Borówki młoda miniplantacja

  Рет қаралды 57,360

W Szumilesie

W Szumilesie

5 жыл бұрын

Ze względu na pytania odnoszące się do wrzuconych przeze mnie zdjęć borówek wielkości 2 i 5 złotych, postaram się udzielić odpowiedzi jak były nasze krzewy sadzone i jak są traktowane.

Пікірлер: 71
@romualdulanowski8485
@romualdulanowski8485 5 жыл бұрын
Piękne krzaczki zdrowe zielone przyrosty 😝👍jeszcze z rok dwa i będziesz latał z wiadrami po zbiory
@annajanis-chorosinska2211
@annajanis-chorosinska2211 5 жыл бұрын
Dzięki za pożyteczny filmik! Przymierzamy się do plantacji borówki i mamy na to bardzo podobny pomysł (grządki podwyższone, 100 % naturalnie i na zmielonych gałęziach i bez nawadniania) i szukaliśmy czy już ktoś tak próbował i czy się udało. Także: dzięki za podzielenie się doświadczeniem. Pozdrowienia. A.
@bozenawrobel704
@bozenawrobel704 5 жыл бұрын
Piękne boróweczki praca koło nich przyniosła efekty brawo sama natura dziękuję pozdrawiam miłego wieczoru życzę
@benczyrny6523
@benczyrny6523 5 жыл бұрын
Serdeczne Dzieki. Kapitalna sprawa. Sprobujemy nasladowac ...
@leszekwojciechowski5510
@leszekwojciechowski5510 4 жыл бұрын
Witam Leszek Dużo dobrego z Twoich informacji użyłem w moim ogrodzie , tektura na spodzie skrzynki dała super efekt i inne elementy deklarowane w pokazie tworzenia skrzynek warzywnych . Po 3 tygodniach nic nie uschło brak opadu deszczu , a jednak trzymała tektura wilgoć . Ogladam kOLEGĘ I CIEKAWOSTKI TERAZ JA ORZEDSTAWIĘ do pomidorów w łodygę 20 cm od poziomu gruntu wbijamy drut miedziany z ostro zakończonym z jednej strony . Drut 1,5 mm2 długości-2-4 cm , miedziany ale bez izolacji , drut wbijamy w równolegle do podłoża ( prostopadle do łodygi) krzak pomidora sam sobie dobiera pierwiastek miedzi . Żeby nie kaleczyć łodygi pomidora musi być jeden koniec ostry !!!! Na początek sprawdzić na jednym krzaku żeby zobaczyć różnicę w owocach pozdro Leszek
@mariafraczek6691
@mariafraczek6691 5 жыл бұрын
Pozdrawiam serdecznie . Widzę ze daje sz rade. Odnośnie fachowców to nigdzie partaczy czy niebrakuje. Fajne poczucie humoru. Zdrowka zycze
@TheRTG548
@TheRTG548 5 жыл бұрын
Borówka extra sprawa.Msm u teściów 3 krzaki ,dają sporo owoców. Ale to za mało dla tylu gąb. Resztę kupuje w naszej rodzimej plantacji .
@Gamingpro-rn3ys
@Gamingpro-rn3ys 2 жыл бұрын
Boróweczki pyszne i zdrowe 💕
@lucynakruczek4885
@lucynakruczek4885 5 жыл бұрын
Gratuluję. Borówki pięknie rosną. Jeszcze Agnieszka będzie sprzedawać, bo będzie ich mnóstwo. Pozdrawiam serdecznie żonę i córeczki.
@kaczygaj3920
@kaczygaj3920 5 жыл бұрын
Ja tez w tym roku kupilam 5 krzaczkow borowki tez niby dwu letnie sadzonki ale malusie... widac bylo ze podciete niedawno i moze temu malo. Zrobilam im podloze na glebokosc 40cm a na sam spod szedl obornik wlasnie a potem igliwie i kora sosnowa. Tyle ze ja zdecydowalam sie na "dziury" nie rów, w rowie sadzilam jagody kamczackie bo podczas kopania okazalo sie ze zwir tam byl a borowka miala git 5 klase ;)
@arkadiuszarko6762
@arkadiuszarko6762 5 жыл бұрын
Dobrze jest , sam robisz i spróbujesz. Ja też zacznę heh Jak wrócę do ojczyzny. Przy okazji może się Od Was czegoś nauczę.... pozdrowienia dla Was 😁
@katarzynatajer5520
@katarzynatajer5520 4 жыл бұрын
borówki warto podlać gnojówką z kwiatów mniszka, ma najbardziej kwaśny odczyn.
