Kryzys Kościoła - analiza

  Рет қаралды 16,271

Szkoły Akwinaty

Szkoły Akwinaty

Күн бұрын

Dlaczego Kościół jest coraz mniej przekonywujący? Dlaczego nie potrafi się oczyścić i z mocą przekazywać wiarę? Kryzys Kościoła zarówno w Polsce jak na świecie to fakt przed którym trudno uciec - jakie są jednak jego przyczyny? ks. Szymon Bańka FSSPX
Wspomniany materiał o nowej mszy i statystykach:
• Czy nowa msza to najwi...
Przekaż 1% podatku!
poland-a.prod....
Wesprzyj budowę nowego skrzydła Akwinaty:
www.piusx.org....
Szkoły Akwinaty:
szkoly.akwinata...
Polecamy wydawnictwo Te Deum:
www.tedeum.pl/
oraz kanał FSSPX Polska:
/ @fsspxpolska
Wesprzyj dzieła Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X:
www.piusx.org....
Zapraszam do dyskusji w sekcji komentarzy ale zastrzegam sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub niekulturalnych. Będę blokował również użytkowników którzy będą próbowali wykorzystać sekcję komentarzy nie do dyskusji lecz do uporczywego reklamowania swoich stron, kanałów itp.

Пікірлер: 120
@pawesobiepawe5619
@pawesobiepawe5619 3 жыл бұрын
Niektórzy katoliccy starsi księża pamiętają klasyczne mądre adagium, pomieszczone w niejednej katolickiej zakrystii: Sicut tu Me tractabis in Missae sacrificio, ita te tractabo in ultimo iudicio. „Jak ty Mnie traktujesz podczas Mszy Świętej, tak Ja ciebie potraktuję na Sądzie Ostatecznym”.
@HK-wj9pv
@HK-wj9pv 3 жыл бұрын
Wyjątkowo przejrzysty i klarowny przekaz. Mnie to przekonuje. Dziękuję.
@piotrnowak8687
@piotrnowak8687 3 жыл бұрын
"Lepsza siła argumentów niż argument siły " Prosto, konkretnie, trafnie. Deo Gratias.
@piotrnowak8687
@piotrnowak8687 3 жыл бұрын
@@KKKK-eo9vm czy aby napewno? tak za nic?
@Albert_OPt
@Albert_OPt 3 жыл бұрын
Przydałby się odcinek jak wyglądał katolicyzm przed soborem a po soborze. Jakie zmiany konkretnie nastąpiły od 1965 do teraz a jak jest teraz i jak się to ma to tradycji oraz magisterium kościoła.
@LTEPL
@LTEPL 3 жыл бұрын
Odcinek bardzo potrzebny, ale w tym temacie polecam również "Iota Unum. Analiza zmian w Kościele Katolickim w XX wieku" Romano Amerio.
@Magdalena-ez2me
@Magdalena-ez2me 3 жыл бұрын
Chyba juz za pozno.
@Albert_OPt
@Albert_OPt 3 жыл бұрын
@@Magdalena-ez2me znam ksiazke. Może kupie. Moje ulubione wydawnictwo Antyk je wydało.:) Ale nie mniej jestem ciekaw co by ksiądz Szymon nakręcił. Może jeszcze by coś zauważył poza tym co w książce.
@Albert_OPt
@Albert_OPt 3 жыл бұрын
@@nyewesata9430 widzę ze wiecie lepiej co miałem na myśli zadając to pytanie. Jak dziennikarze faktu. Na blogu nekatolik fajne było porównanie np. Co do tego jak rozumiano ekumenizm, kwestie kary śmierci wtedy i teraz itd. Chciałem zeby ksiądz zrobić coś podobnego, ale w gębę mi od razu włożono, ze na pewno mam obraz pierwszej połowy XX wieku jako okreseu sielanki. Naturalnie wiecie lepiej co pomyślałem.
@Anotni1953
@Anotni1953 3 жыл бұрын
Bóg zaplac wspaniały wykład
@jolantak7084
@jolantak7084 3 жыл бұрын
To jest ta wiedza na którą czekałam.Prawdziwa uczta,dziękuję.
@barbaracichocka8269
@barbaracichocka8269 3 жыл бұрын
Dziękuję Panu Bogu, że mnie tak trzasnęło jakiś czas temu i trafiłam do Radości.
@olam.3895
@olam.3895 3 жыл бұрын
W Warszawie Radość, a w Krakowie, daj Boże, niedługo Wesoła - prosimy o modlitwę w tej intencji!
@jmarchel781
@jmarchel781 3 жыл бұрын
Bóg zapłać za piękny, klarowny wykład. Z Panem Bogiem
@siwy3440
@siwy3440 3 жыл бұрын
Myślę że ludzie tkwią przy NOM nie tylko przez te wszystkie (cuda) robione po to by się im podobno.. Ale jest też kwestia wmawiania że Msza święta Trydecka nie różni się od NOM.. Więc jeśli nie ma różnicy to po co na nią chodzić a jak trzeba pokonać parę kilometrów to nie ma co aż tak się poświęcać by w niej uczestniczyć... A ja już wiem że dla Mszy Świętej Trydenckiej w której oddawana jest Cześć Bogu i Jej piękna. Wraz z rodziną pokonujemy dziesiątki kilometrów.. Deo gratias..
@h-agne
@h-agne 4 ай бұрын
obejrzyj sobie film ks prałata Kneblewskiego o tym w której Mszy świętej uczestniczyć. Polecam.
@imperator_lubelski
@imperator_lubelski 3 жыл бұрын
Dużo filmów ksiądz nam daje ostatnio.
@gabrielakwiatkowska5431
@gabrielakwiatkowska5431 3 жыл бұрын
Dziękuję. Świetnie wytłumaczone :-)
@dominikb.6746
@dominikb.6746 3 жыл бұрын
Chroniczny brak świetych Bozych, letniosc i ospalosc. Ludzie zyja tak jakby Boga nie bylo. Antidotum? Nawracanie się na tyle na ile kto może i umie kochac Boga.
