USA vs. Polska - Kantory

  Рет қаралды 22,855

Dave z Ameryki

Dave z Ameryki

11 ай бұрын

Czy maja kantory w Stanach?
Mój adres mailowy: Dave.z.Ameryki@gmail.com
Nowe filmiki co czwartek (12:30pm) o kulturze
*Nowe szybkie lekcje angielskiego co niedziele (9:30am)*

Пікірлер: 253
@dominikmalewicz6782
@dominikmalewicz6782 10 ай бұрын
Pomysł na kolejny odcinek. USA vs Polska - Fentanyl
@urbanhunters3783
@urbanhunters3783 10 ай бұрын
Dobre, jakie prawdziwe :D .. bez urazy Dave, ogladam odcinki od dawna, ale to :D .. ludzie zombie, tu nie ma.. A sam mieszkam na dzikim zachodzie - Holandia
@mrmucha
@mrmucha 10 ай бұрын
I nagrać odcinek z Filadelfii prosto z Kensington
@jedrasqwerty2661
@jedrasqwerty2661 10 ай бұрын
Ooo to prawda, łapki w górę żeby widział 😁
@yoyo3297
@yoyo3297 10 ай бұрын
Dobry pomysł ogólnie dragi w Polsce a w USA z tym że do Polski epidemia opioidów do Polski pomału przychodzi. Coraz więcej cpunow na ulicach ale nie porównywalne z USA czy nawet Niemcami
@gekonproductions
@gekonproductions 10 ай бұрын
Boże top comment
@Amulinka
@Amulinka 10 ай бұрын
Słowo "cinkciarz" pochodzi od frazy "change money", którą tacy goście powtarzali po cichu w kierunku przechodniów. "Konik" kojarzy mi się bardziej z facetem handlującym biletami do kina (drożej mieli, bo wykupywali bilety na popularne filmy).
@Hazlacz
@Hazlacz 10 ай бұрын
to już chyba bardziej od "change cash" xD
@MaciejPolak
@MaciejPolak 10 ай бұрын
Dokładnie tak! Tylko raz zdarzyło mi się kupić bilety do kina od konika, a było to grubo ponad 20 lat temu. Bardzo chciałem pójść do kina na jakiś film, nie pamiętam już dziś jaki, z dziewczyną o którą się starałem wtedy. Oczywiście przyszedłem kilka godzin wcześniej, ale biletów już nie było. Randka umówiona no i lipa się kroi... To był taki czas, kiedy "koniki" wykupywały po 20 biletów jeżeli był to jakiś znaczący film. A jak kino było małe, to trzech, czterech koników miało większość biletów, które były do kupienia na ulicy, nie w kinie. I tak to jakoś działało przez wiele lat i nikt się nie dziwił. Normalka.
@Miodowy
@Miodowy 10 ай бұрын
"Konik", to odpowiednik tego co po angielsku znaczy "scalper" i tam domyślnie dotyczy osoby handlującej biletami, ale ostatnio też byli tak nazywani ludzie wykupujący konsole PS5 na premierę jak były niedobory ilościowe.
@sandecja111
@sandecja111 6 ай бұрын
„Change cash” bardziej niż change money
@wojtekzop
@wojtekzop 10 ай бұрын
Konik dlatego, że jak była zima (a kiedyś byly srogie zimy po -25°C) to gdy tak stali to aby choć trochę sie 'rozgrzać' to poruszali się jak taki konik na planszy do szachownicy. 2 kroki w bok, jeden do tyłu, do przodu i tak na zmianę w tym samym miejscu;)
@ZycieDepczeWyobraznie
@ZycieDepczeWyobraznie 10 ай бұрын
Dave, "konik" to określenie pochodzące z czasów komunizmu, gdy obrót i posiadanie obcej waluty było zakazane, więc zajmowali się tym nielegalnie "koniki" i "cinkciarze". Gdy około 1989-1990 zniesiono zakaz, to w Warszawie kantory wyrastały jak grzyby po deszczu :) "Konikiem" też często określa się faceta który odsprzedaje drożej w okolicy stadionu bilety na mecz/koncert.
@januszlepionko
@januszlepionko 10 ай бұрын
Przez cały okres PRL nielegalny był _prywatny handel_ walutami, ale posiadanie było legalne przez większość czasu. Piszą o tym nawet w wikipedii: «28 października 1950 wprowadzono w Polsce zakaz posiadania bez specjalnego zezwolenia dewiz przez osoby fizyczne. Jednak już 7 listopada 1956 ministerstwo finansów ponownie zezwoliło obywatelom Polski Ludowej na posiadanie złota, dolarów oraz innych walut wymienialnych do użytku osobistego.». W innych demoludach bywało różnie, a w samych Sowietach za samo posiadanie walut zachodnich można było odwiedzić białe niedźwiedzie.
@stiven666
@stiven666 10 ай бұрын
Prawda to.
@Miodowy
@Miodowy 10 ай бұрын
"Konik", to odpowiednik tego co po angielsku znaczy "scalper" i tam domyślnie dotyczy osoby handlującej biletami, ale ostatnio też byli tak nazywani ludzie wykupujący konsole PS5 na premierę jak były niedobory ilościowe.
@Owaki
@Owaki 10 ай бұрын
Pełna nazwa to "Kantor Wymiany Walut" ale w skrócie mowy potocznej pozostaje słowo kantor, które oznacza małe pomieszczenie lub biuro (upraszczając wszystko ogólnikowo). Pamiętam jak w latach '80 tych stali tuż niedaleko kantoru "cinkciarze" inaczej też zwani "konikami". Co myślisz o Kensington Ave w Philadelphia? Czy to jest odosobniony przypadek, czy takich miejsc jest więcej w USA?
@adamdarski8919
@adamdarski8919 10 ай бұрын
gdzie ty widziałeś kantory w latach ’80, chyba we śnie. Pojawiły się dopiero pod koniec 1989.
@Nitoria.
@Nitoria. 10 ай бұрын
Dramat z tym co tam się dzieje. Streets of ...
@michakowalski8197
@michakowalski8197 10 ай бұрын
"Konik" to człowiek, który sprzedaje nie tylko walutę. To określenie na osobę zajmującą się sprzedażą towaru na który jest duży popyt, a na rynku jest mała podaż. Konikiem np. nazywano typa, który sprzedawał bilety do kina na chodliwe filmy. Kupował (najczęściej po układzie z kasjerką) dużo biletów na dobry seans, i pod kinem sprzdawał drożej zwykłym ludziom, dla których nie starczyło biletów w kasie... taki proceder istniał w PRL do lat 90th w każdym mieście!
