Analog vs cyfra - na poważnie i bez kompresji

  Рет қаралды 87,492

0dB.pl

0dB.pl

Күн бұрын

👁 Kursy 0dB.pl: 0db.pl/kursy-warsztaty
👁 Subskrybuj 0dB.pl: bit.ly/sub0dBpl
👁 Instagram: / 0db.pl
👁 Facebook: / 0dbpl
👂 Podcast Spotify: spoti.fi/3akUMNv
👂 Podcast Apple: apple.co/3P5Ekzm
#analog #digital #vinyl
Opis odcinka:
Porozmawiajmy poważnie o rzeczywistych różnicach między domeną analogową a cyfrową.
00:00 Intro
00:35 Dyskusje z sensem
01:08 Dźwięk jest analogowy!
01:51 Cyfra/analog - systemy pracy
02:40 Szumy i zniekształcenia
03:38 Skończoność i nieskończoność
05:31 Cyfrowe przetwarzanie analogowe…
05:52 Zakres i zapas dynamiki
07:33 Granice dynamiki - analog
09:31 Granice dynamiki - cyfra
10:32 Winyl zagra lepiej?!
11:37 Ale…
12:09 Zakres dynamiki dźwięku
12:52 Zapraszam do dyskusji

Пікірлер: 1 000
@0dB-pl
@0dB-pl Жыл бұрын
Polecam ten film. Bez wnikania w szczegóły, ale ciekawie opowiada o zjawisku słyszenia z wykorzystaniem grafik, których wcześniej nie widziałem: www.arte.tv/pl/videos/087398-000-A/niesamowity-swiat-sluchu/
@dinocool6067
@dinocool6067 Жыл бұрын
Jestem ciekaw, czy uda się stworzyć ten lek do końca, żeby przywrócić słuch tym, którzy go utracili. Te aparaty słuchowe, na światło i czy ten projekt też wypali? Ale tracimy słuch z wiekiem, jestem po 40-tce i słyszę jeszcze17khz, ale za młodego 19khz pilota z radia FM, to słyszałem jak ćwierkanie ptaszków " znaczy, tak głośno" ;)
@skinrew
@skinrew Жыл бұрын
Bardzo nie doceniamy słuchu i jego roli w naszym życiu. Wspomniany w filmie problem niszczenia sobie słuchu przez młodych ludzi jest już obecnie chorobą cywilizacyjną.
@panpunkt5185
@panpunkt5185 Жыл бұрын
Muszę Pana zmartwić - świat poniekąd jest cyfrowy. To się nazywa kwant. Nie da się wyemitować pół kwanta energii. To samo dotyczy dźwięku. Po prostu ta "cyfrowość" jezt poza zasięgiem słuchu. Detektory czyli błona bębenkowa też ma próg czułości stąd złudzenie analogowości świata.
@1400d4d
@1400d4d 2 ай бұрын
No z tym cyfrowym to nie dokońca tak jest. Bo to że zapis cyfrowy tzn. Kodowanie nie wprowadza zniekształceń jest tak naprawdę bez znaczenia. Cyfrowy w akustyce jest tor, który przetwarza sygnał analogowy na cyfrowy i z powrotem na analogowy, to tylko wtedy ma sens. Ważne jeat w tym wypadku prawo o próbkowaniu i cała teoroa przetwarzania AC i CA. Wpływ mają zakłócenia, szumy, częstotliwości wyższe od przetwarzanego pasma, które zawsze są. One nakładają się na sygnał użyteczny w przetwarzaniu CA. Są nałożone w słowach bitowych na sygnał użyteczny zniekształcając go i to już na etapie kodowani AC. Z tym walczy się np. przez różne techniki przetwarzania filtry itp. ale one zawsze będą. Z kolei w systemach analogowych np. wzmacniacz analogowy klasy AB tak naprawdę nie wzmacnia sygnału wejściowego to jest błąd w rozumowaniu. Wzmacniacz odtwarza na wyjściu przebieg z wejścia poprzez pobudzanie tranzystorów, w takt sygnału wejściowego w ich obwodach kolektor emiter płynie prąd sterowany prądem bazy. Wprowadzając zniekształcenia nieliniowości związane z zasadą działania tranzystorów. Co oznacza że nie istnieją idealne systemy audio. High-End tak naprawdę nie istnieje.
@wojtekcwiklinski3340
@wojtekcwiklinski3340 Жыл бұрын
Można Pana słuchać godzinami.
@toevi1965
@toevi1965 Жыл бұрын
Od lat 70 słucham muzyki i to jest dla mnie najważniejsze. Kiedyś na badziewiu w mono teraz na trochę lepszym sprzęcie. Nie było ważne czy pocztówka dźwiękowa, radio lampowe, potem ZK 120, potem vinyl i Cd. Teraz FLAC I CD. Kocham muzykę całą od jazz, prog rocka czy metal, funky, pop i nie ważne na czym. Śmieszą mnie te dywagacje o sprzęcie, jak ktoś kocha muzykę to i Bambino posłucha....
@mstozsto4756
@mstozsto4756 3 ай бұрын
i na grzebieniu sobie zagra 9 symfonię LvB
@krzysztofsukiennik1745
@krzysztofsukiennik1745 3 ай бұрын
Dokładnie, dla mnie każdy sprzęt i każdy nośnik ma swoją historię, zastanawia mnie tylko, jak jest ze słuchem u wszystkich specjalistów polecających, doradzających w zakupach i doborze sprzętu…
@matimati469
@matimati469 3 ай бұрын
Bo niektorzy słuchaja sprzetu a nie muzyki.Takie audiofiloświrusy wiecznie cos zmieniaja, przestawiaja i wiecznie nie zadowoleni.Czlowiek traci wtedy przyjemnosc obcowania z muzyka sam bylem taki teraz juz mocno odpuścilem.
@simracingonboards
@simracingonboards Ай бұрын
Masz rację, ale z jednym się nie zgodzę… Bambino to szmelc!!!
@frodo2k
@frodo2k Жыл бұрын
Niektóre płyty mam na winylach i na SACD (ewentualnie w plikach) - nie obstaje po żadnej ze stron pod kątem co jest lepsze. Czasem wygrywa jeden lub drugi mastering (to potrafi zmienić o wiele więcej niż samo źródło). Winyl pozwala zobaczyć jak kiedyś opracowywano dźwięk (np Abbey Road w pierwszych wydaniach ma inne pozycjonowanie źródeł niż remaster) i pozwala skoncentrować się na materiale jako całości a nie przeskakiwać do ulubionych utworów jak na CD czy plikach. Konkluzja jest jedna - dobrze mieć wybór :)
@tjblues01
@tjblues01 10 ай бұрын
Ladnie ujeta konkluzja. Zazdroszcze osobom, ktore nie musialy porzucac swoich dawnych kolekcji. Mnie z dawnej kolekcji LP nie pozostalo nic - jedynie pamiec. Dlatego musze sie "zadowolic" materialami cyfrowymi. “W tym jest metoda.” np. zakup i odsluchanie albumu SACD, ktorego nie sluszalo sie od 30+ lat... sprawia ogromna przyjemnosc 🙂
@rafaawrynowicz5991
@rafaawrynowicz5991 Жыл бұрын
Tak się wsadza kij w mrowisko! Dyskusja, jest wg mnie akademicka. Twórcy Red Booka tworząc pierwszy fromat CD, mieli olej w głowie i tak już na początku wszystko opracowali, że z obiektywnie-technicznego punktu widzenia, formaty cyfrowe muszą być lepsze od formatów analogowych. W niczym im nie ustępują, a w rzeczonej dynamice znacznie je przerastają. Cały ambaras polega na tym, że: 1) dla człowieka wcale nie zawsze lepsze jest to, co jest lepsze wg pomiarów/ obiektywnych parametrów. Dlatego mnóstwo ludzi woli oglądać niewyraźny impresjonistyczny obraz wybrzeża niż jego zdjęcie 4K. 2) sygnały analogowe to bardzo pojemne pojęcie; mogą mieć znacznie większą rozpiętość jakości niż cyfrowe, w tym mogą być naprawdę dobre, ale i totalnie beznadziejne. Jak dla mnie, sygnał analogowy zarejestrowany i odtwarzany ze studyjnej taśmy magnetycznej, to całkiem inna bajka niż to, co produkują płyty i domowe gramofony, które obecnie przeżywają niepojęty renesans. No a, nagrania sporządzane i odtwarzane z brudnych i zdezelowanych domowych kaseciaków marnej jakości, to jeszcze coś innego. Itd. 3) otacza nas nieogarnięta mieszanka sygnału cyfrowego i analogowego. Sygnał, po powstaniu w źródle, zanim trafi do naszego ucha, to przeważnie pokonuje pokraczne drogi cyfrowo - analogowe. Np. sygnały cyfrowe są analogowo nadawane w radiofonii i miło się je słucha z tunera. Natomiast współczesne „analogowe„ płyty winylowe, odtwarzane przez wykwintne talerzoigły i lampowe wzmacniacze fanatykow analogu, są w studiach realizowane w sposób cyfrowy! Generalnie idzie oszaleć i lepiej wątek drążyć wyłącznie szeptem i w zaufanym gronie.
@Karto86
@Karto86 Жыл бұрын
Ja bym tylko dodal, ze sluchamy przede wszystkim mózgiem :) bez tego to tylko drgania powietrza, to mózg wszystko intrepretuje i np. jakosc dzwieku bardzo zalezy od naszego samopoczucia :)
@0dB-pl
@0dB-pl Жыл бұрын
Święte słowa.
@soanvig
@soanvig Жыл бұрын
Biorąc na tapet twierdzenie Nyquista i fizyczne ograniczenia naszego słuchu cyfrowe nagranie zawsze jest technologicznie doskonalsze od analogowego. W praktyce jednak niekoniecznie jest: i zależy to od preferencji słuchacza. W teorii można cyfrowo uzyskać identyczny efekt jaki da odtwarzanie winyla tylko nikt tego nie robi, bo po co. Więc ludziom którym odpowiada taki a nie inny dźwięk wybiorą winyl. No i dochodzi aspekt psychologiczny: muzyka to nie tylko dźwięk. To także cała ogromna otoczka innych parametrów, które razem dodają się do tego co nazywamy przyjemnością.
@qbencjusz
@qbencjusz Жыл бұрын
kolejne arcydzieło na yt, dziękujemy🤌
@Adam_Lyskawa
@Adam_Lyskawa Жыл бұрын
Rewelacyjny materiał. Potwierdził Pan jako zawodowiec wiedzę, którą zdobyłem jako technik. I jako dawny pracownik czołowego polskiego producenta urządzeń audio różnego typu uzupełnię, że producent ten, dla sprzętu również powszechnego użytku (domowego audio) podawał moc maksymalną jako najwyższą moc dla której THD jest poniżej pewnego progu (nie pamiętam już dokładnej wartości). Testowaliśmy to bardzo prosto - na wejściu sinus 0dBu, z generatora wzorcowego. Na wyjściu miernik THD. Kręcić gałką głośności aż THD dojdzie do zadanej wartości. Odczytać wartość napięcia / mocy. Co do subiektywnej "przyjemności" słuchania zniekształceń - podobno jest różnica w parzystych i nieparzystych harmonicznych. Co do źródeł cyfrowych - jeśli jego brzmienie jest w najmniejszym stopniu słyszalne (nie neutralne) - to jest urządzenie zepsute / wadliwe fabrycznie. Prawidłowe musi brzmieć neutralnie, tak jak każde inne prawidłowe. To tyczy się zwłaszcza chipów audio w PC, telefonach i odtwarzaczach przenośnych. Tak, słuchałem wadliwych. To się zdarzało. Wadliwy zasilacz, wzmacniacz wyjściowy, rzadziej DAC. Te droższe były lepsze głównie dzięki lepszemu oprogramowaniu, wygodniejszej obsłudze, szybszemu działaniu interfejsu, większej ilości funkcji itd. Nie brzmiały lepiej. Brzmiały tak samo. Lepiej to mogły brzmieć słuchawki albo głośniki. No i wzmacniacz. Trochę inaczej było z MP3 - tu algorytmy potrafiły mieć własne brzmienie. Nie produkowały tego samego ciągu danych na wyjściu.
