No video

Czego nie lubię w (polskim) Geocachingu

  Рет қаралды 7,813

Kashubian Reviewer

Kashubian Reviewer

5 жыл бұрын

Geocaching to nie tylko "cud, miód i orzeszki", bo przecież stykamy się ze zjawiskami i zachowaniami, których nie lubimy. Oto moja lista rzeczy, których wolałbym widzieć jak najmniej.
Napisz w komentarzu pod filmem, czego w geocachingu powinno być mniej, by buł on przyjemniejszy? Czy są jakieś negatywne zjawiska typowe dla Polski, nad których wyeliminowaniem powinniśmy pracować?
Pozdrawiam,
Sebastian / Kashubian Reviewer
#geocaching #geocachngpolska #kashubianreviewer

Пікірлер: 126
@hydreg
@hydreg 5 жыл бұрын
Poza tym, co napisali inni, drażni mnie nie logowanie DNF. W efekcie np. 5 osób z rzędu nie może znaleźć kesza, ale nikt się nie chce przyznać, a owner nie wie, że coś się mogło stać z keszem.
@KashubianReviewer
@KashubianReviewer 5 жыл бұрын
Racja. Chyba jedynym sposobem byłoby wprowadzenie odznaki za DNF-y. ;-)
@jaceksmietanski9449
@jaceksmietanski9449 5 жыл бұрын
Niekoniecznie. Wtedy logowanych DNF-ów było o wiele więcej niż faktycznych.
@manfr3d1
@manfr3d1 5 жыл бұрын
Zgadzam się że wszystkim, a szczególnie z pierwszym punktem. Od siebie dorzucę jeszcze: -kesze w miejscach bardzo zmugolonych z abstrakcyjną podpowiedzią. Jak już mam szukać kesza w centrum miasta to najlepiej żeby podpowiedź była jednoznaczna, żeby nie narażać się na dyskusję z mugolami. - zalew keszy micro (szczególnie na południu Śląska). Ponad 100 keszy, wszystkie eppendorfki w miejscach, gdzie dałoby się zmieścić small a nawet rozmiar większy. Jest to zwykłe zasmiecanie mapy, chcesz potem założyć zagadkę i nie ma miejsca na umieszczenie finału. - konieczność znalezienia za wszelką cenę. Najczęściej to widać przy keszach z jakimś mechanizmem, który po kilku znalezieniach już jest do naprawy bo komuś się spieszyło a kto inny robił na siłę. Często też kończy się zmugoleniem kesza bo komuś się spieszy a kesz musi być znaleziony więc nie przejmuje się obecnością innych ludzi.
@hydreg
@hydreg 5 жыл бұрын
Bardzo słuszne spostrzeżenia
@KashubianReviewer
@KashubianReviewer 5 жыл бұрын
Cóż, "dużo i szybko" wydaje się być obecnym sposobem życia i nie jest to nic nowego i trochę szkoda, że przenika to tak intensywnie do geocachingu, bo może on być doskonałym sposobem właśnie na zwolnienie i skupienie się na jakości: dłuższy rodzinny spacer, na którym możemy wreszcie spokojnie pogadać, wyprawa do kesza na której możemy się wyciszyć i przemyśleć zaległe sprawy... Geocaching może być czymś znacznie wiejszym niż statystyki.
@MrFern0n
@MrFern0n 4 жыл бұрын
Za głośno ten odgłos brzęczęnia a za cicho audio , pozdro
@KashubianReviewer
@KashubianReviewer 4 жыл бұрын
Dzięki za komentarz. Niestety nie wiem o jakim brzęczeniu piszesz.
@MrFern0n
@MrFern0n 4 жыл бұрын
@@KashubianReviewer ten odgłos który pojawia się wraz z przejściem , kojarzy się z złą odpowiedzią czy coś .
@MrFern0n
@MrFern0n 4 жыл бұрын
@@KashubianReviewer 3:44
@KashubianReviewer
@KashubianReviewer 4 жыл бұрын
@@MrFern0n Rozumiem. Będę pamiętał na przyszłość.
@wyatt3217
@wyatt3217 2 жыл бұрын
Ja nie mam dużego doświadczenia w geocachingu, ale też pare rzeczy mnie denerwuje. Pierwszą rzeczą jest wandalizm. Niektórzy za wszelką cenę muszą znaleźć cache i niszczą teren wokół skrytki. Niedawno miałem sytuację kiedy wybrałem się poszukać kilku skrytek i przez liczbę kręcących się w pobliżu ludzi zrezygnowałem. Popatrzyłem tylko, co, gdzie i jak. Przychodzę po 3 dniach i DOKŁADNE miejsca w których były skrytki zostały zdewastowane (połamane gałęzie, zryta ziemia itd.) przez dwójkę geocacherów, którzy logowali się w międzyczasie. Inną rzeczą są bezmyślne wystawiania trytytek, uchwytów na widok publiczny. Nie znalazłeś skrytki tylko pusty uchwyt? Zamaskuj go i nie narażaj twórcę skrytki na dodatkowe niepotrzebne koszta. Nie lubię też tych komentarzy-opowiadań typu "obudziłem się dziś rano i naszła mnie ochota na odszukanie kilku skrytek.Umyłem się, zjadłem śniadanie....ble, ble ,ble". Jak dla mnie to w komentarzach powinna być informacja na temat skrytki (np. czy jest, jakieś uwagi typu "zalany logbook", "brak miejsca w logbooku"). Nie lubię też tych grupowych logowań typu "skrytka znaleziona przez ... (i tu nicki kilku osób)" i każdy wkleja to samo. Denerwują mnie też bezmyślne podpowiedzi twórców skrytek typu "drzewo", a okazuje się że skrytka znajduje się ukryta w krzakach. Albo podpowiedzi typu "choinka" w lesie pełnym iglaków.
@_Maciex_
@_Maciex_ 5 жыл бұрын
Sebastian, zgadzam się z Tobą w 100% - grupowe FTFy eventowe sucks - nie powinno się ich nazywać FTFami (szczególnie jak 1 osoba wchodzi na drzewo a inni logują znalezienie). PS. Po raz kolejny doceniam Twoją pracę i nie miej wątpliwości w to co robisz, jak dla mnie jesteś idealnym recenzentem:)
@KashubianReviewer
@KashubianReviewer 5 жыл бұрын
Jak keszuje się w grupie, to trudno oczekiwać, że każdy z grupy będzie np. wchodził na drzewo. Trochę by to było sztuczne. To tak jak, zgadywanie się z kimś na zagadki i stawianie warunku, że każdy musi rozwiązać wszystkie, by móc je zalogować. Grupowe keszowanie ma swoje prawa. FTF-y to sprawa bardziej indywidualna i honorowa. Dziękuję za dobre słowo.
@Roleszczuk75
@Roleszczuk75 5 жыл бұрын
Hei SebastianZgadzam się z tobą w większości. Moje numer jeden pokrywa się z twoją opinią o Nano & Micro skrytkach. Ale to rozszerzyłbym to na zupełny brak jakości opisu cachy. Według mnie nie powinny takie cache być publikowane. Przydała by się minimalna jakość. Druga sprawa że nawet jak jest dobrze zredagowany opis to większość i tak nie czyta i i nawet nie odwiedzi mniejsca które jest opisane. Mieszkam jak wiesz w Norwegii ale wydaje mi się że jakość leci na łeb i szyję. Liczy się tylko ilość cachy i któreś tam powtórzenie 81. Mamy dużo cachy poukrywanych "daleko w lesie" i jak mam odwiedziny raz na rok to jest dobrze. Ale jak to juź może pisałem każdy znajdzie swój "GEOCACHING" i turysta i mieszkaniec miasta i łowca statystyk. Pozdrawiam serdecznie R.
@KashubianReviewer
@KashubianReviewer 5 жыл бұрын
Jak spojrzysz na pierwsze kesze w historii geocachingu, to zobaczysz, że opis też nie był ich mocną stroną. Rozmiar, owszem. Z jakością to jest tak, że każdy z nas ma inne kryteria i to co podoba się jednemu, będzie wołaniem o pomstę do nieba dla drugiego. Pewnie nawet będą tacy, którzy wolą nano od ammo-boksów.
@Hydropatka
@Hydropatka 5 жыл бұрын
Nic mnie tak nie denerwuje, jak artystyczne zaloty ownerów, jak chodzi o podpowiedzi. Najgorzej, gdy jest to centrum miasta albo cmentarz wojenny, wokół którego są domy prywatne. A o co mi dokładnie chodzi? Podpowiedzi typu brak podpowiedzi, albo "domyśl się" (cytaty z książek, piosenek, itp.) - nie każdy wszystko zna. No i w keszach, które łatwo zmuglować - powinno założycielom zależeć na tym, by te kesze były w terenie jak najdłużej :) Sebastian, dziękuję za ten film. Zgadzam się ze wszystkim. Sumienia może i w Geocachingu czystego nie mam (dużo wtop, naginania regulaminu) - ale staram się od dłuższego czasu naprawiać co się da. Pozdrawiam!
