No video

𝐍𝐀𝐉𝐂𝐙𝐄̨𝐒𝐓𝐒𝐙𝐄 błędy POLAKÓW w rosyjskim?!

  Рет қаралды 10,328

Wschodni Blog

Wschodni Blog

2 жыл бұрын

Witajcie!
Dziś zastanowimy się jakie błędy najczęściej popełniają Polacy w trakcie nauki języka rosyjskiego.
0:45 Rodzaje rzeczowników w polskim i rosyjskim
1:45 Fałszywi przyjaciele?
2:55 Dlaczego w rosyjskim nie można wykorzystywać polskich słów?
4:12 Ile jest liczb mnogich w rosyjskim?
5:20 3 przeklęte rosyjskie litery
9:22 "O" czy "a"?
10:48 Molchat Dо́ma czy Molchat Domа́?
Wesprzyj nas!: tipply.pl/u/ru...
Discord: discord.gg/D2sgyp7HJn
TikTok: / ruskinaluzie​​
Instagram: / ​
Te książki polecam do nauki rosyjskiego
Gramatyka j. Rosyjskiego: www.ceneo.pl/2...
Gramatyka bez problemu:
www.ceneo.pl/2...

Пікірлер: 95
@KATHAROS.95
@KATHAROS.95 2 жыл бұрын
Jest Molchat DomA, jest uśmiech na twarzy! 😁 Ten zespół na maksa wkręcił mnie w naukę języka rosyjskiego, a Twoje filmy wyjaśniają mi zagadnienia z tym językiem związane! Dzięki, że jesteś i że tworzysz!
@longinzaczek5857
@longinzaczek5857 Жыл бұрын
Nieprawidłowe wymawianie "szcz" i "cz" to może być pewnego rodzaju atawizm, czy archaizm, który przetrwał w polskim nauczaniu. Litery w zależności od dialektu można przeczytać twardo CZ jak i miękko Ć (czeski ma ten sam problem - nie jest łatwo ustalić czy czytać czeskie Č miękko czy twardo, podobny problem jest też w serbsko-chorwackim - to wynika z tego, że otrzymali alfabet niejako od Niemców). "szcz-a" archaicznie czytało się zapewne "ść-a", ale z czasem ć zanikło i mamy "ś-a". Zetknąłem się z kilkoma nauczycielami rosyjskiego i wszyscy, niezależnie jak dobrzy by byli, uczyli mnie tego niepoprawnie. ale mam wrażenie, ze od czasów ZSRR wymowa oficjalna obu liter się trochę zmieniła (zmiękczyła - albo były dwa sposoby wymowy i twardy zanikł), a nauczyciele w Polsce nie zauważyli tego procesu. To o czym jeszcze warto pamiętać w błędach językowych. Rosjanie trochę inaczej używają przypadków. Czasem te same przypadki co w polskim używają innych końcówek, a czasem do tych samych sytuacji Polak użyje innego przypadku niż Rosjanin. I kolejny bardzo poważny błąd popełniany przez Polaków - gramatyka rosyjska jest znacznie prostsza a język rosyjski znacznie uboższy jeśli chodzi o możliwość użycia różnych zwrotów na tę samą czynność czy sytuację (bogactwo idiomów, porównań, używania zapożyczeń z obcych języków, wysublimowane konstrukcje gramatyczne). Rosjanin rozpozna Polaka po tym, że Polak mówi zbyt wyszukanym językiem, a z kolei rosyjski będzie dla Polaka brzmiał bardzo prymitywnie.
