No video

Jak bobry naprawiają zniszczoną rzekę?

  Рет қаралды 17,846

Wolne Rzeki

Wolne Rzeki

Күн бұрын

Tym razem fragment Bukowej między miejscowościami Andrzejówka i Ujście.
Zachęcam do wsparcia projektu renaturyzacji Bukowej przez Patronite:
patronite.pl/p...
Zapraszam także do obejrzenia wcześniejszych produkcji, subskrybowania kanału i obserwowania Wolnych Rzek w innych mediach społecznościowych:
/ wolnerzeki
/ wolnerzeki
/ wolnerzeki
oraz do zajrzenia na naszą stronę:
wolnerzeki.pl/

Пікірлер: 126
@wedzarnick
@wedzarnick Жыл бұрын
Nie wzięliśmy drona więc posiłkujemy się sosną... Mega :)
@MariuszWloch33
@MariuszWloch33 Жыл бұрын
Wykonujecie wspaniałą pracę, świetnie ogląda się wasze filmy. Społeczeństwo potrzebuje ludzi z pasją.
@romank.1829
@romank.1829 Жыл бұрын
Dokładnie. Jednak ludzie z pasją do jej realizacji potrzebują naszego wsparcia, w tym finansowego, dlatego sam wspieram niewielką kwotą, no i zachęcam do tego innych. Każda, nawet symboliczna wpłata się liczy.
@THOMAS23XO
@THOMAS23XO Жыл бұрын
Uwielbiam twoje filmy! Dają nadzieję dla naszej kochanej przyrody, Pieniądze na kopanie rowów i na wypłaty pensji dla tych co to robią oraz na sowite pensje dla zarządów są na pewno nie małe....Polska kraj piękny i bogaty, odsuwać od władzy te Pasożyty co niszczą przyrodę, również kocham takie dzikie rzeczki, Pozdrawiam:)
@edytagorniak5069
@edytagorniak5069 Жыл бұрын
Dlatego musimy bronić naszych terenów i lasów.👌🌏są piękne.zielone drzewa różnych gatunków☘️🌏ponadto zwierzęta🐗🦓owady ptaki itp.Super program👌💃💐🌹
@danielkowalski7527
@danielkowalski7527 Жыл бұрын
Lasy chroni leśniczy organizując wycinki razem z drwalami. Zwierzęta chronią myśliwi i rybacy.
@edytagorniak5069
@edytagorniak5069 Жыл бұрын
@@danielkowalski7527 aleś mądry tylko że jestem technik meblarstwa/drzewny znam te zagadnienia a ponadto zawsze dbałam o czystość itp pozdrawiam 💃🌹💐🍾🍸☘️
@spaceprince9714
@spaceprince9714 Жыл бұрын
Lasy przed II WŚ były prywatne, komunizm to zmienił, ale prędzej czy później wpadną w łapska ludzi i tyle będzie z tej całej napinki ekologicznej.
@12trzy45
@12trzy45 Жыл бұрын
Życzę sobie doczekać czasów , w których każdy robi to co lubi i na czym się zna .Dobra robota 👍🏻
@biaywykop9918
@biaywykop9918 Жыл бұрын
Tak z 2 lata temu spotkałem faceta który gdzieś tam w ministerstwie był zaangażowany w melioracje. Chwilę pozrozmawialismy i nakreslilem że poziom wód jest tragiczny a on na to że ONI liczą że bobry pomogą... Na to ja, że jak zwierzaki zawiodą to zostaje tylko opatrzność...kraj z kartonu i zabobonu..
@maciekczechura1078
@maciekczechura1078 Жыл бұрын
aciekof jezdem cy fty życe so jakie ryby ?
@biaywykop9918
@biaywykop9918 Жыл бұрын
@@maciekczechura1078 jusz zaczynasz? Trza było nie pić
@maciekczechura1078
@maciekczechura1078 Жыл бұрын
@@biaywykop9918 acomo mnie sósyć ?
@quandmeme9970
@quandmeme9970 Жыл бұрын
Akurat choćby Nevada też stawia na bobry.
@sebastianmiernik8413
@sebastianmiernik8413 Жыл бұрын
Bobry zostały objęte ochroną w Kanadzie jak się Europejczycy zorientowali, że ich brak powoduje powodzie... To było bodajże w XIX wieku, u Arkadego Fiedlera można poczytać.
