Kis-Tóth Ágnes: Gondolatkísérletek a kvantumvilágban (Atomcsill kísérletek, 2022.04.21.)

  Рет қаралды 28,205

ELTE Atomcsill

ELTE Atomcsill

2 жыл бұрын

További információ: atomcsill.elte.hu/NEW/kiserletek/

Пікірлер: 49
@flaccus83
@flaccus83 2 жыл бұрын
Több, mint három éve nézek Atomcsillt, és lassan eljutok oda, hogy ismerem a komplett Fizikai Tanszék névsorát, akiket DGY (csak így) tanított a világnak. Köszönjük Ágnes, sirály volt a feketelyukas előadása.
@domotorlorand7842
@domotorlorand7842 2 жыл бұрын
Imádtam ezt az előadást. Sokkal szórakoztatóbb volt, mint maga a film, főleg Káté Ágnes előadásában. Fel is iratkoztam a csatornára, mert ugyanitt Dávid Gyula előadásai is elérhetők. Köszönöm!
@szonikuszuhany8643
@szonikuszuhany8643 2 жыл бұрын
Dejó! Felolvasta a nevemet!
@kalmangyarfas385
@kalmangyarfas385 2 жыл бұрын
Érdekes volt a fizikai valóság alapján áttekinteni a filmbeli történéseket! Érdekes és érthető! Köszönet az előadónak!
@davidkiss6624
@davidkiss6624 2 жыл бұрын
Lenyűgöző számok, köszönöm az előadást!
@tamasjakub1509
@tamasjakub1509 2 жыл бұрын
Hollywood szeret túlozni ,ez már régen kiderült, viszont ilyen feltáró jellegű levezetésben még nem volt részem, bravó!👏✌️👌👍
@samiam6547
@samiam6547 2 жыл бұрын
A Nő, aki Tökéletes! Minden tiszteletem... áh... mindenem az övé! ;)
@tibornogradi3432
@tibornogradi3432 Жыл бұрын
Ugyanilyen gondolatok jártak a fejemben, mig az előadást néztem. De nem tudom, hogy írígyeljem-e a férjét... :D
@aztecGin
@aztecGin 2 жыл бұрын
Most eszembe jutottak a végeláthatatlan megfejtések a Kocka sörtől ragadó padjain :D Persze ez itt egy lényegesen felkészültebb és megalapozottabb előadás volt, köszönet érte :D
2 жыл бұрын
Most felvetődött bennem egy kérdés. Ugye a végén az jön ki hogy ha akkorára összezsugorodik hogy fekete lyukká kellett volna változnia és felrobbanni a másodperc tört része alatt. Na de. Előtte felvetődött annak a gondolata hogy a főhős igazából a negyedik dimenzóba áttolja a tömegét mikor zsugorodik és isszahúzza mikor óriás lesz. Tehát ennek alapján változik a tömege így tehát esetlegesen még azt is el lehet képzelni hogy pl mikor hangya méretű akkor csak 1 gramm mondjuk (magyarázná a hangyánlovaglást is) és a többi tömege a 4. dimenzióban volna. Tehát minél több tömeg áttolódik a 4. dimenzióba akkor a 3-ban annál kevesebb így nem tud átalakulni fekete lyukká tehát nincs robbanás. Mivel a ruha teszi ezt vele így gyanítom annak is van egy negyedik dimenziós változata ami eleve nagyobb tehát a ruha tömege is változik ebből pedig arra lehet következtetni hogy minden amit a 3. dimenzióban látunk az a negyedik dimenzióban sokkalta nagyobb. Tehát a ruha és ami benne van a tömege változik. Tegyük fel hogy a ruha miatt lesz erősebb is mert anélkül ugye csak egy ember. A légzés mivel a ruhában marad levegő az sem kérdés szerintem. Maximum a látás amire kitért Ágnes. Nem vagyok diplomás ez csak egy feltevés részemről amiben ha tévedek szívesem veszem a a fejtágítást Ágnestől mert egy élmény hallgatni :D.
@davidnagy2894
@davidnagy2894 2 жыл бұрын
Ha zsugorítják akkor fel kéne forrósodnia ha növesztik akkor meg lefagynia kéne klíma berendezés is ezen az elven üzemel.
@holden.a
@holden.a Жыл бұрын
Szuper volt! Megérne egy alapos kritikát az Interstellar is. Nagyon élvezetes, alapos és elgondolkodtató elemzés volt 😀.
@vonyisz7205
@vonyisz7205 2 жыл бұрын
méretváltozás sűrűségváltozás nélkül, de akár kicsinyül, akár nagyul, mindig erősebb lesz :)
