Kurz: 19. díl - Vyplatí se investovat do nemovitostí v době vysokých úrokových sazeb?

  Рет қаралды 10,185

ADOL Monitor

ADOL Monitor

Жыл бұрын

Ceny nemovitostí klesají, ale úrokové sazby hypotečních úvěrů se drží nad 6% p.a. Je dnes ideální doba na to investovat do nemovitostí a nájemního bydlení nebo investoři díky vysokým sazbám padnou na kolena? V dnešním rozhovoru s Tomášem řešíme právě trh vysokých sazeb, ceny nemovitostí, jaké příležitosti i jaká rizika současný trh přináší.
Více o nás:
Tomáš Kučera - osobní web: www.tk1.cz
Autor projektu pro správu pronájmu: www.zvladneme.cz
Pavel Tomek - jednatel spol. ADOL Monitor s.r.o.
Autor článků na www.adol.cz/blog

Пікірлер: 35
@liborpodhola7237
@liborpodhola7237 Жыл бұрын
Tomáš Kučera je velmi schopným investorem do nemovitostí. Ač sám dělám v tomto oboru možná i 2x déle než on, jsem vždy rád, když se potkáme a vyměníme si své zkušenosti. Přeji hodně štěstí a skvělých obchodních příležitostí🙂
@dadazizala5271
@dadazizala5271 Жыл бұрын
Jo je to borec 😂 Podeli se s know how. Libor Vaka si rekne o poradnej balik, tusim 75.000 😅
@lukasdrabek6214
@lukasdrabek6214 Жыл бұрын
Kluci ten zvuk, jinak fajn
@dadazizala5271
@dadazizala5271 Жыл бұрын
Duchcov jede 😊
@lc8695
@lc8695 Жыл бұрын
Ceny bytu nejsou vysoké, jsou úměrné. Vemte si, že platíte úvěry nebo hypotéku. Málo která firma to je schopna vše investovat z vlastního. To vše se promítá do ceny nemovitosti. Takže to snížení co přišlo se brzy zas otočí. Vzhledem k vyšší inflaci a úrokům, ceny už zase rostou. Kdo nekoupí byt teď, bude ho kupovat mnohem dráže.
@petrduska8420
@petrduska8420 11 ай бұрын
s 3 miliony vyděláte za 2-3 roky další 3 miliony?
@hdfiuhl
@hdfiuhl Жыл бұрын
Zdravím, díky moc na nové video pánové. Určitě pro někoho, kdo se pohybuje v desítkách bytů, tak cost averaging je jasná volba, obzvlášť, když má jeden kontakty na podpultovky. Nicméně náhled, že ČNB sníží úroky a najednou se všichni nahrnou a budou cenu dál tlačit nahoru, to si úplně nemyslím. Samozřejmě, žádná krize není stejná, hraje v tom roli mnoho faktorů, ale poslední krize v US probíhala tak, že největší slevy na nemovitostech přišly až poměrně dlouho poté, co FED otočil a začal sazby snižovat. Dno trhu pak bylo snad až dva roky poté. Sazby už byly docela dlouho velmi nízké, ale realitní trh stále klesal, akcie se vzpamatovaly docela rychle, zatímco realitní trh dále klesal. Navíc to samé se tehdy odehrálo i u nás, sazby 2012-15 byly nízko, ale trh se válel po dně a ceny nerostly...: www.reddit.com/r/Wallstreetsilver/comments/y5z1zv/in_the_gfc_fed_pivoted_in_aug_2007_stocks_went/
@tomaskucera_tk1
@tomaskucera_tk1 Жыл бұрын
Fundament této "krize" je podle mě ale zcela jiný, nežli byl před 15 lety. Jediný důvod, proč se nemovitostní trh zastavil, jsou úrokové sazby úvěrů. Zatím podniky (až na výjimky) nezavírají, nekrachují, lidé nedostávají výpovědi, úvěry nejsou nespláceny. Určitě nějaké zpomalení ekonomické aktivity tu asi je, ale rozhodně ne na tolik, aby to zastavilo poptávku takovým brutálním způsobem. Samozřejmě všechno se může měnit a vyvíjet, a třeba to tak i dopadnout, ale teď takové informace zatím nevidím.
