Czy UV zabija wirusy i bakterie? Dezynfekcja masek chirurgicznych.

  Рет қаралды 19,540

Sala Science

Sala Science

4 жыл бұрын

Czy promieniowanie ultrafioletowe (UV) zabija wirusy i bakterie, jakie są zagrożenia związane z promieniowaniem UV, czym jest UV-A, UV-B oraz UV-C oraz jak dezynfekować maseczki chirurgiczne, o tym będziemy mówili w tym odcinku. Przedstawimy również długości fal oraz dawki promieniowania jakich używa się podczas sterylizacji przedmiotów.
Płyn do dezynfekcji rąk i przedmiotów:
• Dezynfekcja rąk. Jak w...
Twitter
/ sala_science
Music by Jason Shaw (audionautix.com)
#SalaScience #COVID19 #koronawirus

Пікірлер: 39
@karolek_1324
@karolek_1324 2 жыл бұрын
Bardzo ciekawy i przedatny film polecam
@powermachine7796
@powermachine7796 4 ай бұрын
Witam znalazłem lampę którą ludzie kupuja (chinska ) i ma w opisie napisne dlugosc fali od 100 do 280nm czy to zbaczy ze przepracajac 124nm bedzid bardzo rakotwircze ? Ten parametr może być wysyany z palca ale w chinach szprzedaja wszystko szczegolnie bez zadnych certyfikatów ue
@janwojtusiak6145
@janwojtusiak6145 7 ай бұрын
No na pewno dosyć ciekawym tematem jest ultrafiolet bo rzadkim też zjawiskiem
@azira2480
@azira2480 3 жыл бұрын
spoks ale zrobisz coś więcej na temat typu a ?
@maciejdyrkacz4314
@maciejdyrkacz4314 4 жыл бұрын
Witam. Mam w posiadaniu urządzenie UV do naświetlania jajek, chciałbym go wykorzystać do dezynfekcji maseczek które szyję i później oddaję dla potrzebujących. W urządzeniu są cztery świetlówki UV-C każda po 30W umieszczone dwie na dole i dwie na górze komory o wymiarach ok. 30cm na 30cm i wysokości ok. 10cm. Interesuje mnie jaki czas potrzebny jest do zdezynfekowania maseczki (np. bawełnianej) takim urządzeniem ?
@SalaScience
@SalaScience 4 жыл бұрын
Obliczenie tego czasu jest właśnie najtrudniejsze w tworzeniu sterylizatora. Te 30W to jest moc elektryczna lampy. Teraz trzeba by wiedzieć ile procent energii elektrycznej zamieniana jest na UV-C. Natomiast znając moc UV trzeba by przeliczyć gęstość mocy na powierzchni maski i na podstawie tego liczyć czas naświetlania. To nie jest proste zadanie. Tutaj są pewne przybliżone (moim zdaniem nieco niedokładne obliczenia) podane przez strażaków www.southforkfirerescue.com/covid-19 Oni przy dwóch lampach 13W wyliczają sobie czas na około 10 minut. Liczą to dla adenowirusów, które są bezosłonkowe natomiast koronawirusy są osłonkowe, jednak można przypuszczać, że będzie podobnie. Nie chciałbym wprowadzić w błąd. Przede wszystkim sugerowałbym, jeżeli maska była używana, aby pozostawić ją na ok. 24h w ciepłym miejscu tak aby ewentualne krople np. śliny wyschły. Promieniowanie UV nie przenika przez materię, działa jedynie powierzchniowo, tak więc wirus uwięziony w kropli może przetrwać dłużej. Ponieważ mówi Pan o 4 lampach 30W, to myślę, że przy tych wymiarach urządzenia czas 10-12 minut powinien wystarczyć. Wiele też zależy od stopnia zużycia lamp. Im dłużej lampy były użytkowane tym mniej dają mocy. Powinno się je co jakiś czas wymieniać, co ile to już trzeba zapytać producenta.
@SalaScience
@SalaScience 4 жыл бұрын
Dopiero teraz zauważyłem drugi Pana komentarz na temat mocy lamp. Nawet jeżeli te lampy mają po 16W to i tak w ciągu 10-15 minut powinno to zadziałać. Producent mówi tu o 2 minutach sterylizacji tylko nie wiadomo jeszcze na jakim to jest poziomie. Ile procent patogenu zabija. Przypuszczalnie poniżej 10 minut też by zadziałało dobrze, natomiast ja byłbym ostrożniejszy i stosował przynajmniej te 10 minut albo nawet 15 minut dla bezpieczeństwa.
