Síla složeného úročení - jak zbohatnout

  Рет қаралды 23,480

Investiční brambora

Investiční brambora

Күн бұрын

OTEVŘTE SI INVESTIČNÍ ÚČET U DEGIRO:
► www.degiro.cz/?tap_a=55089-b8... ◄
Investování zahrnuje rizika ztrát.
Složené úročení stojí za úspěchem a bohatstvím Warrena Buffeta - sám to tvrdí už šedesát let. Co je ale složené úročení a jak funguje? Jak s jeho pomocí zbohatnout? Jak nechat své peníze pracovat pro vás a z malá udělat miliony? To vše a více se dozvíte v této epizodě investiční brambory.
Každý čtvrtek večer nové video
-----------------------------------------------------------------
Facebook: tinyurl.com/y9o8ju7v
-----------------------------------------------------------------
00:00 Úvod
01:17 Efekt sněhové koule a pohádka s šachovnicí
04:24 Příklad č. 1: 100 000 Kč investováno na 40 let při výnosu 10 % ročně
08:17 Jednoduché úročení a rozdíl pro složenému úročení
09:25 Rozdíl mezi exponenciálním a lineárním růstem
09:51 Pravidlo 72 / Pravidlo 7
10:46 Příklad č. 2: Pravidelná investice 1000 Kr měsíčně na 40 let při výnosu 10 % ročně
11:49 Jaká je realita
12:50 Proč lidé neinvestují - odložená spotřeba, hyperbolické diskontování
14:56 Lineární přemýšlení a netrpělivost
16:03 Shrnutí
17:14 Závěr
-----------------------------------------------------------------
Pokud chcete poděkovat bramboře za videa a podpořit ji, můžete tak učinit příspěvkem přes Paypal na účet rumpel.r@gmail.com, nebo převodem na bankovní účet 1728143113/0800. Děkuji!

Пікірлер: 87
@skyvaleria719
@skyvaleria719 3 жыл бұрын
Jeden z nejpřínosnějších YT kanálů! Skvělá práce, jen tak dál :) Moc se těším na další videa. Brambůrka je boží, vnáší do seriózního tématu zábavný prvek
@ErikdaMusic
@ErikdaMusic 4 жыл бұрын
Je to veselé, poučné a člověk vidí bramboru! Pravý opak lotyšska!
4 жыл бұрын
Proto jsem vybral bramboru. Je to symbol prosperity a bohatství.
@jiristanek2164
@jiristanek2164 2 жыл бұрын
Přiznám se, že jsem začal investovat už v 19 a byla se mnou celkem práce přesvědčit mě, že to má smysl. Teď jsem po dvou letech rád, že jen na té první smlouvě mám vybudováno z nuly desítky tisíc a splacený vstupní poplatek. Teď už mám investic výrazně víc a stále hledám nové příležitosti, které například ukazuje tvůj kanál.
@monlog2838
@monlog2838 2 жыл бұрын
Skvělej kanál!! Nechápu, že má tak málo sledujících! Díky za tvojí práci! :)
@TheMajlalong
@TheMajlalong 3 жыл бұрын
Naprosto skvělé video :)
@lukascerny5469
@lukascerny5469 2 жыл бұрын
Super video, děkuji za něj 👌🙂
@martinjindrak7537
@martinjindrak7537 2 жыл бұрын
Díky moc děláš super videa a skvěle vysvětlení ohledně složeného úročení 👍
@rohatakostka6261
@rohatakostka6261 2 жыл бұрын
Tvojí sérii videí sjíždím už podruhé a upřímně, uvedlo mě to do světa investování a díky tobě jsem se o to začal pořádně zajímat (je mi 27, jinak bych o to asi nezavadil). Stručné, přehledné, jasné. Díky moc! Takže chytrému Richardovi dávám like, odběr a znovek, místo rýže. Skvělá práce!
@dagbaj1060
@dagbaj1060 4 жыл бұрын
Brambora 🥰🥰
@martinzahalka5147
@martinzahalka5147 3 жыл бұрын
Skvěle a pochopitelně vysvětleno ..žádné šílené matematické vzorce..🙏 Děkuji 👏🙂
3 жыл бұрын
Já děkuji za zpětnou vazbu. Snažím se, aby to bylo vždycky srozumitelné. Kdyby to diváci nepochopili, nebylo by takové video moc užitečné :)
@jurdapurda3556
@jurdapurda3556 Жыл бұрын
👌🧐
@cestovanizasvobodou
@cestovanizasvobodou 3 жыл бұрын
Přemýšlel jsem, kde poblahopřát k té tisícovce, která se bude samozřejmě už jen množit ,a přišlo mi jaksi symbolické udělat to právě u prvního videa. Takže gratuluju. Práce se vyplatila. Moc Vám fandím.
