Kto w pracy proponuje przejście na „ty”?

  Рет қаралды 9,250

Aleksandra Pakuła

Aleksandra Pakuła

10 ай бұрын

Do 16 października trwa przedsprzedaż mojej najnowszej książki, „Z klasą na każdą okazję". Tylko teraz możesz zamówić książkę:
• w najniższej cenie,
• nie płacąc za dostawę,
• z bonusem w postaci e-booka „Jak ubrać się na każdą okazję. Część I” oraz
• z autografem.
Dowiedz się więcej: instytutetykiety.pl/z-klasa-n...
-
W sprawie szkoleń proszę o kontakt pod adresem: aleksandra.pakula@instytutetykiety.pl
Szczegóły: instytutetykiety.pl/szkolenia/
-
Moja książka o etykiecie biznesu, „Z klasą w biznesie”: instytutetykiety.pl/produkt/z...
-
Książka „Z klasą na każdą okazję” - zapisz się na listę osób zainteresowanych ➞ instytutetykiety.pl/lista-oso...
---
Dołącz do grupy na Facebooku „Savoir-vivre. Merytorycznie o etykiecie” → / savoirvivrepl
---
Subskrybuj newsletter → instytutetykiety.pl/
---
▶️ Instagram → / aleksandrapakulapl
▶️ Facebook → / aleksandrapakulapl
▶️ Blog i szkolenia → instytutetykiety.pl/

Пікірлер: 56
@user-ew1wu5tk3f
@user-ew1wu5tk3f 10 ай бұрын
Ja również wolę do osób mi obcych mówić oficjalnie, ponieważ łatwiej takie relacje kontrolować oraz uniknąć wiele późniejszych problemów związanych z tym skracaniem dystansu. A mój komfort psychiczny jest najważniejszy.
@wojdonka
@wojdonka 10 ай бұрын
Zgadzam się, ostatnio miałam taką sytuację, przejście na Ty ze znajomym szefa (takie w grupie mają zasady). Działałam pod presją, bo głupio mi było odmówić i cały tydzień byłam zestresowana, bo musiałam działać na szybko, na ostatnią chwilę, robiłam coś, co "zwykłemu" Klientowi bym odmówiła, a w tym przypadku było mi ciężko być konkretną i trzymać się sztywnych zasad, jak ta osoba mówiła do mnie po imieniu i to zmiękczając je...
@monikaparuch6503
@monikaparuch6503 10 ай бұрын
Jeszcze dodam, że - z własnego doświadczenia - w kontaktach klient-usługodawca - preferuję pozostawanie na "pan", "pani", nawet, gdy tę osobę znam już od dłuższego czasu. Spoufalanie się nie jest dobre, bo wówczas osoba taka wchodzi w moją przestrzeń, nakłania do zwierzeń, a ja nie czuję się z tym komfortowo. Jestem z natury introwertykiem, i lubię swoją tajemniczość. Wydaje mi się, że kontakty biznesowe powinny takimi pozostać. Dzięki temu szanujemy się wzajemnie i profesjonalizm nadal jest zachowany.
@aleksandrapakula
@aleksandrapakula 10 ай бұрын
Słyszałam wiele historii, w których przejście na "ty" negatywnie wpływało na jakość usług.
@olgam.9110
@olgam.9110 10 ай бұрын
Wydaje mi się ( z doświadczenia) iż forma połączenia Pan/Pani wraz z imieniem np. Pani Marto jest jednak formą dobrą i szeroko stosowaną w biznesie i nie tylko. Jest bezpiecznym wyrazem szacunku do drugiej osoby np. co do wieku a jednocześnie skraca dystans, no bo jak tu zwracać się do osoby z którą widzimy się codziennie w pracy, a więc bardzo często, a jest w wieku naszych rodziców. Osobiście wiele lat tak się do mnie zwracano, a także ja zwracałam się tak do innych i wg mnie jest to bardzo dobra forma dla obu stron. Nadmienię ,że mówimy tu o warunkach polskich.
@klaudialabowska7554
@klaudialabowska7554 10 ай бұрын
Brakuje mi informacji, czy jedli kierownik zwraca się do mnie na ty, to mogę dopytać czy proponuje mi przejście na ty? Ja osobiście nie życzę sobie, żeby ktoś zwracał się do mnie na ty i wymagał abym ja mówiła na pan. Jak w takiej sytuacji się zachować?
