Jak działa radio DAB? [RS Elektronika] #67

  Рет қаралды 138,397

RS Elektronika

RS Elektronika

8 жыл бұрын

Radiofonia cyfrowa nieuchronnie wkracza w nasze codzienne życie.
My jednak zajmiemy się technicznymi zagadnieniami radiofonii DAB.
Jeśli spodobał Wam się odcinek, zapraszamy do polubienia naszej strony na Facebook'u:
/ rselektronika
Jeśli macie jakieś sugestie w sprawie tematów kolejnych odcinków, kierujcie je na:
reduktorszumu@gmail.com
kzfaq.info... - RS Elektronika
kzfaq.info...
Zapraszamy na stronę reduktorszumu.cupsell.pl do zakupu koszulek i gadżetów z logiem Reduktora Szumu. W ten sposób możecie przyczynić się do rozwoju naszego kanału.

Пікірлер: 137
@electron2219
@electron2219 3 жыл бұрын
Nie no, elegancko. Płacę więcej za technologię, która daje mi głównie możliwość widzenia reklam w postaci obrazów, bo dźwięk to za mało :) /s
@tylkoraz22
@tylkoraz22 4 жыл бұрын
Witam. Jestem tak mile zaskoczony, profesjonalnym i dobrze przekazanym materiałem, że musiałem aż skorzystać z konta córki, by to napisać. Wiele osób ma jakąś wiedzę (większą lub mniejszą), ale nie każdy ma taki talent do przekazywania innym, by był zrozumiały. Gratulacje wiedzy i talentu.
@duckgeorg8748
@duckgeorg8748 4 жыл бұрын
Pana wyklady sa fantastyczne,dzisiejsza mlodziez ktura sie interesöje elektronika,moga sie duzo dowiedzoec.w szkole tego sie nienauczycie.szkoda!!! Serdeczne pozdrowoenia z niemiec
@piotrwysocki5992
@piotrwysocki5992 2 жыл бұрын
Proszę mnie źle nie zrozumieć ale widać na jakiej klawiaturze PAN pracował 🙂
@AZ-zs3hj
@AZ-zs3hj Жыл бұрын
Trafiłem najpierw na Reduktora Szumu, a później na ten kanał. Twoja wiedza, ale również sposób przekazu trafiają w moje szare komórki w sposób znaczący. Dlatego wieczorami lubie posłuchać treści na tych kanałach bardziej niż niezłej muzyki. Gratuluje zrobienia wielu topowych materiałów, które są jak dobrze oszlifowane brylanty w gęstwinie bełkotu internetowego. Życze Tobie, aby kolejne treści były jeszcze lepsze, lub niegorsze od tych, które już powstały.
@jaroslawfilipiuk1494
@jaroslawfilipiuk1494 4 жыл бұрын
Świetny Kanał! Wykłady są prowadzone wzorowo pod kątem technicznym jak i językowym. Całe szczęście, że oglądając Pana materiały nie muszę się obawiać petard w strylu "6 volt, 100 wat". Znam tylko dwie osoby w Polsce z tak wysokim poziomem edukacyjnym dotyczącym elektroniki: Piotr Górecki i Pan!!! Serdecznie pozdrawiam, Jarek
@blackIwaterIpark
@blackIwaterIpark 3 жыл бұрын
Takim ludziom powinno stawiać się pomniki za to, co bezinteresownie robią dla innych ludzi. Oglądam zdecydowaną większość odcinków, a tak właściwie to nie znam się na elektronice. :)
@tszabon
@tszabon 8 жыл бұрын
Dziękuję za kolejny bardzo ciekawy odcinek. Czy mógłby Pan kiedyś poświęcić odcinek systemom "ambient noise reduction" stosowanym w niektórych słuchawkach oraz opowiedzieć o przesyle sygnału audio przez Bluetooth, zwłaszcza o ograniczeniach w stosunku do tradycyjnego przesyłu dźwięku kablem?
@marekstuchy2002
@marekstuchy2002 5 жыл бұрын
Dziękuję Panu za świetny i klarowny wykład. Pozdrawiam
@andrzejgut-mostowy9047
@andrzejgut-mostowy9047 8 жыл бұрын
DAB został wynaleziony w 95r, pierwsze urządzenia komercyjne zostały wdrożone na rynek w 98r. Natomiast odbiorniki DAB+ zaczęto sprzedawać pod koniec 2007r
@LWiacko
@LWiacko 4 жыл бұрын
Świetny wykład. Dziękujemy :)
@abankco3174
@abankco3174 4 жыл бұрын
Jak zwykle konkretnie i rzeczowo powiedziane. Brawo za ten kanał.
@Szpagin
@Szpagin 6 жыл бұрын
W sumie ciekawi mnie, co będzie z DAB+. Z jednej strony KRRiT chce forsować ten standard, argumentując to brakiem wolnych częstotliwości FM. Z drugiej strony mamy nadawców: Polskie Radio, które niedawno uznało, że wyłożyło w cyfrowe radio kupę kasy, a i tak niewiele osób go słucha, rozgłośnie lokalne obawiające się kosztów oraz RMF, Zet i inne sieci, którym marzy się monopol na nadawanie.
