86 - Magazyn energii się nie opłaca... niestety

  Рет қаралды 42,836

smart diy

smart diy

5 ай бұрын

Kilka wcześniejszych filmów, które polecam też zobaczyć:
Podsumowanie kosztów budowy: • 64 - Victron Powerwall...
Połączenie nowych i starych ogniw lifepo4: • 72 - Połączenie równol...
Uruchomienie drugiego banku energii: • 62 - Uruchomienie bank...
Projekt i założenia: • 36 - Zasilanie awaryjn...

Пікірлер: 516
@kaktusadas622
@kaktusadas622 5 ай бұрын
Cenie Pana za uczciwość to najważniejsze jako wytyczne dla innych potencjalnych chcących zainwestować w coś takiego 👍👍👍💪.
@smart-diy
@smart-diy 5 ай бұрын
Staram się nie ściemniać... za dużo już oszustów na yt ;)
@kaktusadas622
@kaktusadas622 5 ай бұрын
@@smart-diy Witam i za to Pana oglądam bo już tyle faktycznie ściem zobaczyłem na yt tak jak zostało to przytoczone pozdrawiam serdecznie i życzę więcej naprodukowanej energii 💪💪💪.
@88marcin
@88marcin 3 ай бұрын
@@smart-diy 3175*0,93=2952,75 "wygenerował oszczędności" to też nie tak... powinno być porównane: "cena kupna" i ujęta cena "średnia" prądu ze sprzedaży tj. np. 0,40 zł oraz sprawność ładowania/rozładowania, i tak: 3175*(0,93-0,40)*0,8=1346,2zł to magazyn prądu wygląda jeszcze gorzej
@marekkowalski9673
@marekkowalski9673 5 ай бұрын
Magazyn energii w połaczeniu z prosumentem to raczej karkołomny pomysł ........... ale w jednym sie zgadzam .. i chyle czoła że zbudowane własnymi rękami i działa a poza tym satysfakcja kolosalna i chyba nieprzeliczalna na pieniadze. Ja mam małego off-grida i bardziej mam satysfakcje że zbudowałem, zainstalowałem falownik, zmontowałem dwa banki LIFEPO4 i zaprojektowałem sterownik na mikroprocesorze do zarzadzania instalacja elektryczną i wszystko to udało mi sie upchnac w jedniopokojowym mieszkania w bloku na trzecim pietrze.
@smart-diy
@smart-diy 5 ай бұрын
prosument też się kiedyś skończy... ja już za półmetkiem ;( Ale upchnięcie offgrida w mieszkaniu to już większy wyczyn niż moja instalacja. Szacun!
@pwaldek1960
@pwaldek1960 5 ай бұрын
A to podobnie jak ja. Jeżeli nic się nie zmieni to jeszcze lub tylko 8 lat mi pozostało na net meteringu. Jednak w zeszłym roku podzieliłem moje 8.5kWp PV na pół, zamontowałem Deye hybrydę i 20kWh LFP. Wiem, że to mi się nie wróci ale... -spory ups mam, -zajawka I przyjemność, -satysfakcja ze zrobienia czegoś własnymi rękoma od podstaw bez wykształcenia elektrycznego. Coś co działa i jest zrobione prawie w profesjonalny sposób. Ta wydana kasa bardziej mnie rajcuje niż np grzanie dupy na wczasach w Dominikanie.🥳😊 która defacto również mi się nie wróci.😂 A żeby było ciekawiej to 2 tyg temu dołożyłem jeszcze 1.6kWp na mikroinwerterze hoymiles podłączony do portu GEN w Deye.🥳
@Fotowoltaika-Hobby
@Fotowoltaika-Hobby 4 ай бұрын
@@pwaldek1960 wychodzę z założenia, że masz baterię złożoną z ogniw 200Ah. Jak ją połączyłeś 2x 1p16s albo 2p16s? Jaki używasz BMS Seplos? Jakim napięciem i prądem ładujesz? Używasz dodatkowego balancera? Twój Deye to chyba 8K.
@mateuszmazur1482
@mateuszmazur1482 5 ай бұрын
Witaj. Dzięki za szczerość. Nie oczywiste :) Ja zbudowałem, teraz przerabiam swój magazyn. Robię to dla hobby (bo bardzo dużo satysfakcji mi to daje) oraz dla podtrzymania zasilania dla urządzeń krytycznych bo mam sporo krótkich przerw. Co do opłacalności. Nawet nie liczyłem. Zdawałem i zdaje sobie sprawę, że to jest po prostu nieopłacalne. Nawet nie zapisuje. Traktuje to jako swój kryzys wieku średniego a i tak tańsze i bezpieczniejsze niż inne pomysły na ten okres :)
@smart-diy
@smart-diy 5 ай бұрын
mam podobnie ;)
@lukiszyszka
@lukiszyszka 2 ай бұрын
Ja w fotowoltaikę bawię się już od 12 lat. Pierwsze 6 lat to nauka. Drugie 6 lat po wymianie akumulatorów spokój. 2 kontrole z PGE w międzyczasie. Woda grzana grzałką 48V od wiosny do jesienie przez 10 ostatnich lat. Jedynie sezon zimowy wiadomo, że z sieci pobiera się prąd i wodę ogrzewa gazem. A tak rachunki śmiesznie niskie. Teraz przerabiam na hybrydę, nowe akumulatory, panele z offgrida zmienione na nowe. Robisz sam to się zwróci, robisz przez firmę niestety nie da rady, aby był zwrot. Poza tym nałogów nie mam, nie przepijam i nie przepalam, więc człowiek dłubie sobie w garażu i tyle.
@czappa44
@czappa44 5 ай бұрын
Bardzo rzetelny, przystępny i "uczciwy" odcinek. Dzięki za podzielenie się tymi informacjami. Więcej filmików prosimy!!
@SprytnySam
@SprytnySam 5 ай бұрын
Dziękuję za szczere obliczenia. 😊 Magazyny są fajne. Ale traktujmy je jako hobby i poczucie niezależności w przypadku awarii sieci. Nadal wiele osób "reklamuje" magazyny jako dobrą inwestycje ekonomiczną.
@hublanek
@hublanek 5 ай бұрын
jak masz 2 taryfy to ladujesz noca a odbierasz w dzien + od marca do pazdziernika ładujesz z PV - mój sie zwroci za około 17 miesiacy czyli po 5 latach
@smart-diy
@smart-diy 5 ай бұрын
Biorąc pod uwagę straty na dwóch konwersjach, to raczej średni to biznes... ale dawno tego nie liczyłem, więc może się coś zmieniło...
@hublanek
@hublanek 5 ай бұрын
@@smart-diy jak sie miescisz w tzw tarczy to moze i tak ale policz dla pozostalej czesci roku
@klaus5552
@klaus5552 5 ай бұрын
Witaj dzięki za film, nie mam magazynu ale jak napięcie zbliżało się do krytycznego punktu to w przeszłym roku to załączyłem topiarkę do wosku i topiłem stary susz z ramek od pszczół. A licznik pokazywał cały czas eksport grzałka brała mniej prądu jak była produkcja. Pozdrawiam
@lakusz_
@lakusz_ 5 ай бұрын
Dzieki za merytoryczny i szczery material. Szacunek za caly projekt.
@kaktusadas622
@kaktusadas622 5 ай бұрын
Witam Pana serdecznie i podziwiam .
@claudiabaran-konarska8409
@claudiabaran-konarska8409 2 ай бұрын
Moj case: średnioroczne zużycie: 5000 Kwh (bez elektryka i pompy, klima w lecie, kocioł kondensacyjny dom 150m, 4os), instalacja 5KWH (podzielone wschód, zachód) , magazyn LPF 15Kwh zbudowany samodzielnie, falownik 5Kwh 1 faza, pełny offgrid, przełączany na pełny ongrid gdy brakuje, rezultat - roczne pobór z grida 900 Kwh (okres zimowy) , koszt instalacji około 30 tyś, przy założeniu 1PLN=1KWH, roczna oszczędność 4000 PLN, zwrot po 7 i pół roku jeżeli energia nie zdrożeje, celem była niezależność energetyczna i zmieszczenie się w limicie dotowanym oraz obniżenie opłaty mocowej do minimum.
@tomaszadammajewski8524
@tomaszadammajewski8524 5 ай бұрын
Nie jest źle, tego że to się nie opłaca robić nie wie chyba tylko Piotr - ale on to sprzedaje więc trzeba brać poprawkę. Jako wydatek do rozpatrzenia w kategoriach - UPS domu, projekt/hobby - Popieram! :D Jedni wydają na akwaria, inni na offroad, a jeszcze inni na fajki i gorzałę. Ja to traktuję jako zabawę i w takiej tabelce księguję $$ które na to wydaję. Pozdro ;)
@smart-diy
@smart-diy 5 ай бұрын
Moim założeniem początkowym też było zasilanie awaryjne, a później się wkręciłem po całości. Ale czasem fajnie spojrzeć na dane i zobaczyć, jak to faktycznie wygląda... ;)
@rdcabal
@rdcabal 5 ай бұрын
u mnie 30kWh, obecnie zadyszka zastanawiam się między deye a 3 chińczyki do 3 faz coraz trudniej wypchnąć pv do sieci. Panele mam w 3 stringach: 50, 30, 20%..Bateria idzie z najmniejszego stringu.
@hublanek
@hublanek 5 ай бұрын
@@rdcabal przestaw panele na pionowo wsch/zach nic nie stracisz na lacznej produkcji a będziesz mial wieksza auto oraz wiecej wepchniesz do sieci
@rdcabal
@rdcabal 5 ай бұрын
@@hublanek przemyslę sprawę, działka niestety wąska, długi bok od południa
@hublanek
@hublanek 5 ай бұрын
@@rdcabal jak ustawisz w pionie czyli 2,5m na wysokośc to pomiedzy rzedami wystarczy okolo 5-6m jak slonce bedzie nizej to i tak bedzie przysloniete okolica
@makitor7673
@makitor7673 5 ай бұрын
Chociaż jeden szczery... też mnie chwilę tu nie było, ale przynęta łyknięta. Nadrobię.
@smart-diy
@smart-diy 5 ай бұрын
Mimo, że jestem fanem tych technologii to raczej staram się zachowywać chłodne spojrzenie na fakty i nie kolorować na siłę ;)
@makitor7673
@makitor7673 5 ай бұрын
@@smart-diy to jest ta różnica między technikiem, a czarodziejami ekranu ;)
@Rob-Sam
@Rob-Sam 5 ай бұрын
@@smart-diy I tak trzymać. 👍👍👍
@ms6943
@ms6943 5 ай бұрын
Dzięki za informacje 👍
@marekchomiak2102
@marekchomiak2102 5 ай бұрын
Bez magazynu nie wykorzystałbym żadnej energii. Nie oddaje nic do sieci, bo nie mogę. Gdy moje PV - 2 kWp, produkuje, ja zazwyczaj pracuję, więc 90% energii wchodzi w magazyn podobnie, jest z wiatrakiem 0,7kW. rocznie zużyłem, 2568 kWh z czego 413 kWh odebrałem w "gniazdku" z własnej produkcji po odliczeniu strat falownika i innych urządzeń (ogrzewanie mam geotermalne), więc to prąd na oświetlenie i gotowanie. Nie mam gazu czy innych węglowodorów. Patrząc na to czy się opłaca... wciąż irytuje mnie to pytanie. Gdybym nie kupił telewizora, zaoszczędziłbym jakieś 450 kWh rocznie, bo tyle w roku on zużywa... nie mówiąc już o cenie jego zakupu, bo na mojej Islandii, za jego wartość kupiłbym prądu na 1,5 roku. Dlatego nie można zadawać pytania "czy się opłaca/ zwróci" bo samochód też się nie zwróci, a można pojechać przecież rowerem, co w moim przypadku jest wykonalne. Magazyn, w moim przypadku ma dać mi możliwość przechowania energii, której do sieci nie oddam, a wykorzystam wieczorem. Niestety, mój mały system nie wylicza tak pięknie jak twój, ile magazyn przyjmuje, a ile oddaje. Wreszcie, jak wspomniałeś, doświadczenia i satysfakcja z jego wykonania. Wiatrak tez mi się nigdy nie zwróci, ale kupiłem go dla zabawy, by mieć własne zdanie i przyjemność posiadania. Jak to mówią..." kto biednemu zabroni, poczuć się bogatym". zdrówka życzę ✌
@smart-diy
@smart-diy 5 ай бұрын
Moim celem od początku było zasilanie awaryjne domu, ale byłem ciekaw jaki jest udział magazynu w autokonsumpcji... no i też dużo się ostatnio słyszy jakie to magazyny są świetną inwestycją, więc postanowiłem to pokazać na prawdziwym przykładzie bez kolorowania... każdy ma inne potrzeby, inne zużycie itp... dlatego też inaczej może to u niego wyglądać. Ja po prostu pokazałem jak to faktycznie wyglądało, a już każdy sobie wnioski wyciągnie swoje... ;)
@marekchomiak2102
@marekchomiak2102 5 ай бұрын
@@smart-diy oglądałem większość twoich filmów i bardzo cenię twoje uwagi. Chciałem tylko zwrócić uwagę że nie wszystko w życiu musi się opłacać. Warto zrobić też coś dla satysfakcji. Pozdrawiam Macieju.
