Az élet temploma - tájgazdálkodás, ártéri gazdálkodás, öntözéses gazdálkodás

  Рет қаралды 36,506

anapszerelmese

anapszerelmese

Күн бұрын

" Még ha száz esztendeig is fog tartani a trianoni gonoszság, még akkor is csak Magyarországnak fogjuk nevezni a Kárpátok koszorújában azt a területet, amely ezer esztendeig a mienk volt, és feltétlenül a mienk a természettörvények következetességével./.../ A teendők legfontosabbika, a legelső, amit minden körülmények között tennünk kell, az a haza alapos megismerése." - Prof. Cholnoky Jenő: Magyarország földrajza 1929
Jelenleg Magyarország jelentős vízgazdálkodási problémákkal küzd. Volt azonban a Kárpát-medencének egy sajátos vízrendszere, amely az árvizek csapdába ejtésével, szétterítésével kiegyenlítette az aszályos és áradásos időszakokat. Ez volt az Árpád-kori öntözéses gazdálkodás, majd az ártéri gazdálkodás. Nagyon gazdag volt a haszonvétele, melynek három feltétele volt: az áradó folyók megléte, a magas erdősültség és a csatornarendszert fenntartó ember munkája. Azé az emberé, aki magát e tájon Isten teremtő munkája folytatójának tekintette, a Kárpát - medencét pedig az élet templomának.
Ez a gazdálkodási mód egyben minta és kiinduló pont lehet korunk természettel együttműködni kívánó modern mezőgazdálkodási módszerei számára.
Andrásfalvy Bertalan - etnográfus professzor
Vázlatos tartalom:
00:00 - 03:40 Bevezetés - Dráva-mente, Ormányság /Kiss Géza idézve és Cholnoky Jenő; és élőben Wágner László.
03:40 - 12:50 A Nagykörűi Tájgazdálkodási Program néhány tanulsága, Balogh Péter: az ártéri gazdálkodás földrajzi alapjai, szükségszerűsége és lehetetlensége. /közben Ecker Tamás (a filmben helytelenül írva).
12:50 - 17:36 Gemenc /Felső Barnabás: értékrend és haszonvételek.
17:36 - 33:40 Andrásfalvy Bertalan professzor úr: kutatástörténet, életmód - kulturális háttér, működtetése, haszonvételek. A régi világ tájismeretete, tájszemlélete, tulajdon-értelmezése! (25-28. perc), A régi rend felbomlása, az ártéri gazdálkodás felszámolása (29-32. perc) /közben Omacht Zoltán.
33:40 - 48:00 Tóköz /Takács Károly: az Árpád-kori öntözéses gazdálkodás régészeti dokumentálása, műszaki bemutatása, korabeli tájműködtetés.
48:00 - 51:20 Balogh Péter: A jelenlegi modern rendszer fenntarthatatlansága; megoldás: visszatérés a régi Rendhez.
Magyar ismeretterjesztő film, 53 perc, 2015
rendező: Tölgyesi Ágnes
forgatókönyvíró: Tölgyesi Ágnes
operatőr: Bodrossy János, Ilovszky Péter, Körtési Béla, Mohi Sándor, Pénzes Attila

Пікірлер: 38
@mozsimajor4319
@mozsimajor4319 5 жыл бұрын
Nagyszerű film, nagyszerű gondolatokkal. Mi az Ormánságban, a Dráva folyó egykori árterén gazdálkodunk. Megvannak a csatornáink a legelőnkön, szeretnénk is fokgazdálkodásban hasznosítani őket. Egy vízelvezető csatornából fel is tudnánk tölteni az árkokat a jövőben, hiszen az Ősdráva programnak köszönhetően nagyobb vízhozamúra alakítják a legelőnk felett folyó csatornát. Így abból átemeléssel, vagy zsilippel feltölthetők lennének az árkok. Azonban ezt nem fogjuk megtenni. Azért nem, mert a település szenyvíztisztítója ülepítés után tisztítás nélkül ömleszti a kommunális szenyvizet a csatornába. Így az ott folyó víz fekete, bűzös és élettelen. Öntözésre, gazdálkodásra alkalmatlan vizet szállít. Nem gondolom, hogy mi vagyunk az egyetlen ilyen szenyvízkezelővel súlytott terület. Tehát nem elég a víz szállítására alkalmas műveket megalkotni, vagy újra hasznosítani. A vizeinkkel is baj van.