@FordAnglia
@FordAnglia 10 ай бұрын
Dave, jakbyś pojechał do Albani, to byś doznał szoku. Tam co 4 lokal nawet w małym miasteczku to Kantor :P I to Amerykański, Money Gram Exchange jest bardzo popularny . Amerykanie jak jadą do pracy, to przywożą dolary. Nie muszą wymieniać. W Polsce, Albani i wielu innych krajach, dużo ludzi wyjeżdza na saksy i zarabia w €, to potem musi je gdzieś wymienić.
@maced_
@maced_ 10 ай бұрын
Kantory są popularne w Polsce bo dużo ludzi pracuje w UK i państwach strefy euro
@Muficzer
@Muficzer 10 ай бұрын
Obejrzyj sobie film Sztos, nie dość że dobry to zrozumiesz realia tamtych czasów
@user-or7zr6tu8f
@user-or7zr6tu8f 10 ай бұрын
Bardzo dobry film.
@Paulina_H
@Paulina_H 10 ай бұрын
W Gdyni jest ulica Abrahama, która potocznie jest zwana jako ulica Kantorowa - znajduje się na niej co najmniej 10 kantorów obok siebie 😅
@daniels9248
@daniels9248 10 ай бұрын
W każdym większym mieście jest takie miejsce ;)
@marcinnieistotne3863
@marcinnieistotne3863 10 ай бұрын
Trafna nazwa dla tej ulicy :)
@czajla
@czajla 10 ай бұрын
Dave, w PRL-u oficjalny kurs dolara był sztucznie utrzymywany na bardzo niskim poziomie. Na przykład koło początki 1980 roku u cinkciarza dolar kosztował powiedzmy 130 złotych a kurs oficjalny wynosił 30 złotych. Po co? Dla statystyki. Powiedzmy że PKB w Polsce wynosił 1000 złotych (wartość z czapy totalnie) i polska propaganda przeliczała to po kursie oficjalnym że jest to 30 dolarów. Co plasowało Polską gospodarczo powiedzmy na 10 miejscu na Świecie. A tymczasem trzeba by policzyć po kursie czarnorynkowym, więc to nie jest 30 dolarów tylko około 7 (znowu, liczby na oko). Sęk w tym, że prawie nikt nie mógł wymieniać po kursie oficjalnym. To znaczy - jak ktoś przywiózł z zagranicy dolary to bardzo chętnie je banki skupowały (nie wiem nawet czy nie było obowiązku). Natomiast kupić po takiej cenie mogli tylko ci, którzy zasłużyli. Czyli aparatczycy, na przykład wysoko postawieni członkowie PZPR jadący na wakacje. Zwykły obywatel dostawał przydział. Na przykład przed wycieczką do Włoch mógł oficjalnie wymienić równoważność pięciu dolarów. Czyli wtedy na zachodzie tyle co nic.
@adamdarski8919
@adamdarski8919 10 ай бұрын
jadąc na zachód można było kupić w PEkao $10 po oficjalnym kursie. A skąd władza wiedziała że ktoś jedzie na zachód? Bo musiał najpierw dostać od ludowej władzy dostać paszport (co nie było łatwe) a potem w konsulacie wizę (co było jeszcze trudniejsze)
@andrzejzawada6172
@andrzejzawada6172 10 ай бұрын
Tak było. Też to pamiętam.
@maurycyciekawski5895
@maurycyciekawski5895 10 ай бұрын
​@@adamdarski8919 były książeczki walutowe, tam miałeś napisane ile wymieniles
@mattsmith6282
@mattsmith6282 10 ай бұрын
​@@adamdarski8919a mimo to mnóstwo ludzi wyjechało na zachód i nawet do USA. Cuda jak zawsze w tym kraju
@barteklol674
@barteklol674 10 ай бұрын
Oficjalnie uznawano ich za przestępców. Działali jednak niemal jawnie, wystając pod niedostępnymi dla przeciętnego Kowalskiego sklepami i szemrząc pod nosem: „Coś kupić, coś sprzedać…”. Cinkciarz to potoczne określenie przestępcy walutowego, człowieka przedsiębiorczego, często powiązanego ze środowiskami kryminalnymi, który dorabiał nielegalnym handlem dewizami lub utrzymywał się z niego. Pojęcie to pojawiło się prawdopodobnie na przełomie lat 50. i 60. Przeciętny cinkciarz, zwany był początkowo także waluciarzem lub konikiem (od lat 70. ta ostatnia nazwa oznaczała już tylko drobnych spryciarzy wykupujących z kas kinowych przed szczególnie atrakcyjnymi filmami bilety i sprzedających je po „paskarskich”, czyli znacznie zawyżonych, cenach). Jak wyglądał i pracował typowy cinkciarz? Cinkciarz ubrany był zwykle w charakterystyczną skórzaną kurtkę, wystawał godzinami w wiadomych większości obywateli miejscach (najczęściej przed sklepami Peweksu, Baltony lub placówkami bankowymi prowadzącymi rachunki walutowe), a na widok potencjalnych klientów mamrotał pod nosem formułkę „Coś kupić, coś sprzedać” lub „Change money”. W wypadku dojścia transakcji do skutku wyciągał z kieszeni ściągnięty gumką gruby zwitek banknotów, z którego wprawnie odliczał interesującą klienta sumę. Formalnie działalność tego typu była w PRL-u surowo zakazana, w rzeczywistości jednak władze, które za pośrednictwem ubecji gruntownie penetrowały lub nawet kontrolowały środowisko cinkciarzy, tolerowały te pokątne interesy, ponieważ istnienie „czarnego rynku” walutowego wpływało na wzrost zysków państwa osiąganych z eksportu wewnętrznego.
@wojtek5147
@wojtek5147 10 ай бұрын
Na dużą ilość kantorów w Polsce wpływa napewno też to jak dużo Polaków pracuje za granicą (często na czarno) i potem wraca do kraju z kilkoma miesiącami wypłaty w euro, koronach albo funtach. A jeśli chodzi o wymienianie w Western Union to może coś się zmieniło od tamtego czasu kiedy ty byłeś, bo niedawno w Norwegii tam wymieniałem pieniądze i można było podać adres z innego kraju w strefie shengen.