@KashubianReviewer
@KashubianReviewer 5 жыл бұрын
O to nie lubiłabyś moich odpowiedzi, bo często ich nie ma. Sam staram się szukać bez używania hintów i tak też chowam, przykładając większą wagę do precyzyjnych współrzędnych. Starałem się mówić o zjawiskach, a nie osobach i oczywiście wielu z nas znajdzie takie zachowania u siebie. Nie inaczej jest ze mną - wiele z nielubianych rzeczy, które wymieniłem robiłem sam i widzę to jako własne dojrzewanie jako geocacher. Nie jest problemem popełnić błąd, ale byłoby fajnie dla wszystkich, byśmy wyciągnęli z tego wnioski.
@jaceksmietanski9449
@jaceksmietanski9449 5 жыл бұрын
Jeżeli podpowiedzi nie ma, no to jej nie ma i już. Nie zawsze jest potrzebna. Poza tym nadmiar hintów rozleniwia i dobrze, że od czasu do czasu zdarzają się kesze bez nich (gdy ja zaczynałem zabawę, to raczej kesze z hintem należały do wyjątków, a zagadki (tu młodzież spojrzy ze zgrozą) , także te trudne, bez checkera, to była norma). Natomiast problemem, który poruszyła Patrycja są "podpowiedzi", które same w sobie są zagadkami. Cytat z książki, z piosenki, coś po łacinie, tekst zaszyfrowany niestandardowym szyfrem. Czasem też w treści podpowiedzi jest, cytuję: "podpowiedzi nie będzie". Jaki jest sens dawania takiej wskazówki? Mnie irytują też podpowiedzi o treści: "spojler". Keszuję off-line i do większości skrytek nie mam załadowanych obrazków. A zazwyczaj naprawdę, zamiast zdjęć wystarczyłoby dać dwa słowa: "drzewo V" albo "szukaj X metrów od ścieżki" itp.
@Hydropatka
@Hydropatka 5 жыл бұрын
@@jaceksmietanski9449 Wiadomo, że podpowiedzi nie zawsze muszą być:) miałam na myśli tylko miejsca i okoliczności, kiedy wręcz takową wypada dać, bo po co zwracać na siebie uwagę? Głównie się to tyczy wiosek, gdzie ludzie są wszystkiego ciekawi i obserwują obcych oraz kesze w sercach miast, gdzie ludzi jest ogrom i łatwo kesza zmuglować. A tak to, luz, będę szukać!
@sebastianczekalski5964
@sebastianczekalski5964 5 жыл бұрын
No cóż każdy ma prawo do własnej opinii. Moja jest taka: 1. Krwiożerczy kapitalizm - Co do zasady ja na to nie narzekam i nie mam z tym problemu, ale chyba trochę spłyciłeś problem. Od nikogo nie słyszałem dotąd marudzenia na kwotę jaką trzeba płacić za premium. Za to słyszałem kilka innych opinii na temat tego jak opieszały jest system, który jednak utrzymuje się z płatnych subskrypcji. Niektóre funkcje premium są dla mnie absolutnie niezrozumiałe - np dlaczego tylko te osoby maga dawać FAV? Dlaczego działalność reviuerów sprowadza się do wolontariatu, to jest kupa roboty i powinniście być za to normalnie wynagradzani (tym większy szacunek, że robisz to co robisz)? 2. Kesze eventowe - jak sam wspomniałeś nie ma tu żadnych reguł zabraniających takich publikacji zatem każdy bawi się tak jak uważa za stosowne. Nie masz obowiązku ani logować tych keszy ani ich poeventowo zbierać. Dla mnie patologią jest podział w środowiskach geokoszerskich (np Małopolska) z danych regionów u nas wszyscy się lubimy i żadnych konfliktów nie ma - to moim zdaniem ma dużo większą wartość niż wyścigi po pudełko. Same eventy trwają przez to znacznie dłużej i gromadzą znacznie większa liczbę osób. 3. Mikrusy w lesie - oczywiście jeżeli jest to ependorfka w lesie - to są to kesze które omijam, ale czasem fajna seria mikrusów w lesie jest spoko - jeżeli na przykład maskowanie jest fajne (pamiętajmy, że wielkość pojemnika nie uwzględnia maskowania) 4. Eventy bez pomysłu - Tu masz absolutnie racje - ja bym do tego dorzucił jeszcze wszystkie meet & greet 5. Serie keszy zakładane jako inicjatywa podmiotów, które się w kesze nie bawią - Masz oczywiście racje, choć mi osobiście bardziej przeszkadzają kesze "turystyczne" oraz te zakładane przez osoby, które mają kilka znalezień. Swoją drogą nie rozumiem czemu nie ma reguły, że kesza możesz założyć mając minimum X (jak dla mnie powinno to być 100) keszy znalezionych. 6. Mi najbardziej w geokeszingu przeszkadzają osoby, które traktują to jako religie, a nie zabawę. Masz swoje reguły, spoko przestrzegaj ich ale nie pisz, że jak coś Ci się nie podoba, to jest to patologią. Baw się jak chcesz, i innym pozwól się bawić tak samo. Skoro coś nie jest wbrew regułom, to jest dozwolone.
@KashubianReviewer
@KashubianReviewer 5 жыл бұрын
Kwestie wartości pakietu premium zostawie marketingowcom z HQ - nie mam tu zdania i nawet nie pamiętam już jak to jest bez premium, bo tak keszowałem chyba z 10 lat temu. :) Co do keszy eventowych to oczywiście nie ma obowiązku ich zbierać, ale przecież nie zostaniesz sam na współrzędnych eventu, gdy wszyscy inni pójdą keszować. Dla mnie nic nie jest patologią w geocachingu i ostatnią rzeczą jaką bym chciał, to wojna regionów tu na kanale. Nie mam nic przeciwko nawrzucaniu mi, ale zostawmy innych geocacherów (indywidualnie czy grupowo) w spokoju. Rozmawiajmy o zachowaniach, a nie osobach, proszę. Unikajmy proszę poniżającego opisywania innych - rozumiem, że niektórzy bawią się inaczej, nie znaczy to, że gorzej i nie ma powodu nazywać to patologią. Z tym "wszyscy się lubimy" byłbym ostrożny, bo choć paczka ludzi jest z pewnością fajna, z zewnątrz może wydawać się hermetyczna. Zastrzegam, że nie mam tu na myśli żadnej konkretnej grupy, choć moja opinia opiera na doświadczeniu. Kesze turystyczne - na etapie recenzji właściciel jest pytany o możliwości zapewnienia serwisu i zakładamy prawdomówność, kiedy zapewnia, że skrytka będzie utrzymywana przez kolegę, szwagra, babcię. Sprawa minimalnego doświadczenia zakładającego to temat, który jest przedmiotem zainteresowania recenzentów, bo przecież oni pierwsi odbijają kesze nowych geocacherów do poprawy. Zdecydowana mniejszość przechodzi przez to sito z oryginalnymi błędami i tego nie unikniemy. Jednak ludzie są różni i jeden stworzy super kesza bez znalezień, a inny nie sprosta temu nawet to tysiącu. Trudno o kryteria, które będą działały dla wszystkich i wszędzie.
@sebastianczekalski5964
@sebastianczekalski5964 5 жыл бұрын
@@KashubianReviewer No nie musisz zostawać na kordach eventu, przejdź się z całą resztą, zapewniam, że tematy keszowe i nie tylko nie kończą się w raz z publikacją keszy, natomiast możesz zrezygnować z poszukiwania keszy i ich logowania - twój wolny wybór. Przy okazji zapraszam na któryś z takich eventów - być może zmienisz zdanie. O patologi i regionach wspomniał Dado i do niego była skierowana moja wypowiedź. W skrócie szanujemy wybory osób, które się w kesze bawią, to społeczności tworzą te grę. Mi osobiście bardzo nie podoba się skakanie z nogi na nogę bo się nowy kesz opublikował. U nas nie ma presji event trwa znacznie dłużej niż wymagane 30 minut - na TFFy presji nie ma. Nie zgodzę się także co do hermetyczności grupy. Ja stosunkowo niedługo bawię się w kesze (około 5 lat) i jasne, że na pierwszym evencie czułem się obco, ale od tego czasu "nasza grupa" wciąż zyskuje nowych członków/ traci tych, którzy w kesze bawić się przestali. Każda nowa osoba na evencie, czy to będzie Yellow, czy pomorski, czy też któryś z Morze zagramy jest mile widziana. Zresztą wystarczy spojrzeć na logi, że nie jest to stała ekipa.