@rosarosa8134
@rosarosa8134 5 жыл бұрын
Serdecznie witam p l a n t a t o r a!!!! Hej ho,hej ho na borowki by sie szło...........!?!Dobrze,ze juz dla Waszej czworki uzbieraliscie borowek po jednej na kazdy z ą b.Jest smak i m o c owocu z witaminą C. Obfitych zbiorow i s m a c z n e g o!!!
@ewelinabeczek958
@ewelinabeczek958 4 жыл бұрын
👍
@mrrainer4395
@mrrainer4395 Жыл бұрын
Oglądam Pana drugi sezon. Dzięki Panu chwyciłem bakcyla i uprawiam swoją folie od ubiegłego roku tj 2022, i pierwszy rok sie pochwale zebralem okolo 35kg pomidorow z 9 krzakow dzieki tutejszym poradom i praktykom jakie Pan stosuje i dzieli sie z innymi. W tym roku przymierzam się do posadzenia kilkunastu do 20 krzewów borówek gdyż uwielbiamy je w domu. Mam w planach kupić po 2 krzaczki z wielu odmian jakie uda mi się zdobyć aby wsumie było max 20 krzewów. Może udałoby się Panu przygotować film na ten temat, czyli czy z perspektywy czasu zrobiłby Pan coś inaczej niż wtedy kiedy byly borowki sadzone, jakie sa tzw dobre praktyki itp itd ? Pozdrawiam i życzę owocnego sezonu!
@kanaplook
@kanaplook 5 жыл бұрын
W przypadku borówek to lepiej znać nazwę tego co się sadzi bo są: borówki wysokie, borówki niskie i borówki średnie :) .
@dan-oh5tg
@dan-oh5tg 4 жыл бұрын
Ja posadzilem borowki w donicach 60 litrowych wkopujac je w ziemie odizolowujac w ten sposob od podloza rodzimego i ...kretow. Podloze pod moje borowki: torf kwasny,kora sosnowa mielona,piasek
@rafabass4216
@rafabass4216 5 жыл бұрын
No oczywiście że po Tymbarku :) Pozdrawiam.
@AndroidRelation
@AndroidRelation Жыл бұрын
"3 kg, pewnie będzie z 3x więcej"... Dwa lata później "właśnie zebraliśmy 60kg ale to jeszcze nie koniec, jest potencjał na 200" :D
@zbigniewstawski2749
@zbigniewstawski2749 3 жыл бұрын
Borówki są niskie,średnie i wysokie.Niskie to Emil i Pute.Mają ciemne owoce jak u jagód leśnych.Niby mają dorastać do 60 cm ale u mnie mają 130 cm a byłyby większe jakby sarny ich nie obgryzały.Średnie to Polaris,Chippewa,Northsky.
@piotrbec4867
@piotrbec4867 4 жыл бұрын
u mnie same małe w tym roku
@zielonyumysl
@zielonyumysl 5 жыл бұрын
Ja torfu nie kupuję pod borówki. Kupuję tylko pod nowe sadzonki. A najlepszy nawóz to ścięta trawa. Z tym nazewnictwem borówek mieszańcowych jest problem. Wzorcowo według śp. Kazimierza Pliszki (ojciec chrzestny borówki w Polsce) powinno się mówić borówka średnia.
4 жыл бұрын
Rzeczywiście 40x60cm. właśnie tak posadziłam.Ziemię ? jeśli to tak można nazwać VIkl .Dałam kupione worki ziemi do borówki.Tyle że u mnie jedynie 4szt.Ty masz plantację.więc koszty były by duże.
