Környezetbarát gyertya készítése - szójaviasz és méhviasz mécsesek

  Рет қаралды 9,555

Tóth Andi Hulladék Nélkül

Tóth Andi Hulladék Nélkül

3 жыл бұрын

Úgy érzem, hogy egy lakás otthonosságán rengeteget lendít pár gyertya, vagy mécses meggyújtása. Így ez téma nálam újra és újra előkerül.
Korábban készítettem egy videót ( • Maradék gyertya újrago... ) arról, hogy hogyan lehet a régi megmaradt gyertyáinkból újat varázsolni. Most azonban a hangsúlyt az egészségre helyeztem, hiszen én is fokozatosan álltam át a természetes viasz alapú mécsesekre.
Szójaviasz mécseseket nemrégen vásároltam az Andyourstories kézműves gyertyái (andyourstories.com/) közül, natúr szójaviaszt kaptam a Csudaboltban ( / csudabolt-223012477715338 ) Gödöllőn (kimérve), a méhviaszt pedig rendszeresen a Mosómamitól (mosomami.hu/) szerzem be (ezt használom a méhviaszos kendők felfrissítésére is, amiről korábban szintén készült videó: • Méhviaszos kendő - DIY... ).
A hagyományos paraffin alapú viaszok, gyertyák fokozatosan kikopnak a lakásunkból, hiszen sem a környezetünknek, sem az egészségünknek nem tesznek jót. A paraffin alapú gyertyák előállítása is problémás, hiszen a paraffin a kőolajfinomítás egyik mellékterméke. Ha pedig már nincs szükségünk a gyertyára és kidobásra kerül, akkor komoly károkat okozhat mind a vízi, mind pedig a szárazföldi élővilágnak.
Ezért fontos, hogy az otthoni meleg hangulatot nyújtó gyertyák és mécsesek vásárlásánál is tudatosan döntsünk.
Pár információ a mécses készítéshez:
* Ne forrósítsd túl a viaszt, éppen csak olvadjon el, így a belekerülő illóolaj kevésbé veszít az illatanyagából.
* Ki lehetne mérni konyhai mérleggel a szükséges viasz pontos mennyiségét. Én azonban végül úgy döntöttem, hogy találomra olvasztok fel, és annyi mécsest készítek, amennyire elegendő olvadt viaszom van. Ezért is lett a méhviasz mécsesből csak fél pohárnyi. Egyébként úgy kell számolnotok, hogy kb. 60 g viaszból 1 dl olvasztott viasz lesz.
* Bármilyen 100%-os maradék pamut fonal, spárga tökéletes a kanóchoz.
* A használt mécses üvegek tisztítására többféle módszer létezik: fagyasztóba téve a maradék viasz kipattintható, forró vizet beleengedve, majd kihűlve, a dermedt viasz felúszik a víz felszínére, gőz fölött melegítve, a maradék viasz kiönthető és újra használható. Én ez utóbbi módszert szeretem. SOHA NE ÖNTSD AZ OLVADZ VIASZT A LEFOLYÓBA, ÉS DERMEDT MARADÉK PARAFFIN VIASZ KIZÁRÓLAG A KOMMUNÁLIS SZEMÉTGGYŰJTŐBE HELYEZHETŐ!
* A természetes alapú viasz maradékát nincs értelme kidobni, mert új mécses önthető belőle, vagy amíg teljesen tiszta, akkor házi kozmetikumok alapanyaga is lehet.
* Ha a mécsesben lévő viasz egyenetlen lesz, vagy üreges, akkor hajszárítóval vagy plusz viasz ráöntésével kijavítható ez a szépséghiba.
* A túl hosszú kanóc (és ebből adódóan a nagy láng) okozhat problémákat: túl nagy hőt eredményez, ami miatt az illatanyag gyorsabban párolog, a gyertya égési ideje is jelentősen csökken, jobban kormoz, üreges égés miatt a kanóc gyorsan elfogy.
Zene/MUSIC: www.epidemicsound.com/music/f...
💚💚💚💚💚💚💚💚💚💚💚💚💚💚💚💚💚💚💚💚💚
Tóth Andi vagyok, a "Dobd ki a szemetest! Hulladékcsökkentés lépésről lépésre" című könyv szerzője, blogger, környezettudatos 3 gyerekes háziasszony. Mindennapjainkban a gyerekeinkkel együtt #zerowaste nélküli életmódot élünk, ezzel is hozzájárulva ahhoz, hogy a lehető legkisebb ökológiai lábnyomot hagyjuk magunk után. Videóimban a blog és a könyvem mellett olyan #ötletek, tippek kerülnek bemutatásra, amelyek a #hulladékmentesség kialakításában segíthetnek nektek is.
#hulladéknélkül #hulladékmentesség #TóthAndi #háztartásomhulladéknélkül #hulladékmentesen #környezettudatosság #zerowaste #sustainability
🌳🌳🌳🌳🌳🌳🌳🌳🌳🌳🌳🌳🌳🌳🌳🌳🌳🌳🌳🌳🌳🌳🌳🌳🌳🌳🌳🌳🌳🌳🌳🌳
🌼Amennyiben szívesen olvastok, keressetek a blogon: zero-hulladek.blogspot.com/
🌼Közösségi oldalamra itt tudtok feliratkozni: / zerohulladek
🌼Akit a képek nézegetése inspirál, hogy élhetőbbé tudja tenni a környezetét, annak Instagram oldalamat ajánlom: / haztartasom. .
🌼Hulladékcsökkentéssel kapcsolatos tanácsadásra, ajánlat kérésre, vagy a könyv megrendelésére honlapomon van lehetőség: hulladeknelkul.hu/
🌼Ha pedig a gyerekeidnek szeretnél inspiráló videókat mutatni a témában, akkor iratkozzatok fel Panni lányom csatornájára is: shor.by/uo6B
🌼 Ha még több hasonló hulladékcsökkentő tippre vágytok, akkor keressétek a Dobd ki a szemetest! könyvem elektronikus változatát a Lelkesedés kiadónál (sajnos a könyvtárak és a könyvesboltok mostanában nem igazán tartanak nyitva, és nem is szerencsés elmenni jelenleg ilyen helyekre).
bit.ly/395ePsN

