Jak chronić pomidory przed zarazą ziemniaczaną? Plan na trzeci tydzień czerwca

  Рет қаралды 280,627

Naturalnie o ogrodach

Naturalnie o ogrodach

Жыл бұрын

Przełom czerwca i lipca lub początek lipca, to czas w którym możemy spodziewać zwiększonego zagrożenia zarazą ziemniaczaną na naszych pomidorach. Gdy choroba ujawni się już na roślinach będzie za późno, by zwalczać ją. Nie ma ekologicznych środków, które potrafiłyby uratować zarażone pomidory. Dlatego w uprawie ważna jest profilaktyka:
1. Dobrze wietrzymy szklarnie i tunele foliowe. Ciepło i wilgoć sprzyjają rozwojowi chorobotwórczych grzybów, co zwiększa ryzyko wystąpienia zarazy.
2. Dbamy u przepływ powietrza pomiędzy liśćmi, usuwając wilki, które zagęszczają nasze kaczki pomidorów.
3. Usuwamy dolne liście, szczególnie te już przebarwione lub leżące na ziemi. Wilgotna gleba sprzyja rozwojowi zarazy, dlatego prócz usuwania dolnych liści warto pamiętać o ściółkowaniu zagonów.
4. Podlewając pomidory unikamy polewania po liściach.
5. Nie używamy nawozów azotowych powodujących bujny wzrost roślin, a stosujemy nawozy potasowe sprzyjające owocowaniu i wybarwianiu się pomidorów.
6. Rozpoczynamy profilaktyczne opryski ze skrzypu. Zerwany świeży skrzyp moczymy przez noc w wodzie. Proporcja ziela skrzypu do wody powinna wynosić 1:10, czyli na 500g ziela dajemy 5l wody. Następnie zagotowujemy skrzyp w tej wodzie, gotujemy na małym ogniu przez pół godziny, studzimy, cedzimy a po rozcieńczeniu 1:3 opryskujemy nasze pomidory.
Newsletter: ogrodowynewsletter.gr8.com/
Kontakt: naturalnieoogrodach@gmail.com
Subskrybuj nasze kanał YT:
/ @naturalnieoogrodach
---------------
Podcastu możesz też słuchać na aplikacjach mobilnych:
🚩 Google Podcasts: bit.ly/2WjD1lz
🚩 Spotify: spoti.fi/2IT0uXP
🚩 Apple Podcasts: apple.co/2VN51RH
----------------
Zajrzyj do nas:
FB: / naturalnie-o-ogrodach-...
IN: / naturalnie.o.ogrodach
-----------------
Co to za kanał „Naturalnie o ogrodach”?
Opowiadamy o ogrodach naturalnych, ekologicznych, pożytecznych, wiejskich, miejskich i angielskich. Propagujemy i zachęcamy do uprawiania ogrodów ekologicznie, w zgodzie z naturą, bez chemii.
Polecamy również vloga Katarzyny:
/ @katarzynabellingham3991
#naturalnieoogrodach

Пікірлер: 161
@jola_t8311
@jola_t8311 Жыл бұрын
Bardzo dziękuję za kolejny odcinek, bardzo cenię wiedzę Pana i Pani Katarzyny. U mnie w tym roku wszystko inaczej, nie będę się rozpisywać, bo wyjdzie bardzo dłuuuugie wypracowanie. Wszystkie zmiany oczywiście na plus, a to dzięki Waszemu kanałowi "naturalnie o ogrodach" Pomidorki nigdy mi nie chorują, mam pod folią, ale z ogórkami nie umiem sobie poradzić. Rok temu pryskałam bardzo skrupulatnie drożdżami, nic nie dało. Spróbuję wywar ze skrzypu, o którym Pan mówi. Wielkie dzięki za wszystko co robicie, od kiedy Was słucham oszalałam na punkcie ogrodu. Pozdrawiam serdecznie 🥰🤗❤️
@babciababcia7474
@babciababcia7474 Жыл бұрын
P
@annastepnik9334
@annastepnik9334 Жыл бұрын
Ogórki warto opryskać i podlewac piwem rozcieńczonym woda. Duże zbiory i brak szkodników!!.
@mariamaria772
@mariamaria772 Жыл бұрын
​@@annastepnik9334 Pani Aniu,a jakie proporcje piwa do wody?
@agap8777
@agap8777 Жыл бұрын
Bardzo mi się spodobała Wasza porada wktoryms z lajwów aby pod sadzonki pomidorów podrzucać liście zywokostu . Stosuję . Generalnie pomidory mają się wyśmienicie. Dzirkuje za Waszą działalność
@ewamickiewicz9047
@ewamickiewicz9047 Жыл бұрын
Świetny poradnik. Dzięki.
