No video

PELTIER - Jak postavit/upravit lednici

  Рет қаралды 65,021

Jiří Bekr

Jiří Bekr

3 жыл бұрын

V dnešním videu se podíváme jak funguje Peltier, jak ho správně používat a jak si upravit, nebo postavit vlastní lednici přesně na míru.
Peltiery koupíte třeba v GME.cz, TME.cz, nebo na mouseru.
Schéma zapojení:
photos.app.goo.gl/as1BEgaNQQd...

Пікірлер: 301
@pavlikzelik
@pavlikzelik 3 жыл бұрын
nejlepší video co jsem kdy viděl o přenosných lednicích :D
@jiribekr
@jiribekr 3 жыл бұрын
díky :)
@marekaksmu
@marekaksmu 3 жыл бұрын
Přesně tak
@petrweiner8375
@petrweiner8375 3 жыл бұрын
Jirko, Tvoje videa jsou svym klidem, nezaujatosti, stylem reci a rozhledem opravdu skvela. :)
@jiribekr
@jiribekr 3 жыл бұрын
díky za uznání :)
@zdenekjetel1360
@zdenekjetel1360 Жыл бұрын
Pane Jiří, Vaše videa a komentáře jsou skvělá a ve!mi poučná. Díky.
@vlakyotrokovice
@vlakyotrokovice 3 жыл бұрын
Super!!!👍👍👍 Opravdu výstižné a vyčerpávající. Ať se daří. Moc jsem se poučil. Karel
@jozefnovak7750
@jozefnovak7750 3 жыл бұрын
Vďaka za skvelé informácie o rôznych záludnostiach pri stavbe takej chladničky!
@martinbordovsky2978
@martinbordovsky2978 3 жыл бұрын
Jiří ahoj , jsi opravdu frajer. Pěkně sis s tím pohrál , skvělá prezentace....Přeji hodně odběratelů...a dávám si zvonek..)
@richardmichalek1329
@richardmichalek1329 Жыл бұрын
Díky za skvělé video plné informací a praktických rad.
@mdufan4625
@mdufan4625 3 жыл бұрын
O těchto článcích jsem slyšel ale neviděl jak je použít. Děkuji za toto video. V ČR je velký boom obytných aut, dodávek (právě jednu pomalu za pochodu dělám). Nabídnout těmto nadšencům konstrukčně jednoduchou a cenově dostupnou lednici, tak vám utrhnou ruce. Mimochodem, dokud se prodávaly "značkové" bufíky Planar, Webasto apod. na neuvěřitelných 15-20tis. téměř nikdo to nekupoval. Jakmile si totéž můžete koupit za 3tis. prodejci nestíhaj.
@FrenkeeS
@FrenkeeS 3 жыл бұрын
sice moc necestuju a nikdy jsem ledničku nepotřeboval ale po tomhle videu tu ledničku potřebuju :D dva peltiery se mi válí v šuplíku tak snad něco vznikne :D
@spirocz
@spirocz 3 жыл бұрын
Horste! Jsi vážně vtipnej. A když si někdo objedná dva peltiery, dostane třetí za cenu čtyř a to se vyplatí! :D
@jindrich2485
@jindrich2485 2 жыл бұрын
Díky moc. Existuje ještě další způsob chlazení. Tj vypařena lednuce s otevřeným cyklem, kde odparujete vodu. Používá se to tuším občas v budovách a nebo v Africe tím dostanou banány ze 30, 40 na 10az 15st. Z jednoho litru vody lze co jsem slyšel získat odpařením stovky watu chladícího výkonu. Kdybych byl aspoň s poloviny takový borec zkusil bych aspoň změřit, co je na tom pravdy.
@cooltchemobility
@cooltchemobility 3 жыл бұрын
Pecka super konečně někdo v ČR super
@lantros7
@lantros7 3 жыл бұрын
Díky Jirko.Super video.
@jannovacek1994
@jannovacek1994 3 жыл бұрын
Video je super. Pen pokud si někdo koupí "ledničku" za pár stovek, nemůže čekat, že bude kdovíjak chladit. Pokud si člověk trochu připlatí, dá se sehnat termoelektrická autochladnička která opravdu funguje.
@Sasblobla
@Sasblobla 3 жыл бұрын
Konecne nieco normalne od zaciatku ako na to dik.👍👍👏
@lamanawebu
@lamanawebu 3 жыл бұрын
hustýýý :-) skvělá přednáška a výsledek je top :D
@severinocicerchio
@severinocicerchio 3 жыл бұрын
Přemýšlel jsem jak si vychladit pívo na moje motovýlety a nyní mám sakra velkýho brouka v hlavě. :) Super nápad dík.
@zdeneksuchanek8052
@zdeneksuchanek8052 3 жыл бұрын
Jednoduše omotej lahev několikrát útěrkou a polej to vodou.Vem ventilátorek se zdroje počítače a foukni na to a uvidíš tu parádu i bez chladničky.
@web-devlop
@web-devlop 3 жыл бұрын
Super :-) Ja som akurat rozmyslal postavit chladnicku na kvasenie piva(20L nadoba), ktora by udrzovala teplotu okolo 20°C.
@zivnymichal
@zivnymichal 3 жыл бұрын
Já jsem si vyrobil bedničku z modřínových prken a uvnitř je 30mm extrudovaný polystyren. V létě tam dám zmraženou 1,5l PET, k tomu hodím svačinu a další 2-3 flašky s pitím a večer je v petce poslední zbytek ledu. Bedna je ale v plechové dodávce, kde je 60°C jako nic. A neřeším elektřinu 🙂
@jarekdvoracek
@jarekdvoracek 3 жыл бұрын
Perfektní video
@amperak
@amperak 3 жыл бұрын
super video, já mám na stavbu lednice připravený potravinařský box, je super v tom že to je krabice, jde dodatečně zaizolovat, krásně těsní a dá se s ní hrát
@jiribekr
@jiribekr 3 жыл бұрын
Taky jsem přemýšlel, že bych tu svou hromadu polystyrenu trochu vzal kolem dokola něčím odolnějším. Ale pak by to bylo příliš těžký. No, kdybych stavěl příště lednici, zcela jistě bych se vykašlal na to dávat všechno do víka. Zbytečný složitosti. Stačí zařídit poradny airflow uvnitř lednice a bude to ok.
@amperak
@amperak 3 жыл бұрын
@@jiribekr ve víku je výhoda, že když se to vypne, neohřívá to vnitřek. u vinotéky to třeba vadí
@jiribekr
@jiribekr 3 жыл бұрын
@@amperak to jo, stejný to je s tím, že zima jde přirozeně dolů. Ale s nucenou ventilací to odpadá. Mně šlo o to, že v tom víku už je to tolik nabušený, že je těžký jak prase a uvnitř je to jedno velký vrabčí hnízdo z drátů.
@amperak
@amperak 3 жыл бұрын
@@jiribekr jasný no. já ten box mám velikej, asi 30x60cm takže to moc nepřidá.
@makeiteasycz4759
@makeiteasycz4759 Жыл бұрын
Ahoj Jirko. Dnes jsem se rozhodl trochu otestovat peltiery, co mám doma. Označením jsou to klasické 12706. Podle posledního dvojčíslí bych tedy předpokládal, že odběr proudu při 12 V bude 6A. No, realita je ale jiná. Zkoušel jsem dva kousky, co mám doma, každý od jiného výrobce (prodejce). U obou byl odběr proudu 3A. Chladiče jsem na nich během testu měl. Tak jsem zkoušel trochu hledat po internetu, a našel jsem diskuzi, kde měli lidé podobný problém. Např. označení článku 12708, a odběr 3A. Vypadá to tedy, že se na alíku vyskytují fejky, a jsou to jinak 12703, a jen je na nich natištěné 12706... Původně jsem plánoval si postavit lednici se dvěma těmito články, 12706, ale teď nevím, jestli to na 30-ti litrový box bude vůbec stačit...
@Edisson.
@Edisson. 3 жыл бұрын
Ahoj Jiří, naprosto perfektně zpracovaná problematika Peltierova principu chlazení. Leta odkládám druhou úpravu svojí lednice (nechtělo se mi s tím počítat a pokusničit) a díky tobě to v podstatě ani dělat nemusím. Dokonce jsem v druhé úpravě přemíšlel o dvouokruhovém chlazení a tedy možnost chladič napojit na vodní okruh - opravoval jsem totiž jedno zařízení které má chlazení na tomto principu - v samotné hlavě jsou Peltiery a druhá strana je ochlazována pomocí cirkulace vody. Chlazení ohřáté vody pak probíhá v podobném chladiči jako je v autě (při vysokých teplotách okolí ani toto řešení nastíhalo - pomohlo dodělání přídavné nádrže a zvětšení objemu vody) někde u rybníka by tedy nemusela být žádná cirkulace v uzavřeném okruhu - který je potřeba následně chladit, ale jen malým čerpadýlkem tu vodu z rybníka protahovat a zase ji tam vracet (v takové Otavě by snad nemusely být zaplé ani ty Peltiery a u pramene Cetiny by nemusely být zaplé určitě 😂 - tam je div, že to vůbec ještě teče jak je to studený). Tož ti tedy děkuji za naprosto TOP video o problematice Peltierova chlazení 👍
@jiribekr
@jiribekr 3 жыл бұрын
Díky za uznání O vodním bloku chlazení jsem taky přemýšlel. Přeci jen, člověk tu lednici tahá často k vodě, a ta mívá rozhodně nižší teplotu než vzduch. Jako čerpadlo pro výměnu vody lze použít buďto akvarijní, nebo čerpadlo z ostřikovačů. Většina těch čerpadel ostřikovačů ale hrozně žere a některé se časem zadřou. Na tohle se mi osvědčily čerpadla ze 120ky nebo z favorita, ty se nezadřou ani po několika hodinách nepřetzžitého provozu, ale zase mají velké výkonové nároky. Taková ta bílá čerpadýlka do akvárií si vezmou třeba jen 5W. Lednice s vodním chlazením teplé strany by měla zcela jistě obrovskou účinnost a i v létě by se mohla přiblížit 0°c
@Edisson.
