FILOLOGIA ANGIELSKA NIE JEST KURSEM ANGIELSKIEGO

  Рет қаралды 22,226

Kierunkowskaz

Kierunkowskaz

Күн бұрын

Tym razem w ramach Kierunkowskazu Kariery miałem okazję porozmawiać z absolwentką anglistyki - Karoliną. Karolina ukończyła filologię angielską i podzieliła się ze mną swoimi doświadczeniami, które wyniosła w trakcie pięciu lat studiowania tego kierunku. Rozmawiamy o tym, dlaczego nie należy traktować tych studiów jako kursu języka angielskiego, dla kogo ten kierunek studiów jest odpowiedni, czego należy się spodziewać, wybierając filologię angielską oraz co można robić po ukończeniu tych studiów.
Jeśli czujesz się pewnie w języku angielskim, chcesz rozwijać swoje umiejętności komunikacyjne i zastanawiasz się nad wyborem filologii angielskiej - ta rozmowa jest dla Ciebie!
Mój IG: @kierunkowskaz_
Mój TT: @kierunkowskaz_studia
Nie wiesz, jakie studia wybrać? Rozwiąż ten QUIZ i stwórz PLAN DZIAŁANIA! jakiestudiawybrac.pl/yt2 (zajmie Ci 3 minutki, a może oszczędzić kilka lat życia xD)
Popularność filologii angielskiej, zarobki absolwentów anglistyki, bezrobocie wśród absolwentów tych studiów: kierunkowskazkariery.pl/studi...
Kierunkowskaz to miejsce, w którym przyszli studenci mogą zdobyć cenne informacje o kierunkach studiów, którymi są zainteresowani. Słuchając historii gości, mogą zweryfikować, czy ich wyobrażenie o danym kierunku jest właściwe i na tej podstawie świadomie dokonać jego wyboru.
00:00 Zapowiedź
01:15 Czy filologia angielska jest kursem angielskiego?
04:44 Nad jakimi studiami się zastanawiałaś?
06:00 Opis filologii angielskiej na stronie uczelni
08:48 Profil nauczycielski i profil tłumaczeniowy
10:30 KierunkowskazKariery.pl
12:46 Jak wyglądał początek studiów? Czy było ciężko?
15:10 Czego się uczy na filologii angielskiej?
21:15 Gdzie ta wiedza przydaje się na rynku pracy?
22:28 Kto jest idealnym kandydatem filologii angielskiej?
23:45 Specjalizacje na filologii angielskiej
26:31 Praca w szkole językowej, szkole państwowej i korepetycje
31:55 Dlaczego poszłaś na filologię angielską na drugim stopniu?
35:15 Prace dyplomowe na filologii angielskiej
38:45 Gdzie pracują Twoi znajomi po studiach?
42:33 Czy wiedza zdobyta na studiach przydaje Ci się w pracy?
43:43 Dlaczego rozpoczęłaś italianistykę?
47:54 Czy wybrałabyś inny kierunek studiów?
48:17 Co chciałaś robić po studiach?
50:41 Prowadzący na filologii angielskiej
53:40 Podsumowanie rozmowy - lingwistyka
#kierunkowskazkariery #matura #studia

Пікірлер: 129
@kierunkowskaz
@kierunkowskaz 2 ай бұрын
Codzienna pomoc w wyborze kierunku studiów! (w maju i czerwcu!) Zapisz się tutaj! jakiestudiawybrac.pl/yt
@Adrian-hk1pd
@Adrian-hk1pd 3 жыл бұрын
Omggg, głos tej Pani jest cudowny i w ogóle sposób mówienia.
@kierunkowskaz
@kierunkowskaz 3 жыл бұрын
Zgadzam się, bardzo podcastowy głos :)
@radekkuak3352
@radekkuak3352 3 жыл бұрын
Kierunkowskaz karier! Kurcze im dalej w las, im więcej Twoich rozmów, tym coraz bardziej utwierdzam się we wniosku, że chyba najważniejsze jest mieć na siebie jakiś pomysł lub mieć szczęście, lub być w bardzo wąskiej grupie osób, które już w szkole średniej wiedzą do czego dążą.
@kierunkowskaz
@kierunkowskaz 3 жыл бұрын
Bez wątpienia posiadanie zainteresowań wspomaga wybór studiów. Mam nadzieję, że przeprowadzane przeze mnie rozmowy, choć w małym stopniu pomagają zaznajomić się z zawodami, które można wykonywać w przyszłości. :)
@Karolina-qd6jj
@Karolina-qd6jj 3 жыл бұрын
54:27 co do lingwistyki stosowanej, jestem na angielsko-niemieckiej na UMCS w Lublinie na magisterce i akurat myślę, że jest jednak praktyczniejsza od filologii. Takie najbardziej znane uczelnie z tym kierunkiem i do niedawna chyba jedyne to UW, UMCS, UAM i UG. Kulturówkę ogolnie pojęta miałam tylko 3 semestry z obu języków, a reszta to zajęcia praktyczne i tłumaczenia ustne od pierwszego roku studiów (zaczynaliśmy od tzw. tłumaczeń avista, potem konsekutywne, a ostatnie dwa semestry na mgr to symultaniczne). Do tego dochodziła stylistka języka polskiego np, która jednak też sporo ułatwia przy tłumaczeniach pisemnych np. No i od 3 roku to męcza głównie z tłumaczeń prawniczych i ekonomicznych czyli tłumaczeń specjalistycznych. Tłumaczenia audiowizualne też można było liznac przez dwa semestry, więc mimo robienia podwójnej specjalizacji (tlumaczeniowej jako obligatoryjnej i dodatkowo nauczycielskiej) to lingwistyka stosowana ma przede wszystkim praktycznie przygotować do wykonywania zawodu tłumacza. Czy to wystarczajace to też dużo zależy od prowadzacych, ale można się dobrze rozeznać w tym temacie. :)
@kierunkowskaz
@kierunkowskaz 3 жыл бұрын
Mega ważne informacje, Karolina. Dzięki za Twój wkład!
