67. Uziom otokowy. Płyta fundamentowa. Taśma DENSO. Buduję dom system gospodarczy elektryka samemu

  Рет қаралды 19,673

Programista Na Budowie

Programista Na Budowie

2 жыл бұрын

Wykonuję uziemienie budynku. Będziemy mieć uziom otokowy - taki jak w projekcie. Do wykonania uziomu wykorzystałem bednarkę miedziowaną StCu 25x4 oraz zaciski nierdzewne.
Połączenie zabezpieczone za pomocą taśmy DENSO. Kupiłem dwie różne taśmy. Jedną czarną, dosyć cienką, którą widać na filmie już nałożoną na połączenia oraz taśmę z prawdziwego zdarzenia Anticor 701-40, którą widać w akcji.
Wypuściłem też zwody pionowe dla instalacji odgromowej, choć raczej nie będę jej ostatecznie wykonywał. Wolałem zrobic to teraz niż później ponownie musieć odkopowyać bednarkę.
Oczywiście wypuściłem również zwód dla szyny głównej uziemienia (szyna wyrównawcza). Nieźle się przy tym musiał namęczyć ponieważ kiedyś myślałem, że wpuszczę bednarkę przez ścianę i będzie spokój, ale niestety to nie jest takie proste ze względu na potencjalne problemu. Zatem wykonałem przejście pod płytą na tą bednarkę. A co się namęczyłem to moje :)
Zapraszam do oglądania i pozdrawiam!
ZOSTAW SUBA, POMÓŻ MI ZWIĘKSZYĆ ZASIĘGI:
Pamiętaj też o zostawieniu komentarza i łapce w górę. Pomagasz mi tym dotrzeć do szerszego grona odbiorców :)
WSZYSTKO CO MUSISZ WIEDZIEĆ O NASZYM DOMU:
→ Plan naszego domu: szulctomasz.com/budowa-domu/pr...
→ Usytuowanie domu na działce: szulctomasz.com/budowa-domu/pr...
→ Projekt instalacji elektrycznej: szulctomasz.com/budowa-domu/sc...
→ Projekt oświetlenia: szulctomasz.com/budowa-domu/sc...
→ Wysokość pomieszczeń: szulctomasz.com/budowa-domu/pr...
→ Projekt ogrzewanie podłogowe: szulctomasz.com/budowa-domu/sc...
PRZYDATNE PROJEKTY DLA BUDUJĄCYCH SYSTEMEM GOSPODARCZYM:
→ Plan stołu roboczego: szulctomasz.com/budowa-domu/pl...
→ Plan kibelka: szulctomasz.com/budowa-domu/pl...
WSPIERANIE KANAŁU:
Buduję dom bez kredytu z własnych oszczędności i pieniędzy, które zarabiam na bieżąco. Jeśli podoba Ci się to co robię i chciałbyś wesprzeć mój kanał, możesz to zrobić na kilka sposobów:
→ Bank: PL 18 1140 2004 0000 3102 5850 3050
→ Paypal: szulc.tomasz@o2.pl
Wpisz DAROWIZNA w tytule przelewu. Bardzo dziękuję za okazane wsparcie!
MUZYKA: KZfaq
#budowadomu #instalacjaelektryczna #elektryka

Пікірлер: 99
@Jabuszko86
@Jabuszko86 2 жыл бұрын
Gapa :P
@tomaszbzura5407
@tomaszbzura5407 2 жыл бұрын
Ja mam podbeton (b8/10) pod cała plyta fundamentowa grubości 10 cm w nim bednarke ocynkowana z oczkiem 10x10 metrów. Wyprowadzona z podbetonu bednarka miedziana. Następnie 15 cm XPS i plyta 30 cm (b25/30) w niej kolejna bednarka mocowana do zbrojenia po obwodzie wyprowadzona miedzią. Następnie dwa "wąsy" od podbetonu i od plyty złączone (w 4 rogach domu). Oczywiście z płyty dodatkowe wyjścia na skrzynkę elektryczna i piec gazowy. Pozdrawiam.
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie 2 жыл бұрын
Cześć Tomasz, Ekstra, brzmi jak porządny uziom parafundamentowy. Pozdrawiam!
@RuskaWyrzutniaDrzew
@RuskaWyrzutniaDrzew 7 ай бұрын
O kurde, super pomysł z bednarką w chudziaku. Bardzo chciałem uniknąć robienia siatki 10x10 z nierdzewki pod płytą, a tak dam chudziak i uratuję kilka tysięcy ^^ dzięki!
@xxFreeRiderxx
@xxFreeRiderxx 2 жыл бұрын
Ja planuję bednarkę po obwodzie umieścić w płycie fundamentowej i wypuścić chociaż dwa zwody z nierdzewki na zewnątrz i jeden do RG. Zwody połączę z uziomem szpilkowym także z nierdzewki. Szkoda, że od razu tak nie zrobiłeś...
