79. Czy warto Smart Home? Jak wybrać system? Jaki system wybraliśmy? Inteligentny dom

  Рет қаралды 21,235

Programista Na Budowie

Programista Na Budowie

Күн бұрын

Opowiadam czym jest Smart Home, dlaczego zdecydowaliśmy się zainwestować w automatykę do naszego domu, co warto rozważyć, jak wybrać dla siebie odpowiedni system i jakie rozwiązanie wybraliśmy.
Automatyka domowa w pierwszej kolejności powinna zintegrować wszystkie urządzenia zainstalowane w domu i połączyć je tak, aby mogły się ze sobą komunikować. Dom inteligentny jest wtedy gdy, będzie wykonywał różne czynności za nas, podnosił nam komfort życia, bezpieczeństwo oraz generował oszczędności.
Przykładowe funkcjonalności w domu z systemem Smart Home:
- Automatyczne sterowanie żaluzjami w zależności od pogody
- Automatyczne podnoszenie żaluzji gdy otwierasz okno
- Sterowanie oświetleniem
- Automatyczne sterowanie oświetleniem
- Wyłączanie oświetlenia gdy opuszczasz pomieszczenie
- Komfortowe automatyczne ogrzewanie
- Domofon z podglądem na telefonie
- Podgląd kamer i powiadomienia o zdarzeniach na telefonie
- Tymczasowy dostęp do domu dla zaufanego sąsiada podczas Twojej nieobecności
- Automatyczne podlewanie ogrodu i warzywnika z uwzględnieniem pogody
- Zdalne otwieranie bramy kurierowi
- Uruchamianie odkurzacza automatycznego gdy wychodzisz z domu
- Gaszenie świateł i uzbrajanie alarmu gdy opuszczasz dom
- Symulacja obecności mieszkańców po zazbrojeniu alarmu
- Muzyka w tle w łazience dla gości czy podczas kąpieli
Pytania na które odpowiadam w filmie:
- Czym jest automatyka domowa?
- W jaki sposób system Smart Home może poprawić komfort i bezpieczeństwo?
- Czym kierować się przy wyborze automatyki domowej z uwzględnieniem stanu budynku, kto będzie instalował system smart home, jaka jest gwarancja na system, otwartość systemu i możliwości finansowe?
- Jacy producenci automatyki są dostępni na naszym rynku?
- Na jaki system my się zdecydowaliśmy i dlaczego?
Zapraszam do oglądania i komentowania!
WSPÓŁPRACA:
Ten odcinek jest możliwy dzięki współpracy z firmą Ampio, polskim producentem rozproszonego systemu automatyki domowej i paneli dotykowych. System Ampio Smart Home to jedno z najbardziej rozbudowanych rozwiązań na rynku, w całości zaprojektowane i produkowane w Polsce.
→ Ampio Smart Home: www.ampio.pl
ROZDZIAŁY:
00:00 Początek
00:24 Smart Home - Automatyka domowa
02:00 Komfort w inteligentnym domu
13:07 Jak wybrać właściwy system Smart Home?
20:43 Jaki system my wybraliśmy?
ZOSTAW SUBA:
Oraz pamiętaj o komentarzu i łapce w górę. Pomagasz mi tym dotrzeć do szerszego grona odbiorców :)
WSZYSTKO CO MUSISZ WIEDZIEĆ O NASZYM DOMU:
→ Plan naszego domu: szulctomasz.com/budowa-domu/pr...
→ Usytuowanie domu na działce: szulctomasz.com/budowa-domu/pr...
→ Projekt instalacji elektrycznej: szulctomasz.com/budowa-domu/sc...
→ Projekt oświetlenia: szulctomasz.com/budowa-domu/sc...
→ Wysokość pomieszczeń: szulctomasz.com/budowa-domu/pr...
PRZYDATNE PROJEKTY DLA BUDUJĄCYCH SYSTEMEM GOSPODARCZYM:
→ Plan stołu roboczego: szulctomasz.com/budowa-domu/pl...
→ Plan kibelka: szulctomasz.com/budowa-domu/pl...
MUZYKA: KZfaq
#budowadomu #smarthome #inteligentnydom #ampio

Пікірлер: 149
@Ecoperla
@Ecoperla 2 жыл бұрын
Super, ciekawy odcinek! Trzymamy kciuki za dalszą pracę :)
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie 2 жыл бұрын
Dziękuję za komentarz i pozdrawiam!
@piovier5375
@piovier5375 2 жыл бұрын
Dla każdego co kto lubi.... Wydałem pieniądze na smart home i to były najgłupiej wydane pieniadze na budowie. Nie używam 95% tych bajerów za które zapłaciłem ;-( Nie chce mi się tego ciągle ustawiać (tryby życia nam się zmieniają), dużo różnych małych usterek, niedomagania czujników, włączników itp ale jak ktoś to lubi, to polecam.
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie 2 жыл бұрын
Cześć! Czy możesz opisać więcej na temat problemów i co najbardziej ci przeszkadza? Jakie masz usterki, co nie działa jak trzeba, oraz jakiego systemu używasz? Pozdrawiam!
@SmartDom20
@SmartDom20 2 жыл бұрын
Witam, z komentarza widzę że chyba trafiłeś albo na słaby system albo co bardziej prawdopodobne na lichego instalatora. Jeśli instalator /programista zrobił by dobra robotę to uwierz że był byś zadowolony z smart domu. dobrze napisane sterowanie inteligentnym budynkiem nie trzeba ciągle stawiać.
@marcinml6537
@marcinml6537 4 ай бұрын
Dlatego lepiej samemu sobie zrobić
@tomato6289
@tomato6289 2 жыл бұрын
Powodzenia w nowym roku :)
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie 2 жыл бұрын
Cześć tomato! Dziękuję za życzenia i pozdrawiam! :)
@gosgos6856
@gosgos6856 2 жыл бұрын
Wszystkiego najlepszego na ten 2022 🥂🍾
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie 2 жыл бұрын
Cześć! Dziękuję za życzenia, również dla Ciebie wszystkiego najlepszego w nowym roku. Pozdrawiam!
@elektrondt_pl
@elektrondt_pl 2 жыл бұрын
Mam Ampio we własnym domu już prawie 5 lat, potwierdzam stabilność, nie było problemów. Panele są rewelacyjne, dużo się zmieniło w aplikacji Ampio UNI jakieś 2 lata temu i widać, że mocno to rozwijają obecnie, bo pojawiają się nowe funkcjonalności przy aktualizacjach. Dobry wybór z systemem rozproszonym.
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie 2 жыл бұрын
Cześć Elektron! Super, dzięki za podzielenie się opinią na temat systemu. Pozdrawiam!
@smolawl
@smolawl 2 жыл бұрын
No i kolejny raz mnie zainteresowałeś i skłoniłeś do przemyślenia czy nie zainteresować się tematem. :P Z niecierpliwością czekam na całą serie ze Smart Dom, nawet jak ma być sponsorowana. Mam nadzieje, żebędzie układanie skrętki , a potem adaptacja itp. Temat jest mi obcy, a wydaje mi się ze brakuje na YT kogoś kto rzetelnie wytłumaczy jak ma to działać, a nie wciśnie mi mnóstwo nie potrzebnych bajerów. :) Pozdrawiam !
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie 2 жыл бұрын
Cześć Łukasz! Będę po kolei pokazywał co i jak, tak jak dotychczas, myślę, że każdy zainteresowany tematem Smart Home znajdzie tu coś interesującego. Zapraszam do kolejnych filmów, które będę nagrywał za jakiś czas - mam jeszcze inne tematy do zrealizowania w międzyczasie :) Pozdrawiam!
@smolawl
@smolawl 2 жыл бұрын
@@ProgramistaNaBudowie od początku kanału śledzę i wprowadzam zmiany do siebie, ale ze jestem na etapie fundamentu to mam jeszcze sporo czasu na przemyślenia teamtu Smart Dom :)
@TomekOleksik
@TomekOleksik 2 жыл бұрын
Mnie przekonuje open sourcowy system Home Assistant. Bardzo dużo możliwości daje i ma pozytywne opinie. To co mnie miło zaskoczyło to że bezprzewodowe podłączenie urządzeń nie jest konieczne po WiFi, można użyć Zigbee czy Z-Wave a te standardy działają na innej częstotliwości niż WiFi i są dostosowane do przesyłania małych informacji bardzo szybko (małe opóźnienia). Co do zasięgu to w obydwu albo w którymś z tych standardów każde urządzenie jest dodatkowo wzmacniaczem sygnału. Tak jak wspomniałem na początku bardzo dużą zaletą jest otwartość tego rozwiązania. Oglądałem zasady działania Grentona i ciągnięcie skrętki do każdego włącznika (taka jedna sztuka panelu/włącznika to kilka stów) po to aby przerwać obwód do żarówki w module w centrali zamiast w przełączniku nie przekonuje mnie (oczywiście zdaje sobie sprawę że to nie chodzi tylko o przerywanie obwodu bo np. taki włącznik jest też czujnikiem temperatury). A korzystając z okazji odnośnie automatyki domowej tutaj powstaje ciekawy projekt - github.com/boneio-eu/boneIO
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie 2 жыл бұрын
Cześć Tomek! Home Assistant jest chyba najlepszą opcją jeśli chcesz iść typowo w open source i sensownie zintegrować w jednym miejscu różne urządzenia i czujniki, a sam BoneIO jest bardzo ciekawą opcją. Warto popatrzeć jak rozwija się projekt. Pewnie znajdzie się sporo pasjonatów, którzy zechcą nabyć i zainstalować to rozwiązanie u siebie. Zigbee i Z-Wave są również wspierane przez Ampio, oraz Ampio można integrować z Home Assistant jeśli ktoś bardzo potrzebuje. Będę prawdopodobnie integrował Ampio z Home Assistant, gdy będzę miał okazję. Wyższość sieci bezprzewodowej nad przewodową i odwrotnie można argumentować na wiele sposobów, co komu tylko pasuje w danym rozwiązaniu, więc nie będę się sprzeczał, że jedno lepsze od drugiego. Najważniejsze żeby użytkownik był ostatecznie zadowolony ;) W Ampio masz magistralę i nie musisz ciągnąć wszystkiego w gwiazdę. Można łączyć z A do B, z B do C jeśli wspierają magistralę, a jeśli nie, to ciągniesz z rozdzielnicy przewód lub bierzesz moduł dopuszkowy, który ma swoje wejścia i wyjścia. Są to odpowiedniki modułów do rozdzielnicy z tym, że zmniejszone. I nie są to "cykające świerszcze" w puszkach ;) Ampio ma też swoją magistralę oświetleniową, więc w obecnych czasach jest to bardzo ciekawa propozycja na oszczędzenie ilości przewodów i przyspieszenie roboty, a także może cięcie kosztów samej robocizny, bo elektryk ma w sumie mniej do zrobienia. Są też moduły dopuszkowe, że sobie wrzucasz w jedną puszkę moduł 11 wejść i podłączasz do niego kilka włączników tradycyjnych w pomieszczeniu oraz jakiś czujnik temperatury, więc do pokoju idzie jeden przewód magistralny, a z niego idą przewody jak np. skrętka do konkretnych włączników. Mają trochę tych rozwiązań, trzeba by poczytać na ich stronie, można się ze praktycznie ze wszystkim integrować, a jeśli jest coś czego nie ma teraz, to warto dać im znać, z pewnością zobaczą co mogą z tym zrobić. Są dosyć elastyczną firmą w tym zakresie co bardzo mi się spodobało. Dzięki za komentarz i pozdrawiam!
