No video

Jak pisać lepiej - 17 wskazówek, które przydadzą się i na Instagramie, i przy pisaniu książek!

  Рет қаралды 35,924

Joanna Glogaza

Joanna Glogaza

5 жыл бұрын

17 rad, dzięki którym będziecie pisać lepiej i czerpać z tego pisania większą przyjemność - niezależnie od tego, czy to praca licencjacka, post na Instagram czy powieść życia:)
Darmowy ebook "Skup się" do pobrania, przeczytacie w nim, co zrobić, żeby przestało Was wciągać scrollowanie FB czy Instagrama: joannaglogaza.com/ebook-skup-sie
Post o terapii, o którym wspominam w filmie: joannaglogaza.com/2018/10/co-...
Mój blog: joannaglogaza.com/
Mój Instagram: / joannaglogaza
Moja książka „W to mi graj” o grach towarzyskich jest dostępna tylko na: joanna.altenberg.pl - wejdź i kup szybko i bezpiecznie!

Пікірлер: 83
5 жыл бұрын
W 4 klasie podstawówki pisałam „książkę” w zeszycie o mnie i mojej przyjaciółce w rolach super księżniczek z fikcyjnych królestw. Czytałam jej na przerwach i miałyśmy z tego mnóstwo radości. I któregoś razu polonistka zauważyła i zaproponowała, że mi sprawdzi, żebym uczyła się na błędach. To dużo mi dało, bo ćwiczenie czyni mistrza, ale zapadła mi w pamięci jej notka: po co to piszę? 😅 Pamiętam, że bardzo mnie to zabolało, bo wyszło na to, że robię coś bez sensu. Ale po latach już wiem, jaki był sens - odbiorcą była moja przyjaciółka, a ona nie miała żadnych zastrzeżeń! Im więcej absurdalnych zwrotów akcji, opisów jej urody i flirtów z cudownym księciem, tym lepiej! 😃
5 жыл бұрын
PS. Ja czasem mówię „bodajże” 🙈
@styledigger
@styledigger 5 жыл бұрын
Chcę to przeczytać!!!!!
5 жыл бұрын
Joanna Glogaza taka ze mnie czołowa minimalistka polskiej blogosfery, że na pewno gdzieś je jeszcze mam! Jak znajdę, to wyślę kilka stron 😉
@savilakroll9100
@savilakroll9100 4 жыл бұрын
Ja pisałam w zeszycie w drugiej klasy opowiadanie i nieraz jak ktoś kogo znam czyta moje opowiadania to mówi że mam talent, a zaczęło się to w drugiej klasie. Nawet zgosiłam się do konkursu literackiego, ale na pewno nie wygram.
@shadya7906
@shadya7906 5 жыл бұрын
Ja zawsze mówię "iż" "Bodajże" Itp bo uwielbiam taki język 😂 często mówię tak do moich znajomych mimo wszystko
@_finka_3301
@_finka_3301 4 жыл бұрын
same
@marzenasemaj7204
@marzenasemaj7204 4 жыл бұрын
Też :) Dzień bez "iż", "gdyż", "bodajże" jest dniem straconym.
@hania2747
@hania2747 4 жыл бұрын
Ja też haha
@hania2747
@hania2747 4 жыл бұрын
@@marzenasemaj7204 Zgodzę się!
@Inamorata_
@Inamorata_ 4 жыл бұрын
Ja "iż'' używam jako synonim dla ''że''. Gdyż "że" często lubi mi się powtarzać w książce.
@katarzynalamik9943
@katarzynalamik9943 5 жыл бұрын
Asia jesteś mistrzynią podawania wiedzy w pigułce! W 13 minut dowiedziałam się o pisaniu więcej niż przez 12 lat szkoły :) PS: Tak edytowałam ten komentarz żeby zdania były odpowiednio krótkie :D
@GatAtTube
@GatAtTube 4 жыл бұрын
"Sztuka pisania, to sztuka skracania" - Antoni Czechow.
