Dlaczego Czechosłowacja poddała się bez walki?

  Рет қаралды 214,209

Podcast Wojenne Historie

Podcast Wojenne Historie

6 ай бұрын

Jeżeli podoba Ci się odcinek możesz nas wesprzeć w serwisie Patronite.pl:
👉 patronite.pl/Podcastwojennehi...
Albo postawić nam symboliczną kawę w serwisie Buycoffee.to:
👉 buycoffee.to/podcastwojennehi...
Zapraszamy na nasze kanały w mediach społecznościowych:
➡️ / podcast.wojenne.historie
➡️ / podcastwojennehistorie
➡️ / wojenneh
➡️ / podcastwojennehistorie

Пікірлер: 1 100
@paf8015
@paf8015 6 ай бұрын
Nieczęsto spotyka się Polaków, którzy nie cierpią z powodu polskich mitów historycznych
@Steiger_OS
@Steiger_OS 6 ай бұрын
Jeżeli ktoś chce aby Nasz Kraj był kiedyś normalny trzeba znać i oprzeć się na prawdziwej historii. Wyciągnąć z niej właściwe wnioski. Jeden krakowskich działaczy politycznych i naukowych wyraził zdanie: "Fałszywa historia jest matką fałszywej polityki", a taką politykę Polska zdaje się prowadzić od 1918 roku.
@kotnapuszczy1748
@kotnapuszczy1748 2 ай бұрын
Większość podśmiechuje się z "pepików". Niewielu próbuje jednak rzetelnie spojrzeć na czechy i czechosłowację zwłaszcza na przestrzeni wieków. Ja lubię wgryzać się w takie 'ciekawostki' i w tym przypadku, począwszy od średniowiecza, darzę naszych południowych sąsiadów coraz większym szacunkiem. Nawet ta decyzja rządu czeskiego, choć zgubna dla nas i Europy, świadczy o zdolności do oceny sytuacji i swoich szans w możliwym konflikcie. W zasadzie był to wybór między haniebną ale bezpieczną (w miarę) kapitulacją a potencjalnym unicestwieniem narodu.
@paf8015
@paf8015 Ай бұрын
Pytaniem pozostaje, czy kapitulacja mogłaby w jakiś sposób uratować istnienie Czechów. Istniał plan ich likwidacji, ale faktem jest, że sprzeciwiał się planowi wykorzystania Czechów jako wysoko wykwalifikowanej siły roboczej. A tak na marginesie, Anglia i Francja wprost powiedziały Benesowi, że niezależnie od tego, kto zacznie strzelać, Czechosłowacja i tak zostanie oznaczona jako agresor. A to oznaczało brak wsparcia i reparacji na rzecz Niemiec po wojnie. Nawet formalne wypowiedzenie wojny, jak w przpadku Polski, nie doszłoby do skutku.
@1920PB
@1920PB Ай бұрын
To nie był wybór między hańbą a unicestwieniem narodu, bo w 38 nikt nie wiedział, że Niemcy będą chcieli fizycznego unicestwienia okolicznych Słowian. Nikt, a zwłaszcza germanofilscy Czesi nie przypuszczał, ze naród wysokiej kultury, naród Goethego, Schillera, Bacha, Mozarta jest zdolny do azjatyckiego ludobójstwa na wzór Czyngis-chana. To był wybór między hańbą a wojna bez szans na skuteczną obronę niepodległości i integralność terytorialnej, tyle że Czesi sami uczynili swoją obronę skazaną na porażkę odrzucając propozycję ostatniej szansy, wspólnej walki złożonej przez sanatorów (fakt takich prób negocjacji przywołuje Romuald Szeremietiew)
@tomaszzur792
@tomaszzur792 6 ай бұрын
Ten odcinek jest dla mnie szczególnie ważny - bo mieszkam na Zaolziu i temat ten jest tu często poruszany; i omawiany z wielu punktów widzenia. Troszkę zbyt mało jak dla mnie pochyli się panowie (choć to nie o tym odcinek) nad tym jak bardzo czechosłowacko-polska wojna z 1919 roku zatruła nasze stosunki i przez to wpłynęła na historię. Konflikt był nieunikniony, ale pytanie czy Rada Ambasadorów (czy ogólnie - decydenci) nie mogła zadbać o bardziej polubowne załatwienie sprawy. Wydaje się, że zabrakło niewiele, a wygrać można było dużo. Oczywiście to prezentyzm, ale mi jest szkoda tego momentu w historii. Jste opravdu skvělí, děkuji. :o)
@tomasnozka1
@tomasnozka1 4 ай бұрын
Jako Čech bardzo dziekuje za ten specialny odcinek! Super!
@tms1574
@tms1574 Ай бұрын
Witaj, szkoda, że tak wrogo nastawiono nasze kraje do siebie. Być może nasz sojusz powstrzymał by Niemcy.
@tomasnozka1
@tomasnozka1 Ай бұрын
@@tms1574 Wtedy tak. Dzisiaj chwała Bogu nie. Niech żyje Polska!
@pirireis6419
@pirireis6419 2 ай бұрын
Po prostu pepikom wyszło z rachunków że walka się nie opłaca. Co by nie powiedzieć - sukinkoty miały rację.
@jankes1612
@jankes1612 Күн бұрын
To było niezupełnie tak. Czesi byli w stanie się obronić. Ale uwierzyli Francji i Anglii że ich wylatują z tej sytuacji. No niestety nie wylali ich. Czechosłowacja miała 2 miliony żołnierzy dobrze uzbrojonych dobre czołgi i samoloty. Sieć bunkrów na granicy. Oni mogli się utrzymać. Poza tym oni proponowali Polsce współpracę żeby razem walczyć z Niemcami ale Polacy to odrzucili.
@arturwtyczka8442
@arturwtyczka8442 6 ай бұрын
Wasze odcinki rozwalają mi mózg. W sensie jak najbardziej pozytywnym. Przewracają moją wiedze historyczną do góry nogami. Taki rodzaj gwałtownego oświecenia jeśli chodzi o drugą wojnę światową. Bardzo wam dziękuje za wiedzę którą się dzielicie. :)
@deusadiutaromanis4660
@deusadiutaromanis4660 6 ай бұрын
Jezu jesteście niesamowici Wczoraj długo rozmyślałem nad tym i żałowałem że nic nie nagraliście na ten temat. Tym czasem dzisiaj patrze i jest!
@tadeuszowy1482
@tadeuszowy1482 2 ай бұрын
Całkiem niedawno " odkryłem" ten podcast. Uważam go za znakomity : analitycznie, bez mitów, szeroki kontekst. Tak trzymać!
@ireneuszpapa8612
@ireneuszpapa8612 6 ай бұрын
Stan na godzinę 8:48. 3300 wyświetleń i 1800 polubień. Super! Swoje dorzucę jak obejrzę co najmniej 7 minut. Algorytm ponoć lubi to. Za te wspaniałe materiały, które nam Panowie dostarczacie, należą wam się miliony wyświetleń, polubień i dolarów amerykańskich, czego szczerze życzę!!
@ilcattivo13
@ilcattivo13 6 ай бұрын
Dziękuje. Myślę, że to jeden z najlepszych odcinków w tym roku.
@pavelwronka4827
@pavelwronka4827 Ай бұрын
Pozwolcie mnie, prosze, powiedziec cos na temat, dlaczego Czechoslovacja poddala sie. Jestem czechiem, przepraszam za paskudny polski. W tresci umowy z Monachium jest jedno niby niepozorne zdanie. Lecz ono zdecydowalo o tym, ze Czechoslowacja poddala sie... I o tym, ze powstala druga wojna swiatowa. To zdanie jest: JESLI CZECHOSLOWACJA NIE PODDA SIE I BEDZIE STAWIAC OPOR, TO ONA STANIE SIE WINNA ROZPETANIEM WOJNY NA TERENIE EUROPY. W kolejnej tresci jest, ze w takiej sytuacji Francja oraz Brytania moga sie nam przeciwstawic. Broncie panstwo w takiej sytuacji. Jedyny kto wiedzial co sie znajduje za nasza granica, to byl Hitler. Naszy "sojusnicy" miali nas za jakichs "cyganow ze wschodu" . Hitler wiedzial o naszych czolgoch, artylerii, o tym, ze podstawowa bronia piechoty to nie karabiny, lecz lekkie karabiny maszynowe LK26. A glownie - wiedzial o naszych zapasach strategicznych. My mialismy zapasy na 2 miesiace wojny. On na dwa tygodnie. Dopiero nasze zapasy strategiczne pozwolili mu atakowac Polske. U niego to byla duza birwa dyplomaty zna, ktora wygral. Jedtem przekonany, ze gdyby nie bylo tego zdania, gdyby Francuzi i Anglicy powiedziali "nas to lezy martwym bykiem, my nie ruszymy palcem, robcie se co chcecie" - Czechoslowacja by sie bronila. Badz by smy sie utrzymali, lub nie. Gdyby nie, zostali bysmy znisconi jak Polska. Gdyby tak, do drugiej wojny swiatowej by nie doszlo. Ale tak czy tak - mozna by nas teraz nie bylo. Ale kazdym razem, nie byli bysmy teraz tak absolutnie dokurwionym narodem, bo to umowa w Monachium zlamala nam kregoslupu moralnego (a jakiegokolwiek zaufania do bylejakich sojusnikow). Boje sie, ze jak nie na zawsze, to jeszcze na kilku generacji.
