Fotovoltaika v TN-C - proč nejde zapojit backup?

  Рет қаралды 34,423

amperak

amperak

Жыл бұрын

Podpořit mou tvorbu a získat za to výhody mužete zde:
/ @amperak
mail: amperak zavinac amperak.cz
discord: / discord
fórum: forum.amperak.cz/index.php
FB: / amperak
Instagram: / amperak_maniak
přímá podpora: 2785623003/0800

Пікірлер: 211
@amperak
@amperak Жыл бұрын
Video slouží k vysvětlení situace laikům, proč to nejde. Prosím, pokud jste to nějak samo sobě zprasili, tak se o to raděj nedělte. Když se podělíte, tak prosím náhodné čtenáře, nezkoušedjte to opakovat u sebe doma. mějte na vědomí, že střídač stojí i sto tisíc korun. opravdu chcete si nějakým bastlením střídač poškodit?
@kalmar53
@kalmar53 Жыл бұрын
Jsou někde k dohledání vnitřní struktury střídačů ? Vím, že se to vše točí ohledně H můstků a různých konfigurací. Zajímalo by mě právě pár věcí. Nic pořádného jsem nenašel.
@amperak
@amperak Жыл бұрын
@@kalmar53 principiální schemata, která kreslím jsou z dokumentací. občas někde nějaký výrobce princip uvede a tak to je pak snadný, to si hned pamatuji.
@kalmar53
@kalmar53 Жыл бұрын
@@amperak jo něco málo někdě vidět je
@arpadvidovenyecz2615
@arpadvidovenyecz2615 Жыл бұрын
ale da sa to, kolega to ma uz asi 4 roky v prevadzke, a cely dom je v tnc. menic je cinan klon axpert. chce to pouzit na vystup stiedaca vykonny oddelovaci transformator. vyrobeny na objednavku presne pre tento ucel. jednoducho menicom napaja len primar transformatora. a tam je uplne jedno ako sa sprava vystup menica. kedze potrebujes len L, a N. sekundar uz dalej napaja zvysok domacnosti v sieti TNC.
@josefstora3529
@josefstora3529 Жыл бұрын
To je asi zatím nejlepší video co jsem viděl. Perfektní vysvětlení i pro lajky.
@amperak
@amperak Жыл бұрын
Díky.
@hankaajindrich8622
@hankaajindrich8622 Жыл бұрын
Vůbec ten problém nemám, ale přesto děkuji za vysvětlení, protože toto téma je pro mě novinka.
@lukascz6023
@lukascz6023 Жыл бұрын
Perfektní video pane amperak 👍
@Maxik_Bartos
@Maxik_Bartos Жыл бұрын
Jakožto elektrikářský lajk jsem video pochopil. Je to jasné a srozumitelné. Děkuji
@amperak
@amperak Жыл бұрын
díky za zpětnou vazbu, tak já to teda vydám :)
@lukasmoc5000
@lukasmoc5000 Жыл бұрын
Opravdu super prace, velky like 👍
@matejpatrman2287
@matejpatrman2287 Жыл бұрын
Opět naprosto parádní video 👍 tyhle díly o fve jsou krásně vysvětlený pro všechny kategorie lidí, tyhle videa si zaslouží něco víc než jen to co dává jutub, fakt skvělý 👍 díky moc PS: zařaď ty poslední díly co nejsou v sekci fve v playlistu aby si to každý mohl najít jednoduše
@amperak
@amperak Жыл бұрын
má se to tam dávat samo automaticky... a... neděje se to
@matejpatrman2287
@matejpatrman2287 Жыл бұрын
@@amperak to je jedno ale takhle se to někomu může hledat blbě
@miroslavtokarz8050
@miroslavtokarz8050 8 ай бұрын
Děkuji pěkný video
@minduton
@minduton Жыл бұрын
Ve skutečnosti je to soustava TN-C-S. Aby to byla "čistá" TN-S, tak by N a PE muselo jít samostatně už od trafa, a to nejde (po ulici jde jen L1, L2, L3 a PEN - 4 dráty, nejde tam 5 drátů).
@StanislavD11
@StanislavD11 Жыл бұрын
Áno, presne tak. Stano
@amperak
@amperak Жыл бұрын
jednou je to TN-C-S ale pak je to čistá TN-S, jelikož místo trafa je střídač přeci :) ale poinrta videa je jiná. přesná terminologie sice chyběla, ale laikům to nepomuže.
@TheChmelator
@TheChmelator Жыл бұрын
Hele von umí i elektriku :D :D . Good job pane Ampérák :)
@mrqwerty3259
@mrqwerty3259 Жыл бұрын
Zdar! Zvuk jsem měl zeslabený, ale přesně jsem odhal odpověď, jak se těma panelama topí 😀😀
@amperak
@amperak Жыл бұрын
to je upoutávka na video jen :D
@patriks51
@patriks51 Жыл бұрын
Dobré video
@legnava
@legnava Жыл бұрын
Díky za video
@kareljelinek6020
@kareljelinek6020 Жыл бұрын
Jsi fakt dobrej. Máš přehled. Karel-RT. Jen tak dál.
@amperak
@amperak Жыл бұрын
díky, snažím se ho mít, ale znáš to. vždy je co se učit
@mareksvestka6539
@mareksvestka6539 Жыл бұрын
Dobrý. Fakt je to tak jak popisuje.
@aloisbares1100
@aloisbares1100 Жыл бұрын
jsem elektrotechnik.. Mám instalaci z roku 1986 vše dvouvodičově, v zásuvce první na kolík a pak propoj na nulu (pravá zdířka). Dva roky mám fotovoltaiku s victronama ,kde při výpadku sítě vyrobí střídač fázi a pošle ji jako silový vodič do domovního rozvaděče. Od března do poloviny října jedu pouze na ostrov a vše funguje jako při zapnuté síti i třífázové motory se normálně točí a všechny zásuvkové okruhy jsou napájeny ze střídače pouze fází l1,l2,l3 a a pen jde stejně jako při zapnuté síti z nulové sběrnice ,která je přímo z elektroměrového rozvaděče a ten a z trafa. Žádný speciální backup obvod nemám mám zálohovanou každou fázi samostatně a při ostrovu střídač přemění DC z panelů přes mppt a baterii na AC a celé se to chová úplně stejně jako 3fáz síť od distributora, kde je možné dle starých norem použít u pevných přívodů dvouvodičové připojení a pokud potřebuji (npř .vířivka na terase) tak si prostě TN-S vytvořím až na konci vedení a funguje to a je to spolehlivé a bezpečné. Sem tam dělám nové instalace a nyní dle normy musí být vše třívodičově přes chránič , je to lepší a bezpečnější ,ale u starých instalací 90% všech paneláků je taženo dvouvodičově a žadný revizák to při revizi nezakáže.