@adolmonitor
@adolmonitor Жыл бұрын
Chtělo by to křišťálovou kouli, že :-) Já si myslím, že je to často otázka kombinace určité "citlivosti" na cenu a pak také situace každého vlastníka nemovitosti. Myslím si také, že dno je ještě daleko a ty nejzajímavější nákupy teprve přijdou. Prodávající ještě často naivně věří, že se trh obrátí, ale víme, že je to spíše vlhký sen. Takže otázka bude, zda si budou moci dovolit čekat dostatečně dlouho nebo nakonec stejně povolí. Pavel
@martinkorenek79
@martinkorenek79 Жыл бұрын
​@@tomaskucera_tk1 Souhlasim, klicovym faktorem/vstupni promennou pro poptavku (presneji receno poptavane mnozstvi) po bytech (samozrejme mimo jejich cenu) je urokova sazba, resp. vynos alternativnich investic (napr. sporak). Jakmile pujde repo sazba dolu, s nim i sazby na depozitech a uverech, tak poptavka po bytech zacne rust, stejne jako jejich cena. Muj odhad je, ze nyni bude cca 2 roky pokles, pak cca pul roku plateau a pak ceny zacnou jit nahoru. S ohledem na to, ze byty jsou dlouhodoba investice, tak (pokud maji investori do nich rozumny polstar), tak to neni big deal a vse pojede jak ma.
@hdfiuhl
@hdfiuhl Жыл бұрын
@@martinkorenek79 Tam si dovolím nesouhlasit. Resp. nikdo nevíme, to uznávám, ale dost často se snížením sazeb ceny nemovitostí dál klesaly. To jsou minulé krize. Proč tomu tak bylo a snížení sazeb nevedlo k obnovení rychlému růstu cen nemovitostí? Bude to nejspíš více věcí najednou. I třeba psychologie, kdy teď hodně lidí zjistilo, že nesedí až tak na zlatém vejci, jako si mysleli ještě před rokem. Ale hlavně, celková ekonomická situace a z toho především nezaměstnanost. To je podle mě klíčový parametr, protože na našem trhu to, že se snížila dramaticky nezaměstnanost v roce 2015 (kdy už ale byly několik let velmi nízké úroky) spustilo ten realitní bull run, který teď po 7 letech končí. Tedy podle teze, sníží se úroky, investoři šup zpátky, tak ten bull run měl začít už někdy v roce 2011-12. Investoři toho využijí, hlavně ti s mnoha nemovitostmi a schopností generovat cashflow a sáhnout si na zajímavé úvěry, ale to stále nejsou tvůrci trhu. Tvůrci trhu jsou jednotlivci kupující často svou první a poslední nemovitost a ti v případě ekonomické nejistoty a nezaměstnanosti budou dílem opatrnější a dílem na hypo nedosáhnou vůbec, protože i když budou nízké úroky, oni budou nezaměstnaní a nikdo jim nepůjčí. Žili jsme velmi dlouho v úžasně růstovém období, na které se dost možná bude i hodně dlouho vzpomínat a zvykli jsme si na to, ale za rok nebo dva i vaše nebo moje situace může být zcela jiná a dost možná nebudeme mít na nákup nemovitosti ani pomyšlení. Zatím je stále nezaměstnanost velmi nízká, pokud by tak vydržela i po příští roky, může dojít k tomu, co očekáváte, pokud budou ale zprávy z ekonomiky horší a nezaměstnanost poroste, může před námi být pěkných pár let vyklesávání ještě. Navíc k tomu ten růst u nás byl skoro největší na světě, čili u nás je jaksi nejvíc kam padat... A ta krize, především v realitách, to je dost zpomalený film, trvá to roky a určité podhoubí už začínám vidět, třeba nedávno, poprvé po deseti letech snad zrušilo živnost víc lidí, než se živností začalo, nejvíc se jednalo o nákup prodej. To může být začátek. A nemusí...
