Americké vs evropské UCITS ETF - do kterých je lepší investovat?

  Рет қаралды 14,410

Investiční brambora

Investiční brambora

11 ай бұрын

🍺 ČLENSKÁ SEKCE: Pomáhají vám má videa dělat lepší investiční rozhodnutí? Podpořte bramboru virtuálním pivem, nebo se přidejte do členské sekce a získejte dřívější přístup a videa navíc na:
► www.buymeacoffee.com/investic...
-----------------------------------------------------------------
👉 OTEVŘTE SI INVESTIČNÍ ÚČET U XTB
► geolink.xtb.com/cYduh
► Videorecenze a návod: • Vyzkoušel jsem XTB - c...
-----------------------------------------------------------------
👉 OTEVŘTE SI INVESTIČNÍ ÚČET U DEGIRO:
► www.degiro.cz/?tap_a=55089-b8... ◄
Investování zahrnuje rizika ztrát.
👉 SEZNAM CORE SELECTION ETF + PODMÍNKY
► www.degiro.cz/poplatky/etf-co... ◄
ETF je nutné koupit na uvedené burze, jinak se účtuje poplatek 3 EUR. Pokud kupujete v jiné měně než EUR, berte v potaz i poplatek za směnu měny.
-----------------------------------------------------------------
👉 CHCETE INVESTOVAT JEDNODUŠE BEZ JAKÝCHKOLIV DALŠÍCH STAROSTÍ?
Vyzkoušejte Portu!
► ČR: tinyurl.com/4zb2c3zd
► SR: tinyurl.com/mrxxcbar
-----------------------------------------------------------------
👉 TRADING 212
► www.trading212.com/invite/11Q8c4gQhn
► Moje portfolio: tinyurl.com/htpvzsh7
-----------------------------------------------------------------
Většina investorů se u svého brokera setká pouze s UCITS ETF, které sídlí v Evropské unii. Někteří brokeři však ve své nabídce mají i ETF sídlící ve Spojených státech. O těchto ETF taky můžete občas slyšet v rozhovorech a podcastech a jde třeba o SPY na S&P 500, nebo QQQ na Nasdaq 100.
Nabízí se tedy otázka: je lepší investovat do amerických, nebo do evropských ETF? Které jsou pro nás lepší?
A na to se podíváme v této epizodě!
• Americké vs evropské U...
-----------------------------------------------------------------
Investiční bramboru najdete na:
► Facebook: tinyurl.com/y9o8ju7v
► Instagram: / investicni_brambora
► E-Mail: investicnibrambora@gmail.com
-----------------------------------------------------------------
💰 Pokud chcete poděkovat bramboře za videa a podpořit ji, můžete tak učinit na 🍺 www.buymeacoffee.com/investic... nebo příspěvkem na bankovní účet 1728143113/0800. Děkuji všem podporovatelům! Richard
-----------------------------------------------------------------
❗ Video není investiční doporučení. Každý investor je zodpovědný za svá finanční rozhodnutí. Prezentuji jen mé osobní poznatky, názory a zkušenosti a sám jsem investor amatér.

Пікірлер: 113
11 ай бұрын
Pokud vás více zajímá téma dědické daně pro nerezidenty, mrkněte na články od Finhackera a Skejwina, kteří toto téma zpracovali hlouběji (a nutno říct, že i přesněji): 🔍www.finhacker.cz/us-estate-tax-aneb-dedicka-dan-z-akcii-se-pravdepodobne-bude-tykat-i-vas-1-dil/ 🔍skejwin.cz/mate-us-akcie-u-interactive-brokers-mozna-vas-ceka-dedicka-dan-40/ 👉 Pomohla vám má videa zlepšit investiční rozhodování? Podpořte Investiční bramboru virtuálním pivem 🍺, nebo získejte videa navíc a dřívější přístup v členské sekci na: www.buymeacoffee.com/investicnibr Díky a na zdraví! 🍻 🥔 Přehled bonusových videí: ► IPO - zajímavá investiční příležitost? ► Vyplatí se investovat do akcií, když je inflace tak vysoká? ► Pět klíčů ke šťastnému životu - PERMA model štěstí ► Zamyšlení nad pravidlem 4 % ┃ Bezpečná vs. perpetuální míra výběru ► Vývoj a update portfolia (prosinec 2022) ► Srovnání dluhopisových ETF: iShares vs. Vanguard Global Aggregate Bond ► Jak vyzrát na sekvenční riziko ve fázi čerpání ► Jak (ne)vydělat na tematickém investování - robotika │kyberbezpečnost │fintech │gaming │voda ► Investování do rozvojových trhů - o co jde, návratnosti a proč do nich (ne)investovat (1. část) ► Investování do rozvojových trhů - rizika, indexy a ETF (2. část) ► Vše o alokaci aktiv - kritéria pro výběr investic do portfolia (1. část) ► Rozbor akciových podtříd - které dává smysl přidat do portfolia? (Vše o alokaci aktiv 2. část)
@antonpolak5524
@antonpolak5524 5 ай бұрын
ČR aj SR má s USA uzatvorenú Zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia. Doporučujem preštudovať, pretože existujú názory, že zmluva pokrýva všetky dane. SR aj ČR má dedičskú daň vo výške 0%.
