📌 Козацька традиція на Херсонщині: Кам'янська та Олешківська січі | Деокупована історія

  Рет қаралды 4,411

Новини Приазов'я

Новини Приазов'я

Күн бұрын

Українську козацьку традицію найчастіше асоціюють з Запоріжжям. Проте на території Херсонщини також розташовувалися не менш відомі січі - Кам'янська та Олешківська. Про їх історію та побут козаків, які там були, розповідає краєзнавець, історик з Херсона, науковий співробітник музею історії міста Києва Андрій Лопушинський.
«Деокупована історія» - програма проєкту «Новини Приазов’я», у якій ведучий Олександр Янковський разом з місцевими істориками та краєзнавцями розбиває російські міфи, пов'язані з історією півдня України, та розповідає про справжню історію населених пунктів Херсонської та Запорізької областей.
00:00 Вступ
01:40 Скільки січей існувало на території України?
02:36 Про першу січ на території Херсонщини.
04:26 Історія появи Кам’янської січі.
06:10 Лопушинський: «Історія відносин козаків з державою - це боротьба за визнання».
08:05 Вплив конституції Пилипа Орлика на козаків.
10:54 Чому зникла Чортомлинська січ?
14:35 Як дві січі існували поруч?
16:40 Життя та побут козаків на Херсонщині.
21:10 Які археологічні знахідки від побуту козаків збереглись до нашого часу?
26:44 Жінки на січі: правда чи міф?
29:40 Перші козаки на території України.
33:02 Торговельні шляхи на Херсонщині.
35:05 Про історію селища Республіканець
38:50 Чи вплинуло руйнування Каховської ГЕС на Кам’янську січ?
====================================================================
Ми у соцмережах
/ azovseanews
t.me/azovseanews
/ azovseanews
#радіосвобода #новини #україна #козаки #січ #херсонщина #херсон #олешки #олешківськасіч #історія #історіяукраїни #стародавняісторія