@ErtixPoke
@ErtixPoke 2 жыл бұрын
Wszystko by było idealnie gdyby nie fakt, że lingwistyki zazwyczaj są już z danym językiem, a nie ma się możliwości wyboru. :(
@Karolina-qd6jj
@Karolina-qd6jj 2 жыл бұрын
@@ErtixPoke popatrz na UW, w Bydgoszczy i Toruniu chyba maja jakies troche inne kombinacje teraz - nie takie basicowe, ale co do torunia mam mieszane uczucia.. czy nauka dwoch jezykow romanskich od podstaw cokolwiek ci da na rynku pracy po 3 latach.
@reasel87
@reasel87 Жыл бұрын
ale na filologii jest bardzo duzo przedmiotów praktycznych, te które wymieniłaś również. Tlumaczenia specjalistyczne, a vista, konsekutywne i audio, a to tylko część. Może wzystko zalezy od uczelni i programu. Do tego oczywiscie kulturówka, ale to głownie historia przez jeden semestr i literatura
@alicjapolicja9136
@alicjapolicja9136 3 жыл бұрын
Super kanał!! Bardzo pomocny, super robota😊
@kierunkowskaz
@kierunkowskaz 3 жыл бұрын
Dzięki Alicja!
@mragusia00
@mragusia00 3 жыл бұрын
Super się słucha Pani Karoliny mega ciekawe wypowiedzi styl mowy barwa głosu wow 👏😃 pozdrowienia super kanał i Pan Prowadzący 😃
@kierunkowskaz
@kierunkowskaz 3 жыл бұрын
Bardzo mi miło! Dziękuję bardzo i również pozdrawiam :)
@Barti22xD
@Barti22xD 3 жыл бұрын
Świetny kanał, super, że można tak dużo dowiedzieć się o danym kierunku i jego specjalizacji. :) Czy będzie kiedyś odcinek o którymś z kierunków nauk o sztuce, tj. muzykologia, historia sztuki, teatrologia lub kierunków artystycznych z np. Akademii Muzycznej, Akademii Teatralnej lub Akademii Sztuk Pięknych? Jestem ciekaw, jak takie osoby sobie radzą po swoim kierunku i jak wygląda sytuacja z pracą w branży. PS. Kierunkowskaz karier!
@kierunkowskaz
@kierunkowskaz 3 жыл бұрын
Dzięki Bartixxowy! Staram się, aby tak to właśnie wyglądało! Na pewno w przyszłości chcę także zaprosić gości, którzy ukończyli kierunki artystyczne, jednak na ten moment muszę się skupić na nieco bardziej popularnych.
@margograjki884
@margograjki884 3 жыл бұрын
Na to czekałem!!
@kierunkowskaz
@kierunkowskaz 3 жыл бұрын
Miłego oglądania! :)
@ola14771
@ola14771 3 жыл бұрын
Ja tak samo
@aleksandrakamienska9387
@aleksandrakamienska9387 3 жыл бұрын
Kierunkowskaz karier :) Ciekawa, zaskakująca i trochę zasmucająca rozmowa. Sama w klasie maturalnej zastanawiałam się czy jeśli nie dostane się na wymarzony kierunek i będę poprawiać maturę, to nie wybrać właśnie filologii angielskiej by podnieść swój wspaniały kunszt języka angielskiego i mieć "korki do matury za free". Przyznam, że mnie zaskoczyliście ;)
@kierunkowskaz
@kierunkowskaz 3 жыл бұрын
Myślę, że właśnie sporo ludzi właśnie tak o tym kierunku myśli, a rzeczywistość jest troszkę odmienna :)
@missgood5355
@missgood5355 3 жыл бұрын
Zgadza się, studia filologiczne to nie kurs językowy. Pani z filmiku powinna była sprawdzić znaczenie słowa "filologia" zanim się na takie studia zdecydowała - czytajcie opisy studiów i sprawdzajcie program zajęć. Sama ukończyłam anglistykę i jeszcze jedne studia filologiczne i nie rozumiem, jak można nie rozwijać kompetencji językowych czytając książki po angielsku i aktywnie uczestnicząc w zajęciach typu literatura czy językoznawstwo, prowadzonych przecież zawsze po angielsku. Trzeba mieć ograniczone horyzonty. Bardzo mnie zasmuciła ta rozmowa, gdyż pokazuje, jak dużo się zmieniło przez te kilka lat od kiedy ja skończyłam te studia - teraz student traktuje uczelnię jak sklep, targ pracy.
@anonimkaanonimka7352
@anonimkaanonimka7352 3 жыл бұрын
kiedy pani studiowała? Poziom studiów spadł, kiedyś trudno się było utrzymać, a teraz to student musi się bardzo postarać, by go wyrzucono, a sądzę, że czasem tak by było korzystniej dla niego.
@missgood5355
@missgood5355 3 жыл бұрын
@@anonimkaanonimka7352 nie sądzę by poziom samych studiów spadł - przecież treści się radykalnie nie zmieniają i w większości pracują te same osoby. Może problemem są słabsi studenci, którzy zbyt mało z siebie dają? Jeśli dobrze pamietam komentowany filmik, ta pani narzeka, że egzaminy z literatury i gramatyki były bardzo trudne a zakładam, że sama była dobrą studentką. Szkoda, że nie ma egzaminów na studia. Wtedy potencjalny kandydat musiałby się konkretnie przygotować, poznać kierunek, a rekrutowanym byliby najlepsi, którzy wiedzą dlaczego na takie studia idą. Nowa matura (którą niestety sama pisałam :) ) zniszczyła szkolnictwo wyższe w Polsce.