@hdfiuhl
@hdfiuhl Жыл бұрын
@@tomaskucera_tk1 jj, to je pravda. Nicméně v roce 2007, kdy už v US začali sazby snižovat, to také nevypadalo, že se děje něco dramatického. Ty pády bank atp., to přišlo až v roce 2008. Národní banky opakují mantru, že to dělají tak, aby se ekonomiky zchladily a bylo to takové hladké přistání, ty jejich hrátky s úroky, nicméně pokud si to vybavuji dobře, nikdy se jim to ještě nepovedlo a nakonec to vždy vyústilo v krizi.
@TenMatous
@TenMatous Жыл бұрын
Ten zvuk😩😩😩
@dadazizala5271
@dadazizala5271 Жыл бұрын
No musis napinat usi😂
@hdfiuhl
@hdfiuhl Жыл бұрын
Ještě krátký koment k těm sazbám. Ano, může se zdát přijatelnější mít 7% po nějakou delší dobu, ale také to může inflaci pomoci se u nás "zabydlet". Ten příklad z US asi všichni známe. Tam se s vyšší inflací prali snad dekádu, sazby běžně kolem 10% atp., a stále se inflace nemohli zbavit. Pak přišel Volcker a sazby zvedl skokově na 20% a to, co se před tím dekádu nedařilo, v podstatě tímto radikálním postupem vyřešil zhruba do dvou let. Také ty sazby kolem 20% byly takhle vysoko jen relativně velmi krátce, ale byla to šoková terapie, která konečně zabrala. Čili krátkodobě se může pro investora zdát přijatelnější relativně nižší sazba, nicméně o to déle se s inflací pak můžeme potýkat. Zatímco vlastně Volcker vrátil penězům hodnotu radikálně a rychle... Také v US za to nebyl moc oblíbený, ale udělal přesně to, co bylo potřeba, aby se inflace vyřešila rychle. A v tomto kontextu je zajímavý také veletoč páně Michla, který při minulé krizi byl taktéž jedním z jestřábů a chtěl sazby zvyšovat razantně a rychle, aby se z něj stala, dle mého po působení v jistém hodně zaúvěrovaném koncernu, který chce nízké úroky, holubice.
@tomaskucera_tk1
@tomaskucera_tk1 Жыл бұрын
Díky za podnětné a obsahově zajímavé komentáře. Jen za sebe ještě pohled: Jako investorovi se mi nesmírně hodí nízké sazby a hodí se mi i inflace. Jako dlužník jsem jejím velkým vítězem. Je to smutné, ale je to tak. Jako občanovi je inflace průšvih a vidím to všude v obchodech. Takže doufám, že se to podaří zkrotit :) Teď už budu mít své úvěry všechny fixované, takže nyní by se mi šoková terapie akceptovala mnohem lépe, nežli doposavad.
@romankristofic3208
@romankristofic3208 Жыл бұрын
@@tomaskucera_tk1 55 percentám hypoték v SR končí fixácia o 2 roky. Verte mi, že aj keď si možno tých 55 percent myslelo, že inflácia im dlh vymaže - opak bude pravdou - keď budú musieť platiť dvojnásobnú obsluhu svojich dlhov v porovnaní s minulosťou - keď sa udrží vysoká inflácia.