@adamkosz93
@adamkosz93 Жыл бұрын
Dzięki za Waszą pracę w tej kwestii : )
@SlawomirOlczak
@SlawomirOlczak Жыл бұрын
Miło widzieć i słyszeć pożyteczną pracę Waszą i mądre słowa. Pozdrawiam serdecznie dużo zdrowia życząc 👍🇵🇱🤜🤛🌳💚🎶😀🌴😎
@owlasem
@owlasem Жыл бұрын
Widzę że kolega też lubi wchodzić na drzewa dla lepszej obserwacji 💪
@aleksanderszczurek8629
@aleksanderszczurek8629 Жыл бұрын
Super. Pewnie wody Polskie przeoczyły ten fragment do tzw. prac utrzymaniowych w ZŁYM stanie
@wacawlubinski5218
@wacawlubinski5218 Жыл бұрын
Jak do tej pory, bardzo wartościowe Filmy. Gratuluję. I serdecznie pozdrawiam.
@albertkosik9772
@albertkosik9772 Жыл бұрын
I tak powinno być w całej Polsce dla przyszłych pokoleń A nie tylko niszczenie naszego środowiska
@Koleszko19
@Koleszko19 Жыл бұрын
Mądrze mówisz i zgadzam się że wszystkim. Ja robię przetargi w WP. 😀
@ADAM-SOYO
@ADAM-SOYO Жыл бұрын
Jak zawsze dobra robota, 👍👍👍👍🖐
@martastefanska9296
@martastefanska9296 Жыл бұрын
Chwala naszym pracowitym bobrom! dzieki za dokument pozdrawiam😁
@dzikiesciezki
@dzikiesciezki Жыл бұрын
Pozdrowienia z brzegu Małej Panwii
@smgsmg
@smgsmg Жыл бұрын
Co na temat tych linijkowych kanałów mówi leśnictwo lub wody polskie? Tam jest planowana jaka inwestycja że osuszają ten teren ?
@majkizbajki8032
@majkizbajki8032 Жыл бұрын
Piotrek zrób film dla rolników o prawidłowym prowadzeniu rowów melioracyjnych bo mam wrażenie że wszystko idzie w złym kierunku (otwarte groble na stałe, szybki spływ wody z pól i pretensje do państwa że rowy są zarośnięte czyli zaniedbane).
@danielkowalski7527
@danielkowalski7527 Жыл бұрын
Jak nie chcesz ryżu uprawiać to trzeba osuszyć chyba żeby pole nadawało się do użytku? Czy z holandii żarcie brać? ^^
@PaweSzafranPasiekaLakowa
@PaweSzafranPasiekaLakowa Жыл бұрын
@@danielkowalski7527 ale jesienią i zimą też musi być osuszone? w grudniu orzesz czy styczniu? nikt nie twierdzi że ma woda stać na polach cały rok. Ale to prawda, wszędzie zastawki pootwierane cały rok, nawet w największe susze. Jak kiedyś zapytałem jedno rolnika na polu że dlaczego nie zamkną sobie tej zastawki żeby woda się zbierała i wsiąkała na boki w pola to się dowiedziałem że jak zamkną to po burzy woda za wolno spływa.
@majkizbajki8032
@majkizbajki8032 Жыл бұрын
@@PaweSzafranPasiekaLakowa dokładnie tak. Gleba jest najlepsza retencyją bo woda nie paruje i a napewno filtruje się na bieżąco. Zamknięte groble i tak nie zatrzymują wody bo nadmiar przepływa ponad groblą ale za to nie mamy fali powodziowej przy szybkim topnieniu śniegu albo przy deszczach nawalnych, ponieważ nie powstaje nagła fala w rzekach tylko groble spowalniają ruch rzek i rzeczek. Po drugie głęboki na 3 metry rów melioracyjny nawadnia 3 metry gleby pól ułatwiając wchłanianie wody. Zielenina zatrzymuje parowanie wody gdyż zieleń odbiera energie słońca nie nagrzewając wody a dodatkowo filtrują ją z nadmiaru nawozów. Spokojnie w rowach może być posadzona wierzba lub wysoka trawa.
