Krótkofalarstwo dla początkujących - Modulacja SSB

  Рет қаралды 3,099

Laboratorium SQ9JJX

Laboratorium SQ9JJX

Күн бұрын

W tym filmie postaram się przybliżyć modulację jednowstęgową SSB. Dlaczego ją stosujemy, czym różni się ona od modulacji AM?
Wiele osób zastanawia się dlaczego używamy modulacji SSB, w tej serii filmów postaram się wyjaśnić Ci dlaczego opłaca się stosować modulację SSB oraz dlaczego nie opłaca się zwiększać szerokości pasma sygnału którym modulujemy sygnał SSB. To taki krótki kurs krótkofalarski.
🔔 Subskrybuj kanał!
kzfaq.info...
👉 Pozostałe filmy dotyczące tematyki SSB:
• Krótkofalarstwo dla po...
• Krótkofalarstwo dla po...
✅ Aby zapisać się do mojej listy adresowej kliknij w poniższy link:
phplist.odwroconalogika.pl/?p...
✅ Jeżeli inspiruje Cię ten kanał, możesz go wesprzeć w serwisie buy coffe.to:
buycoffee.to/sq9jjx
Dziękuję 😀
0:00 - 1:24 Wstęp oraz intro
1:25 - 2:23 Narzędzia wykorzystane w filmie
2:24 - 5:38 Podstawowe założenia symulacji oraz wyjaśnienie zasady działania programu
5:39 - 6:51 Fala nośna sygnału AM
6:52 - 11:46 Zmodulowany sygnał AM, głębokość modulacji, przemodulowanie
11:47 - 13:44 Sygnał AM zmodulowany większą liczbą sygnałów modulujących
13:45 - 15:57 Sygnał DSB (sygnał AM z wytłumioną falą nośną)
15:58 - 17:12 Sygnał SSB
17:13 - 21:12 Porównanie przebiegów oraz widm sygnałów AM, DSB i SSB
21:13 - 22:37 Zakończenie
#SQ9JJX #SSB #Krótkofalarstwo

Пікірлер: 54
@so8oo
@so8oo 2 жыл бұрын
W tym hobby to jest właśnie fajne, że każdy może coś dla siebie znaleźć. Do startów w zawodach można sobie pasmo zwęzić do 2,7 kHz i jeszcze programowo "poprawić" - wywalić sam dół i górę, podbić środek i dodać kompresji. Bawię się trochę w qrp na 160m i 80m i tutaj widać na prawdę sporą różnicę. Takm zabiegiem do ugrania jest wg. moich obserwacji ekwiwalent około podwojenia mocy (przy dozwolonej mocy 5W w zawodach każdy dB się liczy). Z drugiej strony uważam również, że jeśli ktoś chce gadać z kolegami o pogodzie za oknem, bolących krzyżach czy czymkolwiek innym, o czym zwykle gada się popołudniami na osiemdziesiątce - to jak najbardziej niech ustawia 4k (niektóre radia fabrycznie na to pozwalają, nie trzeba ich do tego zmuszać), kręci gałeczkami i dąży do tego, by brzmieć jak lektor BBC :).
@SQ9JJX
@SQ9JJX 2 жыл бұрын
Witaj Piotrze, Masz rację, to hobby jest fantastyczne, każdy znajdzie dla siebie miejsce. Obecnie nie ma nigdzie powiedziane jaką szerokość pasma można stosować i gdzie. W Polsce nastąpiła kompletna deregulacja wszystkiego, łącznie z przyznawaniem znaków:/. Gdy otrzymałem brytyjską licencję (było to wprawdzie 15 lat temu) otrzymałem wraz z nią książeczkę z bandplanem, tam również było napisane iż powinienem używać takiej szerokości pasma aby wykorzystać zasoby pasm w najlepszym stopniu, przy czym powinienem używać najwęższego pasma jeżeli jest to możliwe. To jest trochę jak z samochodami -- większość aut rozpędzi się do 200 km/h ale to wcale nie znaczy, że można tak jeździć. VY73!