@gallanonim1379
@gallanonim1379 Жыл бұрын
U nas przyjmowano jako wzorzec normę DIN 45500, wg. niej maks dopuszczalny poziom THD to 1% przy mocy znamionowej
@buwek
@buwek Жыл бұрын
@@gallanonim1379 Dużo :O
@gallanonim1379
@gallanonim1379 Жыл бұрын
@@buwek Dużo i niedużo - wystarczało aby dopisać do nazwy dumne "Hi-Fi". W praktyce i tak słuch ludzki będzie miał problemy z ich wyczuciem, a instrukcyjne parametry były dużo lepsze, tym bardziej że przy mocach mniejszych niż znamionowa(której i tak normalnie w domu nikt nie wykorzysta, bo w średniej wielkości pokoju 1-2W podane na normalnej efektywności głośniki to już głośno, a przy 5W długo nie usiedzisz...) zniekształcenia zwykle są mniejsze. I w praktyce jedyny rodzaj zniekształceń rzeczywiście problematyczny we wzmacniaczach tranzystorowych to były zniekształcenia nieharmoniczne, których początkowo nie badano, a które wywoływały obecne w pierwszych tego typu konstrukcjach sprzężenia zwrotne
@Lumperator
@Lumperator Жыл бұрын
Cyfra potrafi zabrzmieć spektakularnie, tak ze zaden winyl nie da rady. Jednym z takich cyfrowych wydań jest np Pink Floyd - Dark Side Of The Moon - Immersion Box Set. Wersja na płycie Blu-Ray to absolutne mistrzostwo świata.
@witoldwitoszekrecords3253
@witoldwitoszekrecords3253 3 ай бұрын
Wszystko moim zdaniem zależy nie tyle od nośnika, co od masteringu. Widocznie w edycji, o której piszesz się postarali.
@podunkman2709
@podunkman2709 Жыл бұрын
Ogromna ilosc osob ma problemy ze sluchem. To tez jeden z powodow dlaczego plyty gramofonowe sa tak lubiane. "Audiofilom" polecam wykonac badania sluchu. Serio, bez zlosliwosci. Wielu z Was bedzie zaskoczonych dziurami w slyszalnosci (zwlaszcza niskich tonow) i przestaniecie marzyc o idealnych glosnikach i wzmacniaczach co bedzie zbawieniem dla kieszeni 🙂
@mr.fingers
@mr.fingers Жыл бұрын
dziurami w słyszalności zwłaszcza niskich tonów? czy badanie słuchu przeprowadzałeś na głośnikach w pustej sypialni?
@mr.fingers
@mr.fingers Жыл бұрын
a szkoda, myślałem, że dowiem się dziś czegoś nowego…
@wooowoo6291
@wooowoo6291 Жыл бұрын
Jestem odbiorcą, czyli audiofilem. Mam określone WYOBRAŻENIE dźwięku idealnego. Przez te 40 lat nauczyłem się, że nie ma jednego takiego punktu docelowego. Każdy ma inny, który jest wypadkową doświadczeń, przyzwyczajeń, charakteru, budowy fizycznej, warunków... Dlatego wg mnie jedynym wyznacznikiem nie są parametry, budowa, pomiary itp. Jedynym wyznacznikiem jest PRZYJEMNOŚĆ pojmowana indywidualnie i ewoluująca w czasie. Nie jestem zwolennikiem analogu ALE... Potrafię zrozumieć dlaczego ludzie tak go kochają. Po prostu na ową przyjemność składają się jeszcze inne doświadczenia, poza dźwiękiem. Ten rytuał, duże okładki, namacalność płyty, konieczność dopieszczania i czyszczenia urządzeń, wrażliwość na każdy element, poszukiwanie unikalnych płyt, wyprawy na giełdę, testy wkladek, itp. Z jednym zastrzeżeniem: słyszałem parę razy dźwięk z analogu, który był doskonały nawet wg mojej koncepcji. Np. kolumny Rockport, tor McIntosha z gramofonem Transrotora. Albo system Jadis, kolumny Serblin i laserowy gramofon. Problem w tym, że nigdy mnie nie będzie na niego stać. Jeśli będę kiedykolwiek miał te 3 duże bańki, prędzej wybuduję dom lub pojadę w podróż dookoła świata. Wg mnie z cyfry da się łatwiej uzyskać doskonały dźwięk lecz o wiele trudniej przyjemny. Stąd kariera lamp i analogu. Tu jest odwrotnie: łatwiej przyjemny, o wiele trudniej (drożej) doskonały. W obu przypadkach każdy sobie wybiera, co woli. Ja akurat mam sprzęt, który przeskoczył granicę i daje dźwięk cyfrowy zarówno precyzyjny jak i przyjemny. Problem w tym, że zajęło mi to ok. 40 lat :) i kosztowało kupę kasy. Gdybym miał budżet na używane w okolicach 3-5 tys. pierwszy sięgnąłbym po wzmak hybrydowy może tanią szlifierkę. Choć pewnie nie, raczej tani DAC. Zwyczajnie, nie potrafiłbym już żyć bez streamingu. Kupując płyty nigdy nie poznałbym tyle znakomitej muzyki. Zwyczajnie bym o niej nie słyszał. I tu jest główna wada znajomych, fanatyków analogu. Poznają bardzo mało nowej muzyki, bo siłą rzeczy zamykają się w obrębie dostępnych (i drogich) płyt. Lub skazani są na przypadkowe zakupy na giełdach. Wtedy cena ustala im playlistę. Rok temu na śmietniku w Niemczech znalazłem stary gramofon Radiotechniki (DDR) i ok. 50 płyt niemieckich z lat 70. i 80. Gramofon muszę naprawić. Tak że sam niedługo zapuszczę się w odmęty analogu :) Siermiężność gramofonu nie będzie wadą, tylko elementem „klimatu” :)
@michazawarty
@michazawarty Жыл бұрын
Chyba jedyny sensowny komentarz w temacie wyboru źródła 🙂 Dodam tylko że będąc fanem vinylu, CD, streamuję również muzykę co daje swobodę poznawania i obcowania z nową muzyką. Jedynym warunkiem jaki musiałem spełnić to zbudowanie systemu dla każdego źródła na odpowiednio wysokim poziomie. BTW, znajomi nie melomani/audiofile nie odróżniają często mojego setu vinylowego od reszty 😛
@pliedtka
@pliedtka Жыл бұрын
Na swoich 'puszkofonach' DIY, bo nie są to rasowe hi-end głośniki jestem w stanie powiedzieć iż większość moich źródeł cyfrowych gra inaczej. Chyba ci nie rozróżniający winyla od cyfrowego źródła po prostu nie są osłuchani lub nie zwracają na ten fakt uwagi bo ich mózg nie skupia się na tym. Obecnie moje głośniki są podstrojone trochę 'pod' TV, a by słuchać dla siebie i nie przeszkadzać, zakładam Senki z serii HD6** bo te brzmią 'czyściej'.
@michazawarty
@michazawarty Жыл бұрын
@@pliedtka no i pięknie 🤟 Ja też odpalam słuchawki jak potrzebuję, u mnie Fostexy.
@marez_3936
@marez_3936 Жыл бұрын
Według mnie najszczęśliwsi są ci którzy lubią słuchać ten sam album studyjny i na CD i na płycie winylowej. Mam na myśli tych zbieraczy którzy nie mogą żyć jeśli nie mają płyty z różnych wydań CD i płyt winylowych. Sam do nich należę. Ostatnio zgrywam z gramofonu płyty winylowe na komputer. Potem w Adobe Audition usuwam szumy, w innym jeszcze programie trzaski, i potem cały materiał dodaję do odtwarzacza Cocktail x35 z dyskiem SSD. I brzmienie na x35 jest lepsze niż z gramofonu, bo x35 to lepszy sprzęt od mojego gramofonu. Taki wniosek że dany materiał może brzmieć na lepszym sprzęcie lepiej niż na gorszym w tym przypadku gramofonie z którego przeniosło się na komputer te dane. Czasem lubię z CD posłuchać a czasem winyl. Oba rodzaje brzmień mają to coś. Zależy od humoru słuchającego w danym dniu.
@mstozsto4756
@mstozsto4756 3 ай бұрын
i to jest dobre podejście. Ten X35 ma ekran dotykowy?
@marez_3936
@marez_3936 3 ай бұрын
@@mstozsto4756 Nie ma. Jeśli masz na myśli udogodnienia i szybsze działanie z plikami to jest do tego przeznaczona aplikacja na smartfony nazywa się MusicX Neo. To w tej aplikacji wszystko palcem , przewijasz listę lub wybierasz pliki podobnie jak w kompie myszką..
@arteks86aaa
@arteks86aaa Жыл бұрын
ANALOG vs. CYFRA? Dźwięk potocznie nazywany cyfrowym, a tak de facto sygnał dyskretny, jest odzwierciedleniem wartości napięcia w konkretnych odstępach czasu ( podczas próbkowania ). Innymi słowy jest to informacja o dźwięku czy wręcz instrukcja do tego, co ma zrobić DAC. I teraz najlepsze : "UWIELBIAM" w cudzysłowie, te bajki, mity, bajdurzenia o schodkach w dźwięku cyfrowym czy o jakichś przerwach czy lukach pomiędzy próbkami. Każdy kto wie jak odbywa się przetwarzanie sygnałów, jest w pełni świadom, że sygnał pomiędzy próbkami jest interpolowany, a więc pomiędzy próbkami również występuje, bo od tego jest DAC, żeby znów wypuścić sygnał analogowy. Zawsze porównuję to do ślimaka, który pełznie i ciągnie za sobą śliski ślad. To jest analog. Jeśli zapiszemy drogę ślimaka w formie współrzędnych w kilku punktach i każemy iść drugiemu ślimakowi po tamtej trasie, to drugi ślimak nie będzie skakał i robił przerw między punktami na mapie. Od znów popełznie i zostawi ciągły ślad, tyle, że ma pełznąć przechodząc przez ściśle zadane punkty. Dlatego to całe bajdurzenie o SACD, Hi-Res, etc. te nowe audiofilskie sprzęty po 352 khz. próbkowania, to jest wszystko kompletna ściema. Antynaukowa brednia i wyciąganie kasy. Założę się, że za chwilę powstaną po milion hz przetworniki żeby dalej łupić jeleni. I Ci co znają się na temacie wiedzą, że tak na prawdę zbyt duże próbkowanie może być wręcz szkodliwe dla materiału.
@witoldwitoszekrecords3253
@witoldwitoszekrecords3253 3 ай бұрын
Te schodki są tak krótkie, że i tak ucho ludzkie nie jest w stanie tego wysłyszeć, więc w czym problem?
@kudaty5535
@kudaty5535 Жыл бұрын
Dobrze, że przy słuchania Zenka nie ma takich problemów. Włączam i gra ❤
@mstozsto4756
@mstozsto4756 3 ай бұрын
nuty, nuty są najważniejsze
@kFY514
@kFY514 Жыл бұрын
Tak jak Pan powiedział - cyfra jest całkowicie przejrzysta. Dlatego, o ile zastosujemy sprzęt dobrej jakości i poprawne metody masteringu, to nagranie z gramofonu przechwycone na komputerze i nagrane na CD (o formatach hi-res nie wspominając) będzie nieodróżnialne od gramofonu grającego "na żywo". Co IMO dowodzi wyższości cyfry. Wiele popularnych nagrań natomiast na CD brzmi gorzej bo zostało celowo zmasterowanych "źle", w imię zwiększenia subiektywnej głośności kosztem zniekształceń i dynamiki, podczas gdy mówi się że ograniczenia winylu wymuszają mniej agresywny mastering. Analogowe zniekształcenia mogą też subiektywnie brzmieć po prostu przyjemnie, ale tu już wkraczamy na tereny audiofilskiej wiary nie mającej wiele wspólnego z techniką. Analog ma też to do siebie że wprowadza zmienne. Można wymienić gramofon i ta sama płyta zabrzmi mierzalnie inaczej - niekoniecznie lepiej w sensie zgodności z tym co słyszał inżynier w studiu, ale inaczej. Miłośnicy analogowego sprzętu mogą więc całe życie wymieniać sprzęt w poszukiwaniu ideału, odkrywając coraz to bardziej odpowiadającego sobie brzmienia. Tymczasem odtwarzacze CD powyżej pewnego (wcale nie absurdalnie drogiego) poziomu jakości będą brzmieć dokładnie identycznie... Być może ludzkiemu umysłowi trudno jest zaakceptować, że ideał został osiągnięty, i stąd ten kult czarnej płyty?