@agenturawubekistanie
@agenturawubekistanie Жыл бұрын
Pozdrawiam twórców filmu oraz bobry. Mój kolega z roboty w wolnych chwilach zajmuje się wycinaniem swojego lasu oraz niszczenien tam bobrowych.
@eugeniuszuszok
@eugeniuszuszok Жыл бұрын
Bobry zrobiły retencję, na jak dlugo? Pan ekolog z wód polskich czy tam leśnik zauważy i zaraz rozbiora tą dobrą robotę bobrów bo przecież po co mala retencja skoro można wykopac kanaly proste jak strzała ,obniżyć kanał , osuszyć dolinkę. Po co komu woda w ich rozumowaniu. Ech kiedy te myślenie durne sie skonczy. Przeciez takie decyzje powinny byc karane. Piotr pozdrawiam i dziękuję za to że może zmienisz choć trochę myślenie osób na stołkach
@wielblad1344
@wielblad1344 Жыл бұрын
sami jako zbiorowość za to odpowiadamy... niestety budzimy się pojedynczo i zanim będziemy mieli wpływ na zbiorowość minie sporo czasu... niestety prawdopodobnie nie uda nam się zobaczyć piękna dawnych rozlewisk i piękna ich przyrodniczego bogactwa...
@marekpolak2439
@marekpolak2439 Жыл бұрын
@@wielblad1344 Co racja to racja.Trzeba dodać - niestety.Ale kropla do kropli i może coś ruszymy w głowach.A takie filmy bardzo potrzebne.Pozdrawiam.
@quandmeme9970
@quandmeme9970 Жыл бұрын
@@wielblad1344 budzimy się. xd jakiś skurwiel wyciął parę kilometrów lasu łęgowego nad Bugiem, zasypał starorzecza, zniszczył skarpę. I nawet nie siedzi w areszcie. Nikt też nie reagował, a przecież nie zrobili tego w godzinę. Ani mieszkańcy się nie interesowali, ani policja czy psr.
@wielblad1344
@wielblad1344 Жыл бұрын
@@quandmeme9970 nie życzę sobie twoich komentarzy pod moimi... lecz kompleksy gdzie indziej...
@quandmeme9970
@quandmeme9970 Жыл бұрын
@@wielblad1344 dobrze się czujesz?
@kamilgoracki9842
@kamilgoracki9842 Жыл бұрын
Jak się mają bobrowe tamki do migracji Pstragów Potokowych na małej rzeczce krainy Pstrąga i Lipienia?
@choppanszczyzniany8144
@choppanszczyzniany8144 Жыл бұрын
Fajny film, i chociaż raz w filmie o rzece opona pojawiła się w pozytywnej roli.😁 Ten widok z sosny też super, przypomniał mi chwile spędzone na olszynach podczas zawieszania budek dla pustułek. A jeśli chodzi o modę na stawiki i sadzawki to wynika ona z tego że jest teraz mnóstwo nieużytkowanych dawnych łąk, co zresztą widać na filmie. Myślę że jest to raczej pozytywna moda z hydrologicznego punktu widzenia bo nawet jak ktoś niekumaty wykopie byle jaki dołek to po pewnym czasie i tak dojdzie do wniosku że jeśli chce mieć w nim wodę w lecie to już w zimie i na wiosnę musi o nią zadbać żeby nie spływała do Gdańska w tempie ekspresowym, tylko żeby robiła to najwolniej jak się da.
@rafajabonski3700
@rafajabonski3700 Жыл бұрын
Tylko minus, że powierzchnia parowania wzrośnie, przez odsłonięte i nagrzewające się lustro wody. Gdyby jednocześnie drzewa przy tym były sadzone by zacienić to na plus. Kolejna sprawa, karpie, karasie srebrzyste i amury więc zwiększenie biogenów i możliwość przenikania do środowiska naturalnego również gatunków inwazyjnych.