Пікірлер: 30
@user-yw9ml6ii9k
@user-yw9ml6ii9k 2 ай бұрын
Дякуємо ВАМ за розлогу та змістовну передачу .. БУДЬМО . Слава ЗСУ ..
@user-ul9op6wl8o
@user-ul9op6wl8o 2 ай бұрын
Дуже цікава розповідь пана Лопушинського про історію козацтва ! Дякуємо також пану ведучому! Програма супер!❤❤❤❤❤
@nickborzov4521
@nickborzov4521 2 ай бұрын
Спасибі вам за вашу важливу роботу !
@user-ig1ju2su3k
@user-ig1ju2su3k 2 ай бұрын
Дякую .... наша рідна історія...України
@nickborzov4521
@nickborzov4521 2 ай бұрын
це як завжди , щось неймовірне !
@luizakis6691
@luizakis6691 2 ай бұрын
дуже гарний канал, такий необхiдний для просвiтництва про iсторiю нашойи держави, всупереч рослозунгам про "iсконно срусскiе землi". дякуэмо!
@user-mn8mg5kc6y
@user-mn8mg5kc6y Ай бұрын
Лайк! Дякую за працю і цікаве відео про козацтво.
@user-zk9fz2zl2x
@user-zk9fz2zl2x 2 ай бұрын
Как будто на уроке побывала.Очень интересно,спасибо.
@AndreyKoshka
@AndreyKoshka 2 ай бұрын
Прекрасний проект із задоволенням слухаю вже третій виклад
@user-tt6cz7sf6v
@user-tt6cz7sf6v 2 ай бұрын
Дякую!
@maySV7
@maySV7 Ай бұрын
Дякую за розповідь, дуже цікаво. Про історію українського півдня мало знають і, на жаль, мало розказують, бо ерефія і сересерщіна дуже гарно постаралися стерти її.
@natashalysejko6968
@natashalysejko6968 9 күн бұрын
Дякую велике ❤
@VladimirShlyonskii
@VladimirShlyonskii 2 ай бұрын
дякую за випуск!
@user-jc2cu8qk7c
@user-jc2cu8qk7c 2 ай бұрын
Мені вже сімдесятип'ятий і я багато пам'ятаю! Ми з батьком біля мосту, що з'днує село Н. Рогачик з селом Чернечою. Ви знаєте Чернечю? Ви не знайдете на карті це село! Я дивлюся в сторону старої Первомаєвки: велика зелена долина, по якій біжить річка , яка весною розливається в Лиман, посередені невеличкий острів з деревами. - Як красиво. Кажу я. - Що красиво? Запитує знайомий батька. Кажу - Як на картині. - Дивись! Каже він. -- Запоминай! Більше ти цього не побачиш! Величезне село Н. Рогачик, тільки в старій школі семирічкі навчалися більш ніж 220 учнів .Великий красивий парк з качелями. Центральна вулиця, дві крайні доріжки поряд з нею - пішохідні, які посипались пісочком для краси. Тепер залишились всього дві вулички - все пішло під воду! Пам'ятаю острови, куди на човнах перевозили корів для випасу, криничка з журавлем на острові., На острови перевозили навіть таврованих свиней, а під зиму їх виловлювали з виводком! Плавні. Казали, що діти в них гуляли літом цілі дні. Ділянки в плавнях де садили, після сходу весінньої води, лушпиння картоплі і одержували величезні врожаї. Поділені ділянки для укосу трави. Як з матір'ю, на човні, перепливали на острів, щоб подоїти корову. Безмежжя риби, яку засолювали на зиму в бочки.Як матінка, в величезному казані, варила мед з кавунів і добавляла туди відрами молоко. Як восьмеро рибаків тянули з Лиману повний невід риби. Як пізно вечері з багатьох куточків села розливалися українські пісні- це люди верталися додому після важкої роботи. Багато можна написати. Залишилась одна вода, а тепер ще і багнюка. Але хто дав право російській погані прийти на мою Батьківщину, вбивати , катувати, грабувати, вказувати нам на якій мові ми повинні говорити? Хто дав право російській погані знищувати Каховську Дамбу?
@user-hm4de8lq4o
@user-hm4de8lq4o Ай бұрын
Дуже дякую за цікаву інформацію минулого, свідком якої ви були. Вам здоров'я і добробуту на многая літа.
@Nino..293
@Nino..293 Ай бұрын
Дякую вам за Ваші спогади! Дякую, що памʼятаєте та ділитесь! Дуже цікаво і дуже красиво! Життя, природа і пісня! 💝💝💝Слава Україні! Квітнути ій ВІЧНО!!!✊✌️🇺🇦
@Olexa1961
@Olexa1961 2 ай бұрын
@user-jx6jb7eg9e
@user-jx6jb7eg9e 2 ай бұрын
Два креста при раскопках где-то в восьмидесятые археологи с хортицы и их вывезли до хортицы
@user-fm2lj8qq9m
@user-fm2lj8qq9m 2 ай бұрын
Олешшя або Олешки назва походить від слів "ольха (давньоруське )" , "олешник", вільха. Залишки вільхових гаїв залишилися до цих пір.
@user-jc2cu8qk7c
@user-jc2cu8qk7c 2 ай бұрын
Не росла вільха в Олешках - жаркий клімат, волога, пісок - там до сих пір росте верба, осина, тополя. А подалі від води висаджені хвойні ліси.
@user-jc2cu8qk7c
@user-jc2cu8qk7c 2 ай бұрын
Вільха належить до сімейства Березових і зростає у районах з помірним кліматом. У Росії вона зустрічається в районі Уралу та Західного Сибіру. Часто її можна зустріти у змішаних лісах. Вона добре сусідить з березою, дубом та осиною.