@owlmanstrix1564
@owlmanstrix1564 3 жыл бұрын
Ciekawy i mądry komentarz. Pozdrawiam.
@Damian-zb9wt
@Damian-zb9wt 3 жыл бұрын
Proszę księdza odnise się do 17:40 - powstała nowa religia. Nowa religia musi mieć inne - nowe kościoły, nowa religia musi mieć nowych świętych, nowa religia ma nowe nauczanie i nowa religia MUSI MIEĆ nową Mszę ! Tu nie chodzi o reformy tu chodzi o powstanie nowej religi. To nie jest Kościół Katolicki w Księdza rozumienie. To Kościół Chrześcijański, Ewangeliczny coś w ten deseń - NIE KATOLICKI. Zresztą oni przecież ciągle o tym mówią. Wszystko jest Chrześcijańskie a nie Katolickie. A starą religie trzeba zaorać, aby po niej nic nie zostało.
@Mateusz-Maciejewski
@Mateusz-Maciejewski 3 жыл бұрын
20:45 Tak, liturgia nie wyraża ofiarnego charakteru Mszy Świętej. Powiem więcej, ośmielam się powiedzieć, że Kościół to jakby ukrywa. Dowiedziałem się o tym charakterze dopiero kilka lat temu w MN albo na PCh24 i chyba z ust jakiegoś księdza z Bractwa, nie wiem, czy nie x. S.B.. Moja córka w przygotowaniu do 1. Komunii Świętej miała zestaw pytań i odpowiedzi, których się miała nauczyć i na pytanie, co to jest Msza, była enigmatyczna odpowiedź, że jest to uczta ofiarna, a dalej były słowa, które z ofiarą nic nie mają wspólnego. Co prawda padło słowo ,,ofiarna", ale jako przymiotnik do rzeczownika uczta i dziecko nic nie rozumie. Musiałem córce powtarzać: Co to jest Msza? To jest ofiara Chrystusa na chwałę Boga i ku naszemu zbawieniu. Przez lata uważałem, że jeśli nie mogę przystąpić danego dnia do Komunii, to skoro Msza to uczta, to moja obecność jest bezsensowna. To jest właśnie nastawienie antropocentryczne: Msza to uczta dla człowieka. A skoro tak jest, to nie powinno się ludziom odmawiać Pokarmu. To pociąga za sobą pomysły o interkomunii, itd.
@identytarysta2892
@identytarysta2892 3 жыл бұрын
Z teologicznego punktu widzenia nie ma czegoś takiego jak "uczta ofiarna", to jakaś zbitka pojęciowa. Katolicką mszę św definiujemy jako ucztę eucharystyczną i bezkrwawą ofiarę.
@LTEPL
@LTEPL 3 жыл бұрын
I jak tu nie widzieć w tym propagowania przekonań potępianych jeszcze w 1947 r. przez papieża Piusa XII? "Dopełnieniem Ofiary ołtarza jest Komunia w uczcie Pańskiej. Jednakowoż, jak to wszystkim wiadomo, do zupełności tej Ofiary potrzeba jedynie, by odprawiający kapłan spożył Boski Pokarm, a nie jest konieczne - acz jest nader pożądane - by lud przystąpił do Stołu Pańskiego. --- Komunia wiernych nie jest warunkiem zupełności Ofiary Mszy św. --- Chcemy w związku z tym powtórzyć uwagi, jakie Poprzednik Nasz Benedykt XIV uczynił o uchwałach Soboru Trydenckiego: "Wypada przede wszystkim stwierdzić, że żadnemu wiernemu nie może przyjść na myśl, iż Msze prywatne, w których tylko kapłan spożywa Eucharystię, traci z tego powodu charakter prawdziwej, doskonałej i pełnej Ofiary, ustanowionej przez Chrystusa Pana, i że zatem winna uchodzić za niedozwoloną. Wiadomo bowiem wiernym, lub też łatwo ich o tym pouczyć, że święty Sobór Trydencki, opierając się na nauce, którą przechowywała odwieczna tradycja Kościoła, potępił przeciwną tezę Lutra jako nowatorską i fałszywą". "Jeżeli by ktoś powiedział, że Msze, w których tylko kapłan sakramentalnie komunikuje, są niegodziwe a przeto powinny być zniesione, niech będzie wyklęty". Zbaczają zatem z drogi prawdy ci, którzy nie chcą celebrować, jeśli lud chrześcijański nie przystępuje do Stołu Pańskiego; a jeszcze więcej błądzą ci, którzy dla udowodnienia bezwzględnej konieczności uczestnictwa wiernych wraz z kapłanem w biesiadzie eucharystycznej, twierdzą zwodniczo, że idzie tu nie o samą Ofiarę tylko, ale o Ofiarę i ucztą braterskiej wspólnoty, i ze wspólnie przyjętej Komunii świętej czynią punkt szczytowy całej celebry. Otóż raz jeszcze z naciskiem trzeba zwrócić uwagę, że Ofiara Eucharystyczna z natury swojej jest bezkrwawym ofiarowaniem Bożej żertwy, widocznym w sposób mistyczny w rozdzieleniu świętych postaci i w złożeniu ich w daninie Ojcu Przedwiecznemu. Natomiast Komunia św. należy do dopełnienia Ofiary i do uczestnictwa w niej przez wspólnotę Najświętszego Sakramentu. Podczas gdy jest wprost nieodzowna dla celebrującego kapłana, to wiernym tylko usilnie ją się zaleca". (Pius XII, Encyklika "Mediator Dei")
@MarcinCE
@MarcinCE 3 жыл бұрын
Można liczyć na materiał z Abp. Lenga albo Księdzem Kneblewskim ?
@danielsocha8965
@danielsocha8965 3 жыл бұрын
Kryzys powołań, spadek liczby wiernych, Komunia na rękę, zmiana nauki moralnej w Kościele, akceptacja sodomii. Czy coś jeszcze trzeba dodać?. Mamy "owoce".
