No video

Czy tradycjonalizm to herezja? - odpowiedź na zarzuty

  Рет қаралды 15,581

Szkoły Akwinaty

Szkoły Akwinaty

Күн бұрын

Kanał apologetyka w ostatnim czasie postawił sporo zarzutów wobec szeroko pojętego tradycjonalizmu. Tutaj krótka odpowiedź ks. Szymona Bańki FSSPX
Czy poza Kościołem jest zbawienie:
• Czy poza Kościołem jes...
O nowej mszy:
• Modernizm a nowa msza ...
• Reforma liturgiczna - ...
zarzuty na kanale apologetyka:
• Tradycjonalizm cz. 1
Wesprzyj budowę nowego skrzydła Akwinaty:
www.piusx.org....
Szkoły Akwinaty:
szkoly.akwinata...
Polecamy wydawnictwo Te Deum:
www.tedeum.pl/
oraz kanał FSSPX Polska:
/ @fsspxpolska

Пікірлер: 92
@sebastiankozowski8140
@sebastiankozowski8140 3 жыл бұрын
Bóg zapłać Księdzu za przekazywanie zdrowej nauki!
@mazanek1989
@mazanek1989 3 жыл бұрын
Bóg zapłać.
@MatSemi
@MatSemi 3 жыл бұрын
Bóg zapłać!
@mamtaksamo3682
@mamtaksamo3682 3 жыл бұрын
Świetny filmik jak zawsze Deo Gratias
@dawka6335
@dawka6335 3 жыл бұрын
Świetnie przedstawione, jak zawsze
@edytastanisawowska5628
@edytastanisawowska5628 3 жыл бұрын
Jak zwykle, krótko, jasno i elegancko przedstawione argumenty:) Deo Gratias!
@edytastanisawowska5628
@edytastanisawowska5628 3 жыл бұрын
@@sureevennot3418 Szkoda, że nie podał Pan swojego imienia, napisałabym np. Drogi Panie Michale! Skoro jednak skrzętnie ukrywa Pan swoje imię, napiszę: Szanowny Panie! Staram się słuchać ze zrozumieniem. Czy zawsze mi to wychodzi? Na pewno nie. Można powiedzieć, że sama daje Panu pierwsze drewienko do stosu dla siebie. Pójdę dalej, dam Panu i rozpałkę. Otóż, św. Maksymilian Kolbe powiedział, że jego rozum mieści się w jego czapce, mój natomiast przycupnął w samej tylko antence od beretu... i jeszcze wydaje się, że coś by się tam zmieściło. Pytanie zatem, czy jest możliwe,, bym właściwie zrozumiała słowa ks. Szymona? Myślę, że tak. Już teraz podam Panu dwie przyczyny, pierwsza najważniejsza, to pomoc i opieka Boga Wszechmogącego oraz Jego najsłodszej wysłanniczki i opiekunki Najświętszej Panienki. Jak to mówi moja umiłowana Babcia, bez Boga ni do proga. A z przyczyn naturalnych, to nauka, lekcje, wykłady i kazania, dobra literatura. Czyli dostarczam prawdziwy pokarm dla rozumu, ćwiczę. Dlatego też całkowicie podtrzymuję swoją powyższą opinię. A Pana serdecznie pozdrawiam i życzę, by Pan stąd nigdy nie odchodził, i nawet jeśli nie będzie się Pan z czymś zgadzał, nawet jeśli któryś film wzburzy w Panu krew, ba! nawet, jeśli wyrazi Pan negatywną opinię i posprzecza się z kimś, proszę tu zostać! Kiedyś, zaraz po nawróceniu, po spowiedzi z całego życia, zaczęłam chodzić codziennie do kościoła (wtedy jeszcze nie znałamTradycji - katolickiej perły), widziałam inny Kościół, inne zwyczaje, inne pieśni. Aż tu usłyszałam coś, co znałam, coś tak pięknego, niezmiennego GODZINKI, jak najszybciej zakupiłam tekst, ulokowałam się za sympatycznymi Paniami różańcowymi i następnym razem, pomimo mojej chorej przepony, śpiewałam jak tylko mogłam, serce wznosiło się nieba. Potem, przez telefon, powiedziałam swojej Babci, że prawie się udusiłam, że jednak nie bradzo mogę śpiewać, na to Babcia powiedziała mi: TO NIC! SIEDŹ I SŁUCHAJ! I zostałam:) i Panu tego życzę z całego moje serca!
@romanwisniewski2097
@romanwisniewski2097 3 жыл бұрын
Droga do PRAWDY jest jedna.....z Chrystusem , w Chrystusie i przez Chrystusa , a to mówi od Tradycja Świetego Katolickiego Kościoła . Bóg zapłać wielebnemu Księdzu za przekaz Prawdy Objawionej .
@credoinunumdeum5008
@credoinunumdeum5008 3 жыл бұрын
Piękne odparcie bezsensownych zarzutów wobec katolików Tradycji. Prosto, logicznie i jasno, czyli w stylu nauczania kościoła katolickiego do czasu fatalnego soboru. Deo Gratias.