@TomekOleksik
@TomekOleksik 2 жыл бұрын
@@ProgramistaNaBudowie dzięki za wyczerpującą odpowiedź i kolejną partię wiedzy (szczególnie tutaj w kwestii możliwości zastosowania różnej architektury łączenia elementów). Wg mnie sieć przewodowa ma wyższość nad bezprzewodową, jednakże w rozwiązaniach smarthome chodzi nie o transfery a o opóźnienia i myślę że bezprzewodowe rozwiązanie może mieć kilkadziesiąt milisekund większe opóźnienie które jest niezauważalne dla naszego odczucia. Oczywiście powtórzę - kabel to kabel. Będę obserwował na Twoim kanale jak to działa a jeszcze z Home Assistant brzmi bardzo ciekawie. ;) Na koniec napiszę jako ciekawostkę a może się komuś przyda, przy przeglądaniu kabli znalazłem coś takiego jak multikabel, np. od Bitnera, ma w sobie: Kabel koncentryczny BiTSAT 757, kolor biały Kabel koncentryczny BiTSAT 757, kolor zielony Kabel sieciowy BiTLAN U/UTP kat.5e, kolor zielony Kabel światłowodowy BiTFiber FTTH 2J, kolor biały, ułożony centralnie Kabel sieciowy BiTLAN U/UTP kat.5e, kolor biały Być może są jeszcze inne wersje, bo 5e nie zachęca, lepiej 6.
@unitra
@unitra 2 жыл бұрын
przed chwilą się zastanawiałem czy będziecie stosować jakieś rozwiązania smart i miałem właśnie wejść o to zapytać pod poprzednim odcinkiem a tu taka niespodzianka :D
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie 2 жыл бұрын
Cześć unitra! Tak jest :) Myślę, że będziemy mieli dosyć standardową realizację Smart Home jeśli chodzi o funkcjonalności w naszym domu i może być to ciekawe źródło inspiracji dla innych budujących się. Dziękuję za komentarz i pozdrawiam!
@unitra
@unitra 2 жыл бұрын
@@ProgramistaNaBudowie Hej :) Mam nadzieje za rok będę na tym etapie :) Widziałem że zdecydowałeś się na dedykowane rozwiązanie jakiejś firmy. Rozwiązanie przewodowe. Tak się zastanawiam, nie boisz się że za 5-10 lat firma zniknie, coś przestanie działać a inne rozwiązania nie będą kompatybilne? Brałeś pod uwagę rozwiązania na protokole Zigbee? Urządzenia montowane w puszkach pod przełącznikami, gniazdami itd, czujniki końcowe działają na baterie przez 2 lata.
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie 2 жыл бұрын
@@unitra Firma istnieje już długo na rynku i długo zajmuje się Smart Home. Oczywiście, może kiedyś zniknąć jak każda, różne są sytuacje. Natomiast instalację elektryczną będę robił dosyć uniwersalnie. Magistrala do włączników, gwiazda do czujników. Na rynku jest więcej niż jeden producent, który wspiera topologię magistrali, z tym, że stosuje inną nazwę. Gwiazdę wspiera chyba każdy. Zawsze możesz do tej magistrali dociągnąć przewody w gwiazdę i mieć na zapas. Kosztuje to tyle co, bo przewodu pewnie i tak ci zostanie. Co do Zigbee, to Ampio też wspiera urządzenia komunikujące się z użyciem tego protokołu.
@maciekaqe8459
@maciekaqe8459 2 жыл бұрын
Nie zawsze stosowanie skrętki jest wskazane (np centrale i manipulatory Satel).. dużo ogólników "przedstawiłeś" ale poczekajmy na prezentację na placu boju... wszystkiego dobrego
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie 2 жыл бұрын
Cześć Macieju! Masz rację, przedstawiłem ogólniki i nie mogę się doczekać relacji z budowy by pokazać więcej :) W tym filmie skupiłem się jedynie na automatyce domowej bez omawiania instalacji alarmowej. Tutaj masz rację, to inna para kaloszy. Natomiast pół roku temu pytałem pomoc techniczną Satel odnośnie okablowania i powiedziano mi - oficjalnie - że nie ma przeciwwskazań do stosowania skrętki, choć zapewne lepiej stosować odpowiedni przewód typu YTDY. Pozdrawiam i również wszystkiego dobrego :)
@Bartolol7
@Bartolol7 2 жыл бұрын
no smart home na pewno może się przyczynić do zwiększenia bezpieczeństwa, ja raz w nocy się rozpędziłem na korytarzu i drzwi od kuchni były uchylone i obiłem sobie łuk brwiowy ich krawędzią ;p
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie 2 жыл бұрын
Cześć Barto! No i masz, nieprzyjemna sytuacja. Dzięki za komentarz, pozdrawiam ;)
@peeremek
@peeremek 2 жыл бұрын
Hello Felow Intiver, gratuluje wspolpracy ale szczerze... od razu ten film taki...sztuczny. Lubie te inne, niesponsorowane bo tu, nawet jak mowisz cos od siebie to i tak mam wrazenie ze Ci kazali to powiedziec :P wszystkiego dobrego w Nowym Roku, aby wspolprac bylo wiecej ale tez abys zawsze mial odwage mowic ze cos jest slabe (jesli jest slabe) moze nastepnej wspolpracy nie dostaniesz z tej samej firmy ale za to szacunek widze pozostanie na zawsze :)
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie 2 жыл бұрын
Cześć kolego! To prawda, że ten film jest w innym formacie niż poprzednie. Nagrywałem w mieszkaniu, a nie mam tutaj takich fajnych warunków jak na budowie (dynamiczne kadry). A na budowie jest obecnie zimno, więc też średnio. Być może stąd to wrażenie o sztuczności. Dodatkowo w tym filmie jedynie wprowadzam w temat Smart Home i nie pokazałem żadnych fajnych modułów, paneli czy też nie ma dynamicznych kadrów i dzielę się przemyśleniami oraz teorią, ogólną wiedzą. Bez wątpienia jest to trudniejszy materiał do realizacji niż te z budowy i dziękuję za ten komentarz :) 

Jednakże, w tym filmie miałem na celu przede wszystkim przedstawienie dlaczego uważam, że smart home jest ciekawym rozwiązaniem do nowoczesnego domu i zależało mi na przedstawieniu swojego punktu widzenia oraz wizji jaką chciałbym żebyśmy wdrożyli do naszego domu. Myślę, że ten film fajnie naświetli nasze pomysły i to jakie miejsce Smart Home ma mieć w naszym domu. Dodatkowo zebrałem też trochę wiedzy na temat Smart Home, którą sam poznałem poszukując odpowiedniego dla nas systemu i uznałem, że w takim wprowadzającym filmie będzie fajnie się nią podzielić. Gdyby było to już wdrożone w naszym domu to pewnie byłoby przedstawione bardziej luzacko z jakąś demonstracją. Z pewnością takie filmy pojawią się kiedyś jak wszystko będzie już na swoim miejscu, czego nie mogę się doczekać :) Mam nadzieję, że nasza decyzja okaże się to strzałem w dziesiątkę, bo jednak jest to jakaś inwestycja z naszej strony i długo analizowaliśmy dostępne możliwości by wybrać ostatecznie jedno rozwiązanie :) Jeśli będziemy mieć w przyszłości uwagi co do zastosowanych rozwiązań, to z pewnością podzielę się taką informacją w przyszłości. Pozdrawiam i raz jeszcze dzięki za komentarz!
@artello78
@artello78 2 жыл бұрын
"Wszystko powinno być tak proste, jak to tylko możliwe, ale nie prostsze" - Albert Einstein. Jeśli mam za możliwość włączenia światła smartfonem, sterowanie roletami z tegoż i inne tego typu rzeczy dopłacić kilkadziesiąt tysięcy zł a w przypadku awarii dzwonić po automatyka i siedzieć po ciemku to dziękuję. Nie skorzystam :-)
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie 2 жыл бұрын
Cześć artello78! Jak najbardziej, system Smart Home jak i inne rozwiązania stosowane w domach trzeba rozpatrywać indywidualnie. Nie każdy ma potrzebę instalować coś więcej niż wystarczające minimum. W kontekście sterowania jako takiego, to uważam sterowanie za pomocą telefonu jako najmniej istotną funkcjonalność całego systemu smart home niezależnie od producenta jeśli mówimy o sterowanie domem będąc w domu. Przede wszystkim będziemy realizować system tak, żeby najważniejsze funkcje były dostępne z poziomu paneli na ścianie, a naprawdę małe tematy, na które nie warto dawać przycisku na ścianie będą dostępne z telefonu. Niechciałbym żeby rodzice, znajomi czy babcia musieli mieć jakieś aplikacje na telefon by zrobić to czy tamto. Smart Home ma przede wszystkim podnieść komfort, a nie utrudniać nam mieszkanie w domu. W kontekście ceny wspomnę, że również wielkość systemu i integracje są kwestią indywidualną i trzeba policzyć indywidualnie. Ktoś wyda na Smart Home kilka tysięcy i będzie zadowolony bo spełnia jego podstawowe oczekiwania, a innemu nie starczy kilkadziesiąt tysięcy. O kosztach wspomniałem pod innym komentarzem pod tym filmem. Co do awaryjności, to jeszcze nie mogę wypowiedzieć się w tej kwestii. Należy jednak mieć na uwadze, że nie mówimy o rozwiązaniach, które powstały rok czy dwa temu, a takich, które istnieją już długi czas na rynku i które są na tym etapie rozwiązaniami stabilnymi. Myślę, że warto zastanowić się co tak naprawdę może ulec awarii w systemie i w modułach producenta, którego system wybieramy, zapytać się co może się wydarzyć z jakimś modułem za 20 lat lub na jakiego typu uszkodzenia dany moduł może być podatny, a także jak mogłaby wyglądać potencjalna jego naprawa w przypadku uszkodzenia w odległej przyszłości. Dziękuję za komentarz i pozdrawiam!