3 жыл бұрын
Díky! Je to ještě symboličtější, než si myslíte :) Na KZfaq je to jako složené úročení. Vložená práce nemusí mít hned viditelné výsledky. Ale akumuluje se to a dříve nebo později, se to projeví a roste to exponceniálně - vidím to teď kazdy měsíc. A je to tak se vším v životě, co děláme. Stačí jen setrvat :)
@cestovanizasvobodou
@cestovanizasvobodou 3 жыл бұрын
@ velmi inspirativni, ale už jsem si u Vás zvykl :D Těšíme se ženou na další video, i na silvestra jsme přerušili program :) Jak říkam, držím palce
@krtek3002
@krtek3002 3 жыл бұрын
Ríšo do jakých fondů doporučujeme investovat etf ? Jinak super video.
3 жыл бұрын
Doporucuju vyhledavat ETF na strance justetf.com. Idelani jsou podle me ETF, ktere kopiruji globalni akciovy index a ty jsou v podstate jen tri: MSCI World (vyspele zeme bez Jizni Korei), MSCI ACWI (vyspele i rozvojove zeme) a FTSE AW (stejne jako MSCI ACWI ale index sleduje vetsi pocet firem a tudiz nabizi lepsi diverzifikaci). Zkus podle techto indexu vyhledavat na justetf.com a vybirat podle nakladu (TER). Cim nizsi, tim lepsi :) A taky doporucuju akumulacni fond, spise nez distribucni (proc, o tom budu mluvit ve ctvrtek v novem videu :) ) Mym osobnim favoritem je ETF Vanguard FTSE AW Ucits Accumulating, ale byl bych rad, kdyby si lidi sami zkouseli hledat a vybirat. Do budoucna urcite udelam video o tom, do ceho investuju a proc :)
@janapolakova3703
@janapolakova3703 4 жыл бұрын
Bude mít v dalších dílech brambora různé outfity? 👍❤️ Jinak super!
4 жыл бұрын
Bude, bude. Ne asi v každém, ale mám už hotová 4 videa a přidávám nové emoce/tváře :)
@ludmilaruzickova742
@ludmilaruzickova742 3 жыл бұрын
:D :D :D
@MartinModest
@MartinModest 2 жыл бұрын
Porad nad tim slozenym urocenim premyslim a napadaji me nejaky dotazy. Napriklad pokud koupim akcie, kde se nevyplaci dividendy, jak ziskam urok z uroku? Prece kdyz ted koupim akci za 100 kc a za 10 let ji prodam za 1000kc, 900kc je muj zisk, ale kde je slozene uroceni? Mozna jsem se v tom jen zamotal, ale budu moc rad, kdyz odpovis. Diky za super videa btw!
2 жыл бұрын
Ono je jedno, jestli je ta návratnost z dividend, nebo z rustu ceny akcie. Platí to tak jako tak. Důležité je být zainvestovany a nechat to růst. Složené úročení není ani tak o úroku, jako o tom, že zisky nevybírame a necháme je dále pracovat a zhodnocuje se nám tak stále více. Pokud dividendy nereinvestujeme, ale utratíme, tak složené úročení oslabujeme.
@Michal_tryit
@Michal_tryit 2 жыл бұрын
To je všechno pěkné, ale pokud budu měsíčně chtít odkládat 2 500 Kč, tak bohužel si FTSE all world nebudu moct koupit a budu si ho dovolit koupit pouze třeba 4x do roka.. 🙄 Každopádně díky za tvou tvorbu ! Přeji ti hodně štěstí !
2 жыл бұрын
4x do roka je výrazně lepší, než vůbec. Hlavní je investovat, být trpělivý, vytrvalý a mít hodně času. Za 30 let získáš za 2,5 tisice měsíčně/30 tisíc ročně přes 2 miliony korun. A to počítám s inflací. To není bezvýznamné!
@vladimirkocvara7333
@vladimirkocvara7333 Ай бұрын
Jedná z možných odpovedi je XTB. Používať investovanie len do ETF fondov tiež nie je najhorší nápad. XTB je broker mimoriadne vhodný pre začiatočníkov a aj pre parciálne (po častiach) nákupy FTSE
@Michal_tryit
@Michal_tryit 28 күн бұрын
@@vladimirkocvara7333 Tak to je mazec, že jsem takhle přemýšlel před 2 rokama. Ta představa, že každý měsíc nenakoupím ETF je šílená. 😀
@BORDIKCB
@BORDIKCB 2 жыл бұрын
Ahoj Richarde, moc děkuji za tvá videa. Prosím o dovysvětlení... Složené úročení chápu, že z akcií dostanu vyplacenou dividendu a tu opět investuji. Ale jak je to třeba u ETF bez dividendy, chápu to jako lineární úročení. Nebo je to složené? Vložil bych pomyslných 100 000,- jednorázově a pak nic. Jen by byl úrok cca 10% ročně. Děkuji za odpověď.