@roberturbanski2797
@roberturbanski2797 4 ай бұрын
@@smart-diyI świetnie. Nie słyszałem tutaj jednak czy sprawdziło się jako zasilanie awaryjne domu. Ile takich wyłączeń było o ile były i ile byś stracił na przestojach przy wyłączeniu prądu :D Pozdrawiam
@smart-diy
@smart-diy 4 ай бұрын
​@@roberturbanski2797 Jako zasilanie awaryjne spełniło w 100% swoją rolę. Wyłączeń u mnie było w ciągu roku koło 10'ciu... część krótkich, część dość długich. Nie powiem, ze jestem fizykiem kwantowym i brak zasilania wyłącza mi chłodzenie reaktora, ale wygoda użytkowania domu na pewno wzrosła. Nie musiałem siedzieć w ciemności po burzy, jak moi sąsiedzi ;)
@grzegorzzubinski6951
@grzegorzzubinski6951 3 ай бұрын
@@roberturbanski2797 jako awaryjne zasilanie to lepiej UPS + agregat mały + SZR. Bo magazyn w zimie pusty więc w okresie zimowym nie da nam ciągłości zasilania.
@marcinkurek7612
@marcinkurek7612 5 ай бұрын
Miło Pana znowu usłyszeć!
@maciejedion8924
@maciejedion8924 5 ай бұрын
Cóż wnioski mam takie same, ale .... To jest trochę jak narkotyk. 😊 Moja zabawa z pv zaczęła się od limitów jakie na nas nałożono w zeszłym roku. Zdałem sobie sprawę że mając domek jednorodzinny w żadnym razie się w tych limitach nie zmieszczę i tutaj jedynym rozwiązaniem było spróbować własnych sił w PV. Niemniej jako niedowiarek zacząłem tylko od dwóch paneli 420 wp każdy, regulator epever , przetwornica 1500/3000 i 2x 100ah AGM....i poszło 😂 teraz mam już dwa falowniki po 5,6kw i jeden 3,6 kw. Przerobiłem instalację w domu, dołożyłem paneli (17szt). Z magazynem jednak nie szalałem. Kupiłem gotowe akumulatory LiFePO4 (3szt 24v 100ah) i 16 ogniw 120ah plus DALY BMS. Sporo łącznie wydałem ale.... Wolę tego nie podsumowywać, nie zapisywać, bo jeszcze żona zobaczy😅.Ps. wszystko w takim trochę offgridzie, instalacja w większości wyspowa przełączana ATS-ami. W limitach się zmieściłem. Zużycie energii z grida spadło mi o 60% w skali roku. Nie ukrywam że twóje filmy są świetne i cieszę się że wracasz💪
@smart-diy
@smart-diy 5 ай бұрын
Dzięki! Ja też zacząłem od małego chińskiego falownika i agm'ów... no a później jakoś poszło... to był moment ;)
@janek1976
@janek1976 5 ай бұрын
Z 50 kWh magazynem może da się to jakoś połączyć (niezależność + dodatkowe zyski z różnic na taryfa h). Bo z magazynami mniejszymi jest to pewnie trudniejsze do zrealizowania😊
@adamkepinski
@adamkepinski 5 ай бұрын
Bardzo ciekawie, bardzo konkretnie.
@torqo7265
@torqo7265 5 ай бұрын
Wiadomo, jak ktoś jest na starych zasadach to magazyn można mieć w celach bezpieczeństwa albo w celach badawczych 😁 Ale już nowe zasady zwłaszcza jak by weszły rozliczenia godzinowe to można coś pokombinować np. ze sprzedażą energii wieczorami czy wczesnym rankiem.
@smart-diy
@smart-diy 5 ай бұрын
No zobaczymy jak to będzie wyglądało. Ja tylko pokazałem moje realne dane z jednego pełnego roku... każdy ma inne potrzeby to i wnioski wyciągnie inne ;)
@dr-arman
@dr-arman 5 ай бұрын
Nie narzekaj :) Fajnie spędziłeś czas przy budowie, masz satysfakcje że sam zrobiłes i działa! Mogłeś tą kasę stracić np. na giełdzie z nudów a tak masz działający system. Kobiety wydają kasę na całkiem bezsensowne rzeczy a my jakoś rozsądniej :)
@smart-diy
@smart-diy 5 ай бұрын
Nie no jak najbardziej... zresztą moja instalacja to taka wieczna rozbudowa, więc nie jest też super optymalna kosztowo... ale abstrahując nawet od mojej instalacji to zdziwiło mnie jak mało magazyn uczestniczył w dostawach prądu dla mojego domu. Myślałem, że będzie więcej ;)
@bboral
@bboral 5 ай бұрын
Komentarz na gorąco po obejrzeniu, ale wydaje mi się, że tę oszczędność z baterii to trzeba ograniczyć do 20% bo tyle oszczędzasz w porównaniu do władowania jej do grida. Czyli przy jakis 600pln z ~3k. Plus momenty przesilenia kiedy zamiast instalacja się wyłączać ładuje baterie ale to chyba jakieś promile myślę. Jeżeli mój tok myślenia jest zły to proszę o korektę, a jak dobry to przepraszam za "do dołowanie" w temacie zwrotu z inwestycji. Generalnie, kanał super!
@ijot128
@ijot128 5 ай бұрын
Cenne podumowanie. Moja instalacja PV ma blisko 13 kWp, nowe zasady, zużycie poza sezonem grzewczym niewielkie, główny pożeracz energii to ogrzewanie PC. Rozważania n t. magazynu energii wydają się nie mieć sensu. Autokonsumpcja 7,6% przekłada się u mnie na współczynnik samowystarczalności 26% (udział PV w zużyciu energii). Możliwości zwiększenia samowystarczalności wydają się nikłe z uwagi na niewielką produkcję PV w okresie grzewczym - X - 7%, XI - 3%, XII - 3%, I - 3%, II - 4% produkcji rocznej. Duży magazyn, np. 50 kWh mógłby ewentualnie pomóc w eksporcie nadwyżek produkcji letniej w godzinach pozaszczytowych, ale tu nie znamy jeszcze szczegółów rozliczeń godzinowych. Podsumowując, taki magazyn to świetna zabawka, jak większość hobby - kosztowna, uzasadnienie na obecną chwilę raczej pozaekonomiczne.
@smart-diy
@smart-diy 5 ай бұрын
U mnie PC to około 1/3 całego zużycia domu... i w lato w sumie też używane bo PC grzeje CWU i na to idzie sporo energii... ale tu akurat da się wysterować aby szło wprost z PV. Ale niestety.. wtedy gdy najbardziej potrzebujemy energii nie ma słońca ;/
@ijot128
@ijot128 5 ай бұрын
@@smart-diy Szczerze polecam zainstalowanie kolektorów słonecznych, rzadko brakuje ciepłej wody, a energii potrzeba tylko do napędu pompy. Brakującej nenergii może dostarczyć albo kogenerator, albo ... rozsądne ceny w rozliczeniu za dostarczoną do sieci energię. Pozdrawiam
@MrCzucz
@MrCzucz 5 ай бұрын
​@@ijot128lepiej panele PV i sterownik.taniej i bezpieczniej, a tylko 2-3x więcej miejsca zajmuje
@ijot128
@ijot128 5 ай бұрын
@@MrCzucz Kolektory słoneczne mają sprawność 90%, panele PV ok. 20%, zajmują zatem prawie pięć razy więcej miejsca. 1 m2 kolektora ma moc 0,8 kW (do obliczeń średnio przyjmuje się 0,65 kW), pracuje to na glikolu propylenowym, więc nie ma ani kłopotu, ani niebezpieczeństwa. Eksploatuję ponad 15 lat i na sezon trzeba kilka razy wspomagać kiedy nie ma słońca. Oczywiście nie należy się wygłupiać i nie montować tego majdanu na dachu, tylko bliżej gruntu, albo rurowe na elewacji, ale te rzeczywiście są droższe.
@MrCzucz
@MrCzucz 5 ай бұрын
@@ijot128 wystarczy 4x400W więc te wyliczenia to możesz sobie dalej obliczać
@dzikamadusza
@dzikamadusza 5 ай бұрын
dzięki za szczerość
@smart-diy
@smart-diy 5 ай бұрын
Czasem mi się zdarzy ;) Pozdrawiam
@trackeryfotowoltaika
@trackeryfotowoltaika 5 ай бұрын
Bardzo dobre podliczenie z zużycia i wytwarzania energii ze Słońca(OZE).Magazyny nie pracują jak panele nie produkują energii-priorytet autokonsumpcja w miesiącach zimowych.Podsumowanie:nie ma Słońca - magazyny stoją i odpoczywają. Bardzo dobre wnioski kolega przedstawił w podsumowaniu - Szacunek za prawdę.Pozdrowionka😊😊
@smart-diy
@smart-diy 5 ай бұрын
Dziękuję i również pozdrawiam. Przy okazji też widać jak bardzo opłaca się nawet sama autokonsumpcja z pv... nawet pomijając eksport. Prawie 1/3 wyprodukowanej energii poszła wprost do odbiorów - jestem pozytywnie zaskoczony tym faktem.
@rafar1266
@rafar1266 5 ай бұрын
Po obejrzeniu Twoich filmów z budowy magazynów, poszedłem tym tropem i zbudowałem sobie przeszło 100kwh na lifepo4. Nie liczyłem ile mnie to kosztowało, ogniwa kupowałem w bezpośrednio w Chinach, w dobrych cenach. Żyję w offie ok. 8,5miesiąca w roku. Żadnej złotówki przeznaczonej na bank nie żałuję. Bezpieczeństwo i niezależność są bezcenne a prąd taniał nie będzie. Dzięki Ci za te filmy👍
@smart-diy
@smart-diy 5 ай бұрын
Dzięki za miłe słowo ;) Ja też jakbym miał budować mój projekt drugi raz to bez wahania bym to zrobił... jestem z niego absolutnie zadowolony... ale finansowo to wygląda jak wygląda dlatego lepiej sobie po prostu inaczej motywować chęć budowy niż jakieś oszczędności ;) U mnie było to od początku zasilanie awaryjne i nawet tak nazywają się pierwsze filmy na ten temat.
@transmisjenazywo6646
@transmisjenazywo6646 5 ай бұрын
100 kWh czy dasz radę swoją instalacja PV to doładować , to ogromna pojemność?
@adzik50
@adzik50 5 ай бұрын
Jakie ogniwa i ile za sztukę dałeś u chinczyka? Opłaty celne?
@smart-diy
@smart-diy 5 ай бұрын
@@adzik50 Powyżej w opisie filmu pierwszy link zaprowadzi Cię do filmu, w którym dokładnie omawiam każdy poniesiony koszt.. jest tam też excel ze wszystkim podliczonym. Przy czym to już było jakiś czas temu kupowane, więc teraz jest pewnie taniej.
@transmisjenazywo6646
@transmisjenazywo6646 5 ай бұрын
@@adzik50 ja w grudniu za 280 ah 16 szt dałem 6200 zł całą impreza.Wyslane z EU więc bez cel .
@OK-bp9tr
@OK-bp9tr 5 ай бұрын
Brawo! Najprawdziwsza prawda! Konkretna analiza instalacji, brak generalizowania i odniesień do podobnych rozwiązań. Nieopłacalność magazynów energii zwłaszcza tych dużych jest faktem, który przed klientami ukrywają "doradcy" i handlowcy czy raczej handlarze. Im większa pojemność magazynu tym gorsze jego wykorzystanie. Sorry taki mamy klimat. W zimie nie ma co marzyć, że z off gridu naładujemy nasz bank energii a proponowany przez niektórych sposób kupczenia energią polegający na kupowaniu z sieci tanio i sprzedawaniu gdy jest drogo to jakieś kuriozum. Prawda, że magazyn energii trzeba traktować bardziej jako zabezpieczenie w razie długotrwałych zaników zasilania niż jako instalację prowadzącą do oszczędności. Mam jednak nieodparte wrażenie, że można to ogarnąć agregatem za całkiem inne piniądze. Ci, którzy ogrzewają domy prundem, powinni raczej zainwestować w dobrą izolację i rekuperację (czy też ją zmodernizować) niż ładować kasę w dużą pojemność magazynu energii. Opłaci się, bo spadną koszty ogrzewania zimą i chłodzenia latem. Moim zdaniem trzeba zacząć od usuwania przyczyny energożerności a nie pakować się w systemy gromadzące i dostarczające coraz to większą ilość kWh. Aby system złożony z pv, magazynu i pc był ekonomiczny musi być "szyty na miarę", czego niestety nie dostaniemy "z półki" w którejkolwiek z firm. Na indywidualny dobór nikt nie ma czasu a przeważnie i wiedzy. Tak więc, jak se sami nie dobierzemy/zrobimy to każdy element systemu będziemy mieli z łapanki, że o sterowaniu nie wspomnę. Efektem jest rozminięcie rzeczywistego działania z obiecankami handlarzy, późniejsze narzekania i twierdzenia że np. pompa jest ZŁA. Inna sprawa, że niezbyt uczciwi handlarze koloryzują rzeczywistość i obiecują złote góry. W przeciwieństwie do niezależnych eko ekspertów z towarzystwa wzajemnej adoracji rzetelnie przedstawił Pan wyniki. Każdy może zobaczyć jak się sprawy mają. Jak na razie, mając pv na starych zasadach obywam się bez magazynu. W chałupie (całość 250m2) wszystko na prund, grzanie gruntowa pc on-off 10kW - opłaty tylko za przesył bo wystarcza produkcji z pv 9,62 kWp. O magazynie będę myślał około 2036 roku. Pewno wiele się po drodze zmieni😀 Pozdrawiam i dziękuję za rzeczowy i obiektywny materiał.
@mariuszl7066
@mariuszl7066 5 ай бұрын
Świetne opracowanie. Byłem bardzo napalony na magazyn. Dobrze że tego nie zakupiłem/instalowałem po rozmowie z kolegą. Po prawie 3 latach obserwacji ile jest energii w listopad - luty nie jest to uzasadnione ekonomicznie. Ci co kupili będą chwalić, ja też to co kupiłem, to sobie chwalę, bo już mam.