@marzenapernak5518
@marzenapernak5518 2 жыл бұрын
To ja do języka rosyjskiego chyba przywykłam m już na tyle, że jak ja coś mówię po polsku to narzucają mi się formy rosyjskie he he
@adamkas8396
@adamkas8396 Жыл бұрын
Ja nie wiedzieć czemu, nieraz po prostu przechodziłam sam z siebie na rosyjski, zacząłem myśleć w tym języku, to się dzieje w losowych momentach
@delusionalfish
@delusionalfish 2 жыл бұрын
Dzięki, po tym filmie i po tym o alfabecie nie mam już wątpliwości co do tych trzech liter
@lfsdhnfjlsdbkgjsbk
@lfsdhnfjlsdbkgjsbk 2 жыл бұрын
Mi naukę akcentów ułatwiło zdanie sobie sprawy, że zwykle (bo nie zawsze, wiadomo) są dwie zasady: A) gdzie akcent stoi w mianowniku, tam zwykle będzie przez całą odmianę B) w czasownikach akcent zmienia swoją pozycję w formie żeńskiej - он 'был, она бы'ла, bo gdyby nie zmieniał to odróżnienie formy nijakiej оно 'было i wyżej wspomnianej żeńskiej byłoby baaardzo trudne
@SaturnineXTS
@SaturnineXTS 7 ай бұрын
ten pierwszy punkt to tak zwany akcent swobodny morfologicznie stały. Ja na przykład tak mówię po międzysłowiańsku. Jeśli 'slovo to 'slovami - na pierwszą sylabę zawsze
@januszzbicinski8896
@januszzbicinski8896 Жыл бұрын
Nie wiem, jak teraz nauczają w szkołach języka rosyjskiego. Ja uczyłem się latach 1972-1980 i nauczyciele zawsze zaznaczali, że "szcz" i "cz" w rosyjskim należy wymawiać miękko.
@SeweryneQ281
@SeweryneQ281 3 күн бұрын
Czyli ść i ć
@jarosawzero9810
@jarosawzero9810 Жыл бұрын
Fajne odcinki. dziękuję! rozbawiło mnie, że w adresach internetowych nasza "małpa" to "sabaczka" czyli "psinka". a w czeskim "zawijacz".
@ErtixPoke
@ErtixPoke 8 ай бұрын
„Zawijacz" brzmi bardziej sensownie niż pieski czy małpki.
@vitroznovsky9482
@vitroznovsky9482 6 ай бұрын
Zavináč,to je takové jídlo z ryby
@Reed-tr6ke
@Reed-tr6ke 2 жыл бұрын
Jesteś moim idolem, moim marzeniem jest osiągnąć twój poziom
@JekaterinaZyryanova
@JekaterinaZyryanova 7 ай бұрын
Wydaje mi się, że taka transliteracja jak w podręcznikach jest ważna przede wszystkim by zrozumieć pokrewieństwo języków, w jakim miejscu te słowa są podobne i jaka litera jakiej odpowiada w każdym języku. To pomaga w uczeniu się nowych słów i po prostu jest ciekawe. A prawidłowa wymowa przyjdzie z czasem.
@martaraczkowska6073
@martaraczkowska6073 2 жыл бұрын
Dzięki 👍👍👍
@Raul-pp1uh
@Raul-pp1uh 10 ай бұрын
Dzięki tobie, dużo się dowiedziałem. Uczę się rosyjskiego od 3 miesięcy w aplikacji na telefon Mondly. W latach 80 i 90-tych uczyłem się rosyjskiego bardzo niechętnie, tak że się nie nauczyłem. No, i tak jak mówisz, uczyli nieprawidłowo wymawiać te dwie litery alfabetu rosyjskiego. Może, jak te rusycystki studiowały jeszcze w latach 60 i 70 tych, to tak się to wymawiało;)).
@ErtixPoke
@ErtixPoke 8 ай бұрын
Podejrzewam że taka wymowa to naleciałość z Białorusi i Ukrainy. Tak swoją drogą, to dlaczego się uczysz rosyjskiego?
