No video

Almár Iván: A Fermi paradoxon megoldásai - szkeptikus szemmel (2017. 10. 28.)

  Рет қаралды 16,455

Galileo Webcast

Galileo Webcast

Күн бұрын

Szkeptikusok XXIII. Országos Konferenciája
Székesfehérvár, 2017. október 28.
Székesfehérváron 1995 óta találkoznak minden évben mindazok, akik tenni szeretnének az áltudományos és tudományellenes nézetek terjedése ellen. Az összejövetel hagyományos célja, hogy tapasztalatot cseréljenek, és egymástól is tanuljanak a résztvevők, hiszen egy csillagász nem feltétlenül tud szakvéleményt mondani orvosi kérdésekben, egy biológustól sem várhatjuk el, hogy kvantumfizikai problémákban állást foglaljon. Az idei konferencia is nyitott a nagyközönség számára. A programban több téma is szerepel, hogy be tudjuk mutatni a tudományos kutatások hiteles és mégis színes, érdekes világát, egyben választ adva több olyan kérdésre, amelyekről néha hajmeresztő tévhitek keringenek a közhiedelemben.
Elérhetőségeink:
Oldalunk: galileowebcast.hu/
Facebook: / galileowebcast
Saját archívumunk: archive.galileo...

Пікірлер: 40
@drMerényiAttilaBoxdokiSsdCoach
@drMerényiAttilaBoxdokiSsdCoach 6 жыл бұрын
nagyon tetszett, tiszteletem Almár professzor úrnak
@szipucsu
@szipucsu 4 жыл бұрын
Ez nekem így nagyon elméletinek tűnik. Pontosan fel kéne sorakoztatni azokat a tényezőket, melyek az élet kialakulásához ill. fennmaradásához jelenlegi ismereteink szerint szükségesek. Ezután megvizsgálni a felfedezett bolygóknál, hogy ezek milyen arányban valósulnak meg. Csak érintettek pár ilyet, pl. a lakhatási zónát, vagy a Hold hatását az élet esetleges kialakulására van fennmaradására. Ezer más dolog szóba sem került, pl. a bolygó tengelyferdesége. Egyelőre tudtommal az élet kialakulásának módjáról is meglehetősen keveset tudunk, így egy ilyen elmélkedésnek nem tudom, mennyi az értelme. Pláne, hogy azt a kevés dolgot, amit tudunk erről, azt is csak hébe-hóba megemlítik érintőlegesen egy ilyen előadásban. Alapvetően nem attól függ az intelligens élet kialakulásának esélye, hogy hány bolygó létezik a galaxisunkban, vagy hogy mennyire bonyolult az agy. Ez az egész szinte tudománytalannak tűnik. Annyira piszkál a kérdést sok embert, hogy vajon lehet-e élet a Földön kívül, hogy már muszáj nekik válaszolni valamit. De akkor már legalább ne a valószínűség számításra épüljön az egész, hanem helyezze előtérbe a fontos tényezőket, melyek az élet kialakulásához és fennmaradásához elengedhetetlenek, jelenlegi ismereteink szerint.
@sakkmatt
@sakkmatt Жыл бұрын
Ha a feltételes módú mondataidat figyelmen kívül hagyjuk, akkor nem marad semmi. Ki mondta hogy az élet kialakult? A tudománytalanság ne gátoljon a fantáziádban. A tudomány (emberi) mai állása szerint semmit sem vehetünk kőbe vésettnek. Ne csak emberként gondolkodj.
@davidkiss6624
@davidkiss6624 11 ай бұрын
Úgy gondolom specializált kutatások helyett célravezetőbb alapfeltevéssel kutatni, mert míg az előbbi szűkíti a sikeres találatok esélyét úgy az utóbbi szinte garantálja!
@Szeklicefiam
@Szeklicefiam 9 ай бұрын
Csak gondolj beĺe, a történelem folyamán hány feltételnek kellett teljesülnie ahhoz, hogy mi most diskurálhatunk! A történet 13,8 milliárd éve kezdődött...
@davidkiss6624
@davidkiss6624 9 ай бұрын
​@@Szeklicefiam"az anyag általunk vizsgálja önmagát" C.Sagan
@tamasgardi1686
@tamasgardi1686 6 жыл бұрын