@credoinunumdeum5008
@credoinunumdeum5008 3 жыл бұрын
@@sureevennot3418 Jeśli się słucha z uwagą a przy okazji zna tradycyjne nauczanie Kościoła sprzed heretyckich zmian w katechizmach ostatniego półwiecza, to nie trzeba zadawać takich pytań i zrzucać na brak logiczności. Tradycyjne nauczanie i słowa Księdza wyraźnie odnoszą się do zbawienia w innej religii jako MIMO NIEJ a nie dzięki niej! W żadnym razie nie stoi to w sprzeczności z nauczaniem Extra Ecclesiam nulla salus. Będąc w Kościele Katolickim człowiek uzyskuje wszystkie niezbędne środki dla zbawienia duszy i to jest mu gwarantowane, a czy z tej gwarancji zechce skorzystać to zależy na ile w zgodzie z tym będzie żył i z danych środków korzystał: m.in.Dekalog, nauczanie prawowiernych papieży, ojców, doktorów, sakramenty święte nade wszystko Spowiedź święta dla życia w stanie łaski uświęcającej i karmienie się Najświętszym Sakramentem. W religiach fałszywych zbawienia może Pan Bóg udzielić POMIMO tej fałszywej wiary, BEZ WINY człowieka, który nie miał możliwości poznania środków prowadzących ku zbawieniu przekazanych Kościołowi przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, dlatego tu nie wrzucimy heretyków protestantów którzy świadomie odeszli od Prawdziwej wiary do różnych zborów interpretujących Ewangelię każdy po swojemu i wybierających to i owo a to czy tamto odrzucających. Ksiądz w odniesieniu do zbawienia w innych religiach wyraźnie zaznaczył słowo POMIMO które jest tu kluczowe. Z Panem Bogiem
@Jolawu1
@Jolawu1 3 жыл бұрын
Uczta duchowa. Bóg zapłać.
@Neerdrin
@Neerdrin 3 жыл бұрын
W mojej ocenie lepiej postawę Lefebvra nazywać "ortodoksją". Tradycjonalizm uprawiany przez rozmaite inne grupy to faktycznie herezja, gdyż ma on charakter wyłącznie estetyczny i historycystyczny. Tak jak Ksiądz mówił w innym materiale, Bractwo odrzuca NOM nie ze względu na historyczny sentymentalizm, lecz z racji na zagrożenie dla Wiary. I według mnie warto to rozdzielić w dobie zgrzytów zębami o "stare Triduum" i estetykę Mszy, a nie jej teologię.
@tomekplackowski6074
@tomekplackowski6074 3 жыл бұрын
Deo gratias!
@Kateri26
@Kateri26 3 жыл бұрын
Amen 🙏
@ADAMEKN
@ADAMEKN 3 жыл бұрын
Wspaniały wykład, Bóg zapłać!
@artursc9740
@artursc9740 3 жыл бұрын
Czcigodny Księże Szymonie. W filmie poruszał Ksiądz sprawę bulli Quo primum i pytania na ile wiązała ona następców Piusa V. Mam pytanie w związku z tym. Czy nie uważa Ksiądz, że dobrym objaśnieniem tej kwestii są słowa Piusa XII z encykliki Orientales omnes Ecclesias, która odnosiła się wprawdzie do rytu wschodniego, jednak przez analogię - jak sądzę - wnioski Piusa XII możemy odnieść również do rytu rzymskiego. Oto fragment encykliki o którym piszę: "Kiedy episkopat ruski prosił papieża za pośrednictwem posłanych do Rzymu biskupów włodzimierskiego i łuckiego, by Jego Świątobliwość raczył w swym własnym i swoich następców imienin zatrzymać w całości i bez zmian i zatwierdzić obrzędy sakramentalne i ceremonie Kościoła wschodniego, oraz zatwierdzić je w tym stanie, w jakim posługiwano się nimi w czasie zawierania Unii, jak również by raczył stwierdzić, że ani On sam, ani Jego następcy nigdy nie wprowadzą w nie żadnych zmian” - Klemens VIII przychylił się do ich prośby i wydał przepis zakazujący dokonywania takich zmian. (...) Nikt jednak nie powinien dziwić się jeśli, ze względu na specjalne warunki, taż Stolica, pozostawiając ów obrządek nietkniętym w jego istocie - zgodziła się na wprowadzenie pewnych zmian pomniejszych lub je na pewien czas zatwierdziła. Tak na przykład nie zgodziła się na wprowadzanie żadnych zmian liturgicznych nawet w tym, co wprowadzono ostrożnie i na próbę, za wyjątkiem kilku, wprowadzonych przez samych biskupów ruskich na synodzie zamojskim." Czy zestawiając bullę Quo primum Piusa V z dokumentem Klemensa VIII i dostrzegając analogie między nimi (obaj zakazali zmiany rytu) można utrzymać - popularne w niektórych kręgach twierdzenia - że sformułowania Quo primum o zakazie zmiany Mszału to tylko używane w prawniczym języku Kościoła figury retoryczne? Niedorzecznością byłoby chyba twierdzić, że Pius V ustanawiając na zawsze kanon Mszy Świętej w rycie rzymskim pisał w istocie na wyrost, a jego słowa w żaden sposób nie wiązały kolejnych papieży, a jednocześnie zgadzać się z Piusem XII, który z atencją wspomina Klemensa VIII, zakazującego zmiany rytu wschodniego. Czy skoro Klemens VIII mógł ogłosić jako nienaruszalny w swej istocie starożytny ryt wspólnoty do tej pory pozostającej w schizmie, to czy tym bardziej nie miał takiego prawa Pius V, ogłaszając nienaruszalnym ryt Matki i Nauczycielki wszystkich Kościołów. Co Ksiądz o tym sądzi? Artur W.
@SzkolyAkwinaty
@SzkolyAkwinaty 3 жыл бұрын
@Artur W-o To wydaje się być trafna analogia!