@budda2013
@budda2013 9 ай бұрын
ooo huuj! Ile ja się na śmieje na tych twoich filmikach zajebiście to wychodzi pozdro!
@kl-ng6xb
@kl-ng6xb 10 ай бұрын
W Polsce pewnie powodem dlaczego wciąż jest dużo kantorów to to, że sporo osób wyjeżdża za granicę na prace sezonowe i zarabia EUR. Po powrocie ludzie chcą te euro wymienić na złotówki
@michafilochowski7280
@michafilochowski7280 10 ай бұрын
0:18 amerykanie mają tak silną walutę, że nie muszą wymienić pieniędzy. 🙂
@andrzejwodynski
@andrzejwodynski 10 ай бұрын
Polską walutą też można płacić w kilku krajach, na pewno w Chorwacji, w Ukrainie w Gruzji i oczywiście w Polsce.
@Pizzatime8612
@Pizzatime8612 10 ай бұрын
@@andrzejwodynskio kurwa no to rzeczywiście, Polska złotówa jest potężna i można ją porównywać do USD, gdyby polska złotówka śpiewała to byłaby Mr. Worldwide
@andrzejwodynski
@andrzejwodynski 10 ай бұрын
@@Pizzatime8612 jest w top 20 na świecie.
@jareknowak8712
@jareknowak8712 10 ай бұрын
Wszedzie na swiecie ludzie wiedza co to sa Dolary, jak wygladaja i skad pochodza. Sprobuj popytac na swiecie o Zlotowke....
@slavko4464
@slavko4464 10 ай бұрын
Dave jest zaebisty😂😂
@aleksandrab7768
@aleksandrab7768 10 ай бұрын
'koniki' inaczej 'cinkciarze' byli nie tylko w Polsce. Wymieniałam kiedyś pieniądze u konika w Berlinie. To było dawno. To był Berlin wschodni. Tamtejszy konik wymieniał marki niemieckie zachodnie na marki niemieckie wschodnie. Też ktoś mi powiedział gdzie stoją koniki. Ten konik to nawet nie był Niemiec. Kurs miał bardzo korzystny.
@kamilkonrad9497
@kamilkonrad9497 10 ай бұрын
Nie. Konik to raczej "ticket tout", czyli gość handlujący biletami do kina, na koncert itp. Nielegalny handlarz walutą to CINKCIARZ (od słowa change ("ćeńć mani")).
@utahdan231
@utahdan231 10 ай бұрын
W Krakowie byl konik.
@MK-yn2ue
@MK-yn2ue 10 ай бұрын
Świetne
@k-techpl7222
@k-techpl7222 10 ай бұрын
Jako ktoś kto mieszkał w Anglii, mogę potwierdzić że w Anglii (gdzie używa się funtów) kantory są dość powszechne. W anglii, istnieją sieciówki kantorów które znajdziesz we wszelakich miejscowościach (jak eurochange, OneWorld Travel, Travel Fx, itp.), poza osobnymi kantorami, także znajdziesz kantory w niektórych sklepach marek Sainsbury's, Tesco oraz Asda, a także przy Poczcie (Post Office). W anglii, jedną którą się używa na Kantory to francuska nazwa „Bureau(x) de Change”, choć (wydaje mi się że) są używane potoczniejsze nazwy jak „travel money” (kasa podróżowa).
@adamdarski8919
@adamdarski8919 10 ай бұрын
travel money to po prostu pieniądze na podróż (zagraniczną) a bierze się to stąd że UK ma funty, gdyby przyjęli euro, jak planowali w latach 90, kupowanie travel money rzadko byłoby konieczne
@k-techpl7222
@k-techpl7222 10 ай бұрын
@@adamdarski8919 Ja wiem co to jest.
@Miodowy
@Miodowy 10 ай бұрын
"Konik", to odpowiednik tego co po angielsku znaczy "scalper" (tzn. handlującego drożej biletami). Waluty na ogół wymieniali cinkciarze, a było to opłacalne dla nich za komuny, bo dolary o których nie wiedziało państwo były duuuużo więcej warte niż skazywały na to przeliczniki bankowe. W którymś momencie w ogóle nie wolno było ich posiadać i legalnie nimi płacić można było tylko w sklepie sieci państwowej Pewex i chyba Baltona.
@Marcin_80
@Marcin_80 10 ай бұрын
Kopiec Kościuszki to jest najlepszy kopiec w Kraku.
@RW-kx7fb
@RW-kx7fb 5 ай бұрын
W USA są kantory w niektórych galeriach handlowych w miastach turystycznych, gdzie jest dużo zagranicznych turystów, np. na Florydzie, kurs jest lepszy niż na lotnisku, ale nadal dość słaby. W bankach kursy i opłaty są dość niskie dla tzw. preferowanych klientów, ale trzeba wymianę zamówić kilka dni naprzód, bo oni nie trzymają pieniędzy. Biznes wymiany w Polsce wynika z historii braku stabilności waluty, dwóch (przec i po wojnie) wymian pieniędzy, które ograbiały ludzi z wartości gotówki (limit wymiany na osobę), więc ludzie traktowali obce waluty jako formę ochrony swoich oszczędności.
@wgabrys88
@wgabrys88 10 ай бұрын
@DavezAmeryki mozesz cos nagrac o remote work z poza USA dla firmy w USA (wiadomo, wizy nie trzeba ale moze sa jakies inne rzeczy ktore trzeba wiedziec?)
@ukasz1611
@ukasz1611 10 ай бұрын
Proponuję odcinek czemu Amerykanie nie zdejmują folii ochronnej z foteli czy kanap. Zawsze mnie to ciekawiło
@TO-YA-LA-TOYA
@TO-YA-LA-TOYA 10 ай бұрын
to nie Amerykanie maja folie na meblach a raczej Wlosi amerykanscy albo inni emigranci i to raczej starsze pokolenie (emigranci lat 50- 60-tych).
@DMartinov
@DMartinov 10 ай бұрын
Z tego samego co w Polsce nie zdejmują z pilota do tv
@tomaszbielski8166
@tomaszbielski8166 10 ай бұрын
W Stanach jest sieć Currency Exchange i to właśnie myślałem, że jest odpowiednik kantoru ale tam raczej załatwia się inne sprawy jak opłaty i rejestrowanie samochodów.