@sebastianczekalski5964
@sebastianczekalski5964 5 жыл бұрын
Tak jeszcze dodam, że jeden z najlepszych keszy jakie udało mi się zdobyć (w zasadzie byłem założycielem więc nie zdobyć, a być przy zdobywaniu) był właśnie kesz poeventowy. Event był o tematyce pirackiej w MP mieliśmy frekwencje ponad 50 osobową, znaczna cześć w przebraniach - i tak właśnie ruszyliśmy po nowego Multaka. Gwarantuje ci, że nawet za 10 lat każda osoba, która miała szczęście w tym uczestniczyć będzie dokładnie pamiętała i kesza i okoliczności jego zdobycie. Właśnie w taki sposób powinno się popularyzować naszą zabawę, a nie robienie z geokoszingu wyścigu szczurów.
@KashubianReviewer
@KashubianReviewer 5 жыл бұрын
@@sebastianczekalski5964 Co do uczestnictwa w evencie - no nie wiem, zastanowię się. Porównanie do szczura i sugerowanie zaprzestania bawienia się w geocaching nie zachęca. I to tylko dlatego, że ośmieliłem się mieć inne zdanie. To dobrze podsumowuje kwestie hermetyczności, co? ;) Ogólnie to była bardzo ciekawa wymiana zdań.
@jaceksmietanski9449
@jaceksmietanski9449 5 жыл бұрын
@@sebastianczekalski5964 Regionalizm w geocachingu to naturalna rzecz. Pomiędzy poszczególnymi regionami są nieraz naprawdę potężne różnice - na wszystkich płaszczyznach. Począwszy od sposobu tworzenia listingu, przez typowe pojemniki, maskowania, logbooki, zamiłowania do traili, skrytek trudniejszych, terenowych, zagadek, sposób pisania logów, czy nawet liczby LDG-ów, które swego czasu sporo napsuły. Trudno mi, graczowi, który dużo keszuje we _wszystkich_ regionach Polski, tych różnic nie dostrzegać. I tak w kontekście filmu Sebastiana, pozwoliłem sobie jedynie doprecyzować, że niektóre z sygnalizowanych przez niego problemów dość silnie objawiają się w niektórych regionach, podczas gdy w innych prawie nie występują. Tyle. Proszę nie doszukujcie się prób tworzenia sztucznych podziałów czy antagonizowania społeczności.
@Grusierp
@Grusierp 4 жыл бұрын
Ja po prostu nie nawidzę kradnięcia TravelBugów. U mnie na dolnymśląsku pojawia się wielu nowych, często mało doświadczonych keszerów. Po włożeniu do skrytki z trudnością mniejszą niż 2.0 jakiegoś TB nazajutrz już go nie ma (a na gc.com nadal jest w inwentarzu skrytki). Podobnie jest z drewniakami. Nie dawno włożylem do swojej skrytki nowego drewniaka, a po paru dniach w skrzynce nie ma nawet nic w zamian :( Pozdrawiam, Grusierp.
@KashubianReviewer
@KashubianReviewer 4 жыл бұрын
Ginięcie TB jest frustrujące, ale jeśli uświadomimy sobie, że wykładamy coś, by było dostępne dla wszystkich, to nie powinno być niespodzianką, że czasem ginie. Szkoda, ale romantyczna idea, że wszyscy geocacherzy są uczciwi, jest fałszywa z gruntu. Inna sprawa, że nie wszyscy logują TB, co nie czyni ich złodziejami. Czasem zdarza się, że zaginiony TB, wychodzi na powierzchnie po miesiącach czy latach niebytu. Nie można się zniechęcać.
@The_Mr_Squid
@The_Mr_Squid 3 жыл бұрын
Mam tak samo wieś raszówka pisze że jest keszyk a co nico nic nie ma samego keszyka nie ma
@Xlud_
@Xlud_ 2 жыл бұрын
Dobrze zamaskowane i podejmowalne mikro - szczególnie w centrum miasta wg. mnie ma swój urok. Ja nie lubię keszy premium only. Z FTF już właściwie się wyleczyłem, statystyki mam na projectGC, więc tylko kesze PO skłoniły by mnie do zakupu premium. Nie kupie go jednak właśnie z tego powodu- przy wielu keszach nie widze sensu dawania PO. Wiem, że panuje przeświadczenie, że kesze niszczone/spalone są przez nowych użytkowników- oni jednak i tak wielu keszy nie widzą, więc często kupują premium.
@StrykerPL
@StrykerPL 5 жыл бұрын
Obiema rękami się podpisuję, ładnie pozbierane. Dodałbym jeszcze: - dzikie reaktywacje, niektóre nawet bez słowa w logu o zastanym problemie - konta-wydmuszki tworzone w celu rozmycia odpowiedzialności za założone kesze i - nierzadko - żeby sobie móc je zalogować z prawdziwego konta - logi zbiorcze i logi, których treść nie ma wiele wspólnego ze skrytką, ale ma opis całego dnia, sprzętu, podziękowanie w dwudziestu językach, zaproszenia na eventy/grupy na fb i mnóstwo śmieci, które założycieli kompletnie nie obchodzą - uważam to za przejaw braku szacunku do założyciela, szczególnie kiedy kesz to nie kolejne mikro za rynną..
@Hydropatka
@Hydropatka 5 жыл бұрын
Podpisuję się obiema rękami pod tym, co dodałeś:)
@KashubianReviewer
@KashubianReviewer 5 жыл бұрын
Te logi w kilkudziesięciu językach to koszmar, gdy keszuję z GPS-em i czytam poprzednie wpisy. Popularność drop-downów rośnie z popularnością geocachingu w danym regione. Zauważyłem, że miejscach, gdzie społeczność jest mała, wszyscy się znają, to zdarza się o wiele rzadziej. Co do kont-wydmuszek, to wiele z nich ma listę stojących za nim ludzi i recenzent powinien wiedzieć, do kogo się zwrócić w przypadku problemów.
@nemrodek
@nemrodek 5 жыл бұрын
Ten bażant w 6 minucie to twój czy dziki?
@KashubianReviewer
@KashubianReviewer 5 жыл бұрын
Jeden z kilku dzikich, które mnie odwiedzają regularnie. :-)
@_aquila_5675
@_aquila_5675 5 жыл бұрын
Obejrzałam i skoro można i jesteś zainteresowany naszymi opiniami , dodam własną . Nie lubisz zbiorowych FTF -ów, a ja je właśnie lubię najbardziej . Uczą nas ludzi umiejętności dzielenia się . Tak naprawdę to tylko zabawa , i nic z faktu posiadania tysiąca lub żadnego FTF-a w naszym życiu nie zmieni. To że po naszych ( i moim również) eventach pojawiają się publikacje i wiele osób loguje pierwsze znalezienie - znaczy że ludzie z którymi się spotykam nie są EGOISTAMI .Dzieciaki - często towarzyszące nam na wyprawach są zachwycone że mogą logowac FTF-. ( jak sobie to wyobrażasz - jeden dorosły znajdzie i zaloguje , a grupa młodych keszerów - ma na to patrzeć i się cieszyć . To co proponujesz to tak zwany wyścig szczurów - czego nie szanuję i wręcz potępiam . Uczymy się dzielić, bawić wspólnie - bo to zabawa która ma ŁĄCZYĆ !!!. Pozdrawiam Cię serdecznie i wpadnij kiedyś na taki nasz event połączony z publikacjami i zobaczysz jak miło i sympatycznie w prawie rodzinnej atmosferze można spędzać czas. Gdzie nikt nikomu nie wyrywa, nie zabiera , a ludzie się dzielą i sobie pomagają. Pozdrawiamy _AQUILA_ _KULMEN_ _THEA_ _ROXANA_
@TheMerlotka
@TheMerlotka 5 жыл бұрын
Tak właśnie jest w naszym "patologicznym" :) północnym regionie! I zauważcie, że dzięki podobnym wydarzeniom przybywa u nas sporo nowych geokeszerów. Taka atmosfera jaką mamy, to prawdziwy skarb! Moim ulubionym rodzajem FTF-a jest właśnie ten grupowy. U nas jest właśnie tak, że gdy ktoś jest pierwszy przy keszu (dotyczy to tradycyjnych), to nie loguje go, a po kilku minutach robi się spontaniczny event, który trwa o wiele dłużej niż 30 minut :) Rozmawiamy, śmiejemy się, nie możemy się rozstać - czy to coś złego? FTF to nie złote kalesony, chętnie się nim dzielimy, a w nagrodę mamy super spotkanie. Zdarzało się nie raz, że z takiej okazji skorzystali geokeszerzy z daleka - byli niesamowicie pozytywni zaskoczeni taką sytuacją i pozostawali z nami na długo.