@Edisson. 3 жыл бұрын
@@jiribekr Je jenom otázkou, jaké množství vody by bylo potřeba přečerpat vůči danému výkonu Peltierova článku a konkrétnímu provedení chladiče, protože v té lékařské mašině je to čerpadlo dost velký a navíc voda protéká v masivním hliníkovém bloku v několika kanálech. Tam se ale jedná o uzavřený okruh jako v autě. Vzhledem k tomu, že v tomto případě nejde o cirkulaci a čerpadlo se dalo umístit na plovák přímo na hladinu by mohlo mít menší výkon vzhledem k tlačné konstrukci by odpadla i nutnost zalévání a odvzdušňování celého systému. Chladič by se ale musel upravit tak, aby byl hermafroditní - provrtání (vytvoření vodních kanálů) ve stávajícím chladiči by ale mohlo mít vliv na odvod tepla a snížit tak jeho účinnost při suchém provozu.
@jiribekr
@jiribekr 3 жыл бұрын
@@Edisson. dá se koupit blok vodního chlazení na procesor / gpu. Tam voda proudí skrz malinké kanálky a odvede do sebe všechno teplo. Na vršek takového bloku vodního chlazení pak lze připlácnout chladič na vzduch. Chlazení vzduchem tedy nebude tolik efektivní, protože bude mít po cestě odpor vedení tepla toho bloku, ale zase to bude mít dvě možnosti chlazení. Jakékoliv univerzální řešení je vždy míň elegantní než řešení s jedním účelem.
@Edisson.
@Edisson. 3 жыл бұрын
@@jiribekr No já měl na mysli spíš vzduchový chladič se silnějším základem a ten základ provrtat, aby to byl pouze jeden chladič bez dalšího přechodu - vzniknuvší kanálky by však odebraly trochu hmoty pro chlazení vzduchem, ale odpadl by další přechod chladič/chladič. Vodní chlazení PC znám bo mám - tedy respektive já mám gel, kluk má vodu.
@pangrac1
@pangrac1 3 жыл бұрын
Takhle se to dělá! 👍🤓
@vasekprotiva1449
@vasekprotiva1449 3 жыл бұрын
Super video, mám úplně stejnou lednici a taky by si zasloužila vylepšení. Nějaké články by se mi rozhodně hodily, ale když tak si je objednám sám. Děkuji za inspiraci na léto. : D
@jiribekr
@jiribekr 3 жыл бұрын
Já objednával z aliexpressu. Úplně stejný jako z GME, ale za tretinovou cenu
@zdenekmoucka8954
@zdenekmoucka8954 3 жыл бұрын
@@jiribekr Můžeš mě navést, na alině jsem našel spoustu termo věcí, ale autochladničku mi to nenabídlo. Díky.
@jiribekr
@jiribekr 3 жыл бұрын
@@zdenekmoucka8954 jo tu autolednicku jsem kupoval z hotarek auto příslušenství. Bude to mít i třeba alza
@temnepodzemie
@temnepodzemie 2 жыл бұрын
skvelé video.
@jindrich561
@jindrich561 3 жыл бұрын
Super video
@jduzivotem3985
@jduzivotem3985 3 жыл бұрын
Ahoj, pár poznámek: Chtěl jsem si taky vyrábět lednici do auta na cesty. Kritérium č.1 bylo, aby se tam hodně vešlo a dlouho to vydrželo. Plán byl sehnat cca 4cm tlustý PUR panel, z něj udělat krabici která se akorát vejde za sedačku. 4cm PUR by odpovídalo 8cm polyše. A oplácat laminátem. Pak vložit PETky se zmrzlou vodou/ solankou. Jenže než bych to udělal, tak mě asi zakopou, takže jsem dospěl k plánu koupit lednici s kompresorem. Je to sice dražší, ale na rozdíl od Peltiera to dobře funguje. Šlo by to pak zkombinovat, v kompresorové namražovat led, a ten dávat do té druhé. Ještě otázka: co výkon ventilátoru v lednici - ten přece pak musí vylézt přes peltier ven - řešili jste to nějak? Jo, a celou, CELOU, dobu videa jsem měl pocit, že se dívám na svý písmo, o kterém jsem si myslel, že tak hrabu jen já :-) A poslední poznámka zcela mimo: U měření baterek z Lídlu (flexa, motorovka - možná to byl amperák) bylo sice hezký měření proudu, ale mě tam strašně chybělo měření napětí - moc by mě zajímalo: článek má X, na propojkách mezi články zmizí Y, k měniči motoru dorazí Z. Mohl by to být zajímavý prostor pro další optimalizaci. Díky za hezké video
@jiribekr
@jiribekr 3 жыл бұрын
On peltier sám o sobě funguje taky, ale mnoho výrobců se snaží hrozně ušetřit a jeho provozní parametry pak nestojí za nic. A jak jsem ve videu říkal, kompresor se vyplatí až při častém použití. Výkon ventilátoru v lednici, jestli myslíte to, že větrák hřeje, tak to je pravda. Ale s ložiskem maglev a BLDC motorem jsou ztráty mizivé. Písmo používám Consolas, nejlíp se mi čte Měření napětí přímo v baterce by až takový význam nemělo, muselo by se měřit na kondikách v ESC. Ono uvnitř tý flexy taky nejsou zrovna nejsilnější dráty.
@jduzivotem3985
@jduzivotem3985 3 жыл бұрын
@@jiribekr Hlavní pointa byl ten polyuretan, ale záleží na použití - já to měl na kempování, delší uchování potravin, a teda jsem potřeboval omezit ztráty. Normální ledničky jsou taky izolované PUR. Druhá cesta je to urvat silou - horší izolace a větší příkon - což ale dělá problém s baterkama při několikadenním stání. Nicméně pokud chce člověk chladit pivo které pije a doplňuje, tak potřebuje tu sílu. Myslel jsem to ruční písmo :-) ... Však proto píšu na měniči motoru... A kdyby se to změřilo mezi 2ma články, tak by se dal určit optimálně tlustý nikl... či ho třeba pocínovat... Mě by docela zajímalo, kolik % energie se ztratí na přechodových odporech v baterce, konektorech a přívodech. Díky
@jiribekr
@jiribekr 3 жыл бұрын
@@jduzivotem3985 mám objednaný speciální plochou měď co se dá pajet a budu zkoušet baterky připájet. Odpor po cestě je, pár milliohm se uvnitř packu najde.
@Vladankunka
@Vladankunka 24 күн бұрын
Možná to bude pro někoho novinka, ale na Peltiéru bývají 2, nebo 3 sekce paralelně. Dost často se stává, že jedna, nebo dvě sekce časem přestane vézt proud a článek chladí málo, nebo vůbec. Vysvětluju si to postupnou degradací a ztrátou kontaktů keramických destiček s kostkami polovodičů. Degradaci je nejspíš způsobena rozdílnou tepelnou roztažností chladné a horké strany a čím vyšší tepelný spád, tím jde dřív do kopru. Už jsme takhle vyhodili spoustu Peltiérových ledniček, protože modul nelze rozebrat - koroze šroubů v hliníkových blocích.
@janvjan
@janvjan 2 жыл бұрын
Super práca. Tvoje video mne ušetrilo mnoho času skúšania. Preto cením tvoje úsilie a čas ktorý si videu obetoval. Napíš nejakému výrobcovi v Česku a postavte originál výrobok ktorý bude fungovat 100%. Za rozumnú cenu si to rád kúpim. Ešte raz vďaka za informácie. Na záver nápad: Počas jazdy autom by si mal vymyslieť k tomu chladič možno vodný chladený odporom vzduchu počas jazdy zvonku karosérie. Možno niečo na spôsob ako funguje chladič auta.
@jiribekr
@jiribekr 2 жыл бұрын
díky za uznání :) Vodní chlazení je dobrý nápad, nejen kvůli autu, ale i kvůli když je člověk u vody, tak voda má třeba 25°c stabilně, a takový peltier by pak mohl v reálných podmínkách dosáhnout klidně bodu mrazu ve vedru
@janvjan
@janvjan 2 жыл бұрын
@@jiribekr ja som to myslel že by si z vonku auta namontoval chladič z chladničky a prudiaci vzduch počas jazdy by chládil tu vodu čo by išla cez ten chladič.
@jiribekr
@jiribekr 2 жыл бұрын
Chudák Auto
@janvjan
@janvjan 2 жыл бұрын
@@jiribekr Mal som dojem že si za rôzne experimenty. Z tvojej odpovede sudim ze si len za tie čo sa zrodila v tvojej hlave. Načo píšeš v prvej odpovedí že vodné chladenie je dobrý nápad a potom chudák auto?
@Murphy-E
@Murphy-E 3 жыл бұрын
Super 1*
@nin1ten1do
@nin1ten1do Жыл бұрын
Solidni remake.. :)
@mimo917
@mimo917 3 жыл бұрын
Super video, jeste by bylo super natocit druhy dil, kde by byli odkazy na soucastky , a predvedene jak to zapojit (takove to ,,zvladne to kazdy,, )
@jiribekr
@jiribekr 3 жыл бұрын
na videu konkrétně o všech vlastnostech spínaných měničů právě dělám
@georgemc1030
@georgemc1030 Жыл бұрын
Takže favorit vybitá baterie ale lednička šlapala 🤣 good job
@cas-jv1dr
@cas-jv1dr 2 жыл бұрын
Paráda
@jorych
@jorych Жыл бұрын
Jiří, u druhu ledniček jsi vynechal absorpční a adsorpční. Přemýšlel jsem, že by teplo, které potřebujeme pro absorpční chlazení mohl dodávat peltierův článek, který stejně potřebujeme na venkovní straně ochlazovat. Vzpomínám si , že kdysi cca v roce 1964 byly v nových bytech v paneláku absorpční chladničky na plyn. Všichni ji měli na stejném místě, hned u přívodního kohoutu 🙂
@jiribekr
@jiribekr Жыл бұрын
Tak s adsorpčními lednicemi jsem se nesetkal, proto jsem o nich nemluvil. Ony asi už nebudou proto, že peltier je asi 3x účinnější a kompresor asi 10x.
