Úgy gondolod, mindent tudsz már a fekete lyukakról? Gondold újra! - Kis-Tóth Ágnes előadása

  Рет қаралды 92,333

Galileo Webcast

Galileo Webcast

Жыл бұрын

Kis-Tóth Ágnes (ELTE TTK, Atomfizikai Tanszék):
Úgy gondolod, mindent tudsz már a fekete lyukakról? Gondold újra!
(ELTE "Atomoktól a csillagokig" előadássorozat)
Az előadó ajánlója: A tavalyi Atomcsill-évadban igyekeztem bemutatni a fekete lyukak felfedezésének apró lépésekből álló, izgalmas és váratlan fordulatokban gazdag történetét. Kezdve a fekete lyukak gondolatának megszületésétől, az őket leíró elmélet meghökkentő furcsaságain át, egészen a kihívásokig, amik a megtalálásukhoz vezettek. Ma már bátran kijelenthetjük, hogy a fekete lyukak bizony nem csak a tudományos fantasztikus történetek közkedvelt kellékei, hanem fantasztikus tudományos felfedezések főszereplői is. Szinte minden napra jut akár egy új korszakalkotó eredmény, vagy egy tudományos érdekesség és ötlet, ami hozzájuk kapcsolódik. És bár az eseményhorizont mögül a fény sem szökhet el, a megismerésük mégis egyre több titokra derít fényt. Az univerzumról, a gravitációról, a téridőről, az életről, a világmindenségről és a mindenről is.

Пікірлер: 223
@robertpopradi5020
@robertpopradi5020 4 ай бұрын
Dávid Gyula és Kis-Tóth Ágnes nagyszerű előadók és minden szavukra érdemes odafigyelni , mert rengeteg információt kaphatunk tőlük . Többet , mint eddig bármikor , bárkitől . Erre egyrészt születni kell , másrészt elképesztő munkabírás és széles látókör , hogy ilyen magávalragadó egyéniségükkel még azok érdeklődését is felkeltsék , akik azt hitték , talán nem is nekik való a fizika iránti érdeklődés és igény .. Ezer köszönet a munkájukért .!! Tisztelettel .! P.R.
@istvansanta3725
@istvansanta3725 Жыл бұрын
Nagyon jó volt. Dávid Gyulát is jó lenne látni valami új ismeretterjesztő előadás sorozatban. Jó egészséget.
@ivangaborige8623
@ivangaborige8623 Жыл бұрын
Északi sarknál már nincs északabb és Dávid Gyulánál sem Dávid Gyulább :-)
@robertpopradi5020
@robertpopradi5020 Жыл бұрын
Dávid Gyula fogalom..! Egészen fantasztikus..!
@lxathu
@lxathu Жыл бұрын
Az előadókat már ismerjük és szeretjük. Amit itt ki szeretnék emelni, az a minőség: Ágnes prezentációja és ahogyan Norton kísérlete lépésről lépésre felépül, abba csak belekötni lehet, de érdemben kritizálni nem. Ja, és a kép meg a hang is a helyén van. Öröm látni, hogy mivé érett ez a szép kezdeményezés. Köszönet és gratuláció mindenkinek!
@totyi36
@totyi36 Жыл бұрын
Gratulálok az előadónak a rendkívül magas színvonalú szakmai felkészültségéhez és a lenyűgöző előadás modjához. Fantasztikus volt. Köszönjük! 🏆
@kalmangyarfas385
@kalmangyarfas385 Жыл бұрын
Kiváló, követhető és érdekes előadás volt, köszönet a tudósnőnek!... Norton kísérlete is érdekes, ötletes , szemléletes és szellemes volt!... Részemről várom a következő kozmológiai - elméleti fizikai tárgyú előadást!
@atilanimrod8872
@atilanimrod8872 Жыл бұрын
Szuper volt az előadás, de valami motoszkál bennem. Van egy elméletünk "ősrobbanás" amit csak úgy lehet életben tartani, ha kreálunk hozzá sötét anyagot és energiát. De ez így egy kicsit tényleg sötét! Az ősrobbanás szerint minden mindentől távolodik. Tényleg? Akkor galaxisok sem ütköztek soha. Az univerzum gyorsulva tálgul. Tényleg? Annyit tudunk, hogy hogyan tágult x milliárd évvel ezelőtt, de arról fogalmunk sincs mi történik most x milliárd fényévre tőlünk! Tényleg több lett a kérdés mint amennyi a válasz!
@laszlobizsok26
@laszlobizsok26 4 ай бұрын
@@atilanimrod8872...fején találtad a szeget... a Big Bang = "ősrobbanás" még elméletnek sem nevezhető, hiszen semmiféle bizonyíték nincs rá az ún. "vöröseltolódás" jelenségén kívül... "sötét anyag" , "sötét energia" ?... most akkor anyag vagy energia ?... szegény Einstein : már az E = m x C négyzet se elég jó ?... mert ha igen, nincs gyorsuló tágulás...... stb. ...
@rolandborcsok9441
@rolandborcsok9441 Жыл бұрын
Én nagyon szeretem az ilyen témákat. A közfogyasztásra szánt Doscovery-s, mély narrátorhangú doku filmekből már az összeset láttam, vagy 15-ször. Természetesen ezt is megnézem. És nem okoskodás, csak elgondolkozom rajta, hogy ebben olyan sok a "ha", a "talán", a "tudomány jelenlegi állása szerint", hogy mennyiben összevethető azzal, amit gondolunk számolunk 13 pixeből a monitoron, azzal, hogy mondjuk gondolkodik-e egy papucsállatka, vagy egy amőba az emberek társadalmi felépüléséről, szokásairól, mélyebben a politikai rendeződésünkről... Nagyságrendileg lehet hogy a két perspektíva között, nincs is nagy különbség.