@choppanszczyzniany8144
@choppanszczyzniany8144 Жыл бұрын
@@rafajabonski3700 No akurat drzewa to moim zdaniem wytranspirują więcej wody niż wyparuje z odsłonietej powierzchni. Woda która odparowała też jest ważna bo w sporej cześci pozostaje w miejscu odparowania :) Chodziło mi o to że w mikroskali dzięki "dołkom" jest ktoś kto dba o to żeby "łapać" wodę póki jest jej dużo i tym samym ogranicza albo przynajmniej spowalnia spływ powierzchniowy. Dlatego nawet najpaskudniejszy dołek wypełniony amurami, pod tym względem jest na plus. A co do tego co pływa w takich sadzawkach to wiadomo ze różnie bywa. Akurat amury i karpie to generalnie nie jest aż taki problem bo w Polsce nie są i w najbliższej przyszłosci nie będą to gatunki inwazyjne. Za to karasie srebrzyste skosiły naszego pospolitego, nad czym osobiście mocno ubolewam mimo iż ich "podmiana" nie ma jakiegoś mocnego wpływu na ekologię wód. Zapewne czebaczka i szczezuję chińską też zawdzięczamy gospodarce rybackiej i rybno-hobbystycznej. Zwłaszcza czebaczek jest ekologicznym problemem. No i oczywiscie koluch to też ewidentny wybryk rybaków. Teraz wśród sadzawkowiczy jest jeszcze jakas moda na rózne "egzotyczne" gatunki jesiotrów i to też może się okazać problemem, bo jednak czasami nawiewają z hodowli i za jakiś czas moze się okazac że na przykład sterlet trze się w Warcie :D. Gatunków inwazyjnych związanych z działaniem człowieka i wodami jest teraz tyle że głowa puchnie. Ostatnio zastanawiałem się czy więcej bałaganu zrobiła gospodarka rybacka i hobbystyczno-rybna czy jednak akwaryści (i terraryści) ze zbyt "dobrym serduszkiem". I doszedłem do wniosku że jeśli rozpatrywać to w krótszym okresie czasu to chyba jednak akwaryści. Z tym że ten problem przez nich wywołany tak naprawdę dopiero się zaczyna i jeszcze nie jest tak widoczny jak będzie za 10-30lat.
@darwcki
@darwcki Жыл бұрын
Ciekawe czy kiedys jest w planach odcinek odnosnie rzek w Puszczy Bialowieskiej i przy okazji oceny pobojowiska jakim Puszcza sie stala. ???
@petryczd
@petryczd Жыл бұрын
Cudo! Normalnie opowiadamy tak samo o naszych rzekach :) ja to samo właśnie opowiadam o Małej i Wielkiej Łące! U nas nawet Łosie się już pojawiły
@patryvjamarek1444
@patryvjamarek1444 Жыл бұрын
Fajny odcinek
@88pawi
@88pawi Жыл бұрын
Wspaniały film i żywy obraz tego co potrafią bobry jeśli chodzi o renaturalizację. Wystarczy odsunąć się i dać im działać...
@barbarajulia567
@barbarajulia567 Жыл бұрын
Piękne tereny!! 😊
@rafajabonski3700
@rafajabonski3700 Жыл бұрын
Gdyby tak w terenie rolniczym, który antropogenicznie wymusza jednak prowadzenie rzeki. Wydłużać ich bieg prowadząc po granicach działek, zmieniając trasę na dłuższą. Zamiast najkrócej. Jednak chyba by to opóźniło odpływ wód oraz pogodziło potrzeby rolników
@mariuszj.7836
@mariuszj.7836 Жыл бұрын
Przepiękny widok i jaka czysta przez to na wiosnę będą małe rybki.
@MrAlexlord4
@MrAlexlord4 Жыл бұрын
Zazdroszczę Wam pracy :)
@PirooQ
@PirooQ Жыл бұрын
Jak się mają tamy bobrowe do migracji ryb? Czy populacja bobrów może osiągnąć rozmiar powodujący także wystąpienie negatywnych skutków ich bytowania na danym terenie? Mam oczywiście na myśli tylko kwestie przyrodnicze.