@miroslavivanovic2605
@miroslavivanovic2605 11 ай бұрын
Vždy ma udivuje kolko informácií zistíš o tom danom tématu... klobúk dole a ďakujem za to že robíš prínosné videá...
11 ай бұрын
Díky. Já jsem naopak občas nespokojený, že toho nenajdu dost a informace jsou nejednoznačné. Viz už mě v komentářich upozornili na některé nepřesnosti ve videu.
@miroslavivanovic2605
@miroslavivanovic2605 10 ай бұрын
Reagujem až teraz pretože som dostal kiahne( neštovice) a docela mi nebolo najlepšie,ale to len pre info. Videl som od teba toho dosť a neber to ako hodnotenie len tohoto videa ale celko. Určite si svojou tvorbou pomohol nespočet ľuďom.Napriklad pre mňa prínosné video ako hľadať ETF a mnoho ďalších takže môj obdiv patrí k celej tvojej tvorbe
@dodkes1
@dodkes1 Ай бұрын
Super poučné video, vďaka
@jirijankovsky3319
@jirijankovsky3319 11 ай бұрын
Richarde opět obdiv k tvému videu a skvělému vysvětlení. Mé IQ pobavilo QQQ.....díky a jen tak dál 💰
11 ай бұрын
To mě těší. Mě to trklo při natáčení, že kvákám jak kachna, tak jsem si z toho prostě musel vystřelit.
@Michal_Ulman
@Michal_Ulman 11 ай бұрын
Super video!
11 ай бұрын
Ta dědická daň není hned 40% nad 60 000 USD, ale pouze 18%. Postupně to pak narůstá až na těch 40%, což je od portfolia nad 1 000 000 USD.
@eduardkejnovsky1966
@eduardkejnovsky1966 11 ай бұрын
Mily Richarde, diky za super video. Opet skvele. Pokud jde o dedickou dan, tak mam za to, ze do 60 tisic USD je dan nulova a pak postupne narusta dle castky az na 40 procent, nikoliv najednou. Take proto myslim, ze je lepsi expozice na US akcie ale domicil evropsky.
@Crovenko
@Crovenko 11 ай бұрын
Je to jedno. To že kúpiš US akciu napr na XETRE tak si nepomôžeš, napr. TESLA na Xetre je TLO, ale jej ISIN je US88160R1014 a US znamená že akcia je US based a teda aj tam platí tá daň.
@zdenyberry1179
@zdenyberry1179 11 ай бұрын
👌
@FilipMusil
@FilipMusil 11 ай бұрын
Dobrý den, přesně toto jsem nedávno řešil - super vysvětleno. Mám účet u amerického brokera (Firstrade), kde mohu US ETF nakupovat napřímo. A marně jsem tam hledal jejich akumulační variantu :-). Ale stejně přemýšlím, že by US verze ETF mohla být nakonec vhodnější a to kvůli možnosti je nakupovat přes vypisované put opce (možná sleva), ale hlavně po získání více než 100 ks US etf je možné vypisovat call opce (metoda covered call) pro zajištění dalšího ne úplně zanedbatelného zisku z jejich držení. Což dlouhodobě při investicích na desítky let může dělat docela zajímavé vedlejší příjmy. Tak přemýšlím, jestli to vyjde lépe, než menší optimalizace při danění (nutnost platit 15 procent daň z dividend US-distribučních ETF). Řešil jste podobnou úvahu, Richarde, i Vy? Jak byste se k tomuto případu postavil? Díky za názor.
@mi.chal.
@mi.chal. 11 ай бұрын
U opcí člověk může nakoupit se slevou, ale to se pak daní taky, ne? Je to další příjem.
@tomasdobry1
@tomasdobry1 11 ай бұрын
8:20 pozor, Etoro nemá "pravé ETF", vše to jsou pouze CFD kontrakty
11 ай бұрын
Vida, to jsme ani nevěděl. Já myslel, že zrovna ETF budou mít skutečné. Díky.
@VitKovalcik
@VitKovalcik 11 ай бұрын
Pár skutečných ETF má. Někdo udělal video KZfaq, kde shrnul, které jsou ty pravé (bylo jich 23 a pro mě relevantních asi tak 5). Chudák musel na eToro proklikat ty stovky ETF, aby zjistil, jestli je to CFD nebo ne - jinak než z detailů se to zjistit nedá.
@tomasdobry1
@tomasdobry1 11 ай бұрын
@@VitKovalcik tak to nejspíš nebudou americká, nebo nevím😀 Z webu Etoro: "Všechny pozice na ETF z USA otevřené klienty společností eToro (Europe) Ltd a eToro (UK) Ltd, kteří mají bydliště v EHP nebo Spojeném království, jsou dostupné pouze jako CFD"
@TheGBaltar
@TheGBaltar 11 ай бұрын
Těch pár UCITS jsou myslím "pravé", ale je jich tam opravdu pár.
