Jak vykreslit nároží (úžlabí) ze šablony.

  Рет қаралды 25,923

Mason-movie

Mason-movie

2 жыл бұрын

Určené spíš pro tesaře a kutily, kteří se se stavbou střechy již setkali. Základy stavění šablony a běžného vykreslování k tomuto videu nepatří.
Pokud chápete základy, pak je toto video určeno právě pro vás.
Tyto informace nikde jinde nenajdete...
Toto video je poskytnuté a volně šiřitelné zcela zdarma. Pokud by mě však chtěl kdokoliv dobrovolně podpořit v podobné tvorbě, může tak učinit :)
2600565100/2010

Пікірлер: 37
@ALF-wq4km
@ALF-wq4km Жыл бұрын
Děkuji moc za jednoduché a srozumitelné vysvětlení 🤗Práci zdar😋
@petroswaldos7194
@petroswaldos7194 2 жыл бұрын
Super díky moc to je přesně to co jsem potřeboval vědět, jsem Ti hluboce zavázán :)
@Mason-movie
@Mason-movie 2 жыл бұрын
Tak pokud jsi to z mého poměrně chaotického výkladu opravdu všechno pochopil, pak jsem jedině rád :) Mám to všechno v hlavě a dost těžko se mě to vysvětluje, myslím, že laik by z toho nic nepochopil... Snad se mě podaří dobře vysvětlit i ty lipany, aby jsi to pochopil aspoň ty :)
@starojda
@starojda 2 жыл бұрын
Pro člověka, co se v tesařině VŮBEC nevyzná to bylo vyloženě napínavé. Netušil jsem, co bude výsledek a až na konci to zapadlo. Supr :)
@Mason-movie
@Mason-movie 2 жыл бұрын
Díky. Ale tobě to asi nic moc nepřineslo :) Bylo to takové video na přání, protože toto zná fakt jen minimum lidí a prej se to nedá na internetu najít. Tak jsem slíbil, že to nějak natočím...
@honzajanicek5550
@honzajanicek5550 Жыл бұрын
Krásná práce, vrátil jsem se do učňovských let...Už asi 20 roků používám kalkulačku s goniometrickými funkcemi. Je to "minutová" záležitost a skutečné délky námětků, nároží a vlastně všeho si člověk zapíše do not, před vyřezáním vazby. Samozřejmě po zaměření skutečných rozměrů pozednic. No jo...Pokrok nezastavíš...Ať se daří chlape.👍
@Zee-hw2ky
@Zee-hw2ky 2 жыл бұрын
Staci vypnout auto focus na kamer a zaostrit rucne. Pak se nebude rozostrovat. Diky za video, je skvele, ze je nekdo ochotny tohle vysvetlit.
@vojtechohanka3801
@vojtechohanka3801 2 жыл бұрын
Jednoduše ,přehledně ,děkuju a zdravim na Moravu!
@Mason-movie
@Mason-movie 2 жыл бұрын
Díky. Jsem rád, když to někomu pomůže :)
@radekpech7414
@radekpech7414 2 жыл бұрын
Krásná práce. Děkuji.
@njefake3
@njefake3 4 ай бұрын
video mi nedávalo smysl, celou dobu jsem si říkal v tom aby se prase vyznalo, až jste to vyřezal a dal to na místo tak jsem si to pustil znovu a došlo mi to hned... asi jsem nebyl na první pokus na stejné vlně jako vy. Pěkně vysvětleno myslím si, že některé věci určitě zužitkuji :)
@kozzina666
@kozzina666 2 жыл бұрын
To je paráda, momentálně mě čeká střecha se sedmi nárožími a třemi úžlabími, musím vyzkoušet, šablonu jsem si na zem nikdy asi nekreslil a přitom je to úplně geniální postup. Super, díky.👍
@Mason-movie
@Mason-movie 2 жыл бұрын
Rádo se stalo. A samozřejmě přeji, ať se dílo zdaří, jak má.
2 жыл бұрын
Děkuji za doplnění informací. Mě toto nikdo neukázal. Na učňáku nám tvrdily, že střechy se už nedělají a my budeme dělat pouze bednění (Armabeton). Bednění jsem dělal tak 5x když nepočítám točité schodiště. Ale zase jsem se to naučil vše spočítat na papír a nedělat profil. Ale až budu dělat jednou video o profilu, tak bych to tam rád zmínil.