ha kitekintünk a világűrbe, akkor a fejlettség minden szintjével találkozhatnánk, hisz kitekintve a múltba is tekintünk, azért vagyunk egyedül mert semmi jelet sem kaptunk és ez nem fogható az evolúcióra, nem valószínű hogy 13,78 mrd év kell a mi szintünkhöz, de ha igen akkor legalább a tejútból jöhetnének jelek, de nem jönnek, és ha feltételezzük hogy nem szén, nem dns alapú életek is léteznek és akik az elekrtomágneses sugárzást nem preferálják így messenger szinten ahogy mi, akkor is statisztikai alapon kellene lennie szén és dns alapú hozzánk hasonló lényeknek, ugyhogy egyedül vagyunk
@sakkmatt
@sakkmatt 2 жыл бұрын
Miért nem fogják a termeszek a rádió jeleket? Miért nem halljuk az ufók kvantum TV adásait?
@vilmosistvankoszper4249
@vilmosistvankoszper4249 4 жыл бұрын
Asimov: A Hold tragédiája. Levezette, hogy Hold nélkül nem lenne élet a Földön. Majd levezette, hogy Hold nélkül ugyanolyan élet fejlődött volna ki, amilyen van.
@laszloerdesz3884
@laszloerdesz3884 5 жыл бұрын
Minden természeti jelenség többé kevésbé hullámjelenség. Miért volna a társadalmi technikai fejlődés ez alól kivétel. Ha a technikai fejlődés jelenlegi szintjét nézzük valamint a társadalmi összeomlások történetét, beleértve a jelen társadalom várható összeomlását is figyelembe véve a világűr meghódítására alkalmatos időszak néhány száz vagy egy két ezer év a több millióból (mióta ember él a földön) így időben szinte kizárt hogy egybeesés történjen az univerzumban két eltérő kifejlődési helyű űrhajózást alkalmazó technikai civilizáció szintjén.
@laszloerdesz3884
@laszloerdesz3884 5 жыл бұрын
Lényegesen fejlettebb civilizáció létezhet-e egyáltalán?
@karvakferenc
@karvakferenc 4 жыл бұрын
Nem emlékszem már pontosan, de egy sem volt tölem okosabb.
@karvakferenc
@karvakferenc 4 жыл бұрын
Kizárt dolog. Mi vagyunk a legokosabbak.
@sakkmatt
@sakkmatt 2 жыл бұрын
Létezik, de az már nem civilizáció. Nincs demokrácia csak racionalizmus. Nincs morál és erkölcs, csak genetikai kőbe vésett törvények. Túl vannak a technológia nyűgén mert ők már teremtenek. A szaporulat határozza meg az egyén értékét. Lásd hangya kolonizáció. Bibliát ne vigyél a világűrbe. ( ha nem akarsz megbotránkozni)
@davidkiss6624
@davidkiss6624 11 ай бұрын
Kardasev-skála...
@laszloerdesz3884
@laszloerdesz3884 11 ай бұрын
@@davidkiss6624 Ferni paradoxonra gondolok.
@sakkmatt
@sakkmatt 2 жыл бұрын
Fejbe vágott egy ufó kalapáccsal. Elvileg nem fáj, mert tudományosan még nem léteznek ufók.
@sakkmatt
@sakkmatt Жыл бұрын
@@paxtonandras4270 A kocsmai stílusodból már tudjuk hogy te kivagy. Már csak azt áruld el hogy ki tud valamit az ufókról?
@janoskocsis8753
@janoskocsis8753 10 ай бұрын
Mi van akkor, ha eleve valami törvényszerűség akadályozza a szülőbolygótól való elszakadást?
@Vilagfa
@Vilagfa 9 ай бұрын
Az automata szondáink már most megvalósítottak egyfajta "elszakadást". Semmilyen törvényszerűség nem gátolna meg például kellően fejlett Neumann szondákat abban, hogy eljussanak a Naprendszerbe. Egy sokkal fejlettebb civilizáció sokkal fejlettebb eszközei az általad említett esetben is itt lehetnének, ha csak egyetlen sikeres civilizáció indított volna ilyeneket a Tejútrendszeren belül. Természetesen lehetséges, hogy ilyen eszközök a múltban itt jártak, sőt például ilyen nanoszondák jelenleg is lehetnek Naprendszerünkben. De egyelőre nem látunk ilyeneket, ezért kézenfekvőbb az a feltételezés, hogy nincsenek jelen. Ez az álláspont természetesen bármikor megváltozhat.
@janoskocsis8753
@janoskocsis8753 9 ай бұрын