@peterbalogh4781
@peterbalogh4781 4 жыл бұрын
Igen, több szinten és szempontból HIBÁS a jelenlegi vízgazdálkodás. Szakmailag ciki (kellene legyen már 21.században). a feketevíz létrehozása - tehát, h. a "Mindent a csatornába" elv, kül. tekintettel az emberi ürülékre. VIDÉKEN! A megoldáshoz lásd: "vízönellátó" - honlapon, fb., youtube-on is.
@ottojuhasz8362
@ottojuhasz8362 5 жыл бұрын
Az eleje lassúnak tűnt, de aztán lehidaltam. Biztosan "többszörnézős". Köszönet érte! :)
@kicsilo
@kicsilo Ай бұрын
nagyon jo! koszonom szepen
@zskukedi
@zskukedi 8 жыл бұрын
Két nekem tetsző idézetet emelnék ki a film végéről: "Olyan rendszert kell létrehozni, amely a kisközösségek önfenntartó rendszerein és hierarchikus egymásba épült és egymásba ágyazott alrendszerein épül fel (adott esetben egy nemzet is lehet kisközösség egy kontinenshez képest) és amely kölcsönös függőségben működik a mindenkor helyi tájra alapulva, ahhoz igazodva." valamint: "Mi miért történik (a tájban)? Nem baleset történt valakivel, hogy nekiment egy fának, hanem rendszeresen részegen vezet. Rossz a keréknyomás az autóján, meg egyébként sincs kormánykerék az autóban. Ekkor ez nem baleset, vagy Isten csapása, vagy klímaváltozás, hanem a célorientált tevékenységének a következménye. Nagyon veszélyes a hozzászokás és az alkalmazkodási logika, mert nagyon bele tudja hajtani a zsákutcába az embert. Vannak helyzetek, amelyekhez nem alkalmazkodni kell, hanem változtatni rajta. Ha vég nélkül alkalmazkodunk ehhez a kiszárításhoz, akkor egyszer csak sivatag lesz rajta. Mint ahogy sivatag lett már sok mindenből. Én itt élek a Tisza vidéken és tudom, láttam, hogy ezt csináljuk most a tiszai alfölddel: szárítjuk ki. Nagyon jó eredménnyel csinálunk sivatagot ebből a tájból. Az érhálózat ki van szárítva. Ezek a medrek megvannak egyébként, csak be vannak szántva. Belvizes időszakban megjelenik bennük a víz és akkor belvíz sújtotta területként kezelik. Pedig szántó sújtotta területként kellene kezelni, tudniillik a mederben van a víz. A víz van jó helyen, a szántó van rossz helyen." Balogh Péter, tiszai gazdálkodó, aki erről itt ír: emberestisza.blogspot.hu/2016/03/az-elet-templomaban.html
@rgrg77
@rgrg77 2 жыл бұрын
Kedves Zsolt! Engem szinte az egész lenyűgözött, sőt 2014 óta csak ez nyűgöz le, és emiatt költöztem később vissza Magyarországra, mert láttam még esélyt a túlélésre, a boldogulásra. Kicsit ismerjük egymást, párszor találkoztunk. ~6 éve írtad ezt fentebb. Egyetértünk, de nem együttműködünk. 0 - Mit gondolsz? Sikerült ennek a mai társadalomnak és kormánynak közben előre lépnie, vagy csak zuhan és sodródik a pokol és a halál felé? Amit én látok: 1 - Ugyanazok a gazdák és zöldbárók 20-30 éve, amikhez 12 éve elkezdtek csatlakoztak 'nemzeti 'oligarchák. Egy kutya, mert se a hazai se a nemzetközi piacon nem tudott kiugrót alkotni egyik sem. Tisztelet a kivételnek, de például a mangalica zsír és szalonna még közel se érte el azt a szintet, ami a helye lenne itthon. Monokultúrás, vegyszeres kukorica exportra, és lehet sorolni. Pénz-, dízel- és benzinégetés. Kilakoltatások, külföldre menekülés, koronavírus, Ukrajna, szőnyeg alá sepert hiperinfláció és államadósság spirál, tavaly és idén aszály károk, ez már a végjáték... 