@KashubianReviewer
@KashubianReviewer 5 жыл бұрын
Dziękuję za komentarz. FTF to nie wyścig szczurów i nie ma powodu tak nazywać ten element zabawy. FTF to taki rywalizacyjny dodatek do gry, która jest dla wszystkich. Jedni będą czerpać z towarzyskiego aspektu geocachingu, inny z fantastycznych miejscówek, a jeszcze inni z szybkiego rozwikłania zagadki lub znalezienia skrytki jako pierwsi. I tak, pierwszy może być tylko jeden (z małym marginesem na wyjątki). Wyścig po FTF-a nie jest egoistyczny, bo pierwszy znalazca nie zabiera skrytki dla siebie. To jest przyjacielska rywalizacja i nie pamiętam ile razy pisałem w logu będąc pobitym w takim wyścigu "z tobą przegrać, to jak wygrać" kierując to do pierwszego znalazcy - bo to jest zabawa z niepisanymi regułami. Tak jak zależy nam na pierwszym wpisie w logbooku, tak powinniśmy umieć potraktować to z dystansem. To co proponujesz to takie zawody, gdzie każdy dostaje medal za zdobycie pierwszego miejsca. Jaką to ma wartość? To trochę jak puchar na zachętę: kzfaq.info/get/bejne/epOVhL19mtrFdps.html ;) Tak więc jestem za tym, by bawić się wspólnie, dzielić keszami, pomagać sobie, ale nie oszukujmy się, ze wszyscy są najlepsi.
@_aquila_5675
@_aquila_5675 5 жыл бұрын
@@KashubianReviewer "Rywalizacyjny dodatek do gry " - czyli dla mnie wyścig szczurów - jak zawał to zwał. Ty masz swoją rację , i prosiłeś o komentarze - ja mam inne zdanie. To co czego ty nie lubisz , ja akurat lubię i to bardzo - na całe szczęście jest regulamin - a on NIE ZABRANIA grupowych FTF-ów , i są wspaniali ludzie z którymi mam przyjemność się bawić i dzielić FTF-ami , i nikt nie traktuje tego jak "puchar na zachętę" - a jeżeli Ty traktujesz FTF- jak zdobycie pierwszego miejsca na pudle- to wiem że choćby całe Pomorze poparło zbiorowe FTF-y to i tak zdania nie zmienisz. Pozdrawiam
@KashubianReviewer
@KashubianReviewer 5 жыл бұрын
Może i tak to nazywacie, ale przykro mi powiedzieć, że to co zdobywacie w grupie to to nie są FTF-y. Wyścig do pierwszego znalezienia jest wpisany w definicję. I nawet jak będziesz nazywać ścigających się szczurami, to tego nie zmienisz. Rozumiem, że nie kręcą cie FTF-y, ale proszę, nie obrażaj innych. www.geocaching.com/blog/2014/11/how-to-claim-a-geocaching-ftf-first-to-find/ www.geocaching.com/blog/2014/11/tools-for-the-first-to-find-hound-getting-ready-for-the-ftf-race/
@_aquila_5675
@_aquila_5675 5 жыл бұрын
@@KashubianReviewer Żle zrozumiałeś NIE OBRAŻAM INNYCH tylko nie zgadzam się z Twoim zdaniem z Twoja definicją . Prosiłeś o komentarze dotyczące Twojego filmu i takowy dałam ,w przeciwieństwie do Ciebie akceptuję i nie oceniam i podoba mi się każda forma zabawy a grupowa w szeczególności.
@rapotekpl6298
@rapotekpl6298 5 жыл бұрын
Na zasadzie "nie znam się, to się wypowiem", ale skoro Kashubian prosił o nasze opinie... :P 1. Komercja - nie oceniałbym czy te przytaczane 30 Euro to dużo, czy mało. Dla jednych może być mało, dla innych dużo, kwestia indywidualna. Natomiast nie podobają mi się pewne praktyki GS, przede wszystkim kwestia różnic pomiędzy serwisem WWW i API. Pokazywanie użytkownikom "Basic" pełnego listingu kesza, wraz ze współrzędnymi itp. na stronie WWW, a później ukrywanie tego w aplikacji w terenie, bo użytkowników Basic nie powinny interesować zbyt "trudne" kesze (czyli często większość na danym terenie) to jest marketingowy wabik wątpliwy etycznie dla mnie. Nic dziwnego, że różne nielegalne aplikacje są wciąż popularne, skoro oferują pełną funkcjonalność dostępną dla danego użytkownika niezależnie od urządzenia. Dla keszujących z Garminem itp. problem jest pewnie abstrakcyjny, dla użytkowników Basic keszujących z komórkami zasadniczy. Inną, dużo mniej istotną kwestią, wątpliwą dla mnie etycznie, natomiast zgodną niestety z ogólnym trendem, jest automatycznie włączone odnawianie płatności bez możliwości wyłączenia przy jej dokonywaniu, rezygnację z niego trzeba dopiero "wyklikać" później. 2. Kesze mikro i nano - nie lubię nano, natomiast mikro w terenie miejskim są często jedynym rozwiązaniem, aby kesz przetrwał więcej niż kilka dni. W terenie leśnym za to przeważnie jest tyle zakamarków, że schowanie czegoś odrobinę większego nie powinno stanowić dużej trudności. Jednak nie mam jakiś większych obiekcji co do mikro w lesie, pod jednym warunkiem: w opisie jest precyzyjna podpowiedź gdzie lub czego szukać. GPS w lesie potrafi robić takie cuda, że szukanie mikro bez podpowiedzi to często jest wyższa szkoła jazdy (a trudność jest np. ustalona na 1.5, tak na marginesie) 3 i 6. Kesze eventowe, zbiorowe FTF-y eventowe itp. - jedną z głównych rzeczy, którą cenię sobie w geocachingu jest to, iż można keszować samotnie. Próbowałem raz przyłączyć się do takiego post-eventowego keszowania, ale nie spodobało mi się szukanie skrytek w gronie kilkudziesięciu osób. Brakowało mi tego dreszczyka emocji przy poszukiwaniu, tej satysfakcji z samodzielnego pokonania wyzwania, nawet uroki przyrody były jakoś mniej odczuwalne. I zgadzam się, że do oficjalnego pogadania itp. socjalizacji najlepsze są eventy (których też unikałem do tej pory, być może to się zmieni) bez "przerywników" i "przyspieszaczy". Natomiast rzeczywiście, w okolicy kwitnie zabawa w zbiorowe "ftfowanie", jest to jeden z powodów dla których nie próbuję zdobywać skrytek jako pierwszy. I o ile w samej tej zabawie nie ma nic złego, o tyle przeginanie w jej kierunku już fajne nie jest. Nie rozumiem np. sytuacji gdy ktoś zdobywa wszystkie kesze w okolicy, bo są FTF-y, natomiast przez wiele miesięcy ignoruje inne, wcale nie trudniejsze, bo tam FTF-ów już nie ma. Czy kesz traci połowę wartości przez brak FTF-a?
@KashubianReviewer
@KashubianReviewer 5 жыл бұрын
Dziękuję za ciekawy komentarz. Faktycznie kwestia tego, czy opłata za Premium jest duża i mała jest sprawą indywidualną. Dla wielu to może być istotny wydatek. Mi bardziej chodziło o zestawienie tej kwoty ze wszystkimi innymi wydatkami, które możemy ponosić w związku z geocachingiem. Szczególnie dotyczy to sytuacji, gdy bardziej się w tę zabawę zaangażujemy. W kwestii mikro i nano, to w zasadzie się zgadzamy. Nie mam problemu z większymi mikro ze wskazówką minimalizującą negatywny wpływ geocacherów na otoczenie. Co do FTF-ów, to mnie to kręci na tyle, że pójdę po każdego kesza, nawet takiego, którego normalnie bym nie szukał. Atrakcyjność pierwszego znalezienia przewyższa u mnie niechęć do jakiegokolwiek rodzaju skrytek. :) Niechęć to może zbyt silne określenie - to po prostu stan braku ekscytacji ze znalezienia. Gdy mogę wybierać kesze bez patrzenia na FTFy to zwykle patrzę na te znajdowane od święta, do których trzeba trochę przejść leśnymi ścieżkami lub bezdrożami. Bo czy nie jest tak, że nie o to chodzi, by złapać króliczka, ale by gonić go? :) Pozdrawiam.