@laposfogo
@laposfogo Жыл бұрын
Köszönöm az előadást, nagyon érdekes és követhető volt! Kiváló a szemléltetés, a magyarázat, és az előadás vonalvezetése is. Lehet esetleg a jövőben egy előadás, aminek maga a tér a témája? Laikusként mindig úgy képzeltem, hogy egy üres keret, buborék, amiben mozognak a tárgyak részecskék, és be lehet koordinátázni és számolni ezekkel fizikaórán. Aztán az előadásaikból megtudtam, hogy mező is helyet foglalhat benne, negyedik dimenziója az idő, viszont ebből az előadásból felsejlett, hogy ennél jóval bonyolultabb, érdekesebb a valóság.
@DenyCreep
@DenyCreep Жыл бұрын
Remek videó! Kicsit rövidke. ^^ Lehetne hosszabb, vagy gyakoribb. :P (vagy mindkettő!)
@sandorgera5570
@sandorgera5570 Жыл бұрын
Már előre is köszönöm , rendszeresen szoktam halgatni régebbi elő adásokat , munka közben repül az idő , köszönöm szépen 😁😉👍🙏
@zoltanboros8963
@zoltanboros8963 Жыл бұрын
Ebből a bevezetőből kordokumentum lesz.
@laszlokliegl3214
@laszlokliegl3214 Жыл бұрын
Nagyon tetszett mindkét előadás, köszönöm szépen és várom a következőt!
@attilahorvath4706
@attilahorvath4706 Жыл бұрын
Kis-Tóth Ágnes stílusa nagyon fogadható. Köszönöm!
@atimached
@atimached Жыл бұрын
Szuper, bár nem bántam volna h most DGY adja elő :) A téma miatt hatalmas a nézettsége az előzőnek. Az meg h nincs fűtés kiborít. Bezzeg a sok szarra van pénz, ELTE-re meg nincs.
@zoltanjoboru8401
@zoltanjoboru8401 Жыл бұрын
Szeretem az Ágit... mármint az előadásait. :)
@zszenasi
@zszenasi Жыл бұрын
Azta!!! Hol tudom makd elejétől megnézni??
@pONtosanAz
@pONtosanAz Жыл бұрын
👽 Nagyszerű előadás. Kézfogás 🤝
@attilahodosi8825
@attilahodosi8825 3 ай бұрын
Fantasztikus és részletes tájékoztatás, akár le is diplomázhatnék csillagászatból, annyira tökéletes előadás. Becsülöm a munkát ami mögötte van, de.. és a magam nevében beszélek, a feketelyukak jó messze vannak, az emberiségnek viszont kellene egy második bolygó, érdekelne melyik lehetne az? Mars, vagy a Vénusz?
@somorjai
@somorjai 3 ай бұрын
Köszönöm, nagyon okos vagy, nagyon jó előadás, csak annyira hosszú, hogy még mindig csak a 2/3-ánál tartok. Nincs időm ennyi sajnos. De előbb utóbb meghallgatom. Köszönöm!
@robertpopradi5020
@robertpopradi5020 Жыл бұрын
Már előre nyomom a like-ot ❤️..!
@GalileoWebcast_GW
@GalileoWebcast_GW Жыл бұрын
😀
@zoltansinka7521
@zoltansinka7521 Жыл бұрын
Minden irány egyenértékű
@attilamerenyimd5161
@attilamerenyimd5161 Жыл бұрын
Rutin, mindig előbb Like bárhol látok DGY-t aztán meghallgatom és újra és újra 😊
@kabirbody
@kabirbody Жыл бұрын
Először talán hallgasd meg és utána likeolj. A youtube figyelembe se veszi a korai likeokat.
@robertpopradi5020
@robertpopradi5020 Жыл бұрын
@@kabirbody Libát őriztünk együtt.? Lehet, de rég volt már a 60'-as évek..
@jenohathazi920
@jenohathazi920 Жыл бұрын
Nagyon szépen köszönöm Tanár úr és köszönöm Áginak is
@lacikovacs498
@lacikovacs498 Жыл бұрын
Norton-tól gordon ramsay is tanulhatna fözni. Én ezt a kis félórás röpenetet egy kis Easter egg-nek érzem de zseniális. Kellemes meglepetés volt. Királyak vagytok. 🤓😎☄️
@zoltansinka7521
@zoltansinka7521 Жыл бұрын
Van valami szemléletes leírása, hogyan tágul a tér, amikor gyorsabb a fénynél? Univerzális léptékben könnyebb volt elképzelni, mint a FLy környékén. Előre köszönök: Szerbusztok)
@rezvez6378
@rezvez6378 Жыл бұрын
Tetszik a lendületes előadás. Hiszem, de föl nem foghatom. (egyelőre) :😀
@csabalaczo
@csabalaczo Жыл бұрын
Kedves Ágnes! Rengeteget fejlődtek az illusztrációk (IS).
@tubolgat
@tubolgat Жыл бұрын
Köszi az előadást! A kiszórt super izgalmas részekből várjuk a harmadik részt!
@rezvez6378
@rezvez6378 Жыл бұрын
A tér lehet gyorsabb a fénynél. Ezt itt halottam először.
@gyulatari3977
@gyulatari3977 Жыл бұрын
Pontosabban a tér tágulása gyorsabb a fénysebességnél.
@rezvez6378
@rezvez6378 Жыл бұрын
@@paxtonandras4270 Megkérdeztem pár embert, ők sem hallottak róla. 😀
@rezvez6378
@rezvez6378 Жыл бұрын
@@gyulatari3977 A feketelyuk perdületénél hallottam, vissza akartam keresni, de több idő kell.