@easterneurope451
@easterneurope451 2 жыл бұрын
Skończy się jak w Anglii, radio nadaje muzykę z bitratem 64, mono. Jeśli wykorzystamy tę technologię, żeby upchnąć jeszcze więcej stacji kosztem kbps i stereofonii to jakość radia analogowego będzie nie do pobicia przez DAB.
@grzegorz4319
@grzegorz4319 5 жыл бұрын
Dziękuje za wykład
@Pittu4
@Pittu4 7 жыл бұрын
witam, jak zwykle świetny odcinek. Skoro jesteśmy już przy "cyfryzacji" chętnie posluchalbym o telewizji, zarówno analogowej jak i dvb- T. Szczególnie tej pierwszej ponieważ w kablowkach ciągle nadaje się kanały analogowe ( razem z dvbc), a poza tym to ciągle przydana wiedza przy naprawie telewizorów np. czemu systemy oznacza się literowo (np b/g lub d/k), systemy kodowania kolorów pal, secam, co to jest nicam itd. chętnie bym z Pana pomocą uporzadkował swoją wiedze. Pozdrawiam
@pawenoss9842
@pawenoss9842 2 жыл бұрын
5 lat minęło od poblikacji filmu. Dziękuję za rzetelne wytłumaczenie wszystkiego , bo mocno rozjaśniło zagadnienie. Ps. Radia już nie słucham w ogóle, reklamy i propaganda zrobiły swoje. Wolę Spotify. ;)
@tomaszmarasz6464
@tomaszmarasz6464 8 жыл бұрын
skoro poruszamy się w tematach cyfryzacji radia, to sugeruję odcinek na temat cyfryzacji radiofoni krótkofalowej np.: digital radio mondiale, pozdrawiam i dziękuję za fajny kanał
@generatortonu4645
@generatortonu4645 8 жыл бұрын
Dzięki!
@czeri2278
@czeri2278 8 жыл бұрын
Uważam że radio DAB+ powinno jak najpóźniej do nas wejść a najlepiej wcale. Bo tak jak radio cyfrowe ma zalety tak i ma wady dokładnie tak samo jak radio analogowe. Pomijając fakt wymiany odbiorników to i tak zdecydowanie łatwiej jest zrobić radio analogowe o wysokiej jakości niż zwykły odbiornik DAB. Nie wiem czy to prawda, ale z tego co wiem to tak jak przy braku sygnału analogowego występuje lekki szum tak przy cyfrowym jest już totalna cisza i zdecydowanie łatwiej jest wytrzymać lekko zaszumioną muzykę niż jej całkowite "przerywanie" na kilka sekund.
@JarekBuat
@JarekBuat 8 жыл бұрын
8:58: zamiast COFDM powinno być OFDM (ang. Orthogonal Frequency Division Multiplexing), tego skrótu częściej się używa 18:35 zamiast a/c powinno być przetwornik c/a :)
@interruptrequest8301
@interruptrequest8301 4 жыл бұрын
najlepsze jest intro ;)
@adamwojciel4929
@adamwojciel4929 4 жыл бұрын
Dzięki
@zodiak865
@zodiak865 Жыл бұрын
Dziękuje .
@melonxOr
@melonxOr 6 жыл бұрын
Bardzo fajnie wytłumaczone działanie. Mam pytanie z innej beczki: mieszkam w Szczecinie i na antenie Pioneera przyklejonej do szyby łapie mi w wielu miejscach niemieckie mux'y, ale często przerywają. Czy montując jakąś antenę zewnętrzną (np. na magnes) zyskałbym lepszy odbiór?
@eRZet.piotr93
@eRZet.piotr93 4 жыл бұрын
Słuchając podkładu do odcinka mam uczucie jakbym czekał na infolinii Plusa...
@sebimoe
@sebimoe 8 жыл бұрын
Jakieś opinie na temat kodeka Opus? Zenkodowałem kilka plików w różnych bitrateach i muzyka brzmi dość dobrze przy trochę niższej objętości strumienia, a mowa jest wyraźna przy bardzo małym bitrate (porównując do mp3, nie wiem jak z aac)
@baca12baca
@baca12baca 4 жыл бұрын
Dobrze, że tu trafiłem , bo mało by brakowało a dokonałbym zakupu radio bez DAB-u. Rzeczywiście topornie idzie ten proces wdrażania tego sposobu nadawania, mamy 2019 ,a w Suwałkach cisza .
@jangackowski5338
@jangackowski5338 Жыл бұрын
Zainteresuję się tym .
@brodek
@brodek 7 жыл бұрын
Czy w takim razie można samodzielnie zbudować niewielki odbiornik DAB+ ?