@Kukulka1720
@Kukulka1720 2 жыл бұрын
Zdravím, stahl jsem si obrazek chemata pod videem ale nektere udaje tam chybi control circuity schema je polozka REa REb REc to je rele? Nebo resiztor pokud ano tak jakou hodnotu. A diody D4 D5 D6 , A co je SMP1-4 .... 12v 3A 6v10A 9v10A
@michalvetesnik5185
@michalvetesnik5185 2 жыл бұрын
Skladam si taky na zahradu z chladiciho boxu, ale na dovcu jsem koupil Lidl za 1200 i s dopravou a v mistnosti jsem se na plny vykon za 50minut dostal z 25 na 10,coz je slusne dle meraku, prekvapil pri udavanem 55w
@jaroslavkopal721
@jaroslavkopal721 3 жыл бұрын
👍
@Vaclav_Kostka
@Vaclav_Kostka Ай бұрын
já si sehnal 30mm polištyren udělal bednu 20x20x25cm. každou stěnu jsem obalil ALobalem, hřebíkama spojil a průhlednou izolepou zamotal. Do bedny jsem dal igelit. pytel a nasypal nasekaný led. sehnal jsem si plechovku hranatou 15x15x20cm a tu plechovky dal mezi ten led. Udělal jsem si takovej držák na 3 velký zmrzliny v kornoutu.. Tahle lednička dokáže chladit asi 30 minut., což mi stačí na dojetí z města domů, kam to mám na 15 minut cesty. Tuhle ledničku strčím do kufru pod sedlem ve skútru a jedu.
@quadsquadcz2398
@quadsquadcz2398 3 жыл бұрын
Luxusní video našlapaný informacema (malá chyba střihu @6:20 ale to se vychytá)
@jiribekr
@jiribekr 3 жыл бұрын
Jo chyby střihu jsem si všiml až po nahrání. Vzhledem k tomu, že bych to zase 10 minut renderoval a 2 hodiny nahrával jsem to nechal.
@RomanoRomaker
@RomanoRomaker 3 жыл бұрын
Skvelý návod
@milanptacek6573
@milanptacek6573 2 жыл бұрын
Moc pěkné , mám na tebe prosbu o radu na vyrobí el. energie pomocí P.Č. na rouru od kamen kterýma topím 48 V
@jiribekr
@jiribekr 2 жыл бұрын
na tohle je lepší TEG - termoelektricky generator. Je to vlastne peltier, ktery je staveny specialne pro vyrobu energie (jde mu to lip, je na to optimalizovan). Na toto tema jsou dostupne nejake bakalarske prace atd a mozna i neco na youtube. Ja se o to kdysi pokusil, ale ted to lezi bokem, protoze to vyzaduje investice.
@milanptacek6573
@milanptacek6573 2 жыл бұрын
@@jiribekr děkuji podívám se
@michaelross4322
@michaelross4322 3 жыл бұрын
Takové antiodpory existuji :D Teda pokud jsem dobře pochopil jak si to myslel. Zkus se podívat na termoelektrické generátory, piezoelekrická vyroba energie, termoemisní generátor nebo termofotovoltaický článek. Všechny ty způsoby mají velmi malou účinnost, ale třeba se to podaří časem vylepšit. :D
@jiribekr
@jiribekr 3 жыл бұрын
ano, existují, například jako teplotní sondy. Ale leze z nich šíleně malý výkon, že se dá s digitálním měřidlem sotva pořádně změřit.
@HonzaBourak
@HonzaBourak 3 жыл бұрын
Musím říct, že pěkné video s vysvětlením. Já si koupil ledničku z Lídlu, která sicě nějak chladila, ale víme, jak to je. I já se pustil do vylepšení v podobě lepšího peltieru, nového napájecího zdroje (ten původní dá jen 4A), novou řídící elektronikou (digitální řízení s mikrokontrolérem, 16×1místným LCD displejem, teploměry apod.) a osvětlením (na stejném místě), ale zradilo mě právě PWM řízení, tak díky za užitečné informace ve videu. Zkusím využít nějaký rozumný spínaný měnič a měnit mu referenci, aby na výstupu pro peltier měl analogový signál a ne PWM.
@user-gn6cf8uc8d
@user-gn6cf8uc8d 3 жыл бұрын
a nestacilo by dat na vystup zdroja filtracny kondenzator?
@HonzaBourak
@HonzaBourak 3 жыл бұрын
@@user-gn6cf8uc8d PWM z mikrokontroléru spíná MOS-FET tranzistor - kondenzátor hned za MCU nemá smysl, protože uregulovat MOS-FET není jako uregulovat bipolár. Kondenzátor za tranzistorem by zase takový výkon nedokázal vyfiltrovat (velký kondenzátor se tam zase nevejde). Lépe by se to dalo řešit s indukčností, ale s tou nejsem až tak dobrej. Spíše znovunavrhnu řídící elektroniku a regulaci a využiju spínaný měnič, u kterého budu měnit referenci.
@user-gn6cf8uc8d
@user-gn6cf8uc8d 3 жыл бұрын
@@HonzaBourak no v spinanych zdrojoch niesom doma a mozno ten kondenzator je zly napad ale pokial viem tak cim vyssia frekvencia tym mensi kondenzator staci
@HonzaBourak
@HonzaBourak 3 жыл бұрын
@@user-gn6cf8uc8d To sice ano, že nejsou takové nároky při vyšším kmitočtu, ale z druhé strany jsem limitován tranzistorem, který se se zvyšujícím kmitočtem více zahřívá. Jak sem psal, zkusím si pohrát a zaexperimentovat se spínaným měničem (třeba modul zmiňovaný ve videu), jak na to najdu čas.
@user-gn6cf8uc8d
@user-gn6cf8uc8d 3 жыл бұрын
@@HonzaBourak nuz hej, ale pokial viem vsetky spinane zdroje bezia na frekvencii desiatok kilohertz tak ci tak
@toniktonda2811
@toniktonda2811 3 жыл бұрын
Zajímavé!Zrovna se mi vysrala lednička z Lídlu.Přestala chladit a ukazatel teploty byl až na 50C ,vypl jsem ji a při dalším zapnutí tam už bylo 0C aniž by to bylo tak ohřáté.Asi se něco stalo s elektronikou.Rozebral jsem to a zkusil dát novou pastu na procesory a nic.Tak bych potřeboval přesně popsat,návod co je potřeba.Napájím to klasika 220V
@jiribekr
@jiribekr 3 жыл бұрын
Asi bych nejdřív zkontroloval napájecí napětí, jestli při provozu nekolisa
@mariand8893
@mariand8893 3 жыл бұрын
prave prerabam starsiu autochladnicku Concept co mala 36W, tak som ju zateplil, vymenil clanok za 12706 (povodny bol 12704) a zatial uspokojivy výsledok, ked pri okolitej teplote 20C mam v chladnicke 3C na dne. ale ten hluk od povodneho ventilatora... popri tom som postavil z 5cm styroduru vacsiu chladnicku, kde som dal peltier 12709, na horucu stranu chladic s heat pipe co uchladi 220w tdp a je to super. pri 6V a 2A mam vo vnutri teplotu 4C a chladic ma 26C, takze idem do dalsich experimentov s heatpipe a uvidim co z toho vylezie. hlavne ziadny hluk, ventilator toci cca 800ot/min
@jiribekr
@jiribekr 3 жыл бұрын
Tak to jsou více než uspokojivé výsledky ! Přeju hodně štěstí v bastlení.
@mariand8893
@mariand8893 3 жыл бұрын
dik, ja som to hlavne chcel tebe podhodit, ako námet na dalsie video ;) chladenie peltiera heat pipe chladicom.. ci uz chladic pre cpu (vysoky, ale tichy), pripadne chladic pre gpu (nizky a hlucny)..
@jiribekr
@jiribekr 3 жыл бұрын
@@mariand8893 o heatpipe video neplánuju, ale ohledně chlazení ještě videa budou. Teď mám ale obrovský frmol, který se uklidní na začátku července, takže do té doby možná ani žádné video nevyjde.
@mariand8893
@mariand8893 3 жыл бұрын
vies mi prosim ta, dat parametre chladica (pripadne link na chladic), ktory si pouzil na horucej strane?
@jiribekr
@jiribekr 3 жыл бұрын
@@mariand8893 to bohužel ne, má ale délku strany tuším 120x120 a výška si tipnu 40
@butelaify
@butelaify 3 жыл бұрын
zdravím Jirko, měl bych jeden dotaz ohledně měničů. Je pro všechny tři režimy lednice použit jen jeden měnič s nějakou úpravou, která je aktivovaná daným vypínačem řežimu, nebo má každý režim svůj měnič?. Mám doma tu samou lednici a tenhle nápad s překopáním nemá chybu. Díky za odpověď.
@jiribekr
@jiribekr 3 жыл бұрын
Každý režim jeden měnič. Šel by použít jeden na vše - sáhnout do zpětné vazby pro CV, ale musí se měnit odpor adj-zem a ne adj-plus, jinak při přepínání výstupní napětí vystřelí nahoru. Asi bych na to použil LM 25116 nebo XL4016 pro vysokou efektivitu, viz můj test měničů.
@slejmar
@slejmar 2 жыл бұрын
výborný návod. mam v planu neco podobneho jen s vodnim odvodem tepla. poznámka k PWM zni logicky, ale nestačilo by použít kondenzátor ke stabilizaci pwm na nižší napětí?
@jiribekr
@jiribekr 2 жыл бұрын
kondenzátor ee, protože by buďto posunul procentní plnění nahoru, nebo by zničil mosfet. Dát před kondik tlumivku (s diodou), tak mosfet nezničí, ale opět to bude hýbat s procentním plněním o neznámou úroveň. To by se tam musela dát zpětná napěťová vazba z výstupu. A ten komplet tlumivka + kondík + blokační dioda pro tlumivku + zpětná vazba, to je už spínaný měnič :D
@zdeneksuchanek8052
@zdeneksuchanek8052 3 жыл бұрын
Zdravím dostala se mě lednička ve větším provedení, která nefungovala.Příčina bylo vadné relé v přívodu.Je zalité asi v epoxydu s pojistkou 10 A.Pokd se mě podařilo vyškrábat pryskyřici tak jsem narazil zespodu na integrovaný obvod připojený zespoda spínacího relé.Nevím jak to relé funguje.Má dva kontakty přívodní a dva odvodní.Nikde není zapojení jak lednička funguje ve funkci chlazení a ve funkci topení.Můžete prosím nakreslit schéma zapopjení ve funkci chlazení a topení.Děkuji Zdeněk.
