Dlaczego masoni kochają Platona? Spotkania z Akwinatą nr 9

  Рет қаралды 15,737

Szkoły Akwinaty

Szkoły Akwinaty

Жыл бұрын

Najpoważniejszy i najtrudniejszy spośród wykładów ks. Piotra Dzierżaka poświęcony Platonowi. Jak pokrótce opisać poglądy tak wielkiego i wpływowego filozofa? Dlaczego przez wielu uznawany jest za największego filozofa? Dlaczego jego poglądy bywają używane przez wolnomyślicieli?
Szkoły Akwinaty:
szkoly.akwinata.edu.pl/pl
Przekaż 1% podatku!
poland-a.prod.fsspx.org/pl/ne...
Kaplice Bractwa św. Piusa X w Polsce:
www.piusx.org.pl/kaplice
Polecamy wydawnictwo Te Deum:
www.tedeum.pl/
oraz kanał FSSPX Polska:
/ @fsspxpolska
Wesprzyj dzieła Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X:
www.piusx.org.pl/wsparcie-dar...
Zapraszam do dyskusji w sekcji komentarzy ale zastrzegam sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub niekulturalnych. Będę blokował również użytkowników którzy będą próbowali wykorzystać sekcję komentarzy nie do dyskusji lecz do uporczywego reklamowania swoich stron, kanałów itp.
#filozofia #platon #masoneria

Пікірлер: 58
@ocnarflareneg1374
@ocnarflareneg1374 Жыл бұрын
ks. Piotr Dzierżak nie tylko posiada wiedzę na poziomie habilitacyjnym, ale również ma duży dar pedagogiczny i bardzo dobrze przekazuje wiedzę. Bogu dzięki, że dał mu te talenty i powołał do kapłaństwa.
@JanJan-il7pj
@JanJan-il7pj Жыл бұрын
Habilitacyjny w jakiej dziedzinie?
@ocnarflareneg1374
@ocnarflareneg1374 Жыл бұрын
@@JanJan-il7pj Jest doktorem filozofii, natomiast z tego co wiem, to nie ma habilitacji. Moim zdaniem jego wiedza jest na poziomie habilitacyjnym pomimo tego że formalnie habilitacji nie ma.
@PaxHominibusBonaeVoluntatis
@PaxHominibusBonaeVoluntatis Жыл бұрын
nie jestem tak mądry żebym mógł wszystko zrozumieć i zapamiętać ale cieszę się że szukana jest prawda i inni wiedzą lepiej niż ja że to świetny wykład. Bogu dzięki za mądrych ludzi z powołaniem i wiernych Prawdzie. Mam nadzieję że tak zupełnie nie spłynie to po mnie. Dziękuję za zamieszczanie.
@archibaldpl9741
@archibaldpl9741 Жыл бұрын
Nie ma to jak posłuchać Wykładu Szkoły Akwinaty w drodze Zmc - Wawa :)
@mateuszpycka1119
@mateuszpycka1119 Жыл бұрын
Św. Augustyn również kochał Platona ;)
@renatajaniak3748
@renatajaniak3748 Жыл бұрын
Dokładnie - piękno samo w sobie 👏👏♥☀dobro - jest dobrem samo w sobie 👏 ♥☀☺
@czekiszczak
@czekiszczak Жыл бұрын
O! Zapowiada się grubo - może stąd ten atak...
@TB-gy4sc
@TB-gy4sc Жыл бұрын
Deo gratias
@krystynagolecka6890
@krystynagolecka6890 Жыл бұрын
Jakzesz mądry człowiek! dziękuję Opatrzności ze jest nami katolikami
@renatajaniak3748
@renatajaniak3748 Жыл бұрын
Świetne dzieła pisał Platon ♥♥♥warto je przeczytać. Wplatał Element ironiczny - ale robił to bardzo subtelnie i to mnie zachwyca w tych dziełach. Polecam.
@corina217
@corina217 Жыл бұрын
Bóg zapłać🌹.
@user-vj9tj8pj8o
@user-vj9tj8pj8o 8 ай бұрын
Bóg zapłać
@renatajaniak3748
@renatajaniak3748 Жыл бұрын
Platon miał ogromną wiedzą, szukał odpowiedzi na wiele pytań, nie mógł zrozumieć jak dobry człowiek został skazany na śmierć. Gdzie tutaj jest dobro?
@joannazofia7032
@joannazofia7032 Жыл бұрын
Pytanie, jakby z Księgi Hioba- bez znajomości Ewangelii.