@gg630504
@gg630504 Жыл бұрын
​@@rezvez6378 Én pedig az nagy bumm utáni felfúvódási korszaknál, másik előadásban.
@pribeli
@pribeli Жыл бұрын
Most vagyok 40 én is olyan két éve szembesültem először ezzel a ténnyel! Pedig műkedvelő nagyon amatőr vagyok és sok ezer órányi előadást meghallgattam már előtte is!
@gergogrencer360
@gergogrencer360 4 ай бұрын
ha az információ se közlekedhet a fénysebességnél gyorsabban, csak a tér, akkor a távoli kölcsönhatás információ áramlását mivel lehet magyarázni ?
@robertpopradi5020
@robertpopradi5020 4 ай бұрын
Ez jó kérdés .. valószínűleg a térhez van köze .. A mi világunk fizikájában a fénysebesség az időt lassítja . Ha a tér gyorsabban tágulhat , lehet ,hogy az idő áll . Nem telik . Minden egyszerre van .
@laszlotanko5462
@laszlotanko5462 3 ай бұрын
@@robertpopradi5020 A tér magában az idő.A tér valamelyik írányba elmozdul vele együtt az idő is abba az írányba fog elmozdulni.Az elmozdulás lehetséges fénysebbeséggel is.
@imreszabo2961
@imreszabo2961 Жыл бұрын
Ági ❤️❤️❤️
@juditmate1
@juditmate1 Жыл бұрын
Köszönöm!
@robaG01
@robaG01 Жыл бұрын
2^10 köszönet.
@zandreapictures
@zandreapictures 28 күн бұрын
@kalmanbukovszkij8293
@kalmanbukovszkij8293 4 ай бұрын
Jó ez a csaj
@koldulobaratx9859
@koldulobaratx9859 2 ай бұрын
Hajrá D Gy !
@tomszir6964
@tomszir6964 Жыл бұрын
Ági rettentő nagy tudásával is iszonyatosan megterhelő lehet két órán át folyamatosan beszélni, ráadásul különböző témákról, fejből.
@csanyipal
@csanyipal 4 ай бұрын
Nekem ebből az előadásból a térről szóló egy-két megjegyzés volt nagyon érdekes: az idő-tér tágul, tekeredik, zsugorodik, s adott esetben a fény sebességénél is gyorsabban formálódik; a világűrünk "kifelé" a fénynél is gyorsabban tágul, a fekete lyukaknál meg az idő-tér "befelé" a fénynél is gyorsabban zsugorodik, forgó fekete lyukaknál meg az idő-tér föltekeredik. Nos, ha egyszer majd értjük az idő-tér viselkedését, akkor talán lehetséges lesz számunkra a fénynél is gyorsabban eljutnunk az idő-tér egyik helyéről az idő-tér másik helyére, s akkor majd tetszésünk szerint alakíthatjuk majd az idő-teret?
@KoczorSzilard
@KoczorSzilard Жыл бұрын
gyula a király!
@tvamos73
@tvamos73 Жыл бұрын
Tetszett az eloadas, bar nem mernem allitani, hogy mindent ertettem. Valamelyik nyaron gyumolcsos sort fagyasztottunk a hugommal. Vizjeg, alkohol, aminosavak, befagyott szendioxid... megettuk az ustokost. Akkoriban meg nem gondoltam...
@tomszir6964
@tomszir6964 Жыл бұрын
Üstököst? Szupernovát.
@joevulkan7390
@joevulkan7390 Жыл бұрын
Érdekes a téma, a hölgy is jól előadja, de engem borzasztóan zavar ahogy hadar. Levegőt is alig kap néha, olyan gyorsan beszél.
@samiam6547
@samiam6547 Жыл бұрын
Kis Tóth Ágnas, ez a nő fenomenális. Ez az élénk piros felső meg még csinosabbá teszi. MEgőrülök, olyan szexi ez a nő. Miért nem ilyenek tanítottak anno? 😢
@baladar1353
@baladar1353 3 ай бұрын
Akkoriban ha valaki így jelent volna meg a munkahelyén, - ebben az esetben a hivatásának teljesítésének helyén - akkor a karrierje aznap véget ért volna végleg. Én emlékszem csinos, szép, szemrevaló nőkre, lányokra, hölgyekre abból a korból. Tinédzser fiúnak öltözni sokkal később vált járvánnyá, még ELTE-s körökben is.
@Sammal22
@Sammal22 Жыл бұрын
Egy párszor leszakadt az arcom. Hogy mi??? 😄
@JanosdrFoldi
@JanosdrFoldi Жыл бұрын
A sötét anyag és a normál anyag az ősrobbanáskor egyszerre keletkezett? vagy a sötét anyag már meg volt és közben volt az ősrobbanás ami a normál anyagot létrehozta? 35:30 35:45
@attilahorvath4706
@attilahorvath4706 Жыл бұрын
Esetleg komlyan is lehetne venni teoretikusan egész bolygóra jellemző legendákra, vallási, kultúrtörténeti elemekre, pl.: vízözön
@gagasgaga8213
@gagasgaga8213 Жыл бұрын
Mi a különbség a mező kifejezés és az éter között? Nekem úgy tünik,hogy megllapították,hogy nincs éter, de ehelyett bevezették a mezőt Nem ua?
@zolagaspar4485
@zolagaspar4485 Жыл бұрын
Az éter bevezetésének volt oka, az étert felruházták tulajdonságokkal. Aztán végül lett olyan elmélet, ami az étert feleslegessé tette. A mező bevezetésének is van oka, és a mezőnek is vannak tulajdonságai. De ezek teljesen eltérnek az éterétől. Tehát nem ugyanaz. Legfeljebb nagyon messziről, hunyorítva...
