No video

Krzywa Laffera? To nie takie proste... Z Mentzenem o gospodarce #05

  Рет қаралды 58,727

namzalezy.pl

namzalezy.pl

Күн бұрын

🔴 Zapraszamy na zakupy do naszego sklepu - sklep.namzalez...
🔴 Polecamy przede wszystkim biznesowe i gospodarcze książki dla dzieci:
• „Mikołaj i dwa światy” to lekcja o systemach - kapitalistycznym i socjalistycznym: sklep.namzalez...
• „Mikołaj i magia biznesu” to lekcja o zakładaniu i prowadzeniu własnej firmy: sklep.namzalez...
🔴 Osoby zainteresowane podróżami oraz gospodarką i biznesem zdecydowanie powinny sięgnąć po książki Wojciecha Siryka:
• „Opowieści chińskie”: sklep.namzalez...
➨ WSPÓŁPRACUJ Z NAM ZALEŻY:
• Chcesz wystąpić na naszym kanale? Potrzebujesz reklamy? Zapraszamy do kontaktu: namzalezy.pl/k...
➨ NAM ZALEŻY W SIECI:
• namzalezy.pl/
• sklep.namzalez...
• patronite.pl/n...
• / namzalezy
• / namzalezy
• / namzalezy_pl
• / namzalezy_pl
➨ KONFERENCJA KAPITALISTÓW:
• Przygotowujemy wydarzenie dedykowane przedsiębiorcom i inwestorom: konferencjakap...
🌏 Interesujesz się światem i podróżami? Koniecznie sprawdź nasz drugi kanał. Wojciech Siryk zaprasza na swój autorski program „Ten Świat Jest Nasz” - / wojciechsiryk - czekają tam na Ciebie najwyższej jakości reportaże filmowe z Chin, Hongkongu, Tajwanu, Chile, Botswany, Estonii, Liechtensteinu, San Marino, Monako, Andory, Gibraltaru, Malty, Luksemburga, Słowenii i wielu innych, fascynujących miejsc.
🍓 Prezent dla wszystkich widzów naszego kanału - 10 ebooków oraz 3 audiobooki o tematyce gospodarczo-ekonomicznej - sklep.namzalez... - do pobrania na dole strony.

Пікірлер: 183
@namzalezy
@namzalezy Жыл бұрын
🔴 Najlepsze wydarzenie biznesowe w Polsce: everest23.pl/nam-zalezy ➨ Zostaliśmy głównym partnerem medialnym konferencji biznesowej „Everest”, którą organizuje dr Sławomir Mentzen. Mamy okazję obserwować proces przygotowania tego wydarzenia i możemy zapewnić, że będzie to coś, czego na tym rynku jeszcze nie było. Skala i rozmach są wręcz imponujące. ➨ Osoby, które kupią bilety przez nasz link afiliacyjny, otrzymają w trakcie wydarzenia więcej, niż pozostali uczestnicy. Tylko my, jako główny partner medialny, mamy zgodę, żeby zapewnić „naszym uczestnikom” dodatkowe atrakcje. Już teraz możemy zdradzić pierwszą z nich - będzie to zamknięte spotkanie z Janem Kubaniem i Wojciechem Sirykiem. Możecie być też pewni, że to nie jedyny bonus, który przygotujemy dla Was na ten dzień. ➨ Dokonując zakupu przez powyższy link wspieracie kanał Nam Zależy oraz zapewniacie sobie ponadprogramowe korzyści na miejscu. Nie tracicie nic i na pewno nikt inny nie będzie miał dla Was lepszej oferty. Win-win!
@Miodek174
@Miodek174 5 жыл бұрын
Ta seria jest czymś fantastycznym. Aż chce się oglądać więcej.
@lokoddz
@lokoddz 5 жыл бұрын
Myślę, że seria z Panem Sławomirem w znacznym stopniu przyczyniła się do wzrostu zainteresowania kanałem. Gratuluję dobrych wyborów rozmówców i kunsztu prowadzącemu. Tak trzymać!!!
@przemysawwyrwas4876
@przemysawwyrwas4876 5 жыл бұрын
Kolejny wartościowy wywiad
@aleksanderkoj522
@aleksanderkoj522 5 жыл бұрын
Wincyj wincyj sławomira
@aleksanderkoj522
@aleksanderkoj522 5 жыл бұрын
Sławomira
@iTrw9px
@iTrw9px 5 жыл бұрын
Świetna seria, czekam na kolejny odcinek. Dr. Mentzen na premiera!
@adredy
@adredy 5 жыл бұрын
Hmm moze ma leb ale pomysl czy by go nie wykozystal przeciwko Polsce to ze sie tu produkuje nie znaczy ze jest tak slodziutko !
@gabrielpan8275
@gabrielpan8275 5 жыл бұрын
Są dwie zajebiste twarze w Konfederacji. Jest Pan Bosak płynny, lekki i medialny, inteligentny, twarzowy ,zna odpowiedz na każde pytanie bez zająknięcia. I jest Pan Mentzen, merytoryczny, szczery, równie inteligentny i prawdziwy - wydaje się ze nie potrafi kłamać. A to plus. To są liderzy K. wg. mnie. Oni w TV na ewentualnych debatach itp. Krzywa na sukces K.
@LukasTorquemada
@LukasTorquemada 5 жыл бұрын
Jest też Janusz Kulfon-Pipke, stary cwaniak i seksualny degenerat ;-) Ale na poważnie, to Korwin powinien dostać dożywotni zakaz na debaty publiczne już dawno temu.
@gabrielpan8275
@gabrielpan8275 5 жыл бұрын
@@LukasTorquemada Rodaku -to się tyczy co najmniej 80% polityków.
@LukasTorquemada
@LukasTorquemada 5 жыл бұрын
​@@gabrielpan8275​No właśnie xD
@gabrielpan8275
@gabrielpan8275 5 жыл бұрын
@@LukasTorquemada Demokracja to farma drobiu, są koguty, kury , jaja i lisy. My to jaja ,praktycznie zero możliwości. Ale jak za dożo zniosą to się wytoczą i są ie do opanowania. 30 pare lat znosili i już się wytoczyły. Czas na jaja Korwina ,Narodowcy itp.
@LukasTorquemada
@LukasTorquemada 5 жыл бұрын
@@gabrielpan8275 lol
@MrLesiu90
@MrLesiu90 5 жыл бұрын
Prosta Mentzena: Czym więcej wywiadów z dr Mentzenem tym więcej Patronów☺
@beatboxerjonasz2
@beatboxerjonasz2 5 жыл бұрын
ja również zacząłem sie mocno interesować kanałem dzięki Panu Sławomirowi
@robert9dumnicki
@robert9dumnicki 5 жыл бұрын
2:28 - Panie Sławomirze, to była Kawiarnia Szkocka, nie Wiedeńska.