@user-fm2lj8qq9m
@user-fm2lj8qq9m 2 ай бұрын
@@user-jc2cu8qk7c Колись від Кінбурнсьої коси до Хортиці у гірли Дніпра був Геродотов ліс це заплавні ліси. Залишилися до цих пір вільхові гаї - Кардашинский вільховий гай, Волижин ліс на Кінбурнсьої коси де є реліктові вільхові гаї. У цій місцевості росте біла вільха ( сіра вільха). Росте вільха по вологих місцях, на берегах річок і струмків, по болотах і ярах, а в лісах - поблизу джерел.
@user-fm2lj8qq9m
@user-fm2lj8qq9m 2 ай бұрын
@@user-jc2cu8qk7c Назва мiста Олешшя або Олешье походить вiд слiв «ольха», «вiльха», «олешник», «олешНня» Етимологiчний Словник лiтописних географiчних назв Пiвденної Русi сторінка 95.
@user-jc2cu8qk7c
@user-jc2cu8qk7c 2 ай бұрын
@@user-fm2lj8qq9mМожливо, помиляюся. Я родом трошки вище Н. Рогачик - М. Лепетиха. Пам'ятаю,що було багато осини і верби. Річки: Дніпро, Конка, Ревун. Біля Н. Рогачика - Лиман, в гирлі дерев'яний міст метрів на 40, який з'єднував Н. Рогачик з селом Чернечею, якої немає..
@user-jc2cu8qk7c
@user-jc2cu8qk7c 2 ай бұрын
Тільки не треба розповсюджувати вибреханий московський негатив про українських козаків. Цей негатив уже й самі московити позабули! На карті Боплана є чіткий напис "КОЗАЦЬКА УКРАЇНА" В піснях наших кобзарів (а деякі пісні мають 500 - літню історію) про наших козаків є тільки хороше!
@user-fm2lj8qq9m
@user-fm2lj8qq9m 2 ай бұрын
Bilchowisce або Bilchowia або Bilichowisie, Bilchovisce, Біліховичі або Білі Сховища, БєЛоговище, Білі Ольховичі або Біла Ольховиця. Місто Херсон стоїть на ярах та балках ( як у лігві або сховищі), ( Лігво - кубло, прихист, заглиблення або інше місце в землі. Сховище - місце де можна сховатися, захиститися від кого-, чого-небудь, укриття) з одного боку тече річка Веревчина або Вірьовчина ( мікрорайон Шуменський ) потім перша балка - Молочна балка (вул. Молочна балка). Друга балка - Сповзаюча балка ( вул. Овражна). Третя балка Широка або глибока балка ( вул. Колодязна) у яких раніше росли хащі ( сховища, логовище) білої ольхи та вздовж берегів річок Дніпра, річки Кошової ( вул. Чайковського раніше були огороди ) та річки Вірьовчина верхня теж росли хащі з білої ольхи. Подорожуючи біля 2500 років назад Причорномор’ям Геродот відзначив, що в пониззі Дніпра є велика лісова країна - Гілея. Геродотів ліс - реліктовий вільховий гай. Назви міст Олешшя або Олешье яке знаходиться на великому потьомкінському остріві та місто Біліховичі або Білі Ольховичі або Біла Ольховиця пов'язані між собою та походить від слів ольха, олешник, вільха. Фортеця у місті Біліховичі або Білі Ольховичі було реконструйовано та перейменовано у Олександр Шанц потім до фортеці Олександр Шанц було добувано фортецю Херсон. Вислів »Коли козак не має води, болота або яру, то пропав. З цим багато може, багато вміє, багато доказує, - без цього »глухий німець« У балках чи біля балок закладали спочатку бурдюги, пoтім зимівники й, нapeшті, села сімейних i несімейних запорожців. Січ раніше будували у лісових хащах та Великий Луг великий острів у плавнях (хащі) де ховалися козаки. Що до локації міста Bilichowisie або Білі Ольховичі або Біла Ольховиця. Якщо подивитись на ці дві мапи (дивитись нижче) можна побачити стародавні шляхи які йдуть до міста Cherson та до міста Bilichowisie. Місто Cherson стоїть на перехресті трьох доріг, місто Bilichowisie теж стоїть на перехресті трьох доріг. З міста Cherson йдуть дороги на місто Очаків та на місто Вітовт, Виноградна Круча ( це місто Миколаїв) та вбік річкі Інгулець. З міста Bilichowisie теж йдуть дороги на місто Очаків та на місто Вітовт, Виноградна Круча ( це місто Миколаїв) та вбік річкі Інгулець. Можна зробити висновок що місто Bilichowisie, Олександр Шанц та Херсон це одне й те саме місце. Білі Ольховичі або Біла Ольховиця це Українське місто.
@user-hm4de8lq4o
@user-hm4de8lq4o Ай бұрын
Дуже дякую за цікаві і важливі доповнення до інформації цього відео.
@natashalysejko6968
@natashalysejko6968 9 күн бұрын
Дякую велике. Дуже цікаво.
@user-sd9yd3mf7c
@user-sd9yd3mf7c 2 ай бұрын
1❤️#thankyou #shorts
00:21
あみか部
Рет қаралды 70 МЛН
TRY NOT TO LAUGH 😂
00:56
Feinxy
Рет қаралды 10 МЛН
Кәріс өшін алды...| Synyptas 3 | 10 серия
24:51
kak budto
Рет қаралды 1,3 МЛН
Заснування Києва: міфи і факти || На чисту воду
1:01:26
Локальна історія
Рет қаралды 10 М.
1❤️#thankyou #shorts
00:21
あみか部
Рет қаралды 70 МЛН