@januszmaczkiewicz865
@januszmaczkiewicz865 Жыл бұрын
Witam. Wczoraj oprysk z drożdży, ale po południu spadł deszcz. Obrywam liście pomidorów. O ogórki również trzeba dbać i wzmacniać. Bardzo pouczający filmik który pomoże przy pielęgnacji pomidorów. Pozdrawiam
@bogumiaostapowicz2155
@bogumiaostapowicz2155 Жыл бұрын
Dziękuję za wiele cennych informacji 🌷
@bozenawojtowicz9339
@bozenawojtowicz9339 Жыл бұрын
Bardzo dziękuję za informację 👍🌻☀️🌻
@kierunio
@kierunio Жыл бұрын
Fajnie pieknie panie Jacku, tylko z ta sloma to tak dobrze I niedobrze. Ja cala slome usunalem bo jednak jak jest pod nia wilgotno to chetnie tam siedza nasi nielubiani goscie czyli slimaki. Pomidory mam wsadzone w takie fexi oslonki aby nie kopac glebokiej dziury w ziemi jak sadze sadzonki. Dzieki temu nawet dolne liscie nie dotykaja ziemi bo jednak krzak jest wyzej ( ale i tak usuwam dolne liscie). Posadzilem z pomidorami bazylie byla sloma, no I to byl blad bo po 3 dniach bazyli ( 10 krzaczkow) zostalo polowa bo tak slimaki wylazly spod slomy. Musialy chyba siedziec w ziemi bo nie bylo ich widac. Sloma jednak zatrzymala wilgoc w co bylo im graj. Cala sloma poszla wek slimaki wytepilem, teraz podlewam tylko przy lodygach I poki co jest spokoj, bazylia dosadzona znowu a ta co przezyla ladnie odbila na nowo, I to samo z paprykami. Wiec trzeba uwazac z niektorymi niby przydatnymi metodami ale jak sie okazuje nie tylko my lubimy pomidory papryke czy bazylie😉😁
@joannasowik-orzechowska217
@joannasowik-orzechowska217 Жыл бұрын
Oby moich pomidorów nic nie zaatakowało, wyjeżdżamy na ponad 2 tygodnie, więc oprysków ze skrzypu nie będzie, jutro rano ostatnie podlewanie z gnojówka z żywokostu :) linie kroplujące na zagonach nastawione, podlewania w donicach i tam gdzie nie ma lini mają jeszcze doglądać rodzice, o obrywaniu wilków też przeszli szkolenie, ale że oni "nieogrodowi", więc zobaczymy co z tego wyjdzie, w tamtym roku był wielki busz wszystkiego bo bali się cokolwiek ruszać tylko obficie podlewali 🤣 ale za to wielka micha bobu dziś i wczoraj zjedzona, na drogę własny groszek i truskawki i mnóstwo sałaty 😀 ale stwierdziliśmy z mężem że to zły czas na takie długie wakacje, i chyba będziemy jeździć w zimie na wakacje od przyszłego roku😉 dziękuję za wszelkie cenne rady i pozdrawiam 🙂
@irenadawidowska
@irenadawidowska 11 ай бұрын
Czym Podlewać i pryskać
@janmuss905
@janmuss905 Жыл бұрын
Wielkie dzięki 😀
@ogroddlaoszczednych
@ogroddlaoszczednych Жыл бұрын
Skrzyp bardzo dobry na mączniaka na różach zastosowałam miesiąc temu i jak narazie róża jest czysta ,a co roku miała mączniaka pozdrawiam Gosia.
@gosiakgosiak2325
@gosiakgosiak2325 Жыл бұрын
Dziękuję bardzo za zawsze przydatne informację.
@magdalenadural3304
@magdalenadural3304 Жыл бұрын
Bardzo lubię pana filmiki
@mariakraska5738
@mariakraska5738 Жыл бұрын
Dzięki pozdrawiam 👍💚♥️
@izabelarosik6913
@izabelarosik6913 Жыл бұрын
Ja od 3 lat mam działkę, pomidorki tylko w podwyższonych grządkach. Nie miałam żadnego problemu z chorobami grzybowymi, nie robiłam oprysków. Podlewałam raz w tygodniu wodą, nawóz eko i gnojówka z mniszka lekarskiego 🙂 za to winogrono w tym roku chyba miało szarą pleśń 😌 w przyszłym roku muszę jakiś oprysk zrobić
@Rudawogrodzie
@Rudawogrodzie Жыл бұрын
U mnie gnojówka ze skrzypu już prawie gotowa. Życzę sezonu bez ZZ. Pozdrawiam serdecznie ☺
@user-zm8sp7kx6q
@user-zm8sp7kx6q Жыл бұрын
Dziękuję
@andrzejzieba1278
@andrzejzieba1278 10 ай бұрын
Dziękuję za informację pozdrawiam Pana
@MariaBroszkowska-cm9ee
@MariaBroszkowska-cm9ee 10 ай бұрын
.
@kasiagawecka4803
@kasiagawecka4803 Жыл бұрын
Ponieważ mój tunel nie ma okienek bocznych tylko z przodu i z tyłu, ja zawsze rano, gdy ta poranna rosa jest na liściach pomidorów, potrząsam całą rośliną. Rosa spada, liscie szybciej obsychają, a jednocześnie poprzez potrząsanie zapylam przy okazji kwiaty. Więc są dwie korzyści.
@jolantag5072
@jolantag5072 Жыл бұрын
Nic nie daje zapylanie rośliny potrząsając w trakcie gdy jest ona jeszcze mokra.