@MrClarinetify
@MrClarinetify 11 ай бұрын
Ríšo, skvělé video a cenné informace, děkuji. Jak se vyhnout americké dědické dani? Holt až člověk bude cejtit, že to na něj jde, všechno prodat :-D
11 ай бұрын
Když to dokáže včas vystihnou, tak proč ne 😀
@mi.chal.
@mi.chal. 11 ай бұрын
Jenže ne vždy to člověk stihne. Nejsem nějak extra starý, ale už jsem zažil tři lidi ze zaměstnání, co nás opustili... A to ani neberu situace jako třeba jízda autem, kde taky lidi občas nedojedou...
@tomas8773
@tomas8773 11 ай бұрын
Nepoužívat amerického brokera, ale jak umreš tak ti to bude už stejně jedno
@peterangel8877
@peterangel8877 11 ай бұрын
Ahoj ako vždy super video , chcel by som sa spýtať keď si to tu trochu načal , pri distribučných ETF sa vyplácajú dividendy - to je klasika . Ja nakupujem akumulačné ETF teda sa dividenda nevypláca ale reinvestuje späť do ETF , moja otázka : je nejaký spôsob kontroly či v danom ETF došlo k reinvestovaniu ? Platí tento princíp reinvestovania aj pre ETF fondy ktoré len kopírujú Americké ETFka ?
11 ай бұрын
Ahoj. Kontrola probíhá skrze pravidelné audity jednotlivých fondů. Manažeři jen sledují index a není tam prostor pro to dělat s penězi cokoliv jiného. Samozřejmě že se dividenda reinvestuje - kam by zmizela? Například v případě Vanguard FTSE All Word je souhrnný majetek pod správou 17 miliard dolarů. Jestli z toho jsou ročně dividendy okolo 2 %, tak to dělá 340 milionů eur. To se nedá jen tak ztratit. Do takových největších ETF investuje celá řada penzijních fondů a institucí v celé Evropě. Řekl bych, že dohled je více než dostatečný :) A ano, akumulační ETF fungují všude stejně, bez ohledu na to, jestli jsou držené akcie z USA, nebo Evropy. Co je třeba si uvědomit: vyplacená dividenda se bere z investic. Čili dividendou nebohatneme, jen měníme investici na hotovost - realizujeme zisk. Před i po vyplacení dividendy máme pořád stejně, jen se mění to, kolik máme v investicích a kolik máme v hotovosti. Dividenda nejsou peníze navíc, jak se spousta investorů mylně domnívá, ale je to ukrojení z investic.
@milankubinec4265
@milankubinec4265 11 ай бұрын
Ahoj Richarde, Veľmi dobré video. Ktoré small cap ETF považuješ za lepšie pre dlhodobé investovanie - ZPRR alebo ZPRV?
11 ай бұрын
Ahoj. Nevím, jestli se na to dá odpovědět. Vyšší návratnost small cap value byla historicky na různých trzích, čili v USA (ZPRV), i Evropě (ZPRX). Nevím kde byla historicky vyšši návratnost, ale to by stejně nemělo hrát do budoucna roli. TER mají stejný. ZPRX má lepši rozdíl ve sledovaní, jen -1,5 % kumulativně od založení zaostává za indexem. ZPRV zaostává o -2,9 %. ZPRV drží dvojnásobný počet akcií, než ZPRX takže bude trošku více diverzifikovanější. ZPRV má více než dvojnásobné množství prostředků pod správou, než ZPRX. Kdybych si měl vybrat jen jedno, tak bych asi zvolil ZPRV.
@milankubinec4265
@milankubinec4265 11 ай бұрын
Ďakujem, ale skôr som myslel porovnanie amerického small cap ETF indexu Russel 2000 (ZPRR) vs americké Small cap ETF vážené podľa vybraných fundamentov (ZPRV ktoré spomínaš vo videu).
11 ай бұрын
Omlouvám se za nedorozumění :) V takovém případě záleží, co od toho ETF očekáváš. ZPRR nemá příklon k hodnotovým firmám (value), jsou to obyčejné small cap. Ty můžou přidat diverzifikační benefit, pokud doposud nemáš malé firmy zastoupené v portfoliu. Ale pokud chceš i vyšší očekávaný výnos malých firem (faktorové investování), tak je příklon k value nejlepší způsob a ZPRV je tedy úplně o něčem jiném, než ZPRR. Viz toto video: kzfaq.info/get/bejne/ZpupgNalzdqweGw.html
@milankubinec4265
@milankubinec4265 11 ай бұрын
Super, ďakujem veľmi pekne za odpoveď, presne toto som potreboval počuť :) Ďakujem aj za link, som si pamätal, že máš k tomu video, len som ho nevedel nájsť. Pozriem si to po roku znova :)
@fanatikdave
@fanatikdave 11 ай бұрын
Co sa tyka dedicskej dane, riesenie je jednoduche. S.r.o. / trust. Temu s.r.o. Bude v nejakom case riesit vacsina investorov takze je to riesenie 2v1. Resp 3v1 pretoze s.r.o. riesi aj problematiku dani.