@Szpongiel007
@Szpongiel007 3 жыл бұрын
Rzeczowa odpowiedź. Deo gratias. Co ksiądz powie na nagranie materiału na temat sakramentu pojednania? Coś w rodzaju poradnika w ujęciu tradycyjnym.
@MICHA-ed8dg
@MICHA-ed8dg 3 жыл бұрын
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus ! Bóg zapłać ! Wspaniały kanał bardzo utwierdzający w wierze kościoła Chrystusowego . W czasach Soboru watykańskiego ll służyłem jako ministrant . Pamiętam jak uczyliśmy się po łacinie służyć przy ołtarzu .Po wielu latach zagonienie w życiu zaczęło mnie w kościele posoborowym brakować tego co było przed Soborem . Uczestniczyłem w latach 80 - tych w podobnej Mszy Świętej w Katedrze Poznańskiej . Zmieniony był już ołtarz ,ale części Mszy Świętej były po łacinie i wtedy w tym wnętrzu przesiąkniętym wiekami Kościoła Chrystusowego w Polsce od bezmiała Chrztu Świętego Polski odczuwałem głębię naszej wiary w Boga. Od prawie pięciu lat miałem możliwość uczestniczenia we Mszy Świętej Trydenckiej Rytu Rzymskiego po łacinie co bardzo pogłębiło moje duchowe przeżywanie Ofiary Męki Pańskiej . Bóg zapłać ! Z Bogiem !
@vikokowalski871
@vikokowalski871 Жыл бұрын
Zatem jeśli chodzi tu tylko o to "że my twierdzimy"... To czy nie można przyjąć też że mylimy się i był to odpowiedni czas. Ja osobiście uważam że gdyby nie te zmiany to nie byłbym w kościele. Bo nie wyobrażam sobie że miałbym moich przyjaciół protestantów i ich male dzieci uważać za dzieci szatana. To moje tylko przymyslenia
@paweja3506
@paweja3506 3 жыл бұрын
Herezja to modernizm.
@Tczewianin
@Tczewianin 3 жыл бұрын
Witam, mówił ksiądz, że nie czcicie w bractwie Świętych posoborowych. Czy tyczy się to również św. Faustyny, Maksymiliana Kolbe czy ojca Pio? Tutaj chyba nie ma żadnych wątpliwości co do ich świętości.
@andrewfutyna4342
@andrewfutyna4342 3 жыл бұрын
Ksiadz tak powiedzial w znaczeniu ogolnym. N a pewno Bractwo nie neguje swietosci wyzej wiemienionym, mysle ze raczej chodzi tu o ostroznosc bowiem po Soborze zniesiony zostal tzw urzad Adwokata Diabla ktorego zadaniem bylo wziecie pod mikroskop calego zycia kandydata. Jak dalece rygorystyczny byl ten proces niech swiadczy fakt ze odmowiono kanonizacji ks Piotrowi Skardze tylko dlatego ze pochowany w letargu po obudzeniu sie w trumnie MOGL bluznic Bogu. PO Soborze zas nastala istna tasmowa produkcja swietych a nasz JPII pobil w tym wszelkie rekordy. Mam nadzieje ze odpowiedzialem n a Twoje pytanie
@grzegorzossor
@grzegorzossor Жыл бұрын
Odrzucenie kanonizacji jest herezją.
@Tczewianin
@Tczewianin Жыл бұрын
@@grzegorzossor W przypadku bractwa nie jest to odrzucenie tylko wstrzymanie się od publicznego kultu. Poza tym z tego co mi wiadomo kanonizacje nie są ex cathedra. PS: Ja osobiście uznaję każdą kanonizację.
@grzegorzossor
@grzegorzossor Жыл бұрын
@@Tczewianin Sykstus IV w bulli Superna caelestis patria pisze, że w kanonizacji (akurat św. Bonawentury) "mylić się nie może". Używa jednak zamiast non słówka haud, które oznacza zaprzeczenie jeszcze twardsze. Kanonizacja jest aktem nieomylnym i jest nakazem kultu w Kościele Powszechnym
@Tczewianin
@Tczewianin Жыл бұрын
@@grzegorzossor Kanonizację są nieomylne WARUNKOWO czyli pod warunkiem ,że proces kanonizacyjny był przeprowadzony prawidłowo. I tak jak kanonizacja teoretycznie jest nieomylna tak sam proces kanonizacyjny nie ma takiego przywileju więc teoretycznie może się tak zdarzyć ,że kanonizacja była nieważna,ponieważ w praktyce do niej w ogóle nie doszło. Podobnie jak małżeństwo jest ZAWSZE nierozerwalne ,ale może się zdarzyć tak ,że zostało ono zawarte nieważnie i w takim wypadku po orzeczeniu nieważności małżonkowie mogą się rozejść.
@jangorak9596
@jangorak9596 3 жыл бұрын
Bóg zapłać. Proszę Księdza, chciałbym jeszcze podpytać o kwestię kanonizacji i tego jak to dokładnie wygląda. Czy nie jest bowiem tak, że księża Bractwa oddają publiczny kult na przykład św. Maksymilianowi Kolbemu?
@krystynabien1068
@krystynabien1068 3 жыл бұрын
Bóg zapłać, Laudetur Iesus Christus
@Kateri26
@Kateri26 3 жыл бұрын
In Secula Seculorum. Amen 🙏
@kacper6817
@kacper6817 3 жыл бұрын
Mam pytanie do ks. Szymona - Dlaczego ksiądz używa Denzinger-Hunermann zamiast Brevarium fidei? Ciekawi mnie to ponieważ sam chciałbym kupić, a są te dwa zbiory - Więc prosze o opinie lub odpowiedź.