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie 2 жыл бұрын
Cześć! Jest to jedna z możliwości choć nie wiem czy można tak robić parafundamentowy ze szpilką. Niżej opisywałem w komentarzu właśnie dlaczego nie zrobiłem parafundamentowego. W skrócie to projektant elektryki zrobił u mnie w projekcie otokowy i na konsultacji powiedział, że parafundamentowy to za dużo dla naszego domu, więc zrobiłem tylko otok. Wynik wyszedł dobry, więc jest okej. Pozdrawiam!
@damianr.4892
@damianr.4892 2 жыл бұрын
Witam, a czy robiłeś uziom zbrojenia? Nie widziałem nigdzie na filmie, mi jeden elektryk zalecał zrobienie a drugi, że nie muszę bo płyta jest wyizolowana?
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie 2 жыл бұрын
Cześć Damian! U mnie jest uziom otokowy i płyta fundamentowa. Gdybym chciał zrobić uziom taki że tak powiem "właściwy", to musiałby być uziom parafundamentowy tak jak JacekH07 u siebie na kanale prezentuje jeśli chodzi o teorię. Czyli przeprowadzenie bednarki o okach maksymalnie 10x10 jeśli mnie pamięć nie myli i trwałe połączenie ze zbrojeniem (spawanie), wyciągnięcie zwodów pionowych ze zbrojenia (zwody z nierdzewki) i później do tego robisz uziom otokowy tak jak u mnie i też wyciągasz zwody. Te zwody ze zbrojenia łączysz ze zwodami z uziomu otokowego i to wyprowadzasz na dach i łączysz z instalacją odgromową. I to jest podobno poprawnie wykonane. Aczkolwiek u nas nie będzie instalacji odgromowej i wynik z uziomu otokowego jest odpowiedni, zatem zostaje tak jak jest. Pozdrawiam!
@damiansipowicz4695
@damiansipowicz4695 2 жыл бұрын
Słowa uznania za wykonanie uziemienia z bednarki miedziowanej... żadko kto się decyduje. Najlepszym rozwiązaniem był by uziemienia fundamentowy ale dobrze ze zrobiłeś. Pytanie tylko czy wyjdzie pomiar rezystancji uziemienia. Reszta uważam że fajnie zrobione. Pozdrawiam
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie 2 жыл бұрын
Cześć Damian! Wynik prezentuję na końcu filmu, w ostatnich sekundach. Wyszło 5,21 Ohm. Uziom parafundamentowy byłby pewniejszy jeśli chodzi o wynik, natomiast u mnie wyszło i tak dobrze, więc różnicy większej raczej nie będzie. Instalacji odgromowej nie będę wykonywał. Dzięki za komentarz i pozdrawiam!
@TrotyL99
@TrotyL99 2 жыл бұрын
Panie, dachowa w ziemi ;) na bogato :) Ps: jak u Ciebie wody gruntowe/podskórne ?
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie 2 жыл бұрын
Cześć Bartłomiej! A gdzie tam na bogato, dachówka 4 zł za sztukę jak dobrze pamiętam :) Wody nisko, już nie pamiętam, na poniżej 90 cm mierzone w październiku/listopadzie. Pozdrawiam!
@TrotyL99
@TrotyL99 2 жыл бұрын
@@ProgramistaNaBudowie robiłeś lub będziesz robił drenaż?
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie 2 жыл бұрын
Nie wydaje mi się by drenaż był potrzebny. Płyta jest posadowiona na -35cm względem gruntu, wody gruntowe w październiku na -90 cm i grunt wydaje mi się, ze jest dobrze przepuszczony.
@olek912
@olek912 Жыл бұрын
Jak długo kopał koparkowy i ile płaciłeś za koparkę jeśli można wiedzieć? Widać tylko, że kolejny etap robiłeś następnego dnia. : ) Mam podobną długość do przeprowadzenia WLZ, tzn. 45m + 40m do bud gospodarczego i wstępnie w okolicy znalazłem, że wynajem jest 120-250/dzień + dowóz. Więc nawet jakby zabrało mi to x2 dłużej może set złoty będzie w kieszeni
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie Жыл бұрын
Cześć! Koparkowy kopał akurat gdy mnie nie było, ale sadzać po tym ile szło kopanie innym razem pod wodę, to 40 metrów zajmie gdzieś godzinę do półtora.
@olek912
@olek912 Жыл бұрын
@@ProgramistaNaBudowie Dzięki za info! Powodzenia w kolejnych etapach!
@Kr-xg7lc
@Kr-xg7lc Ай бұрын
Jak wyszedł Ci pomiar resystancji uziomu, w momencie gdzie nie masz zadnego połaczenia z np uzbrojeniem płyty?