@Raul-pp1uh
@Raul-pp1uh 8 ай бұрын
Z takich samych powodów, dla których ludzie się uczą angielskiego. A poza tym, w przyszłości chciałbym zamieszkać kilka miesięcy na Białorusi, albo w Naddniestrzu. Jest tam bezpiecznie, czysto, ceny niższe niż w Polsce. To czego chcieć więcej? @@ErtixPoke
@user-ux6gz8hd5c
@user-ux6gz8hd5c 2 жыл бұрын
Собака это про особь женского пола, а пёс - мужского. Так же как лошадь - она, конь - он😄
@YaShoom
@YaShoom 2 жыл бұрын
Не совсем так. Собака и лошадь - нейтральное именование живого существа (не путать с родом слова). А пёс и конь - мужского пола. Таким образом собака - женский род (слова), но нейтральный пол (существа).
@karolinas.7999
@karolinas.7999 Жыл бұрын
w Polsce suka to rodzaj żeński psa, kobyła rodzaj żeński konia.
@vitroznovsky9482
@vitroznovsky9482 6 ай бұрын
@@karolinas.7999 V Rusku tak taky říkají ženskému rodzaju psa,ale může to být i hanlivě prostitutka
@kawaczarna1850
@kawaczarna1850 2 жыл бұрын
Przez ten ch*l*rny angielski zapis fonetyczny kiedyś myślałem, że nazwa tego zespołu to "Молчать Дома" - milczeć w domu. Mam taką opinię, że język rosyjski dużo by zyskał, gdyby wprowadzono jeden międzynarodowy standard transkrypcji na łacinę (przede wszystkim transkrypcji nazw własnych) - oczywiście przy zachowaniu cyrylicy jako urzędowego alfabetu rosyjskiego. Coś podobnego kilkadziesiąt lat temu zrobili Chińczycy wprowadzając pinyin - i ten standard stał się powszechny dla zapisu chińskich nazw własnych w łacinie. Obecnie w każdym języku używającym alfabetu łacińskiego nazwy i nazwiska rosyjskie są zapisywane zupełnie inaczej: Chruszczow, Chruščov, Jrushchov, Chruschtschow - i ten anglojęzyczny potworek "Khrushchev". Przecież angielszczyzna zupełnie nie odpowiada fonetyce rosyjskiej!!! Być może Polacy łatwiej by potrafili się przestawić na poprawną (niepolską) wymowę rosyjskiego, gdyby widzieli zapis: Chruščov, ščuka albo Molčat Doma - zamiast czegoś, co w ich mniemaniu jest dokładnym zapisem rosyjskiego po polsku.
@YaShoom
@YaShoom 2 жыл бұрын
Absolutnie przeciw, a wprowadzenie alfabetu łacińskiego odbieram jako zniewagę. Jeśli chcesz nauczyć się języka obcego - bądź uprzejmy, aby najpierw nauczyć się jego alfabetu i nie wymyślać dziwnych łatek. p.s. Jeśli nauczysz się rodzimego alfabetu języka, zaczniesz go poprawnie wymawiać (oczywiście, jeśli nauczysz się go bez błędów). Jeśli jednak zostanie wprowadzony obcy alfabet, to dla ludzi zbyt leniwych, by nauczyć się rosyjskiego, to i tak będą zbyt leniwi, by normalnie uczyć się języka, a języka będzie się uczyć krzywo. Ponadto nie da się stworzyć alfabetu, który będzie dokładnie pasował do wszystkich wariantów języków zachodnich, a żaden z Polaków na tym nie skorzysta - tak jak nie rozumiał jak wymawiać, tak nie zrozumie (dopóki nie nauczy się cyrylicy normalnie).
@ErtixPoke
@ErtixPoke Жыл бұрын
​@@YaShoomAle tu nie chodzi o zastąpienie cyrylicy łaciną, tylko o ustandaryzowanie transkrypcji na łacinę.
@ErtixPoke
@ErtixPoke Жыл бұрын
Pinyin to dobra transkrypcja z chińskiego, ale są też i inne jak na przykład tajwańskie bopomofo.