@NelkeRobert
@NelkeRobert 3 жыл бұрын
Być może dlatego, że Brevarium fidei (przynajmniej te wcześniej wydane) są mniej okrojone z "przedsoborowia" niż wspomniany DH. Jeśli ktoś chce poznać rzetelnie zestawioną naukę katolicką, to polecam przedsoborowego (lata 50.) Denzingera (o indeksie Dz) albo wydanego w roku bodajże 1963 Denzinger-Schonmetzer (indeks DS). W tym drugim jest co prawda już dużo gruntu pod nowinki takie jak wolność religijna, ale też na przykład jest bardzo ważna encyklika Grzegorza XVI Mirari vos, której w ostatniej edycji Dz niestety nie ma. Oczywicie, dostępne wersje językowe to łacina oraz angielski.
@SzkolyAkwinaty
@SzkolyAkwinaty 3 жыл бұрын
@Kacper Grabiec Używaliśmy Denzingera w seminarium stąd moje do niego przywiązanie :)
@K00477
@K00477 3 жыл бұрын
@@SzkolyAkwinaty a może Te Deum by kiedyś wydało podobne opracowanie po polsku? Choć problem czy byłby wystarczający popyt. Przyznam, że księga robi wrażenie nawet na ekranie.
@adalbertus628
@adalbertus628 3 жыл бұрын
*DEO GRATIAS*
@janmonasterski8299
@janmonasterski8299 3 жыл бұрын
Bardzo dobry wykład, mam jednak pytanie - czy nie jest tak że kanon 13 sesji VII Soboru Trydenckiego niejako zabronił kreacji nowych rytów mszy św (bo uznawanie NOMu i VOMu za dwie formy jednego rytu to zwierzę dość nowe więc tym bardziej trudne do przyjęcia)?
@marekb.8759
@marekb.8759 3 жыл бұрын
Bóg zapłać za naukę.
@gytiskondrotas5381
@gytiskondrotas5381 3 жыл бұрын
Bog zaplac.Deo Gratias s Litwy
@joannaszymanowska2505
@joannaszymanowska2505 3 жыл бұрын
Tradycjonalizm to ideologia. Z pretensjami do ideologii totalnej.
@odnowaadonai2623
@odnowaadonai2623 3 жыл бұрын
1 list do Tymoteusz, 9 Nauka to zasługująca na wiarę i godna całkowitego uznania. 10 Właśnie o to trudzimy się i walczymy, ponieważ złożyliśmy nadzieję w Bogu żywym, który jest Zbawcą wszystkich ludzi, zwłaszcza wierzących. 11 To nakazuj i tego nauczaj! Wiec kochani proszę nauczajcie i napominajcie i nie ustawajcie w drodze, bo tylko wy zostaliście kościołowi i kapłani wykluczeni z kościoła katolickiego za głoszenie prawdy,przez sanhedryn otwartego kościoła, Niech Bedzie Pochwalony Jezus Chrystus. A za wami niech wstawię sie Niepokalana Dziewica Matka Kościoła i zdrowej Nauki.
@teresachrzanowska6785
@teresachrzanowska6785 2 жыл бұрын
Bóg zapłać :) Jeśli uznamy, że tradycjonalizm to herezja, to w takim razie Kościół dawnych wieków był heretycki. Czyli święci też byli heretyka mi i walczyli z jeszcze większymi heretykami. Natomiast świętość męczenników za wiarę nie podlega dyskusji, również tych, kanonizowanych po VS i niepotrzebna jest taka rezerwa. Bóg ich osadził, dał co obiecał. Tym, którzy się Go nie wyprą. My nie jesteśmy od ich sądzenia, ani szanowne Bractwo. Możemy jedynie wziąć przykład.
@wandastasiak5053
@wandastasiak5053 3 жыл бұрын
Czym jest wszystko to, co nie jest zgodne z Ewangelia ?
@itqq1235
@itqq1235 3 жыл бұрын
Proszę Księdza czy nauka i dzielenie przez Sobór Watykański II o tym, że jest powszechne kapłaństwo wśród katolików (na mocy chrztu) i kapłaństwo służebne (na mocy święceń prezbiteratu) jest herezją?
@grzegorzossor
@grzegorzossor Жыл бұрын
xd
@joannapych474
@joannapych474 3 жыл бұрын
Właśnie ktoś mi napisał, że Boga nie ma,bo gdyby był nie dopuszczałby do strasznych chorób i śmierci młodych osób. Chyba jest dużo niewierzących, lub dużo wątpiących.Teraz mówi się w kościele o ekumenizmie,dialogu międzyreligijnym.To Jan Paweł II też wg Bractwa nie jest święty?
@weronika2260
@weronika2260 3 жыл бұрын
Dopuszczenie do obiegu publicznego takiego problemu, że tradycjonalizm katolicki jest herezją, powinno być ukarane przez prawowierne władze Kościoła. Ale czy takie są, skoro szerzą się ataki na katolicką tradycję Kościoła, jakoby to była herezja. Czy to nie obelga skierowana przeciwko wierze ,,ze szczytów,, hierarchicznej władzy?
@lolisavk
@lolisavk 3 жыл бұрын
Spokojne!
