Cietrzew - ptak na granicy przetrwania

  Рет қаралды 45,433

Echa Leśne

Echa Leśne

4 жыл бұрын

Subskrybuj Echa Leśne: / echa leśne
Z uwagi na znaczny spadek liczebności cietrzewia na przełomie lat 70. w Polsce, kurak ten został objęty ścisłą ochroną gatunkową a tokowiska ochroną strefową. Obecnie cietrzew jest wpisany do „Polskiej czerwonej księgi zwierząt” jako gatunek zagrożony. Konieczne jest również zwiększenie w społeczeństwie wiedzy na temat potrzeb i metod ochrony cietrzewia.
Głównym celem projektu jest zachowanie krajowej populacji cietrzewia, poprzez stworzenie nowych stanowisk lęgowych oraz utrzymanie istniejących.
Środki finansowe na realizację zadań w projekcie będą pochodziły z funduszu leśnego i środków własnych jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych.

Пікірлер: 177
@Jozef233
@Jozef233 4 жыл бұрын
Przepiękny film. Jesteście ostoją ciekawych filmów przyrodniczych
@janpatyk5426
@janpatyk5426 4 жыл бұрын
Boże zachowaj te piękne ptaki
@polskafloraifauna6893
@polskafloraifauna6893 4 жыл бұрын
Mieliśmy robić odcinek o cietrzewiu ale szczerze, wam wyszło to niesamowicie. Pozdrawiamy !
@paulinaboguszewska1535
@paulinaboguszewska1535 4 жыл бұрын
Czekam na inne ciekawe filmy:)
@MrDelongeee182
@MrDelongeee182 4 жыл бұрын
Zróbcie o płazach polskich, to są zwierzęta najbardziej narażone na wyginięcie, u mnie w ciągu 10 lat wyginęły pospolite gatunki np żaba trawna i ropucha szara, inne płazy jeszcze jakoś się trzymają, ale z każdym rokiem coraz mniej;/ trzeba edukować ludzi ze to pożyteczne zwierzęta i warto robić oczka wodne wolne od ryb w których mogłyby się rozmnażać płazy, ja mam kilka oczek, w których rozmnaża sie aż 5 gatunków: traszka grzebieniasta i zwyczajna, żaba trawna, grzebiuszka i ropucha zielona, w okolicy są jeszcze paskówki, kumaki, rzekotki niestety wyginęły w 2000 roku :/
@polskafloraifauna6893
@polskafloraifauna6893 4 жыл бұрын
@@MrDelongeee182 genialny pomysł na materiał, będziemy działać!
@MrDelongeee182
@MrDelongeee182 4 жыл бұрын
@@polskafloraifauna6893 ja rowniez wiosna na innym kanale zamierzam zrobić vlog o płazach, o ile w okolicy jakieś spotkam i nagram ;)
@polskafloraifauna6893
@polskafloraifauna6893 4 жыл бұрын
@@MrDelongeee182 no to czekamy na materiał :)
@arturgorniak3741
@arturgorniak3741 4 жыл бұрын
Cieszę się, że mogę oglądać filmy o tak świetnej jakości i zawartości. Pozdrawiam Ekipę :-)
@elzbietagegotek344
@elzbietagegotek344 4 жыл бұрын
Jeszcze raz dochodzimy do wniosku że największym wandalem jest człowiek. Słowo "wandal" celowo użyte bo nie chciałam używać mocniejszych.
@jedenras
@jedenras 4 жыл бұрын
Kiedyś pewna Pani napisało co człowiek może zrobić najlepszego dla natury, odpisałem że wyginąć. Dostałem bana za szerzenie nienawiści, tak działa człowiek niestety.
@Lugia007PLn
@Lugia007PLn 4 жыл бұрын
@@jedenras A więc do dzieła i sznur w dłoń.
@tomaszskwarek1370
@tomaszskwarek1370 4 жыл бұрын
Można by zrobić tak jak z żubrem czy łosiem, w pełni reintrodukować. U nas jest tyle, że do miasta wchodzą, jak na Alasce:) żubry z 1 stada zrobiły się 3. Czekamy na kolejne zwierzaki!
@gruzlica
@gruzlica 4 жыл бұрын
fajnie by tez bylo jakby powstal osrodek rehabilitacji zwierzat chronionych tak jak w Rosji (polecam "Niedźwiadki grizzly i ja", serial dokumentalny)
@ukaszkowalski725
@ukaszkowalski725 2 жыл бұрын
Tyle, że największym problemem żubrów było polowanie na nie. Dla cietrzewi, to zmiana środowiska - większe zaludnienie.
@jerzykryszczynski4892
@jerzykryszczynski4892 4 жыл бұрын
Dzięki za super filmy 👍🎄 Pozdrawiamy serdecznie całą ekipę 👍💖 Pozdrawiamy z CHICAGO 🇵🇱🎄🇵🇱
@KamilBrzostowski
@KamilBrzostowski 4 жыл бұрын
Film fajny. Czy zrobicie film o tym jak na lasy wpływa tegoroczna zima co jej nie ma.
