Hohenstein-Stellung (Pozycja Olsztynecka): Bolejny - Zapora przeciwczołgowa

  Рет қаралды 34,493

MAZURSKIE TAJEMNICE

MAZURSKIE TAJEMNICE

6 жыл бұрын

Bolejny to niewielka mazurska wieś, która znajduje się w środkowej i najbardziej na południe wysuniętej części niemieckiej pozycji obronnej: Hohenstein-Stellung. W okolicy tej miejscowości znajduje się duża koncentracja obiektów fortyfikacyjnych, które stanowią bardzo ciekawą atrakcję turystyczną tego regionu. Jednym z ciekawszych obiektów leżących w bezpośrednim sąsiedztwie wioski jest zapora przeciwczołgowa, której powstanie datuje się na rok 1944.
Całkowita długość Hohenstein-Stellung wynosi ponad 100 km i składa się na nią 118 schronów biernych przeznaczonych dla drużyny piechoty oraz 11 schronów bojowych. W składy Pozycji wchodzą również rowy pancerne, okopy, ziemianki, schrony z blachy falistej, kaponiery strzeleckie oraz kilkaset jednokomorowych, jednoosobowych, żelbetonowych bunkrów tzw. „kochbunkrów” czy też „garnków kocha”(nazwa pochodzi od organizatora akcji fortyfikowania tymi obiektami Prus Wschodnich - gauleitera Erika Kocha). Wszystkie schrony bierne oraz bojowe posiadają swoją numerację, która aktualnie jest wielką pomocą podczas zwiedzania tych obiektów.
Zgodnie z oznakowaniem schronów, Hohenstein-Stellung zaczyna się przy miejscowości Stare Jabłonki leżącej na wschód od Ostródy i dalej ciągnie się poprzez miejscowości: Ostrowin, Wolę Rychnowską, Mielno k/ Olsztynka , Waplewo, Witramowo, Żelazno, Bolejny, Wólkę Orłowską, Likuzy, Orłowo k/Nidzicy, Koniuszyn, Wikno gdzie dochodzi do Jeziora Omulew. Następnie fortyfikacje biegną przez Jabłonkę, Natać Wielką, Czarny Piec, aż do Jeziora Kalwa koło Pasymia. W okolicach Jedwabna Pozycja Olsztynecka łączy się ze Szczycieńską Pozycją Leśną (Ortelsburger Waldstellung)
Pozycja Olsztynecka nie odegrała wielkiej roli w czasie II wojny światowej. W styczniu 1945 r. mimo wcześniejszego wzmocnienia jej m.in. rowem przeciwpancernym została oddana niemal bez walki. W rosyjskich kronikach wojennych można wyczytać, że do większych potyczek doszło m.in. w okolicach miejscowości Natać Wielka i Czarny Piec gdzie do walki z broniącymi się na Pozycji Olsztyneckiej Niemcami użyto czołgów. Do starć między Armią Czerwoną a Armią Niemiecką doszło również gdzieś w okolicach Olsztynka. Generalnie jednak obiekty nie zostały wykorzystane do większych działań wojennych. Po wojnie, zaledwie kilka schronów w całości lub częściowo wysadzono, większość z nich ocalała i po dziś dzień, stanowi ciekawą atrakcję turystyczną południowych Mazur.

Пікірлер: 60
@ARey42
@ARey42 2 жыл бұрын
Nie jestem z Polski, ale powiem że tę filmy robię wrażenia! Super!
@ogrodnik0321
@ogrodnik0321 4 жыл бұрын
Opowieści z nutą tajemniczości no i ta muzyka to coś co bardzo do siebie pasuje ,super.
@radekgn3641
@radekgn3641 6 жыл бұрын
Jak zwykle swietny film
@pavvlo100
@pavvlo100 2 жыл бұрын
Drugi Wołoszański.. Ciekawie się oglądało :)
@damianfalcon-eye8590
@damianfalcon-eye8590 6 жыл бұрын
Bardzo fajnie się słucha i ogląda! 😎 Łapka w górę 👍🏻 i pozdrawiam
@mikowskajadwiga8878
@mikowskajadwiga8878 4 жыл бұрын
jestem pod wrazeniem tego przekazu- wiedza opowiesci no i ta muzyczka w tle -majstersztyk uwielbiam takie historie - dziekuje - oczywiscie sub +lapka
@marcinb5424
@marcinb5424 6 жыл бұрын
super film
@kamil18fmr
@kamil18fmr 6 жыл бұрын
Witam! Wpadłem na pewien pomysł oglądając wszystkie części materiału dotyczącego bitwy pod Tannenbergiem. Czy Ks. Przemysław nie zechciałby zrealizować podobnej serii na temat bitwy przasnyskiej??? Teren działań praktycznie po sąsiedzku, a temat bardzo ciekawy!