@so8oo
@so8oo 2 жыл бұрын
@@SQ9JJX Deregulacja, czy zmiany te czy inne wszędzie są. W Australii starzy krótkofalowcy mają ból nie powiem czego, bo o ile dobrze kojarzę każdy od jakiegoś czasu może sobie sam znak wybrać i wybrać jednoliterowy suffix a i prefiksy wcześniej dostępne pod rygorami (jak u nas HF, SN itp). Są tacy, co by FT8 zdelegalizowali, bo "zabija krótkofalarstwo" ;), są tacy, którzy uważają, że nieznajomość telegrafii dysklasyfikuje. Zawsze nowe było wrogiem starego i tyle. Trzeba robić swoje w granicach aktualnych przepisów. Jak ktoś będzie chciał się uczyć telegrafii, to się nauczy, będzie chciał się bawić w ESSB - to jego sprawa, ot byle innym życia nie utrudniać. Wszystko w temacie pięknie opowiedział SP5RF w "Krótkofalarstwo kontra złośliwe trole" tu na YT. 73! PS: A i żeby nie było, że jestem jakimś fanatykiem szerokiego audio :) - jest mi to kompletnie obojętne. Oczywiście sytuacje typu splatter z sygnałem dochodzącym do 8k z przesterowanych, wyżyłowanych wzmacniaczy należy z całą stanowczością tępić! :)
@SQ9JJX
@SQ9JJX 2 жыл бұрын
Spoko, ja nie jestem fanatykiem -- nie przeszkadza mi, że ktoś sobie sam może wybrać znak (ja swojego nie zmieniam, bo SQ9JJX to ja i kropka). Choć zmiany znaków kojarzą mi się trochę jak montowanie krótkich tablic w samochodach, znam człowieka całe swoje krótkofalarskie życie i nagle okazuje się że ma inny znak. Mnie podobał się poprzedni porządek, choć tak jak piszesz -- Świat idzie do przodu. Sam nie jestem telegrafistą, gdyby wymagano telegrafii na egzaminie jak w latach 60. to kto wie ... może nie byłoby tego kanału:), chyba by był ale w innej odsłonie. Ostatnio przy radiu nie spędzam zbyt wiele czasu, dużo innych obowiązków i zajęć mnie pochłania. VY73!
@ZPDU
@ZPDU 2 жыл бұрын
Świetny odcinek. Ładnie poprowadzony i bardzo zrozumiały. 73
@SQ9JJX
@SQ9JJX 2 жыл бұрын
Dzięki za uznanie:) Miło mi, że podoba się Tobie ten film:) VY73!
@ZPDU
@ZPDU 2 жыл бұрын
@@SQ9JJX Bardzo. Zagadnienie nie jest proste, a tu udało się ładnie wszystko wytłumaczyć z uwzględnieniem wszystkich aspektów. Szerokość kanału, pasmo przenoszenie, zysk energetyczny itd itd. REWELACJA.
@zadzwon112
@zadzwon112 2 жыл бұрын
Akurat 'studiuję' do licencji Intermediate w UK, więc bardzo fajnie film wstrzelił się w moją naukę. Co do 80% modulacji AM to ja to rozumiem trochę inaczej niż wytłumaczyłeś. To nie 40% USB + 40% LSB, tylko dla USB 40% poziom sygnału powyżej poziomu fali nośnej + 40% poziom sygnału poniżej poziomu fali nośnej i tak samo dla LSB 40% powyżej i 40% poniżej nośnej. Dobrze to widać na wygenerowanych wykresach, że zmodulowane AM jest wyższe niż sama nośna, ale także się w nią 'wcina'. I nie wiem czy wszyscy wychwycili to co powiedziałeś na samym końcu, a moim zdaniem jest kluczowe dla zrozumienia modulacji AM. Że modulacja fali nośnej AM odbywa się częstotliwością naszego głosu, czyli wspomniane 300Hz-3kHz. Czyli do częstotliwości nośnej poprzez mikrofon/wejście audio dodajemy i odejmujemy częstotliwości z przedziału 300Hz do 3kHz. I stąd szerokość pasma SSB to 3kHz, a AM to 6kHz. 73 i mam nadzieję, że jak dorobię się sprzętu HF to kiedyś dowołam się do Polski :)
@SQ9JJX
@SQ9JJX 2 жыл бұрын
Witaj:) Dowołasz się do nas. Może się usłyszymy:) VY73!