@piotr9568
@piotr9568 4 жыл бұрын
Super materiał 👍👍 Pozdrawiam Piotr 🌲🌲🌲🌲🌲🌲
@slaskiewody2856
@slaskiewody2856 4 жыл бұрын
Łapa do góry w ciemno!
@ZBIERACZDAREK
@ZBIERACZDAREK 4 жыл бұрын
Oby się udało. Darz Bór.
@Daniel-em7cg
@Daniel-em7cg 4 жыл бұрын
Fajny odcinek😆 szkoda że dużo fajnych ptaków powoli znika z Polskiej przyrody...
@gregorgregor3714
@gregorgregor3714 4 жыл бұрын
Piekny ptak
@dartagnanzax498
@dartagnanzax498 4 жыл бұрын
więcej tego!!
@smrodektv3840
@smrodektv3840 4 жыл бұрын
Pieknie
@ukasznowak4105
@ukasznowak4105 4 жыл бұрын
Wspaniały film 👍
@izukitom
@izukitom 4 жыл бұрын
''wspaniale ptaki i natura. Lesnikom pozwolic na odstrzal malpoquadow
@bohunbohun6679
@bohunbohun6679 4 жыл бұрын
Leśnikom? Chyba raczej myśliwym. Po za tym warto wiedzieć że gdyby nie myśliwi którzy reintrodukują te ptaki za własne pieniądze oraz zwalczają wypuszczane przez pseudoekologów norki, szopy, jenoty itd. Tenptak by już dawno wyginoł.
@bohunbohun6679
@bohunbohun6679 4 жыл бұрын
@Edward Rogatywilk Tyle się rozpisałeś i nawt słowa prawdy w tym nie ma. Ale po kolei: 1. Łania nie ma dziecka tylko cielaka i jeśli znalazło się na pokocie to nie mogło być już nakrapiane ponieważ co najmniej półroczny cielak nie ma już centków. (zapraszam do lektury książki o jeleniowatych) 2. Na wilki w Polsce nie poluje się od lat 90tych więc zdjęcie które widziałeś ma zapewne z pół wieku albo i więcej. Dzięki temu że wilki są chronione zwierzyna płowa, zwierzęta gospodarskie, psy itd są wyżynane przez zwiększającą sie populacje wilka. Niebawem zaczną ginąć ludzie i wtedy może ktoś się opamięta i wilk zostanie wreszcie wciągnięty na listę zwierząt łownych. 3. Stosy gęsi?! Wstaw fotki bo poprostu Ci nie wierze. Wiem natomiast że w postępowej Holandii gdzie myśliwym zabroniono polować na gęsi, zwierzęta te zaczęły robić takie szkody na oziminach że rząd wprowadził przepis pozwalający zagazowywać te ptaki. Polować niewolno bo to nieekologiczne wolno za to zagazowywać dzikie gęsi plus to co się nawinie. W Polsce puki co ku uciesze rolników wolno na nie polować lecz nie słyszałem o usypywaniu z gęsi stosów więc proszę Cie przestań tworzyć horrory. 4. Ambona z nęciskiem. A co w tym dziwnego? Gdyby myśliwi z tej ambony nie polowali Ty umarłbyś z głodu a rolnik by splajtował. Gdy Ty sobie polemizujesz w internecie albo smacznie śpisz 125000Polskich myśliwych pilnuje po nocach obcym ludziom ich pól. Nie musi Ci się to podobać ale szanuj ludzi dzięki którym masz co jeść. 5. Myśliwi nie uratowali żadnego gatunku? Jan Sztolcman redaktor naczelny "Łowca Polskiego" wraz z innymi myśliwymi i leśnikami uratował dla swiata ŻUBA. Czesław Sielicki myśliwy i nauczyciel z Tucholi uratował dla Polski SOKOŁA WĘDROWNEGO. Obecnie myśliwi za własne pieniądze próbują ratować głuszca i cietrzewia w takich ośrodkach jak Wisła, Czępiń itd. Praca ta jest utrudniona z tego względu że wypuszczane przez pseudoekologów z ferm norki amerykańskie, szopy prace, jenoty itd niszczą lęgi tych i innych ptaków. Jeśli już bierzesz udział w dyskusji to dokształć się odrobine aby się nie ośmieszać. Bo jak narazie to Twoja wypowiedź naszpikowana jest bzdurami i zasłyszanymi plotami niczym stolec owsikami. :-)
@ryssszard
@ryssszard 4 жыл бұрын
@Edward Rogatywilk - u ciebie z głową wszystko dobrze ? - czy ty zdajesz sobie sprawę jak wiele szkód wyrządza nadmierna populacja saren, dzików i lisów ? Ostatnio miałem wypadek przez dzika który mi wtargnął na drogę w nocy. Skończyło się dachowaniem ale jakoś przeżyłem. Więc jak słucham takich idiotów jak ty co nie mają pojęcia o rzeczywistości to się nóż w kieszeni otwiera.