@Skorpion1991
@Skorpion1991 10 ай бұрын
Obecnie kantory nie są dobrym biznesem i sa raczej na wymarciu, ale wczesniej byly zanim zostaly zastapione przez kantory online i konta wielowalutowe gdzie mozesz sobie kilka walut miec
@krzysztofkrowicki1312
@krzysztofkrowicki1312 10 ай бұрын
Dokładnie dodatkowo w Skandynawii już prawie nie płaci gotówką. Każdy płaci tam kartą lub telefonem. Na Ukrainie przed wojną to kantory były dosłownie wszędzie.
@SARDYNA108
@SARDYNA108 10 ай бұрын
Akurat to nie jest prawda, w moich okolicach kantorów jest wszędzie pełno, stoją w niektórych miejscach nawet takie budki z kantorem w środku, ale to może dlatego że mieszkam godzinę drogi od granicy niemieckiej
@krzysztofkrowicki1312
@krzysztofkrowicki1312 10 ай бұрын
@@SARDYNA108 ale w Polsce masz kantor nawet w środku kraju. Pewnie przy granicy z Nimecami przez to, że Nimecy są mocno przyzwyczajeni do gotówki w wielu miejscach nie można płacić karta. Akurat o granocy dunsko niemieckiej słyszałem
@Alf7Red
@Alf7Red 10 ай бұрын
No niby na wymarciu, ale są. Oferują spread na poziomie ponad 20 groszy, gdy w kantorze bankowym (fizycznym) jest to kilkanaście, wewnątrz banku (elektronicznie, z konta PLN na konto USD/EUR i na odwrót) to 4-10, a w Walutomacie czy nomen omen Cinkciarzu w okolicach 1 gr. Też nie rozumiem, ale tak jest. PS przy wyciąganiu pieniędzy z bankomatu są niefajne kursy, a i można się nadziać na prowizję operatora bankomatu, więc polecam rozwagę i karty wielowalutowe, albo wspomniane Rewoluty itp.
@annadurska4752
@annadurska4752 10 ай бұрын
w czasach dawno minionych kupowało się bilety do kina u koników ,a nawet do teatru.
@miecz23
@miecz23 10 ай бұрын
Tylko 22 proc. młodych Amerykanów posiada paszport, więc nie jeżdżą za granicę. Nie dziwie się, że nie potrzebują wymieniać $,
@redapl6894
@redapl6894 10 ай бұрын
Polacy wymieniają pieniądze częściej bo częściej wyjeżdżają do pracy za granicę
@elixxo6492
@elixxo6492 10 ай бұрын
oglądam to siedząc w kantorze XD pozdro ps kursy na dzis: euro 4.58 dolar 4.29 funt 5.34 szwajcar 4.80
@arye2457
@arye2457 10 ай бұрын
Za 3 tygodnie będę sprzedawał dolary US. W jakim mieście masz kantor?
@zygiusa8402
@zygiusa8402 10 ай бұрын
@@arye2457Teoretycznie , nasze lokalne Banki , oczywiście z tych większych , maja obce waluty , bo sam nie wiem ? 🍻
@elixxo6492
@elixxo6492 10 ай бұрын
@@arye2457 w 3 tygodnie to jeszcze ze sto razy moze sie kurs pozmieniac Ale jak blisko ma pan blisko do Zlotoryi to zapraszam serdecznie
@arye2457
@arye2457 10 ай бұрын
@@zygiusa8402 W Polsce dolar US ma lepszy kurs. Poza tym tym, nie wydaje mi się, aby amerykańskie banki miały złotówki.
@arye2457
@arye2457 10 ай бұрын
@@elixxo6492 Złotoryja to Dolny Śląsk. Będę niedaleko. O kurs dolara się nie obawiam. To dość stabilna waluta.
@zskk
@zskk 10 ай бұрын
No nie i nie. Spokojnie w LA kupiłem dość egzotyczną walutę jak NTD (tajwański dolar), i to z uczciwym spreadem. Sporo jest "currency exchange" miejsc...
@sebastianb9460
@sebastianb9460 10 ай бұрын
Właściwą nazwa nie konik tylko cinkciarz. Przed 90r w bankach miałeś oficjalny, niski kurs, a nieoficjalny kurs - wyższy był tym właściwym. Cinkciarz sprzedawał, kupował walutę po nieoficjalnym kursie. Nielegalny obrót waluty był nielegalny wtedy. Konik - natomiast to koleś, który np. wykupi bilety na ekstra koncert, film... I potem sprzedaje z zyskiem, za wyższa cenę. Pomyliłeś dwa różne zawody heh.
@sebastianb9460
@sebastianb9460 10 ай бұрын
W jednej komedii Barei kupują u konika fałszywe bilety na samolot. A cinkciarza masz tu kzfaq.info/get/bejne/d5udaqWrs7Svc3U.htmlsi=N71iPxzK6dCwJSz7
@adamkzuwitz171
@adamkzuwitz171 10 ай бұрын
6:12 czemu to sie opłaca? Opłacało od wieków bo wystarczyło przejechać nie raz 100km albo mniej i byłeś w innym państwie z inną walutą. A w stanach jedziesz przez 50 stanów i masz tą samą walutę. W Europie do czasu Euro było przecież tych walut multum. Złotówki po za polską nikt nie przyjmie, a jadąc przykładowo do Czech, Niemiec, Białorusi, Ukrainy itd masz w każdym inną walutę. Teraz to kantory fizyczne coraz mnie sie opłacają bo teraz upowszechnia się bankowość bezgotówkowa i różnego rodzaju revolut'y i tam można wymieniać szybciej i tyle ile w danym momencie potrzebujesz. Ile raz na wakacje za granicę wymieniałem większą ilość waluty, a potem część, czasami nawet większa połowa tego wracała ze mną do Polski. Dodatkowo powód drugi to taki, że w Polsce od wieków była tradycja trzymania oszczędności w walutach bardziej stabilnych i bogatszych krajów. Waluta polska nigdy nie była (i chyba nie będzie) wiarygodnym środkiem przechowywania oszczędności. Dlatego za komuny choćby Polacy jak mogli to u tych "koników" cinkciarzy kupowali dolary, funty, marki, franki itd żeby im tych pieniędzy inflacja nie zjadła.
@longinzaczek5857
@longinzaczek5857 10 ай бұрын
No nie - na Słowacji czy w Czechach w górach przy granicy przyjmą ci złotówki przeważnie. Tam gdzie jest wielu turystów z Polski.
