JBL 708P & 705P referencyjne monitory do postprodukcji... i nie tylko

  Рет қаралды 362

musoneo

musoneo

Күн бұрын

Testuję referencyjne monitory studyjne JBL serii 7 przeznaczone do pracy w małych i dużych studiach dźwiękowych. Wyposażone w przetwornik kompresyjny i falowód opracowany dla flagowego modelu masteringowego M2, opatentowany napęd różnicowy głośnika nisko-średniotonowego oraz 500W wzmacniacze mocy, JBL 705p i JBL 708p to propozycja dla najbardziej wymagających realizatorów dźwięku.
WARSZTATY Z MIKSU:
musoneo.com/content/18-2-dnio...
MOJA STRONA:
musoneo.com/
MOJE KURSY:
musoneo.com/strona-glowna/216...
FACEBOOK:
/ musoneo
00:00 Wstęp
01:31 Spontaniczne pierwsze wrażenia z odsłuchu JBL 708p
04:43 Czym wyróżnia się seria 7 JBL
08:57 Przetwornik kompresyjny i napęd różnicowy
12:30 Ocena brzmienia JBL 708p
15:47 Ocena brzmienia JBL 705p
18:43 JBL 705p vs 708p
Zwykle kiedy zostawiałem monitory bliskiego pola z potężnym odsłuchem w studiu Efektura w Warszawie, gdzie prowadzę warsztaty z miksu i masteringu, większość z nich wypadała blado, zarówno pod względem mocy, szczegółowości czy równowagi. Tym razem było jednak inaczej, posłuchajcie co spontanicznie powiedzieli uczestnicy!
Już od pierwszej chwili JBL 708p wypełniły głośnym i bardzo czystym dźwiękiem duże, blisko 40-metrowe pomieszczenia reżyserki studia efektura.com, po drugie zdawały się oferować trochę bardziej szczegółowe i ciut jaśniejsze brzmienie. Genelec oczywiście wygrywały w najniższych pasmach, ale tylko w zakresach, w których JBL z racji rozmiarów nie mogły konkurować, tj. poniżej 35 Hz.
Na pierwszy rzut oka budową monitory przypominają… kolumny estradowe. Po pierwsze za sprawą uchwytów umieszczonych po bokach. Po drugie znajdujące się na górnej i dolnej płycie otwory montażowych umożliwiają łatwą instalację monitorów w systemach immersyjnych Dolby Atmos, Surround i podobnych. Każdy punkt montażowy jest solidnie osadzony i wzmocniony brzozową sklejką dla bezpiecznej instalacji. Po trzecie 8-calowy woofer ukryty jest za czarną jak smołą maskownicą a w tym wypadku powyżej 36kHz.
Cała seria 7 jest zbudowana w oparciu o ten sam falowód kontroli obrazu, co flagowy monitor referencyjny JBL M2 Master - a w jego przypadku mówimy o kilkudziesięciu tysiącach za sztukę. Za górne pasmo odpowiada opatentowany przetwornik kompresyjny. W porównaniu z tradycyjnymi głośnikami wysokotonowymi z miękką kopułką tego rodzaju rozwiązanie sprzyja uzyskaniu wysokiej wydajności i poziomów SPL, znikomych zniekształceń harmonicznych i rozszerzonego pasma przenoszenia. Sekret niezwykłej mocy monitorów kryje się także w głośnikach średnio-niskotonowych, wykorzystujących opatentowany układ różnicowy, niespotykany w innych monitorach. W porównaniu z tradycyjnymi konstrukcjami przetworników, opatentowany przez JBL napęd różnicowy wykorzystuje parę wbudowanych cewek drgających w oddzielnych szczelinach magnetycznych zamiast pojedynczej kombinacji cewki i szczeliny. Pozwala to na bardziej efektywne wykorzystanie dostępnej przestrzeni i pozwala na skuteczniejsze odprowadzanie ciepła z konstrukcji silnika. W połączeniu z niewielką wagą i dużą gęstością energii magnesów NIB, można skonstruować przetworniki napędu różnicowego o wadze zaledwie około jednej trzeciej masy tradycyjnych konstrukcji o porównywalnej wydajności.
Ale w mojej ocenie największą zaletą jest bardzo wyrównana charakterystyka poza osią, czyli nie tylko w idealnym punkcie odsłuchowym, gdzie monitory ustawione pod kątem 60 stopni tworzą z naszym stanowiskiem idealny trójkąt równoboczny, ale również wtedy kiedy siedzimy w innym miejscu.
Ale ogromna skuteczność to także zasługa zintegrowanego systemu podwójnego wzmacniacza, który w modelu 708p ma łączną moc aż 500 W, w tym przetwornik kompresyjny wysokiej częstotliwości napędzany jest przez 250-watowy wzmacniacz klasy D. Wrażenia są piorunujące, jakobyśmy mieli przed sobą, znacznie, znacznie większe monitory. I to robi robotę w średnich a nawet dużych pomieszczeniach. Zatem z powodzeniem można stosować te monitory jako monitory średniego pola - dotyczy to także modelu 705p o czym więcej za chwilę. Pasmo przenoszenia mierzone z maksymalnie 3 dB spadkiem zawiera się w przedziale od 41 Hz do 25 kiloherców i efektywnie rozciąga się do 35 Hz. W praktyce te monitory całkiem sprawnie przetwarzają dźwięk już od okolic 30 Hz, przy czym oczywiście te najniższe tony są istotnie cichsze.
Monitory możemy podłączyć zarówno analogowo, jak i cyfrowo poprzez złącza AES EBU. Znajdziemy tu takżę gniazdo sieciowe HiQnet, które umożliwia podłączenie do autorskiego systemu zarządzania i optymalizacji monitorów Intonato 24 firmy JBL. Menu daje dostęp do precyzyjnego 12- zakresowego korektora, ustawień opóźnienia czasowego, częstotliwości próbkowania do 192kHz przy 32-bitach itd.