@andrzejjanczy9933
@andrzejjanczy9933 2 жыл бұрын
Oczywiście, że nie herezja. Sekta raczej. Świadczy o tym sposób argumentacji jak i same argumenty.
@slawomirslyk
@slawomirslyk 3 жыл бұрын
Mi osobiście dwa powody takich zarzutów przychodzą do głowy, kłamstwo i ignorancja. Ciekawe, który jest prawdziwy.
@MrPablohasan
@MrPablohasan 3 жыл бұрын
Tradycja to fundament na ktorym buduje sie cos nowego lepszego Udoskonala sie cos co bylo ale jest juz nieaktualne Tylko na fundamencie tradycji cos nowego moze byc dobre jesli budujemy cos bez sprawdzonego fundamentu jest wielkie ryzyko ze to nie bedzie sluzyc dobrym celom
@MrPablohasan
@MrPablohasan 3 жыл бұрын
@@sureevennot3418 dlaczego tak myslisz ?
@zxcasdqwe12
@zxcasdqwe12 3 жыл бұрын
@@sureevennot3418 Protestant?
@pawewasilewski6310
@pawewasilewski6310 3 жыл бұрын
Ktoś może podesłać jakiś link do informacji o święowaniu islamu w KK o którym ksiądz Bańka wspomina? Nie mogę nigdzie tego znaleźć.
@SzkolyAkwinaty
@SzkolyAkwinaty 3 жыл бұрын
@Paweł Wasilewski np. tutaj: www.brewiarz.katolik.pl/czytelnia/islam.php3
@dorotamodzelewska1198
@dorotamodzelewska1198 2 ай бұрын
Mówi o tym ks Natanek
@stanislawnikiel4441
@stanislawnikiel4441 3 жыл бұрын
każda duża religia musi być konserwatywna ( z modyfikacjami w czasie zmian paradygmatów społecznych). Jeżeli nie jest konserwatywna, to przestaje być religią , a staje się nauką, albo modą ....
@elzbietaszeliga3258
@elzbietaszeliga3258 3 жыл бұрын
Pan Jezus, jak sam powiedział , jest jedynym pośrednikiem do Ojca i nikt do Boga nie przychodzi inaczej jak tylko przez Niego. Czy jeśli uznajemy Biblię za jedyny autorytet musimy wierzyć w świętych i Matkę Boską i być nadal Katolikiem, czy nie korzystanie z ich pośrednictwa wyklucza z KK?
@K00477
@K00477 3 жыл бұрын
Samo uznawanie Biblii za jedyny autorytet nie jest katolickie.
@elzbietaszeliga3258
@elzbietaszeliga3258 3 жыл бұрын
Pan Jezus powiedział to chociażby u Jana 6-17, zwłaszcza w wersecie 6. Ja, podkreślam ja , nie mówię o protestantach, odbieram te zwłaszcza wspólne modlitwy że smutkiem. Widzę że coraz mniej wspólnie modlimy się do Boga, Naszego Tatusia. Te litanie, rozance są DO A nie PRZEZ. Wiele tych modlitw, to DO maja wręcz w tytule modlitw. Owszem zwrócenie się do Trójcy są 2 linijki na końcu modlitwy która ma 10, 20, 30 wezwań do danego pośrednika. Wydaje mi się że zwłaszcza Bóg Ojciec czuje się bardzo pomijany. Dla mnie to tak jakby w rodzinie wszystkie sprawy dzieci załatwia matka. Myślę że taka sytuacja dla męża i ojca byłaby nie do zaakceptowania. Bo jeśli Ojciec nam wszystko daje bo dał nam wszystko i niczego nam nie odmawia bo nas kocha Miłością szaleńca a my się do Niego zwracamy przez Matkę, ciotki, wujkow, sąsiada, i listonosza A do NIEGO przestajemy przychodzić to jaki to jest Nasz Ojciec. To rozdawca dóbr przez pośredników, a nie Tatuś do którego mamy przychodzić jako dzieci. Mamy świętych od spraw beznadziejnych, od gradobicia, rżeczy zagubionych , wysokiej fali na oceanie, , teraz od Internetu. Jak czesto modlimy się do Boga? Ja mam wrażenie że coraz rzadziej i bardzo mocno to odczuwam. Myślę że Bóg w tym Sztumie do nieba jest bardzo pomijany. A to ON jest dawcą wszystkiego, sprawca wszystkiego i jeśli my jesteśmy z Bogiem, to kto przeciwko nam. Po co nam Ci pośrednicy?
@K00477
@K00477 3 жыл бұрын
@@elzbietaszeliga3258 Do Boga mamy się modlić nieustannie jak pisze św. Paweł. Tak naprawdę żeby wytłumaczyć święty obcowanie to trzeba by się cofnąć do kwestii łaski uświęcającej, przez którą Trójca Święta mieszka w duszy. Święci w Niebie, Kościół triumfujący, już na wieki są u Boga i czemuż mieliby za Kościołem wojującym na ziemi i cierpiącym w czyśćcu, skoro już na ziemi wstawiali się za innymi?
@andrzejjanczy9933
@andrzejjanczy9933 2 жыл бұрын
Bawi mnie rozumienie ekumenizmu. Marzy się księdzu nawracanie na siłę. No to jest faktycznie ekumeniczne myślenie.
@sarq1
@sarq1 3 жыл бұрын
Czy św. Paweł miał święcenia kapłańskie?
@czerwonymotyl948
@czerwonymotyl948 3 жыл бұрын
A św. Paweł sprawował ofiarę?
