No video

WIELORYBY ciekawostki potwierdzone NAUKOWO || Niepodręcznik Oceaniczny, odc. 125

  Рет қаралды 1,638

AkwariumGdynskie

AkwariumGdynskie

Күн бұрын

Ziemia jest planetą oceanów, a woda pokrywa ponad 70% jej powierzchni. Pod powierzchnią wody istnieje świat, dla większości z nas obcy, zamieszkiwany przez zdumiewająco różnorodne organizmy żywe. Do tego podwodnego królestwa należą walenie - rybokształtne ssaki morskie, zwane także wielorybami.
Naukowcy dzielą Cetacea (słowo „cetacea” pochodzi od łacińskiego słowa cetus, oznaczającego wielkie stworzenie morskie) na: fiszbinowce i zębowce, zależnie od tego czy mają uzębienie. Walenie mające zęby ścigają i chwytają ofiary szczękami (np. orka, kaszalot i małe walenie, takie jak morświny i delfiny). Część wielorybów będących fiszbinowcami, jest nieuzębiona, a zamiast tego mają dwa rzędy płytek rogowych, zwisających z podniebienia. Płytki te są po wewnętrznej stronie opatrzone rogowymi włóknami tworzącymi sito, przez które filtrują wodę morską i odcedzają kryla.
Walenie całkowicie przystosowały się do życia wodnego, a ich przedstawiciele biją światowe rekordy. Płetwal błękitny osiąga 30 metrów długości i 180 ton żywej wagi, co daje mu tytuł największego zwierzęcia wszechczasów. Najlepszym nurkiem na naszej planecie jest kaszalot, który w pogoni za kałamarnicami, schodzi na głębokość ponad 1500 m i pozostaje w głębinach około 1,5 godziny. Najdłużej żyjącym ssakiem jest wal grenlandzki. Badania dowodzą, że dożywa ponad 200 lat! Najwięcej hitów muzycznych ma na swoim koncie humbak (długopłetwiec), do którego należy rekord w kategorii najdłuższe płetwy. Nazwa rodzajowa humbaka (Megaptera) powstała z połączenia dwóch słów: mega - „wielki” i ptera - „skrzydło”, co odnosi się do długich płetw piersiowych walenia, które podczas wyskakiwania nad powierzchnię wody przypominają wielkie ptasie skrzydła.
W historii kina wieloryby nie jeden raz stawały się gwiazdami. W filmie „Free Willy” z 1993 roku wystąpiła Orka Keiko. Walenie pojawiły się także w hollywoodzkich produkcjach takich jak „Flipper” czy „Star Trek”.
Zapraszamy na opowieść Małgosi Żywickiej z Akwarium Gdyńskiego!
„Niepodręcznik Oceaniczny” to wspólna aktywność Instytutu Oceanologii PAN i Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB, realizowana we współpracy z Sopockim Towarzystwem Nauki oraz Today We Have. Celem Niepodręcznika jest zaciekawienie odbiorców tematyką związaną ze środowiskiem morskim, wytłumaczenie podstawowych zjawisk zachodzących w przyrodzie, a także wzbudzenie świadomości morskiej i pokazanie nierozerwalnej więzi pomiędzy każdym z mieszkańców planety Ziemia a Wszechoceanem. Wszystkie dotychczasowe odcinki publikowane są na stronie: oceanliteracy....

Пікірлер: 1
@pablo8816
@pablo8816 14 күн бұрын
Dobry filmik, dziękuję
The Best Whale Moments Captured on Film | Top 5 | BBC Earth
18:50
BBC Earth
Рет қаралды 3,2 МЛН
what will you choose? #tiktok
00:14
Анастасия Тарасова
Рет қаралды 3,5 МЛН
Kids' Guide to Fire Safety: Essential Lessons #shorts
00:34
Fabiosa Animated
Рет қаралды 16 МЛН
拉了好大一坨#斗罗大陆#唐三小舞#小丑
00:11
超凡蜘蛛
Рет қаралды 13 МЛН
Obejrzyj, a nigdy nie przestaniesz czytać książek
10:57
Nauka. To Lubię
Рет қаралды 1,2 МЛН
Our Planet | Humpback Whales | Clip | Netflix
4:10
Netflix
Рет қаралды 2,4 МЛН
O hodowli koników morskich || Niepodręcznik Oceaniczny, odc. 168
6:18
AkwariumGdynskie
Рет қаралды 1,6 М.
Co by było, gdyby połknął was wieloryb?
9:23
JASNA STRONA
Рет қаралды 734 М.
My North Korean Holiday: The Funniest / Worst Place on Earth?
55:10
Show Me the World
Рет қаралды 4,6 МЛН
What's inside the Titanic?
22:15
Jared Owen
Рет қаралды 14 МЛН
Serce tego giganta jest wielkości osobówki! [Wrogi Świat]
2:18
National Geographic Polska
Рет қаралды 97 М.
Fizyka Fali Uderzeniowej
15:02
SciFun
Рет қаралды 3,4 МЛН
what will you choose? #tiktok
00:14
Анастасия Тарасова
Рет қаралды 3,5 МЛН