@dziennikbudowy6726
@dziennikbudowy6726 2 жыл бұрын
Też zamówiłem Ampio do siebie w zasadzie na stole już skonfigurowane jest. Problem ze smart homem a właściwie instalacją elektryczną jest taki, że podczas układania kabli co chwilę wpadam na pomysł a to tu jeszcze światełko a to pir by się przydał a to kontaktron tutaj albo tam a to sterowanie popami w kotłowni, uruchamianie cyrkulacji osobno na piętrze i na parterze i tak ciągnę kabla po budowie już drugi miesiąc a miało być tylko sterowanie światełkiem.
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie 2 жыл бұрын
Cześć! U siebie układam znacznie dłużej elektrykę, ale już naprawdę zamykam temat w tym tygodniu, być może w przyszłym :) Najpierw robię posadzkę przed tynkami, więc jeszcze ściany będą dostępne na ewentualne rozszerzanie elektryki, chociaż naprawdę uważam, że już jest wystarczająco przewodów na ścianie. Wystartowałem z praktycznie gotowym planem na automatykę, więc po prostu robię to co zaplanowałem i jakoś mi już nie przychodzi na myśl nic dodatkowego. Czyli chyba dobrze zidentyfikowałem potrzeby domowników :) Pozdrawiam i powodzenia tam na waszej budowie, niech idzie do przodu!
@dziennikbudowy6726
@dziennikbudowy6726 2 жыл бұрын
@@ProgramistaNaBudowie Spoko najważniejsze jest mieć plan i się go trzymać , u mnie z tym licho jak budowałem gruza do driftu to miały być lekkie mody wyszło turbo klatka i inne bzdety 😁z domem jest podobnie . Stosujesz Mserv 3S czy 4S u siebie ? Posadzki i instalacje przed tynkami jak dla mnie jedyna słuszna kolejność . Pozdro 3 mam kciuki świetna robota poki co i oby tak dalej . Sił i zdrówka 💪
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie 2 жыл бұрын
@@dziennikbudowy6726 Będziemy mieć MSERV-4s. Dziękóweczka kolego, powoli do przodu :)
@SmartDom20
@SmartDom20 2 жыл бұрын
Witam, jeśli chodzi o panele dotykowe szklane to fajna sprawa pod warunkiem że nie zamówisz na nich "nadruków". Już nie jednokrotnie miałem przypadki u ludzi że po pewnym czasie użytkowania takiego panelu niestety okazywało się że przyciski które były tam w pierwotnej wersji zmieniają swoje zastosowanie. Wtedy powstaje kłopot czy pozostawić przycisk z błędnym oznaczeniem czy kupić nowy. 1 Czy system amio jest otwarty dla użytkownika ? tzn. sam sobie możesz wszystko podłączyć i zaprogramować bez utraty gwarancji ? Czy jak w przypadku KNX wszystko "zablokowane" i nawet za odpalenie systemu płacisz. 2Jak bardzo skomplikowaną logikę można tam zaprogramować? 3 Szukałem info w necie i ten programator wydaje się dość skomplikowany czy tylko mi się wydaje ? 4 Pamiętaj że jednostka centralna ma też dużo plusów. 5 Czy ten system wspiera inne komunikacje np. ModBus 6 Co do rozwiązania systemu kablowego to z doświadczenia wiem że będziesz miał z tym spory kłopot. Nie chodzi mi tu o komunikację bo przewodowy jest niezawodny ale o przewidzenie / zaplanowanie najmniejszego detalu elektrycznego w domu. W przypadku systemu kablowego nie jesteś w stanie potem już nic dołożyć/ przenieść. Z autopsji wiem że starałem się wszystko przewidzieć w domu i teraz po rozbudowie system nawet polowy modułów nie mam w szafie (bo tam gdzieś nowa lampka, doszło sterowanie choinką, teraz ogrzewaniem pod PC). Moja rada kładź przewody gdzie się da.
@elektrondt_pl
@elektrondt_pl 2 жыл бұрын
Witam, znam Ampio i znam kilka odpowiedzi na pytania zadane przez Smart Dom 2.0 :) -> grawery dedykowane dla pola plus podpis z nazwą robią największą robotę w nowoczesnym domu (na szkle wielkości telefonu jest tam nawet 18 pól grawerowanych). Na takim przycisku można wygrawerować oświetlenie, rolety, sceny, manipulator, co tylko chcemy, a gdy się stanie tak jak napisał Smart Dom 2.0, zmieni się koncepcja to koszt nowego szkła z nowymi grawerami to ok 120zł -> jeśli klient nie jest elektrykiem i nie ma uprawnień nie powinien podłączać urządzeń elektrycznych to chyba oczywiste, aby zapewnić stabilność systemu na lata jest pewien podstawowy obszar pozostawiony dla nas instalatorów, w którym nie namiesza użytkownik, nie ma opcji na utratę gwarancji. Użytkownik może programować nie tylko dowolne sceny, ale również złożone automatyzacje związane z wszystkimi podłączonymi do systemu elementami. -> w każdym module jest procesor i można utworzyć złożoną logikę. Co są jakieś ograniczenia przy skomplikowaniu ? Chyba nie, trzeba by było jakiś przykład podać aby odpowiedzieć. Dodam na marginesie, że sama komunikacja między modułami i logiką nie jest oparta o system, windows, linux, android czy inne więc nawet po zaniku prądu wszystko wraca natychmiast do działania i jest kilkukrotnie szybsze od KNX, -> Programator jest faktycznie toporny i różnie z tym jest, natomiast nie jest skomplikowany i wg. mnie wystarczy 2-3 godziny na zapoznanie się z zasadą programowania i można większość elementów w domu ogarnąć. Nie trzeba być programistą. -> w Ampio, też jest serwer, głównie pełni rolę dostępu do internetu, ale jest też potrzebny gdy chcemy ogarnąć coś np. w node-red, itp. Nie jest centralą, gdy go nie ma , wszystko pracuje dalej, razem z logiką nawet złożoną. -> Czy wspiera modbus - tak, RS232, RS 485, KNX, Dali, EnOcean, Z-Wave, Lora, Mqtt, ..... -> Ampio ma własne moduły również bezprzewodowe, można zastosować też rozwiązanie bezprzewodowe innych firm jeśli jest taka potrzeba gdy zmienia się skala i zrobimy coś gdzie nie ma kabla. -> Nie jestem instalatorem typu "montuje Ampio, bo tylko to jest najlepsze na rynku, a reszta firm jest be". Znam możliwości innych firm i wiem, że każda z nich ma swoje plusy. Jeśli ktoś montuje Grenton, Loxone lub KNX bo uważa, że jest lepsze niż pozostali to zapewne ma racje - widocznie jest element, który o tym zadecydował. Jako instalatorzy szanujmy się wzajemnie i szanujmy wybory pozostałych :) Pozdrawiam
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie 2 жыл бұрын
Cześć Smart Dom 2.0! Oglądam Twoje materiały, więc się ucieszyłem, że zostawiłeś komentarz :) Kolega Elektron odpowiedział w sumie na większość pytań. Widzę, że mamy tutaj fachowca w temacie, więc super, cieszę się. Odniosę się do niektórych punktów. Grawery na panelach uważam za bardzo fajne rozwiązanie. W przypadku paneli Ampio możesz wymienić samą szybkę z grawerem za niewielkie pieniądze. Wiadomo, jest to jakaś niedogodność jeśli stwierdzisz, że jednak ten przycisk powinien robić coś innego i koniecznie musisz mieć tam inny grawer. Kwestię paneli i grawerów na nich trzeba dobrze przemyśleć przed zakupem. Najlepiej sobie coś rozrysować, wydrukować i potestować w domu jak by to miało wyglądać przed zakupem - zawsze to jakieś testy przed wysłaniem na produkcję :) Co do konfiguratora... hmm, tak, jest dosyć toporny, ale da się w nim wszystko zrobić, Ampio ciągle nad nim pracuje. Przewody będę kładł gdzie się da, mam trochę zakupionych, więc położę tam gdzie uważam, że trzeba i tam gdzie uważam, że można by dołożyć :) Niebawem będę zasiadał i wyznaczał punkty gdzie położyć przewody, jeśli to nie problem to chętnie bym się skontaktował jak będę miał już konkretny plan na okablowanie automatyki. Dziękuję za komentarz i pozdrawiam!
@SmartDom20
@SmartDom20 2 жыл бұрын
@@elektrondt_pl Witam, nie chcę w żadnym razie faworyzować któregokolwiek systemu bo wiem że każdy ma swoje plusy i minusy. Z przyjemnością będę oglądał filmy z montażu i zastosowanych rozwiązań bo wiem że na yt nadal jest to młody temat i większość ludzi jest przeciwna takim rozwiązaniu.
@SmartDom20
@SmartDom20 2 жыл бұрын
@@ProgramistaNaBudowie Chętnie porozmawiam na temat smart rozwiązań i jeśli będziesz chciał to pomogę nawet w tak pozornie prostym temacie jak wybór tego co smart dom powinien realizować (tu nie jest tak że im więcej opcji smart tym lepiej).
@wojciechzielinski7825
@wojciechzielinski7825 2 жыл бұрын
Z doświadczenia wiem, że nie ma co gdybać na tym etapie. Najlepiej się sprawdza podłączenie wszystkiego co jest możliwe, pociągnięcie peszli/kanałów tak by móc łatwo rozszerzać o dodatkowe kable sygnałowe i zasilające, a konfigurowanie dopiero później. System musi być otwarty, robisz coś na lata, nie chcesz zostać z ręką w nocniku jak firma splajtuje za 10 lat, albo w sytuacjach kryzysowych. Ja zostałem właśnie z ręką w nocniku. Jeśli macie/planujecie dzieci - dodatkowa sieć na skrętce na kamery, potem np. yamnet do wykrywania płaczu (i całej masy innych rzeczy) - i macie elektroniczną niańkę na sterydach. Obecnie z rozwiązaniami typu frigate daje to też wykrywanie obecności i rozpoznawanie osób, w efekcie otrzymuje się ogromne możliwości. System zawsze hybrydowy, kablowy na ile się da, potem i tak nie da się przewidzieć potrzeb i możliwości, więc w pewnym momencie pojawi się potrzeba użycia zigbee albo podobnego rozwiązania. Łatwiej skoczyć do ikei kupić żarówkę niż czekać na instalację i dostawę przekaźnika w szafie. Najważniejsze doświadczenie - wszędzie peszle, wszystkie kable mają być swobodnie wymienialne, zawsze musi istnieć możliwość dodania nowych, wymiany średnic, doprowadzenia dodatkowego zasilania.