@ErtixPoke
@ErtixPoke 2 жыл бұрын
@@missgood5355 Właśnie bardzo dobrze, że nie ma egzaminów na studia. Nie dość, że to powielanie kosztów, to jeszcze niczego praktycznego to nie wykazuje, bo równie dobrze student po takim egzaminie też może oblać. Same studia jako takie powinny być głównie płatne, by uczelnia też na tym nie traciła.
@reasel87
@reasel87 Жыл бұрын
Studia nadal są na wysokim poziomie, ale jak ktoś nie czuje do tego pasji, to nic nie będzie się podobało i nic nie wyniesie.
@proxboi648
@proxboi648 3 жыл бұрын
Bardzo pouczający podcast ,właśnie myślałem że coś jest nie tak z tą filologią w wielkopolsce (nie wiem jak w innych województwach) sprawdzałem opinie na temat filologii angielskiej w najpopularniejszych uczelniach i bardzo negatywnie i nisko oceniany był ten kierunek .Fajnie usłyszeć to od takiej zaradnej osoby jaką wydaje się być pani Karolina :) Kierunkowskaz kariery
@kierunkowskaz
@kierunkowskaz 3 жыл бұрын
Też na pewno bardzo dużo zależy od oczekiwań wobec kierunku :) Niewątpliwie Karolina jest bardzo kompetentna w tej dziedzinie! :)
@a.m9038
@a.m9038 2 жыл бұрын
Myślę że dobrym pomysłem na odcinek jest kryminologia!
@ewamorawiec3731
@ewamorawiec3731 Жыл бұрын
Wybrałam filologię francuską od podstaw, także we Wrocławiu, ale jestem nastawiona nie tylko na intensywną naukę tego pięknego języka, ale też konkretną wiedzę na temat kultury, historii, gramatyki, literatury. Dodatkowo mogę się nauczyć na tym kierunku języka hiszpańskiego. Nie przejmuję się jak ktoś mówi : "po cóż francuski? Nie lepiej byłoby iść na angielski/niemiecki i co będziesz jeść żaby i tłumaczyć ulotki w fabryce Loreala?" Być może, ale uważam, że po filologii francuskiej jest mnóstwo rozwijających możliwości. Na pewno nie ma takiej konkurencji jak choćby y anglistów, którzy są najczęściej spotykanymi filologami na rynku pracy. Teraz warto znać jakiś inny język niż angielski i niemiecki.
@candytwiggytwist3506
@candytwiggytwist3506 2 жыл бұрын
Nie wyobrazam sobie jak mozna nie mowic dobrze po angielsku po fililogii angielskiej. Studiowalam tez fil.ang. w Szwajcarii przez rok jako Minor i choc same studia byly.. srednio interesujace, to wszystkie wyklady oraz eseje, egzaminy etc byly po angielsku. Myslalam ze to jest normalne :)
@swan9721
@swan9721 3 жыл бұрын
w sumie widzę że mega dużo osób nie poleca anglistyki przez to że jest niepraktyczna i się zastanawiam czego w zasadzie ludzie oczekują po anglistyce?? jakby to chyba logiczne że jeśli nie chcesz wiązać przyszłości stricte z językiem to ten kierunek ci się nie przyda, a takie osoby później odstraszają prawdziwych pasjonatów którym te studia serio mogłyby pomóc w karierze
@swan9721
@swan9721 3 жыл бұрын
to tak jakbym powiedziała że nie opłaca się studiować medycyny bo po niej można być tylko lekarzem a ja nie chcę nim być
@anonimkaanonimka7352
@anonimkaanonimka7352 3 жыл бұрын
Wiele osób ma mylne wyobrażenie o studiach językowych. Uważają, że to tak jak w liceum wygląda nauka języka. Nie rozumiem dlaczego nie pochlebne opinie miałby odstraszać pasjonatów skoro ci ludzi argumentują co im się nie podobało? Pasjonata wie, że akurat jemu to podpasuje.
@ErtixPoke
@ErtixPoke 2 жыл бұрын
Bo filologia nie jest lingwistyką.
@badjess7417
@badjess7417 2 жыл бұрын
1) Bo większość osób myśli, że anglistyka to dosłownie tylko nauka języka, więc jest rozczarowana, że musi chodzić też na literaturę czy kulturę, które ich totalnie nie interesują 2) Bo wszędzie słyszą, że angielski to podstawa i otwiera wszystkie drzwi. A potem są zdziwieni, że sama znajomość języka bez żadnych dodatkowych umiejętności nie pozwala na nic więcej niż praca tłumacza czy nauczyciela języka. Cisną bekę z ludzi po zarządzaniu, marketingu czy bankowości... a potem się dziwią, że nikt ich nie chce zatrudnić jako menedżerów czy PM'ów po samej anglistyce.
@reasel87
@reasel87 Жыл бұрын
​@@badjess7417 przede wszystkim o takich studiach powinna opowiadać osoba, która wybrała je świadomie i mówi czego się podczas studiów uczy i co można robić po ukończeniu. Idąc na filologię powinno się widzziec, że możesz być tłumaczem lub nauczycielem, ewentualnie pracować w korpo. Żeby być tłumaczem trzeba znać historię i kulturę danego kraju, to nie takie hop siup. Nawet pasjonatów może odstraszyć opowiadanie, że w sumie wszystko to było bez sensu. Bez sensu było dla osoby, która nie widzi się jako tłumacz i która jest nastawiona na naukę samego języka.