@laszlobizsok26
@laszlobizsok26 Жыл бұрын
@@zolagaspar4485 ...tök mindegy, hiszen az éter helyett bevezetett "téridő" sem fizikai entitás és ugyanúgy felruházták fizikai tulajdonságokkal, mint az étert... ahelyett, hogy azt mondanák : ... nem tudom...
@zolagaspar4485
@zolagaspar4485 Жыл бұрын
@@laszlobizsok26 Igen, mondhatnák azt, hogy nem tudom, és még mindig a fákon élnénk. Ehelyett alkottak egy elméletet, ami működik, és lehetővé teszi pl. a GPS navigációt.
@laszlobizsok26
@laszlobizsok26 Жыл бұрын
@@zolagaspar4485 ...és melyik az az elmélet, amelynek alapján a GPS navigáció működik ?... az ember sosem élt a fákon, mert nem oda "specializálódott" , mint a majmok... ...más szóval az ember a földön való járásra, életmódra lett létrehozva...
@gagasgaga8213
@gagasgaga8213 Жыл бұрын
@@laszlobizsok26 Ált.rel. elmélet,Einstein. A sebesség nagyságától függ az idő múlása. Ezért a gyorsabban haladó valamin lassabban telik az idő,mint itt a Földön. Naponta korrigálni kell e miatt a GPS műholdak óráját,hogy pontos adatokat szolgáltasson a GPS vevőknek. Bár a gravitáció is hatással van az idő múlására -a Főldtől távolabb csökken a gravitáció mértéke- a sebességnek nagyobb hatása van a GPS órák működésére. Hát nem csodálatos gyerekek?! by Öveges prof. :)
@envokpeti
@envokpeti Ай бұрын
Halika
@tomszir6964
@tomszir6964 Жыл бұрын
Az ifjak, gyakorlatilag a 40 év alattiak generációi nem valószínű, hogy tudják, mi az az „adok egy hangszórót” kiszólás. 🙂
@tamasszabadi7374
@tamasszabadi7374 Жыл бұрын
És az is érdekesség ha igazán bele nézel egy emberi szemben ott látod azt
@krisztinabencze4726
@krisztinabencze4726 4 ай бұрын
Lehetséges hogy egy óriás fekete lyuk belsejében vagyunk?? Mármint a galaxisunk, esetleg az egész univerzum???
@sanstx3987
@sanstx3987 Жыл бұрын
Mindent soha nem fogunk tudni a fekete lyukakról ha a mostani ismereteink helyesek róla.
@laszlobizsok26
@laszlobizsok26 Жыл бұрын
...nem érdekli őket... elképzelnek valamit a "fekete lyuk" -ról, amit aztán valóságként kezdenek kezelni és szövik tovább az elképzeléseiket, amelyeket semmivel se igazolnak... ha lennének "fekete lyuk" -ak, akkor már régen nem lenne a ma érzékelhető, észlelhető univerzum...
@mekettelek
@mekettelek 4 ай бұрын
​@@laszlobizsok26tévedés. A fekete lyukak léte miért feltételezi, hogy már nem lenne érzekelhető univerzum?
@krisztinabencze4726
@krisztinabencze4726 4 ай бұрын
Ha minden alkalommal, amikor valami gyorsul, létrejön egy eseményhorizont, ami mögül a gyorsuló objektumhoz nem jut az információ, ami egy sugárzás formájában manifesztálódik.. akkor a kozmoszban minden objektum, ami fényt bocsát ki az gyorsul,nem?? Tehát a látható fény egy gyorsulás, örvénylés a fekete anyagban?
@laszlotanko5462
@laszlotanko5462 4 ай бұрын
Úgy vélem,hogy ami a fénynél és a tér sebességénél is gyorsabb,az a saját térlátásom.Teszem azt,ha én feltekintek a csillagos égboltra,és tapasztalok egy neutroncsillag robbanást az nem tíz évvel korábban történt,hanem abban a pillanatban amikor én azt észlelem.
@imrekiss9534
@imrekiss9534 Жыл бұрын
Jó ez a csillagászat tudománya. Mindenki olyan elméletet talál ki, amilyet csak tud, úgyse tudja más az ellenkezőjét bizonyítani.
@mekettelek
@mekettelek 4 ай бұрын
Tévedés. A csillagászat attól tudomány, hogy mérések, tapasztalati tények ismeretében alkotnak elméleteket. Ezeket aztán igyekeznek bizonyítani. Az elméletek egy része igazolást nyer, másik fele cáfolatot. Amire ön gondol, az inkább az asztronómia, homeopátia, vakhit és más áltudományok.