@elaw2691
@elaw2691 Жыл бұрын
Super :-)
@Krzysztof_Kwiatkowski
@Krzysztof_Kwiatkowski Жыл бұрын
👍Pozdrawiam :)
@user-up6ih5py1l
@user-up6ih5py1l 10 ай бұрын
Bardzo fajne i miłe filmy pozdrawiam😊
@beatajesionkiewicz140
@beatajesionkiewicz140 Жыл бұрын
Dobry wieczór Jacku, robię co mogę, mam nadzieje, że troszkę pomidorków zjem w tym roku. Bardzo dziękuję za podpowiedzi, skrzyp 'sie robi'. Pozdrawiam serdecznie:-)
@reptilianintaotao453
@reptilianintaotao453 Жыл бұрын
Porządnie wytłumaczone i przedstawione informacje,dziękuję i pozdrawiam:)
@chalke1244
@chalke1244 Жыл бұрын
Dzień dobry Panie Jacku. Mam zamiar założyć nowe zagony latem, co tam można posiać, posadzić by nie stały puste, a ziemia/kompost się ciągle użyźniała ? Nie musi być koniecznie nic jadalnego, ale korzystnego dla gleby. serdecznie pozdrawiam.
@ukaszkamyk7642
@ukaszkamyk7642 Жыл бұрын
Panie Jacku a czy przewód do podlewania idzie do beczki czy kranu i z wodociągu?
@beatam2453
@beatam2453 Жыл бұрын
Dzień dobry, dziękuję za porady, jutro zrobię wywar że skrzypu. Czy można w jednej beczce nastawić żywokost i podagrycznik razem? I podlewać takim miksem?
@kanut1976
@kanut1976 11 ай бұрын
Ja dzisiaj zrobię oprysk EMami. Petarda
@krzysztofmatusik4726
@krzysztofmatusik4726 Жыл бұрын
Ja stosuje drucik miedziany wbity w poprzek łodygi przez oczko po liściowe i temat zarazy ziemniaczanej zakończony. Poleciłem sąsiadom i też mają spokojny sen. Oczywiście mowa o uprawie na polu,nie pod folią. Dodam że drut z uzwojenia silnika czy transformatora ma izolację, więc się nie nadaje. Najlepiej kupić metr kabla 1,5 kwadrat, zdjąć izolację, pociąć na odcinki 3 cm, naostrzyć jeden koniec i wbić na przelot. Soki płynące przez łodygę zabierają jony miedzi i rozprowadzają po roślinie powodując ochronę. Zdecydowałem się na to kiedy miedzian nie dawał rady i brakło już liści do życia roślinie, a co dzień nowe były zajęte zarazą. Udało się uratować 27 krzaków (rok wcześniej nie bo polegałem na miedzianie) Druga satysfakcja to jak inni działkowcy patrzą i nie wierzą ze moim pomidorom nic nie dolega. 😄
@tinytimmy2921
@tinytimmy2921 Жыл бұрын
Ja stosuję drucik ze stopu Tytanu, Srebra i Wolframu (robiony na zamówienie) w kształcie ósemki o wymiarach proporcji Fibbonaciego. Usówa zarazę ziemniaczaną w promieniu 3 km. ... oczywiście to był żart ;)
@MykoBoguslaw
@MykoBoguslaw Жыл бұрын
Muszę w tym roku koniecznie spróbować. Czuję jakiś sens w tej metodzie i naukowe uzasadnienie i obym się nie mylił ✌️
@krystczupi
@krystczupi 6 күн бұрын
Słoma pod pomidorami to fajne gniazda nornic...niestety .... pozdrawiam
@antonipodkarpacie619
@antonipodkarpacie619 2 күн бұрын
Srebro monojonowe firmy INWEX załatwią sprawe
@monikabrzezinska1716
@monikabrzezinska1716 Жыл бұрын
Czy można przechować niewykorzystaną część wywaru i użyć np.za kilka dni?
@wiolettaoboda2134
@wiolettaoboda2134 Жыл бұрын
Mam pytanie mam pomidory w skrzyniach razem z ogórkami?chcę je przesadzić do tunelu czy teraz mogę jak kwitną?
@beatawojciechowska5125
@beatawojciechowska5125 Жыл бұрын
U mnie pod słoma wylęgają się grzyby. Poziomki wysciolkowane słoma zachorowały. Pięknie to wygląda że słomą, ale nie mogę się przekonać. Chyba że z linią kroplujacą...
@jo-anna2048
@jo-anna2048 Жыл бұрын
Bardzo dziękuje za wszelkie rady i wskazowki. Subskrybcja włączona. Mam prośbę, czy moglby pan napisać, gdzie kupił te klipsy łączące łodygę pomidora z podporą, ze sznurkiem. 💚🍅
@jo-anna2048
@jo-anna2048 11 ай бұрын
Dziękuję, klipsy już kupiłam na allegro. Super sprawa. Najlepszy sposób na ustabilizowanie pomidora.
@Pacia.slonce
@Pacia.slonce Жыл бұрын
Dziękuję za wszystkie Pana porady, pomidorki pryskam juz skrzypem 😊 Mam jednak problem z mączlikiem, zasiedlił mi jarmuż. Czy jest jakiś naturalny sposób na niego? Pozdrawiam 😊
@ewaraj4158
@ewaraj4158 Жыл бұрын
W tym roku proszę opryskać wywarem z wrotyczu.