@pavelwronka4827
@pavelwronka4827 Ай бұрын
Jeszcze cos: W tresci tego odcinku zostalo powiedziane cos W sensie , ze "czechy byli krajem przemyslowym, bo austryja tam zbudowala fabryki". Tak temu calkowicie nie bylo. Austryja to nie byl zwiazek radziecki, gdzie by Stalin powiedzial " a kollejna fabryke zbudujemy TAM". Przemysl czeski zostal zbudowany "od dolu " od malých lokalnych predsebiorstw. Z Wiednia w niczym nie pomagali, nawet odwrotnie. Gdyz bylo decydowane, gdzie bedzie sie odbywala produkcja broni dla austrowegierskiej armii, to decyzja byla " tylko w austrii i na wegrach " bo w tým duzo kasy. Z tego wynika taka ciekawostka: Dlaczego armia czechoslowacka od samego poczatku uzywala niemieckie karabiny M98 a nawet austryjskich karabinow Mannlicher przekomorowano na niemiecka amunycje Mauser? Bowiem czeskie fabryki miali na poczatku pierwsej wojny swiatowej potege, ale niemiali zamowien. Niemcy wczeszniej níž austryjaci zauwazyli, že bedzie potrzebne wiecej broni i amunycji, to skladali zamowienia do czeskich zakladow, bo to przeciez w sojusniczym panstwie. A tak caly czeski przemysl broni od lat 1915-16 byl juz dostosowany do produkcji broni niemieckiej. Az na tyle, že pozniej austryja zamawiala Bron w niemczech, a dostawala Bron niemiecka, lecz produkcji czeskiej.
@konradkurzydem9027
@konradkurzydem9027 Ай бұрын
Wiesz, największym problemem był durny spór polsko-czeski o Zaolzie. Gdyby nie on pewnie Czechosłowacja i Polska byłyby w sojuszu, a wtedy razem pobilibyśmy Rzeszę... Francja już 1933 roku pokazała, że bić się nie zamierza torpedując polski plan wojny wyprzedzającej z Niemcami. Zatem można zauważyć więcej takich niefortunnych zdarzeń niż tylko to jedno zdanie w układzie monachijskim... :/
@pjonas9869
@pjonas9869 Ай бұрын
Dzieki wielkie za ciekawy komentarz
@dawidtaczykowski5456
@dawidtaczykowski5456 Ай бұрын
słuszna uwaga
@dariuszkoncewicz1108
@dariuszkoncewicz1108 24 күн бұрын
Bardzo ciekawy komentarz. Zawsze warto posłuchać innego punktu widzenia. Pozdrawiam.
@mariankrajewski1042
@mariankrajewski1042 6 ай бұрын
I bardzo mądrze, niż powstanie w, gdzie niepotrzebnie zginęło tysiące młodych i niewinnych ludzi, którzy mogliby żyć do dziś.
@misiukisiu
@misiukisiu 5 ай бұрын
Milordowie, wiele razy w dyskusjach na temat "tchórzowskiej postawy" Czechosłowacji powoływałem się na część wspominanych w materiale argumentów, bo wszystkich nie znałem. Struktura ludności, a co za tym idzie - porównanie do agresywnych sąsiadów nasuwa się samo. Piłsudski z Bekiem, którzy nie potrafili się dogadać z mniejszymi, ale strategicznie silnymi Czechami to kwintestencja polskich cech narodowościowych, które nadal są aktualne, ale na szcęście już w mniejszości. Wielu argumentów nie znałem lub nie byłem pewien, a tu wszystko w pigułce. Dziękuję za tak obszerny w fakty materiał, jako Polak z czeskim, pragmatyczno - antymegalomańskim rodowodem:-)
@cacaroto8731
@cacaroto8731 5 ай бұрын
Bez względu na to kto by wówczas sprawował rządy w Polsce to i tak by się z Czechosłowacją nie dogadał. Ponieważ z zawistnym i zachłannym głupkiem dogadać się nie da a takim właśnie człowiekiem był Benes.
@misiukisiu
@misiukisiu 5 ай бұрын
@@cacaroto8731 Oczywiście, to mogło działać w dwie strony i mieć swoje powody. To jest doskonały przykład przedawkowania "suwerenności" i przekonania, że jest się mocarstwem, którego nic nie ruszy. Ludzie to kupią, ale będzie kłopot z pokryciem. Adolf lubił to, a Władymir tylko zaciera ręce.
@mecx7322
@mecx7322 4 ай бұрын
Swieta racja !
@tomaszseredynski7398
@tomaszseredynski7398 6 ай бұрын
Czechosłowacja nie odziedziczyła po Austro-Węgrzech ani jednej wytwórni płatowców - wszystkie one były położone w Wiedniu i Budapeszcie. Owszem, istniały zakłady naprawcze i składnice sprzętu lotniczego na terenie Czech (np. Cheb). Przemysł lotniczy musiał być budowany od podstaw. Zadanie było łatwiejsze, ponieważ ok. 30% personelu Luftfahrtruppen (LFT) stanowili Czesi. Była to proporcjonalnie najliczniejsza grupa narodowościowa, szczególnie w kategorii personelu technicznego.
@janmos5178
@janmos5178 6 ай бұрын
Ale odziedziczyli inne gałęzie przemysłu.
@tomaszseredynski7398
@tomaszseredynski7398 6 ай бұрын
Bez wątpienia, Czechy były najbardziej uprzemysłowionym krajem w tej części Europy. Jednak post dotyczy stwierdzenia zawartego w materiale nt. przemysłu lotniczego, t j. zasobów produkcyjnych, materiałowych i ludzkich. Pierwszym samolotem produkowanym w Czechach był Aero A-1 - czysta kopia Brandenburga C.I
@janmos5178
@janmos5178 6 ай бұрын
@@tomaszseredynski7398 Owszem rozumiem to i zgoda. Ale tak szybkiego rozwoju w lotnictwie jednak nie miałaby bez tych innych dziedzin. Obrabiarki, tokarki,, silniki wiele innych sekcji. Samym tylko młotkiem samolotów nie robiono i oto mi chodziło.
@filipnowak3021
@filipnowak3021 6 ай бұрын
Słuszne. Zawiedli ich sojusznicy, my byliśmy potencjalnym wrogiem. Potem wszyscy zapłacili za to że chcieli kosztem Czechów zadowolić tego zj*ba.
@filiplenart9537
@filiplenart9537 6 ай бұрын
Nie chcieli nikogo Zadowolić tylko Grali na Czas by się Zbroić. Hitler chciał rozpocząć wojnę W 38 póki Miał Przewagę nad Zachodem , czas grał na korzyść Zachodu
@sg4559
@sg4559 6 ай бұрын
Świetny materiał 😮
@viktorzacharski3469
@viktorzacharski3469 6 ай бұрын
Praga stoi setki lat nie zniszczona ciekaw jestem dlaczego?? Czy dlatego ze Czesi tacy tchórzliwi czy tacy przebiegli.......
@rafawojciechowski5146
@rafawojciechowski5146 6 ай бұрын
Madrzy i pragmatyczni
@piotrq7150
@piotrq7150 5 ай бұрын
Tacy mądrzy a jest ich kilka razy mniej chociaż zaczynaliśmy z podobną liczbą ludności
@sandrakunze-dr3bt
@sandrakunze-dr3bt Ай бұрын
@@piotrq7150 czesi sa pagmatczni, wiedza ze niema co wlaczyc gdy sie jest w mniejszosci. maja nauczke- tez dzieki polsce z roku 1620 gdzie potem z czechow w liczbie 4 milionow zostalo po kilku latach 800 tys czyli 20% ludnosci- 1/5 ludnoci sprzed 1620
@Szycha8412
@Szycha8412 6 ай бұрын
Co tu rozstrzygać? Skoro alianci sprzedali Czechosłowację to bardzo dobrze, że czeskie pociski spadały na ich głowy. Czesi zrobili to co konieczne aby ratować swoją d....ę a nie jak my d...y aliantów - proszę porównać straty wojenne ( ludzie, majątek) nasze i ich, czy musieli odbudowywać Pragę?
@zenegyb8188
@zenegyb8188 6 ай бұрын
a na koniec pozbyli sie Niemcow z Sudetow
@filiplenart9537
@filiplenart9537 6 ай бұрын
Alianci zrobili co konieczne By Przedłużyć Pokój i się Zbroić , czas grał na Ich korzyść 😉
@arturking907
@arturking907 6 ай бұрын
@@filiplenart9537 ale Czesi dbali o własną korzyść nie aliantów dlaczego mieli wspomagać tych co ich zdradzili?
@irenagreg7373
@irenagreg7373 Ай бұрын
@@filiplenart9537 I tak to przedluzali az zginelo - zostalo zamordowanych 6 milionow obywateli Polski. Straty tych "aliantow" Wielkiej Brytanii i Stanow nieco ponad 400 tysiecy kazdy. Czyli wojujacy anglosasi stracili mniej niz 1 milion, zolnierzy i cywili razem. Nie mozna zaprzeczyc ze brakuje/brakowalo im rozumu. Ci anglosasi sami nazywaja to "twisted logic".