@izaaa872
@izaaa872 7 жыл бұрын
bardzo ciekawy material , w Anglii jest popularne radio dab
@piotrwysocki5992
@piotrwysocki5992 2 жыл бұрын
To że jest popularne to normalka. Gdzie zaczęła Kolej szynowa . Gdzie Metro .🙂
@darekdom468
@darekdom468 2 жыл бұрын
Witam serdecznie, Mam problem z radiem kuchennym Auna KR-400. Problem polega na tym, iż mimo wyszukania i znalezienia dowolnej stacji nie ma dźwięku w głośnikach przy FM i DAB. CD, bluetooth, USB działają prawidłowo tzn. jest dźwięk w głośnikach podczas puszczania np. muzyki z CD.
@tibijczyk
@tibijczyk 3 жыл бұрын
mam pytanie, czy będzie odcinek o HD Radio?
@kamil43219275
@kamil43219275 8 жыл бұрын
witam czy mógł by pan zrobić odcinek o tym jak działa sytem RDS i inne takie systemy w radiofonii analogowej
@x98pl
@x98pl 8 жыл бұрын
Bardzo prosto. Wykorzystuje sie kolejna podnosna do transmisji cyfrowej tak samo jak do przeslania sygnalu roznicy kanalow w stereo.
@XanArcanist
@XanArcanist 8 жыл бұрын
18:31 - czy nie powinien tam być przetwornik C/A a nie A/C?
@RicoElectrico
@RicoElectrico 8 жыл бұрын
Ja myślę, że jednym z problemów radia cyfrowego są patenty. Transmisja analogowa nie wymaga uiszczania licencji z nimi związanych, a zarówno MP3 (już niedługo) i AAC używają opatentowanych rozwiązań. Szkoda, że w DAB (czy DRM) nie użyto otwartego kodeka Opus, który zapewnia wg różnych testów najlepszą (!) jakość dźwięku i to przy bardzo niskim opóźnieniu.
@tomasznagaj6187
@tomasznagaj6187 Жыл бұрын
Witam ostatnimi czasy zakupiłem antenę dab + zewnętrzna Mi-ANT100 Ja akurat znajduje się 50 km mniej więcej od nadajnika i mam zasięg bardzo słaby mój Szwagier mieszkaniec Szczecina i ma do nadajnika około 5 km zasięg ma super czy może mi Pan podpowiedzieć czy mogę w jakiś sposób zwiększyć zasięg tej anteny lub polecić jakąś dobrą antenę zewnętrzną. Pozdrawiam Tomasz
@flicz1
@flicz1 8 жыл бұрын
DAB produkowano już w połowie lat 90,natomiast modele konsumenckie pojawiły się na rynku latem 1998 roku.Radioodbiorniki domowego użytku w wersji unowocześnionej (DAB+) zaczęto sprzedawać pod koniec roku 2007
@glubone
@glubone 4 ай бұрын
O DAB czytałem już w latach 80 w RadioElektroniku lub pokrewnej gazecie.
@tomasztyrka6361
@tomasztyrka6361 7 жыл бұрын
profesjonalne radio DAB powstało w połowie lat 90
@bolec123123123
@bolec123123123 5 жыл бұрын
Super odcinek. Ale mam pytanko, bo wlasnie w aucie mam fabryczny super zestaw audio. I przyszło mi do głowy takie pytanko. Czy jest jakaś metoda na adaptacje takich odbiorników na odbiór cyfrowy? Czy odbiorniki cyfrowe mogą korzystać z tych samych anten samochodowych co odbiorniki analogowe? Chodzi mi o rozważenie koncepcji transceivera cyf-analog, który odbierał by sygnał DAB a nadawał by na określonej częstotliwości FM, czy jeszcze lepiej, był by połączony bezpośrednio do wejścia antenowego, żeby nie nadawać w około samochodu.
@bolec123123123
@bolec123123123 4 жыл бұрын
Dzięki!
@stanislawkedziorski5026
@stanislawkedziorski5026 3 жыл бұрын
A ja mam radio z R D S a wieża Sony ma 27 lat i nie, zepsuła się do dziś 👍
@tomaszdabrowski6309
@tomaszdabrowski6309 8 жыл бұрын
Szanowny autorze, Czy nie dałoby rady zamieszczać rozwiązania zagadki z poprzedniego odcinka na końcu aktualnego materiału, tj. tuż przed kolejną zagadką? Przewijanie tych rozwiązań jest nieco niewygodne, jeżeli ktoś nie śledzi na bieżąco albo po prostu nie jest nimi zainteresowany. Pozdrawiam TD P.S. Świetna robota! :)
@ReduktorSzumu
@ReduktorSzumu 8 жыл бұрын
Oczywiście, dobry pomysł, masz rację.
@tomaszdabrowski6309
@tomaszdabrowski6309 8 жыл бұрын
Dzięki! :)
@MultiTEAMON
@MultiTEAMON 6 жыл бұрын
Jak działa HD Radio?