@__marek__
@__marek__ Жыл бұрын
Super opisane a i tak wolę czarne krążki i kasety 😆
@rosandpl
@rosandpl 11 ай бұрын
jeśli odtwarzacz CD tylko wyrzuca sygnał optykiem do wzmacniacza, to tym bardziej traci sens, wystarczy taki który dobrze sobie radzi z optycznym odczytem i korekcją błędów
@cefalloid
@cefalloid 10 ай бұрын
​​​@@rosandplale ty serio myślisz że odtwarzacz z wyjściem optycznym wysyła (na swoje wyjście optyczne) dane 1:1 odczytane z płyty CD, w formacie CD? Poczytałeś kiedyś o formacie spdif/toslink vs format zapisu na płycie 'Red Book'? Przecież to są 2 różne światy..
@witoldwitoszekrecords3253
@witoldwitoszekrecords3253 3 ай бұрын
Nieprawda. Nic co zawiera konwerter cyfrowo-analogowy, a więc każdy odtwarzacz CD nie będzie brzmieć identycznie, chyba, że dwa odtwarzacze zawierające identyczny model konwertera.
@konradzuk6303
@konradzuk6303 Жыл бұрын
Debata nie ma sensu, kiedyś można było dywagować pomiędzy Soczystym dynamicznym dźwiękiem analogowym a nieco plastikowym cyfrowym. Teraz jakość przetworników DAC jest na takim poziomie że cyfra przewyższa analog pod każdym względem. Chociażby rozwój pluginów VST emulujących znane sprzęty. Świetnym przykładem są pluginy Universal Audio jako AMPy gitarowe Engl czy Marshall, odwzorowanie cyfrowe analogów, interfejs UAD Apollo zmienia swoje parametry impedancje, napięcie itp pod parametry emulowanego sprzętu.
@sw3.
@sw3. Жыл бұрын
Najlepszą jakość ma płyta analogowa, na którą nagrano MP3 ;)
@PiotrPilinko
@PiotrPilinko Жыл бұрын
Twoje zdanie wcale nie jest daleko od prawdy. Może nie mp3, ale praktycznie wszystkie nowe winyle pochodzą z cyfrowego mastera.
@effectosis742
@effectosis742 3 ай бұрын
Ja odnoszę wrażenie , że część mitów na forach jest pisana na zlecenie firm które produkują bardzo drogi sprzęt audiofilski. Mity inspirowane są bardziej branżą sprzętu gitarowego gdzie mamy różne technologie - lampowe , optyczne , tranzystorowe , sprężynowe... a także różnego rodzaju mity na temat brzmienia drewna... Kable i gniazdka elektryczne w tej branży też wydają się mieć znaczenie na finał końcowy . Analizować można wszystko na każdym etapie .
@DJAP-ART
@DJAP-ART Жыл бұрын
Mój kolega na sprzęt muzyczny watrości niezłej chaty na wsi (ew. apartamentu w dużym mieście) i... to co ma z dodatkowego osprzętu to mnie się w glowie nie mieści. Wszystkie filtry sieciowe, kable niby jednokierunkowe wygładzacze prądu i wszelkie inne wynalazki nawet nie mówię już o kablach i przewodach połączeniowych. I jak mi tak demonstruje nagrania na tych wynalazkach swoich to powiem krótko, że jednak móżg steruję urojeniami i kieszeniami audiofili. Bo mój Pionner SA9900 + Revox B77 dwuścieżkowy + DAC Arcam + Thorens TD147 (na winyle) i kolumny Pioneer CS 903 oraz drugie TDF RTL3 wcale gorzej nie brzmą. A wartość mojego skromnego sprzętu do suchania to 1/100 wartości tego co on ma., Lubię posłuchać dobrej muzy, ale nigdy nie zrozumię audiofili. Pozdrawiam
@MieluPL
@MieluPL Жыл бұрын
Patrząc po sprzęcie to też jesteś audiofilem, po prostu mniej wydałeś.
@DJAP-ART
@DJAP-ART Жыл бұрын
@@MieluPL Witam, Sprzęt swój kupowałem jeszcze wczasach gdy ceny były ""normalne"". Na przykład za wzmaka Pioneera zapłaciłem w 2002 roku 1700 zł + przesyłka z e-baya, Revoxa otrzymałenm uszkodzonego chyba za 800 zł plus naprawa 240 w 2005 roku, kolumny Pioneera pochodzą z wymiany za simsonka który nie miał papierów. Jedynie odtwarzacz syrumienowy to nabytek z 2020 roku (1100 zł). A gramofon i kolumny TCL RTL są z giełdy rzeszowskiej 2012 rok - wtedy tego sprzętu było pełno i za niewielką kasę, Bo wszyscy wielcy melomani i konomaniacy kupowali w sklepach badziewne zestawy kina domowego, króre grały jak dziurawe konserwy. Tak patrząc to teraz faktycznie to co mam to coś już jest warte, ale nie przesadzajmy to nie jest sprzęt audiofilski - co najwyżej można go określić jako vintage i tyle. A kupowany gył jak była okazja a nie na siłę, że musi być wszystko szybko i od razu wszystko na raz. A tak wracając do powyższego tematu to powiem krótko ...dla mnie z analogów najlepiej brzmi magnetofon i basta....Pozdrawiam....Alek
@arteks86aaa
@arteks86aaa Жыл бұрын
A powiedz jeszcze takiemu audiofilowi, żeby zakupił sobie za ułamek ceny monitory studyjne i na nich posłuchał muzyki najwierniej jak się da, to Cię udusi tymi złotymi kablami. To są chorzy ludzie. Szukają jak najwierniejszego dźwięku, a nigdy nie chcą stosować tego sprzętu na którym się ową muzykę stworzyło. Dziś świat jest tak szurnięty, że sprzęt profesjonalny kosztuje ułamek ceny błyszczących zabawek dla "złoto"uchów...
@mstozsto4756
@mstozsto4756 3 ай бұрын
@@arteks86aaa ale ile ludzi się pożywi na wytworzeniu i sprzedaży sprzętu. Przy okazji dla takich jak ja inny sprzęt będzie tańszy ...
@china08021983
@china08021983 Ай бұрын
Kwestia gustu. Ja mam stara Hondę Civic i wystarcza a niektórzy muszą mieć lambo
@MROK-1972
@MROK-1972 3 ай бұрын
NIE MA jednoznacznej odpowiedzi, a to dlatego że muzyka jest przez nas odbierana subiektywnie, czyli co uszy, to inny osąd być może.Moim zdaniem najlepszy dźwięk dla mnie z płyt cd dobrze nagranych, sa-cd, blue-spec, blu-ray jeżeli chodzi o koncerty, po kilkudziesięciu latach osłuchania wiem jedno, źródło jest najważniejsze, dobre źródło i cała reszta,a co do płyt winylowych nie wrócę do tego, dla mnie technologia miniona, jeżeli chcę bardziej tkzw.dźwięk ocieplony ,to wytarczy dac lampowy i po sprawie, muzyka ma być dla nas przedewszystkim przyjemnością, przeżyciem, uniesieniem, efekty, jakość dźwięku przy różnych konfigóracjach sprzętu może nas zaskoczyć, dlatego warto trochę poeksperymentować.
@marekmiszkiel8617
@marekmiszkiel8617 Жыл бұрын
Gdy w latach 80tych walczono z szumami w urządzeniach analogowych przyszły lata 90te i płyty cd i wteszcie cisza zero szumów ale po latach słuchania czegoś w tej muzyce brakowało tzw. powietrza , dzisiaj okazuje się że ten szum to taka wartość dodana .Jest metoda na uzyskanie tej wartości dodanej przepuszczając sygnał cyfrowy przez magnetofon studyjny i z powrotem na cyfrę .
@Ciekawosc
@Ciekawosc Жыл бұрын
nie takie zero... Ze wzgledu na specyfike ludzkiego organu sluchowego i nienaturalny stan idealnej cyfrowej ciszy, sztucznie dodawano (nie wiem czy nadal tak sie dzieje) szum na poziomie 3 decybeli
@kasimasi6747
@kasimasi6747 Жыл бұрын
dokładnie jak w cyfrowej „forografii”…
@tymoteuszchwistek9520
@tymoteuszchwistek9520 3 ай бұрын
Prawie nic nie zrozumiałem, ale słucha się dobrze😂
@WITofficial
@WITofficial Жыл бұрын
Lubię jak ktoś w temacie budzącym wiele emocji, podchodzi bez emocji :) Kolejny genialny materiał.
@brakpseudonimu236
@brakpseudonimu236 Жыл бұрын
Ja wiem tylko, że winyli średnio się słucha w samochodzie, ale za to nie trzeba ich przewijać ołówkiem. Pozdrawiam.
@davefunaky
@davefunaky Жыл бұрын
Świetny materiał! Jakiś czas temu Sławomir Pietrzak (głowa S.P. Records) powiedział, że muzyka z płyt CD jest gorsza ponieważ... Po przesłuchaniu "cyfrowej" muzyki boli głowa ;)
@tiges
@tiges Жыл бұрын
Jakby nie masterowsli tego, żeby nie przegrać w loudness war, to by go nie bolała. Sam się do tego przyczynił 🤪
@alberteinstein4059
@alberteinstein4059 Жыл бұрын
​​​@@tigesWłaśnie, od starych CDków sprzed loudness waru głowa jakoś nie boli, bo po paru minutach nie zlewają się w jednostajny jazgot...
@infraceptor4749
@infraceptor4749 4 ай бұрын
bo na 440hz dlatego boli głowa
@wojciechczupta
@wojciechczupta 11 ай бұрын
tutaj jest wywiad z inżynierem dźwięku który robi mastery pod CD i winyl. Wyjaśnia z jakie ograniczenia musi nałożyć na mastera vinylowego vs CD. Skoro są dwa różne mastery trudno by było to samo brzmienie. Możesz zacząć od ok 20minuty ale cały wywiad jest interesujący: kzfaq.info/get/bejne/a8pngpemst6biXk.html
@grzegorzmatuska7299
@grzegorzmatuska7299 Жыл бұрын
Niedoskonałość techniki analogowej na papierze i w praktyce jest oczywista i tym samym przy poważnym traktowaniu słuchania muzyki z płyt winylowych trzeba się liczyć z kosztami i wieloma niedogodnościami a suma kompromisów może zepsuć efekt końcowy .Dobrze też mieć świadomość dlaczego pierwsze tłoczenia plyt winylowych, już teraz sprzed 40,50 a nawet 60 lat są takie drogie. Wówczas nośnikiem w studiu była taśma magnetyczna i z kopi tej taśmy powstawały matryce i tloczono płyty. Część z nich zachowała się do dzisiaj w doskonałym stanie ( vinyl jest dość trwały) . Zatem ze świerzutkiej taśmy matki powstała matyca i wytłoczono płytę winylową, która przeleżała gdzieś nietknięta 50 lat. Taka kapsuła czasu. Niestety kondycja wielu taśm po dziesięcioleciach w porownaniu do winyli bywa kiepska i wynika to z degradujących procesów chemicznych co za tym idzie reedycje wymagają wielu skomplikowanych operacji na samych taśmach ( czasem jest to wypalanie taśmy w temperaturze około 120 stpni Celcjusza i ostatni krzyk taśmy podczas jej kopiowania) . Potem remastering obecnie chyba tylko cyfrowy czyli ingerencjia w pierwotne dzieło producenta poprzez ratowanie i retuszowanie tego co zostalo na taśmie po tylu latach. Dlatego dla mnie gramofon, to głównie wehikuł czasu do nagrań, których reedycje nie są w stanie pobić wydań z epoki. Obecny poziom techniki cyfrowej jest nieosiągalny dla gramofonu, ale był czas, że było odwrotnie.
@leszekkucz796
@leszekkucz796 Жыл бұрын
Ileś lat temu dla mnie rozstrzygające w kierunku wyższości cyfry była świadomość, że z każdym odtworzeniem mojej ulubionej płyty gramofonowej/kasety jakość tego odtworzenia spada, czy inaczej zapis degraduje się. Ta śwadomość była nie do zniesienia :-) Teraz tylko flac lub nieco gęściej. I musiałbym podwoić liczbę metrów kwadratowych, gdybym chciał moje ulubione albumy trzymać na płytach gramofonowych.
@Mar-ei5eh
@Mar-ei5eh Жыл бұрын
Ludzki sluch jest analogowy wszystkie instrumenty sa analogowe.,cyfra jest nienaturalna ma zalety bo jest trwała ale czy brzmi naturalnie milej dla ucha ?