@maciejdyrkacz4314
@maciejdyrkacz4314 4 жыл бұрын
@@SalaScience Bardzo Panu dziękuje informacje bardzo pomocne. Pozdrawiam
@maraszkiewicz
@maraszkiewicz 4 жыл бұрын
A jak wyglada przeliczenie mocy na czas w przypadku gdy mamy dwa promienniki uvc 2x9w ( 2,5w uvc ) żeby osiągnąć zalecane minimum ?
@SalaScience
@SalaScience 4 жыл бұрын
Najlepiej sprawdzić dokumentację producenta. Światło od promiennika rozchodzi się nierównomiernie, gęstość mocy oczywiście maleje z odległością, ale zależy od kąta. Jeżeli daną powierzchnię oświetlają równomiernie dwa promienniki to gęstość mocy będzie dwa razy większa niż w przypadku jednego promiennika czyli teoretycznie czas może być 2 razy krótszy.
@adamkowal6739
@adamkowal6739 2 жыл бұрын
@@SalaScience A czy led uva o zakresie pracy 390-410 nm 1W jest szkodliwa na oczy ? Uva oraz uvb emituje slonce i dociera do ziemii a ludzie opalają sie bez kremu tak samo lampy do paznokci hybrydowych czy nawet utwardzanie plomb u dentysty. Latarki uva sprzedawane są bez dodatkowych okularów czy informacji od sprzedawcy czy jest szkodliwe. Jak z Pana doświadczenia to wygląda? Nawet na dyskotekach podobno używają lamp uva w zakresie pracy od 365 nm. Czy nie powinno sie tam też chronić oczu? Jedni podają że nieszkodliwe a inni że może docierać do siatkówki oka i ją uszkadzać.Skoro od 400 nm jest widoczne światło to te latarki uva do sprawdzania banknotów nie powinny być chyba szkodliwe? Adbuster np dodał filmik kiedyś gdzie sprawdzał czystość toalety i miał okulary a w kolejnym filmiku gdzie testował klej uteardzany latarką uv już ich nie miał. Tak samo do wspomagania kwitnienia roslin, wykrywania bursztynu w morzu uzywają mcnych lamp uva. Nawet paski ledowe uva sprzedają do celów dekoracyjnych. Prośba o odpowiedź jak to wygląda z Pana perspektywy.
@ostrysoad
@ostrysoad 4 жыл бұрын
Witam, Czy według schematu przedstawionego w 4:35 sama lampa UV-C wytwarza ozon? Dlaczego na schemacie jest ozon?
@SalaScience
@SalaScience 4 жыл бұрын
Ozon może zostać wytworzony pod wpływem promieniowania UV-C jednak jedynie dla fal o krótkiej długości. Tlen O2, pod wpływem promieniowania o długości 185nm może przejść w ozon O3. Również dla zakresu ok. 220-240nm może pojawić się ozon na drodze fotodysocjacji jednak ten proces zachodzi raczej w górnych warstwach atmosfery. Ponadto, nawet jeżeli lampa wytwarza promieniowanie UV-C o odpowiedniej długości to pozostaje pytanie czy szkło, z którego jest wykonana nie blokuje tej długości fali. Tak więc jedynie niektóre lampy UV-C będą generowały ozon. W przypadku diod UV-C, które zazwyczaj pracują ok. 260-280nm raczej nie spodziewałbym się generacji ozonu. Ogon widma może co prawda sięgać niskich długości fali, ale będzie to znikome promieniowanie, które raczej nie doprowadzi do powstania większej ilości ozonu. Istnieją też specjalne urządzenia (ozonatory) na bazie lamp UV-C. Ozon ma właściwości dezynfekujące natomiast jest również szkodliwy, może podrażniać płuca, tak więc dobrze jest po takim ozonowaniu wywietrzyć pomieszczenie.
@ostrysoad
@ostrysoad 4 жыл бұрын
@@SalaScience Dziękuje za ładną odpowiedź!
@Cusixon
@Cusixon 4 жыл бұрын
Witam serdecznie czy ilość źródeł światła oraz ich natężenie wpływa na czas dezynsekcji na przykład jeżeli użyjemy większą moc lamp do danego pomieszczenia niż producent podaje jako parametr skuteczności lampy? Będę wdzięczny za odpowiedź.
@SalaScience
@SalaScience 4 жыл бұрын
Im więcej lamp lub większą moc lamp oświetlających daną powierzchnię tym większa gęstość mocy stąd czas może być krótszy. Nie wiem tylko co to za patametr "skuteczność lampy"? W jakich to jednostkach?