@elizawinslet9344
@elizawinslet9344 Жыл бұрын
W tamtym roku rozpoczęłam Lingwistykę Stosowaną na Uniwersytecie Warszawskim (języki hiszpański i angielski) i wystarczyła tylko matura (ja pisałam rozszerzony angielski, polski, hiszpański), nie było egzaminów wstępnych. Ale trudno powiedzieć czy polecam, zgodzę się że uczy się na nim języka w teorii, różnych procesów, ale są też zajęcia KKK, na których uczy się speakingu, writingu, gramatyki. W drugim semestrze były również zajęcia z tłumaczeń, prowadzone lepiej lub gorzej. Nadal mam swego rodzaju traumę po zajęciach z językoznawstwa po polsku, nie wiem jakim cudem zdałam egzamin na 3, w dodatku był to egzamin ustny. Generalnie moim zdaniem dużo stresu, zajęcia od 8 do 20, plan z niekończącymi się okienkami, na których nie wiadomo co ze sobą zrobić. Duża presja mam wrażenie. Miło wspominam zajęcia z fonetyki, prowadzone przez osobę, która podchodzi do swojej pracy z pasją. Osobiście uważam się za osobę, która potrafi zorganizować sobie czas na wszystko, ale przy takim nakładzie pracy na tych studiach było po prostu ciężko. Dodatkowo trzeba zdać egzamin z trzeciego języka, co również jest pracochłonne (chyba, że ma się np. kombinację językową bez j. angielskiego, wtedy jako lektorat, czyli ten trzeci język, można wybrać sobie angielski i zdać egzamin przynajmniej na poziomie B1. Aktualnie zastanawiam się czy w moim przypadku warto kontynuować ten kierunek (rozważam Finanse i Rachunkowość), ponieważ niestety muszę wykupić warunek, gdyż nie zdałam poprawki z gramatyki angielskiej. Podsumowując, myślę, że dużo zależy od kombinacji językowej, jaką się wybierze, dużo zależy od wykładowców, grupy, itd.
@ola14771
@ola14771 3 жыл бұрын
Bardzo ciekawa rozmowa :) PS. Kierunkowskaz kariery
@kierunkowskaz
@kierunkowskaz 3 жыл бұрын
Cieszę się, że Ci się podobała :) Doceniam, że obejrzałaś do końca!
@helenaxxx6134
@helenaxxx6134 3 жыл бұрын
Ja myślałam, że fakt, że studia filologiczne, to nie kurs językowy (i inne rzeczy z tego filmiku) jest oczywisty :/
@angelikas927
@angelikas927 3 жыл бұрын
Nie jest to oczywiste i mało osób zdaje sobie z tego sprawę. Cieszę się, że obejrzałam ten filmik
@ErtixPoke
@ErtixPoke 2 жыл бұрын
Naprawdę nie jest to oczywiste. Aczkolwiek jeśli jakaś filologia nie jest anglistyką/germanistyką/rusycystyką, to wtedy takie studia faktycznie można potraktować jako szerszy kurs języka.
@nathalie78
@nathalie78 3 жыл бұрын
Pomimo tego, że do maturki mam jeszcze trochę czasu, naprawdę podoba mi ten kanał i podsyłam znajomym 😅
@nathalie78
@nathalie78 3 жыл бұрын
Swoją drogą bardzo interesuję sie językami obcymi, ale niestety zdaję sobie sprawę jak wyglądają one na filologii. Dzięki za ten wywiad, tylko mnie to utwierdziło ak te studia wyglądają
@kierunkowskaz
@kierunkowskaz 3 жыл бұрын
Dziękuję! :)
@karolinauk7836
@karolinauk7836 2 жыл бұрын
Hej, a może wywiad z jakimś absolwentem kierunku związanego z informatyką?
@kierunkowskaz
@kierunkowskaz 2 жыл бұрын
Na kanale jest już jedna taka rozmowa: kzfaq.info/get/bejne/nKd7d9eX0K-Xn4k.html
@kamila8698
@kamila8698 3 жыл бұрын
Przed wyborem studiów warto sprawdzić ich program, by nie pójść na studia z błędnym wyobrażeniem, a potem mieć pretensje do uczelni/wykładowców, że go nie realizują. Filologia z definicji polega na badaniu języka i literatury, nie jest i nie ma być kursem językowym. Jednakże używanie języka podczas zajęć z literatury czy języka jest praktycznymi ćwiczeniami - uczy się słówek, używa się ich, rozmawia w tym języku. Znam wiele osób po anglistyce na UWr, którzy mówią bardzo dobrze po angielsku. Dużo zależy od studenta, ile wyniesie z zajęć. Często ma się pretensje do wykładowców/nauczycieli, że to ich wina, bo uczeń/student czegoś nie umie, a tak naprawdę niewiele ma do powiedzenia, jeśli uczeń/student nie przykłada się do pracy własnej.
@ErtixPoke
@ErtixPoke 2 жыл бұрын
Nie do końca się zgodzę. Bo tylko na filologii tak naprawdę można poznać język od strony fonetycznej, a to jest przecież podstawa w nauce języka. Na kursach niestety nie skupiają się na fonetyce czy transkrypcji, ale to oczywiście też zależy od kursu.
@kinga9360
@kinga9360 3 жыл бұрын
Na jakiej uczelni studiowała Karolina :) ?
@kierunkowskaz
@kierunkowskaz 3 жыл бұрын
Studiowała na Uniwersytecie Wrocławskim
@jakubjenda249
@jakubjenda249 3 жыл бұрын
Może osoba po studiach na grafice komputerowej/ kostiumografii?
@kierunkowskaz
@kierunkowskaz 3 жыл бұрын
Już raczej w kolejnym roku akademickim :)
@ErtixPoke
@ErtixPoke 2 жыл бұрын
16:56 A dlaczego nie brytyjski?
@kingap872
@kingap872 3 жыл бұрын
A moze rozmowa ze studentem/studentką lotnictwa?
