No video

Joanna Kuciel-Frydryszak, „Chłopki. Opowieść o naszych babkach”, Kacper Pobłocki, „Chamstwo” | BSF

  Рет қаралды 6,572

Dom Literatury

Dom Literatury

Күн бұрын

Joanna Kuciel-Frydryszak, „Chłopki. Opowieść o naszych babkach”, Kacper Pobłocki, „Chamstwo”. Z autorką i autorem rozmawia Michał Nogaś
Na hasło „niewolnictwo” myślimy o Stanach Zjednoczonych, rasizmie, polityce kolonialnej - na pewno nie o Polsce, polskiej wsi. Tymczasem jakim innym terminem określić darmową pracę chłopek i chłopów, którą wykonywali oni pod groźbą kar cielesnych, niekiedy śmierci? Antropolog Kacper Pobłocki w błyskotliwym i erudycyjnym „Chamstwie” (Wydawnictwo Czarne) rzuca nowe światło na zmitologizowaną opowieść o czasach Rzeczpospolitej szlacheckiej. Nieco inaczej do tematu polskiej wsi - widzianej z perspektywy kobiet, podchodzi Joanna Kuciel-Frydryszak w książce „Chłopki. Opowieść o naszych babkach” (Wydawnictwo Marginesy”). Autorka oddaje wiejskim kobietom głos, by opowiedziały o swoim życiu: codziennym znoju, lękach i marzeniach.
Książki Kuciel-Frydryszak i Pobłockiego nie tylko przybliżają nam historię polskiej wsi, ale też w niezwykły sposób się uzupełniają, przywracając należyte miejsce w historii Polski tym, bez których nasz kraj nie mógłby istnieć. Bo wbrew przekonaniom wielu, z chłopstwa właśnie wywodzi się większość naszego społeczeństwa. „Chamstwo” „Chłopki” i to nasza wspólna historia. I właśnie o tym z autorką i autorem podczas Bruno Schulz. Festiwalu rozmawiał red. Michał Nogaś.

Пікірлер: 12
@wiolkaw.8026
@wiolkaw.8026 26 күн бұрын
Dziękuję za napisanie książki ,, Chłopki" pojawiła się w idealnym momencie mojego życia. Gdy ją czytałam to płakałam ,tak naprawdę nie rozumiałam co mi się przydarzyło , nie umiałam tego nazwać .Takich kobiet jak ja jest w Polsce dużo, boją się mówić o tym jak w obecnych czasach są wykorzystywane przez mężów, nadal jesteśmy służącymi niewolnicami. To musi się zmienić. Ja z mężem żyłam 30 lat, teraz się rozwodzę i dzięki tej książce zrozumiałam wroga i wiem jak mam go pokonać. Myślę że powinna powstać książka o przekazanych z pokolenia na pokolenie niezmiennych twardych zasadach, które obecnie są STOSOWANE w polskich domach i tłumaczenie że to jest ZŁE i trzeba z tym walczyć.
@mariaf3570
@mariaf3570 9 ай бұрын
Jestem w trakcie czytania "Chłopek". Dziękuję za ciekawą rozmowę.
@magorzataboraczynska5051
@magorzataboraczynska5051 7 ай бұрын
Nie padlo slowo toxsamodc. Wspaniala praca dwoga ludzi przyczyni się prawdopodobnie do pozbycia się swoistej schizofrenii spolecznej, udawania dzlacheckiego pochodzenia, ukrywania swojej tożsamości.
@krystynawater5847
@krystynawater5847 4 ай бұрын
Wlasnie przeczytalam ''Chlopki'' i ''Chamstwo'', jestem bardzo zadowolona,ze ten temat jest podjety do dyskusji.
@MagorzataSawa-lx2jn
@MagorzataSawa-lx2jn 20 күн бұрын
Czy pojawi się tłumaczenie w języku angielskim?
@halinalesniak9912
@halinalesniak9912 8 ай бұрын
Za podpowiedzią prof. Poblockiego przeczytałam Pałac. Jestem zachwycona jak w 1970 r autor wnikliwie zanalizowal czasy pańszczyzny. Książka o przemocy, w tym w dużej mierze seksualnej. Dlatego wzmianka na okładce książki wydaje mi się niemądra. Oczywiście ta wędrówka parobka po królestwie wyobrażni odbywa się na podstawie obserwacji życia dworu, stosunków tam panujacych, ciężkiej pracy, traktujących służbę jak rzecz o to mało wartościową, a kobiety jako obiekty do wykorzystania seksualnego na każde zawołanie. Najwięcej utkwiła mi w pamięci samobójstwo chłopa, który przyprowadził swoją poślubioną żonę prosto z kościoła dla użytku pana.
@MrPekok12
@MrPekok12 9 ай бұрын
Częstotliwość słowa "jakby" poraża. Niczym budowlaniec ze słówkiem na "k".
@alicjalibra6035
@alicjalibra6035 9 ай бұрын
I do tego na koniec zdania "tak?". Też przeszkadza mi taka maniera, ale jak widać ludzie pióra nie zawsze mają łatwość pięknego, poprawnego mówienia.
@user-fk9cc7sl6d
@user-fk9cc7sl6d 8 ай бұрын
A moze zamiast Chamstwa uzyc terminu Wiesniacy? Chamstwo kojarzy sie dzis bardziej z uzywaniem slowa na K jak przecinka i innymi brzydkimi cechami ludzi bez manier. Raczej nie mysli nikt dzis o Gombrowiczu...
@halinalesniak9912
@halinalesniak9912 8 ай бұрын
Autor używa słowa, które było stosowane w tym czasie, nie chłop tylko cham. Tak zwracali się panowie.
@tutatarak7702
@tutatarak7702 5 ай бұрын
Nie ma żadnych chłopek, są kobiety. Wiadomo jaka to propaganda, no ale Gombrowicz tam pasuje.
Joanna Kuciel-Frydryszak, „Chłopki. Opowieść o naszych babkach”.
1:05:38
Fundacja Olgi Tokarczuk
Рет қаралды 2,3 М.
OMG what happened??😳 filaretiki family✨ #social
01:00
Filaretiki
Рет қаралды 13 МЛН
طردت النملة من المنزل😡 ماذا فعل؟🥲
00:25
Cool Tool SHORTS Arabic
Рет қаралды 19 МЛН
Czytał Michał Nogaś (w Prozie): Małgorzata Lebda | BSF 2023
1:10:19
Religa
51:41
Dolnośląska Izba Lekarska Wrocław
Рет қаралды 3 М.
Ewa Woydyłło-Osiatyńska. Przebacz, zapomnij i patrz do przodu.
1:07:53
Natalia Szymańczyk Podcast
Рет қаралды 117 М.
Anda Rottenberg - „Rozrzut”.
1:13:59
Fundacja Olgi Tokarczuk
Рет қаралды 3,2 М.