2 - Kisközösségek építőjeként és építő kockájaként éltem mindig is a 'boldog' életszakaszaim. Most szerencsére pont egy ilyen van, és szépen virágzik több ága. Már 2019-től hallgatom, hogy boldogan is meg lehet halni (a teljes bolygóval, a teljes földi emberiséggel együtt). Szerinted mi a kiút? Kikkel lehet/kell, és kikkel tilos együttműködni? Tudod, arra gondolok, hogy 'Ne etesd az elnyomót, a kifosztót!' Én mindig meggondoltam azt is, hogy kitől fogadok el egy falat kenyeret. Szerencsére ennél sokkal többet kapok a mai napig, tegnap éppen egy hatalmas csokoládé fagylaltot ajándékba, olyantól, akik közel tíz éve nem kapja meg a magyar állampolgárságot, és talán 3-4 év múlva megkapja, azóta folyamatosan itt él. Az apró áttörést is láttam tegnap és a múlt szombaton is, mert boldog, kisgyermekes családok terében voltam önkéntesként. Node erős félelem van az emberekben még ezekben a szeretet közösségekben is a hazai mind a nemzetközi mozgást látva, értem ezalatt, hogy a hazai hatalomtól szó szerint rettegnek (a kormánytól és az ellenzéktől egyaránt 80 % felett!), és a polgár-háborúkat és erősödő világháborút vizionálnak. 2010 óta csak azt halljuk, hogy vészhelyzet, forradalom, válság, klímaváltozás és háború van, ellenségek, az emberek agya már ezt teljesen felszívta, mint egy szivacs, így vicces a most beékelődött 'Béke' szózat. 3 - Van valós államhatalmi fenntarthatósági program azon kívül, hogy a Fenntarthatósági Témahéten a leköszönő köztársasági elnökúr elmormogta, amit magára felszedett az elmúlt 18 évben a témában? Hol van a híd a belső hatalom, a belső pénzhatalom és az élet között?
@zskukedi
@zskukedi 2 жыл бұрын
Kedves @@rgrg77, de valójában számomra ennek alapján Ismeretlen! Kérdéseid szétfeszítik a youtube megjegyzésekre szánt teret. 0 - Az hogy változik a klíma, jele az emberi beavatkozásnak. Ez nem halált, hanem változást hoz létre. Ez persze lehet az addig ott élők számára halál, de más számára meg épp az életet jelenti. A gond nem a változással, hanem annak sebességével, kiszámíthattalanságával és nem szukcesszív (egymásra épülő) fejlődésével van. Ezért kell olyan lépéseket tennünk, amely ezeknek a gyors és kezeletlen (de még akár követhetetlen) változásoknak a (számunkra megjelenő) kárait enyhítik. A többit e-mailben. Kérlek, írj! Az elérhetőségem több csatornán nyilvános.
@rgrg77
@rgrg77 2 жыл бұрын
@@zskukedi Köszönöm. A tudás, az edukácuó a lényeg, Itt a friss videó.: kzfaq.info/get/bejne/aL2FoZmTtsW7lok.html Minden kontakt megvan. Eddig is a sorsra bíztam a találkozásokat, Szombathelyi Tibor is engem talált meg, nem én mentem hozzá, RIP. Országh József professzorral is az utolsó évében találkoztam, ahogy Erdős Pál professzorral is. A többiek mind életben vannak :), nyugalom :). Ezek eddig lassú folyamatok voltak, többszáz évesek. Nem tudom mekkora pofon kell az állami és az agrár szektornak, hogy észrevegye, hogy itt a változás belső, véletlenül sem kell a külső dolgokra mutogatni, még a brüsszelezős hírekben sem kéne, még akkor sem, ha véletlenül tízből egyszer igaz. Az erdősávokról és a csatornákról más elméletben beszélni, mint átlagban csökkenteni a számuk. Nyilván más Zala, Szolnok és Békés megye, de a válság mindenütt jelen van sok évtizede.
@rexygacha9604
@rexygacha9604 5 жыл бұрын
De nagyon-nagyon tanulságos! Köszönjük!
@ferencpillar1723
@ferencpillar1723 8 жыл бұрын
Ha mindezt mai fejjel és technológiával ismerjük tessék belevágni és ahol lehet az eredeti ősi módszert alkalmazni,ahol nem azt a példákon keresztül a mai viszonyokra alkalmazni!És Magyarország soha nem lesz sivatag,csak okosan kell gazdálkodni azzal a rengeteg vízzel,ami hazánkban megjelenik.
@rexygacha9604
@rexygacha9604 5 жыл бұрын
Nekunk ez házi volt megnézni!
@Hazardteam
@Hazardteam Жыл бұрын
Mázlitok van. Én kb. ~40 évesen hallottam először az egészről (hogy egyáltalán létezett ilyen..)
@Gordonbaj
@Gordonbaj 8 жыл бұрын
Huúúú, ez nagyon jó volt! Köszönet!