@enzono
@enzono 5 ай бұрын
Mam u siebie mikroinstalacje na victronie MP24/1200/25, shunt, 100Ah akumulator gel i bluesolar z jednym panelem 485Wp. Podpięta po: lodówka, oświetlenie, automatyka budynkowa i NAS. Zwrócić się nie zwróci, ale w przeciwieństwie do zwykłego UPSa generuje lekkie oszczędności. Jak masz warunki, to pomyśl o wiatraku.
@smart-diy
@smart-diy 5 ай бұрын
Nie mam niestety... mieszkam w dolinie rzeki, więc wszystko dookoła jest wyższe... u mnie nigdy nie wieje ;(
@enzono
@enzono 5 ай бұрын
@@smart-diy w dolinie rzeki? Szkoda, że w tym kraju ten sposób pozyskiwania energii jest koncesjonowany.
@brusli3980
@brusli3980 3 ай бұрын
​@@enzonobo ten sposob pokrylby cale zapotrzebowanie a mamy byc jak zwykle dojeni
@Jeizok
@Jeizok 5 ай бұрын
Dzisiejsze ceny Victrona i baterii z Chin (pojedynczych cel) ostro poszły w dół i Twój koszt pewnie by spadł o ok 10 - 15 tyś więc zwrot po ok 10 latach - pionierzy zawsze mają pod górkę - szacunek za dobrą robotę!!!
@smart-diy
@smart-diy 5 ай бұрын
I bardzo dobrze, że ceny spadły, bo szczególnie za victrona były z kosmosu. Ja i tam miałem spore rabaty na zakup, ale tak jak piszesz... early adopters każdej technologii płacą frycowe... ale bez nich nie ma postępu ;)
@Zie1u
@Zie1u 5 ай бұрын
Dziękujemy.
@smart-diy
@smart-diy 5 ай бұрын
ja również dziękuję ;)
@emiliabunko4518
@emiliabunko4518 5 ай бұрын
jednemu sie oplaca innemu nie oplaca ale najwazniejsze ze filmy _tego_ autora naprawde przyjemnie sie oglada, pewnie nawet jak by zapowiadal zblizajacy sie huragan katrina to ten spokoj i opanowanie sie udzieli widzom ;-D
@smart-diy
@smart-diy 5 ай бұрын
dzięki ;)
@Lumak83
@Lumak83 5 ай бұрын
Tak jak Maciek powiedział, "to jego przypadek". Każdy jest inny i będzie inaczej podchodził do tematu. 1. to na pewno bezpieczeństwo ( sam miałem sytuację we wigilię, na dzielnicy nie było prądu przez 3h od ok. 12.00, żona spokojnie dokończyła przygotowania kolacji wigilijnej, a sąsiedzi kombinowali. 2. Maciek jest na starych zasadach z magazynem w PGE i stawką 0,93PLN na ok. 15 lat; 3. Będąc na nowych zasadach bardziej się opłaca ( sprzedaż za grosze, a te oszczędności przeznaczyć można tylko na energię czynną, a gdzie reszta opłat) 4. Jestem na umowie bezterminowej, czytając obecne stawki na tauronie to jest G11 = ok 1,28PLN, a G12 i G12W kończy na coś ok 1,70PLN w szczycie. Nie wiadomo co będzie po czerwcu, w którą stronę pójdą ceny.
@rudyjelen1534
@rudyjelen1534 5 ай бұрын
Ad. 3 To bardziej czy mniej się opłaca? Pytam bo jestem przed decyzją o założeniu pv.
@smart-diy
@smart-diy 5 ай бұрын
Dokładnie tak... ja pokazałem mój przypadek na moich realnych danych. U innych jest to inaczej... no i bardziej chodziło o pokazanie jaki jest udział wykorzystania magazynu w całej autokonsumpcji i jest mniejszy niż się spodziewałem ;/ A stare zasady też nie potrwają wiecznie.. ja już za półmetkiem... więc będę przygotowany na zmiany ;)
@qartur1
@qartur1 5 ай бұрын
​@@smart-diy ad 2 jesli stawki w kolejnych 5 latach zbliza sie do 2zł/1kwh bedzie zupelnie innaczej to wygladało, Magazyn energi to nie inwestycja na 1 rok! jestem prawie pewien że po 5-10 latach mało kto bedzie żałował.
@gregkintym3535
@gregkintym3535 5 ай бұрын
oglądam, podglądam zrobiłem podobny i wydaje mi się że niezależność chociaż czasowa jest bezcenna, czas zwrotu i tak jest na plus bo gdyby nawet zwracał sie 10 lat, a za pewne wcześniej ( ceny będą szły tylko do góry, na spadki raczej bym nie liczył) a przeżyje minimum 15-17 lat to tak naprawdę straty nie będzie, po za tym doszedł elektryk który niemało łyka zwiększając przez to zużycie, pozdrawiam
@smart-diy
@smart-diy 5 ай бұрын
ja dalej jestem fanem tego typu rozwiązań i drugi raz też bym ten system zbudował... ale warto też spojrzeć z innej perspektywy... szczególnie biorąc pod uwagę, jak magazyny są reklamowane przez sprzedawców. Lepiej uzasadnić sobie zakup innymi potrzebami niż potrzeby finansowe ;)
@kwiatas66
@kwiatas66 Ай бұрын
tylko czy te baterie po 10 latach to nie beda juz smietniki??
@eugeniuszrink1463
@eugeniuszrink1463 5 ай бұрын
Jak zwykle fajny odcinek. Gratuluje Koledze. Faktycznie inwestycja w magazyn energii się nie spina do końca. Dlatego w moim przypadku obserwuję swój magazyn i rozbudowuję go w ramach potrzeby. Można, rzeczywiście patrzeć na temat magazynów w aspekcie opłacalności lub jako niezależność energetyczną. Pan Piotr patrzy raczej na magazyny jako niezależność energetyczną, jednak ciekawi mnie fakt jak opłacalność magazynu będzie wyglądać za rok, kiedy to od lipca 2024 zostaną uwolnione ceny energii??? Pozdrawiam.
@smart-diy
@smart-diy 5 ай бұрын
Dzięki. Myślę, że taryfy dynamiczne sporo zmienią. Ja tu nie chciałem robić jakiś wielkich analiz - po prostu pokazałem jak to u mnie wyglądało - bez ściemniania i koloryzowania. Moje cele dla tego projektu były inne niż opłacalność, ale pełny rok danych to dobry czas na podsumowanie i spojrzenie też na aspekt opłacalności... bo jednak sporo ludzi właśnie tym będzie się kierować przy zakupie magazynu.
@michalwojtass1769
@michalwojtass1769 5 ай бұрын
Z prosumentem (taryfą) to od początku karkoomny pomysl (magazyn do magazynu). I na pewno się nie zwróci ( magazyn raczej na pewno nie wytrzyma tych 12 lat nie mówiac już o kosztach odsetkowych itp) Natomiast oczywiście ma to inne aspekty i fajnie że to zrobileś. Ciekawe może być przy nowej taryfie dynamicznej - tyle że tam kontrolowanie cen i synchronizacja to jeszcze wyższa szkola jazdy i też zapewne koszyt i/lub czas
@edwardfrydryczek7895
@edwardfrydryczek7895 5 ай бұрын
Chyba lepiej wydac pieniadze na panele niz magazyn .Ja tak mam oczywiscie trzeba dzialac jak Edison.Np ogrzewam pradem stalym lub poprzez przetwornice i Pana doswiadczenia upewniaja mnie o slusznej wlasnej drodze postepowania Pozdrawiam
@piotrzuch4592
@piotrzuch4592 5 ай бұрын
Dziękuję za ten materiał. Szkoda że nie podałeś jeszcze faktyczne koszty - straty na ładowaniu i rozładowywaniu magazynu. Ja mam niskobudżetowy magazyn zrobiony a baterii z elektryka w porywach 12 kwh, oczywiście nie są to nowe baterie, tani 1 fazowy falownik, działa to na 48V cały koszt to ok 8tys. Przy ładowaniu i rozładowaniu magazynu tracę ok 30% energii. Więc będąc na starych zasadach rozliczeń, bateria jest kompletnie nieopłacalna. U ciebie ta strata będzie na pewno mniejsza ale jest też na 100%.
@GreyDeathVaccine
@GreyDeathVaccine 5 ай бұрын
Pierwszy raz na kanale. + za uczciwość. Subik i będę tutaj wracać 🙂
@smart-diy
@smart-diy 5 ай бұрын
Dzięki!
@ekologwroclaw
@ekologwroclaw 5 ай бұрын
Zaskoczenia nie ma. Wynik z magazynu i tak fantastyczny ale to dzięki jego rozmiarom czyli cenie o ile pamiętam ponad 60 kzł, ale to chyba łączne z falownikami. Czyli jak ktoś kupi 10 razy mniejszy magazyn to wzrost autokonsumpcji będzie jeszcze mniejszy. Do tego pamiętamy, że jesteś na opustach a kto jest na net-bilingu to traci bilansowanie godzinowe i mimo magazynu musi płacić za przesyły. Dlatego warto by było gdybyś dokręcił wyliczenie ile byś musiał kupić energii z grida gdyby trzeba było pokryć opłaty stodołę i sprzedawać po zmiennych stawkach średnio ok 50 gr. Czyli nie kupiłbyś 6 MWh a dużo więcej a z solarów nie miałbyś 5 kWh a tylko typowe 20% autokonsumpcji. Stąd pytanie czy bank lepiej zarobiłby na net-meteringu czy na net-bilingu ale liczony jako całość instalacji no bo nie wiem jak miałeś skonfigurowany bank skoro nie wiedziałeś ile masz kWh w depozycie i może niepotrzebnie drenowałeś bank choć z drugiej strony w lecie tak się powinno robić aby bank się nie przepełnił za to zimą odwrotnie Czeli kazdy musi zrozumieć, że skoro bank latem się przepełnia, a zimą okresy gdy bank spada do zera są częste, to każdy kto kupi mniejszy bank będzie miał gorsze wyniki na tym banku. Niemcy ostatnio przebadali 100 instalacji z bankami i wyszło im, że bank zwiększa autokonsumpcję 18-30%. Smutna konstatacja, że większość osób które inwestują w PV a szczególnie w banki, robi to na ślepo.
@jantkarz7140
@jantkarz7140 5 ай бұрын
u mnie magazyn działa jak bufor ,pozwala odebrać nadwyzkę (słaba sieć) . wcześniej FV pracowała na 50% mocy dlatego moje wyliczenia są trochę bardziej optymistyczne. po lipcu moze być jeszcze lepiej ,..pożyjemy zobaczymy
@1ssac1
@1ssac1 5 ай бұрын
zerknąłem w odcinek 36 - sprzed roku czasu... Kurde gościu gratuluję Ci takiej utraty wagi, aż nie chciało mi się uwierzyć że to TY ! :)
@smart-diy
@smart-diy 5 ай бұрын
No trochę mi zeszło kilogramów.. ;) 3000km przejechane rowerem i 27kg mniej ;)
@kaktusadas622
@kaktusadas622 5 ай бұрын
Po za tym pięknie zrobione bardzo starannie.
@zepsujtosam07
@zepsujtosam07 5 ай бұрын
Na starych zasadach max 10kwh magazyn, na nowych bez większego niż 10 nie przeżyjesz na stawkach dynamicznych. Pracujemy u mnie na discordzie nad automatyzacjami dla Deye i Victrona optymalizującymi zyski i straty na net billing nawet dla taryfy dynamicznej 😋
@smart-diy
@smart-diy 5 ай бұрын
Tak... stawki dynamiczne mogą sporo zmienić, ale w moich wyliczeniach nawet nie brałem pod uwagę tego, że tą energię, którą pobrałem z magazynu mogłem wyeksportować równie dobrze do grida i odkupić mniej lub bardziej korzystnie. W końcu do grida poszło raptem niecałe 7MWh... więc była jeszcze przestrzeń. Ogólnie finansowo średnio się to spina, ale jakbym miał budować jeszcze raz to też bym zbudował ;)
@maciejbromberek131
@maciejbromberek131 4 ай бұрын
Witam. do Diy BMS jest teraz dostepny modul 4-16S All in one. jakby mial Pan mial ochote przetestowac jeden to z checia pozycze. sprowadzam sie do PL z zamiarem zrobienia 5 x 16S bankow na tych celach z chin. jak zjade to zaczne od raz pracowac na PV inverterami itp, victrony mi sie podobaja ale chyba pojde w jeden quatro i agregat w razie W. pozdrawiam. Maciej
@smart-diy
@smart-diy 4 ай бұрын
Hej, dzięki za propozycję, ale obecnie jestem mocno skupiony na boneIO i brakuje mi czasu na inne projekty... mam nawet nowsze wersje diybms'a na biurku, ale czekają na swoją kolej. W tej chwili po prostu brak na to czasu ; )
@slaweklyson
@slaweklyson 4 ай бұрын
Jako hobby to przygoda super ale wolność i niezależność ma swoja cene też też cos tam dłubie na bazie malexa 668 z od którego zacząłem przygodę z OZE 👍
@smart-diy
@smart-diy 4 ай бұрын
melex fajna sprawa.. też bym sobie coś takiego chętnie sprawił do jazdy po mojej działce ;) ale brak czasu na kolejne projekty... ;(
@tomasz-nowak
@tomasz-nowak 5 ай бұрын
Dobre, realne spojrzenie
@smart-diy
@smart-diy 5 ай бұрын
Dzięki ;)
@molas3000
@molas3000 Ай бұрын
Mi się opłaca 3/4 roku lece off grid. Od ok 20 listopada do ok 20 lutego idzie sieć.. W tym.okresie zdarza się wyłapać słońce wtedy jest taniej.