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie Ай бұрын
Cześć! W przypadku płyty fundamentowej nie można łączyć bednarki tak o do zbrojenia płyty. Musiałbyś mieć zrobioną siatkę z bednarki w płycie i połączyć ją z uziomem otokowym poza płytą - tak zwany uziom parafundamentowy. W ostatnich sekundach filmu pokazuję wynik na urządzeniu pomiarowym, 5.21 Ohm.
@Hepward
@Hepward 2 жыл бұрын
w wielu przypadkach widziałem bednarkę ocynkowaną w betonie (przy uziomie fundamentowym) i wąsy z nierdzewki - miedziana jest lepsza od nierdzewki albo ma jakąś przewagę?
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie 2 жыл бұрын
Nierdzewna jest lepsza jeśli chodzi o trwałość względem miedziowanej. U mnie jest 70 mb miedziowanej. W porównaniu do ocynkowanej to jest różnica w cenie ponad 3x i tak samo w żywotności. Gdybym miał brać nierdzewną to bym musiał zapłacić wtedy jeszcze drugie tyle więcej względem miedziowanej, ale jej żywotność też jest 2x dłuższa niż miedziowanej. Im dłuższa żywotność tym wyższa cena. Pozdrawiam!
@Hepward
@Hepward 2 жыл бұрын
@@ProgramistaNaBudowie ok rozumiem, dzięki
@Kr-xg7lc
@Kr-xg7lc 21 күн бұрын
@@ProgramistaNaBudowie wiecie moze jaka jest zywotnosc tej ocynkowanej?
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie 21 күн бұрын
W niekorzystnym gruncie podobno ok. 10 lat, z tego co pamiętam, we właściwym gruncie około 15-20 lat.
@jamesbond193
@jamesbond193 6 ай бұрын
Bednarka powinna byc ułożona plasko w ziemi a nie na sztorc tak zeby przysypana ziemian dociskal ja od góry. Do profilowania sa specialne klucze ktorymi zmieniasz os polozenia. Zlacza krzyzowe powinny byc co najmniej dwa przy laczeniu odcinkow bednarki. Reszta ok. Na koniec wstepny pomiar i nastepny jak sie ziemia "ulozy" a to i z rok moze byc ale o tym juz nikt nie mowi bo kto z elektrykow na budowie rok siedzi...
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie 6 ай бұрын
Cześć! Dziękuję za podzielenie się wiedzą! Niech widzowie korzystają. U mnie pomiar wyszedł 5,2 więc w normie, drugi raz jeszcze nie mierzyłem. Zmierzę przy okazji. Pozdrawiam!
@Ravenwlkp
@Ravenwlkp 2 жыл бұрын
Jak dużą otwornicą robiłeś ten przepust pod bednarkę? No i ile Ciebie wyniosła sama ta otwornica?
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie 2 жыл бұрын
Cześć! W kolejnym filmie o wierceniu pod puszki elektryczne opowiadam o tej otwornicy. Marki już nie pamietam, koszt koło 130 zł na allegro. Średnica 68 mm. To jest otwornice do kamienia z tego co pamietam, ale mogę się mylić. Ogólnie do silki chyba inna powinna być, ale tutaj w betonie dała sobie radę. Pozdrawiam!
@Ravenwlkp
@Ravenwlkp 2 жыл бұрын
A po przeprowadzeniu bednarki czymś uszczelniałeś ten przepust?
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie 2 жыл бұрын
Póki co niczym. Od strony zewnętrznej wychodzi on pod izolacją burty płyty, więc od tamtej strony nic się nie zmieniło po zrobieniu przepustu. A wewnątrz raczej nic nie będę robił tak samo jak nic nie zrobiłem z przepustami, które wykonałem na etapie płyty. Pianować nie będę bo to bednarka i duże prądy mogą iść i spalić pianę, a czego innego też nie ma jak tam wepchnąć. Narazie zostaje jak jest.
@pvguy2879
@pvguy2879 2 жыл бұрын
Hej, Piszesz że planujesz instalację odgromową, czy robiłeś wąsy - zwody co 10 m lub mniej ? bo budynek masz chyba dłuższy, ja widzę tylko zwody na rogach a to za mało do odgromu przy takim budynku, chyba że nie widać tego na filmie.
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie 2 жыл бұрын
Cześć! Zrobiłem zwody zgodnie z projektem opcjonalnej instalacji odgromowej, natomiast prawdopodobnie nie będę robił instalacji odgromowej dalej niż te zwody pionowe. Mam w projekcie 4 zwody w narożnikach a na dachu oka o szerokości 10m tak jak piszesz, czyli przez srodek szerokości połaci jeszcze miałby przechodzi pręt, ale nie schodziłby do ziemi bezposrednio tylko podłączony by był do dwóch narożników poziomym prętem. Byłyby dwa oka z prętów na każdej połaci. Pozdrawiam!