@patrycjazawadka2276
@patrycjazawadka2276 5 жыл бұрын
Zgadzam się ze wszystkim co powiedziałaś. Autorzy przystępnych tekstów są odbierani jako bardziej inteligentni niż ci, którzy nadmiernie komplikują. Proste pisanie jest trudne, bo tak doskonale uczą nas w szkole lania wody. Mam nadzieję, że kiedyś to się zmieni, a na języku polskim zamiast: Proszę, na jutro, napisać analizę Cierpienia młodego Wertera. TYLKO POGŁĘBIONĄ! Będzie: Analiza, na jutro, TYLKO KRÓTKO i zwięźle! 😊 Dzięki Asia za film, czekam na więcej ❤️
@KasiaPowiesciolog
@KasiaPowiesciolog 4 жыл бұрын
Patrycja Zawadka swietnie powiedziane! Sama uczę pisania i często pierwsze kroki to po prostu oduczanie tego, co nam wmówiono na języku polskim, dziś każdy związek frazeologiczny, klisza i nachalny synonim był opiewany. Po angielsku jest ładna zasada „dont say beverage, say drink” - czyli właśnie to - prosto i pięknie. Zapraszam na swój kanał poświęcony całkowicie pisaniu :)
@reilareila9401
@reilareila9401 5 жыл бұрын
Mam dobry pomysł na opowieść. Nie jest pełny, ale zarys mi się podoba. Jednak nie potrafię skończyć żadnej opowieści. Po killu rozdziałach zazwyczej porzucam pomysł i nie mogę się zebrać z dalszym pisaniem.
@sennosc
@sennosc 4 жыл бұрын
To też jakiś pomysł na powieść. Pisarz, który nie może napisać powieści, choć takie pomysły już były xd. Jeśli Ci to nie idzie, może po prostu nie znalazłaś swojej formy.
@aryfis
@aryfis 3 жыл бұрын
@@sennosc jako początkująca powinnaś się chwycić raczej czegoś lżejszego i przede wszystkim krótszego, a nie od razu na maratony opowieści się porywać. Krótka historyjka, opowiadanko, czy niezobowiązująca do niczego bajeczka to są szczyty na które można się jako ten nowicjusz sztuki pisarskiej zdobyć. I jaka satysfakcja po ich ukończeniu płynie, a wraz z nią i cała już twórczość, która jak konsekwentnie i dbale będzie rozwijana i pielęgnowana, to i oceany światów najróżniejszych zrodzi. Wystarczy się jej tylko obficie poddać
@nowomowa
@nowomowa 5 жыл бұрын
chętnie zobaczę filmik, jak nawiązać współpracę z wydawnictwem, żeby wydać własną książkę; pozdrawiam serdecznie
@agnieszkaczechowska50
@agnieszkaczechowska50 5 жыл бұрын
Bardzo fajny, treściwy filmik, aż mi się zachciało coś napisać:). Dodałabym, że niekoniecznie każdy musi dążyć do uproszczenia stylu. Ja np. lubię czytać bloga Miss Fereiry, gdzie autorka celowo używa barwnego języka, rodem ze Sklepów cynamonowych. Innym przykładem jest Janina Daily z celowym użyciem zdań wielokrotnie złożonych i rozbudowanymi porównaniami. Chyba kluczowa jest właśnie świadomość co chcemy osiągnąć i jakimi środkami.
@martynakauza2056
@martynakauza2056 5 жыл бұрын
G e n i a l n y poradnik! Jestem zachwycona, wszystko zanotowane. Dziękuję!
@fdebowski
@fdebowski Жыл бұрын
Cześć Asiu - znam Cię, lubię i kojarzę z tematów "aktywistycznych" (slow fashion). Nie wiedziałem jednak, że nagrywasz/nagrywałaś tak ciekawe poradniki! Bardzo przyjemnie się tego słuchało. Dowiedziałem się całkiem sporo. A to tipy ode mnie: 1. Czytać. Najlepiej przeróżne (z innych branż, fabularne, itd.) książki i artykuły. Czytanie tworzy idee w głowie, skojarzenia, przekonania. 2. Medytować i odpuszczać. Czasami najlepszy sposób, żeby zacząć pisać, to odstawić pióro - i wsłuchać się w siebie, dotrzeć do tego co naprawdę chce się przekazać/opowiedzieć. Trzymam mocno kciuki i Twoje działania!
@aniutkowo
@aniutkowo 5 жыл бұрын
Super, filmik stworzony jak dla mnie!