@amperak
@amperak Жыл бұрын
Fotovoltaika je nainstalována chybně a v rozporu dokonce i s požadavky. Střídače victron maj výstup TN-S. nelze je připojit do TN-C (ano, jde to, ale není to dle norem) já vím přesně jak to je zapojeno a že to funguje. Backup výstup FVE musí být opatřen chráničem typu B, pokud výrobce střídače zaručí, že neuniká DC proud větší jak 5mA, muže být typ A. chránič v sustavě TN-C nelze užít. Chránič na backup výstupu FVE byl nařízen už dva roky zpět. Vím, že to je funkční, ale není to zapojené správně. Stejně se to dá zapojit se střídačema Deye (výrobce to dokonce umožnuje schematicky) a i SolaX s tím, že se vypustí chránič (odporuje to normě)
@aloisbares1100
@aloisbares1100 Жыл бұрын
@@amperak tohle všechno chápu..Co z toho tedy plyne. Kdo má elektroinstalaci dvouvodičovou může na fotovoltaiku zapomenout?U mne to prošlo revizí je to připojeno do DS jako microzdroj bez přetoků s vyjímkou technických přetoků pro správný chod systému.O prodeji do sítě ani neuvažuji ,protože sám mám málo a ještě budu rozšiřovat.Mám v domě vše na elektřinu dva boilery ,indukční desku, troubu ,a tepelné čerpadlo vzduch.vzduch ,které používám spíše jako klimu a v době od března do května při dobrém slunečním svitu přitápím.Jinak topím klasicky kotel a kombinovaný boiler, takže v zimním období slouží fotovoltaika spíš jako záolžní systém a i v zimě mi pokryje vlastní výroba 30 až 40% celkové spotřeby. Za minulý rok spotřeba 6,35Mw z toho ze sítě 0,7Mw.
@Joe.Azbest
@Joe.Azbest Жыл бұрын
@@aloisbares1100 Taky by mě zajímala odpověď, protože to mám úplně stejně a FV jsem si postavil primárně pro případ blackoutu (ostrov, victron 3F, rozvodyTN-C)
@user-il8rm4wg4g
@user-il8rm4wg4g Жыл бұрын
@@Joe.Azbest Petr Janovský to má zapojené v TN-C, ale nepopsal jak to je přesně zapojené a u něho uznal ampérák že to lze, tedy je otázka jak to má zapojený Janovský.
@Honzik_S
@Honzik_S Жыл бұрын
Díky!
@amperak
@amperak Жыл бұрын
taky děkuji
@PS3ojKar
@PS3ojKar Жыл бұрын
🔝🔝🔝
@aaaaaa-ep9dp
@aaaaaa-ep9dp Жыл бұрын
dobře vysvětlené, pro TN-C bych použil samostatný měnič např. 48V na 230V který má na výstupu trafo, a jeden vývod jako PEN (uzemnit) a druhý jistit jako fázi nebo na střídač dát oddělovací trafo 230V
@amperak
@amperak Жыл бұрын
jenže to nesmíš. je nařízenej chránič a nemužeš to propojit, protože to se nedělá. ale jsou i měniče bez trafa, které to přežijí.
@aaaaaa-ep9dp
@aaaaaa-ep9dp Жыл бұрын
@@amperak chránič v sítí TN-C ?? nechápu. Přechod ze sítě TN-S do sítě TN-C se dá udělat jenom oddělovacím trafem
@amperak
@amperak Жыл бұрын
@@aaaaaa-ep9dp já čekal, že myslíš střídač s transformátorem. ne oddělovací trafo. pak tu je další problém. pokud zasáneš do stávající TN-C instalce a přepojíš ji jinak, tak musíš překopat tu část dle aktuálních norem.
@petropro2929
@petropro2929 Жыл бұрын
Zdravím Tě Ampéráku, pěkné a poučné video, díky za ně, zrovna včera jsme měli s kolegy debatu, na téma, jak je možné, že měnič dokáže pouštět proud do distribuční sítě když je na straně elektrárny a na straně fotovoltaiky stejné napětí. v tomto videu ses toho dotkl, kdyby k tomu bylo nějaké vysvětlující video, byl bych rád a předám kolegům. Případně jen zmínit odkaz na informaci v tvém jiném videu - Děku ji Ti Petr
@amperak
@amperak Жыл бұрын
elektřinu dokáže dodávcat tak, že vytváří sinusovku, která je "napřed" a tak si spotřebiče spíš vyberou tu sinusovku střídače. princip je identický, jako například u vodní elektrárny, kdy čím víc se snažíš vodou roztočit generátor, tím víc energie vyrábí. pokud je vody málo, tak naopak funguje jako čerpadlo a elektřinu odebírá.
@martinohni2694
@martinohni2694 Жыл бұрын
❤❤❤
@Edisson.
@Edisson. Жыл бұрын
Ahoj, krásně si to popsal a vysvětlil, tohle snad pochopí i ti méně chápaví 👍 Jen by mne zajímalo jak si zapojil ten chráníč u svítidla druhé třídy 😂 Krásný den všem 🙂 Tom
@amperak
@amperak Жыл бұрын
díky tome, ten chránič zapojíš uplně normálně. L, N a PE. no a zelenožlutej na daném okruhu není. ale ty ho nemáš přeci ani třeba v koupelně u světla druhé třídy, není kam zapojit, zustává nevyužit. samozřejmě pak vybaví chránič například když budeš držet radiátor a měnit žárovku. Na výměně veškeré nevyhovujcí instalace se pracuje, ale znáš to jak to je s babičkou... ta nechce o výměně funkčních kabelů slyšet a dělat drážky do stropu nikdy nechci. to raděj tma budu mít kostlivce. ono už stačí, že k vypínačům z krabiček taky vedou kabely černý a zelený, protože tehdá nic jiného asi nebylo.
@Edisson.
@Edisson. Жыл бұрын
@@amperak Sakra, to je votrava, takže ty máš ten chránič u SV2tř. zapojenej úplně normálně jako já, já čekal, že tam dáš alespoň kocoura který hlídá páčku a mačká "T" 😁 No jo ty zelený izolace, možná bych ještě nějaký kus kabelu našel, tedy kdybys chtěl mít instalaci dobovou 😁 Hezký den 🙂 Tom
@moze-theonlyone
@moze-theonlyone Ай бұрын
​@@Edisson.Ale toto by nebola zlá téma , čo tie dobové inštalácie, ale fakt že prvé montované , ako to je s nimi dnes pri reštaurovaní pamiatok ? :D
@martinohni2694
@martinohni2694 Жыл бұрын
@petrstanek9953
@petrstanek9953 Жыл бұрын
mas odber a palc hore
@jiriptacnik2314
@jiriptacnik2314 Жыл бұрын
By možná stálo za to probrat i spekulace kolem jištění backupu a to i v tns. Páč měnič má třeba 20-30A, což je málo na vybavení jističe - prej. Na druhou stranu chrániče ideálně typu B v tns backupu fungují, to mám vyzkoušeno.
@amperak
@amperak Жыл бұрын
střídač vybaví vlastní ochranu. prostě se vypne.
@jiriptacnik2314
@jiriptacnik2314 Жыл бұрын
To jo, ale asi nebude fungovat selektivita jištění. Např. pokid by normálně měl nějaký okruh třeba 10A jistič s 1,5kou kabelem, tak to shoří dříve, než by měnič zareagoval, bo je stavenej na 20 A. Ale nezkoušel jsem.