@bohunbohun6679
@bohunbohun6679 4 жыл бұрын
@Edward Rogatywilk A czy ktoś chce wybić wszystkie sarny, dziki i jelenie? Jest coś takiego jak gospodarka łowiecka której podstawowym celem jest utrzymywanie ciągłości populacji wszystkich gatunków zwierząt. Tak jak rolnik który latem kosi zboże i jesienią lub wiosną sieje kolejne tak myśliwy poluje ale też chroni, dokarmia, walczy z kłusownikami i poprawia warunki bytowe zwieżyny po to aby móc na nią polować w kolejnych latach.
@bohunbohun6679
@bohunbohun6679 4 жыл бұрын
@Edward Rogatywilk Jest pewna mądra stara zasada w Polskiej tradycji. "Cisza nad trumną" Profesor Szyszko któremu nie dorastasz do pięt miał doktorat z leśnictwa i był światowej sławy specjalistą w dziedzinie kornika drukarza itd. Lecz społeczeństwo wytresowane przez TVN zrobiło z niego oszołoma i wolało słuchać Kingi Rusin i innych celebrytów którzy mają tyle wspólnego z przyrodą co Ty z inteligencją. Masz dowody że wilk na Roztoczu został zastrzelony przez myśliwego? Bo ja o tym nie słyszałem. Jeśli jednak masz na to dowody to zgodnie z prawem masz obowiązek donieść o tym na policję bo zatajanie takich faktów jest przestępstwem. No chyba że tradycyjnie pierniczysz trzy po trzy. Jeśli tak to warto by było abyś wiedział że pomówienia są przestępstwem. Co do samych wilków to pozwól że przedstawię Ci któtką historię tego gatunku: Po ll wojnie było w Polsce około 100 wilków i można było na nie kłusować truć, łapać we wnyki i wysadzać nory granatami. Myśliwi widząc że ten wspaniały drapieżnik niebawem wyginie tak jak w zachodniej europie wciągneli go na listę zwierząt łownych. Sprawiło to że wilkowi zaczoł przysługiwać okres ochronny i zakaz kłusowania. Mijały lata wilków stopniowo mimo polowań zaczęło przybywać. W latach 90tych do prezydenta Lecha Wałęsy przyjechała była aktorka Brygid Bardott i przekonała go że wilki trzeba chronić (mieliśmy wtedy około 400 wilków) . Wałesa wprowadził wilki na listę zwierząt chronionych. Obecnie w Polsce mamy około 5000 wilków. Zwierzęta te czynią szkody w zwierzostanie dzikim i wśród zwierząt hodownanych. Dochodzi do coraz częstrzych przypadków krzyżowania się wilków z wałęsającymi się psami co skutkuje zanieczyszczaniem genów wilczej populacji genami psa. W przyszłości może się okazać że nie ma już u nas wilków tylko są kundle zwane bastardami. I to zagraża wilkowi a nie myśliwi którzy po wojnie uratowali ten gatunek orzed wybiciem. Ps. Warto by było abyś wiedział że dziki wpadają pod samochody również już w miastach a drogi szybkiego ruchu przebiegają orzez lasy, pola itd i wszędzie tam może dojść do wypadku z udziałem dzika, sarny lub jelenia.
@TheMarcinpaco1
@TheMarcinpaco1 4 жыл бұрын
Dziekuje piekne
@gruzlica
@gruzlica 4 жыл бұрын
My ludzie potrafimy wszystko zepsuc i zniszczyc :/ trzymam kciuki, zeby udalo sie przywrocic cietrzewie naturze
@matifilm8065
@matifilm8065 4 жыл бұрын
No elegancki Materiał
@brunozmuda1635
@brunozmuda1635 4 жыл бұрын
Super kanał i świetny film.
@KingaKucyk
@KingaKucyk 2 жыл бұрын
Co za piękny ptak. Ludzie o ochronę tego gatunku powinni starać się równie mocno, co tokujące cietrzewie o samice :-) Smutne byłoby zobaczyć, jak to cudowne zwierzę ginie z naszego kraju na naszych oczach
@adamtrojanowski3972
@adamtrojanowski3972 4 жыл бұрын
Mnie kiedyś (jak byłem na wczasach w Virginii) spod krzaków wyfrunęła indyczka z młodymi. I te młode takie już podrośnięte też fruwały.
@jangorecki37
@jangorecki37 Жыл бұрын
Bardzo dobra, produkcja. Dzięki!
@R4TEL
@R4TEL 4 жыл бұрын
👍
@hitmaniak1737
@hitmaniak1737 4 жыл бұрын
Dobry materiał
@bohunbohun6679
@bohunbohun6679 4 жыл бұрын
W Wiśle za pieniądze myśliwych hoduje się cietrzewie i głuszce a następnie wypuszcza na wolność. Zwalczanie przez myśliwych lisów, jenotów, szopów, norek itd również sprzyja tym ptakom więc uwaga o tym że myśliwi przyczynili się do spadlu liczebności cietrzewi jest głupia i nieuczciwa gdyż na te ptaki nie poluje się od lat 90tych a mimo to ubywa ich nadal.