@meherclermehercle1698
@meherclermehercle1698 Жыл бұрын
Bo winyl trzyma się w zamknięciu i strzeże, a słucha z CD albo chmury. ;)
@crazyivan030983
@crazyivan030983 Жыл бұрын
​@@Mar-ei5ehhahahaha :D
@MieluPL
@MieluPL Жыл бұрын
@@Mar-ei5eh Tak, brzmi tak naturalnie jak wybrany przez ciebie wzmacniacz i słuchawki. Ludzki słuch jest analogowy i sygnał analogowy otrzymujesz. No chyba, że przetwornik z cyfry masz w mózgu?
@mstozsto4756
@mstozsto4756 3 ай бұрын
@@meherclermehercle1698 tak jak obrazy, malarstwo. Jeszcze gdyby autografy a jeszcze lepiej dedykacje były bezpośrednio na krążkach i żeby były numerowane ...
@metalmeble
@metalmeble Жыл бұрын
Może tylko połowę zrozumiałem , ale słuch się tego z wielką przyjemnością. Pozdrawiam. Łapka
@jankowalsky3609
@jankowalsky3609 Жыл бұрын
ja jestem ortodoxem, słucham tylko top of the top analogu, a robie to tak: jak chcę posłuchać sobie np. U2, to zapraszam ich do siebie, chłopaki rozkładaja sprzęt i grają - a ja słucham, bez żadnej kompresji czy błędów tłoczenia jakiegoś plastiku. potem dzięki i tyle w temacie. lubię tez Presleya, ale tu mam problem ...
@zbigniewzontek4189
@zbigniewzontek4189 Жыл бұрын
No wiesz , ale jakbyś się mocno skoncentrował to może by Cię odwiedził ? 😂😂
@jankowalsky3609
@jankowalsky3609 Жыл бұрын
@@zbigniewzontek4189 poszukam jakiegoś analogowego medium. te cyfrowe przekłamują :)
@lukask7445
@lukask7445 Жыл бұрын
Ja mam lepiej. Otóż całe to brzmienie, czy to U2, czy nawet Presleya, bez różnicy, jestem w stanie odtworzyć w głowie. Przy czym automatycznie wchodzi korektor brzmienia, który powoduje, że staje się ono par excellence idealne. Jak włączę tryb korektor-on, idealnie brzmi również cover grany przeze mnie na fortepianie. ;-)
@zbigniewzontek4189
@zbigniewzontek4189 Жыл бұрын
@@jankowalsky3609 oj tam ! oj tam ! Panie Kowalsky , od razu przekłamują . Audiofile tak gadają 😂 żeby usprawiedliwić swoje zakupy ...nie orawdaż?
@szymon4602
@szymon4602 Жыл бұрын
@@zbigniewzontek4189 takie substancje są raczej zabronione :)
@pytaniedodcf9230
@pytaniedodcf9230 Жыл бұрын
Było już wspomniane, że w muzyce "jest tak jak się Państwu wydaje". A jeżeli czerpiący z vinyla zyski Cię przekonał to tak ci się wydaje - więc tak jest...
@pokrec
@pokrec Жыл бұрын
Zarąbisty materiał! Dziękuje za ten głos i jasne powiedzenie z pozycji kompletnie bezstronnej co i jak, kawa na ławę, jak na wykładzie z matematyki. Myślę, że dyskusja na poziomie audiofilsko - anytaudiofilskim to w istocie jest dyskusja o gustach. A o nich można dyskutować do krwi. Na poziomie obiektywnym można dyskutować, jeśli sie mierzy wielkości o których sie dyskutuje. Przebieg na ekranie oscyloskopu jest, jaki jest i inny nie będzie. To, że ten sam przebieg "puszczony" przez jakis sprzęt komuś sie "na zabój" podoba a ktoś nie potrafi tego słuchać - to juz kwestia gustu a nie sprzętu. Odbiór sygnałów dźwiękowych przez każdego z nas jest inny i jest w olbrzymiej mierze determinowany nasza psychiką, nastrojem, nastawieniem mentalnym, itd. Innymi słowy - podnieta jest mierzalna obiektywnie, wywołane przez nia wrażenie u każdego jest kompletnie subiektywne. Ta sama podnieta u każdego z nas wywoła inne wrażenie. My lubimy wrażenie i chcemy tak regulowac podnietę, żeby je otrzymać. Nie ma sensu oceniac sprzętu audio na podstawie wrażenia, jakie on wywołuje. Jest sens dobierac sprzęt dla siebie na podstawie tegoż. To, jaka podnietę generuje dany sprzęt to po prostu jego cecha i już. Odrózniajmy podnietę (bodziec) od wrażenia wywołanego tym bodźcem. Lubimy egocentrycznie zakładać, że u każdego czlowieka funkcja odwzorowująca bodziec na wrażenie jest taka sama, a to jest nieprawda! Jeden lubi gramofon i nigdy się nie znudzi analizowaniem na 40-ta stronę kształtu czubka igły w danej wkładce i miliona innych parametrów, inny po prostu nie trawi słuchania muzyki w smażalni frytek. Dla jednych dźwięk CDAudio jest tym, czym ma być, dla innych - jest on zbyt "sterylny". To wszystko jest psychologia. Nie ma sprzętów lepszych i gorszych, są sprzęty rózniące sie parametrami. Czasem nawet parametrami ukrytymi - z istnienia których możemy sobie nie zdawać sprawy. Ostateczną weryfikacją sprzętu jest tylko jedno: czy mi sie to podoba i czy lubię ten dźwięk. Bo słuchanie dźwięku ma być przyjemnością. A że ktoś woli gramofon z jego niedoskonałościami a inny - dźwięk cyfrowy z jego "sterylnością" - to kwestie preferencji. Wreszcie - ktos będzie słuchał MP3 "zrobionego" na generycznym kodeku 128 kbps i mu nie będzie to przeszkadzać, bo sie skupia na rytmie i melodii, kogoś innego szlag trafi, bo zniekształcenia w wysokich tonach go zmęczą. A ktoś inny w ogóle nie słyszy zasadniczo nic powyżej 8 kHz (jak ja) i nawet nie będzie rozumiał o czym jest dyskusja. Mozna tez słuchać kiepskiego MP3 "as is" - nie znając nawet oryginału (albo nie mając słuchu absolutnego i słabą "pamięć słuchową", żeby to porównać) i cieszyć sie tym, że nie słychać szumu i mieć perfekcyjne złudzenie, że oryginał właśnie tak brzmi. Jeden zauważy od razu róznice między 128 kbps i 320 kbps, inny nie rozpozna nawet chamskiej kompresji w stylu "remasteringu, żeby było głośno" jesli nie ma bezpośredniego porównania (ja zdecydowanie, absolutnie zdecydowanie wolę ciszej, ale bez kompresji, choć mam słuch zmasakrowany antybiotykiem w dzieciństwie do kategorii "E - niezdolny do służby nawet w czasie wojny" w książeczce wojskowej). A na koniec smaczek: czy jesteśmy w stanie odtworzyć cyfrowo "lampowe brzmienie" jakiegoś np. wzmacniacza? Bo przeciez można go zmierzyć dokładnie, zdjąć jego charakterystykę i ją odtworzyć cyfrowo bez zagłebiania sie w setki parametrów z których ta charakterystyka wynika? Nie próbować obliczyć tej charakterystyki na podstawie parametryzowanego modelu, tylko ją po prostu cyfrowo odtworzyć w takim kształcie, jaki dany wzmacniacz prezentuje?
@BartekEVH
@BartekEVH Жыл бұрын
Nawet nie wiesz ile w tym wszystkim robi sama psychologia. Wystarczy ślepy test i ludzie totalnie się wykładają, robiłem takie. Wniosek jest prosty. :)
@BartekEVH
@BartekEVH Жыл бұрын
Co do ostatniego pytania, tak, jesteśmy. I znów powiem to samo, nie ma sensu mówienie tu o liczbach, teorii itd, bo w tym zawsze będą różnice, tylko wystarczy zrobić potem ślepe porównanie tychże odtwarzanych dźwięków. Przy obecnej jakości cyfrowych emulacji człowiek jest bez szans, by to odróżnić. To samo się tyczy płyty CD jako kopii 1:1 z vinyla, albo emulacji całego toru analogowego i samego vinyla od zera. Robiłem takie testy na paru osobach i błędów było 50/50. Ja sam mając słuch absolutny i strasznie czuły techniczny również nie jestem w stanie tego odróżnić. To tak, jak gdyby chciało się powiedzieć, czy robaczek idący po drzewie ma 0.98 mm, czy może jednak 0.72 mm, widząc go z odległości 2m. :) A nasze odczucia w temacie dźwięku są piekielnie mocno związane z psychiką, świadomością o tym, co gra i z czego.. Gdy tego nie wiemy, jesteśmy bezradni i często nawet niemalże głusi. Tak wykazują doświadczenia. :)
@pokrec
@pokrec Жыл бұрын
@@BartekEVH Dzięki za odpowiedź! Wreszcie mam to jasno powiedziane - razem z metodologia i wynikami ślepych prób. Czyli da się zaemulować to mityczne "lampowe brzmienie" cyfrowo, fenomenologicznie bez budowania jakiegokolwiek modelu matematycznego wzmacniacza lampowego. Zresztą pewnie każdy wzmacniacz lampowy brzmi nieco inaczej, tak jak każdy wzmacniacz tranzystorowy tez brzmi inaczej.
@BartekEVH
@BartekEVH Жыл бұрын
@@pokrec dokładnie tak. Zmiennych jest potworna ilość i model matematyczny byłby nieskończenie wielkim modelem. Zatem to sensu nie ma dla nas. To tak daj gdyby chcieć, namalować np. obraz kamienicy, ale z dokładnością do atomu. :)) Emulacje (te bdb, nie marne jakieś za free itp) robią już tyle zabiegów z dźwiękiem, że różnica się po prostu zaciera i człowiekowi to wystarcza, aby został zrobiony w balona mówiąc kolokwialnie. I nam to pasuje. Pozdrawiam.
@DamianCichon9018
@DamianCichon9018 Жыл бұрын
Panie Tomku, kolejne bardzo miłe zaskoczenie tematem na czasie, nigdy nie wiadomo czego się spodziewać, co będzie następne - jako analogiczne istoty dziękujemy za piękny analogicznie wytłumaczony analogowo wykład na bardzo zdrowym i neutralnym poziomie 0db👏🙂
@franciszeksywula7517
@franciszeksywula7517 Жыл бұрын
brawo za ta informacje na temat zadnej roznicy miedzy analogiem a cyfra , to prawo fizyki akustycznej
@jacekjazwinski8208
@jacekjazwinski8208 Жыл бұрын
Oj, chyba trzeba posłuchać jeszcze raz...
@tjblues01
@tjblues01 10 ай бұрын
Sygnal cyfrowy tez moze byc znieksztalcony; np. przez niestabilnosc zegara taktujacego. Do tego nie istnieje idealny kanal transmisji; nawet zera i jedynki zamieniaja sie miejscami. Dlatego niezbedna w przetwornikach AD/DA jest korekcja bledow. Nie istnieje idealny laser (np. laser clipping). Kazda rysa, kazda drobina kurzu na plycie CD wprowadza bledy. Te bledy musza byc korygowane lub maskowane. Po stronie analogowej przetwornika DA musza byc stosowane filtry: LP i HP. Od ich stromosci i jakosci zalezy wiernosc odtwarzanego dzwieku. Cale szczescie dla "cyfry" wspomniane bledy (kolysanie dzwieku, dystorsje, pre-echo i aliasy) sa nieslyszalne lub na granicy slyszalnosci. Dynamika. "Wspolczesnym nagraniom wystarczy 40 dB...." Z tym, ze to nie wynika z muzyki tylko z cholernej kompresji i marnego masteringu skierowanego w strone przecietnego odbiorcy popu. Wspolczesny jazz czy klasyka wymaga takiej samej dynamiki jak 40 lat temu, czyli co najmniej 70 dB, zeby miec troche zapasu... RIAA na plytach analogowych koloryzuje dzwiek. Podobnie jak filtry (glownie dolno przepustowe) koloryzuja dzwiek ze zrodel cyfrowych. I tu sprawa rozbija sie o subiektywne odczucia. Niektorym podoba sie bardziej cieple brzmienie winilowej plyty, innym sterylnosc zapisu cufrowego. Ale... zestawiajac odpowiedni wzmacniac, glosniki i DAC mozna uzyskac kazdy rodzaj brzmienia 🙂 Wg. mnie, od strony produkcji, wazne jest by dzwiek byl jednak jak najbardziej neutralny oraz o zachowanie maksymalnie duzej dynamiki. Czyli, tak jak na starych plytach CD, ktore byly "ciche". W koncu po to mamy galke glosnosci, by dostosowac glosnosc do naszych preferencji 😉 edit: literowki
@0dB-pl
@0dB-pl 10 ай бұрын
Bardzo słuszne i trafne spostrzeżenia. Diabeł jak zawsze tkwi w szczegółach, dlatego jest oczywiste, że z każdą tezą można na jakimś poziomie jej prawdziwości dyskutować, co nie zmienia faktu, że co do meritum pełna zgoda.