@apocalypse3100
@apocalypse3100 Жыл бұрын
Po owocach ich poznacie. Nie słowa lecz czyny... Czy można naiwnie wierzyć, że sodomici się ostoją?
@malgorzata9931
@malgorzata9931 2 жыл бұрын
Komentarz w punkt. Fantastyczna analiza.
@adalbertus628
@adalbertus628 3 жыл бұрын
*DEO GRATIAS*
@MilornDiester
@MilornDiester 3 жыл бұрын
Czy jest szansa na materiał o innych rytach przedsoborowych np. rycie ambrozjanskim? W jaki sposób powstały, jakie są różnice a jakie podobieństwa i co sprawia że ryt będąc odmiennym wciąż pozostaje ważnym i zgodnym z tradycją? Jakie jest podejście Kościoła po soborze do takich rytów?
@identytarysta2892
@identytarysta2892 3 жыл бұрын
Po soborze wszystkie ryty Kościoła zostały uszkodzone, np. w rycie bizantyjskim wywalono filioque z credo żeby przypodobać się prawosławnym.
@JerzyMateuszJozef
@JerzyMateuszJozef 2 жыл бұрын
Msza wszechczasów powstała na Golgocie i w wieczerniku, a Msza powstała dosłownie w restauracji spisana...
@Jolawu1
@Jolawu1 3 жыл бұрын
Jakże trafne! 🙏
@identytarysta2892
@identytarysta2892 3 жыл бұрын
Mam pytanie do x. Szymona o opinię odnośnie posoborowego stałego diakonatu. Niejednokrotnie słyszałem wiele złego jak i dobrego odnośnie tej formy kapłaństwa. Osobiście twierdzę że stały diakonat gdyby tylko udało się go naprawić w duchu katolickiej tradycji mógłby przynieść błogosławione owoce jak chociażby upowszechnienie i uwznioślenie mszy solennych.
@user-fd1pf4lw2x
@user-fd1pf4lw2x 5 ай бұрын
"To co zaszło po Soborze, jest czymś zupełnie innym - w miejsce liturgii, będącej owocem nieprzerwanego rozwoju, wstawiono liturgię wyprodukowaną. Nie chciano kontynuować owej żywej przemiany i organicznego dojrzewania, natomiast zupełnie jak w produkcji technicznej, zastąpiono je banalnym produktem, powstałym dla potrzeb chwili". Kard. J. Ratzinger
@hydrastugowa9760
@hydrastugowa9760 3 жыл бұрын
To mnie Ksiądz wsadził na minę odsyłając do tego filmu:) Przecież z oczywistych względów większość tego, co zostało powiedziane jest dla mnie niezrozumiała. Ale jedno muszę przyznać: odpowiednia oprawa ma swoją wagę. Kiedy byłam dzieckiem lubiłam odwiedzać kościół w moim miasteczku - nigdy nie byłam jakimś szurniętym antyklerykałem, o których moi rodzice mówili, że to "ateiści, którzy bardziej zajmują się Kościołem niż Kościół nimi". Chodziłam tam oglądać fresk na głównej ścianie, który przedstawiał scenę zesłania Ducha Św. Była tam gołębica, stojąca Matka Boża oraz Apostołowie, no i płonienie - prawdziwe płomienie jak z miotaczy. Coś zupełnie innego niż te żenujące obrazki na których Apostołowie wyglądają jak zapalone świeczki z knocikami na głowie. Obraz był bardzo dynamiczny - widać było, że nikt poza Matką Bożą nie może utrzymać równowagi. Gdy na niego patrzyłam to myślałam jedynie: Ależ to POTĘGA! Zwłaszcza gdy w Zielone Świątki chór ryknął: Duchu ogniu, Duchy żarze...:). Po latach się okazało, ze fresk został zamalowany, bo jakaś kościelna komisja tego i owego zadecydowała, że ma tam być co innego. Wtedy moja wiedza o Kościele była na etapie: szukamy Diabła. Wszędzie był Diabeł - w muzyce, książkach, więc pomyślałam, że w tym obrazie tez ktoś zobaczył Diabła (płomienie) i kazała zamalować. Przecież Jezus to sama miłość, a nie tam jakieś płonienie.
@pawepoleszak9310
@pawepoleszak9310 3 жыл бұрын
Lepiej już nie pij piwa !
@rafalskalik
@rafalskalik 3 жыл бұрын
Mam uwagę od strony technicznej, prosiłbym, żeby zwrócić większą uwagę na ujednolicenie głośności różnych części filmów. Wstawka na zakończenie jest bardzo głośna w stosunku do głosu Księdza, ten skok głośności jest szczególnie dotkliwy na słuchawkach.
@Andy-rk9mu
@Andy-rk9mu 3 жыл бұрын
Jeśli nie wierza w rzeczywistą Obecność, to czy nie jest to podstawa do pozytywnej wątpliwości w ważność Konsekracji?
@maciejnajlepszy
@maciejnajlepszy 3 жыл бұрын
Może tak być, ale my nigdy tej czysto wewnętrznej apostazji nie wyłapiemy, dopóki nie zostanie uzewnętrzniona. Dlatego należy unikać posoborowia. Tylko Bractwo jest pewną przystanią katolicyzmu.
@Andy-rk9mu
@Andy-rk9mu 3 жыл бұрын
@@maciejnajlepszy Pełna zgoda z wyjątkiem tego "tylko" w "Tylko Bractwo jest pewną przystanią katolicyzmu.".