@Boszu
@Boszu 4 жыл бұрын
@@KashubianReviewer Jestem świeżakiem z 3 znalezieniami w tej zabawie, i odnośnie tego premium, wprowadziło Mnie to mocno na początku w błąd i frustrację... Znajoma pokazała mi co to za zabawa, wyjaśniła podstawowe zasady itd. Pobrałem apkę aby mieć w terenie podgląd i móc klepnąć loga. I wskoczyłem na stronkę siedząc przed komputerem w poszukiwaniu keszy z Mojej okolicy. Znalazłem 5 keszy w bliskiej sobie okolicy tak na dobry początek i ruszyłem ze znajomym na poszukiwania. Pierwsza skrytka znaleziona po wręcz kilku sekundach, bo od razu sprawdziłem podpowiedź która wręcz jasno pokazała gdzie jest skrytka. Kolejne dwa kesze poszły trudniej, ale już się w to z znajomym wkręciłem! Że to fajne i lecimy dalej! I przyszedł wtedy 4 wybrany kesz, wchodzę w apkę i nagle dostaję komunikat, że nie mogę jej znaleźć bez jakiegoś premium. Na początku patrząc na stronie za keszami, nawet nie wiedziałem że coś takiego jest potrzebne, bo nie było widocznej informacji. Była tylko opcja "Ulepsz" która tak naprawdę nic nie mówiła. I nawet w nią nie klikałem, bo dopiero chciałem zobaczyć o co w tym chodzi! I będąc już w terenie, gdy dostałem taki komunikat, trochę się z irytowałem. Bo chciałem podjąć próbę poszukiwań, ale nie, wyskakuje informacja ZAPŁAĆ. I w tym momencie ogólnie już miałem odpuścić tą zabawę z myślą, że działa to na zasadzie że znajdziesz 3 pierwsze za darmo, za resztę płać! Lub coś w tym stylu... Ale stwierdziłem że napiszę do znajomej i dopiero ona poinformowała Mnie, że kesze z większą trudnością wymagają konta premium. A te łatwiejsze nadal mogę bez problemu szukać. Więc podjechaliśmy jeszcze do 5-tego kesza, lecz okazało się po ok. pół godziny poszukiwań, że ktoś dodał loga z informacją, że kesz prawdopodobnie znikł. Znajoma akurat o tym Mnie poinformowała, aby sobie wcześniej sprawdzić logi, ale jako świeżak nie wiedziałem do końca gdzie, jak. A i sama ta informacja jakoś mocno do Mnie nie dotarła. Więc tutaj nie miałem zastrzeżeń i wróciliśmy częściowo zadowoleni do domu. Dlaczego częściowo? Bo jednak informacja o tym, aby móc szukać tych trudniejszych skrytek, to trzeba płacić. I to tak naprawdę jednak nie tak małą sumę... Bo jak dla Mnie, osoby która ma wiele innych zainteresowań, dużo wydatków, a przy tym jednak szczupły portfel. To wydatek rzędu 10 euro na jeden miesiąc, to jest kwestia zalania do połowy baku w motocyklu który posiadam i przejechaniu ok. 300km. Czyli zdarza się iż cały miesiąc jazdy lub jeden fajny wypad w trasę. Mówiąc wprost, taki średni, wręcz nawet duży, a nie mały wydatek! Oczywiście kupując to już w skali roku... Cena jest faktycznie Ok. 10zł na miesiąc to jest już jak najbardziej akceptowalny wydatek przyjmując, że faktycznie przez cały rok będziemy poszukiwać keszy. Aczkolwiek cena za jeden miesiąc, aby sprawdzić i przekonać się że jest to dla Mnie fajne i chcę mieć to premium... Zdecydowanie przesadzona! 5 euro (20zł) było by tutaj bardziej adekwatną ceną... Chyba że ewentualnie dla świeżaków istnieje coś takiego jak darmowy pierwszy miesiąc premium po znalezieniu danej ilości keszy. Lub przecena przykładowo 50% na pierwszy miesięczny zakup. Czyli oferta która przekona Mnie do zakupu tego pakietu premium w przyszłości. ;) Tyle z Mojej strony, czyli świeżaka na ten temat odnośnie tego premium i idę oglądać inne materiały, aby uzupełniać swoją dalszą wiedzę odnośnie tej póki co, całkiem fajnej zabawy. ^^
@KashubianReviewer
@KashubianReviewer 4 жыл бұрын
@@Boszu Napisz do mnie przez profil na geocaching.com, to zobaczymy czy bedę w stanie pomóc w kwestii premium. Do tego samego zachęcam innych początkujących z mojego regionu. Pozdrawiam, Sebastian
@TheMerlotka
@TheMerlotka 5 жыл бұрын
Wszystko racja! Co jeszcze... Nie lubię wpisów TFTC, zwłaszcza gdy naprawdę mocno postaraliśmy się przy tworzeniu skrytki. Z drugiej strony - nie lubię wpisów na kilka ekranów, które są kopią Wikipedii lub życiorysem ich autorów, bez nawet wspomnienia o danej skrytce lub serii. Irytuje mnie, gdy po publikacji nie ma kesza w terenie. Najczęściej zdarza się to graczom z zerowym lub kilkupunktowym "licznikiem" znalezień. ALE najbardziej w polskim geocachingu nie lubię narzekania; nie lubię też, gdy dla kogoś geocaching przestaje być zabawą i staje się narzędziem do leczenia ego... Na szczęście zdecydowaną większość elementów geocachingu lubię! Z ludźmi na czele. Seba, jeśli jak twierdzisz, stracisz jakichś przyjaciół po tym filmie - to takich przyjaźni nie żałuj! Bawmy się!
@KashubianReviewer
@KashubianReviewer 5 жыл бұрын
TFTC mnie drażniło do czasu upowszechnienia project-gc i odznak za długość wpisu. Teraz jak dostaję log, który wspomina 40 innych keszy znalezionych na wyjeździe, to tęsknię za tym wspomnianym akronimem. Rozumiem, gdy taki wpis pojawia się na mojej serii keszy, bo sam nie wiedziałbym, co więcej napisać, ale ogólnie obniżyłem poprzeczkę i teraz raczej staram się być wdzięczny za każdy indywidualny wpis, który opowiada historię. Narzekanie może mieć różne powody i cele. Jeśli robi się to, by dokopać komuś i przez to czuć się lepszym, to też tego nie lubię. Jeśli jednak sprowokuje to do przemyśleń, a może nawet korekty krytykowanego zachowania, to zyskać mogą wszyscy.
@_Maciex_
@_Maciex_ 5 жыл бұрын
Też nie lubię wpisów TFTC (pozdrawiam Aquila i spółka:) - tak trudno chociaż jedno zdanie dodać aby docenić założenie skrytki. + wpisy w logu opisujące historię życia, całego dnia keszerskiego - to już lepsze, ale też trochę pójście na łatwiznę.
@Hydropatka
@Hydropatka 5 жыл бұрын
"(...) nie lubię też, gdy dla kogoś geocaching przestaje być zabawą i staje się narzędziem do leczenia ego..." - Merlotko, w punkt. Niestety, trafiam na takich ludzi. Jest to przykre, bo cokolwiek by człowiek w grze nie zrobił (czy dobrze, czy źle), to jest wieczna krytyka ze strony takich lalusiów, którym w życiu wychodzi TYLKO Geocaching ;)
@koekje111
@koekje111 3 жыл бұрын
U mnie, we wsi jest pewien basen. Opuszczony i zniszczony. Oczywiście jest tam keszyk. To była skrytka marzeń! Logbook suchutki, fanty na wymianę i drewniaczki! Jednak na basenie często zbierali się wandale.... I tak odkryli keszyka, roztrzaskali pojemnik, fanty i drewniaczki ukradli tylko smętny logbook w strunowcu został... Szkoda tego.
@KashubianReviewer
@KashubianReviewer 3 жыл бұрын
Złodziejstwo potrafi zabić entuzjazm do zakładania keszy, ale myślę, że warto potraktować to jako dodatkowe wyzwanie i postarać się wymyślić i zrealizować rozwiązanie, które będzie na złodziei odporne.
@user-lu3or6jw3c
@user-lu3or6jw3c Жыл бұрын
Lutomia Górna
@marekleda9583
@marekleda9583 5 жыл бұрын
Bardzo ciekawy film. Zgadzam się z uwagami
@juliastyrnol587
@juliastyrnol587 5 жыл бұрын
Dzięki :) dałeś mi pomysł na event :)
@KashubianReviewer
@KashubianReviewer 5 жыл бұрын
Życzę udanego spotkania.