@lajosjakabfi3211
@lajosjakabfi3211 4 ай бұрын
@@mekettelek Tévedés. Semmi bizonyíték a mérésekre, tapasztalati tényekre. Azt mondanak amit akarnak. Vakhit??...A tudomány is egy vallás. . Hit kérdése. El kell hinnem, hogy a semmi, valami hatására felrobbant, ,ha meg az anyag mindig volt-, ami ellent mond a termodinamika törvényének, anyag nem keletkezik a semmiből - mitől robbant fel? És ebből a robbanásból, lett ez a precíz, növény állat világ, ember, tudat, lélek, álmok. Hogy a robbanás utáni porból gázból össze ált a föld, és Te a kihűlt kövekből, amőbákból, majmokból lettél, ami lejött a fáról, és megtanult beszélni. Hát ehhez elég nagy hit kell. Egy robbanás nem hoz létre szervezettséget. Hol van a szétrobbant anyagban bele kódolva, a véred, tüdőd, szíved, stb, stb. És még el kell hinnem, hogy amit mutogatnak, galaxisokat, feketelyukakat, exobolygókat, leszálltak egy aszteroidára, amik mind mind kivétel nélkül számítógépes grafikák, CGI-k, animációk, hogy az a valóság. . Ezt csak a tudomány hitette el veled, hogy eltávolítson a teremtőtől, és kizárja annak a létezését. Az egész erről szól. Hogy Te csak egy kozmikus véletlennek köszönhetőnek létezel. Hogy Te csak egy porszem vagy ebben a hatalmas táguló univerzumban (érezd magad kicsinek, és jelentéktelennek). Tudomány, tudományos módszer wikipédia : Valamit megfigyelni ,modellezni, megismételni, reprodukálni, tapasztalati úton, és a gyakorlatban ellenőrizni. Az ősrobbanást, és az evolúciót senki nem figyelte meg, senki nem modellezte, senki nem ismételte meg, és senki nem reprodukálta, és gyakorlatban nem ellenőrizte. A tudomány egyszer ezt állítja, egyszer azt. Hányszor halljuk azt, hogy a tudósok eddig úgy gondolták......a tudósok tévedtek abban hogy........a tudósok több száz millió évvel idősebbnek gondolták.....a tudósok sem értenek egyet abban hogy,,,,,,..Egyszer ezt mondják : .A hold távolodik a földtől......Máskor ezt: a hold belefog csapódni a földbe.....akkor most melyik? A tudósok egyik része szerint ősrobbanással kezdődött minden....... más tudósok szerint nem volt ősrobbanás..........Kiss László csillagász szerint ahogy kezdődött, az spirituális. Akkor most melyik a 3 közül? Elmélet elmélet hátán, semmi konkrét bizonyíték. Ősrobbanás elmélet, evolúciós elmélet, kvantum elmélet, féregjárat elmélet, gravitációs elmélet, húr elmélet, relativitációs elmélet. Azt hogy mi a gravitáció, még a tudósok sem tudják. Állítólag tudják mérni, meg mondják mit csinál, de hogy mi az, azt már nem. A világ egyik legokosabb embere Arthur Eddington asztrofizikus mondta: "Ha az elméletedről kiderül, hogy az ellentmond a termodinamika második főtételének, akkor nincs semmi reményed. Nem számíthatsz semmi másra, minthogy a legnagyobb megszégyenülés mellett összeomlik az elméleted"......Neil deGrasse Tyson, asztrofizikus, a Hayden planetárium igazgatója : a föld körte alakú, az egyenlítő alatt dagibb. Most akkor gömb, elipszoid, vagy körte alakú? És elmondja még, hogy a görbület, még 35 km-ről sem látszik. Hát ennyit a halálbiztos tudományról.
@mekettelek
@mekettelek 4 ай бұрын
​@@lajosjakabfi3211bocs, de egyszerűen nem igaz, amiket állítasz. A tudomány abban is különbözik a vakhittől, hogy csak azt kezeli tényként, amire van bizonyíték. Amire nincs, azt elméletként, modellként. De épp az a baja vele egyeseknek, hogy a tények makacs dolgok.
@lajosjakabfi3211
@lajosjakabfi3211 4 ай бұрын
@@mekettelek Nem igaz az amit mondasz. Vak hit kell hozzá, hogy elhidd, hogy Te kövekből, amőbákból, a majomból lettél ami lejött a fáról és megtanult beszélni. Ehhez rohadt nagy hit kell. Darwin azt mondja, hogy hosszú idő alatt egy fajból, másik faj lesz. Ezt írja wikipédia is : Evolúció, : "Az evolúció az a folyamat, amelyben a biológiai populációk örökölhető tulajdonságai megváltoznak az egymást követő generációk során.[1][2] Az evolúció folyamatának működése következtében az élővilág összetétele folyamatosan változik, a fajok folyamatosan átalakulnak, új fajok keletkeznek és halnak ki". Tudnál egy példát mondani nekem, hogy melyik fajból, milyen faj lett. Csak egyet!!!
@AttilaPotecz
@AttilaPotecz Жыл бұрын
Mi határozza meg, hogy merre forog a fekete lyuk?
@zoltankozak6338
@zoltankozak6338 Жыл бұрын
Ha tér gyorsabban tágulna mint a fény az maga a felfuvodás pillanatával lenne egyenlő!!
@JanosdrFoldi
@JanosdrFoldi Жыл бұрын
A fekete lyukak forognak. Azért mert csillagokból lettek és a csillagok is forogtak. De a csillagok miért forognak? A homogén anyag hogy alakult át forgó csillaggá? Mi perditette meg a csillagokat
@palpeter6475
@palpeter6475 Жыл бұрын
Közvetlenül semmi, a forgás, keringés, azaz általában a perdület megjelenése általános velejárója az anyag gravitációs csomósodásának. Képzelj el egy homogén gáz- és porfelhőt az űrben. Mivel az anyag mindig mozog, ennek a felhőnek minden részecskéje, porszemcséje, darabkája mozog - valamerre, összevissza irányokba. Másrészt, mivel nagyjából mindenütt egyforma sűrű. a gravitáció nem igazán "jut szóhoz" benne: valamennyire összetartja az egész felhőt, de a belsejében egy darabkát kb. egyforma erővel húz minden irányba, azaz nem nagyon befolyásolja a mozgását. Ha a felhőben valamilyen ok folytán kialakul egy kellően sűrű tartomány (kap egy gravitációs pofont egy arra járó csillagtól, felrobban mellette egy szupernova, véletlenül pont úgy kavarog, stb.), ez az egyensúly megváltozik. A sűrű tartomány még sűrűbb lesz, a felhő anyagának egyre nagyobb részét gyűjti magába a környékről, és ha elég anyagot összeharácsol, végül gravitációs középponttá válik, az összes környező anyagot maga felé húzza. Mi történik a kívül maradt anyagdarabokkal? Továbbra is mind mozog, valamekkora sebességgel, valamilyen irányba. Amelyik véletlenül pont a kialakuló középpont irányába megy, annak pechje van, bezuhan középre és ott marad, esetleg ha pont ellenkező irányba megy elég nagy sebességgel, akkor elszökik a felhőből. Amelyik viszont valamilyen mértékben oldalirányba (is) mozog, az egyszerre két dolgot kénytelen csinálni: menne tovább egyenesen, de a középpont gravitációja "meglasszózza", húzni kezdi befelé - ez pedig azt eredményezi, hogy keringeni kezd körülötte. Ha az oldalirányú sebessége elég nagy, stabil pályára áll, ha nem, bespirálozik a középpontba. Így lesz a gravitációs átrendeződés következtében a "sima" haladó mozgásból keringés. Azt, hogy végső soron az egész rendszer merre fog forogni, az határozza meg, hogy a véletlenszerű helyen kialakuló középponthoz képest az anyag épp mekkora része haladt egyik vagy másik irányba - akik szembe keringenek egymással, azok összeütköznek, lefékeződnek és behullanak középre, végül amelyik irányból kevesebb volt, az elfogy, amelyikből marad egy kicsi, arra forog majd a csillag és kering körülötte a maradék anyag. De ugyanez játszódik le akkor is, amikor egy már keringő anyagtömeg bolygóvá áll össze és maga is forogni kezd, netán még hold kering majd körülötte, de akkor is, amikor az univerzum korai korszakában létrejöttek a galaxisok kezdeményei.