@krystynagan6229
@krystynagan6229 11 ай бұрын
Wspaniały odcinek.Dziekuje i jednocześnie mam pytanie odnośnie szklarnii jak zamocowana jest rynna do zbierania deszczowki
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach 11 ай бұрын
jest częścią szklarni. Była w zestawie
@piotr8331
@piotr8331 10 ай бұрын
Cześć. Czy to możliwe że po przejściu ulewy , następnego dnia pomidory łapie choroba, łodygi bardzo szybko robią się czarne. Prośba o radę. Dziękuję
@mariakoralewska1601
@mariakoralewska1601 Жыл бұрын
Witam serdecznie. Ja profilaktycznie robię oprysk z drożdży, do tej pory nie zawiódł mnie i uchroniłam brzoskwinię przed kędzierzawością liści.
@julitamaciag356
@julitamaciag356 Жыл бұрын
Dzień dobry P.Mario. Mam pytanie jak przygotować taki skuteczny oprysk z drożdży. Pozdrawiam
@mariakoralewska1601
@mariakoralewska1601 Жыл бұрын
@@julitamaciag356 Kostka drożdży 100g, ja kupuję w Biedronce, pokruszyć i rozpuścić w szklance letniego mleka 3,2. Niech postoi ok. 0,5 godz. Następnie wlać do konewki lub wiadra z 10 l wody, ogrzanej na słońcu. Dobrze wymieszać i pryskać, pryskać. Pozdrawiam Maria
@prawdanadewszystko8829
@prawdanadewszystko8829 Жыл бұрын
Drożdże sa super na kedziezawosc lisci nektarynki i brzoskwini, po pierwszym oprysku juz widac efekty.
@julitamaciag356
@julitamaciag356 Жыл бұрын
Bardzo dziękuję
@krisj1920
@krisj1920 Жыл бұрын
@@mariakoralewska1601 ja podlewam drożdżami tylko z wodą. ogórki, cukinie papryki i pomidory. Oczywiście rzadko. Oprysk jak często można stosować. Nie zaszkodzi jak po liściach się będzie lało?
@annasaw1004
@annasaw1004 14 күн бұрын
A jaka proporcja wody w stosunku do skrzypu suszonego?
@AH-em3wx
@AH-em3wx Жыл бұрын
Działamy👍😘
@krystynaferguson5914
@krystynaferguson5914 Жыл бұрын
A dlaczego pomidor jest ladny na wierzchu a czarnieje od dolu?
@korneliaszczypior461
@korneliaszczypior461 Жыл бұрын
Ja dokarmiam dolistnie mikstura z magnezem i borem, a teraz po ogladnieciu dodam do niej wywar ze skrzypu.
@grazyna7914
@grazyna7914 Жыл бұрын
Bezcenne informacje! Zachęcona Pana filmikami rozpoczynam pierwszy sezon z małą szklarnią /5,1m2/.Pomidorki i żywokost już zamówione u P.Kasi. Chcę zapytać o beczkę na deszczówkę. Ile ma litrów, gdzie kupiona? Jak łapać tą wodę? U Pana widać cieniutki wężyk, a ja mam sztywne rury spustowe / ok.4cm średnicy/? Czy dwie beczki wystarczą /po jednej na stronę dachu/, czy musi być trzecia na gnojówkę? Z góry dziękuję za jakieś wskazówki i pozdrawiam.
@martagornikiewicz2169
@martagornikiewicz2169 Жыл бұрын
👍
@mariamerry1186
@mariamerry1186 Жыл бұрын
Piękna plantacja,co pan sądzi o mleku rozpuszczonym z woda przeciw zarazy
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach Жыл бұрын
Czytałem, że pomaga. Ale nie stosowałem
@myszka1965
@myszka1965 Жыл бұрын
Dzień dobry Ja jestem początkująca, pierwszy sezon z Wami więc wszystko też robię z opóźnieniem. Mam pytanie: za sądziłam w szklarni między pomidorami sałatę i bazylię. Drugi raz bo wyrwałam odchwaszczajac. Jeśli wysciółkuję słomą to czy sałata i bazylią wzejdą, przebiją się przez tę słomę?
@monikacho3554
@monikacho3554 Жыл бұрын
Raczej ciężko będzie. Lepiej wysiej do doniczki a później zasadź sadzonki, albo poczekaj aż wzejdą i podrosną i dopiero wyściołkuj
@renatawadyka756
@renatawadyka756 Жыл бұрын
Mogą wejść ale niestety mogą je ślimaki zjeść, lepiej sadzić sadzonki większe
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach Жыл бұрын
odkryj miejsca w których wysiałaś te rośliny. Słoma osłabia kiełkowanie chwastów ale i sałat, taka jej jedna z ról. Jeżeli już to były sadzonki, to nie ma kłopotu, soma ich nie zagłuszy
@MrDziunek
@MrDziunek Жыл бұрын
4:53 widzę odmianę Pudovik?