@Micha-dx2xw
@Micha-dx2xw Жыл бұрын
Jeżeli ktoś lubi dźwięk z winyla to jaki ma problem zarejestrować go cyfrowo z wszystkimi niedoskonałościami winyla (szumy, trzaski, nierównomierność prędkości) i zapisać cyfrowo a potem odtwarzać na czym chce i mieć dźwięk z winyla w wersji cyfrowej. I nie zniszczy sobie płyty :) Analogicznie z kasetami. Prawdziwy audiofilski sprzęt gdyby istniał, na wyjściu otrzymywalibyśmy ten sam sygnał co na wejściu i nikt by tego nie chciał słuchać. Dobór sprzętu dla konkretnej osoby polega przecież na dobraniu sprzętu z jego wadami tak, aby z naszymi nieidealnymi uszami brzmiał najlepiej. A co oznacza najlepiej ? Tak jak nam się podoba. Żaden audiofil nie ma najlepszego sprzętu na świecie. Ma tylko najlepiej brzmiący sprzęt według jego uszu, a ten sprzęt może być daleki od perfekcji. Dlatego każdy może być audiofilem dla samego siebie i tylko siebie.
@MTWODZU
@MTWODZU Жыл бұрын
Dokładnie to samo powtarzam tym, którzy upierają się przy tym, że nie liczy się nic po za winylami. Ale nie mam też zamiaru kogokolwiek przekonywać na siłę, zwłaszcza gdy pojawiają się już argumenty z dziedziny audiovoodoo. Sam korzystam z obu nośników i jest pięknie :)
@Micha-dx2xw
@Micha-dx2xw Жыл бұрын
@@MTWODZU To jakieś zafiksowanie. Znam takich co muszą mieć magnetofon, gramofon a odtwarzają to na plastikowych głośnikach z marketu z podbitymi niskimi i wysokimi tonami do oporu. Kiedyś pan Krzysztof na Reduktorze Szumu naprawiał jakiś porządny magnetofon, a potem odtwarzył na tym muzykę. Nawet po kompresji youtuba brzmiało to dla mnie tak, że kapcie zgubiłem. Jednak to był naprawdę dobry magnetofon po naprawie, dobra taśma. Gdybym miał magnetofon to odtwarzanie byłoby dla mnie jakimś sentymentem do lat młodości ale zapewne po krótkim czasie przestałbym używać bo nie jest to wygodne i nie widzę w tym nic poza sentymentem. Czekam aż pojawi się moda do podłączania monitorów komputerowych po złączu RGB to bo przecież analog :) Ciekawe że tu nikt nie chce wrócić do analogów :)
@macwozni
@macwozni Жыл бұрын
Czy kawa, którą sam sobie ręcznie zmielę w młynku jest lepsza niż ta sama zmielona przez młynek elektryczny? Nie. Ale to pierwsze sprawia większą radość. Czy mechaniczny zegarek (np. Rolex) za 2 miliony PLN jest lepszy niż elektroniczny (np. Casio) za 5 PLN? Nie, nawet gorzej mierzy czas. A jednak to ten pierwszy daje większą przyjemność z użytkowania. Czy winyl zgrany do wersji cyfrowej ma sens? Absolutnie nie. Sama CEREMONIA wyjęcia płyty, położenia na talerzu, położenia docisku, przetarcia kurzu, ustawienia ramienia, zakręcenia (ręcznie) talerzem, itp. itd. to właśnie nic innego niż CEREMONIA odprawiana przed odsłuchem. Te elementy, które chodzą z mechanicznym, satysfakcjonującym kliknięciem. To wszystko ma bardzo duży wpływ na nastawienie emocjonalne słuchającego. To jest część przyjemności dla wielu ludzi.
@Micha-dx2xw
@Micha-dx2xw Жыл бұрын
@@macwozni Ja też lubię sobie wyjąć C-64 z szafy, włożyć kasetę i uruchomić grę. Jednak nie twierdzę, że takie komputery były lepsze. To tylko sentyment, powrót do lat młodości. Nic poza tym. Wygodniej uruchomić emulator. A kawa czy potrawa często smakuje lepiej, gdy ktoś ci ją poda. Nie miałem i raczej nie będę miał zegarka za 2 mln ale nie widzę w tym przyjemności a raczej chęć pokazania się, pod warunkiem że druga osoba też jest bogata i rozpozna czy to oryginał czy podróbka. Tak więc 2 mln na nadgarstku mają znaczenie gdy obracasz się w towarzystwie milionerów lub drogiego zegarmistrza. Nikt nikomu nie zabiera przyjemności z odtwarzania analogów, jednak mówienie, że to lepsze nie ma większego sensu. To jest inne doznanie ale pod względem czysto muzycznym (dźwięk) nie ma tu nic lepszego. Zgranie analoga do formy cyfrowej ma tu spory sens - masz ten sam dźwięk i zapewniasz trwałość oryginalnemu nośnikowi. Raz na jakiś czas uruchamiasz magnetofon, spędzasz mile czas. A na co dzień odtwarzasz cyfrową wersję. Jeśli będziesz codziennie męczył kasetę odtwarzaniem, za jakiś czas nie będzie co odtwarzać. I tak jest ze wszystkim co stare i rzadkie, nie służy nikomu na co dzień. Stoi w muzeach lub jest na specjalne okazje.
@macwozni
@macwozni Жыл бұрын
@@Micha-dx2xw popatrz, że ja też nie twierdzę, że winyl jest lepszy. Ba, twierdzę, że obiektywnie jest gorszy. Ale jednocześnie wskazuję na przyjemność płynącą z obcowania z nośnikiem fizycznym, ceremonię towarzyszącą i innym podobnym aspektom. To jest jak wyciągnięcie klasycznego samochodu na niedzielną przejażdżkę (w PL niestety mało praktykowane). Z praktycznego punktu widzenia bez sensu, ale ile radości sprawia!
@piotrzawierucha6021
@piotrzawierucha6021 Жыл бұрын
Wreszcie mądry artykuł na ten temat, pozdrowienia
@Calisi0
@Calisi0 Жыл бұрын
"Dobrze jest mieć jakiś punkt odniesienia. Najlepiej 0dB........ pl" mistrzostwo
@mklstardust
@mklstardust Жыл бұрын
Niech ktoś słucha tak jak lubi. Ja korzystam ze wszystkich dobrodziejstw ale najmniej lubię streamery a najbardziej płytę analogową.
@asaasa4617
@asaasa4617 Жыл бұрын
Ale nalot audioidiofili :⁠-⁠) z której elektrowni prąd mniej szumi? Połaniec podobno jest teraz na topie. A tak poważnie zabawki do odsluchu muzyki moim zdaniem to rzecz bardzo osobista i w sumie zależy od odbiorcy. Skuchajmy więc muzyki a nie grających kabli, których cena ma ma leczyć kompleksy miedzy innymi w zakresie wiedzy posiadacza. Autorowi dziękuję za bardzo merytoryczny materiał. Problem wielu to pewnie zrozumienie o czym Pan do nas rozmawia i dlatego sq tak podatni na audio woodu.
@krzysztofrudnik4745
@krzysztofrudnik4745 Жыл бұрын
Najmniej szumi z baterii.
@asaasa4617
@asaasa4617 Жыл бұрын
​@@krzysztofrudnik4745 Chemia to jest to ;⁠-⁠) LiFePo4 ;⁠-⁠) i może do tego troche dimetyluamidu. Zgra jak talala. A tak poważnie czemu słyszący inaczej są tak agresywni ? Kompleksy wynikające z braku wiedzy ? Podskórne odczucie że są nabijani w butelkę przez cwaniaków zarabiających na głupocie i naiwności ? Chęć przynależności do wyimaginowanych ,,lepszych''? Nie wiem. Chcą czystego nie zniekształconego dźwięku polecam filharmonię, bo każdy zapis to kompromis miedzy oczekiwaniami, możliwościami technicznymi, wiedzą Ludzi zajmujących się tym, oczekiwaniami Artysty i zarabiającej na nim wytwórni. Jak nie ma współpracy i zrozumienia między wyżej wymienionymi to powstają gnioty nie do odsłuchu i warto by pozostał choć materiał źródłowy z nagrań. Przepraszam za rozwlekłość i trzymam kciuki życzę sobie i wam więcej tego typu materiałów w bagnie internetów. Sub poleciał.
@konradzuk6303
@konradzuk6303 Жыл бұрын
Zaawansowana Audiofilia to natręctwo maniakalno-depresyjne :D
@sradowazyszczadoniecki5927
@sradowazyszczadoniecki5927 Жыл бұрын
​@@konradzuk6303bardziej obsesyjno-kompulsywne.
@FinestSoundStudio
@FinestSoundStudio Жыл бұрын
Dziękuje za ten materiał. Od lat słucham muzyki zarówno z winyla, jak i ze streamingów. Mam też sporą kolekcję CD ale jakoś leżą i się kurzą. Ewentualnie czasem w aucie słucham. To co pociąga mnie w winylu to klimat słuchania, nie przełączanie, słuchanie do końca. Jest wiele płyt, które brzmią świetnie, niestety jest też masa, które odrzucają od słuchania (szczególnie polskie rapowe wydania starszych płyt, których nikt na powaznie nie przystosował do LP). Streaming to najlepsze rozwiązanie nacodzień oraz możliwość śledzenia ulubionej muzyki bez wożenia ze sobą kolekcji płyt : )
@Tarets
@Tarets Жыл бұрын
Gdyby tylko cyfrowo dało się słuchać albumów do końca bez przeskakiwania.
@BartekEVH
@BartekEVH Жыл бұрын
Zatem czysta psychologia i nic więcej. :) Dlatego sam aplikuję pewne subtelne elementy, które mózg lubi czuć, wynikające z toru płyty vinylowej na płytę CD i jest pełnia radości z dźwięku i słuchania. Same zalety, zero wad. Wady vinyli od 40 lat mnie strasznie irytują i od dnia pojawienia się CD jestem happy. :) A teraz, gdy mogę osobiście dodać to, co tylko chcę do dźwięku i zrobić z niego całkowicie analogowy od fazy płyty, do końcówki mocy, a nawet kolumn, nie do odróżnienia dla słuchacza, to już jest pełnia radości. Nawet na słuchawki mogę wykonać taką wersję dźwięku, że jest efekt, jak gdyby słuchacz pył w pomieszczeniu i słuchał z kolumn, a nie na słuchawkach. To bardzo przydatne dla osób, które tego chcą i wymagają, aby znaleźć się w dobrym studio...
@---pp7tq
@---pp7tq Жыл бұрын
Zarzuć jakimś przykładem źle brzmiącego LP rapowego sprzed lat, z ciekawości.
@FinestSoundStudio
@FinestSoundStudio Жыл бұрын
@@---pp7tqtak na szybko największe rozczarowania: vnm "edkt", jimson "gorączka w parku igieł", waco "świeży materiał", tede "trzyha hajs, hajs,hajs"
@wkunique
@wkunique Жыл бұрын
Genialny materiał , dziękuję . Teraz łatwiej zrozumieć , że materiał na nośniku jest tak dobry ( vinyl CD ) jak dobry był inżynier który go tworzył :) plus to , jakie w domu mamy możliwości ( jakość HiFi) by ten materiał odtworzyć :) Pozdrawiam
@piotrus7aswaitosaw979
@piotrus7aswaitosaw979 Жыл бұрын
Dziękuję to jest świetne przedstawienie i zestawienie.
@MTWODZU
@MTWODZU Жыл бұрын
Lubię nośniki analogowe i lubię cyfrowe. Gdybym jednak miał zdecydować się na jeden rodzaj, wybrałbym cyfrowe, ze względu na czystość dźwięku, trwałość, wygodę korzystania, łatwość wykonywania kopii zapasowych i brak wpływu liczby odtworzeń na jakość materiału.