@amperak
@amperak Жыл бұрын
@@jiriptacnik2314 jistič ti normálně zareaguje. tepelná ochrana funguje. se zkratovou bývá problém, že dříve jak jistič zareaguje střídač tím, že napíše "overload" ale ničemu to nevadí. funguje to. je to jako elektrocentrála. je tam jistič 10A, který spadne při dlouhodobém přetížení, ale při zkratu centrála chcípne
@jzdgarage
@jzdgarage Жыл бұрын
tak přesně takhle mám připojeno první patro proto že ot je ještě po staru, vadí axpertu spojený Nko s PEčkem na vstupu a výstupu? Já to tak porpojil provizorně a jede to dodnes.
@amperak
@amperak Жыл бұрын
klid ;-) pro čtenáře, nedělejte to.
@jindrich2485
@jindrich2485 Жыл бұрын
Řekl bych, že připojením FVE celkem bez debat měníte funkci a zvyšujete riziko a k tomu samozřejmě něco v instalaci měníte. Což znamená, že aby jste mohli použít tn-c musíte vyměnit PEN za 16mm 🤔
@amperak
@amperak Жыл бұрын
FVE se priúpojuje jako spotřebič do stávajjící instalace, takže úpravy nejsou moc potřeba. samože revizíáci se poperou.
@ra20z
@ra20z Жыл бұрын
u nás kde byla od počátku elektrifikace síť TT máme 3(5) vodiče. samozřejmě že jsou tu objekty s TN-C, například betonové králikárny a pár sprasených instalací co dělali kolegové středočeši nebo slováci, ale prostě většina domů je TN-C-S a nemusíme řešit takové problémy a těch pár instalací TN-C stejně dosluhuje a je nutná rekonstrukce.
@antoninsvihnos257
@antoninsvihnos257 Жыл бұрын
No děkuji. V r. 1978 jsem dělal rekonstrukci el. rozvodu v baráku, bohužel jen dvojvodičově, teď mne to čeká znova?
@amperak
@amperak Жыл бұрын
jen v případě, že chceš zálohu při výpadku proudu, což ve většině případů stačí vyřešit slo novým rozvodem pro vybrané spotřebiče.
@pavelb.9168
@pavelb.9168 Жыл бұрын
@@antoninsvihnos257 hlavne v klidku,To porad odbornici strasi ze tn-c dosluhuje a bude nutna rekonstrukce.Mam kolaudaci z 1993.Jak muze med doslouzit,kdyz je spravne dimenzovana?Asi z dlouhe chvile rozsekam barak a budu tahat novou kabelaz.A za par let zas prijde dalsi mudrc a zase vymysli nejakou blbost.
@tygrikslan
@tygrikslan Жыл бұрын
@@pavelb.9168 Platí, že co se může pokazit, tak se nakonec pokazí. TN (C) - S není nějaká blbina pro zbohatlíky. Bohužel, pokud se ta úspora jediného drátu projeví, tak už nám to asi nepříjdeš říct.
@pavelb.9168
@pavelb.9168 Жыл бұрын
@@tygrikslan Dneska se na to divate jako na usporu.Byla takova doba ,tak se stavelo.Ja reagoval na odbornika ktery se vyjadril ze to maji betonove kralikarny. Ta blbost - pojmenovani vypadlo z Havla. V cem by ti lidi zili kdy by to spatni komousi nepostavili.A pak se vyjadruje :Par sprasenych instalaci . Co to muze za hlava vypotit takovy nesmysl. V cele republice jsou takove baraky. A pak jsem uvedl:Pokud jsou vodice dobre dimenzovane tak jak muzou doslouzit.to neni hlinik.Ty medene draty prezijou nas vsechnych.
@petrlastovic9191
@petrlastovic9191 Жыл бұрын
Zklamal jsi mne Ampéráku, vůbec si mne nepotěšil
@Silas155
@Silas155 Жыл бұрын
Ještě by to chtělo díl FVE a proudové chrániče. Myslím, zajímal by mě tvůj názor na věc. A nebo B atd a kam. Protože někdy to vychází, že potřebuješ B a ten je docela drahej, tak dáš jeden a zase ho máš na celej barák. ;-)
@amperak
@amperak Жыл бұрын
to bude taky brzy
@Domado550
@Domado550 Жыл бұрын
Ahoj, lze v jednom husím krku vést jak distributor(pračka) a ostrov(lednice) či to porušuje něco: v zapojení společné PEN + síť L1 postaru a ostrov společné PEN+Nostr.+L2ostr.
@amperak
@amperak Жыл бұрын
v husím krku mužeš táhnout vicero společně. hádám ale že v krku táhneš kabely. tam nic nevadí už tuplem. ale nepropojuj N a L ostrovu nikdy s distribucí. ideálně nepropojuj ani PE ostrovu s PE distribuce jinde, jak u střídače. tvůj ostrov nemá PEN+N+L2 ale má PE+N+L2 PEN vodič je totiž sloučené N a PE
@Domado550
@Domado550 Жыл бұрын
@@amperak Jasné dík
@martinpaulovic1110
@martinpaulovic1110 Жыл бұрын
Super vysvetlenie ! Dobre video ps uz som videl ludi ako zapajali predlzovacku a v jedne ruke 5 kolik a v druhej 4 kolik :D ze jak to mam spojit
@amperak
@amperak Жыл бұрын
toto video je taky v plánu. jde to i nejde to
@zbynekp9425
@zbynekp9425 Жыл бұрын
Ve videu je popisována situace, kde jsou zálohované spotřebiče napojeny klasicky na backup výstup a měnič se jen stará, aby byly stále pod proudem. Pokud bych výstup připojil na rozvody domu TN-C stejně jako je to na vstupu měniče, ale přes přepínač sítí, kde by se v jedné poloze odpojila DS a připojil backup měniče na celý dům (tedy jen při nenadálém výpadku DS , to znamená celý dům je připojen pouze na backup, aby byla doma elektřina) a v druhé poloze (standartní stav) by byla připojena DS a výstup měniče zůstal odpojen. Toto řešení též nelze v rozvodech s TN-C použít? Teď nemyslím, aby to vyhovovalo všem normám, ale zhlediska funkčnosti zařízení po dobu bezproudí z DS. Je i tato varianta pro měnič nebezpečná?
@amperak
@amperak Жыл бұрын
existují střídače, které mají od výrobce nakresleno schema tak, že i backup výstup se zapojuje na společný N a PE pro celý dům, takýže z funkčního hlediska v TN-C lze ho provozovat. jenže podmínka je chránič, té nevyhoví TN-C.
@DL-kc8fc
@DL-kc8fc Жыл бұрын
Kdysi dávno jsem takto "přepínal" skrze dvoukontaktní přepínací relé. Buď nastal výpadek DS a automaticky se sepnul záložák, nebo jsem simuloval výpadek DS skrze relé, které mimo jiné něco vyhodnocovalo z jiného zařízení. Tedy v normálním stavu nebyl měnič v provozu - záložák "propouštěl" a dobíjel baterii. Protože nebylo možné využít stávající elektrický okruh z diskutovaného problému, musel jsem natáhnout jiný z výstupu záložáku, který vyhovoval TN-S.
@dobrahypoteka1745
@dobrahypoteka1745 9 ай бұрын
Ahoj, díky za video. Mohl bys prosím dovysvětlit, jak se z hlediska legislativy nahlíží na to, že na se grid výstupu spojují z/ž a modrý drát na jednu svorku? Asi jsem pochopil, že to, co ze střídače vychází není za reálným bodem rozdělení, ale jak se na to teda pohlíží? Díky.