Пікірлер: 8
@noradrenalinrecords
@noradrenalinrecords 27 күн бұрын
Świetna prezentacja jak zawsze, reflektowałbym jednak na 705 przy moim budżecie, ale 708 marzenie :)
@mikoajsobolewski9228
@mikoajsobolewski9228 17 күн бұрын
JBL 708P w porównaniu do APS Aether. Takie porównanie byłoby bardzo ciekawe :)
@adrianskiski
@adrianskiski 24 күн бұрын
Słyszałem kiedyś 705P i brzmiały obłędnie, więc jeśli 708P brzmią lepiej to :OOOO
@gorskizach
@gorskizach 25 күн бұрын
Cena zbija z nóg.
@michad484
@michad484 24 күн бұрын
Obiektywnie, to wcale nie są drogie monitory w stosunku do tego co otrzymujemy!
@musoneo
@musoneo 24 күн бұрын
No tak, nie są to monitory tanie... ale różnica pomiędzy monitorami podobnej wielkości do okolic 5000-7000 za parę jest naprawdę ogromna. To jest wręcz przepaść. Po powrocie do swoich APS Aeon (pierwsza generacja, kiedyś ok. 7000 zł za parę) od razu zauważyłem utratę ogromnej ilości szczegółów, szczegółnie w wyższym środku i górze, a bas stracił punktowość. Nadal uwielbiam swoje APSy, mają też przepięknie zrównoważony środek, ale muszę szczerze przyznać, że to jest inna półka. Barwowo, pasmowo wszystko się zgadza, ale precyzja przetwarzania jest zupełnie inna. Szukają porównia... obiektywnie dobre słuchawki za kilkaset złotych, uchodzące za profesjonalne, będę mocno ustępować wyższym modelom za 2000, 3000 zł. Tu jest podobnie.
@syndykdj
@syndykdj 27 күн бұрын
Testowałeś je z kalibracją sonarworks ?
@musoneo
@musoneo 24 күн бұрын
Testowałem w dwóch różnych środowiskach, studiu Efektura i swojej pracowni - i zdecydowałem się nie korygować monitorów znając drobne niedostatki swojego pomieszczenia.
Arturia 16 Rig PRAKTYCZNY TEST
23:40
musoneo
Рет қаралды 1,1 М.
路飞被小孩吓到了#海贼王#路飞
00:41
路飞与唐舞桐
Рет қаралды 81 МЛН
Cool Items! New Gadgets, Smart Appliances 🌟 By 123 GO! House
00:18
123 GO! HOUSE
Рет қаралды 17 МЛН
Пранк пошел не по плану…🥲
00:59
Саша Квашеная
Рет қаралды 5 МЛН
To Koniec Ery Muzyków? Sztuczna Inteligencja Tworzy Przeboje!
6:26
Sztuczne Horyzonty
Рет қаралды 123
OŚWIETLENIE WNĘTRZA  II - jak projektować -  PROJEKTANT WNĘTRZ
11:50
Wszystko wokół nas jest zaprojektowane
Рет қаралды 57
Through the valley! | VLOG 249
15:34
WeDoAdventure
Рет қаралды 931
Jest PiS są inwestycje. Jest PO to jest i likwidacja inwestycji
6:32
Polska to nie wstyd - Przemysław Czarnek
Рет қаралды 3,4 М.
Kali Audio IN-5 - Röviden: Király!  ( ENG subs)
3:57
Milán Szakonyi
Рет қаралды 191
路飞被小孩吓到了#海贼王#路飞
00:41
路飞与唐舞桐
Рет қаралды 81 МЛН