@wielblad1344
@wielblad1344 Жыл бұрын
dla migracji ryb nie są przeszkodą... ryby migrują przy wysokim stanie wody a jak widzisz te tamy wówczas tworzą jedno wielkie płynące rozlewisko... przy niedoborze wody ta woda tam jest zatrzymywana a to pozwala rybom czy narybkowi po prostu przetrwać... musisz mieć na uwadze że gdyby nie te tamy to wody nie byłoby wcale lub płynęłaby maluteńka strużka... szkody mają głównie gospodarczy charakter... a to zalane pola i łąki a to las a to zabudowania itd... to nie wina samych bobrów a człowieka i jego ekspansji w głąb "przyrody" ze swoją cywilizacją... sądzę że powinniśmy teraz myśleć o kroku w tył... te tereny powinny być odkupowane przez państwo po bardzo atrakcyjnych cenach lub jeśli jest taka możliwość wymiany gruntów... powinniśmy takie miejsca ponownie oddać przyrodzie... o ile osuszanie takich miejsc poszerza dostępny rolniczo areał o tyle w długim okresie mocno wpływa na cały posiadany areał mocno go zubażając... co z tego że uzyskamy ileś hektarów łąk pastwisk lasów jak wielokrotnie więcej będzie degradowane?
@KrystianSzansa
@KrystianSzansa Жыл бұрын
Witam bardzo mi się podoba to co robicie . Dlatego odpisze % podatku na wasza działalność. Mam też prośbę by zrobić odcinek w którym można by przypomnieć fanom o możliwości przekazania podatku . Razem możemy zdziałać więcej.
@cars1640
@cars1640 8 ай бұрын
Super 🎉
@efte6624
@efte6624 Жыл бұрын
👍
@cezaryknapik832
@cezaryknapik832 Жыл бұрын
Jak zwykle O.K.🥰
@piotrchanos6662
@piotrchanos6662 Жыл бұрын
U mnie w okolicy są 3 tamy bobrów do około 1,5m głębokość lubię tam latem chodzić zwiedzać
@michalbabik2214
@michalbabik2214 Жыл бұрын
dobra robota ...
@maciekpolishman1516
@maciekpolishman1516 Жыл бұрын
Nagrał byś coś o kurzynce w gminie Harasiuki , bo temat interesujący
@rafaoleszek5171
@rafaoleszek5171 Жыл бұрын
Zastanawia mnie jakich ciuchów używacie ze nie umieracie z zimna
@Aciek25
@Aciek25 Жыл бұрын
Pewnie wełniane skarpety, terma, spodnie górskie nieprzewiewne, dobra kurtka Edit: ogólnie polecam wełnę jeśli ktoś ma na mrozie chodzić.
@wilknocny5854
@wilknocny5854 Жыл бұрын
Często w wielu miejscach tamy bobrowe są niepotrzebnie rozbierane ale to nie jest inicjatywa Wód Polskich lecz mieszkańców miejscowości, którzy zgłaszają tamy do rozbiórki. Wody Polskie rozbierają tamy głównie w terenie zabudowanym i użytkowanym rolniczo. Ludzie na terenach prywatnych nie chcą mieć rozlewisk bo to uniemożliwia ich użytkowanie, poza tym bobry niszczą drzewa, widziałem jak bobry zniszczyły cały sad owocowy. Najciekawiej jest jak wpływają pisma do Nadzorów żeby Wody Polskie zabrały sobie bobry z danej miejscowości jakby to bobry były nasze 😄 . Prace utrzymaniowe prowadzi się głównie na odcinkach uregulowanych rzek i potoków. Wtedy rozbiórka tam jest konieczna.
@spaceprince9714
@spaceprince9714 Жыл бұрын
Sprawa jest prosta. Tam gdzie są tereny prywatne, grunt np. przylegający do rzeki, tam nikt sobie nie pozwoli na bagno. Wątpię, żeby powstały jakieś przepisy zmuszające właścicieli do pozostawienia tych gruntów naturze 😉
@Geno_85
@Geno_85 Жыл бұрын
dac im czas to wody polskie zaraz polikwiduja te tamy...
@janzamorski1304
@janzamorski1304 Жыл бұрын
👍👍👍
@kkotek
@kkotek Жыл бұрын
Niestety w niektórych miejscach bobry bardzo się rozmnożyły i czynią duże szkody w drzewostanie.
@quandmeme9970
@quandmeme9970 Жыл бұрын
Ciekawe, czy wyprostowana rzeka Długa na Białołęce wywali w końcu w tym roku i zaleje posesje wybudowane na terenach zalewowych...
@BIackRavenn
@BIackRavenn Жыл бұрын
Możesz napisać łopatologicznie w jakim celu budowane/kopany są rowy melioracyjne odprowadzające wodę skoro natura sama sobie to reguluje? Jak urzędasy to tłumaczą?