@GourangaPL
@GourangaPL 7 жыл бұрын
6:53 fajny samochód :)
@alexx-xs3in
@alexx-xs3in 4 жыл бұрын
vw new beetle
@djjarco3935
@djjarco3935 3 жыл бұрын
Fachowo opowiedziane i sama prawda
@MajQmajk
@MajQmajk 8 жыл бұрын
Wg mnie DAB w pl to niewypał. Sam może i bym się zainteresował gdyby jakość była większa. Obecne 112kbps dla Trójki to kpina ze słuchaczy. FM oferuje znacznie lepsza jakość pomijając szum przy słabszych odbiornikach. Dynamika, stereo jest zdecydowanie lepsze. W AAC mamy parametric stereo, czyli sygnał kodowanie jest do MONO z mapą różnic między kanałami! Sam bitrate jest za mały, w dodatku pchają 48kHz, a co jak sypać artefaktami to z grubej rury. Zamiast zmniejszyć pasmo przez co było by mniej zniekształceń. W dobie Areo2, czy nadchodzącego 5G / darmowego dostępu do netu w PL jaki jest sens słabej jakości DAB? Koszt radia internetowego, a DAB myślę jest zbliżony. Różnica tkwi tylko w modemie, który na chwilę obecną najprostszy 3G kosztuje mniej niż 50-70zl. Zaletą ogólnodostępnego nadajnika dab z lepszym zasięgiem też nie jest ma do końca wyższości bo do stream'u radia internetowego wystarczy nawet edge 384kbps, który jest wszędzie. Baaa od paru lat jeżdżąc po PL na palcach ręki mogę wymienić kiedy transmisja w kom spadła z H+ do E.
@hihtitmamnan
@hihtitmamnan 8 жыл бұрын
To chyba na Warmii nie byłeś, bo by ci się palce skończyły :)
@x98pl
@x98pl 8 жыл бұрын
Gdyby wszyscy co sluchaja radia broadcastowo zaczeli sluchac przez internet unicastowo z kanalem zwrotnym, szczegolnie przez siec telefonii komorkowej, to by to padlo od razu.
@czependoza
@czependoza 7 жыл бұрын
Internet zajmuje niestety miejsce a tego miejsca jest dosc malo gdyby wszyscy przeszli na radio internetowe to poprostu zabraknoe wolnych czestotliwosci zastanawiano sie nad tym w USA i szybko zrezygnowano z tego pomyslu. Jakosc jest slaba ale pamietaj ze sluchasz tego w samochodzie i tak radio DAB gra lepiej od radia satelitarnego (mamy cos takiego w USA) Wchodza nowe systemy i znowu podzielono swiat na dziwnie niekompatybilne systemy nadawania w USA jest HDradio a EUROPA ma DAB ciekawe czemu?
@JaneQPL
@JaneQPL 7 жыл бұрын
Z telewizją cyfrową też strasznie pogmatwali. W Europie, Australii, Afryce i... Korei Północnej mamy DVB-T/DVB-T2. W Chinach DTMB, w USA, Kanadzie i Korei Południowej ATSC a Ameryce Południowej i Japonii ISDB-T. Oczywiście wszystko jest ze sobą niekompatybilne :(
@JaneQPL
@JaneQPL 7 жыл бұрын
Prawie 2 lata temu zostały namierzone dosyły Polskiego Radia z satelity na 7°E. Zgadnij w jakim bitrate Trójka wypuszczana jest przez nadajniki FM... pływające w górę i w dół AAC z średnią 128kbit/s ;)
@ImmaValdis
@ImmaValdis 8 жыл бұрын
COFDM* :)
8 жыл бұрын
174MHz to końcówka pasma policyjnego. Więc pytanie, czy częstotliwości podane w filmie są prawidłowe?
@x98pl
@x98pl 8 жыл бұрын
Tak. 174,000 MHz jest czestotliwoscia graniczna tych systemow.
@wojtas-4
@wojtas-4 5 жыл бұрын
Może Parę słów o zasięgu (radio DAB), mam parę odbiorników tradycyjnych, na których odbierałem stacje FM z szacuje z ok. 200 km!!!. Standardem jest dobry odbiór z ok. 60 km, mieszkam na pograniczu 3-ech województw i bliższych nadajników nie mam ;-(
@achmadniamz6526
@achmadniamz6526 8 жыл бұрын
sir can you help me, I want to make the project coil gun , but I was ignorant of electronics!
@RSElektronika
@RSElektronika 8 жыл бұрын
Learn more !
@achmadniamz6526
@achmadniamz6526 8 жыл бұрын
+RS Elektronika certainly. one question , what is the function of the project gp1s525 coil gun?
@RSElektronika
@RSElektronika 8 жыл бұрын
I don't know.
@hihtitmamnan
@hihtitmamnan 8 жыл бұрын
Takiej odpowiedzi się nie spodziewałem. Cały czas Pan zaskakuje :D
@achmadniamz6526
@achmadniamz6526 8 жыл бұрын
+hihtitmamnan ngomong taek
@stanisawanio9634
@stanisawanio9634 7 жыл бұрын
Może byśmy jakiś radioodbiornik Fm zrobili?
@przemek4101
@przemek4101 8 жыл бұрын
A będzie coś o telefonii komórkowej (z punktu widzenia technicznego)?