@krystynakucaa3690
@krystynakucaa3690 5 ай бұрын
Sw Piotr odprawiał ofiarę Jezusa Chrystusa.
@PA-rm3ly
@PA-rm3ly 3 жыл бұрын
Czysto teoretycznie i na chłopski rozum.. jeżeli Kościół Święty w swoim zwyczajnym magisterium może się mylić, a tylko -raz na ruski rok- ogłaszając coś bardzo oficjalnie - jest nieomylny, to praktycznie przez cały czas może wprowadzać ludzi w błąd, a więc prowadzić na potępienie.. ogłoszenie magisterium na pewno poprawnego -raz na ruski rok- nie ma sensu, bo co ono da osobom ze zdeformowaną przez lata dzięki omylnemu - zwyczajnemu magisterium wiarą ?...gdyby tak to było jak mówi x. Szymon, to Kościół Święty już dawno popadłby w podobne albo gorsze -wypaczenia- jak te obecne.. ..a jednak nie popadł, lecz od czasów apostolskich klarował doktrynę, oczyszczał z wypaczeń, raczej nie dzięki głoszeniu -raz na ruski rok- na pewno poprawnych nauk. Czy można sobie wyobrazić dziecko dobrze wychowane i uformowane które na codzień ma rodziców którzy kłamią, wulgaryzują, kradną itd.. a raz na rok są przykładnymi, prawdomównymi, i uczciwymi.. da się tak ? ..albo na co dzień podlewać roślinkę benzyną, a raz na tydzień tylko woda.. ..czy to nie absurd.
@SzkolyAkwinaty
@SzkolyAkwinaty 3 жыл бұрын
@PA00100 Oczywiście nie jest to absurd - w ten sposób rozumieli to wszyscy katoliccy teologowie zarówno przed ogłoszeniem dogmatu jak i po (ja nie znam żadnego katolickiego teologa który by widział przedstawiał taką "hipernieomylność" jaką pan proponuje, jeśli jakiegoś pan zna to z ciekawością usłyszę co mówi). Tak nieomylność przedstawiają wszystkie znane mi katechizmy, prace dogmatyczne i opracowania tego tematu - dlatego jestem szczerze zaskoczony pańskim stanowiskiem. Proszę zwrócić uwagę że gdy przemawia zwykłe magisterium Kościoła to brak charyzmatu nieomylności nie oznacza jeszcze że się ono myli (taką sytuację zakładają przytoczone porównania) - jeśli jest dostatecznie ugruntowane na Bożym Objawieniu to wyjaśnia po prostu dogłębniej to co zostało objawione. W wyjątkowych sytuacjach, gdy hierarchia zbytnio ulegnie jakiejś intelektualnej modzie może dojść do zafałszowania nauki - tak się stało w czasach herezji ariańskiej - jednak Kościół prowadzony przez Ducha św. i z takich zawirowań potrafi wyjść - w zasadzie wystarczy że zacznie postępować zgodnie z zasadą św. Wincenta z Lerynu i będzie głosił to co zawsze, wszędzie i przez wszystkich było wierzone w Kościele.
@PA-rm3ly
@PA-rm3ly 3 жыл бұрын
@@SzkolyAkwinaty Pius XII Humani Generis (§ 20; Denz. 2313): "Nie należy też sądzić", mówi Papież, "iż pouczenia w encyklikach zawarte nie wymagają same przez się uznania dlatego tylko, że Papieże nie ogłaszają ich na mocy swej najwyższej władzy apostolskiej. Albowiem również do tego wszystkiego co jest przedmiotem nauczania Magisterium zwyczajnego odnoszą się słowa: «Kto was słucha, mnie słucha» (Łk. 10, 16), a zazwyczaj to, co w encyklikach wykłada się i z naciskiem podkreśla, to najczęściej już skądinąd do nauki katolickiej należy" Pius XII Humani Generis: "Jeżeli zaś najwyżsi Pasterze w dokumentach swoich dają rozstrzygające wyjaśnienie (nie "uroczyste") w pewnej, dotychczas niejednoznacznej materii, dla wszystkich staje się jasnym, że według myśli i woli papieży, nie wolno już uważać tej kwestii za rzecz podlegającą swobodnej dyskusji". Pius XI Mortalium animos: "Urząd nauczycielski Kościoła, - który według planu Boga ustanowiony został na ziemi w tym celu, by prawdy objawione utrzymane były po wsze czasy nieskażone i łatwo, a pewnie przedostawały się do wiadomości ludzi" Sobór Watykański I: "Na Stolicy Apostolskiej katolicka religia zawsze była zachowywana czystą i nieskażoną". I znów: "Stolica Piotrowa jest zawsze wolna od wszelkiego błędu, zgodnie z Boską obietnicą uczynioną przez Naszego Pana i Zbawcę (...)" (Denz. 1836). Sobór Watykański I: "Wiarą boską i katolicką (fide divina et catholica) należy wierzyć w to wszystko, co jest zawarte w słowie Bożym spisanym lub przekazanym Tradycją i przez Kościół jest podawane do wierzenia jako przez Boga objawione, czy to w uroczystym orzeczeniu, czy to w zwyczajnym i powszechnym nauczaniu". ... ?