@kierunkowskaz
@kierunkowskaz 3 жыл бұрын
W przyszłym roku na pewno. Na ten moment mogę jedynie polecić kanał Turbulencja, jeśli interesują Cię treści lotnicze. :)
@klaudiawierzchon9295
@klaudiawierzchon9295 3 жыл бұрын
A może filmik z absolwentką logistyki? 🙂 Serdecznie pozdrawiam ☺️
@kierunkowskaz
@kierunkowskaz 3 жыл бұрын
Nie wiem, czy w najbliższym czasie uda mi się zaprosić osobę z logistyki. :(
@klaudiawierzchon9295
@klaudiawierzchon9295 3 жыл бұрын
@@kierunkowskaz Myślałam o logistyce jako drugim kierunku od października ❤️ Będę wdzięczna za pamięć 🙂
@patrycja3845
@patrycja3845 3 жыл бұрын
Czy będzie coś o kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne i narodowe?
@kierunkowskaz
@kierunkowskaz 3 жыл бұрын
Niestety nie w tym "sezonie" :(
@patrycja3845
@patrycja3845 3 жыл бұрын
@@kierunkowskaz szkoda😔chciałabym dowiedzieć się więcej o tym kierunku a nigdzie nie ma rzetelnych informacji
@kinga80180
@kinga80180 2 жыл бұрын
Może zaproszenie osoby ze szkoły filmowej/ teatralnej?
@pasjonatka9617
@pasjonatka9617 2 жыл бұрын
Czekam na jakiś materiał o dziennikarstwie 😬
@Jessie...
@Jessie... Жыл бұрын
Da się zostać nauczycielem bez filologii chociaż by uczyć w szkole podstawowej klasach 1-8?
@funny_people2023
@funny_people2023 2 жыл бұрын
Fajnie by było gdybyś zrobił odcinek o germanistyce, romanistyce lub Amerykanistyce
@funny_people2023
@funny_people2023 2 жыл бұрын
Bądź też z osobą która studiowała Historie
@kitsune_pl
@kitsune_pl 3 жыл бұрын
Japonistyka? :)
@kierunkowskaz
@kierunkowskaz 3 жыл бұрын
Już raczej w przyszłym roku..
@hortecia6584
@hortecia6584 3 жыл бұрын
Ja jestem po filologii germańskiej i u mnie było bardzo podobnie, choć w zupełnie innym mieście studiowałam. Na każdym uniwersytecie jest chyba podobnie. Ja na tych studiach trochę z przypadku wylądowałam, bo lubiłam języki. W przeciwieństwie do rozmówczyni ja już po pierwszym semestrze byłam rozczarowana tymi studiami i wiedziałam, że nie nauczą mnie języka. Ale nie zrezygnowałam, bo nie miałam pomysłu co innego miałabym robić, więc ciągnęłam te studia dla papierka. Trzeba podkreślić, że filologia to studia bardzo czasochłonne, przy czym w większości uczy się rzeczy nieprzydatnych, o ile nie chce się być profesorem językoznawstwa, ale powiedzmy sobie szczerze zdecydowana większość studentów nie o takiej karierze myśli. Każdy maturzystka, uczeń liceum, który rozważa studia filologiczne powinien obejrzeć ten film.
@kierunkowskaz
@kierunkowskaz 3 жыл бұрын
Dzięki za Twoją opinię - jeszcze tylko dopytam - czy ukończyłaś te studia i pracujesz w "zawodzie"?
@Karolina-qd6jj
@Karolina-qd6jj 3 жыл бұрын
28:21 Apropo kolegium nauczycielskiego to zostały pozamykane jakoś w 2014/15.. naborów już nie było wtedy, tylko starsze roczniki kończyly.
@kierunkowskaz
@kierunkowskaz 3 жыл бұрын
Dzięki za info i timestamp!
@faustynajoannaborowicz7962
@faustynajoannaborowicz7962 3 жыл бұрын
@@kierunkowskaz Dokładnie, byłam na ostatnim roczniku NKJO.
@ErtixPoke
@ErtixPoke 2 жыл бұрын
Dlaczego?
@19arek82
@19arek82 3 жыл бұрын
Czy pani Karolina ma swój kanał? 😅😍
@kierunkowskaz
@kierunkowskaz 3 жыл бұрын
Nic na ten temat nie wiem ^^
@freundinano
@freundinano 2 жыл бұрын
Swietny wywiad, mam podobne zdanie do Karoliny. Wiem, ze komentarze przejrza pewnie osoby zainteresowane tymi studiami. Mysle, ze warto to dobrze przemyslec. Marzylam, zeby studiowac fililogie i zrobilam to, jednak wyjechalam na wakacje do Anglii i dopiero tam zdalam sobie sprawe, ze filologia byla dla mnie strata czasu. Oczywiscie, ze przez rok podszkolilam angielski, ale powiem szczerze, ze wyjazd zagranice, praca i nawiazywanie znajomosci tutaj przyczynily sie do poprawy jezyka o wiele wiecej. Przez pewnien czas mialam lekka zalamke, w koncu filologia byla kierunkiem o ktorym myslalam chyba juz w podstawowce. Troche popracowalam, az w koncu studiuje tutaj zupelnie inny kierunek po angielsku. Moim zdaniem studia wlasnie w jezyku obcym a filologia to dwa rozne swiaty. Jesli ktos ma mozliwosc to polecam pomyslec o tym, chyba, ze jestescie pasjonatami. Strzelam, ze takich osob jest niewiele, za to studiujac w jezyku obcym uczycie sie nie tylko tego jezyka, ale i czegos innego. Co wiecej, to pokazuje pracodawcom poziom jezyka skoro mozecie w nim ukonczyc studia wyzsze. Trzymam za Was kciuki i powodzenia :)
@kierunkowskaz
@kierunkowskaz 2 жыл бұрын
Dziękuję za podzielenie się Twoją wiedzą! Mega wartościowe informacje!