2 жыл бұрын
Ahoj. Žádné ETF neni bez dividendy. Jen u akumulacniho se nevyplaci a reinvestuje a u distribučního se vyplaci. Jde jen o to, jak je s dividendou nalozeno, ale neni to tak, ze bys o ni v akumulačním ETF přišel. ETF je kos akcií a akcie mají obecně složené úročení. Dividenda je jen jedna cast. Druhá část je rust hodnoty akcii s tim, jak casem roste hodnota firem. Oboji je důležité a tvoří celkový výnos.
@BORDIKCB
@BORDIKCB 2 жыл бұрын
@ moc děkuji
@zdenekrindos3457
@zdenekrindos3457 3 жыл бұрын
Zdravím tě chlape já kupují zlato a stříbro slitky a mince je to dobrá investice nebo není rád si nechám poradit Od někoho zkušeného budu moc rád za tvoje rády 🙂
3 жыл бұрын
Ahoj. O zlatu mam video: kzfaq.info/get/bejne/r9dnga2BprrYfXk.html Záleží hodně, co od toho očekávaš/jakou ma plnit funkci ve tven portfoliu. V poslednich 20 letech zlato hodne rostlo a vynosy byly vyborne, ale historicky zlato spis jen drželo krok s inflaci. Je to pomerne dobra pojistka při propadu trhu, ale do budoucna bych se na nej z hlediska vynosu moc nespolehal. O stříbru nic nevím.
@zdenekrindos3457
@zdenekrindos3457 3 жыл бұрын
Díky chlape za radu co bys my doporučoval jakou investicí pár rád
3 жыл бұрын
Pro budovani bohatstvi fandím akciovým ETF. Idealne takovym, ktere kopírují široký globalní akciový index. Třeba něco z tohohle: kzfaq.info/get/bejne/nbODetygrrvXl2Q.html
@jirireznak7253
@jirireznak7253 9 ай бұрын
Ahoj. Mam VUAA od Vanguardu,takze rozumim spravne ze jde o akumulacni S&P500 a tudiz se uz o nic nestaram a slozene uroceni funguje?Mam uz 50akcii a kupuju kazdy mesic z vyplaty.Chcu drzet aspon 20-25 let,protoze mam ted 37 a zacal jsem pred rokem na Traidingu 212. Dekuju moc
9 ай бұрын
Ahoj Jirko. Ano, složené úročení ve VUAA funguje. Akciové firmy generují zisky a ty buď investují do toho, aby v budoucnu vydělávaly ještě více, nebo je vyplácejí jako dividendu, kterou ETF reinvestuje do nákupu nových akcií. Tvůj počet držených akcií se nemění, ale jejich hodnota roste, jak roste hodnota akciových firem obsažených v ETF (a ta zase roste tím, jak generují díky reinvesticím stále větší a větší zisky).
@qweester
@qweester 2 жыл бұрын
Bude zde i video o investicnich platformach, nejen o Degiro? Porovnani mezi nimy, pripadne pokud chci investovat i v jine mene napriklad € / £ / $ ?
2 жыл бұрын
Možná časem, ale aktuálně není nic podobného v plánu.
@oskarsimcik4973
@oskarsimcik4973 4 жыл бұрын
Ríšo, mám dotaz: Pokud bych si nechal jednoduchým úročením úročit peníze, mohu každý rok ten úrok vybrat?
4 жыл бұрын
Urcite, ale pak to mas jako jednoduche uroceni a ne slozene a prichazis o vynosy z vynosu. Jestli ti ale jde o pasivni prijem, peníze ktere muzes nekonecne čerpat, tak o tom budu mluvit ve tretim videu :)
@mladojpavol7931
@mladojpavol7931 3 жыл бұрын
ahoj, mohl by jsi osvětlit jak funguje složené úročení v případě investicí do ETF? Narážím nato že v případě ETF žádné peníze ( uroky) na můj účet nechodí tudíž není co znovu investovat
3 жыл бұрын
Ahoj. Je to poměrně častý dotaz. Asi na to budu muset udělat ještě jedno video. Neber složené úročení doslova od slova "úroky." Jde o širší koncept, kdy naše výnosy (v případě ETF dividendy a kapitálové výnosy) necháváme dále růst. A každý rok tak stavíme na úspěchu z roku předchozího a hodnota investice roste exponenciálně. Takže nebrat to doslova a nepočítat úroky - je to obecnější koncept, který tenhle konkrétní příklad přesahuje. Hlavní gro je v tom, že naše výnosy necháváme dále pracovat pro nás a je tam exponenciální růst.