@jacekwierzbicki8732
@jacekwierzbicki8732 6 ай бұрын
Praktycznie od zawsze znałem niepochlebną opinię o kapitulujących Czechach. Aż nagle znajduję broszurę o czeskich fortyfikacjach. W kpńcu pojechaĺem i zwiedziłem twierdzę Hurka wraz z okolicznymi umocnieniami. Szczęka mi opadła. Pomyślałem sobie, że niemiecki matki mogłyby niechętnie oddawać swoich synów na kolejną rzeź podczas zdobywania kolejnych twierdz, bunkrów czy prostych RZOPików (małe, choć liczne schrony, przeważnie dwuosobowe wzajemnie wspomagające się ogniem). Podobno przy zdobywaniu kilku nieukończonych bunkrów w Węgierskiej Górce zginęło kilkuset hitlerowców. Czeski system był znacznie potężniejszy.
@gorniklecznaman3414
@gorniklecznaman3414 6 ай бұрын
Dokładnie 👍
@mecx7322
@mecx7322 2 ай бұрын
Byl znacznie glebszy ( na niektorych odcinkach 4 linie bunkrow ) niz linia Maginota i bez porownania nowoczesniejszy. Wiekszosc stanowily lekkie schrony, ale co jakis czas staly ciezkie schrony "Tamara" - male twierdze. Calosc byla polaczona systemem podziemnych tuneli z kolejkami do transportu amunicji. Niemcy mieliby wielki problem z jego przelamaniem, ale po Monachium calosc znalazla sie w granicach III Rzeszy.
@Steiger_OS
@Steiger_OS 6 ай бұрын
O różnicy potencjałów technologicznych między II RP a Czechosłowacją może świadczyć fakt, że Polska miała ogromne trudności w zorganizowaniu produkcji 10 czy 15 mm blach dla czołgów 7 TP, zaś Czesi (Huta Vitkovice) uzyskali brytyjskie zamówienie na stal dla budowlanego w drugiej połowie lat 30-tych okrętu liniowego, o ile pamiętam, to chyba chodziło o "Prince of Wales".
@MW-sv7mg
@MW-sv7mg 6 ай бұрын
Ee - chyba nie Prince of Wales. Natomiast lotniskowiec Illustrious otrzymał pancerze z Huty Vitkovice. Nawet na wiki o tym jest.
@Goldberg1234
@Goldberg1234 2 ай бұрын
I co z tego, przyszli Niemcy a ci gamonie oddali im wszystko, nawet i swoje żony.
@antonel214
@antonel214 Ай бұрын
Bardzo mądrze i świadomie postąpili. Może i zachowali się jak słowo na p, tak jak wielu tutaj pisze, ale przynajmniej nie ginęli bezsensownie jak nasi - chociażby w powstaniu Warszawskim. Co im z bohaterstwa jak nie żyją.
@martgryfny
@martgryfny 15 күн бұрын
Dokładnie, dlatego ja od razu jak nas zaatakują teraz Rosjanie uciekam do Ameryki, przecież nie będę się bił za swój kraj co nie
@alexandramacedonska9617
@alexandramacedonska9617 6 ай бұрын
I od razu lepszy nastrój z samego rana❤
@marekrejko
@marekrejko 6 ай бұрын
Dosť objektívna analýza, ešte by som dodal, že o mnohom rozhodli aj vnútorné spory, nelojálnosť národnostných skupín. Takže, bolo to oveľa komplikovanejšie. Ale opäť sa ukazuje, že spory malých slúžia veľkým. Tak sa hádalo Poľsko s ČSR, že oba štáty Nemecko doslova sfúklo...
@jarekbien8099
@jarekbien8099 6 ай бұрын
Czesi rozsądny naród Oszczędzili cierpień ludności i nie zrujnowali kraju Myślenie nie jest naszą dobrą stroną jak pokazuje historia i terażniejszość !!! :-) Pozdr
@Korona3m
@Korona3m 6 ай бұрын
No patrz madralo. Czesi tacy genialni, że wpierw wpakowali miliony w armię, by się poddać. Nie to co bezmyślni Belgowie, Holendrzy, Duńczycy, Norwegowie, Francuzi, którzy wystawili swe kraje na zniszczenie ruinę. Widać, myślenie nie jest ich dobrą stroną. O idiotach Finach nie wspomnę. A Grecy albo Jugole to już w ogóle. Tylko Czesi geniusze 🤣😂
@bluki0537
@bluki0537 6 ай бұрын
Jareczku debile są wszędzie nie tylko w Polsce, a ty jesteś doskonałym tego przykładem
@arturking907
@arturking907 6 ай бұрын
@@Korona3m które z tych krajów broniło stolicy? Dania chyba się poddała po 24h Francja walczyła tak że z Paryża nie pozostał kamień na kamieniu? Belgia i Holandia gdyby nie wojska Francuskie nie walczyły by chyba wcale
@remigiuszkempa9888
@remigiuszkempa9888 6 ай бұрын
Fajny odcinek. Lubie takie dyskusje nad latami 36-39.
@dotmalec
@dotmalec 6 ай бұрын
Bardzo ciekawy wyklad, nie zdawalem sobie sprawy z potencjału przemysłu Czechosłowacji po rozpadzie Austro-Węgier.
@mecx7322
@mecx7322 2 ай бұрын
Byl wiekszy anizeli Niemiec.
@mojkanal1618
@mojkanal1618 6 ай бұрын
Swietne analizy; dziekujemy :)
@xyz13133
@xyz13133 6 ай бұрын
Szkoda, że nie wspomniano, że np.: 1/3 niemieckich czołgów we wrześniu 1939r. była produkcji czechosłowackiej.
@xyz13133
@xyz13133 6 ай бұрын
@@jarekorowski851 Więcej lepszego uzbrojenia spowodowałoby dłuższy opór.
@jansuchecki7162
@jansuchecki7162 6 ай бұрын
A ty w ogóle umiesz pisać po polsku, kacapsko-zełeńska onuco???!!!
@xyz13133
@xyz13133 6 ай бұрын
@@jansuchecki7162 Do Stryliza to ci jeszcze dużo brakuje musisz jeszcze się pouczyć . Martwię się o ciebie,bo rubel się dewaluuje.
@wojciecht8147
@wojciecht8147 6 ай бұрын
Polecam książkę Piotra Majewskiego " Kiedy wybuchnie wojna". Świetny opis dzień po dniu, kryzyzu i upadku Czechosłowacji.
@MrWaldinysa74
@MrWaldinysa74 6 ай бұрын
Świetna książka
@robertolszewski6794
@robertolszewski6794 6 ай бұрын
Świetna jest. I bolesna w lekturze.
@gorniklecznaman3414
@gorniklecznaman3414 6 ай бұрын
Dzięki za polecenie 👍
@wojciechrunke8302
@wojciechrunke8302 6 ай бұрын
O sile i tradycji przemysłowej Czechosłowacji niech świadczy fakt że już po wojnie co prawda ale byli w stanie w pół roku opracować projekt i wdrożyć do produkcji nowoczesny traktor gdy Polska w tym samym okresie przez dwa lata kopiowała przestarzałą niemiecką konstrukcję ciągnika.
@paf8015
@paf8015 6 ай бұрын
W czasie wojny potajemnie opracowali technologię przemysłowej produkcji penicyliny.
@janmos5178
@janmos5178 6 ай бұрын
Prawda ale sporo zawdzięczali tu Austrii.
@PomorskiWilk
@PomorskiWilk 6 ай бұрын
I co z tego? Komuna prawie nas zrównała. Czech żyje tylko trochę lepiej jak Polak
@wojciechrunke8302
@wojciechrunke8302 6 ай бұрын
@@PomorskiWilk to tym bardziej widać jak dane ustroje oddziałują na kraj skoro oni startowali ze znacznie wyższym poziomem. Chociaż akurat tu dopiero za ,,demokracji,, zaczelo sie rozjezdzac bo w 1990 czesi mieli wyższy poziom życia nadal.
@7ielony
@7ielony 4 ай бұрын
Uwielbiam wasz kanał i większość odcinków słucham z zaciekawieniem. Ale przy tym miałem normalnie ciarki na plecach, bo najzwyczajniej w świecie totalnie nie wiedziałem, że tak to wyglądało z naszymi sąsiadami. Ten natłok mysli i rozmyślanie o tym jak historia mogłaby się inaczej potoczyć. Dzięki za odcinek
@kierowca23
@kierowca23 6 ай бұрын
W zeszłym roku, prof. Lech Wyszczelski napisał książkę o Zaolziu w latach 1919 - 1938, wydaną przez Bellonę. Konkluzja z ostatniego rozdziału jest taka : wzajemne podszczypywanie się nas z Czechosłowakami ani im i ani nam nie wyszło na zdrowie, skorzystali na tym Niemcy. Ale na terenie Śląska Cieszyńskiego i nie tylko, była jeszcze jedna strona polityczna tj. Józef Koźdoń i jego pomysł na niepodległy Śląsk. Poza tym dwie wielkie osobowości - u nas Józef PIłsudski, a w Czechosłowacji Tomasz Masaryk - nadawali na zupełnie innych falach. Ale w jednej z gazet przeczytałem, że jednym z powodów przejęcia władzy przez Piłsudskiego w 1926 roku, był plan zbliżenia się z Czechami. Co ciekawe, czescy wojskowi w latach 30 byli za zbliżeniem się do Polski.