@user-df9nt5gx5l
@user-df9nt5gx5l 10 ай бұрын
Bardzo ciekawy materiał, jak zwykle perfekcyjnie wytłumaczone,ważny temat.Bardzo dziękuję i pozdrawiam.
@andrzejkryjomski5243
@andrzejkryjomski5243 10 ай бұрын
Chciałem podziękować za ten filmik i inne stworzone przez Ciebie materiały. Jak rozumiem są one adresowane głównie do kobiet ale każdy niezależnie od płci może zaczerpnąć coś dla siebie, a zmieniając się na lepsze działać też dla dobra innych. Życzę Ci powodzenia w dalszej pracy :)
@user-lg5be3rh5k
@user-lg5be3rh5k 10 ай бұрын
Dziękuję bardzo i pozdrawiam
@kiranlilith9086
@kiranlilith9086 10 ай бұрын
Nigdy nie zapomnę, jak mój kierownik poprosił, bym mówiła mu na "Ty", co było dla mnie mega niezręczne, gdyż był to człowiek w wieku moich rodziców i było mi dziwnie mówić mu po imieniu.... Po roku jednak przywykłam 😅 Trochę żałuję, że nie trafiłam na ten kanał, kiedy zaczynałam przed laty pracę, pewnie łatwiej byłoby mi się odnaleźć w wielu sytuacjach... :)
@marcelas9019
@marcelas9019 9 ай бұрын
Bardzo przydatny materiał. Dziękuję 🙂
@KristenStewart-lk6gr
@KristenStewart-lk6gr 10 ай бұрын
Super materiał, dzięki Olu. I świetna dykcja 😊 pozwalam sobie mówić Ci po imieniu, bo kiedyś czytałam, że zgodnie z netykietą w internetach od razu mówi się sobie na ty. Jeśli mam nieaktualne informacje to proszę o sprostowanie 😉
@aleksandrapakula
@aleksandrapakula 10 ай бұрын
Oczywiście, na tym kanale zwracamy się do siebie po imieniu :)
@OLeeOLee95
@OLeeOLee95 10 ай бұрын
Za granicą bynajmniej w moim otoczeniu nie ma z tym problemu 😊 każdy mówi do siebie na Ty, nawet w sklepie itp. Jak wracam do Polski to ciężko się przestawić na oficjalną formę 😊 Pozdrawiam
@OLeeOLee95
@OLeeOLee95 9 ай бұрын
@@ACAjc152 Jestem tego samego zdania.
@Chemioholik
@Chemioholik 10 ай бұрын
Aleksandro, ja w jednej ze swoich prac miałem taki problem. Moja szefowa mogłaby być moją mamą i mówiła do mnie na ty, a ja do niej na pani. Niestety, nie była to zbyt życzliwa kobieta, bardzo lubiła robić problemy z niczego, czepiać się i ogólnie jak przychodziła do pracy to atmosfera "siadała". Bardzo było mi niekomfortowo, kiedy ona o coś się kłóciła i mówiła do mnie bezczelnie na ty, a ja pokornie musiałem używać formy pani. Nigdy nie zaproponowałem uregulowania zwracania się do siebie, gdyż wiedziałem, że to leży po stronie osoby wyższej stanowiskiem, a też nie chciałem sam zacząć mówić na ty bo to niegrzeczne, a do tego dochodziła różnica wieku. Trudna była praca z tą kobietą a mieszana forma zwracania się bardzo wkraczała na mój komfort psychiczny i komfort pracy. Czy można coś zrobić w takiej sytuacji? Na szczęście już pracuję gdzie idziej, gdzie wszyscy mówimy sobie na ty :)
@BStach-pe1zl
@BStach-pe1zl 10 ай бұрын
Ciekawy odcinek choć chciałem poznać jak to w końcu jest. Przyznam, że osobiście zostałem 3 razy zrugany za mówienie akurat w sposób NIE na ty, raz w drużynie sportowej, pracy w zespole straży pożarnej i w zespole IT. Więc mam akurat odwrotne doświadczenie z tym.