@jurdapurda3556
@jurdapurda3556 2 жыл бұрын
Přidávám se s prosbou o video na toto téma. Díky
2 жыл бұрын
Složené úročení je jen koncept, kdy stavíme na předchozím bohatství a diky neustálému zhodnocování se nam dlouhodobě zhodnocuje stale více majektu. Nemá nic společného s tim, že by byl u akcií úrok. Není tam. Akcie zhodnocují tim, že roste jejich cena a ta koresponduje s tim, jak moc dana firma vydělává. O složeném úročení mluvím i v tomto videu: kzfaq.info/get/bejne/edmXhbShsauWqXk.html
@petrbroza811
@petrbroza811 Жыл бұрын
Jak vnimate nacasovani koupe prodeje? Pokud investuji tech sto tisic pokud je trh nahore a vzapeti spadne, tak mohu jenom deset let cekat, nez budu opet na nule. To stejne s prodejem, pokud to nacasuji kdyz je trh dole, tak zisk muze byt minimalni a opet budu muset cekat x let aby tam bylo vyraznejsi zhodnoceni.
Жыл бұрын
Problem je, že nikdy nevíme, kdy je trh nahoře a kdy dole. I nadhodnocene akcie můžou ještě roky růst a i propad může následovat další propad. Stav kdy i po desti letech jsme stale na nule je třeba u akcii očekávat a stává se to - například americký trh začátkem internetove bubliny a o 10 let pozdeji po finanční krizi - návratnost nula. Ve svych videích často říkám, že do akcií by se mělo investovat nejméně 15 let, ideálně však déle. Pak je riziko, že skončíme ve ztrátě, minimální. Plus je dobré nebrat investici do akcií jako jednorázovou věc, ale pravidelnou záležitost- pak se minimalizuje riziko, že uděláte investici jenom na vrcholu akciového trhu. O časování trhu mám na kanále celý playlist a časovat s určitou pravděpodobnosti a pravidelností nákup, či prodej, je skoro nemožné. Pravidelné a dlouhodobe investování vyjde ve většině případů lépe, než čekat na spravnou chvíli k nákupu, či prodeji.
@katerinaholikova7224
@katerinaholikova7224 Жыл бұрын
Dobrý den, najdu někde, prosím, praktický návod "jak na to" ? Tzn. např. Stáhni tuto apku, tohle každý měsíc/rok udělej, atp.? Děkuji za případnou odpověď.
Жыл бұрын
Dobrý den. Nejsem úplně fanda takových návodů, protože pak lidi ani pořádně neví co dělají a proč to dělají, na co si dát pozor a co od toho čekat. Pak to dopadne tak, že buď udělají nějakou chybu, nebo toho časem nechají. Ale dobrá: 1) V tomhle videu uvádím čtyři způsoby, jak začít investovat do akcií: kzfaq.info/get/bejne/ht6Dq9iIx8iccqc.html 2) Ideální kombinace jednoduchého, rychlého a dobrého začátku je Portu: tinyurl.com/4zb2c3zd 3) Pokud už tomu rozumíte více a chcete si sama investovat přes brokera, pak zkuste Degiro, o kterém mám tohle video - je už starší a některé věci při otevření účtu budou odlišené, ale ne nijak dramaticky: kzfaq.info/get/bejne/muCnZahotJOsj6M.html Na Portu se o vše postarají za vás (za poplatek), s Degirem se musíte naučit zacházet a sama si vybrat, do čeho chcete investovat. Degiro tedy chce více znalostí a času. Než se do čehokoliv pustíte, zkuste se podívat na více mých videí, klidně jen náhodně (a pokud se nechcete dívat náhodně, tak mám videa setříděná do playlistů podle tématu: kzfaq.infoplaylists). Časem už si uděláte obrázek do čeho investovat, jak a proč a jestli vám můj způsob investování vůbec dává smysl. Rád pak zodpovím konkrétní dotazy, ale ze začátku je toho tolik, že je fakt nejlepší začít tím, že se podíváte na více videí. ;)
@katerinaholikova7224
@katerinaholikova7224 Жыл бұрын
@ moc děkuji, kouknu
@Juwe-MusicRemix
@Juwe-MusicRemix 3 жыл бұрын
Ahoj. Popravdě tomu moc nerozumím. Abych dosáhl složeného úročení, tak musím zisk, který mi vydělala za rok daná akcie znovu reinvestovat? Nechápu jak by mohl složený úrok fungovat, pokud bych tyto zisky průběžně nereinvestoval. Na mém účtu u brokera vidím, že jsem koupil třeba danou akcii za 1.000 Kč a vedle toho vidím jen kolik % zisku mi vydělala. Tudíž za 10 let tam uvidím třeba výnos 100% v hodnotě 2.000 Kč. Slyšel jsem, že složený úrok pracuje, i když se daný výnos za rok nereinvestuje (můžu vložit jen jeden počáteční vklad, 20 let na účet nesáhnout a přesto bude pracovat složený úrok). Tomu ale nerozumím jak je to možné. Jinak máš super videa 👍
3 жыл бұрын
Ahoj. Z akcií máš dva druhy výnosů. Dividendivý a kapitálový. Dividenoivý je, když ti firma vyplatí podíl na zisku - dividendu. Pokud ji utratíš, nemáš složené úročení. Pokud dividendu ale investuješ do dalšího nákupu akcií, tak tím získáváš složené úročení, protože peníze, které jsi vydělal, ti vydělávají další peníze atd. Kapitálový vynos je růst samotné ceny akcie a pro to není žádné reinvestování treba. Stačí ti jedna investice na začátku a stejně tam pracuje složené úročení. Akcie jako celek rostou nahoru exponenciálně. Čili stále rychleji. Takže stačí být zainvestovaný (ideálně v celém akciovém trhu skrze ETF), abys tento exponenciální růst a složené úročení zachytil. Nehledej tom zadnou vědu nebo fígl. Jde pouze o ten exponenciální růst, kdy každý další rok stavíš na výnosech z toho předchozího.