@adamuc1123
@adamuc1123 4 ай бұрын
Hej, jestem totalnym świeżakiem, ale podoba mi się idea dzielenia innymi pasjami. Jeśli nadal się w to bawisz, to mam kilka pomysłów... Jeśli jesteś zainteresowany odezwij się. Pozdrawiam
@jaceksmietanski9449
@jaceksmietanski9449 5 жыл бұрын
Pod poprzednim filmikiem ("co lubię") w ciągu tygodnia zaledwie 5 komentarzy, a tu, kilkanaście godzin po publikacji ponad 2 razy więcej. Znamienne? Ja tak troszkę się przyczepię jeszcze recenzenta (mam nadzieję, że mnie za to nie znienawidzi). Otóż bardzo mnie irytuje w geocachingu w PÓŁNOCNEJ Polsce, że skrytki, których ewidentnie nie ma w terenie, potrafią całymi latami wisieć na mapie, często jako aktywne, mimo nieraz dziesiątek DNF-ów i zgłoszeń od graczy. Wielokrotnie zdarza mi się podjechać po AKTYWNEGO kesza, a tam ostatnie znalezienie kilka lat temu, a dalej DNF-y, logi NM, logi NA (często więcej niż jeden, często sprzed kilku miesięcy). Wszystko to sobie tak wisi. Tak więc, Sebastian, zachęcasz w filmie do zgłaszania zaniedbanych skrytek, ale to, niestety, nie przekłada się na oczekiwaną reakcję . :( Moje obserwacje są takie: dwoje recenzentów w Polsce archiwizuje skrytki na akord, organizując raz na jakiś czas wielkie akcje sprzątania. Co moim zdaniem jest dalece niewystarczające. I podczas wypraw w teren (przynajmniej mnie) bardzo irytuje. Pozostała trójka na logi NA reaguje natychmiastowo, albo dezaktywując skrytkę, albo pisząc notkę, że zgłoszenie było nieuzasadnione. Za takie reakcje wielkie uznanie. Podobnie jest ze skrytkami już nieaktywnymi. W południowej Polsce po trzech miesiącach (jeśli jest problem regulaminowy to szybciej) każda nieaktywna skrytka pozbawiona reakcji właściciela ląduje w archiwum. W Polsce północnej potrafi wkurzać na mapie latami... Tu dość znamienny przykład: coord.info/GC6JB7G. Po PÓŁ roku od wyłączenia skrytki log NA pozostawiony bez reakcji. A po zmianie recenzenta działanie błyskawiczne: notka przypominająca w ciągu kilku dni, po miesiącu porzucona przez założycielkę skrytka znika z mapy... PS. Przejrzałem ostatnie własne logi NA. Na wszystkich skrytkach w Wlkp. i Kuj-Pom moje logi sprzed miesiąca pozostały bez reakcji. Log z pomorskiego doczekał się reakcji po 6 tygodniach od zgłoszenia.
@KashubianReviewer
@KashubianReviewer 5 жыл бұрын
Dzięki za zwrócenie uwagi na porzucone kesze. Jestem świadomy różnic w podejściu na północy i południu polski i moje podejście jest celowe. Mówiłem wielokrotnie, że policyjny aspekt roli recenzenta jest dla mnie najmniej atrakcyjny i zdecydowanie lepiej czuję się jako doradca. To znajduje przełożenie w stylu mojej pracy. Dlatego też często daję więcej czasu założycielom skrytek na podjęcie działań, bo znając ich, wiem, że ich brak reakcji nie wynika ze złej woli. Czasem po prostu życie staje na drodze do poświecenia się w pełni geocachingowi. Musisz także pamiętać, że geocaching jest na północy znacznie mniej popularny, więc nie ma takiego ciśnienia na miejscówki. Ogólnie mam wrażenie, że ludzie są jacyś mniej spięci na północy - to pewnie przez jod. ;-) Staram się regularnie przeglądać nieaktywne skrytki i stosować do minimalnych wymagań dotyczących czasu nieaktywności. Staram się też nie ingerować tam, gdzie są same nieznalezienia i nikt nie chce wstawić NM i NA. Kimże ja jestem, by zza biurka wiedzieć lepiej, jak wygląda sytuacja w terenie? 6 tygodni od NA to całkowicie akceptowalny standard. Przyjmuję jednak krytykę i dziękuję za wskazanie lepszych przykładów. Obawiam się niektórych nie doścignę, choć będę się starał.
@jaceksmietanski9449
@jaceksmietanski9449 5 жыл бұрын
Wyręczenie gracza, który zapomniał, że kiedyś założył konto, jakieś kesze i zobowiązał się ich doglądać i szybka dezaktywacja bądź archiwizacja zapomnianej, zaginionej skrytki, to nie jest działanie policyjne, ale przysługa. Tak dla tego gracza, jak i dla reszty społeczności. Pisząc o ciśnieniu na miejscówki najwyraźniej nie zrozumiałeś istoty mojej wypowiedzi. Nie mówię o archiwizacji, bo ktoś ma lepszy pomysł na miejscówkę (takie sytuacje wciąż są w Polsce sporadyczne), ale dlatego, że kesza nie ma i załozyciel nie zamierza nic z tym zrobić. Jaki sens ma utrzymywanie takiej skrytki jako aktywnej, czyli oficjalnie znajdującej się w terenie? Czy chodzi o to, aby większa liczba graczy tam zjechała i zirytowała się brakiem pojemnika? Piszesz, że geocaching na północy jest mniej popularny. A może to właśnie dlatego? Mnie osobiście świadomie zdarza się omijać pewne obszary atrakcyjnie wyglądające na mapie. Bo mimo, że wszystkie skrytki teoretycznie są aktywne, to jakoś nie mam zaufania. Aha, jeżeli ktoś zamierza zająć się skrytką, ale nie może tego zrobić od razu, to daje notkę i wszystko jest jasne. Sam też nieraz przetrzymuję swoje skrytki dłużej niż ten miesiąc czy dwa. Nie tego dotyczył mój post, lecz sytuacji, gdy założyciel kompletnie nie reaguje, a z jego profilu często wynika, że stracił już zainteresowanie całą zabawą.
@KashubianReviewer
@KashubianReviewer 5 жыл бұрын
@@jaceksmietanski9449, przykro czytać, że jestem przyczyną mniejszej popularności geocachingu na północy Polski. Jednak dobrze wiedzieć, jak widzą to inni. Postaram się w jakimś stopniu poprawić w niedalekiej przyszłości oraz na pewno będę o tym pamiętał, kiedy kolejny raz będę zastanawiał się nad skalą swojego zaangażowania w geocaching. Pozdrawiam.
@jaceksmietanski9449
@jaceksmietanski9449 5 жыл бұрын
Odnoszę wrażenie, że wysuwasz zbyt daleko idące wnioski.
@KashubianReviewer
@KashubianReviewer 5 жыл бұрын
@@jaceksmietanski9449 Na wnioski jeszcze przyjdzie czas. Na razie słucham i czytam z zainteresowaniem wszystkich ocen mojej pracy i szczerze jestem wdzięczny za każdą. Dzięki!
@yogi3611
@yogi3611 5 жыл бұрын
Dzięki Sebastian za kolejny fajny filmik, W zasadzie nielubiane praktyki pokrywają się ale bym jeszcze dorzucił trochę do ogródka polskiego geocachingu jak np zaśmiecanie skrytek, petami i innymi śmieciami rozkradanie fantów lub je zabieranie i brak wiedzy co z nimi dalej ( TB) No i niszczenie skrytek a najbardziej takie praktyki stosują młodzi geocacherzy z 2-3 znalezieniami nie wiem czym to tłumaczyc złośliwością znudzeniem zabawą? No i zbyt długie opisy (często zniechęcaja do czytania listingu) i oczywiście opinie a mój ukochany wpis to "magnetyk nie wiem o co chodzi" ;-) Znalazło by się jeszcze trochę ale tych fajniejszych rzeczy w geo jest zdecydowanie więcej ;-) Pozdrawiam
@KashubianReviewer
@KashubianReviewer 5 жыл бұрын
Najbardziej podoba się zakończenie tego wpisu, bo przecież w geocachingu nie rozchodzi się o to, "żeby te plusy nie przesłoniły nam minusów". Przychodzimy do tej zabawy dla tego co fajne i też sądzę, że pozytywy przeważają, choć zdecydowanie łatwiej wskazać rzeczy, które nas drażnią.