@JanosdrFoldi
@JanosdrFoldi Жыл бұрын
@@palpeter6475 köszönöm!
@MrFefefofo
@MrFefefofo Жыл бұрын
a valid-ra nincs magyar kifejezés?
@JoeLegendary
@JoeLegendary Жыл бұрын
De van.
@MrFefefofo
@MrFefefofo Жыл бұрын
@@JoeLegendary akkor miért nem azt használják. Már a csapon is ez a szó folyik.
@LegendaryJoeGB
@LegendaryJoeGB Жыл бұрын
​@@MrFefefofo Valoszinu azert, mert egy bizonyos szint felett az ember mar csak idegen nyelvu anyagokbol tud tajekozodni. Igy akaratlanul is beepulnek a szokincsde. Plusz, tobb idegen eredetu szo sokkal egyszerubben kifejezi a mogottes tartalmat. Az anatomia is teli van latinnal, pedig mindenre lenne magyar megfelelo.
@MrFefefofo
@MrFefefofo Жыл бұрын
@@LegendaryJoeGB Az orvosok között a latin egy nemzetközi nyelv. Ennek történelmi okai vannak. De az a szó pl, hogy valid. az utóbbi fél évben kezd elharapózni ami engem mérhetetlenül zavar. A politikusok kezdték, úgy látszik beszivárog a tudományba. Pegid nem kellene mert a magyar nyelv tökéletesen alkalmas mindenféle tudományhoz. A villamosmérnököket és a gépészeket sem angolul tanitják, és nem voltidzsot mondunk, hanem feszültséget. Mivel mondt többet a valid,, hogy nem lehet magyar szót használni? Igen mielőtt az anatomiát tanitják az orvosin, a magyar megfelelőket is tanitják. ÉS az orvos is magyarul fogja elmondani, hogy csonttörés, de a jelentésre latinul fogja irni.
@LegendaryJoeGB
@LegendaryJoeGB Жыл бұрын
@@MrFefefofo Több száz joveveny szo van a magyar nyelvben. Hogy ne nyuljak vissza a torokokig, itt van mindjart a parlament vagy a tinedzser szo. Vagy a busz, keksz, csekk stb. Es most a valid. Ez van. Kar ezen fennakadni. Sokkal fontosabb, hogy a tér mozoghat gyorsabban a fenynel. Akkor a kvantum osszefonodas lehet a teren kivul terjed ? A terben biztos nem, ha "gyorsabb" a fenynel. Vagy nem gyorsabb csak ismer egy rovidebb utat ?
@tamasszabadi7374
@tamasszabadi7374 Жыл бұрын
A láthatók ideig valók a láthatatlanok örökké Isten
@sandorfarkas7898
@sandorfarkas7898 4 ай бұрын
Most akkor mi volt és mi alakult ki tulajdonképpen teremtés vagy az evolúció
@rezvez6378
@rezvez6378 Жыл бұрын
Tisztelt Dávid Gyula! Ha egy egészséges férfi látja Ágnest, biztos a törölt gondolatok jutnak az eszébe! (nekem is)
@gypelsoczi
@gypelsoczi Жыл бұрын
Más korosztály
@gyulaoros2992
@gyulaoros2992 4 ай бұрын
Mi a különbség a "fekete lyuk" és a "neutron csillag" között? Utóbbiról régen sok szó esett, manapság alig említik.
@lajosjakabfi3211
@lajosjakabfi3211 4 ай бұрын
Szia! Semmi. Mind a kettő fantazmagória, kitaláció.
@mekettelek
@mekettelek 4 ай бұрын
Gyakorlatilag a tömeg. Ha jól értettem, az elméletek szerint a fekete lyukak nagyobb tömegű neutroncsillagok. Legalábbis a kisebb tömegűek. De nyilván lesz, aki szerint egyik sem létezik, mert még nem fogott ilyet a kezében. Ahogy a Holdat sem.
@lajosjakabfi3211
@lajosjakabfi3211 4 ай бұрын
@@mekettelek Persze, hogy nem létezik. És nem azért, mert senki nem fogott ilyet a kezébe. Egyszerűen semmi bizonyíték a létezésükre. Nem tudom miért kevered ide a holdat. Azt látjuk. A fekete lyukakat, galaxisokat, neutron csillagokat, exo bolygókat nem. Ezek csak hamis elméletek. Ezek csak a képzeletedben léteznek. Amit mutogatnak, azok csak és kizárólag, animációk, számítógépes grafikák. Semmi több. Egy rajzról miért kellene elhinnem, hogy az a valóság?