@gordongecko9405
@gordongecko9405 2 жыл бұрын
W końcu zrozumiałem różnicę między AM a DSB 😄 Sam program do obliczeń bardzo mi się podoba, zapewne go wypróbuję.
@SQ9JJX
@SQ9JJX 2 жыл бұрын
Bardzo się cieszę, właśnie o to chodziło aby to rozjaśnić:) Octave jest za darmo, chyba jest nawet wersja pod Windows. VY73!
@gordongecko9405
@gordongecko9405 2 жыл бұрын
@@SQ9JJX Może być i pod Linuxem, ważne że liczy. Mam jeden z desktopów z nim na pokładzie. Oprócz tego wirtualki z Ubuntu i Mintem.
@magnetek5171
@magnetek5171 2 жыл бұрын
Czy aby na pewno? Mamy: AM, DSB={LSB i USB}, SSB = {LSB lub USB}. Teraz chyba jasne? Poza tym należy powiedzieć, że modulator jest liniowy i nakładanie się sygnałów zachodzi liniowo w przeciwieństwie do modulatorów nieliniowych, gdzie tworzą się jeszcze harmoniczne sygnały. A potrafią się tworzyć też pasożytnicze sygnały.
@gordongecko9405
@gordongecko9405 2 жыл бұрын
@@magnetek5171 Śliczna systematyka, i tak ją rozumialem. 2. Jak wycina się tylko nośną? 3. I jak wycina się i nośną i dowolną wstęgę w modulatorze? Zakładam że da się to zrobić w domowych warunkach.
@magnetek5171
@magnetek5171 2 жыл бұрын
@@gordongecko9405 - gdzieś powyżej to napisałem. Najprościej nośną wycina się filtrem szeregowym LC. Jak jest nastrojony na częstotliwość nośną to ona nie przejdzie przez niego bo jej energia rozproszy się na rezystancji Rl - cewki L i na rezystancji Rc - kondensatora C. Po prostu szeregowy obwód LC w rezonansie stanowi tylko sumę rezystancji Rl + Rc która jest bardzo mała i na niej się rozproszy energia fali nośnej (zamieni na ciepło). Obwód taki stanowi więc zwarcie dla częstotliwości fali nośnej. Pozostaną tylko składowe boczne, dla których obwód LC jest przeźroczysty tj stanowi dużą impedancję, która nie robi zwarcia. Żeby wyciąć nośną i wstęgę stosuje się filtry. Są filtry LC górno-przepustowe i filtry LC dolno-przepustowe oraz filtry LC środkowo-przepustowe. Są też filtry wykonane z materiałów takich jak kryształy, które drgają na określonych częstotliwościach i tak samo działają jak układy LC. Ich drgania rezonansowe zależą od geometrii i gabarytów. Wstawiasz więc taki układ filtrów LC lub kwarcowych górnoprzepustowych i wówczas dolne wstęgi i fala nośna przez nie nie przejdą jeżeli tylko są dobrze dobrane częstotliwościowo tj. trochę wyżej niż częstotliwość fali nośnej Robi się nadajniki i odbiorniki SSB w systemie SDR (Cyfrowo Zdefiniowane Radio). CB radia są produkowane z modulacją AM, FM i SSB a ich ceny zaczynają się od 1000zł.
@olson537
@olson537 2 жыл бұрын
Witam, czy jest już dostępna dokumentacja do odbiornika Barbórka ? Chiciałym wykonać samemu jakiś prosty odbiornik lub kupić jakiś gotowy zestaw, jednak ciężko mi znaleźć coś gotowego w internecie ze wszystkimi elementami do poskładania. Drugie pytanie to kwestia anteny. Jaka jest najprostsza w budowie, najtańsza antena która pozwoli na nasłuch pasma 80 ?
@SQ9JJX
@SQ9JJX 2 жыл бұрын
Część, Istnieje już częściowa dokumentacja, powstaje już również bardziej szczegółowa. Powstają już pierwsze kity DIY ale brakuje mi jeszcze kilku elementów. Zajrzyj moją platformę szkoleniowa (link pod filmami). Najprostsza antena to LW, zobacz mój film.