@jiribekr
@jiribekr 3 жыл бұрын
Chlazení a topení - k Tomu stačí otočit polaritu napájení
@jirimatuska1284
@jirimatuska1284 3 жыл бұрын
Ahoj parádní video, touhke dobou jsem se chystal předělat 40l termobox na takovouto lednici ale s 4x TEC1-12715 a nějaký ten spínaný měnič by se mi hodil za kolik ho prodáš, díky za odpověď
@jiribekr
@jiribekr 3 жыл бұрын
Zdravím, video jsem dával schválně s předstihem před sezónou, aby lidi měli čas si s tím pohrát. Když počkáte řekněme jeden až dva týdny, vyjde jedno fakt velké video s měniči. Každopádně 4xTEC 12715 už je extrém, to vám uchladí spíš tak 60 a víc litrů, nehledě na spotřebu.
@user-hr9kf3yu4u
@user-hr9kf3yu4u Ай бұрын
Výborné video, ale chýbalo mi v ňom vlastne to, o čom malo byť: ako si to vylepšiť. Video bola čistá teória (ktorú mimochodom ovládam), ale by som sa do toho (o čom malo byť toto video - teda ako si postaviť/upraviť autochladničku) reálne pustil, potreboval (by) som vidieť takú úpravu, aby som v reálnej (pre)stavbe nemusel na všetko prísť od nuly a nerobil zbytočné chyby. Podľa mňa zmysel "ako si postaviť" nie je teória, tú si človek nájde aj na wikipedii, ale ukázať postup, ako to reálne spraviť, čo ako spraviť a čoho sa vyvarovať. Takže za mňa žiaľ video s 0-vou pridanou hodnotou, ktoré ma o nič neobohatilo a rozhodne mi neukázalo, ako tú chladničku upraviť.
@marigoldcz3060
@marigoldcz3060 3 жыл бұрын
Zdravím rikate ze by bylo dobre dát bimetalovy rozpínač na chladič sehnal sem pouze na 5A to kdyz mam 15A peltier ho do cesty narvat nemuzu kam bych ho mel umistit
@jiribekr
@jiribekr 3 жыл бұрын
Ten peltier žere 15A jen s plným napájecím napětím a nulovým rozdílem teplot. Jinak žere míň. A já s tím rozpojoval ovládací část (relé, co spínaly napájecí měniče pro peltiery)
@petersvec3070
@petersvec3070 Жыл бұрын
Mam presne opacny problem. Potrebujem vyrobit elektrinu pre obehove cerpadlo kurenia. Predpokladam ze to musi ist podla vzoru ventilatorov na krby, len neviem spravnost zapojenia a dimenzovanie. Podla coho viete ktora strana je tepla alebo studena? Chcel by som to “nalepit” na bok sporaku s TV vymenikom pre kurenie. Asi tou studenou stranou na horucu stranu sporaka.Neviem ako vidu vykony a dimenzovanie chladicov aby to vobec utiahlo to cerpadlo. Dost sa bojim ze pri chybnej orentacii clanok znicim a experintovanie bude dost “odpadove”. Za kolko by ste vedeli posunut tie clanky za ucelom ucenia?
@jiribekr
@jiribekr Жыл бұрын
Na tohle jsou primo urcene clanky TEG (klasicke jsou TEC). Je to peltier urceny a upraveny pro vyrobu elektriny. Tyhle TEGy, ty maji problem vubec utahnout ventilator, natoz pak cerpadlo. Bohuzel, zalohovani cerpadla musi obstarat pure sine wave UPSka
@Martin-vf1jm
@Martin-vf1jm 3 жыл бұрын
Našel jsem docela pěknou autochladničku vyhozenou v elektroodpadu. Chybí přívodní šňůra na 12V. Už jsem si jí objednal v Číně. Tak budu trochu lednici ladit podle videa.
@jiribekr
@jiribekr 3 жыл бұрын
Držím pěsti
@Martin-vf1jm
@Martin-vf1jm 3 жыл бұрын
@@jiribekr Sice základy chlazení jsou mi jasné, ale detaily musím nastudovat. Ve fyzice jsme se to neučili.
@RGPinger
@RGPinger 5 ай бұрын
A ak by som mal Seebeckov generátor a chladič len na chladnej strane? Dokázal by fungovať, aby cez určitý obvod dokázal nabíjať lipol článok?
@jiribekr
@jiribekr 5 ай бұрын
TEG - termoelektrické generátory takhle fungují, ale jsou velmi slabé
@Martin13m
@Martin13m Жыл бұрын
Ahoj, jakej si použil DC-měnič? zvládá 15A? Pže ten co jsi zminoval v DC-měničích - videu - ten zvládá jen tuším 5-8A...
@jiribekr
@jiribekr Жыл бұрын
Myslím že je tam ten LM25116, o kterým jsem ve videu mluvil. Ten je nějak do 15 nebo 20A
@Lkonys
@Lkonys 2 жыл бұрын
Dobrý den, mám nějakou autoledničku od ezetil 30L.Dneska jsem se do ni podival a je v ní použit peltier 12705B. Moje otázka, dosáhnu nějakého zlepšení pouze výměnou třeba za 12715 při zachování stávajících komponent?
@jiribekr
@jiribekr 2 жыл бұрын
integrovaný spínaný měnič by to nemusel rozdýchat, spíš bych šel cestou lepšího chlazení teplé strany
@Lkonys
@Lkonys 2 жыл бұрын
@@jiribekr máte nějaký konkrétní návrh.Jsem amatér co se elektroniky týče.Mate na mysli jiný větrák(Je tam standardně dodávány který točí obě strany)?Nebo máte na mysli něco jiného?
@jiribekr
@jiribekr 2 жыл бұрын
tím bych začal, je velice slabý
@krovakxixao2606
@krovakxixao2606 3 жыл бұрын
Bylo by hodně zajímavé zkusit chladit ten Peltier výměníkem s vodním čerpadlem. O kolik by se zvedla účinnost a jestli to má smysl v porovnání se stávajícím systémem vzduch-vzduch. Potom by stačilo při vypnutí jen zavřít kohout na oběh vody a nemuselo by to tolik vést teplo. Jinak super video! Díky.
@jiribekr
@jiribekr 3 жыл бұрын
Stačil by blok vodního chlazení z pc a male oběhové čerpadlo. Spotřeba čerpadla bude sice o něco větší než větráku, ale efektivita Peltieru bude obrovská.
@krovakxixao2606
@krovakxixao2606 3 жыл бұрын
@@jiribekr dostal jsem takový nápad, že bych solárními panely krmil takovou klimošku z peltiera. Myslíte že by to mělo smysl alespoň zkusit?
@jiribekr
@jiribekr 3 жыл бұрын
@@krovakxixao2606 mělo, ale kompresorova klima je kompresorova klima. A navíc se musí vyřešit zálohování z baterie.
@mikiamiki1
@mikiamiki1 3 жыл бұрын
Ahoj skvělé videjko. Líbí se mi ty 3 režimy. MAX bych používal při jízdě kdy je napojená lednice na palubní napětí a zbývající 2 režimy při provozu na solární zdroj. Mám 2 x 12715 a box budu dělat nízký pod postel do auta. Ještě technický dotaz: chladič z chladící strany tvé lednice je přímo na peltiéru? nebo je tam ta hliníková kostka co bývá orginál mezi peltiérem a chladičem.
@jiribekr
@jiribekr 3 жыл бұрын
je tam "hliníková kostka" - použil jsem Al šínu (pásovinu). Originál kostka dala jen na jeden peltier.
@mikiamiki1
@mikiamiki1 3 жыл бұрын
@@jiribekr Ahoj tak jsem trochu pokročil materiál na výrobu by už byl. Polystyrén mám v plánu použít šedý pro lepší izolaci. Mám dotaz na měniče na silové části jsou tam 3 stejné s jiným nastavením? nebo jsou tam daný každý jiný. Hledal jsem měnič na těch 10A a trochu v tom tápu který ideálně použít. Potom ještě v kontrolní části u relé jsou Schottkyho diody není tam uvedená hodnota. Jaké tam ideálně použít?
@jiribekr
@jiribekr 3 жыл бұрын
@@mikiamiki1 měniče jsem použil LM25116 na eff a max (SMPS 3 a 4) a XL4015 (SMPS2) na noční. Na napájení ovládačky a větráků (SMPS1) je LM2596, ale zpětně bych ho nejradši hodil do koše a dal místo něj XL4015. SMPS 5 a 6 pro větráky jsou mini360. Schottkyho diody u relé jsou jen kvůli zápornému pulzu z cívky relé, jde použít i běžné diody.
@daviddzussy784
@daviddzussy784 3 жыл бұрын
Dobrý deň Pán Beker. Mám otázku ohľadom toho regulátora napätia. Chcem sa opýtať či je efektívnejšie regulovať prúd alebo napätie do toho peltiera. Myslím tým efektívnosť peltiera a taktiež efektívnosť odberu zo zdroja. Chcel by som na svojej chladničke vymeniť peltier a ventilátory. Inšpiroval som sa vašim videom lebo momentálne moja chladnička dokáže vytvoriť tepelný rozdiel iba 10°C od okolitej teploty čo je nič moc pri prúde okolo 5 amperov. Zvažujem výmenu peltiera za 12715. Viete mi odporučiť niejaky z Aliexpress? Ďakujem za vašu odbornú odpoveď.
@jiribekr
@jiribekr 3 жыл бұрын
Dobrý den, peltieru dám řekněme 12V. při malém teplotním rozdílu (lednička je ještě teplá) si vezme třeba 6 ampér. A za hodinu, když stoupne rozdíl teplot a v ledničce je zima si peltier při 12V vezme už jen 5 ampér. Jeho odpor tedy stoupá se stoupajícím rozdílem teplot. Napájení v Režimu CV dává větší smysl než CC, teda aspoň pro mne. Peltier z aliexpressu berte podle recenzí na produkt nebo recenzí na prodejce.