@Zuubiik
@Zuubiik 3 ай бұрын
Fizyk kwantowy powiedziałby że ciągłość czasoprzestrzeni jest złudna i wszystkie znane nam procesy można podzielić na skończoną ilość kawałków - kwantów. Nawet czas. Więc jesteśmy "cyfrowi", wszystko można rozłożyć na skończoną ilość odcinków - bitów 😊
@zbigniew3238
@zbigniew3238 Жыл бұрын
Mam 70 lat i już od bardzo dawna niestety wiem, że faktyczna zdolność do oceny jakości dźwięku kończy się wraz z osiągnięciem pelnoletności. Potem to już tylko teoria bez praktycznego znaczenia. Ważne staje się tylko to czego się słucha.
@arkobb1153
@arkobb1153 Жыл бұрын
jak zawsze CUDOWNIE wytłumaczone 😍👍🥰🤩
@zbigniewzontek4189
@zbigniewzontek4189 Жыл бұрын
Krótko i merytorycznie Pieknie dziękuję za już i proszę o jeszcze . Pozdrawiam z Beskidów
@rafkar7561
@rafkar7561 Жыл бұрын
Ja tam wybieram CD bo nie szumi i gra to bardzo czysto. Na gramofonie odczuwam przy głośniejszych fragmentach takie jak by podbarwienie wysokich tonów. Wolę CD mimo że mam gramofon to CD wygrywa jak dla mnie.
@mstozsto4756
@mstozsto4756 Ай бұрын
zależy czego się słucha. Jak to będą gitary o jednostajnym natężeniu wraz z jakimiś innymi starymi instrumentami na starych taśmach nagrane 50-60 i więcej lat temu to słuchanie z CD niewiele więcej (albo i nic) nie da.
@adamwrzosek5092
@adamwrzosek5092 Жыл бұрын
Dotknął Pan mimochodem także tematu "grania" samego sprzętu cyfrowego tak ochoczo reklamowanego przez audiofilskich recenzentów. Cieszę się że wreszcie ktoś dosadnie to powiedział że zapis cyfrowy jest transparentny i nie potrzeba magicznych dodatków, a jedynie komponenty analogowe mogą być lepsze. Bez szamanizmu o muzycznych kablach USB, kablach zasilających czy innych kondycjonerach kwantowych i magicznych.
@esaudiolab8490
@esaudiolab8490 Жыл бұрын
Jeszcze mało wiesz o audio.
@tjblues01
@tjblues01 10 ай бұрын
re >zapis cyfrowy jest transparentny < Zapis, tak. Sprzet nie. Ta sama plyta CD odtwarzana na przecietnym "soniaczku" zagra zdecydowanie inaczej niz na solidnym sprzecie - nawet z pominieciem toru analogowego.
@infraceptor4749
@infraceptor4749 4 ай бұрын
@@tjblues01 tak myślisz ?
@tjblues01
@tjblues01 4 ай бұрын
@@infraceptor4749 Nie tylko tak mysle ale to da sie zmierzyc. Tanie przetworniki DA i tory korekcji bledow nie bez powodu sa tanie.
@infraceptor4749
@infraceptor4749 4 ай бұрын
@@tjblues01 no nie wiem jakby porównać flagowe modele sony z lat 90 do współczeanych za pierdylion dollar
@radekbiskupski5380
@radekbiskupski5380 3 ай бұрын
Świetny materiał. Oglądam już drugi raz. Dziękuję.
@krzysztofkropiewnicki636
@krzysztofkropiewnicki636 8 ай бұрын
Z wielką przyjemnością oglądam Pana filmy. I z wielką przyjemnością zasubskrybuje ten kanał. Bo to jeden z niewielu tak cennych kanałów na KZfaq. Dziękuję :)
@michalmyszkin7714
@michalmyszkin7714 Жыл бұрын
Nic nie rozumiem, ale wierzę Panu! 👍☺️
@jarosawmanicki3549
@jarosawmanicki3549 Жыл бұрын
Warto wspomnieć, że płyty analogowe brzmią lepiej z powodu lepszego masteringu i dużo mniejszej podatności, a w zasadzie prawie całkowitej ich odporności na loudness war. Po prostu nie sposób tak "wyciąć" płyty winylowej, żeby po kompresji dźwięku różnica między najgłośniejszymi, a najcichszymi fragmentami wynosiła np. 2dB (dobrym przykładem jest słynny "mastering" albumu "Death magnetic" zespołu Metallica). Standardowe płyty analogowe to różnice między najgłośniejszymi, a najcichszymi fragmentami wynoszące 16-14 dB. Te same albumy w wersji CD, a zwłaszcza po remasteringu to często już tylko 5-8 dB. Ideałem byłyby albumy w wersji CD Audio z masteringiem jak na płytach analogowych. Ale w świecie muzycznego biznesu to chyba nierealne marzenie. Polecam stronę odnoszącą się do loudness war. Można sprawdzić różne wersje albumów. Poniżej odnośnik (link): dr.loudness-war.info/
@jacenty9528
@jacenty9528 Жыл бұрын
Już w pierwszym zdaniu zawarta jest kłamstwo, a potem bzdura goni bzdurę. To, że dziś, w dobie mp3, streamingów i słuchania radia w samochodzie, popularne kawałki popowe nagrywane są z małą rozpiętością dynamiczna to fakt. Faktem jest także to, że dziś w dobie powszechnej dostępności komputerów, interfejsów, przetworników, instrumentów itp wielu twórców samodzielnie zajmuje się nagrywaniem, miksowaniem, masteringiem itd, często mając ograniczoną wiedzę i umiejętności w tym zakresie. Prawdą jest, że kolejne nowe, zremasterowane cyfrowo wersje starych albumów bywają gorsze niż ich protoplaści za sprawą opisanego zjawiska loudness war. Ale wyciąganie z tych faktów wniosków pt. "płyty analogowe brzmią lepiej" to idiotyzm.
@jarosawmanicki3549
@jarosawmanicki3549 Жыл бұрын
@@jacenty9528 Widzę, że nie potrafi Pan dyskutować merytorycznie. W swojej "argumentacji" zaprzecza Pan sam sobie. :-), :-)
@1968czarodziej
@1968czarodziej Жыл бұрын
Udało się nie wsadzić kija w mrowisko 👍Kiedy włączam jakiś utwór to słucham muzyki, a nie dźwięków. Muzyka ma mi dawać radość, spokój, ukojenie, czy co tam jest mi potrzebne. Na co dzień oczywiście źródła cyfrowe, bo to szybkie, wygodne i tanie. Kiedy jednak odpalam gramofon i układam czarny krążek, kiedy po chwili szumów i trzasków pojawiają się dźwięki, bardziej szanuję taką muzykę i rytuał związany z jej odsłuchem. Jedno i drugie jest fajne, o co więc wojna?
@samaudio6998
@samaudio6998 Жыл бұрын
Najważniejsze to obcować z muzyką. Głównie słucham z cd bo wygodnie, od czasu do czasu odpalę winyla ale też lubię sobie nagrać playlistę na kastę. Taśma też ma swój urok. Można się pobawić biasem i zmienić brzmienie pod własne upodobania. Kiedyś nagrałem winyla z dolby S. Nie szumiał :)
@xinkay
@xinkay Жыл бұрын
Moim zdaniem jeśli chodzi o nośnik to cyfrowy zawsze będzie wierniejszy. Brak potrzeby specjalnego masteringu jak w przypadku płyty gramofonowej, oraz mniejsze prawdopodobieństwo "erroru" w postaci nie skalibrowanego gramofonu. Natomiast spotify czy nawet cd nie da nam tego co daje nam czarny krążek - czyli możliwość obcowania z dużym formatem art worku płyty, a co najważniejsze: konieczność zmiany strony co ok. 20 minut. To jest game changer królujący nad każdym argumentem, gdyż największy wpływ na odbiór muzyki ma nasza percepcja, a nie małe różnice w odtwarzaniu. Gdy zmieniamy stronę co 20 minut nie mamy czasu zapomnieć o tym, że słuchamy konkretnej płyty. Słuchamy świadomie, z satysfakcją i namaszczeniem. Dlatego vinyl przeżywa drugą młodość :) ❤
@Towarzysz_Kall
@Towarzysz_Kall Жыл бұрын
Moze jakiś material o audiofilach i tych słynnych glosnikach w cenie mieszkania i kablach w cenie samochodu ? 😊
@piotro9994
@piotro9994 Жыл бұрын
I co? Będziecie się napierdzielać potem, jak ludzie u Reduktora Szumu albo na Tonie Składowym? I co chcecie i komu udowodnić?
@Towarzysz_Kall
@Towarzysz_Kall Жыл бұрын
​@@piotro9994Dokładnie tak by było, gdybym wiedział o co chodzi 🤣
@piotro9994
@piotro9994 Жыл бұрын
@@dd-ly7te Sommer Cable Orbit 240 MK2...tak przy okazji. Jest z dowodów na to według mnie, że nie trzeba dużo wydać, żeby zagrało bardzo dobrze 😉
@emilian902
@emilian902 Жыл бұрын
Ciekawy materiał z przyjemnością obejrzałem.
@MrJARO1232
@MrJARO1232 Жыл бұрын
No i brawo dla pana, wpadłem na chwilę ale zostaje na dłóżej i daję suba.
@gregoryhouse7140
@gregoryhouse7140 Жыл бұрын
Zapis analogowej płyty ma takie, a nie inne brzmienie ze względu na wady, i ograniczenia techniczne. Każdy instrument czy to strunowy, młoteczkowy, membranowy, wytwarza dźwięk mechanicznie, i towarzyszy mu szum lub inne dźwięki. W naturze każdy dźwięk powstaje mechanicznie. To też płytę analogową przyswajamy naturalnie. Znaczy się jej odsłuch. Nie zagłębiając się bardzo w technikalia, to basy w winylu są zapisywane w mono, dlatego brzmią spójnie, a wynika to właśnie z ograniczeń samej płyty. Zawsze każdy dźwięk, który słyszymy jest analogowy. System cyfrowy potrafi mieć lepszą dynamikę i jakość pewnie jest lepsza zapisu, wszystko zależy jakie mamy komponenty sprzętu audio, bo to od wzmacniacza dużo zależy, jakiej jakości mamy dźwięk. Jakie głośniki, i sama akustyka pomieszczenia, o czym mało kto pamięta. Fajny temat lubię takie materiały pozdrawiam.
@ppanek
@ppanek Жыл бұрын
Fajny filmik, osobiscie bardzo lubie posluchac gramofonu. Kolega ma mega zestaw , lubie posluchac na tym wlasnie sprzecie. Szumi , no szumia, i te zaklocenia, stara plyta etc, i to chyba wlasnie chodzi o te niedoskonalosci....
@--Kwinto--
@--Kwinto-- Жыл бұрын
To chyba tak, jak z samochodami. Jedni cenią sobie dostojną jazdę automobilem, z kabiną obitą wysokiej jakości skórą, z niklowaniami na karoserii, a inni szybkość i elektronikę, których brak automobilowi. I jedni, i drudzy znajdą zadowolenie z jazdy.
@infraceptor4749
@infraceptor4749 4 ай бұрын
🙉🙈
@pawekogut1644
@pawekogut1644 Жыл бұрын
Jestem tu po raz pierwszy, trafiłem przez przypadek. Sluchałem z zapartym tchem. Łapka od razu w górę!
@k0sa673
@k0sa673 Жыл бұрын
Bardzo fajny, merytoryczny materiał. Pozdrawiam.
@adamzbigniewgasecki5127
@adamzbigniewgasecki5127 Жыл бұрын
Ta wstawka z gościem co nic nie rozumie w moim przypadku można byłoby wstawić 5 razy a nie tylko raz 😄
@jacekkwiatkowski5006
@jacekkwiatkowski5006 Жыл бұрын
Panie Tomaszu, dziękuję za kolejny dobry materiał!! Oczywiście zgadzam się , że nie ma sensu dyskutować nad wyższością Świąt Wielkanocnych nad Bożego Narodzenia. Ale proszę by kiedyś przy okazji poruszył Pan temat naciągania i oszukiwania ludzi poprzez oferowanie np listew zasilających high-end podnoszących jakoś dźwięku na inny, nieosiągalny normalnie poziom. Albo kondycjonerów kwantowych i tym podobnych... gupot ;)
@jerzypawlowski3491
@jerzypawlowski3491 9 ай бұрын
fakt, jednak DC bloker działa, mam Hegla H300 znany z brumienia transformatora, po włączeniu w tor Dc blokera firmy Toriody przestał brumieć i to działa.