@aleksandrapakula
@aleksandrapakula 10 ай бұрын
To też się zdarza, szczególnie w firmach, w których w większości pracują młode osoby. Mam nadzieję jednak, że zruganiem było żartobliwe zwrócenie uwagi z prośba przejścia na ty :)
@mariolakatarzyna3066
@mariolakatarzyna3066 10 ай бұрын
Dziękuję
@magmi6023
@magmi6023 10 ай бұрын
Wspaniały cykl wykładów ❤ Cudownie, tego mi brakowało. Olu, rozwijasz się fantastycznie. To już nie jest mówienie banałów, wybacz, kiedyś miałam takie wrażenie. Teraz znowu naciskam subskrybuj. 🎉
@aleksandrapakula
@aleksandrapakula 10 ай бұрын
Bardzo mi miło, dziękuję!
@wiktoriakrasinska6132
@wiktoriakrasinska6132 5 ай бұрын
Bardzo wiele wnoszący film, mam pytanie co w sytuacji gdy udzielam korepetycji u mnie w domu, więc to ja jestem gospodarzem i przychodzi do mnie uczeń- warto zaznaczyć że jestem studentką a uczę licealistów i nieswojo bym się czuła i domyślam się że oni też, mówiąc na pan/ pani i nigdy nie miało to miejsca, gdyż od razu mówię ,, jaka pani, proszę mów po imieniu''! Czy to już aging, skoro to oni są klientami? Czy to bardziej relacja uczeń- nauczyciel?
@Eliz4betth.
@Eliz4betth. 10 ай бұрын
Jak w takim razie wyjść z tej niekomfortowej sytuacji kiedy szefowa mówi do nas po imieniu, a my do niej na Pani? Nurtuje mnie to od dłuższego czasu i ucieszyłam się na początku filmu, ale zabrakło takiej odpowiedzi.
@sebastianwo3297
@sebastianwo3297 4 ай бұрын
Nie ma tu nic nie komfortowego dla niektórych
@ZanetaEM
@ZanetaEM 10 ай бұрын
U mnie w firmie dyrektorka mówi do wszystkich na „Ty”, a ja na Pani.
@AniTa-bi2iy
@AniTa-bi2iy 10 ай бұрын
Czy duża różnica wieku nie ma tu znaczenia? Będąc dość młodą jeszcze osobą (30l) nie umiem sobie wyobrazić, że mówię na "ty" do kogoś powiedzmy po sześdziesiątce.. co zrobić w sytuacji, gdy ta osoba proponuje, aby mówić jej po imieniu? Bo dla mnie byłoby to trochę tak, jakbym nie okazywała jej szacunku. Pewnie mocno weszły mi w krew zwyczaje z czasów szkolnych. Ale czy w bardzo złym tonie jest odmówić zwracania się do starszej osoby na "ty", a pozwolić do siebie mówić po imieniu? Bo to wcale by mi nie przeszkadzało- ja per pan/pani, ona do mnie po imieniu.
@nataliag7383
@nataliag7383 9 ай бұрын
Dorga Pani, potrzebuje pomocy. Pracuje w instytucji wojskowej. Sa osoby w roznym wieku i roznej plci, wiele dzialow, wiekszosc jest ze soba na ty. Ja- nowy pracownik,cywil, kobieta, lat 30. Co w sytuacji, gdy jest ok 45 letni chorazy, w innym dziale, na innym stanowisku, ogolnie pracownik jak ja. Mowia do niego na ty, i on tez mowi na „ty” do innych. Czy powinnam/ moge przejsc z nim na ty? Czy od razu mowic na ty bez propozycji. Czy czekać az on wyjdzie z inicjatywa-bo to osoba starsza. A co w relacji z kobieta? W stosunku do starszych kobiet czekac?