@amperak
@amperak 9 ай бұрын
ted přesně nevím jak to mám chápat. pokud myslíš u SOlaxu nebo Deye výstiup střídače že se spojuje N a PE, tak ano, výrobce to umožnuje a má to v doporučeném schematu, jak to přesně udělat.
@dobrahypoteka1745
@dobrahypoteka1745 9 ай бұрын
Ahoj, ano, tak to myslím. Konkrétně Solax. Předávám jednu fotovoltaiku , kde jsme asi vyfoukli zakázku jiné firmě, kde to už měli domluvené a zákazník neustále něco napadá a mimo jiné má problém s tím, že se spojuje N a PE. Řešil jsem to s několika revizákama, všichni fotovoltaiky revidují, ale nikdo to neumí vysvětlit tak, aby to pasovalo na legislativu. Výrobce to tak sice uvádí, ale norma říká, že se nesmí spojit PE a N. jeden revizák řekl, že mám pohlížet na střídač jako na spotřebič a že ty dráty nespojuju, ale provádím rozdělení TNC na TNS. Tak mě zajímalo, jestli na to nemáš nějakou lepší obhajobu. Předem díky
@amperak
@amperak 9 ай бұрын
@@dobrahypoteka1745 posledni revizak ma pravdu. Je to spotrebic a je to zapojene spravne a hlavne bezpečně. Proto to tam je i od výrobce. Pokud vyrobce toto provedeni podporuje, je bezpecne, jelikoz nedochazi k preruseni domovnich rozvodů, tj vodice N a PE. Ty zustavaji spojeny a nehrozi treba odpálení spotrebicu
@voitano73
@voitano73 Ай бұрын
Předem upozorním, že jsem neměl možnost studovat zapojení střídače, nedostal se mi do rukou na opravu. 1- 2:55 Norma není stará 100 let, třívodič se začal dělat snad někdy na přelomu 80-90, když se začaly zvedat příkony a zanášelo se dotykové napětí na kostry spotřebičů 2- 4:23 Takhle to je zapojeno v síti TN-C-S 3- 5:26 Kde se taková zásuvka nachází? Pokud je nová, tak už se přece zapojí 3 vodičově 4- 11:12 V tom světle nebude vodič PEN jako jeden z pracovních, pokud je to spotřebič 2. třídy . Bude tam modrý a černý třeba. Není potřeba nic přeznačovat
@amperak
@amperak Ай бұрын
je v popisku videa
@minduton
@minduton Жыл бұрын
Video chválím, díky za tvorbu. Nebylo by na škodu kdybys i probral nějaký fígle jak optimalizovat a maximalizovat využití ostrovní FVE. Tj. preference postavení panelů pokud možno víc do kolma (lepší zimní úhel), principiální rozdíl mezi DC/AC měniči (čistý vs modifikovaný sinus - výhody/nevýhody), připojení myčky na TUV (většina myček to továrně umožňuje), připojení pračky přes směšovač na 40 st.C atp.
@amperak
@amperak Жыл бұрын
ahoj, díky za návrhy, vše postupem času snad bude, jen se k tomu dostat. skrze směšovací ventil,. na to jsou schemata, ty ventily se používají v třeba uředních budovách, kde je na umyvadle jeden kohoutek a teče voda 40°C
@BorovanskyLukas
@BorovanskyLukas Жыл бұрын
Na backup bych dával fakt jen to, co musí běžet pořád a to většinou nemá nějaké velké příkony. Co použít 1f oddělovací trafo (v plastové krabičce = 2.třída) a pak tě nějaký PEčka/PENy nezajímají. Zase druhá strana této mince je, že na backupu bude připojená čistě indukční zátěž (trafo je zlo) a z toho asi výstup měniče nebude úplně nadšený, protože pokud s tím nepočítá, bude hodně trpět.
@amperak
@amperak Жыл бұрын
trafo by bylo takovej rovnák na ohejbák, ale raděj bych předělal rozvody. oddělovací trafo na větší výkon by bylo solidně drahý. jak píšeš, je to potřeba pro to, co jede pořád. lednice, počítač, čerpadlo. k těmto zařízením není problém natáhjnout solo kabel.
@BorovanskyLukas
@BorovanskyLukas Жыл бұрын
@@amperak Je to asi jediný legální (a relativně cenově dostupný) způsob. Předělání rozvodů není levná sranda. A to nemluvím o tom bordelu, který při tom je. :D
@amperak
@amperak Жыл бұрын
@@BorovanskyLukas použil bych střídač, který výstupní N a vstupní N umožnuje propojit, vynechal bych chránič a ta absence cvhrániče bude jediný problém v TN-C. takový měnič je třeba deye
@simkara1
@simkara1 8 ай бұрын
@@amperak Nevíš jestli to umožňuje i SofarSolar (propojit N na vstupu a N na výstupu Backupu) ?
@mechounvary
@mechounvary Жыл бұрын
Asi čtvrtý 🙂.
@lukasmoc5000
@lukasmoc5000 Жыл бұрын
Mam jeste dotaz prosim, jak je to s zfazovanim prubehu faze menice s cistou sinusovkou na prubeh faze z DS? Muze nastat situace ze se amplitudy faze “vynuluji” nebo se menic vzdy prizpusobi prubehu faze z DS? Diky za odpoved.
@amperak
@amperak Жыл бұрын
Zalezi na tom, jak je menic vyroben. U nekterych to je fe fazi, u jinych ne
@lukasmoc5000
@lukasmoc5000 Жыл бұрын
Dik za odpoved, ok, lze tedy do site TN-S pustit jako backup fazi z menice udelaneho z line-interactive UPS (nektere Smart/Backup UPS jsou zfazovane se DS)?
@marianvook2227
@marianvook2227 Жыл бұрын
@@lukasmoc5000 pripoj z FV DC na batériu a je ti to jedno 😉
@JanSkrobanek
@JanSkrobanek Жыл бұрын
Video mi nepomohlo. To bude tím, že fotovoltaitu nikam neinstaluju a troufám si říct, že problematice soustav rozumím :D. Líbí se mi, jak vyrýváš do lajků. Na druhou stranu - to, co jsou schopni udělat někteří studovaní...
@amperak
@amperak Жыл бұрын
většina lidí nedokáže pochopit, že když FVE v TN-C funguje a spotřebiče napájí, tak to nezvládne při výpadku.
@hykamartin9129
@hykamartin9129 Жыл бұрын
Super video, chtěl jsem se zeptat, jestli by nešlo natočit video jakou ochranu pro boiler, pokud by se dostalo napětí např. z Belu který má trapéz 120Hz na kostru boileru, pokud možno bez použití drahého chrániče typu B. Nebo aspoň nastínit zde v komentářích. Díky
@amperak
@amperak Жыл бұрын
chránič B nepomuže, ikdyž by asi měl. ale bud jistota je suchá spirála, nebo zkusit nějak vytvořit napěťový chránič.