@YaShoom
@YaShoom Жыл бұрын
@@ErtixPoke Dziękuję za odpowiedź =) Międzynarodowa ujednolicona transkrypcja języka rosyjskiego z pewnością nie będzie odpowiadała rosyjskiej fonetyce. Bo każdy naród będzie próbował ją odczytać przez pryzmat swojego języka i pisma, jak każde inne ujednolicone lub nieustandaryzowane pisma (oni przecież rosyjskiego standardu nie nauczą się na pamięć). Ale brak standaryzacji, tak samo, pozwala narodom stosować zasady pisania ich języka i tylko w ich rękach jest zbliżenie ich pisma do rosyjskiej fonetyki. Wprowadzenie standardu nie poprawi sytuacji i nie zbliży jej nawet idealnie do fonetyki, bo w transkrypcji mają tendencję do formalnego porównywania liter, a dźwięki są drugorzędne. Na przykład najlepiej byłoby napisać „hhrrooshyof” lub przynajmniej „hrushov”, ale kto przeczyta to jako „хрущёв”? Dziękuję za uwagę =)
@ErtixPoke
@ErtixPoke 8 ай бұрын
​@@YaShoomW takim razie rozsądniej jest się po prostu nauczyć rosyjskiej wersji IPA (międzynarodowego alfabetu fonetycznego).
@Arcticstranger1971
@Arcticstranger1971 2 жыл бұрын
В России существует регион беломорское Поморье, podobne jak w Polsce jest baltisko Pomorje.Я не знаю откуда но в нашем далёком от Польши северном краю в старых поморских деревнях в языке местных встречается слова ,которые очень похожи на польские. Пример:"Почему ничего не ел?"(по русски) Po co nic ne jadl?(po polsku) и поморски Пошто нице не ял?(po szto nico ne jal?):))
@WschodniBlog
@WschodniBlog 2 жыл бұрын
Очень интересно, не слышал об этом )
@YaShoom
@YaShoom 2 жыл бұрын
Цокающий и якающий диалект?
@Arcticstranger1971
@Arcticstranger1971 2 жыл бұрын
@@YaShoom Где цокаюший а где шокающий! Пример:"Нако дело!Эку матерушшу шшуку уловил!(Nako delo!Eku materuszszu szszuku ulowil!)И тут же цокаюший как у поляков: "Коли пиць ,хцеш, сходь на руцей!":))
@YaShoom
@YaShoom 2 жыл бұрын
@@Arcticstranger1971 понятно и интересно. Особенно интересно связано ли это как-то с польским влиянием или это какие-то древние веяния, идущего от общего предка.
@Arcticstranger1971
@Arcticstranger1971 2 жыл бұрын
@@YaShoom Где-то слышал что древние жители Вольного Новгорода,( который занимал гигантскую территорию от Балтики до "Камня" Уральских гор лучше понимали поляков, чем тот язык на котором говорила Москва и Рязань например.Существует версия, что расселение славян на территорию Руси шло двумя потоками.Западные славяне(венеды) шли с берегов Балтики.От современной немецкой земли "Померании"(Поморья),через Polsko baltisko Pomorje ,далее на северо-запад через территорию Господина Великого Новгорода до Беломорского русского Поморья.Другой поток славян в древности шел из центра Европы (Карпаты,дельта Дуная) через территорию современной Украины в центр и юг России.Соответственно языки этих славянских волн немного отличались.
@ellevehaler1758
@ellevehaler1758 2 жыл бұрын
Tak samo jest z koreańskim i japońskim, tam nie ma żadnych cz i sz a często mówią że np. koreańskie ㅊ ch’ jest jak polskie cz, a nieprawda - jest bardziej zbliżone do ć, tak samo japońskie し shi, to się wymawia jak śi a nie szi. I nie wiem czy ludzie są jacyś głusi, skoro mamy w fonetyce dźwięki prawie identyczne jak te, którymi mają być щ ч л, ale podsuwają inne.