@janmos5178
@janmos5178 6 ай бұрын
Tak. Po stronie czeskiej zawalił to Masaryk.
@maksymdobry3368
@maksymdobry3368 6 ай бұрын
Generalnie najbardziej ucierpieli Niemcy bo ich wywalono Czech i z Polski i cała 800 letnia kolonizacja poszła w .....
@robinlc23
@robinlc23 6 ай бұрын
👍 Dziękuję za świetny materiał i kciuk dla zasięgów 👍
@nieznaneobliczaiiwojnyswia8365
@nieznaneobliczaiiwojnyswia8365 6 ай бұрын
Ciekawy materiał. Dziękuję
@pawciu_jankowski338
@pawciu_jankowski338 6 ай бұрын
Bardzo ciekawy materiał. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie 😊😊😊
@wiesawnwk.1537
@wiesawnwk.1537 6 ай бұрын
Dziękuję i pozdrawiam
@Jawel177
@Jawel177 6 ай бұрын
Ten czeski potencjał i ponad milionaowa armia jak ta polska w 1939r - to robi wielkie wrażenie, ale właśnie twórcy wyjaśnili, czym były Czechy w czasach Cesarstwa Habsburgów. Wojna czesko - niemiecka gdyby do niej doszło, mogłaby być jedną z ciekawszych, o której pisano by dzisiaj w podręcznikach, o wiele więcej niż np, o wojnie w Hiszpani, czy wojnie fińsko -radzieckiej.
@maxr4855
@maxr4855 6 ай бұрын
Dobrze przygotowana audycje , Dziękuję MM
@sumazdar
@sumazdar 6 ай бұрын
Dziękuję
@kluka9
@kluka9 6 ай бұрын
Super Dawka Historyczna jak zwykle Klasa Mega !!!!
@engradd
@engradd Ай бұрын
Podobnie Krzyzacy rozgrywali polskich ksiazat - nastawiajac ich przeciw sobie (np braci Siemowita i Kazimierza) sami byli bezpieczni i rosli w sile
@irenagreg7373
@irenagreg7373 Ай бұрын
...Krzyzacy rozgrywali polskich ksiazat.... A kto teraz rozgrywa polskich "politykow" ? Anglosasi ! I to juz od kilku wiekow. A my tacy dumni : "Za wolnosc nasza i wasza". Kiedys z Napoleonem w Hiszpani i na Haiti. Nie tak dawno w Iraku - Polska Strefa Okupacyjna czy w Afganistanie. Ale teraz to juz blizej domu. Oj bliziutko. Czy nie za blisko ? Czego to sie nie robi dla przyjaciol zza wody. Co prawda oni nie zawsze moga wskazac Polske na mapie...
@jolajola1112
@jolajola1112 5 ай бұрын
Bardzo elokwentny gość, doskonały jasny przekaz, język wypowiedzi, wartkość tej wypowiedzi. Świetnie się słucha. Mam nadzieję na więcej.
@MrCoolpe
@MrCoolpe 6 ай бұрын
Dziękuję za ciekawy materiał.
@mariuszsekta6802
@mariuszsekta6802 6 ай бұрын
Usprawiedliwieniem dla polskich strategów okresu międzywojennego jest głębia strategiczna RP, której Czechosłowacja nie posiadała. Oczywiście - przeceniono ten czynnik...
@Steiger_OS
@Steiger_OS 6 ай бұрын
Ta "głębia" wystarczyła na dwa i pół tygodnia walk, a Wehrmacht i tak, zakładając "wielkie kleszcze" zapędził się głęboko w umówioną strefę "radziecką", skąd po 17 września musiał się wycofać.
@wojciechdolata5476
@wojciechdolata5476 6 ай бұрын
Kolejny fajny temat :) Co do czeskiej "linii Maginota" szczególnie dobrze można ją podziwiać w Górach Orlickich, gdzie można się przejść/przejechać (na MTB ) bunkrovką
@Steiger_OS
@Steiger_OS 6 ай бұрын
Miałem parokrotnie okazję oglądać czeskie fortyfikacje w rejonie Hulczyna, Opavy czy Nachodu. Robią wrażenie. Ich ogrom świadczy o kolosalnych środkach finansowych jakie w nie włożono. Polskie bunkry z tak zwanej "Śląskiek grupy warownej" też robią wrażenie solidnych, w porównaniu do niemieckich umocnień z 1944 roku. Jednak czeskie bunkry są znacznie większe i liczniejsze.
@rudyjelen1534
@rudyjelen1534 6 ай бұрын
Bardzo dziękuję, kolejny świetny odcinek, dużo nowych rzeczy się dowiedziałem.
@zodiak865
@zodiak865 6 ай бұрын
Super jak zwykle .
@adrianadim9836
@adrianadim9836 6 ай бұрын
Ilu historyków, tyle wersji historii. Co do podjęcia naszej decyzji o przeciwstawieniu się Hitlerowi nie sądzę aby rządy sanacji byłyby aż tak kretyńskie i niedorozwinięte aby podjęły taką decyzję w ciemno bez wcześniejszego poparcia tzw sojuszników. Rozmowy i zapewnienia toczyły się grubo przed 5 maja 1939 r. Zresztą pogorszenie się stosunków Polsko - Niemieckich spowodowane było rozmowami z Brytyjczykami Z punktu widzenia II wojny światowej katastrofą nie było poddanie się Czechosłowacji tylko sprzedanie jej przez sojuszników. Czy politycy z Pragi zachowali się niegodnie? Absolutnie nie! Czechów procentowo zginęło mniej niż Polaków. Czechów zginęło około 300 tys oraz zachowali gospodarkę. Przez Polskę przeszedł walec śmierci również z inspiracji Londynu.
@orbitj00r75
@orbitj00r75 6 ай бұрын
Przez Czechów nie przeszedł walec głownie przez geografię. Pozdrawiam
@adrianadim9836
@adrianadim9836 6 ай бұрын
@@orbitj00r75 Gdyby podjęli obronę żadna geografia by im nie pomogła, Pozdrawiam
@izaakschweizer3508
@izaakschweizer3508 6 ай бұрын
Były głupie i niedorozwinięte, bo decyzję o wojnie w zasadzie podjął Beck, którego spoił Duff Copper na jachcie "Czarodziejka" w 1938 roku i obiecał on, że Anglia wyśle przez Rumunię wojska z kolonii w razie czego...I Beck tę bajkę kupił i od tej wizyty szedł na zwarcie z Niemcami odrzucając oferty Hitlera.
@sandrakunze-dr3bt
@sandrakunze-dr3bt Ай бұрын
@@izaakschweizer3508 po prosstu, niemcy pod wodzem z austri mieli zamiar najpierw udezyc na francje , alianci zachodni sie tego bali i przekonali becka by sie przeciwstawial niemcom.
@SirBukos
@SirBukos 6 ай бұрын
Świetny materiał 👍
@marcinfryta5837
@marcinfryta5837 6 ай бұрын
Mega materiał!
@aleksanderskirzynski3857
@aleksanderskirzynski3857 6 ай бұрын
Świetny materiał. Pozdrawiam
@user-mx5gm5bz1h
@user-mx5gm5bz1h 6 ай бұрын
świetny wykład dziękuje
@janmos5178
@janmos5178 6 ай бұрын
Pawłowski w swoim artykule "Przedwojenna Czechosłowacja" podaje że w 1937 nawet Austriacy zagrożeni anschlussem proponowali Pradze sojusz wojskowy. Benes odmówił.
@markgoz4118
@markgoz4118 6 ай бұрын
Anschluss Austrii nastąpił rok wcześniej w 1936r ;). Większość Austriaków była szczęśliwa ...
@janmos5178
@janmos5178 6 ай бұрын
@@markgoz4118 Ale pomysły oporu były. A formalny anschluss to 1938.
@maksymdobry3368
@maksymdobry3368 6 ай бұрын
Co to sojusze gdy w chwili próby znaczna cześć armii czechosłowackiej mogła przejść na stronę wroga a austriacka to chyba cała.
@markgoz4118
@markgoz4118 6 ай бұрын
@@maksymdobry3368- tak czy siak Hitler przez tchórzliwe miernoty Daladiera i Chamberleina zdobył siły i środki do agresji na PL i kilka m-cy potem na Francję, Holandię i Belgię. Ps. TO SAMO dzieje sie właśnie na Ukrainie ... Zachod pozwala Hitlerowi 2.0 na nabieranie siły
@janmos5178
@janmos5178 6 ай бұрын
@@markgoz4118 Nie tylko Zachód. Chiny też na przyszłość mogą sobie hodować węża.
@TomsonDesign.
@TomsonDesign. 6 ай бұрын
Super jak zawsze
@Sebastian.93
@Sebastian.93 6 ай бұрын
Bardzo ciekawy odcinek, oby wiecej tematyki geopolitycznej i historii ekonomicznej.
@Tomikchomik1
@Tomikchomik1 6 ай бұрын
Czesi robili co mogli i co najbardziej się opłacało. Czasem lepiej się poddać i nie stracić 60% populacji..
