Czy da się odczytać zawartość zabezpieczonego MCU?

  Рет қаралды 4,185

tmf mikro

tmf mikro

Күн бұрын

Czasami coś się psuje… i próbujemy to naprawić. A co jeśli psuje się mikrokontroler i potrzebujemy program, który w nim się znajduje? Czy da się go skopiować? A może właśnie chcemy zabezpieczyć nasz pracowicie napisany program przed wścibskim okiem konkurencji? W tym odcinku będzie o takich właśnie problemach. Zapraszam do oglądania!
00:00 - Start
01:04 - Zawsze warto spróbować szczęścia
01:59 - Co tak naprawdę odczytujemy?
02:56 - A co z zabezpieczonym MCU?
03:26 - Lockbity
04:57 - Porównujemy odczyt z MCU zabezpieczonego i niezabezpieczonego
05:39 - Co odczytamy z zabezpieczonego MCU?
06:36 - A może jednak da się złamać lockbity?
07:36 - Chip erase
08:20 - Czy da się złamać zabezpieczenie bez kasowania FLASH?

Пікірлер: 16
@grzegorzczerwinski1462
@grzegorzczerwinski1462 Жыл бұрын
Świetny materiał. Od dawna się zastanawiałem jak poradzić sobie z problemem odczytu zabezpieczonych mcu w świecie automotiv. I nie dla niecnych celów prowadzę warsztat samochodowy często się da tak czy inaczej ale bywa i zderzenie z ogromną ścianą. Pozdrawiam
@MrTN_1024
@MrTN_1024 10 ай бұрын
Super :)
@piotr_i_aga
@piotr_i_aga Жыл бұрын
Jezeli mówimy tu o branży automotiv także i innych gdzie oprogramowanie bazowe odczytuje "jednak" wersje oprogramowania danego m-cu. Czyli można odczytać, czy też z eeprom czy Flasha mcu dane. Reszta zostawiam do przemyślenia ;) Zobacz co leci do do danego urządzenia. I co z tym można zrobić. Pozdrawiam
@sawomirjurkiewicz9563
@sawomirjurkiewicz9563 6 ай бұрын
Toś my się dowiedzieli... :)
@mateuszw1995
@mateuszw1995 Жыл бұрын
Wydaje mi się, że takie zabezpieczenia najbardziej utrudniają możliwość naprawy urządzeń, bo ktoś chcący to wykorzystać do np skopiowania urządzenia i sprzedawania go jako swoje pewnie będzie miał środki na złamanie zabezpieczeń. Tymczasem przeciętny hobbysta zostaje z niczym gdy spali mu się mikrokontroler z czym miałem do czynienia kilkukrotnie. A serwis producenta albo nie istnieje albo żąda astronomicznych kwot za wymianę.
@tmfmikro
@tmfmikro Жыл бұрын
Myślę, że w dużym stopniu masz rację. Alternatywnie producenci powinni być zobligowani do dostarczenia części zamiennych.
@marcinelektronik3005
@marcinelektronik3005 Жыл бұрын
@@tmfmikro Tak, jednak w USA np poprzepychali prawo w którym tylko serwis ex. Apple ma dostęp, inne osoby są tego pozbawione, to tak zwany ruch "prawa do naprawy" Rights to repair" opwiada i uczestniczy w min jeden z wiekszych technicznych you-tuberów z USA Juis Rossman. podobne rzeczy wprowadzają teraz w europie, generalnie masz kupować a nie naprawiać, natomiast naprawy mają być dla Cebie nie opłacalne.
@dmckrk
@dmckrk Жыл бұрын