@SzkolyAkwinaty
@SzkolyAkwinaty 3 жыл бұрын
@@PA-rm3ly Wszystkie te cytaty dokładnie potwierdzają to co mówiłem w moim materiale :) Zwyczajne magisterium wymaga posłuszeństwa - bez wątpienia, jednak nie oznacza to jeszcze charyzmatu nieomylności. Na większość z tych argumentów już odpowiedziałem pod innym materiałem, przekopiuję: Musimy odróżnić dwie rzeczy: charyzmat nieomylności który został dogmatycznie zdefiniowany na I Vaticanum i który ma jasno ograniczone granice - uroczyste nauczanie ex cathedra, w kwestiach wiary i moralności itd. Skoro w treści ogłoszenia tego dogmatu są te ograniczenia to oczywiste jest że ten charyzmat odnosi się tylko do tych deklaracji. Gdy katechizmy mówią o nieomylności zwykłego magisterium mówią o czymś zupełnie innym - nie mówią o tym że każda decyzja magisterium ma charakter nieomylności niczym uroczyście ogłoszony dogmat - a mówią o tym że magisterium w swojej całości (zgodnie z zasadą św. Wincentego) nosi takie znamię nieomylności - nie oznacza to że zasada św. Wincentego z Lerynu jest jedyną formą weryfikacji tego czy coś jest zawarte w objawieniu czy nie - wystarczy w zasadzie również zapis w Piśmie św. - które również jest nieomylne. Mam wrażenie że w pana argumentacji nie ma miejsca na różne stopnie pewności teologicznej. Teologia nieustannie nimi operuje, dla przykładu od tych najpewniejszych do coraz mniej pewnych: de fide definita - prawda wiary uroczyście ogłoszona przez Kościół - dogmaty sentencia fidei proxima - nauka głoszona przez wszystkich lub prawie wszystkich teologów oraz urząd nauczycielski - jednak bez definicji dogmatycznej theologice certa - nauka pewna ze względu na jej głęboki związek z dogmatami wiary sententia communis - nauka nie związana w sposób konieczny z jakąś prawdą wiary ale powszechnie przyjęta przez teologów itd. Ściśle rzecz biorąc nieomylna, zgodnie z dogmatem I Vaticanum jest kategoria "de fide definita" - dogamaty wiary. Aby coś było "fidei proximum" - potrzeba jednomyślności teologów i magisterium - uważam że nie można by było przyznać tej kategorii żadnemu twierdzeniu, które nie jest ugruntowane w tradycji - natomiast nie widzę przeszkód aby zwyczajne magisterium wydało dwuznaczne orzeczenie, które nie cieszy się powszechną akceptacją teologów (w czasie lub przestrzeni) i może zostać zinterpretowane w sposób sprzeczny z poprzednimi deklaracjami magisterium i byłoby dlatego podważalne - to się moim zdaniem właśnie teraz odbywa.
@PA-rm3ly
@PA-rm3ly 3 жыл бұрын
@@SzkolyAkwinaty To co wynika z dogmatu Soboru Watykańskiego o nieomylności papieża przemawiającego ex cathedra w żadnym wypadku nie oznacza, iż w sytuacji, gdy nie mówi on ex cathedra jest omylny (a jedynie, że wtedy nie jest nieomylny ex cathedra). Innymi słowy nie oznacza to, że wtedy nie jest nieomylny w znaczeniu absolutnym (simpliciter), tylko że nie jest nieomylny w tym sensie (secundum quid), a mianowicie w rozumieniu wypowiedzi ex cathedra. Sobór nie tyle uznaje czy definiuje granice papieskiej nieomylności, co broni jej przed tymi, którzy chcieliby uzależnić ją od innych czynników - zgody biskupów, czy nawet od orzeczeń bądź kanonów soboru powszechnego. "Dlatego takie definicje Biskupa Rzymskiego są niezmienne same z siebie, nie zaś na mocy zgody Kościoła". W tym ostatnim zdaniu soborowej definicji zawarty jest klucz do jej poprawnej interpretacji. Ignorowanie tego zdania leży u podstaw ewidentnie niekatolickiego wyobrażenia o papieżu mogącym popaść w błąd, gdy nie definiuje ex cathedra jakiejś nauki wiary, chociaż przemawia ex officio (z urzędu). Pozostaje oczywiście poza dyskusją, że może on błądzić, kiedy nie przemawia qua (jako) papież, tylko jako "prywatny teolog". Zdanie kończące soborową definicję określa jej właściwy przedmiot i cel; stwierdza mianowicie nieomylność Rzymskiego Papieża nawet wtedy, gdy wypowiada się wyłącznie na mocy swego własnego autorytetu. Nie chodzi tu o papieską nieomylność jako taką, lecz o osobistą nieomylność papieża. Sobór orzeka, że kiedy papież przemawia ex cathedra, to jest on nieomylny na mocy właściwego mu papieskiego prawa, a nie tylko dlatego iż wypowiada się jako przedstawiciel Kościoła. Krótko mówiąc, gdy tylko papież przemawia ex officio (z urzędu) - nawet jeśli nie jest to wypowiedź ex cathedra - to jest on zawsze nieomylny. Nie ma podziału w Magisterium Kościoła. Soborowe rozróżnienie na "uroczyste" oraz "zwyczajne i powszechne" Magisterium nie jest wyodrębnieniem dwóch rodzajów Magisterium, ani podziału na Magisterium omylne i nieomylne. Przedstawia jedynie sposób, lub tryb, w jaki właśnie to jedno i nieomylne Magisterium jest realizowane. Kiedy papież definiuje ex cathedra dogmat wiary, co wynika z pełni jego Władzy Apostolskiej, to definicja ta zalicza się zawsze do Magisterium Nadzwyczajnego i jest wykonywana w sposób - można by powiedzieć - "eks-katedralny". Gdy Papież nie naucza ex cathedra, to jednak wciąż naucza na mocy swych uprawnień płynących z urzędu, mówimy wtedy, że nie jest on nieomylny w ten sposób (ex cathedra), tylko z powodu głoszenia nauki przynależnej do Uroczystego bądź Zwyczajnego Magisterium. Innymi słowy, nieomylność Magisterium zawiera w sobie nieomylność Papieża, za każdym razem kiedy przemawia ex officio, a niekoniecznie tylko wtedy kiedy przemawia ex cathedra. Należy tu zwrócić uwagę - wbrew temu, co dla wielu osób wydają się sugerować wyżej przytoczone wypowiedzi Soboru - że nieomylność samego Zwyczajnego Magisterium nie ogranicza się jedynie do tego, co wywodzi się z Boskiego Objawienia. Wprost przeciwnie. Jeżeli w tych słowach dostrzega się nie samą nieomylność, lecz zarysowany nimi przedmiot wiary, to słowa te faktycznie determinują właśnie nieomylność Zwyczajnego Magisterium, co analogicznie tyczy się nieomylności Uroczystego Magisterium.