@maciejnajlepszy
@maciejnajlepszy 3 жыл бұрын
@@Andy-rk9mu Cóż, może się wydawać, że jest inaczej, ale w rzeczywistości nie ma drugiego ugrupowania tak bezkompromisowego jak Bractwo. Wszyscy związani z post-indultem są zobowiązani do posłuszeństwa ordynariuszowi wiernego posoborowiu, więc zawsze istnieje ryzyko pójścia na kompromis z błędem w imię fałszywego posłuszeństwa. No chyba, że o jakichś ugrupowaniach nie wiem, czekam na argumenty ;)
@Andy-rk9mu
@Andy-rk9mu 3 жыл бұрын
@@maciejnajlepszy Niewątpliwie, FSSPX jest najwiekszym zgromadzeniem, gdzie Katolicyzm jest zachowany. Ale w żadnym wypadku nie jedynym, które trzyma się nauki ABL i odrzuca V2. Jeśli chodzi o tych co oficjanie muszą deklarować przywiązanie do V2, to miałem okazję tylko raz mieć doczynienia z indultowcami i kilka razy z FSSP, i jest to jak się mówi "hit or miss" - staram się nie szufladkować co prawda, ale lepiej się trzymać zdala. x Najmowicz niedawno powiedział, że we pewnym sensie lepiej jest być w konserwatywnym NO niż chodzić do hybrydowych kościołów.
@identytarysta2892
@identytarysta2892 3 жыл бұрын
@@Andy-rk9mu Pierwszy polski ksiądz z FSSPX stał się sedewakantystą, pierwszy polski ksiądz tradi-indultowiec porzucił całkowicie wiarę i kapłaństwo. Uważam że w obecnych czasach dogłębnego upadku Kościoła trzeba względem wszystkich kapłanów stosować zasadę ograniczonego zaufania.
@Rafael1974ful
@Rafael1974ful 3 жыл бұрын
Szanowny kapłanie, mam pytanie? jestem w związku nie sakramentalnym chcemy zawrzeć związek małżeński w kościele katolickim bractwa Piusa X w kolonii , pomimo to korzystam z sakramentu Eucharystii ponieważ nie potrafię bez....czy popełniam grzech. Szczęść Boże Rafał.
@sarq1
@sarq1 3 жыл бұрын
Nauka Kościoła mówi, że przyjmowanie komunii, gdy stan grzechu ciężkiego jest trwały, jest świętokradztwem. Proszę tego nie robić, gdyż zgotuje Pan sobie miejsce w piekle.
@Kacper-Roo30
@Kacper-Roo30 Жыл бұрын
To już nie kryzys, to droga do upadku. Winny jest temu sam kościół.
@solange8324
@solange8324 3 жыл бұрын
Czcigodny Księże Szymonie, to znakomita "pigułka" na temat kryzysu KK. Wypowiedź uważam za bdb, ponieważ można ją polecić komuś, kto wie mało o rewolucji w Kościele. Mam tylko prośbę, w trosce o poziom języka, aby zechciał Ksiądz wyeliminować błędną formę "przekonywujący" (chyba wczoraj padła z ust Księdza) na rzecz "przekonywającego" lub "przekonującego" oraz, by Ksiądz unikał modnych, ale wyświechtanych sformułowań w rodzaju "mieć z tyłu głowy". Ponadto proszę bardzo o cykl poświęcony Mszy św., jej częściom, ich znaczeniu. Z Panem Bogiem!
@piotrnowak8687
@piotrnowak8687 3 жыл бұрын
Polecam kanał Trudno być katolikiem
@solange8324
@solange8324 3 жыл бұрын
@@piotrnowak8687 Znam i śledzę, ale uważam, że Ksiądz Szymon przedstawiłby zagadnienie Mszy św. z oczywistych powodów o wiele lepiej, głębiej, choć doceniam wysiłki autorów kanału. Ich uwikłanie indultowe nieco dystansuje mnie wobec kanału, ale z drugiej strony sama mam za sobą niedługi etap tego rodzaju, wynikający z niewiedzy. Szybko jednak poczulam, że wprawdzie Msza św. Jest tradycyjna, ale kazania poprawne politycznie. Więc zastanawiam się, na ile kanał Trudno być katolikiem jest dobry i godny oglądania. Z Panem Bogiem!
@piotrnowak8687
@piotrnowak8687 3 жыл бұрын
@@solange8324 na FSSPX Polska są różne konferencje, zwłaszcza Ks. Wawrzyn
@solange8324
@solange8324 3 жыл бұрын
@@piotrnowak8687 Wiem, ale jakoś nie znalazłam konferencji analizujących strukturę Mszy świętej. Może niedokładnie szukałam...
@maciejnajlepszy
@maciejnajlepszy 3 жыл бұрын
@@solange8324 Są kazania księdza Wierzyckiego. Zaraz wrzucę link
@MrsMagdalenaKamila
@MrsMagdalenaKamila 3 жыл бұрын
A więc papież Franciszek jest heretykiem??
@mariopycz
@mariopycz 3 жыл бұрын
Jak słyszę to ksiądz utożsamia Kościół z klerem a to tylko część Kościoła. Tak więc problem o którym jest mowa nie dotyczy nas wiernych. Jezus o ile pamiętam to nie namawiał do potępienia świata a jego nawrócenia. W jednym się z księdzem zgadzam - największym zagrożeniem dla całego Kościoła jest BRAK WIARY a nie jakiekolwiek filozofie, ruchy, herezje czy też świat.
@Adrian.Wieczorek
@Adrian.Wieczorek 3 жыл бұрын
Ja wypowiem się jako 20 latek, który jest w Kościele, ale przechodził przez duży kryzys w wieku 13-15 lat. Mnie właśnie od Kościoła oddalało to zamknięcie się na wszystko co inne, trwanie w jakiejś skostniałej strukturze i dopiero dołączenie do wspólnoty przy parafii, poznanie Lumen Gentium, ale ogólnie wszelkich dokumentów uchwalonych podczas Soboru Watykańskiego II otworzyło mnie na Kościół i pokazało, że nasza Wspólnota nie jest zamknięta, że jest tu miejsce na wiele wrażliwości. Nowy ryt Mszy Świętej jest także piękny, bo pokazuje, że my też jesteśmy czynnymi uczestnikami liturgii, a nie jedynie biernymi pachołkami. Cóż, mamy inne wrażliwości, ale dla nas wszystkich jest miejsce w Kościele. Wielu jednak młodych jest przyciąganych dzięki temu, co wydarzyło się na Soborze Watykańskim II, ale jest też spora grupa zafascynowana rytem trydenckim, różnymi tradycjami- dobrze, abyśmy razem działali, a nie szukali wroga w Soborze, w braciach i siostrach Kościoła. Myślę, że brak Soboru byłby jeszcze gorszy. Możemy gdybać... sekularyzacja Europy jest długim procesem i sięga swoim początkiem Oświecenia. Warto zwrócić uwagę na to, iż przed Soborem już powoli zaczynał się głęboki kryzys i to właśnie rewolucja seksualna, ale i globalizacja, zamknięcie się Kościoła są ważnymi elementami sekularyzacji. Nie Sobór- byłbym daleki od tego.