@jakubsadowski4486
@jakubsadowski4486 4 жыл бұрын
dzięki za film i super że ktoś to robi bardzo ciekawy odcinek pozdrawam i łapka w górę
@wawe1537
@wawe1537 6 жыл бұрын
Jak zwykle dobry film i perfekcyjne przygotowany.
@wawe1537
@wawe1537 6 жыл бұрын
Dziekuje bede czekala na ten wyklad p profesora no i film jestem bardzo zainteresowana tym tematem ze wzgledow rodzinnych. Jeszcze raz dziekuje
@OdkrywajacZapomniane
@OdkrywajacZapomniane 4 жыл бұрын
Super ciekawostka, muszę to zobaczyć :)
@arkadiuszwyrzykowski2543
@arkadiuszwyrzykowski2543 6 жыл бұрын
Super, dziękuję za umieszczenie mojego nazwiska ale cała zasługa twoja, Jest moc! AW
@ewabach7798
@ewabach7798 4 жыл бұрын
Super film, prosze o wiecej .Pozdrawiam
@grzegorzguzenda7527
@grzegorzguzenda7527 4 жыл бұрын
Ales tu mlody !ciekawe /pozdrawiam
@TheCapriMoon
@TheCapriMoon 5 жыл бұрын
Łap suba! :) Należy się. Dużo ciekawych informacji. Bardzo przyjemnie się słucha i ogląda. Tak trzymaj :)
@URBEXprojekt
@URBEXprojekt 6 жыл бұрын
świetny materiał !! oczywiście łapa
@siuda61
@siuda61 4 жыл бұрын
Świetny materiał !
@bunkrzak6209
@bunkrzak6209 6 жыл бұрын
Świetny film. Dzięki Ci za to co robisz. Do zobaczenia w terenie, mam nadzieję. Pozdrawiam. Adrian.
@marekchoptowy673
@marekchoptowy673 5 жыл бұрын
Pozdrawiam. Marek z Ozimka.
@paweswiebodzice335
@paweswiebodzice335 6 жыл бұрын
Pozdrawiam.
@muratyakupoglu1041
@muratyakupoglu1041 3 жыл бұрын
👍👂
@robertpanecki2094
@robertpanecki2094 4 жыл бұрын
dobrą robote robisz
@joannarozmiarek1994
@joannarozmiarek1994 4 жыл бұрын
Dziękuję za kapitalny wykład w terenie. Bardzo dużo się uczę oglądając Pana Przemku - filmy. Czy garnki Kocha, miały pokrzywki 😃 jakieś zamknięcia górne? Pozdrawiam serdecznie Joanna
@MAZURSKIETAJEMNICE
@MAZURSKIETAJEMNICE 4 жыл бұрын
Zależy od typu danego schronu. Niektóre miały betonowe czapy, a otwory dla strzelca czy obserwatora były umieszczone w ścianie bocznej schronu
@gidusR
@gidusR 6 жыл бұрын
W Lubuskim jest dużo zapor przeciwczołgowych
@tomaszpaysa748
@tomaszpaysa748 4 жыл бұрын
Witam, Super film, jak wszystkie pozostałe. Nurtuje mnie jednak pytanie dotyczące nigdzie niezaznaczonych umocnień Wzgórz Dylewskich. Jadąc wielokrotnie "7" widziałem najpierw ukryte na wzgórzach (koło drogi) betonowe konstrukcje. Potem, w trakcie budowy S7 (okolice Piławek) widziałem niszczone koparkami budowle przypominające schrony. Niestety brak parkingów uniemożliwiał zatrzymanie się i bliższe zbadanie tematu. Do której linii obronnej te schrony należały? Może to umocnienia z IWŚ? Pozdrawiam
@majkakowalska8699
@majkakowalska8699 3 жыл бұрын
Tereny pełne historii
@lukaszmonika6466
@lukaszmonika6466 6 жыл бұрын
Witam. Mieszkalem w okolicach Mlawy i. Prosze zaunteresowac sie historia ktora dziala sie niedaleko w pibliskich wioskach szczegolnie w lasach jest wiele bunkrow ktore maja swoja historie. Czesto wysadzonych. Jest pomnik nieznanego zolnierza w srodku lasu w ktorym nadal jest cialo. Jest historia pombika zbiorowego poleglych...bylo ich tak duzo ze szczatki wzieto do warszawy i z noch glownie powstal pomnik nieznanego zolnierza...tu byl glowny ruch oporu zabitych za ojczyzne bylo tak duzo ze umoerali na stojaco w okopach... Coraz mniej ludzi interesuje sie historia swojej okolicy. Tym bardziej w naszym wieku. Pozdrawiam i podaj e mail jesli chcialbys sie skontaktowac.