@PomorskiWilk
@PomorskiWilk 6 ай бұрын
Poniekąd Czesi stracili 1/3 populacji, bo wygnali Niemców z Czech i Moraw
@gorniklecznaman3414
@gorniklecznaman3414 6 ай бұрын
​@@PomorskiWilkTo już mocne naciąganie. To tak jakby napisać, że My też w latach 1945-47 straciliśmy dużą część populacji przepędzając Niemców z nowoprzyłączonego zachodu Polski.
@martinvondee3678
@martinvondee3678 6 ай бұрын
Super odcinek
@siemianowicesobierajski4316
@siemianowicesobierajski4316 6 ай бұрын
Dobry materiał. Świetnie się słuchało. Pozdrawiam wszystkich biorących udział w podkaście. 👍
@astf7741
@astf7741 6 ай бұрын
8 minut temu dodane a ty już wysłuchałeś całe xD
@Wguy1972
@Wguy1972 6 ай бұрын
​@@astf7741brawo za spostrzegawczość!
@dziadziojuzio
@dziadziojuzio 6 ай бұрын
Na jabłuszkowych podcastach pojawia się relatywnie wcześnie. Tak około 3 am. Na ten przykład.
@dominikkurek1155
@dominikkurek1155 5 ай бұрын
II RP jak i Czechosłowacja powstały głównie dzięki politycznym, a nie militarnym działaniom. Oba państwa powinny więc w sojuszu bronić Traktatu Wersalakiego, opoce ich istnienia. Razem, w razie w wojny miałyby spore szanse powstrzymywać III Rzeszę, dopóki Francja nie wzięłaby się do roboty.
@mecx7322
@mecx7322 4 ай бұрын
Problem w tym, ze Francja wraz z UK nie mialy zamiaru dotrzymywac sojuszniczych zobowiazan i atakowac Niemiec. Nie wiadomo jednak, czy nie zareagowaliby bardziej zdecydowanie, gdyby Polska z Czechoslowacja stawila skuteczny opor; to jest czyste fantazjowanie.
@dominikkurek1155
@dominikkurek1155 4 ай бұрын
@@mecx7322 Sądzę, że raczej wywiązałaby się ze zobowiązań, widząc, że we trójkę można pokonać III Rzeszę. A gdyby nie, to Niemcy i tak by niewiele zyskały. W każdym razie była szansa, za to w pojedynkę żadna.
@mecx7322
@mecx7322 4 ай бұрын
@@dominikkurek1155 Tez mi sie tak wydaje. Francuzi zalowali w 1939 swojej decyzji o wycofaniu sie z Nadrenii i Zaglebia Ruhry i gdyby mieli sprzyjajace okolicznosci, to chetnie by tam znow wkroczyli. Hitler mial na zachodzie 30 slabych, rezerwowych dywizji; nie byla to zadna przeszkoda dla Francji.
@dominikkurek1155
@dominikkurek1155 4 ай бұрын
@@mecx7322 Tak, ale w sytuacji owego sojuszu czesko-polskiego, który mógłby dać odpór. W historycznej sytuacji szybko III Rzesza mogła przerzucić już niepotrzebne w osamotnionej Polsce dywizje na swe zachodnie granice
@mecx7322
@mecx7322 4 ай бұрын
@@dominikkurek1155 To sa raczej akademiickie dyskusje. Decydujace bylo Monachium i w efekcie utrata calych czeskich umocnien i wiekszosci przemyslu obronnego. To co pozostalo z Czech byloby raczej niemozliwe do dluzszej obrony. Wladze II RP przygladaly sie uwaznie konferencji w Monachium i czekaly co z niej wyniknie. Zakonczono ja formalnie po poludniu 30 wrzesnia 1938, a juz tego samego dnia o 23:45 Polska zazadala oddania calego Zaolzia ( faktycznie wziela nawet troche wiecej ). Rzad Czechoslowacji zgodzil sie, nie bedac w stanie obronic tego terenu. Jest to jeden z najbardziej haniebnych epizodow w naszej historii; bylismy de facto bezposrednim kontynuatorem traktatu monachijskiego. Przypomina to dobijanie konajacego. Dzisiaj w szkolach falszuja historie i ucza dzieci, ze musielismy ratowac rzekomo gnebionych Polakow. Przerzut niemieckich dywizji na zachod to jedna sprawa, a uzycie ich przeciw Francji to zupelnie co innego. W pierwotnym planie uderzenie na Francje i Benelux mialo nastapic pod koniec pazdziernika 1939, ale ostrozny Hitler zastopowal te plany. W trakcie kampanii wrzesniowej 1939 roku Niemcy poniesli powazne straty w sprzecie i ludziach. Musieli tez odbudowac zapasy paliwa, a z tym nie bylo zbyt rozowo. Francja byla calkowicie bierna i nie wykorzystala danego jej czasu, natomiast UK - jak najbardziej. Rozkrecili masowa produkcje samolotow i wszelkiego innego sprzetu wojskowego.
@DWojtowicz1988
@DWojtowicz1988 6 ай бұрын
Mielimy flotyllę rzeczną - Flotyllę Pińska! Też by się o niej przydał odcinek :) Bo we wrześniu też walczyli i to z Niemcami i Sowietami
@danhubert-hx4ss
@danhubert-hx4ss 6 ай бұрын
Krotko: po Anschlussie czeskie fortyfikacje stracily znaczenie. A armia byla w zasadzie armia stacjonarna mimo znacznej ilosci czolgow.
@marianpazdzioch876
@marianpazdzioch876 6 ай бұрын
Bardzo ciekawy odcinek
@kkierczak
@kkierczak 6 ай бұрын
Super analiza!
@jangajewski6203
@jangajewski6203 6 ай бұрын
Dziękuję Panom za świetny odcinek
@elektromonter_z_myslowic
@elektromonter_z_myslowic 6 ай бұрын
DZIĘ-KU-JE-MY! Komentarz taktyczny ;)
@Borubar_de_San_Escobar
@Borubar_de_San_Escobar 6 ай бұрын
Dzięki! Kolejny ciekawy odcinek. Szkoda tej straconej szansy ...
@jankowalsky8244
@jankowalsky8244 6 ай бұрын
Dzięki! Trochę memento dla nas wszystkich.
@marekjozwiak5390
@marekjozwiak5390 4 ай бұрын
Wszystkim chcacym troche poczytac polecam bardzo dobra i wywazona ksiazke Michala Przeperskiego " Nieznosny ciezar braterstwa. Konflikty polsko-czeskie w 20 wieku " . Wydawnictwo Literackie. Krakow 2016, s. 461. Nikt zainteresowany miedzywojniem i geneza wybuchu 2 wojny swiatowej nie pozaluje czasu straconego na jej lekture. Sporo miejsca zajmuja trudne lata 1919-1920.
@wojciechgacek4001
@wojciechgacek4001 6 ай бұрын
Czesi byli realistami , nie porywali się z motyką na słońce , my natomiast poszliśmy się kopać , nie z jednym koniem , tylko dwoma .
@maksymdobry3368
@maksymdobry3368 6 ай бұрын
Jednak gdyby Francja i Anglia nie wycofały gwarancji wobec nich to by walczyli i prawdopodobnie Niemcy by ich pokonali tak jak nas czyli szybko zanim zachód cokolwiek by zrobił. Autorzy podcastu mówią że Polska podjęła decyzje samodzielnie i że będzie walczyła nawet sama ale w 1939r Francja i i Anglia gwarancji Polsce nie cofnęły tak jak Czechom.
@robertvivekk1156
@robertvivekk1156 Ай бұрын
Z wielką przyjemnością wysłuchałem tej analizy historycznej i w trakcie słuchania o podjętych decyzjach strategiczno-wojskowych przez Czeski rząd które wydawać się by mogły z perspektywy czasu jako chybione. W ówczesnej sytuacji Czesi mogli jednak świadomie brać pod uwagę potrzebę zbrojenia się i zrobienia maksymalnie dużo (w latach 1934-38) dla swej obronności nie wiedząc jak potoczy się rozgrywka międzynarodowa i zakładać że decyzje co do działań obronnych będą podejmowane w zależności od rozwoju sytuacji.
@kazimierzduda5716
@kazimierzduda5716 5 ай бұрын
świetny materiał
@zenonpinezka
@zenonpinezka 6 ай бұрын
Fajnie się ocenia decyzje po latach, pamiętajmy, że w momencie podejmowania decyzji nikt nie wie co przyniesie przyszłość. A jak już pokonamy wszystkie problemy i cierpienie tego świata , to co dalej? W ludzkie DNA jest wpisany brak satysfakcji, nic nie jest stałe i wieczne w tym wszechświecie, poza samym tym prawem!
@amciuam157
@amciuam157 6 ай бұрын
Zawsze mnie zastanawiało dlaczego mój kraj z taką gorliwością świętował nieudane powstania, zbiorowe poświęcenie ludzkich żyć pobratymców i sromotne porażki. Lepiej byłoby świętować, że do wojny nie doszło, że do rozbioru 4 nie doszło, że do kolejnego powstania nie doszło. Wygląda jednak na to, że niby rozpamiętujemy, niby o tych wydarzeniach myślimy ale wniosków nie wyciągamy co widać po decyzjach politycznych czasów dzisiejszych.