@x98pl
@x98pl 8 жыл бұрын
Temat jest bardzo obszerny, szczrgolnie, ze taka siec ma 3 logiczne warstwy: radiowa (dostepowa - ran), transportowa i core'owa. Na kazda trzeba by bylo poswiecic kilka odcinkow, juz nie wspominajac, ze kazda firma ma swoje wlasne rozwiazania.
@Moto-Emotion
@Moto-Emotion 8 жыл бұрын
+x98pl to by bylo ciekawe
@Moto-Emotion
@Moto-Emotion 8 жыл бұрын
bardzo ciekawe
@kubus223
@kubus223 6 жыл бұрын
Ja szukalem dab stacji w PL zero znalezionych a w UK pelno ich jest.
@piotrwysocki5992
@piotrwysocki5992 2 жыл бұрын
Bo ANGLIA zawsze była do przodu!
@jackers32
@jackers32 Жыл бұрын
Czyli gdzie będę miał lepsza jakość przy niezakłóconym odbiorze w FM czy DAB+…?
@mariuszbrynkiewicz7038
@mariuszbrynkiewicz7038 2 жыл бұрын
W teorii tak, mniej szumu. PR4 Polskiego Radia ma audycję o muzyce elektronicznej. W analogu przy dobrej wieży i antenie jakość była bardzo wysoka. Teraz nie da się słuchać w bit rate 64kb/s i dodatkowo w mono!
@komunista9901
@komunista9901 8 жыл бұрын
witam, kupilem miernik dt-9205A, czy jest on dobry?
@Artur_Dolata
@Artur_Dolata 8 жыл бұрын
Jeśli go włączasz i wyświetlają się 3 zera z przecinkiem pomiędzy to zapewne jest dobry. Powinieneś też sprawdzić czy na teście diody pika, jeśli tak to możesz mieć pewność... :-P
@waclawzacharko8352
@waclawzacharko8352 2 жыл бұрын
Dla wszystkich systemów nadawania o końcowym efekcie decyduje glosnik. Aby wykorzystać doskonałą jakość DAB trzeba mieć bardzo drogie kolumny głośnikowe, na nawet dobrych kolumnach efekt jest taki sam jak na UKF. Ponadto przy odbiorze stereo i podobnych miejsce odsłuchu jest ograniczone i wymagane są odpowiednie wlasciwości akustyczne pomieszczenia. Bez zachowania tych warunków radio DAB niema przewagi nad FM, a pod względem kłopotliwosci instalacji (antena, cena odbiornika i systemów glośnikowych) radio AM jest nie do pobicia.
@radoslawbiernacki
@radoslawbiernacki 8 жыл бұрын
Troche mało informacji i tak jakoś od środka. Dlaczego akurat DAB, jest tyle innych systemów transmisji cyfrowej, DVB, ISDB, SDARS etc. Temat jest po prostu ogromny i cieżko zrozumiec jak to wszystko działa po przedstawieniu go przez pryzmat OFDM. Może w ogóle zrobić osobny odcinek o transmisji cyfrowej. Omówienie tematów takich jak: - modulacja (przynajmniej te podstawowe które warto znać dla typowych transmishi cyfrowych tj FSK, QAM i dopiero OFDM) - zakłucenia (efekt doplera, odbicia, transmisja ponizej poziomu szumu) - kodowanie splotowe , turbo kody i reed solomon, - kompresja i ramkowanie
@RSElektronika
@RSElektronika 8 жыл бұрын
Dlatego DAB, bo to radio, radiofonia, takie medium dla masowej publiczności.
@radoslawbiernacki
@radoslawbiernacki 8 жыл бұрын
+RS Elektronika dzięki za odpowiedź. Korzystając z okazji chciałem podziękować za wysiłek i wkład w propagowanie wiedzy o elektronice. Super kanał. Zachęcam jednak do zrobienia osobnej serii o radiu cyfrowym. Gdyby była potrzebna pomoc proszę pisać na email mojego konta google. Pozdrawiam.
@RSElektronika
@RSElektronika 8 жыл бұрын
Dzięki ale za dużo chyba już tych serii...
@JarekBuat
@JarekBuat 8 жыл бұрын
trochę informacji o DAB+ razem z kodem źródłowym programowego odbiornika można znaleźć na: sdr.kt.agh.edu.pl/sdrdab, warto zajrzeć do "reference" tam widać jak skomplikowany jest to algorytm :) omówienie tych zagadnień raczej nie nadaje się na RS Elektronika, to są mocno specjalistyczne i hermetyczne tematy, bez sporej wiedzy z DSP i telekomunikacji nie da się tego ugryźć :-/
@szymonszymoki
@szymonszymoki 8 жыл бұрын
Moim zdaniem bardziej zasłynie radio internetowe niż radio DAB+
@RSElektronika
@RSElektronika 8 жыл бұрын
A moim nie, bo za Internet się płaci...
@szymonszymoki
@szymonszymoki 8 жыл бұрын
+RS Elektronika abonament RTV też :)
@RSElektronika
@RSElektronika 8 жыл бұрын
W tym przypadku to żaden argument, bo abonament niedługo będziemy płacić wszyscy tak czy tak...