@hykamartin9129
@hykamartin9129 Жыл бұрын
@@amperak Tak jsem to řešil i p. ing. Budinským a zde je odpověď: Přeji dobrý den, pokud by došlo k porušení izolace boileru vůči přívodům ke spirále, tak to z hlediska bezpečnosti nic neznamená. Z pohledu izolace jsou panely na stejné úrovni jako oddělovací transformátor. Předpokládá se, že ani kladný ani záporný pól panelů není uzemněn. Pokud byste to přesto chtěl řešit, tak by bylo nutné použít relé, které reaguje na poruchu izolace (hlídač izolačního stavu).
@amperak
@amperak Жыл бұрын
@@hykamartin9129 no tak nějak jsem to popisoval, než mi YT smázl ten koment. asi to vyhodnotil špatně. to jeho relé je napěťový chránič
@vaclavzeleny5717
@vaclavzeleny5717 Жыл бұрын
Co zásuvka pro spotřebiče druhé třídy bez zemnícího kolíku? 🤔😄
@amperak
@amperak Жыл бұрын
je to možné samozřejmě, jen ji koupit. ale dělaj se.
@PatrikRokl
@PatrikRokl Жыл бұрын
Co použít na zásuvky TN-C výkonné toroidní oddělovací trafo a PEN vodič spojit s uzemněním. 🤔 Jen teoretický nápad.
@amperak
@amperak Жыл бұрын
bylo by masakrozně drahé. lepší je rovnou natáhnout ten kabel k lednici.
@user-il8rm4wg4g
@user-il8rm4wg4g Жыл бұрын
Mám dotaz, když se podíván na zapojení např. G4, tak pro klokany se propojuje N před i za měničem napřímo, tedy N je napojen na i na PE a přes PEN rozpad a neshoří. A goodwe taky pro klokany propojeno. Podle toho co vysvětluješ, to má shořet, proč se to neděje klokanům?
@amperak
@amperak Жыл бұрын
protože tam říkám, že některé střídače toto umožnují. kdybys poslouchal, nemusíš se ptát. Ale i ve verzi pro klokany máš nakresleno, že tam musí být RCD, tj česky chránič.
@user-il8rm4wg4g
@user-il8rm4wg4g Жыл бұрын
@@amperak Promin, slusne jsem se zeptal a jediny koho jsem urazel jsou australani... RCD chápu, ale ten jsem nerozporoval a co se týká "některé", prošel jsem 3 hlavní na trhu a každý to má, tedy některé=většina, tedy spíše je výjimka, který to neumí... Navíc jsem pročetl diskusi a níže jeden psal "mám to na TN-C i s chráničem" a tomu jsi napsal OK, takže lze splnit i tento parametr. Nebo jsi myslel tu odpověd tomu pánovi jinak? P.,S. Diskutuji, ptám se, neznám vše a pochybuji, že i ty, takže bychom nemuseli používat slovní obraty ve stylu "kdybys poslouchal" ;)
@amperak
@amperak Жыл бұрын
@@user-il8rm4wg4g měničů jsou stovky a že tři populární to maj nějak neznamená, že jiné to maj jinak., třeba infinisolary na to často odcházely. jednodužší měniče co vypadají jak do auta to taky nemusí zvládat. a lidi jhe hojně používají. jeden takový tu mám zrovna po výbuchu. vždy je třeba pročíst manuál k střídači a doporučené zapojení. Nevím co to je za debatu, ale chránič v TN-C mít nelze. dělá se hodně prasáren v oboru FVE jako i v jiných oborech, ale já se snažím předat informace tak, jak by to mělo být dobře.
@user-il8rm4wg4g
@user-il8rm4wg4g Жыл бұрын
@@amperak Pan Janovský vám popsal, že to tak má i chránič a neodpověděl jste mu "nelze" jako teď direktivně, takže teĎ nevím co platí. Právě protože je prasáren hodně se ptám. Jinak, já se dívím, že když prodají 70procent hlavní hráči, tak je to většina, neberu celé spektrum i když se u dost neprodá v ČR ani kus, ale to není důvod rozporu, je to pohled na trh jak kdo chápe "většina" ;)
@R.l.P.
@R.l.P. Жыл бұрын
Díky pane inženýre, vy jste hlava!
@amperak
@amperak Жыл бұрын
:D
@frantisekkrausko9844
@frantisekkrausko9844 Жыл бұрын
Mam 7 rokov zapojený menič do TNC siete s meničom wiltron 4,5kVA a na vstupe aj výstupe mam prepojený N svorky s PEN a funguje to bez problémov
@amperak
@amperak Жыл бұрын
problém máš s revizním technikem...
@frantisekkrausko9844
@frantisekkrausko9844 Жыл бұрын
@@amperak nemám lebo mam stále TNC sústavu na vstupe aj na výstupe z meniča. Áno menič ma svorky N ale nieje bodom rozdelenia, áno ma napísané v návode že meniču to nevadí ze ho spojis s PE. Ale musíš mať všade TNC
@richardhlavienka323
@richardhlavienka323 Жыл бұрын
​@@frantisekkrausko9844@amperak takto to mam aj ja. Mam v celej domacnosti TN-C t.j. o prudovych chranicoch nemoze byt ani reci. Cast domacnosti (svetla a zasuvky pre chladnicku, obyvacku a kotol) su pripojenie na backup. Menic mam aj na privodnej strane pripojeny PE aj N na PEN svorkovnicu a na tu istu spolocnu PEN aj na backup strane PE aj N. Samotny invertor pri vypadku prepaja PE s Nkom ale stale to vnimam ze tieto podmineky su dane koli prudovym chranicom
@Joe.Azbest
@Joe.Azbest Жыл бұрын
Pochopil jsem správně. že dům s rozvodem tn-c je podle starších norem možné provozovat, ale nově vybudovaná fotovoltaika v tomto domě, jejíž výstup bude zapojen tn-c už podle normy možný není? Rozdíl v bezpečnosti před instalací a po instalaci FV tam tedy žádný není, pouze novější zařízení je možné už jen s rozvodem tn-s a chráničem na výstupu střídače? V tomto případě je tedy vyloučeno zapojit dům s rozvodem tn-c s ostrovní fotovoltaikou zapojenou s tn-c jako ostrov a majitel má smůlu?
@amperak
@amperak Жыл бұрын
ano přesně tak. zapojit ostrov do TN-C je dle norem nemožné. Existuje střídač(e), které umožnují technicky mít výstup v TN-C, ale nelze splnit požadavek výrobce i normy, že na výstupu backup obvodu musí být chránič. to v TN-C nedodržíš
@Joe.Azbest
@Joe.Azbest Жыл бұрын
@@amperak To by mě zajímalo kdo takové pi..viny (normy) vymýšlí. Kdyby večer ve zprávách byly reportáže o hromadách úrazů a úmrtí el. proudem, tak to pochopím, ale tak ...
@Zek205
@Zek205 Жыл бұрын
@@Joe.Azbest Prevence. Ja takhle trpim po kazde revizi na plyn :( Kazda revize mi prikaze neco odstranit, co jeste minule bylo v poradku.
@Joe.Azbest
@Joe.Azbest Жыл бұрын
@@Zek205 Prevence :-( Před instalací ostrova funguje dům s rozvodem tn-c, po instalaci taky jako tn-c. A myslím, že kvalitativně to mám nainstalovany o dvě třídy výš než by mi to namontovala průměrná firma. Ještě že máme youtube a lidi jako Ampérák, Bajer, Toupalík, Poul ap. a můžeme se vzdělávat a inspirovat.