@mekettelek
@mekettelek 4 ай бұрын
​@@lajosjakabfi3211 bár az általad elmondottakban ezer tévedés van, most csak arra mutatnék rá, hogy pont a közelmúltban készült az első látható spektrumú kép egy feketelyukról. De egyéb bizonyítékok egész sora állt rendelkezésre korábban is, és most is gyűlnek ezek.
@gyulaoros2992
@gyulaoros2992 4 ай бұрын
@@lajosjakabfi3211
@peterhajzer6659
@peterhajzer6659 Ай бұрын
Helo majom.
@tamasszabadi7374
@tamasszabadi7374 Жыл бұрын
És mi van akkor ha egy fekete lyuk közepén vagyunk és onnan nézzünk az esemény horizontot az univerzumot belülről kívülre?????
@tomszir6964
@tomszir6964 Жыл бұрын
Ammónia hétköznapi előfordulása a némi ideig álló vizelet. Vagy ha már konyha, akkor egy kellően sokáig érő sajt.
@zoltankozak6338
@zoltankozak6338 Жыл бұрын
A tér idő sem zuhan a feketelyukba !!Hanem mivel belesülyed ,ezáltal megnyúlik a téridő ezért mi a bzuhanó embert idézőjelben egy nagyon lelassult állapotban látnánk kivülről mintha örökre ott maradna az esemény horizontnál!! Mig a zuhanónak nem változna az idő !!!
@tamasszabadi7374
@tamasszabadi7374 Жыл бұрын
Szerintem a fekete a színek összesége mert minden fényt magába szívja és az se tud szökési sebességet elérni Isten megmondta a láthatók ideig valók a láthatatlanok pedig örökké egyszerűen nem látjuk
@zoltankozak6338
@zoltankozak6338 Жыл бұрын
Na igen a fizikusok előtudnak állni sok baromsággal ,először szerintem az alapokat kellene bizonyitani és utánna tovább gondolni !!Mert ha nem igy van akkor jönnek mégnagyobb mesék!!Először is a sötét anyag illetve a sötét energia létezését kellene bizonyitani,mert amig ez nincs addig a tovább gondolás csak mese!!!
@laszlobizsok26
@laszlobizsok26 Жыл бұрын
...ezt tanítom nekik már jó ideje: ...ne meséljenek, hanem bizonyítsanak, de a DaGy szereti a követhetetlen - bizonyíthatatlan meséket, ebből él...
@mekettelek
@mekettelek 4 ай бұрын
Jesszusom. Pont ezen dolgoznak a fizikusok és a csillagászok. A mérésekre alapozott elméleteket még a bizonyításuk (cáfolásuk) előtt se említsük egy lapon pl a homeopátiával, hittel, vagy oltásellenes sületlenségekkel.
@lajosjakabfi3211
@lajosjakabfi3211 4 ай бұрын
@@mekettelek "oltásellenes sületlenségekkel"???
@tibordenesi9729
@tibordenesi9729 4 ай бұрын
Az a baj, hogy se ősrobbanás nem volt, sem ilyen, hogy sötét anyag vagy sötét energia nincs. Ez egy félreértés.
@szecsiattila
@szecsiattila 4 ай бұрын
Mi a szakmád?
@mekettelek
@mekettelek 4 ай бұрын
@tibordenesi9729 taníts
@drszomjas
@drszomjas 3 ай бұрын
Hivatasos agyhalott, es vagy romän. @@szecsiattila
@drszomjas
@drszomjas 3 ай бұрын
Ha ekkora tudos vagy, legy olyan kegyes es meseld el hogyan a telebaszott rohadt roman kommunista kurva edesanyadba mukodik az okostelefonod kijelzoje. Elnezesed szeretnem kerni sajnos nincs ekezet a klaviaturan.
@tamasszabadi7374
@tamasszabadi7374 Жыл бұрын
És mi van ha a Föld magjában is az van fekete lyuk csak nagyon kicsi és a tömeg vonzás hozzá létre?
@laszlobizsok26
@laszlobizsok26 Жыл бұрын
...ha a Föld magjában volna "fekete lyuk", akkor most nem kommentelnénk...
@tamasszabadi7374
@tamasszabadi7374 Жыл бұрын
És ha nagyon kicsi?
@laszlobizsok26
@laszlobizsok26 Жыл бұрын
@@tamasszabadi7374 ...a feltételezett "fekete lyukak" ún. gravitációs kollapszusok, ha így van, akkor ezek mindent magukba "szívnak" a környezetükből rendkívül erős tömegvonzásukkal, ezért ha egy ilyen lenne a Föld magjában, akkor mi nem lennénk...
@palpeter6475
@palpeter6475 Жыл бұрын
@@tamasszabadi7374 Egyrészt: ha lenne a Föld középpontjában egy apró fekete lyuk, akkor annak valamilyen magyarázatának kéne lennie, hogy hogy került oda. Ott helyben keletkezni nem tudott, ahhoz a Föld magjában nagyon kicsi a nyomás. Ha valahol másutt keletkezett, akkor meg kéne magyarázni, honnan jött és hogy maradt ott. Jelentősen kisebb tömegűnek kellene lennie a Földnél, és nagyon lassan kéne közelítenie, hogy a Föld először befoghassa, aztán végül lezuhanjon rá, és még ekkor sem gyorsulhat fel annyira, hogy kirepüljön a túloldalon. De abban igaza van az előttem szólónak, hogy ha valóban lenne ott egy, akkor az már nem lenne kicsi, mert belülről "megette" volna a Földet.
