EP116 anthony burgess - mechanický pomeranč

  Рет қаралды 14,719

Na potítku

Na potítku

4 жыл бұрын

Čau! Dneska se podíváme na román Anthonyho Burgesse Mechanický pomeranč, projdeme stručně děj, formální prvky, protože jazyková stránka románu je na něm to nejzajímavější, a velice stručně se také dotkneme některých filozofických kontextů.
Moc děkujeme všem našim patronům za podporu!
Stránky Na potítku: www.napotitku.cz
Moderuje: David Jirsa
Kamera a střih: Daniel Zezula
Music: www.bensound.com
Chcete naši tvorbu podpořit? Už od $2 měsíčně můžete mít přístup k bonusovému obsahu na našem Patreonu:
www.patreon.com/napotitku

Пікірлер: 20
@mylousjakes9702
@mylousjakes9702 4 жыл бұрын
Musím říct, že vy mě hodně bavíte. Sledování vašich videí a zejména rozbory literatury mě příjemně udržují v humanitním prostředí, ze kterého jsem před časem odešel a čehož dnes lituji, a proto určitě pokračujte!
@vojtechpospisil7027
@vojtechpospisil7027 4 жыл бұрын
Za to spotify miluju!
@eilatan2540
@eilatan2540 4 жыл бұрын
Konečně! Na pomeranč jsem čekala, díky! 😀😀❤️
@Rulets1010
@Rulets1010 4 жыл бұрын
Ten konec mi dává smysl v tom ohledu, že minimálně ve skutečném světě si člověk málo kdy přizná, že měl špatný názor nebo že udělal chybu. Pokud v reálu člověk změní názor, obhájí si to sám před sebou tak, že si to vlastně myslel celou dobu, jen ho ostatní špatně pochopili. Takže pokud si postava řekla, že je na supernásilí už moc stará, tak nám to něco může říct o lidské nátuře. I přes veškeré zlo, které udělal si nepřiznal, že to bylo špatné. To, co dělal, bylo vlastně v pohodě, jen z toho vyrostl. Původní konec je také temný, jen jiným způsobem, než americký. Mám ho raději. To zlo je tam víc skryto a je míň teatrální. Zlo je lidská přirozenost sama. *Přikládám informace o endoplazmatickém rektikulu:* Endoplazmatické retikulum (ER) je soustava vzájemně propojených miniaturních membránových cisteren a kanálků, která se nachází v cytoplazmě drtivé většiny eukaryotních buněk. Napojuje se na buněčné jádro a obvykle i na Golgiho aparát. Endoplazmatické retikulum zvětšuje vnitřní povrch buňky, což má velký význam pro metabolické procesy. Rozlišujeme 1) drsné (nebo hrubé) ER, na jehož vnějším povrchu jsou přisedlé ribozomy 2) hladké ER bez přisedlých ribozomů. Drsná část endoplazmatického retikula se specializuje na syntézu některých bílkovin a procesy s tím související, jako je skládání těchto proteinů a jejich oligomerizace či navěšování jistých cukerných zbytků na tyto bílkoviny. V drsném ER také probíhá rozklad špatně sbalených či poškozených bílkovin - mechanismus za to zodpovědný se označuje jako ER-asociovaná degradace proteinů. V hladkém endoplazmatickém retikulu se odehrávají zcela odlišné procesy - odstraňování toxických (odpadních) látek, některé části metabolismu lipidů a metabolismu hemu. Dále se mohou z hladkého ER regulovaně uvolňovat vápenaté ionty.
@natyknor6085
@natyknor6085 4 жыл бұрын
Děkuji za podcasty👍
@dagmarmedabrejlova8825
@dagmarmedabrejlova8825 4 жыл бұрын
díky! ten plyšák v tom krýglu je super :DD
@luciemyslikova5135
@luciemyslikova5135 4 жыл бұрын
Mně byl Alex taky sympatický:D Myslím si, že člověk se do té hlavní postavy vždycky nějak vžije a a "rozumí jí" (hlavně pokud je to psané ich formou), i když ví, že se ta postava chová špatně.
@miked.v.cztitulky
@miked.v.cztitulky 4 жыл бұрын
12:47 No tvůj názor na Dextera by mě zrovna dost zajímal. Je to jeden z nejzajímavějších konců seriálu, které jsem kdy viděl. Jinak je tedy pravda, že když člověk umí anglicky, tak s jazykem v knize nemá žádný problém? Pamatuji si, že se úryvek z knihy objevil v jednom z didaktických testů a byl to pro mně docela šok.