5 жыл бұрын
Oczywiście! Aż mi wstyd, nie mam pojęcia, czemu powiedziałem Wiedeńska.
@MrCr00wn
@MrCr00wn 5 жыл бұрын
Wiedeń również zacny
@elzbietasokolow5953
@elzbietasokolow5953 5 жыл бұрын
@ NIe szkodzi, kazdy moze sie pomylic czy przejezyczyc, a pana rekcja na zwrocona uwage swiadczy o pana uczciwosci i samokrytycyzmie , a sa to cechy charakteryzujace ludzi prawych i honorowych. Dziekuje.
@alfredmitczyk7748
@alfredmitczyk7748 5 жыл бұрын
@ Częściej się Panu zdarzają błędy, ale wybaczamy za wiedzę. ;-) Uwielbiam Pana oglądać. Pozdrawiam
@Raksar_Vredeson
@Raksar_Vredeson 4 жыл бұрын
@ Może to skojarzenie ze Szkołą austriacką (szkołą wiedeńską)?
@almix445
@almix445 5 жыл бұрын
*W niedzielę głosujemy na Konfederację🇵🇱🇵🇱🇵🇱🦅* 1️⃣✍️❎🗳️
@HyperVegitoDBZ
@HyperVegitoDBZ 5 жыл бұрын
Drużyna Gandalfa się nie sprzedała.
@certoipus
@certoipus 5 жыл бұрын
zajebiście merytoryczny materiał! dzięki NZ!
@DKdoman
@DKdoman 5 жыл бұрын
Mi bliski jest pogląd Rothbarda na ten temat. Nie używajmy krzywej Laffera, bo przecież nie zależy nam na jak najefektywniejszym ściąganiu pieniędzy z ludzi. Gdy mówimy - obniżmy podatki to zwiększą się wpływy, inni mogą zrozumieć, przynajmniej podświadomie, że naszym celem jest zwiększenie wpływów. Naszym celem powinna być obniżka podatków, niezależnie od tego gdzie na tej krzywej się znajdujemy, nie chowajmy się za krzywą Laffera bo to wcale nie działa na naszą korzyść :)
@0909umcia
@0909umcia 5 жыл бұрын
To samo u mnie. Rothbard to w ogóle wyprzedził swoje czasy pod tym względem. Bo oglądanie ekonomistów wolnorynkowych i zwolenników państwa minimum jak mówią o tym jak podnieść wpływy budżetowe musi prowadzić do wniosku że mają coś z głową. 😀 To chyba taki argument żeby przekonać lewaków do niższych podatków. Ale nie da to nic dobrego, więcej pieniędzy w rękach rządu to mniej w rękach obywateli. Efekt wypierania. Jeszcze więcej debilnych wydatków budżetowych. Mniej dyscypliny finansowej - im więcej mają kasy tym jeszcze więcej jej wydają.
@BobBrzenczydupa
@BobBrzenczydupa 5 жыл бұрын
konfederacja ! głosujemy !
@michadmochowski1246
@michadmochowski1246 5 жыл бұрын
A na jesieni do parlamentu polskiego na Wolność.
@SzymonZat
@SzymonZat 5 жыл бұрын
@@michadmochowski1246 Jeżeli uda im się zrobić wspólny program to myślę, że zostaną do jesień jako konfederacja.
@michadmochowski1246
@michadmochowski1246 5 жыл бұрын
Tutaj warto podkreślić "Jeżeli im się uda", a zasadniczo jedyne co ich łączy to niechęć wobec unii. kzfaq.info/get/bejne/hLaYncKVvNaXfmg.html Korwin tutaj się na ten temat wypowiedział.
@Adamus1410
@Adamus1410 5 жыл бұрын
@@michadmochowski1246 Gdzie tu sens, gdzie logika, gdy będzie już w obiegu nowa nazwa ? W tym tempie, życia Wam nie starczy, żeby przekroczyć próg do sejmu, choć może to i dobrze, bo cały ten koncept to sen wariata.
@michadmochowski1246
@michadmochowski1246 5 жыл бұрын
Czego konkretnie w mojej wypowiedzi nie rozumiesz? Po prostu Konfederacja ma racje bytu tylko do europarlamentu. Korwin nawet powiedział otwarcie, że celem tej koalicji jest "rozpierdolić unie europejską" i w tym narodowcy i Braun mogą mu pomóc, a w naprawie Polski prędzej by przeszkodzili. Konfederacja od samego początku była budowana pod eurowybory, a w poprzednim moim komentarzu zamieściłem link do filmu, w którym Korwin wprost powiedział, że po eurowyborach każdy z Konfederacji pójdzie w swoją stronę, bo mają zupełnie inne światopoglądy i wspólny program dla Polski nie jest możliwy.
@DezmontPL
@DezmontPL 5 жыл бұрын
No dobrze, ale trzeba wziąć pod uwagę coś innego. Otóż jasne, że wzrost podatku dochodowego zwiększa ilość pieniędzy pozyskiwanych z jego tytułu przez Państwo. Jednocześnie jednak zmniejsza wpływy np z VATu gdyż ludzie mają mniej pieniędzy do przeznaczenia na zakupy. Myślę, że powinno się badać wpływ ogólny na przychody, nie zaś z tytułu tylko tego jednego, zmienianego podatku. Pozdrawiam :)
@lukaszjanda
@lukaszjanda 5 жыл бұрын
@maciejl20 no właśnie, ale też należy brać pod uwagę jak taki podatek działa. Podatek dochodowy jest dużo gorszy niż podatek VAT pod pewnymi względami.
