam do 3/4 wysokości pasków roztworem, robię w kilku pojemnikach i nie liczę sztuk, ważniejsze jest żeby po odsączeniu nie były mokre. Kwas nie odparowuje z pasków, pszczoły roznoszą go na sobie i nie mamy wpływu ile razy ocierają się o paski, chityna chroni pszczoły. Paski zostawiam na miesiąc lub nawet dłużej, rodziny przeważnie i tak ścinają wcześniej.
@marekjaskowski4344
@marekjaskowski4344 5 жыл бұрын
Czyli już nie łamie Pan pasków jak na filmie z bristolem?
@pasiekakamionek
@pasiekakamionek 5 жыл бұрын
@@marekjaskowski4344 beermat po namoczeniu robi się bardzo kruchy i załamanie wcześniej osłabia jeszcze bardziej. Inna sprawa, że wygodniej jest ułożyć paski w wiadrze i potem do obciekania.
@KrzysztofRzeka
@KrzysztofRzeka 5 жыл бұрын
W zeszłym roku pierwszy raz zastosowałem przedstawiona metodę i żadnych efektów ubocznych nie zauważyłem. Jesienią powtórzyłem leczenie przez sublimacją kwasu szczawiowego i te dwa zabiegi wystarczyły aż do dzisiaj . W ulach w tym sezonie było bardzo miodno i do teraz rojno , powiem nawet ,że zbyt dużo pszczół bo na dzień dzisiejszy nawet na trzech korpusach . Pszczołami zajmuję się tak na dobre drugi sezon. Wcześniej poszerzałem pasiekę więc robiłem odkłady i nie było problemem doprowadzić ilość pszczół do jednego korpusu na jesień do zimowli. Teraz nie wiem co zrobić aby osuszyć ramki w jednym czy dwóch korpusach nadstawkowych. Wstawiałem powałkę pomiedzy gniazdo a miodnie na zasadzie przenoszenia ramek poza zatwór ale nic to nie daje. Pszczoły nie znoszą pokarmu do rodni tylko nanoszą dalej nektar do góry. Dodam , że nie sa to ilości na miodobranie. Proszę o radę co robić w tej sytuacji.
@pasiekakamionek
@pasiekakamionek 5 жыл бұрын
Czasem tak jest, ale to nie jest problem. Kiedy pszczoły kończą pożytek to często zostają niedokończone ramki, jeśli nie można odwirować to niech stoją nad powałką, przyjdzie czas to zabiorą. Karmię inwertem w połowie września i do tego czasu ubywa i pszczół i pokarmu. W zeszłym roku dwie rodziny zostały do zimy na takim miodzie z nadstawek, znosiły na dół do końca i przezimowały bez problemu.
@beeman1246
@beeman1246 5 жыл бұрын
@K.RZ. Prawdziwe efekty topiero zobaczysz po trzeciej zimowli. Powodzenia
@tomaszw.2538
@tomaszw.2538 5 жыл бұрын
Ma to sens😀Proszę powiedzieć jak często w jakich terminach stosuje Pan nasączone paski i czy oprócz tego również odpala Pan apivarol jesienią i wiosna czy też paski w zupełności wystarcza?
@pasiekakamionek
@pasiekakamionek 5 жыл бұрын
Paski stosuję wiosną kiedy kłąb rozwiąże się i po lipie. Jesienią dwa odymienia przy małej ilości czerwiu i po leczeniu:)
@piotrwisniewski8978
@piotrwisniewski8978 Жыл бұрын
A jak wygląda problem straty matek być może spowodowany stosowaniem KS w rodzinach ?.
@pasiekakamionek
@pasiekakamionek Жыл бұрын
Z moich obserwacji, matki nie znikają częściej, więcej jest cichych wymian, wcześniej na 50 rodzin była jedna, dwie w sezonie, teraz jest kilka, ale nie wymieniam matek z automatu, jeśli składa jajeczka poprawnie, nie patrzę ile sezonów ma za sobą.
@magdalenadoczekalska4386
@magdalenadoczekalska4386 Ай бұрын
Witam, jakiw stężenie kwasu sczawiowego do wykonania pasków ?
@pasiekakamionek
@pasiekakamionek Ай бұрын
Kwas czysty dwuwodny, proporcje jak w firmie.
@damianbaszczyk32
@damianbaszczyk32 5 жыл бұрын
Również stosuje paski z tektury beermat nasączone roztworem gliceryny roślinnej i kwasu szczawiowego dwuwodnego. Po 2 sezonach mogę powiedzieć że negatywnych skutków dla pszczół nie zaobserwowałem , natomiast skutecznością w zwalczaniu warozy jestem zachwycony. Nie należy jednak traktować tej metody jako jedynej ja stosuje jeszcze ramkę pracy i odymienie Apiwarolem w okresie jesienno/zimowym.
@ireneuszhajduk8392
@ireneuszhajduk8392 3 жыл бұрын
brawo - czy paski mogą być drewniane ???
@ukaszwysocki-kj1ym
@ukaszwysocki-kj1ym Жыл бұрын
w tym roku zastosuje i poloze na ramki...juz tak robilem z dektury
@ThEcLoUdBuStEr
@ThEcLoUdBuStEr 5 жыл бұрын
Próbowałeś kiedyś kwasu mrówkowego 60% z jakimś parownikiem na ~14dni, ewentualnie, czy w ogóle mrówkowego używałeś?
@pasiekakamionek
@pasiekakamionek 5 жыл бұрын
Używałem kiedyś , ale działał różnie. Bardzo dużo zależy od temperatury i wilgotności. Wkładałem też aromatyzowany w żelu i to samo. W niektórych rodzinach działało w innych nie.