@osaosobistastylistka
@osaosobistastylistka 5 жыл бұрын
:) świetny film! Ja uwielbiam pisać i uwielbiam ten flow 💕
@joannajoanna8376
@joannajoanna8376 5 жыл бұрын
Właśnie czegoś takiego szukałam! Dzięki :)
@agnieszkacegielska5113
@agnieszkacegielska5113 3 жыл бұрын
Świetne. Bardzo dzięuję Joanna! Czegoś takiego szukałam. Same konkrety, pomocne triki i śmietanka dobrych rad. Dziękuję!
@Pysia.to.belja.
@Pysia.to.belja. 3 жыл бұрын
Wspaniałe rady, naprawdę wiele wnoszące! Dziękuję :)
@KarolinaZebrowska
@KarolinaZebrowska 5 жыл бұрын
O rany, ten uśmiech Chrupka 😍 😍 No bardzo miły piesek! ❤️ Świetny film, wiedza w pigułce, bardzo mi się podoba. 😊
@styledigger
@styledigger 5 жыл бұрын
Prawda? Dzięki wielkie!
@ukaszstudzinski3902
@ukaszstudzinski3902 Жыл бұрын
Dzięki za super porady👍już je stosuje🤠
@michalcholewinski9886
@michalcholewinski9886 4 жыл бұрын
Super wskazówki :-)
@martapiwowarczyk6086
@martapiwowarczyk6086 5 жыл бұрын
Lubię uzywac slow tudzież, iż, gdyz podświadomie ujawnia moja przesmiewczosc jezyka akademickiego. Moze mam kompleksy,hmm😁
@JohnNeoQ
@JohnNeoQ 3 жыл бұрын
Rewelacja 👍 Super sprzęty do pisania 🤗
@say_mek
@say_mek 5 жыл бұрын
Dziękuję, właśnie tego szukałem. Czasem jest ciężko poprawiać jak wszystko jest poplątane. Dlatego moje zdanie jest takie: pisz w swoim tempie, ale poprawnie. Bo tak naprawdę na jedno wychodzi.
@bibliaihistoria9678
@bibliaihistoria9678 4 жыл бұрын
Dzięki. Pozdrawiam.
@jankes2003
@jankes2003 5 жыл бұрын
Mam ledwo co 18 lat. Moi znajomi próbują mnie zabić, bo mam tendencje do wplątywania wyrazów takich, jak: albowiem iż jednakowo. W zadania ;((
@perkuar932
@perkuar932 3 жыл бұрын
Nie przejmuj się tym rób tak dalej. Bogaty język w dzisiejszych czasach to luksus. Przesiewa również idiotów wokół Ciebie.
@patrycjajt6695
@patrycjajt6695 5 жыл бұрын
prawdziwe punkty :) więcej takich poradników proszę!:) nigdy dobrze nie pisałam, a w ramach pracy musiałam tworzyc publikacje naukowe i z każda było łatwiej :D czasami wyrzucałam sobie, ze trzy dni mijały, a ja nawet jednego sensownego zdania nie napisałam.. ale to właśnie był czas researchu a potem dopiero przychodziło „flow”:) Obecnie robię kurs „writing in science” z coursera i wiele zagadnień pokrywa się z tymi co pokazałaś! :) oni tez sugerują by rzadziej używać słowa „nie”, bo blokuje płynność tekstu ;)
@styledigger
@styledigger 5 жыл бұрын
oo, muszę go obczaić! Ja sobie kupiłam kurs pisania powieści na jakiejś promce na Udemy, ale jeszcze go nie ruszyłam:D
@purpleguyevilshadow3844
@purpleguyevilshadow3844 4 жыл бұрын
Ja chciałbym napisać powieść z kultowej bestsellerowej serii gry Five Night at Freddy's, to moje marzenie by napisać książkę choć jedną na razie.