@gregmisiewicz3836
@gregmisiewicz3836 3 жыл бұрын
A skąd ksiądz taką mądrość posiadł?
@KS-wh7hx
@KS-wh7hx 3 жыл бұрын
Dlaczego nie są odprawiane msze trydenckie widzę ze wiele księży odeszło od Chrystusa nie chcą dawać komuni św do ust ale zmuszają ludzi aby brali komunie na reke
@catarinegould9780
@catarinegould9780 3 жыл бұрын
👍💗
@henryksala2185
@henryksala2185 3 жыл бұрын
Mam pytanie do księdza; w jakie postawie Apostołowie przyjmowali Ciało Jezusa podczas Ostatniej Wieczerzy?
@katarzynakuga7286
@katarzynakuga7286 Жыл бұрын
Jak wiele okrucieństwa wręcz wniósł Sobór Watykański II. A my w większości ślepi.
@slawas1946
@slawas1946 3 жыл бұрын
👍
@agasiebawi812
@agasiebawi812 3 жыл бұрын
czy JPII bylmodernista??
@andrzejlasek7927
@andrzejlasek7927 3 жыл бұрын
nie kryzys lecz próba ,oczyszczenie z plew. pszenica zostaje wyrzucona ,a kąkol w snopkach zostaje.
@alexanderpodgorski5449
@alexanderpodgorski5449 3 жыл бұрын
Proszę Księdza, ryt dominikański i kilka innych rytów zachodnich nadal w Kościele istnieją, dzięki Bogu.
@pawepoleszak9310
@pawepoleszak9310 3 жыл бұрын
Masz rację !!!! My w Polsce potrzebujemy odważnych i wspaniałych księży , takich jak np. ks. Kneblewski ! kzfaq.info/get/bejne/fah5YJeqzNSWe6s.html
@erichrakieta7110
@erichrakieta7110 3 жыл бұрын
Jaki jest stosunek Bractwa św. Piusa X do nowej dyscypliny Postnej (1966 r. "Paenitemini" - Pawła VI, 1983 r. Kodeks Prawa Kanonicznego)? Czy przestrzeganie nowej dyscypliny postnej jest grzechem? Czy konieczne jest poszczenie w Suche Dni?
@SzkolyAkwinaty
@SzkolyAkwinaty 3 жыл бұрын
Kościół ma prawo zmieniać przepisy dotyczące dyscypliny postu, więc Bractwo św. Piusa nie kwestionuje legalności przepisów wprowadzonych przez Pawła VI i Jana Pawła II, jednak krytykuje ją jako zbyt łagodną i dlatego zaleca trzymanie się dawnej dyscypliny. Wobec tego nie jest i nie może być mowy o grzechu, jeśli ktokolwiek trzyma się nowej dyscypliny postnej. Poszczenie w suche dni obecnie nie obowiązuje pod grzechem, ale na pewno jest bardzo pożyteczne. Moderator.
@Mateusz-Maciejewski
@Mateusz-Maciejewski 3 жыл бұрын
19:25 Czy można prosić o wyjaśnienie. Przecież w nowym rycie jest taki moment Mszy, jak ofiarowanie: po modlitwie wiernych, kiedy zbierają na tacę, kiedy ksiądz mówi ,, Błogosławiony jesteś Panie Boże Wszechświata, bo dzięki Twojej hojności otrzymaliśmy...", a wierni śpiewają często ,, Ofiaruję Tobie Panie mój". Czasem jest procesja z darami.
@credoinunumdeum5008
@credoinunumdeum5008 3 жыл бұрын
Dokładnie jak p. Elżbieta napisała. Co było i jest w katolickiej liturgii a co wprowadzono w miejsce ofiarowania w NOM ładnie wyjaśnił też swego czasu Ks. Konstantyn Najmowicz w poniższym programie - omawiana kwestia jest od 45 minuty kzfaq.info/get/bejne/gphzp9J6t9G7l3U.html Warto dokładnie sobie te zmiany uświadomić bo są porażające.