@majkizbajki8032
@majkizbajki8032 Жыл бұрын
W ten sposób urzędasy pokazują nam że są potrzebni. Że bez nich nie potrafisz wsadzić sobie palca do nosa. No i dzięki temu musisz ich utrzymywać w ilości 3 mln bo pociotki w spółkach państwowych (wszystkich partii politycznych bez wyjątku) to też urzędasy.
@bezimienny_andzej6425
@bezimienny_andzej6425 Жыл бұрын
Kopanie rowów to kasa do wzięcia. Pozwolenie rzece płynąć - to z kolei brak pieniędzy dla szwagra z koparką.
@danielkowalski7527
@danielkowalski7527 Жыл бұрын
A chcesz w polsce uprawiać ziemniaki, żyto, ryż czy lilie wodne?
@bezimienny_andzej6425
@bezimienny_andzej6425 Жыл бұрын
@@danielkowalski7527 No tak, bo bez wyprostowania rzek i wygenerowania suszy, rolnictwo w Polsce nie istniało XD Prostowanie meandrujących rzek, żeby rolnik nie musiał skręcać. To jest esencja polskości. A potem plony spadają, bo wody brakuje, ale imbecyl jeden z drugim nie widzi powiązania.
@BIackRavenn
@BIackRavenn Жыл бұрын
@@danielkowalski7527 Rozumiem, jednak nie każdy teren nadaje się pod uprawę. Oczywiście, można go do tego "przygotować" tylko po co, skoro takie tereny mają walory przyrodnicze i spełniają funkcje retencyjne.
@patrykszatan1979
@patrykszatan1979 Жыл бұрын
Polecam zainteresować się tematem który już poruszałeś kiedyś - mianowicie powiat olkuski i zaprzestanie działalności kopalni, które wiąże się z końcem pompowania do rzek i kanałów sztucznie wód gruntowych. Mimo że poziom wód miał wracać do normy kilkanaście czy kilkasiedziat lat, to okazuje się, że przybywa jej dużo szybciej, a obecnie już pojawiają się pierwsze cieki wodne, Sztoła zaczyna się odbudowywać, a w miejscach gdzie kilkadziesiąt lat nie było wody (czy to zbiorniki, czy dawne bagna) zaczyna się ona obecnie zbierać. Bardzo ciekawy temat, ale niestety może się to wiązać z zalaniami mieszkalnych terenów, gdzie nieroztropnie kilkadziesiąt lat temu zmieniono plan zagospodarowania przestrzennego.
@WolneRzeki
@WolneRzeki Жыл бұрын
Tak jak zapowiadałem w filmie o Sztole, wracam tam po 3-5 latach od zaprzestania pompowania :)
@patrykszatan1979
@patrykszatan1979 Жыл бұрын
@@WolneRzeki rozumiem. Wychodzi na to, że badania były albo niekompetentnie przygotowane, albo manipulowane. Nikt się nie spodziewał, że efekty będą widoczne aż tak szybko, a tutaj okazuje się że powstają już pierwsze naturalne zbiorniki retencyjne. Widziałem nawet filmik, gdzie krótkotrwale z ziemi zaczęła wybijać woda (choć nie wiem czy to napewno spowodowane kopalnią). Polecam dla zobrazowania sobie obecnej sytuacji prześledzić na Facebooku profile olkuskich gazet, gdzie pojawiają się fotografie owych zjawisk.
@szymonsobocinski6276
@szymonsobocinski6276 Жыл бұрын
Tak będą wyglądać nawodnione ,, właściwie nawodnione grunty rolnicze''?
@andrzejmaek5590
@andrzejmaek5590 Жыл бұрын
Bobry mądrzejsze od ludzi.
@luq4321
@luq4321 Жыл бұрын
Azbest w wodzie nie jest szkodliwy, rury wodociągowe produkowane były z azbestu i są wciąż położone. Szkodliwy jest pył 😉
@WolneRzeki
@WolneRzeki Жыл бұрын
A erodowany (czyli powoli rozbijany) przez wodę też nie szkodzi? Nie nagrałem tego ale tam dosłownie próg w wodzie jest częściowo z azbestu, może w powietrze to nie pyli ale do wody na pewno. Tak czy siak, gmina już się tym zajmie po moim zgłoszeniu, dziś rozmawiałem przez telefon.