@sceptykwielokrotny
@sceptykwielokrotny 4 жыл бұрын
Dostojne :)
@Smutnomir
@Smutnomir 4 жыл бұрын
cietrzewić się, rozsierdzić się, rozjątrzyć się,
@arekmig8659
@arekmig8659 4 жыл бұрын
W górach bialskich kilkukrotnie je widziałem
@krzysztoflatkowski8912
@krzysztoflatkowski8912 4 жыл бұрын
Co roku od 7 lat jeżdżę do starej morawy. Rok temu pierwszy raz muflony widziałem z żoną. Pozdrawiam serdecznie
@NeverMeetTomorrow
@NeverMeetTomorrow 4 жыл бұрын
Około 2 miesięcy temu widziałam 2 kurki cietrzewia w mijescowości Kiszkowo, gmina Będzino, powiat koszaliński, woj. zachodniopomorskie! Tereny jakie tam są idealnie odpowiadają opisowi dogodnych warunków życia cietrzewia z filmu. Może warto się odezwać do tamtejszych leśników?
@mmacki7793
@mmacki7793 4 жыл бұрын
Piękny ptak,szkoda by było gdyby wyginą.
@jUz2.0tRyb18g.G4k.
@jUz2.0tRyb18g.G4k. 4 жыл бұрын
pozdrawwiaM.⛪
@sushii-tp7bv
@sushii-tp7bv 4 жыл бұрын
A gdyby tak... wyłapać no około 50sztuk cietrzewia, pozamykac w wolierach które będą w większym stopniu oddawały wygląd naturalnego środowiska, po czym młode wypuszczać na jednym terenie przez kilka lat ,i jeżeli będzie widoczny postęp przenosić się na inne tereny
@canalabouteverything
@canalabouteverything 4 жыл бұрын
Jeszcze trochę i nie będzie czego zwiedzać przez te quady i motory!
@rojo9624
@rojo9624 4 жыл бұрын
Co Ty pierd%$@lisz gościu. Zobacz co robią maszyny leśne forwardery itp. Crossy i quady to przy nich Pikuś
@macram22
@macram22 4 жыл бұрын
@@rojo9624 sam pier...isz
@wielkilaslubanski-pawemroz7619
@wielkilaslubanski-pawemroz7619 4 жыл бұрын
@@rojo9624 Sam pierdolisz
@rojo9624
@rojo9624 4 жыл бұрын
@@wielkilaslubanski-pawemroz7619 utkaj dziurę
@rojo9624
@rojo9624 4 жыл бұрын
@@macram22 widocznie nie wiecie co się w lasach dzieje
@paweswiebodzice335
@paweswiebodzice335 4 жыл бұрын
Piąty!
@kubajarosik2083
@kubajarosik2083 2 жыл бұрын
Mamy jednak obawy o dalszy los cietrzewia...
@arkadiuszandrzejbarnach1530
@arkadiuszandrzejbarnach1530 4 жыл бұрын
A podobno przyroda sobie sama poradzi i nie wolno w nią ingerować.. tak twierdzą lewoskretni
@leszy4366
@leszy4366 4 жыл бұрын
nie wiem czy byłeś uważnym widzem- cietrzewie są zagrożone nie z winy natury a przez działalność człowieka.
@freego8464
@freego8464 4 жыл бұрын
Może odcinek o bobrach i o wydanej zgodzie od Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie na odstrzał 1500 bobrów na Mazowszu?
@kamilzawadka6441
@kamilzawadka6441 4 жыл бұрын
Najbardziej smieszny w ochronie przyrody jest narracja mysliwych, na filmach i ksiazkach Puchalskiego byly pokazane wilki, cietrzewie i inne dzisiaj zagrozone gatunki jako zwierzyna łowna, oczywoscie wszystko w tamach regulacji gatunku😂
@hh5226
@hh5226 4 жыл бұрын
Wilk nie jest zagrożonym gatunkiem, proszę zapoznać się z badaniami naukowymi.
@lesszek1
@lesszek1 4 жыл бұрын
Liczebność wilka wzrosła bardzo znacznie. Np. łosie ocalały w Polsce po II wojnie tylko w Basenie Biebrzy. Teraz występują w całym kraju, wymaszerowały do Niemiec, dotarły do Francji. Nie można dać sobie robić wody z mózgu.
@kamilzawadka6441
@kamilzawadka6441 4 жыл бұрын
@@hh5226 zajac tez nie
@hh5226
@hh5226 4 жыл бұрын
@@kamilzawadka6441 i co w związku z tym?
@krzysztofik7835
@krzysztofik7835 4 жыл бұрын
@@kamilzawadka6441 Zając nie wyginął przez mysliwych i choć nadal jest gatunkiem łownym to od końca lat 90tych w wielu województwach jest wstrzymane polowanie na ten gatunek. Problemem jest monokultura rolna, drapieznictwo oraz choroba która w części kraju zdziesiątkowala populację.