@user-lh7du1bq1l
@user-lh7du1bq1l 10 ай бұрын
👍🏻
@kamilkonrad9497
@kamilkonrad9497 10 ай бұрын
W UK można wymienić walutę w biurach podróży, a czasem też w Tesco's.
@PanLukash
@PanLukash 10 ай бұрын
Mieszkam w Danii, więc przytoczę taką "ciekawostkę" - od kilku miesięcy nie można już w Polsce, jak i pewnie w innych krajach wymienić duńskich koron na walutę miejscową, gdyż kantory już koron duńskich nie skupują. Jest tak dlatego, że dunski bank centralny przestał importować gotówkę z zagranicy. To samo dotyczy koron norweskich i chyba szwedzkich
@ama8791
@ama8791 10 ай бұрын
Ja widzę, są korony w kantorach w Polsce.
@PanLukash
@PanLukash 10 ай бұрын
@@ama8791 ale raczej tylko do kupienia
@kubek7712
@kubek7712 10 ай бұрын
to jak wymienić korony na złotówki?
@PanLukash
@PanLukash 10 ай бұрын
​@@kubek7712Ja wymieniam w kantorach online
@jareknowak8712
@jareknowak8712 10 ай бұрын
Szwedzkie mozna.
@rbark2311
@rbark2311 10 ай бұрын
Oczywiście, że konik w twojej opowieści musiał mieć na imię Zbyszek. :)
@bernardkozlowski3950
@bernardkozlowski3950 9 ай бұрын
Mieszkam w Kbh od 17 lat. Kantory są . Jest ich dosyć sporo, szczególnie w miejscach uczęszczanych przez turystów. Np, dworzec kolejowy, deptak.
@bolimniecewacewa8857
@bolimniecewacewa8857 10 ай бұрын
byłeś w RMF?
@arocola1649
@arocola1649 8 ай бұрын
Odpowiadając na pytanie ludzie w Polsce korzystają z kantorów z przyzwyczajenia i z racji tego lubią mieć pieniądz w ręku. Mieć gotówkę na wypadek braku możliwości skorzystania z karty bo nie każdym sklepie chcą przyjmować płatność zagraniczną kartą. Przeważnie w krajach gdzie nie ma kantorów to walutę wymieni się w banku tak jak mówiłeś o USA. Jeśli chodzi o konika to pierwszy raz się spotkałem lub nie pamiętam by tak mówiło się na cinkciarza.
@dawidgaza
@dawidgaza 10 ай бұрын
"na lotnisku są najgorsze ceny (...) banki nie są lepsze niż lotniska" sama prawda
@arturgrabczewski3816
@arturgrabczewski3816 10 ай бұрын
Słowo "konik" używało się w latach 80-tych. To było rzeczywiście często używane słowo. . Każdy wtedy wiedział kto to jest konik A jak koń to siano bo konie jedzą siano. W Polsce wtedy mówiło się że masz dużo siana czyli dużo pieniędzy/kasy.
@profesorinkwizytor4838
@profesorinkwizytor4838 10 ай бұрын
11:57 Mnie to przypomina to, co się działo podczas kryzysu po I wojnie światowej: ludzie nosili pieniądze w walizkach i tapetowali banknotami ściany.
@sebastiandalamarsylwester2162
@sebastiandalamarsylwester2162 10 ай бұрын
Ja już jestem z tego pokolenia, które preferuje karty płatnicze za granicą. Albo Revilut, gdy zdarza mi się komuś wysyłać pieniądze. Koników pamiętam, acz z opowieści moich rodziców.
@arkadialife1094
@arkadialife1094 10 ай бұрын
Koniki sprzedawały drożej bilety przed kinem. Walutami zajmowali się cingciaże. Żeby nie latać po parkach, bramach i hotelach zaczęli otwierać legalne kantory. 👋💲
@tritonreptiles7658
@tritonreptiles7658 10 ай бұрын
To wydaje się logiczne. Blisko polski jest wiele krajów z inną walutą, stany są duże i wokół tylko Kanada Meksyk i Rosja. Mało Amerykanów podróżuje za granicę w porownaniu z Polakami. Większość polakow widziala i używała innej waluty niż złoty. Większość Amerykanów widziala i używała tylko dolary.
@wiziek
@wiziek 10 ай бұрын
Az sprawdzilem na wikipedii bo kojarzylem slowo cinkiarz jesli chodzilo o osobe ktora wymieniala walute na ulicy w trakcie PRL-u. Nawet nie pomyslalem, ze cinkciarz to tez jest ponglish " change money[1], wymawianego przez cinkciarzy „cincz many” lub „cieńć many”)" Wklejam z wikipedii, jest tez konik. "Słowo pojawiło się pod koniec lat 50. XX wieku, początkowo także w formie cinksiarz lub cynkciarz, wcześniej osoby takie bywały określane jako czarnogiełdziarz, waluciarz lub konik"
@binprogrammer
@binprogrammer 10 ай бұрын
Wydaje mi się, ze kantory w Polsce prowadzą te same grupy osób co nielegalne kasyna i po prostu to ich pralnie pieniędzy 😅
@mattsmith6282
@mattsmith6282 10 ай бұрын
Też tak myślę i podobnie komuś musi zależeć na nie wprowadzeniu euro w Polsce, bo w kantorach mocno spadłyby obroty.
@kulkagelo9896
@kulkagelo9896 10 ай бұрын
Dawid bo w Polsce mamy konta z przewalutowaniem i mozna isc do kantoru przed podroza
@KrzysztofC7
@KrzysztofC7 10 ай бұрын
Hmm konik to na lewo bilety na jakieś wielkie wydarzenia sprzedawał. U mnie mówiło się Cinkciarz to spolszczenie od change money 😅
@lukeenglishaddict6928
@lukeenglishaddict6928 10 ай бұрын
Wymień Dave dolary w kantorach sieci Interchange i wtedy przekonasz się dlaczego to taki dobry "biznes"
@olrob11
@olrob11 10 ай бұрын
U nas raczej mówi się cinkciarz niż konik.
@dominicasobol
@dominicasobol 10 ай бұрын
Nie jest reklama... Ale jakby chcieli 😂😂😂
@leszekszczotkowski4163
@leszekszczotkowski4163 10 ай бұрын
Bo Polacy zarabiają na zachodzie a wydają w Polsce euro funty franki i korony... No i mamy emigrantów ze wschodu Co zarabiają w złotówkach a do domu wiozą dolce albo euro...