@SzkolyAkwinaty
@SzkolyAkwinaty 3 жыл бұрын
Oto wyjaśnienie. W nowym rycie nie ma czegoś takiego, jak ofiarowanie. Ten obrzęd nazywa się tam "przygotowanie darów". Przygotowanie darów zostało skonstruowane przy założeniu unikania obrzędów i modlitw wskazujących na to, że mamy do czynienia z ofiarą, jednocześnie wprowadzono modlitwy, które są niczym innym jak błogosławieństwem stołu przed uroczystym posiłkiem, o czym piszą powyżej moi Przemówcy. Zróbmy mały przegląd obrzędów i modlitw ofiarnych, które są w starym rycie, a których brak w nowym. Proponuję posiłkowanie się łacińsko-polskim tekstem Mszy św. 1. Modlitwa 'Suscipe sancte Pater' jest dobitną prośbą do Boga Ojca o przyjęcie hostii jako ofiary. Kapłan unosi patenę z hostią i spogląda na krzyż na ołtarzu, a ma to zrobić tak, jakby stał przed samym Bogiem, który właśnie teraz od niego tę hostię odbiera. 2. Podobnym gestem kapłan ofiarowuje kielich z winem z domieszką wody, mówiąc 'Offerimus tibi Domine calicem salutaris'. Ta modlitwa wyraża cel ofiary, którym jest zbawienie ludzi. 3. Modlitwa 'Veni sanctificator' to prośba do Ducha Św. o błogosławieństwo przed chwilą przygotowanej ofiary. Uderzający jest kontrast słów tej modlitwy z nazwą obrzędu nowej mszy "przygotowanie darów". 4. We mszy uroczystej jesj okadzenie, podczas którego kapłan odmawia fragment ps. 140. Fragment ten mówi o ofierze z kadzidła. 5. Podczas obrzędu mycia rąk kapłan odmawia fragment ps. 25, w którym mowa o ołtarzu, co jest aluzją do ofiary, bo przecież ołtarz do niczego innego nie służy. 6. Modlitwa 'Suscipe sancta Trinitas hanc oblationem' jest kolejną prośbą o przyjęcie ofiary i która jasno wyraża poczwórny cel mszy św. A zatem w nowej mszy nie ma aż sześciu modlitw ofiarnych spośród ośmiu takowych obecnych w rycie rzymskim. W "Krótkiej analizie krytycznej novus ordo missae" kard.kard. Ottaviani i Bacci krytykują te modlitwy z nowej mszy mówiąc, że chodzi w nich nie o ofiarowanie darów, a o wymianę. 'Błogosławiony jesteś Panie Boże wszechświata, bo dzięki Twojej hojności OTRZYMALIŚMY chleb: owoc ziemi i pracy rąk ludzkich, Tobie go PRZYNOSIMY, aby stał się DLA NAS chlebem życia.' Wiele to mówi: otrzymaliśmy > przynosimy (a nie 'ofiarujemy) > aby był dla nas. Czyli nic nie dajemy Tobie Boże, bo to, co przynieśliśmy chcemy mieć dla siebie. Czy te modlitwy nie są bezczelne? Moderator.
@credoinunumdeum5008
@credoinunumdeum5008 3 жыл бұрын
@@SzkolyAkwinaty Przepięknie wyjaśnione. "Tragedia" to jedyne określenie jakie się ciśnie na usta na to co i jak "specjaliści" stworzyli w ramach nowego rytu.
@Mateusz-Maciejewski
@Mateusz-Maciejewski 3 жыл бұрын
Dziękuję wszystkim odpowiadającym za poświęcony czas na naukę o ofiarowaniu.
@lary.i.penaty3303
@lary.i.penaty3303 3 жыл бұрын
W punkt.
@poMocnyMichal
@poMocnyMichal 3 жыл бұрын
Kryzys w kościele to rzecz, która cieszy ludzi przyzwoitych. Proszę dalej wierzyć w to, że powrót do jeszcze większego obskurantyzmu zatrzyma rozpad kościoła - im wiecej takiej wiary, tym szybszy będzie proces rozpadu!
@katarzynajanosik8398
@katarzynajanosik8398 3 жыл бұрын
A ja mam bardzo proste pytanie,choć temat jest bolesny...dlaczego ksiądz nie wspomina że do ugruntowania modernizmu i nowej mszy przyczynił się w znacznym stopniu Wojtyła?...Czy całowanie koranu nie jest grzechem przeciw Pierwszemu Przykazaniu na oczach całego świata?!Bardzo proszę ująć moje pytanie w następnym filmie i bardzo proszę o odpowiedź i rozwinięcie tego tematu. Inaczej będę miała czarno na białym że bractwo jest jak śliski piskorz lub jak arcybiskup Jan Paweł Lenga w ciepełku i lepiej trzymać się tych którzy tak=tak...nie=nie-jak ksiądz Michał Woźnicki...czekam na odpowiedź. Laudateur Jesus Christus.
@mirosawmedryga5025
@mirosawmedryga5025 3 жыл бұрын
Nie uważam, by istotą dojrzałej wiary był rygoryzm, potępianie czy brak otwartości na świat (co bardzo mi się gryzie ze Szkołą Akwinaty). Istotą dojrzałej wiary wydaje się być "MAŁA DROGA DO NIEBA", zob. Kunegunda Siwiec (polska mistyczka), Miejsce mojego miłosierdzia i odpoczynku.
@euzebiuszzagorski1437
@euzebiuszzagorski1437 3 жыл бұрын
Judasz brał udział w ostatniej wieczerzy i sam Jezus mu podał chleb. Dlaczego?
@joan7711
@joan7711 3 жыл бұрын
Bardzo ciekawy wykład. Natomiast mam wątpliwości czy ryt naprawdę tak mocno określa moc wiary? Wystarczy spojrzeć na Kościół 500 lat temu, kiedy społeczeństwa masowo przechodziły na protestantyzm, a ryt katolicki miał się dobrze. Chyba, że czegoś nie zrozumiałam?
@kamilklimczak8203
@kamilklimczak8203 3 жыл бұрын
Otóż właśnie do rytu katolickiego w XVI wieku wkradały się różne herezje. Dlatego właśnie ustalono jeden ryt dla Kościoła zachodniego - dopuszczając tylko te które miały powyżej 200 lat. Wynikałoby z tego że problem zaczął się już w wieku XIV - i już wtedy mamy do czynienia z tzw. pre-reformatorami w rodzaju Wiklefa czy Husa.
@identytarysta2892
@identytarysta2892 3 жыл бұрын
W XVI wieku panowała zasada "czyja władza tego religia" więc bardzo często protestantyzm był siłą narzucany ludziom przez władców a wiara katolicka surowo tępiona przez aparat państwowy.
@kamilklimczak8203
@kamilklimczak8203 3 жыл бұрын
@@nyewesata9430 nie było przecież tak, że kapłan sobie wstał rano i stwierdził że od dzisiaj jest protestantem. To był proces, który uwidaczniał się też pewnymi błędami w rytach
@identytarysta2892
@identytarysta2892 3 жыл бұрын
@@kamilklimczak8203 Na pewno panowała wówczas olbrzymia ignorancja i degrengolada moralna wśród duchowieństwa. Na krótko przed reformacją zwołano nawet Sobór Laterański V aby jakoś uzdrowić sytuację wewnętrzną, niestety okazał się on kompletnym niewypałem i dopiero na Soborze Trydenckim rozpoczęła się rewitalizacja katolicyzmu.
