No video

Inteligentny dom DIY - projekt wymknął się spod kontroli!

  Рет қаралды 7,445

leniwiec_org

leniwiec_org

Күн бұрын

Cześć!
Dzisiaj wam opowiem do czego może doprowadzić zatracenie się w DIY i budowie automatyki budynkowej. Będę mówił o tym jak domoticz, home assistane, arduino, raspberry pi i kilometry skrętki doprowadziły mnie do zatracenia się w projekcie inteligentnego domu ;)
00:00 Wstęp
00:37 Geneza Projektu
01:34 Fascynacja DIY
02:07 Pomysł
05:01 Założenia projektowe
06:35 Co udało się osiągnąć ?
08:27 Podsumowanie
Link do archiwalnego artykułu od którego to wszystko się zaczęło: www.leniwiec.o...
Background Music:
Ketsa - Man with Wings (Light Rising) (CC BY-NC-SA 4.0)
Bisou - Fusée (Musical space shift) (CC BY-NC-SA 4.0)
Credits:
Marek Lorenc - sound design
Moja najukochańsza Justynka - za trzymanie kamery i wsparcie :)

Пікірлер: 49
@adrianpopawski3232
@adrianpopawski3232 2 жыл бұрын
Super. Temat dla mnie jak najbardziej w punk, ponieważ szukam systemu do swojego domu. Moduły wyglądają mega profesjonalnie. Czekam na więcej.
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
Fajny filmik, ciekawy system... fajne wykonanie - pozdrawiam!
@leniwiecorg
@leniwiecorg 2 жыл бұрын
Dzięki :)
@tatageek
@tatageek 2 жыл бұрын
Takie wymykanie spod kontroli jest jak najbardziej w porządku, gratuluję realizacji :)
@leniwiecorg
@leniwiecorg 2 жыл бұрын
dzięki :)
@Benton661
@Benton661 2 жыл бұрын
Zapowiada się ciekawie, czekamy na ciąg dalszy :)
@qleague
@qleague 2 жыл бұрын
Świetna inicjatywa. Świetne założenia projektu (cena, funkcjonalność, niezawodność, prostota instalacji). Trzymam kciuki. Fajnie widzieć jak ogarnięci ludzie biorą na warsztat pomysły Szmala i pozwalają całej tej technologii ewoluować!
@leniwiecorg
@leniwiecorg Жыл бұрын
Dzięki! Choć z tym "tanio" to ostatnio ciężko :( przy tych brakach w dostawach coraz ciężej to kryterium spełnić...
@Mjaatr
@Mjaatr 2 жыл бұрын
O taki system automatyki nic nie robiłem! Dobrze, że podjąłeś się przygotowania takiego systemu. Możliwość własnej konfiguracji, dostosowywania systemu i łączenia różnych urządzeń w całość moim zdaniem jest kluczem w systemie automatyki. Co z tego, że mogę zainwestować w system za grubą kasę, jak będzie służył tylko do włączania światła z telefonu - przenikanie się różnych systemów, protokołów i informacji jest bardzo ważne, dlatego każdy projekt open source jest świetną opcją. Widzę kilka bardzo dużych plusów projektu: -gotowe moduły, a jednocześnie bardzo proste do własnego programowania -działają na bardzo popularnym protokole - wiele poradników i wysoka kompatybilność -po kablu - eliminacja wielu zakłóceń i problemów z komunikacją Bardzo chętnie sięgnę po takie moduły, gdy będę tworzył swoją instalację.
@leniwiecorg
@leniwiecorg 2 жыл бұрын
Dokładnie, jak bym czytał własne przemyślenia. System musi pozwalać na swobodę i łączenie z innymi elementami i producentami.
@atestrafaa8953
@atestrafaa8953 2 жыл бұрын
SUPER!!!!! Mega czekam, zasubowałem, wszystkie powiadomienia włączone. Kilka dni temu zapragnąłem odświeżyć moją przygodę z Arduino (jakieś 6 lat temu zaprojektowałem sensownie działający alarm z 6 czujkami, syreną, powiadomieniami i sterowaniem przez SMS) i tak mi się marzy inteligentny dom :) CZEKAM!!!