@mariuszbrynkiewicz7038
@mariuszbrynkiewicz7038 Жыл бұрын
Zwięźle i na temat. Tak jak lubię
@robertjanczak6301
@robertjanczak6301 3 ай бұрын
Doskonały materiał. Bravo.
@MaRbEd31
@MaRbEd31 Жыл бұрын
Czyli. Jeśli chcemy posłuchać w pełni analogowej muzyki to musimy udać się do opery. I na własne uszy posłuchać artysty. Najlepiej oczywiście w akustycznie dobrze zbudowanej scenie i bez żadnych wzmacniaczy dźwięku (mikrofony, wzmacniacze, przetworniki).
@infraceptor4749
@infraceptor4749 4 ай бұрын
tak
@mstozsto4756
@mstozsto4756 3 ай бұрын
tylko La Scala, innych miejsc nie uznaję
@andrzejwisnieski3422
@andrzejwisnieski3422 Жыл бұрын
Który dźwięk najlepszy. Są ludzie zwani Audiofilami szaukają tego najlepszego dźwięku który ciągle jest prtzed nimi. Ja myślę że to Choroba Audioholica Nervosa.
@aleksandersulkowski1239
@aleksandersulkowski1239 Жыл бұрын
Głównym i najważniejszym narządem tzw. "audiofili" jest wzrok.
@andrzejwisnieski3422
@andrzejwisnieski3422 Жыл бұрын
@@aleksandersulkowski1239 Chyba tak bo sprzęt ,, musi" wyglądać.
@PiotrPilinko
@PiotrPilinko 3 ай бұрын
@@andrzejwisnieski3422 A cena musi być odpowiednio wysoka. Przecież podstawki do kabli głośnikowych za kilkadziesiąt tysięcy to promocja dla biedaków!
@kolgeretou6263
@kolgeretou6263 Жыл бұрын
Wreszcie poznałem argumenty które nie rażą obu ortodoksyjnych obozów :)
@marcinm6741
@marcinm6741 Жыл бұрын
Obecnie 99,9% tego co jest nośnikiem informacji przed wytworzeniem analogowej fali zmiennej, która to tak czy inaczej musi zamienić się w mechaniczne zmiany ciśnienia powietrza aby nasze ucho mogło to odebrać jako dźwięk , ma postać cyfrową o tym autor opowiada. Przy tym założeniu, źródłem ten fali analogowej zawsze bezie przetwornik Cyfrowo/Analogowy , czy to bezpośrednio jak w odtwarzaczu CD gdzie na wyjściu mamy zmienne napięcie, czy pośrednio jak w "grawerce" płyt winylowych gdzie taki przetwornik C/A "napędza" igłę matkę, czego efektem jest mechaniczne źródło sygnału analogowego które wymaga kolejnej konwersji w gramofonie. ( Celowo pomijam analogowy zapis na nośnikach magnetycznych) Porównywanie tych światów moim zdaniem niema sensu, ilość zmiennych poraża . Tutaj mam pytanie do autora: Czy na stan Pana wiedzy, istnieją jakieś niszowe wytwórnie które stosują kompletnie analogowy "ciąg technologiczny" mówiąc dość niewyszukanie. Od analogowego utrwalenia zapisu, po jego analogowe powielanie ?
@arkadiuszstrojek7381
@arkadiuszstrojek7381 Жыл бұрын
Sam jestem ciekaw odpowiedzi. Ciekawy jestem też, jak wielu ortodoksów brzmienia analogowego nie zdaje sobie sprawy, że ich "idealnie" brzmiący czarny krążek odtwarza nagranie, które na pewnym etapie było cyfrowe.
@---pp7tq
@---pp7tq Жыл бұрын
Najprościej chyba by było po prostu szukać muzyki od inżynierów miksu i masteringu, działających w domenie analogowej, np. z konsolami jak kiedyś itd. ale i niekoniecznie (posiadanie odpowiedników wtyczek w postaci sprzętu analogowego też się zalicza). Mastery, może holenderskie 24bitmastering albo Ricardo Gutierrez, Roessler Mastering, nawet nasz DJ Eprom, kiedyś znajomy też w mniejszym Analog Zone Studio coś oddawał. Sam zapis potem takiego materiału, to już kwestia wtórna po stronie wytwórni, czy wyda to na winylu, czy nie. Jak idziecie w ekstrema, to zgrywanie mixdownu z DAWA na taśmę magnetyczną, żeby z tego zrobić winyl, w ogóle nie wiem, czy nawet jest dzisiaj mądrym pomysłem. Z konsoli zresztą też. Bardziej ludzie używają takich technik do samego procesu miksu, może premasteru, żeby nałożyć efekt na ścieżkę czy kawałek, ale celem zapisu potem tego cyfrowo. Cyfra jest jak papier. Przyjmie wszystko (prawie), więc co ktoś sobie wymyśli, to tam będzie, a efekt tego będzie bardziej kontrolowalny niż np. wyjściowo na winylu.
@kraicek1169
@kraicek1169 Жыл бұрын
Chętnie obejrzałbym film o jakości dźwięku z popularnych nośników tj. Mp3, dźwięk z KZfaq, radia FM, Spotify, a także kasety magnetofonowej i płyty cd. Niestety często jest tak, że posiadacze nawet niezłego sprzętu audio używają go do słuchania muzyki z mocno skompresowanych plików. Płyty cd i winyle to rzadkość.
@Kowalus
@Kowalus Жыл бұрын
Genialne!!!
@AstrophotOMG
@AstrophotOMG Жыл бұрын
Świetny materiał💪😉
@prometeusz1984
@prometeusz1984 Жыл бұрын
Dużo zależy od wspomnianych przetworników cyfrowo-analogowych. Jak przetworniki kiepskie to i dźwięk ze źródła cyfrowego też.
@martinwujet8424
@martinwujet8424 Жыл бұрын
Fajny ten szum cyfrowy , z deszczem mnie się kojarzy . . .uspokaja . ..pozdrawiam
@witoldwitoszekrecords3253
@witoldwitoszekrecords3253 3 ай бұрын
Też tak mam. Zawsze lubiłem szum kaset magnotofonowych. Ale trzasków winyli już nie.
@PiotrPilinko
@PiotrPilinko 3 ай бұрын
@@witoldwitoszekrecords3253 Nowe winyle nie mają prawa trzeszczeć. Ale te wielokrotnie odtwarzane już tak - bo są zniszczone przez pracę igły. Ale taśma też się wyciąga (co zmienia tempo i częstotliwość), lub ktoś ją położy w okolicy jakiegoś magnesu lub źródła EM. Natomiast te zmiany nie powodują gwałtownych trzasków, więc są "milsze" dla ucha niż te drugie.
@macmroz
@macmroz Жыл бұрын
Łopatologicznie wytłumaczone. Dzięki.
@WojciechB.
@WojciechB. Жыл бұрын
Dla Ciebie łopatologicznie, a ja i tak wszystkiego nie zrozumiałem - zaprawdę powiadam Ci - nie zgłębiona jest ludzka ignorancja 🤣🤣🤣🤣🤣🤣
@macmroz
@macmroz Жыл бұрын
@@WojciechB. Owszem, 'niezgłębiona' piszemy łącznie. :)
@WojciechB.
@WojciechB. Жыл бұрын
@@macmroz No :(
@testmaker5230
@testmaker5230 Жыл бұрын
Lepsze jest to, co lubimy bardziej. O ile wiemy, czym to jest. Zmagania czy wygoda? Odwieczne pytanie 😉 Tomasz w b.dobrej formie! Podane, jak zawsze wybornie! Słuchajcie dzieciaki, słuchajcie old boye 🖐
@sectube23
@sectube23 11 ай бұрын
Szanowny Panie. Porównywanie analogu (płyty z rowkami w tym wypadku) do cyfry (CD w tym wypadku) odbyło się u Pana bardzo elegancko. Bardzo elegancko nie napisał pan, że płyty z rowkami do prowadzenia igieł to rzeźnia dla dźwięku. Pozdrawiam. Jest Pan kochany.
@0dB-pl
@0dB-pl 11 ай бұрын
Intuicyjnie wyczuwamy, że ma tu miejsce "ostre tarcie", ale kilka elementów ten szum łagodzi, jak np. bezwładność układu drgającego igły, przesunięcie szumów do domeny Side poprzez głównie wgłębny kontakt igły z nośnikiem, preemfaza i deemfaza krzywej RIAA czy niska ziarnistość wysokiej klasy tworzywa użytego w płytach najwyższej jakości.
@kozlowy3
@kozlowy3 4 ай бұрын
Ja zawsze odpowiadam Analog - na żywych instrumentach , bez prądu . A cyfra w domu . Bo wykonawca przy nagraniu nie szumiał i nie trzeszczał jak vinyl. To moje zdanie . Nie potrzebuje wojny z fanami czarnych .... 😀
@jezuschrystus.onlycash
@jezuschrystus.onlycash 4 ай бұрын
👍 AMEN
@piotrkosciolek2538
@piotrkosciolek2538 3 ай бұрын
szumią i trzeszczą tylko brudne lub uszkodzone winyle ...
@kozlowy3
@kozlowy3 3 ай бұрын
@@piotrkosciolek2538 Tak ,a świstak zawija w sreberka. 😃 Nowiuśkie ze sklepu tak samo . Igla nowiusieńka ,czyszczona ,plyty nowe wyczyszczone wyprane i dalej szumi . Powtarzam ,ze nic do tego nie mam . Co kto lubi. Ale nie mów ,ze brzmią lepiej niz cyfra.
@wiziek
@wiziek 3 ай бұрын
aha czyli gitary na przyklad to nie jest zywy instrument? albo wokal ktory sie nie przebija przez perkusje?
@PiotrPilinko
@PiotrPilinko 3 ай бұрын
@@piotrkosciolek2538 Niestety - w odtwarzanie mechaniczne winyli jest wpisane mniejsze lub większe uszkadzanie nośnika wraz z KAŻDYM odtworzeniem (chyba, że ktoś używa odtwarzaczy laserowych).
@buwek
@buwek Жыл бұрын
Moje pomysły znowu legły w gruzach :P Kiedyś myślałem nad tym by zbudować idealny wzmacniacz po prostu realizując wzmocnienie programowo, ale tak się nie da, chyba, że sygnał wejściowy byłby mocno obniżany... (ale dla przejrzystości sygnału który od początku był niski, chyba taki sygnał przetwarzany musiałby mieć więcej niż 16 bitów). Kiedyś na szkolnym festiwalu prezentowałem ideę cyfrowego toru audio, opartego na modulacji PWM... Nawiązywałem do konstrukcji takich jak np. Tact Millenium, gdzie właśnie wzmacniamy sygnał zmodulowany szerokością impulsu. Tutaj mamy de facto też zero-jedynkowy sygnał. Problemem jest filtr wygładzający(tudzież dolnoprzepustowy, nie znam się). Jak on działa? Czemu konstrukcje takie jak Tact Millenium się nie upowszechniły? Przecież rozwiązałoby to problemy nieliniowości... A jeśli ktoś chce jakieś efekty wprowadzić, to możnaby to zrobić programowo... Przepraszam za tak długi i pewnie niezrozumiały wywód, ale jestem tylko młodym człowiekiem, który się amatorsko fascynuje tematem cyfrowego audio. Pozdrawiam redaktora :)
@Zapol_Zapolki
@Zapol_Zapolki Жыл бұрын
Całkowicie zgadzam się z Pana opinią. Świetny kanał tak trzymać....😁
@Mrhollandsh
@Mrhollandsh Жыл бұрын
Ja pozostane przy Vinilu , jak dlamnie lepsza dynamika no i ten trzask , sentyment do szumow 😊
@infraceptor4749
@infraceptor4749 4 ай бұрын
kup patefon z lat 20 ,,,, lepsza dynamika no i ten trzask ,
@ciekaweurzadzenia
@ciekaweurzadzenia Жыл бұрын
Kanał staje się tak popularny, że mam trudności w napisaniu pierwszego komentarza. Gratuluję 😇
@danydevito8853
@danydevito8853 Жыл бұрын
Naprawdę może to być życiowym celem?
