Karpatsko-Duklianska operácia (8.9. - 28.10. 1944)

  Рет қаралды 3,206

WGSK

WGSK

4 жыл бұрын

Copyright Disclaimer: Under Section 107 of the Copyright Act 1976, allowance is made for "fair use" for purposes such as criticism, comment, news reporting, teaching, scholarship and research. Fair use is a use permitted by copyright statute that might otherwise be infringing. Non-profit, educational or personal use tips the balance in favor of fair use.
Toto dokumentárne video je venované k 75. výročiu zahájenia Karpatsko-Duklianskej operácie, ktorá prebiehala na jeseň 1944 v Karpatoch a mala za cieľ spojiť sa so slovenskou povstaleckou armádou, ktorá bránila v nemeckom obkľúčení Banskú Bystricu a regióny stredného Slovenska (29. augusta 1944 vypuklo SNP). Táto operácia sa však skončila fiaskom, Červená armáda sa nespojila s povstalcami a povstalecké sily boli nemeckou armádou donútené k ústupu do hôr. Bola to azda najťažšia horská operácia celej 2. svetovej vojny, ktorou sa začalo oslobodzovanie Slovenska a Česka spod nacistickej okupácie.
Chronológia bojov Karptasko-Duklianskej operácie:
8. september 1944 - Červená armáda a 1. československý armádny zbor ráno po 2 hodinovej delostreleckej paľbe zahájili útok na 2 dôležité priesmyky v Karpatoch - Dukliansky a Lupkowský priesmyk. Bola zahájená Karpatsko-Duklianska operácia, ktorej cieľom malo byť spojenie ČA a 1. ČSAZ s povstaleckou armádou, ktorá bojovala na strednom Slovensku proti nemeckým okupantom. Ofenzívu zahájila 38. armáda ZSSR pod velením generála Moskalenka a jej postup Nemci zastavili pri meste Krosno.
9. september - 1. československý zbor zaútočil na osady Machnowka a Wrocanka. Nemecké sily sa dobre bránili a počas bojov zahynulo vyše 600 československých vojakov a osady Čechoslováci nedokázali oslobodiť. 1. gardová armáda ZSSR pod velením generála Grečka zaútočila na Lupkowský priesmyk a na Ruské sedlo.
10. september - Generál Jan Kratochvíl bol veliteľom 1. ukrajinského frontu maršalom I. S. Konevom odvolaný a nahradil ho generál Ludvík Svoboda, ktorý sa stal veliteľom 1. ČSAZ. Príslušníci 1. čs. armád. zboru zaútočili na nemeckú obranu na kóte 534.
19. september - Urputné boje o kótu 534 boli ukončené. Vojaci ČSAZ, ktorí na tejto kóte bojovali a prežili, túto kótu nazvali "kótou smrti". Sám generál L. Svoboda sa tiež vyjadril, že ten, kto boje na kóte 534 prežil, na to do smrti nikdy nezabudne.
20. september - Príslušníci 1. gardovej armády prekročili hranice pri Lupkowskom priesmyku a dostali sa na slovenské územie. 1. českoslovenksý armádny zbor a 38. armáda ZSSR oslobodili mestečko Dukla, z ktorého vedie strategicky dôležitá cesta priamo k Duklianskemu priesmyku.
21. september - 1. gardová armáda ZSSR oslobodila Kalinov, 1. slovenskú obec, ktorá bola oslobodená Červenou armádou a dosiahla aj dediny Čertižné a Haburu.
5. október - Pri osade Barwinek sa československým prieskumníkov podarilo zajať nemeckého dôstojníka a dozvedeli sa od neho, že sa nemecké skupiny stiahli na juh od Duklianskeho priesmyku a na karpatských hrebeňoch sa opevnili.
6. október - Na svitaní bola vyslaná skupina čatára Nebeljaka k hraniciam na Duklianskom priesmyku. Po dosiahnutí slovenských hraníc sa začal útok Čechoslovákov a Sovietov na priesmyk, ktorý sa podarilo prekročiť a postupujúce zväzky oslobodili obce Vyšný a Nižný Komárnik a pod výšinou Obšiar sa ich postup kvôli silnej obrane Nemcov a tiež zlému počasiu zastavil. Pri výbuchu míny položenej pri ceste vedúcou na juh od priesmyku zahynul generál Jaroslav Sázavský, ktorý bol najvyššie postaveným československým dôstojníkom, ktorý zahynul v 2. svetovej vojne.
21. október - Začali sa krvavé boje o dedinu Kapišová.
27. október - Krvavé boje o Kapišovú sa skončili víťazstvom ČSR a ZSSR. Údolie pri Kapišovej dostalo názov ako "údolie smrti" a práve pri Kapišovej prebiehali najtvrdšie boje celej operácie.
28. október - V súvislosti s potlačením Slovenského národného povstania nemeckou armádou a následným ústupom povstaleckých bojovníkov do hôr bola operácia ukončená. Front pod Duklianskym priesmykom stál až do konca novembra '44. Spojenie slovenských povstalcov s Červenou armádou sa nepodarilo dosiahnúť.
V priebehu celej operácie padlo 1800 československých, 10 000 nemeckých a 19 000 sovietskych vojakov.
Hudba:
1. Slovanský pochod (Semjon Alexandrovič Černecký, 0:15 - 3:21)
2. Ruský pochod (Semjon Alexandrovič Černecký - dirigoval Nikolaj Petrovič Sergejev, 3:30 - 6:43)
3. Malá zem (Alexandra Nikolajevna Pachmutovová - dirigoval Nikolaj Michailovič Michailov, 6:49 - 10:15)
4. Smer Praha / Přes spálenište (10:22 - 13:06)
Keby sa vám video páčilo, tak dajte Like, poprípade Odber alebo napíšte nejaké komentáre.

Пікірлер
Historie českého zločinu: Nenávist
25:36
Český rozhlas Dvojka
Рет қаралды 305 М.
ПРОВЕРИЛ АРБУЗЫ #shorts
00:34
Паша Осадчий
Рет қаралды 7 МЛН
Heartwarming Unity at School Event #shorts
00:19
Fabiosa Stories
Рет қаралды 25 МЛН
ЧУТЬ НЕ УТОНУЛ #shorts
00:27
Паша Осадчий
Рет қаралды 10 МЛН
Historie českého zločinu: Hodina vraždy
25:58
Český rozhlas Dvojka
Рет қаралды 207 М.
Atentát na Heydricha - Príbeh Jozefa Gabčíka a Jana Kubiša
1:14:49
Ministerstvo obrany Slovenskej republiky
Рет қаралды 953 М.
Cesta k domovu (1970)
14:19
VHÚ MOVIES
Рет қаралды 13 М.
Historie českého zločinu: Smrt taxikáře
23:36
Český rozhlas Dvojka
Рет қаралды 134 М.
SNP ✊ deň, keď Slováci povstali
46:03
tajomnych5
Рет қаралды 47 М.
"SLOVENSKÁ MAFIA"  rozhovor Ján Petrovič
1:49:43
ABY SI VEDEL
Рет қаралды 169 М.
Historie českého zločinu: Dokonalá krádež
22:44
Český rozhlas Dvojka
Рет қаралды 102 М.
Život v Palote (Krátky dokumentárny film)  | HD
14:42
Kapela ROSSA
Рет қаралды 10 М.
ПРОВЕРИЛ АРБУЗЫ #shorts
00:34
Паша Осадчий
Рет қаралды 7 МЛН