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie 2 жыл бұрын
Cześć Wojciech! Podłączam na tym etapie wszystko co mogę. Przewodów idzie od cholery i ciut ciut. Czekam na kolejną dostawę by dalej układać przewody automatyki bo niestety zbrakły, a przewody od ostatniego zakupu zdrożały dosyć znacznie :/ Z tymi peszlami to już jak kto uważa. Daje to niewątpliwie jakąś elastyczność. Ja zdecydowałem się tak jak zrobiłem i tak już zostanie, ale może ktoś skorzysta z Twojej porady, więc dzięki, że dzielisz się doświadczeniem. Co do systemu to jest otwarty, wszystko mam przemyślane. Instalację prowadzę w gwiazdę, a do tego będzie magistrala na panele dotykowe. Zgodnie zresztą z zaleceniami producenta. Nie będzie pobudki z ręką w nocniku :) Dzięki za komentarz i pozdrawiam!
@mireknowak1362
@mireknowak1362 Жыл бұрын
Część. Ja mam wszystko zbudowane na Satelu z dodatkiem abax2 (radiowo) i wszystko działa super. Wydaje mi się,że prowadzenie kilometrów kabla to jest teraz bez sensu. Ja Smart dom zakładałem jubw nowym domu zamieszkałym od dwóch lat. Wtedy dopiero można stwierdzić co jest potrzebne i będzie praktykowane na co dzień. Poz ✌️
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie Жыл бұрын
Cześć Mirek! Dzięki za podzielenie się opinią o automatyce na satelu. Ja nie specjalnie interesowałem się żadnym z bezprzewodowych rozwiązań, jedynie co to coś tam czytałem z czystej ciekawości ,ale nic więcej. Takie miałem założenie by było przewodowo tam gdzie to możliwe. W przypadku systemu bezprzewodowego można sobie dopasować wszystko już w czasie po zamieszkaniu, co jest jakąś zaletą lub też jedyną sensowną możliwością, gdy robi się automatykę po zamieszkaniu. Pozdrawiam!
@mireknowak1362
@mireknowak1362 Жыл бұрын
@@ProgramistaNaBudowie szczerze ja trochę żałowałem,że nie położyłem kabli w trakcie budowy,ale z perspektywy czasu nie żałuję,bo jest bardzo ciężko przewidzieć co gdzie będzie i się sprzyda.Nie da się ukryć ,że system bezprzewodowy jest minimum dwa razy droższy. Poz.
@mattj7743
@mattj7743 Жыл бұрын
Byłem już prawie przekonany na ampio ale z tego co widzę to kupno/instalacja jest ograniczona tylko dla certyfikowanych instalatorów. Spotkałem się nawet z opinia na forum iż samodzielnie nie możesz modyfikować konfiguracji pod groźbą utraty gwarancji. Jak zamierzasz to obejść ? Zostać instalatorem ?
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie Жыл бұрын
Cześć! Tak jak wspomniałem w filmie dzięki współpracy mam możliwość zainstalowania wszystkiego samemu, natomiast rzeczywiście Ampio zazwyczaj jest instalowane przez przeszkolonych instalatorów, którzy świadczą kompletną usługę instalacji i programowania i dają gwarancję na całość. Co do modyfikacji to nie tyle nie możesz co nie będziesz w stanie, ponieważ wszystko jest kompilowane na komputerze instalatora i funkcjonalność, którą zaprogramuje ci instalator jest uwzględniona w gwarancji. Cokolwiek by się zepsuło to oni przywrócą to do początkowego stanu i masz to co miałeś. Można nadal wiele zrobić przez telefon, ponieważ tam jest możliwość programowania poprzez klikanie co ma się stać na jakieś zdarzenie, ale np. potrzebujesz instalatora do przeprogramowania panelu dotykowego czy włącznika na ścianie (podstawowa konfiguracja). To jest bardziej tak jak z Loxone, gdzie tez wszystko zlecasz do instalatora, i tak w obu przypadkach sprzedawcą urządzeń jest instalator. Niektórzy kombinują i kupują od instalatora sprzęt dla siebie i instalują, ale wtedy nie jestem pewien jak jest z gwarancją na takie urządzenie. Trzeba by doczytać lub dopytać instalatora, który by ci takie moduły sprzedał. Pozdrawiam!
@maciejjakubiak177
@maciejjakubiak177 2 жыл бұрын
Świetna sprawa. Tez będę chciał taki zrobić. Jaki szacujesz koszt całej automatyki?
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie 2 жыл бұрын
Cześć Macieju! Sprawdź proszę odpowiedź do tego komentarz odnośnie kosztów modułów. Pozdrawiam! - kzfaq.info/get/bejne/psiEn7yXm87Pdnk.html&lc=UgwKlT9nlRGm2VGTKCZ4AaABAg.9WcEBhHkJWD9WcQERYjhR2
@piaskownica7648
@piaskownica7648 2 жыл бұрын
Nie mam nic do Ampio, ale wygląda na to że Ampio wygrało dzięki możliwości współpracy :P , a jak każdy wie że darmo to i sól słodka. Spoko odcinek, czekam na kolejne, z chęcią coś podpatrzę co i jak warto rozplanować pod automatykę. Pomyśl o kontaktronach w niektórych drzwiach wewnętrznych, zawsze zadziała to szybciej niż czujka ruchu żeby zapalić światło w składziku czy gdzieś
@elektrondt_pl
@elektrondt_pl 2 жыл бұрын
Piaskownica, ciekawe podejście. Ja rozmawiałem w połową wymienionych firm i wszystkie dawały możliwość współpracy, ale to nie oznaczało, że obsługę swojego domu i wszystkich urządzeń przez wiele lat uzależnię od tego, kto da lepsze warunki. Automatyka to nie telewizor, że jak będzie utrudniał codzienne życie, zamiast ułatwiać to jutro go wymienię. Wszyscy domownicy muszą być zadowoleni z tego jak dom inteligentny się obsługuje, a nie tylko pasjonat elektroniki. Mam nadzieję, że Tomasz sprawdzał różne marki i wybrał tą, z którą spędzi wiele lat swojego życia, a nie uzależnia tego od jakiegoś rabatu.
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie 2 жыл бұрын
Cześć Piaskownica! Miałem wcześniej mieszane uczucia co do kontaktronów w drzwiach wewnętrznych, ale ostatecznie będę prowadził przewody do każdego otworu drzwiowego właśnie po to żeby szybciej włączyć oświetlenie oraz zaimplementować ten cały "wasp in a box" w kontekście oświetlenia w łazience, dzięki za czujność. Co do wyboru systemu, to wierz mi, zrobiłem co mogłem by wybrać odpowiedni system do naszego domu. Na początku odrzuciłem wszystko co bezprzewodowe, ale tak jak wspomniałem, takie miałem założenie, że ma być instalacja przewodowa skoro mam możliwość położenia przewodów. Chyba nie sądzisz, że wybrałbym sobie jakiś tam system żeby po prostu go mieć i się później męczyć w domu i wysłuchiwać narzekań rodziny? :> Oj, cenię sobie przede wszystkim spokój - mój - święty :) Sporo czasu spędziłem na rozmowach z producentem i zadawałem dużo pytań porównując do innych systemów i Ampio po prostu wypadło bardzo dobrze na wielu frontach. Nie mogę doczekać się kiedy moduły wylądują w rozdzielnicy :) Dziękuję za komentarz i pozdrawiam!
@piaskownica7648
@piaskownica7648 2 жыл бұрын
@@ProgramistaNaBudowie Powodzenia, będę śledził postępy i mam nadzieje wyłapać coś dla siebie z Twojej walki, chociaż mam ze dwa lata do Twojego etapu. Pozdrawiam
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie 2 жыл бұрын
@@piaskownica7648 Dzięki! Dwa lata to sporo czasu na przemyślenia :) Pozdrawiam!
@jansot7413
@jansot7413 Жыл бұрын
Nie neguję wyboru systemu Ampio. Natomiast jakie czynniki zadecydowały, że wśród propozycji do rozważania nie ma systemu Supla. Pozdrawiam i doceniam włożoną pracę.
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie Жыл бұрын
Cześć Jan! Jeśli dobrze pamiętam, to w systemie Supla wszelkie moduły dostępne na rynku działają w oparciu o moduł ESP8266 czyli przez WiFi wysyłając dane do serwera Supla Cloud, który może być postawiony lokalnie w domu na jakimś stabilnym urządzeniu typu NAS. Popraw mnie proszę jeśli się mylę, natomiast chyba nie ma w tym środowisku dostępnych modułów przewodowych. Powiedzmy, że słowa bezprzewodowy i stabilny nie są w mojej głowie tak blisko jak przewodowy i stabilny. Zwłaszcza w kontekście rozgległego domu, który ma 23 metry długości i sporo ścian po drodze z jednego do drugiego końca. Nie rozważałem w ogóle systemu bezprzewodowego. Kiedyś widziałem stronę Supli, ale tak jak piszę, włączyłem, zobaczyłem, że sterowniki bezprzewodowe i wyłączyłem. Z pewnością Supla sprawdzi się w wybudowanych już domach czy mieszkaniach i może nawet jako rozbudowa instalacji przewodowej i pewnie będzie działał stabilnie, natomiast nie chciałem i nie miałem potrzeby rozważać instalacji bezprzewodowej. Tak samo zresztą podszedłem do instalacji sieci lan w naszym domu. Przewodowa w każdym pomieszczeniu, a jako opcja komfortowa działający i rozbudowany system bezprzewodowych punktów dostępowych. No, może rozbudowany to na wyrost, ale będę musiał zamontować 3 punkty dostępowe w całym domu. Nie mniej, pewnie i u nas nastąpi kiedyś taki moment, gdzie będziemy chcieli coś zintegrować, a nie będziemy chcieli kuć ścian by dodać nowy przewód. Wtedy pewnie będę rozglądał się za modułami, które potrafią komunikować się bezprzewodowo i zintegrujemy to z Ampio. Chociażby przez protokoły LoRa, Z-Wave czy przez MQTT. Pozdrawiam!
@jansot7413
@jansot7413 Жыл бұрын
@@ProgramistaNaBudowieNie dosłuchałem i nie doczytałem - masz całkowitą rację, Supla oparta jest o moduł WiFi. W pewnych sytuacjach można rozważać system hybrydowy jednostki centralnej przewodowo połączonej z odbiornikami, czujnikami czy przyciskami; ale rozumiem, że takie rozwiązanie Cię nie satysfakcjonowało. Życzę powodzenia w realizacji, a ja przyjrzę się Ampio😃
@adamkapica728
@adamkapica728 2 жыл бұрын
Witam serdecznie, mam pytanie odnosnie systemu Ampio, jak sie ma Sstem ampio w porownaniu z Automatyka oparta na standardzie KNX? czy masz moze rozeznanie, porównanie? dziekuje bardzo. Pozdrawiam
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie 2 жыл бұрын
Cześć Adam, na Ampio zrobisz dokładnie to samo co na KNX, nie ma ograniczeń. Jeśli potrzebujesz konkretnie coś, jakieś urządzenie, którego trzeba koniecznie zintegrować po KNX, to wystarczy, że zaopatrzysz się w moduł Ampio M-KNX, do którego możesz podłączyć urządzenia działające na magistrali KNX. Ja osobiście KNX-em się nie interesowałem. Ceny są zaporowe, nie podobają mi się żadne z ich paneli dotykowych czy inteligentnych włączników i w sumie nie widziałem zalet KNX nad Ampio czy innym systemem, prócz tego że duża liczba firm produkuje urządzenia w tym standardzie, natomiast co z tego, skoro wszystko związane z KNX jest piekielnie drogie? Z Ampio nie masz praktycznie ograniczeń, możesz podłączyć cokolwiek sobie wymyślisz. Za jakiś czas myślę żeby nagrać jakieś wideo z modułami, które nabyłem, ponieważ paczka już czeka :) Pozdrawiam!
