Czego nauczył się Senior Developer po 10 latach w branży?

  Рет қаралды 3,302

Przeprogramowani

Przeprogramowani

11 ай бұрын

Co jest kluczową umiejętnością senior developera? Czy chodzi o biegłość w danym języku programowania? A może szeroką znajomość ekosystemu w którym pracuje? Albo networking z innymi osobami w branży? O opinię zapytaliśmy Andrzeja Fricze, senior developera który rozwijał się w wielu globalnych firmach produktowych.
👉 Darmowy Webinar - opanuj.ai/webinary/przeglad-g...
👉 Cały odcinek: open.spotify.com/episode/2Wrg...
✨ Opanuj.AI z Przeprogramowanymi ✨
🔥 Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera 🔥
przeprogramowani.pl/newsletter
✅ Zasubskrybuj nasz kanał - bit.ly/przeprogramowani-sub
🎙 Dołącz do Discorda: przeprogramowani.pl/discord
📷 Przeprogramowany Instagram - / przeprogramowani
🔮 TikTok - / przeprogramowani
✍🏻 Marcin na Twitterze - / mkczarkowski
✍🏻 Przemek na Twitterze - / psmyrdek
⚡️Opanuj JavaScript ⚡️
przeprogramowani.pl/kurs
⬇️ Więcej materiałów znajdziesz na naszym Facebooku ⬇️
/ przeprogramowani
Poznajmy się - forms.gle/wSbq3QXq19L3opQx8

Пікірлер: 27
11 ай бұрын
W pełni się z tym zgadzam. Mówię też z własnego doświadczenia. Komunikacja jest kluczowa. Nawet jak pracujesz sam jako freelancer to i tak trzeba się dogadywać z innymi ludźmi, choćby z klientem. Bez dobrej komunikacji projekt będzie się przeciągał i ciężko będzie osiągnąć oczekiwany efekt końcowy, skoro nie do końca go znasz jak się źle komunikujesz z klientem lub innymi osobami z zespołu. I to rozmawianie o wyzwaniach w pracy od razu z innymi osobami z zespołu i szukania najlepszego rozwiązania to jest bardzo cenne.
@eajaniak
@eajaniak 11 ай бұрын
Super interesującą rozmowa
@fricze
@fricze 11 ай бұрын
Dziękuję bardzo za komentarz! :) Marcin mnie zaprosił, miałem okazję podzielić się błędami które popełniam. Bardzo się cieszę, że się przydało! :)
@michalsadovski
@michalsadovski 11 ай бұрын
Super wywiad i cenna lekcja. Jestem gdzieś w połowie drogi pomiędzy juniorem a midem i coraz częściej przekonuję się że komunikacja ma ogromne znaczenie w codziennej pracy i szybkości dowożenia zadań.
@marcinh1871
@marcinh1871 11 ай бұрын
Tak, pracowałem z Lidem, który miał i nadal ma co najmniej boskie mniemanie o sobie. Jego kod i kod wszystkich z którymi aktualnie współpracował musiał wręcz unosić się na wyżyny niebiańskiego programowania. A tak serio to była najtrudniejsza i najbardziej toksyczna praca w której wytrzymałem jedynie miesiąc. Dla porównania wcześniej pracowałem w upadającym korpo gdzie z dnia na dzień widzieliśmy widmo końca firmy ale mimo to wspaniali ludzie, którzy chcieli dzielić się doświadczeniem, serdecznością radą (mógłbym tak słodzić bez końca) - tak mimo widma upadku wspominam tą pracę i ludzi w niej wspaniale. Tu donosiliśmy zadania z dnia na dzień tygodniowy sprint po sprincie a w toksycznej atmosferze z ciężkim kontaktem i przerośniętym ego te same zadania często nie wychodziły w 2tyg sprint - nie udawało się nam spiąć. Osobiście stałem się kimś kto poświęci czas na pomoc każdemu kto w danym momencie tego potrzebuje i widzę jak to owocuje Polecam
@PrzemekSmyrdek
@PrzemekSmyrdek 11 ай бұрын
Interesująca jest ta korelacja między takimi historiami a występowaniem słowa „korpo” przy ich okazji ;)
@szwejq
@szwejq 11 ай бұрын
długi staż, analiza,projektowanie,testowanie,implementacja po skuteczne adm-wdrożenie,dokumentacja,jrra i inne repo-dyskusje-spotkania, helpdesk in/out, czas na samo-rozwój, korpo szkolenia :) I też handlowiec z aparatem na zębach (co matkę sprzedał), nie ogarnia tech. firmy ale mówi lepiej po angielsku - sprzeda też Twój urlop 😁
@marcelg861
@marcelg861 11 ай бұрын
Ciekawy temat, na pewno posłucham później.