@sweetanomalia1364
@sweetanomalia1364 3 жыл бұрын
Nie studiuję filologii angielskiej, ale moim zdaniem Ta Pani ma dużo racji, np. w związku z tym, że lepiej zdobyć jakiś certyfikat w przypadku angielskiego niż kończyć fiilologię(po C1 też można zostać nauczycielem). Ale od początku mi się wydawało, a szczególnie w 33:10 minucie się to potwierdziło, że nie do końca zdawała sobie, co będzie po tej filologii angielskiej robić. Tak jak było powiedziane, filologia to nie tylko praktyczna nauka języka - taką dostaniemy po kursach. To też nauka historii krainy Wielkiej Brytanii, co dla pasjonatów jest świetną opcją. Sam się niesamowicie "jaram" historią i by mnie to ciekawiło, ale no nie ma po tym pracy. Druga rzecz, nie starczy punktów, ze względu na to, że nie zdawałem rozszerzenia z polskiego.Myślę i wnioskuję tak po tym, że kolega tam studiuję, że poziom angielskiego jest zależny też od uczelni, na tym UAMie będzie trochę lepszy niż w innych miastach, a w jeszcze innych małych miasteczkach, czy prywatnych dużo gorszy niż na Uwr. Strasznym błędem jest pójście na filologię, jeśli nie chce się być nauczycielem albo tłumaczem. Wystarczyłoby wybrać specjalizację tłumacza, a nie 2 na raz i zawód by był.
@kierunkowskaz
@kierunkowskaz 3 жыл бұрын
Myślę, że problemem jest to, że kandydaci niezbyt wnikliwie badają program studiów lub zbyt mało dowiadują się o tym, jak dany kierunek studiów wygląda, co powoduje rozczarowanie.
@ErtixPoke
@ErtixPoke 2 жыл бұрын
Błędem jest to, że sama filologia to tak naprawdę niczego nie określa. Takie studia powinny być bardziej podzielone na poszczególne specjalizacje.
@badjess7417
@badjess7417 2 жыл бұрын
@@kierunkowskaz Dzisiaj może już mniej (m.in. dzięki takim kanałom, jak Twój ;d), ale zwłaszcza kiedyś normą było, że po prostu szło się na studia. Nikt nawet nie myślał o tym, żeby rzucić okiem na program nauczania, bo przecież nie było stron www, gdzie można to było sprawdzić ani forum/grup, gdzie można było poczytać opinie studentów czy absolwentów. Ludzie szli na dane studia, bo "wydawało im się", że wiedzą na czym polegają. Plus normą jest, że na KAŻDYCH studiach jest tona zapychaczy i nieprzydatnych przedmiotów. Zwłaszcza z "praktycznego" punktu widzenia. "Nie ma czasu na więcej godzin praktyki...", ale jest czas na upychanie przedmiotów typu demografia na fizjoterapii czy seksuologia na dietetyce.
@beegxxc9832
@beegxxc9832 10 ай бұрын
Rozumiem że jeśli myśli się o zostaniu nauczycielem to jest dobry kierunek?
@the_wolak1489
@the_wolak1489 4 ай бұрын
Niby tak ale ludzi z certyfikatem będzię się mniej preferować niż absolwentów filologii/lingwistyki
@bartoszkarpinski47
@bartoszkarpinski47 6 ай бұрын
Kierunkowskaz karier!
@kasiaw4053
@kasiaw4053 3 жыл бұрын
A może student(ka) weterynarii? :)
@kierunkowskaz
@kierunkowskaz 3 жыл бұрын
Kiedyś na pewno się pojawi :)
@kasiaw4053
@kasiaw4053 3 жыл бұрын
@@kierunkowskaz najlepiej jeszcze przed tegoroczną rekrutacją 😁
@kierunkowskaz
@kierunkowskaz 3 жыл бұрын
@@kasiaw4053 może być ciężko, jeśli mam być szczery :(
@kasiaw4053
@kasiaw4053 3 жыл бұрын
@@kierunkowskaz w takim razie w innym terminie 😄
@annamikulska4414
@annamikulska4414 3 жыл бұрын
Może osoba po studiach z fizyki technicznej? Chciałabym iść na takie studia ale nie wiem czego się po nich spodziewać.
@kierunkowskaz
@kierunkowskaz 3 жыл бұрын
Niestety wątpię, bym w najbliższym czasie był w stanie zorganizować taką rozmowę. :(
@sandrakajda3613
@sandrakajda3613 2 жыл бұрын
Odnośnie innych kursów jako alternatywa do anglistyki, można zdać TEFL lub CELTA i uczyć w prywatnych szkołach, co do tłumaczeń są odpowiedniki takie jak Diploma in Translation, Diploma in Public Service Interpreting. Oczywiście kosztowne ale oszczędzają czas i są to międzynarodowe kwalifikacje.
@kierunkowskaz
@kierunkowskaz 2 жыл бұрын
Chodziło Ci o TOEFL :)? Wiem, że taki istnieje, bo jest potrzebny między innymi po to, aby wyjechać na zagraniczną wymianę na studia, ale czy można po nim nauczać w szkołach językowych? :) Tego nie wiem.
@sandrakajda3613
@sandrakajda3613 2 жыл бұрын
@@kierunkowskaz TEFL Certificate - to Certificate in Teaching English as a Foreign Language, czyli kwalifikacje nauczycielskie dla osób znających j. angielski na poziomie C1 i chcące poznać metody nauczania wg międzynarodowych standardów. Organizuje je między innymi The TEFL Academy, regulowana przez organizację certyfikująca wyznaczona przez ministerstwo edukacji Wielkiej Brytanii.
@kierunkowskaz
@kierunkowskaz 2 жыл бұрын
Wszystko jasne, dzięki!
@arturtonderys1849
@arturtonderys1849 3 жыл бұрын
A do wykonywania wielu prac jest wymagane wykształcenie wyższe kierunkowe.
@kierunkowskaz
@kierunkowskaz 3 жыл бұрын
Czy to jest komentarz do jakiegoś konkretnego fragmentu rozmowy? Ogólnie to prawda.