@RafalAlabama
@RafalAlabama Жыл бұрын
si*
@ErtixPoke
@ErtixPoke 8 ай бұрын
Z perspektywy kogoś kto ma kontakt z tymi dwoma językami zgodzę się całkowicie. Dla uzupełnienia jeszcze dodam że polskie Ś i Ć jak najbardziej można spotkać w języku chińskim, gdzie te dźwięki będą odpowiadać ichnisjszym X i Q w transkrypcji.
@ПролифЭндландия
@ПролифЭндландия 2 ай бұрын
1) 5:54 na przydład na Wikipedii pisze że Щ to SZCZ - Bez sęsu (wikipedia) 2) Co zanczą te kresku nad a o itp (chodzi mi o а́ о́)
@SaturnineXTS
@SaturnineXTS 7 ай бұрын
Z etymologicznego punktu widzenia faktycznie "Щ" w języku rosyjskim odpowiada polskiemu, ukraińskiemu i białoruskiemu "szcz", czeskiemu i słowackiemu "šť" i bułgarskiemu "szt" i tak dalej, jednak wymowa przypomina długie polskie "ś", zatem "ещё" będzie się czytało jak "jeśsio". Ч z kolei odpowiada dźwiękowi "cz" ze wszystkich pozostałych języków słowiańskich, czy to miękko czy twardo wymawianemu, choć jego wymowa to coś pomiędzy naszym "ć" a angielskim "ch". Prawdopodobnie to dlatego językoznawcy nalegają, żeby wiązać Щ z "szcz" a Ч z "cz".
@Marrowito1
@Marrowito1 Жыл бұрын
6:20 akurat moja nauczycielka mówiła nam że te litery to ć i ś (lub śś?) i tego błędu nie popełniam, ale z jakiegoś powodu wszędzie właśnie przedstawia się tą literę jako szcz...
@user-ux6gz8hd5c
@user-ux6gz8hd5c 2 жыл бұрын
Окна во множественном числе с ударением на первый слог:)
@damianmagirowski5550
@damianmagirowski5550 2 жыл бұрын
Mógłby Pan wytłumaczyć, skąd bierze się ta rozbieżność w wymowie щ? W mojej rodzinie wszyscy upierają się, że powinno się to wymawiać jako „zmiękczone szcz", a nie „ś, si”. A wyjeżdżali wielokrotnie do Rosji i twierdzą, że Rosjanie też tak wymawiali to jeszcze jakieś 40 lat temu.~~
@plrc4593
@plrc4593 2 жыл бұрын
Jest jeszcze druga wymowa, dzisiaj mniej popularna jako ść. Niektórzy mówią tawariśsi, niektórzy tawariści.
@olekshy3063
@olekshy3063 Жыл бұрын
Znam język rosyjski, litera "Щ" czyta się jak ść, a nie ś.
@ErtixPoke
@ErtixPoke Жыл бұрын
Jestem zdania że powinno się to wymawiać jako ś. Może Twojemu tacie się to pomyliło z ukraińskim?
@twp1r304
@twp1r304 Жыл бұрын
Jestem z Ukrainy i właśnie spojrzałem ten filmik. Złego słowa nie powiem, ale "pios", czyli "пес" wolno mowić, ponieważ to nie jest jakimś błędem i nie zależy od poziomu językowego, chociaż i jest używane częściej. Jedna chyba różnica w tym, że "пёс" - samiec, а "собака" - samica. Przy okazji, chciałbym podziękować, dlatego że wyjaśniłeś mi wymowę polskiej litery "l".
@ErtixPoke
@ErtixPoke Жыл бұрын
Ale w ukraińskim to chyba inaczej funkcjonuje niż w rosyjskim.
@skrzyp_bardzo_turbo_polny
@skrzyp_bardzo_turbo_polny 2 жыл бұрын
dzk
@SaturnineXTS
@SaturnineXTS 7 ай бұрын
A odnośnie jeszcze twardego wymawiania litery "Ч" - da się zauważyć, że robi tak jak na ironię sam dyktator Łukaszenka, co jest częścią jego białoruskiego akcentu. Jego rosyjscy mocodawcy podobno bardzo z niego z tego powodu drwią.