Sporo zrobiło się literówek na planszach, ale to kazdemu sie trafia :) Oglądnąłem film, całkiem ciekawa wiedza, ale zabrakło mi jednej prostej odpowiedzi na pytanie, czemu by nie wylutować kostki pamięci i odczytać ją bezpośrednio? Gdzie są te zabezpieczenia zapisane? I tak - mam taka płytkę z kostką spi, podpięta bezpośrednio do nóżek nie daje się odczytać ani zflashować, druga identyczna osobno chodzi idealnie. Czy zabezpieczenie oparte jest o coś więcej? Jakiś klucz kryptograficzny, czy jednak podmianka powinna pomóc? Jeszcze nie miałem czasu się przekonać, ale to byloby zdecydowanie prostsze :)
@tmfmikro
@tmfmikro Жыл бұрын
Ja tylko opisywałem sytuację w której odczytujemy pamięć wbudowana w mikrokontroler. Z pamięciami zewnętrznymi sprawa wygląda inaczej. Generalnie tam nie ma zabezpieczeń przed odczytem. Ale zawartość może być szyfrowana. Mogą być także inne zabezpieczenia
@dmckrk
@dmckrk Жыл бұрын
@@tmfmikro Może i ten temat kiedyś ruszysz i na coś mnie natkniesz, tymczasem dzięki za bardzo ciekawy i rzetelny materiał :)
@marcinelektronik3005
@marcinelektronik3005 Жыл бұрын
@@dmckrk pamięci flash są zabezpieczone, ale polega to na zabezpieczeniu fizycznym, czyli na pinie /WP mu być stan wysoki lub niski (Write Protect) jeśli natomiast nie możesz odczytać zawartości pamięci z domyślam się 8 nóżkowej kości SPI oznacza to że : 1. IC jest uszkodzony 2. żle wybrałeś konfigurację podlączenia. 3. niewłaściwe napięcia zasilania, są bowiem kostki tolerujące tylko 3V podczas gdy operujesz na interface standardowo 5V diody zabezpieczające zwierają "twoje sygnały" i uniemożliwiają komunikację.
@dmckrk
@dmckrk Жыл бұрын
@@marcinelektronik3005 Tylko mam te kości też osobno i one się czytają bez problemu na tym samym programatorze, natomiast płytka z kością na której jest ROM działa, więc też pewnie nic jej nie dolega. Dlatego obstawiam, że coś zabezpiecza dodatkowo, muszę wylutować i sprawdzić je poza układem
@marcinelektronik3005
@marcinelektronik3005 Жыл бұрын
@@dmckrk tak jak pisałem zwykle jest to pin WP więc wy lutuj i powinno być ok 😃
@dariuszradwanski832
@dariuszradwanski832 9 ай бұрын
Jak czytać zabezpieczony program z PIC16C54C ? Program jest mój ale zapomniałem hasla
@sawomirjurkiewicz9563
@sawomirjurkiewicz9563 6 ай бұрын
Znaleźć źródła i ponownie skompilować lub napisać od nowa :)
Smart Sigma Kid #funny #sigma #comedy
00:25
CRAZY GREAPA
Рет қаралды 37 МЛН
WHAT’S THAT?
00:27
Natan por Aí
Рет қаралды 12 МЛН
How Many Balloons Does It Take To Fly?
00:18
MrBeast
Рет қаралды 156 МЛН
Clowns abuse children#Short #Officer Rabbit #angel
00:51
兔子警官
Рет қаралды 72 МЛН
RS485 - everything you need to know but didn't know who to ask!
33:49
Jak rozpocząć przygodę z mikrokontrolerami w 30 minut!
30:02
Nowy tester układów logicznych
32:25
MERA 400
Рет қаралды 65 М.
Klavye İle Trafik Işığını Yönetmek #shorts
0:18
Osman Kabadayı
Рет қаралды 5 МЛН
Todos os modelos de smartphone
0:20
Spider Slack
Рет қаралды 57 МЛН
Это - iPhone 16 и вот что надо знать...
17:20
Overtake lab
Рет қаралды 88 М.
Я УКРАЛ ТЕЛЕФОН В МИЛАНЕ
9:18
Игорь Линк
Рет қаралды 127 М.
Красиво, но телефон жаль
0:32
Бесполезные Новости
Рет қаралды 1,3 МЛН