@davidkoci2916
@davidkoci2916 3 жыл бұрын
@ Ahoj, takže pokud tomu dobře rozumím, koupím jednu akcii třeba za 1000 Kč a jde o to jí držet co nejdéle. Protože když bych jí za třeba 5 let prodal, tak jí prodám za 5000 Kč, ale za tu původní 1000 koupím už jen jednu pětinu té akcie.
3 жыл бұрын
Ahoj. Zhruba tak. Cena akcie je zavisla od toho, jak se daří samotne firme. Pokud firma prosperuje, roste a navysuje zisky, jde jeji cena (a cena akcii) nahoru. Kdyz firma neprosperuje a zisky klesaji, jde cena jejich akcií dolů. Kdyztak se mrkni na druhe video v rade, kde mluvim vice o akciích. A i na dalsi videa. Myslim, ze to postupne bude davat stale vetsi smysl. V jednom videu holt nejde probrat vsechno :)
@luckyslevin5259
@luckyslevin5259 Жыл бұрын
Tohle funguje u všech akcií firem nebo to musí být nějaká speciální akcie?
Жыл бұрын
Funguje to u čehokoliv, co má zisky a ty zisky necháš zainvestované (nevybíráš je). Složené úročení není žádný speciální proces, nebo vlastnost. Prostě jen nechavaš zisky zainvestované, ať vytvářejí další zisky a časem se to nabaluje. I na spořícím účtu je složené úročení, když tam je nějaký úrok a nevybereš ho. Jen ne holt tak velké, jako u akcií.
@luckyslevin5259
@luckyslevin5259 Жыл бұрын
@ Rozumím, je to prstě matematický mechanismus. Děkuji
@user-hf4fv1yw6f
@user-hf4fv1yw6f Жыл бұрын
Ahoj, pořád se ale snažím pochopit to, když ETF koupím za 1 000 Kč a ETF spadne o 20 %, jaká bude jeho cena? 800 Kč. Pokud to samé ETF, které teď stojí 800 Kč, stoupne o 20 %, jeho cena bude kolik? 960, nebo 1000 Kč? Protože to stouplo a kleslo o 20 %. A pokud to takhle během 40 let kolísá, tak nejde udělat 10 % p.a. a složené úročení nefunguje podle teorie, nebo ano? Na tohle bych prosím chtěl video, případně jen koment, a vysvětlit to, jak to vážně funguje. Děkuju
Жыл бұрын
Ahoj. Pokud je hodnota 1000 a spadne o 20 % (800) a pak vzorste o 20 % tak opravdu bude hodnota 960. Na tom není nic špatně a není v tom žádný důvod, proč by složené úročení nemělo fungovat. Akciove trhy prostě rostou déle a o více, než o kolik padají. Při velké hospodářské krizi byl propad o 90 % a stejně jsme dnes mnohonásobně výše. Stejně tak v dekádě 2001 až 2009 udělaly americké akcie nula procent a od roku 2007 to byl propad o 50 % a stejne jsme dnes od té doby na více nez pětinásobné hodnotě. Stačí si najit nějaký dlouhodobý graf vývoje akcioveho trhu, treba S&P 500 od roku 1927 (je třeba na webu mactrotrends.net). Jsou tam vidět všechny silene propad o desitky procent, ale i návraty zpatky a další růst k dnešním hodnotam, ktere jsou mnohonásobně vyšší, než před 90 lety. Samozrejme je treba investovat dlouhodobě a ignorovat všechny propady. Projit si špatnými časy a dočkat se těch dobrých. Do akcii se neivestuje na rok, nebo na pět. To je nepřiměřené riziko. Akcie je třeba drzet minimálně 15 let a to celý trh. Nebavime se o individualnich akciích, ktere můžou zkrachovat, nebo i vystřelit o 1000 %.