@elzbietasabat4966
@elzbietasabat4966 Жыл бұрын
❤️
@tinytimmy2921
@tinytimmy2921 Жыл бұрын
Nie potrzeba aż tak cudować. Już dawno, dawno dorobiliśmy się dyscypliny naukowej, która nazywa się Agronomia. Jeśli pomidor posiada w glebie dostateczną ilość Wapnia (Ca) to nie ma szans na złapanie tzw. zarazy ziemniaczanej. Standardową podaż Wapnia zapewnia nawóz o nazwie Saletra Amonowo Wapniowa. Lub inne metody dostarczania Wapnia dla każdego wg jego subiektywnych upodobań.
@monikafirlik7085
@monikafirlik7085 Жыл бұрын
Czy liście w pomidorach koktaliowych też usuwamy. Uprawa w donicach. Pozdrawiam
@agnieszkadyduch7341
@agnieszkadyduch7341 10 ай бұрын
Dzień dobry. Czy gotowy wywar rozcieńcza Pan wodą deszczową czy z kranu?
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach 10 ай бұрын
Łapię deszczówkę z dachu szklarni. Zazwyczaj wystarcza. Jeżeli nie, dopełniam z kranu. Ale deszczówka zdecydowanie lepsza.
@scarletohara543
@scarletohara543 Жыл бұрын
👏👏👏
@januszskrzypkowiak4804
@januszskrzypkowiak4804 Жыл бұрын
Czy można robić oprysk z pokrzywy. B.proszę i radę.
@robertrudowicz7115
@robertrudowicz7115 Жыл бұрын
Można
@Rysiek_0.7_na_raz
@Rysiek_0.7_na_raz Жыл бұрын
Magnicur Finito, Revus i Cabrio Duo, tak co 2 tygodnie ;)
@danutagoralczyk2439
@danutagoralczyk2439 Жыл бұрын
Jak często wykonywać oprysk ze skrzypu ?
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach Жыл бұрын
dwa razy w tygodniu, co 3-4 dni. Trzeba powtarzać, bo to środek ekologiczny, pomagający roślinie w ochronie ale nie zabijający zarazę
@justynakozie1555
@justynakozie1555 Жыл бұрын
Konam z ciekawości, po co te doniczki do góry dnem? Ślimaki tam wchodzą na noc i Pan je potem zig zig czy mają jakieś inne zastosowanie?
@renatawadyka756
@renatawadyka756 Жыл бұрын
Tam są nazwy pomidorów
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach Жыл бұрын
to zamiast tabliczek z nazwami odmian. NA doniczkach jest napisane co to za odmiana. dlatego :)
@anastazjalk8325
@anastazjalk8325 Жыл бұрын
Też się zastanawiałam 😄
@krystynahejbowicz9680
@krystynahejbowicz9680 Жыл бұрын
Domki dla skorków, jedzą mszycę
@pieterpocica
@pieterpocica Жыл бұрын
Gdyby tak skrzyp dać pod korzeń przed sądzeniem?
@halinamarkiewicz9996
@halinamarkiewicz9996 Жыл бұрын
Czy można używać gnojówki na której pojawiła się pleśń?
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach Жыл бұрын
tak, można
@user-ei8td6kt3s
@user-ei8td6kt3s Жыл бұрын
😊
@Mlod19y
@Mlod19y Жыл бұрын
No pięknie, bo podlałem dzisiaj gnojówką z pokrzyw..
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach Жыл бұрын
nie przejmuj się. Podlałeś i już, teraz pokrzywą, jak Ci została, podlewaj np. kapusty :)
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach Жыл бұрын
nie, bo nie ulega rozkładowi
@marcinmarcinkiewicz6674
@marcinmarcinkiewicz6674 Ай бұрын
Co ciekawe samosiejka pomidora rosła bardzo dobrze i zdrowo przy jezdni asfaltowej pod gołym niebem, myślę ze to przez sole które zimą wysypuja na jezdnię ,i wyrósł na 2 metry ale psy zaczęły go podlewać i uschna.
@matix4422
@matix4422 Жыл бұрын
Witam czy mogę.ściułkować skoszoną trawą ?
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach Жыл бұрын
tak, oczywiście. Ściółkowałem cienką warstwą cebulowe
@kasiatabak3792
@kasiatabak3792 Жыл бұрын
Panie Jacku A co skutecznego na mszyce?
@heniekmeczybuka7939
@heniekmeczybuka7939 Жыл бұрын
Soda oczyszczona. Miałem na lubczyku czarne łodygi. Znikły. Tylko delikatnie z dozowaniem, ja trochę popalilem liscie
@magorzataszymkow9824
@magorzataszymkow9824 Жыл бұрын
Panie Jacku, na gnojowce z zywokostu zrobiła się pleśń 😕. Czy już jej nie można użyć?