@wnuk85
@wnuk85 8 ай бұрын
To dodam jako programista / dev lad po (jeśli liczyć 2 lata na 0.5 etatu) 15 latach. To nie tak, że w starych książkach jakieś zasady są źle opisane lub nie są aktualne, problem to brak umiejętności ich stosowania kierując się zdrowym rozsądkiem i pchania ich wszędzie, nawet tam gdzie nie mają sensu - o czym często wspominają sami autorzy jeśli poszukać wywiadów lub konferencji. Podstawą powinien być zawsze pragmantyzm i znajomość tego w jakim kontekście jakie reguły mają sens. Dlatego też mówi się że typowa odpowiedź doświadczonego programisty to - "to zależy". Co do komunikacji to naprawdę bardzo ważny skil, dev leadem może być najsłabszy dev w zespole - o ile umie dogadać się z ludźmi, a to nie zawsze jest łatwe i też miewam z tym problemy. Dla mnie po latach bardziej liczy się teoria i ogólne zasady niż kolejne wersje bibliotek, frameworków, języków itd. - oczywiście staram się podążać za nowościami ale już nie rzucam się pierwszy, by potem przepisywać część projektu po 1-2 latach, bo rozwiązanie nie jest już wspierane.
@rafalg8575
@rafalg8575 11 ай бұрын
Jestem BI Developerem i słuchając Was bardzo dużo u mnie wyglądało podobnie. Dziś uważam, że najważniejsze jest jednak zrozumienie co mamy zrobić w projekcie, a nie to jak to zrobić. Nieoptymalny kod zawsze można poprawić, a jak się źle zrozumie założenia no to wtopa i może się to nawet skończyć tym, że wylecimy z projektu. Pozdrawiam serdecznie.
@Przeprogramowani
@Przeprogramowani 11 ай бұрын
"There is nothing so useless as doing efficiently that which should not be done at all." - Peter Drucker ;)
@MrGlogu
@MrGlogu 11 ай бұрын
Zgadzam się, że komunikacja jest baaardzo ważna, ale czasami mam wrażenie, że "twarde" umiejętności są niedoceniane
@Przeprogramowani
@Przeprogramowani 11 ай бұрын
Co masz na myśli pisząc - niedoceniane? Z mojej perspektywy to przecież clue tej pracy, ale rozwiń temat bo brzmi ciekawie.
@grzesiekx441
@grzesiekx441 11 ай бұрын
Kluczowa jest umiejętność ściemniania - tak żeby nikt nie wykrył lipy w kodzie zbyt szybko XD - wiem co mówię, widziałem to już w kilku dużych korpo
@PrzemekSmyrdek
@PrzemekSmyrdek 11 ай бұрын
Wielu anonimowych magików chwali się w necie pracą na kilka frontów 🤔
@grzesiekx441
@grzesiekx441 11 ай бұрын
@@PrzemekSmyrdek Zdalnie - da się, ale w innych branżach np. budowlanka też pracują na kilka frontów
@PrzemekSmyrdek
@PrzemekSmyrdek 11 ай бұрын
@@grzesiekx441 …ale nie wiem czy bywają na trzech budowach w tej samej minucie - wiesz co mam na myśli.
@grzesiekx441
@grzesiekx441 11 ай бұрын
@@PrzemekSmyrdek Na mojej budowie gość to zrealizował tak, że po prostu wziął podwykonawców, w programowaniu rzadziej się to praktykuje ( chyba XD )
@dominuseterro9866
@dominuseterro9866 11 ай бұрын
to teraz kluczowe umiejetności intera.
@AndrzejWilkable
@AndrzejWilkable 11 ай бұрын
Trzeba jeszcze rozumieć te zasady sprzed 20 lat aby przedstawić je logicznie. Moim zdaniem, jeśli trzeba w jakiś szczególny sposób tłumaczyć kod, np przez komentarze/rozmowy, to coś jest w nim nie tak. Kod powinien być napisany w taki sposób, aby wymagał min tłumaczenia, a najlepiej wcale. Tutaj widzę obszar do pracy.