@Sammal22
@Sammal22 2 жыл бұрын
Ez nagyon jópofa volt! És tudományos is, gratula az előadónak :)
@placi61
@placi61 2 жыл бұрын
Szeretem ha a tudósok fantáziálnak, kB a felénél tudtam mi lesz a poén láttam a feketlyukas előadást:-)
@laszlokliegl3214
@laszlokliegl3214 2 жыл бұрын
Köszi, nagyon érdekes volt ez is!
@lewas91
@lewas91 2 жыл бұрын
Vicces, érdekes, köszi érte :)
@andrasbaliko
@andrasbaliko 2 жыл бұрын
lehet, hogy forgató könyveket kellene írnod! :D
@machzoli4882
@machzoli4882 2 жыл бұрын
Nagyon tartalmas volt. Köszönjük.
@palpoloma6142
@palpoloma6142 2 жыл бұрын
Engem a robbanás energiája érdekel. Az energia megmaradásának elve alapján eg az energiamennyiség most nagyjából mindannyiunkban megvan. Hol tárolódik? Csupán a kötési energiákban?
@krisztiankoblos1948
@krisztiankoblos1948 2 жыл бұрын
Személy szerint szívesen hallottam volna azokat az elméleteket amiket beküldtek. Valahol elérhetőek?
@telekinezisufokerdekessege7736
@telekinezisufokerdekessege7736 Жыл бұрын
hagy kérdezzem már meg mi kisebb min a Planck a 10-35méternél? Mi van a 10 a -50. nél biztos van ott is valami . Lehet még nem tudjuk de vannsk erről felvételk ? Megkora a legkisebb nagyitott kép? Van olyan felvétel ahol az atommagot látni ? vagy mi a legkisebb nagyitott kép ? Meddig lehet nagyitani ?
@aronkadas8246
@aronkadas8246 2 жыл бұрын
Atom király! 😊
@macrokefag8406
@macrokefag8406 2 жыл бұрын
❤️❤️❤️
@Samu_Zsolt
@Samu_Zsolt 2 жыл бұрын
Sikerült e már kiszámolni egy gondolat fizikai jellemzőit? A gondolat információ tároló,továbbító feldolgozó.Az ember egyedi adottsága lehet,vagy a gondolatok születése és elmúlása hasonló a csillagokhoz? Lehet e a gondolat az Univerzumon kívül ,vagy eleve az ősrobbanás lenyomata benne van a gondolatok energia mezejében is? Ami a gondolatokat létre hozza az lehet e ugyan az,ami az Univerzumot is működésben tartja?Ha igen akkor a gondolatok eredője a nulla?
@pONtosanAz
@pONtosanAz 2 жыл бұрын
✔️
@simi2
@simi2 2 жыл бұрын
🥰
@telekinezisufokerdekessege7736
@telekinezisufokerdekessege7736 Жыл бұрын
a kvantumvilágba bele tudunk nézni lehet rögziteni hogy mi zajlik ott van olyan műszer ami képes felvenni a kvantum világot ? Vagy még nincs ilyen kamera ?
@arpadszeiff
@arpadszeiff Жыл бұрын
Amatőr válasz. Maximum speciális pillanatképet tudunk rögzíteni, mert maga a kamera is kvantumokat igényel a rögzítéshez. Gyakorlatilag felzabálja amit látott. Az a világ amit egy idő intervallumban rögzített, a következőben már nem létezik.
@MultiAmb123
@MultiAmb123 2 жыл бұрын
Quantum vilag, ott kezdodik egy masik universum.
@arpadszeiff
@arpadszeiff Жыл бұрын
Valamit nem értek. 78kg ember mitől robbanna nagyobbat, mint például 78kg urán?
@genigen7365
@genigen7365 Жыл бұрын
Mert ott a teljes tomeg energiava alakul uran eseten kissebb tomeg "tunik" el (lesz energiava) a hasadaskor.
@etakincsem
@etakincsem 2 жыл бұрын
!🤗kzfaq.info/get/bejne/hK-Ypc-mzsm3YX0.html....Sztm ez érdekes lehet!😄
@stanmarsh7804
@stanmarsh7804 Жыл бұрын
Gyökér Márton nem gyökér
@TeslaElonSpaceXFan
@TeslaElonSpaceXFan 2 жыл бұрын
Ez a feketelyuk "felrobbanás" egyelőre csak elméleti felvetés vagy már megfigyelésekkel bizonyított tény? Egyáltalán hogy képzelhető el a feketelyuk "születése"? Egyszer átvált normál anyag ( pl. neutroncsillag ) egy pillanat alatt minden jel vagy megfigyelhető hatás nélkül feketelyukká? Van bármi nyoma ennek amikor ilyen objektum keletkezik a téridőben?
@JoeLegendary
@JoeLegendary 2 жыл бұрын