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach Жыл бұрын
można :)
@ewajagodzinska2116
@ewajagodzinska2116 Жыл бұрын
Jak zwykle dużo wiadomości, pędzę po skrzyp
@ulaw2711
@ulaw2711 Жыл бұрын
A ja zrobilam gnojowke z kwiatow i pedow czosnku, bede tym pryskac. Nigdy nie mialam zarazy, choc uprawiam i pomidory, i ziemniaki, posadzilam mniej w duzych odstepach, nie wiem czemu zawsze jestem pazerna i wlasnie pomidorow chce miec wiecej 😁 , movie sobie, wystarczy,, z innymi warzywami tak nie mam 😁 Dziekuje za super film i pozdrawiam z upalnej Walii 😁😉
@beatajesionkiewicz140
@beatajesionkiewicz140 Жыл бұрын
Ula, ja tez jestem pazerna jesli chodzi o pomidorki, posadzilam 60 krzaczkow i jeszcze troszke w donicach, zeby przynajmniej cos z tego zjesc. W zeszlym roku przetrwaly mi tylko szczepione od Kasi, mam nadzieję, ze podążajac za radami naszych Mistrzów, w tym roku bedzie lepiej. Dobrych plonów!!!
@ulaw2711
@ulaw2711 Жыл бұрын
@@beatajesionkiewicz140 Wow, 60 krzaczkow to sporo🙂, zycze pieknych plonow🙂 Mi najlepiej rosna i owocuja koktajlowe i szczepione. I tak, bez Kasi i Jacka nic by mi nie uroslo. Ogrod piekniejszy i zdrowszy z kazdym rokiem 😍
@pozyjemyzobaczymy.magmak392
@pozyjemyzobaczymy.magmak392 Жыл бұрын
@@ulaw2711 A ja niemam pojęcia czemu mi pomidory strasznie długo rosną i takie malutkie pomidorki to były dopiero na początku września. Siane połowa lutego w domu 4 rodzaje. Nic z tego nie zebraliśmy, choć krzaki po 1,5-2m. Bo w końcu te zielone pomidorki zczerniały, zanim były do zbioru. A niby wszystko wg filmików z yt a kwiatków nie było i nie było, dopiero pod koniec wakacji się pojawiły niemam pojęcia dlaczego
@lia3133
@lia3133 Жыл бұрын
​@@pozyjemyzobaczymy.magmak392 może dlatego że rozsada taka jest słaba? Połowa lutego to można paprykę posiać,a pomidory nawet koniec marca... przecież sadzi się je po mrozach a więc maj .. to aż nadto czasu na wzrost te półtora miesiąca. Słabe, wybiegniete rozsady nie dają dobrych plonów... Do tego pytanie czy rozsada jest dobrze odżywiona,ma dość duże doniczki,dużo światła.. no i zadbanie w gruncie..wszystko składa się potem na plony.
@marek7592
@marek7592 Жыл бұрын
4:45 - do końca lipca miałem cudowne pomidory. Potem dwa dni deszczy i zaczęła się zaraza :((
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach Жыл бұрын
słabo, pomyśl o odmianach odpornych np F1
@gabrielaszpunariannarelli7163
@gabrielaszpunariannarelli7163 Жыл бұрын
A myśli Pan, że dałoby radę, po prostu zalać ten skrzyp wrzątkiem i zostawic na noc w wiadrze? Zamiast zagotowywać w garnku? :)
@agnieszkaw9260
@agnieszkaw9260 Жыл бұрын
W skrzypie cenny jest krzem, rozpuszcza się podczas gotowania i przechodzi do wody. Samo moczenie może dać znikomy efekt (lepiej pokroić). Ale lepsze to niż nic.
@danos1066
@danos1066 Жыл бұрын
Przydałby się jakieś wskazówki dla osób, które na działce są raz na tydzień.
@kazimierzzelek4088
@kazimierzzelek4088 Жыл бұрын
@danos tak sie nie da raz na tydzieny chyba rze masz komputerowa obsluge podlewania i otwierania drzwi do szklatni.
@danos1066
@danos1066 Жыл бұрын
@@kazimierzzelek4088 mam na wifi
@kasiap2543
@kasiap2543 Жыл бұрын
Czy może mi ktoś podpowiedzieć jak pozbyć się ziemiórek z pomidorów?🤔
@helenazadrozniak4102
@helenazadrozniak4102 11 ай бұрын
Proszę posypać ziemię mączką bazaltową , powinno pomóc a przy okazji to świetny nawóz.
@MrMaxym0
@MrMaxym0 Жыл бұрын
A czy można z suszonego skrzypu zrobić taki oprysk?
@alutkab.9808
@alutkab.9808 Жыл бұрын
Można, tylko mniej skrzypu, 200g suszonego zastępuje 1 kg świeżego zjela
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach Жыл бұрын
tak, Alutka już napisała jaką ilość zastosować. Dziękuję :)
@elzbietanawrot2763
@elzbietanawrot2763 Жыл бұрын
Panie Jacku ja z innej beczki.Kiedy rozmnażać róże z sadzonek zdrewniałych ?
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach Жыл бұрын
spróbuj teraz przed odkład. Kładziesz pęd róży na ziemi i w jego środku obsypujesz ziemią. Ukorzenia się i taką sadzonkę odcinasz od pozostałej części pędu. Albo teraz z zielnych. A zdrewniałe robiłem jesienią i przechowywałem w szklarni
@elzbietanawrot2763
@elzbietanawrot2763 Жыл бұрын
Bardzo dziękuję.
@marcinmarcinkiewicz6674
@marcinmarcinkiewicz6674 Ай бұрын
Bardzo dobry wpływ ma sól na porost i zdrowie roślin ale trzeba wiedzieć jak dozowac aby nie upalic roślin
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach Ай бұрын
Nie stosowałem.