@@Vilagfa Nem pontosan úgy értette a hozzászólásomat, ahogy szántam. Rengeteg összefüggést nem ismerünk, így a lehetséges ismeretlen törvényszerűségek száma elvileg végtelen. Ha csak a földi ismétlődéseket nézzük, például egy-egy útmenti, lomb nélküli fa kísérteties hasonlóságát mondjuk egy szív- vagy tüdő érrendszerre (hogy egy egyszerű példát hozzak). Nem szeretnék vallási értelemben vett Isten-következtetésig jutni, de ha egy sokkal generálisabb rendezőelv van az élettel kapcsolatban, mint ahogy azt mi magunkra gondoljuk, az azt is jelentheti, hogy eleve korlátai vannak az életnek. Nem tudom, érthető-e, amit mondani akarok? Ami meg a szondákat illeti, az még csak nem is csepp a tengerben, hanem egy sokkal nagyobb arányú semmiség. Csak a saját, ezt megelőző történelmünkhöz képest nagy dolog...
@molnibalage83
@molnibalage83 6 жыл бұрын
A vizes civilizációs rész 42:00-nél más miatt is hülyeség. Az ember az űrben van kint úgy, hogy légkörben él. Tehát egy vízalatti civilizációnál pont ilyen váltás, hogy kimegy a vízen kívülre.
@Vilagfa
@Vilagfa 6 жыл бұрын
soundcloud.com/solarpod/seti-klubhu-beszelgetes-masodik-resz-dark-stars-azaz-sotet-csillagok
@andrasgyurkovics5125
@andrasgyurkovics5125 Жыл бұрын
Az előadás nagyon jó és építő jellegű volt, annyi hozzáfuzesem azonban lenne, hogy az 50- es évek és 60- as évek végén a légierő Alan J Hynek és Edward Ruppelt vezetésével végzett egy kutatást az azonosítatlan objektumok témájában, ez volt az U.n Project Blue Book vagy Kék Konyv, amiben a megfigyelések 1/3- ára, 701 esetre nem találtak semmiféle magyarázatot, csak erdekessegkent megemlitve
@Vilagfa
@Vilagfa 6 жыл бұрын
soundcloud.com/solarpod/seti-klubhu-beszelgetes-almar-ivannal-nadassy-attilaval-es-romanszky-miklossal-elso-resz
@senkialfonz6889
@senkialfonz6889 8 ай бұрын
És hol van. Ppppppp ppp per Pál?🤔
@deusexmachina_
@deusexmachina_ 9 ай бұрын
Rengeteg galaxis,nap ès bolygó lètezik.Ha azt mondom,hogy beszèlő rózsaszín elefántok èlnek egy bolygón,akkor a végtelen lehetőség miatt valószínűleg léteznek.
@gergoszabo9472
@gergoszabo9472 Ай бұрын
De pont ez a lenyeg, hogy NE statisztikai alapon probald megkozeliteni. A parommal evek ota rendszeresen ugyanez a visszatero temank, o ugy gondolja mint te, statisztikai alapon probalja megkozeliteni, ha mar ennyi bolygo, akkor biztosan van elet mashol is, de azt kell itt megerteni szerintem, hogy az elet kialakulasa szinte lehetetlenseg, de megis megtortent. A biologusok egy jelentos resze szerint, ha 10x, 100x, 1000x ennyi bolygo lenne az Univerzumban mint most, (800 milliard galaxis, azokon belul 100-1000 milliard csillag es bolygo amirol jelenleg tudunk) akkor sem alakult volna ki mashol az elet, mert NEM statisztikai valoszinusegek szerint fejlodik ki, hanem egy lehetetlenseg, egy megismetelhetetlen, reprodukalhatatlan folyamat.
@liberancstolerancs3357
@liberancstolerancs3357 Жыл бұрын
hogy lehet a semmiről hosszan beszélni, se teteje se alja - nem csalódtam a szkeptikusokban, igazán balfék csapat
@nagyattila9116
@nagyattila9116 4 ай бұрын
egyél csak pacalt az a te szinted
Háború Ukrajnában - Nógrádi György (2024-08-26) - HÍR TV
1:02:20
Running With Bigger And Bigger Feastables
00:17
MrBeast
Рет қаралды 152 МЛН
This Dumbbell Is Impossible To Lift!
01:00
Stokes Twins
Рет қаралды 25 МЛН
Meet the one boy from the Ronaldo edit in India
00:30
Younes Zarou
Рет қаралды 18 МЛН
The World In 2024 With Niall Ferguson: Crisis, Conflict And The New Axis of Evil
1:30:07
Dálya Gergely:  Csillagászat gravitációs hullámokkal (2019.10.10.)
54:32
Hit és Tudomány 2.0 | Orosz László, FAM, Nagy Gergely, Pataki Béla
2:04:16
Kálvinista Apologetika
Рет қаралды 54 М.
Dávid Gyula: A lehűléstől forrósodó tégla (Atomcsill, 2012.01.19.)
1:09:07
Vincze Miklós: Miért élünk jégkorszakban? (Atomcsill, 2022.01.13.)
1:00:43
Takács Gábor: Értjük-e a kvantummechanikát? (Atomcsill, 2022.11.24.)
1:00:05