@Domsew
@Domsew 8 жыл бұрын
+RS Elektronika Tak, za internet się płaci, ale jednocześnie jest on coraz bardziej powszechny, coraz lepszy a także coraz tańszy. Standard 802.11p (lub jego odmiany) zapewne stanie się czymś oczywistym w nowych samochodach - za parę lat. No i do tego wejdzie internet rzeczy (5G). Biorąc pod uwagę te aspekty, to chyba jednak radio internetowe miałoby większą rację bytu, jako łatwiejsze w implementacji :)
@_ADM_
@_ADM_ 8 жыл бұрын
ogólnie zamiast zagracać pasmo jakimś DAB czy innym radiem lepiej byłoby zrobić (ogólny normalny) internet 4G 5G czy coś takiego, a jeśli ktoś kocha radio to owszem niech sobie włączy jakieś internetowe
@marcinzbrojnik9766
@marcinzbrojnik9766 6 жыл бұрын
o ile TV cyfrowa to prawdziwa rewolucja ( zwłaszcza w połączeniu z HBB TV ) to DAB to tylko wyciąganie kasy od słuchaczy .
@piotrwysocki5992
@piotrwysocki5992 2 жыл бұрын
Szanowny PANIE Marcinie technika idzie do przodu ! Jak Ja zaczynałem były PROSTOWNIKI Rtęciowe 🙂⚒️
@donpindol778
@donpindol778 2 жыл бұрын
@@piotrwysocki5992 twoje prostowniki rtęciowe ostatnio testował photoinduction na swoim kanale. DAB to zmarnowany czas i pieniądze, szkoda tych częstotliwości które to gówno zajmuje. Mimo tego że mam odbiorniki DAB np. w samochodzie to i tak tego nie słucham. Kiedy chcę włączyć ulubioną muzykę to odpalam radio internetowe. DAB nadaje się tylko na śmietnik historii.
@tomaszsmietanko7260
@tomaszsmietanko7260 6 ай бұрын
Mam radio DAB+ i jestem bardzo zadowolony z odbioru stacji cyfrowych.
@dipenz3269
@dipenz3269 3 жыл бұрын
song name?
@dipenz3269
@dipenz3269 3 жыл бұрын
Darude - Sandstorm
@soul-pn9rk
@soul-pn9rk 8 жыл бұрын
Jeżeli zadałeś sobie tyle trudu i nakręciłeś tyle filmów, to chyba można to docenić takim komentarzem. 95% ludzkości to bezmózgie bękarty wrogie logice i umysłowi. Bękarty chcące zwrócić uwagę na siebie za wszelką cenę i wzbudzić podziw. Tak samo 95% naukowców nie różni się od tych 95% społeczeństwa. Tworzą sobie kółka wzajemnej adoracji, rozdają sami sobie nagrody i doktoraty... Byle zaistnieć, byle się wyróżnić, pochwalić, połechtać swoje ego. Dla tych 95% ludzi epokowym wynalazkiem jest zmontowany statyw z antenką do robienia zdjęć na ryjbuka, im więcej do szczęścia nie potrzeba. Te 5% naukowców, to ludzie dzięki którym ten gatunek nie powrócił jeszcze na drzewa, chociaż raczej na to zasługuje. Niestety ci prawdziwi naukowcy to z kolei w 95% ludzie niekomunikatywni, posiadający ogromną wiedzę i talenty, z kolei nie potrafiący swojej wiedzy w sposób zrozumiały przekazać. Ty właśnie jesteś perłą wśród pereł jednym z tych 5% z 5% prawdziwych naukowców, kimś kto potrafi jak Herman kozie wyjaśnić rzeczy niezwykle skomplikowane w bardzo jasny sposób. I właśnie za to to uwielbienie i podziw jakiego domaga się 95% bezmózgich istot tej planety tak naprawdę należą się takim ludziom jak Ty. Szacun brachu.
@grzegorzszyszo7548
@grzegorzszyszo7548 5 жыл бұрын
Napisałeś oczywistą oczywistość :) zazwyczaj zdolność pojmowania otoczenia wyraża się liczbą IQ. Rozkład IQ w społeczeństwie jest zbliżony do krzywej Gaussa z maximum wycelowanym w IQ=100, a to oznacza przeciętność i trzymanie się w tzw normie. Jak widzisz, na krzywej jednostki wybitne to garstka i one zawsze ostro odstają od normy :) i ta krzywa jest odpowiedzią na ogromną ilość naszych pytań.
@jankowalsky3609
@jankowalsky3609 5 жыл бұрын
amen
@paweltodudek
@paweltodudek 4 жыл бұрын
Zlecili się z doktoratami ;]
@andrzejgoata1508
@andrzejgoata1508 4 жыл бұрын
Soulu, prymitywistyczny.. Nie mówi się: "bezmózgie bękarty", a "bezmózgowe". Chcąc "docenić" prosty przekaz praw fizyki, który do Ciebie przemawia- mieszasz z błotem "95% ludzkości". Żadna klasa oceniającego. Lepiej w ogóle nie odzywać się.