@farkaslaszlo9425
@farkaslaszlo9425 Жыл бұрын
Az öregek Baranyában is kint voltak a szőlőben tavasztól őszig. A nagy munkákat persze nem ők végezték de a többit szépen ellátták! Emlékszem édesapám mesélte hogy a dédapjának ő hordta az ebédet mindennap! Sokat tanult az öregtől, sajnos keveset adott át nekem!
@balazspodpacz2335
@balazspodpacz2335 4 жыл бұрын
Nagyon érdekes
@bandibunko1359
@bandibunko1359 3 жыл бұрын
Iskolába való tananyag! Ennek, meg a hasonlóknak lenne haszna.
@gabomasters
@gabomasters Жыл бұрын
Nagyon klassz film.
@tamasfeher8272
@tamasfeher8272 Жыл бұрын
Az idei aszály végett kiváncsi lennék ,hány olyan ember néz ilyen vagy hasonló tartalmú műsorokat. Illetve mikorra értik mindezt meg és tesznek is érte,hogy mindezt újra elérjük nemzeti szinten!
@vizilepke
@vizilepke 7 жыл бұрын
köszönet a megosztásért!!
@rekagyenes4642
@rekagyenes4642 7 жыл бұрын
vizilepke n
@rexygacha9604
@rexygacha9604 5 жыл бұрын
Igeen!
@janoskovacs11
@janoskovacs11 7 жыл бұрын
Amen testver!
@molnarriki4876
@molnarriki4876 Жыл бұрын
Ember miert nem orvend ez a csatorna tobb tizezres feliratkozótabornak
@rexygacha9604
@rexygacha9604 5 жыл бұрын
26-27 percnél nincs hang!
@abeld1658
@abeld1658 5 жыл бұрын
Minka Gy. Köszönjük ezt a fontos infót!
@rexygacha9604
@rexygacha9604 5 жыл бұрын
Szia Ábel!
@rexygacha9604
@rexygacha9604 5 жыл бұрын
Mi van Kommentelgetunk?
@silver195804
@silver195804 9 ай бұрын
Itt minden rendben: kzfaq.info/get/bejne/kK-mnaSg3t_Pnas.html
@zsuzsannanagy9020
@zsuzsannanagy9020 5 жыл бұрын
a film eleji idézet csupán (!) ezer évről szól. A magyarság ősisége több milliós, még egyszer: több millió éves! Azóta vagyunk itt, itt is, a legősibb nemzetként...
@Verebazs
@Verebazs 2 жыл бұрын
Ja az anatómiailag modern ember, mint faj nem létezik csak kábé 300 000 éve, de a magyar már akkor magyar volt, mikor a többi még Homo Erectus (sem) volt...
@edinamihalkovics2279
@edinamihalkovics2279 7 ай бұрын
Milyen csodálatosan bölcs emberek, bölcs gondolatok.
@gaborv.6502
@gaborv.6502 3 жыл бұрын
iszonyat szörnyű a hang, pedig igen fontos téma
@silver195804
@silver195804 9 ай бұрын
Itt jó a hang: kzfaq.info/get/bejne/kK-mnaSg3t_Pnas.html
Fenntartható vízgazdálkodás a gyakorlatban
34:45
MSZT Holisztikus Ökológia Szakosztály
Рет қаралды 6 М.
Vizgazda, vízönellátás - Országh József professzor előadása (teljes)
1:25:08
Этот Пёс Кое-Что Наделал 😳
00:31
Глеб Рандалайнен
Рет қаралды 6 МЛН
Nutella bro sis family Challenge 😋
00:31
Mr. Clabik
Рет қаралды 14 МЛН
Talaj = Élet
57:40
Talajtani Intézet
Рет қаралды 25 М.
A Nagy Fafilm
52:53
Filmdzsungel Stúdió
Рет қаралды 436 М.
Mérgezett Föld - Poisoned Soil - Documentary - Dokumentumfilm -
50:00
Filmdzsungel Stúdió
Рет қаралды 587 М.
Szombathelyi Tibor: A természet testet, lelket gyógyító ereje
38:46
Az újrakezdés - 3. bejelentkezés a Karantén-szigetről
10:56
Ljasuk Dimitry
Рет қаралды 83 М.
What the Trees Whisper About
1:18:05
Filmdzsungel Stúdió
Рет қаралды 802 М.
Önellátás specialista
42:07
Ökofarmok
Рет қаралды 320 М.
A fa hatékony tüzelése - Rakétakályha építése Gömörszőlősön
34:45
Ökológiai Intézet - Mit tegyünk a "kártevőkkel"? Bionövényvédelem.
22:02
Этот Пёс Кое-Что Наделал 😳
00:31
Глеб Рандалайнен
Рет қаралды 6 МЛН