@jolasikora8882
@jolasikora8882 4 жыл бұрын
czy ktoś mi powie czy elektrownie wiatrowe szkodzą na pszczoły moja pasieka od wiatraka to 250m. chodzi mi tez i o zimowe w takim miejscu .. kupiłem działkę a teraz w pobliżu chcą stawiać elektrownie
@pasiekakamionek
@pasiekakamionek 4 жыл бұрын
Nikt pewnie na 100% nie odpowie. Widziałem pasieki przy trasach szybkiego ruchu i jakoś przezimowały. Więcej pszczół zginie od uderzenia skrzydeł wiatraka niż od wpływu promieniowania.
@alucardkrk
@alucardkrk 4 жыл бұрын
Czy odymia Pan jeszcze apiwarolem na jesień? czy stosuje tylko te paski? Jeżeli tak to jak wygląda potem osyp po apiwarolu?
@pasiekakamionek
@pasiekakamionek 4 жыл бұрын
Jesienią będą sublimował kw. szczawiowy. Po paskach zastosowanych latem i adymieniu apiwarolem w poprzednim sezonie osyp był znacząco mniejszy niż w poprzednich latach.
@1265Marco
@1265Marco 5 жыл бұрын
nie byloby lepiej dac parowniki na otwory z powalki?
@pasiekakamionek
@pasiekakamionek 5 жыл бұрын
Z pasków kwas nie paruje, mieszaninę roznoszą na sobie pszczoły.
@jarekjarek19
@jarekjarek19 3 жыл бұрын
Czy te paski od łysonia mogą być????
@pasiekakamionek
@pasiekakamionek 3 жыл бұрын
Nie stosowałem, nie mam porównania.
@leszekstawicki6644
@leszekstawicki6644 5 жыл бұрын
Witam Mariusz. Miałem plan aby włożyć paski wcześniej jednak z racji braku czasu zamierzam to zrobić po 15 sierpnia tak na 2-3 tygodnie. Potem jesienią odymienie Apiwarolem. Czy to dobry pomysł? Pozdrawiam
@pasiekakamionek
@pasiekakamionek 5 жыл бұрын
Jeśli nie widać działania wirusów to myślę, że spokojnie można poczekać, oszczędzi się wielokrotnego dymienia przed zimą.
@leszekstawicki6644
@leszekstawicki6644 5 жыл бұрын
@@pasiekakamionek Dziękuję za odpowiedź.
@leszekstawicki6644
@leszekstawicki6644 5 жыл бұрын
Witam zacząłem leczenie osyp solidny. Pozdrawiam
@leszekstawicki6644
@leszekstawicki6644 5 жыл бұрын
W jednej rodzinie po 24 godz. od podania pasków osyp w ilości około 600 szt. w innych czasami około 50.
@pasiekakamionek
@pasiekakamionek 5 жыл бұрын
@@leszekstawicki6644 jak teraz wygląda sytuacja?
@SuperKontoKonto
@SuperKontoKonto 5 жыл бұрын
a ja przedwczoraj ściszałem telewizor ;)
@dominikkomorowicz9261
@dominikkomorowicz9261 5 жыл бұрын
A próbował ktoś nasączyć fornil zamiast tektury
23.08.2018 Lek na warrozę, paski gliceryny z kwasem szczawiowym. miodykamionek.pl
25:10
Pasieka Kamionek Pszczoły w Warszawie
Рет қаралды 111 М.
WORLD'S SHORTEST WOMAN
00:58
Stokes Twins
Рет қаралды 194 МЛН
天使救了路飞!#天使#小丑#路飞#家庭
00:35
家庭搞笑日记
Рет қаралды 86 МЛН
Happy birthday to you by Tsuriki Show
00:12
Tsuriki Show
Рет қаралды 10 МЛН
Идеально повторил? Хотите вторую часть?
00:13
⚡️КАН АНДРЕЙ⚡️
Рет қаралды 18 МЛН
28.03.2020 Wiosenne leczenie paskami z kwasem szczawiowym.
37:41
Pasieka Kamionek Pszczoły w Warszawie
Рет қаралды 42 М.
#47 Leczenie pszczół. Thymovar, Apiwarol, a może jeszcze kwasy?
17:13
24.08.2018 Masakryczny osyp warrozy po paskach z kwasem szczawiowym. miodykamionek.pl
14:32
Pasieka Kamionek Pszczoły w Warszawie
Рет қаралды 42 М.
Poranek na wrzosowiskach
13:02
Pasieka Karkonosze
Рет қаралды 1,4 М.
Układam gniazda i zaczynam zakarmiać pszczoły do zimy.
17:17
Tomasz Ściegienny
Рет қаралды 33 М.
Zgnilec Amerykański pszczół pierwsze objawy cz 1
19:10
Pasieka Uśmiechnij się
Рет қаралды 13 М.
Dlaczego pszczoły leżą przed ulem 🤔
14:21
Tomasz Stanczuk
Рет қаралды 32 М.
Dlaczego pszczoły wiszą na wylocie i co z tym zrobić. 🤔
31:08
Tomasz Stanczuk
Рет қаралды 11 М.
Upadek...czy to koniec Pasieki?? ...dlaczego ul jest pusty?
11:17
człowiek z lasu
Рет қаралды 43 М.
Kwas szczawiowy - co, jak i kiedy.
38:45
golden apiary
Рет қаралды 24 М.
WORLD'S SHORTEST WOMAN
00:58
Stokes Twins
Рет қаралды 194 МЛН