@superbm286
@superbm286 Ай бұрын
Jak działa HD Radio
@randomytpstation3261
@randomytpstation3261 3 жыл бұрын
Jak działa radio DAB wystawia jedną rękę w tył a drugą zgina w łokciu i zasłania czoło
@Tomciosz94
@Tomciosz94 8 жыл бұрын
7:20 nie zgodzę, się, że każdy nadajnik nadaje w sposób dookólny. ;) Większość nadajników DAB+ w Polsce nadaje w sposób kierunkowy. Trzeba to uwzględnić. Ponieważ wówczas pokrycie sygnałem danego regionu jest bardzo zróżnicowane. Niestety, z tego względu niejednokrotnie jest problem z odbiorem. ;) Odnośnie kilku nadajników nadających na tym samym kanale, to w Polsce to wychodzi jak zawsze. U jednych śmiga, u drugich jest gorzej, niż jakby nadawały na różnych częstotliwościach. To samo jest i w DVB-T. W Paśmie 1452 - 1492 MHz nadają nasi południowi sąsiedzi, Czesi. Nadawcy Komercyjni nadają w multipleksie stacji RDN.
@JarekBuat
@JarekBuat 8 жыл бұрын
Można umieścić wiele nadajników DAB w jednym miejscu i nadawać TEN SAM (!) multiplex na tej samej częstotliwości. Warunkiem jest zsynchronizowanie tych nadajników. Od strony sygnałowej robi się to wykorzystując wzorzec czasu z GPS. Dla odbiornika kilka sygnałów z różnych nadajników (opóźnionych względem siebie) będzie widoczne dokładnie tak samo jak sygnał z jednego nadajnika, który dotarł wielodrogowo (z kilku odbić). Czyli coś z czym powinien sobie poradzić każdy odbiornik DAB(+). Od strony logistycznej jest to znacznie trudniejsze - przy transmisji LIVE trzeba ten sam sygnał przesłać do różnych nadajników i wyemitować go dokładnie w tym samym czasie z dokładnością do próbki i jeszcze zsynchronizować przetworniki c/a i podnośne (inaczej nic z tego nie wyjdzie). Praktycznie to jest chyba tak robione, że sygnał multiplexu jest generowany w jednym miejscu a potem cyfrowo transmitowany do nadajników gdzie jest synchronicznie wysyłany.
@tomasztomczyk4499
@tomasztomczyk4499 7 жыл бұрын
A po co synchronizować jak do odbiornika dotrą w różnym czasie. Bo mają różną odległość od nadajnika do odbiornika.
@Tomciosz94
@Tomciosz94 7 жыл бұрын
Tu prawdopodobnie chodzi o to, by dobrać tak synchronizację, aby było jak najmniej terenów, gdzie zjawiska falowe "wytłumią" sygnał.
@JarekBuat
@JarekBuat 7 жыл бұрын
Tomasz Tomczyk nawet jeżeli masz jeden nadajnik to odbiornik zazwyczaj (zwłaszcza w mieście) zobaczy kilka kopii tego samego sygnału przesuniętych w czasie - dlatego ponieważ sygnał rozchodzi się wielodrogowo (odbija od budynków, etc...) takie zniekształcenie da się do pewnego stopnia skorygować - robi to korektor TEQ albo za pomocą MIMO (wiele anten odbiorczych) warunek jest jeden, kopie sygnałów muszą być próbkowne z tą samą częstotliwością, nie mogą się "rozjeżdzać" w czasie dlatego też, da się postawić wiele małych nadajników, na tej samej częstotliwości, pokrywających ten sam teren i one nie będą się zakłócać a wręcz, do pewnego stopnia wzmacniać - z wielu względów znacznie lepiej (10 nadajników 1 kW pokryje więcej i dokładniej niż 1 nadajnik o omocy 100 kW) to się da zrobić z DAB+ ale nie da z analogowym FM
@karoloooxi
@karoloooxi 7 жыл бұрын
Niby w DAB nie trzeba przydzielać innych częstotliwości a jednak w każdym rejonie są inne, dlaczego?
@ReduktorSzumu
@ReduktorSzumu 7 жыл бұрын
To chyba pytanie nie do mnie?
@JaneQPL
@JaneQPL 7 жыл бұрын
Głównie ze względu na uzgodnienia z naszymi sąsiadami (interferencje od nadajników DAB+ za granicą). Drugim problemem jest to, że aby nadawać wszystko na jednej częstotliwości wszystkie nadajniki musiałby być ze sobą zsynchronizowane i nadawać jeden wspólny multiplex (te same programy radiowe i strumienie danych), a tymczasem u nas Polskie Radio remulitpleksuje DAB+ w oddziałach lokalnych i dodaje programy regionalne (np. w mojej lokalizacji odbieram dodatkowo Radio Wrocław i Radio Wrocław Kultura). W skrócie - można to wdrożyć w przyszłości, ale można to zrobić tylko dla stacji ogólnopolskich, bądź jako doświetlenia np. w mieście.