@jerzybezpalko6139
@jerzybezpalko6139 3 жыл бұрын
Wybrane piękno polskich lasow
@gwajner
@gwajner 4 жыл бұрын
Lasy Państwowe. Czasem też robią dobrą robotę.
@mxxxgxxx3747
@mxxxgxxx3747 4 жыл бұрын
Mi lisy smakują
@hh5226
@hh5226 4 жыл бұрын
Za ograniczenie presji drapieżników odpowiadają raczej myśliwi, a nie lasy państwowe ;)
@Arkadiusz112
@Arkadiusz112 4 жыл бұрын
Nadlesnictwa ustalają odstrzały, koła łowieckie są przez nie nadzorowane
@hh5226
@hh5226 4 жыл бұрын
@@Arkadiusz112 Koło Łowieckie w żaden sposób nie jest "nadzorowane" przez Nadleśnictwo, jedyny styk na linii KŁ, a Nadleśnictwo, to ustalenie planów łowieckich (ale nie jest jedynym organem, który bierze udział w tej procedurze).
@domi17ist
@domi17ist 4 жыл бұрын
@@hh5226 to nie jest tylko tak, że nadleśnictwo uzdadnia plany. Również rozlicza KŁ z wykonania założonego planu i może nałożyć na KŁ karę za jego niewykonanie w obwodach leśnych.
@hh5226
@hh5226 4 жыл бұрын
@@domi17ist bardzo uogólniasz, pomijając kwestię kwalifikacji obwodów oraz samych planów rocznych. Nie każdy obwód leśny płaci kary za niewykonanie planowego odstrzału ze względu na niską kwalifikację i tym bardziej nie każdy leśny obwód musi posiadać w planie jelenie. Tak więc coś tam, dzwoni, ale nie w tym kościele i nie w tej parafii.
@domi17ist
@domi17ist 4 жыл бұрын
@@hh5226 no jasne, że tak. Można wchodzić w szczegóły i studiować kolejne przypadki. Tylko po co? Chyba nie o to tutaj chodzi.. . Po prostu staram się najprościej jak sie da wyjaśnić o co chodzi.
@InstaCatz
@InstaCatz Жыл бұрын
Nie dajmy cywilizacji zniszczyc tego piekna.
@roszkasowner
@roszkasowner 2 жыл бұрын
Jaką Pan ma dykcję!
@jedenras
@jedenras 4 жыл бұрын
500 szt. masakra co zrobiliśmy z tą planetą.
@tomkud1
@tomkud1 4 жыл бұрын
Nad Bugiem w 2019 spotkałem przynajmniej 4 sztuki w okolicach Drohiczyna to ta mapka nie do końca się pokrywa
@wojciechpiechowski3519
@wojciechpiechowski3519 4 жыл бұрын
Można prosić o jakiekolwiek szczegóły? Dziękuję.
@tomkud1
@tomkud1 4 жыл бұрын
Ogrodniki zachodnia strona nad rzeką Bug około 800 m. gm. Drohiczyn.
@wojciechpiechowski3519
@wojciechpiechowski3519 4 жыл бұрын
Ciekawe. Bażant to tam występuje, ale cietrzew...??? To były koguty, kury? Jaka pora roku? Gdzie przebywały? (łąka, drzewa, pola, las?) Żerowały, odpoczywały? Dziękuję
@tomkud1
@tomkud1 4 жыл бұрын
100% cietrzewie, a bażanty też tam równolegle występują na tym samym obszarze. Widziałem je w pobliżu starorzecza, żerowały, połowa października 2019 . Nie jestem ornitologiem
@przemekchylarecki3746
@przemekchylarecki3746 4 жыл бұрын
@@tomkud1 A co Pan widział u tych ptaków? Jak były ubarwione? Czym się różniły od bażanta? Pytam, bo do najbliższego stanowiska cietrzewia jest chyba 90 km (nie wiem zresztą, czy jest ono wciąż zajęte), a gatunek bardzo rzadki. Nie znam informacji, by gatunek był widziany w rejonie Drohiczyna w ciągu ostatnich kilku dekad. Więc gdyby co, to byłaby bardzo interesująca informacja, wymagająca potwierdzenia (jestem ornitologiem).
@senator967
@senator967 4 жыл бұрын
Reintrodukujcie tam gdzie są wilki, one wymiatają lisy.
@zbyszekpodchmielony2642
@zbyszekpodchmielony2642 4 жыл бұрын
poza lisami: sarny, jelenie, zajace, ptactwo, pieski.. i resztę drobnej zwierzyny a jak popijesz ostro i w lesie zimą zabłądzisz nie daj Boże... to i ciebie Senator też!... skonsumują !
@RobRoy1978
@RobRoy1978 Жыл бұрын
Mam nadzieję że po wyborach organizatorzy rabunkowej wycinki zostaną doprowadzeni przed sądy
@matiksonvader1587
@matiksonvader1587 4 жыл бұрын
Wiele gatunków takich jak cietrzewie są zagrożone. Dalsze wycinki sprawią, że życie zwierząt i roślin będzie z roku na rok zanikać. Przykre jest to, że niewielu ludzi ma tego świadomość.