@Mason-movie
@Mason-movie 2 жыл бұрын
Rádo se stalo. Udělal jsem to video přesně z toho důvodu, co tam říkám. A to je fakt, že to dneska většina tesařů nezná. A je taky fakt, že se na internetu tyto informace asi opravdu nedají běžně najít. Tvrdit, že se střechy už nedělají, je pěkná zhovadilost. Možná to mysleli tak, že se budou dělat na CNC strojích, ale než se to vyplatí a naplní poptávku, bude to ještě nějaký ten pátek trvat :) Na druhou stranu tady mám komentář od člověka, co píše, že podobně ho to učil mistr na učňáku. Takže asi záleží na konkrétní škole. Nejzajímavější na tom je, že já nejsem původně tesař. Dnes už oficiálně jsem, ale vyučil jsem se v jiném oboru :) Jinak při natáčení videa o profilu (t.j. u mě šablona) to klidně prezentuj, jak je libo. A vůbec mě nemusíš zmiňovat, klidně si to vezmi za své :) Hlavní je, aby se tesařské řemeslo nezapomnělo. Taky teda děkuji za sdílení videa. Ale tím spíš bych asi měl udělat pokračování...
2 жыл бұрын
@@Mason-movie Za své to vydávat nebudu, už jen z toho důvodu, že jsem to v diskuzi přiznal, že to neznám tento způsob:) rád budu sdílet taková videa, protože takhle pěkně ja video nenatočím. Už se těším na další díl:) Jinak jeden z důvodů,proč jsem začal točit videa byl strach, že nebudu mít komu předat některé zkušenosti. :)
@Mason-movie
@Mason-movie 2 жыл бұрын
@ To je samozřejmě na tobě. Já to taky vydávám vlastně za své a přitom jsem to nevymyslel. Já jsem část pochytil od jednoho mistra tesaře, který se mě to snažil vysvětlit, ale pochytil jsem jenom část. Když jsem se pak potkal s dalším, co mě to zase vysvětloval jinak, tak jsem to začínal nějak používat v praxi. V nějaké jisté chvíli jsem to pak najednou pochopil tak hluboce, že jsem to dělal už automaticky. A takhle jsem to shrnul do videa svým výkladem. Prostě je to něco, co se strašně těžko vysvětluje a učí. A proto v popisu videa píšu, že je to spíš pro tesaře, než pro laiky. Jinak nevím o tom, že bych to video natočil nějak moc pěkně. Mě se moc nelíbí, mohlo být lepší :) Ale je fakt, že nemá zatím žádný dislajk:)
2 жыл бұрын
@@Mason-movie To ja si říkám u každého videa, co natočim, že je to strašný:)
@Mason-movie
@Mason-movie 2 жыл бұрын
@ Tak to si můžeme gratulovat :) Mám to stejně... :)))
@user-ux3fy2kq9t
@user-ux3fy2kq9t 7 ай бұрын
Super video. Je prima vědět že se stále používá tento postup. Děláme to s kolegou stejně. Až na pár drobností. Už 20 let. Za mě nejlepší a jednoduchý způsob. Měl bych dotaz? Lze vykreslit nároží nebo úžlabí do šablony pokud je sklon valby jiný než sklon střechy. Vždy to bylo jen o pár stupňů .Párkrát jsem se s tím setkal v projektech. Nebo že měla přilehlá střecha do T jiný sklon. Děkuji.
@Mason-movie
@Mason-movie 7 ай бұрын
Děkuji za komentář. Ano, dají se vykreslit i nároží nebo úžlabí při jiném sklonu střešních rovin. Je to však velmi náročné. Musíte si půdorysně spočítat odvěsnu pomocí Pythagorovy věty a číslo 1,414 tím pádem vůbec neplatí. Podle nového vypočteného čísla si můžete nakreslit ten "polotovar". Pak už však nebude střed středem ani u grádování a ani u kreslení sedel. Všechno se pak odvíjí od přepočtů úhlů půdorysných k těm skutečným. Na to jsou potřebné tabulky goniometrických funkcí a přesný nastavitelný úhelník. Nedávno jsem dělal střechu, kde jsem si touto metodou na kreslení úžlabí opravdu netroufnul :) Šlo o barák do L. Jedna střešní rovina cca 40° a druhá cca 32°. Jenže k tomu ještě rozdílné rozteče pozednic, jiná výška pozednic a navíc jiná výška vrcholů střechy. Opravdu hodně jsem přemýšlel nad tím, jak to vykreslím ze šablon, které byly dvě navzájem se překrývající. Nakonec jsem to vzdal a přešel jsem k měření pomocí provázků a pokosníků. Dopadlo to velmi dobře... U některých případů je prostě lepší, řešit situaci jinak. Nejsem génius, který je schopen nakreslit na šabloně cokoliv. Ale jen rozdíl úhlů? Pokud je pozednice a vaznice ve stejné úrovni, dá se to udělat. Ale nejde to jednoduše vysvětlit. Možná to někdy natočím, ale nic neslibuji...