@Szycha8412
@Szycha8412 5 жыл бұрын
Ma racje ,lepszy argument to zostawienie ludziom więcej w portfelu przez niższe podatki a zatem i wiecej pieniedzy wydawanych pożytecznie :)
@anagamidev
@anagamidev 5 жыл бұрын
Mit :D Większość ludzi jest niegospodarna :D
@Szycha8412
@Szycha8412 5 жыл бұрын
@@anagamidev To wydając pieniądze np na wódkę przekażą je właścicielowi gorzelni i on już będzie gospodarny bo za tą kasę wybuduje sobie nowy budynek i da zarobić murarzom i inżynierom:)
@anagamidev
@anagamidev 5 жыл бұрын
@@Szycha8412 No i tutaj racja, ale to też nie jest takie proste. Bo jeśli ludzie wydają na konsumpcję, to owszem ktoś zarabia, ale np. jeśli to jest alkohol, to oni sobie niszczą zdrowie, rozwalają wątrobę, lądują na wytrzeźwiałkach albo wchodzą w konflikt z prawem, kradną coś, co pociąga za sobą interwencję państwa czy innych osób, co generuje jeszcze większe koszty, a państwo musi brać skądś te pieniądze, chyba, że chcemy mieć wysyp chorych i uzależnionych na ulicach :D Jedynym rozsądnym sposobem jest uczyć ludzi gospodarować pieniędzmi i odpowiednio inwestować - w rzeczy dobre, ale do tego potrzebna jest edukacja dobra czyli też wysokie podatki :D I koło się zamyka :D
@Szycha8412
@Szycha8412 5 жыл бұрын
@@anagamidev To jakiś argument ale większość ludzi nie wyda tego na wódkę poza marginesem społecznym. Wyda na ciuchy, remonty, meble , wycieczki itd. Tak czy siak per saldo lepiej niż urzędnicy na papier i dupogodziny jego przekładania. To jak wydać na zamiatacza ulic a na osobe liczącą ile ptaków przeleciało dizś na niebie - z czego większy pożytek? Pozdrawiam
@anagamidev
@anagamidev 5 жыл бұрын
@@Szycha8412 No fakt. Dlatego w sumie podatki to rzecz drugorzędna, bo jeśli ktoś prowadzi dobrze i optymalnie biznes, to tak czy siak będzie generował zyski. Ważne jest to, żeby dobra praca była premiowana, a dobry biznes mógł być rozwijany bezproblemowo. Z kolei niskie podatki mogą powodować wysyp beznadziejnych, nieoptymalnych biznesów początkowo, które z kolei w dłuższej perspektywie mogą spowodować, że rynek zaleje masa niepotrzebnego shitu i te biznesy same siebie zaczną wygryzać i zaczną upadać :D Serio, na rynku globalnym to nie jest już takie proste, gdzie masz mnóstwo zależności i niesamowitą konkurencję :D
@0909umcia
@0909umcia 5 жыл бұрын
Krzywa Laffera ponoć działa głownie po prawej jej stonie, blisko maximum. Gdy podatek jest już bardzo wysoki to jego zmniejszenie najpewniej zwiększy wpływy. Dziękuję za bardzo merytoryczny wywiad. Jest Pan wg mniej najlepiej przygotowanym ekonomicznie członkiem Konfederacji. Glosowałbym z pewnością na Pana ale nie ten okręg.
@azes6209
@azes6209 5 жыл бұрын
Sławomir Mentzen - dr Sławomir Mentzen, przedsiębiorca, ojciec rodziny, człowiek wybitny
@Adamus1410
@Adamus1410 5 жыл бұрын
Nie ma wybitnych ludzi i głupich środowisk, wybitny człowiek poukładałby partię do stanu, gdzie nie byłaby ona egzotyką, a weszła do głównego nurtu i mogła walczyć z PiS-em, czy PO - Mentzen faktycznie niewiele wnosi, to taki klakier JKM, który broni całego pseudo dorobku idola z logiką - czekać, czekać, czekać - na co ?
@azes6209
@azes6209 5 жыл бұрын
@@Adamus1410 Sławomir Mentzen - dr Sławomir Mentzen, przedsiębiorca, ojciec rodziny, człowiek wybitny
@adelsasumi
@adelsasumi 3 жыл бұрын
Wywiad ma już swoje lata, i jestem anarchistą, ale dla uczciwości intelektualnej chcę zauważyć, że państwo nie pobiera podatków tylko w "tu i teraz", ale też w przyszłości. Podatki na maksimum krzywej Laffera maksymalizują zyski w teraz kosztem wpływów do budżetu w przyszłości, a im niższe podatki (dalej na lewo od maksimum krzywej Laffera), tym podatki są niższe w teraz, ale rozwój kraju będzie większy, co przełoży się na większe wpływy do budżetu w przyszłości. Właśnie taki model zaadoptowały azjatyckie tygrysy jak Singapur czy Hong Kong. I to nie jest nawet żadna etyka (libertariańska), ani ideologia (liberalna), tylko czysty polityczny/przestępczy pragmatyzm (tylko inteligentny, nastawiony na myślenie o przyszłości, a nie ignorowanie jej).
@elzbietasokolow5953
@elzbietasokolow5953 5 жыл бұрын
Brawo panie Slawomirze. Tak trzymac.
@Patrk38
@Patrk38 5 жыл бұрын
To my dziekujemy za twoją pracę!
@piotrpiotrek9507
@piotrpiotrek9507 5 жыл бұрын
Chcialbym zobaczyc tych gamoni, co daja lapke w dol. To musza byc okazy
@elzbietasokolow5953
@elzbietasokolow5953 5 жыл бұрын
To nie okazy to cymbaly.
@dybusmariusz
@dybusmariusz 3 жыл бұрын
@maciejl20 Zgadzam się! Pan doktor ma wiedzę, ale nie na temat i nie ma bladego pojęcia jak zoptymalizować(a metoda jest prosta) wysokość podatków tak,żeby wpływy do budżetu były optymalne, ale również optymalne dochody przedsiębiorców.
@perdurabopasan
@perdurabopasan 5 жыл бұрын
#KONFEDERACJA
@perdurabopasan
@perdurabopasan 5 жыл бұрын
@@Albimar17 lepiej niz twoja znajomosc alfabetu
@cziwochel3415
@cziwochel3415 5 жыл бұрын
Ale to chyba lepiej jeśli rosną efektywne podatki, a nominalne spadają, bo wtedy można normalnie płacić podatki bez kombinowania.
@maksymiliang3235
@maksymiliang3235 5 жыл бұрын
Dziękuję za świetny materiał!
@sebon11
@sebon11 5 жыл бұрын
Fajny odcinek, ale bardzo czekam na odcinek "Wolny rynek vs Ekologia" (zaproponowany przez kogoś pod 1 odcinkiem tej serii). Jak połączyć te dwie rzeczy? Często konsumpcjonizm powoduje cięcia kosztów przez wielkie koncerny kosztem ziemi - na przykład poprzez produkcję plastikowych butelek, z którymi potem nie ma co zrobić. Jak się ich zakaże, to źle, bo jak to się państwo może mieszać, przecież wolny ryneg. A jak się na nie pozwoli (tak jak do tej pory), to zniszczymy sobie planetę, bo wielkie korporacje naprawdę mają gdzieś ziemię, nasze zdrowie i przyszłość. I ludzie też je mają gdzieś. Tak, jak politykę i pozwalają wielkim partiom politycznym niszczyć nasz kraj - bo bardziej ich obchodzi własne życie, co będą robić za dwie godziny - tak samo, jak nie obchodzi ich nasza planeta. I tak, jak nasz kraj jest niszczony, tak (teoretycznie) nasza planeta jest niszczona przez ludzką nieświadomość. Chyba gadam głupoty, tym bardziej że się nie znam, ale plastikowe opakowania to pewnie jest problem. Jak więc żyć? Zakazać czy nie zakazać? W tym temacie znajdzie się na pewno miejsce na smog i inne tematy, o których jest głośno.