@daviddzussy784
@daviddzussy784 3 жыл бұрын
@@jiribekr jasné, tomu rozumiem. Po ohriati sa to chová ako PTC. Zvažujem vytvoriť dva režimy. Obe by som chcel napájať BUCK meničmi. Čiže pre obe nastaviť CV na požadované hodnoty? Priklad 12.5V HI a druhý na 9V LO? A môžu byť tie meniče paralelne k peltieru? Netreba medzi ich výstupy mostík kvoli reverz prúdu? A Ako dopadla tabuľka? Ake max napätie bolo ešte efektívne? Lebo v aute mi to bežalo na 13.8V asi ako každému tak preto sa pýtam či jeden režim max nechať na priamo alebo ho znížiť...
@jiribekr
@jiribekr 3 жыл бұрын
@@daviddzussy784 To půjde, ty napětí bych samozřejmě volil na základě měření (pokusu). Většina buck měničů pracuje s minimálně o 1,5 voltu vyšštím vstupním napětím než je výstupní, takže byste musel na vstupu mít vždy 14,0 a víc pro výstup 12,5. Ty měniče mohou mít spojené výstupy, většinou jim to nevadí. Jinak já tu tabulku dělal až po úpravách, takže origo to změřený nemam. Jen při cca 13,5V (14,2 na baterce + úbytky) to dalo max rozdíl asi 15°c po celém dni.
@VieraKapinova
@VieraKapinova 2 жыл бұрын
K chladičom išlo by použiť cpu Cooler
@DavidA3CZ
@DavidA3CZ 3 жыл бұрын
Díky, za super video. Co by udělalo s efektivitou chlazení, kdyby se nahradil jeden 12705 běžící na 12V za např. 2x 12708, které by byly fyzicky vedle sebe, ale elektricky v sérii. Tudíž by každý běžel na cca 6V/3A? Že bych zefektivnil chlazené mé CRIVIT 230 V CEK 29 A2, se kterou jsem jinak spokojený.
@jiribekr
@jiribekr 3 жыл бұрын
Chlazení v menších rozdílech teploty bude efektivnější, ale nedosáhne takového max rozdílu teplot.
@DavidA3CZ
@DavidA3CZ 3 жыл бұрын
@@jiribekr Takže tudy cesta nepovede. Díky
@PavelSkollSuk
@PavelSkollSuk 3 жыл бұрын
Zdravím. Jak jsi řešil termostat? Většina rozumných termostatů je jen dvoustavových. Jak by se dal řešit plynulý úbytek výkonu článku při dosahování cílové teploty?
@jiribekr
@jiribekr 3 жыл бұрын
termostat jsem neřešil
@PavelSkollSuk
@PavelSkollSuk 3 жыл бұрын
@@jiribekr Škoda, nad výrobou lednice do auta jsem uvažoval už nějakou chvíli.
@jiribekr
@jiribekr 3 жыл бұрын
@@PavelSkollSuk mam tam ty tři režimy, to mi stačí
@brabenec1
@brabenec1 3 жыл бұрын
Dobře ucpaná díra na trhu a za slušnej peníz. A navíc ve slušném předstihu před letním použití. Aktuální a jeden se může vybít. Klasika je fakt dost slaboučká :)
@roxorbeton
@roxorbeton 3 жыл бұрын
Čo sa týka účinnosti vetrania a hluku vetráku by možno nebolo odveci skúsiť ventilátory Noctua, existujú rôzne rozmery aj napätia 4V, 6V, 12V, samozrejme sú trochu drahé ale v PC ich nie je vôbec počuť.
@jiribekr
@jiribekr 3 жыл бұрын
Noctuu znám. Ale tenhle sunon co jsem použil má prostě největší průtok co jsem sehnal.
@TheOgi22
@TheOgi22 3 жыл бұрын
07:12 - Teplo sa prenáša 3 spôsobmi. Inak vau, si maník a to je super :) Dobre spracované, odborné, jednoducho, ľudsky a ľudskou rečou vysvetlené. Super. Ideš plniť excelovskú tabuľku kotoučema? Čo si tým myslel prosím?
@jiribekr
@jiribekr 3 жыл бұрын
myslel jsem tím, že test kotoučů bude pokračovat. Tento měsíc mám totálně narvaný, ale můžete se těšit na další testy, a to jak kotoučů, tak baterek
@TheOgi22
@TheOgi22 3 жыл бұрын
@@jiribekr Akých kotúčov?
@jiribekr
@jiribekr 3 жыл бұрын
@@TheOgi22 na flexu, konkrétně pokračování testů řezných kotoučů, a nově test lamelových a brusných (hrubovacích) když jsem udělal test 45 kotoučů na flexu, byl jsem první na světě. Nikdo takový test přede mnou ještě neudělal a když už někdo testoval třba 10 kotoučů a víc, tak to bylo vnitřní testování v nějaké firmě, která si nechá výsledky pro sebe.
@TheOgi22
@TheOgi22 3 жыл бұрын
@@jiribekr no tie tvoje testy som videl. A su super. A dakujem za ne.
@Luke_Skwlkr
@Luke_Skwlkr 2 жыл бұрын
Zdravim Vas, mam dotaz na jednu vec na kteoru netusim odpoved. Kdyz do peltierove lednice dam namrazene veci takze berme ze je v lednici 0 a venku 30st. Bude v izolovanem boxu driv teplo se zapnutym chlazenim nebo je vyhodnejsi chladice uzavrit izolaci a az kdyz se snizi rozdil teplot treba na 20st (nebo rozdil ktere bezne udrzuje lednice) zapnout napajeni ? dekuji
@jiribekr
@jiribekr 2 жыл бұрын
Vesměs je lepší to nezapínat, dokud nebude vnitřek na vyšší teplotě, než jaká je minimální dosažitelná teplota peltierem. Takže jakmile t(věci) > [ t(venku) - 20°c ], zapnout chlazení
@Luke_Skwlkr
@Luke_Skwlkr 2 жыл бұрын
@@jiribekr Moc dekuji za odpoved, jeste mam dotaz zda si pamatujete jaky prutok vzduchu maji vase ventilatory a jake jste pouzil. Mam doma dva Mistraly 92mm/1700ot/44cfm. Jsou strasne tiche i na 12V, ale nic moc s lepsim vykonem jsem nenasel. Jen od sunonu na gme, ale uvidim az to cele poskladam zda bude nutne navysovat prutok vzduchu. Take pocitam s 2x12715
@jiribekr
@jiribekr 2 жыл бұрын
Na 2x12715 to chce mnohem vic nez 44cfm, a hlavne poradny chladic
@Luke_Skwlkr
@Luke_Skwlkr 2 жыл бұрын
@@jiribekr chladic si myslim poradny je, poradite tedy kolik hledat cfm ?
@jiribekr
@jiribekr 2 жыл бұрын
Já mám 91,7CFM a ještě by to užilo lepší chladič i průtok
@petrruzicka2048
@petrruzicka2048 Жыл бұрын
Zdravim shanim informace ohledne chladicich prepravkach mam v planu vyrobit vycepni zarizeni z autolednice...a vase video se my strasne libi ...a chtel bych se zeptat jelikoz video je stare 2roky doslo k nejakemu apdejtu vasi lednice???
@jiribekr
@jiribekr Жыл бұрын
No lednice je pořád ve stejném stavu a furt funguje. Akorát na výčep to chce kompresorové chlazení, to už je náročné.
@jendak7921
@jendak7921 3 жыл бұрын
Ten Lidl-budíček v 17:15 mám. Zakoupen poté co jsem předchozí verzi rozstřelil o zem protože několikrát náhodně nezvonil i když byl nastaven správně a já opět zaspal do práce. Před lety jsem zkoušel z peltieru z autolednice vyrobit miniklimatizaci do pokoje s oddělenym okruhem vzduchu venku a uvnitř do pootevřenýho okna se zakrytím mezery lištou a těsněním vynaloženo velké úsilí a i to vypadalo pěkně aleasi tušíte jak to skončilo...
@jiribekr
@jiribekr 3 жыл бұрын
Ten budíček mám stále vedle pc a budím se vždy mobilem. Stará Nokie 3110c, pak HTC Touch Pro, pak Samsung galaxy S3, pak HTC one M9 a nyní Asus Zenfone 6. Ani jednou mě žádný mobil nezklamal. Jinak když jsem ještě studoval, spolubydlící byl stejný Maniak jako já. Na koleji nám běžely běžně 4 pc, několik zdrojů atd. V létě jsem dával do okna saharu z auta, protože se to už fakt nedalo 😀
@tkarfi
@tkarfi Жыл бұрын
Ahoj Jirko, prosím tě stačí jeden 12706 na uchlazení 25l boxu? Mám pocit, že mám přesně tu samou velikost co máš ty a nemůžu se dostat pod 16st, zatím teda originální izolace., akorát pořádné ventilátory, teplý chladič má cca 30st. Může být ta originální izolace takový problém? Díky
@jiribekr
@jiribekr Жыл бұрын
30 stupnu chladic, ale jaka teplota okoli?
@tkarfi
@tkarfi Жыл бұрын
@@jiribekr Tak 26-27 tu teď je.
@jiribekr
@jiribekr Жыл бұрын
Tak to bude něco blbě, 12706 by měla ve tvých podmínkách uchladit na cca 10-12 zkus tu izolaci
@tkarfi
@tkarfi Жыл бұрын
@@jiribekr OK, díky, ještě teda to honím zatím originálním zdrojem, možná zkusím ještě autobaterii
@tkarfi
@tkarfi Жыл бұрын
prosím tě ještě technický dotaz, kolik voltů potřebuje peltier, aby byl uzavřený a nevodil teplo z jedné strany na druhou?
@angelgel96
@angelgel96 3 жыл бұрын
super práce pokud by ti nevadilo 1 spinany měnič a 2 peltiery bych si klidně koupil
@jiribekr
@jiribekr 3 жыл бұрын
No peltiery by nebylo problém zaslat, ale ten spínaný měnič už ano. Většinu co tu mám mám po jednom nebo dvou kusech. Jediný čeho mám hodně je XL4015. 8-36V 4A / 8-20V 5A step-down. A ten bude stačit jen pro jeden peltier běžící na cca 50W. Ovšem nezoufejte, spínané měniče jdou koupit na číně. Aliexpress nebo ebay. Doporučuju nejdřív sestavit fyzické věci, změřit si jaký pracovní bod chci a podle toho zvolit ampéráž měniče a princip (step down nebo step up/down)
@MirdaJarab
@MirdaJarab 3 жыл бұрын
Takže pokud mám 12705 napájen 12v/5A a místo toho dal třeba 12708 a napájel ho také 12v/5A bude mít větší chladící výkon?