@C00li1
@C00li1 2 жыл бұрын
Super! Czekam na szczegóły modułów, bo moja automatyka domowa nadal czeka na mój czas, ale skoro Ty już zrobiłeś to, co ja miałem w planie (magistrala RS485) to chętnie zapoznam się i może skorzystam z gotowców.
@adamdms
@adamdms 2 жыл бұрын
Kibicuję!
@liodiy
@liodiy 2 жыл бұрын
Brawo TY, 3mam kciuki 👍
@leniwiecorg
@leniwiecorg 2 жыл бұрын
Dzięki :)
@crooveck
@crooveck 2 жыл бұрын
Napisz coś więcej o tych maszynach CNC i pick&place które posiadasz ;)
@leniwiecorg
@leniwiecorg 2 жыл бұрын
Duży ploter o polu roboczym 150cm x 75cm z wrzecionem 2kw i precyzyjna frezarka 150mm x 45mm. Do tego laser fibrowy do znakowania i wycinania, i chinskie pick'n'place na 64 rolki + 15 tacek. Do tego piec, maszyna do nakladania pasty itd. Jak pokarzę już wszystko co zrobiłem z projektem inteligentnego domu, to mogę wrzucić szybkie review.
@kitemanberlin4986
@kitemanberlin4986 2 жыл бұрын
Witam, moglbys napisac jak wyeliminowales blad domoticza w przesuwaku procentowym? Pozdr.
@leniwiecorg
@leniwiecorg 2 жыл бұрын
To jest błąd w kodzie domoticza. Zforkowalem domoticza i mam swoją wersję z poprawkami.
@5mxg
@5mxg Жыл бұрын
Wytłumacz tu inwestorowi, który się naoglądał marketingowego mambodżambo o sieciach mesh, wifi, chmurach i innych latających po niebie wynalazkach za 50zł, że jak chce mieć w domu sterowanie, które działa, to robi się to trochę inaczej i nie może postawić instalatora przed zamknetymi na czysto ścianami mówiąc mu, że nie chce tyle kabli kłaść i tu jest wifi. Przyglądnę się Waszym modułom, bo szewc bez butów chodzi, a Wasze wyglądają podobnie do tego co sam chciałem zrobić, a koła wynajdywał nie będę jeśli jest dostępne gotowe, dobre i w dobrej cenie.
@zieba.marcin
@zieba.marcin 11 ай бұрын
5:57 wspominasz o „nieszczęsnej gwieździe”. Dlaczego uważasz, że architektura w gwiazdę jest nieszczęsna?
@paweaba592
@paweaba592 Жыл бұрын
na tych płytkach masz takie fajne złącza skręcany, co to są za złącza?
@leniwiecorg
@leniwiecorg Жыл бұрын
:)
@mieczysawja4171
@mieczysawja4171 Жыл бұрын
Super projekt😀 A mozesz powiedziec jak naprawiles sterowanie procentami w domoticzu?😁
@leniwiecorg
@leniwiecorg Жыл бұрын
Po prostu sam załatałem tego bug'a robiąc forka domoticza. Teraz to już bez znaczenia bo wersje od 2023 już nie mają tego problemu i wszystko działa poprawnie :)
@tvtv-uk7gs
@tvtv-uk7gs 2 жыл бұрын
Cześć, gdzie to można kupić ? Czy wykonujesz projekt instalacji i dobierasz Twój sprzęt (oczywiście odplatnie) proszę o odpowiedź
@leniwiecorg
@leniwiecorg Жыл бұрын
Dawno nie zaglądałem na YT... :( Tak, najlepiej się kontaktować mailowo lub telefonicznie. W tym roku będę miał jeszcze trochę czas na przełomie listopada i grudnia :)
@pawelzentala
@pawelzentala 2 жыл бұрын
Gdzie to można kupić albo jak to sobie zbudować? Na kiedy to będzie gotowe?
@leniwiecorg
@leniwiecorg 2 жыл бұрын
Pod koniec miesiąca będą dostępne zestawy. Najlepiej śledzić mój kanał, będę w kolejnych filmach o wszystkim mówił.
@snakdak
@snakdak 2 жыл бұрын
Wi-Fi może faktycznie nie. Ale Zigbee to zupełnie inna bajka. testuję od roku w mieszkaniu i w domu będę się na nim opierał
@leniwiecorg
@leniwiecorg 2 жыл бұрын
W Nowym domu, jak jest taka możliwość to tylko po kablu ;)
@kubazmora4794
@kubazmora4794 2 жыл бұрын