Пікірлер: 23
@vivienvarju5851
@vivienvarju5851 3 жыл бұрын
Pont jókor jön ez a videó😁, mi is ilyet szeretnénk készíteni!
@HulladekNelkul
@HulladekNelkul 3 жыл бұрын
szuper, örülök neki :) Örömmel venném, ha majd leírnád a tapasztalataidat.
@tunecskis
@tunecskis 3 жыл бұрын
Köszönöm a videót! :) Mindig örülök a videódnak.
@HulladekNelkul
@HulladekNelkul 3 жыл бұрын
Köszönöm szépen a kedves szavakat
@ninamatheson2561
@ninamatheson2561 Жыл бұрын
Imádtam, köszönöm! Szép, kellemes, emberi léptékű videó, jó a léleknek. Csak a zene volt kicsit szomorú.... vagy bennem talált el dolgokat, amik ott voltak, csak nem tudtatosultak és ez most felhozta.
@HulladekNelkul
@HulladekNelkul Жыл бұрын
köszönöm szépen a kedves szavakat
@csuteszka
@csuteszka 3 жыл бұрын
Kedves Andi! Ezt, a gyertyakészítéshez használt edényt (lábost) másra is alkalmazod? Vagy csak erre a célra?
@HulladekNelkul
@HulladekNelkul 3 жыл бұрын
Szia, ezt az edényt csak erre használom, még lomiztam évekkel ezelőtt :)
@atibatianya
@atibatianya 2 жыл бұрын
Azért ami nem hangzik el, ennyire nem egyszerű a történet. Fontos az edény vagy mécsestartó átmérőjéhez igazítani a kanóc vastagságát, mert könnyen olyan meglepetés érheti az embert, hogy a gyertya túl gyorsan leég vagy nem is ég, állandóan kialszik a láng. Én is belelkesedtem, de most már ügyelni fogok a kanóc vastagságára. Méhviaszra vannak külön ajánlott kanóc anyagok. Egyébként nagyon jó kikapcsolódás.
@HulladekNelkul
@HulladekNelkul 2 жыл бұрын
tökéletesen igazad van. köszönöm
@monikafarkas4753
@monikafarkas4753 3 жыл бұрын
Szia Andi Barátokkal mi is készittettünk méhviasz mécseseket de sajnos nagyon kis lánggal ég és hamar be is alszik. MIT gondolsz mi lehet az oka
@HulladekNelkul
@HulladekNelkul 3 жыл бұрын
az enyém is így járt. Ahogy utánaolvastam, a vékony kanóc lehet az egyik ok. Következő alkalommal én is vastagabb kanócot készítek hozzá. Vagyis abba az üvegbe, amibe töltöttem a viaszt, ahhoz mérten vékony a kanóc valószínűleg. Egy keskenyebb üvegben a szójaviasz ugyanazzal a kanóccal tökéletes volt, sokáig bírta, és csak a legvégén fulladt be.
@monikafarkas4753
@monikafarkas4753 3 жыл бұрын
@@HulladekNelkul köszi a választ 😘
@Maxaviv
@Maxaviv 2 жыл бұрын