@Korsarz934
@Korsarz934 6 ай бұрын
Wpajana od dzieciństwa narracja o Chrystusie narodów robi swoje. Od każdego wymagamy, każdego oceniamy, sami nie wyciągamy wniosków i najważniejsze - nigdzie nie dostrzegamy własnych win
@casimirus2397
@casimirus2397 6 ай бұрын
To znaczy że nie rozumiesz. Nie świętujemy 1 września czy 1 sierpnia. My je obchodzimy upamiętniając naszych przodków, którzy przelewali krew za naszą ojczyznę.
@adamkzuwitz171
@adamkzuwitz171 6 ай бұрын
Błąd logiczny, jak można świętować coś do czego nie doszło. Jeśli nie dochodzi to wojen to to tylko i tylko zasługa władz, dyplomacji i wszystko to ukrywa się w cień. Dlatego nikt tego nie świętuje, bo mało kto o tym wie. I czasami lepiej żeby nikt nie wiedział. Więc nie ma kto takich rzeczy świętować bo nie ma czegoś takiego w zbiorowości ludzkiej i ich pamięci
@conradsz
@conradsz 6 ай бұрын
Historii najnowszej nasz naród i nasze państwo poniosło tak wiele porażek, kończących się krwawo i tragicznie, że szukamy tak zwanych zwycięstw moralnych.
@matimaz7314
@matimaz7314 6 ай бұрын
​@@casimirus2397jeśli popatrzymy na oficjalne obchody szczególnie pierwszego sierpnia to faktycznie świętujemy. Potwierdzeniem tego niech będzie że większość ludzi myśli że powstanie wygraliśmy.
@michajan5190
@michajan5190 Ай бұрын
Jesteście niesamowici❤
@wiktorberski9272
@wiktorberski9272 6 ай бұрын
Swietny odcinek. Odpowiedź niby znana, ale zawsze miło posłuchać o szczegółach.
@michalstolarczykKRK
@michalstolarczykKRK 6 ай бұрын
Ten odcinek jest z lekka dewastujący (stosując kalkę z angielskiego), gdy myślę o tym, gdzie byli Czesi, a gdzie my (my w dupie) a jednocześnie jaką oni mieli świadomość swojej sytuacji. Od Czechów bije tu dojrzałość i wyważenie między pesymistycznym realizmem tego, że "wyżej wała nie podskoczysz" a mobilizującą nadzieją "zróbmy wszystko co w naszej mocy, aby jednak to wygrać". I tę dojrzałość zestawi się z naszym "nie oddamy guzika" a potem tydzień i "po ptokach", "z szablami na czołgi" (wiem, że tak nie było, ale chodzi i jednak o pewną dysproporcję techniczną). Czesi jawią się jako dojrzały mistrz, a my jako dziecko-młodzieniec na silnych środkach psychodelicznych, które dodatkowo podkręcają optymizm i ślepą wiarę w sukces, które to dziecko-młodzieniec nagle zderza się ze ścianą i powoli odzyskuje kontakt z rzeczywistością orientując się w jakiej jest dupie (choć też oczywiście mam świadomość, że było u nas bardzo wielu trzeźwo myślący realistów, którzy też mieli nadzieję, ale jednak ten realizm z naszych działań i efektów tych działań nie przebija). Czesi byli w stanie - mimo silnych kart ocenić jeszcze przed partią, że przegrają i w ogóle odłożyli karty, a my widząc co mamy na ręku musieliśmy rozegrać tę partię, dostać wpierdol a nawet wtedy nie do końca wierzyć i dowierzać (do dziś) jak to się stało. Do dziś, bo przecież ciągle krążą te zdania "jakby Sowieci nie wkroczyli to przecież byśmy się obronili", "Francja i Anglia nas zdradziły - jakby nie oni, to byśmy się obronili i w ogóle super, jakby tylko temu dowódcy zaufać bardziej, to przecież on by nas do zwycięstwa doprowadził", "gdyby wojna była chociaż pół roku później to byśmy mieli Karasie, Rysie, Łosie, Borsuki i chuj tam wie co jeszcze" itp. itd. (jeśli ktoś doczytał do końca i zrozumiał cokolwiek i to dziękuję za poświęcony czas i przepraszam za ten bełkot; jak ochłonę - spróbuję to jakoś lepiej napisać)
@Krzysztof.81
@Krzysztof.81 6 ай бұрын
Jakim trzeba być ignorantem żeby w ten sposób oceniać ludzi , którzy poświęcili życie w obronię ojczyzny. Tak masz rację to bełkot szkoda tylko że musiałeś go wylać akurat tutaj , zamiast zostawić te złote myśli dla siebie.
@michalstolarczykKRK
@michalstolarczykKRK 6 ай бұрын
@@Krzysztof.81 Dziękuję za podzielenie się Twoją opinią. Nie jestem pewien czy zrozumiałeś intencje mojego przekazu, ale też nie dziwi mnie to. Jeśli uważasz, że mój wpis jest niewłaściwy i nie powinien się tu znaleźć, rekomenduję zgłosić go do KZfaq jako naruszenie zasad społeczności lub do Twórców kanału aby go usunęli. Jednocześnie zwracam uwagę, że 9 osób uznało go za wartościowy. Nie wiem ile i czy są jakieś łapki w dół, bo KZfaq to ukrywa. PS. "ignorant" to osoba, która nie posiada wiedzy w danej dziedzinie i deklaruje brak chęci jej uzupełnienia. W kwestii sytuacji w Europie w tym sytuacji polskiej pod koniec lat '30 XXw. posiadam jakąś wiedzę - myślę, że w okolicach dostatecznej i jestem również otwarty na jej pogłębianie. Nie jestem więc ignorantem. Jeśli natomiast jakieś elementy mojego wpisu wskazują Twoim zdaniem na luki w mojej wiedzy- wskaż mi je proszę.Będę starał się uzupełnić.
@bart2181
@bart2181 6 ай бұрын
​@@Krzysztof.81przecież gość ma rację...napisał prawdę.
@Krzysztof.81
@Krzysztof.81 6 ай бұрын
@@bart2181 Gdyby to napisał człowiek, który brał udział w tym ok. ale ktoś kto siedzi przed monitorem i jedynie co poświęcił to koszyk na Wielkanoc, to jakoś mnie to rusza.
@bart2181
@bart2181 6 ай бұрын
@@Krzysztof.81 co nie zmienia że trzeźwe myślenie powinno być zawsze w cenie....
@MormiZlocisty
@MormiZlocisty 6 ай бұрын
Świetny odcinek. Wielka szkoda, że do sojuszu polsko czeskiego nigdy nie doszło.
@AdamWilinski-ci8qm
@AdamWilinski-ci8qm 6 ай бұрын
Jak zwykle nieco nudnawa formuła, ale świetny dobór tematów i wysoka fachowość. Polecam i pozdrawiam.
@tylkoprawdajestciekawaii
@tylkoprawdajestciekawaii 6 ай бұрын
Psychika i motywacje Czecha i Polaka są inne. Polak to romantyk, Czech to mieszczuch trzeźwo kalkulujący.
@Maciej605
@Maciej605 6 ай бұрын
Co zatem robić? Wstydzić się przeszłości? Warto celebrować zrywy, doceniać heroizm bohaterów i spróbować inaczej.
@ZygJe1
@ZygJe1 6 ай бұрын
@@Maciej605 kto lepiej wyszedł? I kto się bardziej wstydzi?
@rysio92
@rysio92 6 ай бұрын
@@Maciej605 Wyciągać wnioski z błędów i porażek.
@Maciej605
@Maciej605 6 ай бұрын
@@ZygJe1 Czesi też się wstydzą. Dlatego rozdymają legendę czeskiego ruchu oporu i rozpromowały Lidice. Najbardziej swej przeszłości wstydzą się najmocniej zakompleksieni.
@kw9325
@kw9325 6 ай бұрын
​@@Maciej605Tak. Pracuję z kilkoma osobami z Czech. U nich temat wojny ogranicza się do zamachu na Heydricha i zlosci na....Polskę za Zaolzie, co jest nieopisywalnie komiczne.
@szat11
@szat11 6 ай бұрын
Politycy Europejscy strasznie dali ciała w 38' AH rozegrał ich jak dzieci. Mimo wszystko najmniej winie Becka który złożył Francuzom propozycje sojuszu z Czechosłowacją i Francja, ale to nad Sekwaną nie podjęli negocjacji. Chciałbym znać motywację tych polityków i czy były jakieś wpływy z zewnątrz, bo matematyka mówi jasno było Trzeba walczyć razem w 38'
@konradmazurek5171
@konradmazurek5171 6 ай бұрын
Francuzi nie chcieli zbytnio walczyć po tym co się wydarzyło podczas I wojny
@szat11
@szat11 6 ай бұрын
@@konradmazurek5171 Kumam ale nie lepiej żeby walczyła za nich Czechosłowacja i Polska niż sama Polska. Czy byli aż tak naiwni żeby uwierzyć że AH zatrzyma się na Sudetach? No kurde głupota nie do uwierzenia
@adamw1740
@adamw1740 6 ай бұрын
@@konradmazurek5171 Francuzi od początku tworzyli koalicję z Zssr która nie doszła do skutku bo naszym politykom uroiło się że sami wytrzymają
@filiplenart9537
@filiplenart9537 6 ай бұрын
Chciałbyś znać ich motywacje ? Otóż Francja i Anglia były całkowicie nieprzygotowane do wojny z Niemcami którzy byli silniejsi niż Zachód i Polska razem wzięci. Alianci kupowali czas by się dozbroić
@szat11
@szat11 6 ай бұрын
@@filiplenart9537 Niemcy też nie byli do końca gotowi do wojny światowej AH blefował. Zreszta co dał Francji ten czas? Jak go spożytkowali? Dysproporcja na rzecz III Rzeszy jeszcze się zwiększyła, do tego Polska gdyby wyciągnęła wnioski z postawy Francji to poszłaby na układ z AH I Francja miałaby wojnę pół roku po Monachium. Dlatego mowie o nieracjonalnej polityce Francji, którą można tylko wytłumaczyć panicznym strachem przed wojną.