@mabblexi5284
@mabblexi5284 3 жыл бұрын
8:20 ja tak mówię i tak samo piszę .-. moim zdaniem używanie "iż" itp jest po prostu wygodne i nadaje wypowiedzi przyjemny charakter (nie mówiąc już o fakcie trudności znajdowania różnych synonimów do "że", a wtedy takie słówka są bardzo przydatne ). :)
@madbasement3774
@madbasement3774 2 жыл бұрын
Ha, a ja właśnie pierwsze kilkadziesiąt stron napisałem ręcznie w skórzanym dzienniku na miesięcznym spontanicznym wyjeździe do amazońskiej dżungli! W planach mam dokończenie opowieści i przelanie tego na papier elektroniczny :) dzięki, b. wartościowy materiał!
@adrianmasiewicz9733
@adrianmasiewicz9733 3 жыл бұрын
Ja chciałem się podzielić swoim "tipem" - jak napiszę kilka stron, konwertuję do pdf wrzucam do Mirosoft Edge i wciskam Ctrl + Shift + U i przeglądrka czyta mi na głos :D Ostatnio zauważyłem, że mam opcje czytania na głos w Wordzie! To dużo pomaga, potem wiem co i jak porpawić ;)
@Scara.s_wife
@Scara.s_wife 2 жыл бұрын
Dzk ja bardzo bym chciała pisać na wattpad a dzięki tobie zebrałam pierwsze wskazówki
@igorbiernat2732
@igorbiernat2732 4 жыл бұрын
Ja robię listę postaci i miejsc do mojej serii fantasy.
@mjuszka6185
@mjuszka6185 5 жыл бұрын
Porady bardzo trafne. Nie zgadzam się tylko z poradą dotyczącą przymiotników. O ile w tekstach pisanych w mediach społecznościowych ma ona zastosowanie, to już przy pisaniu książek (np. powieści) niekoniecznie. Ja chyba miałam szczęście do nauczycieli języka polskiego, bo wszystkie te wskazówki otrzymałam już w szkole.
@styledigger
@styledigger 5 жыл бұрын
To zależy - ja tę radę wyniosłam właśnie z kursu pisania powieści w Maszynie do pisania. I bardziej patrzę na nią w ten sposób, że warto zastanowić się, po co właściwie danego przymiotnika używamy. Jak naprawdę ma to sens, to jasne, ale zdecydowanie ich nadużywamy.
@KasiaPowiesciolog
@KasiaPowiesciolog 4 жыл бұрын
Zgodzę się z nadużywaniem przymiotników - często mówią dokładnie to, co czytelnik mógłby wynieść z zachowań bohaterów. Tak samo jest z przysłowiami. Drugim pytaniem, jakie zawsze sobie zadaje jest to, czy warto marnować czas czytelnika na konkretne szczegóły? Może to, ze ktoś jest rudy nie ma w tym momencie znaczenia? Świetne porady! Zapraszam na mój kanał poświęcony pisaniu :)
@natalianowak1892
@natalianowak1892 19 күн бұрын
Ja też piszę książkę teraz romans wojenny❤❤
@MsKagie
@MsKagie Жыл бұрын
Jaki synonim do słowa paradygmat proponujesz?
@janwalczyk5195
@janwalczyk5195 Жыл бұрын
Dzień dobry. Proszę o rozwikłanie sporu. Jak poprawnie powinno brzmieć? Autor powinien zająć się. Czy ? Autor powinien się zająć.