@adamkapica728
@adamkapica728 2 жыл бұрын
@@ProgramistaNaBudowie jedno co mnie obawia, to rozwój/przetrwanie innych systemów, KNX jest troche przestarzały, ale istnieje na rynku już ponad 30 lat, inne systemy dzisiaj sa, a za chwile juz nie ma, lub nie bedzie( nie przetrwają) co wtedy? bedziemy chcieli system rozbudować w przyszłości, a może sie okazać , że już nie jest produkowany?!:)
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie 2 жыл бұрын
​@@adamkapica728 Ampio Smart Home jest na rynku od kilkunastu lat i się rozwija, sama firma jeszcze dłużej. Teraz konkurencja na rynku jest większa, więc firmy będą walczyć o klienta i się rozwijać. Jasne, wszystko się może zdarzyć. Też się zastanawiałem nad tym, ale jakoś nic specjalnego mi do głowy nie przyszło i nie wiem czy jest sens się przejmować. Może, ale za 30 lat, to mnie będzie interesowało tylko żeby to co mam działało ;) Myślę też, że możesz przeceniać trochę tą rozbudowę w przyszłości. Co to miałoby być i ile jesteś gotów wyłożyć pieniędzy w przyszłości żeby coś tam dodać do już działającego systemu w domu. Przewodowo, to przy okazji większego remontu. Może dokup za wczasu moduł KNX oraz moduł do komunikacji Z-WAVE i będziesz miał zapewnioną alternatywę żeby się integrować z KNX lub bezprzewodowo. Niech leżą w szafie i czekają na swój dzień. Chociaż z drugiej strony pytanie czy warto kupować tak na zapas bo może się kiedyś przyda :) Ten aspekt jest dla niektórych istotny, dla innych mniej. Przyznam, że dla mnie mało istotny, ponieważ już dużo funkcjonalności będziemy mieć zintegrowane, a jeśli w przyszłości się z czymś nie zintegruję to cóż, trudno, nie przewidzisz wszystkiego.
@demianedemiane1638
@demianedemiane1638 7 ай бұрын
Cześć. Jestem na etapie rozmyślania nad elektryką automatyką (czekam na montaż okien) i chcąc-niechcąc zainspirowałeś mnie rozwiązaniem jaki Ty posiadasz. Mam kilka pytań. W innym odcinku (nr 97) mówisz o dwóch większych płytkach sterujących w salonie i jednej w sypialni. Co będzie z nich sterowane? Czy pozostałe włączniki będziesz miał standardowe czy też na dotyk? Jest szansa że zrobisz w miarę niedługo filmiki na temat swojego smart-home? Pozdrawiam.
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie 7 ай бұрын
Cześć! W tych pomieszczeniach jest sporo przycisków do oświetlenia oraz żaluzji plus kilka dodatkowych funkcji. Jeszcze nie nagrywałem nic o panelach dotykowych. Upłynie jeszcze trochę czasu zanim pojawi się jakiś materiał o nich. Na przykładzie sypialni, funkcje są takie: 1) oświetlenie główne 2) oświetlenie przy lustrze 3) oświetlenie garderoby w sypialni 4) oświetlenie lampka nocna lewa 5) oświetlenie pod łóżkiem 6) oświetlenie lampka nocna prawa 7) oświetlenie lampa stojąca przy oknie 8) ulubione 9) pobudka, akcje po wstaniu, jakieś, jeszcze nie wiem 10 i 11) żaluzja w garderobie 12 i 13) żaluzja przy łóżku 14 i 15) żaluzje w całym domu 16) zazbrojenie/rozbrojenie alarmu 17) sterowanie wentylacją 18) oświetlenie korytarza. Wydaje mi się, że 4, 5 i 6 mógłbym usunąć z tego panelu jak teraz o tym myślę, no ale zobaczymy jak to będzie się użytkowało :) Może przyciski okażą się przydatne.
@demianedemiane1638
@demianedemiane1638 7 ай бұрын
@@ProgramistaNaBudowie Super. Dzięki za info. Zgłębiam dalej temat.
@demianedemiane1638
@demianedemiane1638 7 ай бұрын
@@ProgramistaNaBudowie Jeszcze jedno pytanie. Czy orientujesz się czy Ampio współpracuje z silnikami Somfy (tam są sterowniki Tahoma). Mam możliwość kupienia rolet bez sterowników ale nie wiem czy Ampio będzie miało coś co by współpracowało z Somfy. Pozdrawiam.
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie 7 ай бұрын
@@demianedemiane1638Jeśli wybierzesz silnik przewodowy to będziesz mógł sterować nim w każdym systemie. Jeśli to silniki ze sterowaniem radiowym to nie wiem, najlepiej zapytać bezpośrednio Ampio.
@demianedemiane1638
@demianedemiane1638 7 ай бұрын
@@ProgramistaNaBudowie Ok. Dzięki za odpowiedź. Rozkminiam dopiero te tematy. Pozdrawiam
@SPatryk93
@SPatryk93 2 жыл бұрын
a tam szkoda kasy na takie pierdoły ale co kto lubi, przecież rolety żaluzje sobie można ustawić bez jakichś zintegorowanych powiązanych systemów wystarczy sobie godzinę ustawić. 5:00 takie coś można by spokojnie zrobić podając tylko zasilanie, 2 czujniki ruchu taśma i mamy ten sam efekt i to taki prosty szybki przykład jak można takie udogodnienie zrobić w prosty i tani sposób bez ciągnięcia żyłek przez cały dom do jakiejś centralki. Sam jestem młody, jestem gadżeciarzem mam wykoksowany samochód ale po przemyśleniu na smarhome szkoda kasy, przynajmniej na taki jak Ty robisz bo to jest naprawdę kupa kasy ale Ty jesteś programistą to wiem że Cię to jara i w pełni rozumiem :) Nie mniej jednak bardzo chętnie przyglądam się i kibicuję :) pozdrawiam
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie 2 жыл бұрын
Cześć Patryk! Dokładnie, co kto lubi. Z tym rozwiązaniem co podałeś to jasne, będzie to działać. Ale, co jeśli będę chciał na stałe włączyć sobie to oświetlenie pod łóżkiem dla zrobienia klimatu, albo zmienić jego kolor? Przycisk na panelu czy włącznik na ścianie, ale to trzeba skomunikować już z czymś i wtedy potrzeba mieć jedno miejsce, które wie jaki jest obecny stan tego oświetlenia, czyli Twój system taśma-czujki trzeba do czegoś podłączyć :) No właśnie, wszystko zależy od tego jak bardzo chcesz pożenić system z odbiornikami końcowymi. Kiedyś z pewnością opowiemy co nam się sprawdziło, a co okazało się zbędne. Dzięki za komentarz i pozdrawiam!
@SPatryk93
@SPatryk93 2 жыл бұрын
@@ProgramistaNaBudowie akurat możesz sobie kupić taką taśmę sterowaną z telefonu, barwę sobie dobierzesz jaką chcesz a włączy się od czujnika. Powiem tak, pewnie jak by się człowiek mocno uparł to by wymyślił coś co mu tyłek podciera, mnie to tam nie jara i znając siebie wiem że bym nie korzystał z 90% bajerów a jak bym korzystał to by mnie irytowały bardziej bo coś by mogło nie działać w 100% jak sobie tego życzę a to by mnie drażniło, czujka jakaś zdechnie albo coś itp albo po prostu nie zadziała raz na dziesięć razy. W kuchni mam włącznik do tasmy led w sensie czujnik ruchu, mucha wleci i nie raz włączy mi podświetlenie, czynników jest mnóstwo a wszystko fajnie działa w reklamach i filmikach. Druga sprawa co kto potrzebuje, ja mam ambient całą noc i mi to wystarczy pójść do łazienki a w nocy nie jest tak ciemno że nie potrafię wyjść z sypialni. I wiele wiele takich rzeczy jest. No nic, ja jestem pewien i nawet nie patrząc na pieniądze nie chcę u siebie takich rzeczy. Walnie jedna rzecz i nic nie działa
@ArekkPL
@ArekkPL 2 жыл бұрын
To podnoszenie żaluzji przy otwarciu HSa będzie chyba słabo działać. Żaluzja podnosi się dość wolno. Raczej trzeba przyjąć że w dzień gdy intensywnie korzystamy z tarasu, to żaluzja będzie musiała być podniesiona. Też rozważam różne scenariusze zachowania automatyki domowej, trzeba to dobrze przemyśleć. Pewnie nie obędzie się bez prób i błędów 😁 Ja jednak będę używał innego systemu niż twój.
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie 2 жыл бұрын
Cześć Arek! Wydaje mi się, ale mogę się mylić, że latem okno tarasowe będzie otwarte większość dnia i nikt nie będzie go zamykał, lub nie będzie zamykał do końca, więc po prostu żaluzja będzie tam podniesiona przez większość dnia. No, ale nie wiem, zobaczymy, życie zweryfikuje, jak wszystko :) Pozdrawiam!
@ArekkPL
@ArekkPL 2 жыл бұрын
@@ProgramistaNaBudowie W okresach gdy temp. zew. 20-23 pewnie może tak być, ale gdy będzie bardzo gorąco, to będziesz chciał zamykać żeby nie wpuszczać gorącego powietrza do domu.
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie 2 жыл бұрын
@@ArekkPL Istotnie, masz rację. A jak to robią ludzie bez automatyki? Mają ciągle opuszczone, ciągle podniesione, czy podnoszą przed wyjściem na taras?
@ArekkPL
@ArekkPL 2 жыл бұрын
@@ProgramistaNaBudowie Ciężko powiedzieć, nie mam jeszcze doświadczeń 😁 Wyobrażam sobie że w gorący dzień jak będę użytkował taras to żaluzja będzie stale podniesiona a drzwi będę zasuwał.
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie 2 жыл бұрын
@@ArekkPL No właśnie ja też nie ;) Ja sobie właśnie wyobrażam, że jak ludzie wychodzą co chwilę to jest ciągle podniesiona żaluzja, a jak wrócą do domu i im się chce to obniżą po zamknięciu okna, a jak nie, to będzie podniesiona. No nie wiem, zobaczymy jak to wyjdzie :) W każdym razie mam zamiar zrealizować to tak, że jak sam zmieniłem położenie żaluzji poprzez np. użycie przycisku na panelu, to pozostanie w takim stanie dopóki nie wrócę jej do trybu automatycznego i otwieranie/zamykanie okna nie będzie skutkowało automatycznym ruchem żaluzji.