@SzkolyAkwinaty
@SzkolyAkwinaty 3 жыл бұрын
​@@PA-rm3ly Przypominam jeszcze raz treść dogmatu: "Za zgodą świętego Soboru nauczamy i definiujemy jako dogmat objawiony przez Boga, że Biskup Rzymski, gdy mówi ex cathedra - tzn. gdy sprawując urząd pasterza i nauczyciela wszystkich wiernych, swą najwyższą apostolską władzą określa zobowiązującą cały Kościół naukę w sprawach wiary i moralności - dzięki opiece Bożej przyrzeczonej mu w osobie św. Piotra Apostoła posiada tę nieomylność, jaką Boski Zbawiciel chciał wyposażyć swój Kościół w definiowaniu nauki wiary i moralności." Dogmat o nieomylności papieża jasno więc precyzuje kiedy papież jest nieomylny - kiedy naucza ex cathedra. Ta interpretacja, którą Pan przytacza jest moim zdaniem bardzo naciągana, zwłaszcza że treść dogmatu od samego początku była interpretowana przez teologów w przytoczony przeze mnie sposób. Dogmat podkreśla również że nauczanie ex cathedra jest nieomylne nie na mocy zgody biskupów - tak, nie oznacza to jednak że dogmat nie precyzuje dokładnie kiedy magisterium cieszy się ścisłym charyzmatem nieomylności. Zwykłe magisterium cieszy się nieomylnością tylko pojęte jako całość - powszechne w czasie i przestrzeni - pojedyncze jego zdania nie cieszą się przywilejem nieomylności - po co inaczej sobór ograniczał by charyzmat nieomylności do konkretnie sprecyzowanych warunków? Pańskiej teorii "powszechnej nieomylności" nie spotkałem u żadnego przedsoborowego (ani posoborowego) teologa - może pan się powołać na jakiekolwiek wypowiedzi teologów?
@janinabwisniewska5690
@janinabwisniewska5690 2 жыл бұрын
Spowiedz odpuszczaie grzechow to herezja BOG POWIDZIAL TYLKO JA MOGE DAROWAC WINY TWOJE KS. otym wiedza ale musza klamac tak sa uczeni.
@oxiosophy
@oxiosophy 3 жыл бұрын
Przydałoby się dwóch papieży - jeden następca Piotra, drugi następca Pawła
@marekjanik9036
@marekjanik9036 3 жыл бұрын
Bóg zapłać.
@teresachrzanowska6785
@teresachrzanowska6785 3 жыл бұрын
Bóg zapłać!
Czy ekumenizm to grzech?
27:36
Szkoły Akwinaty
Рет қаралды 16 М.
Blue Food VS Red Food Emoji Mukbang
00:33
MOOMOO STUDIO [무무 스튜디오]
Рет қаралды 19 МЛН
Matching Picture Challenge with Alfredo Larin's family! 👍
00:37
BigSchool
Рет қаралды 47 МЛН
WILL IT BURST?
00:31
Natan por Aí
Рет қаралды 29 МЛН
Whoa
01:00
Justin Flom
Рет қаралды 45 МЛН
Modernizm a nowa msza - zaproszenie do dyskusji.
26:56
Szkoły Akwinaty
Рет қаралды 54 М.
Polscy heretycy - czyli dlaczego trzeba myśleć
39:17
Szkoły Akwinaty
Рет қаралды 50 М.
Gnoza, zielony ład i diabeł - rozmowa z ks. Piotrem Dzierżakiem FSSPX
47:50
Herezja dobroludzizmu - kazanie ks. Szymona Bańki FSSPX
14:06
Szkoły Akwinaty
Рет қаралды 14 М.
Wiara nie jest relacją - kazanie ks. Szymona Bańki FSSPX
13:50
Szkoły Akwinaty
Рет қаралды 23 М.
Syllabus Errorum - czyli moderniści, ich błędy i zła wola
22:19
Szkoły Akwinaty
Рет қаралды 23 М.
Benedykt XVI - tradycjonalista czy neomodernista?
1:05:19
Szkoły Akwinaty
Рет қаралды 43 М.
Dar języków czy diabelski bełkot?
30:00
Szkoły Akwinaty
Рет қаралды 53 М.
Blue Food VS Red Food Emoji Mukbang
00:33
MOOMOO STUDIO [무무 스튜디오]
Рет қаралды 19 МЛН