@Thaze81
@Thaze81 10 ай бұрын
W UK kantor to travel money a konik to nikt inny jak cinkciarz, w Kaliszu stali pod Pewexem. Kilka obecnych biznesow zaczelo sie od "change money"
@wojciechaugustyn8537
@wojciechaugustyn8537 10 ай бұрын
Pieniądze w mowie potocznej to siano, forsa, kasa, geld, money, szmal, hajc, hajs, dziengi, kapusta, kapucha i wiele innych określeń.
@qbartUrT
@qbartUrT 10 ай бұрын
Teraz tak ja w szoku bykem ing w egipcie wypacalo mi bez prowizji hajs zdziwiony bykem, ze nie ma astronomicznych czy jakichkolwiek opłat
@Grzegorz-mp7fw
@Grzegorz-mp7fw 10 ай бұрын
gdzie się Dave szlaja ? co to za zamek ? powinien umieszczać w opisie
@rpik69
@rpik69 10 ай бұрын
Po Wawelu chyba popierdalał, a potem na jakiś kopiec dokurwiał.
@agnieszkaszczerba5489
@agnieszkaszczerba5489 10 ай бұрын
Konik - tak się mówiło i mówi w Polsce, tyle że dawniej było to bardziej popularne.
@TheOliwierr
@TheOliwierr 10 ай бұрын
Na wsiach też czasem można znaleźć kantor w Polsce. Zwłaszcza zdrojowych
@fire_diablo
@fire_diablo 10 ай бұрын
Dave Konik to bilety sprzedaje, a nie waluty wymienia. Od tego był cinkciarz, ale chyba już ich nie ma. Za to koniki mają się dobrze i chyba będą, póki jakieś mecze czy koncerty będę grane na tym świecie...
@daniel13021
@daniel13021 10 ай бұрын
Taniej jest zabrac karte kredytowa i wybrac pieniadze na miejscu na lotnisku niz akceptowac chore ceny w kantorach...
@klaudia784
@klaudia784 10 ай бұрын
Do kantoru a nie do kantora😅
@adamdarski8919
@adamdarski8919 10 ай бұрын
Kantory są popularne w biednych krajach, których mieszkańcy masowo jeżdżą pracować za granicę, przywożą stamtąd pieniądze i wymieniają je na miejscową walutę. Na dodatek w takich krajach obowiązuje waluta która nie jest uznawana nigdzie poza ich granicami, jak polski złoty czy jakiś gruziński dinar etc., dlatego trzeba wymieniać pieniądze przed wyjazdem z kraju. Od kiedy są karty debitowe i kredytowe oraz te różne aplikacje, popularność i liczba kantorów znacznie spadła, poza tym dziś nie oferują one już tak dobrych przeliczników jak w czasach kiedy na skutek olbrzymiej konkurencji zarabiały po kilka groszy na dolarze, a panie które tam pracowały miały tygodniową pensję rzędu $50 - pracowały za takie grosze, bo przy gigantycznym bezrobociu i co za tym idzie ogromnej konkurencji na rynku pracy ludzie bili się o nawet najgorzej płatną robotę (przez brak pracy i żenujące zarobki ludzie masowo wyjeżdżali pracować za granicę)
@utahdan231
@utahdan231 10 ай бұрын
Wymiana pieniedzy w Usa tylko banki i credit unions. Żadne Currency Exchange!!!!
@Mmm-tt7ye
@Mmm-tt7ye 10 ай бұрын
Zrobił byś znowu Krótką Lekcję Historii
@jarekl.8550
@jarekl.8550 10 ай бұрын
Dlaczego? Bo złotówka jest walutą lokalną. Gdyby było Euro w Polsce kantorów byłoby mniej, bo nie byłoby sensu wymieniać waluty jadąc do Niemiec czy Chorwacji.
@profesorinkwizytor4838
@profesorinkwizytor4838 10 ай бұрын
W przynajmniej jednej z reklam "Western Union" mówiono [łestern juńon], a czasem nawet robiono z tego niemalże jedno słowo [łesterńuńon].
@gawon9610
@gawon9610 10 ай бұрын
dużo polaków pracuje za granica i jest popyt
@karolakowalska1547
@karolakowalska1547 10 ай бұрын
Kto jeszcze pamięta jak w PRL kupowało się dolary od innych ludzi?
@jakub_qba
@jakub_qba 5 ай бұрын
Po co Amerykanie maja wymieniac walute, skoro ich dolary sa wszedzie akceptowane i wrecz pożądane?
@michalskoczen
@michalskoczen 10 ай бұрын
Bo z tych 15000 ludzi 5000 pracuje w Anglii lub w Norwegii :)
@heniek01
@heniek01 10 ай бұрын
👍🇺🇸
@grzegorzkrawczyk5118
@grzegorzkrawczyk5118 10 ай бұрын
Mała uwaga: żeby wymienić pieniądze idziesz do kantorU. Kantor odmieniany do kantorA to jest osoba jakoś związana z religią, nie pamiętam dokładnie
@Alf7Red
@Alf7Red 10 ай бұрын
"Jakoś związana z religią" - no tak jakoś, śpiewak w synagogach. Nie całkiem jak organista, bo tylko śpiewa.
@piotrpierscionek791
@piotrpierscionek791 10 ай бұрын
W kanadzie sa kantory, nie duzo ale sa. nazywaja sie CURRENCY EXCHANGE
@xHyqn
@xHyqn 10 ай бұрын
Potocznie na takich typów mówi się cinkciarz, z czego wiem
@marteenez
@marteenez 10 ай бұрын
Na początku lat 90-tych było dużo cinkciarzy i kantorów, bo była tak ogromna inflacja, że ludzie pswnie trzymali oszczędności w dolarach, a niektórzy jeździli za granicę zarabiać. W sumie dziwne, że nadal jest tyle kantorów. Mogłyby się tym zajmować banki. Poza tym czyy płacenie kartą/wypłata z bankomatu za granicą jest aż tak niekorzystna?
@maurycyciekawski5895
@maurycyciekawski5895 10 ай бұрын
Tak nie było, właśnie na początku 90tych ludzie wymieniali dolary na złotówki. Był sztywny kurs 9500zl starych na 1usd. Oprocentowanie skoczyło do 30ptocent miesięcznie. Stąd stało się opłacalne trzymanie w xlotowkach. Dokładne przeciwieństwo co glapinski teraz wyrabia. W 1991r zmieniono na 11000zl za usd, w 93 był powyżej 20000, potem, w miarę poprawy, sytuacji, wprowadzono kurs elastyczny tak jak jest to teraz. To co piszesz to dotyczy lat 80tych.