@stradu007
@stradu007 Жыл бұрын
Masz jakieś zestawienie jak cenowo wychodzą te systemy? Z tego co oglądałem to najbardziej odpowiada mi Grenton. Brałeś go pod uwagę? Nie widzę cen modułów ampio..
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie Жыл бұрын
Cześć! Cenowo rozważając kompleksowe zamówienie na cały dom (moduły do rozdzielnicy), to Grenton wyjdzie podobnie do Ampio, Loxone trochę drożej. Brałem Grentona pod uwagę na początku, gdy dopiero zacząłem się interesować tematem. Raczej zaprogramujesz na nim wszystko co potrzebujesz, tak jak na pozostałych systemach. Ogólnie samych modułów Ampio nigdzie nie dostaniesz, dlatego nie ma podanych cen - co może z jednej strony nie być idealnym podejściem, ale z drugiej strony mając na uwadze, że ten system sprzedawany jest jedynie w opcji z montażem przez instalatora, to istotna jest łączna cena za całą usługę, a tego nie wycenisz prosto z katalogu. W momencie nagrywania tego odcinka Loxone miał tą samą politykę i nie można było kupić ich modułów tak o, choć ceny były znane, ale chyba w zeszłym roku zmienili to i można kupić moduły w internecie. Ja dzięki współpracy z Ampio miałem możliwość nabyć od nich moduły i będę mógł wykonać instalację w naszym domu samodzielnie. Pozdrawiam!
@stradu007
@stradu007 Жыл бұрын
@@ProgramistaNaBudowie A dowiadywałeś się może czy Ampio i Grenton mają te inteligentne algorytmy do ogrzewania jak Loxone? Czy tylko bazują na histerezie? "Loxone ma algorytmy PI + logika rozmyta do nauki czasu nagrzewania stref. Dodatkowo potrafi liczyć zapotrzebowanie na kalorie danej strefy w zależności od metrażu, historii strefy i krzywej grzewczej, po czym wyliczyć optymalną temperaturę na buforze czy na danym mieszaczu."
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie Жыл бұрын
@@stradu007 Teoretycznie w Ampio jest coś takiego, ale nie wiem czy w praktyce ktoś to konfiguruje, albo w sumie nie wiem czemu preferowane jest grzanie histerezą, nie pamiętam z rozmów o co chodziło. Natomiast można zintegrować się z Node Red i tam wykorzystać gotowy algorytm PID, ale też nie wiem jak to działa, nie wnikałem, nie miałem czasu. Kiedyś pewnie sprawdzę. Na tą chwilę nie bardzo jestem w stanie powiedzieć coś więcej o tym algorytmie.
@stradu007
@stradu007 Жыл бұрын
@@ProgramistaNaBudowie ok dzięki za info, ostatnie pytanie na jakiej wysokości robisz panele dotykowe? Tak jak wlaczniki czy wyżej? Coś Ci doradzali?
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie Жыл бұрын
Zrobiłem tak jak normalne wlaczniki, chyba na 115 albo 120, dawno to było i nie pamietam :) zerknij na odcinek z przygotowania do tynkowania, tam mocowalem ramki na panele.
@krokodyl32
@krokodyl32 Жыл бұрын
Witam serdecznie. Planuję u siebie i inteligentny dom. Czy możesz podrzucić wykonawcę który u ciebie robił ?
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie Жыл бұрын
Cześć Marcin! Wszystko robię sam. Jeśli chcesz zlecić wykonanie całej instalacji, to najlepiej znaleźć instalatora Ampio w swojej okolicy, co nie powinno być specjalnym problemem, ponieważ ten system jest popularny i jest sporo instalatorów na rynku. Pozdrawiam!
@krokodyl32
@krokodyl32 Жыл бұрын
@@ProgramistaNaBudowie Zrobię tak jak mi poradziłeś. Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź
@marekprzedstawiciel8740
@marekprzedstawiciel8740 2 жыл бұрын
Tomku - obejrzałem Twój film o zainwestowaniu w Smart Home i rozumiem, że masz inne priorytety:). Bardzo mocno zastanawiasz się nad źródłem ogrzewania (bo cena pc gruntowej wydaje się Tobie duża), a wydasz "jakieś" 10 tyś na coś co będzie delikatnie to ujmując "zabawką" dla dużego chłopca:). To tak jak jest 200 różnych funkcji w nowym telewizorze i smartfonie - z czego zwykły "Kowalski" może skorzysta z 20% tych wszystkich bajerów. Odpowiedziałeś sobie na pytanie - jak "inteligentny dom" przypadkowo będzie miał awarię a w domu zostanie dziecko, które nie będzie potrafiło uruchomić jakiegoś urządzenia to będziesz wzywał pomoc?? Ja miałem inny priorytet, ale to każdy z nas wydaje swoje ciężko zarobione pieniądze na swój wymarzony dom:) i co uważa za komfort i wygodę - fakt mnie już takie "bajery" nie rajcują :) - nie jest mi to do szczęścia potrzebne (dla mnie liczy się Rodzina i oczywiście zdrowie). Pozdrawiam.😄.
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie 2 жыл бұрын
Cześć Marku! Temat ogrzewania jest dla mnie nie mniej ważny, ponieważ zarówno automatyka jak i sterowanie domem ma wpływ na komfort. Kierując się wyborem systemu sterowania, czy to za pomocą standardowych włączników czy decydując się na panele dotykowe w połączeniu ze smart home, oczywiście że kierowałem się dobrem swoim i najbliższych. Nie wyobrażam sobie podjęcia takiej decyzji jedynie przez pryzmat siebie i jakiś swoich zachcianek. Temat jest zupełnie poważny, w końcu system i dom ma służyć zaspokojeniu potrzeb naszej rodziny. Automatyka, to nie do końca jest 200 dodatkowych funkcji w nowym telewizorze. Telewizor kupujesz i mówisz: "o on ma jeszcze taką funkcję, ciekawe", albo "o, to też jest, no może kiedyś użyję". W przypadku automatyki najpierw sporządzasz listę tego co masz i chcesz mieć w domu, a do tego dobierasz moduły, które mają tym sterować. Jeśli coś do domu dokładasz i chcesz tym sterować, to dokupujesz kolejny moduł, który tobie to umożliwi. W moim przypadku mam już sporo funkcjonalności zaplanowanych na początku stąd sporo modułów będę mial na start. Nie mniej, wszystkie będą wykorzystane w całości, więc jest to inwestycja uszyta konkretnie pod nasz dom. W kwestii awarii odpowiedziałem sobie zarówno na pytanie co zrobi żona w przypadku awarii oraz co zrobi dziecko w przypadku awarii. Dziecko zrobi dokładnie to samo, albo nawet mniej niż żona, ponieważ dziecko z pewnością nie dotknie się rozdzielnicy, a poza nią nie ma w domu nic do dotykania. Czy możesz podać jakiś przykład, który przychodzi Tobie do głowy? Myślę, że wtedy mógłbym konkretnie spróbować odpowiedzieć - być może coś przegapiłem i mnie to uświadomi. W kwestii wyboru systemu rola żony i dzieci, a także gości ma się ograniczyć jedynie do klikania przycisków na ścianie. Zupełnie tak jak w typowym domu. Nie wysyłasz zazwyczaj żony do rozdzielnicy czy do przycisku lub gniazdka celem naprawienia go bo się przewód poluzował i po latach gniazdko przestało działać, a jedynie celem podłączenia odbiornika lub obsługi przycisków. I dokładnie na tym zakończy się to w naszym przypadku :) Po tej stronie nie ma nic do zepsucia się, rodzina jest bezpieczna. Po drugiej stronie, dopóki pod sterowalny obwód oświetlenia żona lub dziecko nie podłączy spawarki czy maszyny tynkarskiej to również nie ma szansy by tam coś się uszkodziło. W domu mamy jedynie 4 sterowalne obwody zasilające, które mają swoje konkretne przeznaczenie. Pozostałe 110 gniazd jest niesterowalnych wykonanych w instalacji tradycyjnej. Pozdrawiam i dziękuję za komentarz! PS. Jeszcze nie jestem gotów by odpisać Tobie na maila odnośnie ogrzewania, bo sporządzam obliczenia i pracuję nad wnioskami :)
@DDDD-yn7yf
@DDDD-yn7yf 2 жыл бұрын
Jakie koszt przewidujesz za taki system.............same materiały ?
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie 2 жыл бұрын
Cześć D&D! Do kosztu automatyki należy podejść kompleksowo. Sama cena za moduły to nie jest 100% tego co inwestor zapłaci. Realnie, za moduły inwestor zapłaci mniej niż widnieje kwota na fakturze. Dlaczego? Ponieważ biorąc cały system smart home, oszczędzasz na komponentach nie-smart-home. Mam tu na myśli tradycyjne włączniki (oprawa + mechanizm), sterowanie rolet/żaluzji w wersji radiowej (odpowiednie silniki + piloty, lub moduły opuszkowe do sterowania radiowego), inteligentne listwy do ogrzewania podłogowego wraz z regulatorami temperatury do pomieszczeń, jakiś ładniejszy manipulator alarmu zamiast zwykłego, który będzie w rzadko dostępnym miejscu (bo nie będzie używany) czy system nawadniania ogrodu. Pewnie znajdzie się tego więcej jak się tak pomyśli. Myślę, że decydując się na komercyjne rozwiązanie, trzeba liczyć się z kwotą rzędu 14-17 tys. zł netto za moduły bez paneli dotykowych. Wtedy robisz normalne włączniki ścienne. Np. Berker ma fajny włącznik dwuprzyciskowy czterozwierny (53503404, dwa przyciski działają jak cztery), który pasuje do ich innych przycisków, więc możliwości są spore. Natomiast wracając do ceny, realnie należy odjąć od tej ceny jakieś 4-8 tys. zł jeśli chciałbyś mieć rozwiązania nie smart, nie zintegrowane, nie komunikujące się ze sobą, ponieważ mniej więcej tyle będą kosztowały cię te wspomniane wcześniej dodatki, które otrzymujesz w cenie systemu smart, które to działają ze sobą. Czyli faktycznie wyjdzie gdzieś koło 9-13 tys. zł. Ogólnie są duże możliwości. Wszystko trzeba dobrać do siebie tak jak opowiadam w nagraniu. System można zbudować na modułach tablicowych do rozdzielnicy, ale także są moduły dopuszkowe, więc jest sporo tutaj możliwości żeby uszyć system pod siebie. Pozdrawiam!
