Forma opodatkowania - jak wybrać? Q&A

  Рет қаралды 48,694

inFakt.pl

inFakt.pl

6 жыл бұрын

Blog dla przedsiębiorców: www.infakt.pl/blog/
Forma opodatkowania to jeden z elementów, nad którym zastanawia się przyszły przedsiębiorca - jaką wybrać, z czym wiąże się dany wybór, jakie są różnice? Formę opodatkowania można także zmienić prowadząc już własną działalność - jak to zrobić, kiedy?
Ania i Magda zapraszają na kolejny, praktyczny odcinek Księgowego Q&A inFaktu!
Transkrypcja wideo: www.infakt.pl/blog/wp-content...
► Co to jest forma opodatkowania?
To wybrany przez podatnika sposób rozliczenia z podatku dochodowego od osób fizycznych.
► Jakie są formy opodatkowania?
Przedsiębiorcy oraz osoby, które zakładają własną firmę, mają do wyboru 4 formy opodatkowania, czyli rozliczania podatku dochodowego:
- zasady ogólne (www.infakt.pl/blog-ksiegowy/z...,
- podatek liniowy,
- ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,
- karta podatkowa.
www.infakt.pl/blog/forma-opod...
www.infakt.pl/blog/forma-opod...
www.infakt.pl/blog/forma-opod...
Formę opodatkowania możemy zmienić raz w roku - do 20 stycznia.
Do zobaczenia już za tydzień! Bądźcie na bieżąco:
kzfaq.info...
Blog dla księgowych: www.infakt.pl/blog-ksiegowy/
Facebook: / infakt

