Czytanie w myślach - fikcja czy niedaleka przyszłość? - prof. dr hab. n. med. Jerzy Moczko

  Рет қаралды 2,406

Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS

Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS

5 ай бұрын

Procedury naukowe, które do niedawna znajdowały się w sferze marzeń lub eksperymentów medycznych, stają się standardem. Ale jednocześnie współczesna nauka „cierpi” na swego rodzaju rozdwojenie jaźni. To jedna z tez zaprezentowanych podczas konferencji „Nowe technologie w diagnozie i terapii”, która odbyła się 23 marca 2023 na Wydziale Psychologii i Prawa Uniwersytetu SWPS w Poznaniu. Jak przekonywali naukowcy, dzisiejsza nauka z jednej strony ma tendencję do silnej specjalizacji, z drugiej - tęskni za syntezą. Na styku odrębnych dotąd dziedzin wyrastają i szybko rozwijają się nowe gałęzie wiedzy, takie jak biocybernetyka czy inżynieria biomedyczna. Rozwój medycyny konwencjonalnej opiera się więc na ścisłej współpracy przedstawicieli wielu nauk, m.in. fizyki, chemii, biologii, psychologii.
Prof. dr hab. n. med. Jerzy Moczko z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu w ramach przygotowanej prezentacji, skupił się m.in. na technikach cyfrowego przetwarzania sygnałów biomedycznych i ich wykorzystaniu we wspomaganiu procesów diagnostycznych czy terapeutycznych.
prof. dr hab. n. med. Jerzy Moczko - biostatystyk i biofizyk. Ekspert w zakresie cyfrowego przetwarzania sygnałów biomedycznych i diagnozy opartej na technikach statystycznych i sztucznej inteligencji. W latach 1977-2021 kierownik Katedry i Zakładu Informatyki i Statystyki Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Autor ponad 400 prac naukowych, promotor 10 rozpraw doktorskich.
Spotkanie odbyło się w ramach konferencji “Nowe technologie w diagnozie i terapii” organizowanej przez Wydział Psychologii i Prawa Uniwersytetu SWPS w Poznaniu.
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę psychologiczną na najwyższym merytorycznym poziomie oraz odkrywający możliwości działania, jakie daje psychologia w różnych sferach życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Projekt obejmuje działania online, których celem jest umożliwienie rozwoju każdemu, kto ma taką potrzebę lub ochotę, niezależnie od miejsca, w którym się znajduje. Więcej o projekcie: web.swps.pl/strefa-psyche
#czytaniewmyślach #psychologia #nauka

Пікірлер: 9
@stanislawdrozd5108
@stanislawdrozd5108 5 ай бұрын
Witam serdecznie - Dziękuje za wyklad - pięknie Pan prof. przemawia. Miło się słucha.
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 5 ай бұрын
Dziękujemy za miłe słowa. ☺️
@polskizwiazeknaczelnychhej1100
@polskizwiazeknaczelnychhej1100 2 ай бұрын
Jednym z metod czytania w myślach jest całkowita dominacja w inteligencji. Np. Małpa, robak w porównaniu do człowieka. Zwierzę będzie miało przeczucie, że człowiek wręcz czyta w jego myślach. W praktyce to człowiek przeanalizował zachowania zwierząt, znalazł reguły i za pomocą tego może przewidzieć co dane zwierzę zrobi. Podobnie ma sztuczna inteligencja, która może znaleźć analogię i regułę grup ludzkich i na jej podstawie przewidzieć poczynania ludzi. Reguły i analogie, które nie myły wcześniej dostrzegane przez ludzi np. ze względu na ograniczony intelekt, ilość danych oraz długość ludzkiego życia. AI Może również zatem kontrolować całe grupy. Mam nadzieję, że zainteresowałem co niektórych ciekawym tematem.
@robercik101
@robercik101 5 ай бұрын
Jest jeszcze wiele nieodkrytych rzeczy, kiedyś laptopy i tablety były w sferze marzeń więc kto wie :)
@ingerrusin6787
@ingerrusin6787 5 ай бұрын
Moj umierający chory przyjaciel twierdził,ze wysyłał myśli do mnie na inny kraniec Polski.Dotarły jako sny o chorobie ...A wieć co jest z nami ludźmi ?
@cezarmilo7038
@cezarmilo7038 5 ай бұрын
Czy to ,ze ktos ma doktorat musi znaczyc o wiedzy,racji lub terazniejszym podejsciem do zycia lub nauki w ogóle? Nie chcę nikogo urazic- zastanawiam się tylko ...
@annasiergiejewicz5552
@annasiergiejewicz5552 4 ай бұрын
Zeby zdobyc magistra wystarczy 5 lat studiowania i obrona zredagowanej pracy. Droga po doktorat to np obowiazek wysylania artykulow do czasopism naukowych, staz na uczelni, a na obronie pracy gosc z ulicy lub dowolny naukowiec moze przyjsc i zadac pytanie dot pracy. Mozna powiedziec ze jest blizej nauki niz mgr. Blizej profesury. Blizej bycia autorytetem w jakiejs dziedzinie. Sa sprawy zwiazane z grantami na badania. Moze ktos cos jeszcze doda do tych roznic.
@aniusiaczek6505
@aniusiaczek6505 5 ай бұрын
Żadna fikcja, już od dawna z moim partnerem porozumiewamy się telepatycznie. 😅
@cezarmilo7038
@cezarmilo7038 5 ай бұрын
Po co komus czytac w myslach?
Efekt kameleona. Po co naśladujemy? - dr hab. Wojciech Kulesza
1:28:00
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS
Рет қаралды 94 М.
Nasze przeznaczenie: energia słoneczna. Jak wykorzystać ją tanio i wydajnie.
1:53:39
Uniwersytet Otwarty Uniwersytetu Warszawskiego
Рет қаралды 1,6 М.
1 класс vs 11 класс (неаккуратность)
01:00
Prof. Szymon Malinowski - „Jak działają prognozy pogody i klimatu?”
1:15:05
Rozumienie i terapia depresji w nurcie poznawczo-behawioralnym - dr Izabela Pawłowska
1:29:09
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS
Рет қаралды 118 М.
Obejrzyj, a nigdy nie przestaniesz czytać książek
10:57
Nauka. To Lubię
Рет қаралды 1,2 МЛН
prof. Artur Ekert, "W poszukiwaniu szyfru doskonałego"
1:16:56
Centrum Fizyki Teoretycznej PAN
Рет қаралды 26 М.
Od samotności do bliskości, czyli o relacjach z sobą i z innymi - dr Katarzyna Waszyńska
1:32:56
Na podbój Czerwonej Planety - wykład online
2:03:51
Uniwersytet Otwarty Uniwersytetu Warszawskiego
Рет қаралды 12 М.
Zaburzenia osobowości: osobowość borderline - Kinga Rajchel
39:00
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS
Рет қаралды 61 М.
Co nam daje nauka? - rozmowa z Andrzejem Draganem
32:35
Nauka. To Lubię
Рет қаралды 501 М.
1 класс vs 11 класс (неаккуратность)
01:00