@tomaszpotocki7250
@tomaszpotocki7250 5 жыл бұрын
Hmmmm. Ciekaw jestem tego torfu, czemu nie polecasz. Przecież z materii organicznej z czasem robi się torf, albo takie podłoże ala torfowe. Nie znam się aż tak ale żeby torf był szkodliwy. Do węgla mu jeszcze daleko 😉 Czekam na filmik o torfie. Pozdrawiam 👋
@WSzumilesie
@WSzumilesie 5 жыл бұрын
Nie chodzi o to że torf jest szkodliwy dla roślin, które się w nim sadzi. Chodzi o to że jego wydobycie wiąże się najczęściej z niszczeniem torfowisk, bagien i tak dalej, czyli terenów, które zanikają a są cennymi miejscami pod kątem przyrodniczym. Ja staram się korzystać z materiałów lokalnych. jeśli można wyeliminować używanie torfu czy też ziemi ogrodowej sprzedawanej w workach to to robię. Wszystkie te materiały wiążą się z niszczeniem środowiska przez wydobycie, przeróbkę, pakowanie, transport i śmieć w postaci worka foliowego. Tylko o to mi chodzi.
@tomaszpotocki7250
@tomaszpotocki7250 5 жыл бұрын
W Szumilesie Aaaaaa to o to chodzi, teraz kapuje 😀 A oglądałem ostatnio jak robią takie podłoża (albo kompost coś w tym stylu) z odpadów zielonych, chyba w 6 tygodni, nie pamiętam dokładnie. Coś takiego wydaje mi się ok, tylko pakowane jest w worki plastikowe, no tu jest trochę dupa. Ale polecam obejrzeć.
@WSzumilesie
@WSzumilesie 5 жыл бұрын
@@tomaszpotocki7250 To raczej kompost robiony w kompostowniach. Niestety też nie dla mnie tak ogólnie, a ostatnio naczytałem się opinii że część tego składu to zwykłe śmieci. Niby takie "nieszkodliwe" dla środowiska ale to tylko takie pieprzenie. Poza tym nie chciałbym grzebać w ziemi i sobie rękę poharatać o szkło. Za jakiś czas będę robił film o tych rzeczach ale nie mogę się zebrać jakoś. póki co dorobiliśmy się wreszcie własnego dobrego kompostu :)
@dan-oh5tg
@dan-oh5tg 4 жыл бұрын
sprobuj w donicach posadzic polecam :)
@artur7162
@artur7162 4 жыл бұрын
Krzaczki bardzo ładne. Gratuluje. Ps. Czy ktoś wie do jakiej wysokości dorastają borówki z odmiany tzw...wysokiej?
@WSzumilesie
@WSzumilesie 4 жыл бұрын
do 2 metrów myślę max. zwykle widuję 1,50 albo niższe.
@artur7162
@artur7162 4 жыл бұрын
Dzięki. Ps. Szacun za te wszystkie pouczające filmy. Ps2. Jak by Pan kiedyś poruszył temat naturalnych oprysków z pokrzywy czosnku cebuli i innych roślin rosnących na łące to był z tego...ciekawy temat.
@bazejsoch3352
@bazejsoch3352 5 жыл бұрын
Ile potrzebujesz ton torfu???? Ja z frytki dowiozę Ci tobie 🤣 W nieograniczonych ilości.. Dzieli nas tylko jakieś 300 km. Pod wasze borówki warto.😎
@TomaszUrbanowicz
@TomaszUrbanowicz 5 жыл бұрын
Czy warto dać jeszcze kartony na wierzch i przysypać np. zrębką (żeby ograniczyć bardziej chwasty)?
@WSzumilesie
@WSzumilesie 5 жыл бұрын
Można. U nas kartony są przysypane zrębką, trocinami, igliwiem. Raz na rok lub dwa lata trzeba by wyłożyć, bo tektura dosyć szybko ulega rozłożeniu. W żyznej ziemi z dżdżownicami, po kilku miesiącach już ich nie ma.
@TomaszUrbanowicz
@TomaszUrbanowicz 5 жыл бұрын
@@WSzumilesie A deski jeśli to nie tajemnica w jakiej cenie kupowałeś? I czy jest impregnowałeś?