@Zek205
@Zek205 Жыл бұрын
@@Joe.Azbest Muzeme byt radi, ze se ta elektrika na rozdil od plynu necha pouzivat v puvodnim stavu. My meli v komine hlinikovou vlozku. OK. Pak spatne > 15k za nerezovou. OK. Za dva roky: karma? Nene. Zrusit. Tak jsem koupil elektricky bojler, odmitli mi ho pripojit, protoze bojler nad vanou? Nene. Takze je v poradku mit nad vanou dvacetilety bojler s 15A jisticem nez novy s proudovym chranicem. A to si myslim, ze ten chranic je lepsi reseni.. Cekam, ze si toho nekdo vsimne a asi budu ohrivat vodu v hrnci na kamnech :D Mam doma elektriku z roku 1970 +/- autobus. Opletene hlinikove draty. V podstate je to katastrofa... Nemit plny byt nabytku a kobercu, pozvu si nejakeho sekace, at se tu vyradi.
@maniacr9050
@maniacr9050 9 ай бұрын
Mohu se zepat? Je tohle jen u toho když chci ať mí domek jede i pří výpadku proudu? Nebo i když chci z baterek živit dům. Děkuji za videa
@amperak
@amperak 9 ай бұрын
jen použze pro ostrovní systémy a provoz při výpadku proudu. běžné FVE se to netýká
@maniacr9050
@maniacr9050 9 ай бұрын
@@amperak děkuji. Takže problém je jak píšeš. Ostrov a výpadek. Jinak to bude fungovat jako běžná FVE hybridní kterou bych chtěl příští rok? Už se pomalinku o to zajímám. Rozvody domu bych chtěl dělat až po FVE v příštích letech.
@amperak
@amperak 9 ай бұрын
@@maniacr9050 jj přesně tak. nech si udělat do rozvaděče přípravu na backup
@zusjar141
@zusjar141 Жыл бұрын
nešlo by pro přímou podporu rovnou zveřejnit QR kód?
@amperak
@amperak Жыл бұрын
mám v popisku číslo účtu. ale píše si dost lidí. asi začnu zveřejňovat taktéž.
@vendyss1960
@vendyss1960 Жыл бұрын
kecáš u nás byli 2 vodiče v roce 1954 , a zásuvky byli bez uzemnění jen nulák a fáze v roce 1972 jsem všechny zásuvky dával s kolíkem
@amperak
@amperak Жыл бұрын
to byla jiná soustava. izolovaná.
@vendyss1960
@vendyss1960 Жыл бұрын
@@amperak ale dříve tu bylo 2x 110 V
@amperak
@amperak Жыл бұрын
@@vendyss1960 to je jinej typ soustavy. izolovaná. zásuvka nemá kolík. 2x 110V maj třeba v USA, tam je uzeměný střed trafa. tváří se to jako dvě fáze
@Honzik_S
@Honzik_S Жыл бұрын
Natočil bych co se stane když Ti u pračky v TN-C na vstupu odpadne N-ko. Tak yjsem slyšel hodně názorů že výstup střídače je galvanicky oddělen od země. Takže dokud nesepne bypass žiješ.
@jaborek4732
@jaborek4732 Жыл бұрын
Podle mého, kdo neví, co to udělá, tak by se v tom neměl vůbec hrabat. 😉
@Honzik_S
@Honzik_S Жыл бұрын
@@jaborek4732 Uniká mim hloubka myšlenky.
@jaborek4732
@jaborek4732 Жыл бұрын
@@Honzik_S Proč natáčet triviální situaci pro neznalé základů elektriky, kteří na to nemají vůbec sahat. A kdo ví, co to udělá, tak ten video nepotřebuje. Přirovnal bych to k ukázce řízení pod vlivem alkoholu. Kdo neřídí, tomu je to jedno a kdo řídí, tak ví 😉
@amperak
@amperak Жыл бұрын
protože se na to neustále ptají. a já jim mohu odpovědět formou videa. ptají se na to i zkušenější. záleží vždy na typu střídače a je to napsané v dokumentaci.
@zbynekp9425
@zbynekp9425 Жыл бұрын
Bylo by možné tuto situaci s odpadlým N-kem prosím trochu rozvést? Nějak z příspěvku nemohu pochopit co se vlastně stane. Děkuji
@jax2571
@jax2571 Жыл бұрын
A čo sa stane keď zásuvku zapojím v sústave TT?
@amperak
@amperak Жыл бұрын
jakože u zásuvky zatlučeš zemní kolík? :D no pokud dodržíš impedanci by to asi šlo :D ale to bych raděj natáhl novej kabel :D
@ahoyi530
@ahoyi530 Жыл бұрын
Nebo to může chytit na trubku od radiátorů a zemnit ve sklepě. ALe pokud má někde plastové trubky, nebo třeba topení přímotopem, tak to trochu komplikuje situaci 🙂
@ivankostiha1612
@ivankostiha1612 7 ай бұрын
Ještě bych doplnil rozdíl soustavy tj. TN-C, TN-C-S, TN-S. vše musí být backup přes proudový chránič .
@amperak
@amperak 7 ай бұрын
je tam co zlepšit :)
@petrcz74
@petrcz74 Жыл бұрын
Tak mám strídač zapojen před domovním rozvaděčem kde je pak část domu TN-C a druhá TN-S , má to revizi a funguje to
@amperak
@amperak Жыл бұрын
jenže ty nemáš zálohu při výpadku proudu. to je ten rozdíl.
@petrcz74
@petrcz74 Жыл бұрын
@@amperak ale mám, mám komplet celý dům na zálohu :)
@amperak
@amperak Жыл бұрын
@@petrcz74 tak to neodpovídá ale. ikdyž to někdo tak zapojí, nerespektuje požadavek na chránič.
@petrcz74
@petrcz74 Жыл бұрын
@@amperak proč, když chránič je až za tím, chránič normálně funguje. Není důvod aby nešel, nula a zem je oddělena až za chráničem, tedy elektrárna při beckupu je průchozí, na svorkách domovního rozvaděče je 3F a zem, nula se tvoří až za chráničem.
@amperak
@amperak Жыл бұрын
@@petrcz74 záleží na revizáíkoj a zdali ten střídač to umožní.
@ivankostiha1612
@ivankostiha1612 4 ай бұрын
Ani u třídy II s přihlédnutím na značení nelze připojit backup. Důvod: výměna svítidla za tr. I.
@amperak
@amperak 4 ай бұрын
To jsme řešili a pokud je privod pro tridu 2, tak nelze osadit svitidlo tridy 1. Proste zakaznik ma smůlu. Ale argument dobrý
@ivankostiha1612
@ivankostiha1612 4 ай бұрын
Vždy instaluji 3Jx 1,5 CYKY straší instalace raději i po nedovoleném přeznačí né. Nevíte co kdo a kdy tam může provést@@amperak
@Odisovic
@Odisovic Жыл бұрын
Mám v čase 7:35 chápat, tak, že rozdělení PEN na PE a N je dál zase spojeno? Pak by ten střídač porušoval ČSN... Navíc nové rozvody musí být TN-S (když je to napojené na DS, tak vždy TN-C-S) Ale pokud spojuješ "PEN/PE+N", tak IT neuděláš, to bys musel tuto část izolovat. A jak dostaneš revizu, když přeznačíš PE/PEN? NAtož, když se něco stane, jako požár apod., kdy se pak bude ptát policie "kdo myslel" a věř, že pak ten co jsi mu to dělal, nebude mlčet... Jako, dívám se na tebe rád, seš nabušenej vědomostma, ale někdy si docela střelec, když věříš lidem a děláš podobné věci jinde než "u sebe", kde můžš tvrdit, že jako odborná osoba to obkecáš, že nikdo jiný nemá přístup...