@marteenez
@marteenez 10 ай бұрын
@@maurycyciekawski5895 A to nie wiedziałem, jako nastolatek miałem wtedy tylko kieszonkowe. 🙂
@grzesiekxitami3264
@grzesiekxitami3264 10 ай бұрын
To nie był konik To był cinlciarz Niby ni leganadziałalność, a wszyscy ich znal - poza milicją Konik handlował pod kinem biletami
@Leopold71
@Leopold71 10 ай бұрын
Kantor to wspaniały pomysł na pralnie pieniędzy….
@MortimerKadaver
@MortimerKadaver 10 ай бұрын
Kantor - to po holendersku znaczy - biuro (office).
@konradnowak159
@konradnowak159 10 ай бұрын
Konik... Z drzewa koń na biegunach! Zwykła zabawka, mała huśt... xd
@xsardas1999
@xsardas1999 10 ай бұрын
Różnica jest taka, że złotówki nikt nie chce poza paroma wyjątkami. EUR i USD za to są rozpoznawalne na całym świecie i sprzedawcy, zwłaszcza w miejscach turystycznych często przyjmują te waluty. W Polsce też się zdarzało , że przyjmowali USD, EUR np w restauracjach wedle jakiegoś przelicznika lub nawet stałej ceny podanej w menu. Dlatego pewnie Amerykanie nie mają aż takiej potrzeby jak Polacy, gdyż zwyczajnie prawie wszędzie dolar zostanie zakceptowany. W biedniejszych krajach, zdażało sięnawet że płacąc USD ceny były niższe niż w lokalnej walucie...
@konradz1102
@konradz1102 10 ай бұрын
Mozesz sie zdziwic ale w Izraelu sa arabscy sprzedawcy co przyjma platnosc w PLN, a mieszkalem kiedys w Australii i ponad 10 lat temu australijski bank ANZ sprzedawal i skupowal PLN. 4 miesiace temu bylem na portugalskich Azorach i tam jakies biuro czy bank w centrum Ponta Delgada mial na tablicy kurs walut do wymiany, PLN tez tam bylo
@utahdan231
@utahdan231 10 ай бұрын
@@konradz1102przeciez napisal „ z paroma wyjatkami”.
@koprolity
@koprolity 10 ай бұрын
Dolary są jak złoto, wszędzie da się nimi zapłacić.
@lee99bay
@lee99bay 10 ай бұрын
Do czasu 😊
@YMCAmember
@YMCAmember 10 ай бұрын
A gdzie niby złotem możesz płacić?
@arye2457
@arye2457 10 ай бұрын
Nie wszędzie można płacić USD.
@YMCAmember
@YMCAmember 10 ай бұрын
@@arye2457 no więc gdzie mogę płacić złotem?? Mówimy o normalnych sytuacjach a nie jakichś extremalnych
@arye2457
@arye2457 10 ай бұрын
@@YMCAmember Nic o złocie nie wspominałem. Po co mi o jakimś złocie piszesz?
@TheOliwierr
@TheOliwierr 10 ай бұрын
Co do Kopenhagi: Wszędzie są Kantory. Nie tylko w Polsce. W Danii, w Turcji, wszedzie. Po prostu Duńczycy są mało... komunikatywni 😵‍💫
@adamdarski8919
@adamdarski8919 10 ай бұрын
w żadnym cywilizowanym kraju typu Dania nigdy nie widziałem kantoru. Są tylko w zacofanych krajach jak Polska lub Turcja.
@mattsmith6282
@mattsmith6282 10 ай бұрын
​@@adamdarski8919Zacofana Dania będąc w EU ma nadal jakąś zakichaną koronę, zamiast euro. To gdzie tam się wymienia walutę?
@adamdarski8919
@adamdarski8919 10 ай бұрын
@@mattsmith6282 Nigdzie. Nie ma takiej potrzeby od kiedy wszędzie płaci się kartą, a jak koniecznie Duńczyk chce trochę gotówki to bierze ją w banku albo w biurze podróży.
@mattsmith6282
@mattsmith6282 10 ай бұрын
@@adamdarski8919 Dzięki Nergal za taką nowoczesność
@bernardkozlowski3950
@bernardkozlowski3950 9 ай бұрын
@@adamdarski8919😂 Najpierw przyjedź do Kopenhagi potem bierz udział w dyskusji.
@subbookkeeper
@subbookkeeper 10 ай бұрын
konik to raczej sprzedawał bilety do kina gdy nie było ich w kasie. U nas na wymieniającego pieniądze mówi się cinkciarz.
@czajla
@czajla 10 ай бұрын
źle odmieniasz kantor. Mówi się 'iść do kantoru' albo 'były trzy kantory'
@utahdan231
@utahdan231 10 ай бұрын
Zawsze mnie zastanawia w jakim środowisku żyles, ze takie dziwne stereotypy powtarzasz, jakoby Amerykanie nie podrozowali. Po wojnie secesyjnej Amerykanie brali czas wolny i wyjezdzali za granice. W 2003 r 24 mln Amerykanow wyjechalo na wakacje za granice , obecnie 46 mln. Po Finlandii na pierwszym miejscu , USA zajmuje drugie miejsce w liczbie wyjazdów. Polacy podrozuja ostatnie 15-20 lat i nie ma ich w pierwszej 10-tce. Przestan powtarzac ten nonsens o Ameryce.
@zygiusa8402
@zygiusa8402 10 ай бұрын
Ok , tyle ze , jaki % z tej liczby podróżujących , to podwójni obywatele , „rożnej rasy i maści „ ?
@utahdan231
@utahdan231 10 ай бұрын
@@zygiusa8402to nie ma znaczenia , skoro maja i amerykańskie.
@cribs962
@cribs962 10 ай бұрын
tak jak inni napisali mówi sie na takie osoby "cinciarze" co ciekawe słyszałem że ta nazwa pochodzi od "change cash" tylko spolszczone :D
@dunoxik4880
@dunoxik4880 10 ай бұрын
Nie istnieje bo nie ma na to zapotrzebowania w Europie jest inaczej bo więcej ludzi podróżuje pomiedzy krajami bo dystans jest mniejszy
@esski-1
@esski-1 10 ай бұрын
Czyżby inny był kilometr w Kanadzie/USA/Meksyku od tego w Europie czy Azji ?