@luq4321
@luq4321 Жыл бұрын
@@WolneRzeki nie, szkodliwe jest tylko oddychanie powietrzem zanieczyszczonym włóknami azbestu. W wodzie na pewno nie jest szkodliwy bo tak jak pisałem jeszcze pewnie setki jeśli nie tysiące rur wodociągowych w całej Polsce są zrobione z cementu i azbestu, i te rury też eroduja, pękają, są uszkodzane mechanicznie. A sam azbest, to nazwa grupy różnych minerałów, więc pewnie i tak w jakimś stopniu te minerały są w rzekach naturalnie
@luq4321
@luq4321 Жыл бұрын
@@WolneRzeki tylko żeby nie narobili więcej szkód usuwając go, bo to bez sensu wylewać dziecko z kąpielą 😉
@91matw
@91matw 8 ай бұрын
@@WolneRzekidalej użytkowane są rury wodociągowe z azbestu w naszym kraju.
@mathewrealfan
@mathewrealfan Жыл бұрын
Ta mania melioracji i prostowania wszystkiego co płynie to jest niesamowita patologia...
@jerzyzajdel8450
@jerzyzajdel8450 Жыл бұрын
😎😎😎😎🌹🌹🌹🌹👍👍👍👍
@cudzil88
@cudzil88 Жыл бұрын
Hej mam pytanie czy byłeś już bądź wybierasz się aby zbadać rzekę Borowinę tj. Dorzecze Tanwi. Jest to rzeka nad którą mieszkam i wiem, że ma fajną historię dotyczącą dwóch młynów które mieściły się nad jej brzegami.
@tlustazabka
@tlustazabka Жыл бұрын
oponka ze śniegiem... :D
@adamkaczmarek2409
@adamkaczmarek2409 Жыл бұрын
Podobno mają przywracać osuszane w przeszłości torfowiska i inne tereny o powierzchni 4000 km2 taka ustawa z UE przyszła. Może odcinek o tym zrobić bo już są głosy ze unia zalewać będzie ziemie rolną i nastąpi glod
@wilknocny5854
@wilknocny5854 Жыл бұрын
Azbest w rzece? Kiedyś były azbestowe rury do wody pitnej...
@petryczd
@petryczd Жыл бұрын
6 minuta… mory sen meliorantów
@danielkowalski7527
@danielkowalski7527 Жыл бұрын
A bobry robią jakieś miejsca żeby ryby mogły migrować? Czy szkodzą tak samo jak zastawki i progi?
@bezimienny_andzej6425
@bezimienny_andzej6425 Жыл бұрын
Bobrowa tama jest tymczasowa. Jaz blokuje migrację przez dekady. Chwilowe powstrzymanie migracji nie jest dużym problemem, bo populacje i tak się mieszają i uzupełniają/zajmują opuszczone siedliska, gdy tama zostaje zniszczona po paru miesiącach.
@kac19621
@kac19621 Жыл бұрын
Kwestia jaka zastawka.
@Amadeusz-es3rv
@Amadeusz-es3rv Жыл бұрын
Komisja Europejska planuje zalać wodą blisko 400 tys. hektarów użytkowanych rolniczo w Polsce. Jak pisze w sobotnio-niedzielnym wydaniu "Nasz Dziennik", pod hasłem "odtwarzania przyrody" UE proponuje, abyśmy zalali blisko 400 tys. hektarów użytkowanych rolniczo. Eksperci szacują, jak donosi gazeta, że realizacja tego planu oznacza zatopienie gruntów o powierzchni równej areałowi 35 tys. gospodarstw rolnych.
@WolneRzeki
@WolneRzeki Жыл бұрын
Po co szerzyć te fake-newsy z naszego dziennika?
@szymonjaniszek844
@szymonjaniszek844 Жыл бұрын
czy w takich miejscach żyły dawniej polskie ryby tj płoć, ukleja, okoń, szczupak chociażby?
@szymonjaniszek844
@szymonjaniszek844 Жыл бұрын
wygladają jak idealne tarliska w których powinno być ich mnóstwo
@lukasio000
@lukasio000 Жыл бұрын
❤🦫
@titof6398
@titof6398 Жыл бұрын
Zawsze uważałem że zwierzęta są mądrzejsze od ludzi.