@minduton
@minduton Жыл бұрын
Až se stane požár, tak stejně nebudeš schopen doložit periodickou revizi, takže tak. A v zásadě je to potřeba jen kvůli pojišťovně. Na to je jednoduché řešení - prostě to nepojišťovat a basta. Pojištění má smysl jen ve specifických případech, kdy ho prostě někdo vyžaduje - např. je dům použit jako zástava u banky, nebo má člověk vysoce nadprůměrný příjem, ale nemá žádné významnější finanční rezervy, tak se mu jeví vhodné se nějak sichrovat.
@amperak
@amperak Жыл бұрын
já ve videu říkal, že něco takového dělám? já naopak vysloveně řekl, že to nedělám a ani nikdo jiný to nedělá. Laskavě pozorně poslouchej, než budeš obviňovat. A že to mám doma? no a co? a vlastně nic, pač vodiče jsou doma zelené, nikoliv zelenožluté, takže se nemůže jednat o žlutozelený vodič. zelená není žlutozelená. takže já jsem doma OK. v čase 7:35 střídač provede odpojení od sítě v případě výpadku (bod rozpadu) a je připojen jako generátor a generátor má propojen N a PE v sobě. aby fungoval. ničemu to neodporuje. dávej se na ten střídač tak, že to je generátor a má nějaké výstupní svorky. síť IT vznikne, pokud nebude propojen N a PE ve střídači.
@Odisovic
@Odisovic Жыл бұрын
@@amperak Hele nebylo to útočné, takže trochu mírni ;) Říkal jsem doma si můžeš dělat coc chceš, ale pozor,má to následky, jeslti toto bereš jako útok, ok, každý kdo ti poradá "nešahej na kamna spálíš se" tak na tebe útočí... Na kresbě máš, že znovu pomocí spínače propojuješ, takže než začneš říkat, že někdo tě urazil nepravodu, podívej se co jsi sám namaloval ;) Tím "zeleným" jsi chtěl ukázat výhru? Msíto toho střelba do vlastní nohy, dobře víš, že FVE=nová instalace, žádnáobnova, tedy podle nových norem, tedy zelenožlutý/modrý/černý/šedý/hnědý, NE zelený. Navíc dobře víš, že je tam i "slovíčkaření" v normě, že se to nesmí dělat "nepřehledně/zaměnitelně", tedy přeznačený zelený modrou bužírkou,, může někoho splést,.,tedy i tímto porušuješ normu... IT by sji mohl mít, v ostrově , ale pokud zapojuješ do stávajícího, tak musíš mít PE spojen všude, tedy pokud by měnič, přerušoval sámo sobě PE, tak to jaksi odporuje normě...
@Odisovic
@Odisovic Жыл бұрын
@@minduton No, kdybys věděl o čem píšeš, tak bys věděl, ež onen revizák musí mít podepsanou kopii od majitele domu a policie si zajde pro tu revizi za revizákem, takže tvoje teorie "zhoří jsem v klidu" je trošku rada co lidem udělá spíše v životě prblém ;) V zásadě je revize povinná, když se něco stane a je jedno jestli pojišťovna nebo fén ve vaně ;) Prostě při průseru a bohužel pro tebe, třebas ten fén každý rok zabije v té vani někoho, tedy náhoda je blbec ;) Tedy tvoje "basta" je žvást teoretika co hraje sportku ;) Ano je to na každém z nás jak si zvolíme, ale psát někomu rady, že vlastně se nic nestane, je z mého pohledu sprotota nebo lidská blbost, má se říci "když uděláš toto, tak to funguje, v ČR to zabije 5-6 lidí ročně, a je na tobě jeslti to riskneš, máš šnaci ala sportka, že budeš mít smůlu" ;) Ale pokud se někdo rozhoduje, má znát pravdu a ne rady "o noc nejde" ;) A jeslti se vyplatí pojištění? To si musí každý říci podle toho v jaké situaci a podmínkách a jaké potřebuje. Říkat obecně je to naprd, je blbost a další rada se kterou nesouhlasím ;) Prostě v něčem máme jiný názor a v něčwem jako že požárem revize zmizí říkám, že jsi napsal blbost ;)
@jsafandayt
@jsafandayt Жыл бұрын
@@Odisovic Já to pochopil tak, že ten spínač se depne po výpadku DS a po odpojení měniče od DS. Takže normě to podle mě neodporuje.
@domacidomaci7368
@domacidomaci7368 Жыл бұрын
a co tak preklenout jeden kontakt rele? pak se zem nikdy neodpoji , no taky prasarna ale prasarna je cokoliv pak
@amperak
@amperak Жыл бұрын
pokud to střídač v návodu dovoluje, muže se to udělat.
@RobertB.-sb4gt
@RobertB.-sb4gt Жыл бұрын
Síce super ale ani jeden obrázok tam nebol tak že ten vodič PEN mám napojený do zásuviek priamo z rozvádzača - rovnako tak striedač ho má napojený z tejto spoločnej svorkovnice z rovádzača. Mám DEYE ktorý vo svojom manuálne tvrdí že ak je PE a N vodič spojený v rozvádzači a tam ho má snáď spojený každý tak sa PE vodič pri backupe ani nezapája..... Suma sumárum mám TNC sústavu a backup mi funguje a nevidím tam žiadne väčšie riziko ako pri bežnej prevádzke - vodič PEN nie je prerušený a je stále zapojený rovnakým spôsobom takže neexistuje riziko že by naň striedač poslal nejaké napätie.... Jedine je tam tá vec stými unikajúcimi prúdmi ale tam samotný manuál toho striedača DEYE to tak zapája tak asi stým počítajú. V praxi som šiel na bakup celá domácnosť už asi 3 alebo 4 dni, fungovalo to úplne v pohode.... Amperák mrkneš na ten deye a ich manuál? Ak je treba pošlem odkaz... PS: neriešim normu, mám starú TNC sústavu v poctivej medi ešte z komunizmu....a prerábať to nebudem...
@amperak
@amperak Жыл бұрын
Deye je typ stridace, ktery umožňuje propojeni vstupniho a vystupniho N. Neni v tom problem. Vyrobce ale taky chce proudova chranic a ten v tn-c nenamontujes
@RobertB.-sb4gt
@RobertB.-sb4gt 10 ай бұрын
@@amperak prúdový chránič tam nemám tak ako tak, v tnc sa nedá zapojiť, respektíve mám ho v kúpelni, keď som rekonštruoval tak obe kúpelne majú vlastný podružný rozvádzač a v ňom je prúdový chránič - samozrejme tento funguje či ide eletrina z backupu alebo pri bežnej prevádzke.... Znova teda nevidím v mojej inštalácii väčšie nebezpečie ak mám v tnc backup a domácnosť mi ide s backupu ako keď mi ide priamo s DS. Pen je stále na pevno spojený s Pen od distribúcie a s hlavným uzemnením domu...takže dá sa aj v tnc backup)
@vosa1928
@vosa1928 2 ай бұрын
Toto ma presne napadlo tiež.Že prečo nezapojiť PEN na zásuvky za striedačom priamo z rozvádzača.Budem to riešiť doma asi rovnako.