@monikaparuch6503
@monikaparuch6503 10 ай бұрын
Dziękuję za ten odcinek. Tematyka w nim zawarta od zawsze mnie nurtowała, i miałam w tym temacie wiele wątpliwości, mimo iż poradniki savoire vivre'u przedstawiały te zasady z grubsza. Szczególnie mocno zaczęłam się nad tym zastanawiać w mojej ostatniej pracy, gdzie miała miejsce taka sytuacja: przełożony do części zespołu ( nie wiem, czy miało to jakieś znaczenie, czy nie, ale większość osób to były kobiety w wieku 40 plus ) mówił na "ty", a do niewielkiej reszty na "pani". Gdy rozpoczęłam tam pracę, zmianowy mówił do mnie: "pani Moniko", więc siłą rzeczy i ja mówiłam jemu na "pan". Reszta pracownic - różnie - jedne do niego po imieniu, inne na "pan" mówiły, tak jak ja. Zastanawiam się, czy taka różnorodność była poprawna? Dodam także, że przełożony część pracowników wyraźnie faworyzował, a części raczej nie darzył sympatią. W innych z kolei miejscach pracy przyjęło się mówienie wszystkim na "ty", niezależnie od wieku i funkcji, i przyznam, że było to wygodne rozwiązanie, które wcale nie umniejszało żadnej osobie, a wprost przeciwnie. Pani Aleksandro, co sądzi Pani o takiej niejednolitości w sposobie zwracania się do pracownika? *Proszę jeszcze, jeśli to możliwe, o Pani znak zodiaku. Przyznam, że frapuje mnie ta kwestia. Dziękuję.
@aleksandrapakula
@aleksandrapakula 10 ай бұрын
Te relacje były nieco zaburzone, choć w niewielkich przedsiębiorstwach są częste. Domyślam się, że pracodawca był na "ty" z pracownikami z dłuższym stażem i z biegiem czasu postanowił skorygować tę praktykę, ale w tamtych relacjach odwrotu już nie było. Czy staż pracy rzeczywiście miał wpływ?
@monikaparuch6503
@monikaparuch6503 10 ай бұрын
@@aleksandrapakula Nie byłam tam zbyt długo,więc trudno w tej kwestii ocenić, ale chyba niekoniecznie,gdyż zwracał się poufale do pracowników, których staz pracy nie przekraczał roku. Możliwe, że decydowały o tym wcześniejsze znajomości pracowników z przełożonym-pochodzili z sąsiednich miejscowości.
@Edyta_J
@Edyta_J 10 ай бұрын
U mnie w pracy jest w tej chwili podobnie, ale wynika to z faktu, że moja obecna przełożona niedawno awansowała, ale ze wszystkimi osobami z którymi była na "ty" na poprzednim stanowisku, pozostała na "ty". Jednak już do osób, które przyjmowała do pracy jako dyrektorka, zwracała się podczas rozmów kwalifikacyjnych na "pani" i tak zostało.
@pietrex17
@pietrex17 10 ай бұрын
A co w sytuacji, gdy z koleżanką z pracy na równorzędnym stanowisku byłem przez kilka lat na ty, a ona później została wicedyrektorem (chodzi o szkołę)? Mogę dalej mówić jej na "ty"? Bo trochę to teraz dziwna sytuacja, że do dwóch pań dyrektor mówię per Pani, a do jednej na "ty"...
@aleksandrapakula
@aleksandrapakula 10 ай бұрын
Nie należy nagle sztucznie formalizować relacji. Jedynie w bardzo oficjalnych sytuacjach stosuje się wtedy odpowiednie tytułowanie.
@natusaliasnata
@natusaliasnata 10 ай бұрын
Super,potrzebna i skondensowana wiedza!! A jak jest z podowaniem ręki w pracy ? Kobieta/szef/ kolega kto komu pierwszy ;)
@aleksandrapakula
@aleksandrapakula 10 ай бұрын
Już niedługo będzie o tym odcinek na kanale ;-)
@natusaliasnata
@natusaliasnata 10 ай бұрын
@@aleksandrapakula 🥰
@MagMatyj1991
@MagMatyj1991 10 ай бұрын
Olu czy jezeli szef zaczyna mowic do nas na "Ty" to my automatycznie tez mozemy mowic po imieniu?
@wiwi6851
@wiwi6851 10 ай бұрын
No nie, szef to król a my to pospólstwo.
@aleksandrapakula
@aleksandrapakula 10 ай бұрын
Nie, nie powinno się tego robić. To jest reagowanie niegrzecznością na niegrzeczność. Szef popełnia faux pas i to my decydujemy, czy chcemy kolejnym faux pas na to odpowiedzieć.