@WSzumilesie
@WSzumilesie 5 жыл бұрын
@@TomaszUrbanowicz przy borówkach są zrzyny tartaczne a nie deski i kosztowały coś około 150 zł za 2 m2. Nie impregnowałem niczym.
@aliszia1828
@aliszia1828 3 жыл бұрын
a te deseczki to są jakoś wkopane w ziemię, czy po prostu postawione jako zbita skrzynia? dziękuję za filmy i dzielenie się wiedzą :))
@WSzumilesie
@WSzumilesie 3 жыл бұрын
Leżą na ziemi
@wiktorkaach5187
@wiktorkaach5187 3 жыл бұрын
skad miales sadzonki borowek?w jakim wieku byly sadzonki chwili sadzenia?polecasz jakas strone ,szkołke zeby zakupic fajne sadzonki?pozdr
@WSzumilesie
@WSzumilesie 3 жыл бұрын
Kupiłem przez internet. Za jakiś czas będe sadził nowe i jak mi się potwierdzą różne informacje to podam skąd mam. Ja sadziłem bardzo malutkie krzewy. Może 1,5 roczne
@friiq1
@friiq1 5 жыл бұрын
Cześć nie wiem czy masz w swoich zbiorach świdiośliwe? Jeśli nie to polecam
@zbigniewstawski2749
@zbigniewstawski2749 3 жыл бұрын
Ja mam ale niektóre odmiany bardzo się rozkorzeniają.Dobrze jak chce się mieć więcej sadzonek ale później trzeba ciągle usuwać odrosty.Koło mnie rošnie dziko?Strasznie się to rokorzeniło no pewnie ptak przeniósł nasiono.
@beatanawa41
@beatanawa41 5 жыл бұрын
Mozesz napisac dlaczego nie dawalbys torfu? Prosze o obszerna odpowiedz.
@WSzumilesie
@WSzumilesie 5 жыл бұрын
Na obszerne odpowiedzi nie mam czasu. Wydobycie torfu niszczy naturalne ekosystemy tworzące się wiele lat. Jego przerób, pakowanie i transport nie jest wart ceny jaką za to płaci przyroda. Wokoło jest pełno różnych materiałów, z których można tworzyć glebę.
@mariuszhadam4395
@mariuszhadam4395 5 жыл бұрын
Krzaczki piękniusie .
@piotrbeczek9855
@piotrbeczek9855 4 жыл бұрын
Pytanie od czapki. Czy obierki z ananasa zakwaszają glebe?
@WSzumilesie
@WSzumilesie 4 жыл бұрын
Podejrzewam że tak, ale szczerze mówiąc nie wiem na pewno
@xawerytrabka8813
@xawerytrabka8813 5 жыл бұрын
cholera, glebę masz identyczną jak u mnie. Dużo nawadniasz ? Co do torfu bez komentarza. DRZEWA, TORF, WĘGIEL, ROPA, to część obiegu węgla "C" i wodoru "H" w przyrodzie. To jak to nieekologiczne ?
@WSzumilesie
@WSzumilesie 5 жыл бұрын
Używając torfu pośrednio niszczysz obszary przyrodnicze, z których jest on wydobywany a są to miejsca specyficzne i rzadkie. Używanie pozostałych wymienionych elementów jest ekologiczne? Jeśli wycinanie drzew, wydobywanie węgla i ropy jest dobre dla środowiska, to jest jeszcze szansa że zostanę królem Macedoni. Co do wody to nawadniam mało bo głównie ściółka ją trzyma.
@xawerytrabka8813
@xawerytrabka8813 5 жыл бұрын
@@WSzumilesie chodzi mi o obieg węgla i wodoru, azotu, tlenu w przyrodzie. Zawsze jest ich tyle samo. Nie mniej nie więcej. Dla Ziemi 100 letnia sosna to za przeproszeniem nic.