@MonikaMazgola
@MonikaMazgola 10 ай бұрын
Konik to był od biletów, a od wymiany gotówki - cinkciarz.
@bernardkozlowski3950
@bernardkozlowski3950 9 ай бұрын
Taaa. Cynk z baru mlecznego 😂
@profesorinkwizytor4838
@profesorinkwizytor4838 10 ай бұрын
"Kantor" to może być "currency exchange" Jest co prawda takie słowo jak "cantor", ale to śpiewak (por. łac. "canto, cantare"). Ceremonialny. W kościele lub w synagodze.
@marekkrepa9982
@marekkrepa9982 10 ай бұрын
W currency exchange nie wymienisz waluty na inną. Pozdrawiam z Illinois
@profesorinkwizytor4838
@profesorinkwizytor4838 10 ай бұрын
@@marekkrepa9982 To do czego to służy? Przecież nazwa mówi sama za siebie...
@marekkrepa9982
@marekkrepa9982 10 ай бұрын
@@profesorinkwizytor4838 to tylko nazwa. W takim miejscu mozna zaplacic za gaz czy prad, rozmienic czeka na pieniadze, wykupić coroczne stykiery czyli naklejki na szybe i tablice rejestracyjne a nawet zarejestrowac auto. Napewno nie wymienisz tam waluty
@profesorinkwizytor4838
@profesorinkwizytor4838 10 ай бұрын
@@marekkrepa9982 Aha W takim razie aż dziw, że nazwa tak wprost - gdyby ją interpretować dosłownie - oznaczająca wymianę walut skrywa w rzeczywistości miejsce, gdzie robi się wiele rzeczy, ale nie wymienia walutę...
@marekkrepa9982
@marekkrepa9982 10 ай бұрын
@@profesorinkwizytor4838 mnie to nie dziwi. Prawdopodobnie dawno temu wymieniali ale z czasem zaprzestali bo ludzie nie korzystali z tego. Natomiast bardzo dziwi mnie jak w pl mówi sie na sklepy Galeria, na dostawczaka autobus albo na kogos kto remontuje lazienke inwestor
@ww-so1bj
@ww-so1bj 10 ай бұрын
Dania (Kopenhaga) nie ma euro. Tam są korony duńskie (DKK).
@areksoft
@areksoft 10 ай бұрын
Tak słyszeliśmy o czymś takim jak konik. Jest to facet zajmujący się sprzedażą biletów. Natomiast osoba, którą masz na myśli nazywa się cinkciarzem a nie konikiem.
@lepszawiadomosc5695
@lepszawiadomosc5695 10 ай бұрын
Nie oglądam póki Ci włosy nie odrosną xD
@alistairbolkowski701
@alistairbolkowski701 10 ай бұрын
Konik= cinkciarz. W Niemczech są kantory, w Turcji też
@inkforpens
@inkforpens 10 ай бұрын
Ja od niedawna uzywam revoluta. Duza wygoda.
@ewelinajoanna
@ewelinajoanna 10 ай бұрын
A ja w Kopenhadze (oj, z 10 lat temu) byłam bez ichniejszej waluty, bo uznałam, ze to cywilizowany kraj, można płacić karta - i się nie zawiodłam. Nawet za kawę z takiego „wózka” mogłam zapłacić karta. Nie przywiozłam żadnych bezużytecznych monet z tej podróży :) A w USA - to głównie musisz iść do banku np po euro; często musisz zglosic zapotrzebowanie na dana walutę w banku wcześniej. I te łobuzy to wszystko skrzętnie odnotowują..! Nawet jak wymieniasz bilon na banknoty, to pytają, skąd masz. Powiem tak: po 40 latach życia w PL - Stany to dla mnie pierwszy kraj „trzeciego świata”. Bez kodeksu pracy, ogólnodostępnej służby zdrowia, doliczanym w wielu miejscach procentem od kwoty zakupu za użycie karty (debit & credit), brakiem „instytucji” paragonu (co skutkuje tym, ze jak płacisz gotówka, to nie doliczają ichnego VATu - czyli sales tax…) w małych sklepikach czy innych przybytkach (np salony kosmetyczne czy fryzjerskie). Nie polecam.
@Andrusism
@Andrusism Ай бұрын
No tak, bo płacąc kartą jesteś w pełni anonimowy ;)
Regionalne Słowa w USA
15:48
Dave z Ameryki
Рет қаралды 18 М.
Polacy sie Boją Gotówki???
19:27
Dave z Ameryki
Рет қаралды 46 М.
Ouch.. 🤕
00:30
Celine & Michiel
Рет қаралды 14 МЛН
A teacher captured the cutest moment at the nursery #shorts
00:33
Fabiosa Stories
Рет қаралды 49 МЛН
USA vs. Polska - iPhone
14:14
Dave z Ameryki
Рет қаралды 39 М.
Q&A - Odpowiadam na wasze pytania (35 pytań)
22:33
Dave z Ameryki
Рет қаралды 124 М.
Ile ZARABIA się w USA i jak się tam ŻYJE? Gospodarka i Amerykański SEN - Dave z Ameryki | 145
46:36
USA vs. Polska  - Lidl, Aldi, & Biedronka
18:54
Dave z Ameryki
Рет қаралды 9 М.
Dzień Niepodległości w USA i Historia Rewolucji
26:33
Dave z Ameryki
Рет қаралды 31 М.
USA vs. Polska - Osiemnastki
11:11
Dave z Ameryki
Рет қаралды 28 М.
Polacy Lubią Chlac w Lesie
15:36
Dave z Ameryki
Рет қаралды 67 М.
W tych sytuacjach NIE MOŻESZ pominąć “a”! 🇺🇸 Dave z Ameryki
4:57
Prosty Angielski - Instytut Lingwistyki
Рет қаралды 9 М.
USA vs. Polska - Słońce
10:49
Dave z Ameryki
Рет қаралды 22 М.
ХОТЕЛ ПОТОПИТЬ ДЖЕКА, НО НЕ ВЫШЛО
0:51
Tasty Series
Рет қаралды 761 М.
Мыла наелся
0:21
Pavlov_family_
Рет қаралды 4,5 МЛН
❗️XOTINI HAMMASINI URMOQCHI 😱😱😱
0:14
HUSAN_SHORTS1
Рет қаралды 2 МЛН
Would you recognize your soul mate by smell?
0:14
Den Done It
Рет қаралды 19 МЛН