@Cusixon
@Cusixon 4 жыл бұрын
@@SalaScience bardzo dziękuję za odpowiedź. Chodzi o to iż np. dwie lampy o mocy 30W mogą zdezynfekować pomieszczenie o określonej w instrukcji powierzchni w czasie od 2 do 8h. z tąd moje pytanie czy używając większą ilość lamp można skrócić ten czas. Lub czy właściwości destrukcyjne światła UVC zależą od jego natężenia czy od czasu jaki potrzebuję na rozbicie DNA
@SalaScience
@SalaScience 4 жыл бұрын
Skuteczność dezynfekcji zależy od dawki (pokazane jest to w filmie 5:23). Dawka natomiast zależy od gęstości mocy promieniowania, czyli ile miliwatów mocy optycznej pada na centymetr kwadratowy powierzchni oraz od czasu naświetlania. Tak więc, jeżeli daną powierzchnię oświetlają dwie lampy, a nie jedna, to teoretycznie czas można skrócić o połowę i uzyskamy ten sam efekt co przy jednej lampie i dłuższym czasie naświetlania. Przy większej liczbie lamp problemem może być równomierne oświetlenie powierzchni, tak aby na powierzchnię padało światło od wszystkich lamp. Poza tym będzie rosła gęstość mocy stąd promieniowanie będzie coraz bardziej niebezpieczne w użytkowaniu. Przy stosowaniu UV-C, szczególnie przy takich mocach jak podajesz (30W, rozumiem mocy elektrycznej, co i tak przełoży się na jakieś 12W UV-C) bezwzględnie należy opuścić pomieszczenie podczas dezynfekcji. To są już bardzo niebezpieczne gęstości mocy zarówno dla oczu jak i dla skóry.
@rafas.476
@rafas.476 6 ай бұрын
Zatem zostawienie lampy na 30 minut w małej łazience, potem zabranie lampy i włączenie wiatraczka na 30 minut będzie bezpiecznie?@@SalaScience
@SalaScience
@SalaScience 5 ай бұрын
@rafas.476 Po ozonowaniu trzeba wywietrzyć i tyle 🙂 Jak długo trzeba wietrzyć zależy od wielkości pomieszczenia, efektywności wentylacji itp. Poza tym nie każda lampa UV generuje ozon.
@krystyna1438
@krystyna1438 Ай бұрын
Wystawianie przedmiotu na cały dzień na słońce, też go zdezyfnekuje?
@SalaScience
@SalaScience Ай бұрын
Promieniowanie UVC pochodzące od słońca jest niemal całkowicie absorbowane przez warstwę ozonową, przez co nie dociera do Ziemi. Wystawienie przedmiotu na słońce ma jednak działanie dezynfekujące z uwagi na UVB i UVA, oraz przez zwiększenie temperatury powodujące osuszanie i odparowanie wody, co prowadzi do usunięcia bakterii i wirusów. Niewiele mikroorganizmów jest w stanie egzystować bez wody. Przedmiot należy wystawić na dłuższy czas, kilkanaście minut nie wystarczy, ale już kilka godzin może mieć wpływ.
@maciejdyrkacz4314
@maciejdyrkacz4314 4 жыл бұрын
Przepraszam każda świetlówka po 16W a to link do modelu meskoagd.pl/sites/default/files/instrukcje/NB-2e.pdf
@mateuszmateusz2676
@mateuszmateusz2676 2 жыл бұрын
Dzień dobry. Zauważyłem, że ostatnio pojawiły się odkurzacze z lampami UV, które mają na celu dezynfekowanie materacy z łóżek, narożników, poduszek itp. mam wrażenie jednak, że jest to bajer marketingowy. Jak można rozpoznać czy dana lampa będzie odpowiednia o ile to ma sens?
@daladena2177
@daladena2177 Жыл бұрын
Ciekawa sprawa. Ja, moja mama i babcia wieszamy pościel na okno w słoneczne dznie i myślę że coś w tym jest ze zabijane są bakterie a do tego pościel przesycha i potem ładnie pachnie no i na pewno taniej niż taki odkurzacz.
@mateuszmateusz2676
@mateuszmateusz2676 Жыл бұрын
@@daladena2177 ostatnio też chciałem to zrobić jednak ojciec mi powiedział, że robię błąd bo przez to one się namnażają. Myślałem, że nie ma racji, a wystarczyło wpisać w google i okazało się jak bardzo się myliłem. Od razu ściągałem pościel i kołdry z balkonu (na szczęście nie były tam długo). Chyba, że chodzi Ci o wypraną pościel/kołdry?
@daladena2177
@daladena2177 Жыл бұрын
@@mateuszmateusz2676 Nie no mam na myśli po prostu kołdrę i poduszki nie pościel. Pościel piorę raczej na 90 st.C.