@andre3432
@andre3432 5 жыл бұрын
Joanna witaj! Wydaje mi się, że funkcjonuje odrębna forma literacka, mianowicie pisanie komentarzy w mediach społecznościowych, w tym na YT. Często analizuję kwestię, jak powinien wyglądać dobry komentarz pod względem formy, treści, języka, ale też od strony etyczno-psychologicznej. Tak wiele mówi się ostatnio o mowie nienawiści i hejcie. Obwinia się komentatorów o straszne rzeczy. Zatem jawi się praktyczne pytanie, czy mamy moralne prawo krytykować w necie? Czy wolno nam widzom napisać tzw. konstruktywną krytykę? Wiemy przecież, że niektórzy influenserzy nie tolerują żadnej krytyki, natychmiast kasują i blokują. Tak bardzo ich zabolało, czy jest to wybujałe ego? Ty zajmujesz się kwestiami etycznego podejścia do różnych aspektów życia, jesteś też twórcą w mediach społecznościowych oraz autorką książek, np. "Slow Life". Znasz przytoczone sprawy ze wszystkich stron (od podszewki), zatem ciekaw jestem Twojej opinii. Wspomnę, że ja piszę sporo komentarzy na niniejszym portalu oraz na zaprzyjaźnionych profilach na Instagramie. Staram się, żeby moje komentarze były dobre, tzn. żeby stanowiły jakąś wartość dodaną. Jeżeli coś krytykuję, to rzeczowo argumentuję, ale i tak często otrzymuję bana haha! Natomiast zdecydowanie potępiam kanały z reżyserowanymi walkami zwierząt, bez względu na konsekwencje. Pozdrawiam! :)
@andre3432
@andre3432 5 жыл бұрын
Joanna ciao! :) Super pogadanka, jak zawsze! :) Sadzę, że specyficzną formą tekstów są komentarze na YT. Osobiście staram się, aby moje komentarze zawierały jakieś miłe słówko skierowane do autora filmiku a także, żeby komentarz posiadał element pozytywnej recenzji. Oczywiście zdarza się, że piszę tzw. konstruktywną krytykę, gdy autor nagina rzeczywistość, prezentuje tezy niezgodne ze stanem faktycznym lub szkodliwe (np. okrutne traktowanie zwierząt, pochwała fastfoodowej diety itp.), lecz zawsze podaję uzasadnienie mojego stanowiska. Jasne, że pisząc refleksyjny komentarz obserwator naraża się na czasowego lub trwałego bana, ponieważ niektórzy twórcy nie tolerują żadnej polemiki, odmiennej opinii lub uwagi, np. podania właściwej wymowy nazwy miasta Rio de Janeiro (Fifty na Pol) :):) Uważam, że administracja niniejszej platformy powinna wprowadzić zobiektywizowane kryteria zakładania widzowi blokady, jak również normę informowania widza o wlepionym banie. Jednak chyba to nie nastąpi, gdyż portal bardzo się skomercjalizował i przeważają racje dobrego interesu. Ponadto staram się, żeby mój komentarz był napisany z humorem lub tzw. przymrużeniem oka. Większość twórców to przymrużenie oka odczytuje właściwie... Miłego dnia Joanna :* :)
@MsKagie
@MsKagie Жыл бұрын
Widziałaś w jakiejś instrukcji nawiasy?
@niefylyp3068
@niefylyp3068 3 жыл бұрын
Czemu nie dałaś tych wskazówek w komentarzu :(
@Balansdog
@Balansdog 5 жыл бұрын
Cholera, teraz mam ochotę iść na jakieś warsztaty. Ciekawe czy jest coś wartościowego online w tej tematyce?
@styledigger
@styledigger 5 жыл бұрын
Ja jestem zapisana na newsletter Marii Kuli, która ma właśnie kursy pisania, ale nie wiem nic o nich od środka:)
@Balansdog
@Balansdog 5 жыл бұрын
@@styledigger Dzięki za namiar:-) nie znam!
@nastepnastacjapolemokotows7786
@nastepnastacjapolemokotows7786 4 жыл бұрын
Ja od zawsze mialam problem z nie wpychaniem "Albowiem, bodajże, jednakowoż, iz". Nauczyciele nieustannie narzekali nn to w moich pracach mówiąc, ot to nie ludzkie. Niefortunniee bowiem moim domu zarówno matka jak i ojciec cechowali zię wysoką elokwencją i już w czwartej klasie mówiłam tak na codzień XDDD
@spoz9181
@spoz9181 5 жыл бұрын
Witam ❤️ Chciałam się z wami podzielić tym, że ja również piszę książkę. Jest ona w aplikacji o nazwie Wattpad. Serdecznie zapraszam, nick @zozosi książka "CUBE" jestem otwarta na krytykę 🤗😍
@msilikewater
@msilikewater 5 жыл бұрын
@GM-to7nd
@GM-to7nd 3 жыл бұрын
Może skończę moja książkę...
@suchacz9383
@suchacz9383 2 жыл бұрын
0:54 mój cel? Poradzić sobie z zaburzeniami psychicznymi,depresją i się nie nudzić . Dlatego piszę historyjki
@ineedacigarette1688
@ineedacigarette1688 4 жыл бұрын
Przypominasz troszkę aktorkę Lucy Boynton
@renowacjalastryko5121
@renowacjalastryko5121 4 жыл бұрын
Nie używasz słów tudzież, iż, ale słowo fajne Ci nie przeszkadza?