@TheMalla3
@TheMalla3 3 жыл бұрын
społeczeństwa nie przechodziły na protestantyzm, tylko władcy,którzy chcieli odciąc się od wpływu Rzymu, zyskac większą, niekontrolowaną władzę oraz zdobyc majątki po Kościele Katolickim. Społeczeństwa były raczej przymusem zmuszane.
@magdalenapieczewska3530
@magdalenapieczewska3530 3 жыл бұрын
Szczęść Boże , od niedawna słucham księdza z ciekawością .Ja rozpoczęłam swoją drogę nawrócenia od uczestnictwa we Mszy św.do czego zostałam zachęcona przez wtedy jeszcze kolegę dziś już mojego męża. Uczestnictwo we Mszy Święta w Nowym rycie obudziło we mnie wiarę. Fakt faktem wraz z rozwojem wiary pojawiła się w moim życiu również Msza Święta w starym rycie , która w mojej parafii odprawiana jest narazie niestety tylko raz w miesiącu .Uczestniczę więc w obu mszach, w tej nowej każdego dnia i w tej starej raz lub kilka razy w miesiącu. Doświadczam postępu w wierze , moje życie duchowe uważam za żywe , wychowuje swoje dzieci w pobożności i codzienna msza jest tu wielką pomocą dlatego choć fakty historyczne, które ksiądz przedstawia uważam za prawdziwe to jednak w moim życiu nie widzę postępu choroby,o której ksiądz wspomina. Moja relacja z Bogiem się pogłębia ,nie mam podstaw do wiary w rozwijającą się we mnie chorobę . To trochę tak jak z edukacją , ksiądz zachęca do posyłania dzieci do szkół katolickich ale nie wszyscy mamy takie szkoły blisko lub okazję je organizować tak więc moje dzieci uczą się w domu ,bo innej możliwości nie widzę . To postrzegam też udział w obu mszach. I pytanie : W historii kościoła miały miejsce cuda Eucharystyczne , Sokółka czy Legnica,te najbliżej nas czyli Jezus przypomina o swojej obecności w Najświętszym Sakramencie również w miejscach gdzie sprawuje się Novus ordo jak więc na to spojrzeć ?
@anka9188
@anka9188 10 ай бұрын
W takim razie jestem heretyczką, uwazam, że inne religie rowniez prowadza do Boga, jestem tego przykladem. A myslalam, że głównie chodzi o afery pedofilskie, branie pieniedzy za sakramenty, przez to że księża prowadzą podwójne życie o czym ludzie wiedzą i przez Rydzyka oczywiście 😉
@kasper2235
@kasper2235 2 жыл бұрын
Skoro jednym z elementów tradycji chrześcijańskiej jest ciągła wojna domowa i obrzucanie się błotem, to porzućmy tradycję i skupmy się tak jak protestanci na Piśmie Świętym...
@zenonkasprzak1212
@zenonkasprzak1212 3 жыл бұрын
Nie nadąża
@hansolo8919
@hansolo8919 3 жыл бұрын
Pozdrawiam 7
@atomowykorzen
@atomowykorzen 3 жыл бұрын
A w Kanadzie to jaki był rryt? ;)
@azipser
@azipser 3 жыл бұрын
kryzys w kościele :) nie ma czegoś takiego. Możecie to ubierać w najpiękniejsze słowa i dorabiać filozofie, ale niestety brzmi to na końcu tylko trochę mniej śmiesznie niż rozmowa o kryzysie wiary w świętego mikołaja. Kto raz zrozumie, że był oszukiwany przez całe życie nie zacznie znowu wierzyć. Chyba, że w chwili słabości oszust znowu go dopadnie, zmanipuluje, nastraszy wiecznym potępieniem itd. Niektórzy może się ugną. Znowu demonizowane jest myślenie, a gloryfikowana ślepa wiara. Postawa, która sprawiłaby, że nadal siedzielibyśmy w jaskiniach. Na szczęście, mam szczerą nadzieje, że coraz więcej ludzi zacznie korzystać z rozumu i będziemy odchodzić do ciemnoty. W tym momencie niestety przeciętnemu polakowi bliżej do średniowiecznego, zabobonnego chłopa niż rozsądnego współczesnego człowieka, a to wszystko zasługo pasożytującego na polskim społeczeństwie kościoła katolickiego.
@identytarysta2892
@identytarysta2892 3 жыл бұрын
Oho już widać tych "rozsądnych współczesnych ludzi" co to wierzą że wykolejeni homoseksualiści to rodzina, aborcja to nie dzieciobójstwo, multikulturalizm jest fajny, w demokracji liberalnej rządzi lud, a co najzabawniejsze są otumanieni umysłowymi narkotykami jakie podsuwają im media.... Ot mity i zabobony dekadenckich, okcydentalnych społeczeństw w ostatniej fazie swojego upadku.
@azipser
@azipser 3 жыл бұрын
@@identytarysta2892 kazda skrajnosc jest zla. Swiat nie jest czarno-bialy.
@identytarysta2892
@identytarysta2892 3 жыл бұрын
@@azipser Zgadza się, Kościół nie jest idealny ale z drugiej strony na poziomie dzisiejszych realiów społecznych nie sądzę żeby klasyczny katolicyzm w sferze kulturowej powinien zostać zastąpiony współczesnym liberalno-postmodernistycznym szambem. Odkładając kwestię wiary zupełnie na bok uważam że każde zdrowe społeczeństwo aby trwać i rozwijać się potrzebuje jakiegoś zestawu jednoczących go mitów, kodeksów moralnych, tradycji, tabu, duchowego dziedzictwa itd.