@MAZURSKIETAJEMNICE
@MAZURSKIETAJEMNICE 6 жыл бұрын
Ale e-mail się chyba nie wkleił? Pozdrawiam i podaję swój na wszelki wypadek: kawasdb@poczta.onet.pl
@szarak_jp910
@szarak_jp910 6 жыл бұрын
0:13 - co to jest ? Widzę taki element często identyczny element w lesie na trasie Kurki - Wikno, koło brukowanej drogi przy jeziorku Zdręczno.
@hatsan38
@hatsan38 5 жыл бұрын
To jest budka telefoniczna :) A powazniej mówiac staly punkt lacznosci (kabel biegl dosc gleboko pod ziemia) stosowany w lzejszych rodzajach umocnien.
@Agro.Landia
@Agro.Landia 4 жыл бұрын
Te słupy muszą być na prawdę solidnie zabetonowane w ziemi ... Tyle lat po wojnie i jeszcze nikt ich nie ,, zagospodarował,, ( nie licząc usunięcia tych trzech które blokowały polną drogę )
@MAZURSKIETAJEMNICE
@MAZURSKIETAJEMNICE 4 жыл бұрын
Okazuje się, że te na drodze byly po prostu wsuwane. Odwiedziłem umocnienia w Czechach i tam dokładnie tak to wymyślono. W większości dróg biegną fundamenty z przygotowanymi otworami na wsunięcie dodatkowych szyn na wypadek ataku. W czasie pokokoju można było tych dróg używać.
@Agro.Landia
@Agro.Landia 4 жыл бұрын
@@MAZURSKIETAJEMNICE sprytne rozwiązanie dziękuję za wyjaśnienie tematu
@wawe1537
@wawe1537 6 жыл бұрын
Czy może kiedyś powstanie film tylko o obozie jenieckim o ktorym ksiądz wspomniał w tym filmie
@MAZURSKIETAJEMNICE
@MAZURSKIETAJEMNICE 6 жыл бұрын
Mam w rozpisce zaplanowane, ale raczej 2019 niż 2018, choć, kto wie... W kwietniu, na Zamku w Nidzicy będzie spotkanie z Bogumiłem Kuźniewskim, który będzie opowiadał o tym obozie. Niebawem na profilu opublikuję informację.
@daldron2696
@daldron2696 5 жыл бұрын
Witam. pozdrawiam i gratuluje serii reportaży tylko jedno małe sprostowanie istnieje w Polsce jeszcze jedna zapora przeciwpancerna znajdująca się w kompleksie MRU.
@MAZURSKIETAJEMNICE
@MAZURSKIETAJEMNICE 5 жыл бұрын
Dzięki za informację, ale czy jest to zapora tego typu co prezentowana w filmie? Jeśli tak - to chętnie przejadę się kiedyś w celach porównawczych. Pozdrawiam serdecznie!
@daldron2696
@daldron2696 5 жыл бұрын
Tu link do opisu tej zapory: www.labiryntarium.pl/mru/1510-zapory-przeciwczolgowe.html
@MAZURSKIETAJEMNICE
@MAZURSKIETAJEMNICE 5 жыл бұрын
Dziękuję za link. Zęby smoka i hipopotama widziałem już kilka razy, natomiast są to jednak nieco inne rodzaje zapory niż ta, którą pokazuje w odcinku. U nas również mamy zapory typu zęby hipopoptama (w formie szczątkowej) oraz inny typ zapory (pojawi się w jednym z odcinków).
@hatsan38
@hatsan38 5 жыл бұрын
@@MAZURSKIETAJEMNICE Niemieccy inzynierowie dostosowywali wszelakie rodzaje umocnien (czasem innowacyjne i niepowtarzalne nigdzie indziej) do uksztaltowania terenu ,lokalizacji, warunków, itd. W FFOWB (czyli potocznie mówiac MRU) takie zapory nie wystepuja i chyba raczej nigdzie w baszym kraju. ps. Dzieki za przyblizenie tej jakze ciekawej i malo znanej linii jaka jest Hohenstein-Stellung.