Пікірлер: 33
@szefowietv3614
@szefowietv3614 6 жыл бұрын
Komplet informacji w jednym miejscu! Brawo!
@pawer3948
@pawer3948 4 жыл бұрын
Wielkie dzięki za pomoc :-)
@konradbytniewski656
@konradbytniewski656 4 жыл бұрын
W 2020 mam zamiar założyć działalność gospodarczą polegająca na transporcie budowlanym jaki rodzaj opodatkowania wybrać i gdzie mogę uzyskać pomoc i więcej informacji. Pozdrawiam.
@jarek1237
@jarek1237 4 жыл бұрын
Czy mały ZUS można połączyć z kartą podatkową? W usługach remontowo budowlanych.
@ulciaw
@ulciaw 5 жыл бұрын
W tym roku przeprowadzam się do Polski, gdzie będę kontynuowała biznes, który prowadzę od 2 lat w USA. Świadczę usługi graficzne, a dokładnie sprzedaję personalizowane grafiki w postaci plików cyfrowych klientom na całym świecie. Jaka jest najlepsza forma opodatkowania w takim przypadku? Gdzie najlepiej zaczerpnąć wszelkich informacji?
@infakt
@infakt 5 жыл бұрын
Dzień dobry, Pani Urszulo podsyłam artykuł dotyczący form opodatkowania www.infakt.pl/blog/jaka-forme-opodatkowania-wybrac-w-momencie-zakladania-dzialalnosci/ W Pani przypadku warto zastanowić się nad wysokością osiąganych przychodów oraz ilością rozliczanych kosztów. Te dwa wskaźniki pozwolą na podjęcie decyzji co do wyboru ryczałtu (jeżeli nie ma Pani kosztów), zasad ogólnych (osiągając dochody poniżej 85.528 zł) lub podatku liniowego (w przypadku wysokich dochodów)
@alchaplinsky
@alchaplinsky 6 жыл бұрын
Jestem zatrudniony na umowie o dzieło i co rocznie rozliczam się na PIT 37. Ale mam także inne źródła dochodu w internecie. Czy mogę takie dochody rozliczyć jako ryczałt ewidencyjny i podać 2 PITy 37 i 28?
@infakt
@infakt 6 жыл бұрын
Dzień dobry Panie Alexandrze, ogólnie inne źródła rozliczane są na zasadach ogólnych, zazwyczaj na PIT-36. Na ryczałcie prywatnie można rozliczać wyłącznie najem np. przestrzeni w internecie i tylko wówczas składa się PIT-28. Jeśli w Pana przypadku nie mamy do czynienia z najmem prywatnym, to wówczas przychody z umowy o dzieło i inne źródła należy wykazać na PIT-36. W razie pytań, zapraszamy. Pozdrawiamy!
@alchaplinsky
@alchaplinsky 6 жыл бұрын
Dziękuje za odpowiedz. Ale czy można rozliczyć dochód z etatu i inne źródła różnymi PITami? Czy to ma być razem i wyłącznie w PIT-36?
@infakt
@infakt 6 жыл бұрын
W takiej sytuacji należy to rozliczyć na jednym formularzu: PIT-36. Pozdrawiamy!
@jarek1237
@jarek1237 4 жыл бұрын
Witam Panie! Czy rozpoczynając usługi remontowo budowlane karta podatkowa by była dobrym rozwiązaniem! Niby koszty utrzymania np samochodu narzędzia i osprzęt do elektronarzędzi są i można je rozliczyć. Dla tego się zastanawiam bo początek może być trudny. Co wybrać?
@ewajankowska4145
@ewajankowska4145 3 жыл бұрын
Witam, ciekawe nagranie. Chciałabym zapytać jaka forma opodatkowania dotyczy fotografa produktowego przekazującego majatkowe prawa autorskie. Będę wdzięczna za odpowiedź.
@wiolasuchocka1581
@wiolasuchocka1581 2 жыл бұрын
Super
@YanaPituch
@YanaPituch 4 жыл бұрын
Nie do końca rozumiem, czy mowa jest cały czas o tych dochodach poniżej i powyżej 85528 zł w skali roku? Czy w skali miesiąca?
@ewa3002
@ewa3002 5 жыл бұрын
Jestem zatrudniona na umowę o pracę, w tym roku kupiłam apartament na wynajem, który będę rozliczać ryczałtem na PIT 28 czy mogę rozliczać się wspólnie z mężem na PIT 37?
@infakt
@infakt 5 жыл бұрын
Dzień dobry, Pani Ewo za rok 2018 jest Pani zobowiązana do złożenia PIT-37 (może być wspólnie z małżonkiem) oraz PIT-28 z najmu prywatnego. Co do ogólnych zasad opodatkowanie ryczałtem wyklucza możliwość wspólnego rozliczania, natomiast najem prywatny jest wyjątkiem od zasady ogólnej, dzięki temu zachowuje Pani prawo do wspólnego rozliczenia.
@jarekmika7304
@jarekmika7304 4 жыл бұрын
Jaką formę opodatkowania najlepiej wybrać do działalności jednoosobowej, jeżeli jest się singlem i chce się założyć mobilny mini bar z którym będę jeździć po całej Polsce? :)
@infakt
@infakt 4 жыл бұрын
Dzień dobry, Panie Jarku, podejmując decyzję o formie opodatkowania warto stworzyć prosty biznes plan w celu określenia przewidywanych przychodów i kosztów, wówczas takie dane pozwolą na dopasowanie formy opodatkowania. np. jeżeli już wie Pan, że dochody będą przekraczać 85.528 zł to warto zastanowić się nad podatkiem liniowym, jeżeli będą duże koszty i niski dochód to wówczas zasady ogólne, jeżeli nie będzie kosztów to warto zastanowić się nad ryczałtem.
@bartomiejcuryo8456
@bartomiejcuryo8456 4 жыл бұрын
prowadzę dzialanosc gospodarcza na ryczałcie(8.5%) , hobbistycznie zacząłem prowadzić kanał na YT , pojawiły się pierwsze przychody , jak i ile odprowadzić podatku od danej kwoty
@infakt
@infakt 4 жыл бұрын
Dzień dobry, działalność prowadzona osobiście, która nie stanowi działalności gospodarczej jest opodatkowana na zasadach ogólnych.
@Lilka-ld6tk
@Lilka-ld6tk 6 жыл бұрын
Właściciel spółki z.o.o. osiągający dochód z umowy o pracę z tej spółki oraz z odsetek od prywatnej pożyczki może się rozliczyc na pit 36 razem z małżonką? Czy niemożność rozliczenia wspólnego dotyczy tylko osoby fiz prowadzącej działalność gospodarczą?
@infakt