@JakubBrodecki
@JakubBrodecki 9 ай бұрын
Fajny materiał, ale mam gorącą prośbę, zwróć uwagę na poziom audio, na tym filmie mówisz (relatywnie) cicho, ale przerywnik z dźwiękiem (i cyferką), jest znacznie głośniejszy, co jest mocno irytujące i przy 4 punkcie zakończyłem oglądanie :(
@verenne1
@verenne1 5 жыл бұрын
Smuci mnie rozkradanie fantów :( i niszczenie skrytek, zwłaszcza takich bardziej wypasionych, nad którymi ktoś się mocno napracował
@verenne1
@verenne1 5 жыл бұрын
Taaa... typowe. Zostawiasz pudełko pełne fantów, a za jakiś czas zastajesz w nim 2 kamienie, peta i groszówkę :(
@muitnelis
@muitnelis 5 жыл бұрын
Ten problem miałam jak zakładałam kesze w lokalizacji, gdzie geocaching raczkował. Fanty szybko znikały, a ludzie w zamian wrzucali śmieci typu szyszka czy inna znaleziona obok kesza pierdoła. A Śląsku jest ok, czasem nawet chciałabym, żeby ktoś w końcu coś zabrał, bo niektóre rzeczy leżą po kilka lat.
@KashubianReviewer
@KashubianReviewer 5 жыл бұрын
To faktycznie problem, o którym zapomniałem wspomnieć, więc dziękuję na zwrócenie na niego uwagi. Muszę zaznaczyć, że takie zachowania byly problemem od kiedy pamiętam i wydaje mi się, że zasada mówiąca o uczciwej wymianie jest tak samo szlachetna, jak utopijna. Niestety utrzymywanie skrytki na odpowiednim poziomie to ciągły wydatek.
@KashubianReviewer
@KashubianReviewer 5 жыл бұрын
@Monika Tokarz To smutne i może być zniechęcające. Może dla dobrze zaopatrzonych skrytek warto podnieść poprzeczkę i zrobić z nich multi, by odsiać geocacherów, którzy mogą jeszcze nie rozumieć wszystkich zasad i tych, którzy poszukują łatwych rozwiązań.
@KashubianReviewer
@KashubianReviewer 5 жыл бұрын
@muitnelis Widać, ze każdy region ma swoje problemy. :) Faktycznie niektórych starych fanów nie ruszyłbym z pojemnika, szczególnie dla dziecka: balony, splesniałem maskotki, spinki do włosów czy szczotki do zębów, pen-drivy... przykłady można mnożyć.
@marloon0117
@marloon0117 3 жыл бұрын
Dużo skrzynek w mojej okolicy założyłeś ;)
@pixelpirania
@pixelpirania 3 жыл бұрын
Jak się dodaje własne skrzynki ?
@singu271
@singu271 3 жыл бұрын
Sprawdź na stronie geochashing
@verenne1
@verenne1 5 жыл бұрын
O! Właśnie. Masakrą prawdziwą są jednozdaniowe opisy skrytek, a w tym jednym zdaniu 4 ortografy, a interpunkcji wcale. Naprawdę nie można wymagać od "zakładaczy" minimalnej znajomości ojczystego języka?
@KashubianReviewer
@KashubianReviewer 5 жыл бұрын
HQ tego nie wymaga, społeczność może i mówienie o tym jest chyba jedynym sposobem na uświadomienie, że jest zapotrzebowanie dobrzej jakości opisy. Również nagradzanie autorów takich opisów za wysiłek ich stworzenia.
@verenne1
@verenne1 5 жыл бұрын
Tak, tak, wiem, już kiedyś była o tym mowa chyba na forum GC. Niemniej jednak myślę sobie, że to tylko Wasza dobra wola (lub jej brak), żeby jednak zwracać na to uwagę
@KashubianReviewer
@KashubianReviewer 5 жыл бұрын
@@verenne1 Błędnie zakładasz, że tego nie robimy.
@stachutoziomal3655
@stachutoziomal3655 4 жыл бұрын
Case'y (tak to nazwę) mikro nie są złe, ponieważ niektórzy lubią bawić się w szukanie, zawsze można robić to że znajomymi.
@KashubianReviewer
@KashubianReviewer 4 жыл бұрын
Nie twierdzę, że są złe, a że ich nie lubię. :) Geocaching jest pojemny i każdy znajdzie tu swoją niszę - miłośnicy mikro także. Pozdrawiam.
@matiszewczyk5848
@matiszewczyk5848 3 жыл бұрын
Mam propozycje, aby po kilku DNF-ach wymusić na założycielu z automatu konieczność rewizji. Jeżeli autor się nie podejmie to będzie ona automatycznie odznaczana jako uszkodzona/zgubiona i wtedy łatwiej będzie omijać lub archiwizować takie.
@KashubianReviewer
@KashubianReviewer 3 жыл бұрын
DNF-y mają różną wagę i nie mogą być traktowane automatycznie. Wizyta grupy początkujących geocacherów może skutkować 10 takimi wpisami w jeden dzień. Poza tym niektórzy dają DNF nie próbując nawet szukać. Tak więc to trochę bardziej skomplikowane.
@muitnelis
@muitnelis 5 жыл бұрын
Dzięki za kolejny super filmik. Mnie jeszcze irytuje naciąganie mapy na potrzeby suwenirów i statystyk, keszami jak te: coord.info/GC853BD coord.info/GC84K2E Zakładane z jednego konta 'teamowego', logowane z drugiego i jeszcze promowane...
@jaceksmietanski9449
@jaceksmietanski9449 5 жыл бұрын
O, w końcu ktoś to poruszył. Obserwuję te kesze od początku ich istnienia i jestem zszokowany zarówno ich popularnością, liczbą favoritek, jak i wyłącznie pozytywnymi opiniami. Jedyne głosy krytyki to notki od lokalsów, którzy uczciwie próbują rozwiązać etap na współrzędnych tytułowych i zawiedzeni są abstrakcyjną lokalizacją finału. Była na południu kraju kiedyś podobna skrytka (ikonka w Australii, finał w Nowym Sączu) coord.info/GC6Z31Q i tamta ani nie była tak popularna, ani nie była tak faworyzowana (w ciągu roku 26 znalezień i tylko 4 FP), negatywnych opinii w logach było sporo, a w końcu została pod znalezionym na siłę pretekstem, zarchiwizowana. Nawiasem mówiąc, w obu przypadkach skrytki zostały założone pod fikcyjnym kontem, a ich założyciele logowali potem znalezienie. Skąd tak drastyczna różnica w odbiorze identycznych co do zasady skrytek?
@KashubianReviewer
@KashubianReviewer 5 жыл бұрын
Faktycznie dziwne i każdy widzi, że to próba bycia "sprytnym". Ciężko zrozumieć, co się na tym zyskuje w dłuższej perspektywie, bo trudno uwierzyć, że ktoś odczuwa dumę z takich statystyk.
@muitnelis
@muitnelis 5 жыл бұрын
@@KashubianReviewer chociaż to trudne do uwierzenia, to odczuwa dumę i się tym szczyci. Jeden z tych keszy za chwilę będzie pierwszy na liście keszy z największą liczbą punktów ulubionych 'w Rosji'. Jak tu nie być dumnym? Jednocześnie założyciel i jeden z pierwszych logujących jest samozwańczym profesorem geocachingu i uczy takich zachowań innych.
@KashubianReviewer
@KashubianReviewer 5 жыл бұрын
@@muitnelis Wchodzimy na omawianie konkretnych osób, więc zamilknę tutaj.
@wojciechchyrek2576
@wojciechchyrek2576 2 жыл бұрын
ZGADZAM SIE W TEMACIE FTF-OW SAM BARDZO LUBIE NA NIE POLOWAC . MALO KESZUJE W POLSCE .ALE ZAUWAZYLEM MODE NA ROBIE DUZYCH TRAS W KILKA OSOB . TRZY OSOBY NA ROZNYCH ODCINAKACH TRASY Z TRZEMA PIECZATKAMI .ROBIA 120 KESZY DZIENNIE .A W RZECZYWISTOSCI FIZYCZNIE ZNAJDUJA PO 40 NA OSOBE .TROCHE NIE FAIR .ALE STATYSTYKI I CYFERKI W PROFILU ,HMMM
@chaago37
@chaago37 3 жыл бұрын
Ja widziałem pana komentarz e skrytce w niesiołowicach
@GhostDiamond
@GhostDiamond 27 күн бұрын
Najgorsze są brak serwisu
@swisspolak
@swisspolak 5 жыл бұрын
Drogi Reviewerze, polecam takie opinie głosić prywatnie. Jako Reviewer, powinieneś być bezstronny. Jako, że Twoją opinię głosisz pod nikiem "Kashubian Reviewer", dziwi mnie to publiczne pranie brudów. Jaki masz w tym cel? Sędzia w sądzie musi być bezstronny, kogo obchodzi to, co on sobie o Polakach myśli? Czy w ogóle powinien takie poglądy głosić publicznie? Wątpię. Powinieneś coś sobą reprezentować, a wywolujesz tutaj kupoburzę, całkiem niepotrzebnie. Bo większość z nas uważa geocaching za zabawę, i wcale ich nie obchodzi/nie powinna obchodzić, opinia innych graczy. Liczy się tylko dobra zabawa. Nie podoba się, zmień grę. Tyczy się to również Ciebie? Pozdrawiam i lecę sobie zalogować FTF patologiczny. PS: biorę się za dodawanie napisów angielskich, pewnie kilka osób z przyjemnością przeczyta treść Twojej wypowiedzi, po drugiej stronie sadzawki.