@MagMatyj1991
@MagMatyj1991 10 ай бұрын
@@aleksandrapakula dziękuję za odpowiedź. Tak myślałam, ale wolałam się upewnić. Kiedyś pracowałam w małej firmie, gdzie szef mówił do mnie po imieniu, a ja do niego przez 3 lata na "pan". Czułam lekki zgrzyt, ale jakoś zacisnęłam zęby :) Teraz pracuję w korporacji i mam wrażenie, że nikt się tym nie przejmuje- każdy każdemu bez względu na stanowisko mówi po imieniu (takie są zasady określone w firmie).
@dominikaswierczynska-machu8470
@dominikaswierczynska-machu8470 10 ай бұрын
A co w relacjach np lekarz- pielegniarka, lub pracownik rejestracji? Stanowiska rownorzedne. Mnie wydaje sie ze pewien dystans powinien byc jednak zachowany...
@aleksandrapakula
@aleksandrapakula 10 ай бұрын
Zaproponować może każdy. Dystans - według uznania. Ja w wielu sytuacjach ten dystans lubię zachować. Niewłaściwa jest sytuacja, w której lekarz do pielęgniarki mówi po imieniu, a ona do niego np. panie doktorze”.
@marekkotek6126
@marekkotek6126 Ай бұрын
absolutnie się z tym nie zgadzam , jesli szef ma 30 lat a pracownik 60 ??? a po co to tykanie??? czy miło nie może być bez tykania ?
@kingaschneider-wozniak6757
@kingaschneider-wozniak6757 10 ай бұрын
Gdy pracowałam w małej polskiej firmie, to szef w wieku mojego taty zwracał się do mnie na Ty, a ja do niego na Pan. Gdy zaczęłam pracować w międzynarodowej korporacji, to ciężko było mi się początkowo przyzwyczaić do polityki firmy, w której wszyscy są na Ty bez względu na stanowisko. Zajęło mi kilka miesięcy, aby się do tego przyzwyczaić i czuć się swobodnie w takich relacjach. Obecnie uważam to za duży plus. Dystans jest skrócony, ale nie wpływa to na wzajemny szacunek.
@iwonaa5583
@iwonaa5583 10 ай бұрын
Czy jeśli szef zaproponuje przejście na "ty", wypada odmówić?
@aleksandrapakula
@aleksandrapakula 10 ай бұрын
Nie, nie wypada odmawiać przejścia na "ty", szczególnie w sytuacjach służbowych.
@joannas1778
@joannas1778 9 ай бұрын
​@@aleksandrapakula a jeśli o "dzień dobry",to zawsze pracownik mówi szefowi? A jeśli ten wchodzi do biura/pokoju?on powinien powiedzieć,czy pracownicy wchodzącemu szefowi?
@perlawtrampkach
@perlawtrampkach 6 ай бұрын
Wydaje mi się że ten kto wchodzi do biura,pokoju, budynku, wszędzie tam gdzie już są ludzie, pierwszy powinien powiedzieć 'dzien dobry' bez względu na plec, wiek czy stanowisko.
@anielabaranowska4387
@anielabaranowska4387 10 ай бұрын
A czy Rodzic, którego dziecko uczę się szkole może zaproponować mi przejście na Ty?
@aleksandrapakula
@aleksandrapakula 10 ай бұрын
To zły pomysł. Relacja rodzic-nauczyciel, podobnie jak lekarz-pacjent, jest bardzo specyficzna i powinna zostać na pewnym stopniu formalności.