Udv. Amikor bekovetkezik a gravitacios osszeomlas a feketelyuk a masodperc toredeke alatt letrrjon. Feltetelezem vannak elojelei a neutroncsillagon. Csak nem tudom mik ezek az elojelek. Vagy nem tudjuk megfigyelni. Mert hosszu folyamat. Vagy tul gyors, hogy elcsipjuk ezeket az osszeomlas elotti jeleket. Szupernova robbanas es a gravitacios hullamok jelezhetik a keletkezes pillanatat. Egy hozzaertobb esetleg pontositja a hozzaszolasomat.
@Flind1984
@Flind1984 2 жыл бұрын
A tudomány mai állása szerint szuper ill. hipernóva robbanásban jön létre látványosan. Igaz itt a még hagyományos anyag okozza amit érzékelünk. 2 neutroncsillag ütközése is előidézhet fekete lyukat, ennek is csak a gravitációs hullámait érzékeljük. Vélhetően a fekete lyukak létrejöttét nem kiséri semmi érzékelhető, hisz az esemény horizonton belülről nem jut ki információ.
@jozsefmehesz-balazs3020
@jozsefmehesz-balazs3020 2 жыл бұрын
Nincs rá matematika.
@elteatomcsill8013
@elteatomcsill8013 2 жыл бұрын
Pillanatnyi tudásunk szerint a neutroncsillagok és a fekete lyukak is szupernóva-robbanásokban, azaz üzemanyagukból kifogyott csillagok gravitációs összeomlásakor keletkeznek. Kisebb tömegű csillag maradványaként neutroncsillag, nagyobb tömegű csillag esetében fekete lyuk jön létre. De a szupernóva-robbanást a csillag külső zónájában olyan látványos tűzijáték kíséri, hogy esélyünk sincs megfigyelni az igen kicsiny belső tartományban lezajló folyamatokat. Így nem láthatjuk sem a neutroncsillag, sem a fekete lyuk létrejöttét. A neutroncsillag az anyag stabil végállapota (legalábbis a mi csillagászati korszakunkban). A "kész" neutroncsillag további behatás (extra anyagbefogás) nélkül nem alakul tovább fekete lyukká. A fekete lyukak Hawking-sugárzással történő elpárolgása és végső felrobbanása egyelőre csak elmélet. A közönséges, csillagméretű lyukak esetében ehhez 10^100 év nagyságrendű idő kell, és az univerzum még csak 10^10 éves. A hipotetikus (a Nagy Bumm után hamarosan létrejött) kis tömegű lyukak felrobbanási eseményét sokáig azonosították az ún gammavillanáskkal, de ma azt gondoljuk, hogy az utóbbi jelenséget egészen más folyamat hozza létre. dgy
@TeslaElonSpaceXFan
@TeslaElonSpaceXFan 2 жыл бұрын
@@elteatomcsill8013 Köszönöm a válasz.
@pistitoth1363
@pistitoth1363 2 жыл бұрын
Tehát mi a következtetés ebből? Univerzumi protokoll! Amúgy szennyvíz kinézetű lenne az egész ! Léptél már hangya bolyba? Káosz ! És utána nyugalom . Boly biztonságos rendezése, újraépítés! Kvantum univerzum. Az élet anyaga.
@etelelord
@etelelord 2 жыл бұрын
Szánalmas hülyeség, mert 1. ez egy fikció, mese, kitalált dolgok, a szuperhősök világa. 2. Hangya a növekedésével a tömegét és a sűrűségét is növeli, ezért tud pl. verekedni nagy méretben. Nem is értem, mi szükség van ilyen előadásokra/felvételekre?? :D
1❤️
00:20
すしらーめん《りく》
Рет қаралды 28 МЛН
格斗裁判暴力执法!#fighting #shorts
00:15
武林之巅
Рет қаралды 72 МЛН
Кәріс тіріма өзі ?  | Synyptas 3 | 8 серия
24:47
kak budto
Рет қаралды 1,7 МЛН
Takács Gábor: Értjük-e a kvantummechanikát? (Atomcsill, 2022.11.24.)
1:00:05
Kis-Tóth Ágnes: Mágnesek (Atomcsill kísérletek, 2021.11.25.)
41:17
Édes Lili: Optikai bemutató (Atomcsill kísérletek, 2022.09.22.)
27:55
Эволюция телефонов!
0:30
ТРЕНДИ ШОРТС
Рет қаралды 6 МЛН
Эффект Карбонаро и бумажный телефон
1:01
История одного вокалиста
Рет қаралды 2,5 МЛН
Introducing GPT-4o
26:13
OpenAI
Рет қаралды 4,4 МЛН
How charged your battery?
0:14
V.A. show / Магика
Рет қаралды 1,9 МЛН