@KashubianReviewer
@KashubianReviewer 5 жыл бұрын
Nie jestem sędzią, jestem geocacherem i to są moje prywatne poglądy, o czym wspomniałem w filmie. Tutaj jedynie rozmawiamy i nie widzę żadnej burzy. Nie mamy takich samych poglądów, ale dzięki temu dyskusja jest interesująca. Pozdrawiam.
@KashubianReviewer
@KashubianReviewer 5 жыл бұрын
Jeszcze jedno, Piotrze. Jeśli faktycznie chcesz mi pomóc i tłumaczyć filmy, to z góry dziękuję. Jeśli mogę cos zasugerować, to zacznij od tych, które są najbardziej pomocne dla początkujących geocacherów i nie są specyficzne dla Polski. Z góry dziękuję - świetny pomysł! Pozdrawiam.
@swisspolak
@swisspolak 5 жыл бұрын
@@KashubianReviewer nie potrzebuję Twojego pośrednictwa, aby pomagać początkującym. Bardzo chętnie tłumaczę o co chodzi noob'om, podczas patologicznych pomoskich eventów. A za darmo pracować, to wiesz jak jest, nie muszę Tobie tłumaczyć :) .
@KashubianReviewer
@KashubianReviewer 5 жыл бұрын
@@swisspolak OK, w porządku. Źle odczytam intencje. Ja nie pracuję za darmo - zapłatą jest pozytywna energia jaką dostaję od społeczności. :)
@marekleda9583
@marekleda9583 5 жыл бұрын
Ja bym jeszcze dodał jedną sprawę, której ja osobiście nie lubię w polskim Geocachingu: niszczenie skrytek. Znam zacnego keszera z mojego regionu, który się już całkowicie wymiksował z gry właśnie z powodu zniechęcenia po tym jak mu notorycznie ginęły skrytki. Na tym tle przypomnę tylko wspaniałe skrytki niemieckie czy amerykańskie, które wiszą publicznie w lesie, a nawet w mieście i są widoczne w 100% dla mugoli. Mugole je widzą, ciekawią się nawet, coś tam pstrykną i pójdą dalej. A u nas nie. U nas jest zwyczaj niszczenia skrytek, niestety.... U nas pojemniki trzeba jednak CHOWAĆ i to jest trochę smutne. W Niemczech na ten przykład już nie trzeba zawsze chować. Wystarczy czasem po prostu UMIEŚCiĆ. Tak czy owak ja jestem bardziej za tym niemieckim rozwiązaniem :)
@KashubianReviewer
@KashubianReviewer 5 жыл бұрын
Niszczenie jest wszędzie, może skala jest trochę inna, ale ludzie bez szacunku do cudzej własności nie mieszkają tylko w Polsce. Niezależnie od regionu, zniszczenie skrytki możliwe być frustrujące, szczególnie jeśli zainwestowało się w nią czas, wysiłek i pieniądze. Można na to spojrzeć jako dodatkowe wyzwanie, bo trzeba się nagłówkować, by stworzyć coś niebanalnego, co jest czopkiem pod parapetem, a jednocześnie jest odporne na przypadkowych znalazców.
@treeofdesert
@treeofdesert 4 жыл бұрын
Nasze społeczeństwo nie dorosło jeszcze do tego (i nie tylko) tematu. Niedawno w jednej ze skrytek znalazłem studniówkę z kawałkiem kartki, na której kulfonami ktoś napisał: ch.. wam w d..ę adwenturowcy. Pojemnik z fantami zniknął. Myślę że to nie jest odosobniony przypadek i jeszcze sporo czasu upłynie i sporo skrzynek na tym ucierpi, nim z dużo spokojniejszy sercem będziemy zakładać kesze. Wspomniana przeze mnie skrytka po mojej interwencji u usera w kilka dni została przywrócona i można z niej korzystać. Finał szczęśliwy, choć w tle jest zużyty czas i pieniądze założyciela.
@jaceksmietanski9449
@jaceksmietanski9449 5 жыл бұрын
Ad. FTF-ów eventowych. To zjawisko pozostaje domeną północnej Polski, a patologie są nawet większe niż mówisz. Otóż zazwyczaj na evencie założyciel ogłasza, że wszyscy mają na tej skrytce FTF-a, bez względu na termin jej zdobycia. I w ten sposób FTF-y logują nawet ci, którzy odwiedzili skrytkę kilka godzin po jej pierwszych zdobywcach. W południowej Polsce od jakiegoś czasu sytuacja się normalizuje (choć też zdarzają się niechlubne wyjątki). Nie wiem na ile determinuje to dojrzalsza postawa graczy, a na ile większy opór recenzentów przed takimi publikacjami. Faktem jest, że skrytki eventowe zazwyczaj publikowane są sporo wcześniej. Na przykład te przewidziane na łowy po evencie, na który wybieram się pojutrze, zostały opublikowane już wczoraj. Nie tak dawno mój własny event stał się ofiarą takich eventowych publikacji. Ktoś sobie wymyślił, że z takiej okazji nowe kesze muszą być i opublikował. Nawet to, że publikacje były 2 godziny przed eventem, nie pomogło. FTF-y nie padły, a podczas wydarzenia wszyscy siedzieli jak na szpilkach. Pół godziny przed oficjalnym zakończeniem spotkania, na miejscu nie było już nikogo...
@KashubianReviewer
@KashubianReviewer 5 жыл бұрын
Mam nadzieję, że poprawianie się sytuacji z keszami eventowymi to efekt ewolucji społeczności, bo jako recenzent nie mogę zakazać publikacji skrytek w wybranym dniu z powodu własnego widzimisię. Po odpowiedziach na ten film widzę, że nie jestem jedyny, który uważa to za mniej fajny aspekt geocachingu i wydaje mi się, że to "geocachingowa starszyzna" ludzie z autorytetem w społeczności powinni dawać przykład innym i edukować słowem i przykładem. Wierzę, że to da więcej dobrego niż kazania reviewera.
@szyszka02274
@szyszka02274 5 жыл бұрын
tak nie jest ,ftf należy się tylko grupie uczestników na dany ewencie
@szyszka02274
@szyszka02274 5 жыл бұрын
logujemy grupowy wpis..
@jaceksmietanski9449
@jaceksmietanski9449 5 жыл бұрын
@@szyszka02274 "FTF" to nie jest "nagroda za uczestnictwo w evencie", tylko "pierwszy znalazca skrytki w historii jej istnienia".
@KashubianReviewer
@KashubianReviewer 5 жыл бұрын
@@szyszka02274 To jest ciekawy temat na inną dyskusję: czy właściciel skrytki ma prawo usunąć indywidualne internetowe wpisy "znalazłem" jeśli w logbooku jest jeden grupowy wpis? W jaki sposób właściciel kesza ma zweryfikować, kto był członkiem grupy?
CZYM JEST GEOCACHING?
15:34
Znajdź swoją pasję
Рет қаралды 28 М.
O tworzeniu skrytki, dla początkujących (z recenzenckim komentarzem)
8:10
How I Did The SELF BENDING Spoon 😱🥄 #shorts
00:19
Wian
Рет қаралды 34 МЛН
Каха заблудился в горах
00:57
К-Media
Рет қаралды 11 МЛН
لااا! هذه البرتقالة مزعجة جدًا #قصير
00:15
One More Arabic
Рет қаралды 50 МЛН
#8 Geocaching
12:49
Szybkie Podróże
Рет қаралды 4,6 М.
Nazwiska! Adresy! Kontakty! czyli przepytywanie recenzenta
32:41
Kashubian Reviewer
Рет қаралды 678
Geocaching - szukamy skrytek
12:27
Piątki w akcji
Рет қаралды 3,8 М.
Some of the BEST Geocaches we've seen! | UK Geocaching Vlog
11:40
Jay and Ben's Adventures
Рет қаралды 42 М.
Odcinek 3: Zakładamy skrytkę
10:05
Geocaching Polska
Рет қаралды 30 М.
Po wirtuala!
7:08
Kashubian Reviewer
Рет қаралды 412
To była TRUDNA skrytka | Geocaching
17:42
Barysta
Рет қаралды 1,1 М.
ABC GC: Notatka dla Recenzenta
7:29
Kashubian Reviewer
Рет қаралды 620