@jiribekr
@jiribekr 3 жыл бұрын
Kdybyste místo 12705 dal silnější, třeba 12708, tak bude brát vyšší proud a jeho teoreticky maximální chladící výkon bude větší. Jestli ale bude ten výkon větší i prakticky, to záleží na provozních podmínkách, hlavně pak chlazení teplé strany.
@MirdaJarab
@MirdaJarab 3 жыл бұрын
@@jiribekr Pochopitelně, ale vycházím z toho schematu, kde do 12715 pouštíte 9v/10A s tím, že tak bylo dosaženo nejlepšího chladícího výkonu. Neřeším teď izolaci apod. pouze el. zapojení... Tak jestli by při zachování stejného napětí a proudu měl "silnější" článek lepší výsledky?
@jiribekr
@jiribekr 3 жыл бұрын
@@MirdaJarab při 9V 10A jsem měl nejlepší výsledky, protože na vyšším napětí už nestíhalo chlazení. Jak jsem ve videu řekl, efektivita a chladící výkon závisí hlavně na chlazení a samozřejmě na delta t, čehož graf se dá najít v datasheetu. Kdybych tam dal velký měděný chladič a tekutý kov, tak bych režim max mohl mít klidně na 15V. Silnější článek bude mít trochu lepší výsledky, ale při stejném napětí nebude mít stejný proud, nýbrž větší při stejném delta t.
@MirdaJarab
@MirdaJarab 3 жыл бұрын
@@jiribekr díky.
@Dekker254
@Dekker254 3 жыл бұрын
@@jiribekr tak on se peltier dá provozovat i na víc než 15 V pokud je dobře chlazenej :D. Ale jeho životnost je pak hodně omezená. Moc se nedoporučuje překračovat 12 V kvůli vlastním přechodům uvnitř článku (mezi polovodičem a napřenou měděnou cestou na keramice) kdy vyšší teploty způsobují rychlejší degradaci v důsledku pronikání příměsí z pájky do polovodiče. Nehledě na to že u klasického článku je použita měká pájka která má nízkou teplotu tání. Pokud se vý že tam budou vyšší teploty je lepší použít HT články. ty vydrží i 180°C.
@marigoldcz3060
@marigoldcz3060 3 жыл бұрын
Hodne se mi libi video a vrhnul sem se na upravu sve lednice je uz stata a strasne nevykonna prakticky sem ji pouzival jako pasivni box uz jen ale potreboval bych poradit Mam 2 dotazy Mohu dat 2 peltiery na sebe kdyz je mezi nimi pasivni chladič? Nebo musi byt vedle sebe aby bylo dosazeno ucinnosti Jak regulujete otacky tepleho vetraku? Pwm nebo nejak jinak? Dekuji za radu
@jiribekr
@jiribekr 3 жыл бұрын
Peltiery se dávají na sebe jenom jako více stage chlazení. Nedoporučuji. Vyžaduje to mnoho, opravdu mnoho měření a počítání. Dává se jeden Peltier. Pokud jeden nestačí, tak dva vedle sebe. Oba musí mít stejné napájení. Když jeden poběží a druhý ne, tak ten co neběží to bude dost zhoršovat. Vnitřní větrák jsem dal na stálých 12V. Na něm je dost závislá efektivita provozu a není hlučný (v mém případě)
@marigoldcz3060
@marigoldcz3060 3 жыл бұрын
@@jiribekr jo super moc jste mi pomohl Ještě bych měl dvě otázky zaprvé Myslel jsem spíš jak regulujete větrák u Teplého chladiče jestli pwm nebo nějak jinak A druhá věc husté lednice Mám systém vytvořený tak že má teplý chladič chladič vprostřed a studený chladič otázkou zní jestli je lepší ten peltier dát mezi středový chladič a studených a nebo teplý originálně bylo mezi teplým a středovým
@jiribekr
@jiribekr 3 жыл бұрын
@@marigoldcz3060 Jo pardon, prekoukl jsem se. Teply vetrak jede z DC, je docela velky a chci na nej byt "hodnej". Ale PWM neni problem u vetraku obecne. Jestli tim stredovym chladicem myslite distanční podlozku (kvuli tloustce izolace aby peltier dosahl na obe strany), tak tu podlozku dejte na studenou stranu peltieru. ta tepla musi mit totiz co nejmensi odpor.
@marigoldcz3060
@marigoldcz3060 3 жыл бұрын
@@jiribekr zdravím měl bych ještě 1 zasadni otazku jaky ste použil spínaný měnič na ten peltier Nemůžu najit žádný optimální Na to aby zvladl utahnout 12715 peltier Jediny sem našel tento a to mi prislo mit tam 2 menice pokud chci mit 2 režimy (neco jako vas noční a max) docela hodne velké www.vpcentrum.eu/soucastky-nahradni-dily/stavebnice-a-moduly/napajeci-modul-step-down-menic-6-40v-1-5-35v-20a Bohužel laboratorni zdroj mam pouze na 5A tedy nemuzu si to prvne změřit A můžu 15 peltier krmit jenom treba 5amperama? To ssm myslel ze nezvladne Zvladnete poradit
@jiribekr
@jiribekr 3 жыл бұрын
@@marigoldcz3060 ten co jste poslal zvladne TEC-12715 uplne v pohode na maximalni vykon, na cine stoji stovku. A ano, co rezim, to spinak, bohuzel. Do 4A bych pouzil XL4015, do 8A XL4016. A na vyssi proudy ten co jste poslal. Kazdopadne videa se spinaky se dockate.
@otolaznicka2273
@otolaznicka2273 3 жыл бұрын
Dobrý den. Vaše video mě zaujalo, bratr by chtěl udělat líheň včelích matek ze staré ledničky. Podobnou už má menší (původně líheň plazů). Chtěl bych se zeptat, jaké volit chladiče? Protože se plánuje, že by to mělo ohřívat ale v létě i asi občasně chladit. A bylo by bylo lepší snížit výkon do článku na dosažení teploty nebo regulátor který umí pid regulaci a doťukávat do teploty?
@jiribekr
@jiribekr 3 жыл бұрын
pid regulace bude dobrá volba, jen to chce aby její zásah byl analogový. chladič se musí vyzkoušet
@otolaznicka2273
@otolaznicka2273 3 жыл бұрын
@@jiribekr Jak myslíte zásah analogový? Úplně jsem to nepochopil.
@jiribekr
@jiribekr 3 жыл бұрын
@@otolaznicka2273 aby akční zásah toho regulátoru byl analogový, čili pravý PID a ne PSD.
@Peter-qo7uz
@Peter-qo7uz Жыл бұрын
U těchto živých tvorů bych si dal opravdu pozor a pořádně to vyzkoušel, dal tam i nějakou nezávislou ochranu nebo kontrolu, aby se Vám včely nějakou chybou neupekly. Právě v létě, když budete chladit, náhodou by se připojený zdroj odpojil nebo vybil, tak teplo z teplé strany Peltieru přejde i na studenou stranu, tím místo chlazení se tato strana začně ohřívat. A jak Jiří psal PID, to měl asi na mysli to, že ten Peltier musí být celou dobu pod napětím. Právě proto, že jakmile se vypne, celý systém vyrovná teplotu a studená strana se ohřeje.
@JsemPO12
@JsemPO12 2 жыл бұрын
Objednávám si pelt. modul TEC1-12703 a teď nechápu proč je dražší než TEC1-12706 když dosahuje nižšího výkonu
@miloslavlehky482
@miloslavlehky482 3 жыл бұрын
Dík za video asi si upravím Makita systainer protože ta jejich lednice je neskutečně drahá 😃
@jiribekr
@jiribekr 3 жыл бұрын
Tak hurá namazat zámky (makpacova typická bolest), vystlat vnitřek polystyrenem, na vnější povrch dát reflektivní vrstvu a pak zbastlit nějaký ten chladící prvek :) Při napájení z makiťáckých baterií berte na vědomí, že musíte použít spínaný měnič na snížení napětí (18V LXT by ten peltier zabila) a vyřešit ochranu proti podvybití.
@miloslavlehky482
@miloslavlehky482 3 жыл бұрын
@@jiribekr děkuji za reakci 🙂 u těch systainerů jsem si všiml že né každý to dělá asi záleží která fabrika to dělá ale samozřejmě lepší je t-lock to mě strašně mrzí u makity že je nemá 😃 a děkuji za odpověď ( upozornění) já doufal že baterka si hlídá svůj stav a odpojí se sama 😭
@jiribekr
@jiribekr 3 жыл бұрын
@@miloslavlehky482 makita i parkside maj ochranu ve stroji. Ono je to lepší, ale pro hobby projekty to pak přináší trable navíc no
@tresk7427
@tresk7427 3 жыл бұрын
A ten peltier je napájen stále stejným napětím i když je to v jiném režimu ?
@jiribekr
@jiribekr 3 жыл бұрын
Ne, každý režim má vlastní nastavení napětí Peltieru i teplého větráku. Jediný ten větrák uvnitř běží pořád na 12V.
@tresk7427
@tresk7427 3 жыл бұрын
@@jiribekr a bylo řečeno, že se nesmí regulovat napětí pwm a jak to je řešený ? Aby neztratilo ani na chvilku napětí to jsem nepochopil.
@jiribekr
@jiribekr 3 жыл бұрын
@@tresk7427 je to napájený ze stejnosměrných spínaných měničů. Z těch leze stejnosměrný napětí stejně jako třeba ze stabilizátoru. Akorát má trošku zvlnění, což tolik nevadí a omnoho lepší efektivitu než stabilizátor. PWM je přerušovaný.
@zurkozz9764
@zurkozz9764 3 жыл бұрын
Dosť na zaujal ventilator z vnútra. Ináč da sa nájsť peltier aj extremne nízke teploty? Či by to trebalo inač riešiť
@jiribekr
@jiribekr 3 жыл бұрын
Jedině kaskádové peltiery. I u kompresorů se to někdy dělá na dva stage.