@elabeba2457
@elabeba2457 8 ай бұрын
Jen tak pro radost. . kzfaq.info/get/bejne/aaiBaNiD1NibYnk.html
@sujamich
@sujamich 2 жыл бұрын
..... nějak takhle jsem se to učil a i podobný model jsem vytvářel a možná mi do hlavy vtloukal mistr i ten oberholz , ale to si nepamatuji , já to mám zažitý jako nadsedlí .... jste mi připoměl školní léta , děkuji .... na ty díry kašlete - to je tesařina , centimetr hovno míra , milimetr hovno díra ..... ještě udělejte video , jak děláte nárožní krokve se šablony a vzpomínky budu mít komplet přeji mnoho úspěchů a zdraví
@Mason-movie
@Mason-movie 2 жыл бұрын
Díky za skvělý komentář. Jasně že ty dírky neřeším. Dělal jsem to doma ručně za pomoci přímočarky a dláta. Nechtělo se mě to tahat na dílnu a dělat na pokosce atd. V reálné střeše to samozřejmě přesné mám i když to vyřežu motorovkou. Ale narýsované bylo i toto naprosto přesně :) Video o rýsování dodatečných krokví (lipanů, námětků) určitě bude, jen si na to musím udělat čas a taky v době, kdy ho mám se k tomu "dokopat" :) Ale vzhledem k narůstajícímu zájmu o toto video, bych to měl udělat co nejdřív. I já vám přeji hodně úspěchů a zdraví. A taky gratuluji, že zrovna pro vás toto video nepřináší nic nového a jste jeden z těch, kteří svoje řemeslo znají.
@sujamich
@sujamich 2 жыл бұрын
@@Mason-movie ..... něco nového jsem se naučil a vašeho videa a to jsou názvy -oberholz a teď lipan a námětka .První výraz jsem nepoužíval , neznal a teď ty dva mám spojený s jiným i prvky . Člověk se učí celý život
@Mason-movie
@Mason-movie 2 жыл бұрын
@@sujamich No ten výraz lipan používám od slova "lípnutí". Takže když se "lípne" krokev pultové střechy na krokev hlavní střechy, která je v jiném sklonu, je to podobné, jako když se "lípne" doplňková krokev k nároží nebo úžlabí. To stejné platí o výrazu "námětek". Jinak někdo taky ty doplňkové krokve k nároží nebo úžlabí nazývá výraze "šift". Každopádně na výrazech až tak moc nezáleží, hlavní věc je si rozumět :)
@TheRmichi
@TheRmichi Жыл бұрын
Děkuji za hezké vysvětlení nejsem sice vyučený tesař ,ale na střechách pracuji.Tato metoda mi už byla jednou vysvětlována ,ale jelikož ji nepoužívám tak jsem ji zapomněl. Jen si nejsem jistý tím úžlabím .To by se měly ty dané vzdálenosti dělit 1,414?
@TheRmichi
@TheRmichi Жыл бұрын
Tak jsem nad tím popřemýšlel a zjistil jsem že jsem:že ne. Jak jste řekl změní se jen vyříznutí sedel a počítám že hloubka gradování se vypočítá stejným způsobem.
@Mason-movie
@Mason-movie 8 ай бұрын
Přesně tak. Ten "polotovar" jak ukazuji ve videu je stejný pro nároží i úžlabí. Jen se pak sedla kreslí jinak. A hloubka grádování vyjde stejným způsobem, jako u nároží.
@martinszpuk5665
@martinszpuk5665 2 жыл бұрын
Pěkné video...tu šablonu papírovou - to na stavbě uděláte třeba v měřítku plácnu 1:5 a pak to přenášíte po přepočtení na trám, nebo tu šablonu děláte 1:1 ?? BTW a není tohle jen pro krytinu pod uhlem 45° ?? POněvadž pak by na čtvercvým půdorysu měla valba jinej uhel než ta hlavní střecha a minimálně ten spoj osedlávací by byl nesymetrickej, ne (když by třeba měla střecha 34°)...?
@Mason-movie
@Mason-movie 2 жыл бұрын
Díky :) Ale to je přesně ten problém. Video je pro tesaře, kteří ty ostatní věci znají. Celou problematiku vykreslení střechy nelze v jednom či dvou videích vysvětlit. Ale i tak na pár věcí můžu odpovědět. Takže šablona se vytváří vždycky v měřítku 1:1. Bohužel je těžko kdy tak ideální jako ta moje na kusu kartonu (rovné ploše). Vytváří se z prozatím nepotřebného řeziva a dalších věcí nalezených na stavbě a tato šablona se vytváří jen na potřebných místech, kde je potřeba něco překreslovat. Ten můj model střechy ve videu má asi nějakých 42°. Ale to vůbec není důležitý. Střecha může mít jakýkoliv jiný úhel a všechno bude fungovat naprosto stejně. Důležitá je jen jedna věc. Úhel hlavní střechy musí být stejný, jako úhel valby. Tím pádem je nároží vůči střeše půdorysně v úhlu 45°. Na sklonu střechy v tomto případě nezáleží a sedlo i další prvky jsou symetrické.