@LordikCZ
@LordikCZ 11 ай бұрын
Ahoj Richarde a Bramboro s oblibou sleduji vaše videa- někdy je to nuda jako při pasivním investování a jindy napínavé jako detektivka. Zajímalo by mě kolik let investujete a jakého zhodnocení se podařilo dosáhnout. Sám bych chtěl začít tvořit ETF portfolio a zajímalo by mě jen pro představu jak se s touto strategií daří osvíceným pasivním investorům.
11 ай бұрын
Ahoj. O akcie se zajímám delší dobu, ale do pasivního investování skrze ETF jsem se naplno opřel až na jaře 2020, kdy jsem doplatil úvěr na byt a uvolnily se mi tak prostředky na investování. Začal jsem nakupovat distribuční Vanguard FTSE All World, ale rychle jsem objevil akumulační verzi a její výhody a hned to vyměnil. Co se zhodnocení týče, není se moc čím chlubit. Aktuálně to dělá cca 17 % od začátku. Celkově, ne ročně. Nutno ale vzít v potaz, že nejvíce prostředků jsem investoval v posledních dvou letech, kdy trh dosáhl maxima a pak kolísal a stagnoval a teprve teď se zase k maximu přibližuje. Nebo když se na to podíváme z jiného úhlu: na první pozici Vanguard FTSE All World nakupené v červnu 2020 mám kumulativní zisk 45 %, což není špatné. Dlouhodobě očekávám průměrné roční zhodnocení okolo 8 % ročně. Reálné zhodnocení 5 %, když odečtu inflaci cca 3 %. Kdyžtak grafy, statistiky, průměrné nákupní ceny atd. mám v členské sekci, kde každý měsíc zveřejňuji vývoj portfolia a jednotlivých pozic.
@StaglyMusic
@StaglyMusic 11 ай бұрын
Když vám ukážu dvě krabičky sirek. Ale naprosto stejné krabičky... :D :D
@radekmanasek9329
@radekmanasek9329 11 ай бұрын
Ahoj Richarde, můžu se zeptat co si myslíš o iShares MSCI World Small Cap UCITS ETF (ticker IUSN) a jeho vhodnosti nahradit v portfoliu ZPRX a ZPRV? Díky moc.
11 ай бұрын
Ahoj. VIz moje video o tom, jak získat vyšší výnos z malých firem: kzfaq.info/get/bejne/ZpupgNalzdqweGw.html Zkrácená verze: IUSN je dobý způsob jak doplnit malé firmy do portfolia, které je neobsahuje a přináší diverzifikační benefit. Ale nedokáže nahradit ZPRV a ZPRX. Jejich zaměření je díky příklonu k hodnotovým firmám (value) jiné a je to lepší způsob, jak zachytit očekávané vyšší výnosy.
@michalnovak1661
@michalnovak1661 10 ай бұрын
Pokud se nepletu, tak MSCI small cap index není moc smallcap, takze to neni vhodna volba. Ty firmy v indexu jsou z velke vetsiny spise midcapy a pokud tedy existuje size premium, zde nebude naplneno.
@Crovenko
@Crovenko 11 ай бұрын
US ETF/akcie sa daju jednoducho kúpiť cez sk/cz platformu Birdwingo. Ďalej by som doplnil ako výhodu US ETF, že sa dajú skoro u každého brokera kúpiť ako frakcie, čo u UCITS ETF tak jednoducho nejde, prípadne až teraz pribúdajú možnosti.
11 ай бұрын
Díky za doplnění. Ano, s těmi frakcemi je to pravda, to jsem opomenul. Ale snad je to jen otázkou času. IBKR už má frakce i například pro Vanguard FTSE All World.
@Crovenko
@Crovenko 11 ай бұрын
@ má to je pravda, ale pozri si za aké poplatky za obchodujú US akcie a ETF a za aké poplatky EU akcie/ETF. Sú výnimky kde sa dajú kúpiť zadarmo ako je napr XTB,T212 atd.. ale napríklad ak chceš investovať v malých sumách 1500-2000kč tak sa IBKR nevyplatí, pretože tie poplatky na burzách su vela oprti US ETF.
@mptraxx5317
@mptraxx5317 11 ай бұрын
@ aj XTB ma frakčne pre FTSE all world :) od 17.7. sa mi zda :) a minimalny poplatok z 10€ na 1€. Plus podal som žiadosť do XTB aby pridali SPDR Europe value weighted (USA maju ale Europu nie) ZPRV, ZPRX.
@josefkarasek5677
@josefkarasek5677 11 ай бұрын
@ Richarde a co myslíš o tom Birdwingo, nestálo by to za recenzi, tváří se to celkem dobře
11 ай бұрын
Vzhledem k tomu, že nabízejí pouze ETF s domicilem v USA tak myslím, že by to za recenzi nestálo. Viz toto video. Alespoň já tam žádné UCITS ETF nenašel. Dokud neupraví nabídku a portfolia pro Evropské investory, tak je to pro mě nepřijatelné.