@demm7777
@demm7777 6 жыл бұрын
Dab
@tadekrafa4121
@tadekrafa4121 5 жыл бұрын
Tylko szkoda,że narazie nie ma co słuchać, bo to co jest oferowane to jakaś porażka. Ze trzy lata temu była w miarę fajna stacja Rytm, zero reklam i co pół godziny wiadomości, ale dobra zmiana już się postarała, aby puszczano tylko jakieś stare Polskie smenty a teraz już jej nawet nie ma . Ten DAB+ jest chyba na wzór dawno już nadawanych cyfrowo na KF-ie stacji DRM ? W sumie zasada działania taka sama , tylko na KF-ie mniejszy transfer bitów, bo najwięcej to miało chyba BBC coś tam ponad 20kbks . Fajne jest to, żę w porównaniu do analogu,, oferuje lepszy dźwięk i dużą ilość informacji które mogą być przekazane, od tekstowych, do obrazków ,czy krótkich filmików .
@TheRastaPopej
@TheRastaPopej 7 жыл бұрын
Będą następne odcinki ?
@DasMrOSi
@DasMrOSi 8 жыл бұрын
DAB = 1995, DAB+ = 2005
@DanieLW225kHz
@DanieLW225kHz 8 жыл бұрын
A i do nawet najstarszych telewizorów można podłączyć dekoder telewizji cyfrowej, więc i dzięki temu nie było przeszkód w zakończeniu nadawania analogowego telewizji i stare odbiorniki mogą pełnoprawnie służyć po dziś dzień.
@444witia
@444witia 2 ай бұрын
Skończy się era radia analogowego i wszystkie dotychczasowe odbiorniki pójdą do muzeum lub na śmietnik , a radia cyfrowe będą nie do naprawy bo brak części albo naprawa nie opłacalna
@arekkawalec6384
@arekkawalec6384 Жыл бұрын
CD to cd , analog to analog sram na cyfrę gdzie sami przyglasniaja pieprzone reklamy i wolniejsze jest przelanczanie radia na inne
Ай бұрын
Tyle lat a nic się nie zmieniło w dab
@blazejlovibe6933
@blazejlovibe6933 5 жыл бұрын
dab?...... dab on the haters XD
@mzflighter6905
@mzflighter6905 8 жыл бұрын
Bez sensu. Jak będę chciał posłuchać radia cyfrowego to włączę radio online
@nomtbg
@nomtbg 5 жыл бұрын
Dokładnie, ja tak miałem w samochodzie, jak padł mi tuner FM to podłączyłem starą Nokię E52, która odtwarzała mi radio z nadajników GSM. ☺️
@asxsnlol5703
@asxsnlol5703 6 жыл бұрын
Cyfra to badziew! zero jakości. Analog jest lepszy bo ma zero kompresji i nie zakłóca się jak sygnał cyfrowy.
@kolviras
@kolviras 7 жыл бұрын
DAB to ZŁO
@patimat8712
@patimat8712 3 жыл бұрын
Moje radio DAB. Już nie słucham UKF
Q&A cz.1 [RS Elektronika]#68
1:47
RS Elektronika
Рет қаралды 16 М.
WiFi [RS Elektronika] #98
24:08
RS Elektronika
Рет қаралды 152 М.
🤔Какой Орган самый длинный ? #shorts
00:42
100❤️
00:19
MY💝No War🤝
Рет қаралды 23 МЛН
Radio AM: zakresy na trudne czasy [TOWARY MODNE 101]
20:59
Adam Śmiałek
Рет қаралды 121 М.
FM Stereo Theory Follow Up
44:50
xraytonyb
Рет қаралды 10 М.
Co można zrobić z pomocą ESP8266?
5:30
Inżynier Naukowy
Рет қаралды 2,5 М.
Silniki elektryczne [RS Elektronika]#86
25:47
RS Elektronika
Рет қаралды 536 М.
RS-232 [RS Elektronika] #58
23:07
RS Elektronika
Рет қаралды 110 М.
Jak działają sieci komórkowe? [RS Elektronika] #129
20:43
RS Elektronika
Рет қаралды 207 М.
Radio, którego nikt już nie słucha [TOWARY MODNE 28]
17:34
Adam Śmiałek
Рет қаралды 124 М.
FM [RS Elektronika] #64
24:35
RS Elektronika
Рет қаралды 91 М.
Audio z komputera - Odc.53 [Reduktor Szumu]
19:28
ReduktorSzumu
Рет қаралды 250 М.
iPhone, Galaxy или Pixel? 😎
0:16
serg1us
Рет қаралды 881 М.
Копия iPhone с WildBerries
1:00
Wylsacom
Рет қаралды 1,7 МЛН
Как удвоить напряжение? #электроника #умножитель
1:00
Hi Dev! – Электроника
Рет қаралды 926 М.
😱Хакер взломал зашифрованный ноутбук.
0:54
Последний Оплот Безопасности
Рет қаралды 976 М.
iPhone 15 Pro в реальной жизни
24:07
HUDAKOV
Рет қаралды 419 М.
КРУТОЙ ТЕЛЕФОН
0:16
KINO KAIF
Рет қаралды 6 МЛН