@infakt 6 жыл бұрын
Dzień dobry, możliwość wspólnego rozliczenia z małżonkiem wyklucza opodatkowanie działalności gospodarczej ryczałtem albo podatkiem liniowym. W przedstawionym przypadku, można się wspólnie rozliczyć, przy założeniu, że mają Państwo małżeńską wspólność majątkową oraz są małżeństwem przez cały rok podatkowy. Odpowiedź na pytanie jaki formularz podatkowy należy złożyć, zależy od tego na rzecz kogo udzielona została pożyczka (osoba fizyczna czy firma) i czy wypłacający pobrał odsetki i odprowadził podatek, czy też nie. W razie pytań, zapraszamy. Pozdrawiamy!
@michaputo758
@michaputo758 5 жыл бұрын
Oboję z żoną jesteśmy na umowie o pracę plus posiadam dochód z tytułu najmu lokalu, umowa najmu widnieje na mnie i to ja płacę (ryczałt 8,5%) do tego mamy wspólności majątkową. W tym roku otwieramy działalności gospodarczą (sklep internetowy) na zasadach ogólnych bez VAT. Czy jeśli działalności będzie zgłoszona na żonę to ja nadal będę mógł płacić dodatek z tytułu najmu lokalu 8.5%?? A jeśli działalności będzie zgłoszona na mnie to nadal będę mógł płacić dodatek z tytułu najmu lokalu 8.5%??
@infakt
@infakt 5 жыл бұрын
Dzień dobry Panie Michale, Jeżeli żona otworzy działalność wówczas Pan w dalszym ciągu może rozliczać najem w formie ryczałtu. Natomiast w przypadku gdy to Pan otworzy działalność gospodarczą wówczas przychody z działalności będą opodatkowane na zasadach ogólnych, najem prywatny jeżeli nie będzie przedmiotem działalności będzie opodatkowany ryczałtem.
@adrianm1939
@adrianm1939 5 жыл бұрын
Korzystanie z podatku liniowego jest opłacalne ,gdy dochód przekracza 85 000zł. Czy do tego dochodu wlicza się dochód z etatu i z działalności lub tylko z działalności ?
@infakt
@infakt 5 жыл бұрын
Panie Adrianie, opodatkowanie podatkiem liniowym opłaca się przekroczeniu kwoty ok. 96 tys. złotych. Jest to dochód wyłącznie z działalności gospodarczej. Więcej na ten temat może Pan poczytać na naszym blogu: www.infakt.pl/blog-ksiegowy/podatek-liniowy-kiedy-warto-przejsc/
@adrianm1939
@adrianm1939 5 жыл бұрын
@@infakt Ok. Czyli składam dwa druki PIT jeden z etatu od Pracodawcy ( tutaj może być przekroczenie 96 000zł - powyżej stawka 32% ) i drugi z tytułu działalności i tutaj nie ma przekroczeni więc stawka 18% ?
@infakt
@infakt 5 жыл бұрын
Panie @@adrianm1939, jeżeli przychody z działalności gospodarczej są opodatkowane podatkiem liniowym, wówczas po zakończeniu roku podatkowego należy złożyć 2 zeznania roczne (PIT-36L z działalności + PIT-37 z umowy o pracę). Natomiast jeżeli działalność jest opodatkowana na zasadach ogólnych wówczas składa Pan jedno zeznanie roczne PIT-36 na którym będą wykazane 2 źródła przychodów (działalność i etat), koszty ich uzyskania oraz należne zaliczki na podatek dochodowy.
@helenalis9154
@helenalis9154 5 жыл бұрын
Pierwsze to rozliczyć z działalności antyrzadowcow i skonfiskowac ....mienie Wysokie podatki to niewola
@mateusz7193
@mateusz7193 6 жыл бұрын
Witam. Jak wygląda kwestia otwarcia firmy pracując na etacie i ewentualnie późniejsza możliwość skorzystania z ulgi zawartych w konstytucji biznesu ? Zakładam firmę mając umowę o pracę , po 2 miesiącu odchodzę z pracy. Czy zostają mi 4 miesiące(z pół roku) bez ZUS + 2 lata na preferencyjnych składkach ? Czy któraś ulga przepada ?
@infakt
@infakt 6 жыл бұрын
Dzień dobry, 6-miesięczny termin ulgi na start startuje od chwili rozpoczęcia działalności gospodarczej. Jeżeli założy Pan działalność pracując na etacie, okres, w którym będzie Pan mógł skorzystać z ulgi na start będzie upływał. Jeżeli po 2 miesiącach zrezygnuje Pan z umowy o pracę, przez kolejne 4 miesiące będzie Pan mógł skorzystać z tej ulgi. Po upływie okresu, w którym można wykorzystać ulgę na start, może Pan skorzystać z możliwości opłacania tzw. małego ZUS-u. Natomiast prosimy tutaj zwrócić uwagę na ważny element - jeżeli będzie Pan świadczył w ramach działalności usługi na rzecz swojego byłego pracodawcy, odpowiadające Pana obowiązkom wykonywanym na podstawie umowy o pracę, zarówno z ulgi na start, jak i małego ZUSu nie będzie Pan mógł skorzystać. W razie pytań, zapraszamy. Pozdrawiamy!
@magdalenazachacz5424
@magdalenazachacz5424 3 жыл бұрын
Witam. Jaka forma opodatkowania dla krawcowej szyjącej na rzecz firmy ?
@BaNuj
@BaNuj 2 жыл бұрын
I to wszystko żeby przynieść forsę komuś kogo nawet nie szanujemy - politykom i ich psom [administracji, władzy]
Działalność bez rejestracji - jak to działa? Q&A
12:53
inFakt.pl
Рет қаралды 85 М.
Jednoosobowa działalność a spółka - co wybrać? Q&A
22:31
One moment can change your life ✨🔄
00:32
A4
Рет қаралды 34 МЛН
Alex hid in the closet #shorts
00:14
Mihdens
Рет қаралды 12 МЛН
Best KFC Homemade For My Son #cooking #shorts
00:58
BANKII
Рет қаралды 60 МЛН
Co i jak można amortyzować? Q&A
11:24
inFakt.pl
Рет қаралды 28 М.
Formy opodatkowania w działalności gospodarczej. Porównanie
12:51
Ryczałt - kiedy warto skorzystać? Q&A
18:58
inFakt.pl
Рет қаралды 42 М.
Jak rozliczać samochód w działalności gospodarczej? Q&A
11:31
Jakie mogą być nietypowe koszty firmowe? Q&A
12:45
inFakt.pl
Рет қаралды 17 М.