@SuperGites
@SuperGites 4 жыл бұрын
Dość dawno temu w Mazowieckim Parku Krajobrazowym widziałem głuszca. Nieźle mnie przestraszył, siedząc na czubku młodej sosny i wydając te swoje dziwne dźwięki. Czarny czort ;) Cietrzewia niestety nie widziałem na wolności.
@termometr11
@termometr11 4 жыл бұрын
w rosji to zwierzyna łowna cietrzewi tam mnogo
@korepta7693
@korepta7693 4 жыл бұрын
To samo w Skandynawii i chyba w Austrii i Czechach :)
@Precel___
@Precel___ 3 жыл бұрын
Lisy, jelenie, sarny...
@krzysztofj2059
@krzysztofj2059 4 жыл бұрын
to ile bazantow rocznie wypuszczamy w lasy i laki a ile cietrzewia
@Gverde
@Gverde 4 жыл бұрын
Szkoda, że Czubówna nie czyta :(
@MrOgladaczu
@MrOgladaczu 4 жыл бұрын
Kiedy zostanie wprowadzony zakaz polowania na ptaki? Kto popiera?
@Arkadiusz112
@Arkadiusz112 4 жыл бұрын
Jak byś chciał wiedzieć to cietrzew jest gatunkiem chronionym, a np wprowadzenie zakazu polowań na krukowate ma negatywny wpływ na populacje zwierzyny drobnej między innymi właśnie cietrzewia, ich naturalny wróg to ptaki krukowate, drapieżne, koty, psy, lisy,
@Arkadiusz112
@Arkadiusz112 4 жыл бұрын
@k p no właśnie nie poluje, a kiedyś się polowało, jak chcesz to sobie sprawdz w starszych książkach łowieckich lub innych o ekologii i środowisku, dziś czy to bażant czy cietrzew czy gluszec bez pomocy człowieka ma marne szanse, zmiany struktury agralnej i urbanistyki mają niestety negatywny wpływ na populację zwierzyny drobnej, ostatnie lata za to służą grubej zwierzynie i chronionym żurawiom, które w rolnictwie powoduja coraz to wieksze szkody
@Arkadiusz112
@Arkadiusz112 4 жыл бұрын
Nie, ale w dzisiejszych realiach napewno trzeba obserwować populację, ryś to narazie spokojna głowa raczej trzeba pilnować aby mógł się rozmnazac, ale wilk w pewnych regionach już napewno powinien być do odstrzału i oczywiście nie do zrera, zadaniem łowiectwa nie jest eliminacja gatunków, to najczesciej mysliwi zajmują sie reintrodukcja gatunkow w naszym ekosystemie, zauważ że Polska ma jedną z najlepszych gospodarek łowieckich jak i leśnych w Europie i nie tylko, w Niemczech nie uswiadczysz żubra, wilka, czy innych zwierząt w takiej ilości co u nas, tam jest chłodna kalkulacja oni twierdzą że nie stać ich na takie gesty bo to wyrządza zbyt duże straty w ich gospodarce
@Arkadiusz112
@Arkadiusz112 4 жыл бұрын
@k p masz rację że człowiek podporzadkował sobie niemal wszystkie obszary, i czerpie z tego korzyść, ale jak sobie wyobrażasz na dzień dzisiejszy gdyby nagle nie było rolnictwa wielkoobszarowego, zaprzestano by gospodarki leśnej i przemysłu drzewnego, między innymi oczywiscie nie bezpośrednio ale dłuższym lancuszkiem dojdziemy do elektrowni, rozbudowanych metropolii, serwerów youtube, Facebooka, nadajników gsm, lte itd. Albo staramy się korzystać z naszej natury w celu poprawy warunków naszego życia i robimy to odpowiedzialnie i nie tylko ekonomicznie bilansujemy ale i etycznie i ekologicznie. Przecież nikt nie mówi o wybijaniu całych populacji, ale jeśli np żurawie robią np na obszarze 3000 tys hektarów łowiska gdzie ponad 40% to lasy szkody na 70 000 -100 000 tyś zł w postaci zmniejszenia plonów zbóż, traw i innych roslin uptawnych, które później trzeba sprowadzić np z Brazylii to jaki sens ekologiczny i ekonomiczny?... niech yen żuraw jest w ilosci 2-6 sztuk na 100 ha ale nie jak na 15 hektarowym polu mamy ok 100 szt.
@Arkadiusz112
@Arkadiusz112 4 жыл бұрын
@Edward Rogatywilk skąd twierdzwnie że powybijać?? Odstrzał nie wiąże się z wybiciem calej populacji ale np takiej ilości aby populacja była na stałym poziomie, mamy piekny a może straszny przyklad w Holandii gdzie parę lat temu zaprzestano odstrzału (polowań) dzikich gęsi, które tak sie rozmnożyly że zaczęto wstrzymywac samoloty na lotniskach, a teraz się je masowo odławia, gazuje CO2 i utylizuje(spala), dodam że wcześniej upolowana gęs trafiła na stół mysliwego na jego koszt, i co jest bardziej etyczne, ekologiczne i ekonomiczne?...