@MrMime-ti3ss
@MrMime-ti3ss 4 жыл бұрын
O nie... A ja jestem taki zżyty z moimi książkami... ;(
@dawipolako7993
@dawipolako7993 5 жыл бұрын
Nie wiem w jakiej osobie pisać
@nataliacu5693
@nataliacu5693 4 жыл бұрын
Jestem 10 miesięcy spóźniona, ale osoba (przynajmniej w moim przypadku) zależy od tego, na czym chcesz się skupić. Jeśli w książce jest dużo akcji, ogólnie "dzieje się", lepiej użyć osoby trzeciej, bo nie trzeba się bardzo skupiać na przemyśleniach i uczuciach bohaterów. Jeżeli w tekście ważniejsze są emocje i relacje między postaciami, wygodniej pisać w pierwszej osobie. Jest to tylko moja opinia, ja się kieruję tymi zasadami podczas pisania.
@joanna36399
@joanna36399 3 жыл бұрын
Makłowicz mówi bodajże i tudzież 😃
4 жыл бұрын
Nie potrafię pisać składnie. Muszę nieźle się natrudzić, aby to co napiszę dało się czytać dynamicznie. Może znasz praktyczne kursy online o pisaniu właśnie? Znalazłem w komentarzach wzmiankę o kursie Marii Kuli. Jeśli znalazłabyś Coś jeszcze będę wdzięczny za polecenie :).
@styledigger
@styledigger 4 жыл бұрын
Byłam u Marii na kursie stacjonarnym i bardzo mi się podobał. Jest też świetna książka "Piękny styl" Pinkera:)
@milenagorka6996
@milenagorka6996 5 жыл бұрын
przypudruj sie :)
@anetakozakiewicz4217
@anetakozakiewicz4217 5 жыл бұрын
Milena Górka Ty tak serio? Film bardziej merytoryczny połowa lekcji polskiego w szkołach, a tu jedna kąśliwa uwaga. To już lepiej nic nie pisać 😉
@tarotjoanna
@tarotjoanna 5 жыл бұрын
Taaa a potem użyj rozświetlacza. O czasy o obyczaje. Szkoda gadać. Myślałby kto....
@kotki4437
@kotki4437 5 жыл бұрын
Co zrobić jeśli nie chce mi się milionowy raz czytać mojego tekstu żeby go poprawić, a mam deadline? Xdd
@rpgnapoddaszu1443
@rpgnapoddaszu1443 4 жыл бұрын
Rady ciekawe i cenne, ale czy dzisiaj nie ma już ani jednej osoby, która potrafiłaby mówić na dany temat bez cięć? To wygląda bardzo nieprofesjonalnie, szczególnie w przypadku humanisty.
@styledigger
@styledigger 4 жыл бұрын
Przypominam, że jesteśmy na YT :D
5 mitów o JAKOŚCI UBRAŃ
11:49
Joanna Glogaza
Рет қаралды 55 М.
Smart Sigma Kid #funny #sigma #comedy
00:40
CRAZY GREAPA
Рет қаралды 33 МЛН
Finger Heart - Fancy Refill (Inside Out Animation)
00:30
FASH
Рет қаралды 29 МЛН
Задержи дыхание дольше всех!
00:42
Аришнев
Рет қаралды 3,8 МЛН
Jak SZYBKO poprawić CHARAKTER PISMA?
10:17
ELFIK TV
Рет қаралды 9 М.
ZERO WASTE - jak to robić z głową?
11:03
Joanna Glogaza
Рет қаралды 21 М.
Jak ogarnąć szafę, kiedy zmienia nam się rozmiar?
17:09
Joanna Glogaza
Рет қаралды 12 М.
Jak zacząć pisać? [Katarzyna Bonda]
4:36
Akademia Zarządzania i Rozwoju
Рет қаралды 10 М.
Jak się nie przejmować opinią innych z ARLENĄ WITT
43:25
Joanna Glogaza
Рет қаралды 23 М.
10 rzeczy, których NIE POTRZEBUJESZ w szafie
10:36
Joanna Glogaza
Рет қаралды 75 М.