@hdfiuhl
@hdfiuhl Жыл бұрын
@@tomaskucera_tk1 jj, to je pravda, inflace maže dluhy. Nicméně dlouhodobě to není to pravé ořechové. Resp. teď je dobrá doba pro někoho, kdo fixnul dřív a na co nejdéle, to bezesporu. Ale třeba na Ukrajině, kde naše letošní inflace je dlouhodobým standardem, tak i před válkou byly hypotéky okolo 15-17% a často se větší obnosy platily raději v dolarech, než v hřivnách. A třeba Turecko, kde je inflace yoy 85% za říjen 2022, tak tam jsou úrokové sazby na hypo dnes běžně přes 20% i víc. Musím se poptat známé, která má manžela z Turecka, jak se to tam řeší třeba s nájmy, protože to už je na nějakou měsíční nebo čtvrtletní inflační doložku, pokud to zákony dovolují... A ani si nejsem jistý, že těm lidem stíhají tak rychle růst platy... A samozřejmě, jak jsem čekal, už odpovědnost přehodili na pronajímatele a v létě tam začal platit zákon o omezení, že se nájem může zvýšit max. o 25%, tedy inflace tam zcela jistě maže dluhy, ale i výnosy...: balkaninsight.com/2022/06/09/turkey-acts-to-limit-rent-increases-amid-soaring-inflation/ A btw. jestli se můžu zeptat, na jaké sazbě se povedlo fixovat?
@tomaskucera_tk1
@tomaskucera_tk1 Жыл бұрын
@@hdfiuhl Ještě nemám smluvní dokumenty na stole, ale bude to kolem 6,7 %.
@martinkorenek79
@martinkorenek79 Жыл бұрын
@@tomaskucera_tk1 a ted jsme si vsimnul vasi odpovedi. Gratuluji, kde sa da takov sazba na biz uveru ziskat?
@georgekavan
@georgekavan Жыл бұрын
Pavle vy jste docela zhubnul
@adolmonitor
@adolmonitor Жыл бұрын
Docela jo ;-)
@katarinakrajna4911
@katarinakrajna4911 Жыл бұрын
😂😂😂 až chcete BANKROT ??? môžte 😂😂😂
Jak kupovat a pronajímat byty -  Pavel Řehulka
50:12
ADOL Monitor
Рет қаралды 40 М.
Who has won ?? 😀 #shortvideo #lizzyisaeva
00:24
Lizzy Isaeva
Рет қаралды 62 МЛН
One moment can change your life ✨🔄
00:32
A4
Рет қаралды 15 МЛН
HAPPY BIRTHDAY @mozabrick 🎉 #cat #funny
00:36
SOFIADELMONSTRO
Рет қаралды 14 МЛН
100❤️
00:19
MY💝No War🤝
Рет қаралды 21 МЛН
Kurz: 7. díl - Kam investovat 10 tis., 100 tis. a kam 1 mil. Kč
19:22
Kurz: 11. díl - Jak dostat neplatiče z bytu
21:01
ADOL Monitor
Рет қаралды 7 М.
Jak se nezbláznit z pronájmu
1:11:47
ADOL Monitor
Рет қаралды 13 М.
Kurz: 2. díl - Jak si spočítat výhodnost investice
18:25
ADOL Monitor
Рет қаралды 14 М.
Kupovat investiční nemovitost na s.r.o. nebo fyzickou osobu?
12:57
Frankieho finanční podcast
Рет қаралды 2,9 М.
Před 1,5 rokem měl 60 bytů, teď je vše jinak
46:48
ADOL Monitor
Рет қаралды 51 М.
Jak začít investovat v roce 2023?
32:15
Portu
Рет қаралды 3,7 М.
Martin Kořenek - investování do nemovitostí
1:02:58
CHYTRÝ MAKLÉŘ
Рет қаралды 2,4 М.
Артикул 214546849
0:30
WBUnbox
Рет қаралды 2,1 МЛН
Крючок застрял в пальце - что делать? 😬
0:19
СПОРУ НЕТ!
Рет қаралды 3 МЛН
Wonderful street food making skill
0:25
Fruit University
Рет қаралды 112 МЛН
Sweet watermelon 🍉😋
0:15
LizAlex Fam
Рет қаралды 9 МЛН
Wonderful street food making skill
0:25
Fruit University
Рет қаралды 112 МЛН
Почаще проводите время с Родителями 🥺❤️
0:51
Dragon Нургелды 🐉
Рет қаралды 829 М.