@pawewasilewski6310
@pawewasilewski6310 Жыл бұрын
Był jakiś włam na konto? Mam dziwny komentarz w powiadomieniach od "Szkoły Akwinaty".
@SzkolyAkwinaty
@SzkolyAkwinaty Жыл бұрын
@Paweł Wasilewski Raczej fikcyjne konto. Pod którym filmem?
@slawas1946
@slawas1946 Жыл бұрын
🥰
@lary.i.penaty3303
@lary.i.penaty3303 Жыл бұрын
Deo gratias.
@renatajaniak3748
@renatajaniak3748 Жыл бұрын
Czy widzimy jak rośnie kwiat 🌸 w każdej jego sekundzie? Czy widzimy jak rozwija się paczek kwiatowy? Nie widzimy. Dlaczego? Dlaczego widzimy dopiero gdy kwiat troszkę się rozwinie.
@majchro9226
@majchro9226 Жыл бұрын
LICh+, Proponuję temat na materiał o tym jak skutecznie rozróżniać psychologię od religii. Temat mógłby być troszkę klikbajtowy, na przykład. Czy katolik może mieć depresję ? :)
@SzkolyAkwinaty
@SzkolyAkwinaty Жыл бұрын
Katolik może mieć każdą chorobę. Depresję też. Moderator.
@majchro9226
@majchro9226 Жыл бұрын
@@SzkolyAkwinaty Tak - to tylko propozycja nośnego tytułu.
@SzkolyAkwinaty
@SzkolyAkwinaty Жыл бұрын
@@majchro9226 Przyznaję, nie zrozumiałem. ;-) Moderator.
@katarzynaz7127
@katarzynaz7127 Жыл бұрын
A czy można być chrześcijaninem i jednocześnie nie zgadzać się z nauką księży i Kościoła?
@piotrmaniawski930
@piotrmaniawski930 Жыл бұрын
@@katarzynaz7127 Oczywiście. Jest mnóstwo odmian chrześcijaństwa nie związanych z Kościołem.
@renatajaniak3748
@renatajaniak3748 Жыл бұрын
Podobnie z drzewami, trawą itd....nie widzimy samego procesu wzrostu. Rozpoznajemy dopiero gdy zauwaźymy różnicę. Widać źe nie wszystko widzimy.....☺mając wzrok. Zatem to źe Boga nie widzimy nie oznacza że go nie ma.
@beatabonin4131
@beatabonin4131 Жыл бұрын
Takiego mętnego wywodu o Platonie to jeszcze nie słyszałam....krążenie wokół najważniejszych wpływów platonskich .
@thomas_lite3978
@thomas_lite3978 Жыл бұрын
Człowiek z natury jest istotą złą, zapatrzoną w siebie, stawiającą swój gatunek na piedestale, a wszelkiego rodzaju religie stworzył by swój egoizm szerzyć na masową skale i zaszczepiać go od najmłodszych lat u kazdego z przedstawicieli swego plugawego gatunku.
@rycerzniepokalanej1076
@rycerzniepokalanej1076 Жыл бұрын
Czy aby nie szkoda czasu na zgłębianie tego, czym zajmują się poganie? Czy ta wiedza nam ochrzczonym jest potrzebna do zbawienia dusz naszych?
@SzkolyAkwinaty
@SzkolyAkwinaty Жыл бұрын
Nie, nie szkoda. Tak, jest potrzebna. Dzięki dziedzictwu Platona w pierwszych wiekach Kościół mógł wyjaśnić i obronić m. in. naukę o Trójcy Św. (sobór nicejski), dwóch naturach Chrystusa (sobór chalcedoński). A Święty Bazyli Wielki napisał nawet dzieło "O pożytkach czytania dzieł pogańskich". Polecam ku rozwadze. Moderator. Moderator.
@renatajaniak3748
@renatajaniak3748 Жыл бұрын
Zachwycające jest to, jak tęgie głowy szukają odpowiedzi na tak wiele pytań. Ciekawe co Bóg sobie myśli , gdy widzi naukowców łamiłcych sobie głową jak stworzyć człowieka ale innego niż my. ☺ tylko maszyny i roboty bez duszy. Musiał dać Bóg jakieś ograniczenie, inaczej nie byłby Bogiem gdyby człowiek mógł od podstaw stworzyć innego czćowiek.
