No video

CSA Steaua, prima campioană națională la Alergare Montană de Ultramaraton, la masculin

Рет қаралды 880

STEAUA TV

STEAUA TV

Күн бұрын

Ziua de sâmbătă, 30 martie 2019, a fost una importantă pentru istoria recentă a Clubului Sportiv al Armatei Steaua. Clubul din Bulevardul Ghencea a câștigat azi ediția de debut a Campionatului Național de Alergare Montană de Ultramaraton, la masculin, atât la individual, cât și pe echipe.
La individual, aurul a fost câștigat de către Leonard Albert Mitrică, iar pe trei a terminat tot un sportiv de la CSA Steaua, Alin Ionuț Zincă. Tot în proba individuală, Viorel Palici s-a clasat pe locul 4, iar Raul Butaci a terminat pe 20.
La echipe, CSA Steaua (antrenor Ionuț Gălițeanu) a terminat pe locul întâi și a devenit prima campioană națională din istorie la alergare montană ultramaraton, la masculin!
Întrecerea a avut loc la Șuncuiuș (Bihor) și a fost organizată de către
Federația Română de Atletism (FRA) și organizatorul local - AS Xterra Sport Bihor. S-a alergat pe distanța de 52 de kilometri, cu o diferență de nivel 2450m+.