@maisondegellert
@maisondegellert 4 жыл бұрын
@aloisbrzobohaty3019
@aloisbrzobohaty3019 4 жыл бұрын
Ono k tomu tvému problému vypravěče je mnohdy ona sympatičnost či jeho pochopení dané prostě tím, že jeho očima sledujeme příběh, tudíž jej ve většině případů pochopíme i kdyby na půdě oběsil vlastní babičku. Mechanický pomeranč jsem bohužel nečetl, ale viděný film mi dal s tím klukem víceméně souznít (jakkoliv se nepovažuji za násilníka či delikventa a nesouhlasím s jeho chováním) a mohu-li se zpětně vyjádřit k Lolitě, tak ani zde si nemyslím, že bych vypravěče vyloženě nenáviděl a naopak chápal jeho myšlenkové pochody a snad mu i fandil (a to mě běžně dvanáctileté holčičky nevzrušují). Toto je ale víceméně "vysoká literatura" jakkoliv je tento termín příšerný, ovšem vnímám něco podobného i u daleko horších knih, které v současnosti čtu a kde mnohé postavy vyloženě nenávidím, ale autor mě přímo nutí je mít rád, případně je mít alespoň více v oblibě než jejich oponenty - jednoduše řečeno, hrdina mi naprosto není sympatický a proto autor vykreslí padoucha jako naprostého idiota, čímž se snaží nahnat svému protagonistovi oblibu.
@davidjirsa8582
@davidjirsa8582 4 жыл бұрын
Jo mně je to jasný, že když je vypravěč hlavní postava, tak jako čtenáři tíhneme k tomu, abychom mu fandili. Mě to hlavně zaujalo u té Lolity, kde jsem položil stejnou otázku. A kupodivu byly odpovědi celkem "genderově zatížené", kluci často psali, že pro něj měli pochopení, holky zase že ho úplně nenáviděly. I když tam hodně lidí nepochopilo, že jsem se tu otázku snažil položit tak, že bychom pro něj možná mohli mít pochopení, když ta jeho úchylka byla výsledek traumatu z dětství, ale hodně lidí to chápalo tak, že se ho snažím nějak obhajovat. Každopádně Alex je proti Humbertovi desetinásobný maniak, a přesto ho člověk tak nějak chápe...
@Sejnoha56
@Sejnoha56 3 жыл бұрын
zo je nejaky skolni proslov v covidu
@is50
@is50 2 жыл бұрын
zvlastni ze kdyz nejaka moje znama cte tu knihu tak mi rekne, ze celou dobu myslela na me. jen mi nedokaze vysvetlit jestli je to kvuli povaze nebo krestnimu jmenu hlavniho hrdiny. xD
@youngzidle9016
@youngzidle9016 2 жыл бұрын
Moloko holotrop
@robinmayer2990
@robinmayer2990 4 жыл бұрын
první vole
@FiikusMaximus
@FiikusMaximus 4 жыл бұрын
Hej dobrý, pojď mi!
@Nikdonikdenikdy
@Nikdonikdenikdy 3 жыл бұрын
No jasný no
@petrolejsoft9323
@petrolejsoft9323 4 жыл бұрын
Ty toho pásovce nijak necvičíš... Pořád dělá blbosti.
4 жыл бұрын
To je mravenecnik. Stejny rad, jina celed. Na rozdil od pasovcu nelze mravenecniky vycvicit.
EP125 chuck palahniuk - klub rváčů
22:15
Na potítku
Рет қаралды 10 М.
EP191 ladislav fuks - pan theodor mundstock
26:21
Na potítku
Рет қаралды 9 М.
Вечный ДВИГАТЕЛЬ!⚙️ #shorts
00:27
Гараж 54
Рет қаралды 14 МЛН
THE POLICE TAKES ME! feat @PANDAGIRLOFFICIAL #shorts
00:31
PANDA BOI
Рет қаралды 25 МЛН
EP112 milan kundera - nesnesitelná lehkost bytí
24:57
Na potítku
Рет қаралды 28 М.
EP228 Proč už umění není, co bývalo?
37:51
Na potítku
Рет қаралды 17 М.
EP187 karel čapek - válka s mloky
29:36
Na potítku
Рет қаралды 31 М.
EP97 friedrich nietzsche - smrt Boha a nadčlověk
35:21
Na potítku
Рет қаралды 48 М.
EP85 edgar allan poe - havran
26:51
Na potítku
Рет қаралды 79 М.
Rozbor díla: Hamlet (W. Shakespeare)
8:58
Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Рет қаралды 178 М.
EP79 samuel beckett - čekání na godota
23:40
Na potítku
Рет қаралды 27 М.
EP144 milan kundera - žert
19:15
Na potítku
Рет қаралды 19 М.
Jaroslav Maxmilián Kašparů: Žijeme v chaosu a lidé trpí. I před Vánocemi
28:43
Český rozhlas Radiožurnál
Рет қаралды 378 М.
EP142 zdeněk jirotka - saturnin
17:05
Na potítku
Рет қаралды 27 М.