@evfun7853
@evfun7853 5 ай бұрын
Maciek, musisz jednak pamiętać, ze Twój powerwall nigdy nie był optymalizowany pod kątem kosztów. Nie widziałem filmiku z podsumowaniem kosztowym, ale zakładam, że całość na osprzęcie Victrona odcisnęła piętno na kosztach. Pewnie dałoby się to obniżyć stosując komponenty innych producentów. Jak widać nawet Victron poszedł po rozum i znacząco obniża swoje ceny w tym roku... A czy liczyłeś - gdy przechodziłeś na płaską taryfę - jakie oszczędności wygenerowałby Ci bank gdybyś ładował go z grida w taryfie tańszej i używał w droższej w tych miesiącach zimowych? Czyli optymalizacja kosztów zakupu energii, skoro i tak bank masz i stoi jako UPS przez 5 miesięcy? Na samej róznicy cen za dystrybucję (około 45 gr.) szacuje, że dodatkowe 2000 zł byś zaoszczędził. Co Ty na to? Może warto wrócić do G12?
@smart-diy
@smart-diy 5 ай бұрын
Zgadza się - moim priorytetem było zasilanie awaryjne, a później rozrosło się to do częściowego bycia off-grid ;) Co do wykorzystania magazynu do ładowania w nocnej taryfie to tego nie liczyłem, bo tu jest sporo zmiennych, a podstawowym celem mojego magazynu jest zapewnienie nieprzerwanych dostaw energii dla mojego domu i tutaj mógłby być problem. Ale może pochylę się nad tematem i zrobię sobie symulację takich oszczędności bądź ich braku.
@rdcabal
@rdcabal 5 ай бұрын
czy potrafisz zliczyć energię, którą pobrała pompa z magazynu? pomnóż to przez 3 (czy jaki tam masz COP)
@user-sx4ix5xo9h
@user-sx4ix5xo9h 5 ай бұрын
Witam Panie Macieju - z sympatią obsewuję Pańskie prace! Dane o możliwym do uzyskania poziomie autokonsumpcji podawał kiedyś bodajże p. Bogdan Szymański z portalu Globenergia - autokonsumpcja bez ME (magazynu energii) na poziomie 30% to bardzo dobry rezultat. Natomiast ME zwiększa ją, ale obecnie (tj. przed wejściem dynamicznych, 15 minutowych cen) trudno jest w sumie (PV + ME) osiągnąć więcej niż 50%, bo co najmniej w okresie październik - luty musimy znacząco wspomagać się Gridem. Ale - to się wszystko zmieni od sierpnia! Przejdzie Pan na ceny dynamiczne i w swojej instalacji z ładowarkami Victron MultiPlus będzie Pan ładował ME z dużą mocą zimą gdy jest najniższa cena. Podobnie będzie z ładowaniem dodatkowego ME - czyli Tesli. Natomiast jeżeli ktoś ma falownik hybrydowy z ME, to nie wiem czy w każdym jest możliwość ładowania magazynu z Grida - i to z taką mocą jak u Pana. Pozdr.
@PolymathPete
@PolymathPete 5 ай бұрын
Drogi Kolego, zwróciłbym uwagę że gdyby prąd leciał do sieci i z powrotem a nie w magazyn PGE oddałoby Panu 70% wysłanej energii. Magazyn pozwolił zaosczędzić : 2952*(30% - spadki wydajności na kowersji DC-AC i ładowania baterii)
@smart-diy
@smart-diy 5 ай бұрын
Masz rację - też do tego samego wniosku doszedłem montując film, ale już mi się nie chciało robić dogrywek ;) Tak jak mówiłem - lepiej uzasadniać sobie zakup magazynu czymś innym niż opłacalność... u mnie jest to bezpieczeństwo dostaw prądu i tego się trzymam...
@Rob-Sam
@Rob-Sam 5 ай бұрын
@@smart-diy 👍👍👍
@Adrian_Milczarczyk
@Adrian_Milczarczyk 5 ай бұрын
Oglądałem poprzednie filmy które dodawałeś, jeszcze z budowy magazynu. Dobrze że część instalacji masz na starych zasadach, w przeciwnym razie te rachunki by były znacznie wyższe. Nie wiem jak u Ciebie z warunkami pod takie źródło energii ale nie myślałeś o turbinie wiatrowej, by trochę wspomóc instalacje w okresie zimowym?
@smart-diy
@smart-diy 5 ай бұрын
Ale ja już mam dość długo PV, więc te stare zasady też się za kilka lat skończą. O wiatraku myślałem wielokrotnie, ale u mnie nigdy nie wieje... mieszkam w dolinie rzeki ;(
@rafaswierczynski
@rafaswierczynski 5 ай бұрын
tego sie balem, ze tak wyjdzie... duze zuzycie nie pomaga, malo slonca w kraju tez.... ja mam zamiar traktowac magazyn jako UPS + powinien zapewnic noc bez poboru... ale ja zuzywam mniej pradu.. dzieki za filmik!
@smart-diy
@smart-diy 5 ай бұрын
ja docelowo bym chciał mieć magazynu na podtrzymanie całego domu przez tydzień. Wtedy mam pewność, że energii starczy na przetrwanie deszczowych dni, jeśli będzie jakiś większy blackout.
@bolo-mh1ig
@bolo-mh1ig 8 күн бұрын
Przy taryfach dynamicznych jak jesienią i zimą będzie wiało to możesz magazyn wykorzystać do ładowania z sieci o ile prąd godzinowy będzie tańszy
@smart-diy
@smart-diy 8 күн бұрын
Ja jestem na starych zasadach to dla mnie nie ma to sensu póki co... może w przyszłości, jak już nie będe mógł korzystać ze starych zasad.
@mirosawzajac6935
@mirosawzajac6935 3 ай бұрын
Ciemnej masie wszystko wcisną, pod szyldem 'bądź eko' ,zarobek jest nie mały, żadna firma która to zakłada nie powie prawdy bo byś nie kupił, problem też pojawi się za kilka lat gdy trzeba będzie to utylizować, magazyny energii to świetny biznes dla firm które na tym zarabiaja, podziwiam za rzeczowość autora filmu ,szczerość i potwierdzam ,dla zabezpieczenia domu w energie tak, dla eko nie , dla zarobku nie, łapka w górę za wysiłek:)
@smart-offgrid-diy
@smart-offgrid-diy 5 ай бұрын
Cześć Macku! Ciesz się że masz stare zasady 😁. Do rzeczy. Wg. mnie jesteś dopiero w połowie drogi jeśli chodzi o wykorzystanie magazynu. Czeka Cię jeszcze zabawa z optymalizacją zużycia energii. U mnie wygląda to następująco w 2023: Grid - 5,23; Magazyn - 2,97; PV - 3,57 MWh. Muszę nadmienić, że ewidentnie brakowało mi magazynu w okresie wiosennym i dopiero w maju dołożyłem na 40 kWh brutto. Mógłbym więcej wycisnąć z instalacji ale cóż. Druga połowa roku wygląda o niebo lepiej. Ja dążę do stosunku: 33 % grid - 66 % PV+magazyn i u mnie po drobnych zabiegach to jest do zrobienia, bo głównym prądożercą jest pompa ciepła. Na Twoje wyniki ma wpływ dobowy profil zużycia energii lub paradoksalnie jeśli dobierałeś energię w miesiącach słonecznych - zbyt mały magazyn 😅, bo procentowo do zapotrzebowania mamy takie same pojemności magazynów.
@smart-diy
@smart-diy 5 ай бұрын
Tak - przy takiej instalacji można już sporo optymalizować. Trochę się tym też bawiłem i np. nadwyżki, których nie było już gdzie upakować i byłyby stracone pchałem do zbiornika cwu w PC. CWU po kilku pochmurnych dniach okazuje się bardzo znaczącym odbiornikiem prądu. Pobór w miesiącach słonecznych u mnie to kilka elementów - synchro z siecią, aby był możliwy eksport, grzebanie w instalacji i przejście w takim momencie na grida, auto elektryczne - czasem po prostu musiałem się załadować bez względu na pogodę, bo miałem na drugi dzień dłuższą trasę, a ładowanie się z magazynu nie miało sensu... poza tym bateria w tesli jest większa niż mój magazyn ;) Co do optymalizacji to myślę, że dołożenie paneli aby łapać słońce dużo dużo wcześniej od wschodu może też sporo zmienić... noszę się z takim zamiarem od dawna, ale może wreszcie przy obecnych niskich cenach paneli to zrealizuję ;)
@rdcabal
@rdcabal 5 ай бұрын
daj trochę też na zachód
@smart-diy
@smart-diy 5 ай бұрын
@@rdcabal od zachodu niestety nie mam jak... brak miejsca. Mam na zachód 4 panele skierowane i więcej nie zmieszczę. Ale na ścianie w pionie na wchód ze 4kwp bym zmieścił... już od dawna to planuję i muszę wreszcie zrealizować ;)
@rdcabal
@rdcabal 5 ай бұрын
@@smart-diy tak, elewacja najlepsza gdy mowa o wschód/zachód. Jak przekonałeś żonę na oszpecenie domu? moja mówi, że wiata zepsula jej widok a grunt doprawił sprawę.
@smart-offgrid-diy
@smart-offgrid-diy 5 ай бұрын
​@@smart-diy Jeśli masz taką możliwość to montuj panele w pionie, na miesiące zimowe rewelacja. Mam 7 szt. 450Wp ustawione na wschód i w przeliczeniu na kWp dały 50% więcej niż te na dachu. Co do optymalizacji... patrząc po rynku nie ma nic ciekawego co spełniałoby moje oczekiwania więc sam sobie napisałem w node-redzie w sumie bardzo skomplikowany system zarządzania i dystrybucji energii oraz sterowanie wszelakimi urządzeniami, które albo się uzupełniają w działaniu albo wykluczają, albo zmieniam ich parametry w locie jak w przypadku PC. Wszystko zależy od pogody, temperatury, nasłonecznienia, pory dnia... sporo tego, ale sprawdza się wyśmienicie. Oczywiście CWU to podstawa, bo to niezły pożeracz energii i jednocześnie magazyn.
@husc7775
@husc7775 5 ай бұрын
Mniejszy magazyn taki pomiędzy 5-10 kwh tak by wykonywał jeden cykl dziennie ale samodzielnie zrobiony z ogniw LFP z ali to już jakis ekonomiczny sens by miał. Może też z ogniw z samochodów ev ale nie ciekaw jestem ile tska bateria po eksploatacji wytrzyma cykli zanim padnie.
@smart-diy
@smart-diy 5 ай бұрын
Nie no w moich warunkach taki malutki magazyn to by jechał ze dwa cykle dziennie... to dość szybko by się degenerował... Ja mam u siebie też używane ogniwa, które mają pojemnosć w granicach 80% pierwotnej pojemności i działają spoko.. a koszt był znikomy.
@johnydeep1094
@johnydeep1094 5 ай бұрын
Dzięki za film i sporo cennych informacji, których potrzebowałem. Może teraz jakaś inna zajawka. Może turbina wiatrowa ? Pozdrawiam.
@smart-diy
@smart-diy 5 ай бұрын
Turbina fajna sprawa, analizowałem temat wiele razy... ale je niestety mieszkam w miejscu gdzie prawie nigdy nie wieje ;(
@bialy100k
@bialy100k 5 ай бұрын
@@smart-diy Ja temat analizowałem dość głęboko od strony teoretyczno-praktycznej (roczna rejestracja siły wiatru zapisywana co 10 minut, Excel, analiza - zresztą jest na YT) - i dla małych turbin nawet w mojej "potencjalnie wietrznej" Irlandii jest to zabawa zdecydowanie MNIEJ opłacalna od magazynu. Jedyna opcja - to traktowanie tego właśnie jako zabawy i ewentualnego ratowania się w okresach braku dostaw energii. W Polsce - trzeba mieszkać albo 2 km od Bałtyku (jak Wiatrakownia który robi bardzo ładne testy) - albo... być samotnym rolnikiem (lokalizacyjnie) na polach na Mazowszu i stawiać dużą turbinę "na płaskim".
@smart-diy
@smart-diy 5 ай бұрын
@@bialy100k ja niestety nie łapię się na żadną z tych lokalizacji. Mieszkam w dolinie małej rzeczki i wszystko jest wyżej niż moja działka ;(
@Rob-Sam
@Rob-Sam 5 ай бұрын
14:20 dzięki za podsumowanie. Faktycznie 3 tyś zł to trochę mało jak na zwrot. Zważywszy na koszty jakie poniosłeś. Ile to lat zwrotu by wyszło. PS. Musisz tak jak Hubert użyć akumulatorów z Tesli. 😉😀😀
@smart-diy
@smart-diy 5 ай бұрын
Lepiej nie myśleć ile to lat ;) Przy czym u mnie jak popatrzysz historycznie to nie opłacalność była celem, ale bezpieczeństwo dostaw - nawet pierwsze filmy na temat tego projektu nazywają się Zasilanie awaryjne. Co do baterii z tesli to na targach miałem okazję obejrzeć z bliska magazyny, które robi ev-es i muszę przyznać, że wygląda to bardzo fajnie. Fajnie to Hubert zaprojektował... gdybym od nowa budował mój system to mocno bym się nad takim systemem zastanowił.
@Rob-Sam
@Rob-Sam 5 ай бұрын
@@smart-diy Tak. Jako bezpieczeństwo zasilania sprawdza się świetnie taki magazyn. Ja też pod tylko takim kątem na to patrzę w chwili obecnej.