@xawerytrabka8813
@xawerytrabka8813 5 жыл бұрын
tak samo torf, ropa, węgiel...a co do niszczenia terenów wydobywając torf, to czasy przed maszyną parową były gorsze, torf był jednym z podstawowych paliw stałych oprócz drewna. Radykalizm nie jest dobry.
@bezczelnygoryl6476
@bezczelnygoryl6476 5 жыл бұрын
Mowiles ze masz borowke z nasion. Po ilu latach borowki z nasion owocują? Gra warta swieczki czy lepiej kupic gotowca.
@WSzumilesie
@WSzumilesie 5 жыл бұрын
nie wiem. Nie zgłębiłem tego tematu. Ta borówka jest przytargana z lasu w zeszłym roku i miała w tym owoce. Nie mam pojęcia ile tam rosła. Wielkością wygląda na między 2 a 4 lata ale może mieć więcej, bo w lesie miała konkurencję i mogła nie mieć dużych przyrostów.
@bezczelnygoryl6476
@bezczelnygoryl6476 5 жыл бұрын
@Yogibeer701 wiem że nie dziedziczy do końca.. ja chce wykopać parę krzaczków jagody leśnej do ogródka mam obczajone miejsce które pamiętam bo nie wszędzie tak rośnie sobie. Czyli pęd boczny przyciąć tak samo pewnie z porzeczka i innymi.. i to w rok się ukorzeni? Narazie tak robię z agrestem zobaczymy co z tego będzie. Borówki jeszcze nie mam sadzonek kupionych. Będę próbował dużo z nasion robić bo to fajną sprawa i ew. Szczepic okulizowac tak robię z drzewkami owocowymi ostatnio.
@elwiselwis6415
@elwiselwis6415 5 жыл бұрын
Czerwone listki to chyba oznaka głodu może trzeba by zasilić?
@WSzumilesie
@WSzumilesie 5 жыл бұрын
Borówki przebarwiają liście kiedy robi się zimniej.
@panmis2908
@panmis2908 5 жыл бұрын
@@WSzumilesie ...bo kiedy robi się zimniej zmieniają się przemiany fizjologiczne i niedobory się ujawniają. W szczególnosci widać to w pomidorach hartowanych jako sadzonki i w borówkach po imieninach Anki (gdy chłodne są poranki) pod które stosuje się dużo kwaśnego podłoża które dodatkowo blokuje możliwosć pobrania niektórych składników... W tym wypadku brakuje fosforu (roślina ze starych liści kieruje go do młodych i do owoców). Niestety fosforu brakuje prawie zawsze i niestety naturalnymi materiałami ciężko go dostarczyć, bo nawet z kompostu sypniętego na wierzch gleby przedostaje się z wodą do kwaśnego podłoża i tam jest wiązany. Na szczęście nawozy mineralne produkowane ze skał (fosforytów) np. superfosfat mogą ci pomóc uzupełnić to co poprzedni właściciel zabrał z plonami. Ja podałbym jeszcze sól potasową (sól gorzką). W zgodzie z permakulturą trzeba kompost (np. z obornika) wmieszać w ściółkę w strefę dostępną korzeniom (ale u ciebie kompost na zrębkach drzewnych i tak niewiele zawiera fosforu w dodatku jest kwaśny). (przy okazji borówki mając więcej fosforu i potasu lepiej owocują i gromadzą w owocach więcej cukru).
@WSzumilesie
@WSzumilesie 5 жыл бұрын
@UCzbJa92tg0wM1_tbsaHY2Dg Nie zgodzę się. Borówki wielokrotnie w ciągu roku zmieniają kolor w jedną jak i w drugą stronę. Ziemia nie jest wyjałowiona pod borówkami, wręcz przeciwnie jest bardzo dobrze odżywiona. Gdyby to były niedobory to roślina nie zabarwiłaby liści z powrotem na zielono gdy tylko robi się ciepło. To że las przebarwia się na jesieni nie oznacza że ma niedobory tylko że przygotowuje się do zimy. Nasze borówki bardzo często reagują na zmiany temperatur. Inne rośliny posadzone podobnie tak nie robią wcale. jest to możliwe że jak robi się zimniej to roślinie trudniej przyswajać pierwiastki, ale to nie oznacza że trzeba je uzupełniać, bo nie jest to problem niedoboru tylko przyswajalności.