@ekonomia_podatki_teoria_gier
@ekonomia_podatki_teoria_gier 11 ай бұрын
Ciekawy film, ale moim zdaniem Pan się myli w dwóch kwestiach - Lafferowi i Wanniskiemu, który spopularyzował krzywą, rozchodziło się generalnie o obciążenie podatkowe per saldo (nie analizowali poszczególnych podatków), Wanniski pisał, że punkt maksymalizacji wpływów to pewien konsensus publiczny - dóbr publicznych (z podatków) i prywatnych. Patrząc z tej perspektywy na pewno jesteśmy po prawej stronie krzywej, gdzie wraz ze wzrostem obciążenia (stawek i skomplikowania) wpływy maleją (CETERIS PARIBUS), bo nie ma zgody społecznej na podwyższanie podatków.
@MrAdamStefan
@MrAdamStefan 5 жыл бұрын
Problem polega na tym, że efekt Laffera jest opóźniony w czasie, jeśli podatek jest już odpowiednio wysoki. Czyli po podniesieniu podatku, wpływy budżetowe zazwyczaj rosną, ale gdyby tego podatku nie podniesiono, to wpływy wzrosłyby jeszcze bardziej, ale w dłuższym termine. Rząd woli zadowolić się wpływami jak najszybciej, ale nikt nie widzi tego, ile tracimy wtedy w przyszłości. prawolaffera.pl/
@Adamus1410
@Adamus1410 5 жыл бұрын
Jest to bardzo złożona kwestia, wiele rzeczy zależy od stopnia akceptacji państwa, wydolności aparatu skarbowego, ogólnej uczciwości, czy skali patologii na rynku, ten sam podatek w Szwecji, da inny efekt, niż w Polsce, czy Grecji. Dwa należy oddzielić reformy podatkowe, od podatkowej demagogii, która w kraju takim jaki Polska, gdzie przez warcholstwo znaleźliśmy się pod zaborami powinna być karalna.
@zamaskowanyjanek7831
@zamaskowanyjanek7831 5 жыл бұрын
Jeśli zdefiniujemy cele Państwa, to podatki powinny służyć minimalizacji kosztów realizacji tych celów (jakkolwiek to brzmi). Dlatego optymalny punkt na Krzywej Laffera to niekoniecznie maksimum, chyba, że pieniądz prywatny jest mniej efektywny od państwowego. Rząd powinien mieć tyle pieniędzy, ile jest w stanie wydać efektywniej od obywateli.
@bartomiejkiedrzynek8726
@bartomiejkiedrzynek8726 5 жыл бұрын
Dzięki za bardzo dobry materiał. Pozdrawiam;
@abazur
@abazur 5 жыл бұрын
Super... denerwuje tylko brak dbałości o tło... i ten pałąk od ekranu wysunięty :/
@elzbietasokolow5953
@elzbietasokolow5953 5 жыл бұрын
Sa pewne obszary opodatkowania ktore wplywaja na inne ,np za wysokie opodatkowanie domow moze obnizyc dochody panstwa z podatkow z powodu zalamania sie sektora budowlanego. "Odkrecenie " calej operacji jest technicznie b. latwe ale pociaga za soba - czesto -niepowetowane straty polityczne w postaci utraty zaufania do rzadu. Po prostu "dobry fachowiec" w swojej profesji tak "opitala" portfel ze opitolony orientuje sie o stracie po uplywie stosunkowo dlugiego czasu pozwalajacego na przygotowanie zgrabnej bajeczki w rodzaju "to nie bylismy my to oni, to przez nich" itp bzdety. Niestety nawet takie majstersztyki nie dzialaja na rozsadniejszych obywateli. Przykre. Nie ???
@lucasharwick9598
@lucasharwick9598 5 жыл бұрын
12:31 Nie wiem jak jest z tymi ulgami, ale podatek od zysków kapitałowych był taki sam przed i po rządach Reagana. Po objęciu władzy obniżył go z 28 do 20%, a po kilku latach przywrócił stawkę do 28%. Wydaje mi się więc, że przynajmniej to źródło argumentu doktora Mentzena jest nie do końca trafione. Aczkolwiek trudno jest nie zgodzić się z postawioną przez niego tezą. Różne procesy w gospodarce mają różny czas trwania i ten fakt komplikuje sprawę do tego stopnia, że nigdy nie użyłbym krzywej Laffera jako argumentu poza przypadkami, gdy podatek przekracza 75%.
@MariuszKozerski
@MariuszKozerski 4 жыл бұрын
A czy ktoś badał wpływ podwyższenia jednego podatku na przychody z innych podatków? Powiedzmy podnosimy podatek dochodowy. Wiadomo wpływy z tego podatku wzrosną, ale ludzie pracujący będą mieli mniej pieniędzy, więc mniej dóbr kupią i to będzie miało wpływ na ilość wpływów z podatku VAT.
@Zbromir
@Zbromir 5 жыл бұрын
Ciężko mi się zgodzić w kwestii podatku od zbycia nieruchomości. Gdy rośnie podatek, to ja przerzucam ten koszt na nabywcę, co oznacza, że cena nieruchomości rośnie. W krótkim terminie wpływy rosną ale w pewnym momencie ludzi nie stać na nabywanie drogich mieszkań, przerzucają się na wynajem. Z tego wyniknąłby spadek wpływu do budżetu z tytułu takiego podatku.
@mariuszkaczmarczyk1683
@mariuszkaczmarczyk1683 5 жыл бұрын
Sprawa jest nadzwyczaj prosta. 10% liniowego likwidacja biurokracji i ekonomiści są bezrobotni :))
@HyperVegitoDBZ
@HyperVegitoDBZ 5 жыл бұрын
Ekonomiści akurat by zbankrutowali gdyby zlikwidowano podatek dochodowy.
@gerwantofrivera3725
@gerwantofrivera3725 5 жыл бұрын
Hmmm, ale czy uproszczenie ("załatanie") prawa podatkowego przy jednoczesnym obniżeniu podatków czyli utrzymaniu de facto statusu quo nie jest to także pozytywne gdyż mniej energii i kapitału jest przeznaczane na biurokrację i doradców podatkowych?
@davidniemira
@davidniemira 4 жыл бұрын
Też bo było ciekawe gdybyście wytłumaczyli co to jest krzywa Rahna.