@eldoradose
@eldoradose Жыл бұрын
Jak się nie rozumie to po co wykładać? Idee to nie są pojęcia ogólne, ani tym bardziej forma gdyż ta, jest wynikiem, skutkiem a nie pierwszą przyczyną. Pojęcia ogólne tylko się do idei odnoszą, a sama idea jest wzorcem wedle którego istnieją stosunki określonych części dających potem formę całościową. Aby stworzyć kulę to środek musi być w określonym stosunku do peryferii i idea jest tym wzorcem danego stosunku. Od Platona rozpoczyna się budowa chrześcijaństwa, od "miłości platonicznej" a nie od upodobania w obrazach zmysłowych (w sztuce) i tego co ziemskie bo to typowe dla pogan. Od Tomizmu rozpoczyna się rozpad chrześcijaństwa, gdyż filozofia Tomizmu czy też Arystotelesa uniemożliwia poznanie czegokolwiek prócz natury i tego co ziemskie. Mówienie o tym, że Platon to płycizna która zamyka w granicach tego co naturalne należy zaliczyć do...bredni. Nigdzie też nie ma mowy o tym, że to my sobie wymyślamy świat, tak myśleli późniejsi idealiści jak np Berkeley. To nie Tomizm poznał hierarchie duchowe, od Aniołów po Serafiny a pierwsi Ojcowie Kościoła którzy bazowali na Platonie. To nie Tomizm uznaje, że to co wieczne i nieśmiertelne, jak Dobro jest ważniejsze od tego co ziemskie i naturalne, tylko Platon. Ewidentnie nie rozumie się tutaj, że Platon odnosi się do tego co jest niezmysłowe i nieziemskie tylko do tego co "niebieskie" a więc niedefiniowalne za pomocą jeżyka, można tylko za pomocą symbolu i takim przykładem jest np krzyż, który jest symbolem a nie definicją. Jest to niepoznawalne za pomocą myślenia, ani dedukcji ani indukcji. Przecież rzeczywistość poznawana zmysłami i rozumem jest wynikiem upadku człowieka w grzech. Arystoteles jest ojcem nauk przyrodniczych a Platon jest ojcem właściwej teologii która bada Objawienie a nie przejawienie się w zjawisku.
@piptrakwinski1851
@piptrakwinski1851 Жыл бұрын
Interpretacja Platona, którą tu Pan przedstawił w bezpośrednio prowadzi do gnozy, jeśli już nią nie jest...
@eldoradose
@eldoradose Жыл бұрын
@@piptrakwinski1851 A do czego prowadzi ograniczanie poznania do zmysłów i do episteme? Prowadzi do materializmu, humanizmu, naturalizmu a w konsekwencji do nihilizmu/fatalizmu i pochodnych jak relatywizm czy obecny postmodernizm. Boga św. Tomasza nie da się poznać, i sam św. Tomasz nigdy nie pozna niczego ze swojej metafizyki, bo to jest perspektywa ziemska, teoretyczna, której nie da się przeżyć ani doświadczyć. Za to dzięki gnozie poznajemy wszystkie hierarchie niebieskie, poznajemy objawienie i Ewangelia św Jana wraz z Apokalipsą jest gnozą a nie filozoficzną spekulacją i bez gnozy nie da się jej zrozumieć. Platon nie tworzył systemu, jego wiedza pochodzi z objawienia, z inicjacji jakie przeszedł w misteriach czy to egipskich czy orfickich i jego pisma są zachętą do filozofii rozumianej jako inicjacja, jako misterium a nie jako spekulacja i teoretyzowanie. Innymi słowy, Platon chciał podnieść filozofię do rangi teologii, Arystoteles a potem św. Tomasz zdegradował teologie do rangi filozofii.
@piptrakwinski1851
@piptrakwinski1851 Жыл бұрын
@@eldoradose Prawie ze wszystkim z tego, co Pan napisał mogę się zgodzić. Wyjątkiem jest tylko zawoalowana myśl, według której u Tomasza ( i Arystotelesa) jest jakieś zatrzymanie się na poziomie poznania zmysłowego. Faktycznie przecież to największe osiągnięcie Platona, jakim jest "drugie żeglowanie" znajduje swoją kontynuację w refleksji zarówno jednego, jak i drugiego.