@pavelpellar
@pavelpellar 11 ай бұрын
Diky za video, ta 40% dan je nad castku 60K$? Mel jsem dojem, ze tech 40% je nad castku prevysujici 60K$., tzn napriklad kdyz odkazu 100K$, tak do 60K neplatim nic a 40% se pocita "pouze" z tech 40K$, nebo se pletu?
@mi.chal.
@mi.chal. 11 ай бұрын
Jo, co jsem našel, tak je to pásmově a 26-40 %.
11 ай бұрын
Nevím. Možná je to jak píšeš. Nepodařilo se mi dohledat dost informací.
11 ай бұрын
Richard si to blbě nastudoval 🙂 Jistě, že ta daň se uplatní až nad tou částkou 60k. Ovšem není to hned 40%, ale méně ( 18%). Postupně to pak narůstá až na těch 40%, což je od portfolia nad 1 000 000 USD.
11 ай бұрын
Já mám za to, že nad 60 000 USD je to 40 % - tak jsem to našel na několika webech.
11 ай бұрын
@ viz: en.wikipedia.org/wiki/Estate_tax_in_the_United_States
@PatrikMichalovic
@PatrikMichalovic 2 ай бұрын
Ahoj, ohledně nedostupnosti. Americké ETF nabízí Birdwingo, co si o tom myslíš, má to budoucnost?
2 ай бұрын
Ahoj. Já si myslím, že bychom do ETF s domicilem v USA neměli investovat a měli bychom se držet čistě UCITS ETF.
@robertrys7908
@robertrys7908 11 ай бұрын
Pěkné a přínosné video, které shazuje část o dědické dani. To si musí profesionální finanční influencer nechat radit od náhodných diskutujících a nemůže si fakta zjistit předem?
11 ай бұрын
Sypu si popel na hlavu. Nemělo by se to stávat. Není to nedostatkem snahy, jen jsem nenašel dost informací. Příště musím lépe hledat.
@tomassvrcan4889
@tomassvrcan4889 11 ай бұрын
Čauko investujem do ETF Vanguard FTSE All-World UCITS ETF Acc a reinvestovaný objem nevidím v platforme x station pretože to spravuje priamo Vanguard . A ak by som sa rozhodol po 20 rokoch predať tie ETF tak Vanguard by mi poslal aj ten reinvestovaný objem ? a kde ten objem drzí ? Možem si to niekde pozrieť čI DOCHÁDZA K REINVESTOVANIU ? Myslím si , že to je dobra téma na video :) Ďakujem za pomoc mám rád tvoje videa .
11 ай бұрын
Ahoj. Mám dojem, že jsi mi k tomu psal e-mail (pokud to nebyl jiný Tomáš). Mrkni do mailu na odpověď 😉
@jenda122
@jenda122 11 ай бұрын
@ A nemůžeš odpovědět ať to vidí i ostatní? :) (jinak já tipuju že došlo ke zmatení jak reinvestování funguje, a že se to přímo automaticky promítne do hodnoty každé jednotky ETF)
11 ай бұрын
Ano, je to tak. Promitne se to primo do ceny jedne akcie.
@tomassvrcan4889
@tomassvrcan4889 11 ай бұрын
​@ cize mam 6 otvorenych pozicii etf VWCE osobitne do kazdej nakupenej pozicii sa mi automaticky reinvestuju dividendy . Ja pouzivam brokera XTB pri kazdej jednej otvorenej pozicie mam ukazovatele hodnot : trhova cena , cena nakupu , zisk brutto , zisk netto , objem do ktorej z tychto hodnot sa mi reinvestovane dividendy zapisu ?
11 ай бұрын
Promítne se to do tržni ceny. Čili cena akcie zohledňuje i reinvestované dividendy.
5 ай бұрын
Pozor u toho QQQ, TER je 0,2%, ne 0,02%. Ke QQQ je alternativa QQQM, který je téměř totožný a má TER 0,15%.
@juliust3636
@juliust3636 11 ай бұрын
Čiže keď kupim napríklad Apple, tak sa riadim USA pravidlami čo sa daní týka?
11 ай бұрын
Ano. Týká se to i individualních akcií a u nich je dokonce jedno, jestli je koupíš na burze v USA, nebo na Evropské burze. Tak jako tak se na tebe (tvé dědice) vztahuje dědická daň.
@mi.chal.
@mi.chal. 11 ай бұрын
Jo, měla by se na to vztahovat ta americká dědická daň (někde to nazvali konfiskace :-)). V podstatě všechno, co má ISIN začínající na US. A nějaké další věci, třeba nemovitosti...
@tomas8773
@tomas8773 11 ай бұрын
​@@mi.chal.vlastní to broker a ten to platit nebude. Je to právnická osoba.