@martinszpuk5665
@martinszpuk5665 2 жыл бұрын
@@Mason-movie Jojoj tak to si rozumíme, jsem jen překvapen tou šablonou 1:1...to si dovedu představit u novostavby, kde je třeba vybetonovaná podlaha půdy a je rovná, nebo je pod barákem rovná zpevněná plocha...ale někde na starý barabizně, jako jsem opravoval já, kde není rovná plocha (pozednice mimo úhel) už si to moc neumím představit, to leda si to přesně zaměřit a narýsovat na papíře v co největším měřítku a pak by to asi taky šlo. Ale nicméně moc pěkny, ten dojčáckej výraz je dobrej a věc která mne nenapadla :D BTW neděláte i opravy starých krovů? Tzn. náhrady pozednic, výměna kusu krokve, případně vyrovnání stávajících vazeb (právě díky uhnilé pozednici)....? myslím tím vyrovnání bez těch nabitejch fošen z boku krokví což vypadá hnusně. Střecha nemusí být rovná jak nová, to ne, ale aby ty propadliny v podstatě zmizely...
@pavellang-no8vp
@pavellang-no8vp Жыл бұрын
Dobrý den je to poučné, to číslo 1,414 je tedy platné jen tehdy když jsou odvesny stejné
@Mason-movie
@Mason-movie Жыл бұрын
Dobrý den. Zapomněl jste asi na otazník, ale i tak to beru jako dotaz :) Odpověď je tedy ano. Matematicky to platí pouze u pravoúhlého a rovnostranného trojúhelníku.
@pavellang-no8vp
@pavellang-no8vp Жыл бұрын
Dobrý večer , omlouvám se ale nejsem dobrý dopisovatel!Jen ještě pro mě rekapitulace....Když střecha má stejný sklon jako valba ať je jakýkoliv a delka kreslené krokve je různě dlouha, při takhle vykreslením nároží se jen posouvá první pár vůči valbě ( první pár by měl začít od valby tak daleko jako je délka krokve)?
@Mason-movie
@Mason-movie Жыл бұрын
@@pavellang-no8vp Tak teď se omlouvám já, že jsem tuto otázku zcela nepochopil. Sklon střechy i valby musí být samozřejmě stejný a může být jakýkoliv. Na tom nezáleží. Na ten druhý dotaz by vám jako odpověď mělo posloužit to druhé video: kzfaq.info/get/bejne/hriGg5R0kpiWj30.html
@pavellang-no8vp
@pavellang-no8vp Жыл бұрын
Dobrý den , pokusil jsem se nakreslit na papír a ne a né aby se všechny tři body potkali (pohlednice věznice a hřeben ) tak nevím kde je chyba....
Jak nakreslit šift (krokev smeřující) do úžlabí / nároží
12:45
Tesařské okénko
Рет қаралды 21 М.
Rozdíl mezi sedlem a osedláním
5:15
Tesařské okénko
Рет қаралды 24 М.
I wish I could change THIS fast! 🤣
00:33
America's Got Talent
Рет қаралды 119 МЛН
Smart Sigma Kid #funny #sigma #comedy
00:25
CRAZY GREAPA
Рет қаралды 16 МЛН
ISHITANI - Making a Kigumi Bed - no glue, screws, or nails -
25:12
ISHITANI FURNITURE
Рет қаралды 896 М.
How To Frame A Hip Roof - Including A Common Rafter Review
13:28
Training Hands Academy
Рет қаралды 962 М.
Jak vykreslit doplňkové krokve k nároží ze šablony
9:19
Mason-movie
Рет қаралды 8 М.
How to Cut Hip Rafters
33:55
Skill Builder
Рет қаралды 1,5 МЛН
Roman Kučera - Krov a střecha jen pro otrlé kousek od Rakovníku
16:35
Roman Kučera-Lokalizace netěsností plochých střech
Рет қаралды 78 М.
Krojenje i montaza rogova na krovu
12:42
Majstor Mario
Рет қаралды 161 М.
Jak naměřit lípnutí do úžlabí
4:35
Tesařské okénko
Рет қаралды 8 М.
Speed Square 3 - jak vyznačit sedlo krokve
3:57
Dělejte něco! Tomáš Krásenský
Рет қаралды 135 М.
Výroba sedla úžlabní krokve pomocí Speed square
10:16
Tesařské okénko
Рет қаралды 17 М.