@thestockboy
@thestockboy 9 ай бұрын
V praxi to funguje tak ze kupim akciu, drzim 1 rok, zavriem poziciu, zoberiem profit + dividendy a znova nakupim nejaku akciu za ten kapital a toto by som mal opakovat?
9 ай бұрын
Vůbec ne. Vzhledem k tomu, jak nahodilé jsou pohyby cen i během jednoho roku je obtížně takovou jednu akcii trefit. Za druhé čím častěji obchodujeme, tím máme větší transakční náklady. A platí se ne jen na poplatku u brokera (někde to je zadarmo), ale i na samotném spreadu mezi kupní a prodejní cenou. A za třetí daně. Po jednom roce musíme platit daň z příjmu. Po třech letech jsme od daně z příjmu osvobozeni (říká se tomu časový test). A za čtvrté: zisk není nutné realizovat, aby složené úročení fungovalo. Naopak tím, že zisk vybereme, tak složené úročení přerušíme. Alespoň tedy do té doby, než peníze znovu investujeme. Já jsem pro dlouhodobé pravidelné investování do globálního ETF, které drží tisíce akcií z celého světa a všech zemí. A dlouhodobé myslím minimálně 15 let. Krátkodobě jsou totiž pohyby cen akcií náhodné. Až v dlouhém horizont převáží dlouhodobý růst nad krátkodobým kolísáním (které je i směrem dolů). V akumulačním ETF se dividendy akumulují do nákupu nových akcií a není tedy nutné reinvestovat. Dlouhodobě kopíruju vývoj akciových trhů a vezu se na jeho růstu.
@thestockboy
@thestockboy 9 ай бұрын
@ a teda je rozdiel akumulacne etf a distribucne drzat? Ma to vplyv na konecnu vysku investicie?
9 ай бұрын
Je v tom rozdíl. V distribučním ETF musíš obdrženou dividendu zdanit 15 % a tím pádem můžeš zpátky reinvestovat jen 85 % její hodnoty, což se dlouhodobě projeví v návratnosti. V akumulačním se této dani vyhneš, protože dividenda zůstává v něm. Když pak akumulační ETF prodáš po splnění časového testu (v ČR 3 roky, v SR 1 rok), tak nemusíš platit daň ze zisku a získáš tak v podstatě celou dividendu bez zdanění. Pozor na grafy akumulačních a distribučních ETF, kdyby sis je chtěl porovnávat. Třeba justetf.com grafy distribučních ETF dopočítává s předpokladem, že se dividenda okamžitě reinvestuje v plné výši, což není pro investora možné. Podle grafů to tedy vypadá, že vydělávají stejně, ale není to realita, jen dopočítání návratnosti, aby byly ETF férověji porovnatelné. Jiné weby mohou například ukazovat jen vývoj ceny ETF a dividendu ignorovat, což snižuje porovnatelnost různých ETF.
@howtotop520
@howtotop520 2 жыл бұрын
Myslíš, že jde využívat pravidlo 4% u portu?
2 жыл бұрын
Jde. Jen je samozřejmě třeba vzít v úvahu poplatek. Jestliže je poplatek 0,6 %, tak lze čerpat jen 3,4 %.
@howtotop520
@howtotop520 2 жыл бұрын
@ Díky moc za odpoved, mohl bys natočit video jak to budes praktikovat v degiru, sám tam investuju tak by me to zajímalo :) jinak moc díky za tvé videa jsi frajer (y)
@m0ses296
@m0ses296 Жыл бұрын
Brambora : "Žádný mozek, žádný problém." To by se mělo tesat do kamene 😄
@aleshalouzka2548
@aleshalouzka2548 4 ай бұрын
Nejak mi to nesedi. Ja kdyz investuji 100 k do SNP500 a budu vlasnit napr.100 ks tohoto ETF, tak na konci roku nebudu vlasnit o 10% kusu ETF vice. Tak aby dalsi rok se mi mohlo zhodnotit 110 ks ETF. Kdyz je prumer zhodnoceni SNP500 10% rocne, tak za 40 let bude zhodnoceni puvodni investice jen 400%, tedy jednoduche uroceni. Ke slozenemu uroceni potrebujeme navysovat pocet kusu ETF. Diky za vysvetleni, uvazuju-li chybne. Dekuji
4 ай бұрын
Na počtu kusů přece vůbec nezáleží, to je nahodné čislo - jen počet častí, na který je rozděleny celek. Záleží, jaka hodnota se za kusem skrývá. Můžu mít stále stejný počet kusů a přesto být bohatší, protože kusy budou hodnotnější. Kdybych vlastnil firmu (a je jedno jestli celou, nebo jeden dílek z milionu), tak mi jde hlavně o hodnotu té firmy. Čili co se za mým podílem skrývá.