@hallynme4893
@hallynme4893 4 жыл бұрын
Czubównej nie rozpoznaję;/ Latka lecą.
@jagnarej224
@jagnarej224 3 жыл бұрын
Nie chcę Cię martwić, ale...Ciebie także to czeka😉
@damnedmadman
@damnedmadman 4 жыл бұрын
Kuropatwy też dawno nie widziałem 🙁
@domi17ist
@domi17ist 4 жыл бұрын
Kuropatw jest więcej. W mojej okolicy (w promieniu 20 km) widuję kilka stadek. Myśliwi muszą jednak intensywniej polować na małe drapieżniki tj. lisy, jenoty, żeby kuropatwy mogły się utrzymać w naszej okolicy
@Brontolina27
@Brontolina27 4 жыл бұрын
U mnie 20 km od Warszawy są sarny, bażanty, kuropaywy, lisy, kuny... Co dusza zapragnie. Bażanty śpią w ogrodzie i jak przychodzi zmrok 'krzycz' że reż mamy iść do domu. Słodziaki. Raz jak nie było go slycha to było mi smutno że go ktoś zjadł ale naszczęście jest. Mamy dorodne 3 rodziny.
@endlessphantasy14
@endlessphantasy14 3 жыл бұрын
F
@robertkaczmarek4948
@robertkaczmarek4948 4 жыл бұрын
Cóż, to jeden z gatunków które już nie pasują do współczesnego świata. Można je sztucznie trzymać przy życiu jednak nie da się cofnąć zmian cywilizacyjnych etc. To może okrutnie brzmi jednak "to se ne vrati".
@GE-ul1ig
@GE-ul1ig 4 жыл бұрын
Mam pytanie, w moim lesie sosnowym leży mnóstwo szyszek z wydłubanymi nasionami, coś jak ta kuźnia dzięcioła. Moje pytanie brzmi, jakie jeszcze ptaki tak robią oprócz wcześniej wspomnianego dzięcioła?
@MrDelongeee182
@MrDelongeee182 4 жыл бұрын
Świetny film ale mam ogromna prośbę: Zróbcie dlugi odcinek poświęcony płazom polskim, to są zwierzęta najbardziej narażone na wyginięcie, u mnie w ciągu 10 lat wyginęły pospolite gatunki np żaba trawna i ropucha szara, mimo całkiem dobrych siedlisk, inne płazy jeszcze jakoś się trzymają, ale z każdym rokiem coraz mniej;/ trzeba edukować ludzi ze to pożyteczne zwierzęta i warto robić oczka wodne wolne od ryb, w których mogłyby się rozmnażać płazy, ja mam kilka oczek, w których rozmnaża sie aż 5 gatunków: traszka grzebieniasta i zwyczajna, żaba trawna(kilka lat temu), grzebiuszka i ropucha zielona, w okolicy są jeszcze ropuchy paskówki, kumaki, żaby zielone, rzekotki niestety wyginęły w 2000 roku :/
@avocado8352
@avocado8352 Жыл бұрын
A gwiazdy mówią jak to dbają o naturę i są eko, nikt nic nie robi żeby zadbac o naszą naturę
@ViXbart11
@ViXbart11 4 жыл бұрын
Trudno taki świat, gatunek słaby ginie i albo się dostosuje albo sajonara dołączy do ptaka dodo :D
@argentawis
@argentawis 4 жыл бұрын
Niech myśliwi dalej strzelają do wszystkiego co lata i biega, a wkrótce również i cietrzewie będziemy tylko na filmach oglądać.
@domi17ist
@domi17ist 4 жыл бұрын
Myśliwi aktywnie biorą udział w ochronie kuraków dzikich, tj. cietrzewie, głuszce czy kuropatwy poprzez odstrzał małych drapieżników np. lisów, jenotów. Gdyby nie takie działania, nie byłoby w ogóle szans na odbudowę populacji kuraków .
@krzysztofik7835
@krzysztofik7835 4 жыл бұрын
Jako myśliwy co rok przeznaczam swój 1% na ratowanie głuszców i cietrzewi. Na te gatunki nie poluje się od lat 90tych.
@stefanszwydczenko8598
@stefanszwydczenko8598 4 жыл бұрын
Pięknie zrealizowany film, ale moim zdaniem narracja i muzyka sprawiają, że jest odrobinę monotonny.
@lekarzyk6947
@lekarzyk6947 4 жыл бұрын
Pjerwszy
@Stachu454
@Stachu454 4 жыл бұрын
Jako chętny do zdobycia słownika.