Kanóc probléma :( Nézz körül itt: www.szerelmesgyertya.hu/gyertyakanocok ;)
@viktoriarenye9666
@viktoriarenye9666 3 жыл бұрын
KB mennyibe kerülnek ezek a lapok?
@HulladekNelkul
@HulladekNelkul 3 жыл бұрын
Én innen szoktam venni: mosomami.hu/Mehviasz-lapok
@viktoriarenye9666
@viktoriarenye9666 3 жыл бұрын
@@HulladekNelkul köszönöm
@Maxaviv
@Maxaviv 2 жыл бұрын
www.szerelmesgyertya.hu/szojaviasz :)
@evahorvath7328
@evahorvath7328 3 жыл бұрын
Szia!En csak azt szeretnem kerdezni hogy ha a mecsesbe kamocot szeretnek rakni mert maradt meg egykis gyertya benne es nem akarom ujra onteni azt hogy tudom megcsinalni?☺️
@HulladekNelkul
@HulladekNelkul 3 жыл бұрын
Szerintem csak úgy tudod megcsinálni, ha megolvasztod az üvegben maradt viaszt, kiöntöd, beteszed a kanócot és visszaöntöd rá a viaszt. Másképpen nem tudom elképzelni. Esetleg megpróbálhatod, hogy egy hosszú csipesszel dugod bele az olvadt viaszba a kanócot, de szerintem a kanóc így nem tud az üveg aljára ragadni.
@evahorvath7328
@evahorvath7328 3 жыл бұрын
@@HulladekNelkul rendben megprobalom koszonom szepen a gyors valaszt.☺️
@HulladekNelkul
@HulladekNelkul 3 жыл бұрын
szívesen, ha túl vagy rajta, örülnék ha megírnád a tapasztalataidat.
@evahorvath7328
@evahorvath7328 3 жыл бұрын
@@HulladekNelkul okes hetvegen megprobalom ☺️
Környezetbarát termékek amiket nem én készítek
14:44
Zsebibogyó
Рет қаралды 14 М.
Maradék gyertya újragondolva - Reusing candles
8:56
Tóth Andi Hulladék Nélkül
Рет қаралды 31 М.
Дарю Самокат Скейтеру !
00:42
Vlad Samokatchik
Рет қаралды 9 МЛН
ÍGY KOMPOSZTÁLUNK A 3. EMELETEN - komposztálás kezdőknek
13:54
Vászonzsákoslány
Рет қаралды 39 М.
Használt olajból mosószappant - Oxigén
4:40
Erdély TV
Рет қаралды 7 М.
Hulladékmentes receptek: 6. Mosogatás környezettudatosan
14:33
Tippek maradék szappan felhasználására
4:56
Tóth Andi Hulladék Nélkül
Рет қаралды 8 М.
Levendula tea, illatosító és arctisztító olaj készítés - DIY lavender tips
8:53
Tóth Andi Hulladék Nélkül
Рет қаралды 25 М.
Sajt házilag
9:09
Éva Richer
Рет қаралды 263 М.
Szójaviasz gyertya készítése | DIY ajándékötlet
2:50
ZöldElla vegán életmódja
Рет қаралды 26 М.
Viaszfőzés, viaszszűrés egyszerűen
5:12
BioMézfutár
Рет қаралды 8 М.