@elwiselwis6415
@elwiselwis6415 5 жыл бұрын
@@WSzumilesie no nareszcie mi się rozjaśniło. 😁 Teraz trochę przystopuję z katowaniem roślin nawozami bo chyba je przenawoziłem 🤭😁👍 fajny kanał kiedy pszczoły bo aż się prosi? 🤔😁
@humer95
@humer95 5 жыл бұрын
co sądzisz o oxytree? Jednym rośnie drugim nie, widziałem w internecie zdjęcie 2 letniego drzewka i miało rozmiar z 10 letniej brzozy
@WSzumilesie
@WSzumilesie 5 жыл бұрын
Nic nie sądzę, bo tego nie miałem, ale wiem że przyrosty nie biorą się z niczego więc domyślam się że wyjaławia okrutnie ziemię.
@radeusz
@radeusz 5 жыл бұрын
w tym roku wsadziłem dwie sadzonki. Dopiero po około dwóch miesiącach zaczęły rosnąć. Bardzo nie lubią wiatru, wyginają się. Drzewka mają po 40cm. Liście natomiast 20cm średnicy. Myślę że w przyszłym roku będzie spory przyrost
@noweranowaera7302
@noweranowaera7302 4 жыл бұрын
Drzewa paulowni tomentosa 4 letnie zapraszam. Oxytre w tym roku po 1 roku na kanale.👍
@hannamikolajczuk4982
@hannamikolajczuk4982 3 жыл бұрын
👍😀🍇🍒🍅🍓🌻🌻🌻🌻
@fireclipse8284
@fireclipse8284 4 жыл бұрын
Siema. Zróbcie do tego jeszcze swoją pasiekę i będziecie bardzo rzadko apteki odwiedzać.
@8starsAND
@8starsAND 4 жыл бұрын
Aha
@agnieszkabanasiuk2060
@agnieszkabanasiuk2060 5 жыл бұрын
jaka jest szerokość tych obramowań
@WSzumilesie
@WSzumilesie 5 жыл бұрын
Chyba około 60 może 70cm
@agnieszkabanasiuk2060
@agnieszkabanasiuk2060 5 жыл бұрын
dziękuję za odpowiedż
@dan-oh5tg
@dan-oh5tg 4 жыл бұрын
aaaa i rozstaw miedzy moimi krzewami to 2m
@wkkax
@wkkax 4 жыл бұрын
Co wspólnego z ekologią ma sadzenie lasu na pustyni? Podobnie uprawa borówki na piasku. To uprawa kwiatów na parapecie to też ekologia.
Czym nawozić borówkę jesienią?
9:55
Zielone Pogotowie
Рет қаралды 434 М.
DAD LEFT HIS OLD SOCKS ON THE COUCH…😱😂
00:24
JULI_PROETO
Рет қаралды 17 МЛН
Mama vs Son vs Daddy 😭🤣
00:13
DADDYSON SHOW
Рет қаралды 46 МЛН
Wrotycz Wkładano Pod Pachę - Komu I Po Co?
18:06
Ogrodnictwo Intuicyjne - Permakultura TV
Рет қаралды 414 М.
BORÓWKA WERSJA DLA ZAPRACOWANYCH
9:19
POLE do rozmowy
Рет қаралды 878
UNIKAJ POMAGANIA TYM 8 TYPOM LUDZI | FILOZOFIA BUDDYJSKA | ŻYCIOWA MĄDROŚĆ
38:03
Chore róże, opadają liście. Co robić z czarną plamistością?
38:01
RozeOgrodowe.pl - najlepsze róże do Twojego ogrodu
Рет қаралды 880 М.
Jak sprawują się podwyższone grządki
23:43
W Szumilesie
Рет қаралды 133 М.
jak sadzić Borówkę Amerykańską
12:31
ogrodnik news tv
Рет қаралды 87 М.
DAD LEFT HIS OLD SOCKS ON THE COUCH…😱😂
00:24
JULI_PROETO
Рет қаралды 17 МЛН