@aleshalouzka2548
@aleshalouzka2548 4 ай бұрын
Rekněme, že S&P 500 měl za posledních 10 let celkové zhodnocení 100% (10% ročně). Takže pokud jsem před 10 lety investoval 100 tisíc, po 10 letech budu mít 200 tisíc. Stále mi není jasné, kde se vzal složený úrok, když mi nepřibude například úrok, který by zvýšil mou investici tak, aby se další rok mohla investice zvýšená o úrok zhodnotit.@
4 ай бұрын
Rozděl si to po jednom roce a nedívej se na výsledek za celou dobu. Když první rok stoupne S&P 500 dejme tomu o 10 %, tak máš na konci roku větší majetek. A zhodnocení ve druhém roce už probíhá z celé částky - nejenom z vkladu, ale i z toho, o kolik ti to narostlo během prvního roku. Zhodnocuje se ti celá investice, nebo jenom počáteční vklad? Celá. Bingo - a to je složené úročení. Nebo jinak: Když se na spořícím účtu podíváš na vloženou sumu a pak jenom na konečnou sumu a neuvidíš k tomu, jak se ti každý měsíc připisuje úrok - dejme tomu, že to banka nebude ukazovat; ukáže jen počáteční vklad a konečnou hodnotu. Tak to taky nebude složené úročení?
@aleshalouzka2548
@aleshalouzka2548 4 ай бұрын
Tak jinak. Vezmi si, že S&P 500 stojí 1 000 USD a za 5 let bude stát 1 500 USD, což je 10 % ročně (celkem 50 %). Když dnes investuji 1 000 USD, tak podle tebe budu mít za 5 let více než 1 500 USD?@
4 жыл бұрын
První!
@89Meredith
@89Meredith 3 жыл бұрын
Řekl bych že velký problém je taky smrtelnost, kdybych byl nesmrtelný a navždy mladý tak bych si mnohem radši spořil na budoucnost, takhle to lidi vidí spíš že je dobré si těch peněz užít teď protože pak už budu stejně v důchoďáku, nepohyblivý... Já sám si spořím i investuju, ale chápu i lidi kteří to vidí opačně.
3 жыл бұрын
Určitě. Čím méně času máme a případně čím více je nám investování nepříjemné (například jsou pro nás výkyvy akciových trhu stresující), tím méně se to vyplatí a méně se do toho člověku chce.
@klajn3448
@klajn3448 3 жыл бұрын
@ nejlepe je zacit investovat mlady. Pokud clovek zacne investovat ve dvaceti, tak muze pravidelne investovat napriklad 40 let, to mu bude sedesat. Co by hromada sedesatniku dala dnes za to, kdyby zacali investovat mladi, nemuseli by se spolehat jen na duchod od statu.
@skyvaleria719
@skyvaleria719 3 жыл бұрын
Jenže pokud na důchod začnete "spořit" mladí, stačí vám díky složenému úročení měsíčně doslova pár stovek. Samozřejmě jen za předpokladu, kdy INVESTUJETE (viz další videa, např. indexová ETF nebo BTC) a máte rozumný úroku, ne to nacpat do nějakých obsurních penzijních fondů, IŽP nebo polštáře. Navíc pro naší generaci platí, že my se důchodu pravděpodobně nedočkáme vůbec, nebo bude směšně malý. Takže to investování na penzi není na "užívání si" ve smyslu party a luxus, ale na důstojné běžné žití. Např. když ve 20 letech investujete 1000,- měsíčně s 8% úrokem, máte v 65letech téměř 5milionů, zatímco váš vklad byl kolem půl milionu. investovaniproholky.cz/kalkulacka/
@vladimirkocvara7333
@vladimirkocvara7333 Ай бұрын
Mieru "neužívania" si môžeš v širokom rozsahu nastavit veľkosťou investície. Problém je v tom že ak nebudeš mať dostatočné finančne rezervy nebudeš riešiť na penzii že sui neužiješ ale či si môžeš dovoliť isť do potravín alebo do lekárne. Tento problém už dnes má množstvo penzistov. A tvoja penzia bude menšia ako týchto súčasných dôchodcov.
@jarynn9690
@jarynn9690 3 жыл бұрын
Ríšo , skvělé a myslíš - nikdy není pozdě i třeba v 50ti?
3 жыл бұрын
Není pozdě! Začít investovat se vyplatí i v padesáti. Jen je třeba tomu dát čas. Minimálně 15 až 20 let. Pak to může být hezké přilepšení k důchodu.