@pvguy2879
@pvguy2879 2 жыл бұрын
@@ProgramistaNaBudowie a aaa tak to rozwiązali, osobiście wolałbym normalnie co 10m oka i do uziomu, bo wizulanie na to samo wychodzi. Osobiście mam zwody w domu na zewnątrz, w garażu pod styropianem. W książce prof. A. Sowy są wyliczenia jakie temp osiąga drut przy wyładowaniu, przy chyba 100kA ( CG+ czyli dodatnim, które jednak nie są tak częste i nie z takim amperażem w PL) drut osiągnie przy 4 zwodach max 200 stopni przez sekundy, to nawet peszla nie zapali :) Pozdrawiam. P.S.Jak pomyliłem amperaż i był mniejszy to sorki, książki teraz nie mam pod ręką i nie sprawdzę.
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie 2 жыл бұрын
Dzięki za podzielenie się wiedzą, aż tak to się na tym nie znam, natomiast gdybym prowadził pręt do instalacji odgromowej to robiłbym to właśnie na zewnątrz żeby nie szło w styropianie. U nas na osiedlu dwa domy mają instalację odgromową, nasz dom nie będzie najwyższy oraz mamy las w odległości jednej działki budowlanej, więc nawet nie jest wymagana instalacja odgromowa.
@pvguy2879
@pvguy2879 2 жыл бұрын
@@ProgramistaNaBudowie Ten zwód przez środek jest potrzebny, bez niego nie masz ochrony połowy połaci, nie rezygnuj z niego bo wtedy ta instalacja jest niezgodna z normami. Ja też jestem z IT mam w domu masę sprzętu, jedno wyładowanie i nie masz niczego, wiem jest ubezpieczenie, ale uwierz widziałem wydarte przewody ze ścian w domach, zwęglone przewody w instalacji, przepołowione kominy itd. Ochrona odgromowa jest tylko do kąta ALFA - 45stopni z wpisaniem w ten kąt toczącej się kuli której średnicę wylicza się ze spcjalnego wzoru, jednym słowem: tamte obiekty nie chronią twojego domu nawet w 1%. Ja mam koło domu maszt 50metrów wysokości - GSM.... on jest z 40m-50 m od mojego domu i też nie chroni mojego domu. Pozdro i powodzenia.
@brysiek25
@brysiek25 2 жыл бұрын
W jakim celu izoluje sie te łączenia bednarek?
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie 2 жыл бұрын
Cześć! Chodzi o zabezpieczenie przed korozją. Nie znam się na tym dokładnie i nie wiem jakie procesy zachodzą w ziemi z dwiema bednarkami. Przeczytałem, że tak się robi, ale nikt się za bardzo nie rozwodzi na temat procesów zachodzących pod ziemią. Wydaje mi się natomiast, że chodzi o to iż goła stal w miejscu cięcia bednarki jest narażona na korozję w momencie gdy w glebie jest wilgoć i tlen. Taśma z tego co rozumiem nie przepuszcza wilgoci oraz powietrza lub jednego z dwóch i dzięki temu minimalizuje ryzyko korozji w tych miejscach.Pozdrawiam!
@kici1769
@kici1769 Жыл бұрын
@@ProgramistaNaBudowie tak, można też posmarować łączenia masą bitumiczną
@mateuszp.532
@mateuszp.532 6 ай бұрын
Hej, Wiem już że nie robiłeś uziomu parafundamentowego tylko sam otok. Ja właśnie od kilku godzin próbuje zrozumieć to zagadnienie :) Według pana Musiała powinno się w wypadku płyty fundamentowej zrobić otok + sztuczne uziemienie bednarką w samej płycie mocując bednarkę po obwodzie zbrojenia i wypuścić wąsy do otoku po to aby wyrównać różnicę potencjałów. Ty zrobiłeś sam otok bo piszesz, że Twoj elektryk uznał ze sam otok wystarczy jako uziemienie. Ale co z tą różnicą potrncjałów? :) Też będę budował dom na płycie i probuję rozgryźć ten temat. Czy zrobić jak Ty czy dodatkowo drugą bednarkę w zbrojeniu płyty ... Doradisz? :)
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie 6 ай бұрын
Hej! Nic nie doradzę ponieważ się nie znam. Projektant elektryki powiedział mi, że otok jest wystarczający, zrobiłem, elektryk wykonał pomiary i wyszło bardzo dobrze. Więcej nie wracałem do tego tematu.
@Kr-xg7lc
@Kr-xg7lc Ай бұрын
dlaczego nie zdecydowałes sie na wykonanie bednarki przy okazji prac przy płycie? Nie łatwiej było zrobić arota/przepust w momencie gdy masz tylko podsypkę?