@Dekker254
@Dekker254 3 жыл бұрын
peltiery nejsou moc vhodné na extrémně nízké teploty. Ano dá se s kaskádou dosáhnout i -40 (ozkoušeno) ale byla to kaskáda s příkonem 500W a reálný chladící výkon byl cca 10W ne-li míň. S rozdílem teplot klesá účinnost peltieru. Delta T je v laboratorních podmínkách s 0 zátěží a chladící výkon zase s 0 rozdílem teplot
@tomasblaha3937
@tomasblaha3937 11 ай бұрын
Tak už jsem se na to tvé video o autolednici díval snad 50 x 😊 Moc děkuji že si natočil tak skvělý příspěvek k autolednicím. Myslím že jsi jeden z mála kdo Yootuberů co natočil něco užitečného pro ostatní. Tak bych chtěl porosit. Měl bys tam nějaký ten spínací zdoj 5A? Děkuji
@jiribekr
@jiribekr 11 ай бұрын
Snažím se na podobná témata vždy dělat komplexní videa popisující a vysvětlující celou problematiku Ohledně spínaných měničů: Návod jak na ně: kzfaq.info/get/bejne/hNFgm8eku5jek3U.html Který koupit: kzfaq.info/get/bejne/mblirNd9uNfTnY0.html
@tomasblaha3937
@tomasblaha3937 11 ай бұрын
​@@jiribekr😊
@tomasblaha3937
@tomasblaha3937 11 ай бұрын
Mrknu na to. Pokud bych to nepochopil. Byl bys ochotný za finační přispěvek mi poradit jak a co kde spojit aby to spolu fungovalo? Protože můj cíl je to sám dokázat přestavět tu autolednici. Popřípadě s menší pomocí. Děkuji že jsem tě tu našel. Toč dál dálší videa. Hezky se to poslouchá.
@jiribekr
@jiribekr 11 ай бұрын
Problém je v tom, že to vyžaduje už nějaké zkušenosti, a zejména pak měření. Bez měření reálně dosažených hodnot to nemá cenu dělat. Jen upozorňuju, že se tedy jedná o dlouhodobější projekt na pár týdnů laborování.
@tomasblaha3937
@tomasblaha3937 10 ай бұрын
No dobře tak budu měřit a laborovat klidně měsice. Trpělivost mám dost. A ani tvoje upozornění že to nezvládnu mě nezastaví. 😊
@martinjaitner7266
@martinjaitner7266 3 жыл бұрын
Video super,taky se do úpravy chci pustit. Nicméně bych uvítal video ve kterým by si dělal celou úpravu krok za krokem, kde by jsi natočil,co nechat,co vyhodit,co vyměnit (přidat), jak velký chladiče použít. Prostě video pro blbý ( jakože pro mě) 😂
@jiribekr
@jiribekr 3 жыл бұрын
Ten postup se hrozně liší kus od kusu
@petrekl3374
@petrekl3374 Жыл бұрын
@@jiribekr shodou okolnosti mam zrovna na testovani ten samej kus, Comapss 25L
@pidas12
@pidas12 Жыл бұрын
Ahoj chci se zeptat mám jedno vodní chlazení na pc šlo by to taky
@jiribekr
@jiribekr Жыл бұрын
Šlo, určitě.
@pidas12
@pidas12 Жыл бұрын
@@jiribekr možná by se to líp chladivo je to radiátor na dva 140 ventilátory
@jiribekr
@jiribekr Жыл бұрын
280ka vodník zvládne dost. U vodníka je super, že si člověk odvede teplo přesně kam chce. Nevýhoda je spotřeba pumpy
@karlasplichalova2551
@karlasplichalova2551 11 ай бұрын
šlo by to zapojit na solární panely? Utáhly by to?
@jiribekr
@jiribekr 11 ай бұрын
To je tak strašně obecná a nekonkrétní otázka, že na to nelze odpovědět. Záleží na výkonu panelů, jejich orientaci, roční době, a samozřejmě to chce dostatečně velkou baterii
@cenbac5080
@cenbac5080 3 жыл бұрын
Ahoj,zkoužel jsi dát i peltiéry na sebe? Myslim tim znásobit tim rozdíly teplot,zajímalo by mě ,jestli by jsi se dostal i do minusoých teplot,asi by to mohlo jít. Bohužel mám doma jenom dva.
@jiribekr
@jiribekr 3 жыл бұрын
Běžně se pro laboratorní účely tohleto dělá. Já jsem s tím provedl jen pár experimentů. Ale funkční celek to ještě není. Je potřeba vychytat, aby oba, případně všechny tři peltiery jely na ideálně 50% účinnost
@stanislavhajek1085
@stanislavhajek1085 3 жыл бұрын
@@jiribekr Přesně tuto otázku jsem chtěl také použít, jen mě kolega předběhl, každopádně, jak to myslíš s tou 50%, nemá to být spí výkon, a proč ?
@jiribekr
@jiribekr 3 жыл бұрын
@@stanislavhajek1085 je dobrý si najít v datasheetu účinnost na celé zlomky, 25%,33% nebo 50%. A podle toho volit pyramidu peltierů 1-2-4, nebo 1-3-9 nebo 1-4-16
@cenbac5080
@cenbac5080 3 жыл бұрын
@@jiribekr Takže jsi mě dobře pochopil s tím,že mě nejde o plochu chlazení,ale o stupně do minusu tím,že na sebe dám s teplovodivkou třeba tři peltiéry a jinak s odvodem tepla/chladu od nich to nechat stejný. Právě jsem si ještě pohrával s myšlenkou k odvodu tepla použít ,co mám doma výměníkový chladiče s chladivem ,co jsou v noťasech.
@cenbac5080
@cenbac5080 3 жыл бұрын
@@jiribekr Klidně bych vnitřní výměník při větším minus nechal pasivní "radiátor" ale velikej.
@tomasblaha3937
@tomasblaha3937 11 ай бұрын
Zdrávím vás Jirko. Vaše video o vylepšeni autochladničky mě natolik zaujalo. Že jsem se rozhodl že si tu autochladničku taky vylepším. Můžete mi prosím pomoci alespoň odkázat co koupit a nějake technické schéma zapojení vaši autoledničky by mi taky pomohlo. Děkuji Tom
@tomasblaha3937
@tomasblaha3937 11 ай бұрын
Koupil jsem si větráčky na Alze. A pak jsem si koupil Peltiér 12715. Měl jsem 12705.
@tomasblaha3937
@tomasblaha3937 11 ай бұрын
Bohužel mi to nechodí, jen při přepnutí na Eco to jde. Můžete mi prosím poradit co k tomu přikoupit za měnič?
@jakubtrnka1583
@jakubtrnka1583 11 күн бұрын
Ahoj, Zrovna se poustim do úpravy lednice a narazil jsem na tohle video (y) Jestli to chápu, tak mezi chladiči nemáš žádný izolant? ... Tedy max o výšce článku? Chtěl jsem vyndat polystyren a vyfoukat to PUR pěnou, ale nevim jestli to nebude na skodu a uz to od tam nikdy nedostanu :-) Mam tam clanek 12705 a nevim jestli stavajici elektronika utahne 12706... Tak to vypada, ze z drobné upravy bude zimní projekt s celkovym prekopanim :-D Celkem by mě zajímalo jaké díly jsi použil a jak to máš zapojené. Nebudu to dělat tak komplikovane, jak to máš ty, ale minimalne dva režimy bych tam chtěl. Světlo je nutnost !!!! Díky za tvou práci.
@jiribekr
@jiribekr 11 күн бұрын
Ahoj, Mezi chladiči je polystyren, ale šla by použít samozřejmě i nízkoexpanzní izolační pěna. Pokud byl origo 12705, tak 12706 není zas takový rozdíl, ale spínanému zdroji (230V) by to vadit mohlo. zapojení je pod videem v popisku, je tam odkaz na schéma. Pro napájení doporučuji DC měniče, které jsem testoval ve velkém testu 115 DC měničů
@jakubtrnka1583
@jakubtrnka1583 3 сағат бұрын
​@@jiribekr Ahoj, tak jsem se do toho pustil, no je to větší věda, než jsem myslel. :) Vnitřní ventilátor jsem zvolil s bočním vývodem, ale na 12V by vyfoukl Radka12 ven, tak jsem ho omezil pomocí - HX mini 360 (1,8A) Vrchní ventilátor je klasickej a má dva režimy 12V nebo cca 5,5V - HX mini 360 Peltier 12715 - nepočítám s plným výkonem - 4V + 6V Zdroj 230/12V - WX-DC2412 (8A) (z důvodu velikosti) Měniče - 2x XL4016E1 (8A) (z důvodu velikosti) Režimy přepínám relátkama, 12/230V kolébkovým přepínačem. S čím se potýkám, je především přehřívání modulů, asi zkusím zvoilit Peltier 12708 nebo 12706 jestli to nebude lepší, protože mi přijde, že s ohřevem modulů se zvedne teplota ve výku a ovlivní chlazení horní strany peltieru... Místa tam není na rozdávání a když to zapnu tak teplota krásně padá, ale jen o stupeň a pak se začne vracet nahoru... :( Za mě jsem to přepískl s tím peltierem nebo jsem ho opět rozbil 😞 POZOR! 2peltiéri jsem oddělal tím, že jsem je moc stáhl mezi chladiče - lup a bylo po něm, těžko říct, kde je hranice utažení... Jediné co funguje spolehlivě je světlo, dal jsem dovnitř magnetický rozpínač a při otevření se rozsvítí LED pásek 😀 - moc pěkný 😀 drive.google.com/drive/folders/1j6toy_IoBbV36VFmnb381DJC5UEbVN8A
@cendasss
@cendasss 2 жыл бұрын
delal nekdo nejake chlazeni na grafarnu, jinak pekne videjko
@petrjanda7517
@petrjanda7517 3 жыл бұрын
Ahoj šlo by z techto čánků (chlazenim a ohrevem) udělat elektrarnu? Jinak video a videa 👌👍
@jiribekr
@jiribekr 3 жыл бұрын
zrovna stavím jeden komplet který by to otestoval
@petrjanda7517
@petrjanda7517 3 жыл бұрын
@@jiribekr Děkuji už se těším👍
@i.G.O
@i.G.O 2 жыл бұрын
Bola by teoreticky možnosť využiť na strane zohrievania " chladič"- medenný pohár cca 500ml, s uzáverom priamo spojený s peltierom na dne pastou , bez nutnosti hadičiek čerpadla a dalšej nádoby chladiacej ?