@nitroprusydek7617
@nitroprusydek7617 5 ай бұрын
​@@smart-diyzupełnie nie rozumiem o jakim Wy bezpieczeństwie piszecie skoro ryzyko, że zmarźniesz występuje wyłącznie wtedy kiedy bateria jest pusta. Bezpieczeństwo przed czym? Że po burzy prądu nie będzie 2h? Ile razy taka sytuacja się zdarzy w ciągu roku i jakie będzie miała negatywne skutki?
@smart-diy
@smart-diy 5 ай бұрын
@@nitroprusydek7617 ryzyka, że zmarznę to nie ma nawet w zimie, bo dom ma na tyle dużą akumulację, że wytraca 1 stopień na 3-4 dni. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo dostaw prądu, to np. u mnie te przerwy się zdarzają niestety dość często... a po dużych wichurach to prądu potrafiło nie być ponad 24h... ja dużo pracuję z domu, więc dla mnie było istotne, aby zapewnić sobie zasilanie awaryjne... no jakoś się to rozwinęło ;)
@1968czarodziej
@1968czarodziej 2 ай бұрын
Oglądałem poprzednie odcinki z budowy systemu, ogromny szacunek za wiedze i samozaparcie. Finał do przewidzenia. Magazyn może być jakimś rozwiązaniem dla osób, które mieszkają w lokalizacji, gdzie często są zaniki prądu. W innym przypadku, nawet z dopłata jest to kompletnie nieopłacalne. Jak to wygląda u mnie. Instalacja On-Grid 5,8 kWp, zasady prosumenckie . W tym roku dostałem faktury symulowane na kwotę 260 zl za cały rok. W domu oprócz ogrzewania wszystko jest na prąd, dwa samochody elektryczne. Budowa magazynu 15 kW to koszt ok 7-8 tyś, jeśli zrobi się zakupy u chińczyka i zbuduje samemu wszystko. Ile zaoszczędzę w skali roku? Może 100 zl, to ile będzie się taki magazyn zwracał? Może moje wnuki tego dożyją. 🤔 Pozdrawiam 👍
@tadeuszczuraj6298
@tadeuszczuraj6298 5 ай бұрын
Od początku oglądam pana filmiki są dla mnie ważne bo wiadomości w nich są w nich przekazywane skrupulatnie i uczciwie w trakcie oglądania nie bardzo rozumiałem po co taki wielki magazyn pan buduje Po co tyle tych akumulatorów. Teraz zrozumiałem że chodziło o ładowanie samochodu. Patrząc na to z tej perspektywy nie wiem czy potrójna konwersja prądu jest opłacalna z tak dużymi stratami mówię to o samochodzie. Uważam na podstawie własnego doświadczenia i wyliczeń mając na myśli tylko i wyłącznie obsługę domu, mając magazyn 20 kWh i 6 KWp na dachu jest to zupełnie wystarczająco, aby w sezonie odłączyć się całkowicie od sieci. Cały czas Jestem zdumiony podejściem wszystkich użytkowników fotowoltaiki do tak zwanego zarabiania i brania bo dopłacają. Jak dzieci na lizaka Według mnie to nie o to chodzi Chodzi o to żeby zmniejszyć rachunki w wymiarze całego roku i to do kwot minimalnych przy minimalnym nakładzie finansowym na fotowoltaikę a to całe zarabianie że nasz oszukują że niedługo każą dopłacać, to od razu było do przewidzenia Myślałem że tak będzie dlatego nie podłączałem się w ogóle do sieci kiedyś nasze państwo było bardziej przezroczyste teraz jest coraz bardziej finansowo zaborcze. Ale oczywista oczywistość pokazuje że jesteś na widelcu Krótko mówiąc minimum wkładu maksimum rezultatu finansowego Serdecznie pozdrawiam
@sliwa8794
@sliwa8794 5 ай бұрын
witam, mam pytanie odnośnie victrona , tyle o nim dobrego pisze ale jak z jego zgłoszniem do OSD gdyż chyba nie ma go liście certyfikowanych urządzeń? przyozaji może wie Pan czy Victron będzie współpracował w instalacją opartą na mickroinerterach np typu hoymiles?
@smart-diy
@smart-diy 5 ай бұрын
Póki co nie jest na liście certyfikowanych, ale parę komentarzy wyżej jeden kolega piszę, że w najnowszym firmware pojawiły się gridcode'y dla polski, więc jest światełko w tunelu. Obecnie musisz mieć pv z listy, tak jak ja mam np. solaredge, a victron tylko jako magazyn, a nie źródło.
@Kenny88
@Kenny88 5 ай бұрын
Przed założeniem "off grid" płaciłem 100PLN Teraz prawie stówa do zapłaty miesięcznie, a więc z perspektywy rachunku wiele się nie zmieniło. Tylko tauron i jego prognozy swoje też robią. Zużyłem z sieci 22kWh w ciągu pół roku, ale musieli zrobić prognozę wyssaną z palca. Średnia cena brutto 1kWh 4,24zł xD
@smart-diy
@smart-diy 5 ай бұрын
na bogato... ;) A jak tam u Ciebie... udało się poukładać sprawy związane z mieszkaniem?
@Kenny88
@Kenny88 5 ай бұрын
@@smart-diy Niestety jeszcze nie. Złożyłem wniosek o wykup, ale cisza póki co. Bez tego nie chcę iść w większy remont. Odświeżyłem ściany w kuchni by jakoś to było. To samo zrobię z pokojem, ale potrzebuje urlopu.
@bialy100k
@bialy100k 5 ай бұрын
Patrząc z dzisiejszej perspektywy - magazyn jaki masz jest za mały/za duży na twoje potrzeby? Dobrze go wyskalowałeś? Zakup części "używek" to był dobry krok? (NIE przez pryzmat "to mi się opłaca/NIE opłaca" finansowo, chodzi o stronę użytkową).
@smart-diy
@smart-diy 5 ай бұрын
Magazyn zawsze jest za mały ;) Generalnie moim założeniem zawsze było aby jak najdłużej móc wytrzymać bez grida... a nawet w lipcu to nie jest takie proste, bo kilka deszczowych dni i energii zaczyna brakować. Optymalnie byłoby mieć energii na przeżycie całego tygodnia bez sieci. Co do używek to działają spoko... mają większe rozjazdy niż te nowe, ale nie ma tragedii - myślę, że ta część magazynu była akurat bardzo opłacalna ;) Ogólnie od kilku miesięcy to nawet nie zaglądałem do systemu - działa, prąd zawsze mamy... a zaników prądu było sporo w tym czasie... mam specjalną lampkę w domu, która się włącza jak brakuje grida, aby domownicy wiedzieli, że działamy tylko z baterii...
@bialy100k
@bialy100k 5 ай бұрын
@@smart-diy Heh, dokładnie o podobnej opcji myślałem by pojawiał się "alarm" braku sieci, pewnie z małym pomarańczowym światłem na korytarzu. A co do niespożytych potrzeb na akumulatory - to tego się spodziewałem. Niestety :)
@repacar5259
@repacar5259 5 ай бұрын
witam 50 kwh na fazę magazynu i po problemie wszystko fuka oczywiście lifepo4 jak magazyn naładować w pochmurne dni150Kwh pozdrawiam
@ParagonDIY
@ParagonDIY 5 ай бұрын
Witam Macieju :)
@smart-diy
@smart-diy 5 ай бұрын
Witaj Leszek... trochę mnie na yt nie było... ale próbuję wrócić ;)
@mark-robots
@mark-robots 5 ай бұрын
Mieszkam w tropikach. Slonce caly rok. Magazyn baterie litowe jest niezbedny gdy potrzeba duzej mocy w krotkim czasie np narzedzia. Instalacja bardzo oplacalna.
@smart-diy
@smart-diy 5 ай бұрын
Zazdroszczę ;)
@romanl2608
@romanl2608 3 ай бұрын
6,8 kWp na gruncie i magazym lifepo 280Ah firma dziala mi na offgridzie praktycznie 8 miesiecy , a nie drogi firmowy prad.
@61Been
@61Been 5 ай бұрын
Witam. Ja poszedłem w trochę inny system. Posiadam 2 inwertery sofara 4,4 kw do sieci oraz inwerter 3,5 kw do aku lifepo4 ok 30KW. System działa tak ,że sofar przez 8 m-cy robi zapas na 4 zimowe miesięce czyli enea na 80%. A drugi system przez 8 mcy letnich jest samowystarczalny. Panele ok 4,5kw do siaci i 2,5 kw w offgrid. Na zimę wyłączam wogóle offgrid bo na stendby pobiera inwerter z aku 100w więc nie ma sensu zimą ich ruszać. I tu mam pytanie ile Toje inwertery biorą prądu w stenby ? czy mierzyłeś ? pozdrawiam Bogdan
@smart-diy
@smart-diy 5 ай бұрын
Według specyfikacji minimum 18W każdy... ale nie mierzyłem tego nigdy. U mnie zabezpieczenie przed utratą zasilania jest priorytetowe, więc cały system działa przez cały rok.
@jankotek7406
@jankotek7406 5 ай бұрын
Bzdura! Ty u siebie z "banku i PV " masz z instalacji gwarancje wyplaty stalych odetek od kapitalu . A w tym drugim banku??? Jakie odsetki??? . Profil autokonsumncji pv+bat wychodzi 55% to super. Gratulacje . Tyle prawie mam w dzialnosci za 2023 bez banku energi. Teraz bank buduj bo latem klimy w nocy pracują. Dobra robota.!!!! Gratuluje
@grzegorz8938
@grzegorz8938 23 күн бұрын
Cześć. Obejrzałem wszystkie Twoje filmy. Naprawdę świetne materiały na temat budowy magazynu - wielki szacunek za kawał dobrej roboty oraz wyjaśnienia wielu związanych z tym kwestii. Jestem również na etapie budowy magazynu na 3 Victronach MP II (8kva/48v). Czy mógłbyś mi podpowiedzieć o co chodzi z tą kwestią regulacji "Total of all phases" (włączona bądź wyłączona) . W filmie wspominasz , że miałeś tą opcję włączoną a później wyłączoną. Z tego co doczytałem w dokumentacji Victrona wynika, że jeżeli Total of all phases jest włączone i masz odbiory tylko na jednej fazie to on i tak wyrzuca energię na pozostałych dwóch fazach - czyli mam rozumieć, że rozładowuje mi magazyn a energia na tych dwóch fazach idzie do Grid-a czy jak? Jeżeli tak jest to trochę bezsensowne ładować magazyn po to, żeby w nocy oddawać ten prąd do sieci a nie zużywać na własne potrzeby. Natomiast Victron nie zaleca wyłączenia tej opcji. Czy mógłbyś powiedzieć jak to masz u siebie ustawione oraz jakie są prons/cons?
@smart-diy
@smart-diy 20 күн бұрын
Hej. Total of all phases działa tak, że jak na jednej fazie bierzesz z grida 1kW, na drugiej fazie oddajesz 1kW to dla niego suma wynosi 0. Jednym słowem przy nierównym obciążeniu faz on będzie się cały czas wspomagał gridem.W przypadku single phase będzie dążył do tego, aby nie pobierać nic z grida na żadnej z faz... jak będzie mu brakowało to weźmie z baterii, a nie z grida. Ogólnie obydwa podejścia są spoko... z punktu widzenia rozliczeń również, bo masz bilansowanie międzyfazowe u operatora. Jedyna różnica taka, że będzie te pobory widać na wykresach... a mi to przeszkadzało, bo nie wiedziałem, czy faktycznie jestem samowystarczalny, czy nie.
@maciejbz749
@maciejbz749 4 ай бұрын
Cześć Macieju, mam pytanko , czy robiłbyś jeszcze raz magazyn na nowych pryzmatycznych ogniwach czy kupiłbyś gotowca np Pylontecha? Ogniwa 280Ah mega staniały i zastanawiam się czy warto się pobawić i skręcić samemu czylepiej gotowca do szafy rack. Pozdrawiam
@smart-diy
@smart-diy 4 ай бұрын
Kupiłbym gotowca ale nie pylontecha bo on ma konfigurację 15s i ciężko to później z czymś innym połączyć.
@dariuszkubicki9219
@dariuszkubicki9219 2 ай бұрын
Uporządkujmy 14MWh to sporo jak na dom. Nawet z EV. 6MWh z sieci, 3MWH z magazynu i 5MWh z bezpośrednio z inst pv. Szczególnie warte podkreślenia jest te 5 MWh autokonsumpcji z pv. 1/3 to ładny wynik. Myślę że to wynik odpowiedniego obciążania odbiorami skorelowanymi w czasie z produkcją pv. Szczególnie, że jak zaznaczono, brak zabiegów w instalacji pv by zwiększyć produkcję zimową. Myślę że to jest główny powód pobrania 6 MWh z sieci. Tu potrzebna by była szczegółowa analiza poszczególnych miesięcy. A teraz magazyn opłaca się czy nie. Wcześniej napisano że samochód sie nie opłaca bo wszędzie można dojechać rowerem. Prawda. Ale jeszcze bardziej się nie będzie opłacać kiedy po zakupy będziemy jeździć ciężarowym Kamazem. Magazyn 50kWh a zasadniczo jego koszty) jest dużo za duży jak na tą instalację i to mimo średniorocznego dziennego zużycia 40kWh. Zmiana kierunków instalacji pv z S na W, SW, SE czy E, zmiana kata na np 60% zwiększenie ilości pv da efekt przy którym można powiedzieć że magazyn bardziej się opłaca. A szczególnie jak się sprzeda z połowę jego pojemności.