@Комотка1907
@Комотка1907 9 күн бұрын
Studiuję rosyjski i moją zmorą jest wykładowczyni (literatury, więc na szczęście nie wymaga od nas, abyśmy powielali jej błąd), która wymawia щ jako takie wyraźnie oddzielone od siebie litery ś ć/ci, tak więc słyszymy na przykład jeś-cio zamiast ещё, a zamiast вообще - waabś-cie. Jest to też osoba, która uważa, że od nauki języka nie są studia, tylko kursy, a na filologii powinniśmy się skupić na literaturze i kulturze kraju, a nie na nauce tak naprawdę od podstaw
@WschodniBlog
@WschodniBlog 9 күн бұрын
Gdzie studiujesz?
@Комотка1907
@Комотка1907 9 күн бұрын
@@WschodniBlog UŚ wydział w Sosnowcu
@ErtixPoke
@ErtixPoke Жыл бұрын
Zrobiłem z tym językiem jak mówiłeś, i raz mi ten dźwięk wyszedł, a potem już tylko polskie L. Ech. :( Chyba, że tu chodzi o mówienie przednie, a nie tylnie?
@RicardoMilos30
@RicardoMilos30 3 ай бұрын
Mi się bardziej z psem kojarzy Собака niż Пёс
@sz_j966r.
@sz_j966r. 5 ай бұрын
Najwyraźniej w polskich szkołach uczą wymowy ukarińskiej! Mam nadzieję, że chociaż „И”, nie jest wymawiane jako „Y”! 🇷🇺: Ш - SZ Щ - Ś Ч - Ć И - I Й - JI 🇺🇦: Ш - SZ Щ - SZCZ Ч - CZ И - Y Й - IY/JY
@SeweryneQ281
@SeweryneQ281 3 күн бұрын
Właśnie dlatego ja pomimo BRAKU ruska uczę się go przez różne aplikacje pglądam rosyjskie filmy i tłumaczę każde słowo w tłumaczu TERAZ PRZEDSTAWIAM RÓŻNICE MIĘDZY RUSKIM A UKRAIŃSKIM ALFABETEM ukraiński alfabet to А-А Б-B B-W Г-H Ґ-G Д-D E-E Є-JE Ж-Ż 3-Z И-Y I-I Ï-JI Й-J K-K Л-L M-M H-N O-O П-P P-R C-S T-T У-U Ф-F X-H Ц-С Ч-CZ Ш-SZ Щ-SZCZ Ь-... '-... Ю-JU Я-JA RUSKI A-A Б-B B-W Г-G Д-D E-JE Ë-JO Ж-Ż З-Z И-I Й-J K-K Л-L M-M H-N O-O П-Р P-R C-S T-T У-U Ф-F X-H Ц-C Ч-Ć Ш-SZ Щ-ŚĆ Ъ-... Ы-Y Ь-... Э-E Ю-JU Я-JA WŁAŚCIWIE TO PRZEDSTAWIŁEM DŹWIĘKI LITER A NIE NAZWĘ
@Adrian00998
@Adrian00998 Жыл бұрын
Mam pytanie skoro ч to ć to czemu что wymawia się szto ?
@WschodniBlog
@WschodniBlog Жыл бұрын
To jeden z wyjątków
@Name-og4th
@Name-og4th Жыл бұрын
Fonetically russian ч = polish ć but semantically it is cz. Also, fonetically щ=ś, but semantically сь=ś.
@macieq1730
@macieq1730 Жыл бұрын
3:35 nie to nie możliwe. W tym kraju
@ErtixPoke
@ErtixPoke 8 ай бұрын
A dlaczego nie? Jak ktoś chce...