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie Ай бұрын
Można było wtedy zrobić, ale w tamtym momencie o tym nie myślałem. Wiedziałem tylko, że można spokojnie wykopać rów dookoła domu i wtedy zamocować bednarkę.
@autopasja9975
@autopasja9975 2 жыл бұрын
a czemu bednarka miedziowana? co ma na celu zastosowanie takiej a nie zwykłej ocynkowanej? czemu się izoluje te połączenia? skoro oba materiały są nierdzewne co to ma na celu? pozdr
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie 2 жыл бұрын
Cześć! Miedziowana bednarka jest wielokrotnie trwalsza od ocynkowanej, a dodatkowo mało jest miejsc w Polsce, gdzie można stosować bednarkę ocynkowaną. Jeśli chodzi o zabezpieczenie antykorozyjne to rozumiem to w następujący sposób. Miejsce obcięcia/koniec bednarki to odsłonięta surowa stal. Jeśli w gruncie znajduje się tlen, będzie on tworzył ogniska korozji. Bednarkę w miejscu odsłonięcia surowej stali, czyli de facto w miejscu połączenia obu bednarek, w okolicy zacisku, należy możliwie najdokładniej zabezpieczyć taśmą antykorozyjną. Pozdrawiam!
@autopasja9975
@autopasja9975 2 жыл бұрын
@@ProgramistaNaBudowie wielokrotnie trwalsza - to znaczy ile??? i jaka jest trwałość ocynkowanej? co to znaczy, że jest mało miejsc gdzie można stosować ocynkowaną??? - jest to w jakiś sposób regulowane? z tego co się orientuję nie ma żadnych wytycznych. co do zabezpieczenia miejsc cięcia - nie lepiej zastosować ocynk w sprayu lub jak kiedyś smołowanie (pomazanie rozgrzaną papą)??? ewentualnie ucięcie bednarki trochę dłużej i nie ma się czy martwić...
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie 2 жыл бұрын
@@autopasja9975 Bednarka ocynkowana ma ok. 15 lat trwałości, miedziowana 40 lat, nierdzewna 100 lat. Mało miejsc gdzie można stosować bednarkę ocynkowaną oznacza, że w Polsce mamy mało gruntów przyjaznych tej bednarce - ok.8% w kraju umożliwia stosowanie takiej bednarki - natomiast nikt nikomu nie broni jej montować wszędzie. Jest gdzieś w internecie mapka i tabelka, wg. której można wyczytać co i jak. W bednarce miedziowanej nie można używać ocynku, być może jest to jakieś rozwiazanie dla bednarki ocynkowanej. Smołowanie jest trudniejsze niż aplikacja taśmą antykorozyjną, więc wydaje mi się, że kto co tam woli. Ja wybrałem taśmę antykorozyjną. Co do ucięcia trochę dalej to nie wiem, nie znam się i nie jestem w stanie stwierdzić ile taki kawałek będzie się rozkładał zanim dojdzie do miejsca połączenia. Zrobiłem wszystko wg. tego co znalazłem w internecie i według mojej najlepszej wiedzy wydaje mi się, że jest to poprawnie zrobione i zabezpieczone. Pozdrawiam!
@krzysztofzarebski2994
@krzysztofzarebski2994 2 жыл бұрын
widzę że też ci ledy obraz migawkują :)
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie 2 жыл бұрын
Tak jest, natomiast przestawiłem kamerę z NTSC na PAL i jest ogromna poprawa i za jakiś czas filmy nie będą mrugać :) Pozdrawiam!
@krzysztofzarebski2994
@krzysztofzarebski2994 2 жыл бұрын
@@ProgramistaNaBudowie ano widzisz, ja próbowałem z Mhz ale nic nie pomagało. Dzięki za tips'a
@kamilmarszakowski2849
@kamilmarszakowski2849 Жыл бұрын
To można tak rozkopać wokół płyty fundamentowej? Nie ma ryzyka osunięcia się ziemi z całym budynkiem?
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie Жыл бұрын
Cześć! Nie sadze by takie rozkopania na kilka dni na metr od monolitycznej konstrukcji miało znaczenie, ale zawsze lepiej potwierdzić u kierownika. Pozdrawiam!
@andypip5902
@andypip5902 Жыл бұрын
Od razu widać, że PO w szkole nie miałeś. 🪖🤕Jakbyś miał, zrobiłbyś eleganckie bandażowanie jak np. opatrunek kłosowy łokcia, kolana lub stopy⛑😁
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie Жыл бұрын
Cześć! Akurat miałem takie zajęcia, ale kto by myślał w okopie o takim zawijaniu :) Pozdrawiam!
@adriantestowy5500
@adriantestowy5500 2 жыл бұрын
Nowiuśkie rękawiczki (╥﹏╥)
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie 2 жыл бұрын
O, właśnie, muszę zmienić jutro rękawiczki :) Mam ich trochę teraz, myślę, że wystarczy do końca budowy. Pozdrawiam!