@ewelinafeliszek4127
@ewelinafeliszek4127 3 жыл бұрын
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! Zawężone wyjaśnienie fragmentu Księgi Machabejskiej. Pozdrawiam
@lukaszluk4598
@lukaszluk4598 3 жыл бұрын
Kryzys w kościele katolickim ? - czyli w którym sakramecie kościoła katolickiego Jezus Chrystus nie domaga? Jest już częściowo obecny w eucharystii ? czy tylko słyszy na jedno ucho w sakramencie spowiedzi ? Czy może to bractwo pogrążyło się we własnej pysze ?
@edytamatusiak1106
@edytamatusiak1106 3 жыл бұрын
czy wy jesteście sekta
@andrzejjanczy9933
@andrzejjanczy9933 2 жыл бұрын
Czyli msza najważniejsza do zbawienia? Tylko rytuały? Ksiądz mamrocze po łacinie - odpowiadają ministranci. Lud drzemie. I tak przez 400 lat. No to faktycznie tradycja🙄. A już życie swoją drogą sobie biegnie. Tradycja to szaty, język grecki, obrzezanie itp. Do tego wracamy czy do zmiany trydenckiej? Słabe argumenty - dużo słów jak zwykle.
@przemow.5923
@przemow.5923 3 жыл бұрын
Niech ksiądz przedstawi analizę co wycięto z litórgi i co by musiało być włączone do novus że by spełniała warunki prawdziwej litórgi. I mam jeszcze pytanie o negowanie przez was komunia na stojąco. W kościołach wschodnich taka komunia się praktykuje... tam jest prawidłowa A u nas nie...?
@piotrnowak8687
@piotrnowak8687 3 жыл бұрын
Liturgii, popraw proszę bo wypala oczy.
@K00477
@K00477 3 жыл бұрын
Generalnie samo klęczenie nic nie znaczy samo z siebie, tylko za nim stoi jakieś zrozumienie tego znaku. Na Wschodzie klęczenie to znak pokuty, stąd nie klęka się podczas przyjmowania Świętej Eucharystii. Nie klęczy się w niedzielę, bo to Dzień Zmartwychwstania. U nas klęczenie nie oznacza tylko uniżenia w znaczeniu pokuty, ale też uniżenie jako adoracja, uwielbienie Boga. I czym innym jest usunięcie Komunii na klęcząco, a czym innym przyjmowanie na stojąco tam gdzie zawsze tak było. (notabene Ryt rzymski też trochę w postawach podczas Oficjum zachowuje świątecznego charakteru niedzieli- podczas Komplety sobotniej i niedzielnej antyfonę do Matki Bożej śpiewa się na stojąco, a w pozostałe na klęcząco) A jeśli gdzieś u grekokatolików się klęczy, to jest to tzw. latynizm.
@przemow.5923
@przemow.5923 3 жыл бұрын
@@piotrnowak8687 zakaz są okulary spawalnicze.
@przemow.5923
@przemow.5923 3 жыл бұрын
@@K00477 leczenia u Grekokatolików nie jest optymizmem. Jest o jedną z form przeżywania litórgi. Nie rozmawiasz z teoretykiem tylko z praktykiem wschodniego rytu A nie pytanie jest kierowane do księdza i w świetle soboru efeskiego który przyjmowanie na stojąco komunii popiera.
@agnieszkacioch8655
@agnieszkacioch8655 3 жыл бұрын
Polecam poczytać Krytyczną analizę Nowus Ordo , tego nie da się poprawić, polecam też Bulle św Piusa V. Dlatego została wydana, aby Mszy nie zmieniać. Pisze też o tym Abp Marcel Lefebvre w książce Msza Wszech Czasów.
@GREGOR512
@GREGOR512 3 жыл бұрын
Gościu twierdzi że ostatni papieże to heretycy
Polscy heretycy - czyli dlaczego trzeba myśleć
39:17
Szkoły Akwinaty
Рет қаралды 50 М.
Benedykt XVI - tradycjonalista czy neomodernista?
1:05:19
Szkoły Akwinaty
Рет қаралды 43 М.
小丑把天使丢游泳池里#short #angel #clown
00:15
Super Beauty team
Рет қаралды 47 МЛН
Get 10 Mega Boxes OR 60 Starr Drops!!
01:39
Brawl Stars
Рет қаралды 19 МЛН
Чёрная ДЫРА 🕳️ | WICSUR #shorts
00:49
Бискас
Рет қаралды 6 МЛН
王子原来是假正经#艾莎
00:39
在逃的公主
Рет қаралды 14 МЛН
Tchórzostwo to nie jest miłość! - kazanie ks. Szymona Bańki FSSPX
20:06
Gnoza, zielony ład i diabeł - rozmowa z ks. Piotrem Dzierżakiem FSSPX
47:50
[NV#049] Pokaże tatuaże i data końca świata (Q&A#7) [PL\ENG]
31:22
Langusta na palmie
Рет қаралды 560 М.
#ChwałaMU - co reklamuje @SamolykTomasz ?
29:46
Szkoły Akwinaty
Рет қаралды 45 М.
Jak wyglądało ŻYCIE W ZAKONIE? I dlaczego odeszłam?  - 7 metrów pod ziemią
24:55
7 metrów pod ziemią
Рет қаралды 3,3 МЛН
Aborcja i Trybunał Konstytucyjny - komentarz ks. Szymona Bańki FSSPX
16:36
red. Lisicki i ks. Bańka o Ukrytym Skarbie Kościoła
1:07:30
Szkoły Akwinaty
Рет қаралды 66 М.
Czy biskupi zrobią z nas lutrów? Czyli abp Ryś i protestanci
30:42
Szkoły Akwinaty
Рет қаралды 49 М.
Q&A #3: Uczestnictwo w nowej mszy, Harry Potter i o. Pelanowski
32:00
Szkoły Akwinaty
Рет қаралды 41 М.
小丑把天使丢游泳池里#short #angel #clown
00:15
Super Beauty team
Рет қаралды 47 МЛН