@krzychs6548
@krzychs6548 2 жыл бұрын
jaka jest skala tego WAF :)
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie 2 жыл бұрын
Cześć! To jest trudne pytanie ;) Myślę, że można by znormalizować skalę do następujących wartości: 0 - brak akceptacji, nie zrobisz tego!; 0,476 - a rób co chcesz, najwyżej będziesz naprawiał ; 0,7 - akceptacja, ale wszystkie fochy żony idą na ciebie; 1 - pełna akceptacja rozwiązania, cokolwiek się zepsuje jesteś usprawiedliwiony; Pozdrawiam!
@EmiNetworks
@EmiNetworks 2 жыл бұрын
Dobra decyzja, także bym wybrał Ampio zamiast np. Grentona 👍Pomyśl o rozdzielnicy z przepustnicą do domowej elektryki i automatyki np. taką jak stosuje ten gość kzfaq.info/get/bejne/rdV4oNiQvb2ZZY0.html Nawet dwie takie dla elektryki oddzielna i dla automatyki oddzielna, złączone razem, bo pozwala na to ich modułowość. Zachowany porządek, estetyka.
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie 2 жыл бұрын
Cześć emigrus! Na wstępie dziękuję za komentarz :) Ta rozdzielnica wydaje się ciekawa, ale niestety nie pasuje do naszego pomieszczenia gospodarczego. Gdy murowałem ścianę w gospodarczym, to nie myślałem, że *w ogóle* będę potrzebował jakiejś głębszej rozdzielnicy bo się tym nie interesowałem. Ostatecznie zdecydowałem się na inną rozdzielnicę o głębokości 16 cm i myślę, że sprawdzi się nam, ale zobaczymy. Przygotowałem już schemat praktycznie całej rozdzielnicy z uwzględnieniem modułów, wejść przewodów przez przepusty, złączki piętrowe i wygląda to dosyć schludnie, moduły smart home oddzielone od części elektrycznej. Zobaczymy jak już się za to zabiorę jak będzie wyglądać rzeczywistość względem schematu :) Pozdrawiam!
@EmiNetworks
@EmiNetworks 2 жыл бұрын
@@ProgramistaNaBudowie Nie mówię, że w klasycznej rozdzielnicy źle to będzie wyglądać. Po prostu to rozwiązanie co podrzuciłem jest lepsze imho. Pamiętaj o 30% wolnego miejsca na przyszłość. Lepiej mieć rozdzielnicę za dużą, przewymiarowaną niż za małą i później kombinacje alpejskie jak to wszystko upchać. Projekt rozdzielnicy swoją drogą a później praktyka swoją, bo w międzyczasie wypada coś jeszcze dodać...
@kamilstars2305
@kamilstars2305 2 жыл бұрын
Ciąglę mój komentarz znika, co to za usuwanie komentarzy.. Polecam poczytać innym o rozwiązaniu home-assistant. Darmowa aplikacja, gotowe darmowe integracje.
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie 2 жыл бұрын
Cześć Kamil! Być może wrzucasz jakiś link w komentarzu i youtube tego linka nie lubi? Słyszałem o Home Assistant i z pewnością sprawdzę jak tylko będę miał okazję po zainstalowaniu automatyki w szafie. Pozdrawiam!
@kamilstars2305
@kamilstars2305 2 жыл бұрын
@@ProgramistaNaBudowie Zgłosilem to youtube, zastanawiałem się chwilę, czy to nie Twoja sprawka. Faktycznie pierwszy komentarz zawierał link. Natomiast kolejne już nie, ale dalej znikały.
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie 2 жыл бұрын
Cześć! KZfaq dopiero mi pokazał, że zostawiłeś komentarz, miesiąc temu. Masakra z tym filtrowaniem wiadomości. Nie mam powodu usuwać wiadomości z linkami. To sprawka youtube.
@kapitan0andrzej
@kapitan0andrzej 6 ай бұрын
Czemu nie grenton ?
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie 6 ай бұрын
Cześć! Wtedy pamiętam, że gdy wybierałem system, to grentona nie można było jeszcze kupić w sklepie tak normalnie, teraz się to zmieniło. Wtedy jeszcze mieli system modułu sterowania roletami, który nie pokazywał stanu zamknięcia żaluzji albo pochylenia lamelki. Już dokładnie teraz nie pamiętam, a nie chciałbym przekręcić. Było to w fazie beta, więc gdy porównywałem systemy to Greton był trochę mniej rozwinięty. Ogólnie Grenton też może być dobrym wyborem, przez ten czas też się rozwinęli. Myślę, że takie wymagania jak my mamy, to w każdym systemie się zaprojektuje jeśli system otwarty jest na integracje z urządzeniami firm trzecich. Nam do gustu bardzo przypadły panele dotykowe oferowane przez Ampio. Z ikonami mojej produkcji bardzo nam się podobają :)
@dariuszmirowski3602
@dariuszmirowski3602 2 жыл бұрын
I to wszystko na kablach czy bezprzewodowo?
@dariuszmirowski3602
@dariuszmirowski3602 2 жыл бұрын
Dobra już wiem
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie 2 жыл бұрын
Cześć Dariusz, zdecydowaliśmy się na rozwiązanie przewodowe. Uważam, że nie ma lepszej opcji jeśli jest możliwość położenia okablowania. Pozdrawiam!
@ssthh
@ssthh 10 ай бұрын
ładna reklama Ampio tylko po co na to przeznaczać 25 min? Każde rozwiązanie ma wady i zalety, a tutaj usłyszałem same ochy i achy, to nic innego jak reklama
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie 10 ай бұрын
Cześć! Tak jak piszesz, każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady. W tym odcinku omawiałem zalety systemu przewodowego nad bezprzewodowym, a na końcu wspomniałem, że zdecydowaliśmy się na Ampio. Najważniejsza kwestia, to że system jest przewodowy i na to chciałem zwrócić uwagę w tym nagraniu. Odcinek powstał przy współpracy z Ampio, oznaczenia są u góry na początku filmu oraz w opisie. Z tego co pamietam, to nie przyrównałem i w żadnym momencie nie stwierdziłem, że to najlepszy system i och i ach, nawet przedstawiłem inne rozwiązania. Pozdrawiam!
@pawekosinski9671
@pawekosinski9671 11 ай бұрын
Taki ciekawy temat, a film nudny jak flaki z olejem :/ sorry ale nie dałem rady dobrnąć nawet do połowy bez przewijania, a potem już dałem sobie spokój z tym wideo
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie 11 ай бұрын
Cześć! Dziękuję za komentarz. Kolejny film z tej serii z pewnością będzie ciekawszy. Pozdrawiam!
@michalf84
@michalf84 2 жыл бұрын
skoro jestes pogramista to nie lepiej wrzucic pod przealczniki modluly zigbee lub wymienic przelaczniki na smart dodac pare czujnikow ruchu, zaciemnienia, wstrzasow, automatyczne rolety i oprogramowac w banalnie prostym home assistancie na cienkim serwerze zamiast tak rozbudowywac elektryke i zamykac sie w systemie danego dostawcy? Sam buduje dom i ide w rozwiazania na zigbee roznych producentow wszystko spiete z alexa oraz HA.
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie 2 жыл бұрын
Cześć Michał! Tak jak wspomniałem w filmie, zdecydowaliśmy się na system przewodowy, który ma możliwość integracji z modułami bezprzewodowymi na różnych protokołach oraz wspiera MQTT, Node Red, Modbus i inne protokoły. Elektrykę będziemy mieć rozbudowaną, ponieważ chcę przede wszystkim mieć system przewodowy - to było główne założenie, stąd dużo przewodów i duża rozdzielnica. Na obecną chwilę nie przewiduję elementów bezprzewodowych, poza może jakimiś fajnymi czujkami zalania. Co do Home Assistant, to myślę, że nie ma problemu żeby się z nim zintegrować. Dziękuję za komentarz i pozdrawiam!
@michalf84
@michalf84 2 жыл бұрын
@@ProgramistaNaBudowie kupilem mieszkanke 5 lat temu naciagnalem kabli przelacznikow i polowy nawet funkcjonalnosci nie znam. Nauczylo mnie to ze w kolejnym domu nie ciagne kabli moze oprocz kilku i sterowanie zalatwiam z wielu miejsc przelacznikami na baterie. Moj wniosek byl ze ciagniecie tylu kabli nie ma sensu majac dostep do zigbee. Powodzenia w budowie i wielu doswiadczen zycze 💪
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie 2 жыл бұрын
@@michalf84 Michale, rozumiem. Już mnie budowa nauczyła, że do każdego tematu można podejść na kilka sposobów i najlepiej wszystko indywidualnie rozpatrywać. Tak samo z tymi okablowaniem. Życie zweryfikuje czy była to trafna decyzja :) Dzięki i pozdrawiam!
@goodman1127
@goodman1127 Жыл бұрын
Automatyka interesuje mnie tylko pod kątem obniżenia kosztów użytkowania. Takie szczegóły o których mówisz są akurat dla mnie bez znaczenia (aczkolwiek dla kogoś innego może to mieć znaczenie )
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie Жыл бұрын
Obniżenie kosztów użytkowania poprzez zwiększenie kosztów inwestycyjnych. Hmm... Trzeba się dobrze zastanowić ile można oszczędzić i jakim kosztem początkowym, jak ze wszystkim. Z pewnością automatyka podniesie komfort (na tym się skupialiśmy) i jakieś tam oszczędności w rachunkach jeśli chodzi np. o sterowanie ogrzewaniem czy coś takiego, ale jeśli automatyka tylko w kontekście oszczędności, to trzeba dobrze wszystko przeliczyć.
@onomatopejaB
@onomatopejaB 8 ай бұрын
a nowy polski Nippy od kanału YT IOT? :)
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie 8 ай бұрын
Wtedy tego nie było. Oglądałem film, ale nie miałem czasu przyjrzeć się zbytnio tym produktom. Chyba widziałem tylko film z jakiejś zapowiedzi. Kolejny produkt to super dla rynku, większa konkurencja i wybór.
@martinos851
@martinos851 Жыл бұрын
Większość funkcji w Smart Home to tak naprawdę zbędne zabawki. Najbardziej śmieszy mnie system audio w inteligentnym domu - amplitunery, które nie mają nic wspólnego z jakością hi-fi. Generalnie szkoda kasy. Lepiej kupić sobie porządny zestaw audio (kina domowego/stereo) czy lepszy sprzęt RTV / AGD. Ale kto bogatemu zabroni.
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie Жыл бұрын
Cześć! Co tam komu potrzebne, każdy znajdzie coś dla siebie. Nie trzeba integrować wszystkiego co tylko możliwe, a tylko to co komu pasuje ;) Ma być komfortowo dla domowników. Pozdrawiam!
@Spu_
@Spu_ Жыл бұрын
Ampio, odcinek sponsorowany?