@iowa406
@iowa406 2 жыл бұрын
Ok, to za nim obejżę to powiem jaki się błąd pojawi. A jest to w pisowni nieużywanie znaków miękkiego i twardego ( chyba jeszcze jest w języku? )
@carskipisarz
@carskipisarz Жыл бұрын
6:00 zastanawia mnie jedno jeśli osoba z Rosji napisała mi jak mam wymawiać te słowa i piszę szcza i cza to już nie wiem
@ErtixPoke
@ErtixPoke 8 ай бұрын
Ta osoba używa archaicznej transkrypcji.
@kurskiydoomer1345
@kurskiydoomer1345 2 ай бұрын
Ох уж этот русский язык , учу его с рождения и никак не могу выучить , польский мне кажется более логичным и простым по грамматике
@Boxich
@Boxich 11 ай бұрын
1:15 собака - f., Пёс - m
@ErtixPoke
@ErtixPoke 8 ай бұрын
Bzdura. Rosjanie zawsze mówią собака.
@olekshy3063
@olekshy3063 Жыл бұрын
Nie do końca tak. Litera "Щ" czyta się jak ść, a nie ś. Например: щастье - ściastje Щенок - ścienok Щука - ściuka
@WschodniBlog
@WschodniBlog Жыл бұрын
W języku rosyjskim щ czyta się jak polskie ś. Mylisz rosyjski z ukraińskim/białoruskim
@piotri6200
@piotri6200 Жыл бұрын
​@@WschodniBlogkzfaq.info/get/bejne/iM1motGK3Mmdfps.html Czy Wiktor Coj śpiewa tu więc po ukraińsku/białorusku? 😉 To są dwie oboczne wymowy w rosyjskim. W białoruskim nie ma щ, zamiast niego jest шч wymawiane tak jak się pisze (cz jest zawsze twarde), a jako "ść" wymawia się сць (odpowiednik rosyjskiego сть)
@MsKiziamizia
@MsKiziamizia 9 ай бұрын
No ja akurat znam Rosjan, którzy na 100% wymawiają щ jak ś. Nawet o tym kiedyś dyskutowaliśmy, bo ja zawsze myślałam, że to jest "ść". Na przykład moje imię (Kasia) to wg nich Каща - i jak je wymawiają, to poprawnie tak jak po polsku (a nie jak Кася). Może to zależy od miejsca zamieszkania?
@1212MrAhmad
@1212MrAhmad Жыл бұрын
Конь to bardziej oznacza- ogier, wierzchowiec, a пëс to brzydkie słowo. Tak samo jest z różnicą między есть а кушать. Ciekawie tłumaczysz.
@humdrumyokel9890
@humdrumyokel9890 Жыл бұрын
Nie mogę znaleźć kanału "ruski na luzie". Skasowali?
@ErtixPoke
@ErtixPoke Жыл бұрын
To jest właśnie ten kanał, tylko nazwa została zmieniona.
@humdrumyokel9890
@humdrumyokel9890 Жыл бұрын
@@ErtixPoke Dzięki.
@vitroznovsky9482
@vitroznovsky9482 6 ай бұрын
Nesmysl,jak jinak by se to mělo vyslovovat než ščuka?
@vitroznovsky9482
@vitroznovsky9482 6 ай бұрын
Aha,vy máte ty 2 š a č-sz a ś a cz a ć
@ErtixPoke
@ErtixPoke 8 ай бұрын
Hm, gdyby tak się dosłownie trzymać polskiej transkrypcji, to человек preczytaloby się jako „Cziełowiek". Ale nikt tak przecież nie mówi. W ogóle nie polecam polskiej transkrypcji. Polecam ogarnąć alfabet fonetyczny IPA dla języka rosyjskiego.
@maxerpl7564
@maxerpl7564 2 жыл бұрын
Nagrywałes to na fonie?