@romandenes5870
@romandenes5870 11 ай бұрын
Bacha na ty daně. U US-based ETFs, které kupují US společnosti je to úplně OK. Zaplatíš daň v US a v ČR ti to uznají. Problém je pouze u ETFs, která nakupují ex-US akcie (třeba z Evropy). Tam totiž zaplatíš jednu daň v Evropě a další v US. V ČR sice už nic danit nebudeš, ale jedna úroveň zdanění navíc tam zůstane. U většina ETFs to není tak hrozné, ale různé value či high yield varianty mají dost vysoké výnosy (5 -10 %). Danit to 2x fakt nechceš.
11 ай бұрын
Díky za doplnění
@lordlousos2770
@lordlousos2770 11 ай бұрын
Dvakrát TY v ČR neplatíš nic. Tu daň z těch dividend odvede ETFko, ty pak platíš klasicky 15% díky daňové smlouvě s USA o zamezení dvojího zdanění. Je úplně jedno, jestli koupíš irský ETFko, to nakoupí akcie v Číně, z ní obdrží dividendy, které musí už ono zdanit, a pak ti je pošle - a broker ti je zdaní 15%, protože je musíš zdanit. Když koupíš to samý ETFko, ale americký, tak ten postup proběhne s úplně stejným výsledkem - ETFko nakoupí akcie v Číně, z ní obdrží dividendy, ty zdaní, pošle je na brokera, ten je zdaní 15% a pošle ti je. Průser by to byl, pokud by smlouva o zamezení dvojího zdanění neexistovala - tam se Irsko s 15% vyplatí víc než USA s 30%. V našem případě je ale vždy 15% a jen jednou. Viz: www.bogleheads.org/w/images/c/c3/ETF_taxes.png Dále pak citace: "This exemption is particularly narrow. It does not apply to any non-US source interest or dividends that the ETF receives.[10] This means that a US domiciled ETF containing non-US bonds or non-US stocks suffers the standard 30% or lower treaty rate US tax on dividends. If the investor had instead held the ETF's assets either directly or through a non-US domiciled ETF, they would have paid no US tax." z www.bogleheads.org/wiki/Nonresident_alien_taxation#Interest_distributions_paid_as_dividends Příklad (citace z): "How ETFs Are Treated You may be wondering how ETFs are treated from a tax perspective, since they represent a basket of stocks, which may include both US and non-US equities. The answer is simple: the dividend and estate taxes on ETFs are assessed based on where the ETF is registered (or 'domiciled'). If you're a foreign investor in a country that has no tax treaty with the US (e.g. Saudi Arabia), and invest in a US-domiciled ETF - your tax rate is the flat 30%. However, if you choose to invest in the halal ETF "ISDU" to get exposure to US based halal stocks, you can take advantage of the fact that it's domiciled in Ireland. The effective tax rate becomes just 15%, the tax treaty rate between Ireland and the US. This creates an incentive for foreign investors to choose ETFs domiciled in Ireland, over the ones registered in the US (like SPUS or HLAL). You can learn more about Halal ETFs in this detailed post." z www.amalinvest.com/halal-investing/taxes-on-stocks-for-international-investors. Tady je krásně vidět, kdy by to vadilo - pokud bychom neměli smlouvu o zamezení dvojího zdanění. Viz ostatně samotné znění ve sbírce zákonů www.mfcr.cz/cs/kontrola-a-regulace/legislativa/dvoji-zdaneni/prehled-platnych-smluv Smlouva s USA, strana 18 článek 10 Dividendy odstavec 1 až 3. Konkrétně v odstavci 2 b a na to navázaný odstavec 3, který říká, že odstavec 2b se použije v případě Regulated Investment Company (RIC), což jsou i ETFka (viz: www.investopedia.com/terms/r/ric.asp). Tudíž to z pohledu českého investora má cenu řešit jedině v případě, že by tato smlouva zanikla (což se od nového roku dost možná stane třeba Maďarům). Samozřejmě se bavíme o distribučních variantách ETFek, akumulační v USA vůbec nejsou.
@Crovenko
@Crovenko 10 ай бұрын
@@lordlousos2770 takže ak by som kúpil US ETF ktoré má akcie z celého sveta (EX US) tak do US ETF prídu zdanené dividendy podla príslušnej výške dane v danej krajiny (napr Nemecko má 26%) a mne US ETF vyplatí dividendy ktoré sa už nebudú ďalej daniť 15%, respektívne mi broker nič nestrhne?
@Crovenko
@Crovenko 10 ай бұрын
@@lordlousos2770 Aha, už rozumiem. Ten príklad s tou Čínou to vysvetluje. Takže 1x sa dividenda zdaní keď ide do ETF a druhý krát keď ju ETF pošle mne. Takže výhodnejšie by bolo kúpiť akciu z Číny napriamo.