@lekarzyk6947
@lekarzyk6947 4 жыл бұрын
@@Stachu454 Ja mam bardzo bobrom ofrografije mam jusz 10lat z chakiem
@Goab-yb8si
@Goab-yb8si 4 жыл бұрын
Myśliwi i wybili to njgorsi drapieżnicy im nie hodzi o przyrode pisze tak bo byłem naganiaczem nawet klempe zabili cielno
@romanjastrzebski5513
@romanjastrzebski5513 4 жыл бұрын
Wstyd. Wstyd dla nas wszystkich : niby-to-rozumnych mieszkańców tych ziem.
@lostinspace013
@lostinspace013 4 жыл бұрын
Trzeba pilnować myśliwych bo wystrzelają je do zera.
@Urtica.Urtica
@Urtica.Urtica 4 жыл бұрын
Niestety jest to bezmyślna wypowiedź. Omawiany gatunek jest pod ochroną, więc nie obejmuje planów łowieckich, co za tym idzie, myśliwi nie strzelają do tych kuraków. Proszę nie pisać takich bzdur nie mając pojęcia o temacie.
@lostinspace013
@lostinspace013 4 жыл бұрын
@@Urtica.Urtica Oczywiście, że myśliwi strzelają do zwierząt chronionych. Paniusiu, znam to z pierwszej ręki, bo ktoś w mojej rodzinie polował. Na ścianie miał wypchanego orła którego sam zastrzelił szanowna paniusiu i nie było to nic takiego niezwykłego w jego środowisku. Myśliwi polują bez "odstrzału", bez zgłoszenia polowania ... to jest nagminne. A jak ktoś znajdzie zabitego wilka czy nawet żubra (całkiem niedawno) to oczywiście bredzą coś o "nieznanych kłusownikach" doskonale wiedząc że to ktoś z nich. Z resztą : cietrzewi jest tak mało nie głównie z powodu rolnictwa itp ale po prostu wybili je myśliwi bo to piękny ptak. Masz pojęcie ile gatunków z samej tylko Polski znikło bo się na nie intensywnie polowało ?
@marcinbban
@marcinbban 4 жыл бұрын
Słabo to wszystko wyglada. PZŁ powinien troche zaostrzyc działania. Do tego ceregiele z ekoterorystami. Utrzec im nosa i pokazac prawdziwy model Polskiego łowiectwa.
@marcin6245
@marcin6245 3 жыл бұрын
Szkoda że wielu leśników to myśliwi... Nie mam zaufania do lasów państwowych. Ta instytucja niestety sama wprowadziła wiele złej ingerencji przyrodę
@Imm86374
@Imm86374 4 жыл бұрын
niedługo wszystko wytniecie, więc po co dbać o ginące gatunki skoro nie będą miały gdzie mieszkać?
@domi17ist
@domi17ist 4 жыл бұрын
Skąd informacje, że wszystko tniemy. Polecam zajrzeć do roczników statystycznych GUS. Wyrywkowo na 10, 20, 30 a nawet 50 lat wstecz i porównać powierzchnię leśną kraju do obecnej. Pozdrawiam
Leśni Kidnaperzy. Porwania zwierząt z lasu | OBLICZA LASÓW #150
20:32
Ocalony Świat - odc. 3 - Dlaczego głuszec żyje w głuszy
27:31
Lasy Państwowe
Рет қаралды 235 М.
Heartwarming moment as priest rescues ceremony with kindness #shorts
00:33
Fabiosa Best Lifehacks
Рет қаралды 38 МЛН
🤔Какой Орган самый длинный ? #shorts
00:42
THEY made a RAINBOW M&M 🤩😳 LeoNata family #shorts
00:49
LeoNata Family
Рет қаралды 43 МЛН
Jak żyją niedźwiedzie w Bieszczadach? | OBLICZA LASÓW #144
11:28
Rybołowy pod skrzydłami leśników
33:05
Echa Leśne
Рет қаралды 29 М.
nature5 - Kukułka zwyczajna (Cuculus canorus) - śpiew. Naturalny dźwięk i hałas
2:50
Świat z perspektywy żab. Wiosna w lesie | OBLICZA LASÓW #149
20:00
Life of the forest - natural wealth
30:27
Echa Leśne
Рет қаралды 2,1 МЛН
SEKRETNE ŻYCIE DRZEW czyta Krystyna Czubówna, POLSKI FILM PRZYRODNICZY
35:15
Jak Bieszczady stawały się dzikie | OBLICZA LASÓW #143
13:33
Echa Leśne
Рет қаралды 84 М.
Czy i gdzie można zapalić ognisko w lesie? | OBLICZA LASÓW #151
12:57
„Woliński Park Narodowy - Nasze Wspólne Dziedzictwo” - JESIEŃ
14:19
Woliński Park Narodowy
Рет қаралды 364
Sowy. Czyli kto w lesie robi HU HU? | OBLICZA LASÓW #153
26:29
Echa Leśne
Рет қаралды 35 М.
Heartwarming moment as priest rescues ceremony with kindness #shorts
00:33
Fabiosa Best Lifehacks
Рет қаралды 38 МЛН