@ErtixPoke
@ErtixPoke 2 жыл бұрын
Niekoniecznie.
@hubertmatthias1459
@hubertmatthias1459 3 жыл бұрын
Kierunkowskaz Karier!
@kierunkowskaz
@kierunkowskaz 3 жыл бұрын
Dzięki, Hubert! Wytrwały jak zawsze :D!
@zosiahannemann3342
@zosiahannemann3342 3 жыл бұрын
Z chęcią usłyszałabym wywiad z logopedą/logopedką :)
@kierunkowskaz
@kierunkowskaz 3 жыл бұрын
W przyszłości na pewno będzie :)
@reasel87
@reasel87 Жыл бұрын
Szkoda, że do rozmowy została zaproszona osoba bez pasji i zaangażowania. Sposób mówienia sugeruje jedynie znudzenie. Mam zupełnie odmienne zdanie na temat filologii. Są to studia niezwykle poszerzające horyzonty, a wiedzę tam zdobytą da się wykorzystać na wiele sposobów. Oczywiście nie brak tam historii (chociaż tę miałam tylko jeden semestr) i literatury, ale przecież są też ciekawe przedmioty z zakresu tłumaczeń specjalistycznych (prawniczego, medycznego, ekonomicznego), technik i strategii tłumaczeń, tłumaczenia a vista czy konsekutywne - czego prawdopodobnie bez studiów się nie nauczymy! Chciałabym widzieć te kursy, które to gwarantują. Poza tym, żeby być tłumaczem zawodowym najczęściej wymagane są studia, więc Karolina chyba nie jest dobrze poinformowana. Sama słyszałam opinie ludzi będących na kursach translatorskich, którzy mówili, że bez studiów by sobie tam nie poradzili. Błędne jest przekonanie, że wystarczy znać język, by być tłumaczem. Mam znajomych, którzy znają dwa języki biegle, a tłumaczyć nie potrafią... Zgodzę się ze stwierdzeniem, że to nie kurs językowy, na te studia idzie się przede wszystkim z myślą o byciu przyszłym tłumaczem, a jest to znakomite przygotowanie do tego, by rozpocząć taką przygodę. Karolina chyba nie do końca rozumie, że historia czy literatura mają wpływ na przyszłe tłumaczenia. W tekstach mogą pojawić się odniesienia do literatury, polityki, historii itp. To niezwykle ważne znać kulturę języka z którego się tłumaczy. Tłumaczenia to nie tylko ciąg słów wiernie odtwarzany ze słownika... to szerokie horyzonty, wiedza na liczne tematy, do tego gramatyka, leksyka i przede wszystkim... doskonała znajomość języka ojczystego. Pani skończyła filologię, ale używa pleonazmu "okres czasu", może po prostu nie chciała wynieść z tych studiów korzyści i wiedzy, która jej się przyda? Co do nieprzydatnych przedmiotów : jeżeli przeanalizować wszystkie kierunki studiów, to na większości, jakaś część wiedzy nie zostanie wykorzystana w praktyce, tak samo jest też na filologii - to nic nadzwyczajnego, ze na studiach są tez mniej przydatne przedmioty. Naprawdę wielka szkoda, że do rozmowy nie została zaproszona osoba, która potrafi o tym wszystkim mówić z pasją i odpowiednią wiedzą, ale też szczerością, by powiedzieć o minusach. Skończyłam niejeden kierunek studiów i gdybym zaczęła mówić o tym, który mi się nie podobał, mogłabym zrazić przyszłych kandydatów, którzy w przeciwieństwie do mnie byliby nim zachwyceni. Dla mnie studia x były stratą czasu, a inni świetnie po nich pracują. W taki zniechęcający sposób można mówić o inżynierii, architekturze czy ekonomii - podejście zależy od osoby. Nie każde studia są dla każdego, wpływa na to wiele czynników, ale jeżeli już mamy o czymś mówić to wybierajmy do tego osobę, która przekaże wartościowe treści. Niestety całokształt mówiący, że są to "ot takie studia o niczym" wyszedł dość krzywdzący dla osób, które na filologii zjadły zęby. Bardzo mi przykro, że Karolina nie miała na studiach profesorów z pasją - ja takich właśnie miałam, może stąd też różnica. Jeżeli powstanie odcinek o innej filologii (germańskiej, romańskiej itp.), to niech to będzie osoba, która podchodziła do tych studiów w poważny sposób. To bardzo ciekawe studia! :)
@cplwa2226
@cplwa2226 Жыл бұрын
Na jakiej uczelni pani studiowała filologię?
@reasel87
@reasel87 Жыл бұрын
@@cplwa2226 umcs
@johnnybravo8582
@johnnybravo8582 Жыл бұрын
No to prawda, mam takie wrażenie że poszła na filologię tylko z braku laku bo gdzieś iść trzeba. A 48:45 mówi samo za siebie
@reasel87
@reasel87 Жыл бұрын
@@johnnybravo8582 dokładni, Jak ja bym poszla na logistykę czy ekonomię to pewnie też bym biadolila, ale nie dlatego, że studia bez sensu, tylko dlatego że nie jest to kierunek dla mnie. Tylko po co iść dalej i radzić innym, że to beznadziejne, skoro samemu nie umiało się z tego skorzystać. 😄 A w końcu to "kierunkowskaz"... 🤣
@johnnybravo8582
@johnnybravo8582 Жыл бұрын
@@reasel87 no tak :) raczej opowieści od ludzi którzy nie byli świadomi w 100% co robią
@george-dy3cd
@george-dy3cd 2 жыл бұрын
Kurcze, myślałem o studiowaniu właśnie jakiejś filologii np. francuskiej czy szwedzkiej, ale po tym wywiadzie zmieniłem zdanie... zawsze miałem łatwość w nauce języków i chciałbym byc kiedyś poliglotą, ale widzę że opcja filologii nie będzie trafna. nienawidzę literatury, historii, to by była udręka. A szkoda, bo już nic mi nie zostało XD
@kierunkowskaz
@kierunkowskaz 2 жыл бұрын
Dobrze, że się o tym dowiedziałeś zawczasu :) Jak jesteś w kropce, to sprawdź mój kurs: kierunkowskazkariery.pl/aps-max/
@I_loveMinaAshido
@I_loveMinaAshido 3 жыл бұрын
Mogę potwierdzić ze niektórzy anglistkę nie mówią po angielsku.