@ireneuszpapa8612
@ireneuszpapa8612 6 ай бұрын
Komentarz taktyczno strategiczny z elementami budowania zaplecza ;) Niechaj będą nas miliony!
@musashi1319
@musashi1319 5 ай бұрын
Szkoda, że z Czechami się sprzeczaliśmy przez większość historii. XX wiek mógłby wyglądać całkowicie inaczej, gdybyśmy znaleźli nić porozumienia między naszymi narodami.
@Goldberg1234
@Goldberg1234 5 ай бұрын
Nie my z nimi tylko oni z nami się sprzeczali.
@GKS-fz7bm
@GKS-fz7bm 4 ай бұрын
​​@@Goldberg1234 Gubisz logikę naziolku, sprzeczka to zjawisko obustronne
@themaskator
@themaskator 6 ай бұрын
Bo tą mądry naród jest i nie lubi zbiorowych samobójstw.
@casimirus2397
@casimirus2397 6 ай бұрын
Czesi nie są zadowoleni z tego że w 1938 poddali się bez strzału.
@themaskator
@themaskator 6 ай бұрын
@@casimirus2397 Bo nie przeżyli hekatomby Warszawy.
@casimirus2397
@casimirus2397 6 ай бұрын
@@themaskator nasz naród i elity w 1939 nie wiedzieli że tak to będzie wyglądać
@themaskator
@themaskator 6 ай бұрын
Aha, to usprawiedliwia ich zdolność do predykcji na poziomie ślusarza z Woli, który umarł spalony w piwnicy własnego domu. Pysznie. xD@@casimirus2397
@gordoniusz
@gordoniusz 6 ай бұрын
Nie lubi od czasów wojny trzydziestoletniej.
@eagleeyesfromthesky6344
@eagleeyesfromthesky6344 6 ай бұрын
Rewelacyjne podcasty! Jakiś odcinek o tworzeniu się armii Andersa (co zrobił dobrze, a co źle).
@andrzejhorbowy0815
@andrzejhorbowy0815 6 ай бұрын
A propos czechosłowackiego przemysłu to dość powiedzieć, że w latach 30 Wojsko Polskie planowało zakupić w Skodzie moździerze 320mm. Brytyjskie czołgowe karabiny maszynowe BESA to licencyjne ZB 53 a legendarny Bren to ZB vz. 26
@MW-sv7mg
@MW-sv7mg 6 ай бұрын
Nie planowali tylko kupili. I nie moździerze 320mm tylko kalibru 220 mm. Małe problemy z cyferkami znaczą niekiedy dużo.😛 PS. Pożycz stówę.
@paf8015
@paf8015 6 ай бұрын
@@MW-sv7mg Z tymi moździerzami wiąże się historia s proche.
@Steiger_OS
@Steiger_OS 6 ай бұрын
@@paf8015 Polska kupując moździerze 220mm zleciła opracowanie Czeskim wytwórcom prochu płytkowego. Czytałem o tym dawno w jakimś miesięczniku historyczno-wojskowym. Proch bezdymny uformowany w płytki (o ile nie zawodzi mnie pamięć) o wymiarach 20x30x3 mm opracowany specjalnie do parametrów zamówionego działa.
@paf8015
@paf8015 6 ай бұрын
Zużyli cały ten proch na długo przed 1 września. 39, ponieważ jako jedynym mogli przetestować przeciwpancerne Boforsy. Inni producenci prochów nie byli w stanie zagwarantować stałych parametrów.
@enen2749
@enen2749 6 ай бұрын
Dziękuję za kolejny ciekawy odcinek waszego podcastu . W którymś następnych proszę omówienie genezy powstania " francuskiego" ruchu oporu i dlaczego do pewnego momentu tak naprawdę pod względem stanu osobowego nie był on w ogóle francuskim. Za jednym zamachem możecie wyjaśnić dlaczego Francja wcale na to nie zasługując mimo wszystko została zaliczona di grona mocarstw zwycięskich w II WŚ
@sylwesterb151
@sylwesterb151 6 ай бұрын
Podoba mi się czeski pragmatyzm. Lepsze to niż polski honor. Honor niewolnika... Honor trupa...
@gorniklecznaman3414
@gorniklecznaman3414 6 ай бұрын
To się nazywa poprostu myślenie.
@tommygun333
@tommygun333 6 ай бұрын
Zawsze można się wyprowadzić.
@ko1411
@ko1411 6 ай бұрын
Cały odcinek można sprowadzić do prostego stwierdzenia "nie idź na wojnę którą przegrasz". Oni nie poszli, my tak.
@maksymdobry3368
@maksymdobry3368 6 ай бұрын
My tę wojnę wygralismy.
@Szycha8412
@Szycha8412 6 ай бұрын
@@maksymdobry3368 Serio? 6 milionów obywateli i ogromne straty majątkowe? A patrząc na obecną narrację to za niedługo się okaże, że to my jesteśmy sprawcami Holocaustu a sami Niemcy w latach 33-45 byli okupowani przez nazistów i w sumie też rękami aliantów i ZSRR tą wojnę wygrali z Hitlerem.... Wybór Czechów i Polski był taki czy zrobić dobre aliantom swoim kosztem czy ratować swoją d.... - ktoś im dziś wypomina współpracę z Niemcami, musieli odbudowywać Pragę z gruzów?
@treppenbella8537
@treppenbella8537 6 ай бұрын
​@@maksymdobry3368niby jak wygraliśmy?
@raf.b
@raf.b 6 ай бұрын
@@Szycha8412 nikt nie wie jak zachowałby się wobec nas adi
@maksymdobry3368
@maksymdobry3368 6 ай бұрын
@@treppenbella8537 przegraliśmy? To jakim cudem Breslau teraz nazywa sie Wrocław?
@tylkoprawdajestciekawaii
@tylkoprawdajestciekawaii 6 ай бұрын
Rusini to nie Ukraińcy ! Chodzi tu oczywiście o Ruś Zakarpacką, która była częścią Czechosłowacji. Żyjący tam ludzie nie poczuwali się do wspólnoty ukraińskiej,
@rebuzz6866
@rebuzz6866 6 ай бұрын
Zanim Słowacja stała się Słowacją, nazywała się Rusią Węgierską. Sprawdź Ukraina Zakarpacka 1938. Niemcy pokładali się ze smiechu gdy Ukraińcy natychmiast po założeniu podporządkowali ten oficjalny zalążek niezależnego państwa ukraińskiego ..... Rumuni.
@Sebastian.93
@Sebastian.93 6 ай бұрын
Ktos równie dobrze mógłby powiedzieć, że Kaszubi to nie Polacy.
@tylkoprawdajestciekawaii
@tylkoprawdajestciekawaii 6 ай бұрын
@@Sebastian.93 I tu się mylisz bratku, Kaszubi wyznania protestanckiego na ogół czuli się Niemcami, katolickiego - Polakami.
@Sebastian.93
@Sebastian.93 6 ай бұрын
To jest bardzo złożona tematyka i takie radykalne stwierdzenia, typu Rusini to nie Ukraińcy, a katoliccy Kaszubi to Polacy uważam za zbytnie uproszczenia.Wielu Kaszubów, także tych wyznania katolickiego czuła się wyalienowana w ramach II RP i PRL, ze względu na nieufność władz centralnych i faworyzowanie przybyszów z Kongresówki w ramach systemu administracyjnego. A co do Rusinów zgadzam się, że nie można jednoznacznie utożsamiac ich z Ukraińcami, jednak duża część z nich widziała się w ramach postulowanego państwa ukraińskiego. Jeżeli na potrzeby tego filmu, który przecież nie dotyczy stricte tego tematu należy zastosować jakieś uproszczenia, to ja zgadzam się z autorami filmu, bo to jest prawdy bliższe.
@tylkoprawdajestciekawaii
@tylkoprawdajestciekawaii 6 ай бұрын
@@Sebastian.93 Kaszubi potrzebowali czasu aby się "zrosnąć" z Polską
@user-xi3rj6po8p
@user-xi3rj6po8p 11 күн бұрын
Czechosłowacja poddala się bez wałki jak zobaczyła sanacyjna kawalerię na Śląsku Cieszyńskim. Jednak tak naprawdę to w Monachium sprzedawano Czechosłowację za pokój na rok. Obecnie Trump też chce sprzedać Ukrainę Putinowi w zamian spokój w czasie jego prezydentury, a potem Putin dozbrojony może ponownie wojować z Ukrainą i NATO.
@user-xi3rj6po8p
@user-xi3rj6po8p 11 күн бұрын
9:26 Mój ojciec zawsze powtarza, że szkoda to jak teściowa do studni wpadnie i żywą ją wyciągną.