@tadeuszhamulak1295
@tadeuszhamulak1295 Жыл бұрын
Skrzyp (na filmiku) jak koper bardzo ładny. i to jeszcze z własnej działki? Skrzyp na dziłce świadczy o zaniedbaniu tak jak rdest Inne chwasty trudne do usunięcia. Może coś o gnojówce z pokrzywy. Poza tym o.k. ważne by mówić o problemie.
@michakaminski4256
@michakaminski4256 Жыл бұрын
Tak się zastanawiam jak funkcjonują ogórki, pomidory, cukinie w środowisku naturalnym?🤔
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach Жыл бұрын
Bardzo dobrze. Takie pomidory mają w Peru jest nieco inne warunki niż w Polsce :)
@michakaminski4256
@michakaminski4256 Жыл бұрын
@@naturalnieoogrodach domyślam się ale to oznacza że tam nie pada i nie jest wilgotno ? Ja obserwuje ogromną korelację między brakami najważniejszych pierwiastków a chorobami zwłaszcza grzybowymi ( podobnie zresztą jak ludzi) . Pierwsze moje pomidory były 3 lata temu w wiaderkach. Ziemia i obornik. Szybko powstały niedobory i choroby momentalnie zaatakowały liście. W tym roku w ziemi co 20-30 cm. Kompost, gnojówką z pokrzywy, drożdże pod krzak, siarczan magnezu, gnojowka że skórek banana. Większość liści się styka, część leży na ziemi bo krzaki nie wszystkie podparte. Grzyba brak nawet po deszczach.
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach Жыл бұрын
@@michakaminski4256 Super to opisałeś. To co jest w glebie jest bardzo ważne. Zdrowa, żywa gleba, pełna mikroorganizmów (bo i kompost, i gnojówki dodają te organizmy) to droga do zdrowych roślin i owoców. Dlatego tak często, omawiając różne tematy, mówimy o glebie. Twoje doświadczenie pokazuje, jak jest to ważne. Dziękuję za ten wpis. :)
@beatabeata5670
@beatabeata5670 Жыл бұрын
Jak ja słyszę o skórkach z babana czy pokrzywie to mnie szlag trafia . Pan z tuba ,,Ogrodnik tv mówi od strony chemi
@halinakrupa1960
@halinakrupa1960 Жыл бұрын
A ja się wkurzam, ze mam tyle skrzypu w ogrodzie 😆
@mateuszzajac6748
@mateuszzajac6748 Жыл бұрын
Jeszcze można płukankę na włosy robić :) i pic herbatkę polecam :)
@willypl1
@willypl1 Жыл бұрын
Z tego co pamiętam zarazę ziemniaczaną nie powodują organizymy stricte grzybowe a grzybopodobne, Phytophthora infestans jest organizmem zaliczanym do lęgniowców.
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach Жыл бұрын
tak
@MykoBoguslaw
@MykoBoguslaw Жыл бұрын
Jednak to wszystko grzyby 🥰
@agnescalvi6953
@agnescalvi6953 Жыл бұрын
A wywar z banana jest dobry?
@magdalenadural3304
@magdalenadural3304 Жыл бұрын
To gnojówka z pokrzywy już nie muszę polewać te 🍅
@basiaplachecka4269
@basiaplachecka4269 Жыл бұрын
Ja przepraszam że nie na temat ale martwię się o czosnek- wydaje mi się że liście są słabiutkie, slabo wypuszczał pędy kwiatowe i parę dni temu wyrwalam taki czosnek i...głowka wygląda jak cebula dymka malutka. Na wiosne dostał obornik granulowany kurzy, rośnie w cieniu
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach Жыл бұрын
Czosnek lubi jednak słońce... W cieniu gorzej rośnie. Ponadto czosnek wymaga dodatkowego zasilania. Obornik granulowany wiosną był b. dobrym rozwiązaniem, ale w ciągu sezonu wegetacyjnego wymaga on dodatkowego zasilania. Rozpuść obornik granulowany w wodzie przez 2-3 dni i potem po rozcieńczeniu zasil zagon.
@basiaplachecka4269
@basiaplachecka4269 Жыл бұрын
@@naturalnieoogrodach bardzo dziękuję za odpowiedz napewno tak zrobię a na jesień będzie na stanowisku słonecznym Dziękuję
@waldemarsubocz4857
@waldemarsubocz4857 Жыл бұрын
Na razie to jest zaraza zimno glebowa bo caly czas jest zimno i zimno kiedy to urosnie
@selorius28
@selorius28 Жыл бұрын
przed grzybem dobry jest ksylitol z wodą ,nie stosujcie wody i soli
@beatabeata5670
@beatabeata5670 Жыл бұрын
Woda i sól zabije rozsline ..jak już to soda albo jodyna😊
@mariaduda5966
@mariaduda5966 Жыл бұрын
Ł
@jjpolak4899
@jjpolak4899 Жыл бұрын
Mało działkowcy wiedzą o zarazie ziemniaczanej .Są tacy działkowcy co sądzą pomidory i obok ziemniaki ,a potem zdziwienie ,że pomidory szlak trafił .Mało kto wie ,że ziemniaki od pomidorów w terenie otwartym powinny rosnąć 500 m a w szklarniach pomidory od ziemniaków 100 m pytam się kto to przestrzega .?