@Kr-xg7lc
@Kr-xg7lc Ай бұрын
ta dziura w styrodurze i foli nie powoduje ze to miejsce zaczyna jakos przeciekac? Nie wiem jak u Ciebie z poziomami/wodą
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie Ай бұрын
Cześć! Oczywiście, w tym miejscu uszkodziłem izolację, nie tak to miało wyglądać, bednarka miała wchodzić w innym miejscu. Wody gruntowe u nas są bardzo nisko, gdy robiłem wykop pod zbiornik na deszczówkę na głębokość ok. 4 metry, to nie było tam kropli wody przez 2 tygodnie. Od biedy rzeczywiście mógłbym zrobić przepust przez ścianę i to chyba byłoby lepsze rozwiązanie niż to co zrobiłem.
@Kr-xg7lc
@Kr-xg7lc Ай бұрын
@@ProgramistaNaBudowie faktycznie mogleś uszkodzić lekko xps i folie ale jak by pojawił sie arot to jego szczelnosc mogłaby ybc mniejsza, nie masz pewnosci ze udalo by sie go dobrze okleic. Tutaj przy niewielkiej srednicy tej bednarki mozliwe ze xps sie na niej zacisnie i bedzie w miare szczelne :D Mi ta sciana jakos nie pasuje, pewnie bede kombinował z arotem i bedzie zabawa z xps na spodzie.
@virtart8329
@virtart8329 Жыл бұрын
Bednarka miedziana czy miedziowana?
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie Жыл бұрын
Cześć, miedziowana.
@mixerro6500
@mixerro6500 2 жыл бұрын
A czemu otok a nie w fundamentowy - coś w płycie od razu? Za płytko?
@jakubcichy7975
@jakubcichy7975 2 жыл бұрын
Fundament plytowy jest szczelnie odizolowany od podłoża warstwami styropianu i folii - to raczej słabe uziemienie.
@mixerro6500
@mixerro6500 2 жыл бұрын
Racja, nie pomyślałem o tym w ten sposób. Jak w takim razie działa uziom fundamentowy? W końcu jest wewnątrz szczelnego, często wodoodpornego betonu?
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie 2 жыл бұрын
W przypadku tradycyjnego fundamentu beton styka się z gruntem na wielu obszarach. W przypadku płyty fundamentowej beton nie styka się nigdzie z gruntem bo jest odizolowany styrodurem. Można by zrobić uziom parafundamentowy czyli bednarka w płycie połączona z bednarką w otoku, ale projektant elektryki powiedział, że to za dużo na taki dom i nie ma sensu stąd też zrobiłem sam otokowy. Wynik wyszedł dobry, więc myślę, że jest okej. Chociaż pewnie byłby lepszy gdybym zrobił parafundamentowy :) Dodatki do betonu wodoszczelnego chyba nie mają za dużego wpływu na sam beton w kontekście uziomu, ale mogę się mylić. Pozdrawiam!
@robertpacua873
@robertpacua873 2 жыл бұрын
50m ziemnego teraz trzepnie po kieszeni :/
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie 2 жыл бұрын
Tak, tyle kabla od skrzynki ZK do głównego wyłącznika we wiatrołapie, a później jeszcze 22m od wyłącznika do rozdzielni właściwej w pomieszczeniu gospodarczym :) Pozdrawiam!
@MF_86
@MF_86 Жыл бұрын
czemu nie wykonałeś uziomu fundamentowego ??
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie Жыл бұрын
Cześć Paweł! Przy płycie nie robi się uziomu fundamentowego a uziom parafundamentowy lub jedynie uziom otokowy. Takowego nie zrobiłem, ponieważ nie miałem takiego w projekcie. Miałem do wykonania uziom otokowy i taki też wykonałem. Pomiary się zgadzają. Pozdrawiam!
@MF_86
@MF_86 Жыл бұрын
@@ProgramistaNaBudowie tak masz racje
@ronikejn6529
@ronikejn6529 2 жыл бұрын
Bednarka miedziana widze zes chyba w totka wygral
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie 2 жыл бұрын
Cześć! Miedziowana jedynie, ale portfel lżejszy i tak :) Pozdrawiam!
@ronikejn6529
@ronikejn6529 2 жыл бұрын
@@ProgramistaNaBudowie ile placiles za metr?
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie 2 жыл бұрын
Płaciłem 42,47 zł/kg.
@bolek200707
@bolek200707 2 жыл бұрын
Czy to odebrał elektryk? Chyba że masz uprawnienia...