@michalnovak1661
@michalnovak1661 10 ай бұрын
Ja bych jeste doplnil, v podstate neni pravda ze US based ETF jsou nevyhodne danove, prave naopak, protoze od roku 2023 nedanime v čr dividendy až do 50k ročně (osvč) či myslim 20k(zamestnanec). Tedy, kdyz budu mit americke etf, prvnich 20/50k nedaním (tak to chápu já) Zatímco u UCITS akumulacni varianty je vždy zdaněno 15% (v Irsku, snad si nikdo nemyslel, ze si irové nechaji utect daně) a tomuhle se nelze vyhnout. Nejhorsi varianta je pak distribucni ucits etf, kde je efektivni danova sazba nekde kolem 27%. Ackoliv je na tohle tema spousta blogu a clanku, myslim si, ze ve velke vetsine je to naprosto spatne uvedeno. Mozna mam i ja nektere informace nepresne, ale chtelo rad bych si to vyjasnil.
@danielsula8814
@danielsula8814 5 ай бұрын
Vynikající a hlavě srozumitelná studnice informací hlavně pro naprosto neznalé v tomto oboru. Předem se omlouvám za možná dost hloupou otázku. Jen tak pro zajímavost ohledně indexů. Většina indexů o kterých jsem zatím slyšel, svoji pozornost zaměřují na akcie s potenciálem budoucího výnosu. Napadlo mě: Existuje nějaký index který kumuluje řekněme naprostý akciový odpad? Akciový blacklist? Nejspíš by měl význam jen ve specifických a rizikových transakcích na krátkou dobu. To jen hádám!!!
5 ай бұрын
Problém je v tom, jak poznat, co je akciový odpad. Kritéria jsou různá a v investičním světě je spousta protichůdných názorů, kde jeden chytrý investor může akcii označit za špatnou a druhý za dobrou a oba si to dobře vyargumentují. Teoreticky by se za odpad daly označit hodnotové akcie, čili akcie, které se obchodují relativně levně vůči ostatním a to proto, že je trh (investoři) vnímá jako rizikové, nezajímavé či špatné firmy. Právě proto, že jsou tak levné a rizikové však dlouhodobě nabízejí větší výnos, což je vidět v historických datech. Hodnotové akcie jako skupina byly výnosnější, než populární růstové akcie jako skupina. Taky je dnes populární ESG investování, kde se klade důraz na ochranu přírody, sociální odpovědnost atd. a firmy, které jsou na konci žebříčku (znečišťují přírodu, podnikají v hazardu/alkoholu/tabáku, mají kontroverzní zacházení se zaměstnanci), můžeš označit za špatné. Často jsou to zároveň hodnotové firmy, takže je tam průnik. Je to komplikované v tom, že akcie, které dnes považujeme za dobré a očekáváme od nich výnos, můžou být klidně za tři roky považovány za špatné a obráceně. Spousta lidí si neuvědomuje, jak moc můžou neočekávané budoucí události zamíchat kartami a co dnes vypadá dobře, může za pár let vypadat příšerně a co dnes vypadá špatně, může být obrovský comeback. Jako třeba Netflix - to byla v jednu dobu firma s naprosto nulovými vyhlídkami. Dneska gigant. Takže závěrem: pokud hledáš špatné firmy, tak ano, existují hodnotové indexy a ETF, které je sledují. V názvu mají "value." A existují i ETF zaměřující se na špinavé firmy. Slyšel jsem o tom, ale neznám konkrétní příklady.
@miri9600
@miri9600 11 ай бұрын
Ze 40%. Neviem si predstavit, kto pri zmysloch by taku dan platil. Amikom treba vyberat dane na vsetky tie vojny co vedu po svete, mimovladky, kupene media atd.
@aleutianexplorer4117
@aleutianexplorer4117 11 ай бұрын
Měli bychom žádat poslance, ať uzavřeme smlouvu o dvojim zdanění dědické daně, jako to mají vyspělé evropské země. Mimochodem jsme teď americký spojenec a utratíme v US spoustu peněz za stíhačky.
@tomas8773
@tomas8773 11 ай бұрын
Zkuste jim napsat
@mi.chal.
@mi.chal. 11 ай бұрын
Ty dividendy máš myslím blbě. W-8 BEN řeší to, že se strhne v USA 15% daň místo té jejich 30%. Zároveň existuje smlouva o zamezení dvojího zdanění, takže u nás se ten příjem (převyšující hranici pro osvobození) přizná, ale zároveň se dá započíst ta již sražená daň. Takže u nás se to už znovu danit nemusí. A jiných zemí to může být komplikovanější a jde to uznat jenom částečně, naštěstí jsem to řešit nemusel... A ta dědická daň je pásmová, ne z celého majetku. Je to asi 26-40 %.
11 ай бұрын
Pravda, to s těmi dividendami mám špatně. Člověk se pořád učí. Zkusím to vystřihnout, nebo opravit v popisku/v komentáři. Díky 👍
@mi.chal.
@mi.chal. 11 ай бұрын
@ Ještě s tou tabulkou zdanění, zkus hledat dědická daň na finhacker na české doméně (odkaz by mi nejspíš neprošel)...
@tomas8773
@tomas8773 11 ай бұрын
​@@mi.chal.akcie jsou psané na brokera nebo banku a ten žádnou dědičkou daň za tebe platit nebude takže zbytečná panika
@romandenes5870
@romandenes5870 11 ай бұрын
@@tomas8773 u US-based brokera ji zcela jistě zaplatíš. To samé (nejspíš) u dceřiných Evropských varient - třeba IB (zde jsem zaznamenal konkrétní případ). Čeští brokeři by měli být OK.