@kac19621
@kac19621 Жыл бұрын
Od Ciebie na pewno
@titof6398
@titof6398 Жыл бұрын
@@kac19621Dzbanie jesteś tego najlepszym przykładem .
@kac19621
@kac19621 Жыл бұрын
@@titof6398 nie odwracaj kota ogonem. To twoja teoria o mądrości zwierząt. Coś masz z ameby jednak. A nie sorry ona mądrzejsza.
@titof6398
@titof6398 Жыл бұрын
@@kac19621 Też znam różne powiedzonka "uderz w stół, a nożyce się odezwą" w tym przypadku dzban . Tylko pytanie czy je zrozumiesz .
@kac19621
@kac19621 Жыл бұрын
@@titof6398 Doceniam, że znasz przysłowia. Znaczy chyba jesteś mądrzejszy od tej ameby. Pozdro😂
@atomicfeelings
@atomicfeelings Жыл бұрын
Wolne Rzeki słyszałeś o tym temacie: "Komisja Europejska planuje zatopienie w Polsce gruntów o powierzchni równej areałowi około 35 tys."?
@WolneRzeki
@WolneRzeki Жыл бұрын
Z komentarzy tutaj się dowiaduję o tym fake newsie. Nikt nie planuję niczego zatopić, renaturyzacja torfowisk w ramach strategii bioróżnorodności UE ma dotyczyć mniej więcej takich miejsc jak tutaj. A to czy w Polsce będzie wdrażana, to pewnie się okaże, tak jak omijamy mnóstwo innych wiążących przepisów.
@semperfidelis5407
@semperfidelis5407 Жыл бұрын
Azbest w rzece to ciezka przesada
@mateuszpluta3523
@mateuszpluta3523 Жыл бұрын
jaaa.. zalac ten teren i zrobic dzikie rozlewisko. bajka
@Treliko
@Treliko Жыл бұрын
kzfaq.info/get/bejne/b9-IebJ9ss6yd6M.html Może odniesiesz się do tej ustawy z tego filmu "UE zatopi polskie rolnictwo! KE chce zalać 400 tys. ha użytkowanych rolniczo w Polsce!"
@Andrzej2499
@Andrzej2499 Жыл бұрын
Unia chce nam zalać 400 tys hektarów pól , niby w celach retencyjnych , ale to pewnie chodzi o ograniczenie produkcji rolnej w Polsce .
@erykmurek864
@erykmurek864 Жыл бұрын
👍
@tlusty1990
@tlusty1990 Жыл бұрын
👍🏼
Czy rzeki były kiedyś większe? Rzeczne Q&A
36:07
Wolne Rzeki
Рет қаралды 30 М.
Borownica od źródła do ujścia
22:25
Wolne Rzeki
Рет қаралды 42 М.
Running With Bigger And Bigger Feastables
00:17
MrBeast
Рет қаралды 152 МЛН
My Cheetos🍕PIZZA #cooking #shorts
00:43
BANKII
Рет қаралды 27 МЛН
Magic trick 🪄😁
00:13
Andrey Grechka
Рет қаралды 51 МЛН
Przygoda z bobrami w stawie
7:20
KrzysztoFisherman
Рет қаралды 11 М.
Noc w namiocie nad wdą dzień pierwszy
20:36
Włóczylas
Рет қаралды 766
Odcinek 16 - "BÓBR"
12:12
PZŁ Olsztyn
Рет қаралды 248 М.
RybWatching na przedwiośniu: zgrupowanie płoci i zalane łąki
8:25
Huge Beaver Dam Taken Down By Excavator
9:15
AFH Projects
Рет қаралды 3 МЛН
Wolne Rzeki - skąd przypływamy i dokąd zmierzamy? / Film nr 200
26:04
Jak wygląda odszkodowanie za szkody wyrządzone przez bobry.
21:33
Paweł Farmer
Рет қаралды 61 М.
Ryba podłej pogody, czyli wszystko o MIĘTUSIE / odc. 55
16:10
Kamil Łysy Wąż Walicki
Рет қаралды 250 М.
Dlaczego zarybianie nie działa?
13:42
Wolne Rzeki
Рет қаралды 84 М.