@gizelabadura4961
@gizelabadura4961 Жыл бұрын
😊😊
@elahaarlem6356
@elahaarlem6356 11 ай бұрын
Kiedyś nie używano plastiku, jedynie beczki drewniane, albo dzbany z terakoty. W takim wypadku można mówić o naturalnym, ekologicznym sposobie. Robienie gnojowki w plastikowym pojemniku przyswaja też srodki chemiczne, które w nim są zawarte. Pozdrawiam.
@jauszczackowski8649
@jauszczackowski8649 Жыл бұрын
Ja polewam Pomidory z wiadra
@tomekdendewicz1234
@tomekdendewicz1234 Жыл бұрын
Kiedyś sądziło sex na polu nic się z nimi nie robiło leżały na ziemi i zbierało się skrzynkami a to co jest teraz to tragedia
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach Жыл бұрын
Masz rację. Teraz też sadzi się na polu, leżą na ziemi i zbiera się pomidory w wielkoobszarowych uprawach. Niestety dla zdrowia i plonowania trzeba je opryskiwać środkami chemicznymi. Ta chemia uodparnia patogeny na nią, dlatego co jakiś czas cześć substancji chemicznych jest wycofywana na kilka lat, a wprowadzane są nowe preparaty. Trochę jak z antybiotykami. Antybiotykoodpornośc, to wielki problem w medycynie.
@tomekdendewicz1234
@tomekdendewicz1234 Жыл бұрын
Jak mam tunel i tam pomidory są ok a w ns zewnątrz kicha można pryskać ale takie kupię w sklepie ani smaku ani zapachu nie ma powodzenia w sezonie
@wnm264
@wnm264 Жыл бұрын
Zaraza to nie jest choroba grzybową, proszę poczytajcie troszkę, pozdrawiam
@justynanowicka4960
@justynanowicka4960 Жыл бұрын
Pojęcia nie masz o hodowli pomidorów. Wyglądają tragicznie. Pozdrawiam
@MSDRaziel
@MSDRaziel Жыл бұрын
Widziałaś się w lustrze? 🤣🤣🤣
@MykoBoguslaw
@MykoBoguslaw Жыл бұрын
Ostro i niekulturalnie ☹️
@MSDRaziel
@MSDRaziel Жыл бұрын
@@MykoBoguslaw Dziękuje za stwierdzenie oczywistości.
@dariuszmiek9406
@dariuszmiek9406 Жыл бұрын
Chyba uprawie, a nie hodowli 🤔
@MykoBoguslaw
@MykoBoguslaw Жыл бұрын
@@dariuszmiek9406 nie wiem jak to jest teraz, kiedyś były chów zwierząt i hodowla roślin? 😉
Jak ciąć pomidory KOMPLETNY PORADNIK . POMIDORY NA DWA PĘDY.
33:21
Kasia in the garden
Рет қаралды 106 М.
Why You Should Always Help Others ❤️
00:40
Alan Chikin Chow
Рет қаралды 8 МЛН
Black Magic 🪄 by Petkit Pura Max #cat #cats
00:38
Sonyakisa8 TT
Рет қаралды 34 МЛН
КАРМАНЧИК 2 СЕЗОН 6 СЕРИЯ
21:57
Inter Production
Рет қаралды 475 М.
Odc. #4 Sadzenie malin i przygotowanie miejsca pod sadzenie
6:12
Przemo Pasjonat
Рет қаралды 10 М.
Jak zrobić dobry kompost?
15:28
Naturalnie o ogrodach
Рет қаралды 281 М.
Co w ogrodzie 31 maja - 7 czerwca 2024. Początek czerwca w ogrodzie.
9:17
Naturalnie o ogrodach
Рет қаралды 22 М.
Najskuteczniejsze sposoby na choroby pomidorów. Porady eksperta.
20:19
Dwóch wielkich ogrodników
Рет қаралды 203 М.
Wiadomości TVS [4.06.2024]
15:15
Music fm News
Рет қаралды 10 М.
Linia kroplująca na grządki i do szklarni. Proste i tanie podlewanie.
9:01
Naturalnie o ogrodach
Рет қаралды 9 М.
Vous préférez quand je ferme mon clapet c’est ça! 😠😂
1:01
Hack de Vie
Рет қаралды 11 МЛН
Surely you don’t know this ☕️ #camping #survival #bushcraft #outdoors
0:19
Ăn Vặt Tuổi Thơ 2024
Рет қаралды 34 МЛН
ELE QUEBROU A TAÇA DE FUTEBOL
0:45
Matheus Kriwat
Рет қаралды 27 МЛН
Jesus papa love ❤️ Devi #jesus #devi
0:33
VIDEOS HOT 🥵
Рет қаралды 18 МЛН
My very favorite way to launch a hang glider 😍 #hanggliding
0:12
Erika Klein
Рет қаралды 43 МЛН
Тест VR очков 😨😨😨
0:18
HOOPS
Рет қаралды 2 МЛН