@olson537
@olson537 2 жыл бұрын
@@SQ9JJX Dziękuję za szybką odpowiedź, zapisałem się na platformę szkoleniową. Widziałem już wcześniej film o antenie long wire jednak czy jest to konieczność dla początkującego nasłuchowca czy wystarcz kawałek drutu lub jakaś antena, która zajmuje mniej miejsca ?
@PortalAuditor
@PortalAuditor 2 жыл бұрын
Proszę o pilną odpowiedź. Co lepsze z Bao UV-10R czy UV-82 i dlaczego.
@SQ9JJX
@SQ9JJX 2 жыл бұрын
@Hal 9000 nie mogę bezpośrednio odpowiedzieć na to pytanie -- żadnego z tych TRXów nie trzymałem w ręku. Mogę jednak przypuszczać, że tak jak to bywa w chińskich zabawkach, zmiany będą kosmetyczne czyli z zewnątrz radia wyglądają inaczej a wewnątrz są bardzo podobne. Na jedno zwróciłbym uwagę -- nie sugeruj się mocą wyjściową, to że jest napisanie iż ma coś 10W nie ma znaczenia w przypadku tych sprzętów -- papier przyjmie wszystko. Dobra antena zrobi robotę, 4-5 watów wystarczy aby pogadać z kolegami. Mieszkam 15 kilometrów od Krakowa i nadając z mocą 5 watów nie mam problemu z kontaktem z kolegami z Krakowa.
@IndyPoint
@IndyPoint Жыл бұрын
No tak ale w sygnale AM zawarta (transmitowana) jest też "cisza". W SSB w czasie tej ciszy słyszymy szum pasma, co nie jest miłe.
@SQ9JJX
@SQ9JJX Жыл бұрын
Na tą ciszę idzie bardzo dużo energii. Dlatego w radiu stosuje się modulację AM, bo ta cisza jest potrzebna. W radiokomunikacji najważniejsze są przekazanie informacji i wydajność. Szumek pasma ma właściwości uspokajające, tak jak biały szum dla dzieci:)
@MrGrubyperez
@MrGrubyperez 2 жыл бұрын
Moja córka (4 latka) gdy pierwszy raz usłyszał modulacje SSB z przerażeniem zapytała To kosmici? Ale dzisiaj już jest osłuchana. 73 SP9BB
@SQ9JJX
@SQ9JJX 2 жыл бұрын
Ha, wszystkie dzieci tak mają:) U mnie jest to samo:) Jeżeli ktoś nie może się osłuchać modulacji SSB to polecam na początek zespół SBB:) Na przykład "Walking Around The Stormy Bay" kzfaq.info/get/bejne/nqmema1yrZbcnGw.html VY73!
@zdzisiek1979
@zdzisiek1979 2 жыл бұрын
Witam. Na wzajem zdrówka i wszystkiego dobrego w nowym roku. Obejrzałem filmik ale nadal nie rozumiem jak powstaje wstęga LSB i USB. Jak to wygląda w rzeczywistości. Kurna za głupi jestem chyba na to. Myślałem że LSB i USB to obcina górę lub dół sygnału i mamy górna lub dolna wstęgę. Ale jestem w błędzie totalnymi niewiedzy. Czekam na drugi filmik. Pozdrawiam SP7ZR
@SQ9JJX
@SQ9JJX 2 жыл бұрын
Wstęga LSB i USB powstaje w momencie modulacji sygnału w modulatorze. Aby uzyskać sygnał jednowstęgowy należy z tego sygnału wyłuskać tylko ten sygnał który nas interesuje. Przykładowo dla modulacji USB musimy odfiltrować tylko widmo sygnału USB, a reszty się pozbyć, do tego służą filtry kwarcowe np. drabinkowe. Bardzo dziękuję za ten komentarz, muszę zastanowić się jak wytłumaczyć to w kolejnym filmie. Chciałbym to bardzo jasno wyjaśnić:) VY73!
@zadzwon112
@zadzwon112 2 жыл бұрын
@@SQ9JJX Podręcznik na Intermediate uczy tak: w modulatorze miesza się (moduluje) częstotliwości ze wzmacniacza audio z falą nośną z oscylatora, następnie usuwa się falę nośną (jak?), powstaje sygnał DSB. I w ostatnim stopniu przy pomocy wąskopasmowych filtrów kwarcowych usuwa się USB lub LSB.