@tosieporobilo
@tosieporobilo 2 жыл бұрын
Zmierzy na koniec, jak będzie mało to dobije uziom i będzie spoko :)
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie 2 жыл бұрын
Cześć! Możesz zobaczyć na samym końcu ostatnie ujęcie to jest zdjęcie ze sprzętu elektryka, który będzie odbierał całą instalacją u nas. Pozdrawiam!
@bolek200707
@bolek200707 2 жыл бұрын
@@ProgramistaNaBudowie jak po napisaniu komentarza obejrzałem do końca to się domyśliłem. Elektryk kolega? Bo jak wstępnie popytałem to za bardzo nie chcą odebrać nie swojej pracy.
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie 2 жыл бұрын
Elektryk nie kolega, normalnie będzie pomiar tak jak w innych budowach, żadnej ściemy. Podpytałem co i jak żeby było dobrze dla tego elektryka i z uwzględnieniem tego co powiedział będę robił instalację.
@woywoyciechowski6590
@woywoyciechowski6590 2 жыл бұрын
połóż papę pomiędzy bednarką a arotem. pozdr
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie 2 жыл бұрын
Cześć Wojciech! Zastanawiam się w sumie czy to potrzebne w tym przypadku. Bo w tym arocie 50 jest wprowadzona rura wody PE. Chodzi o ochronę rury PE w przypadku przejścia dużego prądu przez bednarkę i że może się stopić ten arot czy jak to jest? W sumie może odkopię ten fragment i położę i dachówkę i kawałek papy żeby było lepiej zabezpieczone?
@woywoyciechowski6590
@woywoyciechowski6590 2 жыл бұрын
@@ProgramistaNaBudowie tak dokładnie jest. Zrobiłbym otulinę z papy w tym miejscu na arocie (tak ze 2-3 razy) i na to położył dachówkę. dopiero wtedy bednarka. Pozdrawiam
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie 2 жыл бұрын
@@woywoyciechowski6590 A trzeba było od razu to zrobić :) Dzięki, zabezpieczę to zatem dokładniej. Pozdrawiam!
@SPatryk93
@SPatryk93 2 жыл бұрын
a po co była ta płyta jak ty takie eleganckie żwiry masz?
@krismk3808
@krismk3808 2 жыл бұрын
eBay było ciepło i łatwo w budowie. Nie chodziło o kiepskie grunty
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie 2 жыл бұрын
Cześć Patryk! To jest ciekawa sprawa z gruntami i nie miałem czasu porównać wyników badań z sąsiadami. Z badań wynikało albo wymiana gruntu do 1,5 m głębokości albo jako opcja posadowienie na płycie. A ja chciałem posadowienie na płycie bo ma być cieplej więc nawet mi to pasowało. Natomiast w okolicy dwa domy stoją na płycie w tym jeden w bezpośrednim sąsiedztwie, ale sąsiadów jeszcze nie poznałem a drugi po przeciwnej stronie drogi, ale ci sąsiedzi zmienili z fundamentu tuż przed budową jeśli dobrze pamiętam. Reszta to tradycyjny fundament, więc nie wiem czy rzeczywiście aż tak zły był ten grunt u nas. Pozdrawiam!
@coin6969
@coin6969 2 жыл бұрын
@@ProgramistaNaBudowie a pod płytę nie wymieniales 1.5m gruntu?
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie 2 жыл бұрын
Cześć, nie było takiej potrzeby. Pozdrawiam!
@EmiNetworks
@EmiNetworks 2 жыл бұрын
Mogłeś się szarpnąć te pare groszy więcej na dodatkowo cynowaną bednarkę Galmara. To masz zamiar mieć instalację odgromową... A gdzie uziom parafundamentowy tak jak powinno być? Ciekawie jaką masz rezystywność gruntu. Mogłeś dać na rogach, albo przy odejściach uziomy pionowe Galmara miedziowane. Zawsze to byłaby jeszcze niższa rezystancja uziomu. Pokażesz pomiar rezystancji uziomu? Z tego co widać bednarka zakopana w ciemno bez pomiaru rezystywności gruntu. Co wyjdzie to wyjdzie :). Przy instalacji ogromowej rezystancja uziomu musi być < 10 Ω uwzględniając jeszcze współczynnik korekcyjny w zależności jaką masz glebę. BTW, na instalację odgromową musi być projekt. To nie może być samowolka, że sam zrobisz.
@krismk3808
@krismk3808 2 жыл бұрын
Przecież na samym końcu jest pomiar 5.2 wyszło
@EmiNetworks
@EmiNetworks 2 жыл бұрын
@@krismk3808 Rzeczywiście... Tego już nie obejrzałem tylko przerwałem.