@ciekaweurzadzenia
@ciekaweurzadzenia Жыл бұрын
@@danydevito8853 Pewnie, że to nie jest mój życiowy cel, ale często się zdarza, że mam włączony komputer, gdy na kanale 0db pojawia się nowy film, a z racji, że jestem subskrybentem dostaję powiadomienie. Jak nie kliknę od razu, to nie ma szans na napisanie komentarza, co dowodzi, że kanał jest przydatny i ma wielu widzów.
@danydevito8853
@danydevito8853 Жыл бұрын
@@ciekaweurzadzenia poszedłem wczoraj wcześnie rano do kiosku, w nadziei, że kupię pierwszy gazetę. Nie udało się. Ktoś mnie ubiegł.
@areckir
@areckir Жыл бұрын
Pięknie i przejrzyście wyjaśnione! Dzięki!
@Veritaselus
@Veritaselus Жыл бұрын
SUPER! Od pierwszego wejrzenia stałem się właśnie Pana fanem. :) Subskrypcja zdobyta, gratuluję.
@Choco.Cherry
@Choco.Cherry Жыл бұрын
Czego gratulujesz? Że subskrybowałeś kanał? No przecież taka ważna osobistość subowała, jak można nie pogratulować!
@0dB-pl
@0dB-pl Жыл бұрын
Dzięki, pozdrawiam!
@Veritaselus
@Veritaselus Жыл бұрын
@@Choco.Cherry Tak, to wyróżnienie dla tego Pana, którego nie zrozumiesz...
@Radical_Middle
@Radical_Middle Жыл бұрын
temat rzeka... tyle przecież zależy od jakości nagranych ścieżek, samego miksu i masteringu, no a potem od jakości sprzętu na którym słuchamy i pomieszczenia jeżeli to nie są słuchawki. proponuję podjąć temat aliasing-u i dithering-u w kontekście cyfra vs analog. pozdrawiam.
@paweg2700
@paweg2700 3 ай бұрын
Co by nie mówić to faktem jest, że najlepsze nagrania w historii muzyki zarejestrowano analogowo.
@kacperbernat3817
@kacperbernat3817 3 ай бұрын
"Najlepsze" to subiektywne określenie, więc nie może to być faktem. Cała muzyka jest subiektywna.
@Yreq
@Yreq Жыл бұрын
Bardzo odważny temat przyciągający mnóstwo pieniactwa z obu stron. Bradzo wartościowy materiał ze względu na wiedzę dlatego czekam z niecierpliwością na kolejny. Osobiście słucham na codzień płyt winylowych. Tak mi zostało z dzieciństwa kiedy to ojciec puszczał analogową muzykę z łódzkiego adaptera przez dzierżoniowski wzmacniacz zintegrowany. To jest właśnie siła sentymentu i taka muzyka zawsze się bardziej podoba, ale doskonalsza nie będzie, bo jako człowiek nauki wiem, że to nie możliwe. Dlatego tak miło słycha mi się współcześnie tłoczonego winyla (a jakże, z nagrań cyfrowych) a nie szukam zniszczonych nośników z lat '70 czy '80. Pozdrawiam i jednych i drugich oraz oczyście autora
@andrzejczubak7359
@andrzejczubak7359 Жыл бұрын
no właśnie
@jerzypawlowski3491
@jerzypawlowski3491 9 ай бұрын
Dziękuję bardzo za ten filmik, to doskonale wyjaśnia, że autorzy różnego rodzaju transportów-streamerów( bez dac) mają chyba jakieś specjalne chipy w mózgach, skoro potrafią ocenić brzmienie tychże. ten program zaoszczędził mi wydanie grubszej kasy na transport, a dac jaki mam (Mytek Brooklin Dac)będzie grał zawsze tak samo z innymi transportami. Irytuje mnie to, że branża audio jest tak nieuczciwa, owszem można ocenić wygląd i funkcjonalność transportu i aplikacji, ale charakterystykę dzwiękową? Przeżyłem już trochę (56l), ale czasami gubię się w nowych technologiach, wiec jeszcze raz dzięki za rzetelne wyjaśnienie tematu. Bardzo lubię Pańskie filmiki i oglądam wszystkie, mimo iż nie jestem realizatorem dźwiękowym, zawsze dowiem wie czegoś ciekawego. Serdecznie pozdrawiam i do zobaczenia( przynajmniej z mojej strony)
@Funia-rg1qy
@Funia-rg1qy Жыл бұрын
ARRRCYSZACUN do KWADRATU !!! Chylę czoła !!! Zdał Pan Egzamin z wiedzy audio na 10 do potęgi !!! Wiem co piszę znam się na tym i to od małego gówniarza !!! ale ... Pan jest ode mnie lepszy !!!
@tompyt6
@tompyt6 Жыл бұрын
Zaraz ktoś napisze, że najważniejszy jest kierunkowy przewód głośnikowy i jego wygrzewanie 😂😂
@jezuschrystus.onlycash
@jezuschrystus.onlycash Жыл бұрын
#TonSkładowy 👍😉
@jezuschrystus.onlycash
@jezuschrystus.onlycash Жыл бұрын
Najlepiej światłowód 😜
@pliedtka
@pliedtka Жыл бұрын
LOL, i tylko z długo krystalicznej miedzi 7N OCC by elektrony nie musiały przeskakiwać z jednego kryształu na drugi ;)
@BartekEVH
@BartekEVH Жыл бұрын
Dajcie spokój już z tymi debilami, bo się już ulewa. ;)
@xdelph
@xdelph 2 ай бұрын
Jeśli kabel zasilający, to tylko z chłodzonej miedzi kopanej przez górnika o czystym sercu. I podłączamy do kontaktu w bloku gdzie jeszcze instalacja bez PEN.
@MROK-1972
@MROK-1972 10 ай бұрын
Oczywiście że DOBRA Cyfra, SA CD, CD, HI RES .
@m.a.n.3438
@m.a.n.3438 Жыл бұрын
Długo można by dyskutować w kwestii cyfra czy analog. Optymalnie trzeba pogodzić się z tym że producent który opiera się na samplingu przetwarza dźwięk analogowy (najczęściej) na cyfrowy. Z kolei utwory w pełni stworzone cyfrowo przepuszcza się bardzo często przez sprzęt analogowy. Bardzo ciekawy materiał. Dzięki. Pozdrawiam
@CheremAnatema-pz7cb
@CheremAnatema-pz7cb 10 ай бұрын
Obecnie nie słyszę wszystkiego tak jak 15-20 lat temu... Szumy odbierają przyjemność słuchania... Cyfra jest obecna w nagraniach od dziesięcioleci. Kocham muzykę lat '80-'90 tych za analogowe nagranie na studerach. Nie lubię remasterowanych płyt ulubionych zespołów. Iron Maiden Somewhere in time zepsuli remasteringiem... Zepsuli brzmienie talerzy. Uwielbiam bębny Nicko Mc Brain... Uwielbiam płyty grane na setkę. To powietrze, szmery, stuki. Można wyczuć atmosferę, napięcie, luz. Tego cyfra obecnie nie daje. Nagrania są idealne. Pomijam czy lubię dane realizacje.
@witoldwitoszekrecords3253
@witoldwitoszekrecords3253 3 ай бұрын
A co ma cyfra do grania na setkę? Twoja wypowiedź nie ma sensu.
@PiotrPilinko
@PiotrPilinko 3 ай бұрын
To nie cyfra, a robienie masterów dla ludzi głuchych, albo takich, którzy słuchają muzyki w aucie (gdzie pewne częstotliwości trzeba podbijać, bo nie byłyby słyszalne przy dźwiękach silnika czy szumie opon czy powietrza opływającego karoserię), więc są to po prostu realizacje wykastrowane, względem oryginalnego nagrania.
@Karo8888
@Karo8888 Жыл бұрын
Tak naprawdę marketing wyciągnął vinnyl ze starej szafy dorobił ideologie i sie sprzedaje że hej !. Pamietam jak pojawilo sie cd jaka to była przepaść w dźwięku a teraz mówią że vinnyl lepszy, płyty szeklowe też byly fajne ha ha. Zlote kable też caly czas się sprzedają.😅
@GrzeBo69
@GrzeBo69 Жыл бұрын
Winylowe wykładziny podłogowe przestały się sprzedawać i coś trzeba było z tym materiałem zrobić 😅
@0dB-pl
@0dB-pl Жыл бұрын
A kasety kompaktowe jakoś nie chwyciły. Było trochę szumu i zdechło. Może z wałkiem Edisona pójdzie lepiej :-)
@wielkiebudowanie
@wielkiebudowanie Жыл бұрын
@@0dB-pl Jak się dobrze opakuje to też pójdzie 😂
@GrzeBo69
@GrzeBo69 Жыл бұрын
@@0dB-pl Kasety swoje 5 minut miały dawno temu i format MP3 oraz popularność komputerów/netu był tak naprawdę gwoździem do trumny CC. Choć tak naprawdę uważam że z zapisu magnetycznego najlepszą jakość oferowały taśmy na szpulach. Potężne pasmo i niezła dynamika. W obsłudze codziennej bardziej upierdliwe niż vinyle niestety. Pozdrawiam
@radioholicy
@radioholicy Жыл бұрын
Super wytłumaczony temat, bez wzbudzania emocji. Ja używam do słuchania "salonowego" praktycznie wyłącznie plyt analogowych. Bardzo ciężko mi zaakceptować szum, ale feeling, to że coś tam się kręci, coś tam się świeci, jakoś mi to rekompensuje. Mam dość dobry system (z tych lepszych) ale i tak z czasem szumu na anlaogu przybywa bo plyta sie brudzi, a teoretycznie każde odsłuchanie nieco degraduje jakoś zapisu - w końcu tam diament trze o plastik ;). Sygnał cyfrowy z kolei jest "perfekcyjny" ale nudny. Lubie również cyfrę bo wiem , że z każdym odtworzeniem słyszę to samo, a szum pochodzi tylko ze sprzętu. Bardzo się cieszę, że mogę wybierać pomiędzy cyfrą i analogiem.
@arturpolonski6234
@arturpolonski6234 Жыл бұрын
Świetny materiał
SYMETRIA w KABLACH? Bez ściemy...
13:44
0dB.pl
Рет қаралды 24 М.
Moje szczere wyznanie (bez kompresji…)
11:51
0dB.pl
Рет қаралды 21 М.
Heartwarming Unity at School Event #shorts
00:19
Fabiosa Stories
Рет қаралды 24 МЛН
لقد سرقت حلوى القطن بشكل خفي لأصنع مصاصة🤫😎
00:33
Cool Tool SHORTS Arabic
Рет қаралды 22 МЛН
Świadoma praca z korekcją
17:39
0dB.pl
Рет қаралды 30 М.
Winyl czy CD - jakie są różnice?
12:20
Dawid Nowak
Рет қаралды 8 М.
Herchild 670 - Bugatti wśród kompresorów
29:26
0dB.pl
Рет қаралды 12 М.
Zobacz jak na płytę przenosi się DŹWIĘK - Fabryki w Polsce
7:35
Fabryki w Polsce
Рет қаралды 55 М.
Dekonstrukcja: Rammstein - Du Hast (track by track)
29:04
0dB.pl
Рет қаралды 84 М.
Jak działa winyl: płyty lakierowe i korekcja RIAA
19:19
0dB.pl
Рет қаралды 66 М.
CD vs. VINYL
22:03
AUDIOmonolog
Рет қаралды 30 М.
Dlaczego audiofile wierzą w cuda?
26:47
Ton składowy
Рет қаралды 52 М.
Pięć najlepszych Odtwarzaczy CD, wg Reduktora [Reduktor Szumu] #290
12:28
KeshYou x Snoop Dogg - Forever Sunday (Official Music Video)
3:06
BM PRODUCTION
Рет қаралды 215 М.
BYTANAT - ҚЫЗҒАЛДАҒЫМ
2:24
BYTANAT
Рет қаралды 243 М.
Alisher Konysbaev - Suie ala ma? | Official Music Video
2:24
Alisher Konysbaev
Рет қаралды 1,3 МЛН
지민 (Jimin) 'Who' Official MV
3:28
HYBE LABELS
Рет қаралды 29 МЛН
R-ONE - SENSIZ / СЕНСІЗ (Official Audio)
2:51
R-ONE MUSIC
Рет қаралды 67 М.
Erkesh Khasen -  Bir qyz bar M|V
2:43
Еркеш Хасен
Рет қаралды 1,1 МЛН
Nurmuhammed Jaqyp  - Nasini el donya (cover)
2:57
Nurmuhammed Jaqyp
Рет қаралды 675 М.