@fricze
@fricze 11 ай бұрын
Ciekawe. Przyznam, że nigdy nie rozumiałem tej opinii: "jeśli trzeba w jakiś szczególny sposób tłumaczyć kod, np przez komentarze/rozmowy, to coś jest w nim nie tak.". W takiej sytuacji zakładamy, że wszyscy, którzy pracują w projekcie mają tę samą wiedzę o całej aplikacji i wszystkich bibliotekach, dostępną w każdym momencie. Myślę, że jak w teamie pracuje kilka osób, o różnej wiedzy i różnym poziomie doświadczenia, komentarze mogą ułatwić pracę i zrozumienie tego co robimy. Np. w aplikacji Reactowej, mam kod napisany w D3.js. Wiem, że w przyszłości mogą na ten kod patrzeć ludzie, którzy nie mają świetnej znajomości D3, ale muszą go utrzymywać. Dodaję komentarze opisujące strukturę kodu, jakie elementy zmodyfikować, żeby uzyskać porządany efekt, czego nie wolno ruszać bo cała wizualizacja się wywali. Dla mnie jest to ułatwienie pracy sobie i innym.
@AndrzejWilkable
@AndrzejWilkable 11 ай бұрын
@@fricze Zadaniem osoby która robi code review, nie jest zrozumienie całego projektu, tylko tego konkretnego kodu, warto żeby był napisany w taki sposób, aby właśnie tych dodatkowych tłumaczeń nie wymagał, co można osiągnąć przez odpowiednie nazywanie metod/klas/funkcji, stosowanie wzorców, zwięzłych metod/funkcji, zasad SOLID, KISS. Do tego stosowanie komentarzy to niezbyt dobra praktyka, ponieważ poza kodem trzeba dodatkowo utrzymywać i modyfikować komentarze, czasem ktoś może zapomnieć to zrobić i wtedy komentarz rozjeżdża się z kodem. Widzę tylko jedno uzasadnienie dla stosowania komentarza, kiedy dany kod wydaje się niepoprawny, łamie jakieś podstawowe zasady programowania, czy reguły panujące w danym języku, ale właśnie w tej dziwnej postaci jest konieczny (np przez jakiś dług technologiczny, czy specyficzny styl programowania, albo specyficzne, nieintuicyjne użycie tego kodu, np w środowisku wielowątkowym), wtedy warto dodać taki komentarz z uzasadnieniem skąd tak dziwny kod, żeby inny programista miał tego świadomość i nie marnował czasu na poprawianie tego kodu. Być może sytuacja wygląda inaczej kiedy samodzielnie tworzysz jakiś moduł, ale ja osobiście nie schodziłbym do poziomu tłumaczenia bibliotek, użycie konkretnej biblioteki powinno być ukryte pod jakąś zrozumiałą abstrakcją, której implementację można bezboleśnie zmienić na użycie innej biblioteki. Poza tym, samouczek dla danej technologii, dobre praktyki itd, można zawrzeć w wiki, nie trzeba robić tego w kodzie.
@fricze
@fricze 11 ай бұрын
​@@AndrzejWilkable 1) "Poza tym, samouczek dla danej technologii, dobre praktyki itd, można zawrzeć w wiki, nie trzeba robić tego w kodzie." - jasne, każda forma dokumentacji, która ułatwi ludziom współpracę jest dobra. Nie muszą to być komentarze. Tu się po części zgadzam. 2) "warto żeby był napisany w taki sposób, aby właśnie tych dodatkowych tłumaczeń nie wymagał, co można osiągnąć przez odpowiednie nazywanie metod/klas/funkcji, stosowanie wzorców, zwięzłych metod/funkcji, zasad SOLID, KISS" - z tym się, w dużej mierze, nie zgadzam. To łatwo prowadzi do bardzo długich nazw klas, funkcji i zmiennych. SOLID i KISS to są narzędzia, które ułatwiają utrzymanie kodu. To prawda. Tylko, że można się do nich stosować i dalej pisać kod, który działa dobrze, ale jest niezrozumiały dla innych. Zupełnie nie działają w zastępstwie dokumentacji/komentarzy. Jeśli masz przykład takiego kodu, który się rozumie "sam z siebie", bez komentarzy/dokumentacji - chętnie go poznam. Dodatkowo KISS jest zasadą abstrakcyjną i różni programiści będą ją różnie interpretować. 3) "użycie konkretnej biblioteki powinno być ukryte pod jakąś zrozumiałą abstrakcją, której implementację można bezboleśnie zmienić na użycie innej biblioteki" - 100% się nie zgadzam. In real life nie da się pisać abstrakcji pod każdą bibliotekę, której używasz. 