@jarynn9690
@jarynn9690 3 жыл бұрын
@ dík , význam času je mě celkem jasný ale dejme tomu, že maximum pouze 12 let? a ještě jak využít složené úročení u nedividendových akcii? dík
3 жыл бұрын
12 let se asi dá, pokud má člověk alespoň trochu flexibilitu plus minus pár let. Složené úročení funguje u všech akcií, ne jen u dividendových. Výnos z akcií je jak dividendovy, tak kapitálový (růst ceny). Kapitálový tvoří historicky 3/5 a dividendový 2/5 výnosů. Ten kapitálový výnos ale neni kvuli krátkodobému kolísání tak dobře vidět, jako ten dividendový. Ale dlouhodobě je tam, i když krátkodobě se ceny akcií mohou i propadnout.
@jarynn9690
@jarynn9690 3 жыл бұрын
@ díky 👍
@jirikulach9005
@jirikulach9005 2 жыл бұрын
Ze 100 tisíc udělat 4 miliony za 40 let ? Tohle jsem udělal za dva roky v kryptu XD
2 жыл бұрын
Gratuluji. Doporučil bys tedy investování do krypta jako relativně bezpečnou investiční strategii s vysokou šancí na úspěch a malou šanci, že na tom dlouhodobě proděláme? Akcie maji stoletou historii, jsou dobře prozkoumané a víme, co od nich v průměru dlouhodobě očekávat. U krypta ne, jelikož jsou novinka. To co se povedlo indexovým investorům ve 30 letých investičních horizontech v různých časových obdobích se dá zopakovat s dost dobrou spolehlivostí i dnes. U krypta je to podle mě značně nejisté a co se povedlo tobě, se nejspíše nepodaří zopakovat skoro nikomu. A proto to není narozdíl od akcií bezpečná a spolehlivá strategie po velkou masu lidí.
@jirikulach9005
@jirikulach9005 2 жыл бұрын
@ Mně přijde že drtivá většina lidí nebo článků rozděluje investice dle rizikovosti a soudí tak pouze podle jedné jediné metriky a tou je volatilita. Můj názor je že je to dosti zavádějící přístup protože riziko a výnos spolu nekorelují. Bohužel k tomu aby člověk dokázal vyhodnotit zda li má daná investice veliký potenciál výnosu s nízkým rizikem je zapotřebí mozek. Tím chci říct že člověk prostě musí vědět co dělá a musí tomu hodně rozumět. Mně osobně se tvůj kanál moc líbí a myslím si že máš velice dobrý přístup k investování a možná že i ten nejlepší :) ale já sobě všechny tyto myšlenky a přístupy aplikuji na Kryptoměny ( V mém případě je to přímo Ethereum a další kryptoměny vytvořené na této platformě zvané Ethereum. Věřím tomu natolik že i přes tak enormní zisky pořád držím drtivou většinu pozice a věřím že za 5 nebo 10 let bude na 10ti ne li 100 násobku své nynější hodnoty. Běžný člověk ale samozřejmě nemá šanci správě vyhodnotit která kryptoměna má nebo nemá šanci uspět. Takže to co nás tady učíš je pravděpodobně nejlepší cesta pro běžně pracujícího smrtelníka :) ale možná by jsi mohl začít doporučovat i nějaký kryptoměnový index pokud něco takového existuje ;D
Finanční rezerva
17:30
Investiční brambora
Рет қаралды 11 М.
Indexové investování - jak porazit 99 % podílových fondů
16:26
Investiční brambora
Рет қаралды 12 М.
Получилось у Вики?😂 #хабибка
00:14
ХАБИБ
Рет қаралды 6 МЛН
🌊Насколько Глубокий Океан ? #shorts
00:42
UFC Vegas 93 : Алмабаев VS Джонсон
02:01
Setanta Sports UFC
Рет қаралды 226 М.
FIRE a finanční nezávislost - nekonečný pasivní příjem
14:13
Investiční brambora
Рет қаралды 12 М.
Akciové indexy - co je Dow Jones a S&P500?
16:32
Investiční brambora
Рет қаралды 8 М.
Proděláváte zbytečně peníze na mezeře v chování?
16:14
Investiční brambora
Рет қаралды 17 М.
Existují "lepší" ETFka s násobně vyšším výnosem?
18:21
Investiční brambora
Рет қаралды 26 М.
Sedm druhů finanční nezávislosti
12:20
Investiční brambora
Рет қаралды 12 М.
Neznámý investor poráží S&P 500 - Tady je jeho strategie
14:26
Lukáš Investor
Рет қаралды 15 М.
Coast FIRE - nejpohodlnější způsob jak dosáhnout finanční nezávislosti?
13:01
Получилось у Вики?😂 #хабибка
00:14
ХАБИБ
Рет қаралды 6 МЛН