Powiedz SUBARU :D
@leniwiecorg
@leniwiecorg 2 жыл бұрын
;)
@jakubstepien7257
@jakubstepien7257 Жыл бұрын
Czemu najlepiej RS-485? Ja był bym raczej zwolennikiem czegoś podobnego do Token bus. Niestety Token bus i Arcnet są słabo dostępne, ale zapewne udało by się znaleźć coś podobnego. Oparcie na arduino jest dziś nieporozumieniem, bo układy STM32 są praktycznie w tej samej cenie (w detalu STM32 są tańsze, ale obstawiam że na atmegach są wyższe marże) , a dają większe możliwość i mają łatwiejszą w obsłudze architekturę. Łatwiejszą, bo to jest podobna do architektury urządzeń mobilnych, bo sama architektura AVT jest prostsza niż ARM32, ale do ARM jest znacznie więcej narzędzi i w większość przypadków źródłowy kod programu dla x86 można skompilować na ARM, co znacznie ułatwia pracę, a z AVT nie ma tak łatwo, bo choć by int ma 16 bit, a nie 32.
@leniwiecorg
@leniwiecorg Жыл бұрын
Budując produkt musisz liczyć się z założeniami użytkowo-środowiskowymi, są one tak samo istotne jak te techniczne.
@jakubstepien7257
@jakubstepien7257 Жыл бұрын
@@leniwiecorg Co znaczy środowiskowymi? Jak dla mnie są ważne 4 aspekty: •Cena •Dostępność • Paramenty techniczne • Wygoda użytkownika Piszesz tak jakby istniała duża grupa użytkowników pisząca w języku asemblera lub nie pisząca kod tylko na układy 8 b, a szczerze znaczna większość osób które znam zaczynała naukę programowania od i386 i nie zna języka asemblera, a dla tej grupy ARM32 jest znacznie przyjemniejszy niż AVT. Chyba że mowa o magistrali, ale tu też Ethernet jest bardziej przyjazny dla użytkowania niż RS-485, bo każdy miał styczność z Ethernet. Gdyby już chcieć użyć magistrali z detekcją kolizji to użył bym Ethernet. Szczególniej że w nowych systemach przemysłowych RS-485 jest zastępowane przez Ethernet. Przy Ethernet zastanawia mnie czemu WI-FI miało by być nieporozumieniem (WI-FI i Ethernet są identyczne na warstwie łącza danych). Muszę się zgodzić że LoRa ma lepsze parametry do automatyki, ale samo Wi-Fi nie jest złe. Jedyne co mi się nie podoba w LoRa to to że modulacja nie jest połączona z szyfrowaniem (przynajmniej z tego co rozumieniem, a nie zagłębiałem się w dokładną specyfikację), ale poza tym LoRa wydaje się być idealna do automatyki. Nie zmam modulacji użytej w LoRa, ale widzę widzę by korzystała z DSSS,. Co niezmanienia że samo WI-FI nie jest złe do takich zastosowani moim zdaniem.
@leniwiecorg
@leniwiecorg Жыл бұрын
@@jakubstepien7257 doprecyzuję, AVR ma największą na świecie społeczność, a próg wejścia jest najniższy. Ciężko w ogóle porównywać ethernet z rs485...
@jakubstepien7257
@jakubstepien7257 Жыл бұрын
@@leniwiecorg Z ilu lat to są informacje? Największą na świecie społeczność ma ARM, a na drugim miejscu jest AMD64 i co ma znaczyć że AVR ma najniższy próg wejścia? Może w twojej bańce informacyjnej. W moim środowisku jest najpopularniejszy, ale nie globalnie. W systemach wbudowanych używa się głównie ARM, ale AVR też nie jest rzadkim widokiem, a do innych zastosowani używa się głównie ARM i AMD64. Choć gdy się zajmowałem elektroniką była to elektronika dla telekomunikacji (teraz zajmuję się numeryką dla fizyki), więc jako że telekomunikacja ma dość często kontakt z użądleniami mobilnymi w moim otoczeniu używa się ARM