@magnetek5171
@magnetek5171 2 жыл бұрын
@@zadzwon112 - A przecież można dodawać sygnały cyfrowe jako liczby i podawać na przetwornik CA (DA) a z przetwornika wyjdą od razu wstęgi SSB bez fali nośnej. Od szybkości obliczeń wyjdzie częstotliwość wstęg SSB czyli gdzie wypadną na osi częstotliwości.
@jakubmuchowski9832
@jakubmuchowski9832 Жыл бұрын
Nie rozumiem jednej rzeczy. Dlaczego w modulacji z jedna wstega, amplituda sygnalu jest na minusowym poziomie, skoro wytlumilismy wstege dolna? Jesli wytlumimy ktoras ze wsteg, to ten sygnal sie rozlozy rownolegle na osi na dodatnim i ujemnym poziomie? Troche chaotycznie zadalem pytanie, ale mma ndzieje, ze ktos zrozumie :D
@SQ9JJX
@SQ9JJX Жыл бұрын
Hejka, intuicja dobrze ci podpowiada, zauważ jednak że na dolnym wykresie przedstawione jest widmo częstotliwości sygnału.
@matid8453
@matid8453 2 жыл бұрын
szanuję za linuxa
@SQ9JJX
@SQ9JJX 2 жыл бұрын
Linux czy nie Linux, ważne żeby działało poprawnie. Ja gdy dostaję Windows do ręki nie potrafię się już w nim odnaleźć:) Już nie mówię o niekompatybilnościach w poszczególnych wersjach Office:) VY73!
@MrGrubyperez
@MrGrubyperez 2 жыл бұрын
I za chęci zabawy w programie typu matlab na studiach mieliśmy matlaba i nie! To nie było dla mnie!
@SQ9JJX
@SQ9JJX 2 жыл бұрын
@@MrGrubyperez Matlab jest super, tak samo jak Comsol. Nie wszystko trzeba pisać w czystym C, C++ czy Pythonie:) Matlab dla inżyniera jest obecnie czymś w rodzaju suwaka logarytmicznego -- niezbędny. VY73! PS Matlab jest tym z rodzaju porządnych programów -- występuje w każdej postaci, również na linuksa
@robert12160
@robert12160 2 жыл бұрын
Linux cudowne dzieło ale każdy zapomina że android to wykastrowany linux więc każdy używa Linuksa. Windę odstawiłem już kilka lat temu jak w pracy coś trzeba wydrukować to zawsze jest z tym problem :)
@SQ9JJX
@SQ9JJX 2 жыл бұрын
Mam ten sam problem:) Betonowy świat Windows i formatu docx z jego niekompatybilnościami pomiędzy wersjami Office, ale nic to -- wyrwałem się z 10 lat temu od tego problemu:)
@ooasys
@ooasys 2 жыл бұрын
Ja niewiele z tego zrozumiałem. Przecież nie można usunąć częstotliwości nośnej po stronie nadawczej. W jaki sposób wyemitować sygnał użyteczny bez częstotliwości nośnej? To jak przewieźć ładunek bez drogi.
@SQ9JJX
@SQ9JJX 2 жыл бұрын
Witaj, zauważ że poprzez modulację fali nośnej powstają sygnały o częstotliwościach fn + fm dla USB oraz fn - fm dla modulacji LSB, te sygnały znajdują się o okolicy częstotliwości fali nośnej. Poprzez wytłumienie fali nośnej pozbywamy się tylko fali nośnej a pozostałe sygnały niosące informację zostają, na miejscu w odbiorniku dorabiamy brakującą nośną. Jeżeli masz pytania, to nie krępuj się -- właśnie przygotowuję dalszą część, to dobry sygnał aby to dopowiedzieć. Nie wszyscy to czają, ale nic w tym złego, to dobry znak iż jest to istotne aby wyjaśnić wątpliwości. VY73!