@KierzolSLU
@KierzolSLU 5 жыл бұрын
Jak ktos robi dobrą robotę, to i warto go wspierać. Coś jak z krzywa Laffera :D
@parheliaa
@parheliaa 5 жыл бұрын
Ciekawy wykład. Aczkolwiek jestem ciekaw na ile po podstawierniu do fukcji argumentu "wszystkie pieniądze zabrane obywatelowi w róznych daninach" zamiast "podatki" Krzywa by pasowała do modelu teoretycznego. Moim zdaniem o wiele bardziej
@arudni
@arudni 5 жыл бұрын
Sławek Ty to jesteś gość, można Cie słuchać godzinami
@michaborski7383
@michaborski7383 5 жыл бұрын
ekstra materiały jak zawsze
@czyzewskipsychoterapeuta
@czyzewskipsychoterapeuta 3 жыл бұрын
nie koniecznie pan Laffer ma rację, bo w Japonii odkryto że ktoś fałszuje banknoty, ale policja nie wie po co robi, bo na materiały wydaje więcej niż ma z tego zysku, więc pewnie znajdzie się osoba, która będzie dopłacać do swojej pracy
@cezarydziemian6734
@cezarydziemian6734 4 жыл бұрын
Przecież to wszystko jest zależne od czasu! Jasne, można podnieść podatki i wpływy do budżetu wzrosną, ale gospodarka z wysokimi podatkami staje się niekonkurencyjna i po iluś latach wpływy do budżetu mogą być o wiele mniejsze niż byłyby gdyby podatki pozostały na niskim poziomie. Wystarczy prosty eksperyment myślowy w którym państwo zabiera wszystko. Wszystko zostaje znacjonalizowane. W tym momencie wpływy do budżetu są ogromne. Problem w tym taka znacjonalizowana gospodarka zdycha. Po paru latach mamy pusto zarówno w kieszeniach obywateli jak i w budżecie. Dlatego uważam, że nie ma sensu mówić o tym czy optymalny jest poziom 60% czy 70% w oderwaniu od czasu. Optymalny poziom opodatkowania z perspektywą czteroletnią może być kompletnie odmienny od optimum np. dla 40 lat.
@defilrepairman1970
@defilrepairman1970 4 жыл бұрын
Panie Sławomirze, mam nadzieję że kiedyś zostanie Pan Prezydentem Najjasniejszej Rzeczpospolitej!!!
@piotrkurdziel187
@piotrkurdziel187 5 жыл бұрын
Tu jest POLSKA nie AFRYKA WYP.....Y NACZELNIKA!
@tedemez
@tedemez 5 жыл бұрын
Pozdrawiam.
@rozrewolwerowanyrewolwer391
@rozrewolwerowanyrewolwer391 5 жыл бұрын
Krótkoterminowo prawie zawsze podwyższenie podatków skutkuje zwiększeniem wpływów budżetowych, ale zapomniał Pan wspomnieć, że patrząc długoterminowo obniżenie podatków zawsze skutkuje zwiększeniem wpływów budżetowych i jest to tylko kwestia czasu.
@dybusmariusz
@dybusmariusz 3 жыл бұрын
Ja uważam, że podniesienie podatków zawsze skutkuje obniżeniem wpływów, ale nie zawsze będzie to od razu widoczne a obniżenie podatków zawsze spowoduje wzrost wpływów do budżetu również z efektem nie od razu widocznym.Poza tym Mentzen nie ma pojęcia jak znaleźć skutecznie idealną stawkę podatkową( a ja wiem jak) tak żeby zoptymalizować przychody do budżetu i dochody przedsiębiorców co w efekcie równa się dobrobytowi społeczeństwa.
@almanzor2008
@almanzor2008 5 жыл бұрын
Racjonalny wykład. Szczególnie przykład wzrostu VAT z 22% do 23% wykazało że Max krzywej L jest dużo wyżej. Z drugiej strony obniżenie w Rosji cit do 15% nie spowodowało bumu
@krzysztofjanowski4514
@krzysztofjanowski4514 5 жыл бұрын
Pozdrowienia.
@lucynakaczmarska7730
@lucynakaczmarska7730 5 жыл бұрын
Tylu mądrych ludzi mamy ale dziwnie że nie są w rządzie, dlaczego tak jest! Ja łącze tych ludzi z Konfederacją przebijcie się w wyborach potrzebujemy właściwych zmian!
@mszalans4817
@mszalans4817 5 жыл бұрын
*Uwaga, jestem laikiem więc mogę gadać głupoty - poprawcie mnie jakby co, byle konstruktywnie* Dobry wykład. Jednego mi jednak tu brakuje. Co z interakcją pomiędzy typami podatków? Np. jeżeli obniżymy PIT zostawiając ludziom więcej pieniędzy w kieszeni, to czy nie wzrosną nam wtedy wpływy z VAT?
@Fitpleasebitch
@Fitpleasebitch 5 жыл бұрын
Konfederacja!!
@michalplat8838
@michalplat8838 4 жыл бұрын
Więcej 😁
@shoti1111
@shoti1111 5 жыл бұрын
Mentzen...co za gość. Powinien być premierem !
@krzysztofrusek9096
@krzysztofrusek9096 5 жыл бұрын
Pan raczy zapominać o podatku stałym od płac- podatku zwanym ZUS Radzę policzyć powtórnie dla najniższej krajowej sumę podatków - i jak blisko jesteśmy tego maksimum krzywej Laffera.
@piotrjuszczyk1
@piotrjuszczyk1 5 жыл бұрын
Dr Mentzen rzeczywiście jest merytoryczny. Tak naprawdę krzywa Laffera jest nieistotna. Istotny jest punkt na krzywej dla którego nie dochody podatkowe są największe tylko dla którego zysk państwa + zysk obywateli jest największy.
@marlenamarlena160
@marlenamarlena160 5 жыл бұрын
W przypadku opodatkowania pracy nie można rozpatrywać każdego z podatków osobno. Krzywą Laffera należało by policzyć dla całości opodatkowania a nie dla samego dochodowego, który w przypadku umowy o prace wynosi np. 18% czyli jest po lewej stronie krzywej. Biorąc pod uwagę konieczność opłacenia przymusowych składek ZUS i NFZ, podniesienie dochodowego do 60% spowoduje, że pracownik odda Państwu prawie całą wypłatę. W tym kontekście faktycznie jesteśmy po prawej stronie krzywej, przynajmniej jeśli chodzi o opodatkowanie pracy. Firmy maja jeszcze możliwość odliczeń ale pracownicy już nie. Stąd emigracja i popularność pracy w szarej strefie. Do tego dochodzi jeszcze opodatkowanie pieniędzy, które pracownik dostanie na rękę, czyli między innymi VAT, akcyzy, podatek od nieruchomości itd., co zwiększa koszt utrzymania i sprawia, że jesteśmy już daleko po prawej stronie krzywej. Zgadzam się też z twierdzeniem, że nie powinniśmy celować w szczyt krzywej. Gospodarka będzie lepiej się rozwijać, jeżeli większość kapitału pozostanie w rękach prywatnych - na to przykłady już nie trudno znaleźć.
@Adamus1410
@Adamus1410 5 жыл бұрын
To poproszę te konkretne przykłady ? Wbrew wielu liberalnym mitom podatki w Polsce są po środku, ba nie ma kraju fundamentalnie podobnego do Polski, gdzie ten poziom opodatkowania byłby znacząco niższy. Jeśli np dodamy do kosztów w USA skandaliczne ceny prywatnych ubezpieczeń medycznych, gdzie suma 1000-1200 dolarów miesięcznie to pewna norma za pełne ubezpieczenie, podatek od nieruchomości to mit liberalnej Ameryki upada, a rodzi się inny obraz kraju głęboko dysfunkcyjnego.