@1981Marias
@1981Marias Жыл бұрын
zase po půlnoci první
@amperak
@amperak Жыл бұрын
jojo
Жыл бұрын
lidi budou pořád něco zkoušet
@amperak
@amperak Жыл бұрын
a pak se divit, když se ze střídače kouří
@Joe.Azbest
@Joe.Azbest Жыл бұрын
Vypadá to, že na každého jednou dojde. Chudák kdo si to u nich objednal (a zaplatil zálohu). Energetickému holdingu Malina se kupí problémy Energetický holding Malina, jedna z nejdravějších firem na trhu s montážemi střešní fotovoltaiky, má problémy. Na konci roku ho opustily vyšší desítky montážníků a nejpozději v únoru se k nim přidají další desítky kolegů. Část z nich nedostala měsíce zaplaceno a chystá se spor řešit právní cestou.
@amperak
@amperak Жыл бұрын
bohužel. a třeba FG muselo vyměnit půlku lidí a dosadit schopné, aby se po roce začlo něco dít. už nedoporučuji nic co nevytvořím sám.
@lukispatt
@lukispatt Жыл бұрын
I zásuvky by šly zapojit, kdyby se použily zásuvky pro spotřebiče 2 třídy, bez PE 😀
@amperak
@amperak Жыл бұрын
a jdou takové koupit?
@lukispatt
@lukispatt Жыл бұрын
@@amperak jojo, např.: schneider-unica.ru/mekhanizmy/SCNU503118/
@JohnnymaCZEk
@JohnnymaCZEk Жыл бұрын
Tak ještě štěstí, že když je někde ještě tn-c, tak tam jsou ty archaický hliníkový káble, kde zž jaksi není. Všechny vodiče buď černý, nebo maximálně jeden bílý 😀 Nejlepší je když je to prekopávka z TT sítě a u hlavního jističe člověk narazí na barvy jako je červená, nebo modrá 🤣
@amperak
@amperak Жыл бұрын
vybledlé barvy mne nakopaly. ty staré kabely změní barvu a z modré byla zelená a ze zelené hnědá no a... tak sem to zapojil :D to sem pak čuměl :D takže už vždy dvakrát měřím
@pavelb.9168
@pavelb.9168 Жыл бұрын
nevim co je dle vas archaicke? Asi jste mladsi rocnik ,ale nebojte take zestarnete.A ktomu pletete ze tn-c je v hliniku.Mam kolaudaci v 93 .Vsechno v medi a tn-c.
@marianvook2227
@marianvook2227 Жыл бұрын
Alebo prídeš k niekomu montovať ele a v celom dome 5 žilový kábel. Všetky čierne.... A má na to revíziu....
@nixso2
@nixso2 Жыл бұрын
Hlinik - ten bol v domoch zo 60tych a starsich.
@vydra42
@vydra42 8 ай бұрын
Zdravím @amperak . Nám firma před 2 lety instalovala FVe do baráku se soustavou TNC ,domovním rozvaděčem v domě na chodbě, a z toho důvodu neosadila Proudový chránič. Zapojila nám však na BACKUP jednu fázi na mnou vybraný16A jistič který napájí jak některá světla tak i zásuvky, např. lednice, WiFi router, televize, satelit. Zásuvky se světly jsou smíšené proto, protože se to tak asi dřˇíve dělalo, nebo to tak prostě kdysi někdo zapojil. Každopádně už k výpadku sítě za tu dobu došlo několikrát a ta jedna fáze v řežimu BACKUPu fungovala normálně, takže střídač Goodwee 10 kW asi má přepínač PE\N Mám si dávat jen bacha na kolíky nebo je nutné to překopat kvůli životnosti střídače? V domě se předělávalo horní patro, kuchyň a přístavba a ty jsou už v TNS, zbytek domu je v hliníku a ocel v punčošce, přívod hliník. PS: jak tak sleduju tvá videa až od doby po montáži FVe tak mi došlo že nám neuzemnili ani panely ani nedali svodiče nebo jak v místnosti kde je střídač, rozvaděče a RACK s bateriemi. Instalace je 7,3 kWp, střídač Goodwee 10 a 6x2,4 kWh LiFePo s BMS
@amperak
@amperak 8 ай бұрын
vpohodě, GW to přežije. neuzeměné panely starších instalací jsou běžné.
@vladimiranton3290
@vladimiranton3290 5 ай бұрын
cau mas neaky email? diky potrebujem radu :)
@amperak
@amperak 5 ай бұрын
Ano, mam. Rad tam je neprectebych aktualne 953
@badkooslovakia
@badkooslovakia 5 ай бұрын
budem predavat symo 6-3-m fronius ak by si vedel o nekom 3,3mw vyrobil
@mirekpatak6562
@mirekpatak6562 4 ай бұрын
Díky!
@amperak
@amperak 4 ай бұрын
Taky dekuji moc
@romankysely
@romankysely 2 ай бұрын
Díky!
@amperak
@amperak 2 ай бұрын
Taky moc dekuji
Does size matter? BEACH EDITION
00:32
Mini Katana
Рет қаралды 19 МЛН
تجربة أغرب توصيلة شحن ضد القطع تماما
00:56
صدام العزي
Рет қаралды 56 МЛН
ТАМАЕВ УНИЧТОЖИЛ CLS ВЕНГАЛБИ! Конфликт с Ахмедом?!
25:37
Elektrická instalace - Zapojení rozvaděče 11. (rodinný dům)
20:15
FVE na bojler zdarma - NZU light a podvodníci
23:44
amperak
Рет қаралды 159 М.
OZE -  Poul -  FVE na střeše domu
21:48
Media ŠkolaKřižík
Рет қаралды 46 М.
Jak nastavit BMS nejen na FVE
17:12
amperak
Рет қаралды 19 М.
Uzemnění FVE - neřešitelný problém hoši!
17:06
amperak
Рет қаралды 111 М.
Přepínač sítí v rozvaděči domu
11:14
Sunny boy & Carrots
Рет қаралды 5 М.
3F ostrovní FVE - jak nevyhořet a proč je lepší 1F
21:46
PB nebo LiFePO4 - jaký akumulátor k FVE?
14:34
amperak
Рет қаралды 67 М.
Mechanické příčiny poruchy turbodmychadel
11:28
Portál řidiče
Рет қаралды 72 М.
профи на Тракторе Т-16
0:24
StellaTwin
Рет қаралды 583 М.
SUPRA SOUND Battle Challenge:}💪🚀 #shorts #humansuprasound
0:20
The troll fathers
Рет қаралды 1,2 МЛН
Фуры перекрыли трассу
0:17
ANDROY
Рет қаралды 1,2 МЛН