@mekettelek
@mekettelek 4 ай бұрын
​@@tamasszabadi7374 akármilyen kicsi, folyamatosan és gyorsan fogyasztja a környezetét.
@imrekiss9534
@imrekiss9534 Жыл бұрын
Kár hogy ez a sötét anyag csak egy teória, semmi bizonyíték nincs rá. Csak azért találták ki, hogy az eddigi ősrobbanásos meg tágulás stb teóriákban levő ellentmondásokat be tudják foltozni.
@zolagaspar4485
@zolagaspar4485 Жыл бұрын
Így van, ez egy teória. A newtoni fizika is egy teória. Arra sincs "bizonyíték". Hacsak az nem, hogy működik. Amelyik teória működik, azt használjuk.
@imrekiss9534
@imrekiss9534 Жыл бұрын
@@zolagaspar4485 Kár hogy a newtoni fizika sem működik, csak egy szűk tartományán a fizikának. Pl. nagyon kis méretekben nem működik, ezért találták ki a kvantummechanikát, az meg a nagyon nagy méretekben nem működik. Azaz hogy a valóságban hogy működik a világ, azt nem tudják, csak részleteit közelítik összetákolt elméletekkel. Ja igen, azokra a tartományokra "működnek" az elméletek, csak éppen közük nincs a valósághoz.
@zolagaspar4485
@zolagaspar4485 Жыл бұрын
@@imrekiss9534 Mondd, te megnézted ezt az előadást? Most te örülsz annak, hogy akik többet tudnak a világról nálad, azok sem tudnak mindent, vagy fáj neked? Tudod azok, akik felépítik ezt a civilizációt, és pl. telefont adnak a kezedbe, azok pont ezeket az elméleteket alkalmazzák. Úgyhogy "csak" ennyi közük van a valósághoz.
@imrekiss9534
@imrekiss9534 Жыл бұрын
@@zolagaspar4485 Mi köze ennek a hozzászólásodnak a hozzászólásaimhoz? Mi nem igaz a hozzászólásaimban?
@lorantszabo6630
@lorantszabo6630 4 ай бұрын
Hát ez az, inkább csak hipotézis a sötét anyag, még a teoriánál is kevesebb.. De ez a nő olyan szilárd meggyőződéssel beszél róla hogy... Nem is tudom, egész idő alatt azt vártam h legalább egy fél mondatban el mondja h igazából sehogyan sem tudják ezt az anyagot meghatározni sem bizonyitani de ez igy jó magyarázat.... De neeemm.. Hihetetlen..
@StewenSt
@StewenSt 4 ай бұрын
A fekete lukakról ÉN sajnos még előadást tartani nem tudnék mert csak egy volt. Ha szerencsémre lenne több is akkor igérem én is tartok róla egyszer.... Bár csak mindent tudnék én is róla.
@sandorkovacs801
@sandorkovacs801 4 ай бұрын
Globális agymosás minden űrmese.
@mekettelek
@mekettelek 4 ай бұрын
Így van! Tudjuk, hogy a hold sajtból van! Parmezán.
@rudolfokolicany7340
@rudolfokolicany7340 3 ай бұрын
En csak egy fekete jukat szeretek! A foldet kell megoldani, lenyegtelen, es mire ez jo, hogy tudom a feketejuk letezik es es es, eloszor oldjukmeg a lettunket. Ha már nem lesz gondung akor a feketejuk lesz a gondung. Minden ember szamara van egy fekete lyuk es ez a fold.
@alexszatmari8369
@alexszatmari8369 4 ай бұрын
Ez az okos megmondi,gondolom megfordult az Oyster barba, es talalkozott a Zawuriecz gaborka segglikaval!?
@alexszatmari8369
@alexszatmari8369 4 ай бұрын
A fejem nem fordul annyira,hogy a fekete lukamat lassam! Eleg ,ha a gender vilag Woke fekete segg likat latom!
Fekete lyukak  |  #35  |  ŰRKUTATÁS MAGYARUL
19:01
Űrkutatás magyarul
Рет қаралды 224 М.
How I prepare to meet the brothers Mbappé.. 🙈 @KylianMbappe
00:17
Celine Dept
Рет қаралды 49 МЛН
Indian sharing by Secret Vlog #shorts
00:13
Secret Vlog
Рет қаралды 47 МЛН
100❤️ #shorts #construction #mizumayuuki
00:18
MY💝No War🤝
Рет қаралды 20 МЛН
Prof. Dr. Kiss László: Hol van mindenki? A Fermi-paradoxon és a földönkívüli élet lehetőségei
58:27
University of Szeged / Szegedi Tudományegyetem
Рет қаралды 90 М.
🌌 Fekete lyukak 🛰️ A valósággá vált képzelet 🪐 Dr. Vinkó József 🌖 SCIENCE Szieszta
1:12:57
Fekete lyukak: világok teremtői és pusztítói
17:01
Hogyan működik? Röviden - Tömören
Рет қаралды 479 М.
Dávid Gyula: A következő 137 kvintillió év (Atomcsill, 2021.09.09.)
1:33:26
Földönkívüliek (3/3)  |  #30  |  ŰRKUTATÁS MAGYARUL
20:17
Űrkutatás magyarul
Рет қаралды 182 М.
ПРОБЛЕМА МЕХАНИЧЕСКИХ КЛАВИАТУР!🤬
0:59
Корнеич
Рет қаралды 3,2 МЛН
🤔Почему Samsung ПОМОГАЕТ Apple?
0:48
Technodeus
Рет қаралды 442 М.
How charged your battery?
0:14
V.A. show / Магика
Рет қаралды 2,1 МЛН