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie Жыл бұрын
Cześć! Tak, odcinek powstał we współpracy z Ampio. Więcej informacji o współpracy znajdziesz w opisie pod filmem oraz odpowiednie oznaczenie jest umieszczone na początku filmu. Pozdrawiam!
@Spu_
@Spu_ Жыл бұрын
@@ProgramistaNaBudowie Szukałem właśnie przekaźników do systemu zdecentralizowanego (o nazwie dowiedziałem się z filmiku) do rolet i oświetlania. Zaciekawiła mnie oferta Ampio. Ale jak sprawdziłem ceny, to ło jesu marya. Taniej wychodzi kupić zwykłe przekaźniki 2 kanałowe TUYA z allegro pod WI-FI. Bez prowadzenia kabla, wkręcasz w puchę, Apka za darmo. Jedna sztuka z 50zł. Jak masz dom do 140 m2 i router na środku to sięgnie elegancko. Nie wiem po co przepłacać. Jedyna przewaga Ampio to, że jest to Polska firma, za to szanuję.
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie Жыл бұрын
@@Spu_ Jak widać dla każdego znajdzie się jakieś interesujące rozwiązanie :) Jestem w stanie zrozumieć wybór systemu bezprzewodowego, aczkolwiek na naszym etapie budowy, gdy nie było jeszcze elektryki, naturalnym dla mnie był wybór systemu przewodowego. Oby Tuya dla ciebie się sprawdziła i oby system i aplikacja działały stabilnie. Ja również uważam, że nie ma co przepłacać, dlatego na samym początku zrezygnowałem z instalacji KNX, która kosztowałaby nas ekstra 60-70 tys. zł.
@Repcak1
@Repcak1 2 жыл бұрын
Zamiast robic samemu od A do Z to nie lepiej Home Assistance? Tutaj Pan Maciej zrobil wlasna plytke OpenSource i ludzie zaczeli nad nia pracowac: kzfaq.info/get/bejne/ndqPm7mXzszafYk.html Koszt takiej plytki na grupie FB to kosztr okolo 1000zł
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie 2 жыл бұрын
Cześć Kacper! Nawet w moim nagraniu wspomniałem o projekcie Pana Macieja jako alternatywie :) Jest to ciekawe rozwiązanie i przyglądałem się jemu, czasem oglądam jego kanał. Jeśli dobrze zrozumiałem ideę, to ta jednostka wykonawcza, serwer czy jak to nazwać, jest zrobiona trochę na wzór z Deimica, czyli masz bardzo dużo przekaźników/wyjść i wejść w jednej obudowie na jednej płytce. Sklejenie jednego przekaźnika będzie wymagało wyłączenia wszystkiego co jest podłączone do tej jednostki celem naprawy, przelutowania czy podmiany na nowy. Jest to napewno jakaś niedogodność jeśli coś tam pójdzie ci nie tak podczas użytkowania. Chciałem u nas w domu uniknąć takiej sytuacji. Dla elektroników i takich osób obeznanych w temacie, to rzeczywiście jest ciekawa propozycja. U mnie będzie dosyć sporo tych wyjść, już teraz nie pamiętam ile dokładnie, ale musiałbym chyba takie dwie płytki mieć BoneIO lub jakiś moduł rozszerzający o kolejne wyjścia, bo te które są na tej płytce to jest ich za mało. To samo z wejściami. Trzeba dobrze przemyśleć. Na plus napewno to, że nie trzeba mieć bardzo dużej rozdzielnicy. Ja również będę integrował Ampio z Home Assistant. Dzięki za informację o cenie. Wcześniej jak oglądałem filmy o BoneIO, to nie było wspomniane o cenie. 1000 zł to całkiem niewiele za możliwość sprawdzenia systemu u siebie i czy w ogóle ci coś takiego podejdzie. Jeszcze jeden temat odnośnie BoneIO względem Ampio. Do BoneIO nie podłączysz na obecną chwilę paneli dotykowych Ampio, a one też robią robotę. Zamiast klawiatury przycisków na ścianie w salonie, przy wejściu na taras czy przy kuchni będziemy mieć panel wielkości 2 włączników ściennych - Klaudii bardzo spodobały się te panele dotykowe, ale to już na czym komu zależy. Można zawsze spróbować wykorzystać jakieś inne panele, komu co tam do gustu przypadnie i jakie są możliwości. To też bardzo indywidualna kwestia, którą należy przemyśleć. Dzięki za komentarz i pozdrawiam!
@Repcak1
@Repcak1 2 жыл бұрын
@@ProgramistaNaBudowie Oczywiscie, jest to generalnie skomplikowany temat i nie pomaga to, ze jest jeden najlepszy system tylko wszystko bardzo zalezy od potrzeb i wymagań. Ja właśnie kupiłem działkę i chce sam niektóre rzeczy wykonać. Na budowlance sie nie znam ale ktoś tam w rodzinie jest i troche pomoże to może całego domu sam nie zbuduje ale część pewnie tak. Też planuje budowe stodoły ale z poddaszem. Pozdrawiam z Koszalina ;)
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie 2 жыл бұрын
@@Repcak1 Jeśli masz w rodzinie kogoś, kto ma wiedzę i doświadczenie, to zdziwisz się ile będziesz w stanie wykonać na swojej budowie z małą pomocą :) Pochodzę z Tychowa, w Koszalinie studiowałem, także pozdrowienia z tamtych okolic :)
@ceplusista
@ceplusista 11 ай бұрын
panie ale chodzenie jest dobre
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie 11 ай бұрын
No jasne, tyko ja mam już odpowiednią ilość aktywności w ciągu dnia :)
@pawepal8009
@pawepal8009 9 ай бұрын
to jest dom dla lenia a nie inteligętny. Niechce mi się dupy ruszyć z kanapy to sobie światło zgaszę. Inteligętny dom twoży mądra żona!
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie 9 ай бұрын
Cześć Pawle! Dokładnie tak jak piszesz. Komfort = LENISTWO.
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie 9 ай бұрын
inteligentny, tworzy.
@user-qm7ss4jr3y
@user-qm7ss4jr3y 4 ай бұрын
Uwaga na firmę inteligentnydom co złodzieje nie wysyłają towaru i nie zwracają pieniędzy. Jak już uda się do nich dodzwonić to podają termin zwrotu, a pieniądze i tak niedocierają.😡
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie Ай бұрын
No i jak tam, oddali pieniądze?
@user-qm7ss4jr3y
@user-qm7ss4jr3y Ай бұрын
Niestety nie, zamówiłem 6 gniazd Connected z legranda I do dziś nie otrzymałem gniazd czy pieniędzy, a zamówienie z 23.12.2023. Sposób na życie sobie znaleźli na opineo u nich można tylko zweryfikowane opinie wystawić ( pewnie sami kupują swoje produkty, płacą prowizje i wystawiają opinię ) stąd tyle pozytywów. Na Tripadvistor jedynie można coś dopisać. Zastanawiałem się czy zgłosić ale jakoś o trochę ponad 1000 zł nie chce mi się z nimi użerać.
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie Ай бұрын
@@user-qm7ss4jr3y Niech giną zatem.
@user-qm7ss4jr3y
@user-qm7ss4jr3y Ай бұрын
@@ProgramistaNaBudowie prędzej czy później sprawa szerzej wypłynie, a wtedy chętnie się podpiszę :)
@KarolAltus
@KarolAltus 2 жыл бұрын
Gdybym zrobił automatyczne światło to kot by mi spać nie dał.
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie 2 жыл бұрын
Cześć! Oświetlenie automatyczne to jest ciekawy temat. Można je dosyć prosto zaprogramować w pomieszczeniach typu spiżarnia, łazienka, pomieszczenie gospodarcze, bo tam są proste reguły, mało dziwnych sytuacji. Wystarczy dobra czujka i kontaktron w drzwiach i praktycznie wszystko będzie działało jak trzeba. Natomiast w przypadku pomieszczeń sypialnianych jest ciekawiej, ponieważ jest to pomieszczenie, gdzie światło czasem nie powinno się zapalać gdy się ruszamy. Z pewnością wieczorem sygnał z czujki ruchu w takim pomieszczeniu powinien być ignorowany i oświetlenie nie powinno włączać się od wykrycia ruchu, wtedy ani kot śpiący w pomieszczeniu, ani domownik, nie będzie wzbudzał czujki. Są też czujki ignorujące ruch takich małych zwierząt jak kot czy mały pies - to też może pomóc rozwiązać problemy włączania oświetlenia tam gdzie kręcą się zwierzaki. Pozdrawiam!
@KarolAltus
@KarolAltus 2 жыл бұрын
@@ProgramistaNaBudowie to dobry pomysł z ignorowaniem małych obiektów.
@spierdlajify
@spierdlajify Жыл бұрын
Czyli najpierw utrudniasz sobie życie w domu (rolety) żeby później sobie to życie ułatwiać ;) Nie no jednak chyba wole proste rozwiązania (konatk) które będą działać za 5-10-40 lat ;)
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie Жыл бұрын
Cześć Damian! Żaluzje również będą sterowane z panelu na ścianie, tak jak klasycznie. Z tym, że mi zależy na tym by to zautomatyzować i sterować gdy zmienię zdanie co do ich automatycznej pozycji ;) Pozdrawiam!
@spierdlajify
@spierdlajify Жыл бұрын
@@ProgramistaNaBudowie tak wiem też bym tak chciał gdybym zdecydował się na rolety w całym domu
Porady elektryczne, przygotowanie pod Inteligentny dom
24:52
SmartMyHome
Рет қаралды 17 М.
I’m just a kid 🥹🥰 LeoNata family #shorts
00:12
LeoNata Family
Рет қаралды 20 МЛН
Was ist im Eis versteckt? 🧊 Coole Winter-Gadgets von Amazon
00:37
SMOL German
Рет қаралды 29 МЛН
Tom & Jerry !! 😂😂
00:59
Tibo InShape
Рет қаралды 61 МЛН
Survival skills: A great idea with duct tape #survival #lifehacks #camping
00:27
Systemy łączności smart home - PROSTO I KONKRETNIE!
17:16
Jak w domu
Рет қаралды 41 М.
WADY i ZALETY domu Sendom SMART po 2 latach użytkowania!
23:38
Movieyourself
Рет қаралды 83 М.
Inteligentny dom - czy warto w to się pchać!?
19:41
Piotr Kłonica KLIMAP
Рет қаралды 9 М.
I Tried Building the PERFECT Smart Home: What I Learned (Mistakes Included)
14:51
Automatyzacja budynku z Loxone. Topologia drzewa zamiast gwiazdy?
12:26
Dom Prawie Myślący
Рет қаралды 4,3 М.
Inteligentny Dom - Nowoczesne rozwiązania w praktyce
14:33
Sławomir Młynarczyk
Рет қаралды 24 М.
I’m just a kid 🥹🥰 LeoNata family #shorts
00:12
LeoNata Family
Рет қаралды 20 МЛН