@kawondraszyr1239
@kawondraszyr1239 4 жыл бұрын
jesteś mazurskim Wołoszańskim - pozdrawiam
@chomik4264
@chomik4264 4 жыл бұрын
Obawiam się, ze zapora przeciwczołgowa tzw. zęby smoka zbudowana w środkowej części MRU w okolicach Międzyrzecza jest znacznie dłuższa. Jej łączna długość to około 15 kilometrów.
@MAZURSKIETAJEMNICE
@MAZURSKIETAJEMNICE 4 жыл бұрын
Znam zęby smoka z MRU. Póki co, nikt jednak nie pokazał mi zdjęć takiej samej lub podobnej zapory jak ta którą prezentuję w odcinku. Jestem więc przekonany, że raczej drugiej takiej nie ma w Polsce. No chyba, że w końcu ktoś podeśle materiał dowodowy przeczący mojej hipotezie :) Pozdrawiam
@chomik4264
@chomik4264 4 жыл бұрын
@@MAZURSKIETAJEMNICE powiem Ci tak - łażę po fortyfikacjach od kilku :) ładnych lat i masz rację, że tego typu zapora przeciwczołgowa jest jedna czyli ta w Bolejnach ale ja zrozumiałem, że generalnie jest to najdłuższa zapora przeciwczołgowa na ternie naszego kraju.. A tak na marginesie - wczoraj byłem w Bolejnach :) Nie wiesz może kiedy złomiarze wycieli pancerz w tamtejszym schronie, bo jak byłem tak około 7-8 lat temu to był cały..?
@Artur_J_
@Artur_J_ Жыл бұрын
​@@MAZURSKIETAJEMNICE podobna zapora ppanc istnieje na Pomernstellung, w okolicy GW Wisielcza Góra. Jest krótsza i obecnie pozostał tylko blok fundamentu, bo wszystkie słupy były demontowane, przegradza drogę na nasypie w podmokłym lesie.
@bolesawchrobry8510
@bolesawchrobry8510 5 жыл бұрын
Co to te ganki kocha?
@bolesawchrobry8510
@bolesawchrobry8510 5 жыл бұрын
ok! odp. w materiale tylko dalej
@piotrsawicki1348
@piotrsawicki1348 4 жыл бұрын
images.app.goo.gl/SyunsXgi62bLRgjZA
@piotrsawicki1348
@piotrsawicki1348 4 жыл бұрын
images.app.goo.gl/etcoHE3E15arvZfdA
@piotrjankowski2021
@piotrjankowski2021 4 жыл бұрын
Dzięki za film
Ukryte Bunkry w Bolejnach - Hohenstein-Stellung (Pozycja Olsztynecka)
40:12
MAZURSKIE TAJEMNICE
Рет қаралды 199 М.
Galindestellung (Pozycja Pisy) - Punkt Oporu Kozioł
26:56
MAZURSKIE TAJEMNICE
Рет қаралды 74 М.
HOW DID HE WIN? 😱
00:33
Topper Guild
Рет қаралды 18 МЛН
Me: Don't cross there's cars coming
00:16
LOL
Рет қаралды 10 МЛН
Pseudomegalityczny Cmentarz Dohnów - Markowo
25:50
MAZURSKIE TAJEMNICE
Рет қаралды 176 М.
Lubomir - czerwonym szlakiem z Kudłaczy
11:15
Cudna Polska
Рет қаралды 120
Niemiecki łowca czołgów Hornisse/Nashorn
40:30
Podcast Wojenne Historie
Рет қаралды 188 М.
Hohenstein-Stellung (Pozycja Olsztynecka): Wikno
28:20
MAZURSKIE TAJEMNICE
Рет қаралды 67 М.
TUROWO
41:57
MAZURSKIE TAJEMNICE
Рет қаралды 47 М.
Bromierzyk. Nawiedzona wieś w Polsce
12:47
Kryptonim buba
Рет қаралды 562
Sanatorium Wital - Gołdap
8:42
Dziadek Janusz
Рет қаралды 5 М.
Bunkier Hitlera pod Szczytnem
39:32
MAZURSKIE TAJEMNICE
Рет қаралды 254 М.
Gardyny - Osiekowo: Tajemnice Szwedzkiej Góry cz. I
28:27
MAZURSKIE TAJEMNICE
Рет қаралды 56 М.