@eldoradose
@eldoradose Жыл бұрын
@@piptrakwinski1851 Ta refleksja zaspokaja jedynie potrzeby cielesnego intelektu. Inicjacja w Egipcie polega na uśmierceniu człowieka na 3 dni a następnie przywróceniu do życia. Platon tylko wskazał kierunki, nie zależało mu na ścisłym wyjaśnianiu ani na definiowaniu, jego Państwo np jest metaforą uporządkowania duszy, gdyż każda dusza składa się z wielu osobowości na wzór rzemieślników, strażników, filozofów itp i jeśli człowiek tak nie uporządkuje duszy to na nic zda mu się czerpanie z tego jako modelu organizacji społecznej i próba tworzenia takiego ustroju. W Ewangeliach mamy sporo przypowieści gdyż sprawa musi być otwarta i wolna na interpretacje, jeśli jest ściśle i precyzyjnie wyjaśniona to jest zarazem i martwa, już nikt nie szuka. Dla św. Tomasza Bóg jest pierwszą przyczyną, no i co z tego? Mój ojciec nie jest moją przyczyną gdyż tej nie można oddzielić od skutku, jest moim stwórcą, czyli istniał zanim jak byłem, przyczyny nie da się kochać bo jest równoważna statusem ze skutkiem. Stwórca musi mieć na mnie pomysł, jakąś idee, przyczyna ruchu to tylko jeden impuls, w pełni prosty i niezawierający w sobie nic więcej jak wynik, wszystko wyjaśnione. Natomiast idea mnie nie jest wyjaśniona, to cała zagadka poznawania samego siebie, odrzucania nieidealnych przypadłości, dochodzenia do istoty ale nie do definicji istoty, a do jej uświadomienia sobie.
@piptrakwinski1851
@piptrakwinski1851 Жыл бұрын
@@eldoradose Pana wypowiedź jest wręcz modelowym przykładem tego, co się dzieje z człowiekiem, który karmi swoją duszę Platonem, a nie Tomaszem.
@alicjadziedzic2953
@alicjadziedzic2953 Жыл бұрын
Po co ksiądz farbuje włosy????
@piptrakwinski1851
@piptrakwinski1851 Жыл бұрын
A skąd ten pomysł, że farbuje?
@karolinakoralik2385
@karolinakoralik2385 Жыл бұрын
A w jakim celu ludzie zadają bezsensowne pytania?...
@dominikbatorski3121
@dominikbatorski3121 Жыл бұрын
​@@karolinakoralik2385 fakt
@KashmirPL
@KashmirPL 10 ай бұрын
Ksiądz ma być skromny a nie robić fanaberie z farbowaniem włosków!
@DominikKo33
@DominikKo33 2 ай бұрын
Bo ma na to ochotę i to nie grzech.
Pobożność Sokratesa - Spotkania z Akwinatą nr 8
45:36
Szkoły Akwinaty
Рет қаралды 5 М.
Jest ostatnim "Zośkowcem". Opowiedział o piekle Powstania Warszawskiego
1:03:33
Задержи дыхание дольше всех!
00:42
Аришнев
Рет қаралды 3,8 МЛН
Mama vs Son vs Daddy 😭🤣
00:13
DADDYSON SHOW
Рет қаралды 50 МЛН
НРАВИТСЯ ЭТОТ ФОРМАТ??
00:37
МЯТНАЯ ФАНТА
Рет қаралды 8 МЛН
Czy prawdę i fałsz da się pogodzić?
44:06
Szkoły Akwinaty
Рет қаралды 10 М.
Wiedza, wiara i mądrość - Spotkania z Akwinatą
1:05:18
Szkoły Akwinaty
Рет қаралды 16 М.
Hejter, mason, patriota - Julian Ursyn Niemcewicz. Historia Bez Cenzury
17:02
Historia bez cenzury
Рет қаралды 762 М.
MASONERIA EZOTERYCZNA - cykl Kulisy historii odc. 107
1:08:45
Eliasz, prorok jak ogień - prof. Marcin Majewski (Smak Karmelu | Karmelitańskie historie #2)
1:02:14
Krakowska Prowincja Karmelitów Bosych
Рет қаралды 57 М.
Jak masoni zwalczali Fatimę...
44:08
Przymierze z Maryją TV
Рет қаралды 71 М.
CYWILIZACYJNE SZALEŃSTWO ! W. GADOWSKI
46:02
Tomasz Drwal
Рет қаралды 190 М.
Masoneria. Pierwszy stopień wtajemniczenia - prof. Tadeusz Cegielski
1:16:44
Indult - objawy i leczenie. Status kanoniczny Bractwa
1:01:08
Szkoły Akwinaty
Рет қаралды 35 М.