1) Nie ma czasu. 2) Nawet jeśli by się dało, to abstrakcja będzie zawierała tylko część funkcji, których potrzebujesz i w przyszłości ktoś będzie musiał ją rozbudować. Wtedy nie dość, że musi poznać bibliotekę schowaną pod abstrakcją, to musi jeszcze poznać abstrakcję. W realnym życiu to są zbyt wysokie wymagania. Bezpośrednie użycie biblioteki, plus opisanie kodu, zajmie, z reguły, mniej czasu niż pisanie abstrakcji i będzie bardziej elastyczne. 4) "Zadaniem osoby która robi code review, nie jest zrozumienie całego projektu, tylko tego konkretnego kodu" - bardzo abstrakcyjne stwierdzenie. Bez znajomości projektu można zrobić review dot. code style, ale nie można zrobić porządnego review logiki i np. stwierdzić, że dana funkcja istnieje już w projekcie, więc została niepotrzebnie napisana od nowa. 5) Ode mnie. Rzeczywiście, można pisać dokumentację kodu poza kodem, np. utrzymywać Confluence. Minus jest taki, że to jest daleko od kodu i wymaga szukania. Komentarz jest na miejscu, w trakcie kiedy programujesz. Ciekawa dyskusja! :) Pozdrawiam
@grzesiekx441
@grzesiekx441 11 ай бұрын
Nie warto odzywać się zbyt dużo - gdy manager dowie się o takim zachowaniu to uzna za niesamodzielnego
@PrzemekSmyrdek
@PrzemekSmyrdek 11 ай бұрын
Daj kontakt do tego managera 😅
@fricze
@fricze 11 ай бұрын
Jak zawsze ‚to zależy’ :) albo jest to kiepski manager, który nie wie jak dobrze zarządzać, albo przekazujesz mu nie te informacje które trzeba. Ja np. nie dziele się z managerem konkretnymi problemami i szczegółami technicznymi tego jak pracuję nad taskami, ale z kolegami z teamu już tak. Managerowi zawsze można powiedzieć: w trakcie pracy wyszły nowe szczegóły, lub zależności z inną częścią programu i teraz w teamie dyskutujemy jak najlepiej je obsłużyć. Będzie to brzmiało lepiej niż: wiesz co, znowu mam problem, zejdzie mi 4 dni dłużej :)
@jakubliska4730
@jakubliska4730 2 ай бұрын
Ja uważam odwrotnie, warto się dużo odzywać, znam przykłady osób które poprzez obszerną komunikacje (niekoniecznie bardzo techniczną) sprawiali wrażenie bardziej zaangażowanych i kompetentnych w oczach osób nietechnicznych i równocześnie w tym samym zespole osoby które skąpiły słów i mimo bardzo wysokich kwalifikacji były popędzane przez menagerke bo czemu tak wolno idzie praca? Sam zresztą też byłem taką osobą dawniej przez co moim zdaniem uciekła mi rola team leadera na rzecz kolegi z podobnym stażem, ale gorszymi umiejętnościami technicznymi.
Największy mit o pracy (programisty)
11:01
Przeprogramowani
Рет қаралды 12 М.
Sigma Kid Hair #funny #sigma #comedy
00:33
CRAZY GREAPA
Рет қаралды 34 МЛН
39kgのガリガリが踊る絵文字ダンス/39kg boney emoji dance#dance #ダンス #にんげんっていいな
00:16
💀Skeleton Ninja🥷【にんげんっていいなチャンネル】
Рет қаралды 8 МЛН
Pierwszy dzień i zadanie juniora 👶
26:39
Jak zacząć programować?
Рет қаралды 56 М.
80 Year Olds Share Advice for Younger Self
12:22
Sprouht
Рет қаралды 1,4 МЛН
Pytania rekrutacyjne JavaScript Developer (Edycja 2022)
1:04:26
Codemask Academy
Рет қаралды 14 М.
7  WAŻNYCH rzeczy w 7 LAT jako Programista
10:32
Kompletny Frontend
Рет қаралды 1,8 М.
ESLint, Prettier i VS Code - Czysty JS z automatu
19:36
Przeprogramowani
Рет қаралды 11 М.
NAWYKI, KTÓRE ZMIENIĄ TWOJE ŻYCIE | Jak dobrze rozpocząć dzień?
45:58
Akademia Świadomości Ciała
Рет қаралды 1,2 М.
Java STREAM API w 40 minut
37:32
Jak nauczyć się programowania
Рет қаралды 28 М.
Todos os modelos de smartphone
0:20
Spider Slack
Рет қаралды 62 МЛН
КРУТОЙ ТЕЛЕФОН
0:16
KINO KAIF
Рет қаралды 6 МЛН
Сколько реально стоит ПК Величайшего?
0:37
ВАЖНО! Не проверяйте на своем iPhone после установки на экран!
0:19
ГЛАЗУРЬ СТЕКЛО для iPhone и аксессуары OTU
Рет қаралды 6 МЛН
Xiaomi SU-7 Max 2024 - Самый быстрый мобильник
32:11
Клубный сервис
Рет қаралды 481 М.