@marlenamarlena160
@marlenamarlena160 5 жыл бұрын
@@Adamus1410 Tak, ale to, że jesteśmy pośrodku, wśród podobnych krajów, nie oznacza, że jesteśmy w najwyższym punkcie krzywej Laffera, a jedynie, że socjalizm na świecie zwycięża. Nie sądzę, żeby to była dobra droga dla Polski. Co do USA to już dawno nie są prawdziwie kapitalistycznym krajem, podobnie jak Unia Europejska. Moim zdaniem powinniśmy stosować rozwiązania, które pozwoliły USA się rozwinąć, a nie te które obecnie prowadzą do zastoju lub nawet kryzysów.
@Adamus1410
@Adamus1410 5 жыл бұрын
@@marlenamarlena160 Elementy gospodarki, które pozwoliły USA się rozwinąć to wcale nie liberalna ortodoksja, a protekcjonizm i wykopanie Europejczyków z obu Ameryk, doktryna Monroe, gdzie cele gospodarcze i polityczne stanowiły pewną jedność. Kolejna sprawa nie ma żadnego socjalizmu, a skala rozwarstwienia w Polsce i we większości krajów rośnie, mamy natomiast siłą rzeczy inny model państwa, niż państwo XIX wieczne, ba można zadać sobie kluczowe pytanie, czy faktycznie liberalna ortodoksja byłaby taka skuteczna. Obiektywnie nawet przy obecnych podatkach, składkach to praca Polaków jest śmiesznie tania do krajów starej UE, ba te lepiej rozwinięte regiony Chiny zrównały się z nami jeśli chodzi o koszty pracy. Piszę pani tak jakby w XIX wieku nie było kryzysów, nie były one częścią kapitalizmu, a mamy cudowną liberalną bajkę, gdzie nie ma miejsca na masakrę robotników w Chicago, skrajne patologie rynku pracy, brak jakichkolwiek osłon socjalnych, natomiast nie było żadnych sukcesów modeli gospodarczych, które były mniej skrajne. Ten liberalny prymitywizm jest w Polsce barierą, a nie pomocą i on jest skrajnie szkodliwy. Ten próg reform pozwalający się Polsce szybko rozwijać, posuwający wiele spraw do przodu jest dużo mniejszy i pytanie czy program liberalny musi być totalnie od czapy jak w przypadku Wolności, Gwiazdowskiego, bo w moim odczuciu te poglądy są totalnie zawieszone w próżni. Sukcesy osiągają przede wszystkim pragmatycy, a polski liberalizm stał się zjawiskiem skrajnie toksycznym, gdzie nawet w wielu krajach sukcesu jak w Chinach, Singapurze to polskiego liberała goniliby pałkami.
@marlenamarlena160
@marlenamarlena160 5 жыл бұрын
@@Adamus1410 Z tego co pamiętam to Europejczyków z USA wykopano po tym jak próbowali podnieść podatki. A co do kryzysów w kapitalizmie to zwykle były skutkiem prób regulacji rynku przez rządy. Protekcjonizm nie ma nic wspólnego z opodatkowaniem pracy. Jak to nie ma socjalizmu, jeżeli Unia Europejska ma więcej urzędników niż Związek Sowiecki. A rozdawnictwo (500 plus itp) to może nie socjalizm? Czysty marksizm i redystrybucja, problem w tym, że aby rozdać 500 zł to trzeba je najpierw zabrać ale też zatrudnić do rozdawania urzędników i wypłacić im pensje. w efekcie zabiera się 700 a oddaje potem 500, a ludzie myślą, że wyszli na plus. W rzeczywistości jest jeszcze gorzej bo PiS finansuje to z kredytów, od których odsetki będą płacić przyszłe pokolenia. Taki program zadłużania dzieci, przez przyznawanie im teraz zapomogi. Wszystko za co państwo się zabierze tak działa bo majątek, który marnują nie jest ich własnością, więc o niego nie dbają. Pytanie czy jesteśmy zwolennikami wolności, dzięki której niektórzy wzbogacą się bardziej od innych, czy kontroli urzędniczej, żeby nie miało znaczenia jak kto pracuje, bo i tak państwo wszystko wyrówna, pobierając sobie "prowizję" na utrzymanie miliona swoich urzędników.
@Adamus1410
@Adamus1410 5 жыл бұрын
@@marlenamarlena160 Ilość urzędników UE - to około 55 tysięcy - więc nie jest to duża liczba jak na skalę organizacji, w której mieszka pół miliarda ludzi - posługuje się więc pani liberalnymi mitami, które w większości są kłamstwem. Dalej widzę nie jest lepiej i niestety tak budujecie państwo swoją wiedzę na bazie mitów. Czy cała polityka socjalna, prospołeczna chadecji, czy LDP w Japonii to marksizm ? Ten betonowy liberalizm po prostu wkurwia i posługuje się mitami, gdzie wolny rynek jest cacy i nie ma żadnych draństw prywatnych firm, patologii - ja nie wiem, gdzie pani pracowała, pracuje, że ma tak idealistyczną i jednostronną wizję świata? Ocena nawet polityki PIS-u wcale nie jest taka prosta, bo jednak 500 plus podtrzymuje choć w części demografię, zmniejsza imigrację, a obawiam się, że gdybyśmy słuchali Korwina Mikke i Gwiazdowskiego to trzeba by faktycznie sprowadzić kilkanaście milionów imigrantów Azji, żeby było komu pracować. Sukces nawet dziś nie jest demokratyczny i na tym w dużej mierze polega ta swoista demagogia, że wierzycie państwo, że jesteście tam, gdzie jesteście, z winny państwa, podatków, składek, a nie dlatego, że brakuje Wam talentów tak biznesowych jak i politycznych. Ja nie wiem jak można mięć takie poglądy w czasach gdy polityka przemysłowa Chin święci takie tryumfy i co jeszcze ma się zdarzyć na świecie, żebyście państwo wyzbyli tego liberalnego dogmatyzmu ? Czy biedne dzieci na ulicach, żebracy i kaleki pod mostami to były cudowne wartości liberalizmu ? Pani zdaje sobie sprawę ile milionów hindusów zagłodzili angielscy piewcy leseferyzmu i rzekomego liberalizmu gospodarczego ? Dość bajek. Oczywiście można mieć takie poglądy - ale po co mieć złudzenia, że można coś z nimi osiągnąć w polityce ?
@Kaczankuku
@Kaczankuku 4 жыл бұрын
Pan Sławomir Mentzen mówi cicho, jakby coś ukrywał przed słuchaczami.