@smart-diy
@smart-diy 2 ай бұрын
No ja u siebie raczej już stron świata nie zmienię, bo wszystkie dachy mam północ-południe ;) A magazyn to raczej rozbuduję, niż ograniczę... bo ja go budowałem, aby mieć możliwie jak najdłużej niezależność od grida, a nie aby jakieś oszczędności generować. Zresztą dobór magazynu tak, aby walił dwa cykle dziennie to też porażka... bo jego żywotność będzie dość krótka ;/
@domoweewolucje
@domoweewolucje 2 ай бұрын
Przy instalacji ongrid z magazynem 40-45% to max jaki się wyciągnie z magazynu, zwłaszcza jak ogrzewasz dom prądem. Taki mamy klimat, a o tym nikt nie mówi przy realizacji inwestycji... to kolejny biznes i takie da fakty. Będą na starych zasadach dobrze zarządzając jesteś w stanie zrobić uzyskać autokonuspcje na poziome 30% i wiecej, więc w zasadzie realnie to daje Ci tylko 10% dodatkowej oszczędności, co w związku z jego kosztami jest kompletnie niuzasadnione ekonomicznie. Przy nowych zasadach wygląda to lepiej, ale tylko ze względu na ceny kupna i sprzedaży, bo jest spora rozbieżność. Im większa dysproporcja tym te 10 % jest większym zyskiem. Co innego kupować prąd za 1 zł a sprzedawać za 0,3 zł a co innego za 0,8zł realnie licząc przy net meteringu. Ludzie robiąc magazyny zapominają o tym, że w Polsce mamy zimę, a w niej słońca jest jak na lekarstwo, 5 miesięcy kupujesz prąd bo go potrzebujesz wówczas więcej do ogrzewania, jak do życia. Nawet 70% prądu używasz na ogrzewanie, a ono jest zimą, wówczas gdy prądu nie produkujesz. Lepiej może to wyglądać, kiedy domu nie ogrzewasz prądem, ale trzeba jeszcze pamiętać o istotnej kwestii... czyli, że latem prądu będzie można aż nadmiar i nawet 100kW magazyn nie pomoże, bo realnie wykorzystasz go tylko tyle ile zużywasz, ot taki mały paradoks. Pozdrawiam, dobry materiał, szacunek za szczerość, to najważniejsze
@marekbiesaga5164
@marekbiesaga5164 Ай бұрын
Do starego rozliczania PV magazyn nie pasuje ale do obecnego to jak najbardziej. Ładujesz w południe i z magazynu pchasz potem z wieczora nawet po 1,5 zł za kWh. To chyba lepiej niż opychać za 0,25 zł cały dzień ? Tylko że wtedy musisz przejść na godzinowe rozliczanie.
@smart-diy
@smart-diy Ай бұрын
A ktoś już te 1.5pln zobaczył, czy to tylko zapowiedzi - pytam, bo przestałem trochę śledzić temat rozliczeń godzinowych...
@romanj4480
@romanj4480 2 ай бұрын
Jak nie jak tak. Musi się opłacać bo ja właśnie czekam na komponenty z Chin do budowy magazynu energii 15 kW koszt ogniw obudowy elektronika sterująca ok 5,5 tyś. Nie wszyscy o tym wiedzą ale najlepsze ogniwa do magazynów energii produkuje się w Chinach a to dlatego że nikt inny tego nie robi. Ja przewiduję ze będzie bum na magazyny energii, zwłaszcza jak wejdą nowe regulację i będą ceny ujemne w szczycie produkcji. Zobaczymy jak to będzie ale możliwe że będzie można naładować magazyn praktycznie darmową energia w szczycie i korzystać jak ceny rano i wieczorem będą wysokie. Ale to tak czysto teoretycznie i mało prawdopodobne dlatego najlepiej z paneli ładować magazyn, najpewniejsze.
@smart-diy
@smart-diy 2 ай бұрын
Się okaże... ale raczej bym nie liczył na zbyt wiele... raczej licz na siebie i konsumpcje własną.
@husc7775
@husc7775 5 ай бұрын
Mnie zastanawia jakie będą ceny magazynów o których czasami jakis artykół przeczytam. Np. solne czy ostatnio przeczytałem o wapniowych bo jakby np. ceny za kwh w akumulatorach spadła do 200 zł to to bylo by super. Ja sobię na razie zrobiłem taki malutki magazyn 1.4 kwh z ogniw 18650 na razie pracuje a zobaczymy co będzie w przyszłości.
@smart-diy
@smart-diy 5 ай бұрын
To jeszcze długo poczekamy.... moim zdaniem szybciej spadną po prostu ceny obecnych rozwiązań... i to już się dzieje. Rynek będzie się wysycał to i ceny będą spadać.
@marcinh6714
@marcinh6714 4 ай бұрын
witam pozycja patrzenia zalezy od pozycji siedzenia, masz zbudowany magazyn na wypasie to i stopa zwrotu jest inna ja zrobiłem magazyn z akumulatorów lifepo4 8szt ok 7kwh pojemnosci za 2500zł do tego falownik 1200 panele 4kwp 3500 do tego kable zabezpieczenie uziom plus czesci montazowe na dach ok 1500 jako alternatywa dla prądu budowlanego gdzie cena kwh ponad 3zł więc dla mnie uważam że magazyn sie opłaca -pozdrawiam
@smart-diy
@smart-diy 4 ай бұрын
Wiadomo... ja pokazałem tylko moją sytuację, a moja instalacja też jest mocno eksperymentalna... bardziej zdziwiło mnie jak mały udział ma magazyn w całościowym bilansie energetycznym, mimo, że magazyn spory... no ale w lato słońce świeci długo, więc nie potrzeba za długo korzystać z magazynu, a w zimie nie ma słońca wcale, więc i magazyn się nawet nie ładuje. Kiepski mamy klimat.. i tyle ;(
@atam3977
@atam3977 3 ай бұрын
Oczywiście, że się nie opłaca. Technologia aku nie dorosła do ideologii transformacji energetycznej (prąd jest cięgle drogi nawet gdy produkcja chwilowo jest tania). Nawet najlepsza na magazyn dostępna obecnie komercyjnie LiGePo4 ma fatalny stosunek cena/jakość. Dużo bardziej odpowiednie technologie albo są w fazie laboratoryjnej albo jak LMB od początku została wymyślona do tanich wielkich magazynów infrastrukturalnych (najmniejsze jednostki zaczynają się od rozmiaru kontenera i pojemności 1MWh). Jedyny sens ekonomiczny w domu ma PV dostosowana do autokonsumpcji i tani magazyn ciepła (bufor) do CWU latem i jako stabilizator w systemie zarządzania energia to może pare złotówek urwie się z taryf dynamicznych.
@vivirol5682
@vivirol5682 4 ай бұрын
Fajny projekt. Rozmyślam nad czymś podobnym, ale chciałbym połączyć taki magazyn z turbiną wiatrową o podobnej mocy co instalacja PV. (czyli PV 10kw i turbina 10kw) Co o tym pomyśle uważacie??
@smart-diy
@smart-diy 4 ай бұрын
Pomysł super... jeśli mieszkasz nad morzem lub w górach... w przeciwnym razie ciężko ;( No i wiatrak 10kwp to zupełnie inny pieniądz niż pv 10kwp ;( Ale też chętnie bym w coś takiego poszedł gdybym miał warunki... ;)
@DawidAdach
@DawidAdach 4 ай бұрын
Czy przy obecnych cenach paneli (niskich, momentami 170 netto za 400 kvp) nie miałoby sensu przewymiarowanie instalacji albo dołożenie dedykowanych do ładowania baterii? Patrzac na liczby wyglada to tak jakby wiekszosc produkcji szła na autokonsumpcje i baterie nie był wystarczająco ładowane.
@smart-diy
@smart-diy 4 ай бұрын
Tak - zgadza się... nawet o tym myślałem, ale brak mi obecnie czasu aby temat ogarnąć. Myślałem, aby dać 4-5kwp na wschód w pionie... ehh gdyby doba była choć dwa razy dłuższa ;)
@grzegorzrybicki7660
@grzegorzrybicki7660 5 ай бұрын
zastanawiam się jaką sprawność mają przetwornice pobierające energie z magazynu... wiadomo że w nocy całe oświetlenie idzie z magazynu pewnie głównie ledowe, stoję przed budową domu i myślę o oświetleniu zbudowanym na instalacji niskonapięciowej 24V co likwiduje straty na przetworzeniu energii.. ciekawe ile da się zaoszczędzić energii?
@arkadiuszkulka3163
@arkadiuszkulka3163 5 ай бұрын
dobry pomysl! Znam dom jednorodzinny w ktorym instalacja oswietleniowa 230V zostala wykorzystana jako 50VDC i zostaly zmienione oprawy LED na 50V. Akumulator 100Ah 48V Pb. 2 panele PV podpiete przez diode, napiecie dobrane tak ze 80% Voc to 50V do ladowania, brak przetwornic mppt = brak awaryjnosci.W zime prostownikiem 230/50Vdc troche trzeba aku doladowac z sieci. Niektore oprawy led tez bez przetwonic, tylko odpowiednia liczba w szeregu + maly opornik. Dziala od ponad 10lat bezawaryjnie. Na etapie budowy przewidziec dodatkowa skrzynke rozdzielcza pod DC i polka pod akumulator gdzies w garazu/strychu. Takie przykladowe 50W ciagowe na straty w calym domu przeklada sie na 440kWh rocznie, jest o co walczyc!
@smart-diy
@smart-diy 5 ай бұрын
Nie spodziewałbym się jakiś cudów - u mnie oświetlenie całego domu, przez cały rok zużyło 425kWh, więc jeżeli likwidując jedną konwersję uzyskasz powiedzmy 5% większą sprawność, to będzie to nieco ponad 1kWh oszczędności miesięcznie... zaleta taka, że nawet bez falownika oświetlenie dalej może działać, więc jak już bateria na końcówce, to można wyłączyć falownik i jeszcze przy jednej lampce trochę posiedzieć ;)
@grzegorzrybicki7660
@grzegorzrybicki7660 5 ай бұрын
@@smart-diy te 5 procent strat to sprawność przetwornicy a jaki pobór prądu generują same falowniki to na pewno jest kilkaset wat? Istniej możliwość przez modbusa wyłączenia tych przetwornic?
@marekc8654
@marekc8654 5 ай бұрын
Przy 17kWp paneli to moze faktycznie ten magazayn nie musi tak się udzielać, ale przy mniejszej instalacji to te proporcje wyglądały by inaczej. Pozdrawiam
@smart-diy
@smart-diy 5 ай бұрын
Może tak być.
@adzik50
@adzik50 5 ай бұрын
Magazyn się opłaca jak kupisz tanio np od chinczyka i sam zmontujesz i tak duży na 1-2 dni max aby wystarczył za mały szybko się zajedzie za duży to koszt za duży Jak z tanieją to też kupię ale u chinczyka na razie jadę bez magazynu. Jak kwh będzie po 2 zł a ogniwa ztanieją dziebko to kupię
@quantumenergy9361
@quantumenergy9361 5 ай бұрын
Piotr jest niestety to teoria i marketing, tak samo jak to twierdzil że z agregatu jest tańszy prąd niż z sieci. Jak ktoś taki argument kupuje to juz jest przegrany na starcie. Podobnie z tym koleżką na prąd po polsce jak to tanio i wszedzie się ładuje. Prawda obroni sie sama i tu szacunek oczywiscie że nie czaisz się z kwiatami :D pozdrawiam
@marcinsadowski2931
@marcinsadowski2931 5 ай бұрын
Nawiązując do wspomnianego ENEX...mimo wszystko, pomijając lobbing wspomnianego kolegi Piotra, przekaz był mam wrażenie jasny...przy poprawnie działającym net-meteringu magazyn energii wirtualny jest w OSD, a ten fizyczny na miejscu w domu...trochę nie ma sensu...chyba, że net-metering nie działa...choćby przez napięcie 253+...wtedy pojawia się kwestia czy produkujesz w słoneczny dzień 15 kWh zamiast 55kWh...a w roku zamiast 7,5MWh...2,5MWh...i wtedy przedstawione wyliczenia mogą zrobić wrażenia...wyprodukowałeś 2,5MWh, ale w magazynie wirtualnym masz 0,8 z tego...z a gridu musiałeś pobrać 8 MWh...i wtedy dopiero po otrzymaniu faktury się nie spina :( Każdy przypadek jest indywidualny i jak wspomniałeś, każdy musi wypracować swoje własne uzasadnienie nie małego wydatku :) Pozdrawiam
@icemen9900
@icemen9900 5 ай бұрын
Niby tak ale jak dodasz razem cenę fotowoltaiki i magazynu [ ja bym to liczył jako jedno ] to w jaki okres się spłaci 8 lat>? a jak za parę miesięcy wejdzie zmienna cena co 15 minutowe i może być 1.50-1.80 pln to się okaże ze magazyn będzie dawał dużo więcej przyda sie żeby omijać najdroższe okresy ceny prądu .
@smart-diy
@smart-diy 5 ай бұрын
też jestem ciekaw jak to będzie wyglądało w praktyce... z tymi taryfami dynamicznymi...