@alicjamisiewicz3268
@alicjamisiewicz3268 10 ай бұрын
Dzień dobry, bardzo zgrabny wykład i bardzo potrzebny. Boję się trochę, że zdradzi Pani kodex towarzyski dla etykiety biznesu, a szkoda byłoby stracić dawne inspiracje, odniesienia do angielskiego dworu. Może jest możliwe pozostanie w obu obszarach, zwłaszcza, że udało się Pani wypracować taką formę komunikacji, która przyciąga dużą widownię. Jest Pani prawdziwa, niczego nie udaje, przemiany dokonują się na oczach oglądających. Życzę wielu pomysłów i wdzięcznej widowni. Telimena
@aleksandrapakula
@aleksandrapakula 10 ай бұрын
Etykieta towarzyska nie wyklucza etykiety biznesu. To po prostu dwa działy, o których mówię od lat. Tak też powstały dwie mije książki: Vademecum jest o towarzyskiej, a W biznesie o biznesowej :-)
@alicjamisiewicz3268
@alicjamisiewicz3268 9 ай бұрын
Dzień dobry, nie jestem pewna, ale wydaje mi się, że to właśnie powiedziałam. Nadmieniłam także, że może zabraknąć odniesień do angielskiego dworu. Przyzna Pani, że z etykietą biznesu nie ma to wiele wspólnego. Pewne zasady są ogólne, ale znaczna część związana jest z protokołem, konwencją. Wszyscy popełniamy błędy, nawet osoby znające zasady savoir vivre potrafią pobłądzić. Grzeczność, jak mówil Mickiewicz, wszystkim należy lecz każdemu inna....a poczułam się pouczana i tak trochę... zlekceważona bez jednego miłego słowa za wiele moich miłych. Proszę się nie gniewać, że o tym wspominam. W którymś z nagrań mówiła Pani o cennej umiejętności przyjmowania komplementów, ale to dotyczyło mitygowania się, zaprzeczania, kokietowania własną skromnością. W tym przypadku chodzi tylko o to by zauważyć czyjś zachwyt .
@BruzdiPatrycja
@BruzdiPatrycja 10 ай бұрын
Ciężko mi sobie wyobrazić pracę, gdzie każdy mówi do siebie per Pan/Pani. Myślę, że nie czułabym się komfortowo w takim miejscu. Myślę, że skrócenie dystansu może pozytywnie wpływać na współpracę.
@aleksandrapakula
@aleksandrapakula 10 ай бұрын
Są różne branże, różne kultury organizacyjne.Pan/pani wcale nie musi utrudniać, a często nawet ułatwia. Relacje między pracownikami to zdecydowanie coś więcej niż tylko forma zwracania się do siebie.
@euzebiuszzagorski1437
@euzebiuszzagorski1437 9 ай бұрын
@@aleksandrapakula Też jestem tego zdania. "Skrócenie dystansu" oznacza też wejście w cudzą "strefę prywatności". Mocno niekomfortowe będzie mówienie sobie na "ty" pomiędzy 20 i 50 latkiem .
9 letnich problemów z savoir-vivrem w pracy
22:50
Aleksandra Pakuła
Рет қаралды 25 М.
Kto pierwszy - drzwi, schody, winda i inne, czyli damsko-męski savoir-vivre
10:43
That's how money comes into our family
00:14
Mamasoboliha
Рет қаралды 12 МЛН
Proste zasady, dzięki którym zawsze będziesz wyglądała elegancko
19:58
Aleksandra Pakuła
Рет қаралды 175 М.
10 prostych zasad etykiety przy stole | Savoir-vivre
11:14
Aleksandra Pakuła
Рет қаралды 79 М.
Kiedy podać dłoń, a kiedy tylko pozdrowić? Zasady witania się
9:34
Czas Gentlemanów
Рет қаралды 412 М.
Jak szukać pracy na LinkedIn
15:54
PracaNaWymiar
Рет қаралды 6 М.
10 rzeczy, których elegancka kobieta nie robi w pracy!
18:40
Aleksandra Pakuła
Рет қаралды 54 М.
Dlaczego często nie rozumiemy, czym jest elegancja?
20:42
ZOPHIA Stylistka
Рет қаралды 34 М.
5 rzeczy, których elegancka kobieta UNIKA jesienią | rosaellee
14:54
Emilia Chojnacka - rosaellee
Рет қаралды 49 М.
Black Friday made accessible to a wheelchair user #shorts
0:32
Fabiosa Animated
Рет қаралды 4,5 МЛН
4 millions !! Ye Video Na Dekha To Kiya Dekha tum Logo ne....Viral Video
0:13
Sangam संगम
Рет қаралды 70 МЛН
Mobile phone 📱✋🚫😰
1:00
Okanutie
Рет қаралды 9 МЛН
Getting kids hooked on motorcycles not drugs 👏
0:18
Twinstunts
Рет қаралды 19 МЛН
О, бабушка, дай конфетку! (Кремлина микс)
0:44
А на даче жизнь иначе!
Рет қаралды 4,6 МЛН