@SalaScience
@SalaScience Жыл бұрын
Akurat wietrzenie jest korzystne, nie ważne czy w lecie czy w zimnie. Jest to związane głównie z temperaturą i przepływem powietrza. Promieniowanie UV ze Słońca nie ma wielkiego wpływu, UV-C jest blokowane przez atmosferę i nie dociera do Ziemi.
@mateuszmateusz2676
@mateuszmateusz2676 Жыл бұрын
@@SalaScience mi akurat chodziło o wystawianie na słońce i dużą temperature pościeli/kołdry itp. bo sprzyja to rozmnażaniu roztoczy.
@piotrpajak7303
@piotrpajak7303 4 жыл бұрын
Zastanawiam się jeśli mam lampę UV C przeznaczoną do sterylizacji w szpitalach o mocy 30 wat i w instrukcji Jest napisane w skrócie: przy odpowiednich warunkach wilgotności powietrza i temperaturze dezynfekcja powierzchni będzie skuteczna z odległości 1 m przez 5 minut Czy jeśli będę naświetlać z 30 cm przez 5 minut na przykład puszki z piwem a potem obracając je do góry nogami następne 5 minut w sumie 10 minut czy to będzie skuteczne na koronawirusa w dosyć gładkiej blaszanej powierzchni Dodam jeszcze że puszki znajdują się w pojemniku który ma wyłożone wszystkie ściany folię typu mylar przeznaczoną specjalnie do rozpraszania i odbijania światła ???
@SalaScience
@SalaScience 4 жыл бұрын
UVC jest skuteczne przeciwko wirusom, bakteriom czy grzybom. Natomiast puszki to lepiej umyć płynem do naczyń, nawet w zimnej wodzie. Temperatura wody nie ma wielkiego wpływu na dezynfekcję.
@januszwitkowski5693
@januszwitkowski5693 3 жыл бұрын
Kaźde promieniowanie jest szkodliwe.
@roberttata8104
@roberttata8104 2 жыл бұрын
Promieniowanie ciemności też? 😂
@januszwitkowski5693
@januszwitkowski5693 2 жыл бұрын
@@roberttata8104 Promieniowanie elektromagnetyczne w ciemności Ciemność nie promieniuje
@roberttata8104
@roberttata8104 2 жыл бұрын
@@januszwitkowski5693 Wszystko promieniuje ino fizycy jeszcze tego nie odkryli... 😂
@januszwitkowski5693
@januszwitkowski5693 2 жыл бұрын
@@roberttata8104 Skutki promieniowania mogą się ujawnić za 100 lat. Promieniowanie niszczy system.immunologiczny organizmów źywych w tym człowieka. Niszczy nasiona i pozbawia trwale genów. Uczeni wieszczą źe za 30 lat nieurodzi się źaden europejczyk.
@quoprimum5215
@quoprimum5215 2 жыл бұрын
Jak ktoś nie wierzy w Boga, we wszystko uwierzy
Rozmowa z konstruktorem lamp UV-C| Lampy UV-C czy to bezpieczne rozwiązanie antywirusowe?
30:12
Anna Stachniuk - Doradztwo strategiczne
Рет қаралды 2,4 М.
IQ Level: 10000
00:10
Younes Zarou
Рет қаралды 12 МЛН
Useful gadget for styling hair 🤩💖 #gadgets #hairstyle
00:20
FLIP FLOP Hacks
Рет қаралды 11 МЛН
Sigma girl and soap bubbles by Secret Vlog
00:37
Secret Vlog
Рет қаралды 15 МЛН
I Filmed Plants For 15 years | Time-lapse Compilation
30:40
Boxlapse
Рет қаралды 12 МЛН
Promieniowanie EM. Czym jest i jak je mierzyć?
10:04
Sala Science
Рет қаралды 34 М.
Podręczna  pomoc w walce z bakteriami i wirusami - Lampy UV-C
4:07
MASECZKI i rękawiczki - czy to w ogóle DZIAŁA? Na co uważać?
10:16
Dezynfekcja i sterylizacja w domu: autoklaw czy myjka? Lakierowniczka
22:23
Wirusy nie są żywe i kropka!
8:09
OdwróconaLekcja
Рет қаралды 58 М.
Lampa UV fakty i mity
4:08
Hayni akwarystyka
Рет қаралды 32 М.
Ozonowanie w akwarium ???
8:56
Podwodne światy Aqua Test
Рет қаралды 24 М.
iPhone socket cleaning #Fixit
0:30
Tamar DB (mt)
Рет қаралды 19 МЛН
Looks very comfortable. #leddisplay #ledscreen #ledwall #eagerled
0:19
LED Screen Factory-EagerLED
Рет қаралды 13 МЛН
iPhone 15 Pro в реальной жизни
24:07
HUDAKOV
Рет қаралды 503 М.