@slawomir322
@slawomir322 4 ай бұрын
Są dwa aspekty całej sprawy - ekonomiczny i bezpieczeństwo. Ekonomicznie nie wygląda to dobrze. Zużycie 2023 - 14459kWh x 0,93zł = 13447zł bez fotowoltaiki, magazynu etc. Koszt offgridu 57000zł (w odcinku o kosztach tego systemu). Koszt fotowoltaiki - nie wiem, ale może napiszesz. Rachunki za prąd bieżące - około 1500zł. Oszczędność roczna około 12000zł. Okres zwrotu całej inwestycji - może napiszesz biorąc pod uwagę całkowite koszty offgrid i ongrid. Problemem jest również awaryjność i żywotność elementów systemu i w związku z tym dodatkowe koszty ( np.ilość cykli lifepo4 to około 2000-3000). Moja konkluzja na podstawie nie tylko Twojego przypadku - rozwiązanie jest ekonomicznie wątpliwe, a od strony bezpieczeństwa konieczne (jeśli UE będzie szaleć dalej sieci energetyczne w Polsce nie dadzą rady) Pytanie co z ludźmi którzy nie mają kasy na taki system. Powrót do świeczek ? ;)
@smart-diy
@smart-diy 4 ай бұрын
Z tymi cyklami to bym się tak nie obawiał. Nawet patrząc z tego wyliczenia - jeśli zużyłem 3175kwh z baterii, a bateria ma pojemność 50kwh, to były to raptem 64 pełne cykle. Licząc, że magazyn przeżyje nawet te 2000 tylko (co nie jest raczej prawdą, bo degradacja następuje dość liniowo) to mamy 31 lat życia takiego aku ;) Myślę, że prędzej go po prostu wymienię na nowszy model znając życie. Co do kosztów to trudno tak wprost to liczyć, bo pierwsza moja instalacja pv była zakładana jakieś 8 lat temu, więc już się zbilansowała, a i przez te lata zużycie się cały czas zmieniało.... no i mój system jest mocno eksperymentalny, a nie liczony na zyski... ale fajnie czasem spojrzeć, jak to wygląda i przy okazji nabiło mi to sporo wejść na kanał ;)
@duniek86
@duniek86 Ай бұрын
No na starych zasadach jak mowisz, nie oplaca sie, jednak na nowych moze sie okazac ze magazyn oplaca sie bardziej niz PV - szczegolnie przy stawkach godzinowych ktore maja wejsc od lipca. Do tego pojemnosc magazynu jak sam wspomniales masz super duża jak dla zwyklego kowalskiego (nie mowiac o tym ze skladales do 2 lata temu wiec aktualnie ceny poszly w dol) - 10-15kWh mysle ze daloby podobny wynik co 50kWh - prawda jest taka ze od kwietnia do pazdziernika spokojnie idzie naladowac magazyn w dzien i zuzyc poza produkcja - ja zuzywam od 4 do 8kWh poza produkcja w tych miesiacach - 14kWh ogniw + bms lifepo4 to w tej chwili koszt max 5k - przy nowych zasadach 2000kWh autokonsumpcji to 1500zl a mysle ze spokojnie moze byc 2x wieksza - wiec magazyn zwroci sie 2 lata - no wezmy pod uwage ze zaplacisz komus za zlozenie to 3lata
@smart-diy
@smart-diy Ай бұрын
Wszystko oczywiście zależy od zużycia, ale taki mały magazyn będzie stał bezczynnie już pierwszego dnia bez słońca... no chyba, że masz mocno przewymiarowane pv względem tego magazynu. No i też zależy, czy planujesz tego używać też jako backupu... bo to dużo zmienia. Ja w sezonie słonecznym mam ustawiony magazyn, aby nie schodził nigdy poniżej 50% jeśli jest grid. Te 50% zostaje mi właśnie na moment, gdy tego grida braknie. To jest dla mnie kluczowe zadanie tego magazynu... aspekt finansowy nie był tak istotny przy projektowaniu.
@duniek86
@duniek86 Ай бұрын
@@smart-diy mi wyszlo ze bylbym wstanie wzwiekszych autokonsumpcje o 3000kWh dzieki magazynowi - czyli niecale 1000kWh do przodu - 1000zl rocznie profit - a zrobienie magazuynu 15kwh to 5-6k - wiec faktycznie slaby zwrot z tym ze dodatkowo bylnym w stanie go ladowac w szczycie produkcji obnizajac tym samym napiecie bo u mnie nic sie nie wylacza ale jest bardzo blisko 253V - za rok jak ludzie rozbududja to moze byc juz gorzej, odwlekam ile moge bo ceny spadaja caly czas ale za rok trrzeba bedzie budowac taki mgazyn
@smart-diy
@smart-diy Ай бұрын
@@duniek86 no inne aspekty wykorzystania magazynu niż czysto finansowy mogą przemówić za tym, że warto w niego załadować kasę... tak było u mnie zresztą.
@arturpodkowinski8622
@arturpodkowinski8622 Ай бұрын
za magazynami energii jest tak jak z autami elektrycznymi. Czy sie one opłacają zależy tylko i wyłącznie od modelu ich wykorzystania. Jak dom ma duże zapotrzebowanie na energie to każdy sposób jest dobry by niwelować koszty energii. Osoby które kupiły auta elektryczne i ładowały je po 35gr za kWh w drugiej taryfie przy cenach za energię obecnie tez muszą to sobie jakoś wyprzeć z pamięci, bo jak by nie liczyć przy cenie paliwa 6,5zł a cenie energii od lipca to zakup elektryka jest nieporozumieniem.
@duniek86
@duniek86 Ай бұрын
racja, z tym ze trzba sie zastanowic po co wydajesz pieniądze w ogole? u mnie nr1 to komfort uzytkowania - (glownie brak serwisow i wlasnie to ze nie musze jezdzic na stacje wogole bo 99% ladowań mam z domu) - ja i tak kupilem drogo bo 3 lata temu - a teraz nie dosc ze wartosc pieniadza spadla to i ceny 30-50% nizsze
@rdcabal
@rdcabal 5 ай бұрын
co do ładowania auta: ustaw mały prąd np 8A i ładuj z baterii gdy jest słońce. jeśli srednio pv da 8A to malo tracisz na magazynie.
@smart-diy
@smart-diy 5 ай бұрын
u mnie zarządzanie tym idzie automatycznie, bo mam ładowarkę od victrona (nie polecam), więc prąd i moment ładowania on sobie automatycznie dobiera do aktualnej produkcji z pv, ale nie pamiętam już kto ma priorytet.. czy najpierw ładuje się magazyn czy auto, ale chyba auto... ja jeżdżę dziennie jakieś 10-15kWh średnio, więc nie ma jakoś wiele do uzupełnienia.. a w lecie to i tak przesiadam się na rower obecnie, więc auto ma dużo czasu na ładowanie
@rdcabal
@rdcabal 5 ай бұрын
@@smart-diy ja mam ładowarkę od auta 1f 11 czy 13A i chińczyka 1/3f (auto jest jednofazowe) z przełącznikiem 8-10, 13,15A.
5 ай бұрын
Rower ma się rozumieć elektryczny ;) Dzięki za filmiki dużo można się nauczyć, pozdr. )​@@smart-diy
@andyan8221
@andyan8221 5 ай бұрын
Kup 2 elektryka, bo zakladam że tego co masz to nie uzywasz nocą.
@rdcabal
@rdcabal 5 ай бұрын
@@andyan8221 wbrew pozorom, nie taki zły pomysł niedługo będą opłaty za CO² z paliwa
@MeAndMyLifeAA
@MeAndMyLifeAA 29 күн бұрын
Pewnie, że się nie będzie spinać. Ja zrobiłem sobie bardzo małą instalacje która wyszła mi około 6tys zł. W 2 miesiące daje mi to oszczędność około 150zł :) jest to głownie zabezpieczenie dla domu "na wszelki wypadek". Ale kosztowo, nie ma to sensu.
@smart-diy
@smart-diy 28 күн бұрын
Też z takiego założenia wychodziłem projektując ten magazyn... ma zabezpieczać mój dom... i zabezpiecza ;) A reszta to tylko cyferki....
@hydrogen_plkaroljackowski9103
@hydrogen_plkaroljackowski9103 4 ай бұрын
Pytanie, kiedy odpala pan ładowanie aku i ile czasu zajmuje naładowanie magazynu ?
@smart-diy
@smart-diy 4 ай бұрын
Jak wyjdzie słońce to się ładuje ;) A ile zajmuje... no to zależy od dnia w słoneczne dni to bardzo szybko. Ja mam też ograniczone ładowanie do 150A z tego co pamiętam, aby delikatnie tylko muskać ogniwa ;)
@rdcabal
@rdcabal 5 ай бұрын
jak myślicie, czy inwerterowa pompa ciepła 3f bez grzałki pójdzie na jednej fazie wspólnej do 3 zacisków?
@smart-diy
@smart-diy 5 ай бұрын
powinna pójść, bo tam kolejność faz nie ma znaczenia - przynajmniej w mojej, jak pozamieniałem niechcący fazy to dalej działała. Tylko to sporo mocy na jedną fazę.
@rdcabal
@rdcabal 5 ай бұрын
@@smart-diy tak, do 3kW. pompa 9 chiński falownik daje 5+ rezerwa. cały dom bez pompy idzie bez problemu, nie wszystko na raz. Pompa rozmnoży mi energię a ładowanie z pv plus obciążenie wysokiej fazy, żeby ongrid wysyłał do ZE.
@rdcabal
@rdcabal 5 ай бұрын
@@smart-diy zarówno mój chinol jak i deye mają problem z softem. gdy jest produkcja z pv i ac dostępne to dobiera z ac tyle żeby razem z pv ładował baterię maksymalnym prądem ładowania z ustawień np 100A, mimo, że np jest ustawione na 10 A z AC
@norbertneubauer6668
@norbertneubauer6668 5 ай бұрын
@@rdcabalteż tak mam, ale właśnie kombinuje jak w HA ustawić automatyzację żeby mi przełączała automatycznie parametry deye, bo można wymusić nieladowanie baterii, ale trzeba żonglować parametrami
@ukplexpress
@ukplexpress 5 ай бұрын
A możesz oddawać energię z magazynu jak jest najdroższa. Czy masz stała stawkę za oddawaną energię.
@smart-diy
@smart-diy 5 ай бұрын
Ja jestem na starych zasadach czyli odbieram 80% tego co wrzuciłem do grida. U osób, które są na net bilingu sytuacja wygląda zgoła inaczej. Ale nie o to chodziło w tym ćwiczeniu, bo ja nawet nie odnosiłem się do tego, że tą energię mógłbym przechować w gridzie. Bardziej chodziło o to, na ile magazyn uczestniczył w autokonsumpcji.
@olegsarmatow3857
@olegsarmatow3857 5 ай бұрын
👍👍👍
@sawekzielnik7239
@sawekzielnik7239 5 ай бұрын
Ciekaw jestem ile te zabawki w sumie pobierają W jałowego i jaką faktycznie victrony mają sprawność gdy zasilamy urządzenia o współczynniku np 0,6.
@smart-diy
@smart-diy 5 ай бұрын
Według specyfikacji jeden falownik w idle'u pobiera chyba 18W... nigdy tego nie sprawdzałem bo u mnie ta instalacja jest dość skomplikowana i nie jest to aż tak łatwe....
@sawekzielnik7239
@sawekzielnik7239 5 ай бұрын
@@smart-diy Czyli wszystkie zabawki ok 70W, ciekawi mnie jeszcze ta bierna, czy victron lepiej sobie radzi niż chińczyki , bo we wszystkich przetwornicach z trafem wysokiej częstotliwości falo walczy z każdą bierną nowym prądem i jest masakra, tu może być inaczej bo toroid jednak inaczej przyjmuje bierną. Ja też bawię się w ofgrid ale tylko w razie awarii ZE na co dzień niema to najmniejszego sensu, ale magazyn do sieci z dużej nadwyżki w dzień jakiś sens może mieć, ale tylko z dużej nadwyżki produkcji.
@smart-diy
@smart-diy 5 ай бұрын
​@@sawekzielnik7239 Nie wiem.... nie badałem tematu. Ja zasilam z victrona cały dom w tym PC, a ona nie ma na pewno jakiegoś pięknego cosinusa...
@sawekzielnik7239
@sawekzielnik7239 5 ай бұрын
@@smart-diy Na pewno PFC ma, to nie masz podlicznika z victronów, byś wiedział wtedy co i jak i mógł z tym powalczyć, bo średnio masz na pewno 200-300W biernej w stand by domu, na pewno w PC jest spory filtr pojemnościowy i w falowniku onfrid, po za tym praktycznie każde agd ma, ile dom pobiera Wat z aku nocą jak nie pracuje pc i lodówka ?
@_Slawek_
@_Slawek_ 5 ай бұрын
I jeszcze czy Twoje dane dało by się podstawić do rozliczenia na nowych zasadah mielibyśmy wtedy super porównanie tym bardziej że więcej ludzi zainteresowanych offem jest na nowych zasadach nie jak my na starch i jeszcze kupa kwh w aku 😜
@smart-diy
@smart-diy 5 ай бұрын
wiesz... mi nie chodziło o jakieś symulacje ale o pokazanie ile faktycznie energii było pobierane w moim przypadku... symulacje mają to do siebie, że można przyjąć założenia pod tezę i zawsze wyjdzie jak chcesz ;)
@_Slawek_
@_Slawek_ 5 ай бұрын
@@smart-diy czyli udział % w rachunku rocznym aku-autokonsumpcjia-oddanie do sieci 👍
@HOBBY-DIY
@HOBBY-DIY 5 ай бұрын
Cześć, ja mam on-grid 9,5kWp na starych zasadach, a magazyn mam podłączony do instalacji off-grid 4,5kWp, pojemność magazynu 30kWh. Wszystko mam na prąd, ogrzewanie PC. Za 1H zapłaciłem 370 zł za prąd, 2H 199 zł - tylko opłaty stałe. Falownik off-grid napędza wyodrębnione obwody tj. PC, oświetlenie, lodówka, wentylacja, tv, internet. W okresie kwiecień-październik, falownik pracuje u mnie w trybie SBU czyli PV->magazyn->sieć i wystarcza to na CO i CWU (w okresie czerwiec-sierpień dodatkowo nadwyżka energii kierowana jest do grzałki CWU która podgrzewa wtedy CWU do 75 st., standardowo 46 st. C, aby nie marnować nadwyżki energii słonecznej gdy magazyn jest pełny). W pozostałym okresie w trybie SUB, czyli PV->grid->magazyn, dlatego aby mieć pełny magazyn w przypadku np. awarii sieci poprzez opady śniegu itp. (mam w odwodzie piec gazowy, gdyby PC nie mogła grzać). Moim zdaniem tak dobrana instalacja pracuje optymalnie i w mojej ocenie jest dla mnie opłacalna. I co ważne, w ubiegłym roku w sierpniu przeszły u mnie potężne burze i spaliła się duża stacja trafo, jako jedyny w mojej okolicy miałem energię w podstawowym zakresie , bez terkoczących generatorów itp. 😁
@piotrr597
@piotrr597 5 ай бұрын
Stare zasady to juz nie ma nawet po co opisywac.