@tymekrudy8259
@tymekrudy8259 5 жыл бұрын
Siła nabywcza jest wyznacznikiem. Jeżeli alkoholik nie kupuje wódki po wzroście akcyzy to dlatego, że nie ma fizycznie kasy, a nie dlatego, że przy określonych cenach ma mniejsze potrzeby konsumpcyjne.
@karolbalcerowicz9847
@karolbalcerowicz9847 5 жыл бұрын
Sławomir "kojący głos " Mentzen
@tropemwojen9224
@tropemwojen9224 4 жыл бұрын
Dochody z podniesienia podatków wzrastają tylko chwilowo; długofalowo zawsze spadają.
@dybusmariusz
@dybusmariusz 3 жыл бұрын
Ja uważam, że podniesienie podatków zawsze skutkuje obniżeniem wpływów, ale nie zawsze będzie to od razu widoczne a obniżenie podatków zawsze spowoduje wzrost wpływów do budżetu również z efektem nie od razu widocznym.Poza tym Mentzen nie ma pojęcia jak znaleźć skutecznie idealną stawkę podatkową( a ja wiem jak) tak żeby zoptymalizować przychody do budżetu i dochody przedsiębiorców co w efekcie równa się dobrobytowi społeczeństwa
@aaaaazzzzzist
@aaaaazzzzzist 5 жыл бұрын
Takie zagadnienie na chłopski rozum. W USA nie ma zdaje się podatku VAT więc nawet wysokie opodatkowanie pojedynczej osoby wygląda inaczej. Osoba wie ile podatku płaci. W krajach gdzie istnieje podatek VAT płaci się normalny podatek dochodowy i jeszcze płacimy podatek w każdym przedmiocie który kupujemy, w każdej usłudze którą płacimy. Jaki jest zatem złoty środek uproszczenia tego systemu aby państwo było wydolne finansowo ale nie odbierało poprzez podatki wydolności przeciętnemu podatnikowi ?
@Adamus1410
@Adamus1410 5 жыл бұрын
Tylko koszty życia w Polsce i ceny w sklepach mimo podatku VAT, są np dużo niższe, niż w Hong Kongu, czy Dubaju, ba takie ciekawe zjawisko Szwajcaria ma najniższy VAT i najwyższe ceny w sklepach ! Kolejna sprawa w USA mamy podatek od sprzedaży tzw GST - stawka jest niższa od 4 do 8 procent w zależności od stanu, ale obok PIT-u - podatku dochodowego jest bardzo wysoki podatek od nieruchomości i oczywiście koszmar numer jeden 1000-1200 dolarów miesięcznie na koszty ubezpieczeń medycznych - mamy więc liberalną mitologię !
@gatakamsky527
@gatakamsky527 5 жыл бұрын
Mentzen o tym nie wspomniał, ale krzywą Laffera można wykorzystać jako argument za obniżaniem podatków w logiczniejszy sposób. Punkt na tej Krzywej będący stawką podatku dla której wpływy do budżetu są maksymalne, to punkt w którym dwie zmienne się równoważą, jedną jest oczywiście stawka podatku, ale drugą, jest odwrotnie proporcjonalny do stawki podatkowej, stopień destrukcyjnego wpływu na gospodarkę i zwiększania odsetka obywateli omijających ten podatek. Skoro osiągnięcie stawki podatkowej dla której te proste się przecinają nie jest takie odległe oznacza, że podatki zauważalnie hamują rozwój, a neutralna stawka podatkowa wynosi 0%
@gatakamsky527
@gatakamsky527 5 жыл бұрын
Nie wiem czy ma to sens więc zapraszam do dyskusji
@michatustanowski8770
@michatustanowski8770 5 жыл бұрын
Jak zwykle znakomicie. Mam jednak jedno małe zastrzeżenie. Pan Sławomir mógłby mówić nieco głośniej(dajcie bliżej mikrofon czy coś).
@DaVi0PL
@DaVi0PL 5 жыл бұрын
To wcale nie takie proste.
@Da4mian
@Da4mian 5 жыл бұрын
Czy będzie jeszcze kiedyś wywiad z Panem Profesorem Rybińskim?
@papamobile
@papamobile 5 жыл бұрын
Myślę że pan profesor już nie udziela żadnych wywiadów, a poza tym już chyba nie mieszka w Polsce. Na jego blogu, w ostatnim wpisie datowanym na ostatni dzień 2016 roku, wspomina: "Od dwóch lat mieszkam w Almaty w Kazachstanie". W którymś z poprzednich wpisów pisał że konsekwentnie odmawia wywiadów, ale nie wiem, może to już się zmieniło, a może nikt już nie chce robić wywiadów z panem profesorem (a właściwie dr hab.).
@Khneefer
@Khneefer 5 жыл бұрын
Jeden z doradców ekonomicznych Obamy twierdził że dla PIT maximum jest przy 33%, nie 70%.
@szczepan1651
@szczepan1651 3 жыл бұрын
Kłamał w słusznej sprawie. Można wybaczyć
@Khneefer
@Khneefer 3 жыл бұрын
​@@szczepan1651 Najwyższa stawka PIT była wtedy wyższa niż 33%, więc raczej nie kłamał.
@dawidekpoland493
@dawidekpoland493 5 жыл бұрын
pewna grupa nas po prostu nie lubi i nie szanuje(mowiac wprost gdzieś ich "ciśnie") ,i tyle w temacie
@Samq666
@Samq666 5 жыл бұрын
Dlaczego nie chcemy byc w Danii?
@jonbakari1330
@jonbakari1330 4 жыл бұрын
ja nie wiem co to jest ta krzywa ale ja nie jestem w polsce
@Laskuna
@Laskuna 5 жыл бұрын
Dawajcie na ostatniej prostej spamujcie pytaniem czy 447 i zaspokojenie roszczeń to cena za nie ujawnianie przez USA nagrania ostatniej rozmowy braci Kaczyńskich.
@kumalaba
@kumalaba 4 жыл бұрын
A u nas działa prosta Morawieckiego
@marekajarek7306
@marekajarek7306 5 жыл бұрын
ale się uśmiecha, ładny chłopiec, pyzata buzia, rumiany ten cypisek
@p1j4n0
@p1j4n0 5 жыл бұрын
już po 3 minucie nic nie rozumiem co on mówi :P
@krystianw8955
@krystianw8955 5 жыл бұрын
Przecież w Polsce jest cała masa krzywych L'affera! Cały czas jakaś krzywa afera POPISu!
@TheMCamera
@TheMCamera 5 жыл бұрын
Czy jest etycznym by człowiek A miał prawo władać życiem człowieka B , bez zgody B, poza obroną suwerenności życia własnego przed B? Nie, gdyż to by było niewolnictwo. Czy można oddać/przekazać prawo, którego się nie ma? Nie. Skąd pochodzi (oficjalnie) etyczna legitymacja państwa do decydowania o ludzkich życiach (prawa, nakazy, zakazy itd.)? Od ludzi. Czy zatem dowolne państwo ma etyczną, moralną legitymację do decydowania o życiu choćby jednego człowieka, który mu tej władzy nie daje? Polecam: kzfaq.info/get/bejne/o92VrbJ90tOuXZc.html i busy.org/@livingfreedom/four-steps-towards-greater-freedom
@padymusic3847
@padymusic3847 5 жыл бұрын
Czy kradzież jest etyczna? Nie. Czy w związku z tym nie ma złodziei? Oczywiście że są. Niestety coraz mniej ludzi przywiązuje uwagę do tych wartości. Interesuje ich tylko własny zysk.