@WschodniBlog
@WschodniBlog 2 жыл бұрын
Tak
@user-ux6gz8hd5c
@user-ux6gz8hd5c 2 жыл бұрын
Молчат дома? Нет блять, говорят квартиры😂
@WschodniBlog
@WschodniBlog 2 жыл бұрын
😆
@pepepandziobakdubidubi
@pepepandziobakdubidubi 9 ай бұрын
Dobra dobra A teraz pomóż mi wytłumaczyć starej nauczycielce że Щ i Ч czyta sie jako Sia i Cia Jest bardzo miła więc nie chcę takim "wymądrzaniem" sie zniszczyć dobrej relacji z nią 😅😂
@ErtixPoke
@ErtixPoke 8 ай бұрын
Wystarczy jej puścić parę fragmentów na YT z tą wymową
@T013HY
@T013HY 2 жыл бұрын
Nadal najgorsze są błędy te że coś co jest w języku oficjalnym ma absolutnie inne znaczenie potocznym(szczególnie w języku rosyjsku mówionym przez Ukraińców, dużo śmiechu, ale i dużo wstydu xD)
@ErtixPoke
@ErtixPoke 8 ай бұрын
Bo język oficjalny i potoczny to zawsze są dwa osobne twory.
@vitroznovsky9482
@vitroznovsky9482 6 ай бұрын
Jo,Nowicki vůbec neuznává akání,když mluví rusky
@yaroslavpustovalov5535
@yaroslavpustovalov5535 Жыл бұрын
Jestem Rosjaninem, który uczy się waszego języka. Jest dla mnie dziwne, że wy robicie różność między dźwiękami „ć” i „cz”. Myśliłem, że różność jest tylko historyczna, ale to prawdziwe są różne dźwięki?
@ErtixPoke
@ErtixPoke Жыл бұрын
1. Rozróżniacie/rozróżnianie, nie różność. 2. Tak. W języku polskim to są zupełnie inne dźwięki.
@yaroslavpustovalov5535
@yaroslavpustovalov5535 Жыл бұрын
@@ErtixPoke dziękuję bardzo!
@oleksandrdemchyshyn2452
@oleksandrdemchyshyn2452 Жыл бұрын
Kolego, nikt nie potrzebuję języka rosyjskiego !!!!!
@cyaxptyx
@cyaxptyx Жыл бұрын
XDDDDDD
@ErtixPoke
@ErtixPoke Жыл бұрын
Co? 😂
@stanislok.7106
@stanislok.7106 11 ай бұрын
Kolego, nikt nie potrzebuje twojej opinii.
UCZĘ WAS CYRYLICY BO SZKOŁY NIE DAJĄ SOBIE Z TYM RADY 🙄
9:48
Wschodni Blog
Рет қаралды 31 М.
Is Polish similar to Russian? Polish Russian Conversation
12:19
Ecolinguist
Рет қаралды 214 М.
Joker can't swim!#joker #shorts
00:46
Untitled Joker
Рет қаралды 38 МЛН
小丑把天使丢游泳池里#short #angel #clown
00:15
Super Beauty team
Рет қаралды 36 МЛН
Smart Sigma Kid #funny #sigma #memes
00:26
CRAZY GREAPA
Рет қаралды 19 МЛН
Dlaczego Kino i Wiktor Coj są tak popularni?
14:33
Wschodni Blog
Рет қаралды 11 М.
Polish Language | Can Russian speakers understand it?
21:03
Ecolinguist
Рет қаралды 1 МЛН
Jak reagować, gdy ktoś Cię obraża?
14:19
Karolina Gorczyca - Barszczewska
Рет қаралды 111 М.
JАК PISAĆ CYRYLICĄ? ✍
11:00
Wschodni Blog
Рет қаралды 12 М.
Tier List: Best Languages to Learn in 2024
26:43
Language Simp
Рет қаралды 520 М.
Ukraiński VS Rosyjski! Jak odróżniać te dwa języki?
8:49
Wschodni Blog
Рет қаралды 35 М.
Rosyjskie słowa które cię oszukają! Nie myl ich!
4:59
Wschodni Blog
Рет қаралды 2,7 М.
Joker can't swim!#joker #shorts
00:46
Untitled Joker
Рет қаралды 38 МЛН