@blazej3234
@blazej3234 3 жыл бұрын
A może ktoś ze szkoły morskiej, nawigacja?
@kierunkowskaz
@kierunkowskaz 3 жыл бұрын
Logistycznie ciężkie do zorganizowania : ( Mieszkam raczej w górach niż nad morzem.
@ewelino
@ewelino Жыл бұрын
Różnica wieku między gościem a jej rodzicami to parę pokoleń?! Spoko. Nie mam więcej pytań. Dlaczego filologia miałaby się składać tylko z nauki języka tak jak w szkole na lekcji języka obcego? Czy ludzie poważnie myślą, że na filologii polskiej nauka skupiona jest na odmianie czasowników i budowaniu poprawnych zdań? To dlaczego zakładają, że filologia angielska to nauka języka bez literatury i tej całej otoczki kultury i historii języka...
@LingwistycznyPunktWidzenia
@LingwistycznyPunktWidzenia Жыл бұрын
Większość ludzi właśnie zakłada, że na filologii angielskiej uczy się słówek i gramatyki. Ludzie nie mają pojęcia o istnieniu takich obszarów nauki jak fonologia, morfologia, semantyka itd. i przez to myślą, że wiedza o języku ogranicza się do uczenia się słówek i gramatyki szkolnej. Co więcej mało kto wie z czego w ogóle składa się język, bo tego nie uczy się w szkole i stąd takie sądy.
@mongrelking5667
@mongrelking5667 3 жыл бұрын
Skończyłem anglistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Nie polecam. Chyba, że jako dodatkowy kierunek do czegoś bardziej praktycznego albo z myślą o zostaniu na uczelni. W tej drugiej opcji trzeba się jednak liczyć z tym, że bardzo długo nie będziecie mieli godnych pieniędzy. Większość ludzi po anglistyce jeśli chce pracować wykorzystując wiedzę ze studiów kończy jako nauczyciele. Tłumaczenia to martwy zawód z wyjątkiem niewielkiego elitarnego procenta uznanych tłumaczy literatury. Tłumaczenia bardziej użytkowe bardzo szybko się automatyzują więc nie ma w tym kierunku większej przyszłości.
@kierunkowskaz
@kierunkowskaz 3 жыл бұрын
Mega wielkie dzięki za opinię! Myślę, że będzie bardzo przydatna dla wszystkich potencjalnych studentów filo
@mongrelking5667
@mongrelking5667 3 жыл бұрын
@@kierunkowskaz Proszę bardzo :) Z nauczaniem jeszcze warto zadać sobie jedno ważne pytanie: Czy po to studiowałem przez pięć lat najgłębsze niuanse języka i kultury krajów anglosaskich żeby przez resztę życia uczyć "past simple" i odmiany "być". ;)
@patrycja3845
@patrycja3845 3 жыл бұрын
A czym się różni lingwistyka od filo ang?
@mongrelking5667
@mongrelking5667 3 жыл бұрын
@@patrycja3845 Lingwistyka Stosowana? To dosyć elitarny, trudny kierunek (przynajmniej na UW) nastawiony na tłumaczenia. Studenci wybierają dwa języki, w których się specjalizują. Natomiast większość znajomych po Lingwistyce Stosowanej poszła podobną ścieżką jak angliści tzn. nauka języków albo korporacje.
@patrycja3845
@patrycja3845 3 жыл бұрын
@@mongrelking5667 czy trudniej się na niego dostać niż np na angielski?
@zaczarowanyswiat3394
@zaczarowanyswiat3394 Жыл бұрын
głosik jak z kreskówki 🤗
ADMINISTRACJA, CZYLI MAŁE PRAWO. Co można robić po studiach?
58:59
تجربة أغرب توصيلة شحن ضد القطع تماما
00:56
صدام العزي
Рет қаралды 60 МЛН
Amazing weight loss transformation !! 😱😱
00:24
Tibo InShape
Рет қаралды 54 МЛН
- А что в креме? - Это кАкАооо! #КондитерДети
00:24
Телеканал ПЯТНИЦА
Рет қаралды 7 МЛН
DEFINITELY NOT HAPPENING ON MY WATCH! 😒
00:12
Laro Benz
Рет қаралды 60 МЛН
Filologia angielska | Studia na Horyzoncie Kraków
10:53
Studia na Horyzoncie
Рет қаралды 5 М.
Studentka Medycyny: czy potrzebujemy reformy polskiej opieki zdrowotnej?
35:07
Jaki kierunek studiów wybrać? Odcinek 11. MATEMATYKA | FINANSE I RACHUNKOWOŚĆ
33:37
FILOLOGIA ANGIELSKA 🎓 JAK TO WYGLĄDA
15:39
OLUR
Рет қаралды 140 М.
filologia | podsumowanie pierwszego roku | WIKTORIA KOWALEWSKA
17:50
Wiktoria Kowalewska
Рет қаралды 9 М.
Po co doktorat po prawie?
26:01
Karny Jeż
Рет қаралды 2,4 М.
ZARZĄDZANIE - STUDIA - Czy to tylko zarządzanie ludźmi?
54:29
Kierunkowskaz
Рет қаралды 26 М.
تجربة أغرب توصيلة شحن ضد القطع تماما
00:56
صدام العزي
Рет қаралды 60 МЛН