@jiribekr
@jiribekr 2 жыл бұрын
A jak se odvede teplo z toho měděného poháru?
@i.G.O
@i.G.O 2 жыл бұрын
@@jiribekr Myslel som ze obdobne ako pri chladicoch, ten objem vody by zrejme musel prevysovat kapacitu prehriatia, a na spodu byva najstudensie...uznavam že zrejme by bola potrebna vacsia plocha na odovzdanie / odobratie tepla z vody cez medennu nadobu do okoliteho vzduchu. Tak asi nič...
@fichtl500
@fichtl500 3 жыл бұрын
Zlatej kompresor :D :D dneska už od 6tis
@jiribekr
@jiribekr 3 жыл бұрын
Cca za 14 dní bude srovnání s kompresorem
@jsfneruda4323
@jsfneruda4323 Жыл бұрын
Jiří Bekře nejlepší větráky do autolednice jsou ze serveru na 12v a mají 12-15000 ot/min
@petrmuller8485
@petrmuller8485 3 жыл бұрын
Upravil by jsi mojí mojí lednici co používám v bagru? V létě je to skleník a je je tam fakt hic. Myslím že to je Sencor SCM 2025. Dík za info.
@jiribekr
@jiribekr 3 жыл бұрын
Koukal jsem zběžně na její parametry a ona ta lednice už bude na maximu co peltier zvládne. Lednice by se neměla nechávat v horký kabině, protože teplota, jaké je schopna dosáhnout je cca o 18°c nižší než teplota vzduchu, kde se právě ta lednice nachází. Je tedy lepší ji mít někde na čerstvém vzduchu a ve stínu. Pokud ji musíme mít v kabině, tak je jeiná volba kompresor, který dosáhne docílit větších rozdílů teplot. A ten je cenově o dost dál.
@petrmuller8485
@petrmuller8485 3 жыл бұрын
@@jiribekr No jsem omezen rozměrama kam se vleze. Už tak to to na knap. Myslel jsem třeba vyměnit chladiče a ventilátory jestli by to pomohlo.
@jiribekr
@jiribekr 3 жыл бұрын
@@petrmuller8485 Budete tu pořád narážet na maximální rozdíl teplot mezi studenou a teplou, který se pohybuje na cca 15-18°c. Prostě buďto tu lednici nemít ve skleníku, nebo koupit kompresor. Peltier toho víc nedá a stavba peltierové kaskády pro větší rozdíly je dost náročná na odladění.
@zdenekmoucka8954
@zdenekmoucka8954 3 жыл бұрын
Pokud máš běžnou lednici s Peltierem, nejjednodušší pro tebe bude dodělat izolaci(dovnitř), protože co jsem měl rozdělaný tyto chladničky, izoluje se pouze vzduchovou vrstvou....
@petrmuller8485
@petrmuller8485 3 жыл бұрын
@@zdenekmoucka8954 Jakože vyvrtat do obalu díry a narvat tam montážní pěnu?
@Stanislavek
@Stanislavek 2 жыл бұрын
No bomba, ještě tomu tak rozumět 😳mechanicky nemám problém i lepší kvalitě než originál, ale elektronika mě trochu předběhla 🚀navíc mám rád držáky a líbí se mi funkční jednoduchost, proto obdivuji více Teslu než Edisona, takže jak to chápu tak výkon článku je natolik malý že se nevyplatí jako domácí chlazení ani s vodním chlazením? 😥to mě mrzí
@jiribekr
@jiribekr 2 жыл бұрын
Teoreticky kdybych měl provozovat lednici pouze někde u vody, například kdybych ji měl pouze na ryby, tak malý blok vodního chlazení a malé čerpadlo a brát si vodu přímo z kaluže. Takový řešení bude excelentní, protože voda je perfektní jako medium výměny tepla. Efektivita Peltieru se pak bude pohybovat hodně vysoko, takže příkon pumpy řekněme 5W bude ok
@Stanislavek
@Stanislavek 2 жыл бұрын
@@jiribekr :-) a co takhle trvalá chladnička,s vodním okruhem sloužícím jako předehřev TUV :-)
@jiribekr
@jiribekr 2 жыл бұрын
voda se zase o tolik neohřeje aby se v tom dalo sprchovat. To spíš vzít měděnou trubku z klimatizace a dát ji nad oheň :D
@Stanislavek
@Stanislavek 2 жыл бұрын
@@jiribekr 😀😁😂spíš sem myslel předehřev před solárem či v zimě lázeňskými kamny o pár stupňů 🤗
@dudospdudosp6018
@dudospdudosp6018 3 жыл бұрын
a čo absorpčné chladničky?
@jiribekr
@jiribekr 3 жыл бұрын
To je to co máme nechat spát. Ad- a Ab- -sorpční lednice nacházejí uplatnění jen tam, kde je hodně plynu nebo jiného zdroje plamene / tepla. Navíc není kdovíjak výkonná. Takže starý čpavkovo - slanovodní princip jsem vynechal.
@Dawson112567
@Dawson112567 3 жыл бұрын
lednici mám, nepoužívám jí, protože mi příjde neefektivní :D ale zkusím jí rozštrachat, odizolovat a dát lepší chladič či větrák a uvidíme :D musím ještě někde sehnat nějaký teploměr s displayem
@jiribekr
@jiribekr 3 жыл бұрын
Moje peltierovka je na tom po úpravě omnoho lépe. Nedávno jsem pořídil kompresorovou, cca za 14 dní by mohlo být video, kde budu srovnavat chladící výkon a energetickou efektivitu
@Dawson112567
@Dawson112567 3 жыл бұрын
@@jiribekr Ahoj, tak sem to zkusil...měl sem tam 12706, lepší peltier sem na rychlo nesehnal. chladiče uvnitř lepší než sem se tam chystal dát :D tak sem to jen přepastoval, a dal sem mnohem lepší větráky + sem zaizoloval bednu, je to znát jen ten větrák a izolace udělá hodně. Předtím to nedělalo nic, ted to udělá alespon něco. Jde mi o jízdu v autě, aby se mi třeba kuřecí maso nenafouklo. Když ho tam dám ledové nebo třeba ledové plechovky, udrží to ledové. Zkoušeno v 29°C:) btw normální chladící box to ledové neudrží. Vše sem použil co sem našel doma :D takže k izolaci montážní pěnu a zbytky polystyrenu + alobal a pásku, Teplovodivou pastu a větráky ze starých pc a lednici sem našel ve sklepě nevyužitou. Potřeba byla flexa a trochu improvizace :D na pobytí v kempu už mám kompresorovku :)
@chozechoze6945
@chozechoze6945 3 жыл бұрын
Odběr.....
@rosifert
@rosifert 2 жыл бұрын
Mám doma jedu starou lednici ješte z 80. let. Vyrobená byla v CCCP a soudruzi měli skvělý nápad. Chladící část je ve spodku lednice. Vnitřní stěny lednice jsou hlinikové a chladicí článek chladí tuto nádobu zespoda. Po hodině chodu na 12V 45W maji stěny -2°C. Nic podobného na trhu není.
@jiribekr
@jiribekr 2 жыл бұрын
Tohle je opravdu velice fektivní konstrukce. Původně jsem něco podobného stavěl, vešla se tam jedna lahev, a chtěl jsem aby to utáhlo USBčko. Bohužel to už asi rok leží někde hozené ve stavu hotového chlazení, izolace provedena jen z půlky, a ještě je potřeba provést měření, optimalizovat podle toho napětí pro peltier, a dát tomu šasi.
@rosifert
@rosifert 2 жыл бұрын
Tahle také neni žádny obr ale 3 litrové láhve se tam vejdou nebo 6 plechovek piva.😄 Nechápu proč se neděla nic s podobnou konstrukci.
@rosifert
@rosifert Жыл бұрын
Mohl bych poprosit o 2ks peltiera a 2 spinane zdroje na 5A...
@tomaskopic2469
@tomaskopic2469 8 ай бұрын
Tady není co komentovat. normální výukový videa jsou to!
@miroslavpiter8724
@miroslavpiter8724 3 жыл бұрын
Načo je tam spinany menič? je to kôli baterii o vyššiom napäti ako 12 V. Potrebujem menič aj keď bude box napajaný iba z autozasuvky? Inač najlepšie video o vylepšeni chladiaceho boxu. Ďakujemnech sa darí.
@jiribekr
@jiribekr 3 жыл бұрын
Měnič je tam proto, že to napájím ze všeho možného, od 12V v autě po 20V z nářadí. A peltiery se provozují na různých napětích podle režimu v mém případě
@vojta2519
@vojta2519 3 жыл бұрын
Máš pořád ty peltiery? Nechce se mi čekat 6 týdnů než by to přišlo z Číny
@jiribekr
@jiribekr 3 жыл бұрын
už ne, dělám s nima kaskádu
@vojta2519
@vojta2519 3 жыл бұрын
@@jiribekr škoda ale doufám že aspoň uděláš video o tom
Přenosný "Temelín" - podrobná ukázka
24:47
Jiří Bekr
Рет қаралды 24 М.
Test čelovek 2 - vybírám čelovku pro vás
2:13:06
Jiří Bekr
Рет қаралды 33 М.
Fast and Furious: New Zealand 🚗
00:29
How Ridiculous
Рет қаралды 46 МЛН
Как бесплатно замутить iphone 15 pro max
00:59
ЖЕЛЕЗНЫЙ КОРОЛЬ
Рет қаралды 8 МЛН
Little brothers couldn't stay calm when they noticed a bin lorry #shorts
00:32
Fabiosa Best Lifehacks
Рет қаралды 9 МЛН
#02 | Jak se to dělá | Peltierův článek
18:48
CyberspeedCZ
Рет қаралды 57 М.
Vraťte život starému nářadí (+ jak pájet baterie)
21:40
Jiří Bekr
Рет қаралды 121 М.
Ako otestovat neznamy sietovy transformator
13:26
Mek7777
Рет қаралды 7 М.
Skopometr GVDA GD188
1:12:21
Jiří Bekr
Рет қаралды 14 М.
Zkoušečka Amprobe 2100 Gamma
1:00:36
Jiří Bekr
Рет қаралды 7 М.
Fast and Furious: New Zealand 🚗
00:29
How Ridiculous
Рет қаралды 46 МЛН