częściej niż w innych dziedzinach, co nie zmiana faktu że to ARM jest najpopularniejszą architekturą globalnie. Pisząc kod wysokiego w języku wysokiego poziomu cała różnica polega na tym czy użyjemy kompilatora GCC-ARM, czy GCC-AVR i na tym że AVR ma mniej pamięci i krótsze typy danych. Przykładowo 32767 jako maxint to mało, ale przy tak małej pamięci ciężko o więcej. Każdy standard łączność o zasięgu większym niż 20 m porównuje się do Ethernet. Czy tego chcemy czy nie wszytko dąży do tego by wszystkie standardy łączność przewodowej zostały zastąpione przez Ethernet i USB. W bezprzewodowej Ethernet też się rozpycha, ale tu jeszcze ma istotnych rywali jak LTE. 5g nie poruszam, bo przestałem zajmować się łącznością bezprzewodową gdy 5g było w fazie testów i nie wiem która propozycja weszła do użytku.
@bursztyn10
@bursztyn10 6 ай бұрын
@@jakubstepien7257 Ethernet wymaga 2 lub 4 par (a nie jednej), wymaga switchy (w RS-485 możesz połączyć kilka modułów bez dodatkowej elektroniki), pobiera więcej prądu, jest bardziej zasobożerny, wymaga więcej konfiguracji. Do zastosowań gdzie potrzebujesz raz na jakiś czas odczytać/zadać parametry do pompy ciepła, kotła, licznika energii itp., RS-485 jest idealny. Ethernet ma sens jeśli łączone urządzenia obsługują MQTT. Weź też pod uwagę że im bardziej skomplikowane urządzenie tym często się dłużej uruchamia.
@Maciek.P
@Maciek.P 2 жыл бұрын
Dlaczego automatyka domu oparta na WiFi nie ma sensu? Mam dokładnie odwrotne wnioski po paru latach używania swoich sprzętów.
@leniwiecorg
@leniwiecorg 2 жыл бұрын
Opieranie takich podstawowych funkcji jak np. zapalenie światła w kiblu o technologie która może uziemic sąsiad ze źle zestrojoną anteną CB - dla mnie słabo.
@Maciek.P
@Maciek.P 2 жыл бұрын
@@leniwiecorg Nie tędy droga. Wspomialeś o esp32, można by światło w kiblu świecić za pomocą esp32 cam. 😉 Ale rozumiem o co chodzi, moim zdaniem każde urządzenie powinno być bardziej autonomiczne, komunikacja powinna iść w stronę informacji niż wysyłania komend. Coś jak architektura mikroserwisów. Ja idę w stronę ML zamiast sterowania wszystkiego telefonem. Póki co wierzę, że po odpowiednim nauczaniu urządzenia same sobie poradzą, a komunikacja będzie służyła jedynie do dalszej nauki.
@leniwiecorg
@leniwiecorg 2 жыл бұрын
@@Maciek.P dokładnie tak. Przy czym ja już się nauczyłem że praktyka bardzo mocno weryfikuje nasze założenia ;)
Try these 16 Brilliant ESP32 projects!!!
11:18
ToP Projects Compilation
Рет қаралды 565 М.
SPILLED CHOCKY MILK PRANK ON BROTHER 😂 #shorts
00:12
Savage Vlogs
Рет қаралды 43 МЛН
A teacher captured the cutest moment at the nursery #shorts
00:33
Fabiosa Stories
Рет қаралды 62 МЛН
Magic trick 🪄😁
00:13
Andrey Grechka
Рет қаралды 35 МЛН
BRAMKA RS485 MySensors - Inteligentny Dom DIY po kablu
8:33
leniwiec_org
Рет қаралды 4,8 М.
How to make Portable Hacking Machine? || PNPtutorials
27:20
PNP Tutorials
Рет қаралды 21 М.
Open Source Smart Home HUB 2.0 for Home Assistant
20:36
Smart Solutions for Home
Рет қаралды 174 М.
Porady elektryczne, przygotowanie pod Inteligentny dom
24:52
SmartMyHome
Рет қаралды 18 М.
Getting Started with LIDAR
47:27
DroneBot Workshop
Рет қаралды 1,4 МЛН
SPILLED CHOCKY MILK PRANK ON BROTHER 😂 #shorts
00:12
Savage Vlogs
Рет қаралды 43 МЛН