@magnetek5171
@magnetek5171 2 жыл бұрын
@ooasys - Jak nie można? Filtr szeregowy LC ustawiasz na częstotliwość fali nośnej i ją wytnie. Energia fali nośnej zamieni się na ciepło w rezystancjach cewki, kondensatora. I tu jest ciekawostka jak w rzeczywistości się to powinno zrobić żeby nie tracić energii na wytwarzanie fali nośnej. Późniejsze jej usuwanie w filtrach to też strata energii. Widocznie robi się to jeszcze przed końcowym wzmocnieniem żeby nie tracić tej energii a wzmacnia się częstotliwość samego LSB lub USB. SSB lub LSB lub USB zawsze ma swoją częstotliwość więc się emituje tak samo dobrze bez jakiejś tam fali nośnej. Fala nośna jest potrzebna tylko do tego, żeby sygnały LSB lub USB wytworzyć i umiejscowić gdzieś na osi częstotliwości. One wtedy mają swoją częstotliwość która jest modulowana w czasie - słupek zmienia wysokość i może nawet zniknąć lub przemieścić się w osi częstotliwości.
@haimcukerman1012
@haimcukerman1012 2 жыл бұрын
Można. I to bez problemu.
@majtej2403
@majtej2403 2 жыл бұрын
Wyobraź sobie że odfiltruje się częstotliwość nośną (główną) a te boczne to są takie małe nośne w pobliżu tej odfiltrowanej. I jeżeli w demodulatorze założysz że odbierasz SSB to sztucznie odtwarzasz drugą wstęgę i masz sygnał oryginalny.
@magnetek5171
@magnetek5171 2 жыл бұрын
@@majtej2403 - zapomniałeś dodać ciekawostkę, że te małe nośne są chwilowe i zmodulowane amplitudowo. A ciekawe w jaki sposób odtwarza się jedną wstęgę z drugiej? Ktoś wie?
@porywacz_zwlok
@porywacz_zwlok 2 жыл бұрын
umarł kanał?
@SQ9JJX
@SQ9JJX 2 жыл бұрын
Jeszcze nie, trochę mnie zasypało robotą ostatnio:/
@porywacz_zwlok
@porywacz_zwlok 2 жыл бұрын
@@SQ9JJX to czekam na ciąg dalszy
Krótkofalarstwo dla początkujących -- Modulacja SSB
27:06
Laboratorium SQ9JJX
Рет қаралды 1,4 М.
Me: Don't cross there's cars coming
00:16
LOL
Рет қаралды 15 МЛН
🌊Насколько Глубокий Океан ? #shorts
00:42
Was ist im Eis versteckt? 🧊 Coole Winter-Gadgets von Amazon
00:37
SMOL German
Рет қаралды 36 МЛН
Krótkofalarstwo dla początkujących - Modulacja SSB
36:21
Laboratorium SQ9JJX
Рет қаралды 785
Modulacja amplitudowa #7, Fizyka od podstaw
12:10
Fizyka od Podstaw
Рет қаралды 2 М.
Jak zostać krótkofalowcem
12:12
Laboratorium SQ9JJX
Рет қаралды 902
Modulacje - #10 edu elektroda.pl
15:01
elektroda.pl
Рет қаралды 18 М.
Książka krótkofalarska SQ9JJX -- Wydanie zerowe!
8:25
Laboratorium SQ9JJX
Рет қаралды 889
Czy radio AM jest komuś potrzebne? Inżynieriada #107
12:26
Marcin Stolarski - Inzynieriada
Рет қаралды 19 М.
REM 1 - Diagnoza w wieku 30 lat - Spektrum Autyzmu
17:47
AspieRem
Рет қаралды 16 М.
Shutter speed mearurements - Pentax ME
19:43
Laboratorium SQ9JJX
Рет қаралды 724
Мой инст: denkiselef. Как забрать телефон через экран.
0:54
YOTAPHONE 2 - СПУСТЯ 10 ЛЕТ
15:13
ЗЕ МАККЕРС
Рет қаралды 184 М.
iPhone 16 с инновационным аккумулятором
0:45
ÉЖИ АКСЁНОВ
Рет қаралды 7 МЛН
Mastering Picture Editing: Zoom Tools Tutorial
0:52
Photoo Edit
Рет қаралды 504 М.