@smart-diy
@smart-diy 5 ай бұрын
A sprawdzałeś ile faktycznie z tego magazynu pobrałeś? Bo u mnie na pierwszy rzut oka też wydawało się super... 7 miesięcy w roku jestem praktycznie odpięty od poboru z grida... tylko okazuje się, że większość to jednak pobór bezpośredni, który bez magazynu też występował... Co do zabezpieczenia przed brakiem grida to absolutnie nie neguje zasadności posiadania magazynu - nawet moje pierwzsze filmy o magazynie nazywały się zasilanie awaryjne i taki był mój pierwotny cel, który osiągnąłem. Film powstał dlatego, że dużo ludzi teraz wciska magazyny twierdząc, że to super inwestycja - być może taką się okaże jak zmienią się ceny prądu itp.. ja tylko pokazałem jak to wygląda w rzeczywistości obecnie ;)
@HOBBY-DIY
@HOBBY-DIY 5 ай бұрын
@@smart-diy Niestety nie mam jak wrzucić grafiki na yt z wykresem, zatem musze opisać. Mam opomiarowanie ładowania i rozładowania magazynu bezpośrednio na zaciskach magazynu oddzielnym modułem na boczniku, nie poprzez falownik, więc jest to dość miarodajne. W całym 2023 r. "wyciągnąłem" z magazynu 1994 kWh energii, natomiast instalacja PV off-grid która jest podłączona do tego magazynu poprzez falownik, wyprodukowała 3999 kWh. Dysponuję danymi i wykresami wiec jak ktoś zainteresowany, to mogę wrzucić gdzieś te statystyki. Instalacja ma 4,5kWp i ktoś powie, że słabo bo powinna te 4,5MWh zrobić, ale tu są dwie kwestie, instalacja jest na wiacie samochodowej o nachyleniu około 7 st. więc niezbyt optymalnie, a po drugie, falownik nie oddaje energii do sieci (bo nie może zgodnie z prawem), więc w okresach o dużym nasłonecznieniu cześc energii się marnuje bo magazyn jest pełen a grzałka CWU też już osiągnęła 75 st. w zasobniku. Pracuję nad tym, aby jeszcze bardziej optymalnie wykorzystać energię z off-grid.
@smart-diy
@smart-diy 5 ай бұрын
@@HOBBY-DIY no to w sumie niewiele mniej z magazynu wyciągnąłeś niż ja ale to wciąż circa 2000pln tylko w ciągu roku. U mnie też ta część energii z offgrid była marnowana choć też bawiłem się wysterowywaniem grzałki w PC...
@piotrpyrkowski7849
@piotrpyrkowski7849 5 ай бұрын
Czy opłacalność magazynu czyli ok. 3tys zł oszczędności są prawidlowo policzone? Gdyby ta energia trafiła (przy starych zasadach) do sieci to w praktyce ta opłacalność to tylko 20 lub 30% z tej ilości... i 70 lub 80% z tej wartości byłaby do odebrania. Więc czysty zysk (nie licząc strat na ładowaniu i rozładowywaniu magazynu) to tylko jakieś 500-600zł rocznie. Dobrze myślę? Pozdrawiam serdecznie
@smart-diy
@smart-diy 5 ай бұрын
Dobrze myślisz... ale mi nie chodziło o porównanie magazynu domowego z magazynem w gridzie, bo na nowych zasadach też to inaczej wygląda... bardziej ciekawiło mnie jak duży udział magazyn ma faktycznie w autokonsumpcji. Trzeba też pamiętać, że to tylko mój przypadek.. u innych może być zupełnie inaczej.
@piotrpyrkowski7849
@piotrpyrkowski7849 5 ай бұрын
Jestem na nowych zasadach od listopada 2023 więc początki przygody. Instalacja wschód zachód na dachu 8 kWp z magazynem wysokonapieciowym 9,6 kWh. Bardzo jestem ciekaw takiego połączenia. Fakt jest taki że wkręcam się w ten temat więc pewnie będzie jakaś rozbudowa. Zastanawiam się czy można dołożyć kolejny falownik z panelami na południe... Planuję zakup auta elektrycznego a w domu wszystko na prąd. Magazyn ma być również UPSrm na zimę. Pozdrawiam i szacun za pasję.
@arturr3297
@arturr3297 4 ай бұрын
Przy obecnych cenach modułów PV Bardziej opłacalne może być maksymalne przewymiarowanie PV, montaż pionowo bifaciali + mniejszy magazyn energii
@smart-diy
@smart-diy 4 ай бұрын
Tak... to się zgadza...
@tomekpi516
@tomekpi516 Ай бұрын
Wlasnie przymierzam sie do zakupu magazynu na ogniwach Lifepo4. Chyba to bedzie 16x 3.2v 280-310mAh czyli okolice 15kWh w cenie ok 9kpln. Wiem ze mozna taniej ale nie chce sie pchac w ogniwa klasy B. Do tego trojfazowy hybrydowy falownik tez okolice 8-9kpln i panele ok 14kWp w cenie ok 11kpln. Razem instalacja wyjdzie ok 30kpln. Moje miesieczne wydatki na prad to ok 600-700pln wiec jest o co walczyc. Uwazam ze ladowanie sie w wieksze magazyny sa bez sensu no chyba ze zainstaluje sie sterownik ktory automatycznie bedzie przelaczal i wypychal energie kiedy bedzie ona bardzo droga a takie ustrojstwa mozna juz kupic. Wtedy nawet bez produkcji PV w zime takie zabiegi moga byc oplacalne. Uwazam ze przy prostej instalcji na hybrydzie bez zbednych urzadzen i nie duzym magazynie nawet takim 5-10kWh ma to opcje na rozsadny zwrot. Wystarczy spojrzec na swoj licznik lub nawet zainstalowac sobie cos co monitoruje przeplyw energii na wszystkich fazach ile zuzywamy po zmierzchu energii. Magazyn 5kWh to okolice 4000zl. Dzieki niemu jestesmy do przodu z 4zl dziennie przy obecnych cenach. Zwroci sie po 3 latach kazde nastepne 5kWh w magazynie zwraca sie wolniej. Ciekaw jestem na ile bylby sens dobijanie jakiegos duzego magazynu generatorem spalinowym.🤔
@smart-diy
@smart-diy Ай бұрын
Mały magazyn to bardzo dużo cykli, a co za tym idzie krótkie życie... więc tutaj bym tak nie szalał, aby robić na styk wszystko. Co do dobijania generatorem to nie ma to żadnego sensu... no chyba, że faktycznie w sytuacji awaryjnej, ale pamiętaj, że generator to urządzenie mechaniczne, które trzeba utrzymywać w dobrej kondycji - dlatego też ja nie mam generatora, bo jestem zbyt leniwy ;)
@tomekpi516
@tomekpi516 Ай бұрын
No mały magazyn faktycznie będzie miał więcej cykli ale na inwerterze hybrydowym ustawiasz sobie jakim prądem maksymalnym rozładowuje magazyn, oraz kiedy przełącza się na bypass. Więc w takim układzie można wybrać, że jakiś bezpieczny procent pozostawia aby tych cykli mieć minimum 4000-5000. Chodzi mi tylko o to, że warto założyć sensownie "maly" rozmiar magazynu jeśli zależy nam na szybszym zwrocie albo sensownie "duzy" jeśli mamy np wielkie akwarium oceaniczne z rafa i musimy mieć pełny offgrid także w zimie i tu o żadnym zwrocie nie ma mowy. Reasumując przy obecnych i rosnących cenach energii i przesyłu oraz malejących za magazyn i panele jak najbardziej nawet inwestycja bez odsprzedaży nadwyżek się opłaca stosując niewielki magazyn w cenie max 10kpln za 10kWh. Obecnie panele dobrej jakości 580W kosztują 450zl. Pamiętam czasy 2014r gdzie na rynku panele 250W kosztowały 700-750zl.
@smart-diy
@smart-diy Ай бұрын
@@tomekpi516 W zimie to raczej trudno być offgrid... bo po prostu nie ma z czego ładować magazynu jaki by on nie był duży. Generalnie to warto sobie zadać pytanie kiedy faktycznie pracuje magazyn energii - jest to noc kiedy w domu jest najczęściej relatywnie mały pobór oraz w dni kiedy nie ma słońca, a takich potrafi być nawet w sezonie letnim kilka z rzędu. No i wtedy jak masz mały magazyn to nocki Ci obsłuży, ale tam nie ma za dużych oszczędności, a znowu w dzień bez słońca bardzo szybko będzie pusty i też nie będzie pracował, bo będzie czekał na słońce, które zasili też odbiory (więc też na siebie nie zarobi). Ogólnie nie ma idealnego rozwiązania niestety i każdy musi sobie dobrać do własnych potrzeb. Najbardziej w tym wszystkim opłacają się de facto panele i maksymalne wykorzystanie dnia t.j. jak najwięcej kierunków i jak najdłuższa praca instalacji. Magazyn to tylko uzupełnienie instalacji no i backup, a ta funkcja jest akurat dla mnie jedną z najważniejszych w całym tym systemie ;)
@duniek86
@duniek86 Ай бұрын
@@smart-diy w texasie w usa pamietam jak po jakichs tornadach czy zamieciach - cena za kwh dobijala do 100 $ - jakby u nas tak bylo to generrator bylby w kazdym domu
@smart-diy
@smart-diy Ай бұрын
@@duniek86 pewnie tak... problem z generatorami jest taki, że jak tego odpowiednio nie utrzymujesz, to i tak go nie odpalisz, gdy będzie potrzebny. Ja ostatnio próbowałem odpalić po 2 latach glebogryzarkę i dupa blada... nie działa ;( Podobnie by było z generatorem... ale oczywiście jest to też przydatne urządzenie.
@Trzeciak78
@Trzeciak78 4 ай бұрын
Ktoś już wspominał że połączenie prosumenta z magazynem to dziwny pomysł. Dodam więcej że takie połączenie nie ma absolutnie żadnego uzasadnienia ekonomicznego. Nikt nigdzie nie wspomina o stratach na magazynowaniu a przy ładowaniu i rozładowaniu w zależności od jakości sporzętu jest to przedział 20% - w górę. Na przyszłość inwestycja ok jeśli net metering się już kończy, jako UPS też ciekawe. W innych przypadkach kompletnie nieuzasadniona. No i wykorzystanie magazynu słabe bo jest o wiele przewymiarowany do zużycia prądu. Sam rodzicom założyłem niestety już na nowych zasadach instalacje 3,68 1 faza + magazyn 5kw i przy zużyciu prądu jaki generują rodzice autokonsumcja od połowy marca do połowy października to 92%, grudzień -styczeń to 10% pozostały okres to ok 35%, więc jak dla mnie bomba. Aaaa dodam jeszcze tylko że panele ustawione na zachód więc to sporo poprawia autokonsumcję. Dach niemal płaski (może ok 5 stopni nachylenia)
@smart-diy
@smart-diy 4 ай бұрын
Eeetam...dla mnie magazyn wciąż za mały...jeszcze z 50kwh by się przydało...;)
ПРОВЕРИЛ АРБУЗЫ #shorts
00:34
Паша Осадчий
Рет қаралды 7 МЛН
Doing This Instead Of Studying.. 😳
00:12
Jojo Sim
Рет қаралды 21 МЛН
Finger Heart - Fancy Refill (Inside Out Animation)
00:30
FASH
Рет қаралды 29 МЛН
74 - Czy dojedzie do celu zanim się zapali?
20:14
smart diy
Рет қаралды 4,8 М.
73 - Victron MPPT RS 450/100 - lepiej obejrzyj zanim kupisz
30:20
Koniec offgrid
7:13
Piotr W.
Рет қаралды 7 М.
Policzmy czemu magazyn energii się nie opłaca !
12:26
4nrgy technologie
Рет қаралды 175 М.
Magazyn energii. Bezpieczny, niezawodny, prosty w użytkowaniu i tani!
12:00
Prąd ZIMĄ za darmo ?
28:12
iZZi instalacje
Рет қаралды 94 М.
Запрещенный Гаджет для Авто с aliexpress 2
0:50
Тимур Сидельников
Рет қаралды 1 МЛН
ноутбуки от 7.900 в тг laptopshoptop
0:14
Ноутбуковая лавка
Рет қаралды 3,5 МЛН
Лучший браузер!
0:27
Honey Montana
Рет қаралды 1,1 МЛН
Rate This Smartphone Cooler Set-up ⭐
0:10
Shakeuptech
Рет қаралды 6 МЛН
Частая ошибка геймеров? 😐 Dareu A710X
1:00
Вэйми
Рет қаралды 5 МЛН