@TheMCamera
@TheMCamera 5 жыл бұрын
@@padymusic3847 Prawdziwym egoistą jest bardzo trudno być. Ja kradnę = zachęcam innych by i oni kradli = prędzej czy później ktoś okradnie mnie. Nie kradnę, gdyż nie chcę żyć w Świecie pełnym złodziei .... no i mam za wysokie mniemanie o swych umiejętnościach by musieć grać 'nie fair'.
@HyperVegitoDBZ
@HyperVegitoDBZ 5 жыл бұрын
Przypisujesz ludziom cechy których oni nie mają.
@piotrromanowski3165
@piotrromanowski3165 5 жыл бұрын
nie masz Pan serwetki, żeby narysować? twierdzenie, że wszyscy wiedzą o czym Pan mówi, świadczy o zupełnym braku przytomności. Pozdrawiam
@fenoda8855
@fenoda8855 5 жыл бұрын
ciekawe :D
@gzehow
@gzehow 5 жыл бұрын
Czy krzywa Laffera przypadkiem nie odnosi się wyłącznie do opodatkowania dochodów?
@PolishMesoMesomorph
@PolishMesoMesomorph 5 жыл бұрын
To typowe dla lewactwa kombinowanie.
@rafawiercioch30
@rafawiercioch30 5 жыл бұрын
Poprawcie mikrofon panu Sławomirowi
@Kaczankuku
@Kaczankuku 4 жыл бұрын
To nic nie da. On tak od początku mówi. Mikrofon będzie bliżej, to on będzie mówił ciszej.
@pchojnowski
@pchojnowski 4 жыл бұрын
KDS 👍
@paweldabrowski93
@paweldabrowski93 5 жыл бұрын
Bo ludzie to mientkie faje, pełna kucha browar i tv Wolał bym zostać żulem niż placić 70% dochodowego
@lukaszdobosz2965
@lukaszdobosz2965 5 жыл бұрын
To Pan Mentzen zrobi polska partie.Zydzi maja inne partie do obsadzenia.
@Marcin-L
@Marcin-L 3 жыл бұрын
4:10 - Mentzen zaorał kuce wierzące w krzywa laffera XD
@jonbakari1330
@jonbakari1330 4 жыл бұрын
aha, już wiem cuś jak krzywa gaussa
@Kaczankuku
@Kaczankuku 4 жыл бұрын
Ekonomia to nie matma. Ekonomiści sobie wymyślają coś a la matematyka, żeby mieć czym się mądrzyć przed nieświadomymi tego ludźmi. Jeszcze na wzmocnienie tej ściemy Nobla wymyślili w swojej dziedzinie. Nikt nigdy niczego nie wymyślił prawdziwego w ekonomii, bo oznaczałoby to możliwość przewidywania przyszłości. Ekonomia to tylko taki zbiór regułek jak oszczędzić, choć i to jest zasługą innej dziedziny. Wielkie korporacje, które są największą siłą i tak zrobią po swojemu i żaden czyjkolwiek kapitalizm i wolnorynkowość nie sprawi, że stanie się "normalność". Ekonomiści pozwolili wielkim korporacjom na rozrośnięcie się, to teraz niech wracają do domu i się nie udzielają.
@karolmot7099
@karolmot7099 5 жыл бұрын
Ja z innej parafi ... co to za ostatnio moda ze kazdy wygala głowę po bokach i zostawia czupryne na górze. Ja tam sie nie znam, ale na pewno nie jest to fryzura dla gosci ktorzy maja twarz dosyc szeroką (szersza od głowy) ... wyglada to mowiąc delikatnie dość dziwnie.
@zbigniewszymanski3033
@zbigniewszymanski3033 5 жыл бұрын
KDS - bo mi się nie chce pisać....
@roksanakasprzyszak95
@roksanakasprzyszak95 4 жыл бұрын
Mój premier!
@maciaty8318
@maciaty8318 5 жыл бұрын
kds
@waldemarcielik8353
@waldemarcielik8353 5 жыл бұрын
W kawiarni na serwetce powstał również nazistowski symbol.
@Emperor-fj4tj
@Emperor-fj4tj 5 жыл бұрын
Wszystko fajnie ale prowadzący (do konfederatów - pytający) wali takie błędy językowe, że uszy bolą. Gościu wracaj do szkoły...
@HyperVegitoDBZ
@HyperVegitoDBZ 5 жыл бұрын
Niema sensu robić wywiadów z człowiekiem który nigdy nie dojdzie do władzy.
@przemysawmiszta192
@przemysawmiszta192 5 жыл бұрын
Ten chłop znowu się kompromituje.
@marekajarek7306
@marekajarek7306 5 жыл бұрын
mensen ale ruskiej gąby się nigdy nie pozbędziesz, sorry
@KabatZwanyKabatem
@KabatZwanyKabatem 5 жыл бұрын
Pozdrawiam.
Dzisiaj informacje TV Republika 22.08.2024 | TV Republika
41:37
Telewizja Republika
Рет қаралды 48 М.
managed to catch #tiktok
00:16
Анастасия Тарасова
Рет қаралды 40 МЛН
Fortunately, Ultraman protects me  #shorts #ultraman #ultramantiga #liveaction
00:10
Schoolboy Runaway в реальной жизни🤣@onLI_gAmeS
00:31
МишАня
Рет қаралды 2,8 МЛН
Unia umiera na naszych oczach! Witold Modzelewski [Expert w Rolls-Royce]
1:06:29
Art Laffer explains the Laffer Curve
3:35
Institute of Economic Affairs
Рет қаралды 91 М.
Mentzen: globalne ocieplenie jest faktem, tylko co z tego?
21:48
namzalezy.pl
Рет қаралды 201 М.
Najbardziej CHAMSKIE przepisy podatkowe - Sławomir Mentzen
33:58
Maciej Wapiński
Рет қаралды 440 М.
KOMU ZALEŻY NA ZNISZCZENIU POLSKI?
1:31:21
Finansowy Preppers
Рет қаралды 153 М.
Makroekonomia 25/66. Krzywa Philipsa
8:55
KhanAcademyPoPolsku
Рет қаралды 28 М.
Sławomir Mentzen - Praktyczne konsekwencje niepraktycznych regulacji
46:16
managed to catch #tiktok
00:16
Анастасия Тарасова
Рет қаралды 40 МЛН