11 ай бұрын
Našel jsem. Díky moc. Škoda že jsem na ten článek nenarazil dříve :)
@StaglyMusic
@StaglyMusic 11 ай бұрын
K té dědické dani. Ta daň se platí, až v případě prodeje aktiv, ne? Tudíž když to někdo zdědí a nic neprodá, počká 3 roky, tak neplatí ani korunu ze zisku. Nebo ne?
11 ай бұрын
Ne. Aby to zdědil a dostal, musí zaplatit daň. Jinak to dědic nedostane.
@StaglyMusic
@StaglyMusic 11 ай бұрын
@ Takže zdědím např. IVV v hodnotě $20 000. Člověk po kterém dědím to nakoupil za $10 000. Takže musím zaplatit $4 000 daň abych mohl disponovat tím IVV? Pak to třeba prodám před časovým testem a musím platit i daň z příjmu tady v ČR, to se mi zdá "ujeté". Nicméně díky za odpověď :)
@peliculiar
@peliculiar 11 ай бұрын
@@StaglyMusic Dědická daň se týká aktiv s domicilem v USA, to nemá s českým časovým testem nic společného.
@StaglyMusic
@StaglyMusic 11 ай бұрын
@@peliculiar Časový test můžeš aplikovat na aktiva s domocilem v USA, ať už společnosti (akcie) nebo ETF (indexy).
@peliculiar
@peliculiar 11 ай бұрын
@@StaglyMusic Ale ovšem, ale ve vztahu k finančnímu úřadu ČR. Dědická daň je potencionálně příjmem finančního úřadu USA, ne ČR, takže tam spojistost není.
@-Kytka
@-Kytka 11 ай бұрын
fuha, to jsem netušil o té dědické dani. To snad ne, ne? Nebo jo?
11 ай бұрын
Bohužel ano. Nedávno o tom mluvili i v podcastu Cesta rentiéra: podcasty.seznam.cz/podcast/investicni-podcast-cesta-rentiera/dedicka-dan-z-us-akcii-246537
@tomas8773
@tomas8773 11 ай бұрын
Akcie a ETF pro USA vlastní tvůj broker. Takže se finanční úřad nedozví informace o úmrtí skutečného vlastníka. Takže by mě fakt zajímal člověk co to zaplatí
11 ай бұрын
To, že se o tom finanční úřad nedozví, mi přijde jako taková falešná útěcha a zavírání očí před problémem. Možná nedozví, ale když náhodou omylem ano, tak může být průser. Proč to zbytečně riskovat, když nemusím?
@tomas8773
@tomas8773 11 ай бұрын
@ to si můžete říct i o investování. Proč bych měl celý život dávat miliony do akcií a pak se stane nějaký průser a majetek fuč. Ale odpovím. Některé US ETF jsou fakt zajímavé a v EU nemají asi úplně stejně dobrý ekvivalent. Například MOAT, DSTL,JEPI, CIBR, MORT, různé shortovaci ETF, MTUM,EMHY většinou mají levný terp. Navíc je tu varianta že než půjdeme do nějakého důchodu třeba za 20 let bude obdobná daň zavedena i na ty evropské varianty. Do budoucna nevidíme ale kvůli demografií budou hrozit problémy s duchodovymi systémy a kapitálové daně se budou politikům přímo nabízet aby je různě navyšovali za potlesku většiny "neinvestoru" jen taková vize kdoví
Nejlepší globální ETF - velké srovnání
17:13
Investiční brambora
Рет қаралды 25 М.
Proděláváte zbytečně peníze na mezeře v chování?
16:14
Investiční brambora
Рет қаралды 17 М.
Osman Kalyoncu Sonu Üzücü Saddest Videos Dream Engine 170 #shorts
00:27
Получилось у Вики?😂 #хабибка
00:14
ХАБИБ
Рет қаралды 6 МЛН
Ohodnoť mé portfolio: globální ETF, S&P 500 a Nasdaq 100
14:45
Investiční brambora
Рет қаралды 21 М.
Investiční plán v 6 krocích┃Lidé vám lžou o penězích
19:29
Investiční brambora
Рет қаралды 10 М.
Mají akcie smysl, když mám na spořícím účtu 6 %?
15:55
Investiční brambora
Рет қаралды 27 М.
Pasivní investování: Rostoucí rizika na pozadí populárních ETF
24:37
Vyzkoušel jsem XTB - co na něj říkám?
20:36
Investiční brambora
Рет қаралды 68 М.
V jaké měně investovat do ETF?
15:30
Investiční brambora
Рет қаралды 21 М.
Investování do Nasdaq 100 a nových technologií
15:15
Investiční brambora
Рет қаралды 12 М.
Osman Kalyoncu Sonu Üzücü Saddest Videos Dream Engine 170 #shorts
00:27