No video

Oláh Éva: Játékos részecskefizika (Atomcsill, 2020.02.20.)

  Рет қаралды 6,282

ELTE Atomcsill

ELTE Atomcsill

Күн бұрын

Előadó: Oláh Éva (Bálint Márton Ált. Iskola és Középiskola, MTA Wigner Fizikai Kutatóközpont, MTA-ELTE Fizika Tanítása Kutatócsoport)
Cím: Játékos részecskefizika
Időpont: 2020.02.20.
Kivonat: Manapság már a legkedveltebb sorozatokban, mint például az „Agymenőkben” vagy a „Gyilkos számokban” rendszeresen hallhatunk olyan kifejezéseket, mint „Higgs-bozon”, „Nagy Hadronütköztető”, de ezek fölött többnyire elsiklunk, hiszen ismeretlen fogalmak a hétköznapi ember számára. Szubatomi részecskékkel, mint például a proton és a neutron találkozhatunk akár az általános iskolában is, de kvarkokról, leptonokról, bozonokról még a középiskolások is ritkán hallanak. A mikrovilágban zajló folyamatok sokak számára elképzelhetetlenek, hiszen mérettartományuk tipikusan 10-18 m alatti. A részecskefizika Standard Modelljének „állatkertjét” szeretném bemutatni papírkockák segítségével és különböző bomlási folyamatok mélyebb megértését segíteni.
További információ: atomcsill.elte....

Пікірлер: 10
@gaborkolozsvari7140
@gaborkolozsvari7140 3 жыл бұрын
Évával van szerencsém együtt dolgozni. Felnézek rá, és nagyon örülök, hogy itt is láthatom!
@lxathu
@lxathu 3 жыл бұрын
Örülök és irigylem a srácokat. PONT egy ilyen szakkör kellett volna nekem 40 éve, amikor a Kincskereső kisködmön helyett a Gondolat zsebkönyvek Elemi részek példányát olvastam századszor is, századrészét sem értve.
@sculptingtools339
@sculptingtools339 3 жыл бұрын
Nagyon szuper volt!
@m.katyamatyas3797
@m.katyamatyas3797 3 жыл бұрын
Évi! Gratulálok!
@tothgyorgy8866
@tothgyorgy8866 3 жыл бұрын
Aranyos ovódásszint.
@elteatomcsill8013
@elteatomcsill8013 3 жыл бұрын
Esetleg feltűnhetett volna: a cél nem az volt, hogy az előadás és a videó nézőinek elmagyarázzuk a részecskefizikát - számos másik műsorunk szólt erről. Ez az előadás azt mutatta be, hogy milyen módszerekkel lehet gyerekekkel megismertetni a részecskefizika alapfogalmait. dgy
@laszlocsatari437
@laszlocsatari437 3 жыл бұрын
Szörnyű a hang. Pedig egy mikroport viszonylag egyszerű szerkezet.
@LegendaryJoeGB
@LegendaryJoeGB 3 жыл бұрын
spoiler alert....Vegig 5 eveseknek szol. Svajci idegenvezetes, pluss jatekok,szines kockak, cukorka osztas. A vegen "mindenki bekaphatja" Az eloadas legviccesebb resze volt, ha nem az egyetlen.
@TeslaElonSpaceXFan
@TeslaElonSpaceXFan 3 жыл бұрын
"Előadó: Oláh Éva (Bálint Márton Ált. Iskola és Középiskola ..." Ez egy kisgyerekeknek szóló anyag, jól látod. Ennek ez a célja és ezért készült. Az előadó ezt mondja: kzfaq.info/get/bejne/b66BadShpp2WgWw.html 10 éves kortól ajánlott. Én továbbra is azt állítom, hogy egy 5-6 éves általános iskolás gyerek is képes már megérteni.
@elteatomcsill8013
@elteatomcsill8013 3 жыл бұрын
@@TeslaElonSpaceXFan Igazad van, de pontosítsunk. A gyerekeknek nem közvetlenül ezt az előadást ajánljuk, hanem az Éva és követői által kidolgozott módszerekkel tartott tanórákat. Az itt bemutatott kockák és más játékok csak egy kis részét képviselik annak a sokféle módszernek, amivel Éva sikeresen tanította meg már sok generációnyi iskolás gyereknek a részecskefizikai alapfogalmait, beleértve azt is, hogy a leglelkesebb és legkitartóbb gyerekek képesek voltak valóban működő részecskedetektort is építeni. Épp elég baj, hogy az amúgy is visszaszorulóban levő iskolai természettudományos oktatás a legtöbb iskolában megreked a 19. századi fizikai fogalmak és felfedezések szintjén, és nem képes bemutatni a 20. század folyamán bekövetkezett szédületes fejlődést, szemléletváltást, új fogalmakat és új eredményeket. Örülni kell annak, ha egy-egy lelkes tanár (ha már a hivatalos oktatáspolitika nem támogatja) magánkezdeményezésként kidolgoz olyan módszereket, amelyekkel közel lehet vinni a gyerekekhez a modern fizika fogalmait és eredményeit. Oláh Éva ezen az előadáson ezeknek a módszereknek egy kis részét mutatta be. Ha egy felnőtt ebből az előadásból akarja megtanulni a részecskefizikát, rossz helyen jár. De elegendő kicsit odébb kattintani, az Atomcsill csatornáján több mint húsz előadás szól az elméleti és kísérleti részecskefizikáról. Ha viszont valaki az iránt érdeklődik, hogyan lehet a gyerekekkel megismertetni és megszerettetni a részecskék világát, esetleg tanárként maga is kedvet kap hozzá - akkor a legjobb helyen jár. dgy
PEDRO PEDRO INSIDEOUT
00:10
MOOMOO STUDIO [무무 스튜디오]
Рет қаралды 11 МЛН
❌Разве такое возможно? #story
01:00
Кэри Найс
Рет қаралды 3,1 МЛН
Varga Dezső: A részecskefizika útkereső kora (Atomcsill, 2024.02.08.)
1:14:40
Csordás András: A kvantummechanika hőskora (Atomcsill, 2024.02.22.)
1:48:04
Vukics András: A mindent mérő óra (Atomcsill, 2024.01.11.)
1:38:16
ELTE Atomcsill
Рет қаралды 12 М.
Dávid Gyula: A következő 137 kvintillió év (Atomcsill, 2021.09.09.)
1:33:26