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie 2 жыл бұрын
Cześć Emigrus! Z tym szarpaniem się to, hehe... gdybym się jeszcze szarpnął bardziej to móglbym wziąć nierdzewną w całości pewnie :) Już się szarpnąłem z FeZn na StCu i to szarpnięcie to ekstra 2500 zł dopłaty względem FeZn :) Ta dodatkowo cynowana pewnie z 1000 zł więcej jeszcze lekko. Jeśli chodzi o instalację odgromową to tak jak powiedziałem, zrobiłem zwody pionowe, ale na pewno nie będę robił instalacji dopóki się wprowadzimy i jeszcze przez pewnie kilka lat albo i w ogóle. Zwody są żebym już drugi raz tam nie zaglądał pod ziemię. W temacie uziomu parafundamentowego to powiem tak - w projekcie mam uziom otokowy, rozmawiałem z projektantem elektryki i powiedział, że w naszym przypadku uziom parafundamentowy to jest przesada i on rekomenduje uziom otokowy. Taki też zrobiłem. W przypadku realizacji uziomu parafundamentowego dałbym bednarkę stalową w beton i wtedy zwody połączył z tą miedziowaną, no byłby lepszy wynik pewnie bo uziom otokowy i tak jest wymagany przy uziomie parafundamentowym, ale kurde tego nie zrobiłem i mam tylko otokowy - a zastanawiałem się chwilę czy nie dać tej bednarki zwykłej i nie przymocować do zbrojenia. No ale po ptokach już dawno temu bo zalane i nie ma tematu ;) Bednarka zakopana w ciemno, bo z tego co wszędzie piszą to pomiar skuteczności bednarki i tak można pomierzyć dopiero po przysypaniu i uleżeniu gruntu. Co też uczyniłem według mojej najlepszej wiedzy w tym temacie. Bednarka jest zakopana na -80 do -100 na 100-120 cm od budynku. Co do wyniku to elektryk powiedział, że wyszedł rewelacyjny biorąc pod uwagę grunty na naszej działce. Na instalację odgromową mam projekt w projekcie domu także jeśli już to wszystko byłoby robione zgodnie ze sztuką. Stąd też wypuściłem 4 zwody bo tyle mam wyszczególnione w projekcie instalacji odgromowej. Pozdrawiam!
@EmiNetworks
@EmiNetworks 2 жыл бұрын
@@ProgramistaNaBudowie Wydałeś 80 tys. złotych na okna, gdzie pewnie można ten temat zamknąć w kwocie 30-40 tys. złotych a tu pożałowałeś 1k zł? :). BTW, gdzie kupiłeś Galmara? Od RST? Projektant chyba ma słabe pojęcie o ekwipotencjalizacji budynku i otoczenia. Tutaj aż się prosi o uziom parafundamentowy i w sumie jedyny słuszny. To już musztarda..., więc nie ma co już o tym gadać. Rób od razu instalację odgromową skoro już wyprowadziłeś odprowadzenia. Będziesz miał z głowy. Daj to zrobić firmie co ma sprzęt do prostowania i gięcia drutu fi8. Nie chowaj drutu pod styropianem - to partactwo high-level. Domyślam się, że także wykorzytasz drut od Galmara miedziowany, który jest cholernie sztywny/twardy. Tego sam nie ogarniesz, żeby to wyszło także estetycznie. Polecam mocowania do drutu od DEHN'a typu DEHNsnap, DEHNgrip NIRO, itd. Popatrz co mają w ofercie. Ładnie to później wygląda, estetycznie.
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie 2 жыл бұрын
@@EmiNetworks Na okna i żaluzje wydałem 74 tys :) Trzeba znaleźć umiar gdzie jeszcze warto dołożyć a gdzie już nie. Tam wtedy stwierdziłem, że już nie, no i masz ;) Bednarkę kupiłem od AN-KOM. Zwody i ewentualne pręty zamierzam prowadzić poza elewacją oczywiście. Dzięki za rady, zanotuję i będę myślał o tym w przyszłości. Pozdrawiam!
68. Kładę WLZ YKY 4x16 mm2. Mamy prąd w domu! Budowa domu systemem gospodarczym
14:46
Children deceived dad #comedy
00:19
yuzvikii_family
Рет қаралды 7 МЛН
Wait for the last one! 👀
00:28
Josh Horton
Рет қаралды 121 МЛН
Increíble final 😱
00:37
Juan De Dios Pantoja 2
Рет қаралды 111 МЛН
Kanalizacja pod płytą fundamentową | Cykl 2 Odcinek 4
7:48
Szalejemy Budujemy
Рет қаралды 25 М.
#19 Uziom otokowy budynku
11:25
Karlos Buduje Dom
Рет қаралды 2,5 М.
Złącza kontrolne odgromowe.
4:51
Łukasz Kwapiszewski ElektroKwapi
Рет қаралды 5 М.
PŁYTA FUNDAMENTOWA - BUDOWA W 9 KROKACH!
12:15
AGałęski
Рет қаралды 18 М.
Children deceived dad #comedy
00:19
yuzvikii_family
Рет қаралды 7 МЛН