@tylkoprawdajestciekawaii
@tylkoprawdajestciekawaii 6 ай бұрын
Czechy historycznie były uznawane za część Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego, czyli de facto część Niemiec.
@PatrykLuks
@PatrykLuks 6 ай бұрын
Ludzie też zapominają że Naziści widzieli dla Czechów rolę serwilistów fachowców godnych germanizacji a dla Polaków wyłącznie bydła które ostatecznie ulegnie zagładzie. To też jest czynnik warunkujący politykę Czechów i Polaków wobec hitlerowskiego reżimu.
@szef01962
@szef01962 6 ай бұрын
I czy Czesi gorzej na tym wyszli niz my ?
@Rafal_8888
@Rafal_8888 2 күн бұрын
ciekawy punkt widzenia. fajnie sie slucha i troche rzuca swiatko na to czego nie ucza w szkole. pozdrawiam
@jaszaesel5390
@jaszaesel5390 6 ай бұрын
Bardzo ciekway potrzebny odcinek gdyz wiedza o historii Czech i Slowacji jest w Polsce znikoma i opiera sie w wiekszosci o budowane latami stereotypy. Jedyne co mi tutaj nie pasuje to forma "Czechoslowacy" uzywane przez autorów. Przeciez nawet oni sami o sobie tak nie mowili.
@hr.Monte-Christo
@hr.Monte-Christo 6 ай бұрын
Czechosłowacja podeszła do sprawy z punktu widzenia życia ludzi, a nie z punktu widzenia romantyzmu.
@maksymdobry3368
@maksymdobry3368 6 ай бұрын
8 miliony naród nie miał szans z 80 milionowym zwłaszcza w chwili gdy zachód i Stalin odmówili pomocy.
@n0e0
@n0e0 5 ай бұрын
Mam techniczne pytanie. Czy ze ścieżki audio są wycięte fragmenty ciszy między słowami?
@patrixon5095
@patrixon5095 6 ай бұрын
Może zrobili by panowie odcinek o desancie w Dieppe z 1942r.?
@user-bd8xd6lk1l
@user-bd8xd6lk1l Ай бұрын
@olekwietor9155
@olekwietor9155 6 ай бұрын
Jeden z lepsxych odcinków bardzo ciekawy temat do tego wątek prawie nie poruszany. Swoja drogą ciekaw jedyem jak by wygladał nasz szojusz z Czaechami i czy byl by w stanue cos zdziałać
@MuchaMovies2
@MuchaMovies2 6 ай бұрын
no to jest główna oznaka debilizmu polskich władz. Czesi mieli sojusz z Francją, my też. I kiedy Niemcy wchodzili do Czech to my zamiast im zagrozić interwencją razem z Francją postanowiliśmy zająć ten pierd czyli Cieszyn który i tak później straciliśmy z resztą kraju.
@MuchaMovies2
@MuchaMovies2 6 ай бұрын
też zamiast dogadać się z Czechami, brać ich broń. to nieeee, Polak zakompleksiony musi mieć wszystko swoje i wyszło jak wyszło
@piotrq7150
@piotrq7150 5 ай бұрын
​@@MuchaMovies2absurdalne i ahistoryczne aczkolwiek kuszące
@magmag6740
@magmag6740 4 ай бұрын
Czesi się poddali bo nie chcieli popełnić samobójstwa. 1. Mały kraj o niewielkim potencjale. 1/3 obywateli Czechosłowacji to byli Niemcy. Prawie wszystkie granice z państwami nastawionymi nieprzychylnie lub wrogo.
@user-sq2fl8ke9g
@user-sq2fl8ke9g 4 ай бұрын
"Prawie wszystkie granice z państwami nastawionymi nieprzychylnie lub wrogo." Dzięki czechosłowackiej polityce. Gdyby Czesi oddali Zaolzie (podstępnie zajęte w 1919) to mieliby Polskę za sojusznika. A tak Czesi woleli stracić cały kraj niż 900 km kw. Zaolzia. Zaiste "mądre" to było.
@magmag6740
@magmag6740 4 ай бұрын
@@user-sq2fl8ke9g Jakby człowiek wiedział, że się przewróci to by się położył. My też mogliśmy oddać Gdańsk, który i tak nie był Polski. Takie myślenie to się nazywa ahistoryzm. Nie żebym bronił Czechów w kwestii Zaolzia. Jak dwa kraje roszczą sobie pretensje do tego samego terytorium to musi być konflikt. W 1938 r. postąpili chyba najlepiej jak mogli.
@user-sq2fl8ke9g
@user-sq2fl8ke9g 4 ай бұрын
@magmag6740 "Jakby człowiek wiedział, że się przewróci to by się położył." Ależ Czesi na 100% wiedzieli że "się przewrócą" (skapnęli się w 1934 roku, że Niemcy to ich śmiertelny wróg dlatego zaczęli się zbroić jak szaleni) ale zamiast "się położyć" (oddać Zaolzie i zyskać sojusznika w postaci Polski) woleli "stać przeciw wichurze" (kontynuować swoją bzdurną politykę wewnętrzną i zewnętrzną co się skończyło dla nich fatalnie). "W 1938 r. postąpili chyba najlepiej jak mogli." Czesi postąpili najgłupiej jak tylko mogli. Mimo dobrej armii poddali się bez jednego wystrzału, cały ich sprzęt zgarnął Wehrmacht... żeby chociaż go zniszczyli to byłaby jakaś okoliczność łagodząca, pogorszyli przy tym strategiczne położenie Polski (Niemcy mogli teraz zaatakować Polskę z południa). Wbrew pozorom, Wehrmacht w 1938 wcale nie był taki potężny. Czesi broniąc się mogli grać na czas i mieć nadzieję, że sytuacja polityczna zmieni się na ich korzyść. @@magmag6740
@magmag6740
@magmag6740 4 ай бұрын
@@user-sq2fl8ke9g Czesi postąpili najgłupiej jak mogli? A co Czesi stracili nie podejmując walki, którą i tak by przegrali? Nie zostali zrujnowani tak jak Polska. Nie ponieśli takich strat ludnościowych. Ich naród i gospodarka funkcjonowały w czasie wojny prawie normalnie. Jeszcze na koniec wywołali w Pradze powstanie, które - w przeciwieństwie do Polskiego - było zwycięskie. Pan ocenia inny naród poprzez pryzmat polskiego churrapatriotyzmu, który tyle razy doprowadził nas do klęsk.
@user-sq2fl8ke9g
@user-sq2fl8ke9g 4 ай бұрын
"A co Czesi stracili nie podejmując walki, którą i tak by przegrali?" Skąd wiesz, że by przegrali? Sojusz polsko-czechosłowacki w 1938 roku byłby dosyć silny wobec Niemiec. Razem mogliśmy wystawić jakieś 3,6 miliona żołnierzy (1 milion Czesi i 2,6 miliona Polacy) - niechby wystawiono 2 milionową połączoną armię to Niemcy nie odważyliby się najechać Czechosłowacji w 1938 roku. Oba kraje zyskałyby na czasie. Tylko, że głupi Czesi nie chcieli oddać Zaolzia więc taki sojusz nie powstał. Dla mnie ewidentna wina Czechów. Czesi mieli szczęście, bo gdyby Niemcy wygrali wojnę to wymordowaliby 50% Czechów a 50% zgermanizowali (Generalplan Ost). I dzisiaj nie byłoby po Czechach śladu. Na szczęście były kraje które wybrały walkę zamiast tchórzostwa i dzięki temu, mimo ogromnych strat, dzisiaj Czesi istnieją. Czesi są dumni z tego, że ktoś odwalił za nich trudną robotę. Takie drobne cwaniaczki co dbają tylko o siebie. Gdyby Czesi postawili się w 1938 roku to II wojna światowa trwałaby krócej i przyniosła mniej zniszczeń innym krajom - w tym Polsce. ​@@magmag6740
A co gdyby Powstanie Warszawskie nie wybuchło?
40:10
Podcast Wojenne Historie
Рет қаралды 196 М.
2 grudnia 1943. Dzień, który mógł zmienić bieg historii
37:26
Podcast Wojenne Historie
Рет қаралды 149 М.
Vivaan  Tanya once again pranked Papa 🤣😇🤣
00:10
seema lamba
Рет қаралды 23 МЛН
Co było przyczyną porażki operacji Barbarossa?
45:43
Podcast Wojenne Historie
Рет қаралды 218 М.
Jak Guderian opisywał Polskę i Polaków we wrześniu 1939 r.?
38:39
Zagłada pułku SS „Germania” - jak było naprawdę?
41:55
Podcast Wojenne Historie
Рет қаралды 130 М.
Dlaczego twierdza Poznań broniła się tak długo?
45:17
Podcast Wojenne Historie
Рет қаралды 100 М.
Dlaczego Czechosłowacja się rozpadła? Czechosłowacja - historia i dziedzictwo [FILM DOKUMENTALNY]
51:03
Polacy w bitwie o Anglię. Prawda i mit
41:58
Podcast Wojenne Historie
Рет қаралды 89 М.
Wilczy Szaniec - Zamach, który mógł zmienić bieg historii [reupload]
1:23:31
Podcast Historyczny
Рет қаралды 171 М.
Czołg T-34. Dobry czy zły?
53:07
Podcast Wojenne Historie
Рет қаралды 255 М.